Қызметінің айрықша түрі қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталының ең аз мөлшері туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының 2009 жылғы 16 шілдедегі N 63 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 4 тамыздағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5735 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 қыркүйектегі № 188 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2014.07.16 № 143 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк жиырма бiр күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Қызметiнiң айрықша түрi қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғалардың (бұдан
әрі – уәкілетті ұйымдар) қаржылық орнықтылығын нығайту және жұмыс тиімділігін арттыру мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2014.07.16 № 143 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк жиырма бiр күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
1. Уәкілетті ұйымдардың ақшалай нысанда қалыптастырылатын жарғылық капиталының ең аз мөлшері:
1) 2009 жылғы 1 қазаннан бастап 3 000 000 (үш миллион) Қазақстан теңгесі мөлшерінде;
2) облыстардың әкімшілік орталықтарында, сондай-ақ Астана және Алматы қалаларында орналасқан уәкілетті ұйымдар үшін 2010 жылғы
1 сәуірден бастап 5 000 000 (бес миллион) Қазақстан теңгесі мөлшерінде бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.02.01 № 6 Қаулысымен.
2. Уәкілетті ұйымдар бірден артық айырбастау пунктін ашқан кезде, олардың ақшалай нысанда қалыптастырылатын жарғылық капиталы әрбір жаңадан ашылатын айырбастау пункті үшін:
1) 2009 жылғы 1 қазаннан бастап 600 000 (алты жүз мың) Қазақстан теңгесіне;
2) 2010 жылғы 1 сәуірден бастап уәкілетті ұйымдар облыстардың әкімшілік орталықтарында, сондай-ақ Астана және Алматы қалаларында орналасқан айырбастау пункттерін ашқан жағдайда 1 000 000 (бір миллион) Қазақстан теңгесіне ұлғайтылуы тиіс.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.02.01 № 6 Қаулысымен.

О минимальном размере уставного капитала юридических лиц, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с наличной иностранной валютой
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2009 года № 63. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 августа 2009 года № 5735. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 сентября 2017 года № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Cноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.07.2014 № 143 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования, но не ранее 21 ноября 2014).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие постановления см. п. 5
В целях укрепления финансовой устойчивости и повышения эффективности работы юридических лиц, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с наличной иностранной валютой, (далее - уполномоченные организации), Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 16.07.2014 № 143 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования, но не ранее 21 ноября 2014).
1. Утвердить минимальный размер уставного капитала уполномоченных организаций, формируемого в денежной форме:
1) с 1 октября 2009 года в размере 3 000 000 (трех миллионов) казахстанских тенге;
2) с 1 апреля 2010 года в размере 5 000 000 (пяти миллионов) казахстанских тенге для уполномоченных организаций с местом нахождения в административных центрах областей, а также в городах Астана и Алматы.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 01.02.2010 № 6 (порядок введения в действие см. п. 2).
2. При открытии уполномоченными организациями более одного обменного пункта их уставный капитал, формируемый в денежной форме, должен быть увеличен на каждый вновь открываемый обменный пункт:
1) с 1 октября 2009 года на 600 000 (шестьсот тысяч) казахстанских тенге;
2) с 1 апреля 2010 года на 1 000 000 (один миллион) казахстанских тенге в случае открытия уполномоченными организациями обменных пунктов с местом нахождения в административных центрах областей, а также в городах Астана и Алматы.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 01.02.2010 № 6 (порядок введения в действие см. п. 2).

3. Уәкілетті ұйымдар:
1) 2009 жылғы 1 қазанға дейінгі мерзімде жарғылық капиталдарын осы қаулының 1-тармағы 1) тармақшасының және 2-тармағы 1) тармақшасының талаптарына сәйкес келтірсін;
2) 2010 жылғы 1 сәуірге дейінгі мерзімде жарғылық капиталдарын осы қаулының 1-тармағы 2) тармақшасының және 2-тармағы 2) тармақшасының талаптарына сәйкес келтірсін.
4. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қызметінің бiрден бiр түрі шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталының ең аз мөлшері туралы" 2007 жылғы 24 қыркүйектегі N 112 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4962 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2007 жылғы 24 ақпандағы N 163 (1192) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы қаулы бастапқы ресми жарияланған күнінен бастап жиырма бір күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
6. Төлем балансы және валюталық реттеу департаменті(Дюгай Н.Н.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
7. Ұйымдастыру жұмысы, сыртқы және қоғамдық байланыстар департаменті (Терентьев А.Л.) Төлем балансы және валюталық реттеу департаментінен жариялау үшін өтінім алған күннен бастап үш күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарына жариялау үшін шаралар қолдансын.
8. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ақышевқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г . Марченко

3. Уполномоченным организациям:
1) в срок до 1 октября 2009 года привести уставные капиталы в соответствие с требованиями подпункта 1) пункта 1 и подпункта 1) пункта 2 настоящего постановления;
2) в срок до 1 апреля 2010 года привести уставные капиталы в соответствие с требованиями подпункта 2) пункта 1 и подпункта 2) пункта 2 настоящего постановления.
4. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2007 года № 112 "О минимальном размере уставного капитала юридических лиц, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой", зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4962, опубликованное 24 октября 2007 года в газете "Юридическая газета" № 163 (1366).
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного дня после дня его первого официального опубликования.
6. Департаменту платежного баланса и валютного регулирования (Дюгай Н.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
7. Департаменту организационной работы, внешних и общественных связей (Терентьев А.Л.) в трехдневный срок со дня получения от Департамента платежного баланса и валютного регулирования заявки на опубликование принять меры к опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Акишева Д.Т.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко