Қостанай облысының мемлекеттік табиғи қаумалдары аумағындағы жер учаскесі иелерінің және жер пайдаланушылардың шаруашылық қызметіне шектеу қою туралы
Қостанай облысы әкімдігінің 2009 жылғы 23 маусымдағы № 236 қаулысы. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2009 жылғы 8 шілдеде № 3683 тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы әкімдігінің 2017 жылғы 5 қазандағы № 499 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – Қостанай облысы әкімдігінің 05.10.2017 № 499 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2006 жылғы 7 шілдедегі № 175 "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына, 68-бабының 1-тармағына, 69-бабына сәйкес Қостанай облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Жарсор-Орқаш, Михайловка, Сарықопа, Тауынсор мемлекеттік табиғи қаумалдар аумағындағы жер учаскелері иелерінің және жер пайдаланушылардың шаруашылық қызметіне шектеулер қойылсын:
1) жабайы жануарлардың өліміне жол бермеу үшін ауылшаруашылық машиналар пышақтары секцияларының алдына шошытуға лайықты құралдар бекіту;
2) тыңайтқыштарды қолдану кезінде олардың мөлшерлемесін қатаң түрде сақтау, тыңайтқыштарды егістіктің жиектерінде ұқыпсыз сақтауға жол бермеу;
3) пішен орудың мерзімін 1 шілдеден бастау;
4) топыраққа ауылшаруашылық дақылдардың уланған тұқымдарын қажетті тереңдікте жақсылап егу және ауылшаруашылық техникасына май құю кезінде жердің бетіне уланған тұқымдардың шашылуына жол бермеу;
5) пішен ору және ауылшаруашылық дақылдарын жинау кезінде жабайы жануарлардың жаппай өлу жағдайларын болдырмайтын тәсілдерді қолдану.
2. Жарсор-Орқаш, Михайловка, Сарықопа, Тауынсор мемлекеттік табиғи қаумалдар аумағында мемлекеттік табиғи-қорық қорының объектілерін сақтауға қатер төндірсе немесе оларды молықтыруды нашарлатып жіберетін кез-келген қызметке жол берілмесін, оның ішінде:
1) аңшылықты;
2) ұяларды, індерді, апандарды және басқа да мекендеу орындарын бүлдіруге;
3) балықтан басқа хайуандарды, кез келген тәсілдермен және құралдармен олжалауға;
4) өсімдіктер мен жануарлардың бөтен түрлерін жерсіндіруді;
5) жұмыртқа жинауды;
6) орман алаңдарында, алаңқай жерлерде, шабындықтарда, жайылымдарда шөптерді, бұталарды және аңыздарды өртеу, басқаруында қаумал орналасқан органның келісімі бойынша басқарылатын жасытудан басқа;
7) суырлар және басқа да құнды аңдар мен құстар мекен еткен жерлерде жалпы пайдаланудағы жолдардың шетінде механикаландырылған көліктің қозғалысы;
8) сәуірден маусымға дейін суда жүзетін құстар мен шалшықшылар ұя салу кезінде өзеннің жағалау учаскелерінде ірі қара мал мен қойларды бағуды;

Об установлении ограничений хозяйственной деятельности собственников земельных участков и землепользователей на территории государственных природных заказников Костанайской области
Постановление акимата Костанайской области от 23 июня 2009 года № 236. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 8 июля 2009 года № 3683. Утратило силу постановлением акимата Костанайской области от 5 октября 2017 года № 499
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Костанайской области от 05.10.2017 № 499 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 11 пункта 2 статьи 10, пунктом 1 статьи 68, статьей 69 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года № 175 "Об особо охраняемых природных территориях" акимат Костанайской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить ограничения хозяйственной деятельности собственников земельных участков и землепользователей на территории Жарсор-Уркашского, Михайловского, Сарыкопинского, Тоунсорского государственных природных заказников:
1) перед секциями ножей сельскохозяйственных машин крепление отпугивающих приспособлений для недопущения гибели диких животных;
2) при применении удобрений строгое соблюдение их дозировки, не допуская случаев небрежного хранения удобрений по кромкам полей;
3) срок начала сенокошения с 1 июля;
4) заделывание в почву протравленных семян сельскохозяйственных культур на необходимую глубину и не допущение разброса протравленных семян на поверхности земли во время заправки сельскохозяйственной техники;
5) применение при сенокошении и уборке сельскохозяйственных культур методов, исключающих случаи массовой гибели диких животных.
2. Не допускать на территории Жарсор-Уркашского, Михайловского, Сарыкопинского, Тоунсорского государственных природных заказников любую деятельность, угрожающую сохранению объектов государственного природно-заповедного фонда или ухудшающую их воспроизводство, в том числе:
1) охоту;
2) разрушение гнезд, нор, логовищ и других местообитаний;
3) добычу любыми способами и средствами животных, за исключением рыб;
4) интродукцию чужеродных видов растений и животных;
5) сбор яиц;
6) выжигание травы, кустарников на лесных полянах, прогалинах, лугах, пастбищах и стерни, кроме управляемых отжигов по согласованию с органом, в ведении которого находится заказник;
7) движение механизированного транспорта вне дорог общего пользования в местах поселения сурков и других ценных зверей и птиц;
8) пастьбу крупного рогатого скота и овец на прибрежных участках озер во время гнездования водоплавающих птиц и куликов с апреля по июнь;

9) сәуірден маусымға дейін суырлар мен басқа да құнды аңдар және құстар мекен еткен жерлерде иттерді байлаусыз ұстауды;
10) топырақтың құнарлы қабатының бұзылуы;
11) көл жағалауына дейін 4 шақырым жақын қашықтықта шопандарға арналған вагондарды және малдар үшін кардтар орналастыруды;
12) көлікті жөндеу, көл айдыны шегінде жанар-жағар май материалдарын тастау;
13) Жарсор-Орқаш қаумалы бойынша тырналардың таралу мекеніне кірмейтін егістік жер учаскелерін есептемегенде бақша дақылдарын өсіруге арналған тың даланы жыртуды;
14) шопан вагондарын және Жарсор-Орқаш қаумал шекарасынан 1,5-2 шақырым жақын малға орналған кардтарды орналстыруды;
15) қыркүйек айында Ақсу көлі мен Жарсор-Орқаш қаумалы бойынша Жарсор көлінің солтүстік және шығыс жағынан батпақты жағалауларын қосатын ауданда тырналар шоғырланған негізгі жерлерде мал жаю;
16) тыңайтқыштар мен улы химикаттарды көлдің жаны мен ормандалалы учаскелерде сақтау.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Қостанай облысы әкімдігінің 2011.10.14 № 410 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді) қаулысымен.
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қостанай
облысының әкімі С. Кулагин
КЕЛІСІЛДІ:
"Костанай облыстық орман
және аңшылық шаруашылығы
аумақтық басқармасы"
мемлекеттік мекемесенің
бастығы
__________ М. Бегімбетов
23.06.2009
"Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Орман және аңшылық шаруашылығы
комитеті Науырзым мемлекеттік
табиғи қорығы" мемлекеттік
мекемесінің директоры
__________________ Б. Муттаков
23.06.2009
"Қазақстан Республикасы
Қоршаған Ортаны қорғау
министрлігі Экологиялық
реттеу және бақылау комитеті
экологиясының Тобыл-Торғай
департаменті" мемлекеттік
мекемесі Қостанай филиалының
бастығы
_________________ А. Кәрімов
23.06.2009
"Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігінің
Су ресурстары комитеті Су
ресурстарын пайдалануды реттеу
және қорғау жөніндегі Тобыл-Торғай
бассейндік инспекция" мемлекеттік
мекемесінің бастығы
_________________ Ғ. Оспанбекова
23.06.2009

9) беспривязное содержание собак в местах поселения сурков и других ценных зверей и птиц с апреля по июнь;
10) разрушение плодородного слоя почвы;
11) установку кард для скота, вагончиков для чабанов расстоянием ближе 4 километров до береговой линии озер;
12) ремонт транспорта, сброс горюче-смазочных материалов в пределах акватории озер;
13) распашку целинных степей под выращивание бахчевых культур, за исключением участка пахотных земель, не входящих в ареал обитания журавлей по Жарсор-Уркашскому заказнику;
14) установку чабанских вагончиков и кард для скота ближе 1,5-2 километров от границ Жарсор-Уркашского заказника;
15) выпас скота в сентябре в основных местах концентрации журавлей в районе, включающем озеро Аксу и заболоченные берега с северной и восточной стороны озера Жарсор по Жарсор-Уркашскому заказнику;
16) хранение удобрений и ядохимикатов около озер и на лесостепных участках.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением акимата Костанайской области от 14.10.2011 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким
Костанайской области С. Кулагин
СОГЛАСОВАНО:
Начальник государственного
учреждения "Костанайская
областная территориальная
инспекция лесного и
охотничьего хозяйства"
____________ М. Бегимбетов
23.06.2009
Директор государственного
учреждения "Наурзумский
государственный природный
заповедник Комитета лесного
и охотничьего хозяйства
Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан
__________________ Б. Муттаков
23.06.2009
Начальник Костанайского филиала
государственного учреждения
"Тобыл-Торгайский Департамент
экологии Комитета экологического
регулирования и контроля
Министерства охраны окружающей
среды Республики Казахстан"
____________________ А. Каримов
23.06.2009
Начальник государственного
учреждения "Тобол-Торгайская
бассейновая инспекция по
регулированию использования и
охране водных ресурсов Комитета
по водным ресурсам Министерства
сельского хозяйства Республики
Казахстан"
________________ Г. Оспанбекова
23.06.2009