Табиғи монополиялар аясындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2010 жылғы 11 ақпандағы № 44-НҚ және Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2010 жылғы 15 ақпандағы № 53 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 19 ақпанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6072 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2012 жылғы 19 маусымдағы № 139-НҚ және Қазақстан Республикасы экономикалық даму және сауда министрінің 2012 жылғы 25 маусымдағы № 204 Бірлескен бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2012.06.19 № 139-НҚ және ҚР Экономикалық даму және сауда министрінің 2012.06.25 № 204 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бірлескен бұйрығымен.
«Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 28-бабының 2-тармағын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Табиғи монополиялар аясындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Бақылау және талап қою департаменті (М. Орынбаев) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті (Е. Есіркепов) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелгеннен кейін:
1) оны белгіленген тәртіппен ресми жариялауды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің ресми сайтында орналастыруды қамтамасыз етсін;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары Е.К. Құдайбергеновке жүктелсін.
5. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігінің төрағасы                      Н. Алдабергенов
Қазақстан Республикасының
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министірі                        Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының 2010 жылғы
11 ақпандағы № 44-НҚ және
Қазақстан Республикасының
Экономика және бюджеттік жоспарлау
министрінің 2010 жылғы 15 ақпандағы
№ 53 бірлескен бұйрығымен бекітілген
Табиғи монополиялар аясындағы тәуекелдер
дәрежесін бағалау критерийлері

Об утверждении критериев оценки степени рисков в сферах естественных монополий
Совместный приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 11 февраля 2010 года № 44-ОД и Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 15 февраля 2010 года № 53. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 февраля 2010 года № 6072. Утратил силу совместным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 19 июня 2012 года № 139-ОД и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 25 июня 2012 года № 204
Сноска. Утратил силу совместным приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 19.06.2012 № 139-ОД и Министра экономического развития и торговли РК от 25.06.2012 № 204 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации пунктов 1 и 2 статьи 38 Закона Республики Казахстан "О частном предпринимательстве" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Критерии оценки степени рисков в сферах естественных монополий.
2. Департаменту контроля и исковой работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Уринбаев М.Д.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Есиркепов Е.О.) после государственной регистрации настоящего приказа:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование и размещение на официальном сайте Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий;
2) довести настоящий приказ до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Кудайбергенова Е.К.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Председатель Агентства              Министр экономики и
Республики Казахстан                бюджетного планирования
по регулированию                    Республики Казахстан
естественных монополий
________________Н. Алдабергенов     ________________Б. Султанов
11 февраля 2010 года                15 февраля 2010 года
Утверждены
Совместным приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по регулированию
естественных монополий
от 11 февраля 2010 года № 44-ОД
и Министра экономики и
бюджетного планирования
Республики Казахстан
от 15 февраля 2010 года № 53
Критерии
оценки степени рисков в сферах естественных монополий

1. Осы Табиғи монополиялар аясында тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі – Критерийлер) «Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және тәуекелдердің деңгейінің сандық және сапалық көрсеткіштерінің жиынтығын айқындайды, олардың негізінде табиғи монополиялар субъектілерін (бұдан әрі – Субъектілер) бағалау және тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызу жүзеге асырылады.
2. Осы Критерийлер Заңды тұлға құрмаған, жұмыскерлерiнiң жылдық орташа саны елу адамнан аспайтын дара кәсiпкерлер және кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын, жұмыскерлерiнiң жылдық орташа саны елу адамнан аспайтын және жыл бойғы активтерiнiң орташа жылдық құны тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген алпыс мың еселенген айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын заңды тұлғалар шағын кәсiпкерлiк болып табылатын субъектiлерге таратылмайды.
3. Осы Критерийлерде тәуекел деп Субъектінің қызметі нәтижесінде тұтынушылардың заңды мүдделеріне оның зардап келтіру, сондай-ақ Субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) пайдалануға тұтынушылардың Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген құқықтарына олардың салдарлар ауыртпалығының дәрежесін ескере отырып қысым жасау мүмкіндігі түсініледі.
4. Субъектілерді тәуекелдер дәрежелері бойынша бөлу мақсатында тәуекелдерді бағалау осы Критерийлерге қосымшаға сәйкес Тәуекелдер дәрежесін (бұдан әрі – Сапалық көрсеткіштер) бағалаудың сапалық көрсеткіштерінің негізінде жүзеге асырылады.
5. Сапалық көрсеткіштерде көрсетілген әрбір бұзушылыққа, ол болған жағдайда тиісті балл беріледі.
Егер Субъектінің іс-әрекеті немесе әрекетсіздігі бірнеше Сапалық көрсеткіштерге тап болған жағдайда балл қосылады.
6. Сапалық көрсеткіштер бойынша балдар жалпы жиынтық қорытындыны айқындау үшін қосылады.
7. Жиынтық қорытындының нәтижелері Субъектілерді тәуекелдер дәрежесі бойынша саралау үшін қолданылады.
8. Субъектілерді тәуекелдер дәрежесіне саралау мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
жоғары тәуекел тобына 31 және одан көп балл;
орташа тәуекел тобына – 11-ден 30-ға дейін;
шамалы тәуекел тобына - 0-ден 10-ға дейін бал алған Субъектілер жатқызылады.
9. Егер табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнаманы қандай да бір бұзушылықтар Субъектінің табыс (түсім) алуына әкелген жағдайда, онда сондай Субъект берілген балдың жиынтығына қарамастан жоғарғы тәуекел деңгейіне жатқызылады.

1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в сферах естественных монополий (далее - Критерии) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О частном предпринимательстве" и определяют совокупность количественных и качественных показателей рисков, на основании которых осуществляется оценка и отнесение субъектов естественных монополий (далее - Субъекты) к различным степеням риска.
2. Настоящие Критерии не распространяются на Субъектов, являющихся индивидуальными предпринимателями без образования юридического лица со среднегодовой численностью работников не более пятидесяти человек и юридическими лицами, осуществляющими частное предпринимательство, со среднегодовой численностью работников не более пятидесяти человек и среднегодовой стоимостью активов за год не свыше шестидесятитысячекратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
3. Под риском в настоящих Критериях понимается вероятность причинения вреда в результате деятельности Субъектов имущественным интересам потребителей, а также ущемления прав потребителей на пользование регулируемыми услугами (товарами, работами) Субъектов, установленных законодательными актами Республики Казахстан, с учетом степени тяжести их последствий.
4. Оценка рисков с целью распределения Субъектов по степеням рисков осуществляется на основании Качественных показателей оценки степени рисков (далее - Качественные показатели), согласно приложению к настоящим Критериям.
5. По каждому нарушению, указанному в Качественных показателях, при его наличии присваивается соответствующий балл.
В случае, если действие или бездействие Субъекта подпадает под действие нескольких Качественных показателей, то баллы суммируются.
6. Баллы по Качественным показателям суммируются для определения общего суммарного итога.
7. Результаты суммарного итога используются для дифференциации Субъектов по степеням рисков.
8. Дифференциация Субъектов по степеням рисков осуществляется следующим образом:
к группе высокой степени риска относятся Субъекты, набравшие от 31 и более баллов;
к группе средней степени риска - от 11 до 30 баллов;
к группе незначительной степени риска - от 0 до 10 баллов.
9. В случае, если какие-либо нарушения законодательства о естественных монополиях и регулируемых рынках повлекли получение Субъектом дохода (выручки), то такой Субъект независимо от суммы присвоенных баллов относится к высокой степени риска.

10. Тексеруге тап болған Субъектілер оларды тәуекелдер дәрежелеріне бөлу мақсатында Сапалық көрсеткіштердің негізінде тәуекелдер қайтадан бағалауға жатады.
11. Жоспарланып отырған тексерулердің саны Субъектілердің тәуекелдеріне жүргізілген бағалаудың нәтижесіне және тексеруді жүзеге асыратын уәкілетті органның лауазымды тұлғаларының санына сүйене отырып белгіленеді.
12. Бір тәуекел тобының ішінен Субъектілерді іріктеуді уәкілетті орган мынадай қағидаттар бойынша жүзеге асырады:

10. Субъекты, подвергшиеся проверке, подлежат повторной оценке рисков на основании Качественных показателей с целью распределения их по степеням рисков.
11. Количество планируемых проверок определяется исходя из результатов проведенной оценки рисков Субъектов и количества должностных лиц уполномоченного органа, осуществляющих проверки.
12. Отбор Субъектов внутри одной группы риска осуществляется уполномоченным органом по следующим принципам: