Әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді өтеусіз негізде ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің 2010 жылғы 14 шілдеде № 183 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 16 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6394 болып енгізілді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 24.11.2015 № 711 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2), 3) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 01.08.2022 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді өтеусіз негізде ұсыну қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 24.11.2015 № 711 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Құқықтық және ұйымдық қамтамасыз ету департаменті Тіркелімдер және сыныптамалар департаментімен бірге заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің жауапты хатшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Төрағаның м.а. Ж. Жарқынбаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау
(Монополияға қарсы агенттік)
агенттігінің төрағасының м.а.
Б. Парсегов ______________
2010 жылғы 16 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік хатшысы-
Сыртқы істер министрi
Қ. Саудабев ______________
2010 жылғы 15 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық ғарыш агенттігінің төрағасы
Т. Мұсабаев ______________
2010 жылғы 15 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрi
Ж. Досқалиев ______________
2010 жылғы 15 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
В. Божко ______________
2010 жылғы 20 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Көлiк және коммуникация министрі
Ә. Кұсайынов ______________
2010 жылғы 15 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет министрі
М. Құл-Мұхаммед ______________
2010 жылғы 16 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Бiлiм және ғылым министрі
Ж. Түймебаев _____________
2010 жылғы 15 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтiк
қорғау министрі
Г. Әбдіқалықова ______________
2010 жылғы 15 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Байланыс және Ақпарат министрі
А. Жұмағалиев ______________
2010 жылғы 16 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Жер ресурстарын басқару жөнiндегi
агенттiгiнің төрағасы
Ө. Өзібеков ______________
2010 жылғы 16 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі
агенттігінің төрағасы
Қ. Нұрпейісов ______________

Об утверждении Правил представления административных данных административными источниками на безвозмездной основе
Приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 14 июля 2010 года № 183. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 августа 2010 года № 6394.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии с подпунктами 2), 3) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 01.08.2022 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила представления административных данных административными источниками на безвозмездной основе.
2. Департаменту правового и организационного обеспечения совместно с Департаментом регистров и классификаций Агентства Республики Казахстан по статистике обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование в средствах массовой информации настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Агентства Республики Казахстан по статистике.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
И.о. Председателя
Ж. Джаркинбаев
"СОГЛАСОВАН"
И.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан
по защите конкуренции
(Антимонопольное агентство)
________________ Б. Парсегов
16 июля 2010 года
"СОГЛАСОВАН"
Государственный секретарь
Республики Казахстан -
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
________________ К. Саудабаев
15 июля 2010 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Национального
космического агентства
Республики Казахстан
________________ Т. Мусабаев
15 июля 2010 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
_______________ Ж. Доскалиев
15 июля 2010 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
________________ В. Божко
20 июля 2010 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
________________ А. Кусаинов
15 июля 2010 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр культуры
Республики Казахстан
________________ М. Кул-Мухаммед
16 июля 2010 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
________________ Ж. Туймебаев
15 июля 2010 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
________________ Г. Абдыкаликова
15 июля 2010 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр связи и информации
Республики Казахстан
________________ А. Жумагалиев
16 июля 2010 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Агентства
по управлению земельными ресурсами
Республики Казахстан
________________ У. Узбеков
16 июля 2010 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
________________ К. Нурпеисов

2010 жылғы 19 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ішкi iстер министрi
С. Баймағанбетов ______________
2010 жылғы 30 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және жаңа технологиялар
бірінші Вице-министрі
А. Рау ______________
2010 жылғы 17 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қоршаған ортаны қорғау министрі
Н. Әшімов ______________
2010 жылғы 17 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Күрішбаев ______________
2010 жылғы 16 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Жәмішев ______________
2010 жылғы 19 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт министрі
Т. Досмұханбетов ______________
2010 жылғы 19 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Ә. Жақсыбеков ______________
2010 жылғы 19 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Экономикалық даму және сауда министрі
Ж. Айтжанова ______________
2010 жылғы 19 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігінің төрағасы
Н. Алдабергенов ______________
2010 жылғы 20 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылығы істері жөніндегі
агенттігінің төрағасы
С. Нокин ______________
2010 жылғы 17 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуроры
Қ. Мәми ______________
2010 жылғы 27 шілде
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының міндетін
атқарушының
2010 жылғы 14 шілдедегі
№ 183 бұйрығымен
бекітілген
Әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді өтеусіз негізде ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 27.09.2024 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді өтеусіз негізде ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 16-бабы 3-тармағының 2), 3) тармақшаларына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді өтеусіз негізде ұсыну, әкімшілік дереккөздердің мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ведомствосымен (бұдан әрі - уәкілетті орган ведомствосы) әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды (бұдан әрі - әкімшілік деректердің нысандары), сондай-ақ көрсеткіштерді есептеу әдістемесін келісу рәсімін, әкімшілік деректерді мемлекеттік органдарда қалыптастырылатын есептіліктің бірыңғай тізіліміне (бұдан әрі - тізілім) орналастыру рәсімін, сонымен қатар қолда бар және әзірленетін әкімшілік деректер туралы ақпаратты ұсыну тәртібін айқындайды.

19 июля 2010 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_______________ С. Баймаганбетов
30 июля 2010 года
"СОГЛАСОВАН"
Первый Вице-министр
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
________________ А. Рау
17 июля 2010 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр охраны окружающей среды
Республики Казахстан
________________ Н. Ашимов
17 июля 2010 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
________________ А. Куришбаев
16 июля 2010 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
________________ Б. Жамишев
19 июля 2010 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
________________ Т. Досмуханбетов
19 июля 2010 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр обороны
Республики Казахстан
________________ А. Джаксыбеков
19 июля 2010 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр экономического развития
и торговли
Республики Казахстан
________________ Ж. Айтжанова
19 июля 2010 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию естественных монополий
________________ Н. Алдабергенов
20 июля 2010 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам строительства и
жилищно-коммунального хозяйства
________________ С. Нокин
17 июля 2010 года
"СОГЛАСОВАН"
Генеральный прокурор
Республики Казахстан
________________ К. Мами
27 июля 2010 года
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по статистике
от 14 июля 2010 года № 183
Об утверждении Правил представления административных данных административными источниками на безвозмездной основе
Сноска. Правила - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 27.09.2024 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления административных данных административными источниками на безвозмездной основе (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктами 2), 3) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон).
2. Правила определяют порядок представления административных данных административными источниками на безвозмездной основе, процедуру согласования административными источниками с ведомством уполномоченного органа в области государственной статистики (далее – ведомство уполномоченного органа) форм, предназначенных для сбора административных данных (далее – формы административных данных), а также методики расчета показателей, процедуру размещения административных данных в единый реестр отчетности, формируемой в государственных органах (далее – реестр), а также порядок представления информации об имеющихся и разрабатываемых административных данных.

3. Уәкілетті органның ведомствосы және оның аумақтық бөлімшелері әкімшілік деректерді статистикалық ақпаратты түзу және статистикалық тіркелімдерді өзектілендіру үшін пайдаланады.
4. Осы Қағидаларда Заңда айқындалған мәндердегі ұғымдар, сонымен қатар мына терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) әкімшілік көрсеткіш – Статистикалық жұмыстар жоспарына сәйкес қалыптастырылатын статистикалық ақпаратты қоспағанда, әкімшілік дереккөздер құзыреті щегінде қалыптастыратын, орын мен уақыттың нақты жағдайында құбылыстың немесе процестің мәнін көрсететін көрсеткіш.
2) әкімшілік көрсеткіштердің бірыңғай анықтамалығы (бұдан әрі - ӘКБА) – жинақтау, өңдеу және жариялау әкімшілік дереккөздің құзыретіне жататын, әкімшілік дереккөздер қалыптастыратын әкімшілік көрсеткіштерден тұратын тізбе..
2-тарау. Әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді ұсыну тәртібі
5. Әкімшілік деректерді статистикалық ақпаратты өндіру және статистикалық тіркелімдерді өзектендіру үшін пайдалану мақсатында уәкілетті органның ведомствосы тізілім деректері негізінде, сондай-ақ өз қажеттіліктерін ескере отырып, Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16777 болып тіркелген) бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларына сәйкес "электрондық үкімет" веб-порталындағы сервистер тізілімінде интеграциялық сервис болған жағдайда ақпараттандыру объектілерін интеграциялауға бастамашылық жасайды.
Ақпараттық жүйелерді интеграцияламай жүзеге асырылатын өзара іс-қимыл бойынша бірлескен актілер әзірленеді, оған орталық (немесе уәкілетті органның ведомстволары) немесе жергілікті атқарушы органдардың басшылары (не олардың міндеттерін атқаратын адамдар) қол қояды.
6. Уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдары әкімшілік дереккөздерге қатысты мемлекеттік бақылауды жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар және Қазақстан Республикасының заңымен қорғалатын өзге де құпия туралы заңнамасында көзделген талаптарды сақтай отырып, әкімшілік деректерді алады.
7. Уәкілетті органның ведомствосына шаруашылық бойынша есепке алу деректерін ұсыну Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 10 маусымдағы № 136 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6334 болып тіркелген) бекітілген әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары бойынша статистикалық әдіснамаға сәйкес жүзеге асырылады.

3. Административные данные используются ведомством уполномоченного органа и его территориальными подразделениями для производства статистической информации и актуализации статистических регистров.
4. В настоящих Правилах используются понятия в значениях, определенных в Законе, а также следующие термины и определения:
1) административный показатель – показатель, формируемый административными источниками в рамках компетенции, отражающий сущность явления или процесса в конкретных условиях места и времени, за исключением статистической информации, формируемой в соответствии с Планом статистических работ;
2) единый справочник административных показателей (далее - ЕСАП) – перечень, состоящий из административных показателей, формируемых административными источниками, сбор, обработка и публикация которых входит в компетенцию административного источника.
Глава 2. Порядок представления административных данных административными источниками
5. В целях использования административных данных для производства статистической информации и актуализации статистических регистров, ведомство уполномоченного органа на основе данных реестра, а также с учетом своих потребностей инициирует интеграцию объектов информатизации при условии наличия интеграционного сервиса в реестре сервисов на веб-портале "электронного правительства" в соответствии с Правилами интеграции объектов информатизации "электронного правительства", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16777).
По взаимодействиям, осуществляемым без интеграции информационных систем, разрабатываются совместные акты, которые подписываются руководителями центральных (или ведомств уполномоченного органа) или местных исполнительных органов (либо лицами, исполняющими их обязанности).
6. Должностные лица ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений при проведении государственного контроля в отношении административных источников получают административные данные, с соблюдением требований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных секретах и иной охраняемой законом Республики Казахстан тайне.
7. Представление данных похозяйственного учета в ведомство уполномоченного органа осуществляется в соответствии со Статистической методологией по ведению похозяйственного учета и форм организации ведения регистрационных записей, утвержденной приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 10 июня 2010 года № 136 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6334).

8. Уәкілетті органның ведомствосы алынған әкімшілік деректерді бекітілген статистикалық әдіснамаға сәйкес өңдейді және олар тек ресми статистикалық ақпарат түрінде таратуға жатады.
Уәкілетті органның ведомствосы қолжетімділігі шектеулі және грифі бар алынған әкімшілік көрсеткіштерді "Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 маусымдағы № 429 қаулысына сәйкес өңдейді.
9. Әкімшілік дереккөздер қалыптастыратын әкімшілік көрсеткіштер Ұлттық анықтамалық ақпаратқа кіретін және ӘКБА-ға енгізуге жатады.
10. Заңның 16-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әкімшілік дереккөздер әкімшілік деректер мен Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын қалыптастыру кезінде ӘКБА-ны қолдануы міндетті.
11. Әкімшілік дереккөздер уәкілетті органның ведомствосымен келісу бойынша әкімшілік деректер нысандарын, сондай-ақ көрсеткіштерді есептеу әдістемелерін бекітеді.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған, бекітілген нысандарға сәйкес жиналатын мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде қалыптастырылған әкімшілік көрсеткіштер болған кезде тек оларды агрегаттау жүзеге асырылатын және есептеудің өзге де алгоритмдері көзделмейтін өңдеу процесінде көрсеткіштерді есептеу әдістемелерін әзірлеу және бекіту талап етілмейді.
12. Әкімшілік деректер нысандары мынадай құрылымнан тұрады:
1) титулдық парақ;
2) негізгі бөлік;
3) толтыру жөніндегі түсіндірме;
4) қосымша (қажет болған жағдайда).
Әкімшілік деректер нысандарының титулдық парағы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
Әкімшілік деректер нысанының негізгі бөлігін әкімшілік дереккөздер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірлейді және әкімшілік деректерді жинауға арналған көрсеткіштердің және (немесе) мәселелердің тізбесі мен үлгілік мекенжай бөлігін қамтиды.
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірленеді.
13. Әкімшілік дереккөздер осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсеткіштерді есептеу әдістемесін әзірлейді.
Көрсеткіштерді есептеу әдістемесі мыналарды қамтиды:
1) көрсеткіштерді қалыптастыру кезеңділігі және мерзімдері;
2) ақпарат көздері (нысан, ақпараттық жүйелер, басқа дереккөздер);
3) әкімшілік деректерді ұсынатын адамдар тобы;
4) егер агрегациядан басқа көрсеткіш қосымша есептеуді қажет ететін болса, көрсеткіштерді қалыптастыру (есептеу) әдісінің сипаттамасы;
5) шығыс ақпаратты орналастыру орны.
Көрсеткіштерді есептеу әдістемесінің жобасын:

8. Полученные административные данные обрабатываются ведомством уполномоченного органа в соответствии с утвержденной статистической методологией и подлежат распространению только в виде официальной статистической информации.
Полученные административные показатели, имеющие ограниченный доступ и гриф, обрабатываются ведомством уполномоченного органа в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2022 года № 429 "Об утверждении Правил отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней".
9. Административные показатели, формируемые административными источниками, подлежат включению в ЕСАП, который входит в Национальную справочную информацию.
10. ЕСАП обязателен к применению административными источниками при формировании административных данных и документов Системы государственного планирования согласно подпункту 1) пункта 3 статьи 16 Закона.
11. Административные источники утверждают по согласованию с ведомством уполномоченного органа формы административных данных, а также методики расчета показателей.
12. Формы административных данных имеют следующую структуру:
1) титульный лист;
2) основная часть;
3) пояснение по заполнению;
4) приложение (при необходимости).
Титульный лист формы административных данных оформляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Основная часть формы административных данных разрабатывается административными источниками по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и содержит перечень показателей и (или) вопросов для сбора административных данных и типовую адресную часть.
Пояснение по заполнению формы административных данных разрабатывается по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
13. Административные источники разрабатывают методику расчета показателей по форме согласно Приложению 4 к настоящим Правилам.
Методика расчета показателей содержит следующее:
1) периодичность и сроки формирования показателей;
2) источники информации (форма, информационные системы, другие источники);
3) круг лиц, представляющих административные данные;
4) описание метода формирования (расчета) показателей, если показатель требует дополнительного расчета, кроме агрегации;
5) место размещения выходной информации.
Проект методики расчета показателей:

1) әкімшілік дереккөз Заңның 16-бабы 3-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес келісу үшін уәкілетті органның ведомствосына ұсынады;
2) уәкілетті органның ведомствосы оның түскен күнінен кейін он жұмыс күні ішінде қарайды.
14. Әкімшілік деректер нысандарын бекіту туралы нормативтік құқықтық актінің жобасын уәкілетті органның ведомствосы "Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық сыныптауыштарға сәйкестігі, әкімшілік деректер нысандарында көрсетілген көрсеткіштерге жалпымемлекеттік, ведомстволық статистикалық байқаулардың статистикалық нысандарының көрсеткіштерімен салыстырмалы талдау жүргізу арқылы қайталанатын көрсеткіштердің болуы мәніне түскен күнінен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды.
Қайталанатын көрсеткіштер болған жағдайда уәкілетті органның ведомствосы оларды әкімшілік деректер нысандарынан немесе жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқаулардың нысандарынан алып тастау туралы мәселені шешу үшін уәкілетті орган ведомствосының лауазымды адамдары мен әкімшілік дереккөзден жұмыс кездесуіне бастамашылық жасайды. Мәселені ұзақ қаралған кезде мерзімі тағы отыз жұмыс күніне ұзартылады.
15. Әкімшілік деректердің келісілген нысандары негізінде уәкілетті органның ведомствосы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті орган ведомствосының Интернет-ресурсында орналастырылатын әкімшілік дереккөздер бөлінісінде тізілімнің құрылымын тұрақты негізде жүргізеді.
16. Уәкілетті органның ведомствосы әкімшілік дереккөздерден жылына бір рет осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша статистикалық қызметті қоспағанда, стратегиялық, реттеуіш, іске асыру немесе бақылау функцияларын іске асыру процесінде қалыптастырылатын қолда бар және әзірленетін әкімшілік деректер туралы ақпаратты сұратады.
17. Әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді өтеусіз негізде беру тәртібін бұзуы Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа әкеп соғады.
Әкімшілік дереккөздердің
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректер нысанының титулдық парағы
____________________________
20 __ жылғы "__" ______ № ___
бұйрығына /қаулысына №__
қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады:
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған:
Әкімшілік нысанның атауы:
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі):
Кезеңділік:
Есепті кезең:
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы:
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
ЖСН/БСН
(деректерді жеке адамдар ұсынған жағдайда, сондай-ақ агрегатталған түрде толтырылмайды)
Жинау әдісі (қағаз жеткізгіште, электронды түрде, телефон арқылы сауал салудың компьютерлендірілген жүйесі, қағаз жеткізгішті пайдалана отырып интервьюердің жеке сауал салуы кезінде, дербес есептеу құрылғысын пайдалана отырып, интервьюердің жеке салуы кезінде):
*Әкімшілік дереккөздер қажет болған жағдайда нысанды мемлекеттік және орыс тілдерінде жеке әзірлейді.
Әкімшілік дереккөздердің
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның негізгі бөлігі Основная часть формы, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе Кестенің атауы/Наименование таблицы
Жолдар коды (шифры) /Код (шифр) строк
Бағандар атауы/Наименование граф
А
1
2
3
4
5
6
Жолдардың атауы/
Наименование строк
Сандық, әріптік және графикалық деректер/Числовые, буквенные и графические данные
Ескертпе:
Кестенің атауында кестенің негізі мазмұны қысқа және нақты көрсетіледі. Бағандардың атауында кезең, ұлттық анықтамалық ақпарат, жолдардың атауында зерттелетін объектілер, жекелеген бірліктер, оң жақ бөлігінде зерттелетін объектілерді сипаттайтын көрсеткіштер көрсетіледі.
Өлшем бірліктері егер зерттелетін объектілер кестесінің барлық көрсеткіштеріне қатысты болса, кестенің атауында, басқа жағдайларда бағандардың немесе жолдардың атауларында көрсетіледі. Кестенің жолдары кодтармен немесе шифрлармен белгіленеді. Кестенің деректерге арналған оң бөлігінің бағандары реттік нөмірлермен нөмірленеді. Зерттелетін объектілер, жолдардың коды немесе шифры орналасатын кестенің сол бөлігінің бағандары "А", "Б" әріптерімен және тағы сол сияқты белгіленеді.
Примечание:
В наименование таблицы кратко и точно отражается основное содержание таблицы. В наименовании граф указываются, период, национальная справочная информация, наименовании строк – изучаемые объекты, отдельные единицы, в правой части – показатели, характеризующие изучаемые объекты.
Единицы измерения указываются в наименовании таблицы, если относятся ко всем показателям таблицы изучаемых объектов, в других случаях – в наименованиях граф или строк. Строки таблицы обозначаются кодами или шифрами. Графы правой части таблицы, предназначенные для данных, нумеруются порядковыми номерами. Графы левой части таблицы, в которой находятся изучаемые объекты, код или шифр строк, обозначаются буквами "А", "Б" и так далее.
Типтік мекенжай бөлігі/Типовая адресная часть
Атауы
Наименование______________________
__________________________________
Мекенжайы
Адрес_______________________
____________________________
Телефоны
Телефон ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/
Адрес электронной почты _______________________________
Орындаушы
Исполнитель____________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)             қолы, телефон
фамилия, имя и отчество (при его наличии)                   подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)             қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)                   подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства). _________________
2Әкімшілік дереккөздер қажет болған жағдайда нысанды бөлек мемлекеттік және орыс тілдерінде әзірлейді. Әкімшілік дереккөздер әзірлеген әкімшілік деректер нысанының негізгі нысанының кестесі ұсынылған нұсқадан өзгеше болуы мүмкін.
Әкімшілік дереккөздердің
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде ұсыну қағидаларына
3-қосымша
Нысан
________________________
________________________
202_ жылғы " _ "________
№ __ бұйрығына/ қаулысына
№ __ қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Нысан атауы" (нысанның индексі және кезеңділігі)
Әкімшілік нысанында пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар
Әдіснамалық түсіндірмелер
Арифметикалық-логикалық бақылау (қажет болған жағдайда)
Әкімшілік дереккөздердің
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік көрсеткіштерді есептеу әдістемесі

1) представляется административным источником в ведомство уполномоченного органа для согласования в соответствии с подпунктом 2-1) пункта 3 статьи 16 Закона;
2) рассматривается ведомством уполномоченного органа в течение десяти рабочих дней после дня его поступления.
14. Проект нормативного правового акта об утверждении форм административных данных рассматривается ведомством уполномоченного органа на предмет соответствия национальным классификаторам технико-экономической информации, согласно Закону Республики Казахстан "О стандартизации", наличия дублирующих показателей путем проведения сравнительного анализа показателей, указанных в формах административных данных с показателями статистических форм общегосударственных, ведомственных статистических наблюдений в течение десяти рабочих дней после дня его поступления.
При наличии дублирующих показателей, ведомством уполномоченного органа инициируется рабочая встреча из числа должностных лиц ведомства уполномоченного органа и административного источника, для решения вопроса об их исключении из форм административных данных или из форм общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений. При длительном рассмотрении вопроса, срок продлевается еще на тридцать рабочих дней.
15. На основе согласованных форм административных данных, ведомством уполномоченного органа на постоянной основе ведется структура реестра в разрезе административных источников, который размещается на Интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
16. Ведомство уполномоченного органа один раз в год запрашивает у административных источников информацию об имеющихся и разрабатываемых административных данных, которые формируются в процессе реализации стратегических, регулятивных, реализационных или контрольных функций, за исключением статистической деятельности по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
17. Нарушение порядка представления административных данных административными источниками на безвозмездной основе влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам представления
административных данных
административными источниками
на безвозмездной основе
Форма
Титульный лист формы административных данных
Приложение __ к приказу/
постановлению ___________
_________________________
от "__"_______20_ года № __
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется:
Форма, предназначенная для сбора административных данных
на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе:
Наименование административной формы:
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных
на безвозмездной основе
(краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы):
Периодичность:
Отчетный период:
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора
административных данных на безвозмездной основе:
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе:
ИИН/БИН
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами, а также
в агрегированном виде)
Метод сбора (на бумажном носителе, в электронном виде, посредством
компьютеризированной системы телефонного опроса, при личном опросе
интервьюером с использованием бумажного носителя, при личном опросе
интервьюером с использованием персонального вычислительного устройства):
* При необходимости административные источники разрабатывают форму
отдельно на государственном и русском языках
Приложение 2
к Правилам представления
административных данных
административными источниками
на безвозмездной основе
Форма
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның негізгі бөлігі
Основная часть формы, предназначенной для сбора административных данных
на безвозмездной основе
Кестенің атауы/Наименование таблицы
Жолдар коды (шифры)/
Код (шифр) строк
Бағандар атауы/Наименование граф
А
1
2
3
4
5
6
Жолдардың атауы/
Наименование строк
Сандық, әріптік және графикалық деректер/
Числовые, буквенные и графические данные
Ескертпе:
Кестенің атауында кестенің негізі мазмұны қысқа және нақты көрсетіледі. Бағандардың атауында – кезең, ұлттық анықтамалық ақпарат, жолдардың атауында – зерттелетін объектілер, жекелеген бірліктер, оң жақ бөлігінде зерттелетін объектілерді сипаттайтын көрсеткіштер көрсетіледі.
Өлшем бірліктері егер зерттелетін объектілер кестесінің барлық көрсеткіштеріне қатысты болса, кестенің атауында, басқа жағдайларда бағандардың немесе жолдардың атауларында көрсетіледі. Кестенің жолдары кодтар мен немесе шифрлармен белгіленеді. Кестенің деректерге арналған оң бөлігінің бағандары, реттік нөмірлер мен нөмірленеді. Зерттелетін бірліктер жолдардың коды немесе шифры орналасатын кестенің сол бөлігінің бағандары "А", "Б" әріптері мен және тағы сол сияқты белгіленеді.
Примечание:
В наименовании таблицы кратко и точно отражается основное содержание таблицы. В наименовании граф указываются, период, национальная справочная информация, наименовании строк – изучаемые объекты, отдельные единицы, в правой части – показатели, характеризующие изучаемые объекты.
Единицы измерения указываются в наименовании таблицы, если относятся ко всем показателям таблицы изучаемых объектов, в других случаях – в наименованиях граф или строк. Строки таблицы обозначаются кодами или шифрами. Графы правой части таблицы, предназначенные для данных, нумеруются порядковыми номерами. Графы левой части таблицы, в которой находятся изучаемые объекты, код или шифр строк, обозначаются буквами "А", "Б" и так далее.
Типтік мекенжай бөлігі/Типовая адресная часть
Атауы
Наименование ______________________
___________________________________
Мекенжайы
Адрес_______________________
____________________________
Телефоны
Телефон ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/ Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Орындаушы
Исполнитель___________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного
предпринимательства) ___________________________________________
2При необходимости административные источники разрабатывают форму
отдельно на государственном и русском языках.
Таблица основной административной формы, разрабатываемая
административными источниками может отличаться от предложенного варианта.
Приложение 3
к Правилам представления
административных данных
административными источниками
на безвозмездной основе
Форма
Приложение
к приказу/постановлению
__________________________
__________________________
от "___"_____ 202_ года № __
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Наименование формы"
(индекс и периодичность формы)
Термины и определения, используемые в административной форме
Методологические пояснения
Арифметико-логический контроль (при необходимости)
Приложение 4
к Правилам представления
административных данных
административными источниками
на безвозмездной основе
Методика расчета административных показателей
__________________________________________________

1-бөлім. Есептелетін әкімшілік көрсеткіштердің тізбесі
Әкімшілік көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Әкімшілік нысанның/ақпараттық жүйенің атауы
1
2
3
4
1.
2.
3.
...
2-бөлім. Әкімшілік көрсеткішті есептеу алгоритмі "әкімшілік көрсеткіштің атауы" (әр әкімшілік көрсеткіш үшін бөлек)
1.
Әкімшілік көрсеткіштің анықтамасы (ұғымдар аппараты)
2.
Әкімшілік көрсеткіш бойынша жедел, алдын ала және есепті деректерді қалыптастыру кезеңділігі мен мерзімдері
3.
Әкімшілік көрсеткіш бойынша есепті деректерді орналастыру орны мен ақпараттық жүйеге сілтемені көрсете отырып ақпарат дереккөздері (веб-сайтқа және ақпараттық жүйеге сілтемені көрсете отырып)
4.
Өлшем бірлігін көрсете отырып, есептеудің нақты және анық реттілігін көрсететін әкімшілік көрсеткіштің алгоритмі
Көрсеткіштерді есептеу әдістемесі мынадай тәртіппен толтырылады:
"Әкімшілік көрсеткіштің атауы" жолы бойынша есеп берілетін әкімшілік көрсеткіштің атауы көрсетіледі;

Раздел 1. Перечень административных показателей, подлежащих расчету
Наименование административного показателя
Единица измерения
Наименование
административной формы/
информационной системы
1
2
3
4
1.
2.
3.
...
Раздел 2. Алгоритм расчета административного показателя
"наименование административного показателя"
(отдельно для каждого административного показателя)
1.
Определение административного показателя (понятийный аппарат)
2.
Периодичность и сроки формирования оперативных, предварительных и отчетных данных по административному показателю
3.
Источники информации с указанием ссылки на информационную систему и место размещения отчетных данных по административному показателю (с указанием ссылки на веб-сайт и информационную систему)
4.
Алгоритм административного показателя с отражением детальной и четкой последовательности расчета с указанием единицы измерения
Методика расчета показателей заполняется в следующем порядке:
по строке "Наименование административного показателя" указывается наименование административного показателя, по которому представляется расчет;

1-бөлім. "Есептелетін әкімшілік көрсеткіштердің тізбесі":
1) "№" 1-бағанында әкімшілік көрсеткіш атауының реттік нөмірі көрсетіледі;
2) "Әкімшілік көрсеткіштің атауы" 2-бағанында есептеуге жататын әкімшілік көрсеткіштің атауы көрсетіледі;
3) "Өлшем бірлігі" 3-бағанында әкімшілік көрсеткіштің өлшем бірлігі көрсетіледі;
4) "Әкімшілік нысанның/ақпараттық жүйенің атауы" 4-бағанында деректерді жинау жүзеге асырылатын нысанның атауы не құбылыс фактісі бойынша ақпараттық жүйеде деректерді жинау шартымен ақпараттық жүйе көрсетіледі.
2-бөлім. "Әкімшілік көрсеткішті есептеу алгоритмі" мынадай тәртіппен толтырылады:
1) "әкімшілік көрсеткіштің атауы" жолы бойынша әкімшілік көрсеткіштің атауы көрсетіледі;
2) "әкімшілік көрсеткішті айқындау (ұғымдық аппарат)" 1-бағанында әкімшілік көрсеткішті түсіндіретін айқындама көрсетіледі;
3) "әкімшілік көрсеткіш бойынша жедел, алдын ала және есептік деректерді қалыптастырудың кезеңділігі мен мерзімдері" 2-бағанында әкімшілік көрсеткіш бойынша жедел, алдын ала және есепті деректерді қалыптастырудың кезеңділігі мен мерзімдері көрсетіледі;
4) "Әкімшілік көрсеткіш бойынша есепті деректерді орналастыру орны мен ақпараттық жүйеге сілтемені көрсете отырып ақпарат дереккөздері (веб-сайтқа және ақпараттық жүйеге сілтемені көрсете отырып)" 3-бағанында есептің/деректердің дұрыстығына көз жеткізуге мүмкіндік беретін ақпараттық жүйеге сілтеме көрсетумен ақпарат көздері, әкімшілік көрсеткіш бойынша есепті деректерді орналастыру орны болған жағдайда көрсетіледі, бұл кезде веб-сайтқа және ақпараттық жүйеге сілтеме, сондай-ақ формуланың құрамдас бөліктері бойынша дереккөздері көрсетіледі;
5) "Өлшем бірлігін көрсете отырып, есептеудің нақты және анық реттілігін көрсететін әкімшілік көрсеткіштің алгоритмі" 4-бағанында өлшем бірлігін көрсетумен нақты және анық реттілігін көрсете отырып, әкімшілік көрсеткішті есептеу формуласы көрсетіледі.
Әкімшілік дереккөздердің
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде ұсыну қағидаларына
5-қосымша
Мемлекеттік органдарда қалыптастырылатын есептіліктің бірыңғай тізілімінің құрылымы
Әкімшілік нысанының атауы/ Әкімшілік нысанының индексі
Әкімшілік нысан бекітілген/ әкімшілік нысанына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген құқықтық актінің атауы, күні және нөмірі
Әкімшілік нысанын келісу күні
Әкімшілік нысанын ұсынатын адамдар тобы/ Әкімшілік нысан ұсынылатын орын
Әкімшілік деректерді жинау кезеңділігі/ Әкімшілік нысанын тапсыру мерзімі
Әкімшілік нысанның күші жойылған (тоқтатылған) күні
1
2
3
4
5
6
7
Ескертпе:
Уәкілетті орган ведомствосының тізілімді жүргізу жөніндегі түсіндірмесі:
1-бағанда нөмір "№" ретімен толтырылады;
2-бағанда әкімшілік нысанның атауы/әкімшілік нысанның индексі көрсетіледі;
3-бағанда әкімшілік нысаны бекітілген/әкімшілік нысанына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген құқықтық актінің атауы, күні және нөмірі көрсетіледі;
4-бағанда әкімшілік нысанын келісу күні көрсетіледі;
5-бағанда әкімшілік нысанын ұсынатын адамдар тобы/әкімшілік нысаны ұсынылатын орын көрсетіледі;
6-бағанда әкімшілік деректерді жинау кезеңділігі/әкімшілік нысанды тапсыру мерзімі көрсетіледі;
7-бағанда әкімшілік нысанның күші жойылған (тоқтатылған) күні көрсетіледі.
Тізілім дегеніміз Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес стратегиялық, реттеуіш, іске асыру немесе бақылау функцияларын іске асыру процесінде әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерін жинауды көздейтін, есептіліктің бірыңғай есепке алу жүйесін, сондай-ақ олардың қолжетімділігі мен ашықтығын қамтамасыз етуді білдіреді.
Тізілімге енгізуге мыналар жатады:
Мемлекеттік органдардың құқықтық актілері мен бекітілген және оларды ресми жариялаған күннен бастап Қазақстан Республикасының әділет органдарында тіркелген және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастырылған әкімшілік нысандар бойынша деректер;
Мемлекеттік органдардың актілерімен бекітілген, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізілген әкімшілік нысандар бойынша деректер.
Әкімшілік дереккөздердің "Ерекше маңызды", "Аса құпия", "Құпия" деген белгілері бар әкімшілік деректері тізілімге енгізуге жатпайды.
Тізілім ағымдағы өзгерістер мен толықтырулар енгізу, сондай-ақ олардың қолданысының жекелеген тоқтатылуларын тану арқылы өзекті жағдайда ұсталады.
Тізілімді өзекті жағдайда ұстап тұру мақсатында уәкілетті органның ведомствосы әкімшілік дереккөздерден бұдан бұрын тізілімге енгізілген актілердің мәртебесі (өзгергені, толықтырылғаны немесе уақытша тоқтатылғаны, күші жойылғаны туралы) туралы ақпарат сұратады.
Уәкілетті органның ведомствосы тиісті ақпаратты алған күнінен бастап 10 жұмыс күні ішінде деректер архивіндегі ақпараттың жинақталуын ескере отырып, тізілімді өзектілендіруді қамтамасыз етеді.
Әкімшілік дереккөздердің
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде ұсыну қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Қолда бар және әзірленетін әкімшілік көрсеткіштер туралы ақпарат (Әкімшілік дереккөздің атауы)
Көрсеткіштің атауы
Қалыптастыру кезеңділігі
ОМО/
ЖАО
Нысан индексі
Нысанның атауы
Нысанның кезеңділігі
Нысанды ұсынатын адамдар тобы
Нысанды бекітудің НҚА
Ақпараттық жүйенің атауы
Көрсеткішті есептеу әдістемесі (НҚА)
Жарияланатын/жарияланбайтын
Жинау нысаны (қағаз /электронды)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Ескертпе:
Осы кестені толтыру бойынша түсіндірмелер:
1-бағанда нөмір "№" реті бойынша толтырылады;
2-бағанда Әкімшілік көрсеткіштің толық атауы толтырылады;

Раздел 1. "Перечень административных показателей, подлежащих расчету":
1) в графе 1 "№" указывается порядковый номер наименования административного показателя;
2) в графе 2 "Наименование административного показателя", указывается наименование административного показателя, подлежащего к расчету;
3) в графе 3 "Единица измерения", указывается единица измерения административного показателя;
4) в графе 4 "Наименование административной формы/информационной системы", указываются наименования форм, по которым осуществляется сбор данных либо информационная система, при условии сбора данных в информационной системе по факту явления.
Раздел 2. "Алгоритм расчета административного показателя" заполняется в следующем порядке:
1) по строке "Наименование административного показателя" указывается наименование административного показателя;
2) в графе 1 "Определение административного показателя" (понятийный аппарат), указывается определение, разъясняющее административный показатель;
3) в графе 2 "Периодичность и сроки формирования оперативных, предварительных и отчетных данных по административному показателю", указывается периодичность и сроки формирования оперативных, предварительных и отчетных данных по административному показателю;
4) в графе 3 "Источники информации с указанием ссылки на информационную систему и места размещения отчетных данных по административному показателю (с указанием ссылки на веб-сайт и информационную систему)", указываются источники информации с указанием ссылки на информационную систему, позволяющие удостовериться в достоверности расчета/данных, при наличии место размещения отчетных данных по административному показателю с указанием ссылки на веб-сайт и информационную систему, также источники по составляющим формулы;
5) в графе 4 "Алгоритм административного показателя с отражением детальной и четкой последовательности расчета с указанием единицы измерения" указывается формула расчета административного показателя с отражением детальной и четкой последовательности с указанием единицы измерения.
Приложение 5
к Правилам представления
административных данных
административными источниками
на безвозмездной основе
Структура единого реестра отчетности, формируемой в государственных органах
Наименование административной формы / индекс административной формы
Наименование, дата и номер правового акта, которым утверждена административная форма/которым внесены изменения и дополнения в административную форму
Дата согласования административной формы
Круг лиц представляющих административную форму / куда представляется административная форма
Периодичность сбора административных данных / срок представления административной формы
Дата отмены (приостановления) административной формы
1
2
3
4
5
6
7
Примечание:
Пояснение по ведению реестра ведомством уполномоченного органа:
в графе 1 заполняется номер по порядку "№";
в графе 2 указывается наименование административной формы /индекс административной формы;
в графе 3 указывается наименование, дата и номер правового акта, которым утверждена административная форма/ которым внесены изменения и дополнения в административную форму;
в графе 4 указывается дата согласования административной формы;
в графе 5 указывается круг лиц представляющих административную форму/куда представляется административная форма;
в графе 6 указывается периодичность сбора административных данных/срок представления административной формы;
в графе 7 указывается дата отмены (приостановления) административной формы.
Реестр представляет собой единую систему учета отчетности, предусматривающую сбор административных данных административными источниками в процессе реализации стратегических, регулятивных, реализационных или контрольных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также обеспечение их доступности и открытости.
В реестр подлежат включению:
данные по административным формам, утвержденные правовыми актами государственных органов, и зарегистрированные в органах юстиции Республики Казахстан со дня их официального опубликования и размещенные в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
данные по административным формам, утвержденные актами государственных органов, введенные в действие со дня их подписания.
Не подлежат включению в реестр данные административных источников с грифом "Особой важности", "Совершенно секретно", "Секретно".
Реестр поддерживается в актуальном состоянии, посредством внесения текущих изменений и дополнений, а также признания отдельных приостановлений их действия.
В целях поддерживания в актуальном состоянии реестра, ведомство уполномоченного органа один раз в год запрашивает у административных источников информацию о статусе (об изменении, дополнении, либо приостановлении, отмены) актов ранее включенных в реестр.
Ведомство уполномоченного органа со дня получения соответствующей информации, обеспечивает в течение 10 рабочих дней актуализацию реестра, с учетом накопления информации в архиве данных.
Приложение
6 к Правилам представления
административных данных
административными источниками
на безвозмездной основе
Форма
Информация об имеющихся и разрабатываемых административных показателях
(Наименование административного источника)
Наименование показателя
Периодичность формирования
ЦГО/МИО
Индекс формы
Наименование формы
Периодичность формы
Круг лиц, представляющих форму
НПА, утверждения формы
Наименование информационной системы
Методика расчета показателя (НПА)
Публикуемый/не публикуемый
Форма сбора (бумажная/электронная)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Примечание:
Пояснения по заполнению данной таблицы:
в графе 1 заполняется номер по порядку "№";
в графе 2 заполняется полное наименование административного показателя;

3-бағанда Әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді алу (жинау) кезеңділігі көрсетіледі (осы бағанда мынадай мәндерге жол беріледі: түсуіне қарай, қажеттілігіне қарай күн сайын, апта сайын, ай сайын, тоқсан сайын, жартыжылдықта 1 рет, жыл сайын, біржолғы);
4-бағанда орталық мемлекеттік органның және жергілікті атқарушы органның атауы толтырылады;
5-бағанда нысанның индексі толтырылады;
6-бағанда нысанның атауы көрсетіледі;
7-бағанда нысанның кезеңділігі көрсетіледі;
8-бағанда нысанды ұсынатын адамдар тобы көрсетіледі;
9-бағанда нысанды бекіту бойынша НҚА нөмірі мен күні көрсетіледі;
10-бағанда Әкімшілік деректерді алуға (жинауға) арналған ақпараттық жүйенің атауы көрсетіледі. "Иә" немесе "жоқ" мәндеріне жол берілмейді;
11-бағанда нөмірді және оны бекіту күнін көрсете отырып көрсеткішті есептеу әдістемесінің атауы көрсетіледі;
12-бағанда жарияланатын немесе жарияланбайтын көрсеткіш көрсетіледі;
13-бағанда Әкімшілік дереккөздер қалыптастыратын ақпаратты алу (жинау) нысаны көрсетіледі.
Мынадай мәндерге рұқсат етіледі:
"электрондық түрде" (егер әкімшілік деректерді жинау электрондық түрде жүзеге асырылса);
"қағаз жеткізгіштерде" (егер әкімшілік деректерді жинау қағаз жеткізгіштерде жүзеге асырылса); сондай-ақ ақпарат жинауды қағаз жеткізгіштерде және электрондық түрде жүзеге асыру кезінде екі мәннің бір уақытта болуына да жол беріледі.

в графе 3 указывается периодичность получения (сбора) административными источниками административных данных (допускаются следующие значения в данной графе: по мере поступления, по мере необходимости, ежедневно, еженедельно, ежемесячно, ежеквартально, 1 раз в полугодие, ежегодно, единовременно);
в графе 4 заполняется наименование центрального государственного органа и местного исполнительного органа;
в графе 5 заполняется индекс формы;
в графе 6 указывается наименование формы;
в графе 7 указывается периодичность формы;
в графе 8 указывается круг лиц, представляющих форму;
в графе 9 указывается номер и дата НПА по утверждению формы;
в графе 10 указывается наименование информационной системы для получения (сбора) административных данных. Не допускаются значения "Да" или "Нет";
в графе 11 указывается наименование методики расчета показателя с указанием номера и даты ее утверждения;
в графе 12 указывается публикуемый или не публикуемый показатель;
в графе 13 указывается форма получения (сбора) информации, формируемой административными источниками;
Допускаются следующие значения:
"в электронном виде" (если сбор административных данных осуществляется в электронном виде);
"на бумажных носителях" (если сбор административных данных осуществляется на бумажных носителях);
допускается также наличие двух значений одновременно, при осуществлении сбора информации на бумажных носителях и в электронном виде.