Жинақтаушы зейнетақы қорларын ерікті тарату ережесін бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 наурыздағы N 80 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 5 мамырда тіркелді. Тіркеу N 4224. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 26 наурыздағы № 132 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 132 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлердi жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгiнiң (бұдан әрi - Агенттiк) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Ұсынылып отырған Жинақтаушы зейнетақы қорларын ерiктi тарату ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн қолданысқа енедi.
3. Қаржылық ұйымдарды тарату департаментi (Мұқашева А.М.):
1) Заң департаментiмен (Байсынов М.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне жiберсiн.
4. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлiмi (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық баспасөз құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Төраға
5 сәуір 2006 жыл
___________________________
(қолы, күні, елтаңбалы мөрі)
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат
министрлігінің
Ақпарат және мұрағаттар
комитеті
Төраға
7 сәуір 2006 жыл
__________________________
(қолы, күні, елтаңбалы мөрі)
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттiгi
Басқармасының
2006 жылғы 25 наурыздағы N 80
қаулысымен бекiтiлген
Жинақтаушы зейнетақы қорларын ерiктi тарату ережесi
Осы Ереже "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрi - Заң) 45, 45-1-баптарына сәйкес әзiрлендi және қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi органның (бұдан әрi - уәкiлеттi орган ) жинақтаушы зейнетақы қорын ерiктi таратуға рұқсат беру тәртiбiн, ерiктi таратылып отырған жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясы қызметiнiң ерекшелiктерiн, ерiктi таратылып отырған жинақтаушы зейнетақы қорының кредиторлар комитетi қызметiнiң қалыптасу ерекшелiктерiн анықтайды.
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасы төрағасының 2008.11.28. N 188 қаулыcымен.

Об утверждении Правил добровольной ликвидации накопительных пенсионных фондов
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года № 80. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2006 года № 4224. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 132
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 132 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность накопительных пенсионных фондов, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила добровольной ликвидации накопительных пенсионных фондов.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту ликвидации финансовых организаций (Мукашева A.M.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства.
4. Отделу международных отношений и связей с общественностью (Пернебаев Т. Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель
Согласовано               Согласовано
Национальный Банк         Комитет информации и архивов
Республики Казахстан      Министерства культуры и
Председатель              информации
____________________      Республики Казахстан
подпись, дата,         Председатель
гербовая печать         ____________________
подпись, дата,
гербовая печать
Утверждены
постановлением Правления
Агентства Республики
Казахстан по регулированию и
надзору финансового рынка и
финансовых организаций
от 25 марта 2006 года N 80
Правила
добровольной ликвидации накопительных пенсионных фондов
Настоящие Правила разработаны в соответствии со статьями 45 ,  45-1 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее - Закон) и определяют порядок выдачи уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) разрешения на добровольную ликвидацию накопительного пенсионного фонда, особенности деятельности ликвидационной комиссии добровольно ликвидируемого накопительного пенсионного фонда, особенности формирования и деятельности комитета кредиторов добровольно ликвидируемого накопительного пенсионного фонда.
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.11.2008 N 188 (порядок введения в действие см. п. 2 ).

1-тарау. Уәкiлеттi органның жинақтаушы зейнетақы
қорын ерiктi таратуға рұқсат беру тәртiбi
1. Жинақтаушы зейнетақы қоры (бұдан әрi - қор) акционерлердiң жалпы жиналысының шешiмi негiзiнде Заңның 45-1-бабының 1-тармағында көрсетiлген құжаттарды қоса бере отырып, оны ерiктi таратуға рұқсат беру туралы уәкiлеттi органға өтiнiш бередi.
2. Қорды ерiктi таратуға рұқсат алу туралы өтiнiштi уәкiлеттi орган тиiсiнше ресiмделген құжаттарды алған күннен бастап бiр ай iшiнде қарайды.
3. Уәкiлеттi органның ерiктi таратуға рұқсат беру туралы шешiмi өтiнiш иесi оны алған күннен бастап күшiне енедi және уәкiлеттi органның оған осының алдында берген лицензиясының қолданылуын тоқтатуға негiз болады.
4. Уәкiлеттi орган ерiктi таратуға рұқсат беру туралы шешiмнен бас тартқан жағдайда қордың басшы қызметкерлерi мен акционерлерiне жiберiлетiн дәлелдi шешiм шығарады.
5. Қорды ерiктi таратуға рұқсат алу туралы өтiнiштен бас тартуды уәкiлеттi орган мынадай кез-келген негiздемелер бойынша жасайды:
1) Заңның 45-1-бабының 1-тармағында көрсетiлген құжаттарды бермеу;
2) қордың мiндеттемелерi бойынша есеп айырысу үшiн қаражатының жеткiлiксiздiгi.
2-тарау. Қорды ерiктi тарату процесiнiң басы
6. Қор уәкiлеттi органнан ерiктi тарату туралы рұқсат алғаннан кейiн:
1) уәкiлеттi органның осының алдында берген лицензиясының түпнұсқасын осы шешiм күшiне енген сәттен бастап үш жұмыс күнi iшiнде уәкiлеттi органға қайтарады;
2) он күндiк мерзiм iшiнде заңды тұлғаларды тiркеудi жүзеге асыратын әдiлет органына қордың таратылатындығы туралы жазбаша хабардар етедi.
7. Ерiктi тарату процесiнiң басталуы қордың тарату комиссиясының құрылған күнi болып табылады.
8. Қордың тарату комиссиясы қор акционерлерiнiң жалпы жиналысы арқылы, қордың филиалдары мен өкiлдiктерiн ескере отырып, уәкiлеттi органның қорды ерiктi таратуға рұқсат беру туралы шешiмi күшiне енген күннен бастап қырық бес күнтiзбелiк күн мерзiмiнен кешiктiрмей құрылады.
Қордың тарату комиссиясының құрамын өзгерту қор акционерлерiнiң жалпы жиналысы арқылы жүзеге асырылады.
9. Қордың тарату комиссиясы құрылған күннен бастап және қорды тарату процесi аяқталғанға дейiн:
1) ерiктi таратылатын қордың акционерлерiнiң жалпы жиналысының, басқа органдарының және лауазымды тұлғалардың , оның iшiнде қордың мүлiктi басқару және мiндеттемелердi өтеу жөнiндегi өкiлеттiктерiнiң, сондай-ақ олардың қор ұйымын басқару жөнiндегi құқықтары осы Ережеде көзделгеннен басқа жағдайларда тоқтатылады;

Глава 1. Порядок выдачи уполномоченным органом
разрешения на добровольную ликвидацию накопительного
пенсионного фонда
1. Накопительный пенсионный фонд (далее - фонд) на основании решения общего собрания акционеров обращается в уполномоченный орган с ходатайством о даче разрешения на его добровольную ликвидацию с приложением документов, указанных в пункте 1 статьи 45-1 Закона.
2. Ходатайство о получении разрешения на добровольную ликвидацию фонда рассматривается уполномоченным органом в течение месяца со дня получения надлежаще оформленных документов.
3. Решение уполномоченного органа о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию вступает в силу со дня его получения заявителем и является основанием прекращения действия ранее выданных уполномоченным органом лицензий.
4. В случае отказа в выдаче разрешения на добровольную ликвидацию уполномоченный орган выносит об этом мотивированное решение, которое доводит до сведения руководящих работников и акционеров фонда.
5. Отказ в выдаче разрешения на добровольную ликвидацию фонда производится уполномоченным органом по любому из следующих оснований:
1) непредставление документов, указанных в пункте 1 статьи  45-1 Закона;
2) недостаточность средств фонда для расчетов по его обязательствам.
Глава 2. Начало процесса добровольной ликвидации фонда
6. При получении разрешения уполномоченного органа на добровольную ликвидацию фонд:
1) возвращает ранее выданные уполномоченным органом подлинники лицензий в уполномоченный орган в течение трех рабочих дней с момента вступления в силу данного решения;
2) в десятидневный срок письменно сообщает о ликвидации фонда органу юстиции, осуществляющему регистрацию юридических лиц.
7. Началом процесса добровольной ликвидации считается дата создания ликвидационной комиссии фонда.
8. Ликвидационная комиссия фонда создается общим собранием акционеров фонда не позднее сорока пяти календарных дней со дня вступления в силу решения уполномоченного органа о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию фонда, с учетом филиалов и представительств фонда.
Изменение состава ликвидационной комиссии фонда осуществляется по решению общего собрания акционеров фонда.
9. С даты создания ликвидационной комиссии фонда и до завершения процесса ликвидации фонда:
1) прекращаются полномочия общего собрания акционеров,  других органов и должностных лиц добровольно ликвидируемого фонда, в том числе по распоряжению имуществом и погашению обязательств фонда, а также их права по управлению фондом, за исключением случаев, предусмотренных настоящими Правилами;

2) таратылатын қордың кредиторлық берешектерiнiң барлық түрлерi бойынша тұрақсыздық айыбын және сыйақыны есептеуге тыйым салынады;
3) таратылатын қордың мүлкiне өндiрiп алуға белгiленген заңды шектеулердiң бәрi алынып тасталады.
3-тарау. Тарату комиссиясы
10. Тарату комиссиясы құрылған күннен бастап оған таратылатын қордың iсiн және мүлкiн басқару жөнiндегi барлық өкiлеттiктер көшедi.
Тарату комиссиясы қордың iсiн, оның iшiнде оның кредиторлармен және акционерлермен есеп айырысуын қамтамасыз етуiн аяқтау үшiн шаралар қабылдайды.
Тарату комиссиясы таратылатын қордың атынан iс-әрекет жасайды және өзiнiң құзырына кiретiн мәселелер бойынша шешiм қабылдау кезiнде дербес бола алады.
Тарату комиссиясының шешiмi хаттамамен ресiмделедi.
11. Тарату комиссиясының төрағасы тарату комиссиясының жұмысын басқарады, Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес қызмет етуiне жеке жауап бередi. ( K990409 K970167 K010155 )
Қор ұйымдарының тарату комиссиясының төрағасы болмаған кезде оның мiндеттерiн орынбасары орындайды.
12. Қордың филиалы не өкiлдiктерi болса, оларды сол жерде құрылатын қордың тарату комиссиясының бөлiмшесi (бұдан әрi - бөлiмше) таратады.
Бөлiмше құрамы тарату комиссиясы мүшелерiнiң арасынан қалыптасады және тарату комиссиясы төрағасының бұйрығымен тағайындалады.
13. Бөлiмшенi тарату комиссиясы мүшелерiнiң iшiнен тағайындалған басшы (бұдан әрi - бөлiмше басшысы) басқарады.
Бөлiмше басшысы өзiнiң қызметiн тарату комиссиясының төрағасы берген сенiмхат негiзiнде жүзеге асырады.
Бөлiмше басшысы және бөлiмше тарату комиссиясының төрағасына есеп бередi.
14. Бөлiмше басшысы бөлiмшенiң қызметiне жауап бередi және қордың филиалын және (немесе) өкiлдiгiн Қазақстан Республикасының заң шығару актiлерiне сәйкес таратады.
15. Тарату комиссиясы мүшесiнiң, бөлiмше басшысының, тарату комиссиясының тартылған қызметкерiнiң еңбекақы төлемiнiң талаптарын қосқандағы құқықтары мен мiндеттерi тарату комиссиясының төрағасымен жасалатын жеке еңбек шартында белгiленедi.( Z990493 9-бап 12-бап )
Жұмысқа қабылдау қордың тарату комиссиясы төрағасының бұйрығымен ресiмделедi.
16. Қордың тарату комиссиясының төрағасы шұғыл басшылық жасайды, бөлiмше басшыларының жұмысын және бөлiмшенiң қызметiн бақылайды.
17. Тарату комиссиясының бөлiмшесiнiң төрағасы, басшысы және мүшелерi қорға келтiрген зиян үшiн, өкiлеттiктердiң заңсыздықтары үшiн, сондай-ақ қорды тарату барысындағы басқа да тәртiп бұзушылықтарға, олқылықтарға Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленгендей жауап бередi.

2) прекращается начисление неустойки и вознаграждения по всем видам кредиторской задолженности ликвидируемого фонда;
3) снимаются все установленные законодательно ограничения на обращение взыскания на имущество ликвидируемого фонда.
Глава 3. Ликвидационная комиссия
10. С момента создания ликвидационной комиссии к ней переходят все полномочия по управлению делами и имуществом ликвидируемого фонда.
Ликвидационная комиссия принимает меры для завершения дел фонда, в том числе по обеспечению расчетов с его кредиторами и акционерами.
Ликвидационная комиссия действует от имени ликвидируемого фонда и самостоятельна при принятии решений по вопросам, входящим в ее компетенцию.
Решения ликвидационной комиссии оформляются протоколом.
11. Председатель ликвидационной комиссии фонда возглавляет работу ликвидационной комиссии, несет персональную ответственность за осуществление ее деятельности в соответствии с законодательными  актами Республики Казахстан.
В отсутствие председателя ликвидационной комиссии фонда его обязанности исполняет заместитель.
12. При наличии у фонда филиалов и (или) представительств, их ликвидация производится подразделением ликвидационной комиссии фонда, создаваемым на местах (далее - подразделение).
Состав подразделения формируется из числа членов ликвидационной комиссии и назначается приказом председателя ликвидационной комиссии.
13. Подразделение возглавляется его руководителем, назначаемым приказом председателя из числа членов ликвидационной комиссии (далее - руководитель подразделения).
Руководитель подразделения осуществляет свою деятельность на основании доверенности, выданной ему председателем ликвидационной комиссии.
Руководитель подразделения и подразделение подотчетны председателю ликвидационной комиссии.
14. Руководитель подразделения несет ответственность за деятельность подразделения и осуществление ликвидации филиала и (или) представительства фонда в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
15. Права и обязанности члена ликвидационной комиссии, руководителя подразделения, привлеченного работника ликвидационной комиссии, включая условия оплаты труда, определяются в индивидуальном трудовом договоре, заключаемом с председателем ликвидационной комиссии.
Прием на работу оформляется приказом председателя ликвидационной комиссии фонда.
16. Председатель ликвидационной комиссии осуществляет оперативное руководство, контролирует работу руководителей подразделений и деятельность подразделений.
17. Председатель, руководитель подразделения и члены ликвидационной комиссии несут установленную законодательными актами Республики Казахстан ответственность за ущерб, причиненный фонду, злоупотребление полномочиями, а также иные нарушения, допущенные ими в процессе ликвидации фонда.

18. Тарату комиссиясы:
1) Қазақстан Республикасының барлық аумағына тарататын екi мерзiмдiк баспасөз басылымында мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде кредиторлардың шағым-талаптарын беру тәртібін, мерзімдерін және қор кредиторларының өз талаптарын қоюға құқылы мекен-жайларын міндетті
түрде көрсете отырып, қордың ерiктi таратылатындығы туралы ақпаратты жариялайды.
Талап-шағымды көрсету мерзiмi тарату туралы ақпарат жарияланған сәттен бастап екі айдан кем болмауы тиiс;
2) қордың басшылығынан қордың құқықтық негiздi құжаттарын, мөртабандарын, мөрлерiн, ақпаратты электронды тасушылар, бағдарламалық қамтамасыз ету, бланктерiн және басқа да құжаттарды қабылдау-өткiзу актiсiн жасай отырып, тез арада құжаттар мен құндылықтарды қабылдайды;
3) қордың меншiктi активтерiн қабылдайды;
4) қордың кассасын тез арада түгендейдi, ақша қалдығын қордың ағымдағы шоттарына есептейдi;
5) қорда тарату процесi басталған күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде қордың банктiк шоттарын салыстырады және оларды жабады және бас офис тұрған жердегi екiншi деңгейдегi банкте теңгеде және шетел валютасында таратылып отырған қордың ағымдағы шоттарын ашады және оларға меншiктi қаражат есебi бойынша банктiк шоттардағы ақша қалдығын аударады;
6) уәкiлеттi органның қорды ерiктi таратуға, қордың тарату комиссиясын тағайындау туралы акционерлердiң жалпы жиналысының шешiмдерiнiң көшiрмелерiн қордың салымшыларына (кредиторларына) көрiнетiн көрнекi жерге орналастырады;
7) тарату комиссиясын құрған күнге электронды түрде жасалған есеп-бухгалтерлiк ақпаратты басып шығарады. Осы ақпарат электронды түрде болмаған жағдайда негiзге осы күнгi қағаз тасымалдағыштағы ақпарат алынады;
8) толық материалдық жауапкершiлiктерi бар адамдар тобын, оның iшiнде қордың бухгалтерлiк есептi жүргiзудiң электронды жүйесiне және қаржылық және өзге де есеп берудi өңдеуге кiруге рұқсаты бар тұлғаларды анықтайды;
9) бағдарламалық қамтамасыз етудiң сақталуын және қордың ақпаратын электронды тасымалдағыштарын, сондай-ақ басқа да ақпаратын сақталуын қамтамасыз етедi;
10) қор қызметкерлерiн Қазақстан Республикасының еңбек заңнамаларына сәйкес жұмыстан шығарады;
11) өз функциялары мен мiндеттерiн орындауды қамтамасыз ету үшiн қажеттi қызметкерлердi жалдайды;
12) кредиторлардың тiзiмiн жасайды, бар құжаттар бойынша олардың мекен-жайларын белгiлейдi және талдамалық есеп деректерiмен салыстырады;
13) қордың кредиторларын оның ерiктi таратылатындығы туралы жазбаша хабарландырады;
14) кредиторлар туралы деректер болмаған жағдайда бар деректемелердi және жазбаша хабарландырудың мүмкiндiгiнiң жоқтығының себептерiн көрсетiп акт жасайды;

18. Ликвидационная комиссия:
1) публикует информацию о добровольной ликвидации фонда в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на государственном и русском языках с обязательным указанием порядка, сроков предъявления претензий кредиторов и адреса, по которому кредиторы фонда вправе предъявлять свои требования.
Срок заявления претензий не может быть менее двух месяцев с момента публикации информации о ликвидации;
2) незамедлительно истребует у руководства фонда правоустанавливающие документы фонда, печати, штампы, электронные носители информации, программное обеспечение, бланки и все другие документы ликвидируемого фонда с составлением необходимых актов о приеме-передаче документов и ценностей;
3) принимает собственные активы фонда;
4) незамедлительно производит ревизию кассы, остаток денег зачисляет на текущие счета ликвидируемого фонда;
5) в течение десяти рабочих дней с даты начала ликвидационного процесса фонда производит сверку банковских счетов фонда и закрывает их, открывает текущие счета ликвидируемого фонда в тенге и иностранной валюте в банке второго уровня, по месту нахождения головного офиса, и зачисляет на них остатки денег на банковских счетах по учету собственных средств;
6) размещает копии решения уполномоченного органа о даче разрешения на добровольную ликвидацию фонда, решения общего собрания акционеров о назначении ликвидационной комиссии фонда в месте, доступном для обозрения вкладчиками (кредиторами) фонда;
7) осуществляет распечатку учетно-бухгалтерской информации, имеющейся в электронном виде, на дату создания ликвидационной комиссии.
При отсутствии данной информации в электронном виде за основу берется информация, имеющаяся на бумажном носителе на ту же дату;
8) определяет круг лиц, несущих полную материальную ответственность, в том числе лиц, имеющих доступ к электронной системе ведения бухгалтерского учета и обработки финансовой и иной отчетности фонда;
9) обеспечивает сохранность программного обеспечения и электронных носителей информации, а также другой информации фонда;
10) увольняет работников фонда в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
11) нанимает необходимое количество работников для обеспечения выполнения своих функций и обязанностей;
12) составляет список кредиторов, устанавливает их адреса по имеющимся документам и сверяет с данными аналитического учета;
13) письменно уведомляет кредиторов фонда о его добровольной ликвидации;
14) в случае отсутствия сведений о кредиторах составляет акт с указанием имеющихся реквизитов и причин невозможности письменного уведомления;

15) таратылатын қордың кредиторларының талаптарының заңдылығын белгiлейдi және оларды бекiтiлген қордың аралық тарату балансына және кредиторлар талаптарының тiзiлiмiне сәйкес қанағаттандырады;
16) қорды таратудың барлық кезеңiнде қордың мүлкiн және құжаттарын сақтау жөнiнде шаралар қабылдайды;
17) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен қордың дебиторларынан берешектердi алу үшiн шаралар қабылдайды; K990411
18) уәкiлеттi органға жасалған жұмыс туралы есептi, сондай-ақ тарату процесiне қатысты басқа да мәлiметтердi бередi; V011698
19) кредиторлардың талаптарын толық қанағаттандыру yшiн мүлiктiң жеткiлiксiз болу фактiсi анықталған жағдайда сотқа қорды банкрот деп тану туралы өтiнiш бередi; ( Z970067 3-бап 18-бап 19-бап )
20) тарату туралы есеп, тарату балансы жасайды және оны қор ұйымы акционерлерiнiң жалпы жиналысының бекiтуiне ұсынады;
21) қорды тарату iсi аяқталған соң қордың құжаттарын сақтау үшiн белгiленген тәртiппен архивке бередi және бұл туралы уәкiлеттi органды хабардар етедi;
22) осы Ережеге және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтары мен мiндеттерi болады.
Ескерту. 18-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасы төрағасының 2008.11.28. N 188 қаулыcымен.
19. Заңсыздық немесе және Қазақстан Республикасының өзге заңнамасы бұзылғандығы фактiлерi анықталған жағдайда қордың тарату комиссиясы белгiленген тәртiп бойынша құқық қорғау органдарына немесе сотқа өтiнiш жасайды, сондай-ақ уәкiлеттi органды хабардар етедi.
20. Тарату жоспарында және кестесiнде белгiленген мерзiмдер бұзылған жағдайда тарату комиссиясы он күндiк мерзiмде уәкiлеттi органға тиiстi құжаттардың көшiрмелерiмен қоса тиiстi жазбаша түсiнiктеме, сондай-ақ акционерлердiң жалпы жиналысы қайта бекiткен тарату жоспары мен кестесiн ұсынуға тиiс.
4-тарау. Тарату комиссиясының ерiктi таратылатын қордың
зейнетақымен қамсыздандыру шарттарына сәйкес зейнетақы
активтерiн және мiндеттемелерiн беру тәртiбi
Ескерту. 4-тарау алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасы төрағасының 2008.11.28. N 188 қаулыcымен.
5-тарау. Тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру
және бекiту
26. Қорды ерiктi таратуға байланысты барлық шығыстар осы қордың ғана қаражаты есебiнен жасалады.
Тарату өндiрiсiне байланысты, оның iшiнде қордың тарату комиссиясының қызметiн қамтамасыз етуге байланысты шығыстар, сондай-ақ таратылатын қордың негiзгi функцияларын қамтамасыз ету қажеттiгiне байланысты туындайтын шығыстар кезектен тыс және тұрақты жасалады.
Тарату массасын мақсатсыз жұмсауға жол берiлмейдi.

15) определяет правомерность требований кредиторов ликвидируемого фонда и удовлетворяет их в соответствии с утвержденным промежуточным ликвидационным балансом фонда и реестром требований кредиторов;
16) в течение всего периода ликвидации фонда принимает меры по сохранности документов и имущества фонда;
17) принимает меры к получению задолженности с дебиторов фонда в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
18) представляет отчет о проделанной работе, а также иные сведения, касающиеся ликвидационного процесса, в уполномоченный орган;
19) при установлении факта недостаточности имущества для удовлетворения требований кредиторов в полном объеме, подает в суд заявление о признании фонда банкротом;
20) составляет отчет о ликвидации, ликвидационный баланс и представляет их на утверждение общего собрания акционеров фонда;
21) при завершении ликвидации фонда в установленном порядке сдает документы для хранения в архив и уведомляет об этом уполномоченный орган;
22) имеет иные полномочия в соответствии с настоящими Правилами и законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.11.2008 N 188 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
19. При установлении фактов злоупотреблений или иных нарушений законодательства Республики Казахстан ликвидационная комиссия фонда в установленном порядке обращается в правоохранительные органы или в суд, а также сообщает об этом в уполномоченный орган.
20. В случае нарушения сроков, установленных планом и графиком ликвидации, ликвидационная комиссия в десятидневный срок представляет в уполномоченный орган соответствующее письменное пояснение с приложением копий соответствующих документов, а также переутвержденные общим собранием акционеров план и график ликвидации.
Глава 4. Порядок передачи ликвидационной
комиссией пенсионных активов и обязательств
по договорам о пенсионном обеспечении добровольно
ликвидируемого фонда
Сноска. Глава 4 исключена постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.11.2008 N 188 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Глава 5. Формирование и утверждение
сметы ликвидационных расходов
26. Все расходы, связанные с добровольной ликвидацией фонда, производятся только за счет средств этого фонда.
Расходы, связанные с ликвидационным производством, в том числе по обеспечению деятельности ликвидационной комиссии фонда, а также расходы, вытекающие из необходимости обеспечения основных функций ликвидируемого фонда, производятся вне очереди и постоянно.
Не допускается нецелевое расходование ликвидационной массы.

27. Тарату комиссиясының қызметi кезеңiндегi таратылатын қордың шығыстарын ретке келтiру мақсатында тарату комиссиясының тарату шығыстарының сметасы жасалады.
28. Тарату комиссиясы, кредиторлар комитетi таратылатын қордың тарату комиссиясының тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру және бекiту кезiнде нақтылық, негiздiлiк, мақсаткерлiк және шынайылық принциптерiн басшылыққа алады.
Тарату шығыстарының нақтылық принципi тарату шығыстарын қалыптастыру кезiнде таратылатын қордың нақты қаржылық жағдайын, оның iшiнде кредиторлар алдындағы берешек көлемiн негiзге алу керектiгiн болжалдайды.
Тарату шығыстарының негiздiлiк принципi тарату өндiрiсiнiң белгiлi бiр кезеңiнде болжалданатын объективтi қажеттiлiк деп түсiнуге болады.
Тарату шығыстарының мақсаткерлiк принципi мынаны бiлдiредi, яғни тарату комиссиясы жасаған шығындар қойылған мақсатқа сәйкес келетiндiгiн бiлдiредi, бұл тарату өндiрiсiн және қордың кредиторларымен және акционерлерiмен есеп айырысуды аяқтауға бағытталып отыр деген сөз.
Тарату шығыстарының шынайылық принципi тарату комиссиясының жасалған шығындарды құжаттамалық растауын бiлдiредi.
29. Тарату комиссиясы тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру кезiнде таратылатын қордың қандай да бiр кәсiпкерлiк қызметпен айналыспайтындығын негiзге алады және тарату комиссиясының негiзгi мiндетi - таратылып отырған қордың iстерiн аяқтау барысында Қазақстан Республикасының заңнамалық талаптарын сақтай отырып, қор кредиторлары мен акционерлерiнiң есеп айырысулары бойынша шаралар қабылдау болып табылады.
30. Тарату шығыстары сметасында қажеттiлiкке байланысты мынадай шығын баптары көзделедi:
1) қызметкердiң еңбегiне ақы төлеу шығыстары;
2) бюджетке аударым жасау;
3) әкiмшiлiк шығыстар;
4) тарату өндiрiсiн жүзеге асыру үшiн қажет тауар-материалдық құндылықтарды сатып алу жөнiндегi шығыстар;
5) iссапарлық шығыстар.
31. Қызметкердiң еңбегiне ақы төлеу шығыстары мынадай шығындарды көздейдi: тарату комиссиясы төрағасы мен мүшелерiнiң еңбегiне ақы төлеу, таратылатын қордың бар филиалдарын ескере отырып, тарату комиссиясына тартылған қызметкерлердiң еңбегiне ақы төлеу.
Шығыстарда мынадай сомалар көрсетiледi:
1) лауазымды жалақы;
2) мемлекеттiк бюджетке аударылатын табыс салығы;
3) мiндеттi зейнетақы жарналары.
32. Еңбекке ақы төлеу бөлiгiндегi тарату шығыстары сметасын қалыптастыру кезiнде есеп айырысулар жасалған жеке еңбек шартына және жұмысқа қабылдау жөнiндегi бұйрыққа негiзделедi.
Қызметкердiң еңбегiне ақы төлеу шығыстарының бабы штат кестесiне сәйкес қалыптасады.

27. В целях упорядочения расходов ликвидируемого фонда в период деятельности ликвидационной комиссии составляется смета ликвидационных расходов ликвидационной комиссии.
28. Ликвидационная комиссия, комитет кредиторов при формировании и утверждении сметы ликвидационных расходов ликвидируемого фонда руководствуются принципами реальности, обоснованности, целесообразности и действительности ликвидационных расходов.
Принцип реальности ликвидационных расходов подразумевает, что при формировании сметы ликвидационных расходов следует исходить из фактического финансового положения ликвидируемого фонда, в том числе из объемов задолженности перед кредиторами.
Под принципом обоснованности ликвидационных расходов следует понимать объективную необходимость предполагаемых затрат на определенном этапе ликвидационного производства.
Принцип целесообразности означает, что производимые ликвидационной комиссией затраты соответствуют поставленной цели, то есть направлены на завершение ликвидационного производства и расчеты с кредиторами и акционерами фонда.
Принцип действительности ликвидационных расходов означает документальное подтверждение ликвидационной комиссией произведенных затрат.
29. При формировании сметы ликвидационных расходов ликвидационная комиссия производит расчеты исходя из того, что ликвидируемый фонд не занимается какой-либо предпринимательской деятельностью, и основной задачей ликвидационной комиссии является принятие мер по завершению дел в ликвидируемом фонде, расчетам с кредиторами и акционерами фонда с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан.
30. По мере необходимости в смете ликвидационных расходов предусматриваются следующие статьи затрат:
1) расходы по оплате труда персонала;
2) отчисления в бюджет;
3) административные расходы;
4) расходы по приобретению товарно-материальных ценностей, необходимых для осуществления ликвидационного производства;
5) командировочные расходы.
31. Расходы по оплате труда персонала предусматривают следующие затраты: оплата труда председателя и членов ликвидационной комиссии, оплата труда привлеченных работников ликвидационной комиссии с учетом имеющихся филиалов ликвидируемого фонда.
В расходах отражаются суммы:
1) должностного оклада;
2) подоходного налога, перечисляемого в государственный бюджет;
3) обязательных пенсионных взносов.
32. При формировании сметы ликвидационных расходов в части оплаты труда, расчеты основываются на заключенных индивидуальных трудовых договорах и приказах о приеме на работу.
Статья расходов на оплату труда персонала формируется в соответствии со штатным расписанием.

33. Бюджетке төленетiн салықтар және басқа да мiндеттi төлемдер бойынша шығыстар Қазақстан Республикасының салықтық заңнамасының талаптарына сәйкес жасалады.
34. Әкiмшiлiк шығыстар мыналар үшiн көзделуi мүмкiн:
1) қызметтiк және шаруашылық қажеттiлiктер үшiн көлiк жалдау қызметi;
2) байланыс қызметi (телекоммуникациялық шығыстар, телефонды, телеграфты пайдаланғаны үшiн абоненттiк төлем, қалааралық және халықаралық сөйлесулер, почта және анықтамалық қызмет бойынша шығыстар);
3) үйлер мен ғимараттарды (меншiк және кепiл мүлiктi) күзету және сигнализация қызметi;
4) көлiктi күзету қызметi;
5) көлiк үшiн тұрақ ұсыну қызметi;
6) көлiктi тiркеу қызметi;
7) көлiктi техникалық жағынан қарау қызметi;
8) көлiктi сақтандыру қызметi;
9) коммуналдық қызмет;
10) ағымдық жөндеу, мердiгерлiк тәсiлмен жүзеге асырылатын негiзгi құрал-жабдықтарға техникалық, сервистiк қызмет көрсету (қарау);
11) үй-жайды жалдау;
12) тiркеу органдарында жылжымайтын мүлiктi және тиiстi құжаттаманы тiркеу жөнiндегi қызмет;
13) мүлiктi бағалау жөнiндегi қызмет;
14) бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау жөнiндегi қызмет;
15) жылу жүйесiн iске қосуға дайындық жасау қызметi;
16) сантехникалық жұмыстар;
17) мүлiктi сақтау жөнiндегi қызмет;
18) мемлекеттiк баж салығын төлеу;
19) нотариатта куәландыру жөнiндегi қызмет;
20) мүлiктi тасымалдау, тиеу, түсiру жөнiндегi қызмет;
21) терезе, есiктерге торкөз дайындау және қою жөнiндегi жұмыстар;
22) аукциондар өткiзу жөнiндегi қызмет;
23) сараптама жасау жөнiндегi қызмет;
24) аудит өткiзу жөнiндегi қызмет;
25) құжаттарды аудару жөнiндегi қызмет;
26) телефон нөмiрлерiн қою, ауыстыру және қолға алып жүру жөнiндегi қызмет;
27) акционерлердiң тiзiлiмiн актуалды жай-күйде ұстау үшiн қажет тiркеушi қызметi;
28) құжаттарды ғылыми-техникалық өңдеу жөнiндегi қызмет және оларды мұрағатқа өткiзу;
29) таратуды тiркеу үшiн алым төлеу қызметi.
Жұмыс пен қызметке төлем жасау тұрақты және бiр жолғы сипатта болуы мүмкiн.
35. Ағымдағы қажеттiлiктердi қанағаттандыруға бағытталған және мыналар үшiн қажеттi жол берiлген барынша төмен қор құру үшiн тауар-материалдық құндылықтарды сатып алу жөнiндегi шығыстар:
1) жұмыс жағдайындағы офистiк жабдықтарды ұстау;
2) көлiк құралдарын ұстау;
3) үй-жайды ұстау;
4) қағаз және бланктiк өнiмдердi сатып алу;
5) кеңсе тауарларын сатып алу.
36. Тарату комиссиясы сатып алу үшiн әртүрлi қызмет пен тауар-материалдық құндылықтарды шығыстар сметасына енгiзу кезiнде есеп айырысу осы өңiрде белгiленген тарифтiк сеткалар мен орта рыноктық бағалар негiзiнде жасалады.
37. Тарату комиссиясы қызметкерлерiнiң шығу шығыстары тарату шығыстарының сметасында көзделген қаражат шегi бойынша жүзеге асырылады.

33. Расходы по налогам и другим обязательным платежам в бюджет производятся в соответствии с требованиями налогового законодательства Республики Казахстан.
34. Административные расходы могут быть предусмотрены на:
1) услуги по найму транспорта для служебных и хозяйственных нужд;
2) услуги связи (телекоммуникационные расходы, абонентская плата за пользование телефоном, телеграфом, расходы по междугородним и международным переговорам, услугам почтовых и справочных служб);
3) услуги по охране и сигнализации зданий и сооружений (собственного и залогового имущества);
4) услуги по охране транспорта;
5) услуги по предоставлению стоянки для транспорта;
6) услуги по регистрации транспорта;
7) услуги по техническому осмотру транспорта;
8) услуги по страхованию транспорта;
9) коммунальные услуги;
10) работы по текущему ремонту, техническому, сервисному обслуживанию (осмотру) основных средств, осуществляемых подрядным способом;
11) аренду помещения;
12) услуги по регистрации недвижимости и соответствующей документации в регистрирующих органах;
13) услуги по оценке имущества;
14) услуги по публикации в средствах массовой информации;
15) услуги по подготовке отопительной системы к запуску;
16) сантехнические работы;
17) услуги по хранению имущества;
18) оплату государственной пошлины;
19) услуги по нотариальному удостоверению;
20) услуги по транспортировке, погрузке, разгрузке имущества;
21) работы по изготовлению и установке решеток на окна, дверей;
22) услуги по проведению аукционов;
23) услуги по проведению экспертизы;
24) услуги по проведению аудита;
25) услуги по переводу документов;
26) установку, смену или перенос телефонных номеров;
27) услуги регистратора для поддержания реестра акционеров в актуальном состоянии;
28) услуги по научно-технической обработке документов и сдаче их в архив;
29) оплату сбора за регистрацию ликвидации;
Оплата за работы и услуги может носить постоянный и разовый характер.
35. Расходы по приобретению товарно-материальных ценностей, направленные на удовлетворение текущих нужд и создание минимально допустимого запаса, предназначены для:
1) содержания офисного оборудования в рабочем состоянии;
2) содержания транспортных средств;
3) содержания помещений;
4) приобретения бумажной и бланочной продукции;
5) приобретения канцелярских товаров.
36. При включении в смету расходов на закупку различных услуг и товарно-материальных ценностей ликвидационными комиссиями расчеты производятся на основании тарифных сеток и среднерыночных цен, установленных в данном регионе.
37. Расходы по выезду сотрудников ликвидационной комиссии в командировки осуществляются в пределах средств, предусмотренных в смете ликвидационных расходов.

38. Жоспарланып отырған және жасалған шығыстарды тарату комиссиясы уәкiлеттi органға шарттар, шот-фактуралар, чектер және өзге растаушы құжаттарды беру жолымен растайды.
39. Тарату комиссиясы тағайындалғаннан кейiн бес жұмыс күнi iшiнде тарату шығыстары сметасын қалыптастырады. Кредиторлар комитетiн құрғанға дейiн тарату шығыстарының сметасын тарату комиссиясының төрағасы бекiтедi.
40. Филиалдық желiсi бар қордың тарату комиссиясының төрағасы тарату комиссиясы бөлiмшелерiнiң қызметiн тарату шығыстарының шоғырландырылған сметасына енгiзу үшiн тарату комиссиясының бөлiмшелерi бөлiгiнде тарату шығыстары сметасын жасау бойынша тарату комиссиясы бөлiмшелерiнiң қызметiн үйлестiредi.
41. Кредиторлар комитетiнiң құрамы бекiтiлген соң тарату комиссиясы тарату шығыстарының сметасын тоқсан сайын жоспарланып отырған кезеңнiң алдындағы айдың бесiнен кешiктiрмей кредиторлар комитетiне бекiтуге бередi.
Тарату шығыстарының сметасы тоқсан аясындағы әрбiр ай бөлiгi бойынша жасалады.
42. Кредиторлар комитетi тарату комиссиясы ұсынған тарату шығыстарының сметасын жоспарланып отырған кезеңнiң алдындағы айдың он бесiнен кешiктiрмейтiн мерзiмде қарайды және бекiтедi.
43. Кредиторлар комитетi, тарату комиссиясының төрағасы бекiткен тарату шығыстарының сметасын тарату комиссиясы оны бекiткен күннiң келесi күнiне уәкiлеттi органға ұсынады.
44. Тарату комиссиясының төрағасы бекiтiлген тарату шығыстарының сметасына алдын-ала мiндеттi түрде кредиторлар комитетi бекiтетiн өзгерiстер мен толықтырулар енгiзе алады.
45. Тарату шығыстарының сметасын келiскен және бекiткен орган оның орындалуына бақылау жасайды.
6-тарау. Тарату комиссиясының кассалық тәртiп
сақтау талаптары
46. Тарату комиссиясының төрағасы, бас бухгалтерi, кассирi, ал бөлiмшелерде - бөлiмше басшысы қолма-қол ақша мен құндылықтардың сақталуын, бухгалтерлiк есептiң дұрыс жүргiзiлуiн қамтамасыз етедi, тарату комиссиясының кассасына түскен ақшаның уақтылы кiрiске алынуына бақылауды жүзеге асырады.
47. Тарату комиссиясының төрағасы бухгалтерлiк құжаттарға қол қою құқығы бар тұлғаларды анықтайды.
Бiр кассирi бар тарату комиссияларында оны ауыстыру қажет болған жағдайда, кассирдiң мiндетiн атқару тарату комиссиясы төрағасының жазбаша бұйрығымен басқа қызметкерге жүктеледi.
48. Қолма-қол ақша операцияларымен жұмысты орындап отырған, сондай-ақ өзге құндылықтарға рұқсаты бар тарату комиссиясының қызметкерiмен толық материалдық жауапкершiлiк туралы шарт жасалады.

38. Планируемые и произведенные расходы подтверждаются ликвидационной комиссией договорами, счетами-фактурами, чеками и иными подтверждающими документами.
39. Ликвидационная комиссия в течение пяти рабочих дней после ее назначения формирует смету ликвидационных расходов. До создания комитета кредиторов смета ликвидационных расходов утверждается председателем ликвидационной комиссии.
40. В фонде, имеющем филиальную сеть, председатель ликвидационной комиссии координирует деятельность подразделений ликвидационной комиссии по составлению сметы ликвидационных расходов в разрезе подразделения ликвидационной комиссии для включения их в консолидированную смету ликвидационных расходов.
41. После утверждения состава комитета кредиторов смета ликвидационных расходов представляется ежеквартально ликвидационной комиссией на утверждение комитета кредиторов не позднее пятого числа месяца, предшествующего планируемому периоду.
Смета ликвидационных расходов составляется в разрезе каждого месяца в рамках квартала.
42. Комитет кредиторов рассматривает и утверждает представленную ликвидационной комиссией смету ликвидационных расходов в срок не позднее пятнадцатого числа месяца, предшествующего планируемому периоду.
43. Утвержденная председателем ликвидационной комиссии, комитетом кредиторов смета ликвидационных расходов представляется ликвидационной комиссией в уполномоченный орган на следующий день после ее утверждения.
44. Председателем ликвидационной комиссии в утвержденную комитетом кредиторов смету ликвидационных расходов могут вноситься изменения и дополнения, которые в обязательном порядке предварительно утверждаются комитетом кредиторов.
45. Орган, утвердивший смету ликвидационных расходов, осуществляет контроль за ее исполнением.
Глава 6. Требования к соблюдению
ликвидационной комиссией кассовой дисциплины
46. Председатель, главный бухгалтер, кассир ликвидационной комиссии, а в подразделениях - руководитель подразделения обеспечивают сохранность наличных денег и ценностей, правильное ведение бухгалтерского учета, осуществляют контроль за своевременным оприходованием денег, поступивших в кассу ликвидационной комиссии.
47. Председатель ликвидационной комиссии приказом определяет лиц, имеющих право подписи бухгалтерских документов.
В ликвидационных комиссиях, имеющих одного кассира, в случае необходимости его замены, исполнение обязанностей кассира возлагается на другого работника по письменному приказу председателя ликвидационной комиссии.
48. С работником ликвидационной комиссии, выполняющим операции с наличными деньгами, а также имеющим доступ к иным ценностям, заключается договор о полной материальной ответственности.

49. Қолма-қол ақшаны және құндылықтарды сақтау тиiсiнше жағдайда күзет, өрт және дабыл сигнализациясы құралдармен бекiтiлген және жабдықталған, сейфтермен немесе жанбайтын металл шкафтармен жабдықталған үй-жайда жүзеге асырылады.
50. Ақшаны және құндылықтарды сақтайтын үй-жай мынадай талаптарға сәйкес болуы тиiс:
1) қабырғалары, еденi, төбесi - мықты жасалған, үй-жайдың барлық периметрлерi бойынша торкөзi 150х150 миллиметр болатын шыбығының диаметрi 16 миллиметр металл торкөзбен қапталған болуы керек;
2) терезе ойықтары торкөзi 150х150 миллиметр болатын шыбығының диаметрi 16 миллиметр металл торкөзбен бекiтiлуi керек;
3) кiретiн есiктер екi құлыпты металдан жасалған болуы тиiс (материалының қалыңдығы екi жағынан да 2 миллиметр кем болмауы керек).
Осы есiктiң ойығында құлыпқа жабылатын торкөзi 150х150 миллиметр болатын шыбығының диаметрi 16 миллиметр металл торкөзбен қапталған торкөздi есiк болуы керек;
4) үй-жай осы қызмет түрiне тиiстi лицензиясы бар күзет ұйымының орталықтандырылған пультiне қосылған үш қатарлы күзетпен, дабылмен және өрт сигнализациясымен жабдықталады.
51. Тарату комиссиясының кассасының (бұдан әрi - касса) жұмысы аяқталған соң ақшаны және құндылықтарды сақтайтын үй-жай бiр комплектiсi кассирде, екiншiсi - бас бухгалтерде, не тарату комиссиясының төрағасында болатын кiлттермен жабылады және тарату комиссиясының мөрiмен жабылады.
52. Кассада жасалатын қолма-қол ақшамен операциялардың есебi "Бухгалтерлiк есеп және қаржылық есеп беру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына , қаржылық есеп берудiң халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес жасалады.
53. Кассадағы қолма-қол ақша қалдығының күнделiктi лимитi бекiтiлген ай сайынғы шығыстар сомасын негiзге алып, мына шектер бойынша анықталады:
ай сайынғы шығыстар       касса қалдығының      бөлiмшелердегi касса
күн сайынғы лимитi    қалдығының күн
сайынғы лимитi
5 миллион теңгеге дейiн           -20 мың теңге       -20 мың теңге
5-тен 10 миллион теңгеге дейiн    -40 мың теңге       -20 мың теңге
10-нан 20 миллион теңгеге дейiн   -100 мың теңге      -20 мың теңге
20 миллион теңгеден жоғары        -150 мың теңге      -20 мың теңге
54. Осы Ереженiң 53-тармағында белгiленген күн сайынғы лимит сомасы жоғарылап кеткен кезде тарату комиссиясының кредиторлармен есеп айырысу жүргiзу мақсатында екiншi деңгейдегi банктерден алынған қолма-қол ақшаны сақтауы қызмет көрсетушi банктен ақшаны алған күндi қоспағанда үш жұмыс күнiнен аспайтын мерзiм iшiнде жүзеге асырылады.

49. Хранение наличных денег и ценностей осуществляется в помещении, соответствующим образом укрепленном и оборудованном средствами охранной, пожарной и тревожной сигнализации, оснащенными сейфами или несгораемыми металлическими шкафами.
50. Помещение для хранения денег и ценностей должно соответствовать следующим требованиям:
1) стены, полы, потолки - капитальные, по всему периметру помещения устанавливается металлическая решетка, диаметром прутка не менее 16 миллиметров с ячейкой 150x150 миллиметров;
2) оконные проемы укрепляются металлическими решетками диаметром прутка не менее 16 миллиметров с ячейкой 150x150 миллиметров;
3) входные двери должны быть металлическими (толщина полотна не менее 2 миллиметров с двух сторон) с двумя замками. В том же дверном проеме устанавливается внутренняя металлическая решетчатая дверь с диаметром прутка не менее 16 миллиметров с ячейкой 150x150 миллиметров, закрывающаяся на замок;
4) помещение оборудуется тремя рубежами охраны, средствами тревожной и пожарной сигнализации, подключенными на пульт централизованной охраны организаций, имеющих соответствующую лицензию на данный вид деятельности.
51. По окончании работы кассы ликвидационной комиссии (далее - касса) помещение для хранения денег и ценностей закрывается ключами, один комплект которых находится у кассира, а другой - у главного бухгалтера либо председателя ликвидационной комиссии, и опечатывается печатью ликвидационной комиссии.
52. Учет операций с наличными деньгами, совершаемых в кассе, осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", международными стандартами финансовой отчетности и нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.
53. Ежедневный лимит остатка наличных денег в кассе определяется исходя из суммы утвержденных ежемесячных расходов, в следующих пределах:
ежемесячные     ежедневный лимит    ежедневный лимит остатка
расходы       остатка кассы        кассы в подразделениях
до 5 миллионов    - 20 тысяч тенге    - 20 тысяч тенге
тенге
от 5 до 10        - 40 тысяч тенге    - 20 тысяч тенге
миллионов тенге
от 10 до 20       - 100 тысяч тенге   - 20 тысяч тенге
миллионов тенге
свыше 20          - 150 тысяч тенге   - 20 тысяч тенге
миллионов тенге
54. При превышении суммы ежедневного лимита, установленного пунктом 53 настоящих Правил, хранение ликвидационной комиссией наличных денег, полученных от банков второго уровня в целях проведения расчетов с кредиторами, осуществляется не более трех рабочих дней, не включая день получения денег в обслуживающем банке.

55. Қолма-қол ақшаны кассаға қабылдау тарату комиссиясының бас бухгалтерi және кассирi қол қойған кассалық кiрiс құжаты бойынша (қолма-қол ақшаны алып жүруге хабарлама және кассалық кiрiс ордерi) жасалады және кассалық кiрiс журналында күн iшiнде жалпы сомасы көрсетiледi.
Кассаға басқа құндылықтарды қабылдау баланстан тыс ордерлермен ресiмделедi.
56. Кассаға қабылданған қолма-қол ақша (оның iшiнде дебиторлық берешектi өтеу есебiнен және мүлiктi сатудан алынған ақша) кассаға сол күнi кiрiске алынады және келесi жұмыс күнiнен кешiктiрмей тарату комиссиясының ағымдағы шотына аударылады.
57. Кассадан қолма-қол ақшаны беру кассалық шығыс ордерлерi бойынша жасалады.
Басқа құндылықтарды беру баланстан тыс ордер бойынша ресiмделедi.
58. Ақшаны кассалық шығыс ордерi бойынша беру кезiнде кассир немесе оның орнындағы адам алушының жеке басын куәландыратын құжатты көрсетуiн талап етедi, құжаттың атауын және нөмiрiн, кiм және қашан бергенiн жазып алады.
59. Қолма-қол ақшаны кассир немесе оның орнындағы адам тек кассалық шығыс ордерiнде көрсетiлген адамға ғана бередi.
60. Егер ақшаны беру белгiленген тәртiп бойынша ресiмделген сенiмхат бойынша жасалса, онда ордер мәтiнiндегi ақшаны алушының фамилиясы, аты-жөнiнен кейiн кассир ақшаны алуға сенiм бiлдiрiлген адамның фамилиясы, аты-жөнiн көрсетедi. Егер ақша ведомость бойынша берiлген болса, онда ақшаны алу үшiн қол қоятын орынның алдына кассир "сенiмхат бойынша" деп жазба жасайды.
Сенiмхат кассирде қалады және кассалық шығыс ордерiне немесе ведомоске қосылып тiгiледi.
61. Кассалық операциялар нәтижесiнде пайда болған және кассалық құжаттар бойынша ресiмделмеген ақшаның және құндылықтардың артық шығуы немесе кем шығуы тиiсiнше кiрiске алынады немесе акт жасала отырып, кассирден төлеттiрiп алынады.
62. Қолма-қол ақшаны беруге арналған құжаттарға тарату комиссиясының төрағасы, бас бухгалтерi және кассирi қол қояды, ал бөлiмшелерде - бөлiмше басшысы қол қояды.
63. Тарату комиссиясы қызметкерлерiнiң және тартылған қызметкерлердiң еңбегiне ақы төлеу әрбiр алушыға кассалық шығыс ордерi жасалмай төлем (есеп айырысу-төлем) ведомосi бойынша жасалады.
64. Төлем (есеп айырысу-төлем) ведомосiнiң бiрiншi бетiнде (аты көрсетiлген) қолма-қол ақшаның берiлгендiгi туралы рұқсат беру жазбасы тарату комиссиясының төрағасының және бас бухгалтерiнiң қолмен, қолма-қол ақшаны беру мерзiмiн және сомасын жазбаша көрсету арқылы жасалады.
65. Жалақы төлеудiң белгiленген мерзiмi өткен соң кассир:

55. Прием наличных денег в кассу производится по приходным кассовым документам (объявление на взнос наличных денег и приходный кассовый ордер), которые подписываются главным бухгалтером и кассиром ликвидационной комиссии и отражаются общей суммой за день в кассовом журнале по приходу.
Прием в кассу других ценностей оформляется внебалансовыми ордерами.
56. Принятые в кассу наличные деньги (в том числе деньги, полученные в счет погашения дебиторской задолженности и от реализации имущества) приходуются в кассу в тот же день и не позднее следующего рабочего дня перечисляются на текущий счет ликвидационной комиссии.
57. Выдача наличных денег из кассы производится по расходным кассовым ордерам.
Выдача других ценностей оформляется по внебалансовым ордерам.
58. При выдаче денег по расходному кассовому ордеру кассир, или лицо его заменяющее, требует предъявления документа, удостоверяющего личность получателя, записывает наименование и номер документа, кем и когда он выдан.
59. Выдачу наличных денег кассир или лицо, его заменяющее, производит только лицу, указанному в расходном кассовом ордере.
60. Если выдача денег производится по доверенности, оформленной в установленном порядке, в тексте ордера после фамилии, имени и отчества получателя денег кассиром указываются фамилия, имя и отчество лица, которому доверено получение денег. Если выдача денег производится по ведомости, перед распиской в получении денег кассир делает запись: "По доверенности".
Доверенность остается у кассира и прикрепляется к расходному кассовому ордеру или ведомости.
61. Излишки или недостача денег и ценностей, образовавшиеся в результате кассовых операций и не оформленные кассовыми документами, подлежат, соответственно, оприходованию или взысканию с кассира с составлением акта.
62. Документы на выдачу наличных денег подписываются председателем ликвидационной комиссии, главным бухгалтером и кассиром ликвидационной комиссии, а в подразделениях - руководителем подразделения.
63. Оплата труда работников ликвидационной комиссии и привлеченных работников производится по платежным (расчетно-платежным) ведомостям без составления расходного кассового ордера на каждого получателя.
64. На титульном (заглавном) листе платежной (расчетно-платежной) ведомости делается разрешительная надпись о выдаче наличных денег, за подписями председателя ликвидационной комиссии и главного бухгалтера ликвидационной комиссии, с указанием сроков выдачи наличных денег и суммы прописью.
65. По истечении установленных сроков выплаты заработной платы кассир:

1) төлем жасалмаған адамның фамилиясының қарсы тұсына штамп қояды немесе қолымен "депонирленген" деп белгi қояды;
2) депонирленген соманың тiзiлiмiн жасайды;
3) ведомостiң аяғында жалақының нақты төленген сомасы мен депонирлеуге жататын жалақының алынбаған сомасы туралы жазба жасайды, осы сомаларды төлем ведомосiнiң жалпы жиынтық сомасымен салыстырады және өзiнiң қолымен бекiтедi;
4) ведомостегi нақты төленген соманы және кассалық шығыс ордерiнiң нөмiрiн көрсетедi.
66. Тарату комиссиясының қызметкерлерiне қолма-қол ақша тарату өндiрiсiне байланысты мақсаттар үшiн есептi түрде берiледi.
Ақшаны есептi түрде берудiң негiздемесi тарату комиссиясының бас бухгалтерi және төрағасы қол қойған осы шығыстардың (тарату комиссиясының баянжазбасы, есептерi, хаттамалары және басқалар) қажеттiгiн негiздейтiн құжаттарды тиiстi жағдайда ресiмдеу болып табылады.
67. Алынған күннен бастап үш жұмыс күнiнен кешiктiрмейтiн мерзiмде есептi түрде берiлген сомалар, iссапар мерзiмi аяқталған күнгi iссапарлық шығыстар бойынша есептi тұлғалар алынған сомалардың қойылған мақсат бойынша жұмсалғанын растайтын құжаттарды бередi (барлық растаушы құжаттар қоса берiлген аванстық есептер, тауарлардың төлемi және көрсетiлген қызмет туралы чектер).
68. Кассалық кiрiс құжаттары, кассалық шығыс ордерлерi және баланстан тыс ордерлер нақты және түсiнiктi етiп толтырылады. Бұл құжаттарда ешқандай өшiру, түзетiс немесе түзету, тiптi келiсiлгендерiне де жол берiлмейдi.
Кассалық шығыс ордерлерiнде оларды жасау негiздемелерi және оған қоса берiлiп отырған құжаттар атап көрсетiледi.
69. Кассалық кiрiс және шығыс ордерлерi қосымшаларымен бiрге күнi, айы және жылы көрсетiлiп, кассирдiң немесе оның орнындағы адамның "Алынды" немесе "Төлендi" деген қолымен немесе штамппен мiндеттi түрде жабылады.
70. Жұмыс күнiнiң соңында кассир кассалық кiрiс және шығыс ордерлерi негiзiнде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiнiң талаптарына сәйкес күн iшiндегi кассалық айналымдар мен құндылықтар қалдықтары туралы жиынтық анықтама жасайды және оның қорытындысын бухгалтерлiк есептiң деректерiмен салыстырады. Салыстыру тарату комиссиясының бас бухгалтерi мен кассирiнiң қолдарымен расталады.
71. Тарату комиссиясы қолма-қол ақшаның жылжуы мен мақсатты пайдаланылу есебi үшiн осы Ереженiң қосымшасына сәйкес белгiленген нысан бойынша кассир қабылданған және берiлген ақшаның (құндылықтардың) есеп кiтабын (бұдан әрi - касса кiтабы) жүргiзедi, ол нөмiрленуi, тiгiлуi және мөрмен жабылуы тиiс. Касса кiтабындағы парақтар саны төрағаның, бас бухгалтердiң және кассирдiң қолдарымен расталады.

1) в платежной ведомости напротив фамилии лиц, которым не произведены выплаты, ставит штамп или делает отметку от руки "Депонировано";
2) составляет реестр депонированных сумм;
3) в конце ведомости делает надпись о фактически выплаченной сумме и о неполученной сумме заработной платы, подлежащей депонированию, сверяет эти суммы с общим итогом по платежной ведомости и скрепляет своей подписью;
4) указывает на ведомости фактически выплаченную сумму и номер расходного кассового ордера.
66. Работникам ликвидационной комиссии наличные деньги выдаются в подотчет на цели, связанные с ликвидационным производством.
Основанием для выдачи денег в подотчет являются оформленные надлежащим образом документы, обосновывающие необходимость данных расходов (докладные записки, расчеты, протоколы ликвидационной комиссии и другое), подписанные главным бухгалтером и председателем ликвидационной комиссии.
67. По суммам, выданным в подотчет в срок не позднее трех рабочих дней со дня их получения, при командировочных расходах со дня окончания срока командировки, подотчетные лица представляют документы, подтверждающие использование полученных сумм по целевому назначению (авансовые отчеты с приложением всех подтверждающих документов, чеки об оплате товаров или оказании услуг).
68. Приходные кассовые документы, расходные кассовые ордера и внебалансовые ордера заполняются четко и ясно. Никаких подчисток, помарок или исправлений, хотя бы и оговоренных, в этих документах не допускается.
В расходных кассовых ордерах указывается основание для их составления, и перечисляются прилагаемые к ним документы.
69. Приходные и расходные кассовые ордера вместе с приложениями подлежат обязательному гашению штампом или подписью от руки кассира либо лица, его заменяющего "Получено" или "Оплачено" с указанием числа, месяца и года.
70. В конце рабочего дня кассир на основании приходных и расходных кассовых ордеров составляет сводную справку о кассовых оборотах за день и остатках ценностей, в соответствии с требованиями нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан, и сверяет ее итоги с данными бухгалтерского учета. Сверка заверяется подписями кассира и главного бухгалтера ликвидационной комиссии.
71. Для учета движения и целевого использования наличных денег ликвидационная комиссия ведет книгу учета принятых и выданных денег (ценностей) кассиром по установленной форме согласно Приложению к настоящим Правилам (далее - кассовая книга), которая должна быть пронумерована, прошнурована и опечатана печатью.
Количество листов в кассовой книге заверяется подписями председателя, главного бухгалтера и кассира.

72. Касса кiтабында өшiруге, келiсiлмеген түзетулерге жол берiлмейдi. Қате түзетiлген жағдайда "Түзетiлдi" деген жазба жасалады да, ол түзетiлген күнi көрсетiлiп, тарату комиссиясының бас бухгалтердiң және кассирдiң қолдарымен расталады.
Касса кiтабын дұрыс және уақытылы жүргiзуiне бақылау тарату комиссиясы төрағасының бұйрығымен бас бухгалтерге жүктеледi.
73. Күн сайын жұмыс күнiнiң аяғында кассир касса кiтабындағы күн iшiндегi операциялардың (кiрiс және шығыс бойынша) қорытындысын есептейдi, қолма-қол ақшаның қалдығын, сондай-ақ басқа құндылықтардың келесi күнге қалған қалдығын шығарады, ол түзетiлген күнi көрсетiлiп, төрағаның, бас бухгалтердiң және кассирдiң қолдарымен расталады.
74. Кассадағы қолма-қол ақша қалдығы мен бухгалтерлiк есеп деректерi арасында алшақтықтар болған жағдайда бас бухгалтер бұл туралы алшақтық себептерiн анықтау шараларын көру үшiн дереу тарату комиссиясының төрағасына хабарлайды. Артық шығу немесе кем шығу расталған жағдайда акт жасалады. V032685
75. Касса жинақталған соң кассир касса құжаттарын қалыптастырады және жинақтап тiгедi. Қалыптастыру кезiнде кассалық құжаттар баланстық шоттар (нөмiрлеудiң өсу ретiмен) бойынша және кiрiс және шығыс бойынша жеке-жеке iрiктеледi. Мемориалдық құжаттар баланстан тыс шоттардың нөмiрi бойынша iрiктеледi - басында кiрiс, содан соң шығыс деп.
76. Касса құжаттары келесi жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей әр күн үшiн жеке папкаларға қалыптастырылады. Жинақталып тiгiлген құжаттардың жинақталған деректерi саналады және күн iшiндегi касса айналымы туралы жиынтық анықтама деректерiмен салыстырылады.
Жауапты қызметкерлер қол қойған кассалық және мемориалдық кiрiс және шығыс ордерлерiнiң күн iшiндегi кассалық айналымдары туралы анықтамалар кассалық құжаттардан бұрын, папканың басына орналастырылады.
77. Тарату комиссиясының төрағасы белгiлеген, бiрақ тоқсанына бiр реттен кем емес мерзiмде қолма-қол ақшаны толық қайта санау арқылы (банкнотты - парақтап, монеталарды - топтамалар бойынша) және басқа құндылықтардың болуын тексеру арқылы кассаға ревизия жасалады. Кассаны ревизиялау өндiрiсi үшiн төрағаның бұйрығымен акт жасаушы комиссия тағайындалады. V011482
78. Ревизия барлық құндылықтарға тексеру жүргiзу және құндылықтар мен ақшаны талан-таражға салу және кем шығу мүмкiндiгiн жасыра алмайтын бiрiздiлiк бойынша жасалады. Кассада кем шығу немесе артық шығу анықталған жағдайда актiде кем шығу немесе артық шығу сомасы, олардың пайда болу жағдайлары көрсетiледi.
7-тарау. Қордың меншiктi активтерiн басқару және
талап-шағымдарды қарау

72. Подчистки и неоговоренные исправления в кассовой книге не допускаются. При исправлении ошибки делается запись "Исправлено", которая подтверждается подписями кассира и главного бухгалтера ликвидационной комиссии с указанием даты исправления.
Контроль за правильным и своевременным ведением кассовой книги возлагается приказом председателя ликвидационной комиссии на главного бухгалтера.
73. Ежедневно, в конце рабочего дня, кассир подсчитывает итоги операций за день (по приходу и расходу), выводит остаток наличных денег, а также остаток других ценностей в кассовой книге на следующее число, которые заверяются подписями кассира, главного бухгалтера и председателя.
74. В случае расхождения между остатком наличных денег в кассе и данными бухгалтерского учета главный бухгалтер немедленно ставит об этом в известность председателя ликвидационной комиссии для принятия мер по выявлению причин расхождения. При подтверждении излишка или недостачи составляется акт.
75. После свода кассы кассир производит формирование и брошуровку кассовых документов. Кассовые документы при формировании подбираются по балансовым счетам (в порядке возрастания нумерации) отдельно по приходу и расходу. Мемориальные документы подбираются по номерам внебалансовых счетов - сначала приходные, затем расходные.
76. Кассовые документы формируются не позднее следующего рабочего дня в отдельные папки за каждый день. Суммарные данные сброшурованных документов подсчитываются и сверяются с данными сводной справки о кассовых оборотах за день.
Справки о кассовых оборотах за день по приходу и расходу кассовых и мемориальных ордеров, подписанные ответственными работниками, помещаются в начале папки перед кассовыми документами.
77. В сроки, установленные председателем ликвидационной комиссии, но не реже одного раза в квартал, производится ревизия кассы с полным пересчетом наличных денег (банкнот - по листам, монет - по кружкам) и проверкой наличия других ценностей. Для производства ревизии кассы приказом председателя назначается комиссия, которая составляет акт.
78. Ревизия проводится с проверкой всех ценностей и в такой последовательности, которая исключала бы возможность сокрытия хищений и недостач денег и ценностей. При обнаружении недостачи или излишка ценностей в кассе в акте указывается сумма недостачи или излишка и обстоятельства их возникновения.
Глава 7. Распоряжение собственными активами
фонда и рассмотрение претензий

79. Тарату комиссиясы кiдiрiссiз, осы Ережеге және өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес, таратылатын қордың уәкiлеттi қызметкерлерiнiң қатысуымен қордың меншiктi активтерiн (бұдан әрi - активтер) түгендейдi. Түгендеу қорытындысы бойынша акт жасалады. V970455
80. Түгендеу жолымен анықталған таратылатын қордың барлық активтерi тарату массасына енгiзiлуi тиiс.
Уәкiлеттi орган қорды ерiктi таратуға рұқсат беру туралы шешiмдi қабылдаған күнде банктiң балансына енгiзiлмеген және түгендеу барысында анықталған активтер таратылып отырған қордың аралық тарату балансында көрсетiлуi тиiс.
81. Мiндеттемелер және қордың активтерi жөнiндегi барлық шарттар олардың есебi мен бар құжаттардың түгел екендiгi туралы мәлiметтердi нақтылап салыстыра отырып жазылуы тиiс. Алшақтықтар анықталған, не құжаттар болмаған жағдайда акт жасалады.
82. Тарату комиссиясы қордың мүлкiне баға беру қызметiн жүзеге асыруға лицензиясы бар бағалаушыны тарта отырып баға бередi.
83. Егер таратылатын қордың ақшасы кредиторлардың және акционерлердiң талаптарын қанағаттандыру үшiн жеткiлiксiз болса, тарату комиссия Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiпте және кредиторлардың комитетi бекiткен мүлiктi iске асыру жоспарына сәйкес көпшiлiк сауда-саттық тәртiбiмен мүлкiн сатады. K941000 Z980253
Таратылатын қорда кредиторлардың комитетi болмаған жағдайда, мүлiктi iске асыру туралы шешiмi, сондай-ақ таратылатын қордың мүлiгiн iске асыру жоспарын тарату комиссиясының төрағасы бекiтедi және уәкiлеттi органға мәлiметтер үшiн жiбередi.
84. Тарату комиссиясы таратылатын қордың мүлкiн мынадай талаптар мен мақсаттарды ескере отырып сатады:
1) сатылатын мүлiкке осы өңiрдегi мүлiктiң ұқсас түрiне рыногтың бағасынан кем емес баға белгiлеу;
2) мүлiктiң мүмкiндiгiнше неғұрлым жоғары бағамен сатылуы;
3) мүлiктi сату кезiнде аз шығын жұмсалуы.
85. Берешектерiн өтеу есебiнде қордың мүлкiн беруi, оның iшiнде сот шешiмiн орындау үшiн берген күнгi мүлiктi бағалау актiсi болған жағдайда ғана жүзеге асырылады.
86. Мүлiктiк құқығы және заңды мүддесi қор ерiктi тарату туралы шешiм қабылдауы нәтижесiнде бұзылуы ықтимал заңды және жеке тұлғалар, қормен дауларды тiкелей реттеу мақсатында оның тарату комиссиясына құжаттарды растайтын көшiрмелерiн қоса отырып жазбаша шағым-талап бередi.
Кредиторлардың талаптарында талаптың мөлшерi (негiзгi борыштың мөлшерi туралы жеке, сыйақы, тұрақсыздық айыбы және өзге айыппұл санкциялары, шығындар), талаптың негiздемесiн және мөлшерiн растайтын құжаттарын қоса отырып (күшiне енген сот шешiмдерi, шарттардың көшiрмелерi және басқа құжаттар) болуы тиiс.

79. Ликвидационная комиссия безотлагательно, в соответствии с настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами, производит инвентаризацию собственных активов (далее - активы) фонда с участием уполномоченных работников ликвидируемого фонда. По результатам инвентаризации составляется акт.
80. Все активы ликвидируемого фонда, установленные путем инвентаризации, подлежат включению в ликвидационную массу.
Активы, не включенные в баланс фонда на день принятия уполномоченным органом решения о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию фонда и выявленные в ходе инвентаризации, отражаются в промежуточном ликвидационном балансе.
81. Все договоры по обязательствам и активам фонда подлежат описанию с приложением имеющихся документов и последующей сверке с учетно-регистрационными документами. При выявлении расхождений либо отсутствии документов составляется акт.
82. Ликвидационная комиссия проводит оценку имущества фонда с привлечением оценщика, имеющего лицензию на осуществление оценочной деятельности.
83. Если имеющихся у ликвидируемого фонда денег недостаточно для удовлетворения требований кредиторов и акционеров, ликвидационная комиссия осуществляет продажу имущества с публичных торгов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и в соответствии с планом реализации имущества, утвержденным комитетом кредиторов.
В случае отсутствия в ликвидируемом фонде комитета кредиторов, решение о реализации имущества, а также План реализации имущества ликвидируемого фонда утверждаются председателем ликвидационной комиссии и направляются для сведения в уполномоченный орган.
84. Ликвидационная комиссия производит продажу имущества ликвидируемого фонда исходя из следующих условий и целей:
1) установления цен на реализовываемое имущество не менее рыночных цен на аналогичные виды имущества в данном регионе;
2) реализации имущества по возможно более высокой цене;
3) минимизации потерь от распродажи имущества.
85. Передача имущества фонда в счет погашения задолженности, в том числе в счет исполнения решения суда, осуществляется только при наличии акта оценки имущества на дату передачи.
86. Юридические и физические лица, чьи имущественные права и законные интересы могут быть нарушены в результате принятия фондом решения о добровольной ликвидации, в целях непосредственного урегулирования спора с фондом обращаются к его ликвидационной комиссии с письменной претензией с приложением копий подтверждающих документов.
Претензии кредиторов содержат сведения о размере требования (отдельно о размере основного долга, вознаграждения, неустойки и иных штрафных санкций, убытков), с приложением документов, подтверждающих основание и размер требования (вступившие в законную силу решения судов, копии договоров и другие документы).

87. Талап-шағым оны алған күннен бастап, егер басқа мерзiмдер қормен және оның кредиторы арасындағы жасалған шартпен келiсiлмеген болса екi апталық мерзiмде қаралуы тиiс.
88. Қордың тарату комиссиясы талап-шағымды қарау кезiнде қойылған талаптың заңдылығын және оның негiздiлiгiн тексеруi тиiс.
Егер талап-шағымға өтiнiш иесiнiң қойған талаптарын растайтын құжаттар қоса берiлмесе, онда өтiнiш иесiне құжатты ұсынудың жолдағы почталық жiберiлiм уақытын қоспағанда бес жұмыс күнiнен кем болмауы тиiс мерзiмiн көрсете отырып сұрату жiберiледi. Талап-шағымда көрсетiлген мерзiмде талап етiлген құжаттар алынбаған жағдайда қолда бар құжаттар бойынша қаралады.
89. Талап-шағымды алған тарату комиссиясы өтiнiш иесiнiң негiзделген талаптарын мойындауға және оны талап-шағымды қарау нәтижелерi туралы жазбаша нысанда хабарлайды.
Талап-шағымға берiлген жауапта:
1) заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның аты-жөнi және бар болса әкесiнiң аты, талап-шағым берген өтiнiш иесiнiң және жауап жiберiп отырған қордың пошта деректемелерi, жауап берiлiп отырған талап-шағымның жазылған күнi мен нөмiрi;
2) егер талап-шағым толық немесе iшiнара заңды деп танылған жағдайда мойындалған сома, егер ол ақшалай бағалауға жатпайтын болса, шағым-талапты қанағаттандыру мерзiмi мен әдiсi көрсетiледi;
3) талап-шағымды толық немесе iшiнара қайтарылған жағдайда - талап-шағымды қабылдамауға негiз болатын тиiстi нормативтiк құқықтық актiлер мен құжаттарға сiлтеме жасаумен қабылдамау негiзi;
4) жауапқа қоса берiлген құжаттар мен өзге дәлелдемелердiң тiзбесi көрсетiледi.
90. Егер шағым толық немесе iшiнара қабылданбаған жағдайда өтiнiш иесiне талап-шағыммен қоса алынған құжаттар қайтарылады, сондай-ақ талап-шағымның қайтарылуын негiздейтiн құжаттар, егер олар талап-шағым берген өтiнiш иесiнде жоқ болса жiберiледi.
91. Жауап арнайы немесе бағалы хатпен, оның жiберiлуiн белгiлеудi қамтамасыз ететiн басқа да байланыс құралдарымен жiберiледi.
92. Талап-шағымды беруге арналған мерзiм қордың ерiктi таратылуы жөнiндегi хабарландыру баспасөзде жарияланған және талап-шағымды беруге арналған мерзiм белгiленген күннен бастап есептеледi.
Тарату комиссиясы дәлелдi себептерге байланысты мерзiмi өтiп кеткен жағдайда талап-шағымды Ереженiң 86-90 тармақтарымен белгiленген тәртiппен қарайды.
93. Талап-шағымдарды беруге, сондай-ақ барлық берiлген шағым-талаптарды қарауға арналған мерзiм өткеннен кейiн, тарату комиссиясы бiр ай мерзiмде таратылатын қор мүлкiнiң құрамы туралы мәлiметтер, кредиторлар мәлiмдеген шағым-талаптар тiзбесi, оларды қараудың нәтижелерi және қор кредиторлары талап етпеген берешектер, кредиторлар талаптарының тiзiлiмi көрсетiлген активтер мен мiндеттемелерге жүргiзiлген түгендеу нәтижелерiн ескере отырып аралық тарату балансын жасайды.
Филиалдары және (немесе) өкiлдiктерi бар қордың аралық тарату балансы филиалдар мен өкiлдiктердiң аралық тарату баланстарын ескере отырып жасалады.
Тарату комиссиясы аралық тарату балансын және оның қосымшаларын, оның iшiнде кредиторлар талаптарының тiзiлiмiн уәкiлеттi орган бекiткен нысанда жасайды және акционерлердiң жалпы жиналысында бекiтедi. Аралық тарату баланстың қосымшаларымен бекiтiлген көшiрмесiн тарату комиссиясы уәкiлеттi органға ұсынады.

87. Претензия подлежит рассмотрению в двухнедельный срок со дня ее получения, если иные сроки не оговорены договором, заключенным между фондом и его кредитором.
88. При рассмотрении претензии ликвидационная комиссия фонда проверяет законность предъявленного требования и его обоснованность.
Если к претензии не приложены документы, подтверждающие предъявленные заявителем требования, то они запрашиваются у заявителя с указанием срока их представления, который не может быть менее пяти рабочих дней, не считая времени нахождения почтового отправления в пути. При неполучении затребованных документов к указанному сроку претензия рассматривается по имеющимся документам.
89. Ликвидационная комиссия, получившая претензию, признает обоснованные требования заявителя и в письменной форме уведомляет его о результатах рассмотрения претензии.
В ответе на претензию указывается:
1) полное наименование юридического лица, фамилия, имя и, при наличии, отчество физического лица, почтовые реквизиты заявителя претензии и фонда, который направляет ответ, дата и номер претензии, на которую дается ответ;
2) в случае признания претензии полностью или частично, указывается признанная сумма, срок и способ удовлетворения претензии, если она не подлежит денежной оценке;
3) в случае отклонения претензии полностью или частично - основание отклонения со ссылкой на соответствующие нормативные правовые акты и документы, обосновывающие отклонение претензии;
4) перечень приложенных к ответу документов и иных доказательств.
90. В случае, когда претензия отклонена полностью или частично, заявителю возвращаются документы, полученные с претензией, а также направляются документы, обосновывающие отклонение претензии, если их нет у заявителя претензии.
91. Ответ направляется заказным или ценным письмом, другими средствами связи, обеспечивающими фиксирование его отправки.
92. Срок для предъявления претензий исчисляется со дня опубликования в печати объявления о добровольной ликвидации фонда и установления срока для предъявления претензий.
В случае пропуска срока по уважительным причинам ликвидационная комиссия рассматривает претензию в порядке, установленном пунктами 86-90 Правил.
93. После истечения срока для предъявления претензий, а также рассмотрения всех предъявленных претензий, ликвидационная комиссия в месячный срок составляет промежуточный ликвидационный баланс с учетом результатов проведенной инвентаризации активов и обязательств, в котором указываются сведения о составе имущества ликвидируемого фонда, перечне заявленных кредиторами претензий, результатах их рассмотрения и задолженности, невостребованной кредиторами фонда, реестре требований кредиторов.
Промежуточный ликвидационный баланс фонда, имеющего филиалы и (или) представительства, составляется с учетом промежуточных ликвидационных балансов филиалов и представительств.
Промежуточный ликвидационный баланс и приложения к нему, в том числе реестр требований кредиторов, составляются ликвидационной комиссией по формам, установленным уполномоченным органом, и утверждаются общим собранием акционеров. Копия утвержденного промежуточного ликвидационного баланса с приложениями представляется ликвидационной комиссией в уполномоченный орган.

94. Тарату комиссиясы кредиторлар талаптарының тiзiлiмiн кредиторлар талаптарын қанағаттандыру, олардың мүдделерiн қамтамасыз ету мақсатында жасайды және Қазақстан Республикасы азаматтық заңнамасымен белгiленген кезектiлiкке сәйкес келуi тиiс.
Кредиторлар талаптарының тiзiлiмiне даусыз болып табылатын қор кредиторларының талаптары кiредi.
95. Соттардың шешiмдерi бойынша орындаушы құжаттар мойындалған талаптар болып табылады және аралық тарату балансы мен орындалмаған сома мөлшерiне сәйкес кезектiлiкпен кредиторлар талаптарының тiзiлiмiнде ескерiледi.
Ерiктi таратылатын қордың ағымдағы шотына ұсынылған, заңды күшiне енген соттардың шешiмдерi бойынша атқарушы құжаттар кредиторлардың талаптарын есепке алу үшiн тарату комиссиясының төрағасына берiледi.
8-тарау. Ерiктi таратылатын қордың кредиторларының
талаптарын қанағаттандыру
96. Таратылатын қор кредиторларымен есеп айырысуды аралық тарату балансы мен оның қосымшаларына бекiткен күннен бастап тарату комиссиясы жүзеге асырады.
97. Тарату комиссиясы қор кредиторларының орынды деп танылған талаптарын Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгiленген кезектiлiк бойынша қанағаттандыруға тиiс.
98. Әр кезектiң талаптарын алдыңғы кезектiң талаптары толық қанағаттандырғаннан кейiн қанағаттандырылады.
99. Кредиторлардың талаптары бiр кезекте қанағаттандырылған кезде ақша (мүлiк) олардың арасында қанағаттандыруға жататын талаптар сомасына сайма-сай бөлiнедi.
100. Тиiсiнше кезегi келген кезде кредитор талабы оның келiсiмiмен Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн тәсiлмен оның iшiнде ақша түрiнде және (немесе) табиғи нысанда есеп берудiң үйлесiмдi қағидатын сақтай отырып мүлiктердi беру арқылы қанағаттандырылуы мүмкiн.
Талап-шағымдарды беру үшiн тарату комиссиясы белгiлеген мерзiмi өткеннен кейiн, бiрақ тарату балансын бекiткенге дейiн берiлген кредиторлардың танылған талаптары белгiлеген мерзiмде өтiнiш берiлген кредиторлар талаптарын қанағаттандырғаннан кейiн қалған қор мүлiктерiнен қанағаттандырылады.
101. Тарату комиссиясы кредиторлардың талаптарын қанағаттандырудан бас тартқан не оларды қараудан жалтарған жағдайда кредитор қордың тарату балансы бекiтiлгенге дейiн тарату комиссиясына талап-шағыммен сотқа өтiнiш беруге құқығы бар.
Кредиторлар белгiленген мерзiмде өтiнiш берiп, бiрақ тарату комиссиясы орынды деп танымаған, оларды қанағаттандыру туралы сот шешiм шығарған талап-шағымдары кредиторлармен есеп айырысу үшiн белгiленген кезектiлiк тәртiбiмен орындалады. Көрсетiлген талаптарды толық қанағаттандырғанға дейiн есеп айырысу жасалып жатқан кезектегi кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру тоқтатылады.

94. Реестр требований кредиторов составляется ликвидационной комиссией в целях удовлетворения требований кредиторов, обеспечения их интересов и должен соответствовать очередности, установленной гражданским законодательством Республики Казахстан.
В реестр требований кредиторов включаются требования кредиторов фонда, которые являются бесспорными.
95. Исполнительные документы по решениям судов являются признанными требованиями и учитываются в промежуточном ликвидационном балансе и реестре требований кредиторов в соответствующей очередности в размере неисполненной суммы.
Исполнительные документы по решениям судов, вступившим в законную силу, предъявленные к текущему счету добровольно ликвидируемого фонда, передаются председателю ликвидационной комиссии для учета требований кредиторов.
Глава 8. Удовлетворение требований
кредиторов добровольно ликвидируемого фонда
96. Расчеты с кредиторами ликвидируемого фонда осуществляются ликвидационной комиссией начиная со дня утверждения промежуточного ликвидационного баланса и приложений к нему.
97. Признанные требования кредиторов фонда удовлетворяются ликвидационной комиссией в очередности, установленной гражданским законодательством Республики Казахстан.
98. Требования каждой очереди удовлетворяются после полного удовлетворения требований предыдущей очереди.
99. При удовлетворении требований кредиторов одной очереди деньги (имущество) распределяются между ними пропорционально суммам требований, подлежащих удовлетворению.
100. При наступлении соответствующей очереди требование кредитора с его согласия может быть удовлетворено способами, не противоречащими законодательству Республики Казахстан, в том числе в денежной форме и (или) посредством передачи имущества в натуральной форме с соблюдением принципа пропорциональности расчетов.
Признанные требования кредиторов, заявленные после истечения установленного ликвидационной комиссией срока для предъявления претензий, но до утверждения ликвидационного баланса, удовлетворяются из имущества фонда, оставшегося после удовлетворения требований кредиторов, заявленных в установленный срок.
101. В случае отказа ликвидационной комиссии в удовлетворении требований кредиторов либо уклонения от их рассмотрения кредитор может до утверждения ликвидационного баланса фонда обратиться в суд с иском к ликвидационной комиссии.
Требования кредиторов, заявленные в установленный срок, но не признанные ликвидационной комиссией, в отношении которых имеется решение суда об их удовлетворении, исполняются в порядке очередности, установленной для расчетов с кредиторами. До полного удовлетворения указанных требований удовлетворение требований кредиторов очереди, с которой производились расчеты, приостанавливается.

102. Қор ерiктi таратылған жағдайда талап-шағымы тарату комиссиясымен мойындалған және кредитор талаптарының тiзiлiмiне енгiзiлген кезде, нотариус депозитiне борышты енгiзу арқылы кредитор алдындағы мiндеттемелердi орындау Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң 291-бабымен белгiленген жағдайларда ғана мүмкiн болады.
103. Кредиторлардың тарату балансы бекiтiлгенге дейiн ұсынылмаған шағым-талаптары өтелген болып саналады.
Сондай-ақ, егер кредитор сотқа шағымданбаса тарату комиссиясы мойындамаған кредитордың талаптары және сот шешiмiмен кредиторға қанағаттандырудан бас тартылған талаптар да өтелген болып саналады.
104. Таратылатын қор кредиторлардың талаптарын қанағаттандырғаннан кейiн қалған мүлкiн тарату комиссиясы "Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгiленген тәртiппен акционерлер арасында бөледi.
9-тарау. Өз еркiмен таратылатын қордың кредиторлар
комитетiн қалыптастыру ерекшелiгi және қызметi
105. Қордың ерiктi таратылуы кезiнде кредиторлардың мүдделерiн қамтамасыз ету және олардың қатысуымен шешiмдер қабылдау мақсатында кредиторлар комитетi құрылады.
106. Ерiктi таратылатын қордың кредиторлар комитетi құрамының тiзiмiн тарату комиссиясы кредиторлар талаптарының тiзiлiмi бекiтiлген күннен бастан он күндiк мерзiмде жасайды және оған тарату комиссиясының төрағасы қол қойып, бекiту үшiн уәкiлеттi органға жiберiледi.
107. Кредиторлар комитетiнiң құрамына Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнiң 51-бабымен көзделгендей кредиторлардың әрбiр кезегiнен бiр өкiл бойынша кредиторлар талаптарының тiзiмiне енгiзiлген талаптарының ең жоғары сомасы бар кредиторлар енгiзiледi.
Кредиторлар комитетiнiң құрамына таратылатын қордың басшы қызметкерлерi енгiзiлмейдi.
108. Кредиторлар комитетi мүшелерi үш адамнан аспайтын тақ саннан тұрады.
Кредитордың талабы толық қанағаттандырылған жағдайда, ол кредиторлар комитетiнiң құрамынан алынып тасталады. Мұндай жағдайда тарату комиссиясы уәкiлеттi органға бекiтуге кредиторлар комитетiнiң тiзiмiн кейiннен ұсыну арқылы кредиторлар комитетiнiң құрамына өзгерту енгiзедi.
109. Тарату комиссиясы комитеттiң бiрiншi мәжiлiсiн өткiзу орны мен күнi жөнiнде кредиторлар комитетiнiң барлық мүшелерiне хабардар етедi.
Кредиторлар комитетiнiң бiрiншi мәжiлiсi кредиторлар комитетiнiң құрамы бекiтiлген күннен бастап он күннен кешiктiрмей өткiзiлуi тиiс. Кредиторлар комитетi бiрiншi мәжiлiсте комитеттiң төрағасын сайлайды. Кредиторлар комитетiнiң төрағасы комитеттiң жұмыс жоспарын жасайды және бекiтедi.
110. Кредиторлар комитетi:

102. При добровольной ликвидации фонда исполнение обязательства перед кредитором, претензия которого была признана ликвидационной комиссией и включена в реестр требований кредиторов, внесением долга на депозит нотариуса возможно только в случаях, установленных статьей 291 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
103. Претензии кредиторов, не заявленные до утверждения ликвидационного баланса, считаются погашенными.
Погашенными считаются также требования кредиторов, не признанные ликвидационной комиссией, если кредитор не обращался с иском в суд и требования, в удовлетворении которых решением суда кредитору отказано.
104. Оставшееся после удовлетворения требований кредиторов имущество ликвидируемого фонда распределяется ликвидационной комиссией между его акционерами в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах".
Глава 9. Особенности формирования и деятельности
комитета кредиторов добровольно ликвидируемого фонда
105. В целях обеспечения интересов кредиторов и принятия решений с их участием при добровольной ликвидации фонда создается комитет кредиторов.
106. Список состава комитета кредиторов добровольно ликвидируемого фонда формируется ликвидационной комиссией в десятидневный срок с даты утверждения реестра требований кредиторов, подписывается председателем ликвидационной комиссии и направляется в уполномоченный орган для утверждения.
107. В состав комитета кредиторов включаются кредиторы с наибольшей суммой требований, включенных в реестр требований кредиторов, по одному представителю от каждой очереди кредиторов, предусмотренной статьей 51 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Не могут быть включены в состав комитета кредиторов руководящие работники ликвидируемого фонда.
108. Комитет кредиторов состоит из нечетного количества членов, не менее трех человек.
В случае полного удовлетворения требований кредитора, он исключается из состава комитета кредиторов. В этом случае ликвидационная комиссия вносит изменения в состав комитета кредиторов с последующим представлением списка комитета кредиторов на утверждение в уполномоченный орган.
109. Ликвидационная комиссия уведомляет всех членов комитета кредиторов о месте и дате проведения первого заседания комитета.
Первое заседание комитета кредиторов проводится в срок не позднее десяти дней со дня утверждения состава комитета кредиторов. На первом заседании комитет кредиторов выбирает председателя комитета. Председатель комитета кредиторов составляет и утверждает план работы комитета.
110. Комитет кредиторов:

1) таратылу өндiрiсiнде жасалатын барлық құжаттармен танысуға;
2) кредиторлар құқықтары мен мүдделерiнiң бұзылуы жөнiнде шағымдарын қарастыруға қатысуға;
3) қор өндiрiсiнiң таратылуы барысында кредиторлардың құқықтарының, мүдделерiнiң және заңнамаларының бұзылуы жөнiнде, оның iшiнде тарату комиссиясы төрағасының және (немесе) мyшелерiнiң өз мiндеттемелерiн орындамағандығы және (немесе) тиiстi түрде орындамағаны жөнiнде уәкiлеттi органды хабардар етуге;
4) тарату комиссиясының iс-әрекетiне сотқа және уәкiлеттi органдарға шағым беруге;
5) тарату комиссиясының мәжiлiсiне және мүлiктердi өткiзу бойынша сауда-саттықпен қоса, кез келген тарату рәсiмдерiн жүргiзген кезде оған қатысуға құқығы бар кредиторлар комитетiнiң мүшелерi арасынан кредиторлардың өкiлдерiн сайлауға;
6) тарату комиссиясынан қаржы жағдайы жөнiнде ақпаратты талап етуге;
7) таратылатын қордың дебиторлық берешегiнен өндiрiп алу мүмкiн емес көлемiн бекiтуге;
8) тарату комиссиясы ұсынған қор мүлiктерiн сату жоспарын бекiтуге;
9) қордың қаржылық жағдайын ескере отырып, тарату шығыстарының сметасын бекiтуге;
10) жекелеген кредиторларды хабардар ету мүмкiн еместiгi жөнiнде тарату комиссиясының актiсiн бекiтуге;
11) қордың балансынан мүлiктердi есептен шығару туралы тарату комиссиясының актiсiн бекiтуге құқылы.
12) Осы ережелерге сәйкес өзге өкiлеттiлiгi бар.
10-тарау. Таратылатын қордың құжаттарын сақтауға және
мұрағатқа беруiн ұйымдастыруға қойылатын талаптар
111. Қордың тарату комиссиясы жинақтаушы зейнетақы қорларына есеп берудi, сақталуы тиiс құжаттарды ресiмдеу және сақтауды қамтамасыз ету, оның iшiнде мұрағаттарды және құжаттарды басқару жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның нормативтiк құқықтық актiлерiнiң талаптарына сәйкес тарату комиссиясының қызметiне байланысты мәселелер бойынша қойылатын барлық талаптарды орындауды қамтамасыз етедi.
112. Қордың тарату комиссиясының құрамы өзгерген жағдайда сақталуы тиiс iстердi және құжаттарды қабылдау-өткiзу тарату комиссиясының жаңа құрамына (оның жеке мүшелерiне) таратылатын қордың iстерiн және құжаттарын қабылдау-өткiзу актiсi негiзiнде жүргiзiледi.
113. Қордың қызметi нәтижесiнде пайда болатын құжаттардың тiзбесiн сақтандыру мерзiмiн көрсете отырып, уәкiлеттi орган бекiтедi.
114. Iстер мен құжаттардың сақтау мерзiмiн есептеу iс жүргiзу аяқталған жылдан кейiнгi жылдың бiрiншi қаңтарынан басталады.
115. Сақтауға жатқызылмайтын құжаттарды жою мұрағаттарды және құжаттаманы басқару жөнiндегi тиiстi органның сараптамалық-тексеру комиссиясының келiсiмi бойынша тарату комиссиясының төрағасы бекiтетiн актiмен ресiмделедi.

1) знакомится со всеми документами, составляемыми в ходе ликвидационного производства;
2) принимает участие в рассмотрении жалоб кредиторов о нарушении их прав и интересов;
3) информирует уполномоченный орган и суд о нарушениях прав, интересов кредиторов и законодательства в ходе ликвидационного производства фонда, в том числе о неисполнении и (или) ненадлежащем исполнении своих обязанностей председателем и (или) членами ликвидационной комиссии;
4) обжалует в суд и уполномоченный орган действия ликвидационной комиссии;
5) избирает представителей кредиторов из числа членов комитета кредиторов, которые имеют право присутствовать при совершении любой из процедур ликвидации, включая торги по реализации имущества и заседания ликвидационной комиссии;
6) требует от ликвидационной комиссии предоставления информации о финансовом состоянии;
7) утверждает объем невозможной к взысканию дебиторской задолженности ликвидируемого фонда;
8) утверждает представленный ликвидационной комиссией план реализации имущества фонда;
9) утверждает смету ликвидационных расходов с учетом финансового состояния фонда;
10) утверждает акт ликвидационной комиссии о невозможности уведомления отдельных кредиторов;
11) утверждает акт ликвидационной комиссии о списании имущества с баланса фонда;
12) имеет иные полномочия в соответствии с настоящими Правилами.
Глава 10. Требования к организации хранения и
передачи документов ликвидируемого фонда в архив
111. Ликвидационная комиссия фонда обеспечивает выполнение всех требований, предъявляемых к накопительным пенсионным фондам по вопросам обеспечения учета, оформления и сохранности документов, подлежащих хранению, в том числе связанных с деятельностью ликвидационной комиссии в соответствии с требованиями нормативных правовых актов уполномоченного государственного органа по управлению архивами и документацией.
112. При изменении состава ликвидационной комиссии фонда прием-передача дел и документов, подлежащих хранению, новому составу ликвидационной комиссии (ее отдельным членам) производится на основании акта приема-передачи дел и документов ликвидируемого фонда.
113. Перечень документов, образующихся в результате деятельности фонда, с указанием сроков хранения, утверждается уполномоченным органом.
114. Исчисление сроков хранения дел и документов производится с первого января года, следующего за годом окончания их делопроизводством.
115. Уничтожение документов, не подлежащих хранению, оформляется актом, утверждаемым председателем ликвидационной комиссии по согласованию с экспертно-проверочной комиссией соответствующего органа управления архивами и документацией.

116. Құжаттарды тиiсiнше ресiмдемей және келiспей жоюға, сондай-ақ уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген құжаттарды сақтау мерзiмiн бұзуға жол берiлмейдi.
117. Таратылған қордың таратылуы толық аяқталу сәтiнде сақтау мерзiмi өтпеген уақытша сақталуы тиiс құжаттары уәкiлеттi органның аймақтық өкiлдiктерiне қабылдау-өткiзу актiсi бойынша берiледi.
118. Таратылатын қордың тұрақты сақталуы тиiс құжаттары тиiсiнше ресiмделедi және мұрағаттарды және құжаттаманы басқару уәкiлеттi мемлекеттiк органына сақтауға берiледi.
119. Iстердi мұрағаттық сақтауға беруге дайындау кезiнде құжаттардың есебi мен сақталуын ұйымдастыруға жауапты тұлға олардың ресiмделуiнiң, жасалуының дұрыстығын және таратылатын қордың iс номенклатурасына сәйкес расталған iстер санына, тiзiмдемеге енгiзiлген iстер санының сәйкестiгiн тексередi. Құжаттарды беру тiзiмдемелер бойынша жүзеге асырылады және актiмен ресiмделедi.
Егер таратылатын қордың құжаттарын өңдеудiң жай-күйi және сапасы тиiсiнше жағдайға сай болмаса, онда тарату комиссиясы оны тәртiпке келтiрудi ұйымдастырады.
Таратылатын қордың құжаттарын сақтауды ұйымдастыру жөнiндегi шығыстар таратылатын қордың қаражаты есебiнен жүргiзiледi.
11-тарау. Таратуды аяқтау
120. Таратылатын қордың тарату комиссиясы кредиторларымен және акционерлерiмен есеп айырысқаннан кейiн тарату комиссиясы қор акционерлерiнiң жалпы жиналысымен бекiтiлетiн уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiлеген нысандар бойынша тарату балансы мен есептi жасайды. V011698
121. Тарату комиссиясы тарату балансы мен қорды тарату туралы есеп бекiтiлгеннен кейiн оларды жетi күндiк мерзiм iшiнде заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеудi жүзеге асыратын уәкiлеттi органға және әдiлет органына ұсынуға мiндеттi.
122. Тарату комиссиясының өкiлеттiгi әдiлет органының қорды таратуды тiркеу туралы, қор құжаттарын мұрағатқа сақтауға өткiзу туралы бұйрықты алғаннан кейiн және осы туралы уәкiлеттi органға хабарлама жасағаннан соң тоқтатылады.
12-тарау. Қорытынды ережелер
123. Осы Ережелермен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасы заңнамаларының нормаларына сәйкес шешiледi.
Жинақтаушы зейнетақы
қорларын ерiктi тарату
ережесiне қосымша
________________________________________
Таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының
атауы
Кассирдiң қабылдаған және берген ақшаларын
(құндылықтарды) есеп алу
Кiтабы
__________________________________
Басталды:__________
Аяқталды:__________
Кiтаптағы жазба оны толық пайдаланғанға дейiн жүргiзiледi
Кiрiс
Келiп
түскен
күнi
Кiмнен
қабыл-
данып
алды
(аты-
жөнi)
Кiрiс
құжат-
тары-
ның
саны
(дана-
мен)
Санмен
сомасы
(валюта
түрiн
көрсете
отырып,
бiрлiк-
термен)
Жазба-
мен
сомасы
Мақ-
сатты
пайда-
лануы
Кас-
сирдiң
қолы
Бас
бух-
гал-
тердің
қолы
Төра-
ғаның
қолы
қалды-
ғы
қалды-
ғы
..күн-
дегi
жиын-
тығы
Шығыс
Беріл-
ген
күнi
Кімге
беріл-
ді
(аты-
жөнi)
Шығыс
құжат-
тары-
ның
саны
(дана-
мен)
Санмен
сомасы
(валюта
түрле-
рін
көрсете
отырып,
бiрлiк-
термен)
Жазба-
мен
сомасы
Мақ-
сатты
пайда-
лануы
Кас-
сирдiң
қолы
Бас
бух-
гал-
тердің
қолы
Төра-
ғаның
қолы
қалды-
ғы
қалды-
ғы
Күнде-
гi
жиын-
тығы
..күн-
дегi
жиын-
тығы
Растау жазбасы
20____жылғы "______"___________ жазбаға арналған
(күнi)    (айы)
осы кiтаптың жиынтығы_______________________________________________
(таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының атауы)
______нөмiрден бастап_______нөмiрдi қосқандағы нөмiрленген,
тiгiлген және мөрмен жабылған__________________________парақтар бар.
20____жылғы "_____"________________
Төраға_____________________________(фамилиясы, аты-жөнi)
қолы
Бас бухгалтер______________________(фамилиясы, аты-жөнi)
қолы
Кассир_____________________________(фамилиясы, аты-жөнi)
қолы

116. Уничтожение документов без надлежащего оформления и согласования, а также нарушение сроков хранения документов, установленных нормативными правовыми актами уполномоченного органа, не допускается.
117. Документы ликвидированного фонда, подлежащие временному хранению, сроки хранения которых не истекли на момент полного завершения ликвидации фонда, передаются по акту приема-передачи в региональные представительства уполномоченного органа.
118. Документы ликвидируемого фонда, подлежащие постоянному хранению, надлежащим образом оформляются и передаются на хранение в уполномоченный государственный орган управления архивами и документацией.
119. При подготовке дел к передаче на архивное хранение, лицом, ответственным за организацию учета и сохранность документов, проверяется правильность их оформления, формирования и соответствия количества дел, включенных в опись, количеству дел, заверенных в соответствии с номенклатурой дел ликвидируемого фонда. Передача документов осуществляется по описям и оформляется актом.
Если состояние и качество обработки документов ликвидируемого фонда находятся в ненадлежащем состоянии, то ликвидационная комиссия организовывает их упорядочение.
Расходы по организации хранения документов ликвидируемого фонда производятся за счет средств ликвидируемого фонда.
Глава 11. Завершение ликвидации
120. После завершения расчетов с кредиторами и акционерами ликвидируемого фонда ликвидационная комиссия составляет ликвидационный баланс и отчет о ликвидации по формам, установленным  нормативными правовыми актами уполномоченного органа, который утверждается общим собранием акционеров фонда.
121. В семидневный срок после утверждения ликвидационного баланса и отчета о ликвидации фонда, ликвидационная комиссия представляет их в уполномоченный орган и орган юстиции, осуществляющий государственную регистрацию юридических лиц.
122. Полномочия ликвидационной комиссии прекращаются после получения приказа органа юстиции о регистрации ликвидации фонда, сдачи документов фонда для хранения в архив и уведомления об этом уполномоченного органа.
Глава 12. Заключительные положения
123. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, подлежат разрешению в соответствии с нормами законодательства Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам добровольной
ликвидации накопительных
пенсионных фондов
__________________________________
Наименование ликвидируемого
накопительного пенсионного фонда
Книга
учета принятых и выданных денег (ценностей) кассиром
_____________________________________
Начата: __________________
Окончена: ________________
Записи в книге производятся
до полного ее использования
Приход
Дата
поступ-
ления
От
кого
при-
нято
(фа-
ми-
лия,
имя,
от-
чест-
во)
Коли-
чест-
во
при-
ход-
ных
доку-
мен-
тов
шту-
ках)
Сумма
циф-
рами
(в еди-
ницах
с ука-
занием
вида
валюты)
Сумма
про-
писью
Целе-
вое
наз-
наче-
ние
Под-
пись
кас-
сира
Под-
пись
глав-
ного
бух-
гал-
тера
Под-
пись
пред-
седа-
теля
остаток
на
остаток
на
Итого за
день ...
Расход
Дата выдачи
Кому
выдано
(фами-
лия,
имя,
от-
чест-
во)
Коли-
чест-
во
рас-
ход-
ных
доку-
мен-
тов
шту-
ках)
Сумма
циф-
рами
еди-
ницах
с ука-
занием
вида
валюты)
Сумма
про-
писью
Целе-
вое
наз-
наче-
ние
Под-
пись
кас-
сира
Под-
пись
глав-
ного
бух-
гал-
тера
Под-
пись
пред-
седа-
теля
остаток
на
остаток
на
Итого
за день
Итого
за день
...
Заверительная надпись
Итого в данной книге ___________________________________________
(наименование ликвидируемого накопительного пенсионного фонда)
предназначенной для записей с "______" ___________ 20__ года
(дата)     (месяц)
содержится _____________________________________________________
(количество указывается прописью)
пронумерованных, прошнурованных и скрепленных печатью листов с
номера ______ по номер _______ включительно.
"___" _________ 20__ года
Председатель __________________ (фамилия, инициалы)
подпись
Главный бухгалтер ______________ (фамилия, инициалы)
подпись
Кассир _________________ (фамилия, инициалы)
подпись