"Жолдық машина станцияларын пайдалануға және күтіп-ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2007 жылғы 15 мамырдағы N 305 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 27 маусымдағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4761 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 30 маусымдағы N 476 бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.06.30 N 476 бұйрығымен.
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 6) тармақшасына, 17-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Жолдық машина станцияларын пайдалануға және күтіп-ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (Белоног А.А.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ұйымдастыру-құқықтық жұмыс департаменті (Мұхамеджанов Ж.М.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін ресми жариялауға жіберсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетінің төрағасы - Қазақстан Республикасы Бас мемлекеттік санитарлық дәрігері А.А. Белоногқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникация
министрі
_________________С. Ахметов
2007 жылғы 31 мамыр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің м.а.
2007 жылғы 15 мамырдағы
N 305 бұйрығымен бекітілген
"Жолдық машина станцияларын пайдалануға және күтіп-ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормалары 1. Жалпы ережелер
1. "Жолдық машина станцияларын пайдалануға және күтіп-ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормалары (бұдан әрі - санитарлық ереже) қызметі жолдық машина станцияларын пайдалануға және күтіп-ұстауға байланысты жеке және заңды тұлғаларға арналған.
2. Осы санитарлық ереженің санитарлық-эпидемиологиялық талаптары жолдық машина станцияларына (бұдан әрі - ЖМС) таратылады.

Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации путевых машинных станций"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 мая 2007 года № 305. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2007 года № 4761. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от от 30 июня 2010 года № 476
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 30.06.2010 № 476.
В соответствии с подпунктом 10) статьи 7 , подпунктом 1)  статьи 17 Закона Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения", ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые санитарно-эпидемиологические правила и нормы "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации путевых машинных станций"
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Белоног А.А.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту организационно-правового обеспечения Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Мухамеджанов Ж.М.) направить настоящий приказ на официальное опубликование после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета государственного санитарно-эпидемиологического надзора - Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан Белоног А.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
И.о. Министра
"СОГЛАСОВАН"
Министр транспорта и
коммуникаций
Республики Казахстан
Утверждены приказом
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
15 мая 2007 года N 305
Санитарно-эпидемиологические правила и нормы
"Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации путевых машинных станций"
1. Общие положения
1. Санитарно-эпидемиологические правила и нормы (далее - санитарные правила) "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации путевых машинных станций" предназначены для физических и юридических лиц, деятельность которых связана с содержанием и эксплуатацией путевых машинных станций.
2. Санитарно-эпидемиологические требования настоящих санитарных правил распространяются на путевые машинные станции.

3. Ұйымның басшылары және жеке тұлғалар меншік нысанына тәуелсіз осы санитарлық ереже талаптарының сақталуын қамтамасыз етуі тиіс.
4. Осы санитарлық ережеде келесі терминдер мен анықтамалар қолданылды:
1) жолдық машина станциясы - жолдың орташа және күрделі жөндеуін жүзеге асыруға арналған темір жол көлігінің құрылымдық бөлімшесі;
2) жол монтерлары - қызметі жолдарды ағымдық күтіп ұстауға, жол торлары звеноларын жинауға және таратуға, тиеу және түсіру жұмыстарына бағытталған жұмысшылар.
2. ЖМС өндірістік және тұрмыстық үй-жайларға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
5. ЖМС-ның өндірістік ғимараттары мен санитарлық-тұрмыстық үй-жайлары Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3792 болып тіркелген "Өндірістік объектілерді жобалауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2005 жылғы 8 шілдедегі N 334 бұйрығы (бұдан әрі - N 334 бұйрық) талаптары ескеріле жобалануы тиіс.
6. Жылжымалы жасақтардың тоқтап тұратын жолдарына, өндірістік және әкімшілік-тұрмыстық ғимараттарда кіреберіс жолдар қарастырылуы тиіс.
7. Жинақтаушы материалдарды сақтауға арналған қоймалар санитарлық-қорғау аймағын сақтау арқылы және ашық жел соғатын учаскелердегі елді-мекендердің ық жағында орналасуы тиіс.
8. ЖМС-ның өндірістік ғимараттарының орталықтандырылған шаруашылық-ауызсумен жабдықтануы және кәріз желісіне қосылған болуы тиіс.
9. Жұмыс аумағының ауасына зиянды заттар бөлетін ЖМС-ның өндірістік үй-жайлары және жылжымалы шеберханалары сыртқа тарату желдеткіш жүйесімен жабдықталуы тиіс.
10. Өндірістік объектілердегі жылу, желдеткіш және салқындату жүйелері N 334 бұйрықтың талаптарына сай болуы тиіс.
11. Желдеткіш жүйесі жарамсыз болғанда және ажыратылып тұрғанда өндірістік үй-жайларды және жылжымалы шеберханаларды пайдалануға рұқсат етілмейді.
12. Жұмысшыларды тасуға арналған вагондар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2810 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2004 жылғы 18 наурыздағы N 122-I бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының жолаушыларын, багажын және жүк багажын темір жол көлігімен тасымалдау ережесінің талаптарына сай болуы тиіс.
13. Жұмысшылар тұрақты болатын өндірістік үй-жайларда N 334 бұйрық талаптарына сай болуы қажет табиғи және жасанды жарық қарастырылуы тиіс.

3. Руководители организаций и физические лица независимо от форм собственности должны обеспечивать соблюдение требований настоящих санитарных правил.
4. В настоящих санитарных правилах использованы следующие термины и определения:
1) путевая машинная станция (далее - ПМС) - структурное подразделение железнодорожного транспорта, предназначенное для осуществления среднего и капитального ремонта пути;
2) монтеры пути - рабочие, деятельность которых направлена на текущее содержание путей, сборку и разборку звеньев путевой решетки, погрузо-разгрузочные работы.
2. Санитарно-эпидемиологические требования
к содержанию и эксплуатации ПМС
5. Производственные здания и санитарно-бытовые помещения ПМС должны проектироваться с учетом требований приказа и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 июля 2005 года N 334 "Об утверждении санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию производственных объектов", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3792 (далее - приказ 334).
6. К путям отстоя подвижных формирований, производственным и административно-бытовым зданиям должны быть предусмотрены подъездные пути.
7. Склады для хранения комплектующих материалов должны размещаться с подветренной стороны по отношению к населенным пунктам, на открытых проветриваемых участках и с соблюдением санитарно-защитной зоны.
8. Производственные здания ПМС должны иметь централизованное хозяйственно-питьевое водоснабжение и должны быть подключены к централизованным сетям канализации.
9. В производственных помещениях и передвижных мастерских ПМС с выделением вредных веществ в воздух рабочей зоны должна быть оборудована приточно-вытяжная система вентиляции.
10. Системы отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха на производственных объектах должны соответствовать требованиям приказа N 334 .
11. Не допускается эксплуатация производственных помещений и передвижных мастерских при неисправных и отключенных системах вентиляции.
12. Вагоны для перевозки рабочих должны соответствовать требованиям Правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 18 марта 2004 года N 122-I , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2810.
13. В производственных помещениях с постоянным пребыванием рабочих должно быть предусмотрено естественное и искусственное освещение, которое должно соответствовать требованиям приказа N 334 .

14. ЖМС-ның жылжымалы құрамы алынып-салынатын немесе қозғалмалы баспалдақпен, ал тұрақ жерінде - вагонға кіру үшін қойылған баспалдақ тумбасымен жабдықталуы тиіс.
15. Өндірістік объектілер құрамы N 334 бұйрықтың талаптарына сай болуы қажет қосалқы және санитарлық-тұрмыстық үй-жайлармен жабдықталуы тиіс.
16. Санитарлық-тұрмыстық үй-жайлар купе-себезгі, киім ілетін, кептіру бөлмесімен жабдықталуы тиіс.
17. Локомотив кабиналарының креслолары қатты, кабина еденіне бекітілуі және жұмыс жағдайында бекітілуді қамтамасыз ету арқылы тірек құрылысы тік осінің 360 0 С-қа айналуы мүмкіндігінде болуы тиіс; орындықтың беткі биіктігі - еден деңгейінен 380-600 миллиметр (бұдан әрі - мм) шамасында, бойлық ара бағыты - 200 мм-ге дейін реттелуі тиіс; көтерілетін шынтақ қоятын жерде жастықша ұзындығы - 200-250 мм, ал ені 60-80 мм болуы тиіс; бұрыштарын доғалдандыруға рұқсат етіледі.
18. Машинист кабинасы төмендегі талаптарға сай болуы тиіс:
1) жылыту және желдетуге арналған қондырғылармен жабдықталған болуы тиіс; ауа температурасын реттеу қондырғылары қолмен немесе автоматтандырылған болуы тиіс;
2) ауа салқындату қондырғысымен жабдықталуы тиіс; салқындатқыш қондырғысын жылыту жүйесімен аралас орнатуға рұқсат етіледі;
3) 55 градус Цельсийден (бұдан әрі - 0 С) жоғары температуралы жылыту құрылғыларының ашық бөліктері қоршалған болуы тиіс;
4) машинист кабинасына берілетін сыртқы ауаның мөлшері сағатына 100 текше метрден (бұдан әрі - м 3 /сағ) кем болмауы тиіс.
19. Дизель-генераторлы бөлімшелердегі шудың жалпы деңгейі 110-120 децибелден (бұдан әрі - дБА) кем болмауы тиіс. Машинистердің және олардың көмекшілерінің жұмыс орындарындағы дизель-генераторларының шу және дірілді таратуын болдырмау үшін кабина-еден, қабырға, төбе құрылысы элементтерінде діріл-дыбыс оқшауландыру қарастырылуы тиіс. Жол машиналары кабинасының жұмыс орындарында октавалық жолақ жиілігіндегі дыбыс қысымының деңгейі гигиеналық талаптарға сәйкес болуы тиіс.
20. Машинистің және оның көмекшісінің жұмыс орнындағы дірілжеделдету мәні Мемлекеттік нормативтік құқықтық құжаттамалар тізілімінде N 3781 болып тіркелген, "Діріл көздерімен жұмыс жағдайларына қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2005 жылғы 29 маусымдағы N 310 бұйрығына сай болуы тиіс.
21. Кабина еденінен 150 және 1500 мм биіктіктегі терезелер мен есіктер жабық кезде (металл және әйнек бөлшектерді қоспағанда) қоршаудың ішкі беті және биіктігі бойынша сол бір деңгейдегі қабырғадан 150 мм қашықтықтағы кабина ауасының температурасы 5 0 С-тан кем болмауы тиіс.

14. Подвижной состав ПМС должен быть оборудован съемными или выдвижными лестницами, а на месте стоянки - приставными лестничными тумбами для входа в вагоны.
15. Производственные объекты должны быть оборудованы вспомогательными и санитарно-бытовыми помещениями, состав которых должен соответствовать требованиям приказа N 334 .
16. В санитарно-бытовых помещениях должны оборудоваться купе-душевые, гардеробные, сушильная.
17. Кресла в кабинах локомотивов должны быть жестко закреплены на полу кабины и иметь возможность вращаться на 360 градусов (далее - 0 ) вокруг вертикальной оси опорной конструкции с обеспечением фиксации в рабочем положении; положение сиденья должно регулироваться по высоте поверхности - в пределах 380-600 миллиметров (далее - мм) от уровня пола; в продольном направлении - до 200 мм; откидывающиеся подлокотники должны иметь длину подушки 200-250 мм, а ширину 60-80 мм; допускается округление углов.
18. Кабина машиниста должна быть оборудована установками для отопления и вентиляции; с ручным или автоматическим регулированием температуры воздуха; для кондиционирования воздуха. Открытые части отопительных устройств, имеющие температуру выше 55 градусов Цельсия (далее - 0 С), должны быть ограждены. Количество наружного воздуха, подаваемого в кабину машиниста, должно быть не менее 100 кубических метров в час (далее - м 3 /час).
19. Общий уровень шума в отделениях дизель-генераторных должен составлять не более 110-120 децибел А (далее - дБа). На рабочем месте машинистов и их помощников должна быть предусмотрена виброзвукоизоляция элементов конструкции кабин от дизель-генераторов - пола, стен, потолка. Уровни звукового давления в октавных полосах частот на рабочем месте в кабине путевых машин должны соответствовать гигиеническим нормативам.
20. Значения виброускорений на рабочих местах машиниста и его помощника должны соответствовать требованиям приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 июня 2005 года N 310 "Санитарно-эпидемиологические требования к условиям работы с источниками вибрации", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правововых актов под N 3781.
21. При закрытых окнах и дверях на высоте 150 и 1500 мм от пола кабины, внутренних поверхностей ограждений (за исключением металлических и стеклянных деталей) и температуры воздуха кабины на расстоянии 150 мм от стенок на одном и том же уровне по высоте разница температур должна быть не более 5 0 С.

22. Машинистің кабинасы ауыспалы тоқтың - 42 вольттан (бұдан әрі - В) жоғары емес, тұрақты тоқтың - 110 В жоғары емес кернеуліктегі жарық жүйесімен жабдықталуы тиіс. Машинист кабинасында басқару пультінің 25-30 люкс (бұдан әрі - лк) деңгейінде номиналды жарықты қамтамасыз ететін жалпы жарықтың шырағы болуы тиіс; жол машиналарының кузовындағы жасанды жарықтың құрылғысы 5 лк-тен кем емес өту еденіндегі жарықты, ал еденнен 1 метр (бұдан әрі - м) деңгейде өту жағынан жабдықтың қоршауының тік беті 20-30 лк қамтамасыз етуі тиіс; машина бөлімшесіндегі шам көзінде жарықты ыдыратқыш болуы немесе жабдықтармен қызмет ету кезінде шамның тура сәулесі адам көзіне түспейтіндей орналасуы тиіс.
23. Кабиналар әйнектердің сенімді резеңкемен нығыздалуын және терезені қозғауға ыңғайлы бекітілуді қамтамасыз етуі тиіс; кабинаның ішкі жағының алдыңғы терезенің барлық ені бойынша күннен қорғауға арналған көрінбейтін экрандар болуы; әйнек тазартқыш, әйнек жылытқыш және әйнек жуғыш жабдықтар болуы тиіс. Әйнек маңдайын тазалау және жылыту секторы машинистің отырып және тұрып жұмыс істеуі кезінде көріну жағдайын қамтамасыз етуі тиіс. Әйнек тазартқыштың қозғалмалы бөлшектері ажырап тұрған кезде жолды дұрыс көруге кедергі жасамауы тиіс. Кабинаның сыртқы екі жақ бетінде жылжымалы терезенің алдында арт жақты көрсететін айна орнатылуы тиіс.
24. Механизацияға арналған жол жұмыстарын орындау кезінде аз механизациялық құралдар - бұран бұрағыш, электрогайка кілттері, рихтовтік домкраттар пайдаланылуы тиіс.
25. Жұмысшыларды ауыз сумен жүйелі қамтамасыз ету және ыстық тамақ жеткізу ұйымдастырылуы тиіс.
26. Жол жөндеу процесінде ауыр жұмыс түрлерінің жоғарғы меншікті салмағы кезінде ауысым ішінде ЖМС жұмысшыларының тиеу жұмысы сыртқы ауа температурасының есебімен реттелуі тиіс. Тиеу сыртқы ауаның қалыпты температурасы кезінде 71%-дан, +30 0 С кезінде 65%-дан, +35 0 С кезінде 59%-дан, +40 0 С кезінде 53%-дан, +45 0 С кезінде 47%-дан артпауы тиіс.
27. Ауыр және өте ауыр жұмыстарды бір күн бойы немесе бірнеше күн қатарынан беруге рұқсат етілмейді. Орташа ауыр және жеңіл жұмыстар жұмыс уақытының 50%-на дейін болуы тиіс.
28. Механикаландырылмаған неғұрлым ауыр жұмыстарды орындауға арналған бригадалар ер адамдардан құралуы тиіс.
29. ЖМС жұмысшылары қысқы және жазғы арнайы киіммен, шаң және шудан қорғану үшін жеке қорғаныш құралымен қамтамасыз етілуі тиіс.
30. Жергілікті діріл әсері кезінде қол тамырларының тартылуын болдырмау үшін қысқы мезгілде электр тогымен шпалды соққылайтын балғасапты жылытатын автоматты жылытқыш қарастылуы тиіс.

22. Кабина машиниста должна быть оборудована системой освещения с напряжением переменного тока не выше 42 вольт (далее - В), постоянного тока - не выше 110 В. В кабине машиниста должны быть светильники общего освещения, обеспечивающие номинальную освещенность на уровне пульта управления 25-30 люкс (далее - лк); устройство искусственного освещения в кузове путевых машин должно обеспечивать освещенность на полу проходов не менее 5 лк, а на вертикальной поверхности ограждений оборудования со стороны прохода на уровне 1 метра (далее - метр) от пола - 20-30 лк; источники света в машинном отделении должны иметь рассеиватели или распологаться так, чтобы прямой световой поток ламп не попадал в глаза при обслуживании оборудования.
23. Кабины должны обеспечиваться надежным резиновым уплотнением стекол и фиксаторами выдвижных окон; наличием с внутренней стороны кабины на лобовых окнах непрозрачных экранов для защиты от солнца по всей ширине окна; оборудованием стеклоочистителей, стеклообогревателей и стеклоомывателей. Сектор очистки и обогрева лобового стекла должен обеспечивать видимость при работе машиниста в положении сидя и стоя. Подвижные элементы стеклоочистителя в отключенном состоянии не должны мешать обзору пути. Снаружи с обеих сторон кабины перед выдвижными окнами должны быть установлены зеркала обратного вида.
24. При выполнении путевых работ для механизации должны использоваться средства малой механизации - шуруповерты, электрогаечные ключи, рихтовочные домкраты.
25. Должна быть организована доставка горячей пищи и систематическое обеспечение рабочих питьевой водой.
26. При высоком удельном весе тяжелых видов работ в процессе ремонта пути, рабочая нагрузка работников ПМС в течение смены должна регламентироваться с учетом температуры наружного воздуха. Загрузка не должна превышать 71 % при температуре наружного воздуха + 18-22 0 С, 65 % - при +30 0 С, 59 % - +35 0 С, 53 % - при +40 0 С, 47 % - при +45 0 С.
27. Не допускается сочетание на протяжении дня или несколько дней подряд тяжелых и очень тяжелых работ. Работы средней тяжести и легкие должны занимать до 50 % рабочего времени.
28. Бригады для выполнения наиболее тяжелых немеханизированных работ должны состоять из мужчин.
29. Работники ПМС должны быть обеспечены зимней и летней спецодеждой и спецобувью, индивидуальными средствами защиты от пыли и шума.
30. Для исключения спазма сосудов рук при воздействии локальной вибрации, в зимний период должен быть предусмотрен автоматический подогрев рукояток электрошпалоподбоек.

31. Көктемгі-жазғы маусымдағы фотодерматиттерді болдырмау үшін жаңадан сіңірілген ағаш шпалдарымен жұмыс істеу кезінде ЖСМ жұмысшылары Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген қорғаныш жақпа майлармен және пасталарымен қамтамасыз етілуі тиіс.
32. Жылдың салқын мезгілінде ЖМС жұмысшыларына жылжымалы вагоншалар, жазғы мезгілде - жеңіл алмалы-салмалы күн қағар қарастырылуы тиіс.
33. ЖМС 60 адамға үш күн артығымен жететін есеппен ет және балық консервілері, май, бұршақ, макарон өнімдері, қант және басқа да азық-түліктерден тұратын тағам азық-түліктерінің үнемі төмендемейтін артық мөлшері болуы және уақытылы толықтырылуы және олардың жарамдылық мерзімі аяқталғанға дейін жаңартылуы тиіс.
34. Тағам азық-түліктерін сақтау үшін ЖМС-да осы санитарлық ережеге қосымшаға сәйкес қажетті салқындатқыш жабдық және асүйлік-асханалық құрал-жабдық болуы тиіс.
35. Асхана түрінде қайта жабдықталған вагон Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2987 болып тіркелген "Жолаушылар поезының вагон-мейрамханаларына қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 24 маусымдағы N 496 бұйрығының талаптарына сай болуы тиіс.
36. ЖМС жұмысшыларының тұруына арналған вагондар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3812 болып тіркелген "Жолаушылар вагондарын пайдалануға және күтіп ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2005 жылғы 14 шілдедегі N 358 бұйрығының талаптарына сай болуы тиіс.
37. ЖМС-сы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3358 болып тіркелген "Халыққа жедел медициналық көмек көрсету үшін алғашқы көмек көрсету дәрі қобдишасының құрамын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2004 жылғы 20 желтоқсандағы N 876 бұйрығының талабына сәйкес апаттық жағдайлар кезінде алғашқы медициналық көмек көрсету үшін қажетті дәрі-дәрмек жиынымен қамтамасыз етілуі тиіс.
Дәрі-дәрмектер тоқсан сайын бір реттен кем емес уақтылы толықтырылуы тиіс.

31. Для предупреждения фотодерматитов в весенне-летний период работники ПМС при работе с деревянными шпалами должны быть обеспечены защитными мазями и пастами, разрешенными к применению на территории Республики Казахстан.
32. В холодное время года работникам ПМС должны предусматриваться передвижные вагончики, в летнее время - легкие съемные навесы.
33. ПМС должны иметь постоянный неснижаемый запас продуктов питания, состоящий из мясных и рыбных консервов, жиров, круп, макаронных изделий, сахара и других продуктов, из расчета трехдневного запаса на 60 человек и своевременно пополняться и обновляться до истечения срока их годности.
34. Для хранения продуктов питания, ПМС должны иметь необходимое холодильное оборудование и кухонно-столовый инвентарь согласно приложению к настоящим санитарным правилам.
35. Вагон, переоборудованный под столовую должен соответствовать требованиям приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 июня 2004 года N 496 "Санитарно-эпидемиологические требования к вагону-ресторану пассажирского поезда", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2987.
36. Вагоны для проживания работников ПМС должны соответствовать требованиям приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 июля 2005 года N 358 "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации пассажирских вагонов", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3812.
37. ПМС должны быть обеспечены необходимым набором медикаментов для оказания первой медицинской помощи при аварийных ситуациях в соответствии с требованиями приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2004 года N 876 "Об утверждении состава аптечки первой помощи для оказания неотложной медицинской помощи населению", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3358.
Медикаменты должны своевременно пополняться, не реже одного раза в квартал.