Атырау облысының елді екендерінің құрамдас бөліктеріне атау беру және атауын қайта өзгерту тәртібін жүргізу жөніндегі қағидасын, жер учаскелеріне, ғимараттар мен құрылыстарға реттік нөмірлер беру талаптарын белгілеу туралы
Атырау облыстық әкімиятының 2009 жылғы 7 шілдедегі № 162 қаулысы. Атырау облыстық Әділет департаментінде 2009 жылғы 14 тамызда № 2551 тіркелді. Күші жойылды - Атырау облысы әкімдігінің 2016 жылғы 8 қаңтардағы № 1 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облысы әкімдігінің 08.01.2016 № 1 қаулысымен (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Қаулының және көрсетілген қаулымен бекітілген Атырау облысының елдi мекендерiнiң құрамдас бөлiктерiне атау беру және атауын қайта өзгерту тәртiбiн жүргiзу жөнiндегi қағиданың мемлекеттік тілдегі мәтінінде "әкімияты", "әкімиятқа", "әкімият", "әкімияттың", "әкімиятының" деген сөздер сәйкесінше "әкімдігі", "әкімдікке", "әкімдік", "әкімдіктің", "әкімдігінің" деген сөздермен ауыстырылды - Атырау облысы әкімдігінің 12.03.2014 № 65 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27 бабына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі N 242 "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 11 шілдедегі N 151 "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңына сәйкес, облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Атырау облысының елді мекендерінің құрамдас бөліктеріне атау беру және қайта атауын, жер учаскелеріне, ғимараттар мен құрылыстарға реттік нөмірлер беру талаптары бекітілсін.
2. Облыстық Сәулет және қала құрылысы басқармасы, Атырау қаласы мен облыс аудандарының әкімдері осы Қағиданың мүлтіксіз сақталуын қамтамасыз етсін.
3. Жойылсын:
1) Атырау облысы әкімдігінің 2006 жылғы 19 сәуірдегі № 109 "Атырау облысы бойынша көшелерге, даңғылдарға атау беру, олардың атауларының транскрипцияларын өзгерту, жер учаскелеріне, ғимараттар мен имараттарға реттік нөмірлер беру, көрсеткілерді орнату және пайдалану ережесін бекіту туралы" қаулысы;
2) Атырау облысы әкімдігінің 2008 жылғы 29 қыркүйектегі № 242 "Атырау облысы бойынша елді мекеннің құрамдас бөліктеріне атау беру және атауын қайта өзгерту тәртібін жүргізу, жер учаскелеріне, ғимараттар мен имараттарға реттік нөмірлер беру, ережесін бекіту туралы" қаулылары жойылсын;

Об утверждении Правил присвоения наименований и переименования составных частей населенных пунктов, установления требований к присвоению порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям на территории Атырауской области
Постановление Атырауского областного Акимата от 7 июля 2009 года № 162. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 14 августа 2009 года за № 2551. Утратило силу постановлением акимата Атырауской области от 8 января 2016 года № 1
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Атырауской области от 8.01.2016 № 1 (вводится в действие со дня его подписания).
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года № 242 "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 11 июля 1997 года № 151 "О языках в Республике Казахстан" акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила по ведению порядка присвоения наименований и переименования составных частей населенных пунктов, установления требований к присвоению порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям на территории Атырауской области.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления акимата Атырауской области от 09.02.2011 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Областному управлению Архитектуры и градостроительства, акимам города Атырау и районов области обеспечить неукоснительное соблюдение настоящих Правил по ведению порядка.
3. Отменить:
1) постановление акимата Атырауской области от 12 апреля 2006 года № 109 "Об утверждении Правил по ведению порядка присвоения наименований улицам, проспектам, изменения транскрипции их названий, присвоения порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям, установки и эксплуатации указателей по Атырауской области";
2) постановление акимата Атырауской области от 29 сентября 2008 года № 242 "Об утверждении Правил по ведению порядка присвоения наименований и переименования составных частей населенных пунктов, установления требований к присвоению порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям на территории Атырауской области";

3) Атырау облысы әкімдігінің 2008 жылғы 29 қыркүйектегі N 64 "Атырау облысы бойынша елді мекеннің құрамдас бөліктеріне атау беру және атауын қайта өзгерту тәртібін жүргізу, жер учаскелеріне, ғимараттар мен құрылыстарға реттік нөмірлер беру талаптарын белгілеу ережесін бекіту туралы" қаулысы.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары С.К. Аманғалиевқа жүктелсін.
5. Осы қаулы оның алғаш ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі
Б. Рысқалиев
Облыс әкімдігінің 2009 жылғы 7 шілде N 162 қаулысымен бекітілген
Атырау облысының елді мекендерінің құрамдас бөліктеріне атау беру және атауын қайта өзгерту тәртібін жүргізу жөніндегі қағидасы, жер учаскелеріне, ғимараттар мен құрылыстарға реттік нөмірлер беру талаптары
Көшелерге, даңғылдарға атау беру, олардың атауларының транскрипцияларын өзгерту, жер учаскелеріне, ғимараттар мен құрылыстарға реттік нөмірлер беру, көрсеткілерді орнату және пайдаланудың осы ережесі (бұдан әрі - Қағида) алаңдарға, даңғылдарға, желекжолдарға, көшелерге, қысқа көшелерге, саябақтарға, шағын гүлбақтарға, көпірлерге атау беру және атауын қайта өзгерту тәртібін жүргізу жөніндегі қағидасын, олардың атауларының транскрипциясын өзгерту, жер учаскелеріне, ғимараттар мен құрылыстарға реттік нөмірлер беру, көрсеткішті орнату және пайдалану талаптарын анықтауды бірыңғай тәртіпке келтіру мақсатында әзірленген.
Ескерту. Қаулының тақырыбына, мәтініне өзгерістер енгізілді - Атырау облысы әкімдігінің 2011.02.09 № 27 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-бөлім. Негізгі Ережелер
1. Тарау. Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар
1. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
атау - шағын аудандарға, даңғылдарға, желекжолдарға, көшелерге, алаңдарға белгіленген, оларды бөлу және тану үшін қызмет ететін жеке атаулар;
аудан - әкімшілік-аумақтық құрылымдар туралы заңнамаларға сәйкес белгіленген Атырау облысының құрамындағы әкімшілік-аумақтық бірлік;
алаң - атау берілген жоспарлау элементі болып табылатын, тұйықталған шекаралары бар қала құрылысының объектісі;
ғимарат - функционалдық мақсатына қарай адамдардың тұруына немесе ішінде болуына, өндірістік процестерді орындауға, сондай-ақ материалдық құндылықтарды және тағы тағы да басқаларды орналастыруға және сақтауға пайдаланатын көтергіш және қоршау құрылымдарынан тұратын, міндетті түрде жер орныққан тұйықталған көлемді құрайтын, жасанды құрылыс. Ғимараттың жер асты бөлігі болуы мүмкін;
ғылыми-өндірістік, өнеркәсіптік және коммуналдық-қоймалық аймақтардағы (аудандар) көшелер мен жолдар – аймақтар (аудандар) шегінде жеңіл және жүк көліктеріне қолайлы көліктік байланысты, магистральды қалалық жолдарға шығуды қамтамасыз етуші жолдар. Көшелермен және жолдармен қиылыс бір деңгейде белгіленеді;
даңғыл - жалпы қалалық магистральды жолдар немесе магистральды көшелер;
желекжол – жергілікті маңызы бар көше немесе жол, орман-саябақ желектерімен, жаяу жүргіншілер жолдарымен бөлінген қарсы көліктік ағындар;
жылдамдық қозғалысының магистральды жолдары – сыртқы автокөлік жолдарына, аэропорттарға, ірі жаппай демалу аймақтарына және кенттерге шығуды қамтамасыз ететін өндірістік және жоспарланған аудандар арасындағы жылдамдық көліктік байланысты қамтамасыз ету үшін белгіленген жолдар. Магистральды көшелермен және түрлі деңгейдегі жолдармен қиылысады;
жапсарлас объектілер – ғимаратқа және құрылыстарға жапсаржай салу жолымен ғимараттарда, құрылыстарда ұйымдастырылған объектілер, бұл жағдайда, дербес функционалдық мақсатта пайдаланылады;
жаяу жүргіншілер көшелері мен жолдары – еңбек, қызмет көрсету мекемелері мен кәсіпорындарының орындары, қоғамдық көліктердің демалу және аялдау орындары арасында жаяу байланыстарды қамтамасыз етуші жолдар;
инвестор – Қазақстан Республикасында инвестицияларды жүзеге асырушы жеке және заңды тұлға;
қала құрылысы элементінің санаты - функционалдық қала құрылысы нысанын және объектінің (шағын аудан, ғимарат, құрылыстар, көпір, көлік айырымы (айналым), фонтан, тас жол, даңғыл, көше, желекжол, саяжол, өту жолы, тұйық және басқалар) сипаттайтын қала құрылысы элементінің бөлінбес бөлігі;
құрылыс - табиғи және жасанды кеңістік шекаралары бар және өндірістік үрдістерді орындауға, сондай-ақ материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға, немесе адамдарды, жүктерді уақытша орналастыруға (орын ауыстыруға), сондай-ақ жабдықтарды немесе коммуникацияларды орналастыруға (төсеуге, жүргізуге) арналған жасанды ауқымды, тегістікті немесе сызықты (жер үсті, су беті және немесе жер асты, су асты) объект. Құрылыс көркемдік-эстетикалық, әшекейлі-қолданбалы не болмаса мемориалды мақсатта болуы мүмкін;
көрсеткі - жарық түсіретін, жарықты шағылыстыратын, контрастық объектілерді, материалдарды пайдалана отырып құрылған, азаматтарды сол немесе басқа көше, ғимарат немесе құрылыстардың орналасуы туралы ақпараттармен қамтамасыз ету үшін белгіленген түсіндірме жазулары, цифрлары бар геометриялық нысанда белгіленген түрлі-түсті бейне;
қаланың бөлігі (қала құрылыстық элемент) – қаладағы аудандар, алаңдар, даңғылдар, желекжолдар, көшелер, қысқа көшелер, саябақтар, шағынгүлбақтар, көпірлер мен қаланың басқа да құрамдас бөліктері. Осы Ережеде қаланың бөліктері деп әлеуметтік маңызы бар объектілер (денсаулық сақтау, білім, мәдениет және тағы басқалар) айтылуы мүмкін.
қосып салынған объектілер - ғимараттар мен құрылыстарға ғимараттардың қасбетін қайта жаңартпай және жеке кіру жасамай ұйымдастырылған объектілер, ғимараттың (құрылыстар) қайта құрылған бөлігінің функционалдық маңызы өзгеруі мүмкін;
қозғалысты реттейтін магистральды жолдар – қала аудандары арасындағы жекелеген бағыттар мен учаскелерге, тұрғын құрылыстарынан тыс құрылыстарды жүзеге асыратын жүк қозғалыстарына қолайлы көліктік байланыстарды қамтамасыз ету үшін белгіленген жолдар;
сыртқы автокөлік жолдарына кіруді қамтамасыз етеді.
Көшелермен және жолдармен тәртіп бойынша бір деңгейде қиылысады;
қоныстану аумағы - тұрғын, қоғамдық (қоғамдық-іскер) және оңалту аймақтарын, сондай-ақ инженерлік және көлік инфрақұрылымының жекелеген бөліктерін, орналасуы мен қызметі арнаулы санитарлық қорғаныш аймақтарын талап етуге әсер етпейтін басқа да объектілерді орналастыруға арналған елді мекен аумағының бөлігі;
көше – магистральды көше, жергілікті маңызы бар көше немесе жол;
ландшафты-оңалту аумақтары - қалалық ормандары, орман саябақтар, орман қорғау аймақтары, сутоғандар, ауыл шаруашылығының пайдалануындағы жерлер және іріктелген аумақтарда орналасқан, ашық кеңістік жүйесін қалыптастыратын саябақтармен, бақтармен және желекжолдармен қоса басқа да пайдалы жерлері бар аумақтар;
мекен-жай - Атырау облысының белгіленген шекарасы шегінде объектінің (жер учаскесінің, ғимараттың, құрылыстардың) орналасу орнының (орналасқан жері) жинақталған деректемелерінің құрылымдық сипаттамасы;
орам - магистралды көшелермен, қысқа көшелермен бөлінбеген құрылыстың құрылымдық бөлшегі;
объектінің реттік нөмірі - объект мекен-жайының құрылымдық элементі: әріп және (немесе) бөлшек қосылуы мүмкін цифрлар тізбегінен тұратын, қандай да бір құрылымдық бөлшекке тән белгісінің негізінде объектіге, құрылыс салынған аумақтағы атауы бар қала құрылысы объектісіне (көшеге, шағын ауданға және т.б.) берілетін объектінің қарапайым бөлшегі;
ономастикалық комиссия - географиялық объектiлердiң атауына және олардың атауларын өзгертуге бiрыңғай көзқарас қалыптастыру, топонимикалық атауларды қолдану мен есепке алуды ретке келтiру, Қазақстан Республикасының тарихи-мәдени мұрасының құрамдас бөлiгi ретiнде тарихи атауларды қалпына келтiру, сақтау жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлейтiн консультативтiк-кеңесшi орган;
өту жолы - көлік құралдарын тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарға, мекемелерге, кәсіпорындарға және екі көше арасындағы (екі "т" тәрізді қысқа көшелер құрайды) көліктік байланысты қамтамасыз ететін ауданішілік, шағын аудан ішілік, орамшілік қалалық құрылыс объектілеріне өтуін қамтамасыз ететін негізгі немесе екінші дәрежелі өту жолы;
өткелдер – тұрғын және қоғамдық ғимараттарға, мекемелерге, кәсіпорындарға және аудандардың, шағын аудандардың, орамдардың ішіндегі қалалық құрылыстардың өзге объектілеріне көлік құралдарымен жол жүруді қамтамасыз етуші жолдар;
өндірістік аумақ - өнеркәсіптік кәсіпорындарды және солармен байланысты объектілерді орналастыруға арналған аумақ, тәжірибелік өндірістермен бірге ғылыми мекемелердің, коммуналдық-қоймалық
объектілердің, сыртқы көліктер құрылыстарының кешені;
реттелген қозғалыс – тұрғын, өндірістік аудандар мен қаланың орталығы, жоспарланған аудандардың орталығы арасындағы көліктік байланысты қамтамасыз ету үшін белгіленген жолдар;
магистральды көшелер мен жолдарға және сыртқы автокөлік жолдарына шығу. Магистральды көшелермен және жолдармен тәртіп бойынша бір деңгейде қиылысады;
санитарлық-қорғаныш аймағы - арнаулы мақсаттағы аймақтарды, сондай-ақ өнеркәсіп орындары мен елді мекендегі басқа да өндірістік, коммуналдық және қоймалық объектілерді жақын маңдағы қоныстану аумақтарынан, тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы үйлер мен ғимараттардан оларға қолайсыз факторлардың әсер етуін әлсірету мақсатында бөліп тұратын аумақ;
саябақ – жалпы қолданылатын, Атырау облысы аумағының тұйық шекаралармен белгiленген, оқшау, көгалдандырылған, қаланың құрылыс жүргiзiлетiн аумағында ұйымдастырылған, ауданы кем дегенде он гектар болатын және тұрғындардың жаппай демалуына арналған аумақ;
саябақ жолдары – жеңіл автокөліктердің қозғалысы үшін қолайлы саябақтар мен орман саябақтары аумақтары шегінде көліктік байланысты қамтамасыз етуші жолдар;
саяжол – негізгі және қосарлас жаяу жүргіншілер көшесі немесе еңбек орындарымен, қызмет көрсету мекемелерімен және кәсіпорындарымен жаяу жүргіншілер байланысын қамтамасыз ететін, оның ішінде қоғамдық орталықтар, демалыс орындары және қоғамдық орталықтар, демалыс орындары және қоғамдық аялдама пункттері шегіндегі жол;
сәулет органы - сәулет және қала құрылыс саласын реттеуді жүзеге асыруға әкіммен уәкілеттілік берілген жергілікті бюджеттен қаржыландыратын атқарушы орган;
трасса, тас жол – магистральды жол немесе халықаралық көлік байланыстарын қамтамасыз ететін қала шегіндегі магистральды көше;
тілдер дамыту жөніндегі орган – облыс әкімдігі тілді дамыту саласында реттеуді жүзеге асыруды және облыстық ономастикалық комиссияның қызметін ұйымдастыруға өкілдік берілген жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган;
түбегейлі жоспарлау жобасы (ТЖЖ) – бас жоспары негізінде орындалған аумақ құрылысының функционалдық-қала құрылысы аймақтандыруды; қызыл сызықтарды және құрылысты реттеу сызықтарын; тұрғындарға әлеуметтік, мәдени және коммуналдық қызмет көрсету объектілерін орналастыру үшін аумақтарды резервілеуді;
көше-жол торабын және көліктік қызмет көрсетуді ұйымдастыруды; инженерлік коммуникациялардың трассировкасын; көшелердің тік пішіндерін; аумақты абаттандыруды және көгалдандыруды, бұқаралық қала құрылысы сервитуттарын және өзге де талаптарды анықтап, аумақты ұйымдастыруды жоспарлаудың негізгі бағыттарын белгілейтін аумақ құрылысын жоспарлау жобасы;
тұрғын-жай ауданының бағы – саябақ–қаланың қоныстану аумағында ұйымдастырылған және аумағы үштен он гектарға дейінгі халықтың жаппай демалуына арналған жалпы қолданыстағы қалалық аумақты көгалдандыруға негізделген тұйық шекаралармен анықталған шағын аудан - қаланы қалыптастыратын, магистральды көшелермен бөлінбеген, белгіленген шекарада, не болмаса қоныстану, немесе өндірістік, не болмаса ландшафты-оңалту аумағы болып табылатын құрылыстың құрылымдық-жоспарлау элементі;
тұйық - көлік құралдарын тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарға, мекемелерге, кәсіпорындарға және көше арасындағы (бір "т" тәрізді қысқа көшелер құрайды) көліктік байланысты құрмайтын ауданішілік, шағын ауданішілік, орамішілік қалалық құрылыс объектілеріне өтуін қамтамасыз ететін негізгі немесе екінші дәрежелі өту жолы;
тұрғын үй құрылыстарының көшелері – тұрғын үй аудандары (шағын аудандар) аумақтарындағы көліктік (жүк және қоғамдық көліктерді рұқсатсыз) және жаяу жүргіншілер байланысын, магистральды көшелер мен қозғалыстарды реттеуші жолдарды қамтамасыз етуші жолдар;
үзіліссіз қозғалыстар – тұрғын, өндірістік аудандар мен қаланың орталығы, сондай-ақ басқа да магистральды көшелермен, қалалық және сыртқы автокөліктік жолдар арасындағы көліктік байланысты қамтамасыз ету үшін белгіленген жолдар. Көліктердің қозғалысын түрлі деңгейдегі бағыттар негізінде қамтамасыз етеді;
шағынгүлбақ - қаланың қоныстану аумағында ұйымдастырылған және аумағы кемінде үш гектар халықтың жаппай демалуына арналған жалпы қолданыстағы қалалық аумақты көгалдандыруға негізделген тұйық шекаралармен анықталған;
шағын аудан - қаланы қалыптастыратын, магистральды көшелермен бөлінбеген, белгіленген шекарада, не болмаса қоныстану, не болмаса өндірістік, ландшафты-оңалту аумағы болып табылатын құрылыстың құрылымдық-жоспарлау элементі.

3) постановление акимата Атырауской области от 30 марта 2009 года № 64 "Об утверждении Правил по ведению порядка присвоения наименований и переименования составных частей населенных пунктов, установления требований к присвоению порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям на территории Атырауской области"
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Амангалиева С.К. – заместителя акима области.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Аким области
Б. Рыскалиев
Утверждено постановлением акимата области от 7 июля 2009 года № 162
Правила по ведению порядка присвоения наименований и переименования составных частей населенных пунктов, установления требований к присвоению порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям на территории Атырауской области
Настоящие Правила по ведению порядка присвоения наименований улицам, проспектам, изменения транскрипции их названий, присвоения порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям, установки и эксплуатации указателей (далее - Правила) разработаны в целях установления единого порядка присвоения наименований и переименования площадей, проспектов, бульваров, улиц, переулков, парков, скверов, мостов, изменения транскрипции их названий, определения требований к присвоению порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям, установке и эксплуатации указателей.
Раздел 1. Основные положения
Глава 1. Понятия, используемые в Правилах по ведению порядка
1. В настоящих Правилах по ведению порядка используются следующие понятия:
адрес - структурное описание совокупных реквизитов местоположения (местонахождения) объекта (земельного участка, здания, сооружения) на местности в пределах установленных границ Атырауской области;
аллея – основная или второстепенная пешеходная улица или дорога, обеспечивающая пешеходную связь с местами приложения труда, учреждениями и предприятиями обслуживания, в том числе в пределах общественных центров, местами отдыха, и остановочными пунктами общественного транспорта;
бульвар – улица и дорога местного значения, встречные транспортные потоки которой разделены лесопарковыми насаждениями, пешеходными дорогами;
встроенные объекты - объекты, организованные в зданиях и сооружениях без реконструкции фасада здания (сооружения) и организации отдельного входа, при этом функциональное назначение преобразованной части здания (сооружения) может быть изменено;
здание - искусственное строение, состоящее из несущих и ограждающих конструкции, образующих обязательный наземный замкнутый объем, в зависимости от функционального назначения, используемое для проживания или пребывания людей, выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей. Здание может иметь подземную часть;
инвестор - физические и юридические лица, осуществляющие инвестиции в Республике Казахстан;
категория градостроительного элемента - неотъемлемая часть наименования градостроительного элемента, характеризующая функциональное градостроительное назначение и особенности объекта (микрорайон, здание, сооружение, мост, транспортная развязка (кольцо), фонтан, шоссе, трасса, проспект, улица, бульвар, аллея, проезд, переулок, тупик и прочее);
квартал - структурный элемент застройки, не расчлененный магистральными улицами, переулками;
ландшафтно-рекреационная территория - территория, включающая городские леса, лесопарки, лесозащитные зоны, водоемы, земли сельскохозяйственного назначения и другие угодья, которые совместно с парками, садами и бульварами, размещаемыми на селитебной территории, формируют систему открытых пространств;
магистральные дороги регулируемого движения - дороги, предназначенные для обеспечения транспортной связи на отдельных направлениях и участках, преимущественно грузового движения, осуществляемого вне жилой застройки; обеспечивают выходы на внешние автомобильные дороги. Пересекаются с улицами и дорогами, как правило, в одном уровне;
магистральные дороги скоростного движения – дороги, предназначенные для обеспечения скоростной транспортной связи между промышленными планировочными районами, обеспечивающие выходы на внешние автомобильные дорогами, к аэропортам, крупным зонам массового отдыха и поселениям. Пересекаются с магистральными улицами и дорогами в разных уровнях;
микрорайон - градообразующий структурно-планировочный элемент застройки, не расчлененный магистральными улицами, являющийся либо селитебной, либо производственной, либо ландшафтно-рекреационной территорией в установленных границах;
наименования - имена собственные, присваиваемые микрорайонам, проспектам, бульварам, улицам, площадям и прочим структурным элементам, служащие для их выделения и распознавания;
непрерывного движения – улицы, предназначенные для обеспечения транспортной связи между жилыми, промышленными районами и центром города, а также другими магистральными улицами, городскими и внешними автомобильными дорогами. Обеспечивают движение транспорта по основным направлениям в разных уровнях;
ономастическая комиссия - консультативно-совещательный орган, вырабатывающий предложения по формированию единого подхода к наименованию и переименованию географических объектов, упорядочению употреблений и учету топонимических названий, восстановлению, сохранению исторических названий как составной части историко-культурного наследия Республики Казахстан;
орган архитектуры - исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный акимом осуществлять регулирование в сфере архитектуры и градостроительства;
орган по развитию языков - исполнительный орган, финансируемые из местного бюджета, уполномоченный осуществлять регулирование в сфере развития языков и организовывать деятельность ономастической комиссии области;
парк – определенная замкнутыми границами обособленная озелененная, территория общего пользования Атырауской области, организованная на селитебной территории, площадью не менее десяти гектаров и предназначенная для массового отдыха населения;
парковые дороги – обеспечивающие транспортную связь в пределах территории парков и лесопарков, преимущественно для движения легковых автомобилей;
пешеходные улицы и дороги – обеспечивающие пешеходную связь с местами труда, учреждениями и предприятиями обслуживания, местами отдых и остановочными пунктами общественного транспорта;
проезды – обеспечивающие подъезд транспортных средств к жилым и общественным зданиям, учреждениям предприятиям и прочим объектам застройки, микрорайонов, кварталов.
переулок, проезд – основной или второстепенный проезд, обеспечивающая подъезд транспортных средств к жилым и общественным зданиям, учреждениям, предприятиям и другим объектам застройки внутри микрорайонов, кварталов, обеспечивающий сквозную транспортную связь между двумя улицами (создает два "т" - образных перекрестка);
площадь – поименованный градостроительный элемент, имеющий замкнутые границы;
порядковый номер объекта - элемент структуры адреса объекта: простой номер объекта, состоящий из последовательности цифр, с возможным добавлением буквы и (или) дроби, присваиваемый объекту, на основе признака его принадлежности к тому или иному структурному элементу, имеющему наименование градостроительному объекту территории застройки (улице, микрорайону);
пристроенные объекты - объекты, организованные в зданиях и сооружениях путем пристройки к зданию, сооружению дополнительного помещения, при этом, как правило, несущие самостоятельное функциональное назначение;
проект детальной планировки (ПДП)- проект планировки застройки территории, выполненный на основе генерального плана, устанавливающий основные направления планировочной организации территории с определением функционально-градостроительного зонирования;
красные линии и линии регулирования застройки;
резервирование территорий под размещение объектов социального, культурного и коммунального обслуживания населения, трассировку инженерных коммуникаций;
поперечные профили улиц: благоустройство и озеленение территорий;
публичные градостроительные сервитуты и иные требования;
производственная территория - территория, предназначенная для размещения промышленных предприятий и связанных с ними объектов, комплекс научных учреждений с их опытными производствами, коммунально-складскими объектами, сооружениями внешнего транспорта;
проспект - магистральная дорога или магистральная улица общегородского значения;
район – административно-территориальная единица в составе Атырауской области, определенная в соответствии с законодательством об административно-территориальном устройстве;
регулируемое движение – улицы, предназначенные для обеспечения транспортной связи между жилыми, промышленными районами и центром города, центрами планировочных районов;
выходы на магистральные улицы и дороги и внешние автомобильные дороги. Пересекаются с магистральными улицами и дорогами, как правило, в одном уровне;
сад жилого района - парк - определенная замкнутыми границами обособленная озелененная городская территория общего пользования, организованная на селитебной территории города, предназначенная для массового отдыха населения площадью от трех до десяти гектаров;
санитарно-защитная зона - территория, отделяющая зоны специального назначения, а также промышленные предприятия и другие производственные, коммунальные и складские объекты в населенном пункте от близлежащих селитебных территорий, зданий и сооружений жилищно-гражданского назначения с целью ослабления воздействия на них неблагоприятных факторов;
селитебная территория - часть территории населенного пункта, предназначенная для размещения жилой, общественной (общественно-деловой) и рекреационной зон, а также отдельных частей инженерной и транспортной инфраструктур, других объектов, размещение и деятельность которых не оказывает воздействия, требующего создания специальных санитарно-защитных зон;
сквер - определенная замкнутыми границами обособленная озелененная городская территория общего пользования, организованная на селитебной территории города и предназначенная для массового отдыха населения площадью не более трех гектаров;
сооружение - искусственно созданный объемный, плоскостной или линейный объект (наземный, надводный и (или) подземный, подводный), имеющий естественные или искусственные пространственные границы и предназначенный для выполнения производственных процессов, временного пребывания (перемещения) людей, размещения и хранения материальных ценностей и грузов, а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций. Сооружение может иметь художественно-эстетическое, декоративно-прикладное либо мемориальное назначение;
трасса, шоссе – магистральная дорога или магистральная улица, обеспечивающая междугородние транспортные связи;
тупик - основной или второстепенный проезд, обеспечивающий подъезд транспортных средств к жилым и общественным зданиям, учреждениям, предприятиям и другим объектам застройки микрорайонов, кварталов, не образующий сквозные транспортные связи между улицами (создает один "т" - образный перекресток);
улица – магистральная улица, улица и дорога местного значения;
улицы в жилой застройке – обеспечивающие транспортные (без пропуска грузового и общественного транспорта) и пешеходные связи на территории жилых районов (микрорайонов), выходы на магистральные улицы и дороги регулируемого движения;
улицы и дороги в научно-производственных, промышленных и коммунально-складских зонах (районах) – обеспечивающие транспортную связь преимущественно легкового и грузового транспорта в пределах зон (районов), выходы на магистральные городские дороги. Пересечения с улицами и дорогами устраиваются в одном уровне;
указатель - цветографическое изображение установленной геометрической формы, созданное с использованием светоизлучающих, светоотражающих, контрастных объектов, материалов, представляющее собой изображение, содержащее поясняющие надписи, цифры, предназначенное для обеспечения граждан информацией о местонахождении, расположении той или иной улицы, здания или сооружения;
часть города (градостроительный элемент) - площадь, проспект, бульвар, улица, переулок, парк, сад жилого района, сквер и иные составные части города. Под частями города в настоящих Правилах могут подразумеваться объекты социального значения (здравоохранения, образования, культуры и другие).
Сноска. Глава 1 с изменениями, внесенным постановлением акимата Атырауской области от 09.02.2011 № 27.

2-тарау. Көрсеткілерді орналастыру және пайдалану
саласындағы мемлекеттік реттеу
2. Көшелерге, даңғылдарға атау беру, олардың атуларының транскрипцияларын өзгерту, жер учаскелеріне, ғимараттарға және құрылыстарға реттік нөмір беру, көрсеткілерді орнату және пайдалану, оларды ретке келтіруді мына мемлекеттік органдар жүзеге асырады:
1) сәулет органдары;
2) тілдерді дамыту жөніндегі орган.
3. Сәулет органының мынадай өкілеттіктері бар:
реттік нөмірі жоқ ғимараттарды, құрылыстарды және өзге де объектілерді анықтап, оларға өз бұйрығымен реттік нөмір береді;
атауы жоқ көшелер тізімін;
атаулары ұқсас көшелер тізімін; жылжымайтын мүліктің бұзылуына байланысты атаулары жойылған көше тізімін қалыптастырады және оларды атауын қайта өзгерту тәртібін жүргізу жөніндегі қағидасы және атау беру жөніндегі ұсыныстарын білдіреді;
атау беру кезінде пайдаланылатын жолдар мен көшелер санатын қоса алғанда, атау беруге немесе қайта атауға жататын қала құрылысы элементтерінің санатын анықтайды;
тапсырысшының жобалау құжаттамасының құрамына әзірлеуге және жобаланған ғимараттар мен құрылыстар қасбеттеріне, жобаланған көшелердің қиылыстарында ғимараттар мен құрылыстарға реттік нөмірі көрсеткілерін, көше атауларының бұрыштық көрсеткілерін орнатуға арналған шығындардың енгізілуін бақылау;
көшелер мен шағын аудандар көрсеткілерінің, ғимараттар мен құрылыстардың реттік нөмірі көрсеткілерінің, тапсырысшы әзірлейтін жобалық құжаттама құрамына еңгізілген басқа да көрсеткілердің нобайына келісім береді;
жылжымайтын мүлікпен мәмілені, қала бөлігіне атау беру және (немесе) өзгерту туралы ақпаратты, жекелеген объектілерге реттік нөмер беру және (немесе) өзгерту туралы бұйрықтар көшірмелерін тіркеуді жүзеге асыратын органға ұсыну;
объектілердің реттік нөмірлері мен көрсеткілерін дайындау және орнату құқығын беру жөнінде конкурс өткізу.
4. Тілдерді дамыту жөніндегі органның мынадай өкілеттіктері бар:
шағын аудандардың, даңғылдардың, желекжолдарлардың, көшелердің белгіленген атауларының бейнелену дұрыстығын, олардың нормалармен сәйкестігін, сондай-ақ көрсеткілерде белгіленген атауларының транскрипциясының бейнелену дұрыстығын бақылайды;
көшелер мен шағын аудандар көрсеткілерінің ғимараттар мен құрылыстардың реттік нөмірі көрсеткілерінің, тапсырысшы әзірлейтін жобалау құжаттамасының құрамына енгізілген басқа да көрсеткілерінің белгіленген атауларының көрсеткілерінде ақпараттың жазылу сәйкестігін және олардың транскрипциясының дұрыстығын келіседі.

Глава 2. Государственное регулирование в сфере установки и эксплуатации указателей
2. В сфере присвоения наименований улицам, проспектам, изменения транскрипции их названий, присвоения порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям, установки и эксплуатации указателей регулирование осуществляют следующие государственные органы:
1) орган архитектуры;
2) орган по развитию языков;
3. Органы архитектуры имеют следующие полномочия:
выявляют здания, сооружения и иные объекты, не имеющие порядковые номера, присваивают им порядковые номера собственным приказом;
формируют перечень улиц, не имеющих наименований; перечень улиц, наименования которых совпадают; перечень улиц, прекративших существование в связи со сносом находившихся на них объектов недвижимости, и выступают с предложением по их переименованию или присвоению наименований;
определяют категории градостроительных элементов, подлежащих наименованию или переименованию, включая категории дорог и улиц, используемых при присвоении наименований;
контролируют включение в состав проектной документации заказчиком расходов на изготовление и установку на фасадах проектируемых зданий и сооружений, на перекрестках проектируемых улиц указателей порядковых номеров зданий и сооружений, на перекрестках проектируемых зданий и сооружений, указателей наименований улиц;
согласуют типовые эскизы указателей наименований улиц и микрорайонов, указателей порядковых номеров сооружений и зданий, прочих указателей, включаемых в состав проектной документации, разрабатываемой заказчиком;
представляют органу, осуществляющему регистрацию сделок с недвижимостью, информацию о присвоении и (или) изменении наименований частей города, копии приказов о присвоении либо изменении порядковых номеров отдельных объектов;
проводят конкурс по предоставлению права изготовления и установки указателей наименований и порядковых номеров объектов.
4. Органы по развитию языков имеют следующие полномочия:
контролируют правильность отображения установленных наименований микрорайонов, проспектов, бульваров, улиц и в соответствие их нормам, а также правильность отображения транскрипции установленных наименований на указателях;
согласовывают эскизы указателей наименований улиц и микрорайонов, указателей порядковых номеров зданий и сооружений, прочих указателей, включаемых в состав проектной документации, разрабатываемой заказчиком на предмет соответствия написания информации на указателях установленным наименованиям и правильности их транскрипции.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным постановлением акимата Атырауской области от 12.03.2014 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Елді мекеннің бір бөлігіне бірнеше атау беруге жол берілмейді. Тек бұрылыстары отыз градустан жоғары болған жағдайларда даңғылдарды (көшелер, қысқа көшелер, өту жолдары) қоспағанда, мұндай жағдайларда елді мекен бөлігінің бұрылыс орындарына оқшауланған атау беруге жол берілмейді.
Бірдей санаттағы әр түрлі қала құрылысы элементтеріне бір атау беруге жол берілмейді.
9. Қала құрылысы элементі (даңғыл, көше) табиғи бөгеулермен (өзендер, жырақтар және тағы басқалар) қиылысқан жағдайда қалыптасқан учаскеге жеке атау беруге жол беріледі.
10. Елді мекендер аумақтарын кезең-кезеңімен игерген жағдайда қала құрылысы элементін оқшауланған, атаулары қисынды байланысқан, осы қала құрылысы элементінің уақыт ішінде іс жүзінде қалыптасу және салыну кезеңіне сәйкес келетін жекелеген учаскелерге бөлуге жол беріледі.
Ескерту. 3-тарауға өзгерістер енгізілді - Атырау облысы әкімдігінің 2011.02.09 № 27; 12.03.2014 № 65 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
4-тарау. Ономастикалық комиссия
§ 1. Ономастикалық комиссияның құрамы, оның жұмысын ұйымдастыру
11. әкімдік ономастикалық комиссияны тоғыздан он бес адамға дейінгі тақ сандармен құрады. Комиссияның хатшысы комиссия мүшесі бола алмайды және оның шешім қабылдайтын кезде дауыс беру құқығы болмайды.
Ономастикалық комиссияның жұмыс органы тілдерді дамыту жөніндегі орган болып табылады.
12. Ономастикалық комиссияның мәжілісі қажет болған кезде жүргізіледі және жұмыс органымен шақырылады.
13. Ономастикалық комиссияның хатшысы болып жұмыс органының қызметкері тағайындалады. Ономастикалық комиссияның хатшысы ономастикалық комиссияның мүшелерін шақыруды қамтамасыз етеді, ономастикалық комиссия мәжілісінің күн тәртібін қалыптастырады, өзге де мәселелерді шешеді.
§ 2. Ономастикалық комиссияның өкілеттігі, шешім қабылдаудың тәртібі
14. Ономастикалық комиссия мынандай өкілеттіктерді жүзеге асырады:
1) елді мекендердің құрамдас бөліктеріне атау беру, атауын қайта өзгерту тәртібін жүргізу жөніндегі қағидасы мәселелері бойынша заңды және жеке тұлғалардың ұсынастарын қарау;
2) әкiмдік пен мәслихатқа, кент, ауыл, ауылдық округтердiң әкiмдерiне елдi мекендердiң құрамдас бөлiктерiне атау берудi, атауын өзгертуді ұсынады;
3) әкiмдік пен мәслихатқа, кент, ауыл, ауылдық округтердiң әкiмдерiне елдi мекендердiң құрамдас бөлiктерi атауларының транскрипциясын нақтылауды ұсынады;
4) орфографиялық, ғылыми транскрипциялардың және қалыптасқан әлеуметтік және тарихи-мәдени факторлардың қолданыстағы нормалары негізінде елді мекендердің құрамдас бөліктеріне атау беру, атауын қайта өзгерту тәртібін жүргізу жөніндегі қағидасы, атауының транскрипциясын нақтылау туралы қорытынды ұсыныс береді;

8. Не допускается присвоение нескольких наименований одной части населенного пункта. Исключение составляют проспекты (улицы, переулки, проезды) в случаях поворота более чем на тридцать градусов, в этих случаях от места поворота части населенного пункта допускается присвоение обособленного наименования.
Не допускается присвоение одного наименования нескольким градостроительным элементам одной категории.
9. В случае пересечения градостроительного элемента (проспекта, улицы) естественными преградами (реки, овраги) допускается присвоение отдельного наименования образующимся участкам.
10. В случае поэтапного освоения территории населенного пункта допускается разделение градостроительного элемента на отдельные участки с обособленными, логически связанными наименованиями, соответствующими фактическим этапам формирования и застройки данного градостроительного элемента во времени.
Глава 4. Ономастическая комиссия
§ 1. Состав ономастической комиссии, организация ее работы
11. Ономастическая комиссия создается акиматом в составе нечетным количеством от девяти до пятнадцати человек. Секретарь комиссии не является членом комиссии и не имеет права голоса при принятии ею решений. Рабочим органом ономастической комиссии является орган по развитию языков.
12. Заседания ономастической комиссии проводятся по мере необходимости и созываются рабочим органом.
13. Секретарем ономастической комиссии назначается сотрудник рабочего органа. Секретарь ономастической комиссии обеспечивает созыв членов ономастической комиссии, формирует повестки заседаний ономастической комиссии, решает иные вопросы.
§ 2. Полномочия ономастической комиссии, порядок принятия решений
14. Ономастическая комиссия осуществляет следующее полномочия:
1) рассматривает предложения физических и юридических лиц по вопросам присвоения наименований, переименования составных частей населенных пунктов;
2) рекомендует акимату и маслихату, акимам поселка, села, сельского округа присвоить наименование, переименование составных частей населенного пункта;
3) рекомендует акимату и маслихату, акимам поселка, села, сельского округа уточнить транскрипцию наименования частей населенного пункта;
4) на основе действующих норм орфографии научной транскрипции и сложившихся культурно-исторических и социальных факторов представляет заключения о наименованиях, переименованиях, уточнениях и транскрипции наименований, переименований составных частей населенных пунктов;

5) елді мекендердің құрамдас бөліктеріне атау беру, атауын қайта өзгерту тәртібін жүргізу жөніндегі қағидасы туралы даулы мәселелер бойынша қорытынды береді;
6) жергілікті мемлекеттік басқару, басқа ұйымдардың ақпараттары мен хабарламалары материалдары бойынша ономастика саласында мемлекеттік тіл саясатын іске асыру жәй-күйін талдайды.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерістер енгізілді - Атырау облысы әкімдігінің 12.03.2014 № 65 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Ономастикалық комиссия сондай-ақ қарталар, атластар құру, анықтамалық әдебиеттер басып шығару барысында туындаған мәселелерді шешуде өтеусіз негізде мүдделі ұйымдарға консультациялық көмек беруге құқылы.
16. Комиссияның шешімдері жай дауыспен ашық дауыс беру арқылы қабылданады, дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
17. Комиссияның шешімдері дауыс беру кезінде оның мүшелерінің жартысынан көбі қатысса құқықты болып саналады. Ономастикалық комиссия мүшелерінің дауыс беруден қалыс қалуға құқылары жоқ.
2-бөлім. Атырау облысы елді мекендерінің жер учаскелеріне, ғимараттар мен құрылыстарға реттік нөмір беру және көрсеткілер орнату және пайдалану
18. Жер учаскелеріне, ғимараттар мен құрылыстарға реттік нөмірлер беру, көрсеткілерді орнату және пайдалану Атырау облысының аумақтарында шағын аудандардың, көшелердің, ғимараттардың, құрылыстардың және басқа да объектілердің орналасуын (орналасқан жері) анықтаудың бірыңғай жүйесі қалыптастыруға арналған.
19. Атырау облысының аумағында орналасқан әрбір жер учаскесі, ғимараттар мен құрылыстардың өзінің бірегей мекен-жайы болуы керек.
20. Осы Қағидаға сәйкес реттік нөмір берілген жылжымайтын мүліктің объектілері:
1) жер учаскелері (игерілмеген және құрылыс салынған);
2) ғимараттар;
3) құрылыстар;
4) жапсарлас объектілер;
5) қосып салынған объектілер болып табылады.
21. Атырау облысының қала және басқа да елді мекендердегі үйлердің, ғимараттары мен құрылыстардың қасбеттерінде, даңғылдардың, көшелердің, қысқа көшелердің қиылыстарындағы алаңдардың периметрлерімен бойынша көрсеткілердің мынадай үлгілері орналасады:

5) дает заключения по спорным вопросам о наименованиях и переименованиях составных частей населенных пунктов;
6) анализирует состояние реализации государственной языковой политики в области ономастики по материалам, сообщениям и информациям органов местного государственного управления, других организаций.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенным постановлением акимата Атырауской области от 12.03.2014 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Ономастическая комиссия вправе также оказывать на безвозмездной основе консультационную помощь заинтересованным организациям в решении вопросов, возникающих в процессе составления карт, атласов, изданий справочной литературы.
16. Решения комиссии принимаются открытым голосованием простым большинством голосов, в случае равенства голосов решающим является голос председателя комиссии.
17. Решения комиссии считаются правомочными, если в голосовании участвовали не менее половины ее членов. Члены ономастической комиссии не вправе воздерживаться от голосования.
Раздел 2. Присвоение порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям населенных пунктов Атырауской области, установка и эксплуатация указателей
Сноска. Наименование раздела 2 с изменением, внесенным постановлением акимата Атырауской области от 09.02.2011 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Присвоение порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям, установка и эксплуатация указателей предназначены для формирования на территории Атырауской области единой системы определения местоположения (местонахождения) микрорайонов, улиц, зданий, строений и иных объектов населенных пунктов.
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным постановлением акимата Атырауской области от 09.02.2011 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Каждый земельный участок, здание и сооружение, расположенные на территории Атырауской области, должны иметь свой уникальный адрес.
20. Объектами недвижимости, которым присваивается порядковый номер в соответствии с настоящими Правилами, являются:
1) земельные участки (неосвоенные и застроенные);
2) здания;
3) сооружения;
4) встроенные объекты;
5) пристроенные объекты.
21. На фасадах домов, зданий и сооружений городов и других населенных пунктов Атырауской области, на перекрестках проспектов, улиц, переулков, по периметру площадей размещаются следующие типы указателей:

көше атауларының көрсеткіштері (1, 2, 3 санаттар);
шағын аудандар атауларының көрсеткіштері (1, 2 санаттар);
көшелердің қиылыстарында (қиылысу орны) орналасқан көше атауларының бұрыштамалық көрсеткіштері;
ғимараттар мен құрылыстардың реттік нөмірлерінің көрсеткіштері (1, 2, 3 санаттар).
Сәулет органымен үш санаттың тұрпатты алғашқы нұсқасы бекітіледі. Түрлі санаттағы көрсеткіштерді орнату жөніндегі талаптар объектілерде осы Қағиданың 7-тарауымен реттеледі.
22. Ғимараттардың, құрылыстардың реттік нөмірлерінің көрсеткілері, Атырау облысының аумағындағы елде мекендерде орналасқан көшелердің, шағын аудандардың, көше атауларының бұрыштық көрсеткілері міндетті тәртіпте осы Қағидамен және белгіленген тәртіпте бекітілген үлгілік тұрпатпен белгіленген техникалық талаптарға сәйкес болуы керек.
5-тарау. Реттік нөмірлер берудегі талаптар
23. Ғимараттардың, корпустардың, құрылымдардың, құрылыстардың, жер учаскелерінің реттік нөмірлері - цифрлардың ретімен жасалатын әріптер (А, Б, В, Г және тағы басқалар, есімдік болатын әріптерді, мысалы "Я" әріпі), алфавиттердің қазақ әріптерін (Ә, Ғ, Қ, Ң, Ө, Ұ, Ү, һ, І) және айтылуы қиын әріптерді (дыбысталмайтын), не болмаса цифрларға ұқсас әріптерді қосылуы мүмкін (З, Й, Ң, Х, Ц, Ч, Ш, Щ, Ь, Ы, Ъ) қоспағанда, немесе қосалқы белгісі, қосымша толық цифрлар арқылы белгіленетін объектілер мекен-жайларының деректемелері.
24. Әріптер ғимараттардың, корпустардың, құрылымдардың, құрылыстардың реттік нөмірлеріне, егер бір жер учаскесіне екі және одан да көп бірдей сәулеттік үйлесімі бар немесе бір сәулеттік-құрылыстық кешеннің бөлігі болып табылатын ғимараттар, корпустар, құрылымдар, құрылыстар орналасқан (бар болса) болса, әріптер қосылады.
25. Егер ғимарат, корпус, құрылым немесе ғимарат орамның ішінде орналасып, ғимараттың, корпустың, құрылымның, құрылыстардың бірде бір қасбеті қалалық магистральға шықпаса, онда ғимараттарың, корпустың, құрылымның, құрылыстардың реттік нөмірі бөлшек белгісі арқылы қосымша толық сандармен толықтырылады. Бұл жағдайда негізгі реттік нөмір болып ғимараттың, корпустың, құрылымның, құрылыстың нөмірленуіне жақын ғимараттың, корпустың, құрылымның, құрылыстың реттік нөмірі қабылданады.
26. Ғимараттардың, орын-жайлардың және өзге де жасанды құрылымдардың мекен-жайларына мынадай міндетті деректемелер: көше атауларының, ғимараттардың, корпустардың немесе құрылымдардың, құрылыстың реттік нөмірлері кіреді.
27. Жер учаскелеріне мынадай міндетті деректемелер: көше атау немесе шағын аудандардың, жер учаскесінің реттік нөмірі кіретін шартты мекен-жай беріледі.

указатель наименования улицы (1, 2, 3 категории);
указатель наименования микрорайонов (1, 2 категории);
угловой указатель наименования улицы, устанавливаемый непосредственно на пересечениях (перекрестках) улиц;
указатель порядкового номера здания, сооружения (1, 2, 3 категории).
Органом архитектуры согласуются типовые эскизы указателя трех категорий. Требования по установке указателей различных категорий на объектах регулируются главой 7 настоящих Правил по ведению порядка.
22. Указатели порядковых номеров зданий, сооружений, указатели наименований улиц, микрорайонов, угловых указателей наименований улиц, размещаемые на территории Атырауской области, в обязательном порядке должны соответствовать техническим требованиям, устанавливаемым настоящими Правилами типовым эскизам, утвержденным в установленным порядке.
Глава 5. Требования к присвоению порядковых номеров
23. Порядковый номер здания, корпуса, строения, сооружения, земельного участка - реквизит адреса объекта, состоящий из последовательности цифр с возможным добавлением буквы (А, Б, В, Г и так далее, исключая местоимения, например, буква "Я"), казахские буквы алфавита (Ә, Ғ, Қ, Ң, Ө, Ұ, Ү, һ, І,) и буквы трудного произношения (не имеющие звука), либо похожие на цифры (З, Й, Ң, Х, Ц, Ч, Ш, Щ, Ь, Ы, Ъ) или через знак дроби дополнительных целых цифр.
24. Буквы добавляются к порядковому номеру здания, корпуса, строения, сооружения в случае, если на одном земельном участке возведены (существуют) два и более здания, корпуса, строения, сооружения, образующих единый архитектурный ансамбль или являющихся частью одного архитектурно-строительного комплекса.
25. Дополнительные целые цифры через знак дроби добавляются к порядковому номеру здания, корпуса, строения, сооружения в случае, если здание, корпус, строение или сооружение расположено внутри квартала и ни один фасад здания, корпуса, строения или сооружения не выходит на городские магистрали. При этом за основной порядковый номер принимается порядковый номер здания, корпуса, строения, сооружения, наиболее приближенного к подлежащему нумерацию зданию, корпусу, строению, сооружению.
26. Адрес зданий, сооружений и прочих искусственных строений должен содержать следующие обязательные реквизиты: наименование улицы, порядковый номер здания, корпуса или строения, сооружения.
27. Земельным участкам присваивается условный адрес, который должен содержать следующие обязательные реквизиты: наименование улицы или микрорайона, порядковый номер земельного участка.

28. Объект мекен-жайының құрылымы объектісінің түрімен және ғимараттың, құрылыстардың жер учаскесінің жергілікті жердегі географиялық жағдайымен анықталады.
29. Реттік нөмірі анықталатын объектінің орналасу аты объектінің мекен-жайына қосылуы мүмкін.
30. Шағын аудандар, өндірістік аумақтар, табиғатты қорғау кешендерінің (тарихи және сәулет ескерткіштерінің жиынтығы), атаулары, реттік нөмірі анықталатын объектінің орналасқан жері тиісті шағын ауданның, өндірістік аймақтың, табиғатты қорғау кешенінің белгіленген шекараларындағы объект орналасқан жағдайда объектінің мекен-жайына қосылатын болады.
31. Даңғылдың, көшенің (қысқа көше, алаң) атауына қатысты объектінің нөмірленуі Атырау облысы елді мекендерінің көшелері атауларының ресми тізіміне және нөмірленетін объектінің және көше-жол тәсімі элементтерінің оңтайлы ұсынуына сәйкес қысқа жолдардың, көшелердің және алаңдардың атауларын нақтылай отырып, даңғылдардың, көшелердің, қысқа жолдардың, алаңдардың ресми мекен-жай тәсіміне сәйкес қабылданады.
32. Атырау облысы елді мекендерінің ресми тізімі және нөмірленетін объектінің және Атырау қаласы даңғылдарының, көшелерінің, қысқа көшелерінің, және басқа да құрылымдық элементтерінің ресми мекен-жай тәсімі алаңдардың атаулары электронды түрде құрылады және Атырау облысы аумағындағы қала құрылысы объектілерін және элементтерін атау, қайта атау туралы мұрағат материалдарын пайдалана отырып, Атырау қаласы мемлекеттік қала құрылысы кадастрының базасында қалалық ақпараттық жүйе (бұдан әрі - ҚАЖ) жүргізу жөніндегі қызметтерді жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер және кәсіпорындар жүргізеді.
33. Жер учаскесінің, ғимараттың, корпустың, құрылымның, құрылыстардың алдын ала реттік нөмірі сәулет органының ҚАЖ мәліметтеріне сәйкес объектінің реттік нөмірін алдын ала келісу бойынша жобалауға, не болмаса құрылыс салуға жер учаскесін бөлу туралы рұқсат беру құжаттамасын әзірлеу сатысында белгіленеді. Жер учаскесінің, ғимараттың, корпустың, құрылымның, құрылыстардың алдын ала реттік нөмірі сәулет органы жекелеген объектілерді бұзу нәтижесінде қаланың бір бөлігі объектілерінің нөмірленуі оннан артық бірлікке бөлінген (жоғалған) жағдайда өзгертілуі мүмкін.
34. Оңтүстіктен солтүстікке қарай құрылыстың (үйдің) үздіксіз үрдісін құрайтын және магистральдарда орналасқан ғимараттарға реттік нөмір беру және нөмірлеу көшенің сол жағы бойынша тақ сандармен және оң жағы бойынша жұп сандармен оңтүстіктен солтүстікке қарай жүргізіледі.

28. Структура адреса объекта определяется типом объекта и его географическим положением на местности: здание, сооружение, земельный участок.
29. Наименование местоположения объекта, для которого определяется порядковый номер, может быть добавлено к адресу объекта.
30. Наименование микрорайона, производственной зоны, природоохранного комплекса (ансамбля исторических и архитектурных памятников), местоположение объекта, для которого определяется порядковый номер, может быть добавлено к адресу объекта при условии расположения объекта в установленных границах соответствующего микрорайона, производственной зоны, природоохранного комплекса.
31. Наименование проспекта, улицы (переулка, площади), относительно которой нумеруется объект, принимается в соответствии с официальным перечнем наименований улиц населенных пунктов Атырауской области и официальной адресной схемой проспектов, улиц, переулков, площадей с уточнением наименований переулков, дорог и площадей в соответствии с позиционным представлением нумеруемого объекта и элементов улично-дорожной сети.
32. Официальный перечень наименований улиц населенных пунктов Атырауской области и официальная адресная схема проспектов, улиц, переулков, площадей и прочих структурных элементов населенных пунктов Атырауской области в электронном виде создаются и ведутся государственным учреждением или предприятием, осуществляющим функции по ведению городской информационной системы (далее - ГИС) на базе государственного градостроительного кадастра Атырауской области на основе ГИС с использованием материалов, в том числе архивных, о присвоении наименований, переименований градостроительных объектов и элементов на территории населенных пунктов Атырауской области.
33. Предварительный порядковый номер земельного участка, здания, корпуса, строения, сооружения устанавливается на стадии подготовки разрешительной документации по отводу земельного участка под проектирование, либо строительство органом архитектуры по предварительному согласованию порядкового номера объекта с данными ГИС.
Предварительный порядковый номер земельного участка, здания, корпуса, строения, сооружения может быть изменен органом архитектуры в случаях, когда в результате сноса отдельных объектов нумерация объектов одной части города или населенного пункта прерывается (теряется) более чем на десять единиц.
34. Присвоение порядкового номера и нумерация зданий (домов), образующих непрерывный фронт застройки с юга на север и расположенных на магистралях, производится с юга на север с нечетными номерами по левой стороне улицы и с четными номерами по правой.

35. Батыстан шығысқа қарай құрылыстың (үйдің) үздіксіз үрдісін құрайтын және магистральдарда орналасқан ғимараттарға реттік нөмір беру және нөмірлеу көшенің сол жағы бойынша тақ сандармен және оң жағы бойынша жұп сандармен батыстан шығысқа қарай жүргізіледі.
36. Әртүрлі санаттағы көшелердің қиылысында орналасқан ғимараттарға магистральды көшелердің сыныптамасына сәйкес жоғары санаттағы көше бойынша реттік нөмір беріледі.
37. Санаттары тең көшелердің қиылысында орналасқан ғимараттарға ғимараттың бас қасбеті шығатын көше бойынша реттік нөмір беріледі. Егер бұрышқа бір ғимараттың екі қасбеті шығатын болса қала орталығына бағытталған көше бойынша реттік нөмір беріледі. Егер ғимараттың басты қасбеті ауланың ішінде орналасқан болса, ғимараттың бойына жанасқан көшеге реттік нөмір беріледі.
38. Алаң периметрін құрайтын ғимараттарға реттік нөмір беру орталық жақтан бас магистральдан бастап сағат тілі бойынша жүргізіледі. Егер бұрыштағы ғимарат бас қасбетке ие болса және жанасқан көше бойымен ұзындығы едәуір болған жағдайда оны нөмірлеу алаң бойынша емес, көше бойынша жүзеге асырылады.
39. Қала аумақтарына жаңа құрылыс салуды қалыптастырған жағдайда, осы Қағиданың 34, 35-тармақтарын орындау мүмкін болмаған кезде, осы аумақтарда ғимараттарға (үйлерге) керісінше тәртіпте реттік нөмірлер беруге және нөмірлеуге, яғни, солтүстіктен оңтүстікке не болмаса шығыстан батысқа қарай, көшенің оң жағы бойынша тақ нөмірлермен және сол жағы бойынша жұп нөмірлермен жүргізуге жол беріледі.
40. Жер учаскесінің аумағында негізгі көшелер анықталады, оған сәйкес осы аумақта орналасқан ғимараттар, құрылыстар нөмірленеді. Негізгі ғимараттың реттік нөмірі көшелердің белгіленген топталымымен анықталады.
41. Жер учаскесінің аумағында орналасқан өзге де ғимараттарға, құрылыстарға, негізгі ғимараттың нөмірі және Қағидаға сәйкес корпустың немесе құрылымның қосымша нөмірі беріледі. "корпус" немесе "құрылым" көрсеткілері қажет болған жағдайда ғимараттың орналасқан жер учаскесі аумағының функционалдық пайдаланылуын ескеріп, ғимараттардың функционалдық мақсатына және жақын орналасқан ғимараттарды нөмірлеуге байланысты анықталады.
42. Ғимараттарды нөмірлеу бас ғимараттың орналасуын ескеріп, жер учаскесінің аумағына бас кіреберісінен басталады.
43. Жеке және заңды тұлғаға меншік, жалдау немесе өзге де заттай құқығында тиесілі жер учаскесінде қосымша бір немесе бірнеше жылжымайтын мүлік объектілерін салған жағдайда әр объектіге корпустың немесе құрылымның қосымша нөмірін қоса, сол реттік нөмір беріледі.

35. Присвоение порядковых номеров и нумерация зданий (домов), образующих непрерывный фронт застройки с запада на восток и расположенных на магистралях, производится с запада на восток с нечетными номерами по левой стороне улицы и четными номерами по правой.
36. Зданиям, находящимся на пересечении улиц различных категорий, присваивается порядковый номер по улице более высокой категорий, согласно классификации магистральных улиц.
37. Зданиям, находящимся на пересечении улиц равных категорий, присваивается порядковый номер по улице, на которую выходит главный фасад здания. Если на угол выходит два равнозначных фасада одного здания, порядковый номер присваивается по улице, идущей в направлении к центру города. Если главный фасад здания находится внутри двора, присваивается порядковый номер по улице, вдоль которой вытянуто здание.
38. Присвоение порядкового номера зданиям, образующим периметр площади, производится по часовой стрелке, начиная от главной магистрали со стороны центра. В случае если угловое здание имеет главный фасад и значительную протяженность вдоль примыкающей улицы, его нумерация производится по улице, а не по площади.
39. В случае естественного формирования новой застройки территории, при котором невозможно выполнение пунктов 34, 35 настоящих Правил, допускаются присвоение порядковых номеров и нумерация зданий (домов) на данных территориях в обратном порядке, с севера на юг либо с востока на запад, с нечетными номерами по правой стороне улицы и четными номерами по левой.
40. На территории земельного участка определяется основное здание, относительно которого осуществляется нумерация зданий, сооружений, расположенных на данной территории. Порядковый номер основного здания определяется с учетом установленной классификации улиц.
41. Иным зданиям, сооружениям, расположенным на территории земельного участка, присваивается номер основного здания и дополнительный номер корпуса или строения в соответствии с Правилами. Указатель "корпус" или "строение" при необходимости определяется в зависимости от функционального назначения зданий с учетом функционального использования территории земельного участка, на котором они расположены, и сложившейся нумерации близлежащих зданий.
42. Нумерация зданий производится от главного въезда на территорию земельного участка с учетом расположения главного здания.
43. При возведении дополнительно на земельном участке, принадлежащем физическому или юридическому лицу на праве собственности, аренды, или ином вещном праве, одного или нескольких объектов недвижимого имущества, каждому объекту присваивается тот же порядковый номер, но с добавлением дополнительного номера корпуса или строения.

44. Тізбектегі нөмірмен нөмірленген екі ғимараттың, құрылыстардың арасында орналасқан ғимараттарды, құрылымдардың реттік нөмірлерімен, нөмірлеуді тиісті объектінің төменгі нөмірін осы Қағидаға сәйкес әріп немесе бөлшек қосып жүргізу керек.
45. Дербес объектілердің (ғимараттар, құрылыстар) белгілері бар жапсаржай және қосып салынған объектілерге толық санға қосымша бөлшек арқылы негізгі ғимараттың нөміріне қосымша дербес реттік нөмір берілді.
46. Қоршаулар, көпірлерді, төселген жолдар, қазылған шұңқырлар, құдықтар, қоймалар, тротуарларсыз құрылыстарға сол жерде орналасқан құрылыстың, ғимараттың немесе жер телімінің (негізгі ғимарат жоқ болған жағдайда) нөміріне "құрылғы" деген көрсеткішті қосып нөмір береді.
47. Игерілген, бірақ әлі нөмірленбеген жер теліміне сол жер телімі ішіндегі құрылыстар мен ғимараттардың нөмірі беріледі.
48. Бір жер учаскесінің аумағы шегінде бірнеше ғимараттар, құрылыстар, басқа да объектілер орналасқан жағдайда жер учаскесіне негізгі ғимараттың, құрылыстардың нөмірі беріледі.
Игерілмеген жер учаскесіне осы Қағидаға сәйкес қарапайым реттік нөмірі беріледі, бұл жағдайда мына талаптарды сақтау қажет: әрбір жер учаскесінің өзінің бірегей реттік нөмірі болуы қажет және жер учаскелеріне реттік нөмір жер учаскелерінің осы немесе басқа қала құрылысы бірлігіне (көше, даңғыл, алаңдар) қатысты (жапсаржай) негізінде беріледі.
49. Нөмірленген игерілмеген жер учаскесінің аумағынан жаңа ғимарат, құрылыс орын-жай салғанда тұрғызылатын объектіге нөмірлеудің жалпы тәртібін сақтаған жағдайда аталған жер учаскесінің шартты реттік нөмірі беріледі, не болмаса осы Қағиданың талаптарын сақтай отырып, жеке жаңа нөмір беріледі.
50. Жаңадан тұрғызылған ғимараттың, құрылыстардың реттік нөмірі және қолданыстағы объектілердің реттік нөміріне өзгерістер енгізу ТЖЖ және ҚАЖ деректері негізінде сәулет органымен жүзеге асырылады.
51. Мемлекеттік қажеттіліктер үшін жер учаскелерінің алынуына байланысты жүргізілетін қарқынды бұзу аумақтарында жобаланып жатқан ғимараттар мен құрылыстар үшін реттік нөмірлерді резервілеуге жол беріледі.
6-тарау. Мекен-жай құрылымының стандарты
52. Объектінің мекен-жай құрылымы мына талаптарға сай келуі тиіс:
мекен-жай деректемелері жазудың қатаң белгіленген тізбектелуі немесе дедуктивті тәсілмен көрсетіледі (жалпыдан жекеге);
"мекен-жай" терминінен соң ":" (қос нүкте) бөлушіден кейін көрсетілген деректемелерден құралған мәтін бөлігі объектінің мекен-жайы болып табылады;
объектінің мекен-жайы мемлекеттік, орыс тілдерінде және басқа тілдерде жазылады;
объектінің мекен-жайын жазған кезде қала құрылысы бөлшегінің санатын қысқартып жазуға болады:
аудан - (ауд.);
шағын аудан - (ш. ауд.);
алаң - (ал.);
тас жол - (тас.ж.);
трасса - (тр.);
даңғыл - (даңғ.)
көше - (к-сі);
желекжол - (жел.ж.);
саяжол - (сая.ж.);
өту жолы - (өту.ж.);
қысқа көше - (қыс.к.);
тұйық көше - (тұй.к.);
объектінің мекен-жайы жазылған кезде қала және әкімшілік ауданның атауы көрсетілген мекен-жайды толық мазмұндауға жол беріледі, сондай-ақ қысқартылған түрде: қала (қ.), аудан (ауд.) жазуға жол беріледі;
мекен-жайды жазу кезінде қала құрылысы бөлшегінің (шағын ауданы, алаңы, көшесі және тағы басқалар) бекітілген атауы толық көрсетілуі тиіс.

44. Нумерацию зданий, расположенных между двумя уже пронумерованными зданиями, строениями с последовательными номерами, следует производить, используя меньший номер соответствующего объекта с добавлением к нему буквы либо дроби в соответствии с настоящими Правилами.
45. Пристроенным и встроенно-пристроенным объектам, обладающим признаками самостоятельных объектов (зданий, сооружений) присваивается самостоятельный порядковый номер с добавлением к номеру основного здания через знак дроби дополнительного целого числа.
46. Сооружениям, за исключением заборов, мостовых, выгребных ям, колодцев, погребов, дворовых отмостков, тротуаров и подобных объектов, присваивается порядковый номер здания, сооружения или земельного участка (в случае отсутствия основного здания), на котором оно расположено, с добавлением указателя "соор." и номера сооружения.
47. Освоенным, но не пронумерованным земельным участкам присваивается номер здания, сооружения, возведенного в пределах данного земельного участка.
48. При расположении нескольких зданий, сооружений, других объектов в пределах территории одного земельного участка, земельному участку присваивается номер основного здания, сооружения. Неосвоенным земельным участкам присваивается простой порядковый номер в соответствии с настоящими Правилами, при этом необходимо соблюдать следующее условие: каждый земельный участок имеет свой уникальный порядковый номер, и порядковые номера земельным участкам присваиваются на основе признака принадлежности (прилегания) земельных участков к той или иной градостроительной единице (улице, проспекту, площади).
49. При возведении на территории пронумерованного неосвоенного земельного участка нового здания, сооружения, возводимому объекту может быть присвоен условный порядковый номер данного земельного участка, при условии соблюдения общего порядка нумерации, либо присвоен новый индивидуальный порядковый номер с соблюдением требований настоящих Правил.
50. Порядковая нумерация вновь возводимых зданий, сооружений и внесение изменений в порядковые номера существующих объектов производятся органом архитектуры на основании данных ПДП ГИС.
51. На территориях интенсивного сноса, производимого в связи с изъятием земельных участков для государственных нужд, допускается производить резервирование порядковых номеров для проектируемых зданий, сооружений.
Глава 6. Стандарт структуры адреса
52. Структура адреса объекта должна соответствовать следующим требованиям:
реквизиты адреса указываются в строго определенной последовательности написания дедуктивным способом (от общего к частному);
адресом объекта является текстовая часть, состоящая из реквизитов, указанных после разделителя ":" (двоеточие), следующего за термином "адрес";
адрес объекта излагается на государственном, русском и других языках;
при написании адреса объекта допускаются сокращения категории градостроительного элемента:
район - (р-он);
микрорайон - (мкрн.);
площадь - (пл.);
шоссе - (шос.);
трасса - (тр.);
проспект - (пр.);
улица - (ул.);
бульвар - (бул.);
аллея - (алл.);
проезд - (пр-д);
переулок - (пер-к);
тупик - (туп.);
при написании адреса объекта допускается полное изложение адреса с указанием наименования города и административного района, также с использованием сокращений: город (г.), район (р-он);
при написании адреса утвержденное наименование градостроительного элемента (микрорайон, площади, улицы и прочее) должно быть полностью воспроизведено.

53. Қаланың бірнеше бөліктеріне қатысты бір объектіге бірнеше мекен-жайлар беруге жол берілмейді.
7-тарау. Ғимараттар мен құрылыстардың реттік нөмір көрсеткілерін,көшелер мен шағын аудандар атауларының көрсеткілерін, көше атауларының бұрыштық көрсеткілерін орнатуға қойылатын талаптар
§ 1. Жалпы талаптар
54. Ғимараттар мен құрылыстардың реттік нөмірлерінің көрсеткілері, үй қасбеттеріндегі көшелер мен шағын аудандардың атаулары мына тәртіппен орнатылады:
1) жаңадан тұрғызылған ғимараттарды пайдалануға тапсыру кезінде:
тапсырысшы беруші ҚАЖ негізінде ғимаратқа, құрылыстарға, реттік нөмір беретін сәулет органына өтініш білдіреді және мекен-жай беруге жататын объекті географиялық бекітілген (ғимарат, құрылыстар) даңғылдың, желек-жолдың, көшенің дұрыс атауын анықтайды;
сәулет органынан алынған мәліметтер негізінде тапсырысшы өз қаражаты есебінен алдын ала келісім бойынша сәулет органымен нобайдың жобалау құжаттамасының құрамына шағын ауданның және (немесе) көше көрсеткісін, ғимараттың, құрылыстардың реттік нөмірінің көрсеткіші ғимараттың реттік нөмірінің көрсеткісін, осы Қағида талаптарына сәйкес көше, шағын аудандар атауларының көрсеткілерін дайындайды және орнатады;
2) ғимараттар мен құрылыстардың реттік нөмірлерінің, көшелер мен шағын аудандардың атаулары өзгерген жағдайда ғимараттардың, құрылыстардың реттік нөмірлерінің тиісті көрсеткілерін, көшелер мен шағын аудандар атауларының көрсеткілерін және өзге де көрсеткілерін айырбастауды және орнатуды ҚАЖ мәліметтері негізінде сыртқы жарнама және безендендіру жөніндегі орган жүзеге асырады.
55. Ғимараттар мен құрылыстардың реттік нөмірлерінің, көшелер мен шағын аудандар атауларының көрсеткілерін орнату мемлекеттік бюджет қаражаттары, сондай-ақ инвесторлар қаражаты есебінен жүзеге асырылуы мүмкін.
56. Ғимараттар мен құрылыстардың реттік нөмірлерінің, салынып жатқан ғимараттар мен құрылыстардың қасбетіндегі көшелер мен шағын аудандар атаулары көрсеткілерінің орнатылуына және дұрыс салынуына тапсырысшылар жауапкершілік алады.
57. Қасбеттерінде көрсеткілер орнатылған ғимараттарды, құрылыстарды бұзғанда көрсеткінің құны ғимаратты, құрылыстарды бұзу жөніндегі шығындар құрамына енгізіледі және оның бастамасы бойынша бұзуға жататын ғимарат, құрылыс, белгіленген тәртіппен меншік иесіне (пайдаланушыға және баланс ұстаушыға) қайтарылады.
58. Бірнеше бұзылған ғимараттардың орындарына салынған ғимараттар, құрылыстар қасбеттерінде көрсеткілер осы Қағиданың шарттарына сәйкес сәулет органының келісім бойынша орнатылады.
59. Көрсеткілер жол белгілері, сыртқы жарнама құралдары және бар бір тіреуішке, (тірекке, құрылыстарға) орнатылмауы тиіс. Көрсеткілерді бағдаршам тіреуішіне орнатуға жол беріледі.

53. Присвоение одному объекту нескольких адресов относительно нескольких частей населенного пункта не допускается.
Глава 7. Требования к установке указателей порядковых номеров зданий и сооружений, указателей наименований улиц и микрорайонов, угловых указателей наименований улиц
§ 1. Общие требования
54. Указатели порядковых номеров зданий и сооружений, наименований улиц и наименований микрорайонов устанавливаются на фасадах домов в следующем порядке:
1) при сдаче в эксплуатацию вновь построенных зданий:
заказчик обращается в орган архитектуры, который на основании данных ГИС присваивает зданию, сооружению, порядковый номер и определяет правильное наименование проспекта, бульвара, улицы, к которой географически привязан объект (здание, сооружение), подлежащий адресации;
на основании полученных данных органа архитектуры заказчик за счет собственных средств по предварительному согласованию в составе проектной документации эскиза указателя наименования микрорайона и (или) улицы, указателя порядкового номера здания, сооружений с органом архитектуры производит изготовление и установку указателя порядкового номера здания (сооружения), указателей наименований улицы, микрорайонов в соответствии с требованиями настоящих Правил;
2) при изменении порядковых номеров зданий и сооружений, наименований улиц, микрорайонов замена и установка соответствующих указателей порядковых номеров зданий, сооружений, указателей наименований улиц, указателей наименования микрорайонов и прочих указателей производится органом архитектуры на основании данных ГИС.
55. Установка указателей порядковых номеров зданий, сооружений, наименований улиц и наименований микрорайонов может производиться как за счет средств государственного бюджета, так и за счет средств инвесторов.
56. Ответственность за установку и правильное размещение указателей порядковых номеров зданий, сооружений, указателей наименований улиц, указателей наименований микрорайонов на фасадах строящихся (возводимых) зданий и сооружений несут заказчики.
57. При сносе зданий (сооружений), на фасаде которых установлены указатели, стоимость указателя включается в состав затрат по сносу здания (сооружения) и возмещается в установленном порядке собственнику (балансодержателю, пользователю) здания (сооружения), подлежащего сносу, по его инициативе.
58. На фасадах зданий, сооружений, возведенных на месте нескольких снесенных, указатели устанавливают по согласованию с органом архитектуры в соответствии с положениями настоящих Правил.
59. Указатели не должны размещаться на одном носителе (опоре, сооружении) с дорожными знаками, средствами наружной рекламы и в створе с ними. Допускается установка указателей на опору светофоров.

60. Көрсеткілер тәулік уақытынан тәуелсіз ажыратылуы тиіс.
§ 2. Көше атауларының көрсеткілері
61. Көше атауларының көрсеткілері қиылыстарында (қиылыстарда) орналасқан ғимараттар мен құрылыстарда орналыстырылады.
62. Көше атауларының көрсеткілері жерден 2,5-тен 3,0 метрге дейінгі биіктікте, қиылысқа шығатын ғимарат немесе құрылыстың бұрышынан 25-30 см қашықтықта қиылыс жасайтын көшеге шығатын ғимараттар мен құрылыстардың қасбеттерінде орналастырылады. Егер екі қиылыстың арасындағы ара қашықтық бес жүз метрді құраса, айрықша болып табылады – көше атауларының екі көрсеткінің арасындағы ара қашықтық аталған мөлшерден аспауы қажет.
63. 1 санаттағы көше атауларының көрсеткілері магистральды қозғалысы жылдам және реттелетін жолдарға, 1 санаттағы көше атаулары көрсеткілерінің үлгілік нобайына тиісті жалпықалалық маңызы бар магистральды көшелерге шығатын барлық ғимараттар мен құрылыстардың қасбеттерінде орнатылады.
64. 2 санаттағы көше атауларының көрсеткіштері 2 санаттағы көше атаулары көрсеткілерінің үлгілік нобайына тиісті аудандық маңызы бар магистральды көшелерге, жергілікті маңызы бар көшелер мен жолдарға шығатын барлық ғимараттар мен құрылыстардың қасбеттерінде орнатылады.
65. 3 санаттағы көше атауларының көрсеткілері 3 санаттағы көше атаулары көрсеткілерінің үлгілік нобайына тиісті жеке тұрғын үй құрылысы объектілеріне жататын барлық ғимараттар мен құрылыстардың қасбеттерінде орнатылады.
§ 3. Шағын аудан(дар) атауларының көрсеткілері
66. Шағын аудандар атауларының көрсеткілері шағын ауданға жататын және шағын аудандарды шектеп тұратын көше қиылыстарында (қиылыстарда) орналасқан ғимараттар мен құрылыстарға немесе шағын ауданды көшелермен және шағын ауданға шығаберістермен шектеу нәтижесінде пайда болған шартты қиылыстарға орнатылады.
67. Егер екі қиылыстың арасындағы ара қашықтық бес жүз метрді құраса, айрықша болып табылады – көше атауларының екі көрсеткінің арасындағы ара қашықтық аталған мөлшерден аспауы қажет.
68. Шағын аудандар ауылдар атауларының көрсеткілері жерден 2,5-тен 3,0 метрге дейінгі биіктікте, қиылысқа шығатын ғимарат немесе құрылыс бұрышынан 25-30 сантиметр қашықтықта қиылыс немесе шартты қиылыс жасайтын көшеге шығатын ғимараттар мен құрылыстардың қасбеттерінде орналастырылады.
69. 1 санаттағы шағын аудандар атауларының көрсеткілері магистральды қозғалысы жылдам және реттелетін жолдарға, 1 санаттағы шағын аудандар атаулары көрсеткілерінің үлгілік нобайына тиісті жалпы қалалық маңызы бар магистральды көшелерге шығатын барлық ғимараттар мен құрылыстардың қасбеттерінде орнатылады.

60. Указатели должны быть различаемы независимо от времени суток.
§ 2. Указатели наименований улиц
61. Указатели наименований улиц размещаются на зданиях и сооружениях, расположенных на пересечении улиц (перекрестках).
62. Указатели наименований улиц размещаются на фасадах зданий и сооружений, выходящих на улицы, образующие перекресток, на высоте от 2,5 до 3,0 метров от поверхности земли, на расстоянии 25-30 сантиметров от выходящего на перекресток угла здания или сооружения. Исключение составляют случаи, когда расстояние между двумя перекрестками составляет более пятисот метров – расстояние между двумя последовательными указателями наименований улиц не должно превышать указанную величину.
63. Указатели наименований улиц категории 1 устанавливаются на фасадах всех зданий и сооружений, выходящих на магистральные дороги, скоростного и регулируемого движения, магистральные улицы общегородского значения, соответствующие типовому эскизу указателя наименования улицы категории 1.
64. Указатели наименований улиц категории 2 устанавливаются на фасадах всех зданий и сооружений, выходящих на магистральные улицы, районного значения, улицы и дороги местного значения, соответствующие типовому эскизу указателя наименования улицы категории 2.
65. Указатели наименований улиц категории 3 устанавливаются на фасадах всех зданий и сооружений, относящихся к объектам индивидуальной жилой застройки, соответствующие типовому эскизу указателя наименования улицы категории 3.
§ 3. Указатели наименований микрорайона (микрорайонов)
66. Указатели наименований микрорайонов размещаются на зданиях и сооружениях, относящихся к микрорайону и находящихся на пересечении улиц (перекрестах), ограничивающими микрорайон, или условных перекрестках, образованных ограничивающими микрорайон улицами и въездами в микрорайон.
67. Исключение составляют случаи, когда расстояние между двумя перекрестками составляют более пятисот метров – расстояние между двумя последовательными указателей наименований микрорайонов не должно превышать указанную величину.
68. Указатели наименований микрорайонов размещаются на фасадах зданий и сооружений, на высоте от 2,5 до 3,0 метров от поверхности земли, на расстоянии 25-30 сантиметров от выходящего на перекресток или условный перекресток угла здания или сооружения.
69. Указатели наименований микрорайонов категории 1 устанавливаются на фасадах зданий и сооружений, выходящих на ограничивающие микрорайон магистральные дороги, скоростного и регулируемого движения, магистральные улицы общегородского значения, соответствующие типовому эскизу указателя наименования микрорайона категории 1.

70. 2 санаттағы шағын аудандар атауларының көрсеткілері 2 санаттағы шағын аудандар атаулары көрсеткілерінің үлгілік нобайына тиісті аудандық маңызы бар магистральды көшелерге, жергілікті маңызы бар көшелер мен жолдарға шығатын барлық ғимараттар мен құрылыстардың қасбеттерінде орнатылады.
71. Ғимараттар мен құрылыстардың қасбеттерінде шағын аудандардың атауларының көрсеткіштері орнатылған болса, көше атауларының көрсеткісі белгіленбейді.
§ 4. Объектілердің реттік нөмірінің көрсеткілері
72. Ғимараттың, құрылыстардың реттік нөмір көрсеткісіне және әрбірінің қасбетіне көшенің сол жағы бойынша тақ сандармен, ал кешенің оң жағы бойынша жұп сандармен, жерден 2,5-тен 3,0 метрге дейінгі биіктікте, үй бұрышынан 25-30 см қашықтықта орналастырылады.
73. Егер ғимарат, құрылыстардың қасбетінде көше немесе шағын аудан атауының көрсеткісі, ғимарат, құрылыстың реттік нөмірінің көрсеткісі көше немесе шағын аудан атауының көрсеткісінен кейін көлденең ось бойынша орнатылады.
74. 1 санаттағы ғимараттар немесе құрылыстардың реттік нөмірінің көрсеткілері магистральды қозғалысы жылдам және реттелетін жолдарға, 1 санаттағы ғимараттар немесе құрылыстардың реттік нөмірінің көрсеткілерінің үлгілік нобайына тиісті жалпы қалалық маңызы бар магистральды көшелерге шығатын барлық ғимараттар мен құрылыстардың қасбеттерінде орнатылады.
75. 2 санаттағы ғимараттар немесе құрылыстардың реттік нөмірінің көрсеткілері 2 санаттағы ғимараттар немесе құрылыстардың реттік нөмірі көрсеткілерінің үлгілік нобайына тиісті жалпықалалық маңызы бар магистральды көшелерге шығатын барлық ғимараттар мен құрылыстардың қасбеттерінде орнатылады.
76. 3 санаттағы ғимараттар немесе құрылыстардың реттік нөмірінің көрсеткілері 3 санаттағы ғимараттар немесе құрылыстардың реттік нөмірі көрсеткілерінің үлгілік нобайына тиісті жеке тұрғын үй құрылысы объектілеріне жататын барлық ғимараттар мен құрылыстардың қасбеттерінде орнатылады.
Шағын аудандар мен орамдар ішінде 3 санаттағы ғимараттар мен құрылыстардың реттік нөмірінің көрсеткілері 3 санаттағы ғимараттар, құрылыстардың реттік нөмірі көрсеткісінің үлгілік нобайына сәйкес жерден 2,5-тен 3,0 метрге дейінгі биіктікте, үй бұрышынан 25-30 см қашықтықта, орамішілік жолға шығатын ғимараттар мен құрылыстардың қасбеттерінің сол жағына орналастырылады.
§ 5. Көше атауларының бұрыштық көрсеткілері
77. Көше қиылыстарында (қиылыстарда) орналасқан көшелер (аншлагтар) атауларының бұрыштық көрсеткілері көше қиылыстарында (қиылыстарда) орналастырылады және биіктігі 4 метрден аспайтын металл тіректерде орналастырылады.

70. Указатели наименований микрорайонов категории 2 устанавливаются на фасадах зданий и сооружений, выходящих на ограничивающие микрорайон магистральные улицы районного значения и улицы, дороги местного значения, соответствующие типовому эскизу указатель наименования улицы категории 2.
71. В случае установки на фасаде здания или сооружения указателя наименования микрорайона указатель наименования улицы не устанавливается.
§ 4. Указатели порядкового номера объектов
72. Указатель порядкового номера здания, сооружения размещается по нечетной стороне улицы с левой стороны, а по четной стороне улицы с правой стороны фасада каждого здания или сооружения, на высоте от 2,5 до 3,0 метров от поверхности земли, на расстоянии от угла дома 25-30 сантиметров.
73. В случае, когда на фасаде здания, сооружения размещен указатель наименования улицы или микрорайона, указатель порядкового номера здания, сооружения размещается по горизонтальной оси после указателя наименования улицы или микрорайона.
74. Указатели порядкового номера здания или сооружения категории 1 устанавливаются на фасадах зданий и сооружений, выходящих на магистральные дороги скоростного и регулируемого движения, магистральные улицы общегородского значения, соответствующие типовому эскизу указателя порядкового номера здания или сооружения категории 1.
75. Указатели порядкового номера здания или сооружения категории 2 устанавливаются на фасадах зданий и сооружений, выходящих на магистральные улицы районного значения, улицы и дороги местного значения, соответствующие типовому эскизу указателя порядкового номера здания категории 2.
76. Указатели порядкового номера здания или сооружения категории 3 устанавливаются на фасадах зданий и сооружений, относящихся к объектам индивидуальной жилой застройки, соответствующие типовому эскизу указателя указатели порядкового номера здания категории 3.
Внутри микрорайонов и кварталов указатели порядкового номера здания или сооружения категории 3 устанавливаются с левой стороны фасадов зданий или сооружений, выходящих на внутриквартальный проезд, на высоте не более от 2,5 до 3,0 метров от поверхности земли, на расстоянии от угла дома 25-30 сантиметров, соответствующие типовому эскизу указателя порядкового номера здания, сооружения категории 3.
§ 5. Угловые указатели наименований улиц
77. Угловые указатели наименований улиц (аншлаги), устанавливаемые на пересечениях улиц (перекрестках), размещаются непосредственно на пересечении улиц (перекрестках) и устанавливаются на металлических опорах высотой не более 4 метров.

8-тарау. Инвесторлар есебінен атаулардың көрсеткіштерін және реттік нөмірлерін дайындау және орнату
§ 1. Жалпы талаптар
78. Инвесторлар өз есебінен ұйымдардың беделі жарнамасы және (немесе) өнімінің дайындалған көрсеткіштерін орнату арқылы қала бөліктері атауларының көрсеткіштерін, объектілердің реттік нөмірлерін әзірлей және орната алады, бұл ретте орналастырылатын бедел жарнамасының көлемі көрсеткіштің барлық көлемінің елу пайызынан аспауға тиіс. Бедел жарнамасы өнімнің деректемелері, байланыс телефондары немесе ұйым немесе өнім туралы өзге де ақпарат көрсеткіштерінсіз қандай да бір ұйымның және (немесе) өнімнің тауарлық белгісін, атауын бейнелеу болып табылады.
79. Үлгілік нобайларға сәулет органы келісім береді.
80. Инвесторлар қала бөліктерінің атауларының және объектілердің реттік нөмірлері көрсеткілерін дайындау және орнату конкурстық негізде берілген сәулет органының рұқсаты бойынша жүргізілуі мүмкін.
§ 2. Елді мекендер атауларының көрсеткілерін және реттік нөмірлерін дайындауға және орнатуға құқық алуға конкурс өткізу тәртібі
81. Елді мекендер атауларының көрсеткілерін және объектілердің реттік нөмірлерін дайындауға және орнатуға құқық алуға конкурс өткізу үшін сәулет органы тілдер жөніндегі органның, сыртқы жарнама және безендіру жөніндегі органның қызметкерлерін тарту арқылы комиссия құрады.
82. Комиссия мынадай өкілеттіктерге ие:
1) конкурс өткізу туралы ақпараттық хабарлама мәтінін бекітеді;
2) конкурсқа қатысу үшін жеке және заңды тұлғалардан өтініштер қабылдайды;
3) қала бөліктері атауларының көрсеткілерін және объектілердің реттік нөмірлерін дайындауға және орнатуға құқық алуға конкурс жеңімпазын анықтайды.
83. Конкурс өткізілгенге дейін он күн бұрын жарияланған конкурс туралы ақпараттық хабарламада мынадай ақпараттар мазмұндалуы тиіс:
1) көрсеткілер орнатылуы тиіс объектілерде қала құрылысы элементінің атауы және дәл орналасқан жері;
2) орнатылуы тиіс елді мекен атауының және реттік нөмірлері орнатуға қажетті көрсеткіштерінің саны;
3) қатысушылардың өтініштерін қабылдау орны және нақты уақыты (конверттерді ашқанға дейін бір сағат уақыт қалғанда);
4) конкурсқа қатысушының өтініштері бар конвертті ашу орны, күні және уақыты;
5) конкурсқа қатысу үшін кеңес алуға болатын орын және байланыс телефондарын (нобайларға талаптар).
84. Елді мекендер атауларының көрсеткілерін және объектілердің реттік нөмірлерін дайындауға және орнатуға құқық алуға конкурс қатысушысының өтінішінде мынадай құжаттар мен мәліметтер болуы тиіс:

Глава 8. Изготовление и установка указателей наименований и порядковых номеров за счет инвесторов
§ 1. Общие требования
78. Инвесторы могут произвести изготовление и установку указателей наименований частей населенного пункта, порядковых номеров объектов за собственный счет с размещением на изготавливаемых указателях имиджевой рекламы организации и (или) продукции, при этом размер размещаемой имиджевой рекламы не может превышать пятидесяти процентов от всего размера указателя. Имиджевой рекламой является изображение наименования и (или) логотипа, товарного знака какой-либо организации и (или) продукции без указания реквизитов, контактных телефонов или иной информации об организации или продукции.
79. Типовые эскизы согласуются органом архитектуры.
80. Изготовление и установка указателей наименования частей населенного пункта, порядковых номеров объектов инвесторами могут производиться по разрешению органа архитектуры, выдаваемого на конкурсной основе.
§ 2. Порядок проведения конкурса на получение права изготовления и установки указателей наименований частей населенного пункта и порядковых номеров
81. Для проведения конкурса на получение права изготовления и установки указателей наименований частей населенного пункта и порядковых номеров объектов органом архитектуры создается комиссия с привлечением сотрудников органа по развитию языков.
82. Комиссия имеет следующие полномочия:
1) утверждает текст информационного сообщения о проведении конкурса;
2) принимает заявки на участие в конкурсе от физических и юридических лиц;
3) определяет победителя конкурса на получение права изготовления и установки указателей наименований частей населенного пункта и порядковых номеров.
83. Информационное сообщение о проведении конкурса, публикуемое не позднее, чем за десять дней до проведения конкурса, должно содержать следующую информацию:
1) наименование и точное месторасположение градостроительного элемента, на объекты которого необходимо произвести и установить указатели;
2) количество указателей наименования части населенного пункта и указателей порядковых номеров объектов, которые необходимо установить;
3) место и окончательное время приема заявок (не позднее чем за час до вскрытия конвертов) участников;
4) место, дату и время вскрытия конвертов с заявками участников конкурса;
5) место и контактные телефоны, по которым можно получить консультации для участия в конкурсе (требования к эскизам).
84. Заявка участника конкурса на получение права изготовления и установки указателей наименований частей населенного пункта и порядковых номеров должна содержать следующие документы и данные:

1) конкурсқа қатысушының – заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты-жөні;
2) үлгілік нобайларға сәйкес келетін елді мекен атауының көрсеткілерін және реттік нөмірлерінің атауын орналастыруға ұсынылатын нобайлар;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де ақпараттар.
85. Конкурс қорытындысын комиссия конкурс қатысушыларының ұсыныстары бар конверттерді ашқан сәттен бастап жеті күннен кешіктірмей жүргізеді. Конкурстың бір қатысушысы болған жағдайда өтті деп саналады.
86. Конкурс қорытындысын туралы хаттама негізінде сәулет органы елді мекен бөлігі атауларының объектілердің реттік нөмірлерінің көрсеткілерін дайындауға және орнатуға рұқсат береді.
87. Жеке және заңды тұлғаның құқығына тиесілі жылжымайтын мүлік объектілерінде бедел жарнамасы мазмұндалған көрсеткілерді орнату оның рұқсаты бойынша жүргізіледі.
88. Елді мекен бөлігі атауларының көрсеткілерін дайындауға және орнатуға рұқсат инвестордың осы Қағиданың талаптарын орындамаған жағдайда сәулет органымен күшін жоюы мүмкін.
9-тарау. Қосымша талаптар
89. Жер учаскелеріне, ғимараттарға және құрылыстарға реттік нөмір беру жөніндегі мәліметтер ҚАЖ ақпараттық мәліметтер базасында міндетті тіркелуге жатады.
90. Реттік нөмірлер уақытша тұрғыдағы объектілерге, жеке тұлғаның меншігіндегі және (немесе) гараж кооперативтерінің, қоғамдардың, қаланың инженерлік инфрақұрылым объектілерінің, бақ және саяжай учаскелерінің құрамына енетін шаруашылық жапсаржайларға, гараждарға берілмейді.
91. Уақытша тұрғыдағы объектілердің жеке реттік нөмірі жоқ, бірақ анықтамамен жақын орналасқан объектінің тұрақты реттік нөмірімен олардың орналасқан жері нақтылануы мүмкін.
92. Гараж кооперативтерінің, қоғамдардың, бақ және саяжай учаскелерінің құрамына енетін, тиісті бақ қоғамын құрайтын гараждардың орналасқан жерін анықтау осы кооперативтерді басқару органының шешімімен белгіленеді, бұл әрбір объектіге жеке реттік нөмір беріледі. Тиісті басқару органдары болмаған жағдайда жеке нөмірлерді беруді сәулет органдары жүзеге асырады.
93. Әзірлейтін және шығаратын ұйымдардың құжаттарда объектілердің реттік нөмірлері туралы мәліметтерді толтырғанда жер учаскелерінің, ғимараттар мен құрылыстардың реттік нөмірін өз еркімен жазуына тыйым салынады.
94. Ғимараттар мен құрылыстардың қасбеттерінде осы Қағиданың талаптары бұзылып, орнатылған көрсеткілер ғимарат, құрылыс иесімен (баланс ұстаушымен) немесе оған қызмет қөрсететін тұлғамен бөлшектеуге жатады.

1) наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество физического лица – участника конкурса;
2) эскизы прилагаемых к размещению указателей наименований частей населенного пункта и порядковых номеров, соответствующие типовым эскизам;
3) иную информацию в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
85. Итоги конкурса подводятся комиссией не позднее семи дней с момента вскрытия конвертов с предложениями участников конкурса.
Конкурс может быть признан состоявшимся при наличии одного участника.
86. На основании протокола об итогах конкурса органом архитектуры выдается разрешение на изготовление и установку указателей наименований частей населенного пункта и порядковых номеров объектов.
87. Установка содержащих имиджевую рекламу указателей на объектах недвижимости, принадлежащих на праве собственности физическому или юридическому лицу, может производиться по его разрешению.
88. Разрешение на изготовление и установку указателей наименований частей населенного пункта и порядковых номеров объектов может быть аннулировано органом архитектуры в случае невыполнения инвестором требований настоящих Правил.
Глава 9. Дополнительные требования
89. Данные по присвоенным порядковым номерам земельным участкам, зданиям и сооружениям подлежат обязательной регистрации в информационной базе данных ГИС.
90. Порядковые номера не присваиваются объектам временного назначения, хозяйственным постройкам, гаражам, находящимся в собственности физических лиц и (или) входящим в состав гаражных кооперативов, обществ, объектам инженерной инфраструктуры населенных пунктов, садовым и огородным участкам.
91. Объекты временного назначения не имеют собственного порядкового номера, но справкой может уточняться их местоположение относительно рядом расположенного объекта с постоянным порядковым номером.
92. Определение местоположения гаражей, входящих в состав гаражных кооперативов, обществ, садовых и дачных (огородных) участков, составляющих соответствующие садовые общества, устанавливается решением органа управления этих кооперативов, обществ, при этом каждому объекту присваивается индивидуальный номер. В случае отсутствия соответствующих органов управления присвоение индивидуальных номеров осуществляется органом архитектуры.
93. При заполнении в документах данных о порядковых номерах объектов, подготавливаемых и выпускаемых организациями, запрещается произвольное написание порядковых номеров земельных участков, зданий и сооружений.
94. Указатели, установленные на фасадах зданий и сооружений с нарушением требований настоящих Правил, подлежат демонтажу собственником (балансодержателем) здания, сооружения либо лицом, его обслуживающим.

95. Ғимараттар мен құрылыстардың иелеріне (баланс ұстаушылары) ғимараттар мен орын-жайлардың реттік нөмірі көрсеткілерінің, көшелер мен шағын аудандар атауларының көрсеткілері түзетілген жағдайда ұстау ұсынылады.
96. Көшелер мен шағын аудандар атауларының көрсеткілері, ғимараттар мен орын-жайлардың көрсеткілері қатардан шыққан, жоғалған, зақым келген, ескірген жағдайда меншік иелеріне (баланс ұстаушылар) ауыстыруға ұысынылады.
97. Ғимараттар мен орын-жайлар иелері (баланс ұстаушылары) көрсеткіштер орнатылған объектіге, көрсеткілерді орнатуды, ұстауды және пайдалануды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар қызметкерлеріне үздіксіз қол жеткізуін қамтамасыз етуі ұсынылады.
3-бөлім. Қала құрылысы элементтерінің атаулары немесе объектілердің реттік нөмірлері өзгергеннен кейін құқығын куәландыратын және өзге де құжаттарға өзгерістер енгізу тәртібі
98. Мәслихат пен әкімдіктің белгілі тәртіпте жарияланған қала құрылысы элементтерін (көшелер, шағын аудандар және тағы басқалар) қайта атау туралы бірлескен шешімі, сондай-ақ объектілердің реттік нөмірлерін өзгерту туралы сәулет органының бұйрығы жеке және заңды тұлғалардың оған тиесілі меншікке (шаруашылық жүргізу, жедел басқару) құқығын куәландыратын құжаттарға, белгіленген тәртіпте өзге де құжаттарға өзгерістер енгізуге ынтагерлік білдіруіне негіз болып табылады.
99. Құжаттарға аталған өзгерістерді енгізу тіркеу органында мүлікке қатысты қандай да мәмілелерді тіркеген сәтте жеке және заңды тұлғаның бастамасы бойынша жүзеге асырылады.
4-бөлім. Қорытынды ережелер
100. Осы Қағида меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан жеке және заңды тұлғаларға орындау ұсынылады.
101. Осы Қағидада қамтылмаған қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.

95. Собственникам (балансодержатели) зданий и сооружений рекомендуется содержать в исправном состоянии указатели порядковых номеров зданий и сооружений, указатели наименований улиц и микрорайонов.
96. При выходе из строя, утрате, повреждении, износе указателей наименований улиц и микрорайонов, собственникам (балансодержателям) зданий и сооружений рекомендуется заменить указатели.
97. Собственникам (балансодержателям) зданий и сооружений рекомендуется обеспечивать беспрепятственный доступ к объекту, на котором установлены указатели, сотрудникам государственных органов, осуществляющим установку, содержание и эксплуатацию указателей.
Раздел 3. Порядок внесения изменений в правоудостоверяющие и иные документы после изменения наименований градостроительных элементов либо порядковых номеров объектов
98. Совместные решения маслихата и акимата о переименовании градостроительных элементов (улиц, микрорайонов и так далее), опубликованные в установленном порядке, а также приказ органа архитектуры об изменении порядковых номеров объектов являются основанием для инициирования физическими и юридическими лицами внесения изменений в документы, удостоверяющие право собственности (хозяйственного ведения, оперативного управления) на принадлежащее им имущество, и иные документы в установленном порядке.
99. Внесение указанных изменений в документы осуществляются по инициативе физического или юридического лица, либо в момент регистрации каких-либо сделок в отношении имущества в регистрирующем органе.
Раздел 4. Заключительные положения
100. Настоящие Правила рекомендуется для исполнения физическими и юридическими лицами независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности.
101. Отношения, не охватываемые Правилами, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.