Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 157 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 29 қазандағы N 160 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 22 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5408 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 95 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.02.24 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлерін келісу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Басқармасы (бұдан әрі - Агенттік) Қ АУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 157 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2952 тіркелген) Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының "Қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлері қызметіне кандидаттарды келісу ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 157 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 19 ақпандағы N 35 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3509 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, 2005 жылғы маусым, N 15, 111-құжат), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының "Қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлері қызметіне кандидаттарды келісу ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 157 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 35 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4168 тіркелген), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінде құжаттарды ұсыну мәселелері бойынша кейбір нормативтік құқықтық кесімдерге толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2007 жылғы 30 наурыздағы N 76 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4670 тіркелген), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының "Қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлері қызметіне кандидаттарды келісу ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 157 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 120 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4708 тіркелген), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 157 қаулысына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" 2007 жылғы 25 маусымдағы N 169 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4839 тіркелген), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 157 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 24 желтоқсандағы N 273 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5123 тіркелген)енгізілген өзгерістері мен толықтыруларымен бірге мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қаржы ұйымдары басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру ережесінде:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года № 157 "Об утверждении Правил выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 октября 2008 года № 160. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2008 года № 5408. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 95
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2012 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого дня его официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих порядок согласования руководящих работников финансовых организаций, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 12 июня 2004 года № 157 "Об утверждении Правил выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2952), с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Агентства от 19 февраля 2005 года № 35 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года № 157 "Об утверждении Правил согласования кандидатов на должности руководящих работников финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3509, опубликованное в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, июнь 2005 года, № 15, ст. 111), постановлением Правления Агентства от 25 февраля 2006 года № 35 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года № 157 "Об утверждении Правил согласования кандидатов на должности руководящих работников финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4168), постановлением Правления Агентства от 30 марта 2007 года № 76 "О внесении дополнений и изменений в некоторые нормативные правовые акты по вопросам представления документов в Агентство Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4670), постановлением Правления Агентства от 30 апреля 2007 года № 120 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года № 157 "Об утверждении Правил выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4708), постановлением Правления Агентства от 25 июня 2007 года № 169 "О внесении изменения и дополнения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года № 157 "Об утверждении Правил выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4839), постановлением Правления Агентства от 24 декабря 2007 года № 273 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года № 157 "Об утверждении Правил выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5123), следующие изменения и дополнения:
в Правилах выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, утвержденных указанным постановлением:

1-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Осы кандидат бұдан бұрын тиісті немесе жоғары лауазымды қызметке тағайындалуға уәкілетті органмен келісілген деген талаппен және осы кандидат Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келеді деген талаппен қаржы ұйымы уәкілетті органының шешімімен жаңа мерзімге қайта тағайындалған (қайта сайланған) қаржы ұйымының басшы қызметкерін уәкілетті органмен келісу тиісті емес.
Осындай жағдайда қаржы ұйымы осы кандидат Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келетіні көрсетілетін ілеспе хатпен басшы қызметкерді тиісті лауазымға жаңа мерзімге тағайындау (сайлау) жөніндегі қаржы ұйымы уәкілетті органының шешімінен үзінді көшірменің көшірмесін береді. Басқа құжаттарды беру талап етілмейді."
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қаржы ұйымы кандидатын келісу үшін уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) кандидат Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде қаржы ұйымының басшы қызметкерлеріне қойылған талаптарға сәйкес келетіні көрсетіліп, еркін нысанда жасалған өтінішті және қаржы ұйымымен (өтініш берушімен) құжаттамалық жағынан тексерілгені көрсетіліп, кандидат туралы, оның ішінде осы Ереженің 1, 1-1-қосымшаларына сәйкес ұсынылған мәліметтерді және оған мыналар қол қоюлары тиіс:
қаржы ұйымының (өтініш берушінің) директорлар кеңесінің бірінші басшысы, ал ол болмаған жағдайда, директорлар кеңесінің шешімімен (директорлар кеңесінің осы шешімінің көшірмесін беріп) директорлар кеңесінің бір мүшесі - директорлар кеңесінің мүшелерін, қаржы ұйымының (өтініш берушінің) бірінші басшысын және басқарма мүшелерін тағайындағанда (сайлағанда);
қаржы ұйымы (өтініш беруші) басқармасының бірінші басшысы (тіркеуші, трансфер-агенттің атқарушы органының функцияларын жеке жүзеге асыратын тұлғаның) не қаржы ұйымы (өтініш беруші) басқармасының бірінші басшысының қызметін атқарушы тұлға (тіркеуші, трансфер-агенттің атқарушы органының функцияларын жеке жүзеге асыратын тұлғаның) (міндетін атқару жүктелгені туралы шешімнің көшірмесін беріп) - директорлар кеңесінің бірінші басшысын, бас бухгалтерді және қаржы ұйымының (өтініш берушінің) өзге басшы қызметкерлерін тағайындағанда (сайлағанда);
сақтандыру брокері аукционерлерінің бірі - сақтандыру брокерінің бірінші басшысын сақтандыру брокерінің бірінші басшысы ретінде не оның міндетін атқарушы тұлғаны (міндетін атқару жүктелгені туралы шешімнің көшірмесін беріп) тағайындағанда (сайлағанда) - бірінші басшының орынбасарын және сақтандыру брокерінің бас бухгалтерін тағайындағанда (сайлағанда);
қаржы ұйымының (өтініш берушінің) осы құжатқа қол қоюға уәкілеттігі бар қатысушыларының бірі (жауапкершілігі шектеулі серіктестігі ұйымдастырушылық-құқықтық нысанда құрылған қаржы ұйымы үшін) -тіркеушінің, трансфер-агенттің атқарушы органының, сақтандыру брокерінің бірінші басшысының функцияларын жеке жүзеге асыратын тұлғаны тағайындағанда (сайлағанда);

пункт 1-1 изложить в следующей редакции:
"1-1. Не подлежит согласованию руководящий работник финансовой организации, переназначенный (переизбранный) на новый срок решением уполномоченного органа финансовой организации, при условии, что данный кандидат был ранее согласован с уполномоченным органом на соответствующую или вышестоящую должность и при условии соответствия данного кандидата требованиям, установленным законодательными актами Республики Казахстан.
В этом случае финансовая организация представляет копию выписки из решения уполномоченного органа финансовой организации о назначении (избрании) руководящего работника на соответствующую должность на новый срок с сопроводительным письмом, в котором указывается о соответствии данного кандидата требованиям, установленным законодательными актами Республики Казахстан. Представление иных документов не требуется.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Финансовая организация представляет в уполномоченный орган для согласования кандидата следующие документы:
1) ходатайство, составленное в произвольной форме с указанием о том, что кандидат соответствует требованиям, предъявляемым законодательными актами Республики Казахстан к руководящим работникам финансовой организации и сведения о кандидате, в том числе представленные в соответствии с приложениями 1, 1-1 к настоящим Правилам, документально проверены финансовой организацией (заявителем), и подписанное:
первым руководителем совета директоров финансовой организации (заявителя), а в случае его отсутствия, одним из членов совета директоров по решению совета директоров (с представлением копии данного решения совета директоров) - при назначении (избрании) членов совета директоров, первого руководителя и членов правления финансовой организации (заявителя);
первым руководителем правления финансовой организации (заявителя) (лицом, единолично осуществляющим функции исполнительного органа регистратора, трансфер-агента) либо лицом, исполняющим обязанности первого руководителя правления финансовой организации (заявителя) (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа регистратора, трансфер-агента) (с представлением копии решения о возложении исполнения обязанностей) - при назначении (избрании) первого руководителя совета директоров, главного бухгалтера и иных руководящих работников финансовой организации (заявителя);
одним из акционеров страхового брокера - при назначении (избрании) первого руководителя страхового брокера, первым руководителем страхового брокера либо лицом, исполняющим его обязанности (с представлением копии решения о возложении исполнения обязанностей) - при назначении (избрании) заместителя первого руководителя и главного бухгалтера страхового брокера;
одним из участников финансовой организации (заявителя), уполномоченным на подписание данного документа (для финансовой организации, созданной в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью) - при назначении (избрании) лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа регистратора, трансфер-агента, первого руководителя страхового брокера;

2) басқарма мүшесінің лауазымына, қаржы ұйымы құрылымдық
бөлімшелерінің қызметіне үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге
асыратын және оның негізінде сәйкес банк операциялары, сақтандыру  және(немесе) инвестициялық қызмет жүргізілетін, бағалы қағаздар рыногында мәмілелер жасалатын құжаттарға қол қоюға құқығы бар қаржы ұйымының өзге басшысы лауазымына кандидаттың қызметтік нұсқаулығының (тегін, атын, бар болса - әкесінің атын, лауазымын және қызметтік нұсқаулығымен танысқан күнді және оның қойылған қолын көрсетіп, осы кандидаттың өкілеттігі бар) көшірмесін;
3) қаржы ұйымының басшы лауазымына кандидатты тағайындау (сайлау) күнін көрсетіп, қаржы ұйымы уәкілетті органының кандидатты тағайындау (сайлау) жөніндегі шешімінен үзінді көшірменің көшірмесін (екі және одан астам кандидаттарды келіскенде - әр кандидат үшін шешімнің үзінді көшірмесінен бір данадан).
Тағайындау күні болмаған жағдайда, тағайындау (сайлау) күні болып қаржы ұйымының уәкілетті органы шешім қабылдаған күн саналады;
4) осы Ереженің 1, 1-1-қосымшаларына сәйкес электронды және қағаз жеткізушідегі кандидат туралы мәліметтерді;
5) осы Ереженің 4-2-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайда, ғылыми дәрежені алғанын растайтын құжаттың көшірмесін;
6) кандидаттың жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
7) кандидаттың мінсіз іскерлік беделін растайтын құжаттарды: құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепті жүргізу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның анықтама нысанында берген экономикалық қызмет саласындағы немесе орта дәрежелі, ауыр және аса ауыр қылмыс үшін алынбаған немесе өтелмеген сот ісінің жоқтығын растайтын құжатты (не бір кандидатты басқа басшы лауазымына келісу үшін құжаттар пакетін бергенде құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепті жүргізу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органының анықтамасының көшірмесін) (аталған құжатты беру күні өтінішті берген күннің алдындағы үш айдан астам болмауы тиіс);
қол қойылған күнін және ұсыным берген тұлғаның лауазымын, ұсыным берген тұлға осы Ереженің талаптарына сәйкес келетінін, сондай-ақ кандидаттың мына кәсіби мінездемелерін көрсетіп, еркін нысанда жасалған, осы Ереженің 4-2-қосымшасында көрсетілген кем дегенде екі тұлғадан алынған кандидатқа ұсыным хаттарды:
кәсіби жарамдылығын бағалау;
кәсіби қызметіндегі жетістіктері;
жеке мінездеме;
қадір-қасиеті және кемшіліктері;
қойылған міндеттерді орындау мүмкіндігі;
потенциалдары және мүмкіндіктері;
қабылданатын шешімдердің тиімділігі;
жұмыстың жалпы нәтижесіне жеке үлесі.
Мәліметтер мен (немесе) ұсынылған құжаттардың шынайлығын тексеру қажеттілігі болған жағдайда, уәкілетті орган қажетті ақпаратты тиісті органдардан, ұйымдардан не ұсыным берген тұлғадан сұратады.
Кандидаттың мінсіз іскерлік беделін растау болып осы тармақтың 7) тармақшасында көрсетілген құжаттардың болуы, сондай-ақ қаржы ұйымы кандидатты келісу жөніндегі өтінішті бергенге дейінгі бір жыл ішінде уәкілетті органның кандидатқа қолданған санкцияларының болмауы табылады.";
4-2-тармақта:
алтыншы абзацта:
"болып табылады" деген сөздер "сонымен қоса болуы мүмкін" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші сөйлем алынып тасталсын;
жетінші абзац:
"басшы қызметкері," деген сөздерден кейін "сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
4-3-тармақта:
"4-тармағында" деген цифрмен сөз "4, 4-4-тармақтарында" деген цифрмен және сөзбен ауыстырылсын;

2) копию должностной инструкции (содержащей полномочия данного кандидата с указанием фамилии, имени, при наличии - отчества, должности и даты ознакомления с должностной инструкцией и его подписи) кандидата на должность члена правления, иного руководителя финансовой организации, осуществляющего координацию и (или) контроль за деятельностью структурных подразделений финансовой организации и обладающего правом подписи документов, на основании которых соответственно проводятся банковские операции, страховая и (или) инвестиционная деятельность, совершаются сделки на рынке ценных бумаг;
3) копию выписки из решения уполномоченного органа финансовой организации о назначении (избрании) кандидата (при согласовании двух и более кандидатов - на каждого кандидата по одному экземпляру выписки из решения), с указанием даты назначения (избрания) кандидата на руководящую должность финансовой организации.
В случае если дата назначения отсутствует, то датой назначения (избрания) кандидата считается дата принятия решения уполномоченного органа финансовой организации;
4) сведения о кандидате согласно приложениям 1, 1-1 к настоящим Правилам на электронном и бумажном носителях;
5) копию документа, подтверждающего получение ученой степени в случае, предусмотренном подпунктом 4) пункта 4-2 настоящих Правил;
6) копию документа, удостоверяющего личность кандидата;
7) документы, подтверждающие безупречную деловую репутацию кандидата:
документ, подтверждающий отсутствие неснятой или непогашенной судимости за преступления в сфере экономической деятельности или за преступления средней тяжести, тяжкие и особо тяжкие преступления, выданный в форме справки уполномоченным государственным органом по формированию правовой статистики и ведению специальных учетов (либо копию справки уполномоченного государственного органа по формированию правовой статистики и ведению специальных учетов при представлении пакета документов на согласование одного и того же кандидата на иную руководящую должность) (дата выдачи указанного документа не может быть более трех месяцев, предшествующих дате подачи ходатайства);
рекомендательные письма на кандидата как минимум от двух лиц, указанных в пункте 4-2 настоящих Правил, составленные в произвольной форме с указанием даты подписания и должности рекомендующего лица, записи о соответствии рекомендующего лица требованиям настоящих Правил, а также следующих профессиональных характеристик кандидата:
оценка профессиональной пригодности;
достижения в профессиональной деятельности;
личностные характеристики;
достоинства и недостатки;
способность справляться с выполнением поставленных задач;
потенциал и возможности;
эффективность принимаемых решений;
личный вклад в общие результаты работы.
В случае необходимости проверки достоверности сведений и (или) представленных документов уполномоченный орган запрашивает необходимую информацию в соответствующих органах, организациях либо у рекомендующего лица.
Подтверждением безупречной деловой репутации кандидата является наличие документов, указанных в подпункте 7) настоящего пункта, а также отсутствие санкций, примененных уполномоченным органом к кандидату в течение одного года до подачи финансовой организацией ходатайства о согласовании кандидата.";
в пункте 4-2 :
в абзаце шестом:
слово "являются" заменить словами "также могут быть";
предложение второе исключить;
абзац седьмой: после слов "о согласовании кандидата," дополнить словами "а также";
в пункте 4-3 слова и цифру "в пункте 4" заменить словами и цифрами "в пунктах 4, 4-4";

мынадай мазмұндағы 4-4, 4-5 тармақтармен толықтырылсын:
"4-4. Қаржы ұйымы бұдан бұрын уәкілетті органмен басқа қаржы ұйымының басшы қызметкері лауазымына келісілген кандидатты (бұдан әрі - келісілген басшы қызметкер) басшы қызметкері лауазымына келісу үшін уәкілетті органға мыналарды береді:
кандидат туралы мәліметтер, оның ішінде осы Ереженің 1, 1-1-қосымшаларында көрсетілгендер қаржы ұйымымен (өтініш берушімен) құжаттама жағынан тексерілгенін және кандидат Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде қаржы ұйымының басшы қызметкерлеріне қойылған талаптарға сәйкес келетінін көрсетіп, еркін нысанда жасалған өтінішті;
қаржы ұйымы уәкілетті органының кандидатты тағайындау (сайлау) жөніндегі шешімінен үзінді көшірменің көшірмесін.
4-5. Осы Ереженің 4-4-тармағында көрсетілген келісілген басшы қызметкерге қатысты тексеру іс-шараларын жүзеге асыру мақсатында, уәкілетті орган басшы қызметкерді тағайындауға (сайлауға) келісім берген күннен бастап 3 (үш) ай ішінде құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепті жүргізу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органнан оның есебіндегі кандидатта алынбаған немесе өтелмеген сот ісінің жоқтығы (бар болуы) жөніндегі мәліметтерді талап бланкілерінде өтеусіз негізде талап етеді.";
5-тармақта:
"4-тармағында" деген цифрмен сөз "4, 4-4-тармақтарында" деген цифрмен сөзбен ауыстырылсын;
5-1-тармақтың бірінші бөлігінде:
"төрт" деген сөз "алты" деген сөзбен ауыстырылсын;
"тұратын елінің)" деген сөздерден кейін "не кандидат соңғы он бес жыл ішінде тұрақты тұрған елінің" деген сөздермен толықтырылсын;
12-тармақта:
4) тармақшада "бөлімше басшысы" деген сөздер "дербес құрылымдық бөлімшенің (департаменттің, басқарманың) басшысы немесе басшының орынбасары, бас бухгалтер немесе бас бухгалтердің орынбасары" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "бөлімше басшысы" деген сөздер "дербес құрылымдық бөлімшенің (департаменттің, басқарманың) басшысы немесе басшының орынбасары, бас бухгалтер немесе бас бухгалтердің орынбасары" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "мүшесі, бөлімше басшысы" деген сөздер "мүшесі,
дербес құрылымдық бөлімшенің (департаменттің, басқарманың) басшысы
немесе басшының орынбасары, бас бухгалтер немесе бас бухгалтердің
орынбасары" деген сөздермен ауыстырылсын;
23-тармақта:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"кандидат шағымын қанағаттандыруды және тестің нәтижелерін оң деп тануды;";

дополнить пунктами 4-4 4-5 следующего содержания:
"4-4. Финансовая организация для согласования кандидата на должность руководящего работника, ранее согласованного с уполномоченным органом на должность руководящего работника в другой финансовой организации (далее - согласованный руководящий работник), представляет в уполномоченный орган:
ходатайство, составленное в произвольной форме, с указанием о том, что сведения о кандидате, в том числе указанные в приложениях 1, 1-1 к настоящим Правилам, документально проверены финансовой организацией (заявителем) и кандидат соответствует требованиям, установленным законодательными актами Республики Казахстан к руководящим работникам финансовой организации;
копию выписки из решения уполномоченного органа финансовой организации о назначении (избрании) кандидата.
4-5. В целях осуществления проверочных мероприятий в отношении согласованного руководящего работника, указанного в пункте 4-4 настоящих Правил, уполномоченный орган в течение 3 (трех) месяцев со дня выдачи согласия на назначение (избрание) руководящего работника истребует на безвозмездной основе на бланках требований у уполномоченного государственного органа по формированию правовой статистики и ведению специальных учетов имеющиеся у него на учете сведения об отсутствии (наличии) неснятой или непогашенной судимости у кандидата.";
в пункте 5 слова и цифру "в пункте 4" заменить словами и цифрами "в пунктах 4, 4-4";
в части первой пункта 5-1 :
слово "четырех" заменить словом "шести";
дополнить словами "либо страны, где кандидат постоянно проживал в течение последних пятнадцати лет";
в пункте 12 :
в подпункте 4) слова "руководителем подразделения" заменить словами "руководителем или заместителем руководителя самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления), главным бухгалтером или заместителем главного бухгалтера";
в подпункте 5) слова "руководителем подразделения финансовой организации" заменить словами "руководителем или заместителем руководителя самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления), главным бухгалтером или заместителем главного бухгалтера финансовой организации";
в подпункте 6) слова "руководителем подразделения финансовой организации" заменить словами "руководителем или заместителем руководителя самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления), главным бухгалтером или заместителем главного бухгалтера финансовой организации";
в пункте 23 :
абзац третий изложить в следующей редакции:
"удовлетворить апелляцию кандидата и признать результаты теста положительными;";

23-1-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) қаржы ұйымы уәкілетті органының ескертулерін жоймауы немесе қаржы ұйымы уәкілетті органының ескертулерін ескеріп, түзетілген құжаттарды Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген уәкілетті органның құжаттарды қарау мерзімі аяқталғаннан кейін беруі;";
25-тармақ "құжаттардағы өзгерістер" деген сөздерден кейін "(осы Ереженің 1-қосымшасының 6-тармағын және 1-1-қосымшасының 2, 4, 11, 12-тармақтарын қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
1-қосымшаның 7-тармағы "Фамилиясы, аты, әкесінің аты (бар болса) ____________________________" деген сөздерден кейін
(баспа әріптерімен)
"Мен ______________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесінің аты, қаржы ұйымының
_________________________________________________________________
тәуелсіз директоры лауазымына кандидат толтырады)
қаржы ұйымының тәуелсіз директоры лауазымына тағайындау (сайлау) үшін "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңында белгіленген талаптарға сәйкес келетінімді растаймын";
1-1-қосымшада:
3-тармақта "Жұмыс кезеңі" деген сөздерден кейін "(күні, айы, жылы)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-2 тармақпен толықтырылсын:
"3-2. Қызметі қаржылық қызмет көрсетумен байланысты қаржы ұйымының дербес құрылымдық бөлімшесінің (департаментінің, басқармасының) басшысына немесе қаржылық қызмет көрсетуді реттеуді жүзеге асыратын (жүзеге асырған) мемлекеттік органның бөлімше басшысына бұдан бұрын кандидат болды ма деген мәліметтер:
Қаржы ұйымының атауы/қаржылық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын (жүзеге асырған) мемлекеттік органның атауы
Жұмыс кезеңі
Қаржы ұйымының дербес құрылымдық бөлімшесіндегі (департаментіндегі, басқармасындағы, бөліміндегі) лауазымның атауы/қаржылық қызмет көрсетуді реттеуді жүзеге асыратын (жүзеге асырған) мемлекеттік органның бөлімшесіндегі лауазымның атауы
";
мынадай мазмұндағы 5-1 тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Қаржы ұйымы кандидатты келісу жөніндегі өтінішті бергенге дейінгі бір жылы ішінде уәкілетті органның кандидатқа қолданған санкциялары бар болуы (жоқ болғаны) туралы мәліметтер:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
______________________________________________________________;";
10-тармақта "қаржылық қызмет көрсету" деген сөздер "қаржы ұйымы қызметінің" деген сөздермен ауыстырылсын.

пункт 23-1 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) неустранение финансовой организацией замечаний уполномоченного органа или представление финансовой организацией доработанных с учетом замечаний уполномоченного органа документов по истечении установленного законодательными актами Республики Казахстан срока рассмотрения документов уполномоченным органом;";
пункт 25 после слов "для их согласования" дополнить словами "(за исключением пункта 6 приложения 1 и пунктов 2, 4, 11, 12 приложения 1-1 к настоящим Правилам)";
пункт 7 приложения 1 после слов "Фамилия, имя, отчество (при наличии)______________________________________________
(печатными буквами)"
дополнить словами "Подтверждаю, что
я, ________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество, заполняется кандидатом на
___________________________________________________________________
должность независимого директора финансовой организации)
соответствую требованиям, установленным Законом Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" для назначения (избрания) на должность независимого директора";
в приложении 1-1 :
пункт 3 после слов "Период работы" дополнить словами "(дата, месяц, год)";
дополнить пунктом 3-2 следующего содержания:
"3-2. Сведения о том, являлся ли ранее кандидат руководителем самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления) финансовой организации, деятельность которого была связана с оказанием финансовых услуг или руководителем подразделения государственного органа, осуществляющего (осуществлявшего) регулирование финансовых услуг:
Наименование
финансовой
организации/
наименование
государственного
органа,
осуществляющего
(осуществлявшего)
регулирование
финансовых услуг
Период работы
Наименование должности в
самостоятельном структурном
подразделении
(департамента, управления,
отдела) финансовой
организации/
наименование должности в
подразделении
государственного органа,
осуществляющего
(осуществлявшего)
регулирование финансовых
услуг
";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Сведения о наличии (отсутствии) санкций, примененных уполномоченным органом к кандидату в течение одного года до подачи финансовой организацией ходатайства о согласовании кандидата:
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________;";
в пункте 10 слова "оказания финансовых услуг" заменить словами "деятельности финансовой организации".

2. Осы қаулы ол бірінші рет ресми жарияланған күннен кейінгі он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Лицензиялау департамент (Н.Қ. Қасқаманова):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастан он күндік мерзімде осы қаулыны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жеткізсін.
4. Агенттік Төрайымының Қызметі (А. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының
орынбасары М.Б. Байсыновқа жүктелсін.
Төрайым                                     Е. Бахмутова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
Р.Т. Түсіпбеков
__________________
қол қою
2008 жылғы 25 қараша

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
3. Департаменту лицензирования (Каскаманова Н.К.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Байсынова М.Б.
Председатель                                 Е. Бахмутова
"СОГЛАСОВАНО"
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Тусупбеков Р.Т.
"__" ноября 2008 года