Зияткерлік меншік құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін және тексеру парағының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 18 ақпандағы N 50 және Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2010 жылғы 24 ақпандағы N 93 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 23 ақпанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6088 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2011 жылғы 10 наурыздағы № 96 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2011 жылғы 14 наурыздағы № 53 Бірлескен бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2011.03.10 № 96 және ҚР Экономикалық даму және сауда министрінің 2011.03.14 № 53 (ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бірлескен бұйрығымен.
«Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 38-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес зияткерлік меншік құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес тексеру парағының нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті (Н.Е. Әбдірахым):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден кейін оны ресми жариялауды қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми сайтында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет вице-министрі М.Б. Бекетаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы           Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік         Әділет министрі
жоспарлау министрі               __________ Р. Түсіпбеков
_____________ Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрінің
2010 жылғы 24 ақпандағы
№ 93 және
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2010 жылғы 18 ақпандағы
№ 50 Бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Зияткерлік меншік құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері
1. Зияткерлік меншік құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері зияткерлік меншік объектілерін пайдаланатын субъектілерге (бұдан әрі – субъектілер) жоспарлы тексеріс жүргізу үшін әзірленген.

Об утверждении критериев оценки степени рисков в области защиты прав интеллектуальной собственности и формы проверочного листа
Совместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 18 февраля 2010 года № 50 и Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 24 февраля 2010 года № 93. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 февраля 2010 года № 6088. Утратил силу совместным приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 10 марта 2011 года № 96 и Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 14 марта 2011 года № 53
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра юстиции РК от 10.03.2011 № 96 и Министра экономического развития и торговли РК от 14.03.2011 № 53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие совместного приказа см. п. 4.
В соответствии с пунктом 2 статьи 38 Закона Республики Казахстан "О частном предпринимательстве" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) Критерии оценки степени рисков в области защиты прав интеллектуальной собственности согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму проверочного листа согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан (Абдрахим Н.Е.):
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его официальное опубликование;
3) обеспечить размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра юстиции Республики Казахстан Бекетаева М.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экономики и                    Министр юстиции
бюджетного планирования                Республики Казахстан
Республики Казахстан
__________ Б. Султанов                 ___________ Р. Тусупбеков
Приложение 1 к
Совместному приказу
Министра экономики и
бюджетного планирования
Республики Казахстан
от 24 февраля 2010 года № 93
и Министра юстиции
Республики Казахстан
от 18 февраля 2010 года № 50
Критерии
оценки степени рисков в области защиты прав
интеллектуальной собственности
1. Критерии оценки степени рисков в области защиты прав интеллектуальной собственности разработаны для проведения плановых проверок субъектов, использующих объекты интеллектуальной собственности (далее - субъекты).

2. Осы Критерийлерде келесі ұғым пайдаланылады:
тәуекел – субъектілердің қызметі нәтижесінде салдарының ауырлық дәрежесі ескеріле отырып, тиесілі сыйақыларды төлемеу арқылы авторлардың, орындаушылардың, фонограмма шығарушылардың және өзге құқық иеленушілердің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы.
3. Субъектілер қызметінің тәуекелдерін бағалау, субъектінің салдардың ауырлығы тұрғысынан маңызы, зияткерлік меншік саласындағы заңнаманы бұзушылықтардың салалық статистикасы, сондай-ақ жоспардан тыс тексерулердің нәтижелері ескеріле отырып, келесі тәртіпте жүргізіледі:
1) субъектілердің тәуекел дәрежесі бойынша бірінші жатқызу субъектінің салдардың ауырлығы тұрғысынан маңызы ескеріле отырып, субъектілер қызметінің сандық көрсеткіштері негізінде жүзеге асырылады;
2) субъектілердің тәуекел дәрежесі бойынша екінші жатқызу зияткерлік меншік саласындағы заңнаманы бұзушылықтардың салалық статистикасы және жоспардан тыс тексерулердің нәтижелері ескеріле отырып, субъектілер қызметінің сапалық көрсеткіштеріне сәйкес жүзеге асырылады.
4. Маңыздылығы бойынша субъектілерді бөлу:
1) жоғарғы тәуекел дәрежесімен маңыздылығы жоғары дәрежелі субъектілерге эфирлік және кәбілдік хабар тарату ұйымдары мен спутникті теледидар операторлары жатады;
2) орташа тәуекел дәрежесімен маңыздылығы орташа дәрежелі субъектілерге:
театрлар, филармониялар, кинотеатрлар, концерттік залдар;
мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымдар жатады;
3) төмен тәуекел дәрежесімен маңыздылығы төмен дәрежелі субъектілерге мерзімдік баспасөз басылымдар, баспалар жатады.
5. Бірінші жоспарлы тексерістер кезектілігі:
1) жоғары тәуекел дәрежесі кезінде:
құқық иеленушімен не мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйыммен шарттардың болмауы;
ең көп абонентер саны немесе қамту аумағы;
2) орташа тәуекел дәрежесі кезінде:
театрлар, филармониялар, кинотеатрлар, концерттік залдар және өзге субъектілер үшін:
құқық иеленушімен не мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйыммен шарттардың болмауы;
ең көп отырғызу орындар саны;
мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымдар үшін:
ең аз мүліктік құқықтарды басқару туралы жасасқан шарттар саны;
3) төмен тәуекел дәрежесі кезінде:
ең көп таралым саны;
ең көп тарату аумағы ескеріле отырып, бекітіледі.
6. Субъектілердің тәуекел дәрежесі бойынша екінші жатқызу кезінде зияткерлік меншік құқықтарын қорғау саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалаудың сапалық критерийлеріне байланысты субъектілер қайта бөлінеді.

2. В настоящих Критериях используется следующее понятие:
риск - вероятность причинения вреда в результате деятельности субъектов имущественным интересам авторов, исполнителей, производителей фонограмм и иных правообладателей путем неуплаты им причитающихся вознаграждений с учетом степени тяжести его последствий.
3. Оценка рисков деятельности субъектов проводится с учетом значимости субъекта с точки зрения тяжести последствий, отраслевой статистики нарушений законодательства в области интеллектуальной собственности, а также результатов внеплановых проверок, в следующем порядке:
1) первичное отнесение субъектов по степеням риска осуществляется с учетом значимости субъекта с точки зрения тяжести последствий на основании количественных показателей деятельности субъектов;
2) вторичное отнесение субъектов по степеням риска осуществляется с учетом отраслевой статистики нарушений законодательства в области интеллектуальной собственности, результатов внеплановых проверок в соответствии с качественными показателями риска от деятельности субъектов.
4. Распределение субъектов по значимости:
1) к высокой степени значимости субъектов с высокой степенью риска относятся организации эфирного и кабельного вещания и операторы спутникового телевидения;
2) к средней степени значимости субъектов со средней степенью риска относятся:
театры, филармонии, кинотеатры, концертные залы;
организации, управляющие имущественными правами на коллективной основе;
3) к незначительной степени значимости субъектов с незначительной степенью риска относятся периодические печатные издания, издательства.
5. Очередность первичных плановых проверок устанавливается в следующем порядке:
1) при высокой степени риска:
отсутствие договоров с правообладателями, либо с организацией, управляющей имущественными правами на коллективной основе;
наибольшее количество абонентов или территория охвата;
2) при средней степени риска:
для театров, филармоний, кинотеатров, концертных залов и других субъектов:
отсутствие договоров с правообладателями, либо с организацией, управляющей имущественными правами на коллективной основе;
наибольшее количество посадочных мест;
для организаций, управляющих имущественными правами на коллективной основе:
наименьшее количество заключенных договоров на управление имущественными правами;
3) при незначительной степени риска:
наибольшее количество тиража;
наибольшая территория распространения.
6. При вторичном отнесении субъектов по степеням риска субъекты перераспределяются в зависимости от качественных критериев оценки степени рисков в области защиты прав интеллектуальной собственности.

7. Тәуекелдер дәрежесін бағалаудың сапалық критерийлерін қолдану мақсатында, зияткерлік меншік саласындағы заңнаманы бұзушылықтардың салалық статистикасы, жоспардан тыс тексерулердің нәтижелері, сондай-ақ мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйымдардың зияткерлік меншік объектілерін пайдалануға жасасқан лицензиялық шарттар туралы мәліметтері пайдаланылады.
8. Тәуекелдер дәрежесін бағалаудың сапалық критерийлеріне байланысты субъектілер жоғарғы, орташа немесе төмен тәуекел дәрежесіне өтеді.
Тәуекел дәрежесінде орын ауыстыру үшін сапалық критерийлер балдармен бағаланады:
1) авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілерін құқық иеленушімен шарт жасаспай пайдалану – 3 балл;
2) егер мұндай іс-әрекеттер нәтижесінде авторлық құқықты және сабақтас құқықтарды қорғаудың техникалық құралдарын пайдалану мүмкін болмаған не осы техникалық құралдар аталған құқықтардың тиісті қорғалуын қамтамасыз ете алмаған жағдайларда кез келген құрылғыны немесе оның компоненттерін дайындау, тарату, прокатқа беру, уақытша пайдалануға беруге, импорттау, жарнамалау, оларды пайда табу мақсатында пайдалану не қызмет көрсету – 2 балл;
3) автордың немесе өзге де құқық иеленушінің рұқсатынсыз туындыларды немесе сабақтас құқықтар объектілерін пайдалануға авторлық құқықты және сабақтас құқықтарды қорғаудың техникалық құралдарын қолдану арқылы белгіленген шектеулерді алып тастауға бағытталған іс-әрекеттерді жүзеге асыру – 1 балл;
4) автордың немесе өзге де құқық иеленушінің рұқсатынсыз авторлық құқықтарды басқару туралы ақпаратты жою немесе өзгерту – 1 балл;
5) автордың немесе өзге де құқық иеленушінің рұқсатынсыз мүліктік құқықтарды басқару туралы ақпараты жойылған немесе өзгертілген туындыларға немесе сабақтас құқықтар объектілеріне қатысты оларды қайта шығару, тарату, тарату мақсатында импорттау, көпшілік алдында орындау, жалпы жұрттың назарына кәбіл бойынша хабарлау немесе эфирде беру, жалпы жұрттың назарына жеткізу – 1 балл.
9. 2 балдан астам жинаған субъектілер жоғарғы тәуекел дәрежесіне жатады.
2 балды жинаған субъектілер орташа тәуекел дәрежесіне жатады.
1 балды жинаған субъектілер төмен тәуекел дәрежесіне жатады.
Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрінің
2010 жылғы 24 ақпандағы
№ 93 және
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2010 жылғы 18 ақпандағы
№ 50 Бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған әділет органы _______________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт ____________________________________
(№, күні)
Жеке тұлғаның Т.А.Ә.А. немесе зияткерлік меншік объектілерін пайдаланатын субъектінің атауы _____________________________________
Заңнаманың талаптары
Иә
Жоқ
Қажет емес
Ескерту
1
Құқық иеленушілермен шарттардың болуы
2
Сатып алу-сату шартының, жүкқұжаттың, түбіртектердің, авторларға және өзге де құқық иеленушілерге сыйақыны төлеуді растайтын құжаттардың болуы
3
Құқықтар берілген зияткерлік меншік объектілерінің атаулы тізбеге сәйкестігі (шарттың талаптарына байланысты шарттың қосымшалары немесе тауар жүкқұжаттары)
4
Зияткерлік меншік объектілерінің (даналарының) құқық иеленушінің талаптарына (шарт талаптарына байланысты) сәйкестігі

7. С целью применения качественных критериев оценки степени рисков, используются данные отраслевой статистики нарушений законодательства в области интеллектуальной собственности, результаты проверок, а также сведения организаций, управляющих имущественными правами на коллективной основе о заключенных лицензионных договорах на использование объектов интеллектуальной собственности.
8. В зависимости от качественных критериев оценки степени рисков субъекты переходят в высокий, средний или незначительный уровни риска.
Качественные критерии оцениваются в баллах:
1) использование объектов авторского права и смежных прав без договора с правообладателем - 3 балла;
2) изготовление, распространение, сдача в прокат, предоставление во временное пользование, импорт, рекламу любого устройства или его компонентов, их использование в целях получения дохода либо оказание услуг в случаях, если в результате таких действий становится невозможным использование технических средств защиты авторского права и смежных прав либо эти технические средства не могут обеспечить надлежащую защиту указанных прав - 2 балла;
3) осуществление без разрешения автора или иного правообладателя действий, направленных на снятие ограничений использования произведений или объектов смежных прав, установленных путем применения технических средств защиты авторского права и смежных прав - 1 балл;
4) удаление или изменение без разрешения автора или иного правообладателя информации об управлении правами - 1 балл;
5) воспроизведение, распространение, импорт в целях распространения, публичное исполнение, сообщение для всеобщего сведения по кабелю или передача в эфир, доведение до всеобщего сведения произведений или объектов смежных прав, в отношении которых без разрешения автора или иного правообладателя была удалена или изменена информация об управлении имущественными правами - 1 балл.
9. К высокой степени риска относятся субъекты, набравшие более 2 баллов.
К средней степени риска относятся субъекты, набравшие 2 балла.
К незначительной степени риска относятся субъекты, набравшие 1 балл.
Приложение 2 к
Совместному приказу
Министра экономики и
бюджетного планирования
Республики Казахстан
от 24 февраля 2010 года № 93
и Министра юстиции
Республики Казахстан
от 18 февраля 2010 года № 50
Форма
Проверочный лист
Орган юстиции, назначивший проверку _________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Ф.И.О. физического лица или наименование субъекта, использующего
объекты интеллектуальной собственности _______________________________
Требования
законодательства
Да
Нет
Нет
необходимости
Примечание
1
Наличие договоров с
правообладателями
2
Наличие договора купли-
продажи, накладных,
квитанции, подтверждение
выплаты вознаграждений
авторам и иным
правообладателям
3
Соответствие поименного
перечня объектов
интеллектуальной
собственности, на
которые переданы права
(приложение к договорам
или товарные накладные в
зависимости от условий
договора)
4
Соответствие объектов
(экземпляров)
интеллектуальной
собственности
требованиям
правообладателей
(в зависимости от
условий договора)