"Балалардың сауықтыру объектілерін күтіп ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2010 жылғы 3 тамыздағы № 593 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 24 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6439 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылдың 18 мамырдағы № 362 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2012.05.18 № 362 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 1 тармақтың 5) тармақшасына, 145-бабының 1)3)8)14)17)19)28) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Балалардың сауықтыру объектілерін күтіп ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережелері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. «Балаларды сауықтыру ұйымдарының құрылымына, оларды ұстауға және жұмысын ұйымдастыруға санитарлық-эпидемиологиялық талаптар» санитарлық ережелері мен нормаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 25 шілдедегі № 568 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2475 болып тіркелген, «Ресми газет» газетінде 2003 жылғы 4 қазанда № 40 (144) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы                                 Б. Садықов
«Келісілген»
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушы
____________ М. Н. Сарыбеков
2010 жылғы 5 тамыз
«Келісілген»
Қазақстан Республикасының
Құрылыс және тұрғын үй-коммуалдық
шаруашылық істері агенттігінің
төрағасының міндетін атқарушы
________________ Н. П. Тихонюк
2010 жылғы 5 тамыз
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің м.а.
2010 жылғы 03 тамыздағы
№ 593 бұйрығымен бекітілген
«Балаларды сауықтыру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережесі

Об утверждении санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации детских оздоровительных объектов"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 593. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 августа 2010 года № 6439. Отменен приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2012 года № 362.
Сноска. Отменен приказом Министра здравоохранения РК от 18.05.2012 № 362.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 7 и подпунктами 1), 3), 8), 14), 17), 19), 28) статьи 145 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к детским оздоровительным объектам".
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) обеспечить в установленном законодательством порядке официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации.
4. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 июля 2003 года № 568 "Об утверждении санитарных правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к устройству, содержанию и организации работы детских оздоровительных организаций", (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2475, опубликованный в газете "Официальная газета" 4 октября 2003 г., № 40(145)).
5. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
Б. Садыков
"Согласовано"
И.о. Министра образования и науки
Республики Казахстан
___________________
Сарыбеков М.Н.
5 августа 2010 года
"Согласовано"
И.о. Председателя Агентства по делам
строительства и жилищно-коммунального
хозяйства Республики Казахстан
___________________
Тихонюк Н.П.
5 августа 2010 года
Утверждены приказом
и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 03 августа 2010 года № 593
Санитарные правила
"Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и
эксплуатации детских оздоровительных объектов"

1. Жалпы ережелер
1. Осы «Балаларды сауықтыру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» санитариялық ережесі (бұдан әрі – санитариялық ереже) қызметі балалардың емдеу-сауықтыру, дене шынықтыру-сауықтыру, оқу-тәрбие жұмыстарын және бос уақытын мәдени ұйымдастырумен байланысты, меншік нысанына қарамастан жеке және заңды тұлғаларға арналған.
2. Балаларды сауықтыру объектілерінің бірінші басшылары және қызметі балалардың емдеу-сауықтыру, дене шынықтыру-сауықтыру, оқу-тәрбие жұмыстарын және бос уақытын мәдени ұйымдастырумен және жүзеге асырумен байланысты жеке тұлғалар осы санитариялық ереже талаптарын сақтауды қамтамасыз етеді.
3. Осы санитариялық ережеде мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылды:
1) балаларды сауықтыру объектілері – 6 және 18 жас аралығындағы балалар үшін оқу-тәрбие, дене шынықтыру-сауықтыру, емдеу-сауықтыру қызметін және мәдени дем алуды жүзеге асыру жөніндегі объектілер;
2) аэрарий - ауа ваннасын қабылдау үшін жабдықталған қалқа, алаң;
3) Кетле индексі – дене дамуын гармониялық бағалау көрсеткіші;
4) инсоляция – алаңды, үй-жайды, ғимараттарды гигиеналық бағалау үшін күн радиациясының нормалық көрсеткіш;
5) климаттық аймақ – климаттық белгілері бойынша (температура, ылғалдылық) бөлінетін аумақ;
6) Генч сынамасы – тыныс алу жүйесінің жұмыс істеу жағдайын бағалайтын көрсеткіш;
7) солярий – күн ванналарын қабылдауға арналған жабдықталған алаң, үй-жай;
8) бракераж – органолептикалық көрсеткіштер бойынша тағам өнімдері мен дайын тағамдардың сапасын бағалау;
9) нормативтік құжаттар - стандарттар, санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және фитосанитариялық ережелер;
10) дезинфекциялық және дезинсекциялық заттар – инфекциялық (паразиттік) аурулардың қоздырғыштарын және жәндіктерді жою үшін қолданылатын химиялық заттар.
2. Балаларды сауықтыру объектілерінің құрылымына және орналастыруға қойылатын санитариялық -эпидемиологиялық талаптар
4. Сауықтыру мекемелерін санитариялық-қорғаныш аймағында орналастыруға жол берілмейді. Сауықтыру мекемелерінің аумағы арқылы қалалық (ауылдық) мақсаттағы магистральдық инженерлік коммуникациялар (сумен жабдықтау, кәріз, жылумен жабдықтау, электрмен жабдықтау) өтпеуі тиіс.
Жаңа қала сыртындағы сауықтыру мекемелерін жобалау және салу кезінде оларды:
жел ығын есепке ала отырып;
шу және атмосфералық ауаны ластау көздерінің жел жағына;
ластау көздеріне қатысты су айдынының ағымы бойынша жоғары;
орман алаптары мен су айдындарының жанына орналастырады.
Жаңа қала сыртындағы сауықтыру мекемелерін жобалау және салу кезінде негізгі құрылыс аумағының өлшемдерін 1 орынға 15-200 м2 есебінен қабылдау керек.

1. Общие положения
1. Настоящие санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации детских оздоровительных объектов" (далее - санитарные правила) предназначены для физических и юридических лиц независимо от форм собственности, деятельность которых связана с организацией и осуществлением лечебно-оздоровительных, физкультурно-оздоровительных, учебно-воспитательных работ и культурного досуга детей.
2. Первые руководители детских оздоровительных объектов и физические лица, деятельность которых связана с организацией и осуществлением лечебно-оздоровительных, физкультурно-оздоровительных, учебно-воспитательных работ и культурного досуга детей обеспечивают соблюдение требований настоящих санитарных правил.
3. В настоящих санитарных правилах использованы следующие термины и определения:
1) детские оздоровительные объекты - организации по осуществлению учебно-воспитательной, физкультурно-оздоровительной, лечебно-оздоровительной деятельности и культурного досуга для детей от 6 до 18 лет;
2) аэрарий - площадка, навес, оборудованные для принятия воздушных ванн;
3) индекс Кетле - показатель оценки гармоничности физического развития;
4) инсоляция - нормируемый показатель солнечной радиации для гигиенической оценки площадки, помещения, здания;
5) климатическая зона - территория, выделяемая по климатическим признакам (температура, влажность);
6) проба Генча - показатель, оценивающий функциональное состояние дыхательной системы;
7) солярий - оборудованная площадка, помещение для принятия солнечных ванн;
8) бракераж - оценка качества продуктов питания и готовых блюд по органолептическим показателям;
9) нормативные документы - стандарты, санитарные, ветеринарно-санитарные и фитосанитарные правила;
10) дезинфицирующие и дезинсекционные средства - химические вещества, применяемые для уничтожения возбудителей инфекционных (паразитарных) заболеваний и насекомых.
2. Санитарно-эпидемиологические требования к устройству и
размещению детских оздоровительных объектов
4. Размещение оздоровительных учреждений на территории санитарно-защитных зон не допускается. Через территорию оздоровительных учреждений не должны проходить магистральные инженерные коммуникации городского (сельского) назначения (водоснабжение, канализация, теплоснабжение, электроснабжение).
При проектировании и строительстве новых загородных оздоровительных учреждений их размещают:
с учетом розы ветров;
с наветренной стороны от источников шума и загрязнений атмосферного воздуха;
выше по течению водоемов относительно источников загрязнения;
вблизи лесных массивов и водоемов.
При проектировании и строительстве новых загородных оздоровительных учреждений размеры территории основной застройки следует принимать из расчета 150-200 м2 на 1 место.

5. Балаларды сауықтыру объектілеры маусымдық (жаз кезінде) және балалар жыл бойы ұйымдастырылады.
6. Балаларды сауықтыру объектілері отрядтағы балалар саны 25 баладан аспайтын отрядтарға жинақталады.
7. Әрбір ауысымның балаларын әкелу тиісті аумақтың мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарының санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы негізінде жүргізіледі. Балаларды сауықтыру объектісінің жұмысқа дайындығы осы санитариялық ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша актімен рәсімделеді.
8. Балаларды сауықтыру объектілерінің жылытылмайтын ғимараттарында жатын бөлмелерді орналастырған жағдайда балаларды кіргізуге сырттағы ауа температурасының орта тәуліктік көрсеткіші бес күн ішіндегі гидрометерологиялық бақылау бойынша қосу 160С болғанда рұқсат етіледі.
9. Балаларды сауықтыру объектілерінің әрбір ауысымы бір мезгілде барлық балалармен жинақталады. Балаларды қабылдау осы санитариялық ережеге 2-қосымшаға сәйкес балаларды сауықтыру объектісіне баратын оқушыға медициналық анықтама (карта) бар болғанда жүзеге асырылады.
10. Ауысымдар арасындағы үзіліс кемінде екі күн болуы тиіс, осы кезде барлық үй-жайларда ауқымды жинау және санитариялық өңдеу жүргізіледі.
3. Учаскеге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
11. Балаларды сауықтыру объектілерінде балалардың дем алуы және сауығуы үшін жеке жер учаскесі болуы тиіс. Учаске құрғақ, таза, желденетін және күн сәулесі жақсы түсетін болуы, оның орналасуы жыл маусымына байланысты жел бағытының өзгеруін ескере отырып, шу және атмосфералық ауаны ластау көздерінің жел жағында және ластау көздеріне қатысты су айдынының ағынынан жоғары орналасуы тиіс. Балаларды сауықтыру объектілерінің жер учаскесінен тұрғын үй құрылысына дейінгі арақашықтық кемінде 500 метр болуы тиіс. Желдің жылдамдығы секундына 5 метр (бұдан әрі - м/сек) асатын аудандарда балаларды сауықтыру объектілерінің учаскелері ені кемінде 50 метр биік боп өсетін ағаштар және бұтақты өсімдіктермен қорғалады. Учаскеге кіретін ыңғайлы жолдар болуы тиіс.
12. Учаске аумағында мынадай аймақтар бөлінеді:
1) негізгі құрылыс;
2) коммуналдық-шаруашылық мақсаттағы ғимараттар;
3) инженерлік құрылыстар;
4) қызмет көрсететін персоналдың тұрғын ғимараттары;
5) жеке көлікке арналған автотұрақ.
13. Жер учаскесінің өлшемдерін бір орынға кемінде 150-200 шаршы метр (бұдан әрі - м2) есебінен қабылдау керек.
14. Балаларды сауықтыру объектілерін балаларды сауықтыру объектілеріне жанасатын бақшалар мен орманды саябақтарды пайдалану мүмкіндігі бар таулы аудандарда және курортты аймақтарда орналастырғанда учаске алаңын көп дегенде 25%-ға қысқартуға жол беріледі.

5. Детские оздоровительные объекты организуются с сезонным (в летний период) и с круглогодичным пребыванием детей.
6. Детские оздоровительные объекты комплектуются по отрядам, с численностью в отряде не более 25 детей.
7. Заезд детей каждой смены проводится на основании санитарно-эпидемиологического заключения государственных органов санитарно-эпидемиологической службы на соответствующих территориях. Готовность детского оздоровительного объекта к работе оформляется актом по форме согласно приложению 1 к настоящим санитарным правилам.
8. При размещении спальных помещений в неотапливаемых зданиях детских оздоровительных объектов заезд детей разрешается при устоявшейся среднесуточной температуре наружного воздуха до плюс 160C в течение пяти дней по данным гидрометеорологической службы.
9. Каждая смена детских оздоровительных объектов комплектуется одновременно всеми детьми. Прием детей осуществляется при наличии медицинской справки (карты) на школьника, отъезжающего в детский оздоровительный объект согласно приложению 2 к настоящим санитарным правилам.
10. Интервал между сменами должен быть не менее двух дней, в период которого проводится генеральная уборка и санитарная обработка всех помещений.
3. Санитарно-эпидемиологические требования к участку
11. Детские оздоровительные объекты должны иметь самостоятельный земельный участок для отдыха и оздоровления детей. Участок должен быть чистым, проветриваемым и инсолируемым, размещенным с учетом розы ветров с наветренной стороны от источников шума и загрязнений атмосферного воздуха и выше по течению водоемов, относительно источников загрязнения. Расстояние от границ земельного участка детских оздоровительных объектов до жилой застройки должно быть не менее 500 метров (далее - м). В районах с преобладающими ветрами силой 5 м в секунду (далее - м/сек), участки детских оздоровительных объектов защищаются полосой высокорастущих деревьев и кустарников шириной не менее 50 м. Участок должен иметь удобные подъездные пути.
12. На территории участка выделяются следующие зоны:
1) основной застройки;
2) здания коммунально-хозяйственного назначения;
3) инженерных сооружений;
4) жилых зданий обслуживающего персонала;
5) автостоянки индивидуального транспорта.
13. Размеры земельного участка следует принимать из расчета не менее 150-200 квадратных м (далее - м2) на одно место.
14. При размещении детских оздоровительных объектов в горных районах и курортных зонах, где имеется возможность использования садов и лесопарков, примыкающих к детским оздоровительным объектам, допускается уменьшение площади участка не более чем на 25 %.

15. Балаларды сауықтыру объектілерінің негізгі құрылыс учаскесінде тұрғын үйлер, тамақтануға, мәдени-жаппай, дене шынықтыру-сауықтыру, әкімшілік, техникалық, шаруашылық мақсаттарға және тұрмыстық қызмет көрсетуге арналған үй-жайлар орналасады.
Балаларды сауықтыру объектілерінің негізгі құрылыс учаскесі тұрғын, мәдени-тұрмыстық, дене шынықтыру-сауықтыру, әкімшілік-шаруашылық аймақтарына бөлінеді.
16. Балаларды сауықтыру объектісінің негізгі құрылыс учаскелері кемінде 0,9 м биіктікте қоршалады және кемінде кіретін екі есігі (негізгі және шаруашылық) болады.
17. Коммуналдық-шаруашылық аймақтарында жылыту қазандығы, сумен қамту құрылыстары, кір жуатын орын, гараж, көкөніс сақтайтын қойма, оранжереялық жылыжайлар шаруашылығы, азық-түлік және материалдық тауарлар қоймалары, жөндеу шеберханалары, автотұрақтар орналасады.
18. Учаске алаңы, коммуналдық-шаруашылық мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстардың көлемді-жоспарлы шешімі жобалауға арналған тапсырмаға сәйкес анықталады.
19. Коммуналдық-шаруашылық мақсаттағы құрылыстарды жобалағанда көкөніс қоймалары мен жанар-жағар май қоймасына арналған санитариялық-қорғаныш аймақтарын сақтау керек. Коммуналдық-шаруашылық мақсаттағы құрылыстар учаскесінің қоршауы болуы және балалардың оған кіруіне мүмкіндік бермейтіндей болуы тиіс.
20. Аумақты көгалдандыру алаңы негізгі құрылыс учаскесінің кемінде 60% құрауы тиіс. Балаларды сауықтыру объектілерін орманды немесе саябақ алаптарында орналастырған жағдайда көгалданған аумақ алаңын 50%-ға дейін қысқартуға жол беріледі.
Жобалау кезінде көгалды қолайлы микроклиматты қамтамасыз ете отырып әрбір функциялық аймақтарға біркелкі енгізу ұсынылады. Аумақта майда жеміс тұқымдарын немесе улы жемістер беретін, балаларға аллергия тудыратын өсімдіктерді, тікенді бұталарды (ағаштар, бұталар) егуге жол берілмейді.
21. Балаларды сауықтыру объектілерінің негізгі құрылыс учаскесінде дене шынықтыру сауықтыру және спорт құрылыстары қарастырылады, олар алаңының нормалары бір орынға кемінде 20 м2 есебінен қабылданады.
Дене шынықтыру-сауықтыру және спорт құрылыстары жасыл алқаптан (ағаш отырғызылған жер, бұталар) және су айдындарының жанында орналасуы тиіс, олардың құрамы, көлемі және алаңы осы санитариялық ережеге 3-қосымшаға сәйкес анықталады.
22. Дене шынықтыру-сауықтыру алаңдарын пайдаланғанда мынадай эпидемиологиялық талаптарды сақтау қажет:
1) спорт алаңына балалар тек спорт киімімен және спорт аяқ киімімен жіберіледі;
2) алаңдағы жылжымалы спорт құралдары мен ой-шұңқырлар қоршалады;

15. На участке основной застройки детских оздоровительных объектов размещаются помещения для проживания, питания, культурно-массового, физкультурно-оздоровительного, административного, технического, хозяйственного назначения и бытового обслуживания.
Участки основной застройки детских оздоровительных объектов делятся на жилую, культурно-бытовую, физкультурно-оздоровительную, административно-хозяйственную зоны.
16. Участки основной застройки детских оздоровительных объектов ограждается на высоту не менее 0,9 м и имеют не менее двух въездов (основной и хозяйственный).
17. В коммунально-хозяйственной зоне размещаются котельная, сооружения водоснабжения, прачечная, гараж, овощехранилище, оранжерейно-тепличное хозяйство, склады для продовольственных и материальных товаров, ремонтные мастерские, автостоянка.
18. Площадь участка, объемно-планировочные решения по зданиям и сооружениям коммунально-хозяйственного назначения определяются согласно задания на проектирование.
19. При проектировании сооружений коммунально-хозяйственного назначения следует соблюдать санитарно-защитные зоны для овощехранилищ и складов горючего. Участок сооружений коммунально-хозяйственного назначения должен иметь ограждение и быть недоступен для детей.
20. Площадь озеленения территории должна составлять не менее 60 % участка основной застройки. При размещении детских оздоровительных объектов в лесном или парковом массиве площадь озелененных территорий может быть сокращена до 50 %.
При проектировании, зеленые насаждения рекомендуется включать равномерно в каждую из функциональных зон, обеспечивая благоприятный микроклимат. Не допускается на территории высаживать колючие кустарники, зеленые насаждения (деревья, кустарники), дающие мелкие семена, ядовитые и вызывающие аллергию у детей плоды.
21. На участке основной застройки детских оздоровительных объектов предусматриваются физкультурные оздоровительные и спортивные сооружения, нормы площади которых принимаются из расчета не менее 20 м2 на одно место.
Физкультурно-оздоровительные и спортивные сооружения должны размещаться вблизи зеленых массивов (лесопосадки, кустарники) и водоемов, состав, количество и площади которых определяются согласно приложению 3 к настоящим санитарным правилам.
22. При использовании физкультурно-оздоровительных площадок необходимо соблюдать следующие эпидемиологические требования:
1) на спортивные площадки дети допускаются только в спортивной одежде и спортивной обуви;
2) движущиеся спортивные приспособления, углубления на площадках ограждаются;

3) ауа райы құрғақ болғанда алаңдардың үстін және алаңдардың шөп төсенішін ойын басталардан 20 минут бұрын суару қажет;
4) балалар спорт жабдықтары мен мүкаммалды дұрыс және қауіпсіз пайдалануды үйренеді.
23. Негізгі құрылыс учаскесінде жүз орынға бір бұрқақ есебінен ауыз су бұрқағы жабдықталады.
24. Балаларды сауықтыру объектілері аумақтарында орталықтандырылған кәріз жүйесі болмаған жағдайда тұрғын үй ғимараттары мен асханадан кемінде 50 метр арақашықтықта 75 адамға бір тесік есебінен санитариялық-аулалық қондырғылар жабдықтау қажет. Шаруашылық бөлігінің аумағында қоқыс жинау үшін тұрғын үй ғимараттарынан кемінде 25 м арақашықтықта арнайы бетондалған алаңдар бөлінеді. Алаңдарда тығыз жабылатын қақпағы бар қоқыс жинағыштар (металл, темірмен қапталған) орнатылады. Бұл ретте алаңның өлшемі қоқыс салғыштың барлық жағынан 1,5 метрден аспауы тиіс.
25. Балалардың дем алуына және шомылуына арналған (жағажай) аумақ қоқыстан, тастардан тазартылады, порттарға, шлюздерге, гидроэлектростанцияларға, шайынды суды жіберетін орындарға, малдардың тұрағына және суарылатын жеріне және басқа да ластау көздеріне алыс немесе жоғарыда көрсетілген ластау көздерінен кемінде 500 м арақашықтықта жоғары орналасады:
1) жағажайларды шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау көздерінің санитариялық-қорғаныш аймағының бірінші белдігінің шекарасында орналастыруға жол берілмейді;
2) жағажайдың аумағын таңдаған кезде қолайсыз және қауіпті табиғи факторлардың (көшкіндер, сырғымалар, опырылып құлау) мүмкіндігін болдырмау қажет. Жағалау шөккен, жарсыз және шұңқырсыз болуы тиіс. Жағажайда күн жақсы түсетін алаңдар болуы тиіс. Сазбалшықты учаскелерге жағажай құруға жол берілмейді;
3) шомылатын жерлерде су айдынының температурасы төмен жер асты суларының шығатын көздері, айқындалған және жылдам су иірімдері, шұңқырлар және үлкен толқындар болмауы тиіс;
4) судың ағу жылдамдығы 0,5 м/сек аспауы тиіс. Су айдынының түбі құмды, балдырлардан, бұтақтардан, үшкір тастардан таза болуы тиіс. Судың балалар шомылатын жерінің тереңдігі 0,7 метрден 1,3 метрге дейін болуы тиіс;
5) жағажай алаңының ең кіші өлшемі бір орынға 4 м2 болуы тиіс, жағажайдағы орын санын балаларды сауықтыру объектілерінің жобалық сыйымдылығының 50 %-на тең қабылдау қажет.
26. Жағажайдың аумағында күннен тасалайтын қалқандар, сырланған жататын орындар мен орындықтар, себезгілер, киім ауыстыруға арналған кабиналар, санитариялық-аулалық қондырғылар, ауыз су бұрқақтары мынадай есеппен жабдықталады:
1) киім ауыстыруға арналған 50 адамға бір кабина;
2) 40 адамға бір себезгі кабина;

3) в сухую погоду поверхности площадок и травяной покров полей необходимо поливать за 20 минут до начала занятий;
4) дети обучаются правильному и безопасному пользованию спортивным оборудованием и инвентарем.
23. На участке основной застройки оборудуются питьевые фонтанчики из расчета один фонтанчик на 100 мест.
24. На территории детских оздоровительных объектов при отсутствии централизованной системы канализации, необходимо оборудовать санитарно-дворовые установки, с водонепроницаемым выгребом, на расстоянии не менее 50 м от жилых зданий и столовой из расчета одно "очко" на 75 человек. Для сбора мусора на территории хозяйственной части выделяются специальные бетонированные площадки, на расстоянии не менее 25 м от жилых зданий. На площадках устанавливаются мусоросборники (металлические, обитые железом) с плотными крышками. При этом размер площадки не должен превышать площадь мусоросборников на 1,5 м со всех сторон.
25. Территория, предназначенная для отдыха и купания детей (пляж), очищается от мусора, камней, не допускается расположение вблизи портов, шлюзов, гидроэлектростанций, мест спуска сточных вод, стойбищ и водопоя скота и других источников загрязнения или располагаться выше указанных источников загрязнения на расстоянии не менее 500 м:
1) не допускается размещать пляжи на границах первого пояса зоны санитарной охраны источников хозяйственно-питьевого водоснабжения;
2) при выборе территории пляжа следует исключить возможность неблагоприятных и опасных природных факторов (оползней, лавин, обвалов). Берег должен быть отлогим, без обрывов и ям. Пляж должен иметь хорошо инсолируемые площадки. Не допускается устройство пляжей на глинистых участках;
3) в местах купания на водоеме, не должно быть выходов грунтовых вод с низкой температурой, резко выраженных и быстрых водоворотов, воронок и больших волн;
4) скорость течения воды не должна превышать 0,5 м/сек. Дно водоема должно быть песчаным, свободным от тины, водорослей, коряг, острых камней. Глубина водоема в местах купания детей должна составлять от 0,7 до 1,3 м;
5) минимальная площадь пляжа на одно место должна быть 4 м2, количество мест на пляже следует принимать равным 50 % проектной вместимости детских оздоровительных объектов.
26. На территории пляжа оборудуются навесы от солнца, окрашенные лежаки и скамейки, душевые, кабины для переодевания, санитарно-дворовые установки, питьевые фонтанчики из расчета:
1) одна кабина для переодевания на 50 человек;
2) одна душевая кабина на 40 человек;

3) 75 адамға санитариялық-аулалық қондырғыда бір тесік;
4) 100 адамға бір ауыз су бұрқағы.
27. Шомылуға арналған су бетінің шекарасы жақсы көрінетін, ашық түсті қалқымалы белгілермен белгіленеді.
28. Су өткізбейтін шұңқыры бар санитариялық-аулалық қондырғылар су айдынынан кемінде 50 м қашықтықта және жағажай шекарасынан кемінде 30 м арақашықтықта орналасады.
29. Ауыз су бұрқағы ағынының биіктігі 15-20 сантиметр шегінде болуы тиіс.
30. Жағажайлар балалардың жас ерекшелігіне қарай ойнайтын құрылғылармен, емшараны дозалап қабылдау үшін солярийлермен, аэрарийлермен жабдықталады:
1) аэрарийлер мен аэросолярийдегі орын саны жағажайдағы жалпы орынның 50% құрайды (екінші және үшінші климаттық аймақтарда);
2) орынның жалпы санының 100% дейін (төртінші климаттық аймақта). Аэрарийлер мен солярийлердің алаңы бір орынға 2,5 м2 және 3,0 м2 есебінен қабылданады;
3) жағажайларда медициналық көмек пункті қарастырылады.
31. Шаруашылық-ауыз су және мәдени-тұрмыстық су пайдалану пункттеріндегі су объектілері суының құрамы мен қасиеттеріне қойылатын гигиеналық талаптар сақталады.
32. Су айдынындағы суды шомылатын кезеңнің басында жыл сайын кемінде екі рет химиялық және микробиологиялық көрсеткіштер бойынша химиялық-микробиологиялық тексеруден өткізу қажет. Шомылу кезеңінде су айдынындағы су айына кемінде екі рет химиялық-микробиологиялық тексеруден өткізіледі (сынама кемінде екі жерден алынады). Су шомылу аймағынан бір километр жоғары арақашықтықтағы ағыннан және шомылу аймағының екі жағынан 0,1-1,0 километр арақашықтықтағы судан, сондай-ақ шомылу аймағының шекарасында алынады.
33. Табиғи су айдындарында шомылатын орындарды ұйымдастыру мүмкін болмаған жағдайда жасанды бассейндер орнату ұсынылады.
34. Инфекциялық аурулардың алдын алу және бассейндер суының тазалығын қамтамасыз ету мақсатында шомылушылар, персонал жеке гигиена ережелерін сақтауы тиіс, ал су Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып тазаланады және дезинфекцияланады.
Бассейндерді толтырудың қабылданған жүйесіне қарамастан судың коли-индексі 10 артық болмауы, бір миллилитрде сапрофиттің саны 100 артық болмауы, аммиак 0,05 мл/л жоғары емес, тотығуы 4 мг/л жоғары болмауы тиіс.
Жоғарыда көрсетілген деңгейлерден жоғары бактериялық немесе химиялық ластану анықталған жағдайда азот пен энтерекокк титры нысанын қосымша анықтау арқылы қайта таңдау жүргізу керек, ол 10-нан артық болмауы тиіс.

3) одно "очко" в санитарно-дворовой установке на 75 человек;
4) один питьевой фонтанчик на 100 человек.
27. Граница поверхности воды, предназначенной для купания, обозначается яркими, хорошо видимыми плавучими сигналами.
28. Санитарно-дворовые установки с водонепроницаемым выгребом располагаются на расстоянии не менее 50 м от водоема и 30 м от границы пляжа.
29. Высота струи питьевого фонтанчика должна быть в пределах 15-20 сантиметров.
30. Пляжи оборудуются игровыми устройствами соответственно возрасту детей, а также соляриями, аэрариями для дозированного приема процедур:
1) количество мест в аэрариях и аэросоляриях составляет не более 50 % от общего количества мест на пляже (во втором и третьем климатических зонах);
2) до 100 % общего количества мест (в четвертом климатической зоне). Площадь аэрариев и соляриев принимается из расчета 2,5 м2 и 3,0 м2 на одно место;
3) на пляжах предусматривается пункт медицинской помощи.
31. Соблюдаются гигиенические требования к составу и свойствам воды водных объектов в пунктах хозяйственно-питьевого и культурно-бытового водопользования.
32. Воду водоема необходимо подвергать химическому и микробиологическому исследованию, ежегодно, перед началом купального сезона не менее двух раз по химическим и микробиологическим показателям. В период купального сезона вода водоема подвергается химическому и микробиологическому исследованию не реже двух раз в месяц (проба отбирается не менее чем в двух точках). Вода отбирается на расстоянии один километр (далее - км) вверх по течению от зоны купания на водотоках и на расстоянии 0,1-1,0 км в обе стороны от нее на водоемах, а также в границах зоны купания.
33. При отсутствии возможности организовать места купания в естественных водоемах рекомендуется устройство искусственных бассейнов.
34. В целях предупреждения инфекционных заболеваний и обеспечения чистоты воды купально-плавательного бассейна должны соблюдаться правила личной гигиены купающихся, персонала, а вода подвергаться очистке и обеззараживанию, с применением моющих и дезинфицирующих средств, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
Независимо от принятой системы заполнения чаши бассейна вода должна иметь коли - индекс не более 10, количество сапрофитов в 1 мл не более 100, аммиака не выше 0,05 мл/л, окисляемость не выше 4 мг/л.
При обнаружении бактериального или химического загрязнения выше указанных уровней следует проводить повторный отбор с дополнительным определением форм азота и титра энтерококков, который должен быть не более 10.

35. Суды зарарсыздандырудың негізгі әдістері хлорлау немесе бромдау болып табылады.
Сілемейлі қабыққа тітіркендіретін әсерінің болмауынан суды бромдауға көп көңіл бөлу керек. Құрамында бром бар дезинфекциялау құралдарын қолдану кезінде бассейн суында қалдық бромның шоғырлануы 0,7-1,2 мг/л деңгейде ұсталуы тиіс. Түнгі уақытта суды пайдалану сәтіне 1,2 мг/л дейін міндетті төмендету арқылы қалдық бромның 2 мг/л көтерілуіне жол беріледі.
4. Ғимараттар мен құрылыстарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
36. Тұрғын үй-жайлар оңаша ғимараттарда немесе ғимараттың оңаша бөліктерінде орналасады.
37. Балаларды сауықтыру объектілеріндегі тұрғын бөлмелердің терезелері орналасу орнына байланысты көкжиек жақтары бойынша бағыттау керек: екінші В және екінші Г климаттық аймақтарда 70 градустан (бұдан әрі - о) 200о–ге дейін, солтүстік ендіктің үшінші, төртінші климаттық аймақтарында 70о–тен 290о–ға дейін – екінші А және екінші В солтүстік ендіктің климаттық аймақтарында.
38. Ас блогының тамақ пісіретін залының терезелерін солтүстік ендіктің барлық климаттық аймақтарында 290о-нан 70о-ға дейінгі шектерде бағыттау керек. Тұрғын үйлердің 25 %-нан артық емес 290о-нан 70о-ке дейінгі шектерде бағыттауға жол беріледі.
39. Төртінші климаттық аймақтарда тұрғын бөлмелердің терезелері "шығысқа" (70о–тен 135о–ке дейін) бағытталады.
40. Балаларды сауықтыру объектілерінің жылытылатын үй-жайларында мыналар: екінші климаттық аймақ үшін тұрғын және тамақтану залдары, екінші және үшінші климаттық аймақтарда медициналық пункт үй-жайлары, екінші, үшінші, төртінші климаттық аймақтарда киімдерді кептіруге арналған кептіргіштер орнатылады.
41. Екінші және үшінші климаттық аймақтарда орналасатын балаларды сауықтыру объектілерінің (күндізгі температурасы 40о С және одан да жоғары және түнгісі 10о С төмен аймақтарды қоспағанда) жалпы жобалық қуаттылықтан 20% аспайтын есеппен шатырларда тек ересек оқушылардың (бес адамнан артық емес) тұруына жол беріледі. Палаткалардың едені тақтайдан жасалуы және жел өтпейтін болуы тиіс. Палаткалардың түрлері аймақтың табиғи-климаттық ерекшеліктеріне байланысты анықталады; екінші климаттық аймақта ашылатын терезе-қақпақтары бар үш қабатты шатырлар қолдану қажет. Шатырлар төсектермен, киімдер мен аяқ киімдер сақтауға арналған тумбочкалар және шкафтармен жабдықталады.
Шатырлардың айналасында жауынның сулары ағуына арналған еңісті (шатырдан) арықшалар қарастырылады.
42. Әрбір отрядта (топта) тұруға арналған үй-жайлар болуы тиіс.
43. Бір ғимаратта немесе ғимараттың оқшауланған блогында жалпы саны 100 адамнан аспайтын төрт отряд (топ) орналастыруға жол беріледі. Әрбір отрядтың (топтың) тұратын үй-жайларда учаскеге шығатын жеке есігі болуы тиіс. Жасы 8-ден 18-ге дейінгі балалар үшін бір тұрғын бөлмедегі орын саны 5 артық емес, ал 6-7 жастағы балалар үшін бір адамға 4 м2 есебінен 10 орыннан аспауы тиіс.

35. Основными методами обеззараживания воды являются хлорирование или бромирование.
Бромирование воды предпочтительнее ввиду отсутствия раздражающего эффекта на слизистые оболочки. При применении бромсодержащих дезинфицирующих средств концентрация остаточного брома в воде бассейна должна поддерживаться на уровне 0,7-1,2 мг/л. В ночное время допускается повышение остаточного брома до 2 мг/л. с обязательным снижением до 1,2 мг/л к моменту пользования водой.
4. Санитарно-эпидемиологические требования
к зданиям и сооружениям
36. Жилые помещения размещаются в отдельных зданиях или отдельных частях здания.
37. Окна жилых комнат детских оздоровительных объектов в зависимости от места их расположения следует ориентировать по сторонам горизонта: от 70 градусов (далее - 0) до 2000 во второй В и второй Г климатических зонах и третьей, четвертом климатических зонах северной широты от 700 до 2900 - во второй А и второй В климатических зонах северной широты.
38. Окна варочных залов пищевого блока следует ориентировать в пределах от 2900 до 700 северной широты во всех климатических зонах. Допускается ориентировать не более 25 % жилых комнат в пределах от 2900 до 700.
39. В четвертом климатической зоне окна жилых комнат ориентируются на "восток" (от 700 до 1350).
40. В отапливаемых помещениях детских оздоровительных объектов размещаются: жилые и обеденные залы для второй климатической зоны, помещения медицинского пункта во второй, третьей климатической зоне, сушилки для одежды во второй, третьей, четвертой климатической зоне.
41. В детских оздоровительных объектах, размещаемых во второй, третьем климатических зонах (исключая территории с дневной температурой 400C и выше и ночной ниже 100C) допускается проживание только школьников старшего возраста в палатках (не более 5 человек) из расчета не более 20 % от общей проектной мощности. Палатки должны иметь дощатые полы и не продуваемые борта. Тип палаток определяется в зависимости от природно-климатических особенностей зоны; во втором климатической зоне необходимо применение трехслойных палаток, имеющих открывающиеся клапаны-окна. Палатки оборудуются кроватями, тумбочками и шкафами для хранения одежды и обуви.
Вокруг палаток предусматриваются канавы с уклоном (от палатки) для стока дождевых вод.
42. Каждый отряд (группа) должен иметь помещение для проживания.
43. В одном здании или изолированном блоке здания допускается размещать не более четырех отрядов (групп) с общей численностью не более 100 человек. Помещения для проживания каждого отряда (группы) должны иметь самостоятельный выход на участок. Количество мест в одной жилой комнате для детей от 8 до 18 лет должно быть не более 5, для детей 6-7 лет - не более 10 из расчета 4 м2 на одного человека.

44. Балаларды қабылдауға арналған үй-жайларға вестибюль, қабылдау бөлмесі, медициналық пункт кіреді. Медициналық пунктте изолятор, дәрігер кабинеті, тіс дәрігерінің, емшара және мейірбике кабинеттері, шлюзде қолжуғышы бар бір унитаздық дәретхана болуы тиіс. Изолятор палаталардағы төсек саны боксты қосқанда балаларды сауықтыру объектілерінің жобалық қуатының кемінде 2% есебінен қабылданады.
45. Балаларды сауықтыру объектілерінде орталықтандырылған ас үйі бар асхана, тамақтанатын залдар және бөлек кіретін есігі бар қол жуатын бөлмелер болуы тиіс. Жазда жұмыс істейтін балаларды сауықтыру объектілерінде қол жуғыштарды тамақтанатын залдарға кіретін жерлерге жақын төбесі жабылған террасаларда орналастыруға жол беріледі.
46. Тамақтанатын залдың алаңы балаларға бір мезгілде қызмет көрсеткенде (бір ауысымда) бір орынға 1,0 м2 есебінен болуы тиіс.
47. Мәдени мақсаттағы және қызметтік-тұрмыстық үй-жайлар мен алаңдар жобалауға арналған тапсырмаға сәйкес қабылданады.
48. Балаларды сауықтыру объектілерінің ғимараттары шаруашылық ауыз су, өртке қарсы және ыстық сумен қамту жүйелерімен, кәрізбен және су жинағыштармен жабдықталады.
49. Балаларды сауықтыру объектілері сапалы ауыз сумен қамтамасыз етіледі.
50. Ыстық сумен ас блогының өндірістік үй-жайлары, кір жуатын, тұрмыстық, ванна, себезгі, қол жуатын бөлмелер, аяқ жууға арналған жуғыштар, қыздардың жеке гигиенасы кабиналары, медициналық пункт қамтамасыз етіледі.
51. Кәріз құрылғыларын санитариялық тораптармен жабдықталған тұрғын корпустарда, асханаларда, ас үйде, мәдени-тұрмыстық және медициналық мақсаттағы үй-жайларда, дене шынықтыру-сауықтыру және қызметтік-тұрмыстық үй-жайларда, кір жуатын, себезгі бөлмесінде, сондай-ақ бөлек тұрған дәретханалар мен қол жуғыштарда қарастыру қажет.
52. Орталықтандырылған кәріз жүйесі жоқ аудандарда балаларды сауықтыру объектілерін орналастырған кезде жергілікті шайынды суды шығару және тазалау жүйесі құрылғысына жол беріледі. Жергілікті кәріз жүйесін таңдау және құру туралы мәселе тиісті аумақтардағы мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарының санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы негізінде шешіледі.
53. Жаңадан соғылып жатқан балаларды сауықтыру объектілерін жылумен жабдықтау, жылыту және желдетуді жобалауға арналған тапсырмаға сәйкес жобалаған дұрыс.
54. Жыл бойы жұмыс істейтін ғимараттардың тұрғын бөлмелердегі ауаның температурасы 180С-ден төмен болмауы, изолятор палаталарында қосу 20оС, вестибюльде қосу 160С болуы тиіс.
55. Жазғы тамақтанатын залдарды (жабық), асхананың өндірістік үй-жайлары мен орталықтандырылған ас үйлерін механикалық іске қосылатын сору желдеткішімен жабдықтаған дұрыс. Ғимараттың барлық түрлеріндегі себезгі бөлмелер мен дәретханалардың жеке сору желдеткіші болуы тиіс.

44. В помещения для приема детей входят вестибюль, комната приема, медицинский пункт. При медицинском пункте должен быть изолятор, кабинет врача, кабинет стоматолога, процедурная и комната медицинской сестры, туалет на один унитаз с умывальником в шлюзе. Количество коек в палатах изолятора, включая бокс, принимается из расчета не менее 2 % от проектной мощности детских оздоровительных объектов.
45. Детские оздоровительные объекты должны иметь столовую с централизованной кухней, обеденными залами и умывальными комнатами, имеющими отдельные входы. В детских оздоровительных объектах летнего функционирования допускается размещение умывальников на крытых террасах вблизи входов в обеденные залы.
46. Площадь обеденного зала должна быть при одновременном обслуживании детей (в одну смену) из расчета 1,0 м2 на одно место.
47. Помещения и площади культурно-массового назначения и служебно-бытовые принимаются в соответствии с заданием на проектирование.
48. Здания детских оздоровительных объектов оборудуются системой хозяйственно-питьевого водоснабжения, канализацией и водостоками.
49. Детские оздоровительные объекты обеспечиваются доброкачественной питьевой водой.
50. Горячим водоснабжением обеспечиваются производственные помещения пищевого блока, прачечная, бытовые, ванные, душевые, умывальни, мойки для ног, кабины личной гигиены девочек, медицинский пункт.
51. Устройство канализации следует предусматривать в жилых корпусах, оборудованных санитарными узлами, в столовой, кухне, в помещениях культурно-бытового и медицинского назначения, в физкультурно-оздоровительных и служебно-бытовых помещениях, прачечной, душевой, а также в отдельно стоящих уборных и умывальнях.
52. При размещении детских оздоровительных объектов в районах, не имеющих централизованной канализации, допускается устройство местных систем удаления и очистки сточных вод. Вопросы о выборе и устройстве местных систем канализации решаются на основании санитарно-эпидемиологического заключения государственных органов санитарно-эпидемиологической службы на соответствующих территориях.
53. Теплоснабжение, отопление и вентиляцию во вновь строящихся детских оздоровительных объектах следует проектировать в соответствии с заданием на проектирование.
54. В зданиях круглогодичного функционирования температура воздуха в жилых комнатах должна быть не ниже плюс 180C, в палатах изолятора плюс 200C, в вестибюле плюс 160C.
55. Летние обеденные залы (закрытые), производственные помещения столовых и централизованных кухонь следует оборудовать вытяжной вентиляцией с механическим побуждением. Душевые и уборные во всех типах зданий должны иметь самостоятельную вытяжную вентиляцию.

56. Балаларды сауықтыру объектілерінің барлық негізгі үй-жайларында табиғи жарық болуы тиіс.
Жыл бойы жұмыс істейтін ғимараттарда тамақтандыратын залдарды, үйірмелер мен мәдени-жаппай мақсаттағы үй-жайларды жарықтандыру үшін люминесцентті шамдарды қолдану ұсынылады. Жатын үй-жайларды жарықтандыру үшін жарықтан қорғайтын арматурасы бар шамдар қолданылады.
57. Балаларды сауықтыру объектілерінің негізгі үй-жайлары қабырғалары, төбелері, едендерінің беттері оларды тазалау (жуу) мен дезинфекциялауға ыңғайлы тегіс болуы тиіс. Үй-жайларды әрлеу үшін Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген материалдар қолданылады.
Ас блогының өндірістік және қойма үй-жайларының қабырғалары глазурленген плиткалармен қапталады немесе 1,8 м биіктікке дезинфекциялық құралдарды пайдалана отырып, жүйелі тазалау мен ылғалды жинауға ыңғайлы ылғалға төзімді материалдармен сырланады (дәліздерді 1,5 м биіктікке).
58. Балаларды сауықтыру объектілерінің жабдықтары мен жиһазы гигиеналық талаптарға сәйкес болуы және балалардың бой-жас ерекшеліктерін есепке алуы тиіс.
Жатын бөлмелерді екі қабатты төсектермен жабдықтауға жол берілмейді.
5. Үй-жайларды және учаскені күтіп-ұстауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
59. Балаларды сауықтыру объектілерінің барлық үй-жайлары терезелерін және терезе көздерін ашып қойып күнделікті Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген жуу құралдарын қолдана отырып ылғалды тәсілмен жиналады. Жатын бөлмені күніне екі рет (түнгі және күндізгі ұйқыдан кейін) техникалық персонал жинастырады.
60. Әрбір ауысымның аяғында техникалық персонал барлық үй-жайларда ауқымды жинау жүргізеді:
1) ауқымды жинау Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдану арқылы жүргізіледі;
2) төсек қажеттіліктері (матрацтар, жастықтар, көрпелер) желдету және кептіру үшін ауысымның алдында таза ауаға шығарылады. Балалар арасында инфекциялық аурулар пайда болған жағдайда жатын бөлмеге, төсек қажеттіліктеріне, жабдықтарға белгіленген тәртіппен дезинфекция жүргізіледі. Әрбір сауықтандыру маусымы ашылар алдында төсек қажеттіліктері химиялық тазаланады немесе дезинфекциялық камерада өңделеді. Жарамсыз төсек қажеттіліктері жаңа төсек қажеттіліктеріне ауыстырылады.
61. Қол жуатын, себезгі, тұрмыстық, гигиена бөлмелерінде және дәретханаларда едендерді, қабырғаларды, есіктің тұтқаларын жуу құралдарын қолдана отырып ыстық сумен күнделікті жуған дұрыс:
1) едендер ластануына қарай сүртіледі;
2) унитаздар жуу құралдарын қолдана отырып щеткамен күніне екі рет жуылады;

56. Все основные помещения детских оздоровительных объектов должны иметь естественное освещение.
Для освещения обеденных залов, помещений для кружков и культурно-массового назначения, в зданиях круглогодичного функционирования рекомендуется использовать люминесцентные лампы. Для освещения спальных помещений применяются светильники со светозащитной арматурой.
57. Поверхности стен, потолков, полов основных помещений детских оздоровительных объектов должны быть гладкими, позволяющими проводить их уборку (мытье) и дезинфекцию. Для отделки помещений используются материалы, разрешенные к применению в Республике Казахстан.
Стены производственных и складских помещений пищевого блока облицовываются глазурованной плиткой или окрашены на высоту 1,8 м (коридоров - на высоту 1,5 м) влагостойкими материалами, допускающими систематическую очистку и влажную уборку с применением дезинфицирующих средств.
58. Оборудование и мебель детских оздоровительных объектов должны соответствовать гигиеническим требованиям и учитывать росто-возрастные особенности детей.
Не допускается оборудование спальных комнат двухъярусными кроватями.
5. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию
помещений и участка
59. Ежедневно все помещения детских оздоровительных объектов убирают влажным способом с применением моющих средств, разрешенных к применению в Республике Казахстан. Уборка спален проводится два раза в день (после ночного и дневного сна), техническим персоналом.
60. В конце каждой смены техническим персоналом проводится генеральная уборка всех помещений:
1) генеральная уборка производится с применением моющих и дезинфицирующих средств, разрешенных к применению в Республике Казахстан;
2) постельные принадлежности (матрацы, подушки, одеяла) перед началом смены выносятся на воздух для проветривания и просушки. При возникновении среди детей инфекционного заболевания проводится дезинфекция спальных комнат, постельных принадлежностей, оборудования. Перед началом открытия каждого оздоровительного сезона постельные принадлежности подвергаются химической чистке или обработке в дезинфекционной камере. Пришедшие в негодность постельные принадлежности заменяются новыми комплектами.
61. В умывальнях, душевых, бытовых, комнатах гигиены и уборных полы, стены, дверные ручки следует мыть ежедневно горячей водой с применением моющих средств:
1) полы по мере загрязнения протираются;
2) унитазы необходимо мыть два раза в день водой с применением моющих средств при помощи щеток;

3) несеп қышқыл тұздарын кетіру үшін тұз қышқылының 2% ерітіндісін немесе Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген арнайы препараттарды пайдалану қажет.
62. Қоқыс жинағыштарды олардың 2/3 көлемі толған кезде тазалаған дұрыс және дезинфекциялау және дезинсекциялау құралдарын қолдана отырып өңделеді.
63. Асхананың барлық үй-жайларын күн сайын мұқият жинау: ылғалды тәсілмен сыпыру және едендерді жуу, шаңды, өрмекші торын алу, жиһазды, радиаторларды, терезенің алдын сүрту керек. Өндірістік үй-жайларды жинау, жабдықтар мен мүкаммалды жуу, сондай-ақ тамақтанатын залдарды жинау әрбір тамақ ішкеннен кейін жүргізіледі.
Тамақтанатын залдар едендерінің гигиеналық жабыны болуы және арнайы бөлінген техникалық персонал әрбір тамақтанғаннан кейін ылғалды шүберекпен сүртуі тиіс.
64. Жинау мүкаммалы (легендер, шелектер, щеткелер, шүберектер):
1) таңбаланады және жеке үй-жайларға (жатын үй-жай, ас үй, асхана, изолятор, санитариялық торап) бекітіледі;
2) сол үшін арнайы бөлінген орындарда сақталады;
3) санитариялық тораптарға арналған белгі бояуы (қызыл, сары-қызыл) болуы және жеке сақталуы тиіс;
4) пайдаланылғаннан кейін Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдану арқылы ыстық сумен жуылуы керек.
65. Балаларды сауықтыру объектілерінің аумағын жинау күнделікті таңертең балалар аулаға шығардан бір сағат бұрын және ластануына қарай жүргізіледі. Қоқысты қоқыс жинағышқа жинау қажет, балаларды сауықтыру объектілерінің аумағында тұрмыстық қоқыстар мен жапырақтарды жағуға жол берілмейді.
Құм салынған жәшіктердегі құмды ауыстыруды айына бір рет жүргізу қажет, құм салғыштардың бетін түнде қақпақпен жабу керек. Ауысымына бір рет құмның гельминт жұмыртқаларымен ластануын тексеру қажет, олар анықталған жағдайда құм ауыстырылады. Шыбындарға қарсы күрес үшін Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялау құралдары қолданылады.
66. Балаларды сауықтыру объектілерінде сөрелер немесе таза киімдерді, таза төсек қажеттіліктерін (сөрелер немесе шкафтардағы матрацтар, жастықтар, көрпелер) сақтауға арналған шкафтармен жабдықталған қойма (кемінде үш бөлмесі бар) болуы қажет. Ауыстырылатын төсек әбзелдерінің саны кемінде үшеу болуы, матрацтардың ауыстыратын тысының саны екеу болуы тиіс. Моншаға түсу жеті күнде кемінде бір рет жүргізілуі қажет.
67. Төсек әбзелдерін және бет пен аяқ сүртуге арналған сүлгілерді ауыстыру ластануына байланысты, бірақ аптасына кемінде бір рет жүргізіледі. Ластанған төсек әбзелдері арнайы қаптарға (мата немесе клеенка) салынады және сұрыптап, кір жуатын орынға жіберу үшін арнайы бөлінген бөлмеге жеткізіледі. Пайдаланылғаннан кейін мата қаптарды жууға тапсырады, клеенка қаптар сабынды-содалы ерітіндімен өңделеді, ал егер инфекция бар болса дезинфекциялау құралдарының бірімен өңделеді. Ластанған төсек әбзелдеріне арналған үй-жайды, ондағы кір заттардың соңғысын кір жуатын орынға жөнелткеннен кейін жуу және дезинфекциялау қажет.

3) для удаления мочекислых солей необходимо использовать 2 % раствор соляной кислоты или специальные препараты, разрешенные к применению в Республике Казахстан.
62. Мусоросборники следует очищать при заполнении 2/3 их объема и обрабатываться с применением дезинфицирующих и дезинсекционных средств.
63. Все помещения столовой необходимо ежедневно тщательно убирать: подметание влажным способом и мытье полов, удаление пыли, паутины, протирание мебели, радиаторов, подоконников. Уборка производственных помещений, мытье оборудования и инвентаря, а также уборка обеденных залов проводится после каждого приема пищи.
Полы обеденных залов должны иметь гигиеническое покрытие и протираться влажными тряпками после каждого приема пищи, специально выделенным техническим персоналом.
64. Уборочный инвентарь (тазы, ведра, щетки, тряпки):
1) маркируется и закрепляется за отдельными помещениями (спальные, кухня, столовая, изолятор, санитарный узел);
2) хранится, в специально выделенных для этого местах;
3) для санитарных узлов имеет сигнальную окраску (красную, оранжевую) и хранится отдельно;
4) после использования следует промывать горячей водой с применением моющих и дезинфицирующих средств, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
65. Уборка территории детских оздоровительных объектов проводится ежедневно, утром за один час до выхода детей на участок и по мере ее загрязнения. Мусор необходимо собирать в мусоросборники, не допускается сжигать бытовой мусор и листья на территории детских оздоровительных объектов.
Смену песка в песочных ящиках необходимо проводить не реже одного раза в месяц, на ночь песочницы следует закрывать крышками. Один раз в смену необходимо проверять песок на загрязнение яйцами гельминтов, при их обнаружении песок подлежит замене. Для борьбы с мухами применяются дезинфицирующие средства, разрешенные к применению в Республике Казахстан.
66. В детских оздоровительных объектах необходимо иметь кладовую (имеющую не менее трех комнат), оборудованную стеллажами или шкафами для хранения чистого белья, чистых постельных принадлежностей (матрацы, подушки, одеяла на стеллажах или в шкафах). Количество смен постельного белья должно быть не менее трех, две смены наматрасников. Банные дни необходимо проводить не реже одного раза в семь дней.
67. Смена постельного белья и полотенец для лица и ног проводится по мере загрязнения, но не реже одного раза в неделю. Грязное белье укладывается в специальные мешки (матерчатые или клеенчатые) и доставляться в специально выделенную комнату для сортировки и отправки в прачечную. После использования матерчатые мешки сдаются в стирку, клеенчатые мешки обрабатываются мыльно-содовым раствором, а при наличии инфекции одним из дезинфицирующих средств. Помещение для грязного белья, после отправки последнего в прачечную, необходимо промыть и продезинфицировать.

6. Тамақтандыруды ұйымдастыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
68. Ас блогында тамақты өңдеу және дайындау үшін арнаулы электр жабдығы орнатылады. Ас үй үй-жайы механикалық сору желдеткішімен жабдықталады. Тоңазытқыш қондырғыларында термометрлер қарастырылады. Тоңазытқыштарда және тоңазытқыш қондырғыларында азық-түліктің әртүрлі түрлерін сақтауға арналған орындар айқын белгілеген дұрыс.
69. Тез бұзылатын тамақ өнімдерін сақтау шарттары мен өткізу мерзімдері сақталады.
70. Балалар мен жасөспірімдерге арналған белоктардың, майлардың, көмірсулардың құндылығының ұсынылатын шамасы мен тұтыну нормалары осы санитариялық ережеге 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес анықталады.
71. Белоктардың, майлардың, көмірсулардың ең жақсы қатынасы 1:1:4 құрайды. Бұл ретте жануарлардан (ет, балық, сүт, сүт өнімдері, жұмыртқа) алынған белоктардың құрамы кемінде 50-60% болуы тиіс және майлардың жалпы санының 20-30%-ы өсімдіктерден алған майлар құрайды. Балаларды тамақтандыру тамақ ішу арасы төрт сағаттан аспайтындай аралықпен төрт немесе бес рет ұйымдастырылады. Тамақтанудың тәуліктік рационының жалпы құндылығын мынадай етіп бөлген орынды: таңғы ас - 25%; түскі ас 35%; түстен кейінгі ас - 15%; кешкі ас - 20%; екінші кешкі ас - 5%.
72. Ұйықтар алдында бір сағат бұрын екінші кешкі ас ретінде балаларға бір стакан сүт немесе айран беру ұсынылады.
73. Балаларды сауықтыру объектілерінің медицина қызметкері күнделікті ұсынылатын тағам өнімдерінің тәуліктік жиынтығын және өнімдерді өзгерту кестесін осы санитариялық ережеге 4-қосымшаның 1, 2-кестелеріне сәйкес есепке ала отырып дастарқан мәзірін құрастырады.
74. Балаларды сауықтыру объектілерінде балаларды «С» витаминімен қамтамасыз ету мақсатында тәтті тағамдар мен сусындарды аскорбин қышқылымен, орташа тәуліктік қажеттілік 35%-ы есебінен витаминдеу жүргізіледі. Витаминделген тағамның бір үлесіндегі аскорбин қышқылының құрамы: 7-11 жастағы балалар үшін 20 миллиграмм (бұдан әрі - мг), 12-15 жастағы жасөспірімдер үшін - 25 мг, 16-18 жастағы жасөспірімдер үшін - 35 мг құрайды. Компоттарды витаминдеуді 12-15оС температураға дейін салқындатқаннан кейін, оларды өткізу алдында жүргізу ұсынылады, киселдерге аскорбин қышқылы ерітіндісі өткізу температурасына дейін кейіннен араластыру және салқындату арқылы қосу 30-35оС температураға дейін суытылған кезде енгізіледі.
75. Күнделікті дайын тамақтың тәуліктік сынамасы қалдырылады. Тәуліктік сынаманы алу және сақтау медицина қызметкерлерінің бақылауымен жүргізіледі. Сынама таза (қайнатылып өңделген) қақпағы бар шыны ыдысқа (гарнирлер басқа ыдысқа алынады) алынып, тоңазытқыштың арнайы бөлінген орнында қосу 2оС-тан қосу 6оС-қа дейінгі температурада сақтаған дұрыс.

6. Санитарно-эпидемиологические требования к
организации питания
68. На пищевом блоке для обработки и приготовления пищи устанавливается специальное электрическое оборудование. Помещение кухни оборудуется механической вытяжной вентиляцией. Холодильные установки предусматриваются с термометрами. В холодильниках или холодильных установках следует четко определить места для хранения разных видов продуктов.
69. Соблюдаются условия хранения и сроки реализации скоропортящихся пищевых продуктов.
70. Рекомендуемые величины калорийности и нормы потребления белков, жиров, углеводов для детей и подростков определяются в соответствии с таблицей 3 приложения 4 к настоящим санитарным правилам.
71. Наилучшее соотношение белков, жиров, углеводов составляет 1:1:4. При этом содержание белков животного происхождения (мясо, рыба, молоко, молочные продукты, яйца) должно быть не менее 50-60 % и 20-30 % от общего количества жиров составляют жиры растительного происхождения. Питание детей организовывается четырех или пятикратное с интервалом между приемами пищи не более четырех часов. Целесообразно следующее распределение общей калорийности суточного рациона питания: завтрак - 25 %; обед - 35 %; полдник - 15 %; ужин - 20 %; второй ужин - 5 %.
72. За один час перед сном в качестве второго ужина детям рекомендуется дать стакан молока или кисломолочного продукта.
73. Медицинским работником детских оздоровительных объектов составляется ежедневная меню-раскладка с учетом рекомендуемого суточного набора продуктов и таблицы замены продуктов согласно таблицам 1, 2 приложения 4 к настоящим санитарным правилам.
74. С целью обеспечения детей в детских оздоровительных объектах витамином "С" следует проводить витаминизацию сладких блюд и напитков аскорбиновой кислотой, из расчета 35 % средней суточной потребности. Содержание аскорбиновой кислоты в одной порции витаминизированного блюда составляет: для детей в возрасте 7-11 лет 20 миллиграмм (далее - мг), для подростков 12-15 лет 25 мг, 16-18 лет 35 мг. Витаминизацию компотов рекомендуется проводить после их охлаждения до температуры плюс 12-150C, перед их реализацией, в кисели раствор аскорбиновой кислоты вводят при его охлаждении до температуры плюс 30-350C с последующим перемешиванием и охлаждением до температуры реализации.
75. Ежедневно оставляется суточная проба готовой продукции. Отбор и хранение суточных проб проводится под контролем медицинских работников. Пробу следует отбирать в чистую (обработанную кипячением) стеклянную посуду с крышкой (гарниры отбираются в отдельную посуду) и хранить в специально отведенном месте холодильника при температуре от плюс 20 до плюс 60C.

76. Тамақ өнімдерін аспаздық өңдеу қоғамдық тамақтану объектілеріне арналған тағамдар мен аспаздық өнімдерді дайындауға және рецептураларына белгіленген талаптарға сәйкес жүргізіледі:
1) винегреттер мен салаттарға арналған көкөністер қабығы тазаланбаған күйінде пісіріледі. Көкөністерді дайындағанда күні бұрын пісіруге жол берілмейді; піскен көкөністерді тазалау қайнататын цехта жүргізіледі;
2) тағамға табиғи қалпында қолданылатын көкөністер ағын сумен жақсылап жуылады, тазартылады және ағын сумен мұқият қайта жуылады. Көкөністерді алдын ала суға малып қоюға (аспаздық өңдеуге дейін) жол берілмейді;
3) винегреттер мен салаттарға өсімдік майын қосу оларды беру алдында ғана жүргізіледі;
4) азық-түліктердің дәмі мен витаминдік құндылығын сақтау үшін тамақты әрбір қабылдауға дайындайды және дайын болған сәтінен бастап бір сағаттың ішінде өткізіледі. Көкөністерді, картопты пісіру алдында турап, қайнап жатқан суға салу және қақпағы жабылатын ыдыста пісіру керек. Жаңа үзілген көктерді піскен тағамдарды тарату кезінде салу керек;
5) картопты тазалағаннан кейін тез арада салқын тұзды суға, бірақ екі-үш сағаттан асырмай салады;
6) котлеттер, балық немесе ет турамасынан жасалған биточкалар, кесектеп туралған балықтар табада 3-5 минут бойы екі жағынан бірдей қуырылады, содан соң ыстық арқылы қуыратын шкафтарда 250-2800С температурада бес-жеті минут бойы пісіріледі;
7) асылған еттен (тауықтан) жасалған екінші тағамдар және бірінші тағамға қосылатын ұсақтап туралған еттер екі рет термиялық өңдеуден өтуі керек - сорпада қайнатылып және таратылғанға дейін сорпада сақталуы керек;
8) омлеттерді дайындау үшін диеталық жұмыртқаларды қолдану ұсынылады. Омлеттерді температурасы 180-2000С қуыратын шкафта 2,5-3 см қалыңдықта 8-10 минут бойы дайындайды; жұмыртқаны су қайнағаннан кейін 10 минут бойы қайнатады;
9) ірімшіктен жасалған запеканкалардың қалыңдығы 3-4 см болуы және температурасы 180-2000С қуыратын шкафта 20-30 минут дайындалады;
10) пісірілген шұжықтар, жіңішке шұжықтар ыстық өңдеуден өткеннен кейін (қайнаған мезгілден кейін 5 минут бойы қайнатқаннан соң) беріледі;
11) құтыдағы сүтті екі-үш минут бойы қайнатқан дұрыс. Сүтті қайнатқаннан кейін арнайы сөрелерде немесе ваннада қақпағы жабылған қалпында салқындатылады.
77. Алдыңғы ішкен тамақтан қалған тамақ қалдығын, бұрын дайындалған тамақты, суда жүзетін құстардың жұмыртқалары мен етін, қанды және өкпе-бауыр шұжықтарын, үйде дайындалған консервіленген өнімдерді пайдалануға жол берілмейді. Айран немесе басқа да ашыған сүт өнімдерін дайындауға, етті құймақты, флотша дайындалған макорондарды, кремі бар кондитерлік өнімдерді, кремдерді, сусындарды, морстарды, квасты, сілікпелерді, құйылып жасалатын тағамдарды (еттен және балықтан), майшабақтан жасалған тураманы, фритюрде жасалатын тағамдарды, паштеттерді дайындауға, пастерленбеген сүттен дайындалған сүт және ашыған сүт өнімдерін пайдалануға жол берілмейді.

76. Кулинарная обработка пищевых продуктов проводится в соответствии с требованиями, установленными к рецептурам и приготовлению блюд и кулинарных изделий для объектов общественного питания:
1) овощи, предназначенные для винегретов и салатов варятся в неочищенном виде. Заблаговременная варка овощей, накануне дня их использования не допускается, чистка вареных овощей проводится в варочном цехе;
2) овощи, идущие в питание в натуральном виде (целиком, в салатах), хорошо промываются проточной водой, очищаются и повторно тщательно промываются проточной водой. Предварительное замачивание овощей (до кулинарной обработки) не допускается;
3) заправка винегретов и салатов растительным маслом производится только перед их выдачей;
4) для сохранения вкусовой и витаминной ценности продуктов пищу готовят на каждый прием и реализуют в течение одного часа с момента приготовления. Овощи, картофель следует нарезать перед варкой, закладывать в кипящую воду и варить в закрытой крышкой посуде. Свежую зелень следует закладывать в готовые блюда во время раздачи;
5) картофель после чистки сразу же погружают в холодную подсоленную воду, но не более чем на два - три часа;
6) котлеты, биточки из рыбного и мясного фарша, рыба кусками обжаривается на сковороде или противне с обеих сторон в течение трех-пяти минут, затем готовятся в духовом или жарочном шкафу при температуре плюс 250-2800C в течение пяти - семи минут;
7) вторые блюда из вареного мяса (кур), а также измельченное мясо, добавляемое в первое блюдо, подвергаются вторичной термической обработке - кипячению в бульоне, и храниться в нем до раздачи;
8) для изготовления омлетов рекомендуется употреблять диетическое яйцо. Омлеты готовят слоем 2,5-3 см в течение 8-10 минут при температуре жарочного шкафа плюс 180-2000C; яйцо варят 10 минут после закипания воды;
9) творожные запеканки должны иметь слой 3-4 см и изготовляться в жарочном шкафу при температуре плюс 180-2000C в течение 20-30 минут;
10) сосиски, вареные колбасы выдаются после термической обработки (при варке в течение пяти минут с момента закипания);
11) фляжное молоко следует кипятить не более двух-трех минут. После кипячения молоко охлаждается на специальных стеллажах либо в ванне при закрытой крышке.
77. Не допускается использовать остатки пищи от предыдущего приема, пищу, приготовленную накануне, яйца и мясо водоплавающих птиц, кровяных и ливерных колбас, консервированных продуктов домашнего приготовления. Не допускается изготовление простокваши и других кисломолочных продуктов, блинчиков с мясом, макарон по-флотски, кондитерских изделий с кремом, кремов, напитков, морсов, кваса, студней, заливных блюд (мясных и рыбных), форшмаков из сельди, изделий во фритюре, паштетов, использование молочной и кисломолочной продукции, приготовленных из не пастеризованного молока.

78. Дайын тағамды беру балаларды сауықтыру объектілерінің медицина қызметкері сынама алғаннан кейін ғана жүзеге асырылады. Тағамдардың сапасын бағалау органолептикалық көрсеткіштер бойынша (сынаманы тағам дайындалған ыдыстан тікелей алады) жүргізіледі. Дайын тағамдардың бракераж журналында негізгі өнімдерді салу, сынама алынғаны және осы санитариялық ережеге 4-қосымшаның 5-кестесіне сәйкес беруге рұқсат етілгені туралы белгіленуі қажет. Тамақ дайындаудың технологиясы бұзылғанда, сондай-ақ дайын болмаған жағдайда, анықталған аспаздық кемшіліктер жойылғанға дейін тағам беруге жіберілмейді.
79. Балаларды сауықтыру объектісінде тамақтандыруды ұйымдастыруды және оның сапасын балаларды сауықтыру объектісінің басшысы, дәрігерлер, диеталық бикелер қамтамасыз етеді.
Медицина қызметкерлері:
1) осы санитариялық ережеге 4-қосымшаның 6-кестесіне сәйкес ас блогына келіп түсетін тез бұзылатын өнімдердің сапасын бақылау бойынша журналға тіркей отырып, ас блогына келіп түсетін өнімнің сапасына;
2) өнімдерді сақтау және өткізу мерзімдерін сақтау жағдайларына;
3) дайындалатын тағамның сапасына;
4) тамақ өнімдерінің табиғи нормаларының сақталуына (әрбір 10 күн сайын жинақталатын бухгалтерлік тізім бойынша);
5) тәуліктік сынаманы алу және сақтау дұрыстығына;
6) ас блогы қызметкерлерінің және асхана кезекшілерінің жеке гигиенасы ережелерін сақтауға бақылауды жүзеге асырады.
7. Күн тәртібіне қойылатын талаптар
80. Балаларды сауықтыру объектілеріндегі балалардың дене тәрбиесі жүктемесімен және қимыл-қозғалыс белсенділігімен байланысты іс-қимылдарының барлық түрлерін дәрігермен келіскен дұрыс.
81. Балаларды сауықтыру объектілеріндегі қабылданған күн тәртібі осы санитариялық ережеге 5-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес балалардың жасына байланысты ыңғайластырылады.
Климаттық жағдайларға байланысты күн тәртібіне белдеу уақытын есепке ала отырып, өзгерістер енгізіледі. Маусым, шілде айларында балаларды ұйқыға барынша кешірек жатқызуға және барынша кешірек тұрғызуға жол беріледі.
82. 7-9 жастағы балалар үшін жұмыстың ұзақтығы күніне бір сағаттан; 10-11 жастағылар үшін 1,5 сағаттан, 12-13 жастағылар үшін екі сағаттан, 14-15 жастағы жасөспірімдер үшін үш сағаттан, 16-18 жастағы жасөспірімдер үшін төрт сағаттан аспауы тиіс.
83. Балалар тамақ дайындауға, суға піскен көкөністерді тазалауға, дайын тамақты таратуға, нан кесуге, шай, асхана және ас үй ыдыстарын жууға, ыстық тамақты тасуға жол берілмейді.
84. Балаларды үлкен дене жүктемесіне (ауыр заттарды орнынан қозғау және ауыстыру, отын аралау, төсек әбзелдерін жуу) байланысты, өміріне және денсаулығына қауіпті (терезе жуу, дәретханаларды, жуынатын бөлмелерді тазалау, лас заттар мен қалдықтарды шығару және тазалау, бассейн айналасын тазалау) жұмыстарға тартуға жол берілмейді.

78. Выдача готовой пищи осуществляется только после снятия пробы медицинским работником детских оздоровительных объектов. Оценка качества блюд проводится по органолептическим показателям (пробу снимает непосредственно из емкостей, в которых приготовляется пища). В бракеражном журнале готовых блюд необходимо отмечать закладку основных продуктов, снятие пробы и разрешение на выдачу согласно таблице 5 приложения 4 к настоящим санитарным правилам. При нарушении технологии приготовления пищи, а также в случае неготовности, блюдо к выдаче не допускается до устранения выявленных кулинарных недостатков.
79. Организацию и качество питания в детских оздоровительных объектах обеспечивают руководители врачи, диетические сестры детских оздоровительных объектов.
Медицинские работники осуществляют контроль:
1) за качеством продуктов, поступавших на пищевой блок, с регистрацией в журнале по контролю за качеством скоропортящихся продуктов, поступающих на пищевой блок согласно таблице 6 приложения 4 к настоящим санитарным правилам;
2) за условиями хранения продуктов и соблюдением сроков реализации;
3) за качеством приготовляемой пищи;
4) за соблюдением натуральных норм продуктов питания (по накопительной бухгалтерской ведомости каждые 10 дней);
5) за правильностью отбора и хранения суточной пробы;
6) за соблюдением правил личной гигиены сотрудниками пищевого блока и дежурными по столовой.
7. Требования к режиму дня
80. Все виды деятельности детей в детских оздоровительных объектах, связанные с физической нагрузкой и двигательной активностью, необходимо согласовывать с врачом.
81. Принятый режим дня в детских оздоровительных объектах дифференцируются в зависимости от возраста детей согласно таблице 1 приложения 5 к настоящим санитарным правилам.
В зависимости от климатических условий, в режим дня вносятся изменения с учетом поясного времени. В июне, июле допускается более позднее укладывание детей и более поздний подъем.
82. Для детей 7-9 летнего возраста продолжительность работ не должна превышать одного часа в день; 10-11 лет - 1,5 часа в день; 12-13 лет два часа; для подростков 14-15 лет три часа в день, для подростков 16-18 лет четыре часа в день.
83. Дети не допускаются к приготовлению пищи, чистке вареных овощей, раздаче готовой продукции, к резке хлеба, мытью чайной, столовой и кухонной посуды, разносу горячей пищи.
84. Не допускается привлекать детей к работам, связанным с высокой физической нагрузкой (переноска и передвижение тяжестей, пилка дров, стирка постельного белья), опасными для жизни и здоровья (мытье окон, уборка санитарных узлов, умывальных комнат, уборка и вывоз отбросов, нечистот, обработка чаши бассейна).

85. Балалардың асхана және учаске бойынша кезекшілігін ұйымдастыру кезінде асханада (таңғы, түскі ас) күннің бірінші жартысында бірінші кезектегі балалардың, (түстен кейінгі ас, кешкі ас) күннің екінші жартысында екінші кезектегі балалардың кезекшілік жұмыстарының ауыстырылуын көздеу қажет. Асхана және балаларды сауықтыру объектісінің аумағы бойынша бір балалардың кезекшілік етуі 7-10 күнде бір реттен жиі болмауы тиіс.
8. Дене тәрбиесі мен сауықтыру іс-шараларын ұйымдастыруға қойылатын талаптар
86. Балалардың дене тәрбиесі бойынша іс-шаралары олардың жасына, денсаулық жағдайына, денесінің дамуына және дайындық деңгейіне сәйкес болуы тиіс.
87. Сауықтыру объектілеріндегі дене шынықтыру-сауықтыру жұмысы дәрігердің келісімімен жүргізіледі және мыналарды:
1) таңертеңгілік жаттығуды;
2) шынығу, ауа және күн ванналарын, сүртіну, су құю, шомылуды;
3) секцияларда дене тәрбиесімен айналысуды;
4) жалпы лагерлік және отрядтық серуендерді, экскурсияларды, жорықтар мен ойындарды;
5) спорттық жарыстарды қамтиды.
88. Дене тәрбиесімен айналысу үшін медициналық топтарға бөлуді дәрігер жүргізеді. Негізгі топтағы балаларға барлық дене шынықтыру-сауықтыру және жалпы спорттық іс-шараларға шектеусіз қатысуына рұқсат етіледі.
Медициналық дайындық тобындағы балалармен дене шынықтыру-сауықтыру іс-шаралары әрбір баланың денсаулығын және мүмкіндік ерекшеліктерін есепке ала отырып жүргізіледі. Олар жарыстарға қатыспастан және бекітілген нормативтерді тапсырмастан спорт үйірмелерінің немесе секциялардың сабағына жіберіледі. Бір күндік туристік жорықтарға қатысуға рұқсат етіледі.
89. Таңертеңгілік жаттығу күнделікті таза ауада, ал жаңбырлы күндері - жақсы желдетілген үй-жайларда 10-15 минут бойы жүргізіледі. Киім түрі ауа-райы жағдайын ескере отырып спорттық киім болуы тиіс. Тиісті ауа-райы жағдайларында жалаң аяқ жаттығу жасауға жол беріледі.
90. Жорыққа қатысушылардың барлығы медициналық тексеруден өтуі тиіс. Бағыттарды, суға шомылатын орындарды медицина және педагог персоналы алдын ала тексеруден өткізеді. Балаларды жорыққа жіберуден 1-2 күн бұрын жол жүру парағына дәрігердің қолы қойылуы тиіс. Осы санитариялық ережеге 5-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес айқындалатын туристік жорықтардың түрлері мен ұзақтығы медицина қызметкерінің қатысуымен жүргізіледі.
91. Туристік жорық кезінде бір қатысушыға берілетін азық-түліктің үлгілік тәуліктік жиыны: нан – 400 грамм (бұдан әрі - г); жарма және макарон өнімдері - 200 г; қант – 150 г; ет консервісі (бұқтырылған) – 100 г; қойылтылған сүт – 100 г; сары май (ерітілген) – 50 г; ірімшік – 50 г; жемістер - 50-100 г, бұдан басқа балалар қайнатылған су құйылған жеке құтылармен қамтамасыз етіледі.

85. При организации дежурств детей по столовой и участку необходимо предусмотреть чередование работ так, чтобы одни дети дежурили в столовой в первую половину дня (завтрак, обед), а другие во вторую (полдник, ужин). Дежурство одних и тех же детей по столовой и на территории детских оздоровительных объектов организовывается не чаще одного раза в 7-10 дней.
8. Требования к организации физического воспитания и
оздоровительных мероприятий
86. Мероприятия по физическому воспитанию детей должны соответствовать их возрасту, состоянию здоровья, уровню физического развития и физической подготовленности.
87. Физкультурно-оздоровительная работа в детских оздоровительных объектах проводится по согласованию с врачом и состоит из:
1) утренней гимнастики;
2) закаливания, воздушных и солнечных ванн, обтирания, обливания, купания;
3) занятий физкультурой в секциях;
4) общелагерных и отрядных прогулок, экскурсий, походов и игр;
5) спортивных соревнований.
88. Распределение на медицинские группы для занятий физкультурой проводятся врачом. Детям основной медицинской группы допускается участвовать во всех физкультурно-оздоровительных и спортивно-массовых мероприятиях без ограничений.
С детьми подготовительной медицинской группы должны проводиться физкультурно-оздоровительные мероприятия с учетом состояния здоровья и индивидуальной переносимости. Они допускаются к занятиям из спортивных кружков или секций без участия в соревнованиях и сдачи утвержденных нормативов. Допускается участие в однодневных туристических походах.
89. Утренняя гимнастика проводится ежедневно в течение 10-15 минут на открытом воздухе, в дождливую погоду - в хорошо проветриваемых помещениях. Форма одежды должна быть спортивная с учетом погодных условий. При соответствующих погодных условиях допускается занятие зарядкой босиком.
90. Все участники похода должны пройти медицинский осмотр. Маршруты, места купания заблаговременно обследуются медицинским и педагогическим персоналом. За 1-2 дня до отправления детей в поход врачом должен быть подписан маршрутный лист. Туристические походы проводятся с участием медицинского работника, виды и продолжительность которых определяется согласно таблице 2 приложения 5 к настоящим санитарным правилам.
91. Примерный суточный набор продуктов на одного участника, во время туристического похода: хлеб - 400 грамм (далее - г); крупа и макаронные изделия - 200 г; сахар - 150 г; мясо консервированное (тушеное) - 100 г; сгущенное молоко - 100 г; масло сливочное (топленое) - 50 г; сыр - 50 г; фрукты - 50 - 100 г, кроме того, дети обеспечиваются индивидуальными фляжками с кипяченой водой.

92. Балаларды сауықтыру объектілерінде спорт залдарда және ашық ойын және спорт алаңдарында орнатылатын жаттығу құралдары мен жаттығу құрылғыларының әр түрін (велотренажерлар, ескекті тренажерлар, гимнастикалық кешендер) пайдаланған дұрыс.
93. Шынықтыру іс-шараларын баланың балаларды сауықтыру объектісіне келген күнінен бастау қажет:
1) балаларға күн ваннасы бейімделу және ауа ваннасын қабылдау кезеңі аяқталғаннан кейін тағайындалады. Оларды желден қорғалған жағажайларда, арнайы алаңдарда (солярийлерде) таңертеңгі немесе кешкі сағаттарда, тамақтан кейін бір – бір жарым сағат өткен соң жүргізген дұрыс;
2) су ем-шараларын баланың балаларды сауықтыру объектілерінде бірінші келген күнінен бастап таңертеңгі жаттығудан кейін дымқыл сүлгімен сүрту арқылы, алдымен жылы (30-350С), содан соң салқын сумен (10-150С) бастаған дұрыс;
3) шомылу күніне бір рет жүргізіледі. Шомылуды ашық және желсіз күндері судың температурасы қосу 200С-тан төмен емес, ауаның температурасы қосу 230С-тан төмен емес кезде бастау қажет; одан әрі бір жеті тұрақты шомылғаннан кейін – негізгі топ үшін судың температурасы қосу 180С-тан төмен емес, дайындық тобы үшін қосу 190С-тан төмен емес. Шомылу уақыты бірінші күні 5-7 минутты құрайды, күнделікті суда шомылу уақыты ұзартылады және 25-30 минутқа дейін жеткізілуі мүмкін. Күн сәулесі ваннасын қабылдау уақыты осы санитариялық ережеге 5-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес айқындалады.
94. Жіті аурулардан ауырғаннан кейінгі дене шынықтыру жаттығуларымен айналысу мерзімін әрбір жағдайда дәрігер жеке анықтайды.
9. Балаларды сауықтыру объектілерінде балаларды гигиеналық тәрбиелеу
95. Балаларды сауықтыру объектілерінде балаларға берілетін гигиеналық тәрбиені медицина және педагогика персоналы жүргізеді. Осы жұмыстағы жалпы басшылықты дәрігер жүзеге асырады. Балаларды гигиеналық тәрбиелеу жоспары балаларды сауықтыру объектілерінің педагогикалық кеңесінде бекітіледі.
96. Балаларды сауықтыру объектілерінде балаларға гигиеналық тәрбие беру салауатты өмір салтын насихаттау және санитариялық-ағарту жұмысына негізделеді. Отрядтар бойынша жүргізілетін (ұзақтығы 15-20 минуттан аспайтын) әңгімелердің тақырыптарын таңдау мынаған:
1) улы саңырауқұлақтармен, өсімдіктермен, жеміс-жидектермен уланудың алдын алуға;
2) балалардың жарақаттануының алдын алуға, апаттық жағдайларда алғашқы көмек көрсету ережесіне оқытуға;
3) темекі шегудің, арақ-шарап ішудің, есірткі пайдаланудың зияны туралы түсіндіруге;
4) жыныстық жолмен берілетін аурулардың, ЖИТС-тің алдын алуға, жеке гигиена ережесін сақтауға бағытталған.

92. В детских оздоровительных объектах следует использовать различного вида тренажеры и тренажерные устройства (велотренажеры, гребные тренажеры, гимнастические комплексы), которые устанавливаются в спортивных залах и на открытых игровых и спортивных площадках.
93. Закаливающие мероприятия необходимо начинать с первых дней пребывания ребенка в детских оздоровительных объектах:
1) солнечные ванны назначаются детям после окончания периода адаптации и приема воздушных ванн. Их следует проводить в утренние или вечерние часы на пляже, специальных площадках (соляриях) защищенных от ветра, спустя час - полтора после еды;
2) водные процедуры следует начинать с первых дней пребывания детей в детских оздоровительных объектах с обтираниями влажным полотенцем после утренней гимнастики, в начале теплой (плюс 30-350C), а затем прохладной водой (плюс 10-150C);
3) купание проводится один раз в день. Начинать купание необходимо в солнечные и безветренные дни при температуре воды не ниже плюс 200C, а воздуха не ниже плюс 23; в дальнейшем после недели регулярного купания - при температуре воды не ниже плюс 180C для детей основной и плюс 190C - для детей подготовительной групп. Продолжительность купания в первый день составляет 5-7 минут, время пребывания в воде ежедневно увеличивается и может достигать 25-30 минут. Время принятия солнечных ванн определяется согласно таблице 3 приложения 5 к настоящим санитарным правилам.
94. Сроки возобновления занятий физическими упражнениями после перенесенных острых заболеваний определяются врачом в каждом случае индивидуально.
9. Гигиеническое воспитание детей в детских оздоровительных
объектах
95. Гигиеническое воспитание детей в детских оздоровительных объектах проводится медицинским и педагогическим персоналом. Общее руководство этой работой осуществляет врач. План гигиенического воспитания детей утверждается на педагогическом совете детских оздоровительных объектов.
96. Гигиеническое воспитание детей в детских оздоровительных объектах строится на санитарно-просветительной работе и пропаганде здорового образа жизни. Выбор тематики бесед, проводимых по отрядам (продолжительность не более 15-20 минут) направлен:
1) на предупреждение случаев отравления ядовитыми грибами, растениями, ягодами;
2) на профилактику детского травматизма, обучение правилам оказания первой помощи при несчастных случаях;
3) на разъяснение о вреде курения, алкоголя, употребления наркотиков;
4) на профилактику венерических заболеваний, СПИД, соблюдения правил личной гигиены.

10. Медициналық көмек көрсетуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
97. Медицина қызметкерлері балалардың денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған дәрілік көмекті қамтитын медициналық көмек кешенін көрсетеді және мынаны жүзеге асырады:
1) балалар келер алдында балаларды сауықтыру объектілерінде ұйымдастыру-дайындық жұмыстарын жүргізуді, балаларды сауықтыру объектілері үй-жайының, аумағының, шомылатын және спортпен айналысатын орындардың дайындығын алдын ала қарауды және тексеруді, қоршаған жерді қарауды;
2) балаларды сауықтыру объектілерін комиссиямен қабылдауға қатысуды;
3) медициналық кабинетті және изоляторды жабдықтауды, осы санитариялық ережеге 6-қосымшаға сәйкес оларды қажетті дәрі-дәрмек жиынымен және таңу материалымен, медициналық құжаттамамен жарақтандыруды;
4) балаларды сауықтыру объектілерінің әрбір қызметкерінің медициналық құжаттарын тексеруді;
5) балаларды қабылдау кезінде медициналық тексеру жүргізуді, осы санитариялық ережеге 2-қосымшаға сәйкес балаларды сауықтыру объектілеріне баратын оқушыда медициналық анықтаманың болуын және оның дұрыс толтырылуын тексеруді;
6) балаларды сауықтыру объектілеріне дейін балаларды шығарып салуды және одан кері қайтарда бірге алып келуді;
7) балалардың денсаулығына, әсіресе денсаулығында ауытқуы бар балаларға жүйелі бақылау жүргізуді;
8) дене шынықтырумен айналысу үшін балаларды медициналық топқа бөлуді;
9) балалардың денсаулығы туралы, денсаулығы ауытқыған балалар үшін ұсынылатын режим туралы сауықтыру объектілерінің басшысына, педагог-ұйымдастырушыларға, дене шынықтыру және спорт бойынша нұсқаушыға хабарлауды;
10) күнделікті емханалық қабылдау жүргізуді, сырқаттанғандарға медициналық көмек көрсетуді;
11) сырқаттанған балаларды анықтауды, оларды уақтылы оқшаулауды, изолятордағы балаларды емдеуді және күтуді ұйымдастыруды: сырқаттанған балаларды аурухана ұйымына жатқызуды жүзеге асыруды;
12) апаттық жағдайлар туындаған кезде алғашқы медициналық көмек көрсетуді, жақын стационарға тасымалдауды;
13) инфекциялық аурулардың жағдайы туралы тиісті аумақтағы мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет және денсаулық сақтау органдарына (балаларды сауықтыру объектісінің бастығымен бірге) сырқаттанғандарды ауруханаға жатқызуды және тасымалдауды, санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізуді ұйымдастыру арқылы шұғыл хабарлама беруді;
14) балаларды тамақтандыруды ұйымдастыруды: қабылданатын өнімдердің сапасына, оларды сақтау шарттарына, өткізу мерзімдерінің сақталуына, дайындау технологиясына, дайын тағамның сапасына, ас блогының санитариялық жағдайына және күтіп-ұстауға, ыдыстың жуылуына, тамақты «С»-витаминдеу жүргізуге, ас блогының қызметкерлерін және кезекші балаларды күнделікті іріңді ауруларға тексеруге, тәуліктік сынаманы алуға бақылауды;

10. Санитарно-эпидемиологические требования к оказанию
медицинской помощи
97. Медицинские работники оказывают комплекс медицинских услуг, включающих лекарственную помощь, направленных на сохранение и восстановление здоровья детей и осуществляют:
1) проведение организационно-подготовительной работы перед выездом детей в детских оздоровительных объектах, предварительный осмотр и проверку готовности помещений, территории детских оздоровительных объектов, мест купания и занятия спортом, осмотр окружающей местности;
2) участие в комиссионной приемке детских оздоровительных объектов;
3) оборудование медицинского кабинета и изолятора, оснащение их необходимым набором медикаментов и перевязочного материала, медицинской документацией, согласно приложению 6 к настоящим санитарным правилам;
4) проверку медицинских документов на каждого сотрудника детских оздоровительных объектов;
5) проведение медицинского осмотра при приеме детей, проверку наличия и правильного заполнения медицинской справки на школьника, отъезжающего в детские оздоровительные объекты, согласно приложению 2 к настоящим санитарным правилам;
6) сопровождение детей в детских оздоровительных объектах и при возвращении из него;
7) систематическое наблюдение за состоянием здоровья детей, особенно за детьми с отклонениями в состоянии здоровья;
8) распределение детей на медицинские группы для занятий физкультурой;
9) информирование руководителей детских оздоровительных объектов, педагогов-организаторов, инструкторов по физической культуре и спорту о состоянии здоровья детей, рекомендуемом режиме для детей с отклонениями в состоянии здоровья;
10) проведение ежедневного амбулаторного приема, оказание заболевшим медицинской помощи;
11) выявление заболевших детей, своевременная их изоляция, организация лечения и ухода за детьми, находящимися в изоляторе: осуществление (при показаниях) госпитализации заболевших детей в больничные организации;
12) оказание первой медицинской помощи при возникновении несчастных случаев, транспортировка в ближайший стационар;
13) немедленную передачу экстренного извещения в государственные органы санитарно-эпидемиологической службы на соответствующих территориях и здравоохранения, о случаях инфекционных заболеваний, с организацией (совместно с начальниками детских оздоровительных объектов) госпитализации и транспортировки заболевших в больницу и проведение санитарно-противоэпидемических мероприятий;
14) контроль за организацией питания детей: качеством поступающих продуктов, условиями их хранения, соблюдением сроков реализации, технологией приготовления, качеством готовой пищи, санитарным состоянием и содержанием пищевого блока, мытьем посуды, проведением "С"-витаминизации пищи, ежедневным осмотром персонала пищевого блока и дежурных детей на гнойничковые заболевания, отбор суточной пробы;

15) барлық үй-жайлар мен аумақтардың санитариялық жағдайы мен күтіп-ұстауға, сумен жабдықтау көздеріне бақылауды;
16) балалар мен персоналдың жеке гигиена ережесін сақтауын бақылауды, санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізуді;
17) санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды ұйымдастыруды және жүргізуді;
18) ойын, викториналар, денсаулық күндерін, сұрақ-жауап кештерін жүргізуді, санитариялық посттарды ұйымдастыруды және олардың жұмысына басшылық етуді;
19) балалардың дене тәрбиесін ұйымдастыруды, дене шынықтыру сабақтары өткізілетін орындардың жағдайы мен күтіп-ұстауды бақылауды, балалардың жас ерекшелігі мен денсаулығына және сауықтыру іс-шараларына байланысты дене шынықтыру іс-шараларының дұрыс жүргізілуін бақылауды;
20) медициналық құжаттарды жүргізуді;
21) осы санитариялық ережеге 7-қосымшаға сәйкес балаларды сауықтыру тиімділігіне баға беруді жүзеге асырады.
98. Балаларды сауықтыру объектілерінде осы санитариялық ережеге 8-қосымшаға сәйкес есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізуі қажет.
«Балаларды сауықтыру
объектілеріне қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық
ережесіне 1-қосымша
Нысан
Балаларды сауықтыру объектілерінің дайындық актісі
20__ж. __________ №____________
_____________________________________________________________________
Объекті (атауы, мекен-жайы)
Мына құрамдағы комиссия
__________________________________________________
балаларды сауықтыру объектісіне қабылдау жүргізді.
1. Балаларды сауықтыру объектісі мына жерде орналасқан: (нақты мекен-жайы, темір жолдан, елді-мекеннен, ауруханадан қашықтығы).
2. Балаларды сауықтыру объектісінің аумағы: жалпы ауданы _____ бір адамға аудан _____ оның нормаларға сәйкестігі (ия, жоқ) _____.
Қоршалуы (штакет) (ия, жоқ) _____
Қоршаудың биіктігі _____.
3. Көлік кіретін жолдардың болуы (шоссе, ауылдық жолдар), олардың жағдайы, пайдалануға жарамдылығы.
4. Жазғы уақытта немесе жыл бойы жұмыс істейтін балаларды сауықтыру объектісі (керектісінің астын сызу).
5. Ғимарат стационарлық немесе жалға алынған (астын сызу), қай жылдан бері жұмыс істейді.
6. Есепті сыйымдылығы _______ ауысым саны _____.
7. Жатын үй-жайлардың ғимараттың ішінде, корпустарда (жылытылатын, жылытылмайтын), шатырларда (керектісінің астын сызу) орналасуы, олардың саны (жекелеп көрсету).
8. Жатын үй-жайдағы бір балаға тиесілі алаң _____ м2, жатын бөлмелердегі орын саны: төменгі сынып оқушылары ___ және жоғарғы сынып оқушылары үшін ____.
9. Корпустарда орналасқан жатын үй-жайлар мен мәдени көпшілік шаралар өткізуге арналған негізгі және қосымша үй-жайлардың болуы, пайдалануға дайындығы, олардың құрамы мен алаңдарының қолданылып жүрген нормаларға сәйкестігі (жекелеп көрсету): шешінетін бөлме, киімдер мен аяқ киімдерді кептіретін, шамадан сақтайтын орын, күндізгі демалатын жайлар, балалар жетекшісі, мұғалімдер бөлмесі, аяқ жуатын ваннасы бар қол жуғыштар, дәретханалар (ер балалар мен қыздар үшін бөлек), үйірмелер мен клуб, эстрада жұмыстарын жүргізуге арналған бөлмелер.

15) контроль за санитарным состоянием и содержанием всех помещений и территорий, источников водоснабжения;
16) контроль за соблюдением правил личной гигиены детьми и персоналом, проведение санитарно-просветительной работы;
17) организацию и проведение санитарно-противоэпидемических мероприятий;
18) проведение игр, викторин, дней здоровья, вечеров вопросов и ответов, организация санитарных постов и руководство их работой;
19) контроль за организацией физического воспитания детей, за состоянием и содержанием мест занятий физической культурой, наблюдение за правильным проведением мероприятий физической культурой в зависимости от возраста и состояния здоровья детей и оздоровительных мероприятий;
20) ведение медицинской документации;
21) проведение оценки эффективности оздоровления детей в соответствии с приложением 7 к настоящим санитарным правилам.
98. В детских оздоровительных объектах необходимо вести учетно-отчетную документацию согласно приложению 8 к настоящим санитарным правилам.
Приложение 1
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к детским
оздоровительным объектам"
форма
Акт
готовности детских оздоровительных объектов
____ __________ 20__ г. № _______________
_____________________________________________________________________
Организация (наименование, адрес)
Комиссия в составе ___________________________________________
произвела приемку детского оздоровительного объекта.
1. Детский оздоровительный объект расположен: (подробный адрес,
удаленность от железной дороги, населенного пункта, больницы).
2. Территория детского оздоровительного объекта: общая площадь
___________ площадь на одного человека _________ соответствие их
нормам (да, нет) ____________.
Ограждение (штакетник) (да, нет) ___________.
Высота ограждения _____________.
3. Наличие подъездных путей (шоссе, проселочная дорога), их
состояние и пригодность для использования.
4. Детский оздоровительный объект летнего или круглогодичного
функционирования (нужное подчеркнуть).
5. Здание стационарное или арендованное (подчеркнуть), с какого года функционирует.
6. Расчетная вместимость _________ количество смен _________.
7. Размещение спальных помещений в зданиях, корпуса
(отапливаемых, не отапливаемых), палатках (нужное подчеркнуть), их количество (каждого в отдельности).
8. Площадь в м2 на одного ребенка в спальной _____, количество
мест в спальных комнатах: для младших школьников_______, для старших
школьников_________.
9. Наличие и готовность к эксплуатации основных и вспомогательных помещений спальных корпусов и помещений культурно-массового назначения, соответствие их состава и площадей действующим нормам (каждого в отдельности) гардеробная, помещения для сушки одежды и обуви, для хранения чемоданов, помещения дневного пребывания, комната вожатого, комната педагога, умывальные с ножными ваннами, уборные (раздельные для мальчиков и девочек), помещения для работы кружков клуб, эстрада.

10. Ас блогы: тамақтанатын залдағы орын саны ______ бір отыратын орынға аудан және олардың нормаға сәйкес келуі (ия, жоқ).
Қолданыстағы стандарттың талаптарына сәйкес балалардың өсуін ескере отырып, тамақтану залдарын жиһазбен қамтамасыз ету.
11. Балаларды сауықтыру объектілерінде жұмыс істеу уақыты мен түріне байланысты белгіленген нормаға сәйкес үй-жайлар жиынтығының болуы (тізбесі және әр үй-жайдың алаңы) және олардың: тамақтану залының, өндірістік, қоймалық, техникалық, персоналға арналған тұрмыстық жайлардың пайдалануға дайындығы.
12. Медициналық мақсаттағы үй-жайлар (алаңы және оның жағдайы, пайдалануға дайындығы): қабылдау бөлмесі, дәрігер кабинеті, тіс дәрігері кабинеті, емшара, мейірбике бөлмесі, қол жуғышпен жабдықталған дәретхана, изолятор: палата (саны, алаңы), төсек саны, бокстардың болуы, қосалқы үй-жайлар (түрлері, алаңы), олардың жабдықтары.
13. Монша, себезгі бөлмелері (аспап саны), қыздардың жеке гигиенасы кабиналары, кір жуатын орын, кір жуатын бөлменің болуы және олардың пайдалануға дайындығы.
14. Орталықтандырылған сумен жабдықтау және кәріздің болуы.
Барлық жуу ванналары мен раковиналарға тұрақты ыстық және суық судың келтірілуі.
15. Электр қайнатқыштың болуы (ия, жоқ).
16. Ас блогының мүкаммалмен, жабдықтармен, ыдыстармен қамтамасыз етілуі.
17. Ас блогының пайдалануға дайындығы.
18. Азық-түлікті сақтау жағдайы (тез бұзылатын, құрғақ, көкөніс). Салқындататын жабдықтар мен басқа да салқындату көздерінің (мұздататын камералар, тұрмыстық мұздатқыштар, мұздар) болуы, олардың температуралық режимі және жарамдылығы. Пайдалануға дайындығы.
19. Негізгі жайларды: жатын бөлмелер мен медициналық, мәдени-көпшілік мақсаттағы үй-жайларды, ас блогын нормаға сәйкес табиғи және жасанды жарықпен қамтамасыз ету.
20. Балаларды сауықтыру объектісінің аумағы: жалпы алаңы, бір адамға алаң, олардың нормаға сәйкес келуі (ия, жоқ). Қоршауы (ия, жоқ), оның биіктігі.
21. Қолданыстағы санитариялық ереже мен нормалардың талаптарына сәйкес су айдынының болуы және шомылатын орынды ұйымдастыру. Шомылатын орынға қажетті жабдықтардың болуы, олардың пайдалануға дайындығы.
22. Жалпы сапқа тұру алаңы (ия, жоқ). Алау жағуға арналған алаң (ия, жоқ).
23. Дене шынықтыру және спортқа арналған ғимараттар, жабдықтар (тізімі, саны, көлемі, олардың белгіленген санитариялық нормалар мен ережелерге сай келуі).
24. Ойын алаңдары мен аттракциондардың болуы, олардың жабдықталуы, пайдалануға дайындығы.
25. Тірі табиғат және жас натуралист бұрышы.
26. Жабдықталған география және астрономия алаңдарының болуы.

10. Пищевой блок: число мест в обеденном зале _________________
площадь на одно посадочное место соответствие их нормам (да, нет).
Обеспечение обеденных залов мебелью с учетом роста детей в соответствии с требованиями действующих стандартов.
11. Наличие установленного нормами набора помещений в зависимости от типа и времени функционирования детского оздоровительного объекта (перечень и площадь каждого помещения) и готовность их к эксплуатации: в обеденном зале, производственные, складские, технические, бытовые помещения для персонала.
12. Помещения медицинского назначения (площадь и состояние готовности к эксплуатации); приемная, кабинет врача, кабинет зубного врача, процедурная, комната медицинской сестры, уборная с умывальником в шлюзе, изолятор: палата (число, площадь), число коек, наличие боксов, подсобные помещения (какие, площадь), их оборудование.
13. Наличие и готовность к эксплуатации бани, душевые (число
рожков), кабины личной гигиены девочек, прачечной, постирочной.
14. Наличие централизованных источников водоснабжения и канализации.
Наличие подводки и подачи холодной и горячей воды ко всем моечным ваннам, раковинам.
15. Наличие электрокипятильника.
16. Обеспеченность пищевого блока инвентарем, оборудованием, посудой.
17. Готовность пищевого блока к эксплуатации.
18. Условия хранения продуктов (скоропортящихся, сухих, овощей). Наличие холодильного оборудования и других источников холода (холодильные камеры, бытовые холодильники, ледники), их исправность и температурный режим. Готовность их к эксплуатации.
19. Обеспечение нормируемых уровней естественного и искусственного освещения основных помещений: в спальных, медицинских, пищевого блока, культурно-массового назначения.
20. Территория детского оздоровительного объекта: общая площадь, площадь на одного человека, соответствие их нормам (да, нет). Ограждение (да, нет), высота ограждения.
21. Наличие водоема и организация мест купания в соответствии с требованиями действующих санитарных правил и норм. Наличие необходимого оборудования для мест купания, готовность их к эксплуатации.
22. Общая линейка (да, нет). Площадка для костра (да, нет).
23. Сооружение для физкультуры и спорта, оборудование (перечень, количество, размеры, соответствие их установленным санитарным правилам и нормам).
24. Наличие игровых площадок, аттракционов, их оборудование, готовность к эксплуатации.
25. Уголок юного натуралиста, живой уголок.
26. Наличие оборудованных площадок: географическая, астрономическая.

27. Қызмет көрсететін персоналды орналастыру жағдайлары.
28. Қатты және жұмсақ мүкаммалмен қамтылуы (ауыстыратын төсек әбзелдерінің саны). Үйірме жұмыстары үшін мүкаммалмен қамтамасыз етілуі (түрлері, саны).
29. Штаттың мамандармен жинақталуы (саны): тәрбиешілер, жетекшілер, басқа да педагог қызметкерлер, медициналық персонал, әкімшілік-шаруашылық және қызмет көрсететін персонал.
30. Тамақтың қалдықтарын, қоқыстарды шығару және қалдық су жиналатын шұқырды тазалау туралы келісімшарттың болуы.
31. Жоспар-тапсырманың орындалуы (сапасы).
32. Комиссия қорытындысы _______________________
33. Комиссия мүшелерінің қолдары:
«Балалардың сауықтыру
объектілеріне қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық
ережесіне 2-қосымша
Нысан
Балаларды сауықтыру объектісіне баратын оқушыға арналған медициналық ауыстырмалы анықтама (карта)
1. Аты, тегі, әкесінің аты ________________ жасы ____
2. Мекен-жайы, телефон.
3. Мектептің №, сыныбы, емхана №.
4. Денсаулық жағдайы (егер есепте тұрса, диагнозын көрсету).
5. Ауырған инфекциялық аурулар түрі (қызылша, жәншау, көкжөтел, эпидемиялық паротит, вирусты гепатит (А, В, С), шешек, дизентерия, басқа да инфекциялық аурулар).
6. Профилактикалық екпелер картасы үлгісінен үзінді көшірме.
7. Денесінің дамуы.
8. Дене шынықтыру тобы.

27. Условия размещения обслуживающего персонала.
28. Обеспеченность жестким инвентарем, мягким инвентарем (количество смен белья). Обеспеченность инвентарем для работы кружков (каким, количество).
29. Укомплектованность штата (количество): воспитателей, вожатых, других педагогических работников, медицинского персонала, административно-хозяйственного и обслуживающего персонала.
30. Наличие договора о вывозе пищевых отходов, мусора, очистке выгребов.
31. Выполнение плана-задания (качество).
32. Заключение комиссии _________________________________.
33. Подписи членов комиссии:
Приложение 2
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к детским
оздоровительным объектам"
форма
Медицинская обменная справка (карта)
на школьника, отъезжающего в детский оздоровительный
объект
1. Фамилия, имя, отчество ______________ возраст ____________
2. Домашний адрес, телефон.
3. № школы, класс, № поликлиники.
4. Состояние здоровья (если состоит на учете, указать диагноз).
5. Перенесенные инфекционные заболевания (корь, скарлатина, коклюш, эпидемический паротит, вирусный гепатит (А, В, С), ветряная оспа, дизентерия, другие инфекционные заболевания).
6. Выписка из карты профилактических прививок.
7. Физическое развитие.
8. Физкультурная группа.

9. Ұсынылатын тәртіп.
10. Инфекциялық науқаспен байланыста болмауы.
11. Анықтаманың берілген уақыты, емхана дәрігерінің қолы.
Екінші бөлімі балаларды сауықтыру объектісінің дәрігерімен толтырылады
1. Балаларды сауықтыру объектілерінде болған уақыттағы денсаулығының жайы және ауырған ауру түрлері.
2. Инфекциялық науқастармен байланыста болуы.
3. Балаларды сауықтыру объектілерінде болған уақыттағы профилактикалық егулердің қабылдануы және ауырған аурулардың диагнозы.

9. Рекомендуемый режим.
10. Отсутствие контакта с инфекционным больным.
11. Дата выдачи справки, подпись врача поликлиники.
Часть вторая заполняется врачом детского оздоровительного объекта
1. Состояние здоровья и перенесенные заболевания во время пребывания в детский оздоровительный объект.
2. Контакт с инфекционными больными.
3. Диагноз перенесенных заболеваний и получение профилактических прививок во время пребывания в детские оздоровительные объекты.

4. Балаларды сауықтыру объектісіндегі сауықтырудың тиімділігі. Жалпы жағдайы.
5. Келген уақыттағы және кететін кездегі салмағы.
6. Динамометрия.
7. Спирометрия.
8. Толтыру уақыты.
9. Балаларды сауықтыру объектісі дәрігерінің қолы.
10. Анықтама тұрғылықты жердегі медицина объектісіне қайтарылуға жатады.
«Балалардың сауықтыру
объектілеріне қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық
ережеге 3-қосымша
Дене шынықтыру-сауықтыру құрылыстарының құрамы, көлемі және алаңы
Денешынықтыру сауықтыру имараттарының саны мен көлемі (дана/шаршы метр) және денешынықтыру сауықтыру имараттарына бөлінетін балаларды сауықтыру ұйымдарына сыйымдылығы мен жер бөлігінің жалпы көлемі
120

4. Эффективность оздоровления в детском оздоровительном объекте. Общее состояние.
5. Вес при поступлении, выписке.
6. Динамометрия.
7. Спирометрия.
8. Дата заполнения.
9. Подпись врача детского оздоровительного объекта.
10. Справка подлежит возвращению в медицинскую организацию по месту жительства.
Приложение 3
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к детским
оздоровительным объектам"
Состав, количество и площади
физкультурно-оздоровительных сооружений
Количество и площадь физкультурно-оздоровительных сооружений
штучно на м2 при вместимости детского оздоровительного объекта
общей площади участка, предназначенного
физкультурно-оздоровительным сооружениям
120/

2400
160
3200
240
4800
360
7200
400
8000
480
9600
560
11200
800
16000
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Міндеттері:
1. Волейболға арналған алаң
1/360
1/360
1/360
2/720
2/720
2/720
3/1080
4/1440
2. Бадминтонға арналған алаң
1/120
1/120
2/240
3/360
4/480
4/480
5/560
6/720
3. Үстел теннисіне арналған алаң
1/72
1/72
2/144
3/216
4/288
4/288
5/360
6/432
4.Биіктікке секіруге арналған алаң
1/493
1/493
1/493
1/493
1/493
1/493
5.Ұзындыққа секіруге арналған алаң
1/121
1/121
1/121
1/121
1/121
1/121
6.Жүгіруге арналған түзу жол
1/650
1/650
1/650
1/650
1/650
1/650

2400
160/
3200
240/
4800
360/
7200
400/
8000
480/
9600
560/
11200
800/
16000
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Обязательные:
1. Площадка для
волейбола
1/360
1/360
1/360
2/720
2/720
2/720
3/1080
4/1440
2. Площадка для
бадминтона
1/120
1/120
2/240
3/360
4/480
4/480
5/560
6/720
3. Площадка для
настольного тенниса
1/72
1/72
2/144
3/216
4/288
4/288
5/360
6/432
4. Место для
прыжков в высоту
1/493
1/493
1/493
1/493
1/493
-
-
1/493
5. Место для
прыжков в длину
1/121
1/121
1/121
1/121
1/121
-
-
1/121
6. Прямая беговая
дорожка
1/650
1/650
1/650
1/650
1/650
-
-
1/650

19-21
31,5
35
8
22
36
40
Орта белдеу жағдайында, күн ашықта, сыртқы температура көрсеткіші қосу 17оС-ден 20о-ға дейінгі аралықта сағат 9-дан 11-ге дейін жүргізіледі.
«Балалардың сауықтыру
объектілеріне қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық
ережеге 6-қосымша
100 балаға (бір ауысымға) дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы объектілердің үлгілік жиыны
Медициналық дәкелік стерильденген және стерильденбеген бинттер
50 дана
Медициналық дәкеден жасалған стерильденген және стерильденбеген сулықтар
10 бума
Медициналық дәке
10 метр
Тұрмыстық ақ мақта
500 грамм
Медициналық лейкопластырь
2 шарғы
Бактерия жойғыш лейкопластырь
20 дана
Әмбебап шиналар
2 дана
Қан тоқтатуға арналған білем
2 дана
2 грамдық бір рет пайдаланатын пістек
15 дана
5 грамдық бір рет пайдаланатын пістек
15 дана
10 грамдық бір рет пайдаланатын пістек
5 дана
Бір рет пайдаланатын қан құю жүйесі
5 дана
Дәрі қабылдауға арналған стакан
5 дана
Медициналық термометр
10 дана
10% глюкоза ерітіндісі
10 ампула
4% натрий бикарбонаты
10 ампула
3% преднизалон
10 ампула
2,4 % эуфиллин ертіндісі
10 ампула
200 млг Рингера ертіндісі
1 құты
200 млг «Трисоль» ертіндісі
1 құты
2% супрастин ертіндісі
10 ампула
1% гауhар жасыл ертіндісі
20 құты
5% йодтың спиртті ертіндісі (құтыда)
20 құты
3% сутегі асқын оксидінің ертіндісі
300 грамм
Калий перманганаты (кристаллдар)
10 грамм
Қос көмірқышқылды сода (асханалық)
100 грамм
Валериана тұндырмасы
25 мл
Кордиамин (тамшы)
20 мл
Аммиак ертіндісі
100 мл
10% 1,0 кофеин-бензоат натрийі (ампулада)
5 ампула
Кордиамин 1,0 (ампулада)
3 ампула
Адреналина гидротартраты 0,18% 1мл (ампулада)
5 ампула
0,5 % 5 мл новокаина ертіндісі (ампулада)
10 ампула
10% Хлорлы кальций
300 грамм
№ 10 Белсенді көмір
3 бума
Бальзамдалған линимент (Вишневский бойынша)
50 грамм
0,25% Оксалин жақпа майы
10 грамм
Тетрациклин жақпа майы (көздікі)
10 грамм
10% Синтомицина линименті
50 грамм
0,5 № 10 Анальгин (таблеткада)
2 бума
0,5 № 10 Димедрол (таблеткада)
3 бума
№ 10 Валидол (таблеткада)
1 бума
Жөтелге қарсы таблеткалар
2 бума
Стрептоцид (таблеткада)
2 бума
0,25 Эритромицин (таблеткада)
1 бума
0,2 Парацетамол (таблеткада)
20 бума
Регидрон
20 пакет
Смекта
20 пакет
0,2 Иммодиум (таблеткада)
1 бума
20% натрий сульфацилі, тамшылату тюбигі
5 дана
Бисептол 120 (таблеткада)
10 бума
Бір бумада 10 дана қыша қағазы
5 бума
Қансарысуы: 1) сіреспе анатоксині (ампулада)
5 бума
2) күл ауруына қарсы 10 000 АЕ (ампулада)
2 бума
Зарарсыздандырушы заттар:
Хлорамин
500 грамм
«Балалардың сауықтыру
объектілеріне қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық
ережеге 7-қосымша
Балаларды сауықтыру объектілерінің жағдайларында сауықтыру жұмысының тиімділігін бағалау

19-21
31,5
35
8
22
36
40
При наружной температуре воздуха от плюс 170 С до плюс 200 С, время суток с 9 до 11 часов, при безоблачном небе, в условиях средней полосы.
Приложение 6
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к детским
оздоровительным объектам"
Примерный список лекарственных средств и изделий
медицинского назначения из расчета на 100 детей
(на одну смену)
Бинты марлевые медицинские стерильные и нестерильные
50 штук
Салфетки марлевые медицинские стерильные и нестерильные
(10 см х 16 см)
10 пачек
Марля медицинская
10 м
Вата белая бытовая
500 граммов
Лейкопластырь медицинский (2 см х 5 см)
2 катушки
Лейкопластырь бактерицидный
20 штук
Шины универсальные
2 штуки
Жгуты для остановки кровотечений
2 штуки
Шприцы одноразовые 2 граммовые
15 штук
Шприцы одноразовые 5 граммовые
15 штук
Шприцы одноразовые 10 граммовые
5 штук
Системы одноразовые
5 штук
Стаканчик для приема лекарств
5 штук
Термометр медицинский
10 штук
Раствор глюкозы 10 %
10 ампул
Натрий бикарбонат 4 %
10 ампул
Преднизалон 3 %
10 ампул
Раствор эуфиллина 2,4 %
10 ампул
Раствор Рингера 200 миллилитров
1 флакон
Раствор "Трисоль" 200 миллилитров
1 флакон
Раствор супрастина 2 %
10 ампул
Раствор бриллиантовой зелени 1 % (во флаконах)
20 флаконов
Спиртовый раствор йода 5 % (во флаконах)
20 флаконов
Раствор перекиси водорода 3 %
300 граммов
Калия перманганат (кристаллы)
10 граммов
Сода двууглекислая (столовая)
100 граммов
Валерианы настойка
25 миллилитров
Кордиамин (капли)
20 миллилитров
Аммиака раствор
100 миллилитров
Кофеин-бензоат натрия 10 % 1,0 (в ампулах)
5 ампул
Кордиамин 1,0 (в ампулах)
3 ампулы
Адреналина гидротартрат 0,18 % 1 мл (в ампулах)
5 ампул
Раствор новокаина 0,5 % 5 мл (в ампулах)
10 ампул
Кальция хлорид 10 %
300 граммов
Уголь активированный № 10
3 упаковки
Линимент бальзамический (по Вишневскому)
50 граммов
Мазь оксолиновая 0.25 %
10 граммов
Мазь тетрациклиновая (глазная)
10 граммов
Синтомицина линимент 10 %
50 граммов
Аналгин 0.5 № 10 (в таблетках)
2 упаковки
Димедрол 0.5 № 10 (в таблетках)
3 упаковки
Валидол № 10 (в таблетках)
1 упаковка
Таблетки от кашля
2 упаковки
Стрептоцид (в таблетках)
2 упаковки
Левомицетин 0,25 № 10 (в таблетках)
1 упаковка
Эритромицин 0,25 (в таблетках)
1 упаковка
Парацетамол 0,2 (в таблетках)
20 упаковок
Регидрон
20 пакетиков
Смекта
20 пакетиков
Иммодиум 0,2 (в таблетках)
1 упаковка
Сульфацил натрий 20 % тюбик капельница
5 штук
Бисептол 120 (в таблетках)
10 упаковок
Горчичники 10 штук в упаковке
5 упаковок
Сыворотки: 1) столбнячный анатоксин (в ампулах)
5 упаковок
2) противодифтерийная 10 000 АЕ (в ампулах)
2 упаковки
Дезинфицирующие средства:
хлорамин
500 граммов
Приложение 7
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к детским
оздоровительным объектам"
Оценка эффективности оздоровления детей
в условиях детского оздоровительного объекта

1. Балалар денсаулығын сауықтырудың тиімділігін бағалау - демалу ауысымының басында және аяғында өткізілетін екі медициналық тексеруді салыстыру арқылы жүргізіледі. Мынадай көрсеткіштер бойынша салыстырылады:
1) бала денесінің дамуы;
2) ағзаның функциялық жағдайы;
3) дене дайындығының дәрежесі;
4) жалпы сырқаттанушылығы.
2. Дене дамуын бағалау - бала денесінің биіктігі мен салмағының арақатынасы арқылы Кетле индексі анықталады.
Физикалық дамудың үйлесімділігін дәлелдейтін Кетле индексінің нормасы мынаны құрайды:

1. Оценить эффективность оздоровления детей, проводится на основании сопоставления данных двух медицинских осмотров - в начале и в конце смены. Анализируются следующие показатели:
1) физическое развитие ребенка;
2) функциональное состояние организма;
3) уровень физической подготовленности;
4) общей заболеваемости.
2. При оценке физического развития определяется соотношением массы тела к длине тела - индекс Кетле.
Норма индекса Кетле, свидетельствующая о гармоничности физического развития, составляет (в килограммах на квадратных метров (далее - кг/м2)):

1) 6-8 жасар ұл мен қыздар үшін - 16 (килограмм/шаршы метр - кг/ш.м.)
2) 9-10 жасар ұл мен қыздар үшін - 17 (кг/ш.м.);
3) 11 жасар ұл мен қыздар үшін - 18 (кг/ш. м.);
4) 12 жасар ұл мен қыздар үшін - 19 (кг/ш.м.);
5) 13-14 жасар ұл мен қыздар үшін - 20 (кг/ш.м.);
6) индекстің 2 бірлікке өсуі - дене салмағының нормадан артықтығын, ал 2 бірлікке төмендеуі - нормадан төмендігін дәлелдейді.
3. Сауықтыру объектілерінің жағдайында сауықтыру жұмыстарының тиімділігінің маңызды көрсеткіші болып адам ағзаларындағы функционалдық мүмкіндіктерінің өсуі болып табылады.
Осы мақсат үшін балалардың жүрек қан тамырлары, демалу жүйелерінің функционалдық жағдайы сынақ арқылы, және еңбекке деген физикалық қабілеттеріне бағалау жүргізіледі.

1) 6-8 летних детей обоего пола - 16 (в кг/м2);
2) 9-10 летних детей обоего пола - 17 (в кг/м2);
3) для 11 летних детей обоего пола - 18 (в кг/м2);
4) для 12 летних детей обоего пола - 19 (в кг/м2);
5) 13-14 летних детей обоего пола - 20 (в кг/м2);
6) увеличение индекса на две единицы свидетельствует об избыточности массы тела, снижение на две единицы - о дефиците.
3. Важными критериями оздоровительной эффективности в условиях детского оздоровительного объекта являются увеличение функциональных (резервных) возможностей организма.
С этой целью проводится оценка функциональных проб сердечно-сосудистой, дыхательной систем и оценка физической работоспособности детей.

Ең жақсы индекс болып 100-85, ал 84-75 дейінгі аралық норма болып,ал ең нашар индекс болып 74-60 аралығы саналады. Динамикалық бақылау процесіндегі индекстің өсуі балаларды сауықтыру объектілерінде қозғалыс режимін жаттықтырудың дұрыс әсерін куәландырады.
5. Тыныс алу жүйесінің функциялық жағдайы Генч сынамасының көмегімен бағаланады (демнің сыртқа шығу кезіндегі демалу кідірісі).
Генч бақылауы мына жайлармен өткізіледі: жағымсыз сезіну пайда болғанша сыналған адам мұрнын қысып, ауыз арқылы еркін дем шығарып, аузын жауып отырады. Демалу кідірісінің уақыты секундомермен тіркелінеді. Әр түрлі жастағы ұлдар мен қыздарға берілген көрсеткіштің орташа мәндері 2-кестеде көрсетілген (+ ортаңғының қатесі).
Балаларда демін сыртқа шығару кезіндегі демалу кідірісі көрсеткішінің мөлшері (секунд).
2-кесте
Жастары (жыл)
Ер балалар
Қыздар
7
10 ± 2,8
8,3 ± 4.0
8
17 ± 12,4
13,0 ± 7,2
9
16,8 ± 11,0
12,1 ± 6.3
10
15,5 ± 7,5
11,0 ± 4,0
11
18,2 ± 8,5
13,0 ± 8,6
12
20,0 ± 12,0
16,0 ± 13,6
13
18,5 ± 11,0
16,0 ± 6,2
14
19,6 ± 6,7
19,0 ± 9,2
Балаларды сауықтыру объектілеріндегі балаларды сауықтыру нәтижесі, гипоксия тұрақтылығының жоғарылауы - терең тканьді биохимиялық процестің орындалуы арқылы көрінеді.
Баланың тыныс алу уақытындағы демалу кідірісі көрсеткішінің 10% және одан жоғары өсуі оңды қозғалыс ретінде сипатталады; демалу кідірісі уақытының 10% төмендеуі кері сипатталып ауа тапшылығы тұрақтылығының төмендеуіне әкеледі.
6. Балалардың еңбекке деген физикалық қабілетін бұлшық ет төзімділігінің және бұлшық ет күшінің көрсеткішімен бағалау ұсынылады.
Балалардың бұлшық ет күші динамометр көмегімен анықталады.
Қол бұлшық етінің күші оң қол динамометрімен (солақайларда - сол қолымен) өлшенеді. Жасы мен жынысына қарай қол бұлшық етінің орташа стандарты 3-кестеде берілген.
Балалар қолының бұлшық ет күші (килограмм)
3-кесте
Жастары (жыл)
Оң қол (солақайларға сол қол)
Ер балалар
Қыздар
8
14,8 ± 3,2
12,2 ± 2,9
9
16,7 ± 3,2
14,3 ± 2,7
10
18,7 ± 3,8
15,3 ± 2,5
11
21,1 ± 3,6
16,6 ± 3,8
12
25,9 ± 5,5
19,6 ± 4,7
13
26,2 ± 7,0
21,6 ± 4,4
14
28,6 ± 9,0
23,5 ± 4,6
1) бұлшық ет күшінің 10% және одан жоғары өсуі мекемедегі дене тәрбиесінің дұрыс қойылуын, сауықтыру шаралары жүйелерінде күшті және жылдам бағыттағы жаттығулардың қолданылуын куәландырады. Динамикалық бақылау процесіндегі бұлшық ет күшінің 10%-ке төмендеуі көрсеткіштің кері динамикасын білдіреді;
2) сондай-ақ динамометрдің көмегімен бұлшық ет төзімділігі анықталады. 5-7 секундты демалу үзілісімен бала динамометрді бар күшімен 5 рет қысқаннан соң, динамометрдің бірінші және бесінші көрсеткіші салыстырылады. Бала жағдайының тәуелділігінің себебінен бұлшық ет күшінің көрсеткіші оның бастапқы мөлшеріне қарағанда 10-15% төмендейді. Осы ерекшелік неғұрлым аз болса, күштің төзімділігі соғұрлым жоғары болады. Стайер типіне жататын төзімді балаларда ең басқы және соңындағы өлшемдерінің динамометр көрсеткіші сәйкес келеді. Демалыс ауысымының басынан аяғына дейінгі өлшемдері арасындағы ерекшеліктің азаюы төзімділіктің жоғарылауы және дамуын білдіреді.

Наилучшими индексами считаются 100-85, допустимыми 84-75 и худшими 74-60. Увеличение индекса в процессе динамического наблюдения свидетельствует о тренирующем влиянии двигательного режима в детских оздоровительных объектах.
5. Функциональное состояние дыхательной системы оценивается с помощью пробы Генча (задержка дыхания на выдохе).
Проба Генча проводится следующим образом: испытуемый, сидя с зажимом на носу, делает свободный выдох через рот и сидит с закрытым ртом до появления неприятных ощущений. Время задержки дыхания регистрируется секундомером. В таблице № 2 приведены средние значения данного показателя (± ошибка средней) для детей разного возраста и пола.
Величина показателя задержки дыхания на выдохе
у детей (в секунду)
Таблица 2
Возраст в годах
Мальчики
Девочки
7
10 ± 2,8
8,3 ± 4.0
8
17 ± 12,4
13,0 ± 7,2
9
16,8 ± 11,0
12,1 ± 6.3
10
15,5 ± 7,5
11,0 ± 4,0
11
18,2 ± 8,5
13,0 ± 8,6
12
20.0 ± 12,0
16,0 ± 13,6
13
18,5 ± 11,0
16,0 ± 6,2
14
19,6 ± 6,7
19,0 ± 9,2
Оздоровительный эффект пребывания детей в детских оздоровительных объектах проявляется в совершенствовании глубоких тканевых биохимических процессов - повышении устойчивости к гипоксии. Увеличение за время отдыха показателя задержки дыхания ребенком на 10% и более характеризуется как положительный сдвиг; снижение времени задержки дыхания на 10 % характеризуется отрицательно и свидетельствует о снижении устойчивости к дефициту кислорода.
6. Физическую работоспособность детей рекомендуется оценивать по показателям мышечной силы и мышечной выносливости.
Мышечная сила у детей определяется с помощью динамометра. Измеряется сила мышц кисти кистевым динамометром сильнейшей правой (у левшей - левой) рукой, отведенной в сторону. Средние возрастно-половые стандарты мышечной силы кисти, представлены в таблице 3.
Мышечная сила рук у детей (килограмм)
Таблица 3
Возраст в годах
Правая рука (левая рука для левшей)
мальчики
девочки
8
14,8 ± 3,2
12,2 ± 2,9
9
16,7 ± 3,2
14,3 ± 2,7
10
18,7 ± 3,8
15,3 ± 2,5
11
21,1 ± 3,6
16,6 ± 3,8
12
25,9 ± 5,5
19,6 ± 4,7
13
26,2 ± 7,0
21,6 ± 4,4
14
28,6 ± 9,0
23,5 ± 4,6
1) Увеличение мышечной силы на 10 % и более свидетельствуют о правильной постановке физического воспитания в детских оздоровительных объектах, об использовании упражнений силовой и скоростно-силовой направленности в системе оздоровительных мероприятий. Снижение мышечной силы на 10 % в процессе динамического наблюдения свидетельствует об отрицательной динамике показателя;
2) определение мышечной выносливости производится также с помощью динамометра. Ребенок должен сжимать динамометр 5 раз с максимальным усилием с перерывом на отдых в 5-7 секунд и затем сравниваются первое и пятое показания динамометра. Показатель мышечной силы в среднем снижается на 10-15 % в зависимости от состояния ребенка и ее исходной величины. Чем эта разница менее, тем выше силовая выносливость. У выносливых детей, относящихся к типу "стайеров", показания динамометра в начале и конце измерений совпадают. Уменьшение разницы между этими измерениями от начала к концу лагерной смены свидетельствуют о развитии или повышении выносливости.
Важным показателем, свидетельствующем о росте функциональных возможностей ребенка, является положительная динамика физической подготовленности: улучшение результатов при беге на скорость (30 м и 60 м), при беге на выносливость (300 м и 500 м), а также при сдаче других нормативов.

7. Жылдамдығымен (30 және 60 метр) және төзімділігі бағытында (300 және 500 метр) жүгіру және басқа да нормативтерді тапсыру кезіндегі бала бойының функционалды жағдайын білдіретін маңызды көрсеткіш дене тәрбиесі дайындығының қалыпты көрсеткіші болып табылады.
8. Объектіде болған балаларды сауықтырудың тиімділігі былай бағаланады:
1) тесттердің көпшілігінде оң өзгерістің артықшылығынан сауықтыру нәтижесінің айтарлықтай болуы (50% аса);
2) бірқатар тесттердің оң өзгерістеріндегі әлсіз сауықтыру нәтижесі;
3) фунционалды сынама және дене дамуының оң өзгерісі болмағанда, сауықтыру нәтижесі болмайды;
4) сауықтыру нәтижесі болмаған жағдайда медперсоналға объектінің басшысымен бірге себептерге талдау жүргізу, қозғалу тәртібі мен спорттық-жалпы жұмыстарды объектідастырудан кемшіліктерді табу керек, оларды жоятын жолдарды белгілеу.
Балаларды сауықтырудың оң көрсеткіші
4-кесте
Аты-жөні
Дене дамуы
Бұлшық ет күші
Төзімділік
ЖЕЛ
Демін сыртқа шығару кезіндегі кідіріс
Дене тәрбиесінің дамуы
Барлығы
+ - 0
Иванов Коля, т.б
+
+
-
0
+
«+» жақсaру, «-» нашарлау, «0» өзгеріссіз.
Қорытынды: балаларды сауықтыру нәтижесі айтарлықтай, әлсіз сауықтыру және сауықтыру болмаған жағдай.
«Балалардың сауықтыру
объектілеріне қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» санитариялық
ережеге 8-қосымша
Балаларды сауықтыру объектілерінің медициналық есепке алу-есеп беру құжаттамасы
Есепке алу-есеп беру құжаттар:
1) амбулаториялық науқастарды тіркеу журналы;
2) инфекциялық ауруларды есепке алу журналы;
3) изолятор жұмысын есепке алу журналы;
4) ауқымды жинауды жүргізу журналы;
5) кабинетті кварцтау журналы;
6) бракераж журналы;
7) С-витаминімен байыту журналы;
8) ас блогындағы қызметкерлерді іріңді ауруға тексеру журналы;
9) жетілдірілген ас мәзірі;
10) тоңазытқыштардағы температуралық режимді тіркеу журналы;
11) бұйрықтар мен нұсқаулар;
12) санитариялық-ағарту жұмысын есепке алу журналы;
13) инфекциялық аурулар, тамақтан, кәсіптік уланулар, егуге ерекше реакцияның болуы туралы жедел хабарлау.

7. Важным показателем, свидетельствующем о росте функциональных возможностей ребенка, является положительная динамика физической подготовленности: улучшение результатов при беге (30 м и 60 м) на скорость, при беге (300 м и 500 м) на выносливость, а также при сдаче других нормативов.
8. Оздоровительная эффективность (таблица № 4) пребывания ребенка в детских оздоровительных объектах оценивается как:
1) выраженный оздоровительный эффект при преобладании положительной динамики в большинстве (более 50 %) тестов;
2) слабый оздоровительный эффект при положительной динамике отдельных тестов;
3) оздоровительный эффект отсутствует при отсутствии положительной динамики функциональных проб и физического развития;
4) в случае отсутствия оздоровительного эффекта медперсоналу необходимо вместе с руководством детских оздоровительных объектов проанализировать причины, вскрыть недостатки в организации двигательного режима и спортивно-массовой работы, наметить пути к их устранению.
Динамика показателей эффективности оздоровления детей
Улучшение плюс (далее - "+"), "-" ухудшение минус (далее - "-"), "0" без изменений ноль (далее - "0").
Итого: удельный вес детей с выраженным эффектом, со слабым оздоровительным эффектом, отсутствием оздоровительного эффекта.
Таблица 4
Фамилия,
имя
ребенка
Физичес-
кое
развитие
Мышечная
сила
Выносли-
вость
Жизнен-
ная
емкость
легких
Задерж-
ка
дыхания
Орто-
стати-
ческая
проба
Физическая
подготов-
ленность
Всего
+ - 0
1.
2.
3.
+
+
+
+
-
0
+
5 1 1
Приложение 8
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к детским
оздоровительным объектам"
Медицинская учетно-отчетная документация в детских
оздоровительных объектах
Учетно-отчетная документация:
1) журнал регистрации амбулаторных больных;
2) журнал учета инфекционных заболеваний;
3) журнал учета работы изолятора;
4) журнал проведения генеральных уборок;
5) журнал кварцевания кабинета;
6) бракеражный журнал;
7) журнал "С"-витаминизации;
8) журнал осмотра сотрудников пищевого блока на гнойничковые заболевания;
9) перспективное меню;
10) журнал учета температурного режима в холодильниках;
11) приказы и инструкции;
12) журнал учета санитарно-просветительной работы;
13) экстренное извещение об инфекционном заболевании, пищевом; остром профессиональном отравлении, необычной реакции на прививку.