Қазақстан Республикасының кейбiр нормативтiк құқықтық актiлерiне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 3 қыркүйектегі № 131 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 13 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6554 болып енгізілді.
Қаржы ұйымдары ұсынатын есеп беру нысанын жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгiнiң (бұдан әрi - Агенттiк) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының кейбiр нормативтiк құқықтық актілеріне қаржы ұйымдары ұсынатын есеп беру нысанын жетілдіру бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн.
2. Мына қаулылардың күші жойылды деп танылсын:
1) Агенттік Басқармасының "Екiншi деңгейдегi банктердiң баланстық және баланстан тыс шоттарындағы қалдықтар жөнiндегi күн сайынғы және ай сайынғы есептi беру мерзiмдерi туралы" 2004 жылғы 27 желтоқсандағы № 388 қаулысы (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 3413 тiркелген);
2) Агенттік Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi банк шоттарындағы қалдықтары туралы есептi екiншi деңгейдегi банктердiң ұсыну нысаны мен мерзiмiн бекiту туралы" 2005 жылғы 28 мамырдағы № 162 қаулысы (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 3722 тiркелген);
3) Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбiр нормативтiк құқықтық актiлерiне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2005 жылғы 27 тамыздағы № 310 қаулысының 16, 18-тармақтары (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 3868 тiркелген);
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi.
4. Стратегия және талдау департаментi (Н.Ә. Әбдірахманов):
1) Заң департаменті (Н.В. Сәрсенова) бірігіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне мәлiмет үшiн жiберсiн.

О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 3 сентября 2010 года № 131. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 октября 2010 года № 6554.
В целях совершенствования форм отчетности, представляемых финансовыми организациями, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести изменения и дополнения в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Агентства от 27 декабря 2004 года № 388 "Об установлении сроков представления ежедневного и ежемесячного отчета об остатках на балансовых и внебалансовых счетах банков второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3413);
2) постановление Правления Агентства от 28 мая 2005 года № 162 "Об утверждении формы и срока представления банками второго уровня отчета об остатках на банковских счетах страховых (перестраховочных) организаций в банках второго уровня Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3722);
3) пункты 16, 18 приложения к постановлению Правления Агентства от 27 августа 2005 года № 310 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3868).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Национального Банка Республики Казахстан и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".

5. Ақпараттық технологиялар департаменті (Қ.А. Түсіпов) енгізілген өзгерістерді ескере отырып:
1) 2010 жылғы 1 қарашаға дейінгі мерзімде қолданыстағы есеп беру нысаны бойынша "Сақтандыруды қадағалау" автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйесін;
2) 2010 жылғы 1 қыркүйекке дейінгі мерзімде "ЕДБ алынған есепті-статистикалық ақпаратты жинау және өңдеу" автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйесін;
3) 2010 жылғы 1 қыркүйекке дейінгі мерзімде "Жинақтаушы зейнетақы қорлардың және бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысының есептілігін қалыптастыруды автоматтандыру" автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйесін;
4) 2010 жылғы 1 қазанға дейінгі мерзімде "Банктік емес ұйымдары" модульін пысықтауды қамтамасыз етсін.
6. Агенттiк Төрайымының қызметi (А.Ә. Кенже) Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында осы қаулыны жариялау шараларын қабылдасын.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттiк Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсiн.
Төрайым
Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2010 жылғы
3 қыркүйектегі № 131 қаулысының
1-қосымшасы
Қазақстан Республикасының кейбiр нормативтiк құқықтық актiлерiне қаржы ұйымдары ұсынатын есеп беру нысанын жетілдіру бойынша енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулар тiзбесi
Қазақстан Республикасының кейбiр нормативтiк құқықтық актiлерiне қаржы ұйымдары ұсынатын есеп беру нысанын жетілдіру бойынша мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.04.28 № 172 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру резервтерiн есептеу әдiстемесiне қойылатын талаптар туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 2002 жылғы 3 маусымдағы № 211 қаулысына (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 1921 тiркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Осы қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру резервтерiн есептеу әдiстемесiне қойылатын талаптар туралы нұсқаулықта:
9-1-тармақ алып тасталсын.
3. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.02.24 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
4. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.12.2016 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

5. Департаменту информационных технологий (Тусупов К.А.) обеспечить доработку с учетом внесенных изменений:
1) автоматизированной информационной подсистемы "Страховой надзор" по действующим формам отчетности в срок до 1 ноября 2010 года;
2) автоматизированной информационной подсистемы "Сбор и обработка отчетно-статистической информации от БВУ" в срок до 1 сентября 2010 года;
3) автоматизированной информационной подсистемы "Автоматизация формирования отчетности накопительных пенсионных фондов и профессиональных участников рынка ценных бумаг" в срок до 1 сентября 2010 года;
4) модуля "Небанковские организации" в срок до 1 октября 2010 года.
6. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель
Е. Бахмутова
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций
от 3 сентября 2010 года № 131
Перечень
изменений и дополнений, которые вносятся
в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан
по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и
финансовых организаций
Внести в нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций следующие изменения и дополнения:
1. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 28.04.2012 № 172 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 июня 2002 года № 211 "Об утверждении Инструкции о требованиях к методике расчета страховых резервов страховых (перестраховочных) организаций Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1921) следующее изменение:
в Инструкции о требованиях к методике расчета страховых резервов страховых (перестраховочных) организаций Республики Казахстан, утвержденной указанным постановлением:
пункт 9-1 исключить.
3. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2012 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2016 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

25. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.07.2014 № 146 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
26. Агенттік Басқармасының "Сауда-саттықты ұйымдастырушы үшін пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесін бекіту туралы" 2010 жылғы 29 наурыздағы № 41 қаулысына (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 6207 тiркелген) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
Осы қаулымен бекітілген, Сауда-саттықты ұйымдастырушы үшін пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесінде:
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Электрондық тасымалдағыштағы есептер құпиялылығын және ұсынылатын деректердің түзетілмейтіндігін қамтамасыз ететін криптографиялық қорғау құралдары бар ақпараттың жеткізілуіне кепілдік беретін көлік жүйесін пайдаланумен ұсынылады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Қағаз тасымалдағыштағы К1 К2 коэффициенттерi мәнiнiң есебiне және пруденциалдық нормативтердi есептеуге арналған қосымша мәлiметтерге есепті күнге жағдай бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушының бірінші басшысы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы тұлға), бас бухгалтері қол қойып, мөрмен куәландырылады және уәкілетті органға ұсынылады, сондай-ақ сауда-саттықты ұйымдастырушыда сақталады.
Сауда-саттықты ұйымдастырушы уәкілетті органның талап етуі бойынша сұратуды алған күннен бастап екі жұмыс күннен кешіктірмей есептілікті қағаз тасымалдағышта ұсынады.";
13 тармақты алып тастау;
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Электрондық тасымалдағышта ұсынылатын деректердің қағаз тасымалдағыштағы деректермен сәйкестігін сауда-саттықты ұйымдастырушының бірінші басшысы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы тұлға) және бас бухгалтер қамтамасыз етеді.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Есептілікке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігіне байланысты сауда-саттықты ұйымдастырушының есептілікті ұсынған күннен бастап үш жұмыс күн ішінде уәкілетті органға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігінің себептерін түсіндіре отырып жазбаша өтініш ұсынады.
Сауда-саттықты ұйымдастырушы ұсынған есептілікте толық емес және (немесе) шынайы емес ақпаратты анықтаған кезде уәкілетті орган ол жайында ұйымға хабарлайды. Сауда-саттықты ұйымдастырушы уәкілетті орган хабарлаған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның ескертулерін ескере отырып пысықталған есептілікті ұсынады.";
1, 2, 3, 4, 5-қосымшаларында:
"Бірінші басша немесе есепке қол қоюға уәкiлеттi тұлға" деген сөздер "Бірінші басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)" деген сөз деген сөздермен ауыстырылсын.
Қазақстан Республикасының
кейбiр нормативтiк құқықтық
актiлерiне қаржы ұйымдары
ұсынатын есеп беру нысанын
жетілдіру бойынша енгiзiлетiн
өзгерiстер мен толықтырулар
Тізбесіне 1-қосымша
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық банк Басқармасының 08.05.2015 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

25. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 16.07.2014 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. В постановление Правления Агентства от 29 марта 2010 года № 41 "Об утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организатора торгов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6207) следующие дополнение и изменения:
в Правилах расчета пруденциальных нормативов для организатора торгов, утвержденных указанным постановлением:
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. Отчетность на электронном носителе представляется с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Расчеты значений коэффициентов К1, К2, а также отчет о выполнении пруденциальных нормативов на бумажном носителе по состоянию на отчетную дату подписываются первым руководителем организатора торгов (на период его отсутствия – лицом, его замещающим), главным бухгалтером, заверяются печатью и представляются в уполномоченный орган, а также хранятся у организатора торгов.
По требованию уполномоченного органа организатор торгов не позднее двух рабочих дней со дня получения запроса представляет отчетность по состоянию на определенную дату на бумажном носителе.";
пункт 13 исключить;
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Идентичность данных, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе обеспечивается первым руководителем организатора торгов (на период его отсутствия – лицом, его замещающим) и главным бухгалтером.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. В случае необходимости внесения изменений и (или) дополнений в отчетность, организатор торгов в течение трех рабочих дней со дня представления отчетности представляет в уполномоченный орган письменное ходатайство с объяснением причин необходимости внесения изменений и (или) дополнений.
При обнаружении неполной и (или) недостоверной информации в отчетности, представленной организатором торгов, уполномоченный орган уведомляет об этом организатора торгов. Организатор торгов не позднее двух рабочих дней со дня уведомления уполномоченным органом представляет доработанную с учетом замечаний уполномоченного органа отчетность.";
в приложениях 1, 2, 3, 4, 5 слова "Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета" заменить словами "Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)".
Приложение 1
к Перечню изменений и дополнений,
которые вносятся в некоторые
нормативные правовые акты Республики
Казахстан по вопросам регулирования
и надзора финансового рынка и
финансовых организаций
Сноска. Приложение 1 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 08.05.2015 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).