Жалпы пайдаланылатын энергия тасымалдау желiлерiн кеңейтуге және қайта жаңартуға арналған энергия берушi ұйымның шығындарын қайтарымды негiзде өтеу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2007 жылғы 21 ақпандағы N 54-НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 20 наурыздағы Нормативтік құқытық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4578 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2010 жылғы 28 қыркүйектегі № 286-НҚ бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2010.09.28 № 286-НҚ бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 8 қазандағы N 1044 қаулысымен бекiтiлген Электр энергетикасы қондырғылары объектiлерiн қайта жаңарту мен кеңейту үшiн қосымша қуаттарды қосу және шығындарды өтеу ережесiнiң 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Жалпы пайдаланылатын энергия тасымалдау желiлерiн кеңейтуге және жаңартуға арналған энергия берушi ұйымның шығындарын қайтарымды негiзде өтеу ережесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiнiң облыстар және Астана, Алматы қалалары бойынша басқармалары Жалпы пайдаланылатын энергия тасымалдау желiлерiн кеңейтуге және қайта жаңартуға арналған энергия берушi ұйымның шығындарын қайтарымды негiзде өтеу ережесiне сәйкес қосымша қуаттарды қосқаны үшiн ақы төлеген тұтынушыларға табиғи монополиялар субъектiлерiнiң қаражаттарды қайтаруын бақылауды қамтамасыз етсiн.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi Электр және жылу энергетикасы саласындағы реттеу мен бақылау департаментi (А.В.Шкарупа) осы бұйрықты заңнамада белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеудi қамтамасыз етсiн.
4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiнiң Әкiмшiлiк жұмысы және талдау департаментi (Е.О.Есiркепов) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн:
1) оны заңнамада белгiленген тәртіппен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсiн;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiнiң құрылымдық бөлiмшелерi мен аумақтық органдарының назарына жеткiзсiн.
5. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi төрағасының:

Об утверждении Правил компенсирования затрат энергопередающей организации на расширение и реконструкцию сетей транспортировки энергии общего пользования на возвратной основе
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 21 февраля 2007 года № 54-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2007 года № 4578. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 28 сентября 2010 года № 286-ОД
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 28.09.2010 № 286-ОД.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" и пунктом 8 Правил присоединения дополнительных мощностей и компенсирования затрат для реконструкции и расширения объектов электроэнергетических установок, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 октября 2004 года N 1044, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила компенсирования затрат энергопередающей организации на расширение и реконструкцию сетей транспортировки энергии общего пользования на возвратной основе.
2. Управлениям Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий по областям и городам Астане, Алматы обеспечить контроль за возвратом субъектами естественных монополий средств потребителям, внесшим плату за присоединение дополнительных мощностей в соответствии с Правилами компенсирования затрат энергопередающей организации на расширение и реконструкцию сетей транспортировки энергии общего пользования на возвратной основе.
3. Департаменту по регулированию и контролю в сфере электро- и теплоэнергетики Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Шкарупа А.В.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту административной работы и анализа Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Есиркепов Е.О.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
5. Признать утратившими силу приказы Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий:

1) "Қосымша қуаттарды қосқаны үшiн тұтынушылардың шығындарын өтеу тәртiбiн көздейтiн электр және (немесе) жылу энергиясын беру жөнiндегi қызметтерге тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) бекiту ережесiн бекiту туралы" 2004 жылғы 8 желтоқсандағы N 477 (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн тiркелу тiзiлiмiнде N 3278 нөмiрмен тiркелген, "Ресми газетте" 2005 жылғы 8 қаңтарда N 2 жарияланған);
2) "Қосымша қуаттарды қосқаны үшiн тұтынушылардың шығындарын өтеу тәртiбiн көздейтiн электр және (немесе) жылу энергиясын беру жөнiндегi қызметтерге тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) бекiту ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi төрағасының 2004 жылғы 8 желтоқсандағы N 477 бұйрығына толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы" 2005 жылғы 3 қазандағы N 291-НҚ (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн тiркелу тiзiлiмiнде N 3907 нөмiрмен тiркелген, "Ресми газетте" 2005 жылғы 8 қаңтарда N 47 жарияланған) бұйрықтарының күшi жойылсын.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi төрағасының орынбасары Н.Ш.Алдабергеновке жүктелсiн.
7. Осы бұйрық ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Төраға
Қазақстан Республикасы Табиғи
монополияларды реттеу агенттігі
төрағасының 2007 жылғы
21«ақпандағы N 54-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Жалпы пайдаланылатын энергия тасымалдау желілерін
кеңейтуге және қайта жаңартуға арналған энергия беруші
ұйымның шығындарын қайтарымды негізде өтеу ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Жалпы пайдаланылатын энергия тасымалдау желілерін кеңейтуге және жаңартуға арналған энергия беруші ұйымның шығындарын қайтарымды негізде өтеу ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 8 қазандағы N 1044 қаулысымен бекітілген Электр энергетикасы қондырғылары объектілерiн қайта жаңарту мен кеңейту үшiн қосымша қуаттарды қосу және шығындарды өтеу ережесіне сәйкес жалпы пайдаланылатын энергия тасымалдау желілерін кеңейту және қайта жаңарту кезінде энергия беруші ұйымдарының электр және (немесе) жылу желісіне қосымша қуаттарды (бұдан әрі - қосымша қуат) қосқаны үшін ақы төлеген тұтынушылардың шығындарын қайтарымды негізде өтеу тәртібін айқындау мақсатында әзірленді.
2. Осы Ереже электр және (немесе) жылу энергиясын беруді және (немесе) таратуды жүзеге асыратын табиғи монополиялар субъектілеріне және электр және (немесе) жылу желісіне қосымша қуаттарды қосқаны үшін ақы төлеген электр энергиясының және (немесе) жылу энергиясының тұтынушыларға қолданылады.

1) от 8 декабря 2004 года N 477-ОД "Об утверждении Правил утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на услуги по передаче электрической и (или) тепловой энергии, предусматривающих порядок компенсирования затрат потребителей за присоединение дополнительных мощностей" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 3278, опубликованный 8 января 2005 года в газете "Официальная газета" N 2);
2) от 3 октября 2005 года N 291-ОД "О внесении дополнений и изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 8 декабря 2004 года N 477-ОД "Об утверждении Правил утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на услуги по передаче электрической и (или) тепловой энергии, предусматривающих порядок компенсирования затрат потребителей за присоединение дополнительных мощностей" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 3907, опубликованный 12 ноября 2005 года в газете "Официальная газета" N 47).
6. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Алдабергенова Н.Ш.
7. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Председатель
Утверждены
приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
по регулированию естественных монополий
от 21 февраля 2007 года N 54-ОД
Правила
компенсирования затрат энергопередающей организации
на расширение и реконструкцию сетей транспортировки энергии
общего пользования на возвратной основе 1. Общие положения
1. Настоящие Правила компенсирования затрат энергопередающей организации на расширение и реконструкцию сетей транспортировки энергии общего пользования на возвратной основе (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях", Правилами присоединения дополнительных мощностей и компенсирования затрат для реконструкции и расширения объектов электроэнергетических установок, утвержденными  постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 октября 2004 года N 1044, с целью определения порядка компенсирования затрат потребителей, внесших плату за присоединение дополнительных мощностей к электрической и (или) тепловой сети (далее - дополнительная мощность) энергопередающими организациями на возвратной основе при расширении и реконструкции сетей транспортировки энергии общего пользования.
2. Настоящие Правила распространяются на субъектов естественных монополий, осуществляющих передачу и (или) распределение электрической и (или) тепловой энергии, и потребителей электрической и (или) тепловой энергии, внесших плату за присоединение дополнительных мощностей к электрической и (или) тепловой сети.

3. Осы Ереженің мақсаты үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
табиғи монополия субъектісі - электр және (немесе) жылу энергиясын беру және (немесе) тарату жөніндегі қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектісі;
тұтынушы - электр және (немесе) жылу энергиясын шарт негізінде пайдаланатын және электр және (немесе) жылу желісіне қосымша қуаттарды қосқаны үшін ақы төлеген жеке немесе заңды тұлға;
уәкілетті орган - табиғи монополиялар салаларында бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
Осы Ережеде пайдаланылатын өзге ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
4. Қосымша қуаттарды қосқаны үшін тұтынушылардан төлемақы ретінде түсетін ақшалай қаражатты субъекті электр энергиясының қондырғыларын салуға, қолдағы барларды кеңейтуге және жаңартуға байланысты және реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде пайдаланылатын негізгі құралдардың өсуіне алып келетін шығындарды өтеуге пайдаланады.
Қосымша қуаттарды қосқаны үшін тұтынушылардан түскен төлемақы субъектінің табысы болып табылмайды.
5. Қосымша қуаттарды қосқаны үшін төлемақы ретінде түскен ақшалай қаражатты мақсатсыз пайдалануға жол берілмейді.
2. Жалпы пайдаланылатын энергияны тасымалдау
желілерін кеңейтуге және жаңартуға байланысты
субъектінің шығындарын өтеу тәртібі
6. Субъекті тұтынушымен электр желілеріне кіру үшін (қосымша қуаттарды қосуға) қосылатын қосымша қуаттың көлемін, қосымша қуатты қосқаны үшін төлемақы мөлшерін, тұтынушыға ай сайын қайтаруға жататын ақшалай қаражаттың сомасын, тұтынушыға ақшалай қаражатты қайтару мерзімдерін көздейтін шарт (бұдан әрі - шарт) жасасады.
7. Жасалған шарттың талаптарына сәйкес тұтынушы субъектінің есептік шотына ақшалай қаражатты аударуды қамтамасыз етеді немесе заңнамада белгіленген жағдайда субъектінің кассасына ақшалай қаражатты енгізуді қамтамасыз етеді.
8. Тұтынушы субъектіге қосымша қуаттарды қосқаны үшін төлемақы түрінде жалпы пайдаланылатын энергияны тасымалдау желілерін кеңейтуге және жаңартуға арналған шығындарды қайтарымды негізде өтеуді қамтамасыз етеді.
9. Қосымша қуаттарды қосқаны үшін төлемақы мөлшері мынадай формула бойынша анықталады:
П доп мощн = П ед х М присоед,                 (1)
мұндағы:
П доп мощн - қосымша қуаттарды қосқаны үшін төлемақының мөлшері, теңге;
П ед - заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген қалалардың, аудандар мен облыстардың жылу және электр желілерін дамыту жоспарына сәйкес қосылатын жылу немесе электр қуатының бірлігіне арналған төлем мөлшері, теңге/Гкал/сағат, теңге/кВт;
М присоед - берілген техникалық талаптарға сәйкес қосылатын жылу немесе электр қуатының көлемі, Гкал/сағат, к Вт.

3. Для целей настоящих Правил используются следующие понятия:
субъект естественной монополии - субъект естественной монополии, оказывающий услуги по передаче и (или) распределению электрической и (или) тепловой энергии (далее - субъект);
потребитель - физическое или юридическое лицо, пользующееся на основе договора электрической и (или) тепловой энергией и внесший плату за присоединение дополнительных мощностей к электрической и (или) тепловой сети;
уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Денежные средства, поступающие от потребителей в качестве платы за присоединение дополнительных мощностей, используются субъектом на компенсирование затрат, связанных со строительством новых, расширением и реконструкцией существующих электроэнергетических установок и приводящих к росту стоимости основных средств, используемых при оказании регулируемых услуг.
Плата, поступившая от потребителей за присоединение дополнительных мощностей, не является доходом субъекта.
5. Нецелевое использование денежных средств, поступивших в качестве платы за присоединение дополнительных мощностей, не допускается.
2. Порядок компенсирования затрат субъекта,
связанных с расширением и реконструкцией сетей
транспортировки энергии общего пользования
6. Субъект заключает с потребителем договор на вход в электрические сети (на присоединение дополнительных мощностей), (далее - договор), предусматривающий объем присоединяемой дополнительной мощности, размер платы за присоединение дополнительных мощностей, сумму денежных средств, подлежащих ежемесячному возврату потребителю, сроки возврата денежных средств потребителю.
7. В соответствии с условиями заключенного договора, потребитель обеспечивает перечисление денежных средств на расчетный счет субъекта или, в случаях, установленных законодательством, обеспечивает внесение денежных средств в кассу субъекта.
8. Потребитель обеспечивает субъекту компенсирование затрат на расширение и реконструкцию сетей транспортировки энергии общего пользования в виде платы за присоединение дополнительных мощностей на возвратной основе.
9. Размер платы за присоединение дополнительных мощностей определяется по следующей формуле:
П доп мощн = П ед М присоед,               (1)
где:
П доп мощн - размер платы за присоединение дополнительных мощностей, тенге;
П ед - размер платы за единицу присоединяемой тепловой или электрической мощности, в соответствии с утвержденным в установленном порядке Планом развития тепловых и электрических сетей городов, районов и областей, тенге/Гкал/ч, тенге/кВт;
М присоед - объем присоединяемой тепловой или электрической мощности, согласно выданного технического условия, Гкал/ч, кВт.

3. Қосымша қуаттарды қосқаны үшін субъектінің ақшалай
қаражатты тұтынушыларға қайтару тәртібі
10. Тұтынушыларға ақшалай қаражатты қайтаруды субъекті шарттың талаптарына сәйкес тұтынушы ақшалай қаражатты аударған айдан кейінгі отыз жетінші айдан бастап ай сайын тең үлестермен жүргізеді.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2007 жылғы 27 шілдедегі  N 197-НҚ Бұйрығымен.
11. Қайтару мерзімі:
1) электр энергиясын беру және (немесе) тарату жөніндегі қызметтерді көрсететін субъектілер үшін - белгіленген тәртіппен бекітілген субъектінің Есепке алу саясатында көзделген магистральдық құбыр жолдарының қызмет ету мерзіміне және (N) немесе амортизация нормасына (Nам) сүйене отырып;
2) жылу энергиясын беру және (немесе) тарату жөніндегі қызметтерді көрсететін субъектілер үшін - белгіленген тәртіппен бекітілген субъектінің Есепке алу саясатында көзделген магистральдық құбыр жолдарының қызмет ету мерзіміне және (N) немесе амортизация нормасына (Nам) сүйене отырып анықталады.
12. Қосымша қуаттарды қосқаны үшін ақы төлеген тұтынушыға ақшалай қаражатты қайтару мерзімі мынадай формулалардың біреуі арқылы анықталады:
Т =  N х 12,
немесе
Т = N х 12,
N ам      ,                       (2)
мұндағы:
Т - қосымша қуаттарды қосқаны үшін ақы төлеген тұтынушыға ақшалай қаражатты қайтару мерзімі, ай;
N - күштік трансформаторлар мен магистральдық құбыр жолдарының қызмет ету мерзімі, жыл;
Nам - белгіленген тәртіппен бекітілген субъектінің Есепке алу саясатында көзделген күштік трансформаторлар мен магистральдық құбыр жолдарының амортизациясы, процент.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2007 жылғы 27 шілдедегі  N 197-НҚ Бұйрығымен.
13. Субъектінің тұтынушыға ай сайын қайтаруға жататын ақшалай қаражаттың сомасы, мынадай формула бойынша анықталады:
Sм = П доп мощн
Т      ,                          (3)
мұндағы:
Sм - субъектінің тұтынушыға ай сайын қайтаруға жататын ақшалай қаражаттың сомасы, теңге.
14. Қосымша қуаттарды қосқаны үшін ақы төлеу мөлшерін, тұтынушыға ақшалай қаражатты қайтару мерзімін және субъектінің тұтынушыға ай сайын қайтаруға жататын ақшалай қаражаттың сомасын есептеу үлгісі осы Ереженің 1-қосымшасында көрсетілген.
15. Энергия беруші ұйымдардың желілеріне келісім-шарттық міндеттемелері, нақты өңірде қызметін асыру мерзімдері шектеулі жаңа тұтынушыларды қосқан кезде, қаражаттарды тұтынушыларға қайтару кезеңі уәкілетті органмен келісілген, келісім-шарттарда көзделген қызметтерді жүзеге асыру мерзімдеріне қарай жеке-жеке анықталады.

3. Порядок возврата потребителям денежных средств
субъектом за присоединение дополнительных мощностей
10. Возврат денежных средств потребителям производится субъектом в соответствии с условиями договора ежемесячно равными долями, начиная с тридцать седьмого месяца следующего за месяцем перечисления денежных средств потребителем.
Cноска. Пункт 10 с изменением, внесенным приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 27 июля 2007 года  N 197-ОД (вводится в действие со дня его официального опубликования).
11. Сроки возврата определяются для субъектов оказывающих:
1) услуги по передаче и (или) распределению электрической энергии - исходя из срока службы (N) или нормы амортизации (Nам) силовых трансформаторов, предусмотренных в Учетной политике субъекта, утвержденной в установленном порядке;
2) услуги по передаче и (или) распределению тепловой энергии - исходя из срока службы (N) или нормы амортизации (Nам) магистральных трубопроводов, предусмотренных в Учетной политике субъекта, утвержденной в установленном порядке.
12. Срок возврата денежных средств потребителю, внесшему плату за присоединение дополнительных мощностей, определяется по одной из следующих формул:
Т = N х 12,
или,
100х12
Т = ------------,                         (2)
N  ам
где:
Т - срок возврата денежных средств потребителю, внесшему плату за присоединение дополнительных мощностей, месяц;
N - срок службы силовых трансформаторов или магистральных трубопроводов, лет;
Nам - норма амортизации силовых трансформаторов или магистральных трубопроводов, предусмотренная в Учетной политике субъекта, утвержденной в установленном порядке, процент.
Cноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 27 июля 2007 года  N 197-ОД (вводится в действие со дня его официального опубликования).
13. Сумма денежных средств, подлежащих ежемесячному возврату потребителю субъектом, определяется по следующей формуле:
П доп мощн
Sм = -----------,                         (3)
Т
где:
Sм - сумма денежных средств, подлежащих ежемесячному возврату потребителю субъектом, тенге.
14. Пример расчета размера платы за присоединение дополнительных мощностей, срока возврата денежных средств потребителю и суммы денежных средств, подлежащих ежемесячному возврату потребителю субъектом представлен в  приложении 1 к настоящим Правилам.
15. При подключении к сетям энергопередающих организаций новых потребителей с ограниченными контрактными обязательствами, сроками осуществления деятельности в конкретном регионе, период возврата средств потребителям определяется в индивидуальном порядке, исходя из сроков осуществления деятельности, предусмотренных в контрактах, по согласованию с уполномоченным органом.

16. Қосымша қуаттарды қосқаны үшін тұтынушыға субъектінің ай сайын қайтару көзі амортизациялық аударымдар мен пайда болып табылады.
17. Қосымша қуаттарды қосқаны үшін төлемақы ретінде түскен ақшалай қаражатты, сондай-ақ желілік активтерді салуға, олардың қолдағы барларын кеңейтуге және жаңартуға бағытталған шығындарды есепке алу бөлектеп есепке алудың негізгі көзқарастарын қолдана отырып, субъектінің талдау есебінің жекелеген шоттарында жүзеге асырады.
18. Субъект есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20 күніне тоқсан сайын уәкілетті органға Қалалардың, аудандар мен облыстардың жылу және электр желілерін дамыту жоспарына сәйкес қосымша қуаттарды қосқаннан бастап өспелі қорытындысымен қосымша қуаттарды қосқаны үшін ақы төлеген тұтынушыларға ақшалай қаражатты қайтару жөніндегі ақпаратты, сондай-ақ осы Ереженің 2 және 3-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша қосымша қуаттарды қосқаны үшін тұтынушылардан түскен ақшалай қаражатты субъектінің пайдалану жөніндегі ақпаратты ұсынады.
4. Осы Ережені бұзғаны үшін жауапкершілік
19. Субъекті осы Ережені бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
Жалпы пайдаланатын энергияны
тасымалдау желілерін кеңейтуге
және жаңартуға арналған энергия
беруші ұйымның шығындарын
қайтарымды негізде өтеу ережесіне
1-қосымша
Қосымша қуаттарды қосқаны үшін төлемақы мөлшерін,
тұтынушыға ақшалай қаражатты қайтару мерзімін және
субъектінің тұтынушыға ай сайынғы қайтаруға жататын
ақшалай қаражаттың сомасын есептеу үлгісі
Шартты деректер:
Белгіленген тәртіппен бекітілген Электр желілерін дамыту жоспарына сәйкес қосылатын электр қуатының бірлігіне төлемақы мөлшері 15000 теңге/кВт құрайды.
Берілген техникалық талаптарға сәйкес қосылатын электр қуатының көлемін 20 кВт құрайды.
Белгіленген тәртіппен бекітілген субъектінің Есепке алу саясатында көзделген күштік трансформаторлар амортизациясының нормасы 5 % құрайды.
1. Қосымша қуаттарды қосқаны үшін төлемақы мөлшері мынадай формула бойынша анықталады (1):
П доп мощн = П ед х М присоед = 15000 х 20 = 300000 теңге
2. Қосымша қуаттарды қосқаны үшін төлемақы төлеген тұтынушыға ақшалай қаражатты қайтару мерзімі мынадай формула бойынша анықталады (2):
Т = 0,3 х 100 х 12 = 0,3 х 100 х 12 = 72 ай
N ам                 5
3. Субъектінің тұтынушыға ай сайынғы қайтаруға жататын ақшалай қаражаттың сомасы мынадай формула бойынша анықталады (3):
Sм = П доп мощн = 300000 = 4166,67 теңге айына
Т           72
Жалпы пайдаланатын энергияны
тасымалдау желілерін кеңейтуге
және жаңартуға арналған энергия
беруші ұйымның шығындарын
қайтарымды негізде өтеу ережесіне
2-қосымша
_________________________________
(субъектінің атауы)
20____ жылғы жағдай бойынша Қалалардың, аудандар мен
облыстардың жылу және электр желілерін дамыту
жоспарына сәйкес қосымша қуаттарды қосқаннан
бастап өспелі қорытындысымен қосымша қуаттарды
қосқаны үшін ақы төлеген тұтынушыларға ақшалай
қаражатты қайтару жөніндегі ақпарат
р/с N
Тұтыну.
шының
атауы
Қалалар.
дың,
аудандар
мен
облыс.
тардың
жылу
және
электр
желіле.
рін
дамыту
жоспа.
рына
сәйкес
қосыла.
тын
қуатты.
лықтың
бірлігі.
не арнал
ған
төлемақы
(теңге/Г
кал/ч,
теңге
/кВт)
Техни.
калық
талап.
ты бе.
рудің
нөмірі,
күні
Беріл.
ген
талап.
тарға
сәйкес
қосыл.
атын
қосымша
қуаттың
көлемі
(кВт,
Гкал/
ч)
Жасал.
ған
шарт.
тың
нөмірі,
күні
Қосымша
қуаттарды
қосқаны
үшін
төлемақы.
ның мөл.
шері
теңге)
(гр.3х
гр.5)
Қосым.
ша қу.
аттар
үшін
тұты.
нушы
төле.
ген
ақша.
лай
қара.
жаттың
сомасы
(теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Тұтыну.
шыға
ақшалай қаражат
ты қай.
таруды
бастау
кезеңі
(жыл, ай)
Тұтыну.
шыға ақшалай
қаражатты қайтару мерзімі (бір субъек.
тінің
барлық тұтыну.
шылары
үшін бірыңғай), (ай)
Тұтыну.
шыға
ақшалай
қаражат.
ты қай.
таруды
аяқтау
кезеңі
Тұтынушыға
ақшалай
қаражатты ай
сайынғы қай.
тару сомасы
(теңге)
(гр.7/гр.10)
Ақшалай
қаражатты
қайтаруды
бастау
кезеңінде
тұтынушыға
қайтарылған
қаражаттың
жалпы
сомасы
(теңге)
Тұтынушыға
қайтаруға
жататын
ақшалай
қаражаттың
қалдығы
(теңге)
9
10
11
12
13
14
Басшы ________________________________________
(лауазымы, қолтаңбасы, тегі, аты-жөні)
Бас бухгалтер__________________________________
(лауазымы, қолтаңбасы, аты-жөні)
М.О.
Жалпы пайдаланатын энергияны
тасымалдау желілерін кеңейтуге
және жаңартуға арналған энергия
беруші ұйымның шығындарын
қайтарымды негізде өтеу ережесіне
3-қосымша
___________________________
(субъектінің атауы)
20_____ жылғы _____ тоқсанда қосымша қуаттарды
қосқаны үшін тұтынушылардан түскен
ақшалай қаражатты пайдалану
жөніндегі ақпарат
р/с N
Сатып алынған
материалдардың
және жүргізіліп
отырған тауарлар.
дың атауы
Шарттың,
шот-фактура.
лардың және
басқа да
растаушы
құжаттардың
нөмірі мен
күні
Қалалардың,
аудандар мен
облыстардың
жылу және
электр желі.
лерін дамыту
жоспарындағы
ұстаным
Сомасы
(теңге)
1
2
3
4
5
Басшы ________________________________________
(лауазымы, қолтаңбасы, тегі, аты-жөні)
М.О.

16. Источниками возврата субъектом денежных средств потребителю за присоединение дополнительных мощностей являются амортизационные отчисления и прибыль.
17. Учет денежных средств, поступивших в качестве платы за присоединение дополнительных мощностей, а также затрат, направленных на строительство новых, расширение и реконструкцию существующих сетевых активов осуществляется на отдельных счетах аналитического учета субъекта, с применением основных подходов раздельного учета.
18. Субъект ежеквартально к 20 числу месяца, следующего за отчетным кварталом, представляет в уполномоченный орган информацию по возврату денежных средств потребителям, внесшим плату за присоединение дополнительных мощностей нарастающим итогом с начала присоединения дополнительных мощностей в соответствии с утвержденным Планом развития  тепловых и электрических сетей городов, районов, областей, а также информацию по использованию субъектом денежных средств, поступивших от потребителей за присоединение дополнительных мощностей по формам, согласно  приложениям 2   и 3 к настоящим Правилам.
4. Ответственность за нарушение настоящих Правил
19. Субъект несет ответственность за нарушение настоящих Правил в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам компенсирования затрат
энергопередающей организации на
расширение и реконструкцию сетей
транспортировки энергии общего
пользования на возвратной основе
Пример
расчета размера платы за присоединение дополнительных мощностей,
срока возврата денежных средств потребителю и суммы денежных средств,
подлежащих ежемесячному возврату потребителю субъектом
Условные данные:
Размер платы за единицу присоединяемой электрической мощности в соответствии с утвержденным в установленном порядке Планом развития электрических сетей составляет 15000 тенге/кВт.
Объем присоединяемой электрической мощности, согласно выданным техническим условиям составляет 20 кВт.
Норма амортизации силовых трансформаторов, предусмотренная в Учетной политике субъекта, утвержденная в установленном порядке составляет 5 %.
1. Размер платы за присоединение дополнительных мощностей, определяется по формуле (1):
П доп мощн = П ед М присоед = 15000 х 20 = 300000 тенге
2. Срок возврата денежных средств потребителю, внесшему плату за присоединение дополнительных мощностей, определяется по формуле (2):
0,3х100х12   0,3х100х12
Т = ---------- = ---------- = 72  месяца
N  ам           5
3. Сумма денежных средств, подлежащих ежемесячному возврату потребителю субъектом определяется по формуле (3):
П доп мощн      300000
Sм = ----------- = -------- = 4166,67 тенге в месяц
T           72
Приложение 2
к Правилам компенсирования затрат
энергопередающей организации на
расширение и реконструкцию сетей
транспортировки энергии общего
пользования на возвратной основе
______________________________
(наименование субъекта)
Информация
по возврату денежных средств потребителям, внесшим
плату за присоединение дополнительных мощностей нарастающим
итогом с начала присоединения дополнительных мощностей
в соответствии с утвержденным Планом развития тепловых и
электрических сетей городов, районов, областей
по состоянию на ___________ 20___ года
N
пп
Наименование
потребителя
Плата за
единицу
присое-
диняемой
мощности
в соот-
ветствии
с Планом
развития
тепловых
и элект-
рических
сетей
городов,
районов и
областей
(тенге/
Гкал/ч,
тенге/кВт)
Номер,
дата
выдачи
техни-
ческого
условия
Объем
присое-
диняемой
дополни-
тельной
мощности
в соот-
ветствии
с выдан-
ными
техни-
ческими
условиями
(кВт,
Гкал/ч)
Номер,
дата
заклю-
ченного
дого-
вора
Размер
платы за
присоеди-
нение
допол-
нительных
мощностей
(тенге)
(гр.3xгр.5)
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Сумма
денежных
средств,
внесенных
потреби-
телем за
дополни-
тельные
мощности
(тенге)
Период
начала
возврата
денежных
средств
потре-
бителю
(год,
месяц)
Срок
возврата
потреби-
телю
денежных
средств
(единый
для всех
потреби-
телей
одного
субъекта),
(месяц)
Период
завер-
шения
возврата
денежных
средств
потре-
бителю
(год,
месяц)
Сумма
ежемесяч-
ного
возврата
денежных
средств
потреби-
телю
(тенге)
(гр.7/
гр.10)
Общая
сумма
осуществ-
ленного
возврата
средств
потреби-
телю за
период
с начала
возврата
денежных
средств
(тенге)
Остаток
денежных
средств,
подлежащих
возврату
потре-
бителю
(тенге)
8
9
10
11
12
13
14
Руководитель ________________________________________
(должность, подпись, фамилия, инициалы)
Главный бухгалтер ___________________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
М.П.
Приложение 3
к Правилам компенсирования затрат
энергопередающей организации на
расширение и реконструкцию сетей
транспортировки энергии общего
пользования на возвратной основе
______________________________
(наименование субъекта)
Информация
по использованию денежных средств, поступивших от
потребителей за присоединение дополнительных мощностей
за ___ квартал 20___ года
N
пп
Наименование
приобретенных
материалов и
проводимых
работ
Номер и дата
договора,
счета-фактуры
и других
подтверждающих
документов
Позиция
в Плане
развития
тепловых и
электрических
сетей
городов,
районов и
областей
Сумма
(тенге)
1
2
3
4
5
Руководитель ________________________________________
(должность, подпись, фамилия, инициалы)
М.П.