Қаражал қаласының жасыл желектерді күтіп ұстау мен қорғау Ережесі туралы
Қарағанды облысы Қаражал қалалық мәслихатының XIX сессиясының 2009 жылғы 16 шілдедегі N 173 шешімі. Қарағанды облысы Қаражал қаласының Әділет басқармасында 2009 жылғы 24 тамызда N 8-5-77 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Қаражал қалалық мәслихатының V сессиясының 2012 жылғы 20 маусымдағы N 46 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Қаражал қалалық мәслихатының V сессиясының 2012 жылғы 20 маусымдағы N 46 шешімімен.
Ескерту. Мәтін бойынша абзацтардың алдында "-" белгісі алынып тасталды - Қаражал қалалық мәслихатының 2010.06.23 N 252 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, қалалық Мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған Қаражал қаласының жасыл желектерді күтіп ұстау мен қорғау Ережесі бекітілсін.
2. Қаражал қалалық Мәслихатының 2003 жылғы 21 шілдедегі N 26/286 "Жәйрем-Атасу аймағындағы жасыл алқаптарды ұстау және қорғау Қағидасын бекіту туралы" шешімінің (2003 жылғы 26 тамыздағы Қарағанды облысының Әділет басқармасында тіркеу нөмірі 1285 болып тіркелген, 2003 жылғы 13 қыркүйектегі N 36 "Қазыналы өңір" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
XIX сессиясының төрағасы,
қалалық Мәслихаттың
хатшысының м.а.                            Ж. Жетімек
Қаражал қалалық Мәслихатының
2009 жылдағы 16 шілдедегі
N 173 шешімімен бекітілген
Қаражал қаласындағы жасыл желектерді қорғау мен күту
Ережесі
Осы Ереже Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Кодексіне, Қазақстан Республикасының Экологиялық Кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, "Ғимараттардың, имараттардың және оған іргелес аумақтардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2008 жылғы 6 наурыздағы N 227 Қаулысына сәйкес әзірленді. Ереже Қаражал қаласының жасыл желектерді күтіп ұстау мен қорғау саласындағы қатынастарды реттейді және меншік нысанына қарамастан барлық жеке және заңды тұлғалар үшін орындалуы міндетті болып табылады. Заңнамаға сәйкес Қаражал қаласының аумағындағы жасыл желектерді күтіп ұстау және қорғау жөніндегі қызметті үйлестіруді жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын уәкілетті орган, ал күтіп ұстау және қорғау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды – жасыл желектер иелігіне жататын табиғатты пайдаланушылар жүзеге асырады.

О Правилах содержания и защиты зеленых насаждений города Каражал
Решение XIX сессии Каражалского городского маслихата Карагандинской области от 16 июля 2009 года N 173. Зарегистрировано Управлением юстиции города Каражал Карагандинской области 24 августа 2009 года N 8-5-77. Утратило силу - решением V сессии Каражалского городского маслихата Карагандинской области от 20 июня 2012 года N 46
Сноска. Утратило силу - решением V сессии Каражалского городского маслихата Карагандинской области от 20.06.2012 года N 46.
Примечание РЦПИ:
В тексте сохранена авторская орфография и пунктуация.
Сноска. По всему тексту в начале абзацев знак "-" исключен в соответствии с решением Каражалского городского маслихата от 23.06.2010 N 252 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
В соответствии Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях" и Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", городской Маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания и защиты зеленых насаждений города Каражал.
2. Признать утратившим силу решение Каражалского городского Маслихата от 21 июля 2003 года N 26/286 "Об утверждений Правил содержания и защиты зеленого массива Жайрем-Атасуйского региона" (зарегистрировано в Управлении юстиции Карагандинской области за номером 1285 от 26 августа 2003 года, опубликовано в газете "Қазыналы өңір" от 13 сентября 2003 года N 36).
Сноска. Решение маслихата города Каражал Карагандинской области N 26/286 от 21.07.2003 в РЦПИ не поступало.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель ХIX сессии,
и.о. секретаря городского
Маслихата                                  Ж. Жетимек
Утверждены
решением Каражалского городского Маслихата
от 16 июля 2009 года N 173
Правила
содержания и защиты зеленых насаждений города Каражал
Настоящие Правила разработаны в соответствии, Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Экологическим Кодекса Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 марта 2008 года N 227 "Об утверждении технического регламента "Требования к безопасности зданий, сооружений и прилегающих территорий". Правила регулируют и устанавливают отношения в области содержания и защиты зеленых насаждений города Каражал и обязательны для исполнения всеми физическими и юридическими лицами, независимо от их форм собственности. В соответствии с законодательством координацию деятельности по содержанию и охране зеленых насаждений на территории города Каражал осуществляет уполномоченный орган, финансируемый из местного бюджета, а организацию работ по содержанию и защите – на природопользователей, в чьем ведении находятся зеленые насаждения.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже меншік нысанына қарамастан қала аумағында тұратын немесе өз қызметін жүзеге асыратын барлық жеке және заңды тұлғалар үшін қажетті болып табылады.
Ескерту. 1 тармаққа өзгерту енгізілді - Қаражал қалалық мәслихатының 2010.06.23 N 252 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
2. Осы Ережеде пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
жасыл желектер – жылжымайтын мүлік болып табылатын, қаланың бірыңғай жасыл қорын құрайтын, табиғи және жасанды жолмен шығарылған тал-бұта және шөп тәріздес өсімдіктер;
санитарлық кесу – ауруға шалдыққан, қураған, семіп қалған немесе зақымданған бұтақтарды кесу;
жасыл желектерді қалыптау – жасыл желектерге белгілі бір эстетикалық бейне беру үшін бұтақтарды кесу;
жасыл желектерді қорғау – жасыл желектерді, көгалдандырылған аумақтарды және жасыл алқаптарды жасауға, сақтауға және үдетуге бағытталған құқықтық, ұйымдастырушылық және экономикалық шаралар жүйесі;
өтемелік көгалдандыру – жойылған немесе зақымданған жасыл желектердің орнын толықтыру;
өтемелік құн – жасыл желектер зақымданған немесе жойылып кеткен жағдайда олардың құндылығын есепке алу үшін белгіленетін, жасыл желектерді жасауға және күтіп ұстауға қажетті шығындарды қосқандағы құндық бағасы. Өтемелік құн желектерді үдетуге (отырғызуға), оларды ұзақ уақыт күтіп-баптауға, сондай-ақ жасыл желектердің құндылығына, орналасқан жеріне және сапалық ахуалына қарай уәкілетті орган анықтайтын экологиялық шығындарды өтеуге шығатын шығындардан тұрады;
аумақтарды көгалдандыру – табиғи өсімдіктер, жасанды бақша-саябақ кешендері мен нысандар, бульварлар, саяжолдар, гүлзарлар, құрылыс аз салынған тұрғын, қоғамдық, іскерлік, коммуналдық, өндірістік мақсаттағы аумақтар орналасқан жер учаскелері;
жасыл желектердің зақымдануы – ағаштар бұтақтарының, діңгегінің, тал-бұта өсімдіктерінің, олардың тамыр жүйесінің зақымдануы, шөп өсімдіктерінің жер бетіндегі бөліктеріне және тамыр жүйесіне олардың өсуіне кедергі тигізбейтін зақымдардың келтірілуі. Зақым дегеніміз бұтақтардың, тамыр жүйесінің, топырақ қабатының үстіңгі жабуының тұтастығының бұзылуы, жасыл желектердің немесе топырақ қабатының зиянды заттармен ластануы, өртенуі және өзге де зиян шегуі;
жасыл желектерді жою – жасыл желектерді өсуінің тоқтатылуына немесе қурап қалуына әкеліп соқтырған зақымдар;
уәкілетті орган – жасыл желектерді күтіп ұстау және сақтау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру бойынша Қаражал қаласы әкімдігінің қаулысымен бекітілген орган;
жасыл желектерді күтіп ұстау және сақтау Ережелерін бұзғаны үшін жауапкершілік – Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес жеке және заңды тұлғаларға қолданылатын әкімшілік шаралар.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила являются необходимым для всех физических и юридических лиц независимо от форм собственности, проживающих, либо осуществляющих свою деятельность на территории города.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решением Каражалского городского маслихата от 23.06.2010 N 252 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
зеленые насаждения - древесно-кустарниковая и травянистая растительность естественного и искусственного происхождения, которые являются недвижимым имуществом и составляю единый городской зеленый фонд;
санитарная обрезка – удаление больных, усыхающих, сухих и поврежденных ветвей;
кронировка зеленых насаждений – обрезка ветвей, для придания определенной эстетической формы зеленым насаждениям;
защита зеленых насаждений- система правовых, организационных и экономических мер, направленных на создание, сохранение и воспроизводство зеленых насаждений, озелененных территорий и зеленых массивов;
компенсационное озеленение – воспроизводство зеленых насаждений взамен уничтоженных или поврежденных;
компенсационная стоимость – стоимостная оценка зеленых насаждений, устанавливаемая для учета их ценности при повреждении или уничтожении, включая расходы на создание и содержание зеленых насаждений. Компенсационная стоимость состоит из затрат на воспроизводство (посадку) насаждений, на долговременный уход за ними, а также возмещение экологического ущерба, определяемого уполномоченным органом в зависимости от ценности, местоположения и качественного состояния зеленых насаждений;
озеленение территории – участки земли, на которых располагаются растительность естественного происхождения, искусственно созданные садово-парковые комплексы и объекты, бульвары, скверы, газоны цветники, малозастроенная территория жилого, общественного, делового, коммунального, производственного назначения;
повреждение зеленых насаждений – причинение вреда кроне, стволу, ветвям древесно-кустарниковых растений, их корневой системе, повреждение надземной части и корневой системы травянистых растений, не влекущее прекращение роста. Повреждением является механическое повреждение ветвей, корневой системы, нарушение целостности живого надпочвенного покрова, загрязнение зеленых насаждений либо почвы в корневой зоне вредными веществами, поджог и иное причинение вреда;
уничтожение зеленых насаждений – повреждение зеленых насаждений, повлекшее прекращение роста или гибели;
уполномоченный орган – орган, утвержденный постановлением акимата города Каражал, по организации работ по содержанию и защите зеленых насаждений;
ответственность за нарушение Правил содержания и защиты зеленых насаждений – административные меры воздействия к физическим и юридическим лицам в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

3. Көгалдандырылған аумақтар үш негізгі санаттарға бөлінеді:
ортақ қолданыстағы көгалдандырылған аумақтар;
шектеулі қолданыстағы көгалдандырылған аумақтар;
арнаулы мақсаттағы көгалдандырылған аумақтар.
4. Абаттандыру нысандары мен инженерлік инфрақұрылымның, жасыл қордың, қоршаған ортаны қорғау элементтерінің сақталуын, санитарлық ахуалдың қамтамасыз етілуін қадағалауды – мемлекеттік уәкілетті орган мен Қаражал қаласының ішкі істер бөлімі жүзеге асырады.
5. "Мемлекеттік сатып алулар туралы" ҚР Заңына сәйкес уәкілетті орган конкурс тәсілімен жасыл желектерді олардың көнеруіне байланысты күреу, қию, кесу, жаңадан ағаштар мен бұталар отырғызу жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін мемлекеттік сатып алуларды жүргізеді.
2. Жасыл желектерді күтіп ұстау мен сақтаудың негізгі принциптері.
6. Қаражал қаласының аумағында орналасқан барлық жасыл желектер кімнің меншігіне жататындығына қарамастан, бірыңғай қалалық қорды құрайды және қорғауға жатады. Жасыл желектер орналасқан жер учаскелерінің меншік иелері және жер учаскелерін жалға пайдаланушылар, жасыл желектердің сақталуы жөніндегі шараларды жүзеге асыруға, жасыл желектерге зақым келтіретіндей немесе жойып жіберетіндей заңсыз әрекеттерге немесе әрекетсіздіктерге жол бермеуі қажет.
Ескерту. 6 тармаққа өзгерту енгізілді - Қаражал қалалық мәслихатының 2010.06.23 N 252 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
7. Көгалдандырылған аумақтардың барлық санаттарындағы жасыл желектерді қалыптастыру мен күтіп ұстау қала бюджетінің, ұйымдардың және меншігінде, басқаруында, жалға пайдалануында жер учаскелері бар азаматтардың қаржыларының есебінен жүзеге асырылады.
8. Қала аумағының шекарасында орналасқан көгалдандырылған аумақтардың барлық санаттарындағы жасыл желектер осы Ережелердің 10,  11және 12 баптарында қарастырылған жағдайлардан басқа кездерде күреп тастауға жатпайды.
9. Мемлекеттік сатып алулар туралы заңнамаға сәйкес конкурс жеңімпаздары болып танылған жеке және заңды тұлғалар, жасыл желектерді күтіп-баптау, оларды зиянкестерден, аурулардан, арам шөптерден уақытылы қорғау жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде мынадай негізгі іс-шараларды жүргізеді:
желектерді уақытылы суару;
ағаштар, бұталар және гүлзарлар отырғызу;
топырақ қабатын уақытылы және сапалы өңдеу, тыңайтқыштар себу;
ағаш діңгегі мен бұта аралықтарын мұқият және уақытылы өңдеу;
келетін зиянның болжамдық есебін ескере отырып, зиянкестер санының болжамдық есебінің негізінде қорғаныс құралдарымен биологиялық (айрықша жағдайларда химиялық) өңдеу.
3. Жасыл желектерді күреп тастау және орнын ауыстыру

3. Выделяется три основные категории озелененных территорий:
озелененные территории общего пользования;
озелененные территории ограниченного пользования;
озелененные территории специального назначения.
4. Надзор за сохранностью объектов и элементов благоустройства, инженерной инфра-структуры, зеленым фондом, охраной окружающей среды, обеспечением санитарного состояния осуществляет государственный уполномоченный орган и отдел внутренних дел города Каражал.
5. В соответствии с Законом РК "О государственных закупках" уполномоченный орган проводит государственные закупки способом конкурса на производство работ по сносу зеленых насаждений, обрезке, подрезке, посадке новых деревьев и кустарников по мере их старения.
2. Основные принципы содержания и защиты зеленных насаждений.
6. Все зеленные насаждения, расположенные на территории города Каражала, независимо от того, в чьем ведении они находятся, образуют единый городской фонд и подлежат защите.
Собственникам и арендаторам земельных участков, на которых расположены зеленые насаждения, необходимо осуществлять меры по сохранению зеленых насаждений, не допускать незаконных действий или бездействия, способных привести к повреждению или уничтожению зеленых насаждений.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными решением Каражалского городского маслихата от 23.06.2010 N 252 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
7. Создание и содержание зеленых насаждений всех категорий озелененных территорий осуществляется за счет бюджета города, средств организаций и граждан в собственности, ведении, аренде которых находятся земельные участки.
8. Зеленные насаждения всех категорий озелененных территорий, расположенные в пределах территории города, сносу не подлежат, за исключением случаев, предусмотренных в пунктах 1011 и 12 настоящих Правил.
9. Физические или юридические лица, определенные победителями конкурса в порядке установленном законодательством о государственных закупках, при производстве работ по уходу за зелеными насаждениями и их своевременной защитой от вредителей, болезней, сорняков выполняют следующие основные мероприятия:
своевременный полив насаждений;
посадка деревьев, кустарников и цветочных клумб;
своевременная и качественная обработка почвы и внесение удобрений;
тщательная и своевременная обработка междурядий и приствольных кругов;
биологическая (в исключительных случаях химическая) обработка средствами защиты на основе учета и прогнозирования численности вредителей, развития болезней с учетом прогноза вредности.
3. Снос и пересадка зеленных насаждений

10. Жасыл желектерді күреу, орнын ауыстыру (қысқы уақытта), ағаш бұтақтарын қалыптау, пішіндеу, қабықтарын тазарту, санитарлық кесу осы Ережелерде белгіленген тәртіппен ресімделеді, және уәкілетті органның ресми рұқсаты бойынша, жер пайдалану немесе жер учаскесін жалдау құқығын растаушы құжаттары болған кездерде ғана жүргізіледі.
11. Жасыл желектерді күреуге, орнын ауыстыруға рұқсатты ресімдеу үшін мындай құжаттар өткізу қажет:
заңды тұлғалар үшін:
уәкілетті орган басшысының атына өтініш;
жерге қатысты заңды құжаттаманың көшірмесі;
мемлекеттік экологиялық комиссияның қорытындысы (құрылысы салынатын немесе реконструкцияланатын нысандар үшін);
нысандар және жеке тұрғын үй құрылысын салуға (реконструкциялауға) жер учаскесін бекітіп беру кезінде жергілікті атқарушы органның шешімінің көшірмесі;
жаңадан салынатын нысандар үшін "Қаражал қаласының сәулет және қала құрылысы бөлімінің" мемлекеттік мекемесінің сәулет-жобалау тапсырмасы.
Жеке тұлғалар үшін, өздеріне тиесілі учаскелерге іргелес орналасқан ортақ қолданыстағы жерлердің жасыл желектерін күреп тастау кезінде:
уәкілетті орган басшысының атына өтініш;
жерге қатысты заңды құжаттардың көшірмесі.
12. Жасыл желектерді күреп тастауға келесі жағдайларда рұқсат берілуі мүмкін:
инженерлік абаттандыру нысандарына, жер үстіндегі коммуникацияларға қызмет көрсету үшін;
авариялық және төтенше жағдайларды жою үшін;
санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органының қорытындысы бойынша жарықтандырылу деңгейін қалпына келтіру үшін;
жасыл желектердің сапасын және түрлерінің құрамын жақсарту қажет болғанда;
13. Көгалдандырылған аумақтарда осы Ережелермен мыналарға жол берілмейді:
жасыл желектерді зақымдауға және жоюға;
от жағуға, қураған жапырақтар мен шөптерді өртеуге;
тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтармен, ағын сулармен ластауға;
ағаштардан шырын алуға, діңгектерді тілуге, жазулар жазуға, ағаштарға жарнамалар, хабарландырулар, нөмірлік белгілер, көрсеткіштер, сымдар орналастыруға және ағаштарға күршектер мен шегелер қағуға;
осы аумақтарды пайдалануға байланысты және жасыл желектерді күтіп-баптауға арналған техникалардан басқа автокөлік құралдарының, құрылыстық және басқа да техникалардың жүріп өтуіне және тұрақтауына.
Ескерту. 13 тармаққа өзгерту енгізілді - Қаражал қалалық мәслихатының 2010.06.23 N 252 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
14. Осы Ережелердің күші азаматтардың жеке тұрғын үйлері мен саяжайлары үшін пайдаланылатын аумақтарға да таралады. Олардың жасыл желектерді күреп тастауы мен орнын ауыстыруы өз күшімен, табиғатты пайдаланудың жалпы тәртібі бойынша, рұқсаттарды ресімдеусіз жүргізіледі.

10. Снос, пересадка (состояние зимнего покоя), кронировка, формовка, подчистка штамба, санитарная обрезка зеленых насаждений оформляется в порядке, установленным настоящими Правилами и производится только по официальному разрешению уполномоченного органа, при представлении подтверждающих документов, на право землепользования или аренды участка.
11. Для оформления разрешения на снос, пересадку зеленых насаждений необходимо представить следующие документы:
для юридических лиц:
заявление на имя руководителя уполномоченного органа;
копия земельно-юридической документации;
заключение государственной экологической экспертизы (для строящихся и реконструируемых объектов;
копия решения местного исполнительного органа (при отводе земельных участков под строительство (реконструкцию) объектов и индивидуальное жилищное строительство;
архитектурно–планировочное задание государственное учреждение "Отдела архитектуры и градостроительства города Каражал" для вновь строящихся объектов.
Для физических лиц, при сносе земельных насаждений на прилегающих к принадлежащим им участках землях общего пользования:
заявление на имя руководителя уполномоченного органа;
копия земельно – юридической документации.
12. Снос зеленных насаждений может быть разрешен в случаях:
обслуживания объектов инженерного благоустройства, надземных коммуникаций;
ликвидации аварийных и чрезвычайных ситуаций;
восстановления уровня освещенности по заключению органа санитарно-эпидемиологического надзора;
необходимости улучшения качественного и видового состава зеленых насаждений.
13. На озелененных территориях настоящими Правилами не допускается:
повреждение или уничтожение зеленых насаждений;
разведение костров, сжигание опавшей листвы и сухой травы;
засорение и загрязнение бытовыми и промышленными отходами, сточными водами;
добыча из деревьев сока, нанесение надрезов, надписей, размещения на деревьях рекламы, объявлений, номерных знаков, указателей, проводов и забивания в деревья крючков, гвоздей;
проезд и стоянка автотранспортных средств, строительной и других техники кроме техники связанной с эксплуатацией данных территорий и для ухода за зелеными насаждениями.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными решением Каражалского городского маслихата от 23.06.2010 N 252 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
14. Действие Правил не распространяется на территории, используемые под индивидуальные жилые домостроения и дачные участки граждан. Снос и пересадка осуществляется ими по своему усмотрению в порядке общего природопользования, без оформления разрешения.

15. Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын қала құрылысы жұмыстарын жүргізу кезінде жасыл желектерді қалпына келтіру бюджет қаржыларының есебінен жүргізіледі.
16. Төтенше және авариялық жағдайларда, ағаштардың құлауы адамдардың өмірі мен денсаулығына, ғимараттар мен құрылыстарға, коммуникацияларға, жол қауіпсіздігіне қауіп тудырған жағдайларда аталған желектерді күреп тастау шұғыл түрде, іле-шала уәкілетті органға хабарлана отырып жүргізіледі. Жасыл желектің кесілгені, немесе күреп тасталғандығы туралы факт осы жөніндегі жұмыстар басталған сәттен бастап 72 сағат ішінде уәкілетті орган жасайтын куәландыру актісімен ресімделеді.
17. Жасыл желектердің орнын ауыстыру жөніндегі жұмыстар жүргізілгеннен кейін, тапсырыс беруші оларды одан әрі күтіп-баптауды қамтамасыз етуі қажет.
Ескерту. 17 тармаққа өзгерту енгізілді - Қаражал қалалық мәслихатының 2010.06.23 N 252 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
4. Жасыл желектерді күреп тастағаннан кейінгі шығындарды өтеу және оларды қалпына келтіру
18. Күреліп тасталған жасыл желектер бойынша шығындарды өтеу осы Ереженің 15 бабын қоспағанда мүддесі көзделген азаматтардың, заңды тұлғалардың есебінен, өтемелік құнның ескерілуімен қосымшаға сәйкес өтелуге жатады.
19. Жасыл желектерді қалпына келтіру шығындары мүддесі көзделген азаматтардың және заңды тұлғалардың қаржыларының есебінен жүргізіледі.
20. Жасыл желектерді өтеушілік жолмен қалпына келтіру, күреліп тасталуы уәкілетті органның рұқсатына сәйкес жүргізілген жағдайларда, сол жер учаскесінде үш еселенген мөлшерде биіктігі 2 метрден кем емес жапырақты бұталарды отырғызу жолымен жүргізіледі, ал қылқан жапырақты (1-ші және 2-ші класты сападағы) бұталардың биіктігі 1,5 метрден кем болмауы тиіс. Бұталарды отырғызуға бос алаңдар болмаған жағдайда, уәкілетті орган жасыл желектерді қалпына келтіру құнының есебін жасайды, олардың төлемін азаматтар мен заңды тұлғалар жегілікті бюджетке төлейді.
21. Жасыл желектерді өтеушілік жолмен қалпына келтіруді азаматтар мен заңды тұлғалар желектерді одан әрі күтіп-баптаудың барлық қажетті жағдайларын сақтай отырып, өз күшімен немесе мамандандырылған кәсіпорындармен жасалған шарт бойынша жүргізе алады.
Ескерту. 21 тармаққа өзгерту енгізілді - Қаражал қалалық мәслихатының 2010.06.23 N 252 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
22. Отырғызылған жасыл желектер қурап қалған жағдайларда, бұрынғы жасыл желектерді күреп тастауда мүддесі көзделген тұлғалар қайтадан бұталар отырғызады және олардың одан әрі күтіп-бапталуын қамтамасыз етеді.

15. При проведении градостроительных работ, финансируемых из государственного бюджета, восстановление зеленых насаждений производится за счет средств бюджета.
16. В чрезвычайных и аварийных случаях, когда падение деревьев представляет угрозу жизни и здоровью людей, повреждению зданий и сооружений, коммуникациям, безопасности дорожного движения снос указанных насаждений производится в экстренном порядке, с последующим уведомлением уполномоченного органа. Факт сноса удостоверяется актом освидетельствования, который составляется уполномоченным органом в течении 72 часов, с момента начала работ.
17. После проведения работ по пересадке зеленых насаждений, заказчику необходимо обеспечить их дальнейшее содержание и уход.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными решением Каражалского городского маслихата от 23.06.2010 N 252 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
4. Возмещение ущерба и восстановление зеленых насаждений после их сноса
18. Снос зеленых насаждений подлежит возмещению за счет средств граждан, юридических лиц, в интересах которых произведен (производится) снос с учетом компенсационной стоимости согласно приложения, за исключением пункта 15 настоящих Правил.
19. Восстановление зеленых насаждений производится за счет средств граждан и юридических лиц, в интересах которых был произведен снос.
20. Компенсационное восстановление зеленых насаждений за снос, произведенный согласно разрешению уполномоченного органа производится путем посадки саженцев лиственных пород высотой не менее 2-х метров, а хвойных не менее 1,5 метров (1-го или 2-го класса качества) в трехкратном размере на данной территории земельного участка. При отсутствии свободных площадей для проведения посадок, уполномоченным органом производится расчет восстановительной стоимости зеленых насаждений оплата которой производится гражданами и юридическими лицами в местный бюджет.
21. Компенсационное восстановление зеленых насаждений гражданами или юридическим лицами может быть произведено самостоятельно или по договору со специализированными предприятиями с соблюдением необходимых условий их дальнейшего содержания.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными решением Каражалского городского маслихата от 23.06.2010 N 252 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
22. В случае гибели высаженных зеленых насаждений, лица, в интересах которых был произведен снос, производят повторную высадку зеленых насаждений и обеспечивают дальнейший уход за ними.

23. Жасыл желектер табиғи жолмен қураған, жойылған жағдайларда немесе заңсыз жолмен жойылған кездерде жағдайларда кінәлі тұлғаны анықтау мүмкін болмағанда, жасыл қорды қалпына келтіру қала бюджетінің қаржылары есебінен жүргізіледі.
5. Жасыл желектерді қорғау және күтіп ұстау саласындағы құқық бұзушылықтар үшін жауапкершілік
24. Жасыл желектерді заңсыз зақымдау немесе жою үшін әкімшілік жауапкершілік Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының негізінде анықталады.
25. Жеке, лауазымды және заңды тұлғалар осы Ережелердің талаптарын бұзған жағдайда, ҚР "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" кодексіне сәйкес әкімшілік жауапқа тартылады.

23. По фактам естественной гибели, уничтожения, незаконного сноса зеленых насаждений, при невозможности установления виновного лица, восстановление зеленого фонда производится за счет средств города.
5. Ответственность за правонарушения в области
защиты и содержания зеленых насаждений
24. Административная ответственность за противоправное повреждение или уничтожение зеленых насаждений определяется на основании действующего законодательства Республики Казахстан.
25. Физические, должностные и юридические лица при нарушении положений настоящих Правил, привлекаются к административной ответственности, согласно действующего Кодекса РК "Об административных правонарушениях".