Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Мемлекеттік басқару академиясына қабылдаудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2010 жылғы 11 мамырдағы № 02-01-02/80 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 23 маусымда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6308 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 2012 жылғы 9 шілдедегі № 02-01-02/90 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 2012.07.09 № 02-01-02/90 Бұйрығымен.
Ескерту. Тақырыбына өзгеріс енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 1 сәуірдегі № 161 бұйрығымен бекітілген Жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіби оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қабылдаудың үлгі Ережесінің 4-тармағына (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 5214 болып тіркелген) сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Келесі:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Мемлекеттік басқару академиясының магистратурасына қабылдау Ережесі;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Мемлекеттік басқару академиясының докторантурасына қабылдау Ережесі;
3) осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Мемлекеттік басқару академиясының Ұлттық Мемлекеттік саясат мектебіне қабылдау Ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет істері Агенттігі Төрағасының орынбасары А. Шомановқа жүктелсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                         Қ. Нұрпейісов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
_______ Ж. Түймебаев
2010 жылғы 26 мамыр
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі Төрағасының
2010 жылғы 11 мамырдағы
№ 02-01-02/80 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы
Мемлекеттік басқару академиясының магистратурасына қабылдау
ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясының (бұдан әрі - Академия) магистратурасына қабылдаудың осы Ережелері Қазақстан Республикасының «Білім туралы»,  «Ғылым туралы» Заңдарына, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 1 сәуірдегі № 161 бұйрығымен бекітілген Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын жүзеге асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың типтік ережелеріне (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 5214 болып енгізілген), Академия Жарғысына сәйкес әзірленді.

О некоторых вопросах приема в Академию государственного управления при Президенте Республики Казахстан
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 11 мая 2010 года № 02-01-02/80. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2010 года № 6308. Утратил силу приказом Председателя агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 9 июля 2012 года № 02-01-02/90
Сноска. Утратил силу приказом Председателя агентства РК по делам государственной службы от 09.07.2012 № 02-01-02/90.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 3.
В соответствии с пунктом 4 Типовых Правил приема в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы послевузовского образования, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 апреля 2008 года № 161 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5214), ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила приема в магистратуру Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила приема в докторантуру Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила приема в Национальную Школу государственной политики Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы А. Шоманова.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель                               К. Нурпеисов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
_______________ Ж. Туймебаев
26 мая 2010 года
Приложение 1
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по делам государственной службы
от 11 мая 2010 года № 02-01-02/80
Правила
приема в магистратуру
Академии государственного управления
при Президенте Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила приема в магистратуру Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан (далее - Академия) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан "Об образовании", "О науке", Типовыми правилами приема на обучение в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы послевузовского образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 01 апреля 2008 года № 161, (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5214), Уставом Академии.

2. Академия магистратурасына Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ шетел азаматтары және Қазақстан Республикасының аумағында тұрғылықты тұратын, азаматтығы жоқ тұлғалар қабылданады.
3. Академия магистранттарының контингенті мен санын қалыптастыру республикалық бюджет қаржысы есебінен қаржыландыру көлемі шегінде, сондай-ақ жеке және/немесе заңды тұлғалардың қаражаты есебінен ақылы негізде жүзеге асырылады.
4. Магистратураға түсу емтихандарын өткізу және оқуға қабылдау кезеңіне Академия ректорының бұйрығымен Қабылдау, емтихан және апелляциялық комиссия құрылады.
Академия ректоры Қабылдау комиссиясының төрағасы болып табылады.
5. Өтініштер 01-31 шілде аралығында қабылданады.
Қабылдау емтихандары 1–20 тамыз аралығында, оқуға қабылдау – 31 тамызға дейін жүргізіледі.
6. Академия құжаттарды тапсыру мерзімі басталғанға дейiнгі отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей даярлау мамандықтарын, оқу мерзімі, шарттары (бюджеттік немесе ақылы негізде) және оқыту тілдерін көрсете отырып, магистратураға қабылдауды бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабарлайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
2. Магистратураға оқуға түсушілерді қабылдау тәртібі
7. Магистратураға жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын меңгерген адамдар қабылданады.
8. Академияның магистратурасына бюджеттік негізде оқуға түсушілер мемлекеттік қызметкерлер болуы және келесі талаптарға сай болуы тиіс:
1) барлық оқу мерзіміне орташа балы «жақсыдан» төмен емес немесе GPA кемінде 3.0 балы бар жоғары білім туралы дипломының болуы.
Сонымен, «Құқық» тобының мамандықтары бойынша аталған жоғары білім туралы дипломы заң мамандықтары бойынша болуы;
2) құжаттар тапсыру кезеңіне мемлекеттік қызмет өтілі кемiнде 2 (екі) жыл болуы;
3) «Құқық» тобының мамандықтары бойынша – сот, құқық қорғау және өзге мемлекеттiк органдарда мамандығы бойынша еңбек өтiлi кемiнде 2 (екі) жыл болуы;
4) «Халықаралық қатынастар» мамандығы бойынша – Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінде жұмыс iстейтiн және орталық мемлекеттiк органдардың халықаралық ынтымақтастық бөлiмшелерiнде жұмыс iстейтiн адамдар үшiн кемiнде 2 (екі) жыл болуы.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.

2. В магистратуру Академии принимаются граждане Республики Казахстан, а также иностранные граждане и лица без гражданства, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан.
3. Формирование контингента и количество магистрантов Академии осуществляется в пределах объемов финансирования за счет средств республиканского бюджета, а также на платной основе за счет средств физических и/или юридических лиц.
4. На период проведения вступительных экзаменов и зачисления в магистратуру приказом ректора Академии создаются Приемная, экзаменационные и апелляционная комиссии.
Председателем Приемной комиссии является ректор Академии.
5. Прием заявлений проводится с 01 по 30 июля.
Вступительные экзамены проводятся с 1 до 20 августа, зачисление – до 31 августа.
6. Академия не позднее тридцати календарных дней до начала срока подачи документов объявляет прием в магистратуру с указанием специальностей подготовки, сроков, условий (бюджетная или платная основа) и языков обучения через средства массовой информации.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок приема лиц, поступающих в магистратуру
7. В магистратуру принимаются лица, освоившие профессиональные учебные программы высшего образования.
8. Поступающие в магистратуру Академии на бюджетной основе должны являться государственными служащими и отвечать следующим требованиям:
1) наличие диплома о высшем образовании со средним баллом за весь срок обучения не менее, чем "хорошо" или с GPA не ниже 3.0.
При этом, для специальностей группы "Право" указанный диплом о высшем образовании должен быть по юридическим специальностям;
2) наличие стажа государственной службы на момент подачи документов не менее 2 (двух) лет;
3) для специальностей группы "Право" - наличие стажа по специальности в судебных, правоохранительных и иных государственных органах на момент подачи документов не менее 2 (двух) лет;
4) для специальности "Международные отношения" - наличие стажа государственной службы не менее 2 (двух) лет для лиц, работающих в Министерстве иностранных дел Республики Казахстан и в подразделениях международного сотрудничества центральных государственных органов.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9. Академия магистратурасына ақылы негізде оқуға түсушілер мына талаптарға сай болуы тиіс:
1) барлық оқу мерзіміне орташа балы «жақсыдан» төмен емес немесе GPA кемінде 2.67 балы бар жоғары білім туралы дипломының болуы.
Сонымен, «Құқық» тобының мамандықтары бойынша аталған жоғары білім туралы дипломы заң мамандықтары бойынша болуы;
2) «Заңтану» мамандығы бойынша – құжаттар тапсыру кезеңiне мамандығы бойынша еңбек өтiлi кемiнде 2 (екі) жыл.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
10. Магистратураға оқуға түсушілер Академияның Қабылдау комиссиясына мына құжаттарды тапсырады:
1) ректордың атына жазылған өтініш өз еркінше;
2) жұмыс орны бойынша кадр бөлімі растаған кадр есебі жөніндегі жеке іс парағы немесе істеген қызметтерінің тізімі;
3) жоғары білімі туралы құжаттың қосымшасымен бірге нотариалдық расталған (мемлекеттік қызметкерлерге – мемлекеттік органның кадр қызметі растаған) көшірмесі;
4) 3,5х4,5 көлемді 6 фотосурет;
5) медициналық анықтама;
6) жеке басын куәландыратын құжат көшірмесі;
7) еңбек өтілі болған жағдайда, еңбек қызметін растайтын құжаттың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес нотариалдық расталған (мемлекеттік қызметкерлерге – мемлекеттік органның кадр қызметі растаған) көшірмесі;
8) жұмыс орнынан мінездеме;
8-1) осы Ереженiң 13-1-тармағында көрсетiлген бағдарламалар бойынша тест тапсырғандығы туралы қолданыстағы нотариалды куәландырылған (мемлекеттік қызметкерлерге – мемлекеттік органның кадр қызметі растаған) сертификат көшiрмесi (бар болса);
9) ғылыми және ғылыми-әдістемелік еңбектер тізімі (бар болса), аталған құжаттардың көшірмелерімен бірге.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
11. Магистратураға бюджеттік негізде оқуға түсушілер қосымша мыналарды тапсырады:
1) Мемлекеттік органның жетекшісінің немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағыттауға құқығы бар адамның қолы қойылған, Академия бекiткен нысандағы жолдама;
2) жұмыс орнынан санаты және мемлекеттік қызмет өтілі көрсетілген анықтама.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.

9. Поступающие в магистратуру Академии на платной основе должны отвечать следующим требованиям:
1) наличие диплома о высшем образовании со средним баллом за весь срок обучения не менее, чем "хорошо" или с GPA не ниже 2,67.
При этом, для специальностей группы "Право" указанный диплом о высшем образовании должен быть по юридическим специальностям;
2) для специальности "Юриспруденция" - наличие стажа по специальности на момент подачи документов не менее 2 (двух) лет.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Лица, поступающие в магистратуру, подают в Приемную комиссию Академии следующие документы:
1) заявление на имя ректора в произвольной форме;
2) личный листок по учету кадров или послужной список, заверенный кадровой службой по месту работы;
3) нотариально засвидетельствованную (для государственных служащих - заверенную кадровой службой государственного органа) копию документа о высшем образовании с приложением;
4) 6 фотографий размером 3,5 x 4,5;
5) медицинскую справку;
6) копию документа, удостоверяющего личность;
7) нотариально заверенную (для государственных служащих - заверенную кадровой службой государственного органа) копию документа, подтверждающего трудовую деятельность, в соответствии с законодательством Республики Казахстан при наличии стажа работы;
8) характеристику с места работы;
8-1) нотариально засвидетельствованную (для государственных служащих - заверенную кадровой службой государственного органа) копию действительного сертификата о сдаче теста по программам, указанным в пункте 13-1 настоящих Правил (при наличии);
9) список научных и научно-методических работ (при наличии), с предоставлением копий указанных документов.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказом и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Лица, поступающие на обучение в магистратуру на бюджетной основе, дополнительно представляют:
1) направление, подписанное руководителем государственного органа или лицом, имеющим право их назначения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) справку с места работы с указанием категории и стажа государственной службы.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными приказом и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Оқуға түсу емтихандарын өткізу тәртібі
12. Академия магистратурасына оқуға түсушілер мына қабылдау емтихандарын тапсырады:
1) шет тілдерінің бірі бойынша;
2) мамандығы бойынша.
12-1. Шетел азаматтары түсу емтихандарын тапсырады:
1) қазақ немесе орыс тiлдерi бойынша (оқыту тiлi);
2) мамандық бойынша.
Ескерту. 12-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
13. Шет тілдерінің бірі бойынша (ағылшын, француз, неміс) қабылдау емтиханы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ұлттық тестілеу орталығы әзірлеген технологиялар бойынша тапсырылады.
Басқа шет тілдері бойынша емтихан тапсыру және емтихан өткізу түрі (ауызша, жазбаша) туралы мәселені Қабылдау комиссиясы білім саласындағы уәкілетті органның келісімі бойынша шешеді және оны жеке тәртіпте қарастырады.
13-1. Test of English as a Foreign Language (TOEFL, шектi балл - кемiнде 560), International English Language Tests System (IELTS, шектi балл - кемiнде 6.0), Grundbaustein DaF (шектi балл - С 1), Deutsche Sprachprfung fur den Hochschulzugang (DSH, шектi балл - С 1), Diplome d,Etudes en Langue francaise (DELF, шектi балл - В 2), Diplome Approfonde de Langue arancaise (DALF, шектi балл - С 1) Test de connaisances de francaise (TCF, шектi балл - кемiнде 400) бағдарламалары бойынша шет тiлiнен (ағылшын, француз, немiс) тест тапсырғандығы туралы расталған қолданыстағы сертификаты бар Қазақстан Республикасының азаматтары шет тiлiнен түсу емтихандарынан босатылады.
Ескерту. 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
14. Жоғары білім беру бағдарламасының көлемінде мамандығы бойынша қабылдау емтиханын Академияның емтихан комиссиясы ауызша түрде жүргізеді.
15. Академия магистратураға түсу емтихандарының бағдарламаларын жоғары негізгі және арнаулы білім беру пәндерінің типтік бағдарламалары негізінде қалыптастырады.
16. <*>
Ескерту. 16-тармақ алынып тасталды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
17. <*>
Ескерту. 17-тармақ алынып тасталды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
18. <*>
Ескерту. 18-тармақ алынып тасталды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
19. <*>
Ескерту. 19-тармақ алынып тасталды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.

3. Порядок проведения вступительных экзаменов
12. Поступающие в магистратуру Академии сдают вступительные экзамены:
1) по одному из иностранных языков;
2) по специальности.
12-1. Иностранные граждане сдают вступительные экзамены:
1) по казахскому языку или русскому языкам (язык обучения);
2) по специальности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 12-1 в соответствии с приказом и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Вступительный экзамен по одному из иностранных языков (английский, французский, немецкий) сдается по технологиям, разработанным Национальным центром тестирования Министерства образования и науки Республики Казахстана.
Вопрос о сдаче экзамена по другим иностранным языкам и форме проведения экзамена (устный, письменный) решается Приемной комиссией по согласованию с уполномоченным органом в области образования и рассматривается в индивидуальном порядке.
13-1. Граждане Республики Казахстан, имеющие действительный сертификат о сдаче теста по иностранному языку (английский, французский, немецкий) по программам Test of English as a Foreign Language (TOEFL, пороговый балл - не менее 560), International English Language Tests System (IELTS, пороговый балл - не менее 6.0), Grundbaustein DaF (пороговый балл - С 1), Deutsche Sprachprfung fur den Hochschulzugang (DSH, пороговый балл - С 1), Diplome d'Etudes en Langue franсais (DELF, пороговый балл - В 2), Diplome Approfondi de Langue franсais (DALF, пороговый балл - С 1), Тest de connaisances de franсais (TCF, пороговый балл - не менее 400) освобождаются от вступительного экзамена по иностранному языку.
Сноска. Правила дополнены пунктом 13-1 в соответствии с приказом и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Вступительный экзамен по специальности в объеме программы высшего образования проводится экзаменационной комиссией Академии в устной форме.
15. Программы вступительных экзаменов в магистратуру формируются Академией на основе типовых программ по дисциплинам высшего базового и специального образования.
16. - 19. Исключены приказом и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

20. Қабылдау емтихандарының бірінен қанағаттанарлықсыз баға алған тұлға одан әрі конкурсқа қатысуға жіберілмейді.
Емтиханды қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.
21. Қабылдау емтиханының нәтижелерімен келіспеген оқуға түсуші тиісті емтихан тапсырғаннан кейін келесі күні сағат 13.00-ге дейін жазбаша апелляциялық өтініш береді. Апелляциялық комиссия өтініш тапсырылған күннен бастап бір күн ішінде апелляция туралы өтінішті қарайды және емтихан бойынша соңғы баға туралы шешім шығарады.
22. Апелляциялық комиссиясының құрамына мемлекеттік органдардың өкілдері тәуелсіз сарапшы ретінде қатыса алады.
4. Академия магистратурасына қабылдау тәртібі
23. Қабылдау комиссиясы магистранттар қатарына қабылдауды оқуға түсу емтихандарының нәтижелері бойынша конкурстық негізде жүзеге асырады.
24. Қабылдау емтихандарының жиынтығы бойынша оң баға алған және бюджеттiк негiзде оқу үшiн кемiнде 8 балл және ақылы негiзде оқу үшiн кемiнде 7 балл (дәстүрлi бағалау жүйесi бойынша) жинаған тұлғаларды Қабылдау комиссиясы оқуға қабылдануға кандидат ретiнде қарастырады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
25. Бюджеттік негізде оқуға қабылдау кезінде бірдей балл жинаған жағдайда, оқуға түсушілерге мына реттілік бойынша басым құқық беріледі:
1) мамандығы бойынша ең жоғары баға алған;
2) шет/қазақ, орыс тiлi бойынша ең жоғары баға алған;
2-1) мемлекеттік қызметтің басшылық лауазымдарындағы еңбек өтілі көп;
3) тиісті мамандық бейіні бойынша ғылыми жетістіктері (ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы, патенті, ғылыми жарияланымдары) бар;
4) мемлекеттік қызметте көп еңбек өтілі бар;
4-1) магистратура мамандық бейіні бойынша жоғары бiлiм туралы дипломының бар;
5) үздік белгідегі жоғары білім туралы дипломы бар.
Ескерту. 25-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
26. Бюджеттік негізде оқуға қабылдау туралы бұйрық Академия, оқуға түсетін конкурсант және Академияға оқуға жіберген мемлекеттік орган арасындағы үш жақты шарт жасалғаннан кейін жүзеге асырылады.
Ақылы негізде оқуға қабылдау туралы бұйрық шарт жасалғаннан кейін және бірінші оқу жылының толық немесе жартылай (50%) ақысы төленгеннен кейін шығарылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің жанындағы
Мемлекеттік басқару академиясының
магистратурасына қабылдау
Ережелеріне қосымша
Ескерту. Қосымша алынып тасталды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі төрағасының
2010 жылғы 11 мамырдағы
№ 02-01-02/80 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы
Мемлекеттік басқару академиясының докторантурасына қабылдау
ережелері

20. Лица, получившие неудовлетворительную оценку по одному из вступительных экзаменов, не допускаются к дальнейшему участию в конкурсе. Пересдача вступительных экзаменов не допускается.
21. Поступающий, не согласный с результатами вступительных экзаменов, подает письменное апелляционное заявление на следующий день после проведения соответствующего экзамена до 13.00 часов. Апелляционная комиссия рассматривает заявление об апелляции в течение одного дня со дня подачи заявления и принимает решение об окончательной оценке по экзамену.
22. В составе апелляционной комиссии в качестве независимых экспертов могут быть представители государственных органов.
4. Порядок зачисления в магистратуру Академии
23. Зачисление в число магистрантов осуществляется Приемной комиссией на конкурсной основе по результатам вступительных экзаменов.
24. Лица, получившие положительные оценки и набравшие по сумме вступительных экзаменов не менее 8 баллов для обучения на бюджетной основе и не менее 7 баллов (по традиционной системе оценок) для обучения на платной основе, рассматриваются Приемной комиссией как кандидаты на зачисление.
Сноска. Пункт 24 в редакции приказа и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. В случае, набора одинаковых баллов преимущественное право при зачислении на обучение на бюджетной основе предоставляется поступающим в следующей последовательности:
1) получившим наиболее высокую оценку по специальности;
2) получившим наиболее высокую оценку по иностранному/казахскому, русскому языку;
2-1) имеющим больший стаж государственной службы на руководящей должности;
3) имеющим научные достижения по профилю соответствующей специальности (ученая степень, ученое звание, патент, научные публикации);
4) имеющим больший стаж работы на государственной службе;
4-1) имеющим диплом о высшем образовании по профилю специальности магистратуры;
5) имеющим диплом о высшем образовании с отличием.
Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными приказом и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Приказ о зачислении на обучение на бюджетной основе осуществляется после заключения трехстороннего договора между Академией, конкурсантом, зачисляемым на обучение, и государственным органом, направившим на обучение в Академию.
Приказ о зачислении на обучение на платной основе издается после заключения договора и при полной или частичной (50 %) оплате первого года обучения.
Приложение 2
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
от 11 мая 2010 года № 02-01-02/80
Правила приема в докторантуру
Академии государственного управления при
Президенте Республики Казахстан

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясының (бұдан әрі – Академия) докторантурасына қабылдаудың осы ережелері Қазақстан Республикасының «Білім туралы»,  «Ғылым туралы» Заңдарына, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 1 сәуірдегі № 161 бұйрығымен бекітілген Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын жүзеге асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың типтік ережелеріне (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 5214 болып енгізілген), Академия Жарғысына сәйкес әзірленді.
2. Академия докторантурасына Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ шетел азаматтары және Қазақстан Республикасының аумағында тұрғылықты тұратын, азаматтығы жоқ тұлғалар қабылданады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
3. Академияның докторанттар контингентін қалыптастыру республикалық бюджет қаржысы есебінен қаржыландыру көлемі аясында жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
4. Азаматтарды докторантураға қабылдау оқуға түсу емтихандарының нәтижелері бойынша конкурстық негізде жүзеге асырады.
5. Докторантураға түсу емтихандарын өткізу және қабылдау кезеңіне Академия ректорының бұйрығымен Қабылдау, емтихан және апелляциялық комиссия құрылады.
Академия ректоры Қабылдау комиссиясының төрағасы болып табылады.
6. Өтініштер 1–30 шілде аралығында қабылданады. Оқуға түсу емтихандары 1–20 тамыз аралығында, оқуға қабылдау 31 тамызға дейін жүргізіледі.
7. Академия құжаттарды тапсыру мерзімі басталғанға дейiн отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрiлмей докторантураға қабылдауды даярлау мамандықтарын, оқу мерзімі, шарттары және оқыту тілдерін көрсете отырып, бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабарлайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
2. Қабылдауды ұйымдастыру
8. Академия докторантурасына оқуға түсушілер мына талаптарға сай болуы тиіс:
1) магистр академиялық дәрежесінің болуы;
2) кемiнде 3 (үш) жыл мемлекеттiк қызмет өтiлi бар мемлекеттік қызметшілер болуы тиіс.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила приема в докторантуру Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан (далее - Академия) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан "Об образовании", "О науке", Типовыми правилами приема на обучение в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы послевузовского образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 01 апреля 2008 года № 161 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5214), Уставом Академии.
2. В докторантуру Академии принимаются граждане Республики Казахстан, а также иностранные граждане и лица без гражданства, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан.
3. Формирование контингента докторантов Академии осуществляется в пределах объемов финансирования за счет средств республиканского бюджета.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Прием граждан в докторантуру осуществляется на конкурсной основе по результатам вступительных экзаменов.
5. На период проведения вступительных экзаменов и зачисления в докторантуру приказом ректора Академии создаются Приемная, экзаменационные и апелляционная комиссии.
Председателем Приемной комиссии является ректор Академии.
6. Прием заявлений проводится с 1 по 30 июля. Вступительные экзамены проводятся с 1 до 20 августа, зачисление – до 31 августа.
7. Академия не позднее тридцати календарных дней до начала срока подачи документов объявляет прием в докторантуру с указанием специальностей подготовки, сроков, условий и языков обучения через средства массовой информации.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок приема лиц, поступающих в докторантуру
8. Поступающие в докторантуру Академии должны отвечать следующим требованиям:
1) наличие академической степени магистра;
2) поступающие должны являться государственными служащими со стажем государственной службы не менее 3 (трех) лет.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
9. Докторантураға түсетін азаматтар Академияға мына құжаттарды тапсырады:
1) Академия ректорының атына жазылған өтініш, өз еркінше;
2) зерттеу тақырыбы бойынша Академия бекіткен нысанда автореферат түрінде қазақ немесе орыс тілдерінде жазылған негіздеме;
3) 3,5х4,5 көлемді 6 фотосурет;
4) медициналық анықтама;
5) жеке басын куәландыратын құжат көшірмесі;
6) магистр академиялық дәрежесі туралы құжаттың нотариалдық расталған (мемлекеттік қызметкерлерге - мемлекеттік органның кадр қызметі растаған) көшірмесі;
7) жұмыс орнынан мінездеме;
8) еңбек қызметін растайтын құжаттың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес нотариалдық расталған (мемлекеттік қызметкерлерге - мемлекеттік органның кадр қызметі растаған) көшірмесі;
9) ғылыми және ғылыми-әдістемелік еңбектерінің тізімі, аталған құжаттардың көшірмелері;
10) Мемлекеттік органның жетекшісінің немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағыттауға құқығы бар тұлғаның қолы қойылған, Академия бекiткен нысандағы жолдама;
11) мемлекеттік органның кадр қызметі растаған кадрларды есепке алу бойынша жеке іс парағы немесе істеген қызметтерінің тізімі;
12) жұмыс орнынан санаты және мемлекеттік қызмет өтілі көрсетілген анықтама;
13) осы Ереженiң 13-1-тармағында көрсетiлген бағдарламалар бойынша тест тапсырғандығы туралы қолданыстағы нотариалдық расталған (мемлекеттік қызметкерлерге - мемлекеттік органның кадр қызметі растаған) сертификат көшiрмесi (бар болса).
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
10. <*>
Ескерту. 10-тармақ алынып тасталды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
3. Қабылдау емтихандарын өткізу тәртібі
11. Академия докторантурасына оқуға түсушілер мына қабылдау емтихандарын тапсырады:
1) шет тілдерінің бірі бойынша;
2) мамандығы бойынша.
11-1. Шетел азаматтары түсу емтихандарын тапсырады:
1) қазақ немесе орыс тiлдерi бойынша (оқыту тiлi);
2) мамандық бойынша.
Ескерту. 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.

Сноска. Пункт 8 в редакции приказа и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Лица, поступающие в докторантуру, подают в Академию следующие документы:
1) заявление на имя ректора в произвольной форме;
2) обоснование в форме автореферата по теме исследования на казахском или русском языках;
3) 6 фотографий размером 3,5 x 4,5;
4) медицинскую справку;
5) копию документа, удостоверяющего личность;
6) нотариально засвидетельствованную (для государственных служащих - заверенную кадровой службой государственного органа) копию документа о присуждении академической степени магистра;
7) характеристику с места работы;
8) нотариально засвидетельствованную (для государственных служащих - заверенную кадровой службой государственного органа) копию документа, подтверждающего трудовую деятельность, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) список научных и научно-методических работ, с предоставлением копий указанных документов;
10) направление, подписанное руководителем государственного органа или лицом, имеющим право их назначения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
11) личный листок по учету кадров или послужной список, заверенный кадровой службой государственного органа;
12) справку с места работы с указанием категории и стажа государственной службы;
13) нотариально засвидетельствованную (для государственных служащих - заверенную кадровой службой государственного органа) копию  действительного сертификата о сдаче теста по программам, указанным в пункте 13-1 настоящих Правил (при наличии).
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными приказом и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Исключен приказом и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок проведения вступительных экзаменов
11. Поступающие в докторантуру сдают вступительные экзамены:
1) по одному из иностранных языков;
2) по специальности.
11-1. Иностранные граждане сдают вступительные экзамены:
1) по казахскому языку или русскому языкам (язык обучения);
2) по специальности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 11-1 в соответствии с приказом и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

17. Апелляциялық комиссиясының құрамына мемлекеттік органдардың өкілдері тәуелсіз сарапшы ретінде қатыса алады.
4. Академия докторантурасына қабылдау тәртібі
18. Қабылдау комиссиясы докторанттар қатарына қабылдауды оқуға түсу емтихандарының нәтижелері бойынша конкурстық негізде жүзеге асырады.
19. Қабылдау емтихандарының жиынтығы бойынша оң баға алған кемінде 8 балл (дәстүрлі бағалау жүйесі бойынша) жинаған тұлғаларды қабылдау комиссиясы оқуға қабылдануға кандидат ретінде қарастырады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
20. Бiрдей балл жинаған жағдайда, оқуға қабылдау кезiнде мамандығы бойынша ең жоғары баға алған, сосын шет/қазақ, орыс тiлiнен ең жоғары баға алған үмiткерлерге басым құқық берiледi.
Мамандығы бойынша және шет/қазақ, орыс тiлi бойынша бiрдей балл жинаған жағдайда, оқуға қабылдау кезiнде мемлекеттік қызметтің басшылық лауазымдарындағы еңбек өтілі көп бар, сосын тиiстi мамандық бейiнi бойынша ғылыми жетiстiктерi (ғылыми дәрежесi, ғылыми атағы, патенттерi, ғылыми мақалалары және т.б.) бар үмiткерлерге басым құқық берiледi.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
21. Оқуға қабылдау туралы бұйрық Академия, оқуға түсетін конкурсант, және Академияға оқуға жіберген мемлекеттік орган арасындағы үш жақты шарт жасалғаннан кейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі төрағасының
2010 жылғы 11 мамырдағы
№ 02-01-02/80 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы
Мемлекеттік басқару академиясының
Мемлекеттік саясаттың ұлттық мектебіне қабылдау
ЕРЕЖЕЛЕРІ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясы (бұдан әрі Ғ? Академия) Мемлекеттік саясаттың ұлттық мектебіне қабылдаудың осы Ережелері Қазақстан Республикасының «Білім туралы»«Ғылым туралы» Заңдарына, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 1 сәуірдегі № 161 бұйрығымен бекітілген Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын жүзеге асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың типтік ережелеріне (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 5214 болып енгізілген), Академия Жарғысына сәйкес әзірленді.

17. В составе апелляционной комиссии в качестве независимых экспертов могут быть представители государственных органов.
4. Порядок зачисления в докторантуру Академии
18. Зачисление в число докторантов осуществляется Приемной комиссией на конкурсной основе по результатам вступительных экзаменов.
19. Лица, получившие положительные оценки и набравшие по сумме вступительных экзаменов не менее 8 баллов (по традиционной системе оценок), рассматриваются приемной комиссией как кандидаты на зачисление.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. В случае набора одинаковых баллов преимущественное право при зачислении на обучение получают поступающие, получившие наиболее высокую оценку по специальности, затем поступающие, получившие наиболее высокую оценку по иностранному/казахскому, русскому языку.
В случае одинаковых баллов по специальности и по иностранному/казахскому, русскому языку преимущественное право при зачислении на обучение имеют поступающие, имеющие больший стаж государственной службы на руководящей должности, затем поступающие, имеющие научные достижения (ученая степень, ученое звание, патенты, научные публикации и пр.) по профилю соответствующей специальности.
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Приказ о зачислении на обучение осуществляется после заключения трехстороннего договора между Академией, конкурсантом, зачисляемым на обучение, и государственным органом, направившим на обучение в Академию.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по делам государственной службы
от 11 мая 2010 года № 02-01-02/80
ПРАВИЛА
приема в Национальную Школу государственной политики
Академии государственного управления при
Президенте Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила приема в Национальную Школу государственной политики Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан (далее - Академия) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан "Об образовании", "О науке", Типовыми правилами приема на обучение в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы послевузовского образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 01 апреля 2008 года № 161 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5214), Уставом Академии.

2. Академияның Мемлекеттік саясаттың ұлттық мектебіне (бұдан әрі – МСҰМ) Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ шетел азаматтары және Қазақстан Республикасының аумағында тұрғылықты тұратын, азаматтығы жоқ тұлғалар қабылданады.
3. МСҰМ-да білім алушылар контингенті мен санын қалыптастыру республикалық бюджет қаржысы есебінен қаржыландыру көлемі шегінде, сондай-ақ жеке және/немесе заңды тұлғалардың қаражаты есебінен ақылы негізде жүзеге асырылады.
4. МСҰМ-ға оқуға түсу емтихандарын өткізу және оқуға қабылдау кезеңіне Академия ректорының бұйрығымен Қабылдау, емтихан және апелляциялық комиссия құрылады.
Академия ректоры Қабылдау комиссиясының төрағасы болып табылады.
5. МСҰМ-ға оқуға түсушілердің өтініштері 1–30 шілде аралығында қабылданады. Қабылдау емтихандары 1–20 тамыз аралығында, оқуға қабылдау – 31 тамызға дейін жүргізіледі.
6. Академия құжаттарды тапсыру мерзімі басталғанға дейiн отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрiлмей МСҰМ-ға қабылдауды дайындау мамандықтарын, оқу мерзімі, шарттары (бюджеттік немесе ақылы негізде) және оқыту тілдерін көрсете отырып, бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабарлайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
2. МСҰМ-не оқуға түсушілерді қабылдау тәртібі
7. МСҰМ-ға бюджеттік негізде оқуға түсушілер контингенті мыналардан құралады:
1) саяси мемлекеттік қызметшілер;
2) Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2007 жылғы 28 желтоқсандағы № 501 Жарлығымен бекiтiлген санаттар бойынша әкiмшiлiк мемлекеттiк қызметшiлер лауазымдарының Тiзiлiмiне сәйкес А-1, А-2, В-1, В-2, В-3, В-4, С-1, С-2, С-3, С-О-1, С-О-2, D-1, D-2, D-О-1, D-O-2, E-1, E-2 санатындағы әкiмшiлiк мемлекеттiк қызметшiлер;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасымен өзге құқықтық мәртебе айқындалған, орталық және өңірлік комитеттердің (департаменттер мен инспекциялар) басшылары, басшыларының орынбасарлары лауазымындағы мемлекеттік қызметшілер.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
8. МСҰМ-ға ақылы негізде оқуға түсушілер контингенті мыналардан құралады:
1) осы Ережелердің 8-тармағында көрсетілген тұлғалар;
2) ұлттық компаниялардың бірінші басшылары мен департаменттер басшылары орынбасарынан төмен емес қызметтегі лауазымды тұлғалар;

2. В Национальную Школу государственной политики Академии (далее – НШГП) принимаются граждане Республики Казахстан, а также иностранные граждане и лица без гражданства, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан.
3. Формирование контингента и количество обучающихся в НШГП осуществляется в пределах объемов финансирования за счет средств республиканского бюджета, а также на платной основе за счет средств физических и/или юридических лиц.
4. На период проведения вступительных экзаменов и зачисления в НШГП приказом ректора Академии создаются Приемная, экзаменационные и апелляционная комиссии.
Председателем Приемной комиссии является ректор Академии.
5. Прием заявлений поступающих в НШГП проводится с 1 по 30 июля. Вступительные экзамены проводятся с 1 до 20 августа, зачисление - до 31 августа.
6. Академия не позднее тридцати календарных дней до начала срока подачи документов объявляет прием в НШГП с указанием специальности подготовки, сроков, условий (бюджетная или платная основа) и языков обучения через средства массовой информации.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок приема лиц, поступающих в НШГП
7. Контингент поступающих в НШГП на бюджетной основе формируется из числа:
1) политических государственных служащих;
2) административных государственных служащих категорий А-1, А-2, В-1, В-2, В-3, В-4, С-1, С-2, С-3, С-О-1, С-О-2, D-1, D-2, D-О-1, D-O-2, E-1, E-2 в соответствии с Реестром должностей административных государственных служащих по категориям, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года № 501;
3) государственных служащих, для которых законодательством Республики Казахстан определен иной правовой статус, занимающих должности руководителя, заместителя руководителя центрального и регионального комитетов (департаментов и инспекций).
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Контингент поступающих в НШГП на платной основе формируется из числа:
1) лиц, указанных в пункте 7 настоящих Правил;
2) первых руководителей и должностных лиц национальных компаний, занимающих должности не ниже заместителей руководителей департаментов;

3) «Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 4 желтоқсандағы № 1243 «Мемлекеттік қызметтің кадрлар резерві туралы» Жарлығын іске асырудың кейбір іс-шаралары туралы» Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2006 жылғы 24 наурыздағы № 02-01-02/48 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 4152 болып енгізілген) саяси мемлекеттік қызметтің кадрлар резервіне қабылдау үшін қойылатын талаптарға сай болатын ұйым басшылары.
9. МСҰМ-ға оқуға түсушілер мына талаптарға сай болуы тиіс:
1) жоғары білімінің болуы;
2) құжаттарды тапсыру кезеңіне еңбек өтілінің болуы:
бюджеттік негізде оқуға түсушілер үшін мемлекеттік қызметте кемінде 5 (бес) жыл, оның ішінде басшылық қызметте кемінде 1 (бір) жыл;
ақылы негізде оқуға түсушілер үшін жалпы еңбек өтілі кемінде 7 (жеті) жыл, оның ішінде басшылық қызметте кемінде 1 (бір) жыл, немесе мемлекеттік қызметте 5 (бес) жыл, оның ішінде басшылық қызметте кемінде 1 (бір) жыл.
10. МСҰМ-ға оқуға түсушілер Академияның қабылдау комиссиясына мына құжаттарды тапсырады:
1) ректордың атына жазылған өтініш, өз еркінше;
2) жоғары білімі туралы құжаттың қосымшасымен бірге нотариалдық расталған (мемлекеттік қызметкерлерге – мемлекеттік органның кадр қызметі растаған) көшірмесі;
3) 3,5х4,5 көлемді 6 фотосурет;
4) медициналық анықтама;
5) жеке басын куәландыратын құжат көшірмесі;
6)  еңбек қызметін растайтын құжаттың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес нотариалдық расталған (мемлекеттік қызметкерлерге – мемлекеттік органның кадр қызметі растаған) көшірмесі;
7) жұмыс орнынан мінездеме;
7-1) осы Ереженiң 14-1-тармағында көрсетiлген бағдарламалар бойынша тест тапсырғандығы туралы қолданыстағы нотариалды куәландырылған (мемлекеттік қызметкерлерге – мемлекеттік органның кадр қызметі растаған) сертификат көшiрмесi (бар болса);
8) ғылыми және ғылыми-әдістемелік еңбектері болған жағдайда, аталған құжаттардың көшірмелерімен бірге олардың тізімі;
9) жұмыс орны бойынша кадр бөлімі растаған кадр есебі жөніндегі жеке іс парағы немесе істеген қызметтерінің тізімі.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
11. МСҰМ-ға бюджеттік негізде оқуға түсушілер қосымша мыналарды тапсырады:
1) Мемлекеттік органның жетекшісінің немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағыттауға құқығы бар тұлғаның қолы қойылған, Академия бекiткен нысандағы жолдама;

3) руководителей организаций, соответствующих требованиям для зачисления в кадровый резерв политической государственной службы, утвержденным приказом председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 24 марта 2006 года № 02-01-02/48 "О некоторых мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 4 декабря 2003 года № 1243 "О кадровом резерве государственной службы" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4152).
9. Поступающие в НШГП должны отвечать следующим требованиям:
1) наличие высшего образования;
2) наличие стажа работы на момент подачи документов:
для поступающих на бюджетной основе не менее 5 (пяти) лет на государственной службе, в том числе на руководящей должности не менее 1 (одного) года;
для поступающих на платной основе не менее 7 (семи) лет общего стажа, в том числе на руководящей должности не менее 1 года, либо не менее 5 (пяти) лет на государственной службе, в том числе на руководящей должности не менее 1 года.
10. Поступающие в НШГП подают в Приемную комиссию Академии следующие документы:
1) заявление на имя ректора в произвольной форме;
2) нотариально засвидетельствованную (для государственных служащих - заверенную кадровой службой государственного органа) копию документа о высшем образовании с приложением;
3) 6 фотографий размером 3,5 x 4,5;
4) медицинскую справку;
5) копию документа, удостоверяющего личность;
6) нотариально заверенную (для государственных служащих - заверенную кадровой службой государственного органа) копию документа, подтверждающего трудовую деятельность, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) характеристику с места работы;
7-1) нотариально засвидетельствованную (для государственных служащих - заверенные кадровой службой государственного органа) копию действительного сертификата о сдаче теста по программам, указанным в пункте 14-1 настоящих Правил (при наличии);
8) при наличии, список научных и научно-методических работ, с предоставлением копий указанных документов;
9) личный листок по учету кадров или послужной список, заверенный кадровой службой по месту работы.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказом и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Поступающие на обучение в НШГП на бюджетной основе дополнительно представляют:
1) направление, подписанное руководителем государственного органа или лицом, имеющим право их назначения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

2) жұмыс орнынан санаты және мемлекеттік қызмет өтілі көрсетілген анықтама.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
3. Қабылдау емтихандарын өткізу тәртібі
12. МСҰМ-ға оқуға түсушілер мына қабылдау емтихандарын тапсырады:
1) ағылшын тілі бойынша;
2) мамандығы бойынша.
12-1. Шетел азаматтары түсу емтихандарын тапсырады:
1) қазақ немесе орыс тiлдерi бойынша (оқыту тiлi);
2) мамандық бойынша.
Ескерту. 12-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
13. МСҰМ қабылдау емтихандарының бағдарламаларын жоғары негізгі және арнаулы білім беру пәндерінің типтік бағдарламалары негізінде қалыптастырады.
14. Ағылшын тілі бойынша қабылдау емтихан Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ұлттық тестілеу орталығы әзірлеген технологиялар бойынша тапсырылады.
14-1. Test of English as a Foreign Language (TOEFL, шектi балл - кемiнде 560), International English Language Tests System (IELTS, шектi балл - кемiнде 6.0) бағдарламалары бойынша ағылшын тiлiнен тест тапсырғандығы туралы расталған қолданыстағы сертификаты бар Қазақстан Республикасының азаматтары ағылшын тiлiнен түсу емтихандарынан босатылады.
Ескерту. 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
15. Жоғары бiлiм беру бағдарламасының көлемiнде мамандығы бойынша қабылдау емтиханын емтихан комиссиясы ауызша түрде жүргiзедi.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
16. <*>
Ескерту. 16-тармақ алынып тасталды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
17. Қабылдау емтихандарының бірінен қанағаттанарлықсыз баға алған тұлға одан әрі конкурсқа қатысуға жіберілмейді.
Емтиханды қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.

2) справку с места работы с указанием категории и стажа государственной службы.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными приказом и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок проведения вступительных экзаменов
12. Лица, поступающие в НШГП, сдают вступительные экзамены:
1) по английскому языку;
2) по специальности.
12-1. Иностранные граждане сдают вступительные экзамены:
1) по казахскому языку или русскому языкам (язык обучения);
2) по специальности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 12-1 в соответствии с приказом и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Программы вступительных экзаменов формируются НШГП на основе типовых программ по дисциплинам высшего базового и специального образования.
14. Вступительный экзамен по английскому языку проводится по технологиям, разработанным Национальным центром тестирования Министерства образования и науки Республики Казахстана.
14-1. Граждане Республики Казахстан, имеющие действительный сертификат о сдаче теста по английскому языку по программам Test of English as a Foreign Language (TOEFL, пороговый балл - не менее 560), International English Language Tests System (IELTS, пороговый балл - не менее 6.0), освобождаются от вступительного экзамена по английскому языку.
Сноска. Правила дополнены пунктом 14-1 в соответствии с приказом и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Вступительный экзамен по специальности в объеме программы высшего образования, проводится экзаменационной комиссией в устной форме.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Исключен приказом и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Лица, получившие неудовлетворительную оценку по одному из вступительных экзаменов, не допускаются к дальнейшему участию в конкурсе. Пересдача экзаменов не допускается.

18. Қабылдау емтиханының нәтижелерімен келіспеген оқуға түсуші тиісті емтихан тапсырғаннан кейін келесі күні сағат 13.00-ге дейін апелляциялық комиссияға өтініш береді. Апелляциялық комиссия өтініш тапсырылған күннен бастап бір күн ішінде апелляция туралы өтінішті қарайды және емтихан бойынша соңғы баға туралы шешім шығарады.
19. Апелляциялық комиссиясының құрамына мемлекеттік органдардың өкілдері тәуелсіз сарапшы ретінде қатыса алады.
4. МСҰМ-ға қабылдау тәртібі
20. Қабылдау комиссиясы МСҰМ-ға қабылдауды оқуға түсу емтихандарының нәтижелері бойынша конкурстық негізде жүзеге асырады.
21. Қабылдау емтихандарының жиынтығы бойынша оң баға алған және кемiнде 8 балл (дәстүрлi бағалау жүйесi бойынша) жинаған тұлғаларды Қабылдау комиссиясы оқуға қабылдануға кандидат ретiнде қарастырады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
22. Бюджеттiк негiзде оқуға қабылдау кезiнде бiрдей балл жинаған жағдайда, мамандығы бойынша ең жоғары баға алған, сосын ағылшын/қазақ, орыс тiлi бойынша ең жоғары баға алған оқуға түсушiлерге басым құқық берiледi.
Мамандығы бойынша және ағылшын/қазақ, орыс тiлi бойынша бiрдей балл жинаған жағдайда, қабылдау кезiнде мемлекеттік қызметтің басшылық лауазымдарындағы еңбек өтілі көп бар, сосын тиiстi мамандық бейiнi бойынша ғылыми жетiстiктерi (ғылыми дәрежесi, ғылыми атағы, патенттерi, ғылыми жарияланымдары және басқалар), сосын үздiк белгiдегi жоғары бiлiм туралы дипломы бар азаматтарға басым құқық берiледi.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2011.05.28 № 02-01-02/101 (ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығы.
23. Бюджеттік негізде оқуға қабылдау туралы бұйрық Академия, оқуға түсетін конкурсант, және Академияға оқуға жіберген мемлекеттік орган арасындағы үш жақты шарт жасалғаннан кейін жүзеге асырылады.    Ақылы негізде оқуға қабылдау туралы бұйрық шарт жасалғаннан кейін және бірінші оқу жылының толық немесе жартылай (50%) ақысы төленгеннен кейін шығарылады.

18. Поступающий, не согласный с результатами вступительных экзаменов, подает заявление в апелляционную комиссию на следующий день после сдачи соответствующего экзамена до 13.00 часов. Апелляционная комиссия рассматривает заявление об апелляции в течение одного дня со дня подачи заявления и принимает решение об окончательной оценке по экзамену.
19. В составе апелляционной комиссии в качестве независимых экспертов могут быть представители государственных органов.
4. Порядок зачисления в НШГП
20. Зачисление в НШГП осуществляется Приемной комиссией на конкурсной основе по результатам вступительных экзаменов.
21. Лица, получившие положительные оценки и набравшие по результатам вступительных экзаменов не менее 8 баллов (по традиционной системе оценок) рассматриваются Приемной комиссией как кандидаты на зачисление.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. В случае набора одинаковых баллов преимущественное право при зачислении на обучение на бюджетной основе имеют поступающие, имеющие наиболее высокую оценку по специальности, затем поступающие, имеющие наиболее высокую оценку по английскому/казахскому, русскому языку.
В случае одинаковых баллов по специальности и по английскому/казахскому, русскому языку преимущественное право при зачислении имеют поступающие, имеющие больший стаж государственной службы на руководящей должности, затем поступающие, имеющие научные достижения (ученая степень, ученое звание, патенты, научные публикации и пр.) по профилю соответствующей специальности; затем поступающие, имеющие дипломы о высшем образовании с отличием.
Сноска. Пункт 22 в редакции приказа и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.05.2011 № 02-01-02/101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Приказ о зачислении на обучение на бюджетной основе осуществляется после заключения трехстороннего договора между Академией, конкурсантом, зачисляемым на обучение, и государственным органом, направившим на обучение в Академию.
Приказ о зачислении на обучение на платной основе издается после заключения договора и при полной или частичной (50 %) оплате первого года обучения.