Мемлекеттік ұлттық табиғи парктердің аумақтарындағы реттелмелі туризм мен рекреацияның ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрдің м.а. 2010 жылғы 01 қыркүйектегі N 557 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылғы 30 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6516 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 5 қазандағы № 17-03/504 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.10.05 № 17-03/504 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңының 46-бабының 1-тармағына сэйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік ұлттық табиғи парктердің аумақтарындағы реттелмелі туризм мен рекреацияның ережесі бекітілсін.
2. «Мемлекеттік ұлттық табиғи парктердің аумақтарындағы реттелмелі туризм мен рекреацияның ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің төрағасының 2007 жылғы 9 ақпандағы № 56 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4564 тіркелген, «Заң газеті» газетінде 2007 жылғы 11 тамызда № 119 (1322) жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Табиғат ресурстарын пайдалану стратегиясы департамент! (Ж.Ы. Омаров) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а.                                  Е. Аман
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің м.а.
2010 жылғы 1 қыркүйектегі
N 557 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік ұлттық табиғи парктер аумағындағы реттелмелі
туризм мен рекреация ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік ұлттық табиғи парктер аумағындағы реттелмелі туризм мен рекреация ережесі (бұдан әрі - Ереже) «Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы» 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 46-бабының 1-тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік ұлттық табиғи парктер (бұдан әрі - ұлттық парк) аумағында реттелмелі туризм мен рекреацияны өткізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) туристік соқпақ (бұдан әрі - соқпақ) - жаяу немесе атпен (салт атпен) жүруге арналған жердің созылмалы учаскесі;

Об утверждении Правил регулируемого туризма и рекреации на территории государственных национальных природных парков
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 сентября 2010 года № 557. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2010 года № 6516. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 октября 2012 года № 17-03/504
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 05.10.2012 № 17-03/504.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии со пунктом 1 статьи 46 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила регулируемого туризма и рекреации на территории государственных национальных парков.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 февраля 2007 года № 56 "Об утверждении Правил регулируемого туризма и рекреации на территории государственных национальных природных парков" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4564, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 7 августа 2007 года, № 119 (1322)).
3. Департаменту стратегии использования природных ресурсов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Омаров Ж.И.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра                                         Е. Аман
Утверждены
приказом и.о. Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 1 сентября 2010 года № 557
Правила
регулируемого туризма и рекреации на территории
государственных национальных природных парков
1. Общие положения
1. Настоящие Правила регулируемого туризма и рекреации на территории государственных национальных природных парков (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 46 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" и определяют порядок проведения регулируемого туризма и рекреации на территории государственных национальных природных парков (далее - национальный парк).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) туристская тропа (далее - тропа) - протяженный участок земли, предназначенный для пешего или конного (верхом) вида передвижения;

2) туристік маршрут (бұдан әрі - маршрут) туристің (саяхат кезінде) танымдық, спорттық, эстетикалық не өзге де мақсаттармен өту, қарау үшін белгіленген барлық географиялық мекендердің, болу объектілерінің тізбесін көрсететін жүру жолы;
3) рекреация - дем алудың барлық түрін қамтитын ұғым. Тұрғын үйден тыс жерде, әуесқойлық (спорттық) аң аулау мен балық аулауды қоса алғанда, табиғат аясында дем алу арқылы денсаулық пен еңбекке қабілеттілікті қалпына келтіру.
3. Ұлттық парктердің аумағында туроператорлық лицензиясы бар болса реттелмелі туризм мен рекреация:
1) тікелей ұлттық паркпен;
2) реттелмелі туризм мен рекреацияны қамтамасыз ету бойынша қызметті жүзеге асыруға табиғат қорғау мекемесі беретін рұқсаттамалардың және ұлттық парктермен бекітілетін шарттардың негізінде заңды тұлғалармен жүзеге асырылады. Осы рұқсаттамалар және (немесе) шарттар қарамағында ұлттық парктер бар мемлекеттік органдармен келісілуі тиіс.
4. Реттелмелі туризм мен рекреация, оның ішінде рекреациялық орталықтарды, қонақүйлер, кемпингтер, мұражайлар және туристерге қызмет көрсетудің басқа да объектілерін орналастыруға және оларды пайдалануға, әуесқойлық (спорттық) балық аулауға, туристік маршруттар, соқпақтар ұйымдастыруға, дем алу алаңқайлары мен тамашалау алаңдарын құруға рекреациялық жүктемелер нормаларын ескере отырып, туристік және рекреациялық қызмет, шектеулі шаруашылық қызмет аймақтарында рұқсат етіледі.
5. Арнайы бөлінген учаскелерде әуесқойлық (спорттық) балық аулауды ұйымдастыруға шектеулі шаруашылық қызмет аймағында рұқсат етіледі.
2. Ұлттық парктер аумағындағы реттелмелі туризм
мен рекреация
6. Ұлттық парктердің аумағындағы туристік соқпақтар мен маршруттарды ұлттық парктің әкімшілігі, ұлттық парктің әкімшілігімен келісім бойынша туроператорлар мен жобалайды және оларды Қазақстан Республикасы мемлекеттік стандарттарының талаптарына сәйкес уәкілетті орган бекітеді.
7. Соқпақтар және маршруттар:
қозғалу түрлері бойынша жаяу жүріс, велосипедпен, автомобильмен, мотоциклмен, желкенді қайықпен, салт атпен жүру, сондай-ақ олардың үйлесім тапқан нұсқасы - аралас соқпақтарға (маршруттар);
қозғалыс бағыты бойынша желілік, айналма, радиалды;
қолданыс уақыты бойынша жыл бойы, маусымдыққа;
ұйымдастыру нысаны бойынша топтық және жеке болып жіктестіріледі.
8. Соқпақты (маршрутты) жобалау ол өтетін аумаққа экспедициялық зерттеу жүргізуді көздейді.
Соқпақты (маршрутты) жобалау мыналарды көздейді:
қыстамалардың, дем алу алаңқайларының, көлікке арналған тұрақтардың, кемпингтердің, шатырлы лагерьлердің, тамашалау алаңдарының, суретке түсіру және қоғамдық тамақтандыру орындарының, туристік әбзелдердің, құрал-саймандардың және көлік құралдарының қажетті мөлшерінің есеп-қисабы;
туризм бойынша нұсқаушылар, басқа да қызмет көрсетушілер жөніндегі қажеттілікті айқындау және оларды даярлауды ұйымдастыру, жорық жолы сипатталған жарнама-ақпараттық материалдар дайындау;
рекреациялық жүктеменің есебі.
Зерттеу экологиялық және санитариялық-гигиеналық нормалар мен талаптарға сай келетін, сондай-ақ туризмнің нақты түрін дамытудың шынайы мүмкіндіктерін ескере отырып, табиғи жағдайлары қолайлы аумақтар бойынша жүзеге асырылады.
Соқпақты (маршрутты) жобалау кезінде оны қауіпсіз жүріп-өту үшін қажет нұсқаушылардың біліктілігі, оның ұзақтығы, ауданның климаттық, географиялық көрсеткіштері, таудың еңістігі, өзендер ағысының жылдамдығы және басқа да көрсеткіштер ескеріледі.

2) туристский маршрут (далее - маршрут) - путь следования туриста, представляющий собой перечень всех географических пунктов, объектов посещения, намеченных для прохождения, осмотра (в ходе путешествия) в познавательных, спортивных, эстетических либо иных целях;
3) рекреация - понятие, охватывающее все виды отдыха. Восстановление здоровья и трудоспособности путем отдыха вне жилья, на лоне природы, включая любительскую (спортивную) охоту и рыболовство.
3. Регулируемый туризм и рекреация на территории национальных парков осуществляется при наличии лицензии на туроператорскую деятельность:
1) непосредственно национальным парком;
2) юридическими лицами на основании выдаваемого природоохранным учреждением разрешения и договоров на осуществление деятельности по обеспечению регулируемого туризма и рекреации, заключаемых с национальными парками. Указанные разрешения и (или) договоры подлежат согласованию в государственных органах, в ведении которых находятся национальные парки.
4. Регулируемый туризм и рекреация, размещение и эксплуатация рекреационных центров, гостиниц, кемпингов, музеев и других объектов обслуживания туристов, любительское (спортивное) рыболовство, организация туристских маршрутов, троп, устройство бивачных стоянок и смотровых площадок с учетом норм рекреационных нагрузок разрешается в зонах туристской и рекреационной деятельности, ограниченной хозяйственной деятельности.
5. Организация любительской (спортивной) охоты на специально выделенных участках разрешается в зоне ограниченной хозяйственной деятельности.
2. Регулируемый туризм и рекреация
на территории национальных парков
6. Туристские тропы и маршруты на территории национальных парков проектируются администрацией национального парка, туроператорами и турагентами по согласованию с администрацией национального парка и утверждаются уполномоченным органом.
7. Тропы и маршруты классифицируются:
по видам перемещения на пешеходную, велосипедную, автомобильную, мотоциклетную, парусную, конную, а также могут представлять их сочетание - комбинированную тропу;
по направлению движения на линейную, кольцевую, радиальную;
по времени действия на круглогодичную, сезонную;
по форме организации на групповую и индивидуальную.
8. Проектирование тропы (маршрута) предусматривает проведение экспедиционного обследования территории ее прохождения.
Проектирование тропы (маршрута) предусматривает:
расчет необходимого количества зимовок, бивачных стоянок (полян), стоянок для транспорта, кемпингов, палаточных лагерей, смотровых площадок, пунктов фотографирования и общественного питания, туристского инвентаря, снаряжения и транспортных средств;
определение потребности в инструкторах по туризму, другом обслуживающем персонале и организацию их подготовки, подготовку рекламно-информационных материалов с описанием трассы похода;
расчет рекреационной нагрузки.
Обследование осуществляется по территориям с благоприятными природными условиями, отвечающими экологическим и санитарно-гигиеническим нормам и требованиям, а также с учетом реальных возможностей развития конкретного вида туризма.
При проектировании тропы (маршрута) учитывается квалификация инструкторов, необходимая для безопасного ее прохождения, протяженность, климатические, географические показатели района, крутизна склонов, скорость течения рек.

9. Жергілікті кедергілер (асулар, шыңдар және басқалар) және туризмнің жекелеген түрлеріне тән өзге де факторлар (ауданы, биік жерлердің жалпы құбылуы, дербестігі) жобалау кезінде соқпақтың (маршруттың) күрделілігін айқындайтын негізгі көрсеткіштер болып табылады. Аралас соқпақтың (маршруттың) күрделілігі кедергілердің мөлшеріне және маршрутқа енгізілген туризмнің эр түрлерінің элементтеріне байланысты анықталады.
10. Соқпақтар (маршруттар) жалғаса беретін күйінде жоспарланады. Соқпақ (маршрут) (өзендер, тау алқаптары) учаскелерін немесе жергілікті кедергілерді байланыстырған жағдайда, егер бұл оның тұтастығын бұзбаса, осы туристік аудан шегінде көлік пайдалануға рұқсат етіледі.
11. Соқпақтар (маршруттар) құру кемпингтерді, мотельдерді, дем алу алаңқайларын, тамашалау алаңдарын, шатырлы лагерьлерді, автокөлік тұрақтарын, суретке түсіру және қоғамдық тамақтандыру орындарын орналастыру рекреациялық жүктеме нормаларын ескере отырып, бір мезгілде жүзеге асырылады.
12. Соқпақпен (маршрутпен) дайындалмаған туристер жүріп өткен кезде аялдау орындарын 2-3 километр қашықтықта орналастырылады.
Тұрақтар қажетті шағын нысанды құрылыстармен (демалу орындары, орындықтар, қоқыс бактары және тағы сол сияқтылар) және бірінші медициналық көмек корсету құралдарымен қамтамасыз етіледі. Тұраққа қызметтік құрылыстар мен қорық аумағында олар алып отырған учаскелерді пайдаланған жөн.
13. Су бөгеттері мен өтуі қиын учаскелер кешіп өту, төсеме, аспалы және ағаш көпірлермен қамтамасыз етіледі.
14. Бүкіл соқпақтың (маршруттың) өн бойында ерекше назар аударуды, жекелеген режим талаптарын сақтауды талап ететін учаскелер шектеліп, жазу жазылған тақтайшалармен (табличкалармен), көрсеткіштермен және аншлагтармен белгіленеді.
15. Күрделі учаскелерден өту кезінде оларды айналып өтудің сақтық нұсқалары көзделеді.
16. Соқпақ (маршрут) бойынша жүріп өту кезінде қауіпсіздік жөніндегі шараларды айқындау «Туристік қызмет туралы» Қазақстан Республикасының Заңының 26-бабына сәйкес жүргізіледі.
17. Соқпақ (маршрут) паспортының жобасы осы Ереженің қосымшасына сәйкес паспорт түрінде рәсімделеді.
18. Соқпақ (маршрут) паспортының деректері ұлттық парктің паспортына, сондай-ақ осы объектілерді одан әрі пайдалануды жүзеге асыратын туристік операторлар мен туристік агенттердің туристік маршруттарының тізіліміне енгізіледі.
19. Жеке тұлғалардың ұлттық парктерде Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес ақылы негізде дем алу, туристік және рекреациялық іс-шараларға қатысу, өз мұқтаждығы үшін жабайы жемістер, жаңғақтар, саңырауқұлақтар, жидектер, дәрі-дәрмектік шикізаттар және өзге де орман ресурстарын жинау мақсатында болуға құқығы бар.
Мемлекеттік ұлттық табиғи парктер
аумағындағы реттелмелі туризм мен
рекреация ережесіне
қосымша
Нысан
Туристік соқпақтың (маршруттың) Паспорты

9. Основными показателями, определяющими сложность тропы (маршрута) при проектировании, являются локальные препятствия (перевалы, вершины) и иные факторы, характерные для отдельных видов туризма (район, суммарный перепад высот, автономность). Сложность комбинированной тропы (маршрута) определяется в зависимости от количества препятствий и элементов из разных видов туризма, включенных в маршрут.
10. Тропы (маршруты) планируются непрерывными. В случаях связки участков тропы (маршрута) (рек, горных массивов) или локальных препятствий допускается использование транспорта в пределах данного туристского района, если это не нарушает ее целостности.
11. Создание троп (маршрутов) осуществляется в совокупности с устройством кемпингов, мотелей, бивачных стоянок, смотровых площадок, палаточных лагерей, автомобильных стоянок, пунктов фотографирования и общественного питания, с учетом норм рекреационных нагрузок.
12. Стоянки, при прохождении по тропе (маршруту) неподготовленными туристами, располагают на расстоянии 2-3 километров.
Стоянки обеспечиваются строениями малых форм (беседки, лавки, мусорные баки и тому подобное) и средствами первой медицинской помощи. Для стоянки предпочтительно использовать служебные строения и занимаемые ими участки, находящиеся на территории национального парка.
13. Водные преграды и труднопроходимые участки обеспечиваются переправами, гатями, навесными и деревянными мостиками.
14. На протяжении всей тропы (маршрута), участки, требующие особого внимания, соблюдения отдельных требований режима отграничиваются и обозначаются табличками, указателями и аншлагами.
15. При прохождении сложных участков предусматриваются запасные варианты их обхода.
16. Определение мер по безопасности при прохождении по тропе (маршруту) проводится в соответствии со статьей 26 Закона Республики Казахстан "О туристской деятельности".
17. Проект паспорта тропы (маршрута) оформляется по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
18. Данные паспорта тропы (маршрута) заносятся в паспорт национального парка, а также в реестры туристских маршрутов туроператоров и турагентов, которые осуществляют дальнейшее пользование данных объектов.
19. Физические лица могут находиться в национальных парках в целях отдыха, участия в туристских и рекреационных мероприятиях, сбора для собственных нужд дикорастущих плодов, орехов, грибов, ягод, лекарственного сырья и иных лесных ресурсов, на платной основе, в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам регулируемого туризма
и рекреации на территории
государственных национальных
природных парков
Форма
Паспорт
туристической тропы (маршрута)

1. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтың (бұдан әрі - ЕҚТА) атауы
______________________________________________________________
2. Соқпақтың (маршруттың) атауы ______________________________
3. Соқпақтың (маршруттың) жіктемесі:
1) қозғалыс жасау түрі бойынша: жаяу жүріс, су, шаңғы, велосипед, салт атты, автомобиль, мотоцикл, ат-арба, аралас;
2) қолданыс уақыты бойынша: жыл бойы, маусымдық;
3) ұйымдастыру нысаны бойынша: топтық және жеке;
4. ___________________________________________________________
(негізгі географиялық пункттердің атауы)
5. Қашықтығы ____километр (км), аялдаманы ескере отырып, уақыт ұзақтығы ____________сағат.
6. Соқпақтың (маршруттың) жұмыс істеу мерзімі.
7. Топтағы адамдардың ең көп саны; шектеу немен байланысты (тамашалау алаңының үлкендігімен, психикалық жайлы шегімен, рекреациялық жүктеме нормаларымен). Бір аптаға немесе бір айға (рекреациялық жүктеме) экскурсиялық топтардың лимиттері.
8. Экскурсия маусымының ішіндегі әртүрлі кезеңдер бойынша жол берілетін рекреациялық жүктемелер (егер маусым ішіндегі қандай да бір кезеңде жүктемені төмендету қажет болса, мысалы, балапандар басу кезінде құстардың мазасын алмау).
9. Соқпақ арқылы экскурсия ұйымдастырушысынсыз жүріп өту мүмкіндігі.
Соқпақ қалай таңбаланған. Өзіңмен бірге киімнен (мысалы, егер соқпақта үңгірде болу жоспарланса, арнайы киім) немесе аяқ киімнен (мысалы, егер аяқты сулап алу, яғни арнайы ағаш төсенішсіз сулап алу қауіпі бар батпақты учаскелер болса, етік) не алу керек.
10. Соқпақта жүріп-тұрудың ерекше ережелері осы ЕҚТА-да жүріп-тұрудың жалпы ережелеріне қосымша, мысалы, соқпақтан шығып кетпеу, тік жардың шетіне бармау, өзге де сақтық шараларын сақтау).
11. Қауіпсіздік шаралары.
12. Соқпақпен (маршрутпен) жүріп өту жоспары:
р/с №
Соқпақ (маршрут) учаскелері
Ұзақтығы, км
Қозғалыс уақыты
Аялдау уақыты
Тамашалау алаңының, суретке түсіру бекеттерінің №
бастап
дейін
Барлығы:
13. Соқпақ (маршрут) сызбасы (баспахана шығарған карталарды және соқпақ (маршрут) белгіленген масштабы 1:200000 кем болмайтын сызбаларды желімдеп жапсырып қоюға болады).
14. Шартты белгілер:
соқпақтар (маршруттар);
сақтық нұсқалар;
түнеу орындары;
паналау орындары;
паналайтын орындар;
медициналық жәрдем бекеттері;
байланыс бекеттері (байланыс түрі көрсетілсін);
15. Соқпақтың (маршруттың) қысқаша сипаттамасы (сипаты).
16. Соқпақ (маршрут) бойындағы және тамашалау (шолу) алаңдарындағы қарап-көру объектілерінің қысқаша сипаттамасы.
17. Соқпақтың (маршруттың) күрделі учаскелерінің қысқаша сипаттамасы.
18. Ықтимал стихиялық құбылыстар мен олар орын алған кезде топтың іс-қимылы.

1. Наименование особо охраняемой природной территории (далее - ООПТ)
____________________________________________________________________
2. Название тропы (маршрута) _________________________________
3. Классификация тропы (маршрута):
1) по виду перемещения: пешеходные, водные, лыжные, велосипедные,
конные, автомобильные, мотоциклетные, гужевые, комбинированные;
2) по времени действия: круглогодичные, сезонные;
3) по форме организации: групповые и индивидуальные;
4. ___________________________________________________________
(наименование основных географических пунктов)
5. Протяженность _____ километров (км), продолжительность ______
часов учитывая остановки.
6. Сроки функционирования тропы (маршрута).
7. Максимальное количество человек в группе; с чем связано
ограничение (вместимостью видовой площадки, психокомфортным пределом,
нормами рекреационной нагрузки). Лимит экскурсионных групп в неделю
или в месяц (рекреационная нагрузка).
8. Допустимые рекреационные нагрузки по различным периодам внутри
экскурсионного сезона (если в какой-то период внутри сезона необходимо
снизить нагрузку, например, дать покой птицам при высиживании птенцов).
9. Возможность прохождения тропы без экскурсовода.
Как тропа промаркирована. Что с собой надо иметь из одежды
(например, специальную одежду, если на тропе планируется посещение
пещеры) или обуви (например, сапоги, если есть заболоченные участки
с риском намочить ноги, то есть без специального деревянного настила).
10. Особые правила поведения на тропе (в дополнение к общим
правилам поведения в данной ООПТ, например, не сходить с тропы, не
подходить к краю обрыва, соблюдать иные меры предосторожности).
11. Меры безопасности.
12. План прохождения тропы (маршрута):
п/п
Участки тропы
(маршрута)
Протяженность,
км
Время
движения
Время
остановок
№ смотровой
площадки,
пунктов
фотографи-
рования
от
до
Всего:
13. Схема тропы (маршрута) (допускается вклейка типографских
изданных карт и схем масштабом не менее 1:200000 с обозначением тропы
(маршрута).
14. Условные обозначения:
тропы (маршрута);
запасные варианты;
места ночлегов;
приюты;
места укрытий;
пункты медицинской помощи;
пункты связи (указать вид связи).
15. Краткая характеристика (описание) тропы (маршрута).
16. Краткое описание объектов осмотра по тропе (маршруту)
и на смотровых (обзорных) площадках.
17. Краткое описание сложных участков тропы (маршрута).
18. Возможные стихийные явления и действия группы при их возникновении.

19. Жолдамаға ақпараттық парақшаның мәтіні үшін ұсынымдар.
Туристік жабдықтарға, киімге, аяқ-киімге, жүріс-тұрысқа қатысты ұсынымдар енгізіледі________________________________________________
______________________________________________________________
20. Соқпақты (маршрутты) абаттандыру
Таңбалау______________________________________________________
Соқпақтың (маршруттың) аялдау, паналау орындары, оны
абаттандыру_________________________________________________________
21. Мемлекеттік табиғи қорықтың ғылыми-техникалық кеңесінің шешімі.
Соқпақты әзірлеуге және паспортын ресімдеуге жауапты адам
______________________________________________________________
22. Паспорт 20____жылы________данада жасалды.
23. 20____жылы________ ________беттерге өзгерістер енгізілді.
20____жылы________ ________беттерге өзгерістер енгізілді.
24. Паспорт даналары жіберілді:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
«Келісілді»___________________________________________________
(ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы
уәкілетті органның аумақтық органының басшысы)
20___жылғы «____»____________________

19. Рекомендации для текста информационного листка к путевке.
Вносятся рекомендации, касающиеся туристского снаряжения, одежды,
обуви, поведения _________________________________________
20. Благоустройство тропы (маршрута)
Маркировка _________________________________________________
Места стоянок, укрытий, благоустройство тропы (маршрута)
__________________________________________________________________
21. Решение научно-технического совета государственного природного
заповедника.
Ответственный за разработку тропы и оформление паспорта ____
__________________________________________________________________
22. Паспорт составлен в 20__ году в ___ экземплярах
23. Изменения внесены в 20__ году на ___ страницах
в 20__ году на ___ страницах
24. Экземпляры паспорта направлены:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
"Согласовано" ___________________________________________
(руководитель территориального органа
уполномоченного органа в области особо
охраняемых природных территорий)
"__" ________ 20__ года