Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы қатысушыларымен Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасын бұзу тәуекелдерінің дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу Агенттігі Төрағасының 2010 жылғы 2 наурыздағы N 04.2-40/53 және Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2010 жылғы 2 наурыздағы N 115 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 11 наурызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6119 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі төрағасының 2011 жылғы 30 қыркүйектегі N 156 Қаулысы және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2011 жылғы 1 желтоқсанда N 372 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі төрағасының 2011 жылғы 30 қыркүйектегі N 156 Қаулысы және ҚР Экономикалық даму және сауда министрінің 2011 жылғы 1 желтоқсанда N 372 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
«Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы № 124 Заңының 38-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы қатысушыларымен Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасын бұзу тәуекелдерінің дәрежесін бағалау критерийлері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігінің Тіркеу департаменті (Тұрысбеков Д.С.):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігінің интернет-ресурсына орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі Төрағасының орынбасары Д.Қ. Нұрпейісовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы             Қазақстан Республикасы
Алматы қаласының өңірлік           Экономика және бюджеттік
қаржы орталығының қызметін         жоспарлау министрі
реттеу агенттігінің                ____________ Б. Сұлтанов
Төрағасы
___________ А. Арыстанов
Қазақстан Республикасы
Алматы қаласының өңірлік
қаржы орталығының қызметін
реттеу агенттігі Төрағасының
2010 жылғы 2 наурыздағы
№ 04.2-40/53 және
Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрінің
2010 жылғы 2 наурыздағы
№ 115 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы қатысушыларымен Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын бұзу тәуекелдерінің дәрежесін бағалау критерийлері

Об утверждении критериев оценки степени рисков нарушения трудового законодательства Республики Казахстан участниками регионального финансового центра города Алматы
Совместный приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы от 2 марта 2010 года № 04.2-40/53 и Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 2 марта 2010 года № 115. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 марта 2010 года № 6119. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 156 и приказом Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 1 декабря 2011 года № 372
Сноска. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 30.09.2011 № 156 и приказом Министра экономического развития и торговли РК от 01.12.2011 № 372 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней со дня их первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие совместного приказа см. п. 4.
В соответствии с пунктом 2 статьи 38 Закона Республики Казахстан от 31 января 2006 года № 124 "О частном предпринимательстве ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Критерии оценки степени рисков нарушения трудового законодательства Республики Казахстан участниками регионального финансового центра города Алматы.
2. Департаменту регистрации Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы (Турысбеков Д.С.):
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации;
3) обеспечить размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы Нурпеисова Д.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства Республики      Министр экономики и
Казахстан по регулированию             бюджетного планирования
деятельности регионального             Республики Казахстан
финансового центра города Алматы
___________ А. Арыстанов               __________ Б. Султанов
Утверждены
совместным приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
по регулированию деятельности
регионального финансового центра
города Алматы
от 2 марта 2010 года № 04.2-40/53
и Министра экономики и бюджетного
планирования Республики Казахстан
от 2 марта 2010 года № 115
Критерии
оценки степени рисков нарушения трудового законодательства
Республики Казахстан участниками регионального финансового
центра города Алматы

1. Осы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы қатысушыларымен Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын бұзу тәуекелдерінің дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі – Критерийлер) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін«Жеке кәсіпкерлік туралы» және    «Халықты жұмыспен қамту туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарын орындау мақсатында жеке кәсіпкерлік субъектілерін жоғары, орташа не төмен тәуекел топтарына жатқызу үшін жасалған.
2. Осы Критерийлерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тәуекел – Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы қатысушыларымен еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды бұзу, жұмыскерлердің еңбек құқығын бұзу және шет ел жұмыс күшін тарту тәртібін бұзу ықтималдығы;
2) жеке кәсіпкерлік субъектісі – Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы қатысушысы.
3. Бастапқыда жұмыс істеп тұрған және жаңадан тіркелген Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы қатысушылары тәуекел дәрежесі жоғары тобына жатқызылады.
4. Бұдан соң Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы қатысушылары жүргізілген тексерулерді ескере отырып, осы Критерийлердің 12 және 3-қосымшаларына сәйкес жиналған баллдар сомаларына қарай тәуекел дәрежелері бойынша бөлінеді.
5. Жеке кәсіпкерлік субъектілерін тәуекел топтарына бөлер кезде Критерийлер - жұмыскерлердің еңбек құқығын сақтауына қарай ескеріледі.
6. Жеке кәсіпкерлік субъектілері тәуекелдің Критерийлері ескеріле отырып тексеру жоспарына қосылады.
7. Критерийлерге мыналар жатады:
1) осы Критерийлердің 1-қосымшасына сәйкес еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғау саласындағы бұзушылық;
2) осы Критерийлердің 2-қосымшасына сәйкес жұмыскерлердің еңбек құқығын бұзу;
3) осы Критерийлердің 3-қосымшасына сәйкес шет ел жұмыс күшін тарту тәртібін бұзу.
8. Еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғау саласындағы бұзушылықтар бойынша Критерийлерді бағалау келесі тәртіпте жүргізіледі:
1) жоғары тәуекел тобына жоспарлы тексерулер еселілігі жылына бір рет болатын 20 және одан жоғары балл алған жеке кәсіпкерлік субъектілері жатқызылады;
2) орташа тәуекел тобына жоспарлы тексерулер еселілігі 3 жылда бір рет болатын 10-нан 20 баллға дейін алған жеке кәсіпкерлік субъектілері жатқызылады;
3) төмен тәуекел тобына жоспарлы тексерулер еселілігі 5 жылда бір рет болатын 10 баллға дейін алған жеке кәсіпкерлік субъектілері жатқызылады;
9. Жұмыскерлердің еңбек құқығын бұзу бойынша Критерийлерді бағалау келесі тәртіпте жүргізіледі:
1) жоғары тәуекел тобына жоспарлы тексерулер еселілігі жылына бір рет болатын 15 және одан жоғары балл алған жеке кәсіпкерлік субъектілері жатқызылады;

1. Настоящие критерии оценки степени рисков нарушения трудового законодательства Республики Казахстан участниками регионального финансового центра города Алматы (далее - Критерии) разработаны во исполнение Трудового кодекса Республики Казахстан, Законов Республики Казахстан "О частном предпринимательстве" и "О занятости населения" для отнесения субъектов частного предпринимательства к группам высокого, среднего либо незначительного риска.
2. В настоящих Критериях использованы следующие понятия:
1) риск - вероятность нарушения безопасности и охраны труда и трудовых прав работников, нарушения порядка привлечения иностранной рабочей силы участниками регионального финансового центра города Алматы;
2) субъект частного предпринимательства - участник регионального финансового центра города Алматы.
3. На первоначальном этапе существующие и вновь зарегистрированные участники регионального финансового центра города Алматы включаются в группу с высокой степенью риска.
4. В дальнейшем, с учетом проведенных проверок участники регионального финансового центра города Алматы распределяются по степеням рисков в зависимости от суммы набранных баллов, согласно приложениям 12 и 3 к настоящим Критериям.
5. При отнесении субъектов частного предпринимательства к группам рисков учитываются Критерии - в зависимости от соблюдения трудовых прав работников.
6. Субъекты частного предпринимательства включаются в план проверок с учетом Критериев риска.
7. К Критериям относятся:
1) нарушения в области безопасности и охраны труда согласно приложению 1 к настоящим Критериям;
2) нарушения трудовых прав работников согласно приложению 2 к настоящим Критериям;
3) нарушения порядка привлечения иностранной рабочей силы согласно приложению 3 к настоящим Критериям.
8. Оценка Критерия по нарушениям в области безопасности и охраны труда осуществляется в следующем порядке:
1) к группе высокого риска, с кратностью плановых проверок один раз в год относятся субъекты частного предпринимательства, получившие 20 баллов и выше;
2) к группе среднего риска, с кратностью плановых проверок один раз в 3 года относятся субъекты частного предпринимательства, получившие от 10 до 20 баллов;
3) к группе незначительного риска, с кратностью плановых проверок один раз в 5 лет относятся субъекты частного предпринимательства, получившие до 10 баллов.
9. Оценка Критерия по нарушениям трудовых прав работников осуществляется в следующем порядке:
1) к группе высокого риска с кратностью плановых проверок один раз в год относятся субъекты частного предпринимательства, получившие от 15 баллов и выше;

2) орташа тәуекел тобына жоспарлы тексерулер еселілігі 3 жылда бір рет болатын 7-ден 15 баллға дейін алған жеке кәсіпкерлік субъектілері жатқызылады;
3) төмен тәуекел тобына жоспарлы тексерулер еселілігі 5 жылда бір рет болатын 7 баллға дейін алған жеке кәсіпкерлік субъектілері жатқызылады;
10. Шет ел жұмыс күшін тарту тәртібін бұзу бойынша Критерийлерді бағалау келесі тәртіпте жүргізіледі:
1) жоғары тәуекел тобына жоспарлы тексерулер еселілігі жылына бір рет болатын 15 және одан жоғары балл алған жеке кәсіпкерлік субъектілері жатқызылады;
2) орташа тәуекел тобына жоспарлы тексерулер еселілігі 3 жылда бір рет болатын 10-нан 15 баллға дейін алған жеке кәсіпкерлік субъектілері жатқызылады;
3) төмен тәуекел тобына жоспарлы тексерулер еселілігі 5 жылда бір рет болатын 10 баллға дейін алған жеке кәсіпкерлік субъектілері жатқызылады.
11. Көрсетілген Критерийлерді анықтау үшін есептік кезең болып тексеру жоспарланған жылдың алдыңғы күнтізбелік жыл табылады.
12. Тәуекелдік деңгейі жоғары немесе орташа жеке кәсіпкерлік субъектілерін тексерудің мерзімділігі Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының талаптарын бұзушылықтардың анықталған санына тәуелді болады және мұндай бұзушылықтардың саны аз болып шыққан жағдайда тексеру мүмкіндігі жоспарлы тексерулердің орнатылған базалық санынан сирек жүргізілуі мүмкін.
Тексерулер нәтижесінде бұзушылықтар анықталып, жоғары баллдар алынған жағдайда, тәуекел деңгейі орташа немесе төмен жеке кәсіпкерлік субъектілері сәйкесінше тәуекелдің жоғары немесе орташа деңгейіне ауыстырылатын болады.
13. Критерийлер топтары бойынша тексерулерді анықтау принциптері:
1) баллдар тәуекелдің тек бір тобы бойынша жиналған жағдайда тақырыптық тексеру жүргізіледі, басқа сөзбен айтқанда тек осы тәуекел тобына қатысты мәселелер бойынша ғана;
2) баллдар екі немесе одан көп тәуекел топтары бойынша жиналған жағдайда бақылаудың барлық мәселелері бойынша кешенді тексеру жүргізіледі.
14. Жеке кәсіпкерлік субъектілерін тәуекел дәрежесі бір деңгейдегі шеңберінде тексеру жүргізу үшін іріктеу басымдығы:
1) берілген (алынған) баллдар сомасының көптігі бойынша;
2) жоғарғы көрсетілген белгі бойынша көрсеткіштер тең болған жағдайда тексеру жоспарына ең көп мерзім тексерілмеген жеке кәсіпкерлік субъектілері қосылады.
Алматы қаласының өңірлік
қаржы орталығы қатысушыларымен
Қазақстан Республикасының
еңбек заңнамасын бұзу
тәуекелдерінің дәрежесін
бағалау критерийлеріне
1-қосымша
Тәуекел топтары
Тәуекелдердің дәрежесін бағалау критерийлері
Баллдар
Негіздеме

2) к группе среднего риска с кратностью плановых проверок один раз в 3 года относятся субъекты частного предпринимательства, получившие от 7 до 15 баллов;
3) к группе незначительного риска с кратностью плановых проверок один раз в 5 лет относятся субъекты частного предпринимательства, получившие до 7 баллов.
10. Оценки Критериев нарушения порядка привлечения иностранной рабочей силы осуществляется в следующем порядке:
1) к группе высокого риска с кратностью плановых проверок один раз в год относятся субъекты частного предпринимательства, получившие от 15 баллов и выше;
2) к группе среднего риска с кратностью плановых проверок один раз в 3 года относятся субъекты частного предпринимательства, получившие от 10 до 15 баллов;
3) к группе незначительного риска с кратностью плановых проверок один раз в 5 лет относятся субъекты частного предпринимательства, получившие до 10 баллов.
11. Учетным периодом для определения указанных Критериев является календарный год, предшествующий году, на который планируются проверки.
12. Периодичность проверок субъектов частного предпринимательства высокой или средней степени риска будет зависеть от количества выявленных нарушений требований трудового законодательства Республики Казахстан с получением возможности быть проверенным значительно реже, чем это установлено базовой кратностью плановых проверок.
В случае выявления в результате проверок нарушений и получения более высоких баллов, субъекты частного предпринимательства средней или незначительной степени риска будут переведены соответственно в высокую или среднюю степень риска.
13. Принципы определения проверок по группам Критериев:
1) при наборе баллов только по одной группе риска проверка проводится тематически, то есть только по вопросам, касающихся данной группы риска;
2) при наборе баллов по двум и более группам рисков проверка проводится комплексно по всем вопросам контроля.
14. Приоритетность отбора субъектов частного предпринимательства для проведения проверок в рамках одного уровня степени риска:
1) по наибольшей сумме присвоенных (полученных) баллов;
2) в случае равенства показателей по вышеуказанному признаку, в план проверок включается субъект частного предпринимательства, имеющий наибольший не проверенный период.
Приложение 1
к Критериям оценки степени рисков
нарушения трудового законодательства
Республики Казахстан участниками
регионального финансового центра
города Алматы
Группа рисков
Критерии оценки степени рисков
Балл
Основание

1. Еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғау саласындағы бұзу тәуекелі
Бірнеше кісі өліміне әкеп соққан жазатайым оқиға (2 және одан көп адам)
15
Бірнеше адамдарды ауыр зардаптарға әкеп соққан жазатайым оқиға
10
Кісі өліміне әкеп соққан жазатайым оқиға (бір факт үшін)
8
Ауыр зардапқа әкеп соққан жазатайым оқиға (бір факт үшін)
6
Жеңіл, орташа зардапқа әкеп соққан жазатайым оқиға (бір факт үшін)
1
Еңбек шарттары бойынша жұмыс объектілеріне аттестация жүргізбегені үшін
10
Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігінің лауазымды тұлғасының ұйғарымын және тексеру актісі
Жұмыс берушінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты болмағаны үшін
7
Еңбекті қорғау қызметі болмағаны үшін
6
Жұмыскерді жекеше қорғану құралдарымен қамтамасыз етпегені үшін
6
Жұмыста жазатайым оқиғалар бойынша тергеу жүргізбегені үшін
5
Жұмыскерлерге оқу, нұсқау жүргізбегені үшін және білімін тексермегені үшін
4
Міндетті және мерзімді медициналық қарау жүргізбегені үшін
3
Алматы қаласының өңірлік
қаржы орталығы қатысушыларымен
Қазақстан Республикасының
еңбек заңнамасын бұзу
тәуекелдерінің дәрежесін
бағалау критерийлеріне
2-қосымша
Тәуекел топтары
Тәуекелдердің дәрежесін бағалау критерийлері
Баллдар
Негіздеме

1. Риски
нарушения
в области
безопасности
и охраны
труда
Групповой несчастный случай со
смертельным исходом (от 2 чел.
и более)
15
Групповой несчастный случай с
тяжелым исходом
10
Несчастный случай со смертельным
исходом (за один факт)
8
Несчастный случай с тяжелым исходом
(за один факт)
6
Несчастный случай с легким, средним
исходом (за один факт)
1
Не проведение аттестации рабочих
объектов по условиям труда
10
Акт проверки,
предписание
должностного
лица Агентства
Республики
Казахстан по
регулированию
деятельности
регионального
финансового
центра города
Алматы
Отсутствие договора обязательного
страхования ответственности
работодателя
7
Отсутствие службы охраны труда
6
Не обеспечение работников средствами
индивидуальной защиты
6
Не обеспечение расследования
несчастных случаев на работе
5
Не проведение обучения,
инструктирования и проверки знания
работников
4
Не проведение обязательных и
периодических медицинских осмотров
3
Приложение 2
к Критериям оценки степени рисков
нарушения трудового законодательства
Республики Казахстан участниками
регионального финансового центра
города Алматы
Группа рисков
Критерии оценки степени рисков
Балл
Основание

2. Жұмыскерлердің еңбек құқығы саласындағы бұзу тәуекелі
Жалақыны уақтылы төлемеуі
10
Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігінің лауазымды тұлғасының ұйғарымын және тексеру актісі
Ұжымдық шартқа тұрудан негізсіз бас тарту және жалтару
6
Еңбек шартын жасамау
5
Демалыс бермеу
4
Үстеме жұмысқа заңсыз тарту
3
Алматы қаласының өңірлік
қаржы орталығы қатысушыларымен
Қазақстан Республикасының
еңбек заңнамасын бұзу
тәуекелдерінің дәрежесін
бағалау критерийлеріне
3-қосымша
Тәуекел топтары
Тәуекелдердің дәрежесін бағалау критерийлері
Баллдар
Негіздеме

2. Риски
нарушения
трудовых
прав работников
Несвоевременная выплата
заработной платы
10
Акт проверки,
предписание
должностного
лица Агентства
Республики
Казахстан по
регулированию
деятельности
регионального
финансового
центра города
Алматы
Уклонение и необоснованный отказ
от заключения коллективного
договора
6
Не заключение трудового договора
5
Не представление отпусков
4
Незаконное привлечение к
сверхурочным работам
3
Приложение 3
к Критериям оценки степени рисков
нарушения трудового законодательства
Республики Казахстан участниками
регионального финансового центра
города Алматы
Группа
рисков
Критерии оценки степени рисков
Балл
Основание

3. Шет ел жұмыс күшін тарту тәртібі саласында бұзу тәуекелі
Тиісті рұқсатсыз шет ел жұмыс күшін қолдану
10
Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігінің лауазымды тұлғасының ұйғарымын және тексеру актісі
Рұқсаттың ерекше шарттарын орындамау
5

3. Риски
нарушения
порядка
привлечения
иностранной
рабочей силы
Использование иностранной
рабочей силы без
соответствующего
разрешения
10
Акт проверки,
предписание
должностного лица
Агентства Республики
Казахстан по
регулированию
деятельности
регионального
финансового центра
города Алматы
Невыполнение особых
условий разрешения
5