Жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2011 жылғы 16 ақпандағы № 54-ө және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің 2011 жылғы 16 ақпандағы № 35 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 16 наурызда № 6811 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 545 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 30 маусымдағы № 491 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 30.06.2015 № 545 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 30.06.2015 № 491 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 16-бабы 25) тармақшасына, «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 4-тармағына және «Халықты жұмыспен қамту туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 2-тармағының 9) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті (А.Ә. Сарбасов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми сайтында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Бақылау және әлеуметтік қорғау комитетінің төрағасы (С.Ғ. Бисақаев) осы бұйрықтың талаптарын орындау және оқып білуді ұйымдастырсын.
4. «Тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 желтоқсандағы № 383-ө және Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2010 жылғы 5 ақпандағы № 30 бірлескен бұйрығының күші жойылды деп танылсын (№ 6051 Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізімінде тіркелген, «Заң газеті» 2010 жылғы 25 ақпандағы № 29 (1651), Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағы, 2010 жылғы № 8 жарияланған).
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін.

Об утверждении Критериев оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства
Совместный приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 16 февраля 2011 года № 54-п и Министра экономического развития Республики Казахстан от 16 февраля 2011 года № 35. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 марта 2011 года № 6811. Утратил силу совместным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 545 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 491
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 30.06.2015 № 545 и и.о. Министра национальной экономики РК от 30.06.2015 № 491 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 6.
В соответствии с подпунктом 25) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан, пунктом 4 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан" и подпунктом 9) пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О занятости населения", ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Критерии оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (Сарбасов А.А.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном сайте Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Председателю Комитета по контролю и социальной защите Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (Бисакаев С.Г.) организовать изучение и выполнение требований настоящего приказа.
4. Признать утратившим силу совместный приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 декабря 2009 года № 383-п и Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 5 февраля 2010 года № 30 "Об утверждении Критериев оценки степени рисков" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6051, опубликован "Юридическая газета" 25 февраля 2010 года № 29 (1825), Собрание актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 8, 2010 года).
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Нурымбетова Б.Б.

6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының         Қазақстан Республикасының
Еңбек халықты әлеуметтік          Экономикалық даму және сауда
қорғау министрі                         министрі
__________ Г.Н. Әбдіқалықова      __________ Ж.С. Айтжанова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің 2011 жылғы
16 ақпандағы № 54-ө және
Қазақстан Республикасы
Экономикалық даму және сауда
министрінің 2011 жылғы
16 ақпандағы № 35 бірлескен
бұйрығымен бекітілген
Жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау критерийлері
1. Жалпы ережесі
1. Осы Жеке кәсіпкерлік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі - Критерийлер) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» және «Халықты жұмыспен қамту туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарын орындау мақсатында субъектілерді жоғары, орташа не шамалы тәуекел топтарына жатқызу үшін әзірленді.
2. Осы Критерийлерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тәуекел - субъектінің қызметі нәтижесінде адамның өмірі мен денсаулығына, қызметкердің мүліктік мүдделеріне зиян келтірудің, оның салдарының ауырлық дәрежесі ескерілген, ықтималдығы;
2) субъект - қызметкер еңбек қатынасында болатын жеке немесе заңды тұлға.
3. Субъектілерді тәуекел топтарына жатқызу кезінде тәуекел дәрежесін бағалаудың мынадай критерийлері:
1) қызметкерлердің санына қарай - объективті критерийлер;
2) қызметкерлердің еңбек құқықтарының сақталуына қарай - арнайы критерийлер ескеріледі.
2. Объективті критерийлерді ескере отырып субъектілерді жоғары,
орташа не шамалы тәуекел топтарына таратып бөлу
4. Объективті критерийлер бойынша субъектілер үш топқа бөлінеді:
қызметкерлерінің саны 250 адамнан артық субъектілер жоғары тәуекелге жатады - тексерулер жылына бір рет;
қызметкерлерінің саны 50 адамнан артық, бірақ 250 адамнан аспайтын субъектілер орташа тәуекелге жатады - тексерулер 3 жылда бір рет;
қызметкерлерінің жылдық орташа саны 50 адамға дейінгі субъектілер шамалы тәуекелге жатады - тексерулер 5 жылда бір рет.
3. Арнайы критерийлерді ескере отырып субъектілерді жоғары,
орташа не шамалы тәуекел топтарына таратып болу
5. Объективті қатер факторлары бойынша тексеруден өткен субъектілер одан әрі арнайы тәуекел критерийлері ескерілген тексеру жоспарына енгізіледі.
6. Арнайы критерийлерге:
1) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы бұзушылық тәуекелдері (1-қосымша);
2) қызметкерлердің еңбек құқықтарын бұзушылық тәуекелдері (2-қосымша);

6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной            Министр экономического
защиты населения                      развития и торговли
Республики Казахстан                  Республики Казахстан
_________ Абдыкаликова Г.Н.           _________ Айтжанова Ж.С.
Утверждены
совместным приказом
Министра труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
от 16 февраля 2011 года № 54-п
и Министра экономического развития
и торговли Республики Казахстан
от 16 февраля 2011 года № 35
Критерии оценки степени риска в сфере
частного предпринимательства
1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства (далее - Критерии) разработаны во исполнение Трудового кодекса Республики Казахстан, Законов Республики Казахстан "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан" и "О занятости населения" для отнесения субъектов к группам высокого, среднего либо незначительного риска.
2. В настоящих Критериях использованы следующие понятия:
1) риск - вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта жизни или здоровью человека, имущественным интересам работника с учетом степени тяжести его последствий;
2) субъект - физическое или юридическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях.
3. При отнесении субъектов к группам рисков учитываются следующие критерии оценки степени риска:
1) объективные критерии – в зависимости от количества работников;
2) специальные критерии – в зависимости от соблюдения трудовых прав работников.
2. Распределение субъектов к группам высокого, среднего и
незначительного риска с учетом объективных критериев
4. По объективным критериям субъекты распределяются на три группы:
к высокому риску относятся субъекты с численностью работников свыше 250 человек, проверки – один раз в год;
к среднему риску относятся субъекты с численностью работников свыше 50 человек, но не более 250 человек, проверки – один раз в 3 года;
к незначительному риску относятся субъекты со среднегодовой численностью работников до 50 человек, проверки – один раз в 5 лет.
3. Распределение субъектов высокого, среднего и незначительного
риска с учетом специальных критериев
5. Субъекты, прошедшие проверку по объективным факторам риска, в дальнейшем включаются в план проверок с учетом специальных критериев риска.
6. К специальным критериям относятся:
1) риски нарушения в области безопасности и охраны труда (приложение 1);
2) риски нарушения трудовых прав работников (приложение 2);

3) шетелдік жұмыс күшін тарту тәртібін бұзушылық тәуекелдері (3-қосымша) жатады.
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы жолсыздықтар бойынша критерийлерді бағалау мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) 20 және жоғары балл алған субъектілер - жоспарлы тексеру еселігі жылына бір рет болатын жоғары тәуекел тобына жатады;
2) 10-нан 20-ға дейін балл алған субъектілер - жоспарлы тексеру еселігі 3 жылда бір рет болатын орташа тәуекел тобына жатады;
3) 10-ға дейін балл алған субъектілер - жоспарлы тексеру еселігі 5 жылда бір рет болатын шамалы тәуекел тобына жатады.
8. Қызметкерлердің еңбек құқықтарын бұзушылықтар бойынша критерийлерді бағалау мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) 15 және жоғары балл алған субъектілер - жоспарлы тексеру еселігі жылына бір рет болатын жоғары тәуекел тобына жатады;
2) 7-ден 15-ке дейін балл алған субъектілер - жоспарлы тексеру еселігі 3 жылда бір рет болатын орташа тәуекел тобына жатады;
3) 7-ге дейін балл алған субъектілер - жоспарлы тексеру еселігі 5 жылда бір рет болатын шамалы тәуекел тобына жатады.
9. Шетелдік жұмыс күшін тарту тәртібін бұзушылық критерийлерін бағалау мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) 15 және жоғары балл алған субъектілер - жоспарлы тексеру еселігі жылына бір рет болатын жоғары тәуекел тобына жатады;
2) 10-нан 15-ке дейін балл алған субъектілер - жоспарлы тексеру еселігі 3 жылда бір рет болатын орташа тәуекел тобына жатады;
3) 10-ға дейін балл алған субъектілер - жоспарлы тексеру еселігі 5 жылда бір рет болатын шамалы тәуекел тобына жатады.
10. Көрсетілген критерийлерді айқындау үшін тексеру жоспарланып отырған алдағы жылғы күнтізбелік жыл есепті кезең болып табылады.
4. Қорытынды ережелер
11. Тәуекел деңгейі жоғары немесе орташа субъектілерді тексеру кезеңділігі, жоспарлы тексерулердің базалық еселігімен белгіленгеннен гөрі едәуір сирек тексерілу мүмкіндігі болатын, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы талаптарының анықталған бұзушылықтарының санына тәуелді болады.
Тексерулердің нәтижесінде бұзушылықтар анықталған және анағұрлым жоғары балл алған жағдайда, орташа немесе төмен тәуекел дәрежесіндегі субъектілер тиісінше жоғары немесе орташа тәуекел дәрежесіне ауыстырылатын болады.
12. Арнайы критерийлер топтары бойынша тексерулерді айқындау принциптері:
1) тәуекелдің бір тобы бойынша ғана балл жинаған кезде тақырыптық, яғни осы тәуекел тобына қатысты мәселелер бойынша тексерулер жүргізіледі;
2) екі және одан көп топтар бойынша балл жинаған кезде бақылаудың барлық мәселелері бойынша тексерулер кешенді жүргізіледі.

3) риски нарушения порядка привлечения иностранной рабочей силы (приложение 3).
7. Оценка критерия по нарушениям в области безопасности и охраны труда осуществляется в следующем порядке:
1) к группе высокого риска, с кратностью плановых проверок один раз в год относятся субъекты, получившие 20 баллов и выше;
2) к группе среднего риска, с кратностью плановых проверок один раз в 3 года относятся субъекты, получившие от 10 до 20 баллов;
3) к группе незначительного риска, с кратностью плановых проверок один раз в 5 лет относятся субъекты, получившие до 10 баллов.
8. Оценка критерия по нарушениям трудовых прав работников осуществляется в следующем порядке:
1) к группе высокого риска с кратностью плановых проверок один раз в год относятся субъекты, получившие 15 баллов и выше;
2) к группе среднего риска с кратностью плановых проверок один раз в 3 года относятся субъекты, получившие от 7 до 15 баллов;
3) к группе незначительного риска с кратностью плановых проверок один раз в 5 лет относятся субъекты, получившие до 7 баллов.
9. Оценки критериев нарушения порядка привлечения иностранной рабочей силы осуществляется в следующем порядке:
1) к группе высокого риска с кратностью плановых проверок один раз в год относятся субъекты, получившие 15 баллов и выше;
2) к группе среднего риска с кратностью плановых проверок один раз в 3 года относятся субъекты, получившие от 10 до 15 баллов;
3) к группе незначительного риска с кратностью плановых проверок один раз в 5 лет относятся субъекты, получившие до 10 баллов.
10. Учетным периодом для определения указанных критериев является календарный год, предшествующий году, на который планируются проверки.
4. Заключительные положения
11. Периодичность проверок субъектов высокой или средней степени риска будет зависеть от количества выявленных нарушений требований трудового законодательства Республики Казахстан с получением возможности быть проверенным значительно реже, чем это установлено базовой кратностью плановых проверок.
В случае выявления в результате проверок нарушений и получения более высоких баллов, субъекты средней или незначительной степени риска будут переведены соответственно в высокую или среднюю степень риска.
12. Принципы определения проверок по группам специальных критериев:
1) при наборе баллов только по одной группе риска проверка проводится тематически, то есть только по вопросам, касающихся данной группы риска;
2) при наборе баллов по двум и более группам рисков проверка проводится комплексно по всем вопросам контроля.

13. Тәуекел дәрежесінің бір деңгейі шеңберінде тексерулер жүргізу үшін субъектілерді іріктеу принциптері:
1) берілген (алған) баллдардың едәуір сомасы бойынша;
2) берілген баллдар тең болған жағдайда, тексеру үшін субъектілерді іріктеу оның өнімді немесе өнімсіз объектілерге тиістілігіне қарай жүзеге асырылады;
3) жоғарыда көрсетілген белгілер бойынша көрсеткіштер тең болған жағдайда, едәуір тексерілмеген кезеңі бар субъектілер тексеру жоспарына енгізіледі.
Жеке кәсіпкерлік саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
критерийлеріне
1-қосымша
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы
бұзушылық тәуекелдері
Тәуекелдердің тобы
Тәуекелдерді бағалау критерийлері
Балл
Негіздеме
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы бұзушылық тәуекелдері
Кісі өлімімен аяқталған топтық өндірістегі жазатайым оқиға (2 және одан көп адам)
20
Н-1 нысаны актісі
Жазатайым оқиғаны арнайы тергеп-тексеру актісі
Топтық өндірістегі жазатайым оқиға
10
Кісі өлімімен аяқталған өндірістегі жазатайым оқиға (бір дерек үшін)
15
Ауыр аяқталған өндірістегі оқиғалар (бір дерек үшін)
10
Кәсіптік аурулар (бір дерек үшін)
5
Жеңіл, орташа аяқталған өндірістегі жазатайым оқиғалар (бір дерек үшін)
3
Еңбек жағдайлары бойынша өндірістік объектілерге аттестаттау жүргізбеу
10
Мемлекеттік еңбек инспекторының тексеру актісі, ұйғарымы
Жұмыс берушінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасамау
7
Еңбекті қорғау қызметін құрмау
6
Қызметкерлерді жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз етпеу
6
Өндірістегі жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеруді қамтамасыз етпеу
5
Қызметкерлерді үйретпеу, нұсқау бермеу және білімдерін тексермеу
8
Міндетті және кезеңдік
медициналық тексерулер жүргізбеу
3
Өндірістік кәсіпорынның басшысы қызметкерлерімен еңбекті қорғау және еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауапты адамдардың үш жылда кемінде бір рет еңбекті қорғау және еңбек қауіпсіздігі мәселелері жөнінде мерзімдік оқудан және білімін тексеруден өтпеуі
5
Жұмыс берушінің көрсетілген мерзімде жазатайым оқиғалар туралы актіні бермеуі (жәбірленушіге немесе оның сенімді төрағасына, жұмыс берушімен тиісті шарттық қатынастары бар сақтандыру ұйымына, мемлекеттік еңбек инспекциясына, ал улану жағдайында халықтың санитарлық- эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органға
5
Қызметкерлерге емдік-профилактикалық тағам және сүт беру нормативтерінің сақталмауы
2
Жұмыс берушінің өндірістегі жазатайым оқиға туралы көрсетілген мерзімде мемлекеттік еңбек инспекциясына хабарламауы
5
Жеке кәсіпкерлік саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
критерийлеріне
2-қосымша
Қызметкерлердің еңбек құқықтарын бұзушылық тәуекелдері
Тәуекелдердің тобы
Тәуекелдерді бағалау критерийлері
Балл
Негіздеме
Қызметкерлердің еңбек құқықтарын бұзушылық тәуекелдері
Жалақыны уақытында төлемеу
10
Мемлекеттік еңбек инспекторының тексеру актісі, ұйғарымы
Ұжымдық шарт жасаудан жалтару және негізсіз бас тарту
6
Еңбек шартын жасамау
5
Еңбек шартын жасауда шектеулерді сақтамау
4
Демалыстар бермеу
4
Үстеме жұмыстарға заңсыз тарту
3
Қызметкердің өмірімен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу сомасын төлемеу немесе уақытында төлемеу
5
Қызметкерге тиесілі сомалар мен өтемақыларды сомасын төлемеу немесе уақытында төлемеу
5
Ақысы төленетін жыл сайынғы еңбек демалысынан заңсыз шақырып алу
4
Заңнамада белгіленген мерзімде жұмыспен қамту мәселесі бойынша уәкілетті органға мынадай ақпаратты бермеу:

13. Принципы отбора субъектов для проведения проверок в рамках одного уровня степени риска:
1) по наибольшей сумме присвоенных (полученных) баллов;
2) в случае равенства присвоенных баллов, отбор субъекта для проверки осуществляется в зависимости от принадлежности его к производственным или непроизводственным объектам;
3) в случае равенства показателей по вышеуказанным признакам, в план проверок включается субъект, имеющий наибольший не проверенный период.
Приложение 1
к Критериям оценки степени риска в сфере
частного предпринимательства
Риски нарушения в области безопасности и охраны труда
Группа
рисков
Критерии оценки рисков
Балл
Основание
Риски
нарушения
в области
безопас-
ности и
охраны
труда
Групповой несчастный случай на
производстве со смертельным исходом
(от 2 чел. и более)
20
Акт
формы
Н-1
Акт
специального
расследования
несчастного
случая
Групповой несчастный случай на
производстве
10
Несчастный случай на производстве со
смертельным исходом (за один факт)
15
Несчастный случай на производстве с
тяжелым исходом (за один факт)
10
Профессиональные заболевания (за один
факт)
5
Несчастный случай на производстве с
легким, средним исходом (за один факт)
3
Не проведение аттестации
производственных объектов по условиям
труда
10
Акт
проверки,
предписание
государствен-
ного
инспектора
труда
Не заключение договора обязательного
страхования ответственности
работодателя
7
Не создание службы охраны труда
6
Не обеспечение работников средствами
индивидуальной защиты
6
Не обеспечение расследования
несчастных случаев на производстве
5
Не проведение обучения,
инструктирования и проверки знания
работников
8
Не проведение обязательных и
периодических медицинских осмотров
3
Не прохождение периодического, не реже
одного раза в три года обучения и
проверки знаний по вопросам
безопасности и охраны труда
руководящими работниками и лицами
производственных организаций,
ответственных за обеспечение
безопасности и охраны труда,
периодически.
5
Невыдача работодателем в установленный
срок акта о несчастном случае
(пострадавшему или его доверенному
лицу, страховой организации, имеющей
соответствующие договорные отношения с
работодателем, государственной
инспекции труда, а в случае отравления
государственному органу в области
санитарно-эпидемиологического
благополучия населения).
5
Несоблюдение нормативов по выдаче
работникам молока и
лечебно-профилактического питания.
2
Несообщение работодателем в
установленный срок в государственную
инспекцию труда о несчастном случае на
производстве.
5
Приложение 2
к Критериям оценки степени риска в сфере
частного предпринимательства
Риски нарушения трудовых прав работников
Группа
рисков
Критерии оценки рисков
Балл
Основание
Риски
нарушения
трудовых
прав
работников
Несвоевременная выплата заработной
платы
10
Акт
проверки,
предписание
государствен-
ного
инспектора
труда
Уклонение и необоснованный отказ
от заключения коллективного
договора
6
Не заключение трудового договора
5
Не представление отпусков
4
Несоблюдение ограничений
заключения трудового договора
4
Незаконное привлечение к
сверхурочным работам
3
Невыплата или несвоевременная
выплата сумм возмещения вреда
причиненного жизни и здоровью
работника
5
Невыплата или несвоевременная
выплата работнику причитающихся
сумм и компенсационных выплат
5
Незаконный отзыв из оплачиваемого
ежегодного трудового отпуска
4
Не предоставление в установленные
законодательством сроки
уполномоченному органу по вопросам
занятости информации:

1) заңды тұлғаның таратылуына не жеке тұлғаның қызметін тоқтатуына, адам санының немесе штаттың қысқартылуына байланысты алдағы уақытта қызметкерлердің жұмыстан босайтыны, олардың саны және санаты туралы;
2) Ұйымда өндірістің өзгеруіне, сонымен қатар қайта ұйымдастырудың және қызметкердің жұмыс көлемінің қысқаруына орай, қызметкерлердің толық емес жұмыс күніне өтуіне байланысты алдағы уақытта қызметкерлердің жұмыс жағдайының өзгеруі туралы;
3) бос жұмыс орындары туралы (бос лауазымдар туралы)
4) азаматтарды жұмысқа қабылдау немесе қабылдаудан бас тарту туралы (жолдамаға тиісті белгі қоя отырып, себебін көрсету)
3
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделмеген тәртіптік жаза қолдану
2
Жеке кәсіпкерлік саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
критерийлеріне
3-қосымша
Қызметкерлердің еңбек құқықтарын бұзушылық тәуекелдері
Тәуекелдер тобы
Тәуекелдерді бағалау критерийлері
Балл
Негіздеме
Шетелдік жұмыс күшін тарту тәртібін бұзу тәуекелдері
Тиісті рұқсатсыз шетелдік жұмыс күшін пайдалану
10
Мемлекеттік еңбек инспекторының тексеру актісі, ұйғарымы
Рұқсаттың негізгі шарттарын орындамау
5

1) о предстоящем высвобождении
работников в связи с ликвидацией
работодателя - юридического лица
либо прекращением деятельности
работодателя - физического лица,
сокращением численности или штата,
количестве и категориях
работников;
2) о предстоящем изменении условий
труда в части перехода работников
на режим неполного рабочего
времени в связи с изменением в
организации производства, в том
числе при реорганизации, и (или)
сокращением объема работ у
работодателя;
3) о наличии свободных рабочих
мест (вакантных должностей);
4) о приеме на работу или об
отказе в приеме на работу граждан
(с указанием причины путем
соответствующей отметки в
направлении)
3
Применение не предусмотренных
Трудовым кодексом Республики
Казахстан и иными законами
Республики Казахстан
дисциплинарных взысканий
2
Приложение 3
к Критериям оценки степени риска в сфере
частного предпринимательства
Риски нарушения порядка привлечения иностранной рабочей силы
Группа
рисков
Критерии оценки рисков
Балл
Основание
Риски
нарушения
порядка
привлечения
иностранной
рабочей силы
Использование иностранной рабочей
силы без соответствующего
разрешения
10
Акт
проверки,
предписание
государствен-
ного
инспектора
труда
Невыполнение особых условий
разрешения
5