Азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік төлемдерді тағайындау және жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Шемонаиха ауданы әкімдігінің 2009 жылғы 16 ақпандағы № 376 қаулысы. Шығыс Қазақстан облысы Әділет департаментінің Шемонаиха аудандық Әділет басқармасында 2009 жылғы 03 наурызда № 5-19-93 тіркелді. Күші жойылды - Шемонаиха ауданы әкімдігінің 2011 жылғы 01 қыркүйектегі № 97 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Шемонаиха ауданы әкімдігінің 2011.09.01 № 97 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" № 148 Заңының 31-бабы 1-тармағы 14) тармақшасы, 2-тармағына, Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 сәуірдегі "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы" № 2247 Заңының 20-бабына, Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуірдегі "Қазақстан Республикасындағы мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" № 39 Заңының 16-бабына, Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының № 95-IV Бюджеттік кодексінің 55-бабы 1-тармағы 5) тармақшасына сәйкес азаматтарды әлеуметтік қорғау мақсатында Шемонаиха ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік төлемдерді тағайындау және жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау аудан әкімінің орынбасары Л.А. Беляеваға жүктелсін.
3. Қаулы бірінші ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енеді және 2009 жылдың 1 қаңтарынан бастап туындаған қатынастарға таралады.
Шемонаиха ауданы әкімінің
міндетін атқарушы М. Желдібаев
Шемонаиха ауданы әкімдігінің
2009 жылғы 16 ақпандағы
№ 376 қаулысымен бекітілген
Азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік төлемдерді
тағайындау және жүзеге асыру жөніндегі
нұсқаулық
1. Нұсқаулық 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" № 148 Заңының 31-бабы 1-тармағы 14) тармақшасы, 2-тармағына, Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 сәуірдегі "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы" № 2247 Заңының 20-бабына, Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуірдегі "Қазақстан Республикасындағы мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" № 39 Заңының 16-бабына, Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының № 95-IV Бюджеттік кодексінің 55-бабы 1-тармағы 5) тармақшасына сәйкес әзірленді.

Об утверждении инструкции по назначению и осуществлению социальной выплаты отдельным категориям граждан
Постановление акимата Шемонаихинского района Восточно-Казахстанской области от 16 февраля 2009 года № 376. Зарегистрировано Управлением юстиции Шемонаихинского района Департамента юстиции Восточно-Казахстанской области 3 марта 2009 года за № 5-19-93. Утратило силу - постановлением акимата Шемонаихинского района от 01 сентября 2011 года № 97
Сноска. Утратило силу - постановлением акимата Шемонаихинского района от 01.09.2011 № 97.
Примечание РЦПИ.
В тексте сохранена авторская орфография и пунктуация.
В соответствии с подпунктом 14) пункта 1, пунктом 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", статьи 20 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года № 2247 "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним", статьи 16 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года № 39 "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", подпунктом 5) пункта 1 статьи 55 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года № 95-IV, в целях социальной защиты граждан Шемонаихинский районный акимат ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую инструкцию по назначению и осуществлению социальной выплаты отдельным категориям граждан.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Шемонаихинского района Беляеву Л.А.
3. Постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2009 года.
И.о. акима Шемонаихинского района М. Желдыбаев
Утверждена постановлением акимата
Шемонаихинского района
от 16 февраля 2009 г. № 376
Инструкция
по назначению и осуществлению
социальной выплаты отдельным категориям граждан
1. Инструкция разработана в соответствии с подпунктом 14) пункта 1, пунктом 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", статьи 20 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года № 2247 "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним", статьи 16 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года № 39 "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" подпунктом 5) пункта 1 статьи 55 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года № 95-IV.

2. Нұсқаулық әрекеті "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттелетін қатынастарға таралмайды.
1. Жалпы ережелер
3. Азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік төлемдер (бұдан әрі - Әлеуметтік төлем) ақшалай төлем түрінде көрсетіледі.
Әлеуметтік төлем көрсету шарты, мөлшері және түрлері осы нұсқаулықпен белгіленеді.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді Шемонаиха ауданы әкімдігінің 2009.06.05. № 494 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
4. Әлеуметтік көмек Қазақстан Республикасының азаматтарына, Шемонаиха ауданында тіркелген, тұратын оралмандарға ұсынылады.
5. Әлеуметтік төлемді қаржыландыру көзі Шемонаиха ауданының бюджеті болып табылады.
6. Әлеуметтік төлем, әкімгері "Шемонаиха ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" ММ (бұдан әрі - Әкімгер) болып табылатын "Жергілікті өкілетті органдардың шешімімен азаматтардың жегелеген санаттарына берілетін әлеуметтік төлемдер" бюджеттік бағдарламаға (бұдан әрі-Бағдарлама) сәйкес және осы мақсатқа сәйкесінше қаржылық жылда аудан бюджетінде қарастырылған қаржы шегінде, ұсынылады.
2. Әлеуметтік төлем алу құқығы
7. Біржолғы әлеуметтік төлем құқығы:
1) Өткен тоқсан қорытындысы бойынша анықталатын отбасының бір мүшесіне бөлгенде күн көріс деңгейінен төмен табысы бар тұрмысы төмен отбасылар (азаматтар);
2) Жедел әлеуметтік көмекке мұқтаж (комиссия шешімімен анықталған онкологиялық, туберкулезді науқастарды емдеуге; операциялар жасау қажеттілігі; Қазақстан Республикасы аумағы бойынша госпитальға жатқызуға жол ақысына; өрт; денсаулығының нашарлануы; бас бостандығынан айыру орындарынан босап шығу; апаттар; су тасқыны және басқа да тосын жағдайлар) белгілі жағдайларға тап болған тұлғалар (отбасылар), сондай-ақ жан басына шаққандағы табысына қатысы жоқ, мерекелік даталарға азаматтардың жекелеген санаттары.
8. Коммуналдық қызметтің шығындар өтемақысына ай сайынғы әлеуметтік төлемге Қазақстан Республикасына ерекше сіңірген еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған тұлғалар мен облыстық маңызы бар дербес зейнеткерлер құқылы.
8-1. Тұрмысы төмен отбасынан шыққан, "Алтын белгі" белгісімен марапатталған мектеп түлектері ай сайынғы әлеуметтік төлемді алуға құқығы бар.
8-2. Шемонаиха ауданының аумағында тұратын, туберкулездің белсенді түрімен ауыратын, стационарлық емделуде жатқан азаматтарды қоспағанда, диспансерлік есепте тұрған азаматтардың айсайынғы әлеуметтік көмекті алуға (қосымша тамақтану мен жол ақымен қамтамасыз етілуге) құқығы бар.
Ескерту. 2-тарау 8-1 тармағымен толықтырылды - Шемонаиха ауданы әкімдігінің 2009.08.10 № 569 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен. 2-тарау 8-2 тармағымен толықтырылды - Шемонаиха ауданы әкімдігінің 2010.07.09 № 97 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) қаулысымен.

2. Действие инструкции не распространяется на отношения, регулируемые Законом Республики Казахстан "О государственной адресной социальной помощи".
1. Общие положения
3. Социальная выплата отдельным категориям граждан (далее - Социальная выплата) оказываются в форме денежных выплат. Условия оказания, размеры и виды Социальной выплаты устанавливаются настоящей инструкцией.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением акимата Шемонаихинского района от 05.06.2009 № 494 (порядок введения в действие см. п. 2).
4. Социальная выплата предоставляется гражданам Республики Казахстан, оралманам, зарегистрированным и проживающим в Шемонаихинском районе.
5. Источником финансирования Социальной выплаты является бюджет Шемонаихинского района.
6. Социальная выплата предоставляется согласно бюджетной программе "Социальная выплата отдельным категориям граждан по решениям местных представительных органов" (далее - Программа), администратором которой является государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Шемонаихинского района" (далее - Администратор), и в пределах средств, предусмотренных в бюджете района на данные цели на соответствующий финансовый год.
2. Право на получение социальной выплаты
7. Право на единовременную социальную выплату имеют:
1) малообеспеченные семьи (граждане), имеющие доход ниже прожиточного минимума на одного члена семьи, определяемого по итогам предыдущего квартала;
2) лица (семьи), в силу определенных обстоятельств (на лечение онкологических; необходимость проведения операций; проезд на госпитализацию по территории Республики Казахстан; пожар; критическое состояние здоровья; освобождение из мест лишения свободы; аварии; наводнение и иные непредвиденные случаи, определяемые решением комиссии) нуждающиеся в экстренной социальной помощи, а также отдельные категории граждан к праздничным датам, независимо от среднедушевого дохода.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением акимата Шемонаихинского района от 09.07.2010 № 97(порядок введения в действие см. п. 3).
8. Право на ежемесячную социальную выплату для компенсации расходов на коммунальные услуги имеют лица, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан, и персональные пенсионеры областного значения.
8-1. Право на ежемесячную социальную выплату имеют выпускники школ из малообеспеченных семей, награжденные знаком "Алтын белгі".
8-2. Право на ежемесячную социальную выплату (обеспечение дополнительным питанием и проездом) имеют граждане, больные активным туберкулезом, состоящие на диспансерном учете, за исключением граждан, находящихся на стационарном лечении, и проживающие на территории Шемонаихинского района.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 8-1 в соответствии с постановлением акимата Шемонаихинского района от 10.08.2009 № 569 (порядок введения в действие см. п. 2); пунктом 8-2 в соответствии с постановлением акимата Шемонаихинского района от 09.07.2010 № 97 (порядок введения в действие см. п. 3).

3. Азаматтардың жекелеген санаттарына біржолғы
әлеуметтік төлемдер тағайындау
Ескерту. Тараудың тақырыбына өзгерту енгізілді Шемонаиха ауданы әкімдігінің 2009.06.05. № 494 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
9. Әлеуметтік төлем отбасының бір мүшесіне (азаматқа), жазбаша өтініш бойынша жылына бір рет материалдық көмек түрінде ұсынылады.
10. Біржолғы әлеуметтік төлем мөлшері әрбір нақты жағдайда аудандық комиссияның шешімі бойынша белгіленеді, ол 200000 (екі жүз мың) теңгеден аспайды.
11. Аудандық комиссия материалдық көмекті бөлу немесе бас тарту туралы шешім шығаруға құқылы. Өтінішті қарау нәтижесі бойынша өтінушіге жазбаша жауап беріледі.
Азаматтардың өтініштері аудандық комиссия отырысына келесі құжаттарды ұсынған кезінде қаралады: өтінушінің жеке куәлік көшірмесі, өтінушінің тұрғылықты жерін және отбасы құрамын растайтын құжат көшірмесі, СТТН көшірмесі, өтінуші тұратын аумақтағы округ әкімдігінің өкілі жазып, округ әкімі бекіткен тұрғын үй –тұрмыстық жағдайын тексеру актісі; өтінушінің материалдық көмекке мұқтаждығын растайтын басқа да құжаттар (емдеу, операция құны, медициналық тексеру және т.б. туралы медициналық мекеменің қорытындысы).
Әлеуметтік төлемдерді бағдарлама әкімгері агенттік келісім негізінде "Қазпочта" АҚ филиалына тағайындалған соманы аудару жолымен жүргізеді.
4. Мерекелік күндерге азаматтардың жекелеген санаттарына
біржолғы әлеуметтік төлемдерді тағайындау
Ескерту. Тараудың тақырыбына өзгерту енгізілді Шемонаиха ауданы әкімдігінің 2009.06.05. № 494 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
12. Мерекелік күндерге азаматтардың жекелеген санаттарына біржолғы әлеуметтік төлемдер азаматтардың келесі санаттарына ұсынылады:
1) 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысына қатысқандар мен мүгедектер – 10 АЕК-ке дейінгі мөлшерде;
2) Ұлы Отан соғысы жылдарындағы ерен еңбегі және қалтқысыз әскери қызметі үшін марапатына жатқызылған бұрынғы КСРО медалімен марапатталып - 5 АЕК-ке дейінгі мөлшерде;
3) 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысының тыл еңбеккерлері - 5 АЕК-ке дейінгі мөлшерде;
4) Ленинград қаласын қоршау кезіндегі жұмыс істеген және "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен және "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен марапатталған азаматтар - 5 АЕК-ке дейінгі мөлшерде;
5) Бұрынғы фашистік концлагердің кәмелетке толмаған тұтқындары - 5 АЕК-ке дейінгі мөлшерде;
6) 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысында хабарсыз жоғалған, қайтыс болған, опат болған жауынгерлердің жесірлері, - 5 АЕК-ке дейінгі мөлшерде;

3. Назначение единовременной
социальной выплаты отдельным категориям граждан
Сноска. Заголовок главы с изменением, внесенным постановлением акимата Шемонаихинского района от 05.06.2009 № 494 (порядок введения в действие см. п. 2).
9. Социальная выплата предоставляется в виде материальной помощи один раз в год одному члену семьи (гражданину), по личному письменному заявлению.
10. Размер разовой социальной выплаты определяется в каждом конкретном случае по решению районной комиссии и не превышает 200000 (двести тысяч) тенге.
11. Районная комиссия вправе принять решение о выделении или отказе материальной помощи. По результатам рассмотрения заявителю дается письменный ответ.
Заявления граждан рассматриваются на заседании районной комиссии при предоставлении следующих документов: копии удостоверения личности заявителя; копии документа, подтверждающего место жительство заявителя и состав семьи; копия РНН, акт обследования жилищно-бытовых условий, составленный представителем акимата округа, на территории которого проживает заявитель, утвержденный акимом округа; других документов, подтверждающих, что заявитель нуждается в материальной помощи (заключение медицинского учреждения о лечении, стоимости операции, медицинского обследования и др.).
Социальные выплаты производятся Администратором программы путем перечисления назначенных сумм в филиал АО "Казпочта" на основании агентского соглашения.
4. Назначение единовременной социальной выплаты отдельной
категории граждан к праздничным датам
Сноска. Заголовок главы с изменением, внесенным постановлением акимата Шемонаихинского района от 05.06.2009 № 494 (порядок введения в действие см. п. 2).
12. Единовременная социальная выплата отдельной категории граждан к праздничным датам предоставляется следующим категориям граждан:
1) Инвалиды и участники Великой Отечественной войны 1941-1945 гг. – в размере до 10 МРП;
2) Лица, награжденные медалями бывшего Союза ССР, отнесенными к наградам за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в годы Великой Отечественной войны, – в размере до 5 МРП;
3) Труженики тыла в годы Великой Отечественной войны 1941 - 1945 гг. – в размере до 5 МРП;
4) Граждане, работавшие в период блокады в г.Ленинград и награжденные медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Житель блокадного Ленинграда", - в размере до 5 МРП;
5) Бывшие несовершеннолетние узники фашистских концлагерей – в размере до 5 МРП;
6) Вдовы воинов, погибших и умерших, пропавших без вести в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг. – в размере до 5 МРП;

7) "Алтын Алқа", "Күміс Алқа" белгілерімен марапатталған көп балалы аналар немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, 1 және 2 дәрежелі "Ана даңқы" орденімен марапатталған аналар, 4 және одан да көп кәмелетке толмаған бірге тұратын балалары бар көп балалы аналар (отбасылар) - 5 АЕК-ке дейінгі мөлшерде;
8) алынып тасталды - Шемонаиха ауданы әкімдігінің 2010.04.06 № 09(қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
9) Мемлекеттің толық қарауындағы тұлғалардан басқа, төлем кезінде 80-ге одан да көп жасқа толған қарт адамдар; ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды тәрбиелеуші отбасылар - 5 АЕК-ке дейінгі мөлшерде;
10) Мемлекеттің толық қарауындағы тұлғалардан басқа, І,ІІ,ІІІ топ мүгедектері, осы негізде арнайы мемлекеттік жәрдемақы алушылар - 5 АЕК-ке дейінгі мөлшерде;
11) Мүгедек балалар (16 жасқа дейінгі) - 5 АЕК-ке дейінгі мөлшерде;
12) Ақталғандар, осы негізде арнайы мемлекеттік жәрдемақы алушылар - 5 АЕК-ке дейінгі мөлшерде;
13) Коммуналдық қызметтің шығындар өтемақысына әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасына ерекше сіңірген еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған тұлғалар мен облыстық маңызы бар дербес зейнеткерлерге өтініш пен келесі құжаттарды берген айдан бастап жүзеге асырылады: жеке куәлік көшірмесі, дербес зейнеткер куәлігінің, не дербес зейнетақы тағайындау хаттамасының көшірмесі, тұрғылықты жерін растайтын құжат көшірмесі – төлем мөлшері 2000 (екі мың) теңгені құрайды;
14) "Шемонаиха ауданының құрметті азаматы" атағы берілген, Шемонаиха ауданының аумағында тұратын тұлғалар – 5 АЕК-ке дейін;
15) Ауғаныстаннан кеңес әскерлерінің шектеулі құрамын шығару күніне; Ауғаныстандағы соғысқа қатсықандар мен мүгедектерге, Ауғаныстандағы соғыс қимылдары кезінде қаза болған (хабарсыз кеткен) немесе жарақат, контузия, зақымдану, ауру салдарынан қайтыс болған әскерилердің отбасына - 5 АЕК-ке дейін;
16) Чернобыль атом электростанциясындағы апат кезінде құрбан болғандарды еске алу күніне: Чернобыль атом электростанциясындағы апатты жоюға қатысқан тұлғаларға - 5 АЕК-ке дейін;
17) Қала, кент, ауылдық округтер әкімдерінің ұсынуымен мерекелік және атаулы күндерге арналған аудан әкімінің қабылдауына шақырылған тұлғалар - әрбіреуіне 5 АЕК-ке дейінгі мөлшерде;
18) Қарттар күніне Ұлы Отан соғысына қатысқандар мен мүгедектерге және ардагерлер активтеріне "Рудный алтай", "Казахстанская правда", "Егемен Қазақстан", "Дидар" және басқа да гезеттерге жазылуды ресімдеуге – жазылу кезеңінде мерзімдік басылымға жазылу мөлшерінде бір жылға.
Аудандық ардагерлер Кеңесі Ұлы Отан соғысына қатысқандар мен мүгедектердің және ардагерлер активтерінің аудандық ардагерлер кеңесінің төрайымының қолы қойылған тізімдерін Әкімгерге ұсынады. Ұсынылған тізімге сәйкес жазылу басылымдарын ресімдеуге әлеуметтік көмек тағайындалады.
Әлеуметтік төлеміне тізімдерді жинақтау зейнетақы төлемі жөніндегі Мемлекеттік орталық филиалының ұсынған төлем сәтіндегі зейнетақы алушылар базасы бойынша жүргізіледі.

7) Многодетные матери, награжденные подвесками "Алтын-Алка", "Кумис-Алка", или получившие ранее звание "Мать-героиня", матери, награжденные орденами "Материнская слава" 1 и 2 степени, многодетные матери (семьи), имеющие 4-х и более совместно проживающих несовершеннолетних детей – в размере до 5 МРП;
8) исключен постановлением акимата Шемонаихинского района от 06.04.2010 № 09 (порядок введения в действие см. п. 2).
9) Пожилые люди, достигшие на момент выплаты 80 лет и более, кроме лиц находящихся на полном государственном обеспечении; семьям воспитывающих детей, оставшихся без попечения родителей – в размере до 5 МРП;
10) Инвалиды I, II, III групп, кроме лиц находящихся на полном государственном обеспечении – получающие по этому основанию специальное государственное пособие - в размере до 5 МРП;
11) Дети-инвалиды (до 16 лет) – в размере до 5 МРП;
12) Реабилитированные, получающие по этому основанию специальное государственное пособие – в размере до 5 МРП;
13) Социальная выплата для компенсации расходов на коммунальные услуги лицам, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан и персональным пенсионерам областного значения осуществляется ежемесячно с месяца подачи заявления и следующих документов: копии удостоверения личности, копии удостоверения персонального пенсионера либо протокола назначения персональной пенсии, копии документа, подтверждающего место жительство; размер выплаты составляет 2000 (две тысячи) тенге;
14) Лица, которым присвоено звание "Почетный Гражданин Шемонаихинского района" и проживающие на территории Шемонаихинского района – до 5 МРП;
15) ко дню вывода ограниченного контингента советских войск из Афганистана: участникам и инвалидам войны в Афганистане, семьям военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане – до 5 МРП;
16) ко дню памяти жертв аварии на Чернобыльской атомной электростанции: лицам, принимавшим участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции – до 5 МРП;
17) Лица, приглашенные на приемы Акима района по представлению акимов города, поселков, сельских округов, посвященные знаменательным и праздничным датам – в размере до 5 МРП каждому;
18) Участники, инвалиды Великой Отечественной войны и ветеранский актив к Дню пожилого человека на оформление подписки газет "Рудный Алтай", "Казахстанская правда", "Егемен Казахстан", "Дидар" и другии - в размере подписной цены на периодические издания на момент подписки на один год.
Районный Совет ветеранов представляет списки участников и инвалидов Великой Отечественной войны и лиц из числа ветеранского актива Администратору за подписью председателя районного совета ветеранов. Согласно представленного списка назначается социальная выплата на оформление подписных изданий.
Формирование списков на выплату социальной выплаты производится по действующей базе получателей пенсий на момент выплаты представленной филиалом Государственного центра по выплате пенсий.

Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - Шемонаиха ауданы әкімдігінің 2010.04.06 № 09 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
13. Бюджетте қаржы болған жағдайда, материалдық көмек айтулы оқиғалар мен күндерді мерекелейтін азаматтардың басқа санаттарына да көрсетілуі мүмкін - 5 АЕК-ке дейінгі мөлшерде.
14. Әлеуметтік төлемдерді көтермелеу тәртібінде алу басқа да негіздерге қатыссыз жүргізіледі.
4-1. Ай сайынғы әлеуметтік көмекті тағайындау
14-1. Қазақстан Республикасына ерекше сіңірген еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған тұлғалар мен облыстық маңызы бар дербес зейнеткерлерге коммуналдық қызмет шығындарының өтем ақысы үшін берілетін ай сайынғы әлеуметтік төлем мөлшері 2000 (екі мың) теңгені құрайды.
14-2. тұрмысы төмен отбасынан шыққан, "Алтын Белгі" белгісімен марапатталған мектеп түлектеріне ЖОО оқу кезеңінде берілетін ай сайынғы әлеуметтік төлем мөлшері 15000 (он бес мың) теңгені құрайды.
Ескерту. Нұсқаулық 4-1 тарауымен толықтырылды - Шемонаиха ауданы әкімдігінің 2009.08.10 № 569 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
4-2. Туберкулездің белсенді түрімен ауыратын азаматтарға айсайынғы әлеуметтік төлемдерді тағайындау
14-3. Туберкулездің белсенді түрімен ауыратын азаматтарды қосымша тамақтанумен қамтамасыз етуге және тұрғылықты жерінен туберкулезге қарсы кабинетке дейінгі екі жаққа жол жүру ақысына арналған әлеуметтік көмек ақшалай төлем түрінде ұсынылады.
14-4. Әлеуметтік көмекті тағайындауды Шемонаиха қаласындағы туберкулезге қарсы кабинеттің берген тізімдеріне сәйкес, "Шемонаиха ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" медициналық бірлестік жүзеге асырады.
14-5. Осы нұсқаулықтың 8-2 тармағында көрсетілген тұлғалар өкілетті органға мынадай құжаттарды тапсырады:
1) әлеуметтік көмек көрсету туралы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) тұрғылықты жерін растайтын құжаттың көшірмесі;
4) диспансерлік есепте тұрғандығы туралы туберкулезге қарсы кабинеттен анықтама;
5) "Қазпошта" акционерлік қоғамдық бөлімшесінен жеке шот.
14-6. Балаларға әлеуметтік көмек тағайындау үшін ата-анасының біреуі, не заңды өкілі (қамқоршысы, жанашыры, патронатты тәрбиешісі) 14-5 тармақта көрсетілген құжаттарды, сонымен қоса баланың жеке басын куәландыратын құжаттар мен қамқоршы, жанашыр, патронатты тәрбиеші мәртебесін растайтын құжаттарды ұсынады.
14-7. Қосымша тамақтануға арналған әлеуметтік көмек мөлшері күніне 250 (екі жүз елу) теңгені құрайды. Төлем 1 айдағы күндер санының есебімен, стационарлық емделуде болған күндері шегеріліп, ағымдағы айдың басында төленеді.

Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлением акимата Шемонаихинского района от 06.04.2010 № 09(порядок введения в действие см. п. 2).
13. При наличии средств в бюджете материальная помощь может быть оказана и другим категориям граждан, отмечающим знаменательные события и даты – в размере до 5 МРП;
14. Получение социальных выплат в порядке поощрения может производиться вне зависимости от получения по другим основаниям.
4-1. Назначение ежемесячной социальной выплаты
14-1. Лицам, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан, и персональные пенсионеры областного значения для компенсации расходов на коммунальные услуги размер ежемесячной социальной выплаты составляет 2000 (две тысячи) тенге.
14-2. Выпускникам школ из малообеспеченных семей, награжденных знаком "Алтын Белгі", размер ежемесячной социальной выплаты составляет 15000 (пятнадцать тысяч) тенге на период обучения в ВУЗе.
Сноска. Инструкция дополнена главой 4-1 в соответствии с постановлением акимата Шемонаихинского района от 10.08.2009 № 569 (порядок введения в действие см. п. 2).
4-2. Назначение ежемесячной социальной выплаты гражданам, больным активной формой туберкулеза
14-3. Социальная помощь предоставляется в виде денежных выплат, направленных на обеспечение дополнительного питания гражданам, больным активной формой туберкулеза, и для проезда в оба конца от места жительства до противотуберкулезного кабинета.
14-4. Назначение социальной помощи производится районным отделом занятости и социальных программ, согласно спискам, предоставленным противотуберкулезным кабинетом медицинского объединения района.
14-5. Лица, указанные в пункте 8-2 настоящей Инструкции, предоставляют в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление об оказании социальной помощи;
2) копию документа, удостоверяющего личность;
3) копию документа, подтверждающего место жительства;
4) справку с противотуберкулезного кабинета, что состоит на диспансерном учете;
5) счет в филиале Акционерного общества "Казпочта".
14-6. Для назначения социальной помощи детям, обращение производится одним из родителей либо законным представителем (опекуном, попечителем, патронатным воспитателем) с предоставлением документов, указанных в пункте 14-5, а также документов, удостоверяющих личность ребенка, и документов подтверждающих статус опекуна, попечителя, патронатного воспитателя.
14-7. Размер социальной помощи на дополнительное питание составляет 250 (двести пятьдесят) тенге в день. Выплата назначается с учетом количества дней в месяце и производится в начале текущего месяца за вычетом дней пребывания на стационарном лечении.

14-8. Ауылдық жерде тұратын 8-2 тармақта көрсетілген тұлғаларға емделу кезінде ай сайын Шемонаиха қаласындағы фтизиатрға келген жолақысы екі жаққа маршрутты таксимен жол жүру ақысы бойынша төленеді.
Ескерту. Нұсқаулық 4-2 тарауымен толықтырылды - Шемонаиха ауданы әкімдігінің 2010.07.09 № 97 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
5. Әлеуметтік төлемдердің жүргізілуіне бақылау жасау
15. Әлеуметтік төлемдерді көрсету жөніндегі бақылау мен есеп беру Қазақстан Республикасының Бюджеттік Кодексіне сәйкес жүзеге асады.
Шемонаиха ауданының ЖҚ
және ӘББ ММ бастығы Г. Бабаева

14-8. Лицам, указанным в пункте 8-2, проживающим в сельской местности, производится оплата за проезд в город Шемонаиху к фтизиатру ежемесячно в период лечения по цене проезда в маршрутном такси в оба конца.
Сноска. Инструкция дополнена главой 4-2 в соответствии с постановлением акимата Шемонаихинского района от 09.07.2010 № 97 (порядок введения в действие см. п. 3).
5. Контроль за осуществлением социальных выплат
15. Контроль и отчетность по оказанию социальных выплат, осуществляется в соответствии с Бюджетным Кодексом Республики Казахстан.
Начальник ГУ "ОЗ и СП
Шемонаихинского района" Г. Бабаева