Атырау облысы халқын жұмыспен қамтудың 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы туралы
Атырау облыстық Мәслихатының 2005 жылғы 27 сәуірдегі N№210-ІII шешімі. Атырау облыстық әділет департаментінде 2005 жылғы 31 мамырда N 2427 тіркелді. ҚР Атырау облысы әділет департаментінің 2006 жылғы 23 мамыр 3-2185/06 хаты негізінде мемлекеттік тіркелуге жатпайды. Күші жойылды - Атырау облыстық Мәслихатының 2011 жылғы 3 қазандағы № 275/1711/-МШ хатымен
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облыстық Мәслихатының 2011.10.03 № 275/1711/-МШ хатымен.
ҚР Атырау облысы әділет департаментінің 2006 жылғы 23 мамыр 3-2185/06 хатынан үзінді:
Атырау облыстық әділет департаменті ертеде тіркелген нормативтік құқықтық актілеріне қайта тексеріс жүргізілген қорытындысы бойынша және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің нормативтік құқықтық актілерді тіркеу департаментінің 2006 жылғы 31 наурыздағы N 4-2-1/и623 хатына сәйкес, Сізге Қазақстан Республикасының "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Заңының 38-бабының талаптарына сәйкес келмейтін тіркелген нормативтік құқықтық актілердің тізімін, "Заң" деректер базасына тиісті жазбаларды енгізу үшін, жолдайды.
Қосымша 2 бетте.
АОӘД бастығы
Қосымша:
7) Атырау облыстық мәслихатының 2005 жылғы 27 сәуірдегі N 210-ІІІ "Атырау облысы халқын жұмыспен қамтудың 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы туралы" шешімі (Атырау облыстық әділет департаментінде 2005 жылғы 31 мамырда N 2427 тіркелді)
Қазақстан Республикасы 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 6 бабына сәйкес, облыстық мәслихат кезектен тыс ХІІ сессиясында шешім етті:
1. Облыс әкімиятының 2005 жылғы 31 наурыздағы N 125 "Атырау облысы халқын жұмыспен қамтудың 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы туралы" қаулысымен ұсынылған Атырау облысы халқын жұмыспен қамтудың 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы бекітілсін (жалғанды).
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың халықты әлеуметтік қорғау, денсаулық сақтау, білім, мәдениет және жастар істері жөніндегі тұрақты комиссиясына (Ж.Б.Өмірбекова) жүктелсін.
Облыстық мәслихат
ХІІ сессиясының төрағасы
Облыстық мәслихат хатшысы
Атырау облыстық әкімиятының қаулысы 2005 жылғы 31 наурыз N 125
Атырау облысы халқын жұмыспен қамтудың 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 5 қыркүйектегі N№903 "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003-2006 жылдарға арналған
Бағдарламасын іске асыру жөніндегі шаралар жоспары туралы" қаулысын облыс әкімиятының 2003 жылғы 8 қазандағы N№213 "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003-2006 жылдарға арналған Бағдарламасын жүзеге асыру жөніндегі Атырау облысының іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" қаулысын орындау мақсатында облыс әкімияты қаулы етеді:

О региональной программе занятости населения Атырауской области на 2005-2007 годы
Решение Атырауского областного Маслихата 27 апреля 2005 года N 210-III. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 31 мая 2005 года N 2427. Не подлежит гос. регистрации - письмо ДЮ Атырауской области N 3-2185/06 от 23.05.2006 г. Утратило силу - письмом Атырауского областного маслихата от 3 октября 2011 года № 275/1711/-МШ
Сноска. Утратило силу - письмом Атырауского областного маслихата от 3.10.2011 275/1711/-МШ.
Извлечение из письма N 3-2185/06 от 23 мая 2006г.
"Согласно заключения, проведенной повторной юридической экспертизы департаментом юстиции Атырауской области и письма ДРНПА Министерства юстиции Республики Казахстан от 31 марта 2006 года N 44-2-1/и623 направляется список ранее зарегистрированных нормативно-правовых актов, не отвечающие требованиям статьи 38 Закона "Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", и, следовательно, не подлежащие государственной регистрации для внесения соответствующей записи в Базу Данных "Закон"
Приложение на 2 листах.       Начальник ДЮ
7) Решение Атырауского областного Маслихата 27 апреля 2005 года N 210-III "О региональной программе занятости населения Атырауской области на 2005-2007 годы" (Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 31 мая 2005 года N 2427.)
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148 "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", областной маслихат на внеочередной ХII cессий решил:
1. Утвердить Региональную программу занятости населения Атырауской области на 2005-2007 годы представленного постановлением областного акимата от 31 марта 2005 года N 125 "О Региональной программе занятости населения Атырауской области на 2005-2007 годы" (прилагается).
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию по социальной защите населения, здравоохранения, образования, культуры и по делам молодежи (Ж.Б. Умирбекова).
Председатель ХII сессии
областного маслихата
Секретарь областного маслихата
Постановление Атырауского областного акимата
от 31 марта 2005 года N 125
О Региональной программе занятости населения Атырауской области на 2005-2007 годы
Во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2003 года N 903 "О Плане мероприятий по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы", постановления акимата области от 8 октября 2003 года N 213 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы по Атырауской области" акимат области постановляет:

1. Атырау облысы халқын жұмыспен қамтудың 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) мақұлдасын және облыстық мәслихаттың кезекті сессиясына бекітуге ұсынылсын.
2. Аудандар және Атырау қаласы әкімдері, жергілікті бюджеттен
қаржыландырылатын атқарушы органдар Бағдарламаны іске асыру жөніндегі шаралар қабылдансын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары
Б.С. Рысқалиевке жүктелсін.
Облыс әкімі
Облыс әкімиятының
2005 жылғы 31 наурыздағы N 125
қаулысына қосымша
Атырау облысы халқын жұмыспен қамтудың 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы
Мазмұны
1. Бағдарламаның паспорты
2. Кіріспе
3. Проблеманың қазіргі жай-күйін талдау
4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
5. Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары мен тетігі
4. Қаржыландырудың қажетті ресурстары мен көздері
5. Бағдарламаны жүзеге асырудан күтілетін нәтижелер
6. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
1. Бағдарламаның паспорты
Атауы          Атырау облысы халқын жұмыспен қамтудың 2005-2007 жылдарға
арналған өңірлік бағдарламасы
Әзірлеу үшін   Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N
негіз          149 "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңы, Қазақстан                   Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 5 қыркүйектегі N                    903 "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003-2006       жылдарға арналған Бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары туралы" қаулысы, облыс әкімиятының 2003 жылғы 8 қазандағы N 213 "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003-2006 жылдарға арналған Бағдарламасын жүзеге асыру жөніндегі Атырау
облысының іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" қаулысы
Негізгі        Жергілікті атқарушы органдардың қатысуымен Атырау
әзірлеушілер   облысы Жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік                     бағдарламалар департаменті
Іске асыру мерзімі  2005-2007 жылдар
Мақсаты        Тиімді жұмыспен қамтылуды қамтамасыз ету, жұмыссыздық
деңгейін төмендету, жұмыс күшінің сапасын арттыру.
Міндеттері     жұмыспен қамтылу деңгейін ұлғайту, жұмыс күшіне                       ұсыныстың және жұмыс орындары санының теңгерімділігін                 көтеру, оқыту, қайта оқыту, кадрларды қайта даярлау                   және біліктілігін арттыру жүйесін жетілдіру жолымен                   кадрлар әлеуетін дамыту, кәсіпкерлік қызметті және                    өзін-өзі жұмыспен қамтуды қолдау.
Қаржыландыру   Бағдарламаны қаржыландыру жергілікті бюджет қаржысы
көздері        есебінен, сонымен қатар Қазақстан Республикасының                     заңдарымен тиым
салынбаған басқа да көздерден жүзеге асырылады.
2005 жылы - 294,1 миллион теңге;
2006 жылы - 313,0 миллион теңге;

1. Одобрить и представить на утверждение очередной сессии областного маслихата Региональную программу занятости населения Атырауской области на 2005-2007 годы (далее - Программа).
2. Акимам районов и города Атырау, исполнительным органам, финансируемым из местного бюджета, принять меры по реализации Программы.
3. Контроль за выполнением данного постановления возложить на на Рыскалиева Б.С. - заместителя акима области.
Аким области
Приложение
к постановлению акимата области
от 31 марта2005 года N 125
Региональная программа занятости населения Атырауской области на 2005-2007 годы
Содержание
1. Паспорт Программы
2. Введение
3. Анализ современного состояния проблемы
4. Цель и задачи Программы
5. Основные направления и механизм реализации Программы
6. Необходимые ресурсы и источники финансирования
7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
8. План мероприятий по реализации Программы
1. Паспорт Программы
Наименование   Региональная программа занятости населения
Атырауской области на 2005-2007 годы
Основания для  Закон Республики Казахстан от 23 января
разработки 2001 года N 149 "О занятости населения",
постановление Правительства Республики Казахстан от 5                 сентября 2003 года N 903 "О плане мероприятий по                      реализации Программы Правительства Республики                         Казахстан на 2003-2006 годы", постановление акимата                    области от 8 октября 2003 года N 213 "Об утверждении                   Плана мероприятий по реализации Программы                             Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы                   по Атырауской области
Основные       Департамент координации занятости и
разработчики   социальных программ Атырауской области с участием
местных исполнительных органов.
Срок           2005-2007 годы
реализации
Цель           Обеспечение эффективной занятости, снижение уровня                    безработицы, повышение качества рабочей силы.
Задачи         увеличение уровня занятости, повышение
сбалансированности предложения рабочей силы и числа                   рабочих мест; развитие кадрового потенциала путем
совершенствования системы обучения, переобучения,                     переподготовки и повышения квалификации кадров;                       поддержка предпринимательской деятельности и                          самозанятости.
Источники      Финансирование Программы будет
финансирования осуществляться за счет местных бюджетов, а также
иных источников, не запрещенных законодательством
Республики Казахстан. 2005 год - 294,1 миллионов                      тенге; 2006 год - 313,0 миллионов тенге;

2007 жылы - 318,0 миллион теңге.
Күтілетін      Бағдарламаны іске асыру 22200 мың жаңа жұмыс орындарын нәтижелер      енгізу, 14700 мың жұмыссызды жұмысқа орналастыруға
жәрдемдесу, 22800 мың адам үшін қоғамдық жұмыстар
ұйымдастыру, 5550 мың адамды кәсіптік оқыту және                      қайта даярлауға жіберу есебінен еңбек рыногындағы                     кернеулікті төмендетуге және 2007 жылдық аяғында                      жұмыссыздық деңгейін 1,5%-ға дейін жеткізуге мүмкіндік                 береді.
2. Кіріспе
Атырау облысы халқын жұмыспен қамтудың 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 149 "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңына , облыс әкімиятының 2003 жылғы 6 қазандағы N 213 "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003-2006 жылдарға арналған Бағдарламасын жүзеге асыру жөніндегі Атырау облысының іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" қаулысына сәйкес әзірленді.
Бағдарламаны дайындау Атырау облысының 2005-2007 жылдарға арналған әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзімді даму жоспарын болжау есебімен жүзеге асырылды. Бағдарламаны әзірлеуде әлеуметтік-еңбек саласын реттейтін басқа да облыстық бағдарламалар  ескерілді. Бағдарлама 2005-2007 жылдарға арналған Үкімет саясатының негізгі бағыттары мен басымдылықтарын анықтайды. Бағдарлама ережесін жүзеге асыру қалалық және аудандық жұмыспен қамту бағдарламаларын әзірлеу және орындау жолымен іске  асырылады.
Бағдарламада халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу мақсаты мен
міндеттері анықталды, сонымен қатар оны іске асырудың негізгі бағыттары мен тетігі белгіленді.
3. Проблеманың қазіргі жағдайын талдау
Экономикадағы өзгерістер және меншік құрылымының өзгеруі,
республикадағыдай Атырау облысында да, жұмыспен қамтылу саласындағы және еңбек рыногындағы нақты өзгерістерге әкелуде.
Атырау облысындағы экономикалық белсенді халық саны 2005 жылғы 1 қаңтарда 227,0 мың адамды құрады. Олардың қатарында 206,4 мың адам
экономикалық қызметтің барлық түрлерімен қамтылған және 20,5 мың адам кәсіпсіз, яғни жұмыссыздар ретінде топтастырылады.
Атырау облысының әлеуметтік-экономикалық дамуының сипатты ерекшелігі соңғы жылдары жұмыссыздық деңгейінің төмендеуі болып табылады. Ресми жұмыссыздар үлесі 2002 жылдан бергі кезеңде 2004 жылдық аяғында 10,1 мың адамнан 4,2 мың адамға, ал жұмыссыздық деңгейі тиісінше 4,9%-дан 1,8%-ға төмендеді.
Жұмыссыздардың білім деңгейі төмен болып қалуда, жұмыссыздардың тек қана 5 %-ының жоғары, 30%-ының орта-кәсіптік білімі бар.  Жұмыссыздардың негізгі санатын кәсіптік білімі жоқтар құрайды, жалпы орта білімі барлар - 65%. Жұмыссыздардың 70% бір жылдан аса жұмыс жасамағандар. Жұмыссыздардың құрамында әйелдер (50%) басымдық жағдайда орын алады, әрбір екінші жұмыссыз ауылдық жерде тұрады. Барлық жұмыссыздардың жартысынан көбі соңғы жұмыс орындарынан өз еріктерімен есеп айырысқан. Әртүрлі оқу орындарын бітірушілер жұмыссыздардың 24%-ын құрайды.
Қазіргі заманғы еңбек рыногына жасалған талдау соңғы жылдары жалпы және тіркелген жұмыссыздардың сапалық мінездемесінің, жұмыс күшіне сұраным пен ұсыным құрылымының өзгергенін көрсетеді. Жұмыс тәжірибесі бар білікті жұмысшы кадрлар көп талап етілуде. Ұзақ уақыт жұмыс жасамағандар қолданыс таба алмауда, олар еңбек рыногын қалыптастыратын қалыптасқан жұмыссыздардың негізгі санатын құрайды.
Бұрын жұмыс жасамаған жұмыссыздар саны өсуде, көбінесе бұлар оқуын жалғастыруға материалдық мүмкіндіктері жоқ мектеп бітірушілер, оқу орындарын бітірушілер де жұмысқа орналасуда қиындықтар көруде.

2007 год - 318,0 миллионов тенге.
Ожидаемые      Реализация программы позволит снизить
результаты     напряженность на рынке труда за счет введения
22200 новых рабочих мест, содействия в
трудоустройстве 14700 безработных, организации
общественных работ для 22800 человек, направления на                  профессиональное обучение и переподготовку 5550                       человек и доведения уровня безработицы к концу 2007                   года до 1,5%.
2. Введение
Программа занятости населения Атырауской области на 2005-2007 годы (далее - Программа) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 149 "О занятости населения", постановлением акимата области от 8 октября 2003 года N 213 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Программы Правительства Республики
Казахстан на 2003-2006 годы по Атырауской области".
Подготовка Программы осуществлялась с учетом прогноза среднесрочного плана социально-экономического развития Атырауской области на 2005-2007 годы. При разработке Программы учитывались другие областные программы, регулирующие социально-трудовую сферу. Программа определяет основные направления и приоритеты государственной политики занятости на 2005-2007 годы. Реализация положений Программы осуществляется путем разработки и
выполнения городских и районных программ занятости населения.
В Программе определены цели и задачи содействия занятости населения, а также намечены основные направления и механизмы ее реализации.
3. Анализ современного состояния проблемы
Преобразования в экономике и изменения структуры собственности, как в республике, так и в Атырауской области, привели к существенным изменениям в сфере занятости и на рынке труда.
Экономические активное население Атырауской области по данным органов по статистике по состоянию на 1 января 2005 года составило 227,0 тысяч человек. В их числе 206,4 тысяч человек заняты всеми видами экономической деятельности и 20,5 тысяч человек не имеют занятия, то есть классифицируются как безработные.
Характерной особенностью социально-экономического развития Атырауской области является снижение уровня безработицы за последние годы. Доля официальной безработицы на период с 2002 года снизилась с 10,1 тысяч человек до 4,2 тысяч человек на конец 2004 года, а уровень безработицы соответственно с 4,9% до 1,8% от экономически активного населения области.
Образовательный уровень безработных остается низким - только 5% безработных имели высшее, 30% - средне-профессиональное образование. Основную категорию безработных составляют лица, не имеющие профессионального образования, со средним общим образованием - 65%. Более 70% безработных не работают более года.
В составе безработных доминирующее положение занимают женщины (50%), каждый второй безработный проживает в сельской местности. Свыше половины всех безработных рассчитались с последнего места работы по собственному желанию. Выпускники различных учебных заведений составляют 24% в числе безработных.
Анализ современного рынка труда показывает, что за последние годы изменились качественные характеристики общей и зарегистрированной безработицы, структура спроса и предложения рабочей силы. Наиболее востребованы квалифицированные рабочие кадры с опытом работы. Не находят применения длительно не работающие, они составляют основную категорию
безработных, формирующих фиксированный рынок труда.
Растет число безработных ранее не работавших, чаще это выпускники школ, которые не имеют материальной возможности проолжить обучение, испытывают трудности в трудоустройстве выпускники учебных заведений.

1. Еңбек рыногындағы шешуші мәселелер болып табылатындар:/
1) тиімсіз жұмыспен қамтылудың басымдылығы;
2) жұмыс күшіне сұраным мен ұсынымның біліктілік-кәсіптік құрылымының сәйкессіздігі;
3) білікті кадрлардың еңбек әлеуетін жоғалтуы;
4) кадрларды даярлаудың экономиканың қажеттілігіне сәйкес келмеуі;
5) халықтың жекелеген әлеуметтік-демографиялық тобын (жастар,
әйелдер, мүгедектер, оралмандар және т.б.) жұмысқа орналастырудағы төтенше күрделі жағдай;
6) халықтың жекелеген топтарының еңбек тәртібі мен еңбекті қорғау туралы еңбек заңдарының нормаларын толық деңгейде сақтамауы;
7) ауылшаруашылығы аудандарында жұмыссыздықтың жоғары деңгейі.
2. 2005-2007 жылдары жұмыс күшіне болжалған сұраныс.

1. Ключевыми проблемами на рынке труда являются:
1) преобладание неэффективной занятости;
2) несоответствие квалификационно-профессиональной структуры спроса и предложения рабочей силы;
3) потеря трудового потенциала квалифицированных кадров;
4) несоответствие подготовки кадров потребностям экономики;
5) чрезвычайно сложная ситуация с трудоустройством отдельных социально-демографических групп населения (молодежи, женщин, инвалидов, оралманов и других);
6) несоблюдение в полной мере норм трудового законодательства о режиме и охране труда отдельных групп населения;
7) высокий уровень безработицы в сельскохозяйственных районах.
2. Прогнозируемый спрос на рабочую силу в 2005-2007 годах.

2005-2007 жылдардағы кезеңге жасалған болжамдар бойынша экономиканың құрылымында және тиісінше еңбек рыногы мен халықты жұмыспен қамту саласында іргелі өзгерістер болады.
2004-2007 жылдарға арналған индустриялды-инновациялық даму аймақтық Бағдарламасын іске асыруды;
2005-2007 жылдарға арналған тұрғын-үй құрылысы Бағдарламасын іске асыруды;
Каспий теңізінің Қазақстандық бөлігін игеру Мемлекеттік бағдарламасын орындауды;
селолық аумақтарды дамыту бағдарламасын және Агроөнеркәсіптік
Бағдарламаны жүзеге асыруды;
шағын және орта бизнесті дамыту және қолдау Бағдарламасын іске
асыруды;
білім беру және денсаулық сақтаудың материалдық-техникалық базасын, сапасын және қол жетімділігін нығайтуды қамтамасыз ететін кешенді шараларды іске асыру қарастырылуда.

По прогнозам в период 2005-2007 годов произойдут коренные изменения в структуре экономики и, соответственно, на рынке труда и в сфере занятости населения.
Предусматривается реализация комплекса мероприятий, обеспечивающих:
реализацию региональной Программы индустриально-инновационного развития на 2004-2007 годы;
реализацию Программы жилищного строительства на 2005-2007 годы;
выполнение Государственной программы освоения Казахстанского сектора Каспийского моря;
реализацию Программы развития сельских территорий и Агропродовольственной Программы;
реализацию Программы развития и поддержки малого и среднего бизнеса;
укрепление материально-технической базы, качества и доступности
образования и здравоохранения.

3. Барлық бағдарламаларды орындау барысында жоспарланған мерзімде
келесі міндеттер шешілетін болады:
1) шығарылатын өнімнің бәсекеге қабілеттілігін көтеруге мүмкіндік беретін алдыңғы қатарлы технологияларды енгізу негізінде жаңа өндірістерді құру және қолданыстағы өндірістерді кеңейту және халықтың жұмыспен қамтылуын арттыру;
2) ауылшаруашылық өндірісінің бәсекеге қабілеттілігін көтеру үшін жағдай жасау, селодағы жұмыспен қамтылуды көтеруге мүмкіндік беретін селоның өндірістік және әлеуметтік инфрақұрылымын дамыту деңгейін жақсарту;

3. В ходе выполнения всех этих программ в планируемом периоде будут решаться следующие задачи:
1) создание новых и расширение действующих производств на основе внедрения передовых технологий, позволяющих повысить конкурентоспособность выпускаемой продукции и увеличить занятость населения;
2) создание условий для повышения конкурентоспособности сельскохозяйственного производства, улучшение уровня развития производственной и социальной инфраструктуры села, что позволит повысить занятость на селе;

3) халықты өнімді жұмыспен қамту және табысын көбейту есебінен
кедейлікті қысқарту, халықтың денсаулық сақтау және білім беруде сапалы қызметтерге қол жетімділігін арттыру, аз қамтылған азаматтарды атаулы әлеуметтік қорғауды жақсарту.
Жоғарыда келтірілген барлық іс-шараларды жүзеге асыру 2005-2007 жылдардағы кезеңде экономикалық қызметтің барлық салаларында 22200 мыңға жуық жұмыс орындарын құруға мүмкіндік береді.
Мемлекеттік және салалық бағдарламалар бойынша 2005-2007 жылдардағы кезеңде құрылатын жұмыс орындарының саны
№ р/с
Экономиканың салалары атауы
жылдар
Барлығы

3) сокращение бедности за счет продуктивной занятости и увеличения доходов населения, повышения доступа населения к качественным услугам здравоохранения и образования, улучшения адресной социальной защиты малообеспеченных граждан.
Реализация всех вышеперечисленных мероприятий позволит создать в период 2005-2007 годы 22200 тысяч рабочих мест во всех сферах экономической деятельности.
Количество создаваемых рабочих мест на период 2005-2007 годы по государственным и отраслевым программам
п/п
Наименование отраслей экономики
Годы
Итого

Облыстың шағын кәсіпкерлігінде жұмыс күшінің болжалған сұранымы облыстың экономикалық жағдайы және ең алдымен экономиканың мемлекеттік емес секторындағы кәсіпорындардың шаруашылық қызметін реттейтін барлық заңнамалары тұрақталған жағдайда ғана болжалған мерзімде 3,5 мыңнан кем емес адамды құрауы қажет. Сонымен қатар, шағын кәсіпкерлікте жұмыспен қамтылғандар санының едәуір өсуі құрылыс материалдарын өндіру және шығару, сауда және қоғамдық тамақтану, халыққа қызмет көрсету және тұрмыстық қызмет көрсету салаларында күтілуде.
Облыс экономикасының болашақта білікті кадрларға қажеттілігі
басшылар, басқару жүйесі және әкімшілік-өндірістік қамтамасыз ету мамандары (орта және жоғары топ меңгерушілері, экономистер, маркетологтар, сату жөніндегі менеджерлер және тағы басқа) санының өсуімен сипатталатын болады.
Ақпараттандыру саласындағы даму процестеріне байланысты компьютерлік
технологияларды игерген білікті мамандарға сұраныс артады.
Облыс бойынша облыс экономикасының 2005-2015 жылдардағы мерзімде өнеркәсіп саласында, 2004-2008 жылдары бюджеттік салада, 2005-2010 жылдары ауыл шаруашылығында мамандарға қажеттілігі анықталды. Жұмыс күшіне сұранысты анықтау мониторингі жүйелі жүргізілетін болады.
4. Жұмыстан босатылған қызметкерлерді тиімді қолдауды жүзеге асыру мақсатында Бағдарламада келесі шаралар қарастырылды:
1) жұмыс орнынан босатылу тәуекелінде тұрған қызметкерлерді озық оқытуды ұйымдастыруды қолдау;
2) азаматтардың жұмыстан босатылған жағдайда бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін үздіксіз кәсіптік білім беру жүйесін жетілдіру;
3) жұмыстан босатылған қызметкерлердің жұмыспен қамтылуына жәрдемдесу жөніндегі белсенді бағдарламаны іске асыру мақсатында еңбек рыногында әлеуметтік әріптестікті дамыту (кәсіпорындарда кеңестік пункттер құру және жұмыстан босатылатын қызметкерлерді жұмысқа орналастыруға жәрдемдесу жөнінде кеңестер беруді ұйымдастыру);
4) жергілікті атқарушы органдардың, кәсіптік одақтардың, жұмыс
берушілердің салалық және аймақтық қауымдастығы мен бірлестіктерінің
жергілікті еңбек рыногында қызметкерлердің жұмыстан босатылу және жұмыспен қамтылуын қолдау процестерін реттеу жөніндегі өзара байланыс механизмін әзірлеу.
4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Бағдарламаның мақсаты - жұмыссыздық деңгейін төмендету, жұмыс күшінің сапасын көтеру, тиімді жұмыспен қамтылуды қамтамасыз ету.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) жұмыспен қамтылу деңгейін арттыру;
2) жұмыс күшінің және жұмыс орындары санының үйлестірілген ұсынысын көтеру;
3) кадрлар әлеуетін кадрларды оқыту, қайта оқыту, қайта даярлау және біліктілігін арттыру жүйесін жетілдіру жолымен дамыту;

Ожидаемый спрос на рабочую силу в сфере малого и среднего бизнеса области должен составить в прогнозируемый период не менее 3,5 тысяч человек, но при условии стабилизации экономического положения области и прежде всего законодательства, регулирующего хозяйственную деятельность предприятий негосударственного сектора экономики. При этом значительный рост количества занятых в малом предпринимательстве ожидается в производстве и выпуске строительных материалов, в сфере оказания услуг населению и бытовом обслуживании.
Потребность экономики области в квалифицированных кадрах в будущем будет характеризоваться ростом численности руководителей и специалистов в системе управления и административно-производственного обеспечения (управленцы среднего и высшего звена, экономисты, маркетологи, менеджеры по продажам).
В связи с развивающимися процессами в сфере информатизации увеличивается спрос на квалифицированных специалистов, владеющих компьютерными технологиями.
В области определена потребность экономики области в специалистах на период 2005-2015 годы в сфере промышленности, на 2004-2008 годы в бюджетной сфере, на 2005-2010 годы - в сельском хозяйстве. Мониторинг определения спроса в рабочей силе будет проводиться регулярно.
4. В целях осуществления эффективной поддержки высвобождаемых граждан Программой предусмотрены следующие меры:
1) поддержка в организации опережающего обучения работников, находящихся под риском высвобождения с рабочих мест;
2) совершенствование системы непрерывного профессионального образования для повышения конкурентоспособности граждан при их высвобождении;
3) развитие социального партнерства на рынке труда в целях реализации активных программ по содействию занятости высвобождаемых работников (создание на предприятиях консультационных пунктов и организация предувольнительного консультирования по содействию в трудоустройстве высвобождаемых работников);
4) разработка механизма взаимодействия местных исполнительных органов, профессиональных союзов, отраслевых и региональных ассоциаций и корпораций работодателей по регулированию процессами высвобождения и поддержания занятости работников на местных рынках труда.
4. Цель и задачи Программы
Цель Программы - снижение уровня безработицы, повышение качества рабочей силы, обеспечение эффективной занятости.
5. Задачи Программы:
1) увеличение уровня занятости;
2) повышение сбалансированности предложения рабочей силы и числа рабочих мест;
3) развитие кадрового потенциала путем совершенствования системы обучения, переобучения, переподготовки и повышения квалификации кадров;

4) кәсіпкерлік қызметті және өзін-өзі жұмыспен қамтуды қолдау.
5. Бағдарламаның негізгі бағыттары мен оны іске асыру тетігі
Жұмыссыздардың жұмысқа орналасу деңгейін және тиімділігін арттыру-жұмыспен қамту уәкілетті органдарының негізгі міндеттерінің бірі. Оның табысты шешілуі салалық және секторлық бағдарламалар шеңберінде қосымша жұмыс орындарын құрумен анықталады.
5-1. Жұмыспен қамтылуға жәрдемдесу
Халықты жұмыспен қамту органдарының негізгі күші жұмыс берушілермен өзара іс-қимыл нысанын жетілдіруге және бос жұмыс орындары дерекқорын толықтыруға, оны тиімді пайдалануға, азаматтардың ыңғайлы жұмыс іздеу уақытын және ұзақ уақыт жұмыссыздық кезеңін қысқартуға бағытталатын болады.
Бос жұмыс орындары туралы ақпараттарды жинау, бос жұмыс орындарын жасырған және азаматтардың (мақсатты топтарды қосқанда) құқығын шектеген жұмыс берушілерді Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілікке тарту жөніндегі жұмыстар жетілдірілетін болады.
Кестеге сәйкес бос жұмыс орындарының жәрмеңкесі және бос жұмыс
орындарының шағын жәрмеңкелері, Ашық есік күндері ұйымдастырылады. Түскен бос орындарға жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі бөлім мамандарын шақыру арқылы ашық тестілеу жүргізіледі. Ақпараттық мәліметтер банкі негізінде халықты еңбек нарығындағы сұраным мен ұсыным жағдайы туралы ақпараттандыру жүйесін дамыту жөніндегі шаралар алынатын болады.
2005 жылы барлығы 4800 мың адам, 2006-2007 жылдары 10 мыңға жуық адам жұмысқа орналастырылатын болады деп топшылануда.
6. Өтініш білдірген азаматтарды жұмысқа орналастыру келесі ірі
жобаларға қатысты жүзеге асырылатын болады:
1) екінші буынды Жоба құрылысына және өңделмеген газды айдауға - 2000 адам;
2) "Аджип ККО" компаниясының газ өңдеу зауыты құрылысын салуға - 2000 адам;
3) аймақтың инфрақұрылым нысандары құрылысын салуға - 2000 адам.
Қазіргі уақытта осы жобалар үшін жұмыс күшіне сұраныс анықталды және құрылыс мамандықтары бойынша сәйкесті жұмысшы кадрларды дайындау жұмыстары басталды.
Шағын және орта бизнесті дамыту салаларында жаңадан құрылатын жұмыс орындарына 1000 адам жұмысқа орналастырылатын болады.
5-2. Қоғамдық жұмыстар
Еңбек нарығындағы белсенді саясат белгілерінің бірі қоғамдық жұмыстар 2005-2007 жылдары басым дамитын болады.
Қоғамдық жұмыс түрлері кеңейеді, соның ішінде арнайы жобаларды жүзеге асыру бойынша үкіметтік емес ұйымдармен өзара байланыс жасау есебінен олардың әлеуметтік маңыздылығы артады. Қоғамдық жұмыстар "Жолдар құрылысын салу", "Курьер", "Кітапқа екінші өмір", "Село", "Күзет", "Жастар тәжірибесі", "Медицина",  "Орман"  жоба бойынша жүзеге асырылады.
Қоғамдық жұмыстарға қатысуда басым құқыққа атаулы әлеуметтік көмек алудан үміткер жұмыссыздар және халықтың мақсатты топтарындағылар ие болады.

4) поддержка предпринимательской деятельности и самозанятости.
5. Основные направления и механизм реализации Программы
Повышение уровня и эффективности трудоустройства безработных - основная задача органов по вопросам занятости. Успешное ее решение будет определяться созданием дополнительных рабочих мест в рамках ряда отраслевых и секторальных программ.
5-1. Содействие в трудоустройстве
Основные усилия органов по вопросам занятости населения будут направлены на совершенствование форм взаимодействия с работодателями и пополнение банка данных вакансий, его эффективное использование, сокращение времени поиска гражданами подходящей работы и периода длительной безработицы.
Будет активизирована работа по привлечению к ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан работодателей, скрывающих свободные рабочие места и ущемляющих права граждан, включая целевые группы.
Согласно графику организуются ярмарки вакансий и мини-ярмарки вакансий, Дни открытых дверей. На поступившие вакансии будет проводиться открытое тестирование с приглашением специалистов отделов по вопросам занятости. На основе информационного банка данных будут приняты меры по развитию системы информирования населения о состоянии спроса и предложения
на рынке труда.
Предполагается, что в 2005 году всего будут трудоустроены 4800 человек, в 2006-2007 годах - около 10 тысяч человек.
6. Трудоустройство обратившихся граждан будет осуществляться на следующие крупные проекты:
1) строительство завода Проекта Второго Поколения и Закачки Сырого Газа в пласт - 2000 человек;
2) строительство газоперерабатывающего завода компанией "Аджип ККО" - 2000 человек;
3) строительство объектов инфраструктуры региона - 2000 человек.
В настоящее время определена потребность в рабочей силе для этих проектов и начата работа по подготовке соответствующих кадров по рабочим строительным специальностям.
В сфере развития малого и среднего бизнеса на вновь созданные рабочие места ожидается трудоустройство 1000 человек.
5-2. Общественные работы
Общественные работы, как один из главных элементов активной политики занятости на рынке труда, получат в 2005-2007 годах приоритетное развитие. Расширяться виды общественных работ, повысится их социальная значимость, в том числе за счет взаимодействия с неправительственными организациями по реализации специальных проектов. Общественные работы будут осуществляться по 10 проектам, такие как "Строительство и ремонт дорог", "Курьер", "Книге - вторую жизнь", "Село", "Охрана", "Молодежная практика", "Медицина",
"Благоустройство", "Агент", "Лес".
Приоритетным правом участия в общественных работах будут иметь безработные лица, претендующие на получение адресной социальной помощи, и лица из целевых групп населения.

5-3. Мақсатты топтардың жұмыспен қамтылуын арттыру жөніндегі шаралар
Жұмыспен қамту туралы заңнамаларға сәйкес мақсатты топтардың жұмыспен қамтылуына жәрдемдесу жөніндегі шаралар қарастырылуда. Оларға 21 жасқа дейінгі жастар, балалар үйлерінің тәрбиеленушілері, жетім балалар және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған 23 жасқа дейінгі балалар, жас балалар тәрбиелеп отырған жалғыз басты және көп балалы ата-аналар, зейнеталды жасындағылар, оралмандар, бас бостандығынан айыру орындарынан босағандар, аз қамтылғандар жатады.
Еңбек рыногында бәсекеге қабілетсіз азаматтарды әлеуметтік қорғауды жүзеге асыру үшін бейімделу, жұмысқа орналасу, кәсіптік бағдар беру және кәсіптік оқыту арнайы бағдарламалары әзірленіп, жүзеге асырылатын болады.
Жастардың жұмысқа орналасуына жәрдемдесу
Жастардың жұмысқа орналасу мәселесі қазіргі жұмыс күшіне сұраныс есебінен ғана емес, перспективалық міндеттер есебінен шешілетін болады.
7. Бірінші кезектегі міндеттер қатарына:
1) еңбек жолын алғаш бастаған жастарды жұмысқа орналастыру үшін жағдай туғызу;
2)  жұмыссыз жастар үшін жұмыс іздеу мерзімін қысқарту;
3) жұмыспен қамтылмаған жастарды қоғамдық жұмыстарға, басқа да
уақытша жұмыс түрлеріне тарту;
4) екі-үш түрлі аралас мамандықтарға оқыту жолымен жұмыспен
қамтылмаған жастардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
5) жастардың өз ісін, шағын бизнесін±ұйымдастыруына белсенді
жәрдемдесу, жастардың еңбек биржасын, бос жұмыс орындарының жәрмеңкесін ұйымдастыру;
6) жұмыспен қамту уәкілетті органдары арқылы алға қарай жұмысқа орналастыру мақсатында "Жастар тәжірибесін" ұйымдастыру.
8.ҒӘйелдердің жұмыспен қамтылуына жәрдемдесу
Жұмыссыз әйелдерді жұмыспен қамту және әлеуметтік қолдау бағытында белсенді шаралар қатарын жүзеге асыру қарастырылуда. Жекелеп алғанда, әйелдердің жұмыс күшінің бәсекеге қабілеттілігін арттыру жөнінде жағдайлар туғызылатын болады:
1) кәсіпкерлер есебінде олардың белсенді қызмет мүмкіндіктерін
анықтау мақсатында жұмыспен қамтылмаған әйелдерге кеңестер және кәсіптік бағдар беру; кәсіпкерлік қызметтің негізіне оқыту, оларға өз ісін және т.б. қалыптастыру және дамыту сатысында құқықтық, қаржылық, және ұйымдастырушылық қолдау көрсету;
2) жұмыспен қамтылмаған азаматтарды өз ісін ұйымдастыруға дайындау мақсатында шағын кәсіпкерліктің дамуына жәрдемдесуші ұйымдармен және
үкіметтік емес ұйымдармен бірлесіп жұмыс істеу;
3) жұмыссыз әйелдерді кәсіптік даярлау және қайта даярлауға
жәрдемдесу, әсіресе шағын бизнес саласында; қоғамдық жұмыстарға кең көлемде тарту.
9. Мүгедектердің жұмыспен қамтылуына жәрдемдесу
Еңбек қабілеті шектеулі азаматтарды қолдау саласындағы мемлекеттік саясат олардың әлеуетті мүмкіндіктерін іске асыру үшін қажетті жағдайлар жасауға бағытталған.
Бұл мақсаттарға жету үшін қосымша шаралар болып:

5-3. Меры по повышению занятости целевых групп
В соответствии с законодательством о занятости предусматриваются меры по содействию занятости целевым группам. К ним относятся: молодежь в возрасте до 21 года, воспитанники детских домов, дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей в возрасте до 23 лет, одинокие и многодетные родители, воспитывающие несовершеннолетних детей, лица
предпенсионного возраста, оралманы, лица, освобожденные из мест лишения свободы, малообеспеченные и другие лица, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Для реализации социальной защиты неконкурентоспособных на рынке труда граждан будут разработаны и реализованы специальные программы адаптации, трудоустройства, профессиональной ориентации и профессионального обучения.
Проблемы занятости молодежи будут решаться не только с учетом текущих потребностей в рабочей силе, но и перспективных задач.
7. К числу первоочередных задач относятся:
1) создание условий для трудоустройства молодежи, впервые вступающей в трудовую жизнь;
2) сокращение периода поиска работы для   безработной молодежи;
3) привлечение незанятой молодежи на общественные работы, другие виды временных работ;
4) повышение конкурентоспособности незанятой молодежи путем обучения двум-трем смежным профессиям;
5) активное содействие молодежи в организации собственного дела, малого бизнеса; организация молодежных бирж труда, ярмарок вакансий;
6) организация«Молодежной практики»через органы по вопросам занятости с перспективой дальнейшего трудоустройства.
8. Предусматривается реализация ряда эффективных мер, направленных на обеспечение занятости и социальную поддержку безработных женщин. В частности, будут созданы условия по повышению конкурентоспособности женской рабочей силы путем:
1) обучения безработных и незанятых граждан основам предпринимательской деятельности, оказание им правовой, финансовой и организационной поддержки на стадии становления и развития собственного дела и т.п.;
2) сотрудничества с организациями и неправительственными организациями, содействующими развитию малого предпринимательства, с целью подготовки незанятых граждан к организации собственного дела;
3) содействия профессиональной подготовке и переподготовке женщин, особенно в сфере малого бизнеса; широкого привлечения к общественным работам.
Государственная политика в области поддержки граждан с ограниченной трудоспособностью направлена на создание необходимых условий для реализации их потенциальных возможностей.
9. Дополнительными мерами для достижения этой цели являются:

1) мүгедектердің жұмыспен қамтылуына, олардың кәсіптік бағдарлануына, кәсіптік оқуына және қайта даярлануына, еңбек қызметіне бейімделуіне себепші болатын жағдайлар жасау;
2) мамандандырылған кәсіпорындар базасын нығайту;
3) мүгедектердің жұмыспен қамтылуына жәрдемдесу саласында мемлекеттік
және қоғамдық бірлестіктердің қызметін үйлестіру.
Мүгедектер үшін әлеуметтік жұмыс орындарын квоталауды қалпына
келтіру, әлеуметтік жұмыс орындарын құру, қоғамдық жұмыстар ұйымдастыру қарастырылуда.
Әскери-сынақ полигондары әсерінен зардап шеккен тұрғындар үшін арнайы әзірленген бағдарламаға сәйкес әлеуметтік қорғау шаралары жоспарлануда.
5-4. Әлеуметтік жұмыс орындары
Әлеуметтік жұмыс орындары - жұмыс берушілердің халықтың мақсатты топтарындағы жұмыссыздарды жұмысқа орналастыру үшін қабылданған жұмыссыздар еңбегіне жұмыс берушінің жекелеген өтемақы шығындарымен жергілікті бюджет қаражаты есебінен ақы төлеу құрған немесе ұсынған жұмыс орны.
2005 жылы әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыруға жергілікті
бюджеттен 10 миллион теңге қаралды.
Құрылған жұмыс орындарына жұмысқа орналасуда басым құқыққа зейнеталды жасындағылар, оралмандар, мүгедектер мен атаулы әлеуметтік көмек алатын аз қамтылған отбасындағы азаматтар ие болады.
Жергілікті жерлерде әкімдер шешімдерімен әлеуметтік жұмыс орындары құрылатын кәсіпорындар мен ұйымдар тізбесі анықталады.
5-5. Еңбек ресурстарының сапасын арттыру және азаматтардың   еңбек рыногындағы бәсекеге қабілеттілігінің өсуі
Жұмыссыз азаматтарды және жұмыссыз халықты кәсіптік оқытудың негізгі міндеті - азаматтарға әртүрлі білім беру қызметтерін көрсету арқылы жұмысқа орналастыру мақсатында жұмыс берушілердің сұранысы және еңбек нарығы дамуының болжамдары есебімен олардың бәсекеге қабілеттілігін және кәсіптік ұтқырлығын арттыру.
10. Бұл міндеттерді шешу үшін:
1) еңбек рыногы жағдайына, белгіленген кәсіптер мен мамандықтар бойынша кадрларға сұранысқа мониторинг ұйымдастыру және болжау;
2) азаматтарды кәсіптік даярлауды экономиканың қажеттіліктеріне сәйкес келетін және қызметкерлердің еңбек рыногында бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ететін кәсіптер мен мамандықтар бойынша бағыттау, осы мақсатта білім беру мекемелерінің бөлігін өзгермелі сұранысқа сәйкес қайта бейімдеу;
3) жұмысшыларға және мамандарға қойылатын біліктілік талаптарын олардың кәсіптік±ұқырлықтарын кеңейту бағытында қайта қарау, жалпы техникалық даярлықты арттыру және өндірістік тағылымдама үшін мүмкіншіліктерді қарастыру.
Жұмыссыз азаматтарды жұмыс берушілердің тапсырыстары бойынша нақты жұмыс орындарына, кәсіпкерлікпен және жеке еңбек қызметімен айналысуға мүмкіндік беретін кәсіптерге оқыту қарастырылуда.
Бағдарламада жұмыс берушілердің жұмыспен қамтылмаған халықты кәсіптік оқыту және қайта оқытуға қатысуы қарастырылған. "ПФД Интернэшнл" компаниясының оқу орталығында ТШО-ның екі жобасы үшін кадрларды даярлау курсы ұйымдастырылатын болады. Ағылшын тілі курстарын "Фиркрофт Инжиринг" компаниясының филиалы, "САИТ" оқу орталығы өткізеді.
Жыл сайын білім беру қызметіне рұқсаты бар, жұмыспен қамтылмаған халықты және жұмыссыздарды оқытуға құқығы бар мемлекеттік емес оқу орталықтары арасында конкурстық іріктеу жүргізілетін болады. Іріктеу барысында қазіргі заманғы құрал-жабдықтардың болуы, тәжірибе жұмыстары үшін шеберханалардың болуы, халықаралық стандарт талаптарына және өндірістік тәжірибе ұйымдастыру үшін талаптарға сәйкес келуі ескеріледі.

1) создание условий, способствующих занятости инвалидов, их профессиональной ориентации, профессиональному обучению и переобучению, адаптации к трудовой деятельности;
2) укрепление базы специализированных предприятий;
3) координация действий государственных и общественных объединений в области содействия занятости инвалидов.
Предусматривается восстановление квотирования рабочих мест для инвалидов, создания социальных рабочих мест, организация общественных работ.
Специально для жителей, пострадавших от воздействия военно-испытательных полигонов, намечены меры социальной защиты согласно разрабатываемой программе.
5-4. Социальные рабочие места
Социальное рабочее место - рабочее место, создаваемое или предоставляемое работодателями для трудоустройства безработных из целевых групп населения с частичной компенсацией затрат работодателя на оплату труда принятых безработных за счет средств местного бюджета.
В 2005 году предусмотрено из местного бюджета на организацию социальных рабочих мест 10 миллионов тенге.
Приоритетным правом трудоустройства на созданные рабочие места будут иметь лица предпенсионного возраста, оралманы, инвалиды и граждане из малообеспеченных семей из числа получателей адресной социальной помощи.
Решением акимов на местах определяется перечень предприятий и организаций, на которых будут созданы социальные рабочие места.
5-5. Повышение качества трудовых ресурсов и рост  конкурентоспособности граждан на рынке труда
Основная задача профессионального обучения безработных граждан и незанятого населения - повышение их конкурентоспособности и профессиональной мобильности с целью трудоустройства посредством предоставления гражданам различных образовательных услуг с учетом потребностей работодателей и прогнозов развития рынка труда.
10. Для решения этой задачи предполагается:
1) организовать мониторинг и прогнозирование состояния рынка труда, потребности в кадрах определенных профессий и специальностей;        2) ориентировать профессиональную подготовку граждан на обучение по профессиям и специальностям, которые соответствуют потребностям экономики и обеспечивают конкурентоспособность работника на рынке труда, с этой целью перепрофилировать часть образовательных учреждений в соответствии с меняющимся спросом;
3) пересмотреть квалификационные требования к рабочим и специалистам в сторону расширения их профессиональной мобильности, увеличить   общетехническую подготовку и предусмотреть возможности для производственной стажировки.
Предусматривается обучение безработных граждан как по заказам работодателей под конкретные рабочие места, так и по профессиям, дающим возможность заняться предпринимательством и индивидуальной трудовой деятельностью.
Предусмотрено в Программе участие работодателей в профессиональном обучении и переобучении незанятого населения. Так, в учебном центре компании ПФД Интернэшнл»будут организованы курсы подготовки кадров для двух проектов "Тенгизшевройл". Курсы английского языка проведут филиалы компании "Фиркрофт" "Инжиниринг", учебный центр "САИТ".
Ежегодно будут проводиться конкурсные отборы среди негосударственных учебных заведений и организаций, имеющие разрешение на образовательную деятельность, на право обучения незанятого населения и безработных. При отборе будут учитываться наличие современного оборудования, рабочих мастерских для практических работ, соответствие требованиям международного стандарта и условий для организации производственной практики.

5-6. Еңбек рыногындағы әлеуметтік әріптестік
Облыстағы әлеуметтік әріптестік еңбек қатынастарының көпдеңгейлі жүйесін құру арқасында қалалық және аудандық деңгейлердегі атқарушы Үкімет органдарының өкілдерімен, жұмыс берушілер мен қызметкерлер арасындағы тараптардың ынталы мәселелер жөнінде көзқарастарын келістіруге және қызметін үйлестіруге бағытталған. Күрделі мәселелерді ашық талқылау нәтижесінде облыста тұрақты жағдай құрылды және қолдау көруде.
Облыс, аудандар және Атырау қаласы деңгейінде 2005 жылға арналған үшжақты келісім қабылданып, іске асырылуда.
11. Әлеуметтік әріптестікті әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу механизмі ретінде және еңбек таластарын шешуді қосқанда, белсенділігін арттыру қарастырылуда.
Осы мақсатта:
1) атқарушы үкімет органдары өкілдерімен, жұмыс берушілер және
қызметкерлермен арадағы әлеуметтік диалогты жүргізу механизмін алға қарай дамыту;
2) жалдау және жұмыстан босату, еңбекті қорғау және техника
қауіпсіздігін сақтау, еңбек заңнамаларын сақтау мәселелерін шешуде кәсіптік одақтардың ролін арттыру;
3) коллективтік еңбек дауларын шешуде және қызметкерлердің жаппай жұмыстан босатылуының алдын-алуда тиісті мемлекеттік органдардың қатысуы;
4) әлеуметтік әріптестермен жұмыспен қамтылуды арттыру және
жәрдемдесу, жаңа жұмыс орындарын құру жөнінде түбегейлі шаралар қабылдау;
5) қызметкерлердің мүдделерін қорғау жөніндегі шаралар жүйесін жасау;
6) әлеуметтік әріптестік тараптарының күш-жігерін қоғамның барлық топтарының мүдделерінің шынайы есебі негізінде қоғамдық келісімді қамтамасыз етуге жұмылдыруға бағытталған шараларды жүзеге асыру қарастырылуда.
12. Аталған мәселелерді шешу:
1) әлеуметтік әріптестіктің барлық деңгейіндегі әлеуметтік
әріптестермен арадағы кеңестер мен келіссөздер;
2) әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеуде әлеуметтік әріптестік
жөніндегі үшжақты комиссияның статусын көтеру;
3) өздеріне қабылдаған міндеттерді, Облыстың үшжақты комиссияның шешімін сөзсіз орындағаны үшін әлеуметтік әріптестік тараптарының жауапкершілігін арттыру;
4) қоғамның әлеуметтік әріптестік жағдайы туралы хабардар болуын арттыру.
5-7. Еңбек көші-қоны. Ішкі еңбек рыногын қорғау
Ішкі еңбек рыногын қорғау көші-қон саясатының халықты жұмыспен
қамтуды қолдаудағы негізгі бағыттарының бірі болып табылады.
13. Ішкі еңбек рыногын қорғау мақсатында:

5-6. Социальное партнерство на рынке труда
Социальное партнерство в области направлено на согласование интересов и координацию действий сторон по заинтересованным вопросам между представителями органов исполнительной власти, работодателей и работников на областном, городском и районом уровнях, благодаря созданию многоуровневой системы трудовых отношений. В результате открытого обсуждения проблемных вопросов, в области созданы и поддерживаются стабильные условия.
Приняты и реализуется трехсторонние соглашения на 2005 год на уровне области, районов и города Атырау.
Предполагается активизировать социальное партнерство как механизм регулирования социальных и трудовых отношений, включая разрешение трудовых споров.
11. В этих целях предусматривается осуществить меры, направленные на:
1) дальнейшее развитие механизмов ведения социального диалога между представителями органов исполнительной власти, работодателями и работниками;
2) повышение роли профессиональных союзов в решении вопросов найма и увольнения, охраны труда и соблюдения техники безопасности, соблюдения трудового законодательства;
3) участие соответствующих государственных органов в разрешении коллективных трудовых споров и предотвращении массовых высвобождений работников;
4) принятие социальными партнерами кардинальных мер по увеличению и содействию занятости, созданию новых рабочих мест;
5) выработку системы мер по защите интересов работников;
6) консолидацию усилий сторон социального партнерства в обеспечении общественного согласия на основе объективного учета интересов всех слоев общества.
12. Решение данных задач предусматривается через:
1) консультации и переговоры между социальными партнерами на всех уровнях  социального партнерства;
2) повышение статуса трехсторонних комиссий по социальному партнерству в регулировании социальных и трудовых отношений;
3) повышение ответственности сторон социального партнерства за безусловное выполнение принятых ими обязательств, решений Областной трехсторонней комиссии;
4) повышение информированности общества о состоянии социального партнерства.
5-7. Трудовая миграция. Защита внутреннего рынка труда
Защита внутреннего рынка труда является одним из основных направлений миграционной политики в части поддержки занятости населения.
13. С целью защиты внутреннего рынка труда предусматривается:

1) шетелдік жұмыс күшін тартатын кәсіпорындарға жергілікті кадрларды жұмысқа орналастыру, қосымша жұмыс орындарын құру;
2) қазақстандық кадрларды шетелдік жұмыс күшін алға қарай ауыстыру үшін даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру саясатын жүргізу;
3) шетелдік жұмыс күшін тартуға квотаны қатаң сақтау;
4) шетелдік жұмыс күшін тартатын кәсіпорындар қызметін шетелдік мамандар және жұмысшыларды әкелуге рұқсатының барлығына тексеру қарастырылуда.

1) трудоустройство местных кадров на предприятия, привлекающие иностранную рабочую силу, создание дополнительных рабочих мест;
2) проведение политики подготовки, переподготовки и повышения квалификации казахстанских работников для последующей замены иностранной рабочей силы;
3) строгое соблюдение квоты на привлечение иностранной рабочей силы;
4) проверка деятельности предприятий, привлекающих иностранную рабочую силу, на наличие разрешений для ввоза иностранных специалистов и рабочих.

Аталған жұмыс әзірленіп жатқан 2006-2009 жылдары Қазақстан
Республикасына шетелдік жұмыс күшін тарту Тұжырымдамасы шеңберінде
жүргізілетін болады.
Осы шараларды жүзеге асырудан шетелдік капитал қатысатын
кәсіпорындарда жұмыс жасайтын қазақстандық кадрлар санының өсуі күтілуде.
2002 жылы біріккен кәсіпорындар мен шетелдік фирмаларда 10,7 мың адам, 2003 жылы - 17,6 мың адам, 2004 жылы - 15,7 мың адам жұмыс жасады, 2005 жылы -18,0 мың адам жұмыс жасайды деп күтілуде.
Шетелдік жұмыс күшін тартуды шектеу үшін:
р/с
Шаралар атауы
2004 жылы факт
2005 жылы болжам
2006 жылы болжам
2007 жылы болжам
1
Қазақстан азаматтары үшін қосымша жұмыс орындарын құру
5469
5600
5750
5900
2
Қазақстандық кадрларды даярлау,
қайта даярлау және
біліктілігін арттыру
1502
1800
2100
2400
Оралмандарды әлеуметтік қорғауда шаралар қатары жоспарлануда.
Оралмандарды жұмысқа орналастыру мәселелерін шешу үшін оларды оқыту және қайта оқыту, қоғамдық жұмыстарға қатыстыру, сонымен қатар қосымша жұмыс орындарын құру қарастырылуда.
Үкіметтік емес ұйымдармен бірлесіп өз ісін ұйымдастыру мәселелері бойынша жұмыстар жүргізілетін болады.

Данная работа будет проводиться в рамках разрабатываемой Концепции привлечения иностранной рабочей силы в Республику Казахстан в 2006-2009 годы.
От осуществления этих мер ожидается увеличение численности работающих казахстанских кадров на предприятиях с участием иностранного капитала.
В 2002 году на совместных предприятиях и иностранных фирмах работало 10,7 тысяч человек, в 2003 году - 17,6 тысяч человек, в 2004 году - 15,7 тысяч человек, в 2005 году ожидается - 18,0 тысяч человек.
Для ограничения ввоза иностранной рабочей силы намечается:
Намечен ряд мероприятий по социальной защите оралманов. Для решения проблемы трудоустройства оралманов предусматривается их обучение и переобучение, участие в общественных работах, а также создание дополнительных рабочих мест.
Совместно с неправительственными организациями будут проведены работы по вопросам организации собственного дела.

5-8. Ақпараттық қамтамасыз етуді жетілдіру
Еңбек рыногындағы жағдайдың үнемі өзгеруі халыққа жаңа ақпараттық қызмет көрсетуді талап етуде. Еңбек рыногындағы жағдайды азаматтарды және жұмыс берушілерді еңбек рыногының дамуы, жұмысқа орналастыру болашағы, оқыту және қайта оқыту туралы ақпараттандыру арқылы жақсартудың қосымша мүмкіндіктері бар. Қорытындысында өздігінен жұмыс іздеу мүмкіндігі артады, кәсіпорындардың кадр саясатында көбірек даярланған шешім қабылданады. Бұлардың барлығы халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі органдар тарататын жұмысқа орналасу мүмкіндіктері туралы, кәсіп және мансап, жұмыс
күшіне сұраным мен ұсыным үрдісі туралы ақпараттардың кеңейтілуін болжайды.
Соңғы уақытта байқалған экономиканың өрлеу үрдісі еңбек рыногында жаңа жұмыс күшін тартуды немесе даярлауды қажет етеді. Сонымен қатар, азаматтардың жұмыс іздеу уақытын және кәсіпорындардың бос жұмыс орындарын толтыру мерзімін қысқарту үшін бар бос жұмыс орындарының әлеуетін барынша тиімді пайдалану қажеттігі артады. Осы мақсатта:
1) халықты жұмысқа орналасу мүмкіндіктері туралы ақпараттандыру үшін бос жұмыс орындары банкін қолдау;
2) жоғары білікті мамандардың бос жұмыс орындары банкін қалыптастыру және жүргізу;
3) халықты жұмыспен қамту орталықтары мен жұмыс берушілердің өзара байланысын жетілдіру үшін қосымша индикаторлар жүйесін енгізу;
4) жұмыс берушілердің сұранысы бойынша ыңғайлы жұмыс орындарын және ыңғайлы қызметкерлер іріктеу;
5) интернет, электрондық пошта секілді қазіргі заманғы жаңа
ақпараттар алмасу технологиясын пайдалану;
6) "Бос жұмыс орындары жәрмеңкесін" және "Ашық есік күндерін" өткізу жұмыстарын жалғастыру жоспарлануда.
Еңбек және жұмыспен қамту жөніндегі статистикалық есеп беру
көрсеткіштері қатарын кеңейту, сонымен қатар экономика салалары дамуының орта және ұзақ мерзімді болжалуының еңбек сұранысымен өзара үйлесімін қамтамасыз ету.
2005 жылдан бастап "жұмыспен қамту" бірыңғай ақпараттық-талдау жүйесі енгізілетін болады.
6. Қаржыландырудың қажетті ресурстары мен көздері
Бағдарламаны қаржыландыру жергілікті бюджет қаржысы есебінен, сонымен қатар Қазақстан Республикасының заңдарымен тиым салынбаған басқа да көздерден қаржыландыру қарастырылады.
жұмыспен қамтуды қолдауға және жұмыссыздықты болдырмауға тікелей бағытталған шараларды іске асыруға жергілікті бюджет қаржысынан - 972,5 млн.теңге жұмсау қарастырылуда, оның ішінде:
2005 жылы - 294,1 миллион теңге;
2006 жылы - 313,0 миллион теңге;
2007 жылы - 318,0 миллион теңге.

5-8. Совершенствование информационного обеспечения
Постоянное изменение ситуации на рынке труда требует предоставления новых информационных услуг населению. Так, имеются дополнительные возможности улучшения ситуации на рынке труда посредством информирования граждан и работодателей о развитии рынка труда, перспективах трудоустройства, обучения и переобучения. В результате повышаются шансы
самостоятельного поиска работы, принимаются более подготовленные решения в кадровой политике предприятий. Все это предполагает расширение информации, распространяемой органами по вопросам занятости населения, о возможностях трудоустройства, о занятиях и карьере, тенденциях в спросе и предложении рабочей силы.
Наметившаяся в последнее время тенденция подъема экономики требует на рынке труда новой рабочей силы, которую необходимо привлечь или подготовить. Вместе с тем возрастает необходимость максимально эффективно использовать имеющийся потенциал вакантных рабочих мест, чтобы сократить время поиска гражданином работы и период заполнения вакансий на предприятии.
С этой целью предполагается продолжить работы по:
1) поддержке банка данных о вакансиях для информирования населения о возможностях трудоустройства;
2) формированию и ведению банка данных о вакансиях высококвалифицированных специалистов;
3) введению системы дополнительных индикаторов для совершенствования взаимодействия центров занятости населения и работодателей;
4) подбору подходящих рабочих мест и подходящих работников по запросу работодателей;
5) эксплуатации новых современных технологий обмена информацией, таких как Интернет, электронная почта;
6) проведению "ярмарок вакансий" и "Дней открытых дверей".
Предполагается расширить ряд показателей статистической отчетности по труду и занятости, а также обеспечить взаимоувязку среднего и долгосрочного прогноза развития отраслей и подотраслей экономики со спросом на труд.
С 2005 года будет внедрена единая информационно-аналитическая система "Занятость".
6. Необходимые ресурсы и источники финансирования
Финансирование Программы предусматривается из средств местных бюджетов, а также иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
На реализацию мер, непосредственно направленных на поддержание занятости и предотвращение безработицы предусматривается израсходовать из средств местных бюджетов  925,1 миллионов тенге, в том числе:
2005 год - 294,1 миллионов тенге;
2006 год - 313,0 миллионов тенге;
2007 год - 318,0 миллионов тенге.
Объемы финансирования Программы за счет средств местного бюджета будут ежегодно уточняться в установленном порядке при формировании проектов бюджетов на соответствующий год.

7. Бағдарламаны жүзеге асырудан күтілетін нәтижелер
14. 2005-2007 жылдары Бағдарламаны іске асыру есебінен:
1) 22200 мың жұмыс орындарын құру (2005 жылы - 7200 мың, 2006 жылы - 7500 мың, 2007 жылы - 7500 мың) және бар жұмыс орындарының санын төмендетуге жол бермеу;
2) 14700 мың адамға жұмысқа орналасуға жәрдемдесу (2005 жылы - 4800 мың, 2006 жылы - 4900 мың, 2007 жылы - 5000 мың);
3) 22800 мың адам үшін қоғамдық жұмыстар ұйымдастыру (2005 жылы - 7500 мың, 2006 жылы - 7600 мың, 2007 жылы - 7700 мың);
4) кәсіптік оқытуға және қайта даярлауға 55500 мың жұмыссызды жіберу (2005 жылы - 1800 мың адам, 2006 жылы - 1850 мың, 2007 жылы - 1900 мың);
5) 2008 жылдың басында жұмыссыздық деңгейін 7,4 пайызға дейін
төмендету;
6) бекітілген жұмыссыздық деңгейін 2007 жылдың аяғында 1,5 пайызға дейін төмендету қарастырылуда.
8. Атырау облысы халқын жұмыспен қамтудың 2005-2007 жылдарға   арналған өңірлік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
п/п
Іс-шаралар
Аяқталу нысаны
Орындалуына жауаптылар
Іске асыру (орындау)
мерзімі
Болжамды шығыстар (млн.теңге)
қаржыландыру көзі
1
3
4
5
6
7
1. Экономика салаларында жаңа жұмыс орындарын құру
1.
Экономиканың түрлі салаларын да 22200 жұмыс орындарын құруды қамтамасыз ету, оның ішінде:
2005 жыл - 7200 орын
2006 жыл - 7500 орын
2007 жыл - 7500 орын
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Қала, аудан әкімдері
Тоқсан сайын
Талап етілмейді.
2.
Мақсатты топтар үшін әлеуметтік жұмыс орындарын құру
2005 жыл - 240 адам
2006 жыл - 300 адам
2007 жыл - 500 адам
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Қала, аудан әкімдері, қала, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері
Үнемі
2005 жыл - 10,0 2006 жыл - 13,1
2007 жыл
- 23,0
Жергілікті  бюджет
3.
Қазақстан Республикасының заңнамаларын, жекелеп алғанда бос жұмыс орындарын жасыру және мақсатты топтарды қоса алғанда, азаматтардың еңбек құқықтарын бұзушылықтарды анықтау жөніндегі бақылауды күшейту
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Қазақстан Республикасының еңбек және халықты  әлеуметтік қорғау Министрлігінің департаменті
Үнемі
Талап етілмейді
2. Жұмыс күшіне сұраныс пен ұсыныстың теңгерімділігі жөніндегі шаралар
4.
Еңбек рыногындағы
және білім беру қызметтері рыногындағы мамандарды даярлау көлемдеріне, бейіндеріне және мерзімдеріне сұраным пен ұсынымды болжау жөнінде жұмыстар жүргізу
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Білім беру, ауыл шаруашылығы, экономика және бюджеттік жоспарлау, жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар департаменттері
Жыл сайын
Талап етілмейді
5.
Жұмыс берушілердің таяудағы 3 жылда жұмыс күшіне қажеттігін анықтау және кадрлар даярлау жүйесін экономиканың қажеттілігіне сәйкес келтіру мақсатында жұмыс күшіне сұраныс мониторингін жүзеге асыру
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Білім беру,  экономика және бюджеттік жоспарлау, жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар департаменттері, қалалық,  аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері
Жыл сайын
Талап етілмейді

7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
14. За счет реализации Программы в 2005-2007 годах предусматривается:
1) создать 22200 рабочих мест (2005 год - 7200, 2006 год - 7500, 2007 год - 7500) и не допустить снижения числа действующих рабочих мест;
2) оказать содействие в трудоустройстве 14700 человек (2005 год -4800, 2006 год - 4900, 2007 год - 5000);
3) организовать общественные работы для 22800 человек (2005 год - 7500, 2006 год - 7600 , 2007 год - 7700);
4) направить на профессиональное обучение и переподготовку 5550 безработных (2005 год - 1800, 2006 год - 1850, 2007 год - 1900);
5) снизить уровень безработицы к началу 2008 года до 7,4 процента;
6) снизить уровень фиксированной безработицы на конец 2007 году до 1,5%.
8. План мероприятий по реализации Программы занятости населения Атырауской области на 2005-2007 годы
п/п
Мероприятия
Форма завершения
Ответственные за исполнение
Срок реализации (исполнения)
Предполагаемые расходы
(млн. тенге)
Источник финансирования
1
2
3
4
5
6
7
1. Создание новых рабочих мест в отраслях экономики
1
Создать 22 200
новых рабочих
мест в различных отраслях экономики, в том числе: 2005 год - 7200 мест 2006 год - 7500 мест
2007 год - 7500 мест
Информация в МТСЗН
Акимы города, районов
Ежеквартально
Не требуется
2
Создать социальные рабочие места
для целевых групп, в том числе: 2005 год - 240 человек
2006 год - 300
человек 2007 год - 500
человек
Информация в МТСЗН
Акимы
города,
районов,
город-
ской и
районные отделы занятости и социальных программ
Постоянно
2005г. - 10,0
2006г. - 13,1
2007г. -
23,0
Местный бюджет
3
Активизировать
контроль по
выявлению
нарушений законодательства
Республики
Казахстан, в
части сокрытия
свободных рабочих мест и
трудовых прав
граждан,
включая целевые
группы
Информация в
МТСЗН
Департамент Министерства труда и
социальной защиты населенияРеспублики Казахстан (по согласованию)
Постоянно
Не требуется
2. Меры по сбалансированности и предложения рабочей силы
4
Проводить работы по прогнозу спроса и предложения на рынке труда и рынке образовательных услуг объемов,
профилей и
сроков подготовки специалистов
Информация в МТСЗН
Департаменты образования, сельского хозяйства, экономики и бюджетного планирования, коорди
нации занятости и социальных программ
Ежегодно
Не требуется
5
Осуществлять мониторинг спроса на рабочую силу с
целью определения потребности работодателей в рабочей силе на ближайшие 3
года и приведения системы подготовки кадров в соответствие с
потребностями экономики
Информация в МТСЗН
Департаменты образования, экономики
и бюджетного планирования, координации занятости и социальных программ, городской и районные
отделы занятости и социальных программ
Ежегодно
Не требуется

3. Халықтың әлеуметтік қолдауға мұқтаж нысаналы топтарының жұмыспен қамтылуын ұйымдастыру
6.
Мақсатты топтардың жұмыспен қамтылуына мониторинг
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
Үнемі
Талап етілмейді
7.
Бас бостандығы нан айыру орындарынан босаған адамдарды жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі жұмыспен қамту және қылмыстық-түзету жүйесі органдарының өзара іс-қимылын
күшейтуге бағытталған шараларды жүзеге асыру
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Қала, аудан әкімдері, қала, аудандық жұмыс пен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері
Тоқсан сайын
Талап етілмейді
8.
Еңбек рыногындағы әйелдердің жұмыспен қамтылуына мониторинг
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері
Жыл сайын
Талап етілмейді
9.
Әйелдерді жұмысқа орналастыру үшін мамандандырылған бос жұмыс орындарының жәрмеңкесін өткізу
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері
Үнемі
Талап етілмейді
10.
Балалар үйінің тәрбиеленушілерін, жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар ды қосқанда 23 жасқа дейінгі жастардың жұмыс пен қамтылуына мониторинг
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері, білім беру департаменті
Тоқсан сайын
Талап етілмейді
11.
Мүгедектерді  жұмысқа орналастыру мақсатында кәсіптік ақпараттандыру, кәсіптік кеңес беру жөнінде жұмыспен қамту органдарымен және жұмыс берушілермен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету
Келісім жобасы
Қазақстан Республикасының еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігінің департаменті(келісім бойынша)Облыс кәсіпкерлері мен жұмыс берушілер одағы (келісім бойынша)
Үнемі
Талап етілмейді
12.
Оралмандарды жұмысқа орналастыру, қоғамдық жұмыстарға жіберу, қайта оқыту, мемлекет тік әлеуметтік көмек көрсету жолдарымен әлеуметтік қорғауды қамтамасыз ету
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Қала, аудан әкімдері, қалалық, аудандық жұмыспен  қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері
Үнемі
Талап етілмейді
Жергілікті  бюджет
4. Қосымша жұмыс орындарын құратын шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау және дамыту
13.
Шағын бизнес субъектілеріне пайдаланылмай тұрған объектілерді, жер учаскелерін, Аяқталмаған құрылыс объектілерін, мақсатты топтардағы адам дарды жұмысқа міндетті қабылдау
шартымен, өтеусіз жерді пайдалануға (жалға) беруді қамтамасыз ету
Әкімдер шешімдері
Қала, аудандар әкімдері
Үнемі
Талап етілмейді
14.
Ауылда шаруашылық жүргізудің дәстүрлі түрлерін, әйелдердің ауылдық жерлерде және шағын қалаларда өзін-өзі жұмыспен қамтуын қамтамасыз ету үшін ұлттық көркем кәсіпшілікті дамыту
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Қалалық,аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері, ауыл шаруашылығы департаменті
Үнемі
Талап етілмейді
15.
Кәсіпкерлер мен жұмыс берушілер Одағымен бірлесе отырып, жұмыссыз халық арасында жеке ісін ұйымдастыру мәселелері бойынша семинарлар ұйымдастыру
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері
Үнемі
қажет болған жағдайда
16.
Жеке кәсіпкерлерге, соның ішінде жұмыссыз халық арасында  шағын кредит беру жөніндегі жұмысты жалғастыру
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Кәсіпкерлік және өнеркәсіп департаменті
Үнемі

3. Организация занятости целевых групп населения, нуждающихся социальной поддержке
6
Мониторинг занятости целевых групп
Информация в МТСЗН
Городской и районные
отделы занятости и социальных программ
Постоянно
Не требуется
7
Осуществлять
меры, направленные на
усиление взаимодействия органов занятости и уголовно-
исправительной
системы по
содействию
занятости лиц,
освобожденных из мест лишения свободы
Информация в
МТСЗН
Акимы города, районов, городской и районные отделы занятости и социальных программ
Ежеквартально
Не требуется
8
Мониторинг занятости женщин на рынке труда
Информация в МТСЗН
Городской и районные отделы занятости и социальных программ
Ежегодно
Не требуется
9
Проводить специализированные ярмарки
вакансий для трудоустройства женщин
Информация в МТСЗН
Городской и районные отделы занятости и социальных программ
Постоянно
Не требуется
10
Проводить мониторинг занятости молодежи, включая воспитанников детских домов,детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в возрасте до 23 лет
Информация в
МТСЗН
Городской и районные отделы занятости и социальных программ, Департамент образования
Ежеквартально
Не требуется
11
Обеспечить взаимодействие
с органами занятости и работодателями
по професси-
ональномуинформированию,
профессиональному консультированию в целях трудоустройства инвалидов
Проект
соглашения
Департамент Министерства
труда и
социальной защиты населения  Республики Казахстан (по согласованию),
Союз предпринимателей и работодателей
области (по согла сованию)
Постоянно
Не требуется
12
Обеспечить социальную защиту оралманов путем трудоустройства, направления на общественные
работы, переобучение, оказание государственной социальной помощи
Информация в МТСЗН
Акимы города, районов, городской и районные отделы занятости и социальных программ
Постоянно
Не требуется
4. Поддержка и развития малого и среднего предпринимательства, создающего дополнительные рабочие места
13
Обеспечить передачу субъектам малого предпринимательства
неиспользованных объектов,
земельных
участков,
объектов незаконченного строительства в безвозмездное
землепользование (аренду) с
обязательным условием приема на работу лиц
целевых групп
Решение акимов
Акимы города, районов
Постоянно
Не требуется
14
Развивать традиционные формы хозяйствования на селе и национальные
художественные
промыслы для обеспечения самозанятости женщин в сельской местности и в
малых городах
Информация в МТСЗН
Городской и районные
отделы занятости и социальных программ, Департамент сельского хозяйства
Постоянно
Не требуется
15
Организация семинаров совместно с Союзом предпринимателей и
работодателей по вопросам организации собственного дела среди незанятого населения
Инфор-
мация в
МТСЗН
Городской и районные
отделы занятости и социальных программ
Постоянно
По мере необходимости
16
Продолжить работу по микрокредитованию индивидуальных предпринимателей, в том числе из незанятого населения
Информация в МТСЗН
Департамент предпринимательства и промышленности
Постоянно

2005 жыл - 270,0
2006 жыл - 275,0 2007 жыл -280,0
БҰҰДБ қаражаты
5. Жұмыс күшін дамыту және азаматтардың еңбек рыногындағы бәсекелестіктігін арттыру
17.
5550 жұмыссызды оқуға жіберу және кәсіптік даярлауды,қайта даярлауды және біліктілігін арттыруды ұйымдастыру, соның ішінде:
2005 жылы -  1800 адам,
2006 жылы -  1850 адам,
2007 жылы -  1900 адам
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Қалалық,аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері
Үнемі
2005 жыл - 14,2
2006 жыл - 17,0
2007 жыл - 17,1
Жергілікті бюджет
18.
Мемлекеттік емес оқу орталықтары арасында жұмыссыз халықты және жұмыссыздарды кәсіптік оқытуды ұйымдастыру жөнінде іріктеу өткізу
Комиссия
шешімі
Жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар департаменті
Жыл сайын
қаңтар
Талап етілмейді
19.
Жұмыс берушілердің жұмыссыз халықты кәсіптік даярлау және біліктілігін арттыруды ұйымдастыруға қатысуы. Жұмыссыз азаматтарды жұмыс берушілердің тапсырыстары бойынша нақты жұмыс орындары на оқытуды ұйымдастыру
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Қалалық,аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері
Үнемі
Жұмыс берушілердің қаражаты есебінен
Жұмыс берушілердің қаражаты
20.
Ұжымдық шарттарға жұмыстан босатылған қызметкерлердің біліктілігін арттыру және қайта даярлауды есепке алатын қызметкерлерді ішкі өндірістік оқыту жүйесін құру және дамыту жөніндегі шараларды енгізу
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар департаменті, Облыстық кәсіп одақтар Федерациясы (келісім
бойынша), Облыстық кәсіпкерлер мен жұмыс берушілер Одағы (келісім бойынша)
2005- 2007
жылдар
Жұмыс берушілердің қаражаты есебінен
Жұмыс берушілердің қаражаты
21.
Кәсіптік білім беру сапасын арттыру, Атырау облысында кәсіптік білім берудің және кадрларды кәсіби даярлаудың 2005-2007 жылдарға
арналған өңірлік
бағдарламасының іс-шаралар жоспарын іске асыру шеңберін де еңбек рыногының қажеттілігіне сәйкес, тиісті кадрларды даярлаудың көлемін қамтамасыз ету
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Білім департаменті
2005- 2007
жылдар
6. Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру және жетілдіру
22
22800 адамға қоғамдық жұмыстар ұйымдастыру, соның ішінде, 2005 жылы - 7500 адам
2006 жылы - 7600 адам 2007 жылы -  7700 адам
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Қалалық,аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері
Үнемі
2005 жыл-269,9
2006 жыл-282,0
2007 жыл - 277,9
Жергілікті бюджет
23.
Жол құрылысына, ағаш отырғызуға және өңірлердің көлік инфрақұрылымын дамытуға, әсіресе ауылдық аумақтардағы көлік инфрақұрылымын дамытуға арналған қоғамдық жұмыстарды кеңейту және қайта бағдарлау
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Қала, аудандар әкімдері
Тоқсан сайын
Талап етілмейді

2005г. - 270,0
2006г. -
275,0
2007г. -
280,0
Средства ПРООН
5. Развитие качества рабочей силы и повышение конкурентоспособности граждан на рынке труда
17
Направить на обучение и организовать профессио-нальную подготовку,
переподготовку
и повышение квалификации
5550 безработных, в том числе: в 2005 году - 1800 чел. в 2006 году - 1850 чел. в 2007 году - 1900 чел.
Информация в
МТСЗН
Городской и районные отделы занятости и социальных программ
Постоянно
2005г. -
14,2
2006г. -
17,0
2007г. -
17,1
Местный бюджет
18
Проводить отбор среди негосударственных учебных заведений по организации профессионального обучения незанятого населения и
безработных.
Решение комиссии
Департамент координации занятости и социальных
программ
Ежегодно Январь
Не требуется
19
Участие работодателей в организации профессиональной подготовки
и повышении квалификации незанятого населения. Организация обучения безработных граждан по
заказам работодателей под конкретные рабочие места
Информация в МТСЗН
Городской и районные
отделы занятости и социальных программ
Постоянно
За счет
средств
работодателей
Средства работодателей
20
Включать в коллективные договора меры по созданию и развитию системы внутрипроизводственного обучения работников, учитывающие повышение
квалификации и
переподготовку
высвобождаемых
работников
Информация в МТСЗН
Департамент координации занятости и социальных программ, областная Федерация профсоюзов (по согласованию), Союз предпринимателей и работодателей области (по согла сованию)
2005-2007 годы.
За счет средств работодателей
Средства работодателей
21
Реализация мер
по повышению
качества профессионального образования, обеспечение соответствия объемов и профилей подготовки кадров
потребностям рынка труда в рамках реализации плана мероприятий по
выполнению региональной программы
модернизации системы профессиональной подготовки кадров в Атырауской области на 2005-2007 годы
Информация в МТСЗН
Департамент образования
2005-
2007
годы
6. Организация и совершенствование общественных работ
22
Организовать общественные
работы - 22800
чел, в том числе: в 2005 году - 7500 чел. в 2006 году - 7600 чел. в 2007 году - 7700 чел.
Информация в МТСЗН
Городской и районные отделы занятости и социальных программ
Постоянно
2005 год - 269,9
2006 год
- 282,9
2007 год - 277,9
Местный бюджет
23
Расширить и переориентировать общественные работы
на дорожное строительство,
лесопосадки и
развитие транспортной инфраструктуры регионов, развитие транспортной инфраструктуры, в особенности в сельских территориях
Информация в МТСЗН
Акимы города, районов
Ежеквартально
Не требуется

7. Жергілікті атқарушы органдардың жұмыспен қамтудың өңірлік проблемаларын шешудегі рөлін арттыру жөніндегі шаралар
24.
Өңірлік ақпарат тық бос орындар базасын толықтыру
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар департаменті
Тоқсан сайын
Талап етілмейді
25.
Жұмыста ұзақ үзілісі бар немесе жұмыс тәжірибесі жоқ жұмыссыздарды әлеуметтік еңбекке бейімдеу жөніндегі клубтық жұмысты жетілдіру
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері
Тоқсан сайын
Талап етілмейді
26.
Халықты және жұмыс берушілерді  бұқаралық ақпарат құралдары арқылы еңбек рыногындағы жағдай туралы  хабардар ету Буклеттер, жадынамалар, плакаттар тарату арқылы өз бетімен жұмыс іздеуге жәрдемдесу
Бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланымдар
Қала, аудандар әкімдері қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері
Тоқсан сайын
Талап етілмейді
27.
14700 жұмыссызға жұмысқа орналасу
ға жәрдемдесу, соның ішінде: 2005 жылы - 4800 адам 2006 жылы - 4900 адам 2007 жылы - 5000 адам
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Қалалық, аудандық
жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері
2005-2007 жылдар
Талап етілмейді
28.
Облыстың еңбек рыногындағы ахуалдың мониторингі
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Талап етілмейді
29.
Ішкі еңбек рыногын қорғау мәселелері бойынша мүдделі органдардың өзара іс-қимылы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Жұмыспен қамтуды үйлестіру және арнаулы бағдарламалар департаменті
Үнемі
Талап етілмейді
30.
Халықты жұмысқа орналастыру жөніндегі іс- шараларды жетілдіру:
1) еңбек рыногындағы жағдай туралы халықты және жұмыс берушілерді хабардар ету;
2) халықтың өзін-өзі жұмыспен қамтуына жәрдем көрсету;
3) жұмыспен қамтудың икемді түрлерін ұйымдастыру;
4)жұмыссыздарды кәсіби даярлау, кәсіби біліктілігін арттыру, қайта даярлау арқылы еңбек рыногындағы бәсекеге қабілеттілігін арттыру.
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Қала, аудандар әкімдері, жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар департаменті
Үнемі
Талап етілмейді
8. Жұмыспен қамтуды және еңбек рыногын реттеу мәселелерінде еңбек делдалдылығымен айналысатын жұмыс берушілермен, қоғамдық бірлестіктермен, жеке агенттіктермен жұмыспен қамту жөніндегі уәкілетті органның қызметін ықпалдастыру
31.
Жұмыспен қамту органдарының жеке жұмыспен қамту агенттік терімен және үкіметтік емес ұйымдармен жұмысқа орналастыруға жәрдемдесу саласындағы өзара іс-қимылын арттыру
Келісімдер
Қала, аудандар әкімдері
Үнемі
Талап етілмейді
32.
Салалық (тариф
тік) келісімдерге кадрлық әлеуетті дамыту жөніндегі: жұмыстан босаған қызметкерлердің біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды ескеретін, қызметкерлерді өндірісішілік оқыту жүйесін құру және дамыту; жұмыстан босау қатеріндегі жастарды ілгерілеп кәсіптік оқыту;
қызметкерлерді кәсіптік даярлау, қайта даярлау, біліктілігін арттыру үшін материалдық -техникалық,оқу -әдістемелік базаны жетілдіру
(құру)шараларын енгізу
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Қала, аудандар әкімдері,қалалық, аудандық жұмыспен
қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері

7. Меры по повышению роли местных исполнительных органов в решении региональных проблем занятости
24
Пополнять региональные информационные базы вакансий
Информация в МТСЗН
Департамент координации занятости и социальных программ
Постоянно
Не требуется
25
Совершенствовать клубную работу по социальнотрудовой адаптации безработных, имеющих длительный
перерыв в
работе или
отсутствие
опыта работы
Информация в МТСЗН
Городской и районные
отделы занятости и социальных программ
Постоянно
Не требуется
26
Информировать население и работодателей о ситуации на рынке труда через средства
массовой информации Содействовать самостоятельному поиску работы через распространение буклетов, памяток, плакатов
Публикации в СМИ
Акимы города, районов, городской и районные отделы занятости и
социальных программ
Ежеквартально
Не требуется
27
Оказать содействие 14700 безработным в трудоустройстве, в том числе:
в 2005 году - 4800 чел.
в 2006 году - 4900 чел. в 2007 году - 5000 чел.
Информация в МТСЗН
Городской и районные
отделы занятости и социальных программ
2005-2007 годы
Не требуется
28
Мониторинг ситуации на рынке труда области
Информация в МТСЗН
Акимы города, районов, городской и районные
отделы занятости и социальных программ
Ежеквартально
Не требуется
29
Взаимодействие
заинтересованных органов по вопросам защиты внутреннего рынка труда
Информация в МТСЗН
Департамент координации занятости и социальных программ
Постоянно
Не требуется
30
Усовершенствовать мероприятия по трудоустройству населения путем:
1) информирования населения и работодателей
о ситуации на
рынке труда;
2) оказания
содействия
самозанятости
населения;
3) организации
гибких форм занятости; 4) повышения
конкурентоспособности на
рынке труда за
счет профессиональной
подготовки,
повышения
квалификации,
переподготовки
безработных
Информация в МТСЗН
Акимы города, районов,
Департамент координации занятости и социальных программ
Постоянно
Не требуется
8. Взаимодействие деятельности уполномоченного органа по вопросам занятости с работодателями, общественными объединениями, частными агентствами, занимающимися трудовым посредничеством в вопросах регулирования занятости и рынка труда
31
Расширять взаимодействие
органов занятости с частными агентствами
занятости и неправительственными организациями в сфере содействия
трудоустройству
Соглашения
Акимы города, районов
Постоянно
Не требуется
32
Включить в
отраслевые
(тарифные)
соглашения меры по развитию кадрового потенциала:
создание и развитие систем внутрипроиводственного обучения работников, учитываюших повышение
квалификации и
переподготовку
высвобождаемых
работников;
опережающее профессиональное обучение
молодежи, находящейся под риском увольнения; совершенствование
(создание) материально-технической,
учебно-методической базы
для профессиональной подготовки, переподготовки,
повышения
квалификации
работников
Информация в МТСЗН
Акимы города, районов, городской и районные отделы занятости и социальных программ
IV квартал

2005-2007 жылдары IY -тоқсан
Талап етілмейді
33
Еңбек рыногы жағдайын болжау, жұмыс күшінің болжамды жұмыстан босатылуына мониторинг жүргізу
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Қала, аудандар әкімдері, қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері
Жыл сайын
Талап етілмейді
9. Білім беру ұйымдарын бітірушілердің жұмыспен қамтылуына жәрдемдесу
34.
Мемлекеттік ұйымдарда немесе жарғы капиталындағы мемлекеттің үлесі елу пайыздан артығын құрайтын ұйымдарда жұмыс орындарын ұсынуға жәрдемдесу
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Қала, аудандар әкімдері
Жыл сайын
Талап етілмейді
35.
Өңірлерде білім беру ұйымдарын бітірушілерді жұмысқа орналастыру мақсатында Жастар тәжірибесін тарату
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Қала, аудандар әкімдері, жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік  бағдарламалар департаменті
Үнемі
Талап етілмейді
36.
Жұмыспен қамту жөніндегі шаралар, соның ішінде аймақтық бос жұмыс орындарының жәрмеңкесін, мансап күнін, мамандықтар тұсау кесерін және жастар және білім беру ұйымдарын бітірушілер үшін жұмыс берушілер мен кездесулер ұйымдастыру
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар департаменті, білім беру департаменті, жұмыс берушілер және кәсіпкерлер Одағы (келісім бойынша)
Жыл сайын
Демеушілер қаражаты есебінен
37.
Жастардың жұмыспен қамтуын ұйымдастыру мәселелері бойынша Жастардың еңбек биржасы Үкіметтік емес ұйымымен өзара іс-қимыл
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігіне ақпарат
Қалалық, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері, жоғарғы оқу орындарының ректорлары.
2005-2007 жылдар
Талап етілмейді
Ескерту: Қысқарған сөздердің тізімі:
БҰҰДБ - біріккен ұлттар ұйымының даму бағдарламасы

2005- 2007 годы
Не требуется
33
Проводить мониторинг и прогнозирование ситуации на рынке труда, предполагаемого высвобождения рабочей силы
Информация в МТСЗН
Акимы города, районов, городской и районные отделы занятости и социальных программ
Ежегодно
Не требуется
9. Содействие занятости выпускников организаций
образования
34
Оказывать содействие в предоставлении
рабочего места
в государственных организациях или организациях, в уставном капитале которых доля государства составляет более пятидесяти процентов
Информация в МТСЗН
Акимы
города,
районов
Ежегодно
Не требуется
35
Распространить
в регионах Молодежную практику с целью трудоустройства выпускников организаций образования
Информация в  МТСЗН
Акимы города, районов, Департамент координации занятости и социальных программ
Постоянно
Не требуется
36
Организовать мероприятия по
трудоустройству, в том числе проведение региональных ярмарок вакансий, Дней
карьеры, презентации специальности и встреч с работодателями
для молодежи и выпускников организаций образования
Информация в МТСЗН
Департаменты координации занятости и социальных программ, образования, Союз предпринимателей и работодателей (по согласованию)
Ежегодно
За счет
спонсорских средств
37
Взаимодействие
с неправительственной организацией "Молодежная биржа труда" по вопросам организации занятости молодежи
Информация в МТСЗН
Городской и районные отделы занятости и социальных программ, ректора ВУЗов
2005-2007 годы
Не требуется
Примечание: список сокращенных наименований
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения Республики
Казахстан
ВУЗ - высшие учебные заведения
ПРООН - Программа развития Организации Объединенных Наций
СМИ - средства массовой информации