Қазақстан Республикасының Бiрыңғай бюджеттiк сыныптамасын жасау ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 2010 жылғы 6 мамырдағы N 214 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 31 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6265 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2013 жылғы 13 наурыздағы № 72 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 13.03.2013 № 72 бұйрығымен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 26-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының Бiрыңғай бюджеттік сыныптамасын жасау ережесi бекiтiлсiн.
2. Күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасының Бiрыңғай бюджеттік сыныптамасын жасау ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрі м.а. 2008 жылғы 22 желтоқсандағы № 264 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5437 болып тіркелген);
2) «Қазақстан Республикасының Бiрыңғай бюджеттік сыныптамасын жасау ережесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2008 жылғы 22 желтоқсандағы № 264 бұйрығына толықтыру енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2009 жылғы 24 қаңтардағы № 5-П бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5522 тіркелген).
3. Бюджеттік процесс әдіснамасы департаменті (А. Қалиева) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Министр                                           Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрінің
2010 жылғы 6 мамырдағы
№ 214 бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік
сыныптамасын жасау ережесi
1. Осы Қазақстан Республикасының Бiрыңғай бюджеттiк сыныптамасын жасау ережесi (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасының Бiрыңғай бюджеттiк сыныптамасын жасаудың құрылымы мен тәртiбiн айқындайды.
1-бөлім. Жалпы ережелер 1-тарау. Қазақстан Республикасының Бiрыңғай бюджеттік сыныптамасының құрылымы
2. Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттiк сыныптамасы (бұдан әрi - Бюджеттік сыныптама) бюджет түсiмдерi мен шығыстарын сыныптама объектілерiне топтамалық кодтар бере отырып, функционалдық, ведомстволық және экономикалық сипаттамалар бойынша топтастыру болып табылады.

Об утверждении Правил составления Единой бюджетной классификации Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 6 мая 2010 года № 214. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 мая 2010 года № 6265. Утратил силу приказом Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 13 марта 2013 года № 72
Сноска. Утратил силу приказом Министра экономики и бюджетного планирования РК от 13.03.2013 № 72 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии с пунктом 3 статьи 26 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила составления Единой бюджетной классификации Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ и.о. Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 22 декабря 2008 года № 264 "Об утверждении Правил составления Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5437);
2) приказ Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 24 января 2009 года № 5-П "О внесении дополнения в приказ Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 22 декабря 2008 года № 264 "Об утверждении Правил составления Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5522).
3. Департаменту методологии бюджетного процесса (А. Калиева) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр                                    Б. Жамишев
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 6 мая 2010 года № 214
Правила составления Единой бюджетной классификации
Республики Казахстан
1. Настоящие Правила составления Единой бюджетной классификации Республики Казахстан (далее - Правила) определяют структуру и порядок составления Единой бюджетной классификации Республики Казахстан.
Раздел 1. Общие положения
Глава 1. Структура Единой бюджетной классификации
Республики Казахстан
2. Единая бюджетная классификация Республики Казахстан (далее - Бюджетная классификация) является группировкой поступлений и расходов бюджета по функциональным, ведомственным и экономическим характеристикам с присвоением объектам классификации группировочных кодов.

3. Бюджеттiк сыныптама Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінің, Қазақстан Республикасының Президентi Жарлықтарының, Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулыларының негізінде жасалады.
4. Бюджеттiк сыныптама мыналарды қамтиды:
бюджеттік түсімдер сыныптамасын;
бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасы;
бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы.
5. Осы Ережеде мынадай ұғымдар қолданылады:
сыныптамалық код - түсiмнiң әрбiр түрi, бюджет шығыстарының әрбiр түрлерi және бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi бойынша, олардың белгiлi бiр сипаттамалары бойынша, түсiмдер сыныптамасының, шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамасының деңгейлерi бойынша жеке бекiтiлетiн цифрлық белгі (топтамалық код);
іс-әрекеттің аяқталу мерзiмi - ол басталған сәттен бастап тиiстi сыныптамалық код бойынша түсiмдердi есепке алу немесе шығыстарды қаржыландыру тоқтатылатын күн.
2-тарау. Бюджет түсімдерінің сыныптамасы
6. Барлық деңгейдегi бюджеттер түсiмдерiнiң белгiлi бiр сипаттамалар бойынша осы Ереженiң 3-тармағында көрсетiлген салықтарды, төлемдердi және бюджетке түсетiн басқа да түсiмдердi белгiлейтiн Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актілеріне негiзделген топтамасы бюджет түсiмдерiнiң сыныптамасы болып табылады.
7. Бюджет түсiмдерi сыныптамасының топтамасы мыналардан тұрады:
түсiмдердiң экономикалық белгілерi бойынша топтамасын бiлдiретiн санаттар. Сыныптамалық коды 1 белгіден тұрады;
түсiмдердi олардың көздерi мен түрлерi бойынша топтайтын сыныптар. Сыныптамалық коды 2 белгіден тұрады;
түсiмдердi олардың көздерi мен түрлерi бойынша неғұрлым егжей-тегжейлi топтайтын iшкi сыныптар. Сыныптамалық коды 1 белгiден тұрады;
бюджетке түсетiн төлем немесе түсiм түрiн айқындайтын ерекшелiктер. Сыныптамалық коды 2 белгiден тұрады.
8. Түсiмдердiң әрбiр түрiнiң түсiмдер сыныптамасының барлық деңгейлерiнiң кодтарынан қалыптасатын алты белгілi коды болады.
9. Түсiмдердiң әрқилы түрлерi үшiн бiрдей алты белгіден тұратын кодтарды белгілеуге жол берiлмейдi.
10. Бюджет түсiмдерiнiң сыныптамасы мынадай негізгі санаттарды қамтиды:
1 - салықтық түсiмдер;
2 - салықтық емес түсiмдер;
3 - негізгі капиталды сатудан түсетiн түсiмдер;
4 - трансферттерден түсетiн түсiмдер;
5 - бюджеттік кредиттерді өтеу;
6 - мемлекеттің қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер;
7 – қарыздардың түсiмi;
8 – бюджет қаражаттарының пайдаланылатын қалдықтары.
11. Бюджет түсiмдерiнiң сыныптамасы осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес құрылым бойынша жасалады.
3-тарау. Бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасы

3. Бюджетная классификация составляется на основе законодательных актов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан, постановлений Правительства Республики Казахстан и иных нормативных правовых актов.
4. Бюджетная классификация включает в себя:
классификацию поступлений бюджета;
функциональную классификацию расходов бюджета;
экономическую классификацию расходов бюджета.
5. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
классификационный код - цифровой знак (группировочный код), закрепляемый индивидуально по каждому виду поступлений, расходов бюджета и администраторов бюджетных программ, по их определенным характеристикам, по уровням классификации поступлений, функциональной и экономической классификации расходов;
дата окончания действия - дата, с момента наступления которой прекращаются зачисление поступлений или финансирование расходов по соответствующему классификационному коду.
Глава 2. Классификация поступлений бюджета
6. Классификацией поступлений бюджета является группировка поступлений бюджетов всех уровней по определенным характеристикам, основанная на указанных в пункте 3 настоящих Правил нормативных правовых актах Республики Казахстан, устанавливающих налоги, платежи и другие поступления в бюджет.
7. Группировка классификации поступлений бюджета состоит из:
категорий, которые представляют собой группировку поступлений по экономическим признакам. Классификационный код состоит из 1 знака;
классов, которые группируют поступления по их источникам и видам. Классификационный код состоит из 2 знаков;
подклассов, которые группируют поступления более детально по их источникам и видам. Классификационный код состоит из 1 знака;
специфик, которые определяют вид платежа или поступления в бюджет. Классификационный код состоит из 2 знаков.
8. Каждый вид поступлений имеет шестизначный код, который формируется из кодов всех уровней классификации поступлений.
9. Не допускается установление одинаковых шестизначных кодов для различных видов поступлений.
10. Классификация поступлений бюджета включает в себя следующие основные категории:
1 - налоговые поступления;
2 - неналоговые поступления;
3 - поступления от продажи основного капитала;
4 - поступления трансфертов;
5 - погашение бюджетных кредитов;
6 - поступления от продажи финансовых активов государства;
7 - поступление займов;
8 – используемые остатки бюджетных средств.
11. Классификация поступлений бюджета составляется по структуре согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Глава 3. Функциональная классификация расходов бюджета

12. Мемлекет функцияларының орындалуын, республиканың стратегиялық, орта мерзiмдi бағдарламалары мен даму жоспарларын iске асыруды бейнелейтiн функционалдық және ведомстволық белгiлер бойынша бюджет қаражатының жұмсалу бағыттарын айқындайтын барлық деңгейлердегi бюджеттер шығыстарының топтамасы бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасы болып табылады.
13. Бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасының топтамасы мынадай деңгейлерден тұрады: функционалдық топтар; функционалдық iшкi топтар; бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi; бюджеттік бағдарламалар және кiшi бағдарламалар.
14. Функционалдық топ елдiң стратегиялық даму басымдықтарына сәйкес келетiн және олардың әрқайсысының айқын мақсатын көрсететiн елдiң негiзгi даму бағыттарын көрсетедi. Сыныптамалық коды 2 белгiден тұрады.
15. Мемлекеттік басқару органдары орындайтын функцияларға байланысты бюджет шығыстары мынадай функционалдық топтар бойынша сыныпталады:
01- Жалпы сипаттағы мемлекеттiк қызметтер;
02- Қорғаныс;
03- Қоғамдық тәртiп, қауiпсiздiк, құқық, сот, қылмыстық-атқару қызметi;
04- Білім беру;
05- Денсаулық сақтау;
06- Әлеуметтік көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру;
07- Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық;
08- Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiк;
09- Отын-энергетикалық кешен және жер қойнауын пайдалану;
10- Ауыл, cу, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары;
11- Өнеркәсiп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi;
12- Көлік және коммуникациялар;
13- Өзгелерi;
14- Борышқа қызмет көрсету;
15- Трансферттер;
16- Қарыздарды өтеу.
16. Функционалдық ішкi топ (бұдан әрі - ішкі функция) ел дамуының әрбiр стратегиялық басымдығы жөнiндегi мiндеттер тобын функционалдық топ iшiнде нақтылайды. Сыныптамалық коды 1 белгiден тұрады.
17. Бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiлерi оларға жүктелген функциялар мен өкiлеттiктерге сәйкес айқындалады.
Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi - бюджеттiк бағдарламаларды жоспарлауға, негіздеуге, іске асыруға және бюджеттік бағдарламалар нәтижелеріне жетуге жауапты мемлекеттік орган.
Бюджеттік бағдарламалардың бір әкімшісінің құзыретіне жатқызылмайтын экономиканың әртүрлі салаларында жобалардың іске асырылуын көздейтін ұлттық холдингтер мен ұлттық басқарушы холдингтердiң жарғылық капиталында мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру жоспарланатын бюджеттік бағдарламалар бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган әрекет етеді.

12. Функциональной классификацией расходов бюджета является группировка расходов бюджетов всех уровней, определяющая направления расходования бюджетных средств по функциональным и ведомственным признакам, отражающим выполнение функций государства, реализацию стратегических и программных документов Республики Казахстан, стратегических планов государственных органов.
13. Группировка функциональной классификации расходов бюджета состоит из следующих уровней: функциональные группы, функциональные подгруппы, администраторы бюджетных программ, бюджетные программы (подпрограммы).
14. Функциональная группа отражает основные направления развития страны, соответствующие стратегическим приоритетам развития страны и показывающие четкую цель каждого из них. Классификационный код состоит из 2 знаков.
15. Расходы бюджета в зависимости от функций, выполняемых органами государственного управления, классифицируются по следующим функциональным группам:
01 - Государственные функции общего характера;
02 – Оборона;
03 - Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность;
04 – Образование;
05 – Здравоохранение;
06 - Социальная помощь и социальное обеспечение;
07 - Жилищно-коммунальное хозяйство;
08 - Культура, спорт, туризм и информационное пространство;
09 - Топливно-энергетический комплекс и недропользование;
10 - Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения;
11 - Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность;
12 - Транспорт и коммуникации;
13 – Прочие;
14 - Обслуживание долга;
15 – Трансферты;
16 - Погашение займов.
16. Функциональная подгруппа (далее - подфункция) конкретизирует группы задач по каждому стратегическому приоритету развития страны внутри функциональной группы. Классификационный код состоит из 1 знака.
17. Администраторы бюджетных программ определяются согласно возложенным на них функциям и полномочиям.
Администратор бюджетных программ - государственный орган, ответственный за планирование, обоснование, реализацию и достижение результатов бюджетных программ.
По бюджетным программам, по которым планируется осуществление бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале национальных холдингов и национального управляющего холдинга, предусматривающих реализацию проектов в различных отраслях экономики, которые не могут быть отнесены к компетенции одного администратора бюджетных программ, администратором выступает центральный уполномоченный орган по государственному планированию.

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2011.12.20 № 647 Бұйрығымен.
18. Бюджеттік бағдарламалардың әрбiр әкiмшiсiне өзiнiң жеке сыныптамалық коды берiледi, коды 3 белгiден тұрады.
19. Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтетін жергiлiктi мемлекеттiк басқарудың үлгілiк құрылымына негiзделе отырып, айқындалады.
20. Бюджеттік бағдарлама мемлекеттік органның стратегиялық жоспарында айқындалған стратегиялық бағыттармен, мақсаттармен, міндеттермен, нәтижелер көрсеткіштерімен өзара байланысты, нәтиже көрсеткіштері мен бюджет шығыстарын қаржыландыру көлемі бар бюджет шығыстарының бағыттарын айқындайды. Сыныптамалық коды 3 белгiден тұрады.
21. Атаулары бірдей бюджеттік бағдарламалар, соның ішінде бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды орындау кезінде пайдаланылатындар мен бюджеттік бағдарламалардың бірнеше әкімшілеріне бекітілгендердің де кодтары біреу және 100-ден бастап 199-ға дейінгі кодтар бойынша сыныпталады.
22. функционалдық топ, функционалдық кіші топ, бюджеттік бағдарлама әкімшісі, бюджеттік бағдарлама және кіші бағдарлама кодтарынан жасалатын әрбір он екі белгілі код бюджет шығыстарының барлық функционалдық сыныптамасынан бірегей болып табылады.
23. Бюджеттік бағдарлама нәтижелердің бюджеттік бағдарламаларға арналған көрсеткіштер бюджеттік ішкі бағдарламаларға да қолданылатын шарт кезінде бюджет қаражатын жұмсаудың бағыттарын нақтылайтын ішкі бағдарламаларға бөлінуі мүмкін.
Бюджеттік кiшi бағдарлама бюджеттiк бағдарлама шеңберiндегi бюджет шығыстарының нақты бағыттарын ашады.
Бюджеттiк бағдарламаларда 001-ден 999-ға дейiнгі сыныптамалық код болады. Бiрнеше әкiмшiлерiне бекiтілген, аттас бюджеттiк бағдарламалар 100-ден 199-ға дейін жiктеледi.
Бюджеттік кiшi бағдарламаларда 001-ден 999-ғa дейiнгі сыныптамалық код болады. Бірнеше әкiмшiлерге бекiтiлген аттас бюджеттік кiшi бағдарламалар 001-ден 099 аралығындағы кодтар бойынша жiктеледi.
24. Егер бағдарлама кiші бағдарламаларға бөлінбесе, олардың орнына 000 сыныптамалық коды көрсетіледі.
25. Бюджеттік бағдарламалар мыналарға бөлінуі мүмкін:
1) мазмұнына байланысты мыналарға:
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету;
трансферттер мен бюджеттік субсидиялар беру;
бюджет кредиттерін беру;
бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру;
күрделі шығыстарды жүзеге асыру;
мемлекет міндеттемелерін орындау;
нысаналы салым салу.
2) мемлекеттік басқару деңгейіне қарай мыналарға:
республикалық бюджеттің құрамында бекітілетін республикалық бағдарламалар;
облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің құрамында бекітілетін облыстық, республикалық маңызы бар қала, астана бағдарламалары;
аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің құрамында бекітілетін аудандық (қалалық) бағдарламалар;
республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің құрамында бекітілетін қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің бюджеттік бағдарламалары болып бөлінеді.
Облыстық, республикалық маңызы бар қала, астана, аудандық (қалалық) бюджеттік бағдарламалар, сондай-ақ қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің бюджеттік бағдарламалары жергілікті бюджеттік бағдарламалар болып табылады.

Сноска. Пункт 17 в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 20.12.2011 № 647.
18. Каждому администратору бюджетных программ присваивается свой индивидуальный классификационный код, который состоит из 3 знаков.
19. Администраторы местных бюджетных программ определяются исходя из типовой структуры местного государственного управления, утверждаемой Правительством Республики Казахстан.
20. Бюджетная программа определяет направление расходов бюджета, взаимоувязанное со стратегическими направлениями, целями, задачами, показателями результата, определенными в стратегическом плане государственного органа, имеющее показатели результата и объемы финансирования расходов бюджета. Классификационный код состоит из 3 знаков.
21. Одноименные бюджетные программы, в том числе используемые при исполнении распределяемых бюджетных программ и закрепленные за несколькими администраторами бюджетных программ, имеют один и тот же код и классифицируются по кодам от 100 по 199.
22. Каждый двенадцатизначный код, образуемый из кодов функциональной группы, функциональной подгруппы, администратора бюджетных программ, бюджетной программы и подпрограммы, является уникальным во всей функциональной классификации расходов бюджета.
23. Бюджетная программа может подразделяться на подпрограммы, конкретизирующие направления расходования бюджетных средств, при условии, что для бюджетных подпрограмм применимы те же показатели результата, что и для бюджетных программ.
Бюджетная подпрограмма раскрывает конкретные направления расходов бюджета в рамках бюджетной программы.
Бюджетные подпрограммы имеют классификационный код от 001 до 999. Одноименные бюджетные подпрограммы, закрепленные за несколькими администраторами, классифицируются по кодам от 001 по 099.
24. Если программа не подразделяется на подпрограммы, вместо них указывается классификационный код 000.
25. Бюджетные программы могут быть разделены в зависимости от:
1) содержания на:
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг;
предоставление трансфертов и бюджетных субсидий;
предоставление бюджетных кредитов;
осуществление бюджетных инвестиций;
осуществление капитальных расходов;
выполнение обязательств государства;
вложение целевого вклада.
2) уровня государственного управления на:
республиканские, утверждаемые в составе республиканского бюджета;
областные, города республиканского значения, столицы, утверждаемые в составе областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы;
районные (городские), утверждаемые в составе бюджета района (города областного значения);
бюджетные программы района в городе, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа, утверждаемые в составе бюджетов города республиканского значения, столицы, бюджета района (города областного значения).
Областные, города республиканского значения, столицы, районные (городские) бюджетные программы, а также бюджетные программы района в городе, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа являются местными бюджетными программами.

3) іске асыру тәсіліне қарай мыналарға:
бір әкімші іске асыратын жеке бюджеттік бағдарламалар;
белгілі бір бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламаларының құрамында бекітілетін және бюджеттік бағдарламалардың түрлі әкімшілері арасында ағымдағы қаржы жылы ішінде бөлінуге тиіс бөлінетін бюджеттік бағдарламалар болып бөлінеді.
Мұндай бюджеттік бағдарламаларды бөлу 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 33-бабының 3-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Бюджеттік бағдарламалар бірыңғай бюджеттік сыныптаманың құрамында тиісті белгі (код) тағайындала отырып, ағымдағы бюджеттік бағдарламалар және бюджеттік даму бағдарламалары болып бөлінеді.
Бюджеттік даму бағдарламаларына бюджеттің бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыруға бағытталған шығыстары жатады. Бюджеттің қалған шығыстары ағымдағы бюджеттік бағдарламаларға жатады.
Ескерту. 25-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.02.20 № 103 Бұйрығымен.
26. Бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасы осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес құрылым бойынша жасалады.
27. Бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасы негізінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілерін және бюджеттік бағдарламаларды (ішкі бағдарламаларды) топтастыру арқылы жасалатын бюджет шығыстарының ведомстволық сыныптамасы қалыптастырылуы мүмкін.
4-тарау. Бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы
28. Бюджеттік бағдарламаларды іске асыру үшін мемлекеттік мекемелер жүзеге асыратын операцияларды бейнелейтін экономикалық сипаттамалар бойынша бюджет шығыстарын топтастыру бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы болып табылады.
29. Бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасын топтастыру мыналардан тұрады:
шығыстарды экономикалық белгілері бойынша топтастыратын санаттар. Сыныптамалық коды 1 белгіден тұрады;
шығыстарды мемлекеттік мекемелер жүргiзетiн операциялардың негізгі түрлері бойынша топтастыратын сыныптар. Сыныптамалық коды 1 белгiден тұрады;
шығыстарды мемлекеттік мекемелер жүргiзетiн операциялардың негiзгi түрлері бойынша барынша егжей-тегжейлi топтастыратын iшкi сыныптар. Сыныптамалық коды 3 белгiден тұрады;
бюджеттiк бағдарламаны iске асыру үшін мемлекеттік мекеме жүргізетін операцияның түрін айқындайтын ерекшеліктер. Сыныптамалық коды 3 белгіден тұрады.
30. Ерекшеліктердің сыныптамалық кодтары шығыстардың экономикалық сыныптамасының жоғары тұрған деңгейлерiнiң сыныптамалық кодтарынан бөлек қолданыла алады және әртүрлі санаттарда, сыныптарда, iшкі сыныптарда қайталанбауға тиіс.
31. Экономикалық сыныптама мынадай санаттардан тұрады:
ағымдағы шығындар - мемлекеттік мекемелердің өз функцияларын жүзеге асыруға байланысты шығындары;
күрделi шығындар - негiзгi капиталды құруға, қалпына келтіруге немесе сатып алуға байланысты шығындар;
бюджеттік кредиттер - қайтарымды, мерзімді және ақылы негізде бюджеттен бөлiнетiн ақша;
қаржы активтерiн сатып алу - мемлекеттiк меншiкке заңды тұлғалардың, оның ішінде, халықаралық ұйымдардың қатысу үлестерiн, бағалы қағаздарын сатып алу жөнiндегi операциялармен байланысты шығыстар;
қарыздарды өтеу - қарыздар бойынша негізгi борышты өтеуге жұмсалатын шығыстар.

3) способа реализации на:
индивидуальные бюджетные программы, реализуемые одним администратором;
распределяемые бюджетные программы, утверждаемые в бюджете в составе бюджетных программ определенного администратора бюджетных программ, и подлежащие распределению в течение текущего финансового года между различными администраторами бюджетных программ.
Распределение таких бюджетных программ осуществляется в установленном порядке согласно пункту 3 статьи 33 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года.
Бюджетные программы подразделяются на текущие бюджетные программы и бюджетные программы развития с присвоением соответствующего признака (кода) в составе единой бюджетной классификации.
К бюджетным программам развития относятся расходы бюджета, направленные на осуществление бюджетных инвестиций. Остальные расходы бюджета относятся к текущим бюджетным программам.
Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 20.02.2012 № 103.
26. Функциональная классификация расходов бюджета составляется по структуре согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
27. На основе функциональной классификации расходов бюджета может формироваться ведомственная классификация расходов бюджета, составляемая посредством группировки администраторов бюджетных программ и бюджетных программ (подпрограмм).
Глава 4. Экономическая классификация расходов бюджета
28. Экономической классификацией расходов бюджета является группировка расходов бюджета по экономическим характеристикам, отражающая операции, осуществляемые государственными учреждениями для реализации бюджетных программ.
29. Группировка экономической классификации расходов бюджета состоит из:
категорий, которые группируют расходы по экономическим признакам. Классификационный код состоит из 1 знака;
классов, которые группируют расходы по основным видам операций, проводимых государственными учреждениями. Классификационный код состоит из 1 знака;
подклассов, которые более детально группируют расходы по основным видам операций, проводимых государственными учреждениями. Классификационный код состоит из 3 знаков.
30. Классификационные коды специфик могут использоваться отдельно от классификационных кодов вышестоящих уровней экономической классификации расходов и не должны повторяться в разных категориях, классах, подклассах.
31. Экономическая классификация состоит из категорий:
текущие затраты - затраты, связанные с осуществлением государственными учреждениями своих функций;
капитальные затраты - затраты, связанные с созданием, восстановлением или приобретением основного капитала;
бюджетные кредиты - деньги, выделяемые из бюджета на возвратной, срочной и платной основе;
приобретение финансовых активов - расходы, связанные с операциями по приобретению в государственную собственность долей участия, ценных бумаг юридических лиц, в том числе международных организаций;
погашение займов - расходы на погашение основного долга по займам.

32. Бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес құрылым бойынша жасалады.
33. Бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының негізiнде мемлекеттік жоспарлау жөнiндегі орталық уәкiлеттi орган осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес ерекшеліктердің анықтамасы мен ерекшеліктер бойынша шығындардың тiзбесi көрсетiлетiн бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы ерекшелігінiң құрылымын жасайды және бекiтедi.
2-бөлiм. Бюджеттiк сыныптаманы жасау, бекiту және оған өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу тәртiбi
5-тарау. Бюджеттік сыныптаманы жасау, бекiту және оған өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу тәртiбі
34. Мемлекеттік басқару органдарының Бюджеттiк сыныптамаға өзгерiстер мен (немесе) толықтырулар енгiзу жөнiндегi нормативтiк негізделген тиiстi ұсыныстары бюджеттi жоспарлау процесiнде, сондай-ақ Бюджеттiк сыныптамаға өзгерiстер немесе толықтырулар енгізудi болжайтын нормативтiк құқықтық акт қабылданған жағдайда бюджеттi атқару барысында мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлетті органға енгізiледi.
35. Бюджеттік сыныптаманың жобасына алдағы қаржы жылына арналған бюджет жобасын жоспарлау үшiн қажеттi өзгерiстер мен (немесе) толықтырулар енгізу туралы ұсыныстар ағымдағы жылдың 15 сәуіріне дейiн енгізiледi.
36. Алдағы қаржы жылына арналған Бюджеттiк сыныптама жобасын мемлекеттік жоспарлау жөнiндегі орталық уәкiлетті орган ағымдағы жылдың 15 мамырына дейiн республикалық және жергiлiктi бюджеттердi қалыптастыру үшiн орталық мемлекеттік және жергiлiктi атқарушы органдарға жiбередi.
37. Тиiстi бюджет деңгейлерiнен қолданыстағы сыныптамалық кодтар алынып тасталған жағдайда, Бюджеттiк сыныптаманы жасау кезiнде олардың қолданылуының аяқталу күнi көрсетiледi.
38. Бюджеттік сыныптама жоспарланатынының алдыңғы жылдың 10 желтоқсанына дейін алдағы жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңы қабылданғаннан кейін бекітіледі.
6-тарау. Бюджет түсімдерінің сыныптамасын жасау және оған өзгерістер мен толықтырулар енгiзу тәртiбi
39. Бюджеттiк сыныптамада бюджеттік түсімдердің жаңа түрлерін енгізуді, қолданыстағы түрлерін алып тастауды немесе өзгертуді тиісті нормативтік құқықтық акті негізінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүргiзедi.
40. Мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мемлекеттiк басқару органдарының бюджет түсiмдерiнiң жаңа түрлерiн енгізу туралы, қолданыстағыларды алып тастау немесе өзгерту туралы тиiсті ұсыныстарының қолданыстағы нормативтiк құқықтық актілердің нормаларына, сондай-ақ осы Ережеде көрсетiлген талаптарға сәйкестігін қарайды.
Қарау нәтижелері негізінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Бюджеттік сыныптамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы жоба бұйрығын әзірлейді, не ұсынысты кейінге қалдырады.

32. Экономическая классификация расходов бюджета составляется по структуре согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
33. На основе экономической классификации расходов бюджета центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию составляется и утверждается структура специфики экономической классификации расходов бюджета, в которой отражаются определение специфик и перечень затрат по спецификам согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Раздел 2. Порядок составления, утверждения Бюджетной
классификации и внесения в нее изменений и дополнений
Глава 5. Порядок составления, утверждения Бюджетной
классификации и внесения в нее изменений и дополнений
34. Соответствующие нормативно-обоснованные предложения органов государственного управления по внесению изменений и (или) дополнений в Бюджетную классификацию вносятся в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в процессе планирования бюджета, а также в ходе исполнения бюджета в случае принятия нормативного правового акта, предполагающего внесение изменений и (или) дополнений в Бюджетную классификацию.
35. Предложения о внесении изменений и (или) дополнений в проект Бюджетной классификации, необходимых для планирования проекта бюджета на предстоящий финансовый год, вносятся до 15 апреля текущего года.
36. Проект Бюджетной классификации на предстоящий финансовый год до 15 мая текущего года направляется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию центральным и местным исполнительным органам для формирования республиканского и местных бюджетов.
37. При составлении Бюджетной классификации, в случаях исключения из соответствующих уровней бюджета существующих классификационных кодов, указывается дата окончания их действия.
38. Бюджетная классификация утверждается после принятия закона Республики Казахстан о республиканском бюджете на предстоящий плановый период до 10 декабря года, предшествующего планируемому.
Глава 6. Порядок составления классификации поступлений
бюджета и внесения в нее изменений и дополнений
39. Введение новых, исключение или изменение действующих видов поступлений бюджета в Бюджетной классификации производится центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию на основании соответствующего нормативного правового акта.
40. Соответствующие предложения органов государственного управления о введении новых, исключении или изменении действующих видов поступлений бюджета рассматриваются центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию на соответствие нормам действующих нормативных правовых актов, а также требованиям, указанным в настоящих Правилах.
На основании результатов рассмотрения центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию разрабатывает проект приказа о внесении изменений и (или) дополнений в Бюджетную классификацию, либо отклоняет предложения.

7-тарау. Бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасын жасау және оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі
41. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың жаңа әкiмшілерiн енгізу, қолданыстағыларын алып тастау немесе өзгерту орталық мемлекеттiк орган құрылған, таратылған, қайта ұйымдастырылған, сондай-ақ қажет болған кезде олардың функциялары өзгерген жағдайда жүзеге асырылады.
42. Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың жаңа әкiмшілерiн енгізу, қолданыстағыларын алып тастау немесе өзгерту жергілікті мемлекеттік басқарудың үлгілік құрылымын өзгерткен және (немесе) жергілікті мемлекеттік басқарудың үлгілік құрылымында көзделген, бірақ жылына екі реттен артық емес құрылымдық бөлімшелердің біріктірілуі, қосылуы туралы облыстар, Алматы, Астана қалалары әкімдерінің шешімдерін қабылдаған жағдайда жүзеге асырылады.
43. Бюджеттiк сыныптамада жаңа бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) енгізу, қолданыстағыларын алып тастау немесе өзгерту бюджет шығыстарының тиiстi түрлерiн регламенттейтiн нормативтiк құқықтық актілер негізiнде жүргізiледi.
43-1. Қолданыстағы бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) дебиторлық және (немесе) кредиторлық берешегі бар болғанда алып тастау толық берешек өтелгеннен (есептен шығарылғаннан), немесе осы берешектің құқықтық мирасқоры анықтаған республикалық бюджеттік бағдарлама әкімшісінің бюджеттік бағдарламасына көшірілгеннен кейін жүргізіледі.
Ескерту. Ереже 43-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.08.24 № 425 Бұйрығымен.
44. Жергiлiктi атқарушы органдар жаңа жергiлiктi бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) енгізу туралы, қолданыстағыларын алып тастау немесе өзгерту туралы ұсыныстарды тиiстi орталық салалық мемлекеттiк органдарға жiбередi, олар бұл ұсыныстардың қолданыстағы нормативтiк құқықтық актілерге сәйкестiгi, өкiлеттiктердi мемлекеттiк басқару деңгейлерi арасында тарату мәнiне қарайды.
Сәйкес келмеген жағдайда орталық салалық мемлекеттiк органдар жергілiктi атқарушы органдарға Бюджеттiк сыныптамаға өзгерiстер мен (немесе) толықтырулар енгізуден негiзделген бас тартуды қалыптастырады.
Сәйкес келген жағдайда орталық салалық мемлекеттiк органдар жергiлiктi атқарушы органдар ұсыныстарының жиынтық тiзбесiн жасайды және өздерiнiң қорытындыларымен бiрге бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға жiбередi.
45. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган орталық салалық мемлекеттiк органдардың жаңа республикалық және (немесе) жергілiктi бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) енгiзу туралы, қолданыстағыларын алып тастау немесе өзгерту туралы ұсыныстарының олардың мақсаттары мен мiндеттерiне сәйкестiгiн, нормативтiк құқықтық негiздемесiнiң болуын, сондай-ақ осы Ережеде көрсетiлген талаптарға сәйкестiгiн қарайды.
Бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган қарау нәтижелерінің негізінде Бюджеттік сыныптамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы бұйрық жобасын әзірлейді, не ұсыныстарды қабылдамайды.

Глава 7. Порядок составления функциональной классификации
расходов бюджета и внесения в нее изменений и дополнений
41. Введение новых, исключение или изменение действующих администраторов республиканских бюджетных программ осуществляется в случае образования, ликвидации, реорганизации, а также при необходимости в случае изменения функций центральных государственных органов.
42. Введение новых, исключение или изменение действующих администраторов местных бюджетных программ осуществляется в случае изменения типовой структуры местного государственного управления и (или) принятия решений акимов областей, городов Алматы, Астаны о слиянии, присоединении структурных подразделений, предусмотренных типовой структурой местного государственного управления, но не более двух раз в год.
43. Введение новых, исключение или изменение действующих бюджетных программ (подпрограмм) в Бюджетной классификации производится на основании нормативных правовых актов, регламентирующих соответствующие виды расходов бюджета.
43-1. Исключение действующих бюджетных программ (подпрограмм) с наличием дебиторской и (или) кредиторской задолженности осуществляется после полного погашения (списания) задолженности, либо ее переноса на бюджетную программу администратора бюджетных программ, определенного правопреемником данной задолженности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 43-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 24.08.2010 № 425 (вводится в действие с 07.09.2010).
44. Местные исполнительные органы направляют предложения о введении новых, исключении или изменении действующих местных бюджетных программ (подпрограмм) соответствующим администраторам республиканских бюджетных программ, которые рассматривают данные предложения на предмет соответствия действующим нормативным правовым актам, распределению полномочий между уровнями государственного управления.
В случае несоответствия администраторы республиканских бюджетных программ формируют обоснованный отказ местным исполнительным органам на внесение изменений и (или) дополнений в Бюджетную классификацию.
В случае соответствия администраторы республиканских бюджетных программ составляют сводный перечень предложений местных исполнительных органов и вместе со своими заключениями направляют в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию.
45. Предложения администраторов республиканских бюджетных программ о введении новых, исключении или изменении действующих республиканских и (или) местных бюджетных программ (подпрограмм) рассматриваются центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию на соответствие их целям и задачам, наличию нормативного правового обоснования, а также требованиям, указанным в настоящих Правилах.
На основании результатов рассмотрения центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию разрабатывает проект приказа о внесении изменений и (или) дополнений в Бюджетную классификацию, либо отклоняет предложения.

46. Ағымдағы қаржы жылы бюджетiнiң атқарылуы барысында жаңа бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) енгiзуге, қолданыстағыларын алып тастауға немесе өзгертуге бюджет нақтыланған немесе түзетiлген кезде ғана болады.
8-тарау. Бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасын жасау және оған өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу тәртiбі
47. Шығыстардың экономикалық сыныптамасының жаңа ерекшелiгiн енгiзуді, қолданыстағыны алып тастау немесе өзгертуді мемлекеттік органдардың ұсыныстарын ескере отырып бюджетті жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
48. Бюджеттік жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган мемлекеттiк органдардың шығыстардың экономикалық сыныптамасының жаңа ерекшелiгiн енгiзу туралы, қолданыстағыларын алып тастау немесе өзгерту туралы тиiстi ұсыныстарының қолданыстағы нормативтiк құқықтық актілердің нормаларына, сондай-ақ осы Ережеде көрсетiлген талаптарға сәйкестiгiн қарайды.
49. Бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Бюджеттiк сыныптама бекiтiлгеннен кейiнгi бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы негiзiнде бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы ерекшелiгiнiң құрылымын жасайды және бекiтедi.
9 тарау. Бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдармаларды) әзірлеу тәртібі және олардың мазмұнына қойылатын талаптар
50. Бюджеттік бағдарламаларды бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі әзірлейді және ол мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының құрамында бекітіледі.
Стратегиялық жоспарлар әзірлемейтін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жоспарлы кезеңге арналған бюджет қаражатын жоспарлау көлемі, нәтижелілік және тиімділік көрсеткіштері бар бюджеттік бағдарламаларды әзірлейді.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.02.20 № 103 Бұйрығымен.
51. Бюджеттік бағдарламалар стратегиялық жоспарда қалыптасқан мақсаттар мен міндеттемелерді шешу үшін қажеттілік пен жеткіліктілік принциптеріне негізделе отырып әзірленеді.
Бюджеттік бағдарламалар өзінің мазмұны бойынша біртекті мемлекеттік функциалар, өкілеттіктер және мемлекеттік қызметтер көрсетуге немесе бюджеттік бағдарламалар әкімшілері қызметінің бағыттарына топталуы тиіс.
52. Бюджеттік бағдарламада оны іске асыруды бағалау үшін тікелей және түпкілікті нәтижелердің көрсеткіштері болуы тиіс, сондай-ақ бюджеттік бағдарламада сапа мен тиімділік көрсеткіштерінің болуы мүмкін.
Сапа көрсеткіштері көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің оны алушылардың талабына сәйкестігі деңгейін көрсетеді.
Тиімділік көрсеткіштері мемлекеттік қызмет көрсету бірлігінің құнын немесе мемлекеттік қызмет көрсету құнына салымдардың бірлігіне арналған бюджетке түсетін түсімдердің көлемін көрсетеді.

46. В ходе исполнения бюджета текущего финансового года введение новых, исключение или изменение действующих бюджетных программ (подпрограмм) возможно только при уточнении или корректировке бюджета.
Глава 8. Порядок составления экономической классификации
расходов бюджета и внесения в нее изменений и дополнений
47. Введение новой, исключение или изменение действующей специфики экономической классификации расходов производится уполномоченным органом по бюджетному планированию с учетом предложений государственных органов.
48. Соответствующие предложения государственных органов о введении новой, исключении или изменении действующей специфики экономической классификации расходов рассматриваются центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию на соответствие нормам действующих нормативных правовых актов, а также требованиям, указанным в настоящих Правилах.
49. На основе экономической классификации расходов бюджета центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию составляется и утверждается структура специфики экономической классификации расходов бюджета.
Глава 9. Порядок разработки бюджетных программ
(подпрограмм) и требования к их содержанию
50. Бюджетные программы разрабатываются администратором бюджетных программ и утверждаются в составе стратегического плана государственного органа.
Администраторы бюджетных программ, не разрабатывающие стратегические планы, разрабатывают бюджетные программы с объемами планируемых бюджетных средств на плановый период, показателями результативности и эффективности.
Сноска. Пункт 50 в редакции приказа Министра финансов РК от 20.02.2012 № 103.
51. Бюджетные программы разрабатываются исходя из принципов необходимости и достаточности для решения сформулированных в стратегическом плане целей и задач.
Бюджетные программы должны быть сгруппированы по однородным по своему содержанию государственным функциям, полномочиям и государственным услугам или направлениям деятельности администратора бюджетных программ.
52. Бюджетная программа для оценки ее реализации должна содержать показатели прямого и конечного результатов, а также бюджетная программа может содержать показатели качества и эффективности.
Показатели качества отражают степень соответствия оказываемой государственной услуги ожиданиям ее получателей и стандарту государственной услуги.
Показатели эффективности отражают достижение наилучшего прямого результата с использованием утвержденного объема бюджетных средств или достижение прямого результата с использованием меньшего объема бюджетных средств.

53. Бюджеттік бағдарлама Ереженің 23-тармағында көрсетілген жағдайларда кіші бағдарламаларға бөліне алады.
54. Мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыруға және солардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсетуге бағытталған бюджеттік бағдарламалардың атаулары жүзеге асырылатын мемлекеттік функциялар, өкілеттіктер мазмұнын және солардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсетуді немесе мемлекеттік орган қызметінің бағыттарын көрсетуі тиіс.
Мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламалардың құнына және солардан туындайтын мемлекеттік қызметтер көрсетулерге соларға байланысты барлық ағымдағы шығыстар кіреді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге бағытталған бюджеттік бағдарламаның құнын анықтаған кезде мемлекеттік қызметтердің бекітілген стандарттары пайдаланады.
55. Трансферттер мен бюджеттік субсидиялар беруге бағытталған бюджеттік бағдарламаларға:
1) бюджеттер деңгейлері арасындағы трансферттер;
2) мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне ақшалай төлемдерден басқа, жеке тұлғаларға арналған трансферттер;
3) жеке және заңды тұлғаларға арналған бюджеттік субсидиялар жатады.
Бюджеттер деңгейі арасында трансферттер жалпы сипаттағы трансферттерге, ағымдағы нысаналы трансферттерге, дамуға арналған нысаналы трансферттерге бөлінеді.
Бюджет субвенциялары мен бюджеттік алулар жалпы сипаттағы трансферттер болып табылады.
Республикалық немесе жергілікті бюджеттерде бекітілген сома шегінде беретін, жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу кезінде ескерілмейтін трансферттері ағымдағы нысаналы трансферттер болып табылады.
төмен тұрған бюджетке шығыстардың артуына және (немесе) жергілікті бюджеттердің кірістерінің қысқаруына әкеп соғатын облыстың өкілді және атқарушы органдарының заңнамалық актілерін, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерін қабылдаудан туындайтын төмен тұрған бюджеттердің шығындарын өтеуге бағытталған жоғары тұрған бюджеттер;
жоғары тұрған бюджетке мемлекеттік басқарудың төмен тұрған деңгейінен жоғары тұрған деңгейіне мемлекеттік органдардың функцияларын тапсыруға байланысты жоғары тұрған бюджеттің шығыстарының артуына әкеп соғатын заңнамалық актілер, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерін қабылдаудан туындайтын жоғары тұрған бюджеттердің шығындарын өтеуге бағытталған төмен тұрған бюджеттер.
республикалық немесе облыстық бюджет бекіткен сомалар шегінде жоғары тұрған бюджеттер төменгі тұрған бюджеттерге беретін трансферттер дамуға арналған нысаналы трансферттер болып табылады.
Трансферттер мен бюджеттік субсидиялар беруге бағытталған бюджеттік бағдарламалардың атаулары трансферттер немесе субсидиялар арқылы жүзеге асырылатын шығыстардың бағыттарын көрсетуі тиіс.

53. Бюджетная программа может подразделяться на подпрограммы, при условиях, указанных в пункте 23 настоящих Правил.
54. Наименования бюджетных программ, направленных на осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг, должны отражать содержание осуществляемых государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг или направления деятельности государственного органа.
Стоимость бюджетной программы, направленной на осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг, включает все связанные с ними текущие расходы.
При определении стоимости бюджетной программы, направленной на оказание государственной услуги, используются утвержденные стандарты государственных услуг.
55. К бюджетным программам, направленным на предоставление трансфертов и бюджетных субсидий, относятся:
1) трансферты между уровнями бюджетов;
2) трансферты физическим лицам, кроме денежных выплат работникам государственных учреждений;
3) бюджетные субсидии физическим и юридическим лицам.
Трансферты между уровнями бюджетов подразделяются на трансферты общего характера, целевые текущие трансферты, целевые трансферты на развитие.
Трансфертами общего характера являются бюджетные субвенции и бюджетные изъятия.
Целевыми текущими трансфертами являются трансферты, передаваемые в период действия трехлетних объемов трансфертов общего характера в пределах сумм, утвержденных в республиканском или местных бюджетах:
вышестоящими бюджетами в нижестоящие, направленные на компенсацию потерь нижестоящих бюджетов, вытекающих из принятия законодательных актов, актов Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, представительных и исполнительных органов области, влекущих увеличение расходов и (или) сокращение доходов местных бюджетов;
нижестоящими бюджетами в вышестоящие, направленные на компенсацию потерь вышестоящих бюджетов, вытекающих из принятия законодательных актов, актов Президента Республики Казахстан, влекущих увеличение расходов вышестоящего бюджета в связи с передачей функций государственных органов из нижестоящего уровня государственного управления в вышестоящий.
Целевыми трансфертами на развитие являются трансферты, передаваемые вышестоящими бюджетами в нижестоящие в пределах сумм, утвержденных в республиканском или областном бюджете, для реализации местных бюджетных программ развития.
Наименования бюджетных программ, направленных на предоставление трансфертов и бюджетных субсидий, должны отражать направления расходов, осуществляемых посредством трансфертов или субсидий.

Ескерту. 55-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2011.12.20 № 647 Бұйрығымен.
56. Бюджеттік кредиттер беруге бағытталған бюджеттік бағдарламаларға:
1) бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға;
2) мемлекеттің сыртқы экономикалық қызметін жүзеге асыруға;
3) қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруына;
4) төмен тұрған бюджеттердің қолма-қол ақшаның тапшылығын жабуға бағытталады.
Бюджеттік кредиттер беруге бағытталған бюджеттік бағдарламалар атаулары бюджеттік кредиттер шығыстарының бағыттарын көрсетуі тиіс.
57. Бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламаларға:
бюджеттік инвестициялар жобаларын іске асыру;
концессиялық жобаларды бюджеттен қоса қаржыландыру шартында іске асыру арқылы;
жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың қалыптастыру (толықтыру).
Бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламалар атаулары бюджеттік қаражат бөлінетін мақсаттарды көрсетуі тиіс.
58. Күрделі шығыстарды жүзеге асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламаларға:
1) материалдық-техникалық базаны қалыптастыру немесе нығайту;
2) күрделі жөндеу (қалпына келтіру) жүргізу;
3) бюджеттік инвестициялардан басқа шығыстардың экономикалық сыныптамасына сәйкес өзге де күрделі шығыстар жатады.
Күрделі шығыстарды жүзеге асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламалар атаулары бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің күрделі шығыстарының мазмұнын көрсетуі тиіс.
59. Мемлекеттік міндеттемелерді орындауға бағытталған бюджеттік бағдарламаларға:
1) уақыттың белгілі бір кезеңіндегі сыйақының, комиссиялық алымдардың, айыппұлдардың және қарыз алу шарттарынан туындайтын өзге де төлемдердің жиынтық төлемдері, хеджирлеу мәмілелері бойынша төлемдер;
2) қарыз алушының алған қарыз сомасын қарыз шартында белгіленген тәртіппен қайтаруы, қарыз шартынан туындайтын басқа да міндеттемелерді орындауы;
3) халықаралық ұйымдарға үлестік жарналар;
4) мемлекеттік кепілдіктер мен кепілгерліктер бойынша міндеттемелерді орындау;
5) мемлекеттің белгіленген тәртіппен ратификацияланған келісімдерден, немесе Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінен немесе соттар шешімдерінен туындайтын басқа да міндеттемелері жатады.
Мемлекет міндеттемелерін орындауға бағытталған бюджеттік бағдарламалар атаулары қабылданған мемлекеттік міндеттемелерді орындау үшін жүзеге асырылуы тиіс шығыстардың мазмұнын көрсетуі тиіс.
10-тарау. Стратегиялық жоспарлар әзірлемейтін бюджеттік
бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларын
әзірлеу тәртібі

Сноска. Пункт 55 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра финансов РК от 20.12.2011 № 647.
56. К бюджетным программам, направленным на предоставление бюджетных кредитов, относятся:
1) реализация бюджетных инвестиционных проектов;
2) осуществление внешнеэкономической деятельности государства;
3) реализация государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами;
4) покрытие дефицита наличности нижестоящих бюджетов.
Наименования бюджетных программ, направленных на предоставление бюджетных кредитов, должны отражать направления расходования бюджетных кредитов.
57. К бюджетным программам, направленным на осуществление бюджетных инвестиций, относятся:
1) реализация бюджетных инвестиционных проектов;
2) реализация концессионных проектов на условиях софинансирования из бюджета;
3) формирование (пополнение) уставного капитала юридических лиц с участием государства в уставном капитале.
Наименования бюджетных программ, направленных на осуществление бюджетных инвестиций, должны отражать цели, на которые выделяются бюджетные средства.
58. К бюджетным программам, направленным на осуществление капитальных расходов, относятся:
1) формирование либо укрепление материально-технической базы;
2) проведение капитального (восстановительного) ремонта;
3) иные капитальные расходы в соответствии с экономической классификацией расходов, кроме бюджетных инвестиций.
Наименования бюджетных программ, направленных на осуществление капитальных расходов, должны отражать содержание капитальных расходов администратора бюджетных программ.
59. К бюджетным программам, направленным на выполнение обязательств государства, относятся:
1) совокупные выплаты в определенном периоде времени вознаграждения, комиссионных, штрафов и иных платежей, вытекающих из условий заимствования, выплаты по сделкам хеджирования;
2) возврат заемщиком полученной суммы займа в установленном договором займа порядке, исполнение других обязательств государства, вытекающих из договора займа;
3) долевые взносы в международные организации;
4) выполнение обязательств по государственным гарантиям и поручительствам;
5) другие обязательства государства, вытекающие из международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, и законодательных актов Республики Казахстан или решений судов.
Наименования бюджетных программ, направленных на выполнение обязательств государства, должны отражать содержание тех расходов, которые должны осуществляться во исполнение принятых государством обязательств.
Глава 10. Порядок разработки бюджетных программ администраторов
бюджетных программ, не разрабатывающих стратегические планы

Ескерту. Ереже 10-тараумен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2011.12.20 № 647 Бұйрығымен.
60. Стратегиялық жоспарлар әзірлемейтін бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламалары жоспарлы кезеңге арналған жылжымалы негiзде жыл сайын әзiрленедi.
Стратегиялық жоспарлар әзірлемейтін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мемлекеттік органның қызметін қамтамасыз етуге бағытталған ағымдағы бюджеттік бағдарлама бойынша тікелей нәтижені ғана көрсетеді.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.20 № 346 Бұйрығымен.
61. Стратегиялық жоспарды әзірлемейтін бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарлама жобасы осы Ережеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады және өзіне мынадай ақпаратты қамтиды:
1) бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды мен атауы;
2) бюджеттік бағдарламаның коды мен атауы;
3) жоспарлы кезең;
4) "Бюджеттік бағдарламаның нормативтік құқықтық негізі" деген жолында осы бағдарлама шеңберінде іске асырылатын мемлекеттік функцияларды, осы бюджеттік бағдарламалардың мақсаттары мен міндеттерін іске асыру қажеттілігін анықтайтын Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері көрсетіледі.
Осы жол бойынша, заңнама актілерін қоспағанда, нормативтік құқықтық актінің толық атауы, күні мен нөмірі, заңнама актісіне сілтеме жасалған жағдайда тиісті бапқа міндетті түрде нұсқау көрсетіледі;
5) "Бюджеттік бағдарламаны сипаттау (негіздеме)" деген жолы бойынша шығыстардың бағытын көрсете отырып, бюджеттік бағдарламаға қысқаша сипаттама жүргізеді;
6) "Бюджеттік бағдарламаның түрі" деген жолында:
"мемлекеттiк басқару деңгейiне байланысты" деген жолында мемлекеттiк басқару деңгейiне қарай мыналарға;
республикалық бюджеттiң құрамында бекiтiлетiн республикалық облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерiнiң құрамында бекiтiлетiн облыстық, республикалық маңызы бар қала, астана;
аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң құрамында бекiтiлетiн аудандық (қалалық);
республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң құрамында бекiтiлетiн қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттiң, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтiң бюджеттiк бағдарламалары болып бөлiнедi;
"мазмұнына байланысты" деген жолында бағдарлама мазмұнына байланысты бюджеттiк бағдарламаның түрi;
мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi жүзеге асыру және олардан шығатын мемлекеттiк қызметтердi көрсету;
трансферттер мен бюджеттiк субсидиялар беру;
бюджет кредиттерiн беру;
бюджеттiк инвестицияларды жүзеге асыру;
күрделi шығыстарды жүзеге асыру;
мемлекеттiк мiндеттемелердi орындау көрсетiледi;
нысаналы салым салу;
"iске асыру тәсiлiне қарай" деген жолында жеке не бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламалар көрсетiледi;
"ағымдағы/даму" деген жолы бойынша ағымдағы бюджеттiк бағдарлама не даму бюджеттiк бағдарламасы көрсетiледi.

Сноска. Правила дополнены главой 10 в соответствии с приказом и.о. Министра финансов РК от 20.12.2011 № 647.
60. Бюджетные программы администраторов бюджетных программ, не разрабатывающих стратегические планы разрабатываются ежегодно на скользящей основе на плановый период.
Администраторами бюджетных программ, не разрабатывающими стратегические планы, по текущей бюджетной программе, направленной на обеспечение деятельности государственного органа, указывается только прямой результат.
Сноска. Пункт 60 в редакции приказа Министра финансов РК от 20.07.2012 № 346.
61. Проект бюджетной программы администратора бюджетных программ, не разрабатывающего стратегический план составляется по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам и включает в себя следующую информацию:
1) код и наименование администатора бюджетной программы;
2) код и наименование бюджетной программы;
3) плановый период;
4) в строке «Нормативная правовая основа бюджетной программы» указываются нормативные правовые акты Республики Казахстан, определяющие государственные функции, реализуемые в рамках данной программы, необходимость реализации целей и задач данной бюджетной программы.
По данной строке указываются полное наименование нормативного правового акта, дату и номер, за исключением законодательных актов, в случае ссылки на законодательный акт обязательно указание соответствующих статей;
5) в строке «Описание (обоснование) бюджетной программы» приводится краткое описание бюджетной программы с указанием направления расходов;
6) в строке «Вид бюджетной программы»:
в строке «в зависимости от уровня государственного управления» указывается вид бюджетной программы в зависимости от уровня государственного управления:
республиканские, утверждаемые в составе республиканского бюджета;
областные, города республиканского значения, столицы, утверждаемые в составе областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы;
районные (городские), утверждаемые в составе бюджета района (города областного значения);
бюджетные программы района в городе, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа, утверждаемые в составе бюджетов города республиканского значения, столицы, бюджета района (города областного значения);
в строке «в зависимости от содержания» указывается вид бюджетной программы в зависимости от содержания программы:
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг;
предоставление трансфертов и бюджетных субсидий;
предоставление бюджетных кредитов;
осуществление бюджетных инвестиций;
осуществление капитальных расходов;
выполнение обязательств государства;
вложение целевого вклада;
в строке «в зависимости от способа реализации» указывается индивидуальная бюджетная программа либо распределяемая;
в строке «текущая/развитие» указывается текущая бюджетная программа либо бюджетная программа развития.

7) "Бюджеттік бағдарламаның мақсаты" деген жолында бюджеттік бағдарламаны орындау кезінде қол жеткізілуі тиіс белгілі бір нәтиже өткізіледі. Бюджеттік бағдарламаның мақсаты анық, нақты және қол жетімді болуы тиіс.
Бюджеттік бағдарламаның мақсаты, мемлекеттік басқару функциясына, елдің стратегиялық даму міндеттеріне, республика немесе өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму болжамына, мемлекеттік, салалық бағдарламаларға, ауданды дамыту бағдарламаларына сүйене отырып қалыптасады;
8) "Бюджеттік бағдарламаның міндеттері" деген жолында бюджеттік бағдарламалардың түпкі нәтижесіне қол жеткізу жолдары көрсетіледі.
Бюджеттік бағдарламаның міндеттері анық, дәл, нақты және тексерілген болуы тиіс;
"Бағдарламаны іске асыру бойынша іс-шаралар" деген бағанда жоспарлы кезеңде олардың іске асырылу мерзімдері көрсетілген міндеттерді шешуге бағытталған негізгі іс-шаралар (әрекеттер) көрсетіледі (2-4 бағандар);
9) Бюджеттік бағдарламаны іске асыру мерзімі республиканың немесе өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму болжамына, мемлекеттік, салалық бағдарламалардың, ауданды дамыту бағдарламаларында көзделген іс-шараларды іске асыру мерзімдеріне сәйкес болуы тиіс;
10) "Тiкелей нәтиже көрсеткiштерi" деген жолда бюджеттік бағдарламаның қойылған мақсатына қол жеткізу үшін бюджеттік бағдарламаны іске асыру нәтижелерін көрсететін сандық не сапалық көрсеткіштер көрсетіледі;
11) "Түпкiлiктi нәтиже көрсеткiштерi" деген жолда халықтың өмiрiнiң деңгейi мен сапасының нысаналы жағдайының (жағдайының өзгеруiнiң), әлеуметтiк саланың, экономиканың, қоғамдық қауiпсiздiк пен бюджеттiк бағдарламаны iске асырудың тiкелей нәтижелерiне қол жеткiзуге негiзделген басқа мемлекеттiк басқарудың салаларының (аяларының) көрсеткiштерi келтiрiледi. Осы жол мемлекеттік органның қызметін қамтамасыз етуге бағытталған ағымдағы бюджеттік бағдарлама бойынша толтырылмайды;
12) "Сапа көрсеткiштерi" деген жолда бюджеттік бағдарламаны іске асыру шеңберінде көрсетілетін мемлекеттік қызметтің оны алушылардың үміттеріне және мемлекеттік қызмет стандартына сәйкес келу деңгейін көрсететін көрсеткіштер көрсетіледі. Осы жол мемлекеттік органның қызметін қамтамасыз етуге бағытталған ағымдағы бюджеттік бағдарлама бойынша толтырылмайды;
13) "Тиiмдiлiк көрсеткiштерi" деген жолда бюджет қаражатының бекiтiлген көлемiн пайдалана отырып, ең үздiк тiкелей нәтижеге қол жеткiзу деңгейiн немесе бюджет қаражатының аз көлемiн пайдалана отырып, тiкелей нәтижеге қол жеткiзудi көрсететiн көрсеткiштер келтiрiледi. Осы жол мемлекеттік органның қызметін қамтамасыз етуге бағытталған ағымдағы бюджеттік бағдарлама бойынша толтырылмайды;

7) в строке «Цель бюджетной программы» приводится определенный результат, который должен быть достигнут при выполнении бюджетной программы. Цель бюджетной программы должна быть четкой, реалистичной и достижимой.
Цель бюджетной программы формируется исходя из функций государственного управления, задач стратегического развития страны, прогноза социально-экономического развития республики или региона, государственных, отраслевых программ, программ развития территорий;
8) в строке «Задачи бюджетной программы» указываются пути достижения конечного результата бюджетных программ.
Задачи бюджетной программы должны быть ясными, четкими, конкретными и проверяемыми;
9) в графе «Мероприятия по реализации программы» указываются основные мероприятия (действия), направленные на решение задач с указанием сроков их реализации в плановом периоде (графы 2-4).
Сроки реализации бюджетной программы должны соответствовать прогнозу социально-экономического развития республики или региона, срокам реализации мероприятий предусмотренных в государственных, отраслевых программах, программах развития территорий;
10) в строке «Показатели прямого результата» указываются количественные либо качественные показатели, отражающие результаты реализации бюджетной программы для достижения поставленной цели бюджетной программы;
11) в строке «Показатели конечного результата» приводятся показатели (характеристика) целевого состояния (изменения состояния) уровня и качества жизни населения, социальной сферы, экономики, общественной безопасности и других отраслей (сфер) государственного управления, обусловленное достижением прямых результатов реализации бюджетной программы. Данная строка не заполняется по текущей бюджетной программе, направленной на обеспечение деятельности государственного органа;
12) в строке «Показатели качества» указываются показатели, отражающие степень соответствия оказываемой в рамках реализации бюджетной программы государственной услуги ожиданиям ее получателей и стандарту государственной услуги. Данная строка не заполняется по текущей бюджетной программе, направленной на обеспечение деятельности государственного органа;
13) в строке «Показатели эффективности» приводятся показатели, отражающие степень достижения наилучшего прямого результата с использованием утвержденного объема бюджетных средств или достижение прямого результата с использованием меньшего объема бюджетных средств. Данная строка не заполняется по текущей бюджетной программе, направленной на обеспечение деятельности государственного органа;

14) "Бюджеттік қаражат көлемі" деген жолында есепті және ағымдағы жылдардағы, сондай-ақ жоспарлы кезеңді жылдар бойынша бөлудегі жоспарлы кезеңдегі мың теңгедегі осы бюджеттік бағдарлама бойынша бюджет қаражатының көлемі көрсетіледі (3-7-бағандар).
Ескерту. 61-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.20 № 346 Бұйрығымен.
62. Бюджеттік өтініммен бір мезгілде стратегиялық жоспарларды әзірлемейтін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджет шығыстарын жоспарлау үшін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ағымдағы қаржы жылының 15 мамырына дейінгі мерзімде бюджеттік бағдарламалар жобаларын ұсынады.
63. Стратегиялық жоспарлар әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларының жобалары республикалық бюджет бекітілгеннен кейін пысықталады және Қазақстан Республикасының Президенті республикалық бюджет туралы заңға қол қойған күннен бастап бір апта мерзімде бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бірінші басшысы бекітеді.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссияларының бюджеттік бағдарламаларының жобалары пысықталады және тиісті жергілікті бюджетті бекіткеннен кейін ағымдағы қаржы жылының 30 желтоқсанына дейін тиісті тексеру комиссиясының төрағасы бекітеді.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) мәслихат аппараттарының бюджеттік бағдарламаларының жобалары тиісті жергілікті бюджет бекітілгеннен кейін пысықталады және ағымдағы қаржы жылының 30 желтоқсанына дейін тиісті мәслихат хатшысы бекітеді.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетінен қаржыландырылатын, стратегиялық жоспарлар әзірлемейтін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бюджеттік бағдарламаларының жобалары тиісті жергілікті бюджет бекітілгеннен кейін пысықталады және ағымдағы қаржы жылының 30 желтоқсанына дейін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиісті жергілікті атқарушы органдары бекітеді.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.02.20 № 103 Бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.20 № 346 Бұйрығымен.
64. Стратегиялық жоспарлар әзірлемейтін бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларына мынадай:
1) Қазақстан Республикасының жаңа заңдары қабылданған не өзгерістер енгізілген;
2) жаңа бағдарламалық құжаттар қабылданған не өзгерістер енгізілген;
3) мемлекеттік органның функциялары, құрылымдары өзгерген;
4) көрсеткіштерге қол жеткізуге ықпал ететін республикалық немесе жергілікті бюджеттердің параметрлері өзгерген жағдайларда өзгерістер мен толықтыруларға енгізуге жол беріледі.
Стратегиялық жоспарлар әзірлемейтін бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде бюджеттік бағдарламаны әзірлеу мен бекіту кезіндегі осы Ережемен белгіленген талаптар сақталады.
Бюджетті нақтылауға байланысты бюджеттік бағдарламаларға өзгерістер мен толықтырулар енгізген жағдайда бюджетті әзірлеу мен бекіту кезінде Бюджет кодексімен белгіленген талаптар сақталады.
"Қаржыландыру көлемінің өзгеруіне байланысты бюджеттік бағдарламаларға өзгерістер мен толықтырулар жобалары тиісті бюджеттік комиссиямен қарастырылады.
Қазақстан Республикасының
Бірыңғай бюджеттік сыныптамасын
жасау ережесіне 1-қосымша
Бюджет түсімдерінің сыныптамасы
____________________________________________________________
Санаты
| Сыныбы
| |Ішкі сыныбы
| | |Ерекшелігі
| | | |Қолданылуының аяқталатын күні
| | | | Атауы
_____________________________________________________
0
00
0
00
______________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
Бірыңғай бюджеттік сыныптамасын
жасау ережесіне 2-қосымша
Бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасы
____________________________________________________________
Функционалдық топ
| Ішкі функция
| | Бағдарламалардың әкімшісі
| | |Бағдарлама
| | | |Кіші бағдарлама
| | | | |Қолданылуының аяқталатын күні
| | | | | |Атауы
_____________________________________________________________
00
0
000
000
000
______________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
Бірыңғай бюджеттік сыныптамасын
жасау ережесіне 3-қосымша
Бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы
_______________________________________________________________
Санаты
| Сыныбы
| | Ішкі сыныбы
| | | Ерекшелігі
| | | | Қолданылуының аяқталатын күні
| | | | |Атауы
_______________________________________________________________
0
0
000
000
________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
Бірыңғай бюджеттік сыныптамасын
жасау ережесіне 4-қосымша
Қазақстан Республикасы бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің құрылымы
________________________________________________________________
Кіші сыныбы | Ерекшелігі | Атауы | Анықтамасы | Шығындар тізбесі
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
Бiрыңғай бюджеттiк сыныптамасын
жасау ережесiнің 5-қосымшасы
Ескерту. Ереже 5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2011.12.20 № 647 Бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.07.20 № 346 Бұйрығымен.
нысан
Стратегиялық жоспарды әзiрлемейтiн бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң
БЮДЖЕТТІК БАҒДАРЛАМАСЫ
__________________________________________________
бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң коды және атауы
______________________________________________
бюджеттiк бағдарламаның коды және атауы
_____________________ жылдарға арналған
Бюджеттiк бағдарламаның нормативтiк құқықтық негiзi
Бюджеттiк бағдарламаның сипаттамасы (негiздемесі)
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
мемлекеттiк басқару деңгейiне байланысты
мазмұнына байланысты
iске асыру тәсiлiне қарай
ағымдағы/даму
Бюджеттiк бағдарламаның мақсаты
Бюджеттiк бағдарламаның мiндеттерi
Бағдарламаны iске асыру жөніндегі iс-шаралар
жоспарлы кезеңде іске асыру мерзімі
1
2
3
4
Бюджеттiк бағдарлама көрсеткiштерiнiң атауы
өлшем бiрлiгi
есептi жыл
ағымдағы жыл жоспары
жоспарлы кезең
1
2
3
4
5
6
7
Тiкелей нәтиже көрсеткiштерi
Түпкiлiктi нәтиже көрсеткiштерi*
Сапа көрсеткiштерi *
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi*
Бюджеттiк қаражатының көлемi
мың.
теңге
* осы жолдары мемлекеттік органның қызметін қамтамасыз етуге бағытталған ағымдағы бюджеттік бағдарлама бойынша толтырылмайды.

14) в строке «Объем бюджетных средств» указывается объем бюджетных средств по данной бюджетной программе в тысячах тенге в отчетном и текущем годах, а также в плановом периоде в разбивке по годам планового периода (графы 3-7).
Сноска. Пункт 61 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 20.07.2012 № 346.
62. Для планирования расходов бюджета администраторы бюджетных программ, не разрабатывающие стратегические планы одновременно с бюджетной заявкой представляют проекты бюджетных программ в срок до 15 мая текущего финансового года в центральный уполномоченной орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
63. Проекты бюджетных программ администраторов республиканских бюджетных программ, не разрабатывающих стратегические планы, после утверждения республиканского бюджета дорабатываются и утверждаются первым руководителем администратора бюджетных программ в недельный срок со дня подписания Президентом Республики Казахстан закона о республиканском бюджете.
Проекты бюджетных программ ревизионных комиссий областей, города республиканского значения, столицы после утверждения соответствующего местного бюджета дорабатываются и утверждаются председателем соответствующей ревизионной комиссии до 30 декабря текущего финансового года.
Проекты бюджетных программ аппаратов маслихатов областей, города республиканского значения, столицы, районов (города областного значения) после утверждения соответствующего местного бюджета дорабатываются и утверждаются секретарем соответствующего маслихата до 30 декабря текущего финансового года.
Проекты бюджетных программ администраторов бюджетных программ, финансируемых из бюджета района (города областного значения), не разрабатывающих стратегические планы, после утверждения соответствующего местного бюджета дорабатываются и утверждаются соответствующими местными исполнительными органами района (города областного значения) до 30 декабря текущего финансового года.
Сноска. Пункт 63 в редакции приказа Министра финансов РК от 20.02.2012 № 103; с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 20.07.2012 № 346.
64. Внесение изменений и дополнений в бюджетные программы администраторов бюджетных программ, не разрабатывающих стратегические планы допускается, в случаях:
1) принятия новых либо внесения изменений в законы Республики Казахстан;
2) принятия новых либо внесения изменений в программные документы;
3) изменения функций, структуры государственного органа;
4) изменения параметров республиканского или местных бюджетов, влияющих на достижение показателей.
При внесении изменений и дополнений в бюджетные программы администраторов бюджетных программ, не разрабатывающих стратегические планы соблюдаются требования, установленные настоящими Правилами при разработке и утверждении бюджетных программ.
В случае внесения изменений и дополнений в бюджетные программы, связанных с уточнением бюджета, соблюдаются требования, установленные Бюджетным кодексом при разработке и утверждении бюджета.
Проекты изменений и дополнений в бюджетные программы, связанные с изменением объема финансирования, рассматриваются соответствующей бюджетной комиссией.
Приложение 1
к Правилам составления
Единой бюджетной классификации
Республики Казахстан
Классификация поступлений бюджета
___________________________________________________________________
Категория
|
|Класс
| |
| |Подкласс
| | |
| | |Специфика
| | | |
| | | |Дата окончания действия
| | | |    Наименование
___________________________________________________________________
0
00
0
00
___________________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам составления
Единой бюджетной классификации
Республики Казахстан
Функциональная классификация расходов бюджета
___________________________________________________________________
Функциональная группа
|
| Подфункция
| |
| |Администратор программ
| | |
| | |Программа
| | | |
| | | |Подпрограмма
| | | | |
| | | | |Дата окончания действия
| | | | | |
| | | | | |Наименование
___________________________________________________________________
00
0
000
000
000
___________________________________________________________________
Приложение 3
к Правилам составления
Единой бюджетной классификации
Республики Казахстан
Экономическая классификация расходов бюджета
___________________________________________________________________
Категория
|
|Класс
| |
| |Подкласс
| | |
| | |Специфика
| | | |
| | | |Дата окончания действия
| | | | |Наименование
___________________________________________________________________
0
0
000
000
___________________________________________________________________
Приложение 4
к Правилам составления
Единой бюджетной классификации
Республики Казахстан
Структура специфики экономической классификации расходов
бюджета Республики Казахстан
Подкласс
Наименование
Специфика
Определение
Перечень
затрат
Приложение 5
к Правилам составления
Единой бюджетной классификации
Республики Казахстан
форма
БЮДЖЕТНАЯ ПРОГРАММА
администратора бюджетных программ, не разрабатывающего
стратегический план
Сноска. Приложение 5 в редакции приказа Министра финансов РК от 20.07.2012 № 346.
код и наименование администратора бюджетной программы _______________
код и наименование бюджетной программы на _____________________ годы
Нормативная правовая
основа бюджетной
программы
Описание (обоснование)
бюджетной программы
Вид бюджетной
программы
в зависимости от уровня
государственного
управления
в зависимости от
содержания
в зависимости от
способа реализации
текущая/развитие
Цель бюджетной
программы
Задачи бюджетной
программы
Мероприятия по реализации программы
срок реализации в плановом периоде
1
2
3
4
Наименование
показателей
бюджетной
программы
ед.
изм.
отчет-
ный
год
план
текуще-
го года
плановый период
1
2
3
4
5
6
7
Показатели
прямого
результата
Показатели
конечного
результата *
Показатели
качества*
Показатели
эффективности*
Объем бюджетных
средств
тыс.
тенге
* данные строки не заполняются по текущей бюджетной программе, направленной на обеспечение деятельности государственного органа.