Оралмандар мен олардың отбасылары мүшелерінің уақытша орналастыру орталығында болу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылы 30 наурыздағы № 134 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 26 сәуірде № 6908 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 28 қазандағы № 570 Бұйрығымен.
Ескерту.  Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2011.10.28 № 570 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Халықтың көші-қоны туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Заңының 34-бабының 7) тармақшасына сәйкесБҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған оралмандар мен олардың отбасылары мүшелерінің уақытша орналастыру орталығында болу ережесі бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) «Оралмандар мен олардың отбасылары мүшелерінің уақытша орналастыру орталығында болу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушысының 2007 жылғы 27 қыркүйектегі № 223-б бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4963 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2007 жылы қыркүйек-қазанда жарияланған);
2) «Өздерін оралман деп тануға ұсынған адамдар мен олардың отбасы мүшелерінің Уақытша орналастыру орталығында болу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі және міндетін атқарушысының 2007 жылғы 27 қыркүйектегі № 223-б және «Оралмандар мен олардың отбасы мүшелерінің Оралмандарды бейімдеу және кіріктіру орталығында уақытша болуы және оларға бейімдеу қызметтерін көрсету ережесін бекіту туралы» 27 қыркүйектегі № 225-б бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 12 тамыздағы № 275-б (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6456 болып тіркелген) 2007 жылғы бұйрығының 1-тармағын 2) тармақшасының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы комитеті (Х.Е. Досқалиев) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры А.В. Кулиничке және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы комитетіне (Х.Е.Досқалиев) жүктелсін.

Об утверждении Правил пребывания оралманов и членов их семей в центре временного размещения
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 марта 2011 года № 134. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 апреля 2011 года № 6908. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 октября 2011 года № 570
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 28.10.2011 № 570 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 7) статьи 34 Закона Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года "О миграции населения", ПРИКАЗЫВАЮСм. Z1100000477
1. Утвердить прилагаемые Правила пребывания лиц и членов их семей в центре временного размещения.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 сентября 2007 года № 223-п "Об утверждении Правил пребывания лиц и членов их семей, ходатайствующих о признании их оралманами, в Центре временного размещения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4963, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан 2007 года, сентябрь-октябрь);
2) подпункт 1) пункта 1 приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 августа 2010 года № 275-п "О внесении дополнений и изменений в приказы и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 сентября 2007 года № 223-п "Об утверждении Правил пребывания лиц и членов их семей, ходатайствующих о признании их оралманами, в Центре временного размещения" и от 27 сентября 2007 года № 225-п "Об утверждении Правил временного пребывания оралманов и членов их семей в центре адаптации и интеграции оралманов и оказания им адаптационных услуг" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6456).
3. Комитету миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Доскалиев Х.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Кулинича А.В. и Комитет миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Доскалиев Х.Е.).

5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                  С. Баймағанбетов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2011 жылғы 30 наурыздағы
№ 134 бұйрығымен бекітілген
Оралмандар мен олардың отбасы мүшелерiнiң уақытша
орналастыру орталығында болу ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Оралмандар мен олардың отбасы мүшелерiнiң уақытша орналастыру орталығында болуының осы ережесі (бұдан әрі- Ереже) «Халықтың көшi-қоны туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және оралмандар мен олардың отбасы мүшелерiнiң уақытша орналастыру орталығында болу тәртiбiн белгілейді.
2. Осы Ережеде мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) жолдама - уәкiлеттi орган беретін оралман мен отбасы мүшелеріне Орталықта орналасу құқығын беретiн құжат;
2) өздерiн оралман деп тануға ұсынған адамдар мен олардың отбасы мүшелерi (бұдан әрі - өтініш білдірушілер) - Қазақстан Республикасы егемендiк алған сәтте оның шегiнен тыс жерлерде тұрақты тұрған және Қазақстанға тұрақты тұру мақсатында келген ұлты қазақ шетелдiктер немесе азаматтығы жоқ адамдар;
3) уақытша орналастыру орталығы (бұдан әрi - Орталық) - өздерiн оралман деп тануға ұсынылған адамдар мен олардың отбасы мүшелерi Қазақстан Республикасының аумағында уақытша болатын орыны;
4) уәкiлеттi орган – Ішкі істер департаментінің Көші-қон полициясы басқармасы.
2. Өтiнiш білдірушілерді Орталыққа орналастыру
3. Уәкiлеттi орган беретін жолдама нысандағы осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес өтiнiш берушiнiң Орталыққа орналастыру үшiн негiз болып табылады.
4. Жолдама өтiнiш білдірушінің нысандағы осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес өтiнiшi негiзiнде берiледi.
5. Өтініш өздерін оралман деп тануға ұсынған адамдар мен олардың отбасы мүшелерiн тiркеу журналында (бұдан әрi - журнал) нысандағы осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес тiркеледi.
6. Орталықта төсек-орынның болмауына байланысты өтiнiштердi қабылдаудан және оларды тiркеуден бас тартуға жол берiлмейдi.
7. Өтінішті уәкілетті орган оны берген күні қарауы тиіс.
8. Орталықта бос төсек-орындар болмаған жағдайда өтiнiш білдіруші уәкiлеттi орган қалыптастыратын журналда резервке тіркелетін өтініш беру кезектілігінің тәртiбiмен қабылданады.
9. Орталықта төсек-орын босаған кезде уәкiлеттi орган Орталыққа кезектiлiк тәртiбiмен өтiнiш білдірушіге жолдама бередi.
10. Жолдама алған кезде өтiнiш білдіруші Орталыққа үш күн iшiнде орналасады. Егерде өтініш білдірушілер көрсетілген мерзімді сақтамаған жағдайда, ол орналасу құқығын жоғалтады, бірақ бұл ретте оның орталыққа орналасуға қайтадан өтініш беру құқығы сақталады.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Министр                                    С. Баймаганбетов
Утверждены приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
30 марта 2011 года № 134
Правила
пребывания оралманов и членов их семей
в центре временного размещения
1. Общие положения
1. Настоящие Правила пребывания оралманов и членов их семей в центре временного размещения (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) статьи 34 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" и определяют порядок пребывания оралманов и членов их семей в центре временного размещения.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) направление - бланк, выдаваемый уполномоченным органом, дающий право оралману и членам его семьи заселиться в Центре;
2) лица и члены их семей, ходатайствующие о признании их оралманами (далее - ходатайствующие) - иностранцы или лица без гражданства казахской национальности, постоянно проживавшие на момент приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами и прибывшие в Казахстан в целях постоянного проживания;
3) центр временного размещения (далее - Центр) - место временного пребывания лиц и членов их семей, ходатайствующих о признании их оралманами, на территории Республики Казахстан;
4) уполномоченный орган – Управление миграционной полиции Департамента внутренних дел.
2. Заселения ходатайствующих в Центр
3. Основанием для заселения оралмана и членов его семьи в Центр является направление, выдаваемое уполномоченным органом по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Направление выдается на основании заявления ходатайствующего по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
5. Заявление регистрируется в журнале регистрации лиц и членов их семей, ходатайствующих о признании их оралманами (далее - журнал) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
6. Отказ в принятии заявления и его регистрации по мотивам отсутствия свободных койко-мест в Центре, не допускается.
7. Заявление подлежит рассмотрению уполномоченным органом в день подачи заявления.
8. В случае отсутствия свободных койко-мест в Центре, ходатайствующий зачисляется в резерв, формируемый уполномоченным органом, в порядке очередности подачи заявления, регистрируемого в журнале.
9. При освобождении койко-мест в Центре, уполномоченный орган предоставляет направление ходатайствующему для заселения в Центр в порядке очередности.
10. При получении направления, ходатайствующий заселяется в Центр в течение трех календарных дней.
При несоблюдении указанного срока ходатайствующий теряет право на заселение. При этом за ходатайствующим сохраняется право повторной подачи заявления на заселение в Центр.

3. Өтініш білдірушілердің Орталықта болуы
11. Өтiнiш білдірушілердің Орталықта болуы бюджеттік заңнамаға сәйкес республикалық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттерді қаржыландыру есебінен егер заңнамалық актілерде өзгеше белгіленбесе жергілікті бюджет есебінен жүзеге асырылады.
12. Өтініш берушілер:
1) Орталықтың тұрғын үй және қосалқы үй-жайларын, төсек және өз қажеттіліктерін қанағаттандыру үшiн өзге де керек-жарақтарды пайдаланады;
2) Орталыққа орналасу және онда болу мәселелерi бойынша Орталық басшылығына арыздар, қолдаухаттар және өзге де өтiнiштер бередi;
3) уәкiлеттi орган бекiткен, Орталықтың ішкi тәртiп ережелерiмен танысады және оларды сақтайды;
4) олардың кінәсi бойынша Орталықтың мүлкіне келтiрiлген материалдық зиян үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершіліктер береді.
13. Орталық:
1) тұру үшiн берiлген үй-жайларды санитарлық-эпидемиологиялық нормаларға сәйкес ұстайды;
2) Орталыққа орналастырылған өтініш білдірушілерді төсек керек-жарақтарымен, олардың уақтылы ауыстырумен қамтамасыз етеді.
14. Орталыққа өтiнiш білдірушілерден басқа адамдарды орналастыруға тыйым салынады.
15. Өтiнiш бiлдірушілер Орталықта болу тәртiбiн бұзған жағдайда Орталық уәкiлеттi органға олардың Орталыққа болу мерзiмiнен бұрын тоқтату туралы ұсыныспен өтініш білдіреді.
16. Уәкiлеттi орган өтініш білдірушілердің Орталықта болу мерзімінен бұрын тоқтату туралы ұсынысының негізділігіне тексеріс жүргізеді және оларды Орталықта қалдыру не болмаса шығару туралы бір жұмыс күні ішінде шешім шығарады.
17. Өтініш білдірушілер оларға ұсынылған Орталықтың үй-жайын Орталықты оралман мәртебесiн алған күннен болмаса оралман мәртебесін алудан бас тартылған күннен бастап күнтiзбелiк 3 күн iшiнде босатады.
Оралмандар мен олардың отбасы
мүшелерiнiң уақытша
орналастыру орталығында болу
ережесiне 1-қосымша
Нысан
N _______ ЖОЛДАМА
Уақытша орналастыру орталығына орналастыру үшiн жолданады.
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә., туған күнi)
Отбасы мүшелерi:
1. __________________________________________________________________
(Т.А.Ә., туған күнi, туыстық дәрежесi)
2. __________________________________________________________________
(Т.А.Ә., туған күнi, туыстық дәрежесi)
3. __________________________________________________________________
(Т.А.Ә., туған күні, туыстық дәрежесi)
4. __________________________________________________________________
(Т.А.Ә., туған күнi, туыстық дәрежесi)
5. __________________________________________________________________
(Т.А.Ә., туған күнi, туыстық дәрежесi)

3. Пребывание ходатайствующих в Центре
11. Пребывание ходатайствующих в Центре осуществляется за счет финансирования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета в соответствии с бюджетным законодательством и за счет средств местного бюджета, если иное не установлено законодательными актами.
12. Ходатайствующие:
1) пользуются жилыми и подсобными помещениями Центра, постельными и иными принадлежностями для удовлетворения своих нужд;
2) по вопросам размещения и пребывания подают заявления, ходатайства и иные обращения руководству Центра;
3) ознакомливаются и соблюдают внутренний распорядок Центра.
13. Центр:
1) содержит предоставляемые для проживания помещения в соответствии с санитарно-эпидемиологическими нормами;
2) обеспечивает ходатайствующих, размещенных в Центре, необходимыми постельными принадлежностями, своевременную их смену.
14. Заселение в Центр других лиц, кроме ходатайствующих запрещается.
15. В случае нарушения ходатайствующим порядка пребывания в Центре, Центр обращается в уполномоченный орган с предложением о досрочном прекращении их пребывания в Центре.
16. Уполномоченный орган проводит проверку обоснованности предложения Центра о досрочном прекращении пребывания ходатайствующего в Центре и выносит решение об оставлении в Центре или выселении из Центра.
17. Ходатайствующие освобождают предоставленное им помещение Центра в срок не позднее трех календарных дней со дня получения либо отказа в присвоении статуса оралмана.
Приложение 1
к Правилам пребывания
оралманов и членов их семей
в Центре временного размещения
Форма
НАПРАВЛЕНИЕ № ___
Направляется для заселения в Центр временного размещения
___________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения заявителя)
Члены семьи:
1. ____________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения, степень родства)
2. ____________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения, степень родства)
3. ____________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения, степень родства)
4. ____________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения, степень родства)
5. ____________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения, степень родства)

6. __________________________________________________________________
(Т.А.Ә., туған күнi, туыстық дәрежесi)
__________ облысы
Ішкі істер департаменті
Көшi – қон полициясы
басқармасының бастығы /__________/ ___________________
(берілген мерзімі)
Оралмандар мен олардың отбасы
мүшелерiнiң уақытша
орналастыру орталығында болу
ережесiне 2-қосымша
Нысан
___________ облысы / қаласы
Ішкі істер департаменті
Көші-қон полициясы басқармасының бастығына
__________________________________________
(Өтініш білдірушінің Т.А.Ә)
Өтiнiш
Сiзден мені және саны «__» адамнан тұратын менің отбасы мүшелерімді Уақытша орналастыру орталығына орналастыруыңызды сұраймыз.
______________                               __________________
(күнi)                                          (қолы)
Оралмандар мен олардың отбасы
мүшелерiнiң уақытша
орналастыру орталығында болу
ережесiне 3-қосымша
Нысан
Оралмандар мен олардың отбасы мүшелерін Уақытша
орналастыру орталығындағы тiркеу ЖУРНАЛЫ
N р/с
Өтiнiш берушiнiң Т.А.Ә.
Туған жерi және күнi
Шыққан елi
Жолдаманың нөмiрi және берiлген күнi
________ басталды
________ аяқталды

6. ____________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения, степень родства)
Начальник Управления миграционной
полиции ДВД __________ области (города)
________________________                _____________
(Ф.И.О.)                        (дата выдачи)
Приложение 2
к Правилам пребывания
оралманов и членов их семей
в Центре временного размещения
Форма
Начальнику Управления
миграционной полиции ДВД
_______________ области (города)
от ____________________________
(Ф.И.О. ходатайствующего)
Заявление
Прошу Вас заселить меня и членов моей семьи в количестве ____
человек в Центр временного размещения.
_____________                        ______________
(Дата)                               (подпись)
Приложение 3
к Правилам пребывания
оралманов и членов их семей
в Центре временного размещения
Форма
ЖУРНАЛ
регистрации оралманов и членов их семей
в Центре временного размещения
п/п
Ф.И.О.
заявителя
Место и дата
рождения
Страна
выхода
Номер и дата
выдачи направления
Начато _________________
Окончено _______________