Мемлекеттік статистика органдарының статистикалық әдіснаманы әзірлеуге және қалыптастыруға қатысу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі N 172 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 8 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6458 болып енгізілді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 12.02.2020 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 2) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Републикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағы 49) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.09.2022 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік статистика органдарының статистикалық әдіснаманы әзірлеуге және қалыптастыруға қатысу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 12.02.2020 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің Құқықтық және ұйымдық қамтамасыз ету департаменті Стратегиялық даму департаментімен бірге заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің жауапты хатшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Төраға Ә. Смайылов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ішкi iстер министрi
С. Баймағанбетов ________

Об утверждении Правил участия органов государственной статистики в разработке и формировании статистической методологии
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 172. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 сентября 2010 года № 6458.
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики РК от 12.02.2020 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 2) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", а также с подпунктом 49) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.09.2022 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила участия органов государственной статистики в разработке и формировании статистической методологии.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики РК от 12.02.2020 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту правового и организационного обеспечения совместно с Департаментом стратегического развития Агентства Республики Казахстан по статистике обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование в средствах массовой информации настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ответственного секретаря Агентства Республики Казахстан по статистике.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Председатель
А. Смаилов
СОГЛАСОВАН
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_____________ С. Баймаганбетов

2010 жылғы 20 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрi
Ж. Досқалиев _____________
2010 жылғы 1 тамыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және жаңа технологиялар
министрі
Ә. Исекешев ______________
2010 жылғы 5 тамыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қоршаған ортаны қорғау министрі
Н. Әшімов ______________
2010 жылғы 6 тамыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Күрішбаев _____________
2010 жылғы 27 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтiк
қорғау министрі
Г. Әбдіқалықова ___________
2010 жылғы 30 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Жәмішев ______________
2010 жылғы 10 тамыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Жер ресурстарын басқару жөнiндегi
агенттiгiнің төрағасы
Ө. Өзібеков______________
2010 жылғы 29 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Мұнай және газ министрі
С. Мыңбаев ______________
2010 жылғы 30 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі төрағасы
Г. Марченко ______________
2010 жылғы 12 тамыз
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
2010 жылғы 9 шілдедегі №172
бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік статистика органдарының статистикалық әдіснаманы әзірлеуге және қалыптастыруға қатысу қағидалары
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 12.02.2020 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік статистика органдарының статистикалық әдіснаманы әзірлеуге және қалыптастыруға қатысу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабы 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік статистика органдарының статистикалық әдіснаманы әзірлеуге және қалыптастыруға қатысу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.09.2022 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

20 июля 2010 года
СОГЛАСОВАН
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
_____________ Ж. Доскалиев
1 июля 2010 года
СОГЛАСОВАН
Министр индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
_____________ А. Исекешев
СОГЛАСОВАН
Министр охраны окружающей среды
Республики Казахстан
_____________ Н. Ашимов
6 августа 2010 года
СОГЛАСОВАН
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
_____________ А. Куришбаев
27 июля 2010 года
СОГЛАСОВАН
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
________________ Г. Абдыкаликова
30 июля 2010 года
СОГЛАСОВАН
Министр финансов
Республики Казахстан
________________ Б. Жамишев
10 августа 2010 года
СОГЛАСОВАН
Агентство по управлению
земельными ресурсами
Республики Казахстан
________________ У. Узбеков
29 июля 2010 года
СОГЛАСОВАН
Министр нефти и газа
Республики Казахстан
________________ С. Мынбаев
30 июля 2010 года
СОГЛАСОВАН
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
________________ Г. Марченко
12 августа 2010 года
СОГЛАСОВАН
Заместитель Премьер-Министра -
Министр индустрии
и новых технологий
Республики Казахстан
________________ А. Исекешев
5 августа 2010 года
СОГЛАСОВАН
Исполняющий обязанности Министра
здравоохранения Республики Казахстан
_______________ Б.Н. Садыков
СОГЛАСОВАН
Исполняющий обязанности Министра
охраны окружающей среды
Республики Казахстан
________________ М.А. Турмагамбетов
СОГЛАСОВАН
Исполняющий обязанности Министра
финансов Республики Казахстан
________________ Р.Е. Даленов
СОГЛАСОВАН
Исполняющий обязанности Министра
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
________________ А.П. Рау
Утверждены приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по статистике
от 9 июля 2010 года № 172
Правила участия органов государственной статистики в разработке и формировании статистической методологии
Сноска. Правила - в редакции приказа Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики РК от 12.02.2020 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила участия органов государственной статистики в разработке и формировании статистической методологии (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон) и определяют порядок участия органов государственной статистики в разработке и формировании статистической методологии.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.09.2022 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Қағидаларда Заңда айқындалған мәндердегі ұғымдар, сондай-ақ мынадай анықтама пайдаланылады:
мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – ведомство) – мемлекеттік статистика саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыратын және оған жүктелген функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
2-тарау. Статистикалық әдіснаманы әзірлеу және қалыптастыру тәртібі
3. Статистикалық әдіснама статистикалық байқауды жүргізу және ресми статистикалық ақпаратты қалыптастыру мақсатында әзірленеді.
4. Статистикалық әдіснаманы әзірлеуге (қайта қарауға) және қалыптастыруға негіздер:
1) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің тиісті құжаттары, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмалары;
2) статистикалық әдіснаманың халықаралық статистикалық стандарттарға сәйкестігі;
3) статистикалық әдіснаманы әзірлеуге (қайта қарауға) негіз болып табылатын Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгерістері болып табылады.
5. Статистикалық әдіснаманы әзірлеу немесе қайта қарау мерзімдері осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген оларды әзірлеу немесе қайта қарауға негіз болып табылатын құжаттарға сәйкес айқындалады.
6. Жалпымемлекеттік статистикалық байқауды жүргізу және ресми статистикалық ақпаратты қалыптастыру бойынша статистикалық әдіснама Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің (бұдан әрі – Ереже) 15-тармағы 24) тармақшасына сәйкес әзірленеді және бекітіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.09.2022 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Ведомстволық статистикалық байқауларды жүргізу және ресми статистикалық ақпаратты қалыптастыру бойынша статистикалық әдіснаманы (бұдан әрі – ведомстволық әдіснама) уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік статистика органдарына жататын мемлекеттік органдар және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірлейді, қалыптастырады және бекітеді.
Мемлекеттік статистика органы-әзірлеуші (бұдан әрі – әзірлеуші) ведомстволық әдіснама жобасын ведомствоға қарау үшін жолдайды.
Ведомство ведомстволық әдіснама жобасын алған күнінен бастап, күнтізбелік отыз күн ішінде ведомстволық әдіснама жобасын ескертулерсіз келісетіндігі туралы жауап береді немесе негіздемелері бар ескертулер мен ұсыныстарды жолдайды.
Әзірлеуші ескертулер мен ұсыныстарды алған күнінен бастап пысықталған ведомстволық әдіснама жобасын он жұмыс күні ішінде қайта келісу үшін ведомствоға жолдайды.
Ведомстволық әдіснама жобасына алынған ескертулермен және ұсыныстармен келіспеген жағдайда, әзірлеуші ескертулер мен ұсыныстардың қабылданбауы туралы жазбаша негіздеме жолдайды.
Ведомство ұсынылған негіздемені алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде талқылау және ведомстволық әдіснама жобасының түпкілікті редакциясын қабылдау үшін жұмыс кездесуін, соның ішінде бейнеконференцбайланыс өткізу арқылы ұйымдастырады.

2. В Правилах используются понятия в значениях, определенных в Законе, а также следующее определение:
ведомство уполномоченного органа в области государственной статистики (далее – ведомство) – государственный орган, осуществляющий возложенные на него функции и реализующий государственную политику в области государственной статистики.
Глава 2. Порядок разработки и формирования статистической методологии
3. Статистическая методология разрабатывается в целях проведения статистического наблюдения и формирования официальной статистической информации.
4. Основаниями для разработки (пересмотра) и формирования статистической методологии являются:
1) соответствующие документы Системы государственного планирования, поручения Правительства Республики Казахстан;
2) соответствие статистической методологии международным статистическим стандартам;
3) изменения законодательства Республики Казахстан, являющегося основанием для разработки (пересмотра) статистической методологии.
5. Сроки разработки или пересмотра статистической методологии определяются в соответствии с документами, являющимися основанием для их разработки или пересмотра, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил.
6. Статистическая методология по проведению общегосударственных статистических наблюдений и формированию официальной статистической информации разрабатывается и утверждается в соответствии с подпунктом 24) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ (далее – Положение).
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.09.2022 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Статистическая методология по ведомственным статистическим наблюдениям и формированию официальной статистической информации (далее – ведомственная методология) разрабатывается, формируется и утверждается государственными органами и Национальным Банком Республики Казахстан, относящимися к органам государственной статистики, по согласованию с уполномоченным органом.
Орган государственной статистики-разработчик (далее – разработчик) направляет проект ведомственной методологии в ведомство для рассмотрения.
Ведомство в течение тридцати календарных дней со дня получения проекта ведомственной методологии представляет ответ о согласовании проекта ведомственной методологии без замечаний или направляет замечания и предложения с их обоснованиями.
Разработчик в течение десяти рабочих дней со дня получения замечаний и предложений направляет в ведомство доработанный проект ведомственной методологии для повторного согласования.
При несогласии с полученными замечаниями и предложениями к проекту ведомственной методологии, разработчик направляет письменное обоснование о непринятии замечаний и предложений.
Ведомство со дня получения представленного обоснования в течение пяти рабочих дней организовывает рабочее заседание, в том числе посредством видеоконференцсвязи, для обсуждения и принятия окончательной редакции проекта ведомственной методологии.

Қағидалардың осы тармағына сәйкес келісілген, мемлекеттік статистика органдарына жататын мемлекеттік органдардың және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ведомстволық әдіснамасы Заңның 13-бабының 2) тармақшасына сәйкес бекітіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.09.2022 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Әзірлеуші бекітілген ведомстволық әдіснаманы өзінің интернет-ресурсына орналастырады.

Ведомственная методология государственных органов, относящихся к органам государственной статистики, и Национального Банка Республики Казахстан, согласованная в соответствии с настоящим пунктом Правил, утверждается в соответствии с подпунктом 2) статьи 13 Закона.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.09.2022 № 31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Разработчик размещает утвержденную ведомственную методологию на своем интернет-ресурсе.