Қостанай облысындағы 2006-2010 жылдарға арналған сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестің өңірлік бағдарламасын бекіту туралы
Қостанай облысы мәслихатының 2006 жылғы 26 сәуірдегі N 313 шешімі. Қостанай облысы әділет департаментінде 2006 жылғы 18 мамырда N 3548 тіркелді
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 9 ақпандағы N 96  Қаулысымен  бекітілген 2006-2010 жылдарға арналған сыбайлас жемқорлықпен күрестің Мемлекеттік бағдарламасын жүзеге асыру жөніндегі іс-шаралар Жоспарын орындау мақсатында, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы"  Заңының  6-бабы 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес:
Қостанай облыстық мәслихаты  ШЕШТІ:
1. Қостанай облысындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестің 2006-2010 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы бекітілсін (қоса беріліп).
2. Осы шешімнің орындалуына бақылау жүргізу облыстық мәслихаттың заң, құқықтық тәртіп және қоғамдық бірлестіктермен байланыс жасау жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
Комиссия облыстық мәслихаты
кезекті, он үшінші сессиясының
төрағасы, Қостанай облыстық
мәслихатының хатшысы
Мәслихаттың
2006 жылғы 26 сәуірдегі
N 313 шешіміне қосымша
Қостанай облысында сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестің 2006-2010 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы
Қостанай қаласы, 2006 жыл
Мазмұны
1. Бағдарламаның паспорты
2. Кіріспе
3. Проблеманың қазіргі жай-күйін талдау
4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
5. Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары мен тетігі
1) Азаматтар мен қоғамның құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін сыбайлас
жемқорлықтан қорғауды қамтамасыз ету
2) Нормативтік құқықтық базаны жетілдіру
3) Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың нысандарын, әдістерін және құралдарын
оңтайландыру
4) Азаматтық қоғам құрылымдарымен өзара іс-қимыл жасау
5) қазақстанның сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес саласындағы халықаралық
ынтымақтастығын кеңейту және жандандыру
6) Бағдарламаны іске асыру тетігі
6. Қажетті ресурстар және оларды қаржыландыру көздері Бағдарламаны іске асырудан
күтілетін нәтижелер
7. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
8. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
1. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның атауы
Қостанай облысында сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестің 2006-2010 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіздеме
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті күшейту, мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдар қызметіндегі тәртіп пен реттілікті нығайту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 14 сәуірдегі N 1550 Жарлығы, Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 23 желтоқcандағы N 1686 Жарлығымен бекітілген 2006-2010 жылдарға арналған сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестің мемлекеттік бағдарламасы, Қазақстан Республикасы Yкіметінің 2003 жылғы 5 қыркүйектегі N 903 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Yкіметінің 2003-2006 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар  жоспары
Бағдарламаның  үйлестірушісі
Облыс әкімі аппаратының мемлекеттік - құқықтық бөлімі
Негізгі әзірлеушілер
Қостанай облысының прокуратурасы, Қостанай облысының ішкі істер департаменті, Қостанай облысы бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің департаменті, Қостанай облысының кедендік бақылау департаменті, Қостанай облысы бойынша экономикалық қылмыс және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес департаменті (қаржы полициясы), Қостанай облысының қаржы департаменті, Қазақстан Республикасы қаржы министрлігі қаржылық бақылау және мемлекеттік сатып алу комитетінің Қостанай облысы бойынша қаржылық бақылау және мемлекеттік сатып алу басқармасы, Қостанай облысының тарифтер басқармасы, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің қостанай облысы бойынша басқармасы, қостанай облысының ішкі саясат департаменті, Облыстық салық комитеті, Қостанай облысы бойынша қазыналық департаменті, Қостанай облысының әділет департаменті, қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Сот әкімшілігі комитетінің қостанай облысының соттар әкімшілігі, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы құқықтық статистика және арнаулы есеп комитетінің қостанай облысы бойынша басқармасы.
Мақсаты
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөнінде деңгейін төмендетуге бағытталған тиімді жұмысты жүргізу; мемлекеттік органдардың, лауазымдық тұлғалардың және мемлекеттік қызметті атқаратын басқа да адамдардың, сондай-ақ оған теңдес адамдардың қызметінің  жариялылығын қамтамасыз ету және бақылау; мемлекеттік құрылымдарға қоғамның сенімін нығайту; сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы сақтауда мемлекеттік органдардың лауазымдық тұлғаларының жауапкершілігін арттыру.
Міндеттері
Азаматтар мен қоғамның құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін сыбайлас жемқорлықтан қорғауды қамтамасыз ету; сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарының алдын алу, анықтау және жолын кесу жөніндегі нормативтік құқықтық базаны жетілдіру;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың нысандарын, әдістерін және құралдарын оңтайландыру;
азаматтық қоғам құрылымдарымен өзара іс-қимыл жасау;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы мемлекеттік саясатты насихаттау және іске асыруда бұқаралық ақпарат құралдары мен қоғамдық ұйымдардың рөлін арттыру; сыбайлас жемқорлыққа қарсы мемлекеттік саясатқа халықтың қатысуын қамтамасыз ету.
Іске асыру мерзімі

Об утверждении Региональной программы борьбы с коррупцией в Костанайской области на 2006-2010 годы
Решение Маслихата Костанайской области от 26 апреля 2006 года N 313. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 18 мая 2006 года за N 3548
В целях исполнения Плана мероприятий по реализации Государственной программы борьбы с коррупцией на 2006-2010 годы, утвержденного  Постановлением  Правительства Республики Казахстан от 9 февраля 2006 года N 96, в соответствии с подпунктом 1 пункта 1  статьи 6  Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" Костанайский областной маслихат  РЕШИЛ:
1. Утвердить Региональную программу борьбы с коррупцией в Костанайской области на 2006 - 2010 годы (прилагается).
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию областного маслихата по вопросам законности, правопорядка и связи с общественными объединениями.
Председатель очередной сессии
Костанайского областного маслихата,
Секретарь Костанайского
областного маслихата
СОГЛАСОВАНО
Приложение
к решению маслихата
от 26 апреля 2006 года
N 313
Региональная программа борьбы с коррупцией
в Костанайской области на 2006 - 2010 годы
г ород Костанай, 2006 год
Содержание
1. Паспорт программы
2. Введение
3. Анализ современного состояния проблемы
4. Цель и задачи программы
5. Основные направления и механизм реализации программы
1) Обеспечение защиты прав, свобод и законных интересов
граждан и общества от коррупции
2) Совершенствование нормативной правовой базы
3) Оптимизация форм, методов и средств противодействия коррупции
4) Взаимодействие со структурами гражданского общества
5) Расширение и активизация международного сотрудничества
Казахстана в сфере борьбы с коррупцией
6) Механизм реализации программы
6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
7. Ожидаемые результаты от реализации программы
8. План мероприятий по реализации программы
1. Паспорт программы
Наименование программы
Региональная программа борьбы с коррупцией в Костанайской области на 2006 - 2010 годы
Основание для разработки
Указ Президента Республики Казахстан от 14 апреля 2005 года N 1550 "О мерах по усилению борьбы с коррупцией, укреплению дисциплины и порядка в деятельности государственных органов и должностных лиц", Государственная программа  борьбы с коррупцией на 2006-2010 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 23 декабря 2005 года N 1686, План мероприятий по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2003 - 2006 годы, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2003 года N 903
Координаторы программы
Государственно - правовой отдел аппарата акима области
Основные разработчики
Прокуратура Костанайской области, государственное учреждение (далее - «ГУ») Департамент внутренних дел Костанайской области, ГУ "Департамент Комитета национальной  безопасности Республики Казахстан по Костанайской области", ГУ "Департамент таможенного контроля Костанайской области", ГУ "Департамент по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) по Костанайской области", ГУ "Департамент финансов Костанайской области", ГУ "Департамент экономики и бюджетного планирования Костанайской области", ГУ "Управление финансового контроля и государственных закупок Комитета финансового контроля и государственных закупок Министерства финансов Республики Казахстан по Костанайской области", ГУ "Управление по тарифам Костанайской области", ГУ "Управление Агентства по делам государственной службы Республики Казахстан - дисциплинарный совет в Костанайской области", ГУ "Департамент внутренней политики Костанайской области", ГУ "Налоговый комитет по Костанайской области", ГУ "Департамент Казначейства по Костанайской области", ГУ "Департамент юстиции Костанайской области", Администратор судов Костанайской области Комитета по судебному администрированию при Верховном суде Республики Казахстан, ГУ "Управление Комитета по правовой статистике и специальным учетам при Генеральной Прокуратуре Республики Казахстан по Костанайской области".
Цель
Проведение эффективной работы по борьбе с коррупцией, направленной на снижение ее уровня;
обеспечение гласности и контроля  в деятельности государственных органов, должностных лиц и других лиц, выполняющих государственные функции, а также лиц, приравненным к ним;
укрепление доверия общества к государственным структурам;
повышение ответственности должностных лиц государственных органов за соблюдение антикоррупционного законодательства.
Задачи
Обеспечение защиты прав, свобод и законных интересов граждан и общества от коррупции;
совершенствование нормативной правовой базы по предупреждению, выявлению и пресечению коррупционных правонарушений;
оптимизация форм, методов и средств противодействия коррупции;
взаимодействие со структурами гражданского общества;
повышение роли средств массовой информации, общественных объединений в пропаганде и реализации государственной антикоррупционной политики;
обеспечение участия широких слоев населения в антикоррупционной политике государства.
Сроки
реализации

2006-2010 жылдар
1-кезең: 2006-2008 жылдар,
2-кезең: 2009-2010 жылдар
Қажетті ресурстар мен қаржыландыру көздері
Қаржы шығындарын қажет ететін бағдарламаның іс-шараларын іске асыру әр мемлекеттік органға тиісті жылға бөлінген сомасы шегінде республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты болып  табылады
Күтілетін нәтижелер
Бағдарламаның кезең-кезеңмен іске асырылуы мыналарды:
бірінші кезеңде (2006-2008 жылдар):
облысымызда әлеуметтік және саяси тұрақтылықты одан әрі нығайтуды;
мемлекеттік басқару органдарының рұқсат беру және әкімшілік өкілеттіктерін оңтайландыруды;
азаматтық қоғамның мемлекеттік билікке
сенімінің артуын;
азаматтардың сыбайлас жемқорлықтан қорғаушылық деңгейін арттыруды;
қоғам мен билік, бизнес пен билік арасындағы диалогты кеңейтуді және тереңдетуді;
сыбайлас жемқорлық фактілері туралы ақпаратқа билік органдарының және лауазымды тұлғалардың міндетті түрде жедел ден қоюын;
қоғамда сыбайлас жемқорлыққа қарсы көзқарасты және сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметті танымал етуді одан әрі дамытуды;
көлеңкелі экономиканың ауқымын қысқартуды;   екінші кезеңде (2009-2010 жылдар):
сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясат жүргізуде үкіметтік емес ұйымдар, саяси партиялар және қоғамдық бірлестіктер белсенділігінің өсуін;
экономиканың одан әрі өсуі және инвестициялық  ахуалды жақсарту үшін жағдай жасауды;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес саласындағы халықаралық ынтымақтастықты кеңейтуді;
мемлекеттің халықаралық аренадағы беделін нығайтуды қамтамасыз етеді.
2. Кіріспе
Облыстың мемлекеттік органдары сыбайлас жемқорлықтың әлеуметтік-экономикалық даму, нарықтық экономиканы құру, инвестициялар тарту процесін баяулататынын және демократиялық мемлекеттің саяси және қоғамдық институттарына кері әсер ететіндігін, елдің даму болашағына айтарлықтай қауіп төндіретінін сезінеді.
Сыбайлас жемқорлық бүгінгі таңдағы ең үлкен проблема, одан әлемдегі ешқандай ел және ешқандай саяси жүйе құтылып көрген жоқ. Сыбайлас жемқорлықты азаматтар мен бүкіл қоғам төлеп отырған қылмыстық салық деп атауға да болады.
Сыбайлас жемқорлық демократияның дамуына және біздің еліміздегі өтіп жатқан реформаларға қарсы әсер етеді.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресте табысқа тек барлық деңгейдегі мемлекеттік органдардың, үкіметтік емес ұйымдар мен қоғамдардың басын қосу арқылы, бұқаралық ақпарат құралдарын кеңінен пайдаланып өзара іс-қимылды жолға қою мен нығайту арқылы жетуге болады.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестің 2006-2010 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) Қазақстанның 2030 жылға дейінгі  Даму стратегиясын , "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 2 шілдедегі  Заңын , Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 14 сәуірдегі "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті күшейту, мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдар қызметіндегі тәртіп пен реттілікті нығайту жөніндегі шаралар туралы"  Жарлығын , Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 23 желтоқсандағы N 1686  Жарлығымен  бекітілген сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөніндегі 2006 -2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын, "Қазақстан экономикалық, әлеуметтік және саяси жедел жаңару жолында" атты Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 18 ақпандағы  Жолдауын , Қазақстан Республикасы Yкіметінің 2003 жылғы 5 қыркүйектегі N 903  қаулысымен  бекітілген Қазақстан Республикасы Yкіметінің 2003-2006 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру жөніндегі Іс-шаралар жоспарының 10.25-тармағын іске асыруға бағытталған.

2006 - 2010 годы
1 этап: 2006 - 2008 годы,
2 этап: 2009 - 2010 годы
Необходимые
ресурсы и
источники их
финансиро-
вания
Источниками финансирования мероприятий программы, требующих затрат, являются средства республиканского и местного бюджетов, в пределах сумм, выделенных каждому государственному органу на соответствующий год
Ожидаемые
результаты
Поэтапная реализация программы обеспечит на
первом этапе (2006 - 2008 годы):
дальнейшее укрепление социальной и политической стабильности в области;
оптимизацию разрешительных и административных полномочий органов государственного управления;
рост доверия гражданского общества к государственной власти;
повышение уровня защищенности граждан от коррупции;
расширение и углубление диалога между обществом и властью, бизнесом и властью;
обязательное оперативное реагирование органов власти и должностных лиц на информацию о фактах коррупции;
дальнейшее развитие антикоррупционного мировоззрения в обществе и популяризацию антикоррупционной деятельности;
сокращение масштабов теневой экономики;
на втором этапе (2009 - 2010 годы):
рост активности неправительственных организаций, политических партий и общественных объединений в проведении антикоррупционной политики;
создание условий для продолжения роста экономики, улучшения инвестиционного климата;
расширение международного сотрудничества в области борьбы с коррупцией;
укрепление престижа государства на международной арене.
2. Введение
Государственные органы области осознают, что коррупция подрывает процесс социально-экономического развития, строительства рыночной экономики, привлечения инвестиций и негативно воздействует на политические и общественные институты демократического государства, представляет собой серьезную угрозу будущему развитию региона.
Сегодня коррупция является глобальной проблемой, от которой не застрахована ни одна страна мира и ни одна политическая система. В более широком смысле коррупцию можно определить как преступный налог, который вынуждены платить граждане и все общество.
Коррупция как явление разрушительно влияет на развитие демократии и ход проводимых реформ в нашей стране.
Успех в борьбе с коррупцией возможен на почве консолидации государственных органов на всех ее уровнях, неправительственных организаций и общественности, предания борьбе с коррупцией превентивных мер, публичного и массового характера с широким привлечением среств массовой информации.
Региональная программа борьбы с коррупцией на 2006 - 2010 годы (далее - программа) направлена на реализацию  Стратегии  развития Казахстана до 2030 года,  Закона  Республики Казахстан от 2 июля 1998 года "О борьбе с коррупцией",  Указа  Президента Республики Казахстан от 14 апреля 2005 года N 1550 "О мерах по усилению борьбы с коррупцией, укреплению дисциплины и порядка в деятельности государственных органов и должностных лиц", Государственной программы по борьбе с коррупцией на 2006 - 2010 годы, утвержденной  Указом  Президента Республики Казахстан от 23 декабря 2005 года N 1686,  Послания  Президента Республики Казахстан от 18 февраля 2005 года "Казахстан на пути ускоренной экономической, социальной и политической модернизации", пункта 10.25 Плана мероприятий по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2003 - 2006 годы, утвержденного  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2003 года N 903.

Іс-қимылдарды қайталауды болдырмау және еңбек пен қаржы ресурстарын тиімді пайдалану мақсатында бұл бағдарлама қостанай облысының 2005 - 2007 жылдарға арналған құқық бұзушылықтың алдын алу және қылмысқа қарсы күрес бағдарламасымен үйлестірілген.
Бағдарламаны іске асыру мынадай негізгі қағидаттарды сақтай отырып ұйымдастырушылық, кешенді алдын ала іс-шараларды әзірлеуді және орындауды қарастырады:
пәрменділік және нәтижелік,
іске асыруылушылық (орындаушылық),
атаулылық (жауапкершілік),
сабақтастық,
тұрақтылық,
кешенділік,
жүйелілік.
3. Облыстағы сыбайлас жемқорлыққа
қарсы күрестің қазіргі жай-күйін талдау
Елімізде өткен кезеңде сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресу үшін заңнамалық база құрылды және республикамызда сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес мемлекеттік  саясаттың негізгі басымдықтарының бірі ретінде айқындалған.
Облыста сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестің нәтижесіне баға бере отырып, соңғы жылдары мемлекеттік органдардың  жұмыстарында белсенділік байқалатынын атап өту керек.
2005 жылы қылмыстық тексеру органдарында барлығы 146 сыбайлас жемқорлықтық қылмыс туралы іс болды (өткен жылғы істерді қоса есептегенде). Өндіріске алған істерден өткен жылы 120 сыбайлас жемқорлық қылмыс іс қозғалып, тіркелді немесе бұл алдыңғы жылмен салыстырғанда 41,0 % көп. Мемлекеттік құрылымның басқа қызметшілеріне қатысты - 85, ішкі істер органы қызметшілеріне қатысты - 16, әкімдерге - 9, сот атқарушыларына - 4, өртке қарсы мемлекеттік қызметкерлеріне  қатысты - 2 іс және бір-бірден қаржы полициясы, кеден органы, салық және әділет органы қызметкерлеріне қатысты іс қозғалды. 107 сыбайлас жемқорлық қылмыс бойынша өндіріс аяқталып, 98 іс сотқа жіберілді. Олардың ішінде 17 іс - қарамағындағы тапсырылған мүлікті талан-таражға салғаны үшін, 11 іс - қызмет бабын өз мүддесі үшін пайдаланған, 7- берілген билік пен лауазымдық өкілеттігін асыра пайдаланған, 14 - пара алған, 10 - пара берген, 39 іс - қызметтік жалғандық жасағаны үшін айыптайды. Ақтау негізінде 9 қылмыстық іс тоқтатылған. Өткен жылғы айыптау үкімдерін талдаған кезде сотталған 38 адамның, оның ішінде: өзіне сеніп тапсырылған мүлікті ұрлағаны үшін - 6, қызмет бабын өз мүддесіне пайдаланғаны үшін - 9, берілген билік пен лауазымдық өкілеттілігін асыра пайдаланғаны үшін - 2, пара алғаны үшін - 7, пара бергені үшін - 10, қызметтік жалғандық жасағаны үшін 3 адам сотталғаны анықталды. Сотталғандардың ішінде: ішкі істер департаментінен - 5 адам, әділет органынан - 1, экономикалық қылмыс және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес департаментінен (қаржы полициясы) - 1, кедендік бақылау департаментінен -1, Сот әкімшілігі комитетінің соттар әкімшілігінен - 3, өртке қарсы мемлекеттік қызмет органынан - 3, әкімдерден - 1 және басқа мемлекеттік қызметшілерден 11 адам бар.
Өткен кезеңде сыбайлас жемқорлыққа байланысты қылмыс жасаған 76 адам әкімшілік жауапкершілікке тартылды.
Құқық қорғау органдарының шұғыл тексеру жүргізу мүмкіндіктерінің толық пайдаланбайтынын айтпауға болмайды, олар төменгі деңгейдегі қылмыстарды анықтап, жоғарғы деңгейдегі құқық бұзушыларды анықтауға қолдары тимейді.
Бүгінгі күні сыбайлас жемқорлықпен күрес қарапайым қылмыстарды ашумен ғана шектеледі, терең талдап, ізденіс жұмыстарын қажет ететін істер қозғалмайды.

В целях исключения дублирования мероприятий и эффективного использования трудовых и финансовых ресурсов данная программа скоординирована с Программой профилактики правонарушений и борьбы с преступностью в Костанайской области на 2005-2007 годы.
Реализация программы предусматривает разработку и выполнение широкого круга организационных, комплексных предупредительно- профилактических мероприятий с соблюдением основных принципов:
действенность и результативность,
реализуемость (выполнимость),
адресность (ответственность),
преемственность,
постоянство,
комплексность,
системность.
3. Анализ состояния борьбы с коррупцией в области
За истекший период в стране создана законодательная база борьбы с коррупцией и борьба с коррупцией в республике определена в качестве одного из основных приоритетов государственной политики.
Оценивая результаты борьбы с коррупцией в области, следует отметить, что в последнее время несколько активизировалась работа государственных органов.
За 12 месяцев 2005 года в производстве органов уголовного преследования находились уголовные дела о 146 коррупционных преступлениях (включая дела прошлых лет). Из числа находившихся в производстве дел в истекшем году выявлено (зарегистрировано) и возбуждено 120 коррупционных преступлений, или на 41,0 % больше аналогичного периода прошлого года. Возбуждены дела в отношении служащих прочих государственных структур - 85, сотрудников органов внутренних дел - 16, акимов - 9, судебных исполнителей - 4, сотрудников государственной противопожарной службы - 2 и по одному преступлению в отношении сотрудников финансовой полиции, таможенных органов, органов налоговой службы и юстиции. Окончены производством уголовные дела по 107 коррупционным преступлениям. Направлено в суд 98 дел, из числа которых: присвоение или растрата вверенного имущества 17 дел, злоупотребление должностным положением - 11, превышение власти или должностных полномочий - 7, получение взятки - 14, дача взятки - 10, служебный подлог - 39. По нереабилитирующим основаниям прекращены производством дела по 9 преступлениям. Анализ обвинительных приговоров в истекшем году свидетельствует, что из 38 осужденных лиц признаны виновными в присвоении и растрате вверенного чужого имущества - 6 лиц, в злоупотреблении служебным положением - 9, в превышении власти или должностных полномочий - 2, в получении взятки - 7, в даче взятки - 10, в служебном подлоге - 3. Из числа осужденных: Департамент внутренних дел - 5 лиц, Департамент юстиции - 1, Департамент по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция ) - 1, Департамент таможенного контроля - 1, Администратор судов Комитета по судебному администрированию - 3, органы государственной противопожарной службы и чрезвычайных ситуаций - 3, акимы - 1 и прочие госслужащие - 11.
За истекший период за коррупционные правонарушения к административной ответственности привлечено 76 лиц.
В то же время нельзя не признать слабость оперативно - следственных возможностей правоохранительных органов, которые, в основном, сводятся к выявлению низовой коррупции, и недостаточность работы по выявлению верхушечной коррупции.
Борьба с коррупцией сегодня сводится к выявлению очевидных преступлений, не требующих проведения глубокого анализа и качественной реализации материалов.

Өткен жылы облыстың Тәртіптік кеңесі 7 рет отырысын жүргізді. Онда сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөніндегі қалалар мен аудандар әкімдерінің орынбасарларының, басқармалар мен департаменттердің басшыларының есептері тыңдалды. 31 мемлекеттік қызметшіге қатысты тәртіптік іс қаралды. Тәртіптік кеңес Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет агенттігінің Қостанай облысы бойынша басқармасының қарамағына енгізілгеннен кейін 3 отырыс өткізді. Мұнда 10 мемлекеттік қызметшіге қатысты тәртіптік іс қаралды. Сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаушылардың есебі Қазақстан Республикасы Бас  прокуратурасы құқықтық статистика мен арнаулы есеп комитетінің қостанай облысы бойынша басқармасының автоматтандырылған деректер банкінде тіркелген.
Мемлекеттік қызметшілер бос лауазымдық орынға конкурстық іріктеу арқылы тағайындалады. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет агенттігінің Қостанай облысы бойынша агенттігі конкурсқа қатысушыларды тестілеуді өткізеді. Өткен жылы облыстың мемлекеттік органдары аттестация комиссияларының ұсынысы бойынша резервке 266 адам қойылды, олардың 149 -і жұмысқа орналастырылды. 139 тексеру жүргізілді, мұның бәрі азаматтар мен мемлекеттік қызметшілердің  арыздары мен өтініштері бойынша. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы және мемлекеттік қызмет туралы заңдарды 295 бұзушы анықталды.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес мәселелері облыстық әкімдіктің, сондай-ақ облыс әкімдігі жанындағы қылмыс және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөніндегі облыстық кеңестің және облыс прокурорының жанындағы құқық қорғау органдарының үйлестіру кеңесінің отырыстарында қаралады.
Сыбайлас жемқорлыққа күрес саласында халықаралық ынтымақтастық та дамып келеді. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес мәселелері бойынша Ресей Федерациясының шекаралас облыстарының құқық қорғау органдары және арнаулы қызметтерімен, халықаралық үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-әрекет және ынтымақтастықты нығайту жөнінде жұмыс дамып келеді.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестің 2001-2005 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру барысында қол жеткізілген оң нәтижелермен қатар мынадай шешілмеген проблемалар да бар.
Біріншіден, заңнамалық актілердегі құқықтық олқылықтар мен сілтеме нормаларының едәуір санының болуы мемлекеттік органдардың жекелеген лауазымды адамдарға негізделмеген кең өкілеттіктер беретін ведомстволық актілерді қабылдауына мүмкіндік береді. Бірінші кезекте толықтырулар мен өзгерістер енгізуді қажет ететін заңнамалық актілерге қазақстан Республикасының Жер кодексін, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Мемлекеттік сатып алу туралы", "Лицензиялау туралы" қазақстан Республикасының заңдары мен рұқсаттар беруді регламенттейтін басқа да нормативтік құқықтық актілерді жатқызуға болады.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес саласын реттейтін нормативтік құқықтық актілерді халықаралық шарттармен және келісімдермен одан әрі біріздендіру талап етіледі.
Екіншіден, әкімшілік рәсімдерді, ең алдымен, салық және кеден ережелерін одан әрі жеңілдету қажет. Сыбайлас жемқорлықты азайту үшін олар қарапайым, анық және жалпыға белгілі болуы қажет. Ақпарат пен құжаттамаға қойылатын талаптарды ең төменгі деңгейге жеткізу қажет.
Әкімшілік рәсімдерді жетілдіру лауазымды тұлғалар мен клиенттердің жеке байланысын шектеуге, сондай-ақ белгіленген есептілік нысандары мен санкциялардың қысқаруына әкелуге тиіс.
Yшіншіден, адам ресурстарын басқару тиімділігінің жетіспеуі орын алуда. Әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарының сот практикасын талдау кінәлілердің көпшілігі төменгі буындағы мемлекеттік қызметшілер екенін көрсетіп отыр. Олардың жалақысының деңгейі мен әлеуметтік қорғаумауы сыбайлас жемқорлықтың экономикалық алғышарттарын жасайды.
Бұл мемлекеттік секторда жұмыс істейтіндерге жоғары кәсіби талаптарды белгілеуге, сондай-ақ мемлекеттік қызметшінің іскерлік қабілеті мен кәсібилігін объективті әрі алаламай бағалауға негізделген еңбекақы төлеу мен қызметте жоғарылату жүйесін енгізуге мүмкіндік беретін шаралар кешенін енгізуді көздейді.
Төртіншіден, мемлекеттік органдарда сыбайлас жемқорлықтың пайда болу себептері мониторингі жоқ. Сыбайлас жемқорлық факторлары мен тетіктерін қадағалау, оның деңгейі мен құрылымын бағалау, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-шаралардың тиімділігін талдау қажеттігі оны енгізуді талап етеді.
Мұндай бағалау сыбайлас жемқорлық көріністерін алдын алу мақсатында орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарда ішкі бақылаудың енгізілетін жүйелері үшін негіз болады.
Бесіншіден, соңғы жылдар тәжірибесі мемлекеттің сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясаты мәселелерінде азаматтық қоғамның белсенділігі мен хабардарлығының қажетті деңгейінің болмауын көрсетуде. Осыған байланысты осы Бағдарламаны іске асыруда азаматтық қоғам институттары қатысуының тетіктерін жасау талап етіледі. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес барысы туралы жұртшылықты хабардар етудің жалпы қолжетімді және тиімді рәсімдерін енгізудің маңызы да кем емес.
Алтыншыдан, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес саласындағы халықаралық ынтымақтастықтың деңгейі жеткіліксіз. Осыған байланысты құқық қорғау органдарының халықаралық ынтымақтастық нысандарын кеңейту және қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес және заңға қайшы жолмен алынған ақшалай қаражатты заңдастыруға қарсы іс-қимыл саласындағы негізгі халықаралық конвенцияларға қосылуы жөніндегі жұмысты жандандыру қажет.

В истекшем году дисциплинарным советом области проведено 7 заседаний, где заслушаны отчеты заместителей акимов городов и районов, руководителей управлений и департаментов по соблюдению антикоррупционного законодательства. Рассмотрены дисциплинарные дела в отношении 31 государственного служащего. После возобновления деятельности Дисциплинарного совета при Управлении Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы по Костанайской области проведено 3 заседания, на которых рассмотрены дисциплинарные дела в отношении 10 государственных служащих. Учет коррупционных правонарушений ведется в едином автоматизированном банке данных Управления Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по Костанайской области.
Назначение на вакантные должности государственных служащих осуществляется только на конкурсной основе. Управление Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы по Костанайской области обеспечивает проведение тестирования конкурсантов. В истекшем году по рекомендации конкурсных аттестационных комиссий государственных органов области в кадровый резерв зачислены 266 человек, из них трудоустроены - 149. Проведено 139 проверок, в том числе по заявлениям и жалобам граждан и государственных служащих. Выявлено 295 нарушений законодательства о борьбе с коррупцией и о государственной службе.
Вопросы борьбы с коррупцией регулярно рассматриваются на заседаниях акимата области, а также областном совете по борьбе с преступностью и коррупцией при акимате области и координационном совете правоохранительных органов при прокуроре области.
Развивается международное сотрудничество в области борьбы с коррупцией. Проводится работа по взаимодействию и укреплению сотрудничества с правоохранительными органами и спецслужбами приграничных областей Российской Федерации, международными неправительственными организациями по вопросам борьбы с коррупцией.
Вместе с позитивными результатами, достигнутыми в ходе реализации Региональной программы борьбы с коррупцией на 2001 - 2005 годы, имеют место следующие нерешенные проблемы.
Во-первых, наличие правовых пробелов и значительного количества отсылочных норм в законодательных актах позволяет государственным органам принимать ведомственные акты, предоставляющие необоснованно широкие полномочия. К законодательным актам, требующим первоочередного внесения дополнений и изменений, следует отнести Земельный кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "О борьбе с  коррупцией ", "О государственных  закупках ", "О  лицензировании " и другие нормативные акты в области разрешительной системы.
Требуется дальнейшая унификация нормативных правовых актов, регулирующих сферу борьбы с коррупцией, с международными стандартами. Во-вторых, необходима дальнейшая стандартизация и упрощение административных процедур, прежде всего налоговых и таможенных правил. Для снижения коррупции они должны быть простыми, ясными и общеизвестными. Требования, предъявляемые к информации и документации, необходимо сводить к минимуму. Если фискальная система воспринимается как справедливая, то имеющиеся у граждан стимулы к коррупции существенно снижаются.
Совершенствование административных процедур должно приводить к ограничению личных контактов должностных лиц и клиентов, а также сокращению установленных форм отчетности и санкций.
В-третьих, имеет место недостаточная эффективность в управлении человеческими ресурсами. Анализ судебной практики административных коррупционных правонарушений показывает, что основная масса виновных представлена государственными служащими низовых звеньев. Уровень их заработной платы и социальная незащищенность создают экономические предпосылки коррупции.
Это предполагает введение комплекса мер, позволяющих установить высокие профессиональные стандарты в государственном секторе, а также внедрить систему оплаты труда и продвижения по службе, основанную на оценке деловых качеств и профессионализма государственного служащего.
В-четвертых, отсутствует мониторинг причин возникновения коррупции в государственных органах. Необходимость отслеживания факторов и механизмов коррупции, оценка ее уровня и структуры, анализ эффективности антикоррупционных мероприятий требуют его введения.
Такая оценка должна стать основой внедряемых систем внутреннего контроля в центральных государственных и местных исполнительных органах для предотвращения коррупционных проявлений.
В-пятых, практика последних лет показывает отсутствие необходимого уровня активности и информированности гражданского общества в вопросах антикоррупционной политики государства. В этой связи требуется создание механизмов участия институтов гражданского общества в реализации программы. Не менее важно введение общедоступных и эффективных процедур информирования общественности о ходе борьбы с коррупцией.
В-шестых, недостаточен уровень международного сотрудничества в области борьбы с коррупцией. В этой связи необходимы расширение форм международного сотрудничества приграничных правоохранительных органов и активизация работы по присоединению Республики Казахстан к основополагающим международным конвенциям в сфере борьбы с коррупцией и противодействия легализации денежных средств, полученных противозаконным путем.

4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Мемлекеттік органдардың және азаматтық қоғам институттарының қызметін үйлестірудің тиімділігін жетілдіру арқылы қоғам өмірінің барлық салаларында сыбайлас жемқорлық деңгейін азайту, сондай-ақ  мемлекеттік қызметте істейтін лауазымдық тұлғалардың, басқа да қызметкерлердің сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнамаларды мұқият орындауға жауапкершілігін арттыру Бағдарламаның мақсаты болып табылады.
Аталған мақсатқа қол жеткізу үшін мынадай міндеттерді орындау қажет:
азаматтар мен қоғамның құқықтарын, бостандықтарын және заңды мүдделерін сыбайлас жемқорлықтан қорғауды қамтамасыз ету;
сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарының алдын алу, анықтау және жолын кесу жөніндегі нормативтік құқықтық базаны жетілдіру;
азаматтық қоғам құрылымдарымен өзара іс-қимыл жасасу;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы мемлекеттік саясатты насихаттау және іске асыруда бұқаралық ақпарат құралдары, қоғамдық бірлестіктердің рөлін арттыру;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы мемлекеттік саясатқа халықтың қатысуын кеңінен қамтамасыз ету.
5. Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары мен тетігі
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясат өмірдің түрлі салаларында сыбайлас жемқорлықты тудыратын және мемлекеттік қызметшіні сыбайлас жемқорлық әрекет жасауға итермелеп, мүмкіндік туғызатын себептер мен жағдайларды барынша азайту жөніндегі мемлекеттің және қоғамның жан-жақты және дәйекті шараларын әзірлеуді және жүзеге асыруды көздейді.
Сыбайлас жемқорлықтық саяси тұрғыдан қарағанда баға беруге өте ауыр, саясаттық мақсаттың жалпы ұлттық даму жолынан ауытқуы  күшейеді, өкіметке сенім төмендейді, оның қабылдаған шараларының орындалуы нашарлайды.
Дегенмен, ұсынылып отырған негізгі бағыттар толымды болып саналмайтынын ескеру керек. Олар тек жекелеген іс-шараларды жүзеге асыру бойынша ғана емес, сонымен қатар сыбайлас жемқорлық құбылысын, оның себептерін, сыбайлас жемқорлық іс-әрекетінің салдарын терең талдау, тура және жанама экономикалық және басқа шығындарды салиқалы және объективті бағалаудың нәтижелері ескеріле отырып түзетілуі қажет.
1-кезеңде (2006-2008 жылдар) мемлекеттік органдардың шешімдер қабылдауының ақпараттық ашықтығын қамтамасыз ету жөніндегі шаралары іске асырылатын, мемлекеттік басқару органдарының рұқсат беру және әкімшілік өкілеттіктерін оңтайландыру, сондай-ақ мемлекеттік сатып алудың электрондық нысандары жүйесіне өту негізінде мемлекеттік сатып алу жүйесін реформалау процестері аяқталатын, мүдделерге қолдау көрсету және лауазымды тұлғалардың функционалдық міндеттерін орындауы кезінде олардың мүдделері қақтығысының алдын алу процестерін құқықтық реттеу енгізілетін болады. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке азаматтық қоғам ұйымдарын тарту процестеріне, сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың сақталуы саласында құқықтық сана мен құқықтық мәдениеттің қалыптасуына ерекше көңіл бөлінетін болады.

4. Цель и задачи программы
Целью программы является проведение эффективной работы по борьбе с коррупцией, направленной на снижение ее уровня, обеспечение гласности и контроля в деятельности государственных органов, должностных лиц и других лиц, выполняющих государственные функции, а также лиц, приравненных к ним, укрепление доверия общества к государственным структурам, повышение ответственности должностных лиц государственных органов за соблюдение антикоррупционного законодательства, снижение уровня коррупции во всех сферах жизнедеятельности общества.
Для достижения указанной цели необходимо выполнение следующих задач:
обеспечение защиты прав, свобод и законных интересов граждан и общества от коррупции;
совершенствование нормативной правовой базы по предупреждению, выявлению и пресечению коррупционных правонарушений;
взаимодействие со структурами гражданского общества;
повышение роли средств массовой информации, общественных объединений в пропаганде и реализации государственной антикоррупционной политики;
обеспечение участия широких слоев населения в антикоррупционной политике государства.
5. Основные направления и механизм реализации программы
Борьба с коррупцией предполагает разработку и осуществление разносторонних и комплексных предупредительно - профилактических мер со стороны государственных органов на всех ее уровнях, неправительственных организаций и общества по минимизации причин и условий, порождающих коррупцию в разных сферах жизни и создающих возможность склонения государственного служащего к совершению коррупционных действий.
Политические последствия коррупции по своей значимости трудно поддаются какой-либо оценке, то есть происходит смещение целей политики от общенационального развития, падает доверие к власти, растет ее отчуждение от общества и тем самым ставятся под сомнение принимаемые властью меры. В связи с чем следует учитывать, что предлагаемые основные направления не могут считаться исчерпывающими. Они должны корректироваться не только по мере осуществления отдельных мероприятий, но и с учетом результатов глубокого анализа явления коррупции, ее причин, мотивации коррупционного поведения, более серьезной и объективной оценки прямых и косвенных экономических и других потерь.
На 1 этапе (2006 - 2008 годы) будут реализованы меры по обеспечению информационной прозрачности принятия решений государственными органами, завершены процессы оптимизации разрешительных и административных полномочий органов государственного управления, а также реформирования системы государственных закупок на основе перехода к системе электронных форм государственных закупок, введено правовое регулирование процессов лоббирования и предотвращения конфликта интересов должностных лиц при исполнении ими функциональных обязанностей. Особое внимание будет уделено процессам вовлечения в антикоррупционную деятельность организаций гражданского общества, формированию правового сознания и правовой культуры в области соблюдения антикоррупционного законодательства.

2-кезеңде (2009-2010 жылдар) нормативтік құқықтық актілерді сыбайлас жемқорлыққа қарсы сараптамадан өткізудің тиімді тетігін енгізуді, бюджет қаражатының жұмсалуына қоғамдық бақылау жүйесін құруды, азаматтық қоғам институттарына жекелеген рұқсат беру функцияларын беруді, ақшалай қаражаттың қолма-қол айналымын барынша қысқарту және заңсыз жолмен алынған ақшалай қаражатты заңдастыруға қарсы іс-қимыл жөнінде шаралар енгізуді аяқтау көзделген. Мемлекеттік органдар мен кәсіпкерлік субъектілері өзара іс-қимылының нысандары мен тетіктерін, сондай-ақ сот шешімдерін қабылдаудың ашықтығына және олардың уақтылы орындалуына жәрдемдесетін рәсімдерді нақты құқықтық регламенттеу жүзеге асырылатын болады.
5.1. Азаматтар мен қоғамның құқықтарын,
бостандықтары мен заңды мүдделерін сыбайлас
жемқорлықтан қорғауды қамтамасыз ету
Алға қойған міндетті іске асыру үшін:
электрондық мемлекеттік қызметтерді енгізу жолымен азаматтарға және ұйымдарға қызметтер көрсетудің сапасын жақсарту мен мерзімін қысқарту және мемлекеттік электрондық деректер базасына қол жеткізуді қамтамасыз ету;
сот шешімдерін қабылдаудың ашықтығына және олардың уақтылы орындалуына жәрдемдесетін рәсімдерді енгізу;
бюджетті әзірлеу мен оның атқарылуының ашықтығын, сондай-ақ азаматтар мен ұйымдардың мемлекеттік қаражатты бөлу және пайдалану туралы ақпаратқа қол жеткізуін қамтамасыз ететін құқықтық және әкімшілік тетіктерді дамыту;
азаматтық қоғам институттарына бірқатар арнайы рұқсат беру функцияларын дәйекті түрде беруді қамтамасыз ету;
жеке кәсіпкерлік субъектілеріне тексеру жүргізуді нақты құқықтық регламенттеуді қамтамасыз ету;
мемлекеттік органдардың қызметтер ұсыну ережелерін әзірлеу;
сыбайлас жемқорлық көріністері мен мемлекеттік қызметшілер мүдделерінің қақтығысының алдын алу үшін орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарда ішкі бақылау жүйесін құру;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың сақталуы саласында құқықтық сана мен құқықтық мәдениеттің қалыптасуы жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы жобаларды іске асыру жөніндегі мемлекеттік органдар қызметінің нәтижелері туралы жұртшылықты хабардар ету қажет.
5.2. Нормативтік құқықтық базаны жетілдіру
Нормативтік құқықтық базаны жетілдіру мақсатында мынадай іс-шаралар жүргізілетін болады:
мемлекеттік басқару органдарының өкілеттіктері мен рұқсат беру функцияларының қосарлануына және негізсіз кеңейтілуіне әкелетін нормаларды алып тастау;
мемлекеттік қызметте лауазымдық міндеттерін орындау кезінде мүдделер қақтығысының алдын алуды құқықтық реттеуді жетілдіру;
мемлекеттік билік органдарының шешімдер қабылдау процесінің ақпараттық ашықтығын нормативтік құқықтық қамтамасыз ету;
бюджет қаражатының жұмсалуына қоғамдық бақылауды қамтамасыз ету үшін құқықтық жағдайлар жасау;
мемлекеттік басқару органдарының қызметіне қоғамдық әсер ету тетіктерін енгізу;
Қазақстан Республикасы заңнамасының халықаралық стандарттарға сәйкестігін қамтамасыз ету мақсатында қылмыстық-іс жүргізу кодексіне, қылмыстық кодекске, әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодекске және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес саласын реттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілерге қажетті өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
алдымен мемлекеттік органдардың өкілеттіктерін өзгертуді көздейтін немесе азаматтардың құқықтарын, бостандықтары мен міндеттерін қозғайтын нормативтік құқықтық актілерге сыбайлас жемқорлыққа қарсы міндетті сараптама белгілеу;
ақпарат көздерінің құпиялылығын, сондай-ақ сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасау фактілері туралы ақпаратты хабарлайтын куәлар мен адамдарды қорғау институтын нығайту.

На 2 этапе (2009 - 2010 годы) предусмотрено завершение введения эффективного механизма антикоррупционной экспертизы нормативных правовых актов, создания системы общественного контроля за расходованием бюджетных средств, передачи отдельных разрешительных функций институтам гражданского общества, внедрения мер по максимальному сокращению наличного оборота денежных средств и сфер легализации денежных средств, полученных противозаконным путем. Будет осуществлена четкая правовая регламентация форм и механизмов взаимодействия государственных органов и субъектов предпринимательства, а также процедур, содействующих прозрачности принятия судебных решений и своевременности их исполнения.
5.1. Обеспечение защиты прав, свобод
и законных интересов граждан и общества от коррупции
Для реализации поставленной задачи необходимо:
улучшить качество и сократить сроки предоставления услуг гражданам и организациям путем внедрения электронных государственных услуг;
внедрить процедуры, содействующие прозрачности принятия и своевременности исполнения судебных решений;
развивать правовые и административные механизмы, обеспечивающие открытость разработки и исполнения бюджета, а также доступ граждан и организаций к информации о распределении и использовании государственных средств;
обеспечить последовательную передачу ряда специальных разрешительных функций институтам гражданского общества;
обеспечить четкую правовую регламентацию проведения проверок субъектов частного предпринимательства;
разработать правила административных процедур и оказания услуг государственными органами;
создать системы внутреннего контроля в центральных государственных и местных исполнительных органах для предотвращения коррупционных проявлений и конфликта интересов государственных служащих;
осуществить мероприятия по формированию правового сознания и правовой культуры в области соблюдения антикоррупционного законодательства;
информировать общественность о результатах деятельности государственных органов по реализации антикоррупционных проектов.
5.2. Совершенствование нормативной правовой базы
В целях совершенствования нормативной правовой базы будут проведены следующие мероприятия:
исключение норм, влекущих дублирование и необоснованное расширение полномочий и разрешительных функций органов государственного управления;
совершенствование правового регулирования предотвращения конфликта интересов при исполнении должностных обязанностей на государственной службе;
нормативно-правовое обеспечение информационной прозрачности процесса принятия решений государственными органами власти;
создание правовых условий для обеспечения общественного контроля за расходованием бюджетных средств;
введение механизмов общественного влияния на деятельность органов государственного управления;
внесение предложений необходимых изменений и дополнений в Уголовно-процессуальный кодекс, Уголовный кодекс, Кодекс об административных правонарушениях и иные нормативные правовые акты, регулирующие сферу борьбы с коррупцией, с целью обеспечения соответствия законодательства Республики Казахстан международным стандартам;
установление обязательной антикоррупционной экспертизы нормативных правовых актов, прежде всего предусматривающих изменение полномочий государственных органов или затрагивающих права, свободы и обязанности граждан;
укрепление института защиты конфиденциальности источников информации, а также свидетелей и лиц, сообщающих информацию о фактах совершения коррупционных правонарушений.

5.3. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың
нысандарын, әдістерін және құралдарын оңтайландыру
Алға қойған міндетке қол жеткізу мыналар арқылы қамтамасыз етіледі:
мемлекеттік органдардың сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес саласындағы өзара іс-қимыл тетіктерін дамыту және олардың алдын алу практикаларының тиімді түрлерімен алмасу;
мемлекеттік сатып алудың электрондық нысандарын енгізу нәтижесінде шешімдер қабылдаудың ашықтығы, бәсекеге қабілеттілігі және объективтілігі қағидаттары негізінде мемлекеттік сатып алу жүйесін реформалау;
салық салу практикасын жетілдіру негізінде "көлеңкелі" экономиканың көлемін қысқарту;
ұлттық компаниялардағы бейінді емес активтерді жою;
мемлекеттік органдардың бақылау-қадағалау функцияларын қысқарту;
банктің төлем карточкаларын қолдану арқылы тауарлар мен қызметтер үшін электрондық есеп айырысу жүйесіне көшу нәтижесінде ақшалай қаражаттың қолма-қол айналымын қысқарту жөніндегі ұйымдық-әкімшілік шараларды енгізу;
саяси партиялар мен сайлау науқандарын қаржыландырудың барынша ашықтығын қамтамасыз ететін тетіктерді жасау;
капиталды заңсыз әкетуді, заңсыз жолмен алынған ақшалай қаражатты және өзге де мүлікті заңдастыруды анықтау және оның жолын кесу жөнінде қабылданатын шаралардың тиімділігін қамтамасыз ету.
5.4. Азаматтық қоғам құрылымдарымен өзара іс-қимыл жасау
Азаматтық қоғам құрылымдарымен өзара іс-қимыл жасау үшін:
сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке тартылған азаматтық қоғам субъектілеріне мемлекеттік қолдау көрсету;
кәсіпкерлер бірлестіктерінің сыбайлас жемқорлыққа қарсы мемлекеттік саясаттың жүргізілуіне қатысуын қамтамасыз ету;
азаматтық қоғам институттарын мемлекеттік басқару органдары қызметіндегі сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл, тазалықты, ашықтықты және адалдықты қамтамасыз ету жөніндегі жұмысқа тарту;
халықтың сыбайлас жемқорлыққа қарсы көзқарасын қалыптастыру мен мемлекеттік органдардағы және қоғамдық институттардағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметті танымал етуге бұқаралық ақпарат құралдарының қатысуы қажет.
5.5. Қазақстанның сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес
саласындағы халықаралық ынтымақтастығын кеңейту және
жандандыру
Осы міндетті шешу:
сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы халықаралық шарттарды жасасуды;
сыбайлас жемқорлықтық құқық бұзушыларды анықтау, ескерту және болдырмау мақсатында бірлескен іс-шараларды жүзеге асыру үшін қазақстан Республикасы құқық қорғау органдары мен арнаулы қызметтері басқа шетел мемлекеттерімен өзара іс-әрекет жасауды;
Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылы жөніндегі қызметі туралы халықаралық жұртшылықты хабардар ету үшін Интернетті кеңінен пайдалануды;
құқық қорғау органдары қызметкерлерінің, прокурорлардың, судьялардың және өзге де лауазымды тұлғалардың сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестің халықаралық тәжірибесін мамандандырылған бірлескен зерделеуін қамтамасыз етуді;
сыбайлас жемқорлық қылмысқа араласқан кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлер туралы халықаралық ақпарат алмасуды жолға қоюды;
қылмыстық істер, адамдарды ұстап беру және активтерді қайтару бойынша өзара құқықтық көмек туралы, сондай-ақ құқық қорғау органдарының қызметкерлерінің сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет әдістерінде біліктілігін арттыруда жәрдем көрсету туралы келісімдерді жасасуды көздейді.

5.3. Оптимизация форм, методов и средств противодействия коррупции
Достижение поставленной задачи будет обеспечено путем:
развития механизмов взаимодействия государственных органов в области борьбы с коррупцией и обмена эффективными видами практики их предупреждения;
реформирования системы государственных закупок по принципам прозрачности, конкурентности и объективности принятия решений в результате внедрения электронных форм государственных закупок;
сокращения размеров «теневой» экономики на основе совершенствования практики налогообложения;
ликвидации непрофильных активов в национальных компаниях;
сокращения контрольно-надзорных функций государственных органов;
внедрения организационно-административных мер по сокращению наличного оборота денежных средств в результате перехода к системе электронных расчетов за товары и услуги с применением банковских платежных карточек;
создания механизмов, обеспечивающих максимальную прозрачность финансирования политических партий и избирательных кампаний;
обеспечения эффективности принимаемых мер по выявлению и пресечению незаконного вывоза капитала, легализации денежных средств и иного имущества, добытых незаконным путем.
5.4. Взаимодействие со структурами гражданского общества
Для взаимодействия со структурами гражданского общества необходимо:
оказание государственной поддержки субъектам гражданского общества, вовлеченным в антикоррупционную деятельность;
обеспечение участия объединений предпринимателей в проведении антикоррупционной государственной политики;
привлечение институтов гражданского общества к деятельности по противодействию коррупции, обеспечению прозрачности, открытости и честности в органах государственного управления;
участие средств массовой информации в формировании антикоррупционного мировоззрения и популяризации антикоррупционной деятельности в государственных органах и общественных институтах.
5.5. Расширение и активизация
международного сотрудничества в сфере борьбы с коррупцией
Решение данной задачи предусматривает:
заключение международных договоров о противодействии коррупции;
взаимодействие правоохранительных органов и специальных служб Республики Казахстан с аналогичными структурами иностранных государств, обмен опытом, осуществление совместных мероприятий с целью выявления, предупреждения и пресечения коррупционных правонарушений;
широкое использование Интернета для информирования международной общественности о деятельности государственных органов Республики Казахстан по противодействию коррупции;
организацию специализированного совместного изучения международного опыта борьбы с коррупцией сотрудниками правоохранительных органов, прокурорами, судьями и иными должностными лицами;
налаживание международного информационного обмена о субъектах предпринимательства и предпринимателях, замешанных в коррупционных преступлениях;
заключение соглашений о взаимной правовой помощи по уголовным делам, выдаче лиц и возвращению активов, а также об оказании содействия в повышении квалификации сотрудников правоохранительных органов по методам антикоррупционной деятельности.

5.6. Бағдарламаны іске асыру тетігі
Бағдарламаны орындау облыстық мәслихат шешімімен бекітілетін, оны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары арқылы жүзеге асырылатын болады.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы тұрақты іс-қимыл жасамаған жағдайда, оның қанат жайып, жаңа жағдайларға икемделу дағдысы бар екендігі фактісін ескере отырып, барынша қысқа мерзімде сыбайлас жемқорлықтың ауқымын азайтуға мүмкіндік беретін біртұтас тетікті жасау, сондай-ақ мемлекеттің тұрақты қызмет ететін етене функциясы ретінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясатты жүргізу жөніндегі жұмыстың негізгі бағыттарын тұжырымдау қажет. Бұл ретте іске асыру тетігінің жұмыс істеу тиімділігі едәуір дәрежеде азаматтық қоғам құрылымдары осы саясатты іске асыруға қаншалықты белсенді қатысатынына байланысты болады. Бұл шындық, себебі сыбайлас жемқорлыққа қарсы негізгі факторларға мемлекеттік билікті институционалдық, функционалдық және субстанционалдық ретке келтіру жатады.
Бағдарламаның іске асырылуын жалпы бақылау жасауды облыстық мәслихаттың тұрақты комиссиясы және облыс әкімі аппаратының мемлекеттік-құқықтық бөлімі жүзеге асыратын болады.
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шараларын орындау үшін ведомствоаралық топтар құрылуы мүмкін, олар белгіленген мерзімде есептерді ұсынуға тиіс және сапалы әрі уақтылы орындалуына жауапты болады.
Жоспар іс-шараларын уақытында және сапалы орындауға кедергі пайда болған жағдайда, орындаушылар облыс әкімі аппаратының мемлекеттік - құқықтық бөлімі арқылы облыс әкімдігіне оның орындау мерзімін өзгерту немесе орындауға болмайтыны туралы ұсыныс енгізеді. Мемлекеттік-құқықтық бөлім әкімдіктің қаулысының жобасын әзірлеп, оны облыстық мәслихаттың сессиясына енгізеді.
Бағдарламаның іс-шараларын орындауға жауапты мемлекеттік органдар жұмыс барысы туралы есептерді облыс әкімі аппаратының мемлекеттік-құқықтық бөліміне ұсынады, ол бағдарламаны іске асырудың барысы туралы жиынтық ақпаратты  қорытындылап, кейін Қазақстан Республикасы Президентінің әкімшілігіне, қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне және тиісті орталық органдарға жібереді.
6. Қажетті ресурстар және оларды қаржыландыру көздері
Қаржы шығындарын қажет ететін бағдарламаның іс-шараларын іске асыру әрбір мемлекеттік органға тиісті жылға бөлінген сомасы шегінде республикалық және жергілікті бюджет қаражаты есебінде қарастырылған.

5.6. Механизм реализации программы
Выполнение программы будет осуществляться посредством плана мероприятий по ее реализации, утверждаемого областным маслихатом.
Учитывая тот факт, что коррупция без постоянного противодействия ей имеет свойство расширяться и приспосабливаться к новым условиям, необходимо, чтобы антикоррупционная политика государства была выделена как одна из базовых. Необходимо создать единый механизм, позволяющий уменьшить масштабы коррупции в минимальные сроки, а также выработать основные направления работы по проведению антикоррупционной политики в качестве постоянно действующей органичной функции государства. При этом эффективность функционирования механизма реализации в значительной степени будет зависеть от того, насколько активно в реализации этой политики примут участие структуры гражданского общества. Это естественно, поскольку институциональное, функциональное и субстанциональное упорядочение государственной власти служит основополагающим антикоррупционным фактором.
Общий контроль за реализацией программы будет осуществляться  постоянной комиссией областного маслихата  по вопросам  законности и правопорядка и государственно - правовым отделом аппарата акима области.
Исполнители мероприятий при реализации отдельных пунктов плана, требующих координации и взаимодействия, могут создавать межведомственные группы, работу которых они организуют и контролируют с истребованием  в установленные сроки отчетов о проделанной работе.
При возникновении обстоятельств, препятствующих своевременному и качественному исполнению мероприятий плана, исполнители через государственно - правовой отдел аппарата акима области вносят в акимат области предложения об изменении сроков их реализации либо отмены исполнения. Государственно - правовой  отдел готовит  проект постановления акимата по изменениям в план мероприятий программы и вносит на утверждение  сессии  областного маслихата.
Государственные органы, ответственные за выполнение мероприятий программы, представляют отчеты о ходе работы в государственно - правовой отдел аппарата акима области, который обобщает сводную информацию о ходе реализации программы с последующим направлением ее в Администрацию Президента Республики Казахстан, Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан и соответствующие центральные органы.
6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Реализация мероприятий программы, требующих финансовых затрат, предусмотрена за счет средств республиканского и местного бюджетов в пределах сумм, выделенных каждому государственному органу на соответствующий год.

7. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
Бағдарламаның кезең-кезеңмен іске асырылуы:
бірінші кезеңде (2006-2008 жылдар):
елімізде әлеуметтік және саяси тұрақтылықты одан әрі нығайтуды;
мемлекеттік басқару органдарының рұқсат беру және әкімшілік өкілеттіліктерін оңтайландыруды;
азаматтық қоғамның мемлекеттік билікке сенімінің артуын;
азаматтардың сыбайлас жемқорлықтан қорғаушылық деңгейін арттыруды;
қоғам мен билік, бизнес пен билік арасындағы диалогты кеңейтуді және тереңдетуді;
сыбайлас жемқорлық фактілері туралы ақпаратқа билік органдарының және лауазымды тұлғалардың міндетті түрде жедел ден қоюын;
қоғамда сыбайлас жемқорлыққа қарсы көзқарасты одан әрі дамытуды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметті танымал етуді;
көлеңкелі экономиканың ауқымын қысқартуды;
екінші кезеңде (2009-2010 жылдар):
сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясат жүргізуде үкіметтік емес ұйымдардың, саяси партиялардың және қоғамдық бірлестіктердің белсенділігінің өсуін;
экономиканың одан әрі өсуі және инвестициялық ахуалды жақсарту үшін жағдай жасауды;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес саласындағы халықаралық ынтымақтастықты кеңейтуді;
мемлекеттің халықаралық аренадағы беделін нығайтуды қамтамасыз етеді.

7. Ожидаемые результаты от реализации программы
Поэтапная реализация программы обеспечит:
на первом этапе (2006 - 2008 годы):
дальнейшее укрепление социальной и политической стабильности в области;
оптимизацию разрешительных и административных полномочий органов государственного управления;
рост доверия гражданского общества к государственной власти;
повышение уровня защищенности граждан от коррупции;
расширение и углубление диалога между обществом и властью, бизнесом и властью;
обязательное оперативное реагирование органов власти и должностных лиц на информацию о фактах коррупции;
дальнейшее развитие антикоррупционного мировоззрения в обществе и популяризацию антикоррупционной деятельности;
сокращение масштабов теневой экономики;
на втором этапе (2009 - 2010 годы):
рост активности неправительственных организаций, политических партий и общественных объединений в проведении антикоррупционной политики;
создание условий для продолжения роста экономики области, улучшения инвестиционного климата;
расширение международного сотрудничества с приграничными регионами Российской Федерации в области борьбы с коррупцией;
укрепление престижа государства на международной арене.

8. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестің
2006-2008 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасын
іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары <*>
Ескерту. Бағдарламасының 8-бөлімінің 24-1 тармақпен толықтырылды, 32-тармақ алынып тасталды - Қостанай облыстық мәслихатының 2007 жылғы 12 шілдедегі N 459 шешімімен.
Р/с
Іс-шара
Аяқтау нысаны
Орындауға жауаптылар
Орындалу мерзімі
Болжамды шығыстар (мың теңге)
қаржыландыру көзі
1
2
3
4
5
6
7

8. ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ ПО РЕАЛИЗАЦИИ РЕГИОНАЛЬНОЙ ПРОГРАММЫ
БОРЬБЫ С КОРУПЦИЕЙ В КОСТАНАЙСКОЙ ОБЛАСТИ НА 2006-2008 ГОДЫ  <*>
Сноска. Раздел 8 программы дополнен пунктом 24-1, пункт 32 исключен - решение маслихата Костанайской области от 12 июля 2007 года  N 459  .
п/п
Мероприятие
Форма завер-
шения
Ответственные
за исполнение
Срок ис-
пол-
нения
Предпо-
лагае-
мые
расходы
(тысяч
тенге)
Источ-
ники
финан-
сиро-
вания
1
2
3
4
5
6
7

1. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күреске құқықтық базаны жетілдіру
1
Бұқаралық ақпарат құралдарында міндетті түрде жариялануға жататын құжаттар тізбесін анықтай отырып, мемлекеттік органдардың бюджет қаражатын жұмсау жөніндегі шешімдерді қолдануы мен іске асыруының ақпараттық айқындылығын қамтамасыз ету
Облыс әкіміне ақпарат
Қостанай облысы әкімінің аппараты" ММ мемлекеттік-құқықтық бөлімі, Қостанай облысының экономика және бюджеттік жоспарлау департаменті" ММ, Қостанай облысының ішкі саясат департаменті" ММ, облыстың қалалары мен аудандарының әкімдері
Жыл сайын
30 желтоқсан және
30 маусым
Талап етілмейді
-
2
Сыбайлас жемқорлыққа жағдай туғызатын және қР заңдарына қайшы келетін норманың барлығын анықтау үшін мемлекеттік органдардың қызметін реттейтін облыс әкімдігінің (қалалар мен аудандардың) заңнан туындайтын актілеріне, ведомстволық құқықтық актілеріне, нормативтік-құқықтық актілеріне және құқықтық актілеріне тексеріс жүргізу
құқықтық ден қою актілері
Қостанай облысының прокуратурасы" ММ (келісім бойынша), Қостанай облысының әділет департаменті" ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы әкімінің аппараты" ММ мемлекеттік-құқықтық бөлімі
Жыл сайын, 2006-2008 жылдар
Талап етілмейді
-
3
Сыбайлас жемқорлық қылмысты жасағаны үшін жауапкершілікті арттыру туралы қылмыстық істерді жүргізу заңнамасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ұсыныспен шығу. ҚР ҚІЖК 1-бөлімі 38-бабының және ҚР ҚІЖК 37-бабы 1-бөлімі 12-тармағының негізінде сыбайлас жемқорлық бойынша қылмыстық істі тоқтату мүмкіндігі алынып тасталсын. ҚР ҚІК 13-тарауында қаралған сыбайлас жемқорлық және лауазымдық қылмыс үшін тараптарды келістіруді болдырмайтын ҚР ҚІК 67-бабына толықтыру енгізу
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) ұсыныс.
құқық қорғау органдары (келісім бойынша)
2006 жылғы 3 тоқсан.
Талап етілмейді.
-
4
Мемлекеттік сатып алу саласында шешім қабылдау процессінің айқындығын  қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік сатып алудың тендерлік жүйесінен биржалық саудаға, сондай-ақ айқын болу және бюджеттік қаржыны тиімді жұмсау үшін электрондық мемлекеттік сатып алуға көшу туралы ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасы қаржы министрлігіне ұсыныс
Қостанай облысы әкімінің аппараты" ММ мемлекеттік-құқықтық бөлімі, Қазақстан Республикасы қаржы министрлігі қаржы бақылау және мемлекеттік сатып алу комитетінің Қостанай облысы бойынша қаржы бақылау және мемлекеттік сатып алу басқармасы" ММ (келісім бойынша).
2006 жылғы                  2 тоқсан
Талап етілмейді
-
5
Шағын кәсіпкерлік субъектілері құқығына кері әсер ететін заңсыз нормативтік актіні қабылдаған мемлекеттік органның лауазымдық тұлғасының жауапкершілігін  арттыруға бағытталған қолданыстағы заңнамаға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ұсыныстар әзірлеу.
Бұл жағдайда келтірілген залалды материалдық және моральдік зиян шегуге себепті болған тұлғаның жеке жинақ ақшасы есебінен өтеуді қарастыру керек.
Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) ұсыныс.
Қостанай облысы әкімінің аппараты" ММ мемлекеттік - құқықтық бөлімі, Қостанай облысы бойынша ЭСЖҚД" ММ (келісім бойынша).
2006 жылғы
3 тоқсан.
Талап етілмейді
-
6
Мемлекеттік қызметшілер қатарының тазалығын қамтамасыз ету мақсатында сыбайлас жемқорлық қылмыс үшін қылмыстық жауапкершілікке тартылғанды басшылық және өзге де жауапты мемлекеттік лауазымдарға орналасу құқығын бермеу үшін қолданыстағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнамаға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ұсыныс әзірлеу
Қазақстан Республикасы Президенті әкімшілігінің құқық қорғау және сот жүйесі мәселелері жөніндегі бөліміне, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына ұсыныс
Қостанай облысының прокуратурасы" ММ, ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің Қостанай облысы бойынша басқармасы" ММ (келісім бойынша), құқық қорғау органдары (келісім бойынша) Қостанай облысы әкімінің аппараты" ММ мемлекеттік - құқықтық бөлімі
2006 жылғы
2 тоқсан.
Талап етілмейді
-

1. Совершенствование правовой базы в борьбе с коррупцией
1.
Обеспечить информационную
прозрачность применения и
реализации решений
государственными органами
по расходованию бюджетных
средств, определив
перечень документов,
подлежащих обязательному
опубликованию в средствах
массовой информации.
Инфор-
мация
акиму
облас-
ти.
Государственно-
правовой отдел ГУ
"Аппарат акима
Костанайской
области", ГУ
"Департамент
экономики и
бюджетного
планирования Кос-
танайской
области", ГУ
"Департамент
внутренней
политики
Костанайской
области", акимы
городов и районов
области.
30
дека-
бря
и 30
июня,
еже-
год-
но.
Не
требую-
тся
-
2.
Проводить ревизии
подзаконных актов,
ведомственных правовых
актов, нормативно -
правовых актов и правовых
актов акиматов области
(городов и районов),
регулирующих деятельность
государственных органов
на предмет наличия в них
норм, противоречащих
законам РК и создающих
условия для коррупции.
Право-
вые
акты
реаги-
рова-
ния.
ГУ Прокуратура
Костанайской обла-
сти (по
согласованию), ГУ
"Департамент
юстиции
Костанайской
области" (по
согласованию),
государственно-
правовой отдел ГУ
"Аппарат
Костанайской
акима области".
2006-
2008
годы,
еже-
год-
но.
Не
требую-
тся
-
3.
Выйти с предложением
о внесении изменений и
дополнений в
уголовно-процессуальное
законодательство об
усилении ответственности
за совершение
коррупционных
преступлений. Исключить
возможность прекращения
уголовных дел по
коррупционным
преступлениям на
основании статьи 38 части
1 УПК РК и пункта 12
части 1 статьи 37 УПК РК.
Внести в статью 67 УК РК
дополнения, исключающие
примирение сторон за
коррупционные и
должностные преступления,
предусмотренные главой 13
УК РК.
Пред-
ложе-
ния в
Гене-
раль-
ную
проку-
ратуру
Рес-
публи-
ки
Казах-
стан,
Агент-
ство
по
борьбе
с
эконо-
миче-
ской
прес-
тупно-
стью
и
корру-
пцион-
ной
прес-
тупно-
стью
(фи-
нансо-
вая
поли-
ция)
Рес-
публи-
ки
Казах-
стан.
Правоохранитель-
ные органы (по
согласованию).
3
квар-
тал
2006
года.
Не
требую-
тся
-
4.
В целях обеспечения
прозрачности процесса
принятия решений в сфере
государственных закупок
внести предложение о
переходе от тендерной
системы государственных
закупок к
преимущественно биржевой
торговле, а также
электронным
государственным закупам
на принципах прозрачности
и эффективности
расходования бюджетных
средств.
Пред-
ложе-
ние
в
Мини-
стер-
ство
финан-
сов
Рес-
публи-
ки
Казах-
стан.
Государственно-
правовой отдел ГУ
"Аппарат акима
Костанайской
области", ГУ
"Управление
финансового
контроля и
государственных
закупок по
Костанайской
области Комитета
финансового конт-
роля   и
государственных
закупок
Министерства
финансов
Республики
Казахстан»(по
согласованию).
2
квар-
тал
2006
года.
Не требую-
тся
-
5.
Подготовить предложения о
внесении изменений и
дополнений в действующее
законодательство,
направленные на усиление
ответственности
должностных лиц
государственных органов
за неправомерно принятые
нормативные акты,
повлекшие ущемление прав
субъектов малого
предпринимательства,
предусмотрев при этом
возмещение причиненного
ущерба за счет личных
сбережений лица, чьи
действия привели к
материальному и
моральному ущербу.
Пред-
ложе-
ния в
Агент-
ство
по
борьбе
с
эконо-
миче-
ской и
корру-
пцион-
ной
прес-
тупно-
стью
(фи-
нансо-
вая
поли-
ция)
Рес-
публи-
ки
Казах-
стан.
Государственно-
правовой отдел ГУ
"Аппарат акима
Костанайской
области", ГУ
ДБЭКП по
Костанайской
области»(по
согласованию)
3
квар-
тал
2006
года
Не
требую-
тся
-
6.
В целях обеспечения
чистоты рядов
государственных служащих,
подготовить предложение о
внесении изменений и
дополнений в действующее
антикоррупционное
законодательство на
предмет исключения права
занимать руководящие и
иные ответственные
государственные должности
лицам, ранее
привлекавшимся к
уголовной ответственности
за коррупционные
преступления.
Пред-
ложе-
ние в
отдел
по
вопро-
сам
право-
охра-
ните-
льной
и
судеб-
ной
систе-
мы
Адми-
нист-
рации
Прези-
дента
Рес-
публи-
ки
Казах-
стан,
Гене-
раль-
ную
проку-
ратуру
Рес-
публи-
ки
Казах-
стан
ГУ Прокуратура
Костанайской
области, ГУ
"Управление
Агентства РК по
делам
государственной
службы" по
Костанайской
области»(по
согласованию),
правоохранительные
органы (по
согласованию),
государственно -
правовой отдел ГУ
"Аппарат акима
Костанайской
области"
2
квар-
тал
2006
года.
Не
требую-
тся
-

2. Сыбайлас жемқорлықты азайту жөніндегі мемлекеттік шараларды жетілдіру
7
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың тиімділігін арттыру жөнінде жұмысты, сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы жетілдіру барысы туралы халықты хабардар ету жөніндегі тұрақты жүйелі жұмысты қамтамасыз ету.
Облыс әкіміне ақпарат.
Қостанай облысы әкімінің аппараты" ММ мемлекеттік-құқықтық бөлімі, құқық қорғау органдары (келісім бойынша), облыстың мемлекеттік органдары (департаменттер, басқармалар),  облыстың қалалары мен аудандарының әкімдері
30 желтоқсан, 2006-2008 жылдар және жыл сайын,
30 маусым
Талап етілмейді
ЖБ
8
Микрокредит жүйесін жетілдіру, қызмет көрсету тізбесін кеңейту мақсатында "Микрокредиттік ұйымдар туралы" қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігіне ұсыныс
Қостанай облысы әкімінің аппараты" ММ мемлекеттік - құқықтық бөлімі, Қостанай облысының экономика және бюджеттік жоспарлау департаменті" ММ, Қостанай облысының кәсіпкерлік және өнеркәсіп департаменті" ММ, Қостанай облысының жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар департаменті" ММ, облыстың мемлекеттік органдары (департаменттер, басқармалар), облыстың қалалары мен аудандарының әкімдері
2006 жылғы
3 тоқсан.
Талап етілмейді
-
9
Мемлекеттік мүлікті жекешелендіру барысында қаржылық бақылаудың тиімділігін және мемлекеттсіздендірудің заңдылығын қадағалауды қамтамасыз ету
Тексеру материалдары, прокурордың ден қою актілері, облыс әкіміне ақпарат.
Қостанай облысының прокуратурасы" ММ (келісім бойынша), "Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру Қостанай аумақтық комитеті" ММ (келісім бойынша)
2006-2008 жылдар, жыл сайын
30 желтоқсан
Талап етілмейді
-
10
Қолданыстағы заңнамаға сәйкес жариялауға жатпайтын кеңдерді, табиғи қорларды игеру және шикізатты өңдеу кезінде шетел компанияларымен келісім-шарт жасалғанда ашықтық, айқындықтың болуын қамтамасыз ету жөнінде шараларды әзірлеу
Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) ақпарат.
Қостанай облысы әкімінің аппараты" ММ мемлекеттік-құқықтық бөлімі, Қостанай облысының экономика және бюджеттік жоспарлау департаменті" ММ, Қостанай облысының кәсіпкерлік және өнеркәсіп департаменті" ММ, Қостанай облысының ауыл шаруашылығы департаменті" ММ, мемлекеттік органдар (департаменттер мен басқармалар), қалалар мен аудандардың әкімдері
2008 жылы
30 маусым
Талап етілмейді
-
11
Мемлекеттік органдардың лицензиялау қызмет түрлерін және рұқсат ету қызметтерін қысқарту жөнінде жұмыс жүргізу, сондай-ақ лицензиялау және рұқсат ету тәртібін оңайлату
Облыс әкіміне ақпарат
Облыстың уәкілетті мемлекеттік органдар (департаменттер мен басқармалар), облыстың қалалары мен аудандарының әкімдері
2006-2007 жылдар,
30 желтоқсан
Талап етілмейді
12

2. Совершенствование государственных мер по снижению коррупции
7.
Обеспечить работу по
повышению эффективности
применения
антикоррупционного
законодательства,
постоянную системную
работу по информированию
населения о ходе
совершенствования
антикоррупционного
законодательства.
Инфор-
мация
акиму
облас-
ти
Государственно-
правовой отдел ГУ
"Аппарат акима
Костанайской
области",
правоохранительные
органы (по
согласованию),
государственные
органы
(департаменты,
управления)
области, акимы
городов и районов
области.
2006-
2008
годы,
30
дека-
бря
и 30
июня,
еже-
год-
но.
Требую-
тся
МБ
8.
Внести изменения и
дополнения в Закон
Республики Казахстан "О
микрокредитных
организациях»с целью
совершенствования
системы
микрокредитования,
расширения перечня
услуг.
Пред-
ложе-
ние в
Мини-
стер-
ство
инду-
стрии
и
тор-
говли
Рес-
публи-
ки
Казах-
стан
Государственно -
правовой отдел ГУ
Аппарат акима
Костанайской
области, ГУ
Департамент
экономики и
бюджетного
планирования
Костанайской
области, ГУ
Департамент
предприниматель-
ства и промышленности
Костанайской
области, ГУ
Департамент
координации
занятости и
социальных
программ
Костанайской
области,
государственные
органы
(департаменты и
управления)
области, акимы
городов и районов
области.
3
квар-
тал
2006
года.
Не
требую-
тся
-
9.
Обеспечить эффективность
финансового контроля за
ходом приватизации
государственного
имущества и надзора за
законностью
разгосударствления.
Матер-
иалы
про-
верок,
акты
проку-
рор-
ского
реаги-
рова-
ния,
ифор-
мация
акиму
облас-
ти.
ГУ Прокуратура
Костанайской
области»(по
согласованию), ГУ
Костанайский
территориальный
комитет
госимущества и
приватизации»(по
согласованию).
2006-
2008
годы,
30
дека-
бря,
еже-
год-
но.
Не
требую-
тся.
-
10.
Разработать меры по
обеспечению открытости,
прозрачности при
заключении контрактов с
иностранными компаниями
при освоении недр,
природных запасов,
переработки сырья, за
исключением не
подлежащих разглашению в
соответствии с
действующим
законодательством.
Инфор-
мация
в
Агент-
ство
по
борьбе
с
эконо-
миче-
ской и
корру-
пцион-
ной
прес-
тупно-
стью
(фи-
нансо-
вая
поли-
ция)
Рес-
публи-
ки
Казах-
стан.
Государственно-
правовой отдел ГУ
Аппарат акима
Костанайской
области, ГУ
Департамент
экономики и
бюджетного
планирования
Костанайской
области, ГУ
Департамент
предприниматель-
ства и
промышленности
Костанайской
области, ГУ
Департамент
сельского
хозяйства
Костанайской
области,
государственные
органы
(департаменты и
управления
области), акимы
городов и районов
области.
30
июня
2008
года.
Не
требую-
тся
-
11.
Проводить  работу по сокращению лицензируемых видов деятельности и разрешительных функций государственных органов, а также упрощению порядка получения лицензии и разрешений.
Инфор-
мация
акиму
облас-
ти.
Уполномоченные государственные органы (департаменты и управления) области, акимы городов и районов.
2006-
2007
годы,
30
дека-
бря
Не
требую-
тся.
-
12.

Мемлекеттік қызметшілер және мемлекеттік қызметті орындауға уәкілеттіленген өзге де тұлғалардың "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" қазақстан Республикасы Заңының 9, 10, 11, 12, 13-баптарының талаптарын сақтауын тексеруді жүзеге асыру
Тексеру материалдары,прокурорлық ден қою актілері, алқалық органдардың шешімдері, хаттамалар, облыс әкіміне ақпарат
Қостанай облысының прокуратурасы" ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша ҰҚКД" ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша ІІД" ММ (келісім бойынша), ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің Қостанай облысы бойынша басқармасы" ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша ЭСЖҚД" ММ (келісім бойынша),  "құқықтық статистика және арнайы есеп комитетінің Қостанай облысы бойынша басқармасы" ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша КБД" ММ (келісім бойынша),   Қазақстан Республикасы қаржы министрлігінің Қостанай облысы бойынша салық комитеті" ММ, облыстың қалалары мен аудандарының әкімдері.
2006-2008 жылдар, жыл сайын
Талап етілмейді
-
13
Өңірдің ауыл шаруашылығына бағытталғандығын ескеріп, мемлекеттік органдардың басшыларының лоббилендіру фактілерін тексеруді жүргізу, оның ішінде барлық деңгейдегі әкімдердің жекелеген шаруашылық субъектілерінің мүддесін қорғауы, жер телімдерін беру, жанар-жағар майды бөлуі, кредиттерді және мемлекеттік бюджеттен басқа материалдық игіліктерді бөлуін қарау
Тексеру материалдары, прокурордың ден қою актілері, облыс әкіміне ақпарат
Қостанай облысының прокуратурасы" ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша ҰҚҚД ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша ЭСЖҚД" ММ (келісім бойынша), «Қостанай облысы бойынша ІІД»ММ (келісім бойынша), «ҚР қаржы министрлігі қаржы бақылау және мемлекеттік сатып алу комитетінің Қостанай облысы бойынша қаржы бақылау және мемлекеттік сатып алу басқармасы» ММ (келісім бойынша).
2006-2008 жылдар,
жыл сайын, 30 желтоқсан және
30 маусым
Талап етілмейді
-
14
Облыстың мемлекеттік органдары мен мекемелерінің мемлекеттік ақшалай қаражатты тиімді жұмсауын және заңдылығын тексеруді жүзеге асыру
Тексеру материалдары, прокурордың ден қою актілері, облыс әкіміне ақпарат
Қостанай облысы прокуратурасы»ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша ЭСЖҚД»ММ (келісім бойынша), ҚР қаржы министрлігі қаржы бақылау және мемлекеттік сатып алу комитетінің Қостанай облысы бойынша қаржы бақылау және мемлекеттік сатып алу басқармасы» ММ (келісім бойынша), облыстың қалалары мен аудандарының әкімдері
2006-2008 жылдар, жыл сайын
30 желтоқсан және
30 маусым
Талап етілмейді
-
15
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет жасау жөнінде құқық қорғау және арнайы органдарда жедел - іздестіру қызмет туралы заңнаманы сақтауды тексеруді жүзеге асыру
Тексеру материалдары, прокурордың ден қою актілері.
Қостанай облысының прокуратурасы» ММ (келісім бойынша).
2006-2008 жылдар, тоқсан сайын
Талап етілмейді
-
16
Кәсіпкерлік қызметке заңсыз араласу, мемлекеттік қызметшілер тарапынан кәсіпкерлердің құқығын бұзу фактілерін ашу жөнінде тұрақтылық негізінде іс-шаралар жүргізу
Құқықтық ден қою актілері, облыс әкіміне ақпарат.
«Қостанай облысы бойынша ҰҚКД»ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша ІІД»ММ (келісім бойынша), Қостанай облысының прокуратурасы" (келісім бойынша),
2006-2008 жылдар,
30 желтоқсан және
30 маусым
Талап етілмейді.
-
17
Мемлекеттік органдарда «бір терезе» принципі бойынша азаматтардың рұқсат және ресми құжаттарды алу рәсімін оңайлату жөнінде шаралар қабылдау
Бір терезе» принципі бойынша жағдай жасау, облыс әкіміне ақпарат.
Қостанай облысының ішкі істер департаменті»ММ  және облыстың өзге де мемлекеттік органдары (департаменттер мен басқармалар), облыстың аудандары мен қалаларының әкімдері.
2006-2007 жылдар
Талап етіледі
ЖБ
18
Табиғи монополия субъектілері арасында адал емес бәсекелестікті ашу және жою жөнінде шараларды өткізу. Бәсекелестікті шектейтін мемлекеттік органдардың істеріне қарсы нарық субъектілерінің өтініштерін уақытында қарап және шаралар қолдану.
Тексеру материалдары, облыс әкіміне ақпарат.
Қостанай облысының тарифтер басқармасы» ММ
2006-2008 жылдар, жыл сайын
30 желтоқсан және
30 маусым
Талап етілмейді
-
19
Облыс әкімдігі жанындағы қылмыс және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөніндегі кеңестің отырысына сыбайлас жемқорлықпен күресуді ұйымдастырудың көкейтесті мәселелерін оның тиімділігі мен нәтижелігін күшейту мақсатында шығару
Облыстық кеңес отырысының хаттамасы (шешімі), ұсынымдар.
Облыс әкімдігі жанындағы қылмыс және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөніндегі кеңестің мүшелері, құқық қорғау органдары (келісім бойынша) және мемлекеттік органдар, Қостанай облысы әкімінің аппараты»ММ мемлекеттік-құқықтық бөлімі.
2006-2008 жылдар, жыл сайын қылмыс және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөніндегі облыстық кеңестің жұмыс жоспарына сәйкес.
Талап етілмейді
-
20
Мемлекеттік органдар мен мекемелердің сыбайлас жемқорлыққа қарсы тәртіптің жағдайын талдау және қорытындылау, құқық бұзушылықтың себептері мен шарттарын анықтау. Сыбайлас жемқорлық қылмыстарын ескертуге бағытталған ұсынымдар әзірлеу
Анықтамалар, ұсынымдар, облыс әкіміне ақпарат.
ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің қостанай облысы бойынша басқармасы» ММ (келісім бойынша), облыстың құқық қорғау (келісім бойынша) және мемлекеттік органдары (департаменттер мен басқармалар), облыстың қалалары мен аудандарының әкімдері
2006-2008 жылдар, жыл сайын
30 желтоқсан және
30 маусым
Талап етілмейді
-
21
Мемлекеттік органдардың басшылары мен лауазымды тұлғаларының сыбайлас жемқорлық құқық бұзушы субъектілері туралы деректер банкін қалыптастыру жөнінде нормативтік актілер талабын орындауларын тексеру
Тексеру материалдары, прокурорлық ден қою актілері.
Қостанай облысының прокуратурасы» ММ (келісім бойынша), «құқықтық статистика және арнайы есеп комитетінің қостанай облысы бойынша басқармасы» ММ (келісім бойынша).
2006-2008 жылдар, жыл сайын
Талап етілмейді
-
22
Мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманы сақтауды, тексеруді жүзеге асыру
Тексеру материалдары, облыс әкіміне ақпарат.
Қостанай облысы бойынша ЭСЖҚД»ММ (келісім бойынша), Қостанай облысының прокуратурасы»ММ (келісім бойынша), «Қазақстан Республикасы қаржы министрлігі қаржы бақылау және мемлекеттік сатып алу комитетінің Қостанай облысы бойынша қаржы бақылау және мемлекеттік сатып алу басқармасы» ММ (келісім бойынша), ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің қостанай облысы бойынша басқармасы» ММ (келісім бойынша).
2006-2008 жылдар, жыл сайын
30 желтоқсан және
30 маусым.
Талап етілмейді
-
23
Мемлекеттік органдар капиталды шетелге заңсыз әкету, қаржы құралдары рыногындағы және электрондық операциялар, заңсыз жолмен алынған ақшаны және өзге де мүліктерді заңдастыру саласындағы құқық бұзушылықтарды анықтау жөнінде тиімді шаралар қабылдау
Облыс әкіміне ақпарат.
Қостанай облысының прокуратурасы ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша ЭСЖКД ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша ҰҚКД" (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша КБД»ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша ІІД (келісім бойынша).
2006-2008 жылдар, жыл сайын.
Талап етілмейді.
-
24
Тұрғын үй - коммуналдық, білім беру және денсаулық сақтау саласында жеке заңды тұлғаларға қатысты мемлекеттік ұйымдар мен мекемелер қызметкерлерінің тарапынан қызмет бабын пайдалану, парақорлық, бопсалаушылық фактілерін анықтауға бағытталған іс-шаралар жүргізу
Тексеру материалдары, құқықтық ден қою актілері, облыс әкіміне ақпарат.
Қостанай облысының прокуратурасы" ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша ҰҚКД" ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша ІІД" ММ (келісім бойынша),  Қостанай облысы бойынша ЭСЖКД" ММ (келісім бойынша),  Қостанай облысы бойынша КБД" ММ (келісім бойынша), Қазақстан Республикасы қаржы министрлігі қаржы бақылау және мемлекеттік сатып алу комитетінің Қостанай облысы бойынша қаржы бақылау және мемлекеттік сатып алу басқармасы" ММ (келісім бойынша)
2006-2008 жылдар, жыл сайын
30 желтоқсан және
30 маусым
Талап етілмейді
-

Осуществлять проверки соблюдения государственными служащими и иными лицами, уполномоченными на выполнение государственных функций, требований статей 9, 10, 11, 12, 13 Закона Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией".
Матер-
иалы
прове-
рок,
акты
проку-
рор-
ского
реаги-
рова-
ния,
реше-
ния
колле-
гиаль-
ных
орга-
нов,
прото-
колы,
инфор-
мация
акиму
облас-
ти.
ГУ Прокуратура
Костанайской
области»(по
согласованию), ГУ
ДКНБ по
Костанайской
области, (по
согласованию), ГУ
ДВД Костанайской
области»(по
согласованию), ГУ
Управление
Агентства РК по
делам
государственной
службы по
Костанайской
области»(по
согласованию), ГУ
ДБЭКП по
Костанайской
области»(по
согласованию), ГУ
Управление
Комитета правовой
статистики и
специальных
учетов по
Костанайской
области»(по
согласованию), ГУ
ДТК по
Костанайской
области»(по
соглаованию), ГУ
Налоговый комитет
по Костанайской
области
Министерства
финансов
Республики
Казахстан, акимы
городов и районов
области.
2006-
2008
годы,
еже-
год-
но.
Не
требую-
тся
-
13.
С учетом сельскохозяйственной направленности региона, проводить проверки фактов лоббирования руководителями государственных органов, в том числе акимами всех уровней, интересов отдельных хозяйствующих субъектов, включая предоставление земельных участков, распределение льготных горюче-смазочных материалов, кредитов и других материальных благ из средств государственного бюджета.
Матер-
иалы
прове-
рок,
акты
проку-
рор-
ского
реаги-
рова-
ния,
инфор-
мация
акиму
облас-
ти
ГУ Прокуратура
Костанайской
области (по
согласованию), ГУ
ДКНБ по
Костанайской
области (по
согласованию), ГУ
ДБЭКП по
Костанайской
области (по
согласованию), ГУ
ДВД Костанайской
области (по
согласованию), ГУ
Управление
финансового
контроля и
государственных
закупок по
Костанайской
области Комитета
финансового
контроля  и
государственных
закупок
Министерства
финансов
Республики
Казахстан (по
согласованию).
2006-
2008
годы,
30
дека-
бря
и 30
июня,
еже-
год-
но.
Не
требую-
тся
-
14.
Осуществлять проверки законности и эффективности расходования государственных денежных средств государственными органами и учреждениями области.
Матер-
иалы
прове-
рок,
акты
проку-
рор-
ского
реаги-
рова-
ния,
инфор-
мация
акиму
облас-
ти.
ГУ Прокуратура
Костанайской
области»(по
согласованию), ГУ
ДБЭКП по
Костанайской
области»(по
согласованию), ГУ
Управление
финансового
контроля и
государственных
закупок по
Костанайской
области Комитета
финансового
контроля  и
государственных
закупок
Министерства
финансов
Республики
Казахстан (по
согласованию);
акимы городов и
районов.
2006-
2008
годы,
30
дека-
бря
и 30
июня,
еже-
год-
но.
Не
требую-
тся
-
15.
Осуществлять проверки соблюдения законодательства об оперативно-розыскной деятельности в правоохранительных и специальных органах по противодействию коррупции.
Матер-
иалы
прове-
рок,
акты
проку-
рор-
ского
реаги-
рова-
ния.
ГУ Прокуратура
Костанайской
области (по
согласованию).
2006-
2008
годы,
еже-
квар-
таль-
но.
Не
требую-
тся
-
16.
Проводить на постоянной основе мероприятия по выявлению фактов незаконного вмешательства в предпринимательскую деятельность, ущемление прав предпринимателей со стороны государственных чиновников.
Акты
право-
вого
реаги-
рова-
ния,
инфор-
мация
акиму
облас-
ти.
ГУ ДКНБ по
Костанайской
области»(по
согласованию), ГУ
Прокуратура
Костанайской
области»(по
согласованию), ГУ
ДВД Костанайской
области»(по
согласованию).
2006-
2008
годы,
30
дека-
бря
и 30
июня,
еже-
год-
но.
Не
требую-
тся
-
17.
Принять меры по
упрощению процедур
получения гражданами
разрешительных и
официальных документов
в государственных
органах по
принципу одного окна
Созда-
ние
усло-
вий по
прин-
ципу
одного
окна,
инфор-
мация
акиму
облас-
ти.
ГУ Департамент
внутренних дел
Костанайской
области и иные
государственные
органы
(департаменты и
управления)
области, акимы
городов и районов
области.
2006-
2007
годы.
Требую-
тся
МБ
18.
Проводить
целенаправленные меры по
выявлению и пресечению
недобросовестной
конкуренции среди
субъектов естественных
монополий. Своевременно
рассматривать и
принимать меры по
обращениям субъектов
рынка на действия
государственных органов,
ограничивающих
конкуренцию.
Матер-
иалы
прове-
рок,
инфор-
мация
акиму
облас-
ти.
ГУ Управление по
тарифам
Костанайской
области»(по
согласованию).
2006-
2008
годы,
30
июня
и 30
дека-
бря,
еже-
год-
но.
Не
требую-
тся
-
19.
Выносить на заседание
совета по борьбе с
преступностью и
коррупцией при акимате
области актуальные
вопросы организации
борьбы с коррупцией с
целью усиления ее
эффективности и
результативности.
Прото-
кол
(реше-
ния)
засе-
дания
обла-
стного
совета
,
реко-
менда-
ции.
Члены совета по
борьбе с
преступностью и
коррупцией при
акимате области,
правоохранительные
органы (по
согласованию) и
государственные
органы,
государственно-
правовой отдел ГУ
Аппарат акима
Костанайской
области.
2006-
2008
годы,
еже-
год-
но,
сог-
ласно
плану
рабо-
ты
обла-
стно-
го
сове-
та
по
борь-
бе с
прес-
туп-
нос-
тью
и
кор-
руп-
цией.
Не
требую-
тся
-
20.
Анализировать и обобщать
состояние
антикоррупционной
дисциплины в
государственных органах
и учреждениях, причины и
условия совершения
правонарушений.
Выработать рекомендации,
направленные на
предупреждение фактов
коррупционных
правонарушений.
Справ-
ки,
реко-
менда-
ции,
инфор-
мация
акиму
облас-
ти.
ГУ Управление
Агентства РК по
делам
государственной
службы по
Костанайской
области (по
согласованию),
правоохранительные
(по согласованию)
и государственные
органы
(департаменты и
управления)области
, акимы городов и
районов области.
2006-
2008
годы,
30
дека-
бря и
30
июня,
еже-
год-
но.
Не
требую-
тся
-
21.
Проверять выполнение
руководителями и
должностными лицами
государственных органов
требований нормативных
актов по формированию
банка данных о субъектах
коррупционных
правонарушений.
Матер-
иалы
прове-
рок,
акты
проку-
рор-
ского
реаги-
рова-
ния.
По согласованию
ГУ Прокуратура
Костанайской
области»(по
согласованию), ГУ
Управление
Комитета правовой
статистики и
специальных
учетов по
Костанайской
области (по
согласованию).
2006-
2008
годы,
еже-
год-
но.
Не
требую-
тся
-
22.
Осуществлять проверки
соблюдения
законодательства о
государственных
закупках.
Матер-
иалы
прове-
рок,
инфор-
мация
акиму
облас-
ти.
ГУ ДБЭКП по
Костанайской
области (по
согласованию), ГУ
Прокуратура
Костанайской
области (по
согласованию), ГУ
Управление
финансового
контроля и
государственных
закупок по
Костанайской
области Комитета
финансового
контроля и
государственных
закупок
Министерства
финансов
Республики
Казахстан (по
согласованию), ГУ
Управление
Агентства РК по
делам
государственной
службы по
Костанайской
области (по
согласованию).
2006-
2008
годы,
30
дека-
бря
и 30
июня,
еже-
год-
но.
Не
требую-
тся
-
23.
Государственным органам
принимать эффективные
меры по выявлению и
пресечению незаконного
вывоза капитала за
рубеж, правонарушений на
рынке финансовых услуг и
в сфере электронных
операций, легализации
денег и иного имущества,
добытых незаконным путем
Инфор-
мация
акиму
облас-
ти
ГУ Прокуратура
Костанайской
области (по
согласованию), ГУ
ДБЭКП по
Костанайской
области (по
согласованию), ГУ
ДКНБ по
Костанайской
области», ГУ ДТК
по Костанайской
области», ГУ ДВД
Костанайской
области (по
согласованию).
2006-
2008
годы,
еже-
год-
но
Не
требую-
тся
-
24.
Проводить мероприятия, направленные на выявление  фактов злоупотреблений, мздоимства, вымогательства со стороны сотрудников государственных организаций и учреждений в отношении физических и юридических лиц в жилищно - коммунальной сфере, образовании и здравоохранении.
Матер-
иалы
прове-
рок,
право-
вые
акты
реаги-
рова-
ния,
инфор-
мация
акиму
облас-
ти.
ГУ Прокуратура
Костанайской
области (по
согласованию), ГУ
ДКНБ по
Костанайской
области (по
согласованию), ГУ
ДВД Костанайской
области (по
согласованию),
ДБЭКП по
Костанайской
области (по
согласованию), ГУ
ДТК по
Костанайской
области (по
согласованию), ГУ
Управление
финансового
контроля и
государственных
закупок по
Костанайской
области Комитета
финансового
контроля и
государственных
закупок
Министерства
финансов
Республики
Казахстан (по
согласованию).
2006-
2008
годы,
30
дека-
бря
и 30
июня,
еже-
год-
но.
Не
требую-
тся
-

24-1
Қазақстан Республикасында 2005-2007 жылдарға арналған тұрғын үй құрылысын дамыту мемлекеттік бағдарламасын іске асырудың заңдылығы мәселесі бойынша тексерулер жүргізу
Облыс әкіміне ақпарат
және қадағалау актілері
"Қостанай облысы бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің департаменті"»(ММ) (келісім бойынша),     "Қостанай облысы бойынша экономикалық қылмыс және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес департаменті (қаржы полициясы)" ММ (келісім бойынша), «"Қостанай облысының прокуратурасы" ММ (келісім бойынша)
Жарты жылда
1 рет
Қаржыландыруды талап етпейді
3. Құқық қорғау және сот жүйелерін жетілдіру
25
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестің тиімділігін арттыру мақсатында бюджетті әзірлеу кезінде арнаулы техникалық құрал-жабдықтарды сатып алуға құқық қорғау органдары үшін қаражат бөлінуін қарастыру
Қостанай облысының экономика және бюджеттік жоспарлау департаменті" ММ ұсыныс.
Қостанай облысының экономика және бюджеттік жоспарлау департаменті" ММ
2006-2008 жылдар, жыл сайын
Талап етілмейді
ЖБ
26
Облыстың құқық қорғау органдарының үйлестіру кеңесінің қарауына сыбайлас жемқорлық істер және әкімшілік сыбайлас жемқорлық қылмыстар туралы әкімшілік істер жөніндегі мәселелерді шығарып, соттық - тексеру тәжірибесін қорытындылау
Облыс прокуратурасы жанындағы құқық қорғау органдарының үйлестіру кеңесі отырысының шешімі, облыс әкіміне ақпарат.
Қостанай облысының прокуратурасы" ММ (келісім бойынша), құқық қорғау органдары (келісім бойынша)
2006-2008 жылдар, жарты жылда
1 рет.
Талап етілмейді.
-
27
Құқық қорғау органдары қызметкерлері  тарапынан қылмысты ашу және азаматтардың конституциялық құқықтарын бұзуды болдырмау жөнінде облыстың ішкі қауіпсіздік құқық қорғау органдары бөлімшелерінің іс-әрекеттерін өзара істету және үйлестіру мақсатында бірлескен іс-қимыл шараларын әзірлеу, осы бөлімшелердің басшы және қызметкерлерімен семинар - мәжіліс өткізу
Семинар - мәжіліс, бірлескен іс-шаралар өткізу.
Қостанай облысының прокуратурасы" ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша ҰҚКД" (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша ІІД" ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша ЭСЖКД" ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша КБД" ММ (келісім бойынша).
2006-2008 жылдар, жыл сайын
30 желтоқсан
Талап етілмейді
-
4. Қалалық және аудандық сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес бағдарламаларын және ведомстволық жоспарларды бұқаралық тыңдауға шығара отырып әзірлеу
28
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестің 2006-2010 жылдарға арналған қалалық және аудандық бағдарламаларын әзірлеу, оларды әкімдіктің жанындағы сараптамалық кеңестерде талқылау және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау
Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) ақпарат.
Қостанай облысы әкімінің аппараты" ММ мемлекеттік-құқықтық бөлімі, облыстың аудандары мен қалаларының әкімдері
2006 жылғы
30 маусым
Талап етілмейді
-
29
Қызметінің тиімділігін арттыру мақсатында тәртіптік кеңестің қызметіне мониторинг өткізу. Нәтижесін бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігіне ақпарат.
ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің қостанай облысы бойынша басқармасы" ММ (келісім бойынша).
2006-2008 жылдар,
жарты жылда
1 рет,
жыл сайын
Талап етілмейді
-
30
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестің 2006-2010 жылдарға арналған ведомстволық жоспарларын әзірлеу, оларды мемлекеттік органдардың жанындағы сараптамалық кеңестерде талқылау
Облыс әкіміне ақпарат.
Облыстың құқық қорғау (келісім бойынша) және мемлекеттік органдары (департаменттер мен басқармалар).
2006 жылғы
30 маусым
Талап етілмейді
-

24-1
Проведение проверок по вопросам законности реализации Государственной программы развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы
Информация и акты надзора акиму области
ГУ "Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Костанайской области" (по согласованию), ГУ «"Департамент по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) по Костанайской области" (по согласованию), ГУ "Прокуратура Костанайской области" (по согласованию)
1 раз в полугодие
Не требует
финансирования
3. Совершенствование правоохранительной и судебной систем
25.
В целях повышения эффективности борьбы  с коррупционными проявлениями при формировании  бюджета  предусматривать  для правоохранительных органов выделение  средств на приобретение специальных технических средств.
Пред-
ложе-
ния в
ГУ
Депар-
тамент
эконо-
мики
и бюд-
жетно-
го
плани-
рова-
ния
Коста-
най-
ской
облас-
ти
ГУ Департамент
экономики и
бюджетного
планирования
Костанайской
области
2006-
2008
годы,
еже-
годно
2006-
2008
годы
Требую-
тся
МБ
26.
Обобщать
судебно-следственную
практику по уголовным
делам о коррупционных
преступлениях и
административным делам
об административных
коррупционных
правонарушениях с
вынесением данного
вопроса на рассмотрение
координационного совета
правоохранительных
органов области
Реше-
ние
засе-
дания
Коор-
дина-
цион-
ного
совета
право-
охра-
ните-
льных
орган-
ов
при
проку-
ратуре
облас-
ти,
инфор-
мация
акиму
облас-
ти
ГУ Прокуратура
Костанайской
области (по
согласованию),
правоохранительные
органы (по
согласованию).
2006-
2008
годы,
1
раз в
полу-
го-
дие.
Не
требую-
тся
-
27.
С целью взаимодействия и
координации
деятельности
подразделений
собственной (внутренней)
безопасности
правоохранительных
органов области по
выявлению и пресечению
преступлений, нарушений
конституционных прав
граждан со стороны
сотрудников
правоохранительных
органов, разработки
мероприятий совместных
действий  проводить
семинар - совещание с
руководителями и
сотрудниками данных
подразделений.
Семи-
нар -
сове-
щание,
прове-
дение
совме-
стных
меро-
прия-
тий.
ГУ Прокуратура
Костанайской
области (по
согласованию), ГУ
ДКНБ по
Костанайской
области (по
согласованию),
ГУ ДВД
Костанайской
области (по
согласованию), ГУ
ДБЭКП по
Костанайской
области (по
согласованию). ГУ
ДТК по
Костанайской
области (по
согласованию).
2006-
2008
годы,
30
дека-
бря,
еже-
год-
но.
Не
требую-
тся
-
4. Разработка городских и районных антикоррупционных программ и ведомс т венных планов с вынесением их на публичное слушание
28.
Разработать городские и районные программы борьбы с коррупцией на 2006-2010 годы с обсуждением их на экспертных советах при акиматах и опубликовать в средствах массовой информации
Инфор-
мация
в
Агент-
ство
по
борьбе
с
эконо-
миче-
ской
и
корру-
пцион-
ной
прес-
тупно-
стью
(фи-
нансо-
вая
поли-
ция)
Рес-
публи-
ки
Казах-
стан.
Государственно -
правовой отдел ГУ
Аппарат акима
Костанайской
области, акимы
городов и районов
области.
30
июня
2006
года.
Не
требую-
тся
-
29.
Проводить мониторинг деятельности дисциплинарного совета с целью повышения эффективности его деятельности. Результаты опубликовать в средствах массовой информации.
Инфор-
мация
в
Агент-
ство
по
делам
госу-
дарст-
венной
службы
Рес-
публи-
ки
Казах-
стан.
ГУ Управление
Агентства РК по
делам
государственной
службы по
Костанайской
области (по
согласованию).
2006-
2008
годы,
1
раз в
полу-
го-
дие,
еже-
год-
но.
Не
требую-
тся
-
30.
Разработать
ведомственные планы
борьбы с коррупцией на
2006-2010 годы с обсуждением их на
экспертных советах при
государственных органах.
Инфор-
мация
акиму
облас-
ти.
Правоохранительные
(по согласованию)
и государственные
органы
(департаменты и
управления)
области.
30
июня
2006
года.
Не
требую-
тся
-

5. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мемлекеттік саясатты насихаттау
31
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы білу мен сақтауды насихаттау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру, мемлекеттік орындарда сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы зерделеу бойынша сабақтар, "дөңгелек үстелдер", семинарлар өткізу
Семинарлар, "дөңгелек үстелдер", облыс әкіміне ақпарат.
Қостанай облысы әкімінің аппаратты ММ мемлекеттік-құқықтық бөлімі, облыстың құқық қорғау (келісім бойынша) және мемлекеттік органдары (департаменттер мен басқармалар), облыстың аудандары мен қалаларының әкімдері.
2006-2008 жылдар, жарты жылда
1 рет.
Талап етілмейді
-
32-тармақ алынып тасталды
33
БАқ арқылы ақпараттық саясатты өткізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты орындау кезінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті жариялау жөніндегі лоттардың тақырыбын кеңейту және жетілдіру
Тапсырысты орындау, облыс әкіміне ақпарат.
Қостанай облысы әкімінің аппараты" ММ мемлекеттік-құқықтық бөлімі, Қостанай облысының ішкі саясат департаменті" ММ, облыстың қалалары мен аудандарының әкімдері
2006-2008 жылдар, жыл сайын қаңтар - желтоқсан
Бюджеттік қаржыландыру шегінде
-
34
Билік органдары өкілдерінің тарапынан қорқытып алу фактілеріне төзбеу жағдайын құру мақсатында сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясатты іске асыру жөніндегі іс-қимылды талқылау бойынша форумдар, "дөңгелек үстелдер", семинарлар ұйымдастыру
Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) ақпарат
Қостанай облысы әкімінің аппараты" ММ мемлекеттік-құқықтық бөлімі, Қостанай облысының прокуратурасы" ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша ЭСЖКД" (келісім бойынша), ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің қостанай облысы бойынша басқармасы" ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша ІІД" ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша  КБД" ММ (келісім бойынша), Қостанай облысының ішкі саясат департаменті" ММ, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты жанындағы Соттық әкімшілік комитетінің Қостанай облыстық сот әкімшісі (келісім бойынша), мемлекеттік органдар (департаменттер мен басқармалар), облыстың қалалары мен аудандарының әкімдері.
2006-2008 жылдар, жарты жылда
1 рет.
Талап етіледі
ЖБ
35
Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының нақты қызмет саласындағы өкілеттіктерін оларда көрсете отырып, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне кітапшалардың (жағдамалардың) ақысыз негізде таратылуын қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа  және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) ақпарат
Қостанай облысы әкімінің аппараты" ММ мемлекеттік - құқықтық бөлімі, Қостанай облысының кәсіпкерлік және өнеркәсіп департаменті" ММ, Қостанай облысының экономика және бюджеттік жоспарлау департаменті" ММ, "Ауыл шаруашылығы департаменті" ММ, облыстың қалалары мен аудандарының әкімдері
2006-2008 жылдар,
жыл сайын
30 желтоқсан
Талап етіледі
ЖБ

5. Пропаганда государственной антикоррупционной политики
31.
Проводить мероприятия
по пропаганде знаний и
соблюдению
антикоррупционного
законодательства,
провести в
государственных органах
занятия по изучению
антикоррупционного
законодательства,
«круглые столы»,
семинары.
Семи-
нары,
круг-
лые
столы,
инфор-
мация
акиму
облас-
ти
Государственно -
правовой отдел ГУ
Аппарат акима
Костанайской
области,
правоохранительные
(по согласованию)
и государственные
органы
(департаменты и
управления)
области, акимы
городов и районов
области
2006-
2008
годы,
1
раз
в
полу-
го-
дие,
еже-
годно
Не
требую-
тся
-
32. Пункт 32 исключен.
33.
Расширять и
совершенствовать
тематику лотов по
освещению борьбы с
коррупцией при
исполнении
государственного
заказа по проведению
информационной политики
через СМИ.
Испол-
нение
заказа
,
инфор-
мация
акиму
облас-
ти
Государственно-
правовой отдел ГУ
Аппарат акима Кос-
танайской
области, ГУ
Департамент
внутренней
политики
Костанайской
области, акимы
городов и районов
области
2006-
2008
годы,
янва-
рь-
дека-
брь,
еже-
годно
В
преде-
лах
бюджет-
ных
ассиг-
нований
34.
Организовать форумы,
пресс-конференции,
брифинги,
круглые столы», семинары
по обсуждению действий по
реализации
антикоррупционной
политики с целью
создания атмосферы
нетерпимости к фактам
вымогательства со
стороны представителей
органов власти.
Инфор-
мация
в
Агент-
ство
по
борьбе
с
эконо-
миче-
ской
и
корру-
пцион-
ной
прес-
тупно-
стью
(фи-
нансо-
вая
поли-
ция)
Рес-
публи-
ки
Казах-
стан.
Государственно-
правовой отдел ГУ
Аппарат акима
Костанайской
области,
Прокуратура
Костанайской
области (по
согласованию), ГУ
ДБЭКП по
Костанайской
области»(по
согласованию), ГУ
Управление
Агентства РК по
делам
государственной
службы по
Костанайской
области»(по
согласованию), ГУ
ДВД Костанайской
области»(по
согласованию), ГУ
ДТК по
Костанайской
области»(по
согласованию), ГУ
Департамент
внутренней
политики
Костанайской
области,
Администратор
судов
Костанайской
области Комитета
по судебному
администрированию
при Верховном
Суде Республики
Казахстан (по
согласованию),
государственные
органы
(департаменты и
управления),
акимы городов и
районов области.
2006-
2008
годы,
1
раз
в
полу-
годие
,
еже-
год-
но.
Требую-
тся
МБ
35.
Обеспечить
распространение на
бесплатной основе брошюр
(памяток) субъектам
малого и среднего
предпринимательства с
указанием в них
полномочий
государственных органов
Республики Казахстан в
конкретных сферах
деятельности.
Инфор-
мация
в
Агент-
ство
по
борьбе
с
эконо-
миче-
ской
и
корру-
пцион-
ной
прес-
тупно-
стью
(фи-
нансо-
вая
поли-
ция)
Рес-
публи-
ки
Казах-
стан.
Государственно-
правовой отдел ГУ
Аппарат акима
Костанайской
области, ГУ
Департамент
предприниматель-
ства и
промышленности
Костанайской
области, ГУ
Департамент
экономики и
бюджетного
планирования
Костанайской
области, ГУ
Департамент
сельского
хозяйства, акимы
городов и районов
области.
2006-
2008
годы,
30
дека-
бря,
еже-
год-
но.
Требую-
тся
МБ

6. Азаматтық қоғам құрылымдарымен өзара іс-қимыл
36
Азаматтарда сыбайлас жемқорлыққа қарсы көзқарасты қалыптастырумен мақсатты және дәйекті айналысатын азаматтық қоғам субъектілерін қолдауды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) ақпарат.
Қостанай облысы әкімінің аппараты" ММ мемлекеттік-құқықтық бөлімі, Қостанай облысы бойынша ЭСЖКД" ММ, Қостанай облысы ішкі саясат департаменті" ММ, облыстың қалалары мен аудандарының әкімдері.
2006-2008 жылдар, жыл сайын
30 желтоқсан және
30 маусым
Талап етілмейді
-
37
Айқындылық пен ашықтықты қамтамасыз ету үшін мемлекеттік органдар қабылдайтын шешімдер (мемлекеттік сатып алу, қоршаған ортаны қорғау, жер қатынастары) туралы жұртшылықты хабардар ету
Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) ақпарат.
Қостанай облысы әкімі аппараты" ММ мемлекеттік - құқықтық бөлімі, Қостанай облысы бойынша ЭСЖКД" ММ, Қостанай облысының қоршаған ортаны қорғау аумақтық басқармасы" ММ, Қостанай облыстық жер ресурстарын басқару комитеті" ММ, ҚР ҚМ қаржы бақылау және мемлекеттік сатып алу комитетінің Қостанай облысы бойынша басқармасы" ММ (келісім бойынша), облыстың қалалары мен аудандарының әкімдері.
2006-2008 жылдар, жыл  сайын
30 желтоқсан және
30 маусым
Талап етілмейді
-
38
Мемлекеттің сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясатын іске асыру қызметіне азаматтық қоғам субъектілерін, YЕU тарту жөніндегі шаралары әзірлеу
Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) ақпарат.
Қостанай облысы әкімінің аппараты" ММ мемлекеттік - құқықтық бөлімі, "Ішкі саясат департаменті" ММ, Қостанай облысы бойынша ЭСЖКД" ММ (келісім бойынша), облыстың қалалары мен аудандарының әкімдері.
2006 жылғы
30 желтоқсан
Талап етілмейді
-
39
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы өңірлік проблемаларды талқылау жөнінде тұрақты форумдар ұйымдастыру арқылы билік, бизнес және қоғамдық құрылымдар арасындағы диалогты қамтамасыз ету жөніндегі шараларды әзірлеу
Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігіне (қаржы полициясы) ақпарат.
Қостанай облысы әкімінің аппараты" ММ мемлекеттік-құқықтық бөлімі, Қостанай облысының прокуратурасы" ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша ЭСЖКД" (келісім бойынша),  Қостанай облысының ішкі саясат департаменті" ММ, облыстың қалалары мен аудандарының әкімдері
2006 жылғы
30 желтоқсан
Талап етіледі
ЖБ
40
Облыстың мемлекеттік органдарының сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметін ақпараттық-насихаттың қамтамасыз ететін ведомствоаралық іс-шаралар жоспарын әзірлеу, оның шеңберінде еліміздегі сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес барысы туралы халықты кеңінен хабардар етуді, сыбайлас жемқорлыққа қарсы мемлекеттің саясатын насихаттауды қамтамасыз ету.
Облыс әкіміне ақпарат.
Қостанай облысының ішкі саясат департаменті" ММ, Қостанай облысының прокуратурасы" ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша ЭСЖКД" ММ (келісім бойынша), Қостанай облысының мәдениет департаменті" ММ, Қостанай облысы әкімінің аппараты" ММ мемлекеттік - құқықтық бөлімі, облыстың қалалары мен аудандарының әкімдері.
2006-2008 жылдар, жыл сайын 1 тоқсан
Талап етілмейді.
-
41
Биліктің орталық және жергілікті органдарының қызметінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы сақтауды тексеру нәтижелері туралы жұртшылықты хабардар етуді қамтамасыз ету.
Облыс әкіміне ақпарат.
Қостанай облысының прокуратурасы" ММ (келісім бойынша), "қостанай облысы бойынша ҰҚКД" ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша ІІД" ММ (келісім бойынша), ҚР Мемлекеттік қызмет агенттігінің Қостанай облысы бойынша басқармасы" ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша ЭСЖКД" ММ (келісім бойынша), Құқықтық статистика және арнаулы есеп комитетінің Қостанай облысы бойынша басқармасы" ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша КБД" ММ (келісім бойынша), облыстың мемлекеттік органдары (департаменттер мен басқармалар), облыстың қалалары мен аудандарының әкімдері.
2006-2008 жылдар, жыл сайын 30 желтоқсан, 30 маусым
Талап етілмейді.
-
42
Құқық қорғау және мемлекеттік органдары басшыларының халықпен және кәсіпорын, мекеме, ұйымдардың еңбек ұжымдарымен тұрақты кездесулерін әдетке айналдыру, оның шеңберінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресте қабылданған шаралар туралы азаматтарды хабардар етуді қамтамасыз ету
Халықпен және еңбек ұжымдарымен кездесулер өткізу, облыс әкіміне ақпарат.
Қостанай облысының прокуратурасы" ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша ІІД" ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша ЭСЖКД" ММ (келісім бойынша), Қостанай облысы бойынша КБД" ММ (келісім бойынша), ҚР Мемлекеттік қызмет агенттігінің Қостанай облысы бойынша басқармасы" ММ (келісім бойынша), мемлекеттік органдар (департаменттер мен басқармалар), қалалар мен аудандардың әкімдері.
2006-2008 жылдар, жыл  сайын
30 желтоқсан және
30 маусым
Талап етілмейді.
-

6. Взаимодействие со структурами гражданского общества
36.
Обеспечить поддержку
субъектов гражданского
общества,
целенаправленно и
последовательно
занимающихся
формированием
антикоррупционного
мировоззрения у граждан.
Инфор-
мация
в
Агент-
ство
по
борьбе
с
эконо-
миче-
ской
и
корру-
пцион-
ной
прес-
тупно-
стью
(фи-
нансо-
вая
поли-
ция)
Рес-
публи-
ки
Казах-
стан.
Государственно -
правовой отдел
ГУ Аппарат акима
Костанайской
области, ГУ
ДБЭКП по
Костанайской
области, ГУ
Департамент
внутренней
политики
Костанайской
области, акимы
городов и районов
области
2006-
2008
годы,
30
дека-
бря
и 30
июня,
еже-
год-
но.
Не
требую-
тся
-
37.
Информировать
общественность о
принимаемых
государственными
органами решениях
(государственные
закупки, охрана
окружающей среды,
земельные отношения) для
обеспечения прозрачности
и открытости.
Инфор-
мация
в
Агент-
ство
по
борьбе
с
эконо-
миче-
ской
и
корру-
пцион-
ной
прес-
тупно-
стью
(фи-
нансо-
вая
поли-
ция)
Рес-
публи-
ки
Казах-
стан.
Государственно -
правовой отдел
ГУ Аппарат акима
Костанайской
области, ГУ
ДБЭКП по
Костанайской
области, ГУ
Костанайское
областное
территориальное
управление охраны
окружающей среды
Костанайской
области, ГУ
Костанайское
областное
территориальное
управление по
управлению
земельными
ресурсами, ГУ
Управление
Комитета
финансового
контроля
и государственных
закупок по
Костанайской
области МФ РК
(по
согласованию),
акимы городов и
районов области.
2006-
2008
годы,
30
дека-
бря
и 30
июня
еже-
год-
но.
Не
требую-
тся
-
38.
Разработать меры по
привлечению в
деятельность по
реализации
антикоррупционной
политики государства
субъектов гражданского
общества, НПО.
Инфор-
мация
в
Агент-
ство
по
борьбе
с
эконо-
миче-
ской
и
корру-
пцион-
ной
прес-
тупно-
стью
(фи-
нансо-
вая
поли-
ция)
Рес-
публи-
ки
Казах-
стан.
Государственно-
правовой отдел
ГУ Аппарат акима
Костанайской
области области,
ГУ Департамент
внутренней
политики, ГУ
ДБЭКП по
Костанайской
области (по
согласованию),
акимы городов и
районов области.
30
дека-
бря
2006
года.
Не
требую-
тся
-
39.
Разработать меры по
обеспечению диалога
между властью, бизнесом
и общественными
структурами посредством
организации регулярных
форумов по обсуждению
региональной проблемы
противодействия
коррупции.
Инфор-
мация
в
Агент-
ство
по
борьбе
с
эконо-
миче-
ской
и
корру-
пцион-
ной
прес-
тупно-
стью
(фи-
нансо-
вая
поли-
ция)
Рес-
публи-
ки
Казах-
стан.
Государственно -
правовой отдел
ГУ Аппарат акима
Костанайской
области, ГУ
Прокуратура
Костанайской
области (по
согласованию), ГУ
ДБЭКП по
Костанайской
области (по
согласованию), ГУ
Департамент
внутренней
политики
Костанайской
области, акимы
городов и
районов области.
30
дека-
бря
2006
года.
Требую-
тся
МБ
40.
Разработать межведомственный план мероприятий информационно-пропагандистского обеспечения антикоррупционной деятельности государственных органов области, в рамках которого обеспечить широкое информирование населения о ходе борьбы с коррупцией в стране, пропаганду антикоррупционной политики государства.
Инфор-
мация
акиму
облас-
ти
ГУ Департамент
внутренней
политики
Костанайской
области, ГУ
Прокуратура
Костанайской
области (по
согласованию),
ГУ ДБЭКП по
Костанайской
области (по
согласованию), ГУ
Департамент
культуры
Костанайской
области,
государственно -
правовой отдел ГУ
Аппарат акима
Костанайской
области, акимы
городов и районов
области.
2006-
2008
годы,
1
квар-
тал,
еже-
год-
но.
Не
требую-
тся
-
41.
Обеспечение
информирования
общественности о
результатах проводимых
проверок соблюдения
антикоррупционного
законодательства в
деятельности центральных
и местных органов
власти.
Инфор-
мация
акиму
облас-
ти.
ГУ Прокуратура
Костанайской
области (по
согласованию), ГУ
ДКНБ по
Костанайской
области (по
согласованию), ГУ
ДВД Костанайской
области (по
согласованию), ГУ
Управление
Агентства РК по
делам
государственной
службы по
Костанайской
области (по
согласованию), ГУ
ДБЭКП по
Костанайской
области (по
согласованию), ГУ
Управление
Комитета правовой
статистики и
специальных
учетов по
Костанайской
области (по
согласованию), ГУ
ДТК по
Костанайской
области (по
согласованию),
государственные
органы (департаменты и
управления)
области, акимы
городов и районов
области.
30
дека-
бря,
30
июня
еже-
год-
но.
Не
требую-
тся
-
42.
Практиковать участие
руководителей
правоохранительных и
государственных органов
в регулярных встречах
(на сходах) с населением
и трудовыми коллективами
предприятий, учреждений,
организаций, в рамках
которого обеспечивать
информирование граждан о
принимаемых  мерах по
борьбе с коррупцией.
Прове-
дение
встреч
с
насе-
лением
и
трудо-
выми
колле-
ктива-
ми,
инфор-
мация
акиму
облас-
ти.
ГУ«Прокуратура
Костанайской
области»(по
согласованию), ГУ
ДВД Костанайской
области»(по
согласованию), ГУ
ДБЭКП по
Костанайской
области»(по
согласованию), ГУ
ДТК по
Костанайской
области»(по
согласованию), ГУ
Управление
Агентства РК по
делам
государственной
службы в
Костанайской
области»(по
согласованию),
государственные
органы(департамен-
ты и управления),
акимы городов и
районов.
2006-
2008
года.
30
дека-
бря
и 30
июня,
еже-
годно
Не требую-
тся
-

7. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес саласындағы халықаралық ынтымақтастық
43
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мен күрес мәселелерінде тәжірибе алмасу жөнінде халықаралық конференцияларға, семинарларға және кездесулерге қатысу
Халықаралық конференциялар, семинарлар, кездесулер.
құқық қорғау (келісім бойынша) және өзге де мемлекеттік органдар.
2006-2008 жылдар, жыл сайын
Талап етіледі.
ЖБ
44
қолданыстағы халықаралық заңнама шеңберінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес, жедел ақпараттармен алмасу және құқықтық көмек көрсету мәселелері бойынша Ресей Федерациясы шекаралас облыстарының құқық қорғау органдарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыру.
Ақпарат алмасу, құқықтық көмек көрсету.
Облыстың құқық қорғау органдары (келісім бойынша).
2006-2008 жылдар, жыл сайын
Талап етіледі
ЖБ
Ескерту
Іс-шараларды өткізуге арналған шығыстар 2006-2008 жылдарға арналған жергілікті облыс бюджетін қалыптастыру кезінде ескеріледі.
Пайдаланылған аббревиатуралар
Қостанай облысы бойынша ҰҚКД ММ - Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Қостанай облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесі
Қостанай облысы бойынша ІІД ММ - Қостанай облысы бойынша ішкі істер департаменті мемлекеттік мекемесі
Қостанай облысы бойынша ЭСЖКД - Қостанай облысы бойынша экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес департаменті (қаржы полициясы)" мемлекеттік мекемесі
Қостанай облысы бойынша КБД - Қостанай облысы бойынша кеден бақылау департаменті мемлекеттік мекемесі
ҚР - қазақстан Республикасы
ҚМ - қаржы министрлігі
YЕҰ - Yкіметтік емес ұйымдар
ЖБ - жергілікті бюджет

7. Международное сотрудничество в области  борьбы с коррупцией
43.
Принимать участие в
международных
конференциях, семинарах
и встречах  по обмену
опытом в вопросах
противодействия и борьбы
с коррупцией.
Между-
народ-
ные
конфе-
ренции
, се-
мина-
ры,
встре-
чи.
Правоохранительные
(по согласованию)
и иные
государственные
органы.
2006-
2008
годы,
еже-
год-
но.
Требую-
тся
МБ
44.
Осуществлять
взаимодействие с
правоохранительными
органами приграничных
областей Российской
Федерации по вопросам
борьбы с коррупцией,
обмен оперативной
информацией и оказание
правовой помощи в рамках
действующего
международного
законодательства.
Обмен
инфор-
маци-
ей,
оказа-
ние
право-
вой
помо-
щи.
Правоохранительные
(по согласованию)
органы области.
2006-
2008
годы,
еже-
год-
но.
Требую-
тся
МБ
Примечание:
Расходы на проведение мероприятий будут учтены при формировании местного бюджета области на 2006 - 2008 годы.
Используемые аббревиатуры:
ГУ ДКНБ по Костанайской области»- государственное учреждение Департамент Комитета национальной безопасности по Костанайской области
ГУ ДВД по Костанайской области»- государственное учреждение Департамент внутренних дел Костанайской области
ГУ ДБЭКП по Костанайской области»- государственное учреждение Департамент по борьбе с экономической и коррупционной  преступностью (финансовая полиция) по Костанайской области
ГУ ДТК по Костанайской области»- государственное учреждение Департамент таможенного контроля по Костанайской области
РК - Республика Казахстан
МФ - Министерство финансов
НПО - неправительственные организации
_____________________________________