Шымкент қаласында аз қамтамасыз етілген отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібі туралы Қағидасын бекіту туралы
Оңтүстік Қазақстан облысы Шымкент қалалық мәслихатының 2010 жылғы 23 маусымдағы N 37/332-4с шешімі. Оңтүстік Қазақстан облысы Шымкент қаласының Әділет басқармасында 2010 жылғы 26 шілдеде N 14-1-114 тіркелді. Күші жойылды - Оңтүстік Қазақстан облысы Шымкент қалалық мәслихатының 2011 жылғы 29 наурыздағы N 47/399-4с шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Шымкент қалалық мәслихатының 2011.03.29 N 47/399-4с Шешімімен.
Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі № 94 «Тұрғын үй қатынастары туралы» Заңының 97-бабы 2-тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Заңының 6-бабына, «Нормативтік құқықтық актілер туралы» Заңының 40 бабы 2 тармағының 4) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 қаулысымен бекітілген «Тұрғын үй көмегін көрсету ережесіне», Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі № 512 қаулысымен бекітілген «Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің ережесіне» сәйкес, Шымкент қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған «Шымкент қаласында аз қамтамасыз етілген отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібі туралы қағидасы» бекітілсін;
2. Осы шешім алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қалалық маслихат сессиясының төрағасы      О.Ешімбетов
Қалалық маслихат хатшысы                   Ж.Махашов
Шымкент қалалық мәслихатының
23 маусым 2010 жылғы № 37/332-4с
шешімімен бекітілген
Шымкент қаласында аз қамтамасыз етілген отбасыларына (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен тәртібі туралы Қағида
1. Осы тұрғын үй көмегін көрсету мөлшері мен тәртібі (бұдан әрі-тәртібі) Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" № 94 Заңының 97-бабы 2 тармағына сәйкес әзірленіп, тұрғын үй көмегінің мөлшері мен тәртібін белгілейді.
2. Тұрғын үй көмегі халықты әлеуметтік қорғаудың бір түрі болып табылады.
Тұрғын үй көмегі сол жерде тұрақты тұратын және тұрғын үйдің иесі (жалдаушысы) болып табылатын аз қамтамасыз етілген отбасыларына (азаматтарға) жергілікті бюджет есебінен жүзеге асырылады. Тұрғын үй көмегі ақшалай төлем ретінде тағайындалады.

Об утверждении Правил о размере и порядке оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по городу Шымкент
Решение Шымкентского городского маслихата Южно-Казахстанской области от 23 июня 2010 года N 37/332-4с. Зарегистрировано Управлением юстиции города Шымкента Южно-Казахстанской области 26 июля 2010 года N 14-1-114. Утратило силу решением Шымкентского городского маслихата Южно-Казахстанской области от 29 марта 2011 года N 47/399-4с
Сноска. Утратило силу решением Шымкентского городского маслихата Южно-Казахстанской области от 29.03.2011 N 47/399-4с.
В соответствии с пунктом 2 статьи 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года № 94 «О жилищных отношениях», статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», подпунктом 4) пункта 2 статьи 40 Закона Республики Казахстан «О нормативных правовых актах» и «Правилами предоставления жилищной помощи», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314, «Правилами компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам», утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512, Шымкентский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые «Правила о размере и порядке оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по городу Шымкент».
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Председатель сессии городского маслихата   О.Ешимбетов
Секретарь городского маслихата             Ж.Махашов
Утверждены
решением маслихата города Шымкент
от 23 июня 2010 года № 37/332-4с
Правила о размере и порядке оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) по городу Шымкент
1. Настоящие размер и порядок оказания жилищной помощи (далее – порядок) разработаны в соответствии пунктом 2 статьи 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года № 94 «О жилищных отношениях» и определяют размер и порядок оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам).
2. Жилищная помощь является одним из видов социальной защиты населения.
Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в данной местности и являющимися собственниками (нанимателями) жилья. Жилищная помощь назначается в денежном виде.

3. Тұрғын үй көмегі кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысына, коммуналдық қызметтер мен телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының ұлғаюы бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға нормалар шегінде ақы төлеу шығындары отбасы жиынтық табысының 10 пайызы үлесінен жоғары болған жағдайда тағайындалады.
4. Шығындардың рұқсат етілген шекті деңгейі отбасы табысының 10 пайызы мөлшерінде белгіленеді.
5. Тұрғын үй көмегі нормалар шегінде кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысына, коммуналдық қызметтер мен телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының ұлғаюы бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға ақы төлеу сомасы мен отбасының осы мақсаттарға жұмсаған рұқсат етілген шекті шығындар деңгейінің арасындағы айырма ретінде есептеледі.
6. Жеке меншігінде бірден артық тұрғын үй (пәтері) бар отбасылар, немесе тұрғын үйді (пәтерді) жалға берушілер тұрғын үй көмегін алу құқығын жоғалтады.
7. Тұрғын үй көмегі кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысына, коммуналдық қызметтер мен телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының ұлғаюы бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға нормалар шегінде ақы төлеу бойынша алдыңғы тоқсандағы шығындарды өтеу үшін бюджетте бөлінген қаражат шегінде ақшалай төлем түрінде беріледі.
8. Уәкілетті орган тұрғын үй көмегін төлеу екінші деңгейдегі банктер немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыруға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.
9. Қалалық телекоммуникациялар желісінің абоненттері болып табылатын әлеуметтік қорғалатын азаматтарға телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің көтерілуіне өтемақы төлеу (бұдан әрі телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің көтерілуіне өтемақы төлеу) коммуналдық қызметтерді тұтынуға төлеу жөніндегі тұрғын үй көмегінің құрамына кіретін телефон үшін абоненттік ақы тарифтерінің көтерілуіне шығындарын өтеуге арналған және қолданылып жүрген тариф пен 2004 жылғы қыркүйектегі жағдай бойынша қалыптасқан тариф арасындағы айырма ретінде белгіленген ақшалай өтемақы.
1. Негізгі ұғымдар
10. Уәкілетті орган – тұрғын үй көмегін тағайындауды жүзеге асыратын «Шымкент қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі» мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – уәкілетті орган).

3. Жилищная помощь назначается в случае, когда расходы на оплату капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем в пределах норм превышают 10 процентную долю совокупного дохода семьи.
4. Предельно допустимый уровень расходов устанавливается в размере 10 процентов от совокупного дохода семьи.
5. Жилищная помощь определяется, как разница между суммой оплаты капитального ремонта и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем в пределах норм и предельно-допустимого уровня расходов семьи на эти цели.
6. Лица, имеющие в частной собственности более одной единицы жилья (квартиры, дома) или сдающие жилые помещения в наем (поднаем), а также в аренду, утрачивают право на получение жилищной помощи.
7. Жилищная помощь предоставляется в пределах выделенных бюджетом средств, в виде денежных выплат, как возмещение расходов на капитальный ремонт и (или) взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем за предыдущий квартал.
8. Выплата жилищной помощи производится уполномоченным органом через банки второго уровня или организации, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан на соответствующие виды банковских операций.
9. Выплата компенсации за повышение тарифа абонентской платы за телефон социально защищенным гражданам, являющимся абонентами городских сетей телекоммуникаций (далее компенсация за повышение абонентского тарифа оплаты за телефон) является денежной компенсацией, обозначенной как разница между действующим тарифом и тарифом установленным с сентября 2004 года за использование коммунальных услуг, входящих в состав жилищной помощи по компенсации за повышение абонентского тарифа.
1. Основные понятия
10. Уполномоченный орган – государственное учреждение «Отдел занятости и социальных программ города Шымкент» (далее - уполномоченный орган), осуществляющий назначение жилищной помощи.

11. Уәкілетті ұйым – екінші деңгейдегі банктер немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыруға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар ұйымдар (бұдан әрі – уәкілетті ұйым).
12. Рұқсат етілген шекті шығындар үлесі – отбасының бір айда кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге және (немесе) күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған жарналарға, тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысына, коммуналдық қызметтер мен телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының ұлғаюы бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға жұмсалған шығындардың рұқсат етілген шекті деңгейінің отбасының орташа айлық жиынтық табысына пайызбен қатынасы.
13. Отбасының жиынтық табысы – тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірген тоқсанның алдындағы тоқсанда отбасы алған табыстардың жалпы сомасы.
14. Кондоминиум объектісін басқару органы – кондоминиум объектісін күтіп ұстау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға.
2. Тұрғын үй көмегін беру тәртібі
15. Бірінші, екінші топтағы мүгедектердің, 16 жасқа дейінгі мүгедек балалардың, сексен жастан асқан адамдардың, жеті жасқа дейінгі баланы (бір немесе бірнеше) тәрбиелеумен айналысатын тұлғаларды қоспағанда, еңбекке жарамды отбасындағы тұлғалар жұмыс істемейтін, күндізгі оқу бөлімінде оқымайтын, әскерде қызметін өткермейтін және жұмыспен қамту органында тіркелмеген кезеңге тұрғын үй көмегі тағайындалмайды.
16. Отбасының жұмыссыз мүшелері бар, ұсынған жұмыстардан себепсіз бас тартқан, қоғамдық жұмыстарға қатысудан бас тартқан немесе жұмысқа орналастырудан, оқудан және қайта даярлаудан бас тартқандар 3 айға тұрғын үй көмегінен айырылады.
17. Жеке меншік иесінің немесе үй иесінің қайтыс болған жағдайында тұрғын үй көмегі жеке меншік иесінің қайтыс болған күнінен алты айға дейін осы пәтерде (үйде) тұрақты тұратын отбасы мүшелерінің мұрагерлік құқығын алғанша, коммуналдық қызметтерді тұтыну нормативі және тұрғын үй ауданының шектелген нормасы тағайындалады.
18. Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін азамат (отбасы) уәкілетті органға өтініш береді және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жеке басының куәлігінің көшірмесі;
2) тұрғын үйге құқығын белгілейтін құжатының көшірмесі;
3) азаматтарды тіркеу кітабының көшірмесі;
4) отбасының кірісін растайтын құжаттары;
5) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге арналған нысаналы жарнаның мөлшері туралы шот;
6) Шымкент қаласының тұрғын үй коммуналдық-шаруашылық, жолаушылар және автомобиль жолдары бөлімімен (тұрғын үй инспекциясымен) келісілген, пәтерлердің меншік иелері мен жалдаушыларының (қосымша жалдаушылардың) жалпы жиналысында бекітілген кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізуге арналған шығыстар сметасы негізінде кондоминиум объектісін басқару органы ұсынатын және мөрмен, кондоминиум объектісін басқару органы басшының қолымен расталған кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге қаражат жинақтауға арналған ай сайынғы жарналардың мөлшері туралы шот;

11. Уполномоченная организация – банки второго уровня или организации, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан на соответствующие виды банковских операций (далее - уполномоченная организация).
12. Доля предельно-допустимых расходов – отношение предельно- допустимого уровня расходов семьи в месяц на капитальный ремонт и (или) взносы на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объектов кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем к совокупному доходу семьи в процентах.
13. Совокупный доход семьи – общая сумма доходов, полученных семьей за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи.
14. Орган управления объектом кондоминиума – физическое или юридическое лицо, осуществляющее функции по содержанию объекта кондоминиума.
2. Порядок оказания жилищной помощи
15. Жилищная помощь не назначается на период, когда в семье трудоспособные лица не работают, не учатся на дневной форме обучения, не служат в армии и не зарегистрированы в органах занятости в качестве безработных, за исключением лиц, занятых уходом за инвалидами І, ІІ группы, детьми инвалидами до 16 лет, лицами старше восьмидесяти лет, занятых воспитанием ребенка (одного или более) в возрасте до семи лет.
16. Семьи, имеющие безработных членов семьи, без уважительных причин отказавшиеся от предложенных работы или трудоустройства, самовольно прекратившие участие в общественных работах, обучении или переобучении, теряют право на получение жилищной помощи на 3 месяца.
17. В случае смерти собственника или одного из собственников жилья, жилищная помощь назначается в течение 6 месяцев со дня смерти собственника, до вступления в право на наследство, членов его семьи постоянно проживавших в квартире (доме), в пределах нормы площади жилья и нормативов потребления коммунальных услуг.
18. Для назначения жилищной помощи гражданин (семья) обращается в уполномоченный орган и предоставляет следующие документы:
1) копию документа, удостоверяющего личность заявителя;
2) копию правоустанавливающего документа на жилище;
3) копию книги регистрации граждан;
4) документы, подтверждающие доходы семьи;
5) счет о размере целевого взноса на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума;
6) счет о размере ежемесячных взносов на накопление средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, предъявляемый органом управления объекта кондоминиума, на основании сметы расходов на проведение отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, согласованной с отделом жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского и автомобильных дорог города Шымкент (жилищной инспекцией), утвержденной на общем собрании собственников и нанимателей (поднанимателей) квартир и заверенный печатью, подписью руководителя органа управления объекта кондоминиума;

7) коммуналдық қызметті тұтыну түбіртегі;
8) телекоммуникация қызметтері үшін шот-түбіртегін немесе байланыс қызметтерін көрсетуге арналған шарты;
9) тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жергілікті атқарушы орган берген жалдау ақысының мөлшері туралы шот.
19. Тұрғын үй көмегін алуға құқық тоқсан сайын отбасының табысы туралы мәліметтерді бере отырып расталады.
20. Салыстырып тексеру үшін құжаттардың түпнұсқалары мен көшірмелері ұсынылады, одан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
21. Уәкілетті орган көшірмелерді түпнұсқалармен салыстырып тексереді, оларды тіркейді және өтініштің нысанына сәйкес құжаттарды қабылдағаны туралы растаманы өтініш берушіге береді, тағайындалмаған жағдайда себептері көрсетілген жазбаша хабарлама беріледі.
22. Тапсырылған құжаттардың қорытындысы бойынша уәкілетті орган 10 жұмыс күн ішінде жәрдемақысының тағайындалуы немесе тағайындалмауы туралы шешім шығарады.
23. Уәкілетті органның шешімі тұрғын үй жәрдемақысын берудің негізі болып табылады.
24. Тұрғын үй көмегін алушылар 15 күн ішінде уәкілетті органға отбасы құрамының және оның жиынтық табыстарының өзгеруі туралы хабарлауы керек.
25. Берілген ақпараттың дұрыстығы туралы күмән пайда болған жағдайда, тұрғын үй көмегін тағайындайтын уәкілетті орган отбасы мүшелерінің тұрғылықты жерлері, табыстары туралы қажетті ақпаратты тиісті орындардан сұрап алуға, тексеруге құқығы бар.

7) счета на потребление коммунальных услуг;
8) счет-квитанцию за услуги телекоммуникаций или копию договора на оказание услуг связи;
9) счет о размере арендной платы за пользование жилищем, предъявленный местным исполнительным органом.
19. Право на получение жилищной помощи ежеквартально подтверждается предоставлением сведений о доходах семьи.
20. Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
21. Уполномоченный орган сверяет копии документов, регистрирует их и выдает заявителю подтверждение о принятии документов согласно форме заявления, при отказе письменно уведомляет заявителя с указанием причины отказа.
22. Уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней со дня принятия документов от заявителя, принимает решение о назначении или отказе в назначении жилищной помощи.
23. Решение уполномоченного органа является основанием назначения жилищной помощи.
24. Получатели жилищной помощи в 15-дневный срок извещают уполномоченный орган об обстоятельствах, которые могут служить основанием для изменения суммы жилищной помощи или права на ее получение.
25. Уполномоченный орган вправе запрашивать в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения предоставленных для назначения жилищной помощи документов.