Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы әлеуметтік қызметкерлерді аттестаттау қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2011 жылғы 28 маусымдағы № 237-ө бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылғы 19 шілдеде № 7075 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 8 маусымдағы № 210 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 08.06.2023 № 210 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 233-бабына және "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" 2008 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының заңының 8-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 30.09.2015 № 772 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы әлеуметтік қызметкерлерді аттестаттау қағидасы бекітілсін.
2. Әлеуметтік көмек департаменті (Манабаева Қ.А.) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың ресми жариялануын және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Мына бұйрықтардың:
1) "Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы әлеуметтік қызметкерлерге қойылатын біліктілік талаптарын және оларды аттестаттау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 26 қаңтардағы № 25-ө бұйрығының (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 5565 болып тiркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған, 2009 жыл, № 7);
2) "Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы әлеуметтік қызметкерлерге қойылатын біліктілік талаптарын және оларды аттестаттау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 26 қаңтардағы № 25-ө бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2010 жылғы 26 қаңтардағы № 21-ө бұйрығының (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 6068 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған, 2010 жыл, № 10) күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении Правил аттестации социальных работников в сфере социальной защиты населения
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июня 2011 года № 237-ө. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июля 2011 года № 7075. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 8 июня 2023 года № 210.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 08.06.2023 № 210 (вводится в действие с 01.07.2023).
В соответствии с подпунктом 2) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года "О специальных социальных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра здравоохранения и социального развития РК от 30.09.2015 № 772 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила аттестации социальных работников в сфере социальной защиты населения.
2. Департаменту социальной помощи (Манабаева К.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование и размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 января 2009 года № 25-п "Об утверждении квалификационных требований к социальным работникам в сфере социальной защиты населения и правил их аттестации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5565, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 7, 2009 года);
2) приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 января 2010 года № 21-п "О внесении дополнений и изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 января 2009 года № 25-п "Об утверждении квалификационных требований к социальным работникам в сфере социальной защиты населения и правил их аттестации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6068, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 10, 2010 года).

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012.04.23 № 150-ө-м (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі С. Ә. Ахметовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
Г. Әбдіқалықова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Респуликасының
Білім және ғылым министрі
__________Б. Жұмағұлов
2011 жылғы 29 маусым
Қазақстан Респуликасының
Денсаулық сақтау министрі
__________ С. Қайырбекова
2011 жылғы 29 маусым
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2011 жылғы 28 маусымдағы
№ 237-ө бұйрығымен
бекітілген
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы әлеуметтік қызметкерлерді аттестаттау қағидасы
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.07.2019 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы әлеуметтік қызметкерлерді аттестаттау қағидасы (бұдан әрі – Қағида) "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" 2008 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан халықты әлеуметтік қорғау саласындағы ұйымдарда арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсететін әлеуметтік қызметкерлерді аттестаттаудың тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.07.2019 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы әлеуметтiк қызметкерлердi аттестаттауға (бұдан әрi – аттестаттау) арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін және (немесе) арнаулы әлеуметтiк қызметтерге қажеттiлiктi бағалау және айқындау жүргізетін, бекітілген талаптарға сәйкес қажетті біліктілікке ие әлеуметтiк қызметкерлер (бұдан әрі – әлеуметтік қызметкерлер) жатады.
3. Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы әлеуметтік қызметкерді аттестаттаудың негізгі мақсаты:
1) арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету жүйесін арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету саласындағы заманауи теориялық және практикалық әдістерді игерген жоғары білікті кадрлармен қамтамасыз ету;

Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.04.2012 № 150-ө-м (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Ахметова С.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
Г. Абдыкаликова
"СОГЛАСОВАНО"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
___________ Б. Жумагулов
29 июня 2011 года
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
__________ С. Каирбекова
29 июня 2011 года
Утверждены
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 28 июня 2011 года № 237-ө
Правила аттестации социальных работников в сфере социальной
защиты населения
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.07.2019 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила аттестации социальных работников в сфере социальной защиты населения (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года "О специальных социальных услугах" и определяют порядок аттестации социальных работников, оказывающих специальные социальные услуги в организациях в сфере социальной защиты населения независимо от формы собственности и ведомственной подчиненности.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.07.2019 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Аттестации социальных работников в сфере социальной защиты населения (далее – аттестация) подлежат социальные работники, оказывающие специальные социальные услуги и (или) осуществляющие оценку и определение потребности в специальных социальных услугах, имеющие необходимую квалификацию, соответствующую установленным требованиям (далее – социальный работник).
3. Основной целью проведения аттестации социального работника в сфере социальной защиты населения являются:
1) обеспечение системы предоставления специальных социальных услуг высококвалифицированными кадрами, владеющими современными теоретическими и практическими методами в сфере предоставления специальных социальных услуг;

2) әлеуметтік қызметкердің тиісті біліктілік санатын белгілеу немесе арттыру;
3) тұлғалық жетістіктерді жобалау үшін әлеуметтік қызметкер қызметінің уәждемелік аясын кеңейту болып табылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.07.2019 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы Қағидада мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) әлеуметтік қызметкерді аттестаттау – әлеуметтік қызметкердің тиісті біліктілік санатын белгілеу немесе арттыру мақсатында жүргізілетін рәсім;
2) біліктілік санаты – жұмысты орындаудың күрделілігін көрсететін қызметкердің біліктілігіне қойылатын талаптардың деңгейі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.07.2019 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Міндетті аттестаттау әлеуметтік қызметкердің тиісті біліктілік санатын белгілеу немесе арттыру мақсатында бес жылда кемінде бір рет, бірақ осы лауазымға орналасқан күннен бастап кемінде бір жыл өткеннен кейін өткізіледі, бұл ретте бала күтімі бойынша демалыста жүрген әлеуметтік қызметкер жұмысқа шыққаннан соң, кемінде алты айдан кейін аттестатталады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.07.2019 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Халықты әлеуметтік қорғау жүйесіндегі ұйымдарда арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін әлеуметтік қызметкер атқаратын лауазымы бойынша біліктілік санатын белгілеу немесе арттыру мақсатында мерзімінен бұрын аттестаттаудан өтініш беру негізінде өтеді, оның қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16057 болып тіркелген) Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес біліктілікке қойылатын талаптарды ескере отырып бірінші, екінші немесе жоғары санат беріледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.07.2019 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) установление или повышение соответствующей квалификационной категории социального работника;
3) расширение мотивационной сферы деятельности социального работника для проектирования личностных достижений.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.07.2019 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В настоящих Правилах применяются следующие термины и определения:
1) аттестация социального работника – процедура, проводимая с целью установления или повышения соответствующей квалификационной категории социального работника;
2) квалификационная категория – уровень требований к квалификации работника, отражающий сложность выполнения работ.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.07.2019 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Обязательная аттестация проводится в целях установления или повышения соответствующей квалификационной категории социального работника, не реже одного раза в пять лет, но не ранее одного года со дня занятия данной должности, при этом социальный работник, находящийся в отпуске по уходу за детьми, аттестуется не ранее, чем через шесть месяцев после выхода на работу.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.07.2019 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Социальный работник, оказывающий специальные социальные услуги в организациях в сфере социальной защиты населения на основании заявления проходит досрочную аттестацию в целях установления или повышения квалификационной категории по занимаемой должности, по итогам которой присваивается первая, вторая или высшая категория, с учетом требований к квалификации, предъявляемых в соответствии с Типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 октября 2017 года № 360 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16057).
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.07.2019 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Қазақстан Республикасының шегінде халықты әлеуметтік қорғау саласындағы ұйымға жаңа жұмыс орнына ауысқан кезде әлеуметтік қызметкердің аттестаттау комиссиясының шешімімен берілген біліктілік санаты сақталады.
8. Аттестаттау:
1) тестiлеудi;
2) әңгiме жүргiзудi;
3) аттестаттау комиссиясының хаттамалық шешiмiн шығаруды қамтиды.
2-тарау. Аттестаттауды өткізу бойынша жұмысты ұйымдастыру
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.07.2019 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Міндетті аттестаттаудан өткізуге дайындықты арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін мекеме (ұйым) басшысының тапсырмасы бойынша оның кадр қызметі ұйымдастырады және мынадай шараларды қамтиды:
1) аттестаттаудан өткізу кестесін әзірлеу;
2) аттестаттау комиссияларының құрамын айқындау.
Арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін мекеме (ұйым) басшысы кадр қызметінің ұсынуы бойынша аттестатталатын әлеуметтік қызметкерлердің тізімін, аттестаттаудан өткізу кестесін және аттестаттау комиссиясының құрамын бекітетін бұйрық шығарады. Аттестаттауға жататын әлеуметтік қызметкердің тікелей басшысы қызметтік мінездеме ресімдейді және оны кадр қызметіне жібереді.
10. Мерзімінен бұрын аттестаттаудан өткізу бойынша жұмысты ұйымдастыру үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органдары (бұдан әрі – уәкілетті орган) тұрақты жұмыс істейтін аттестаттау комиссиясын құрады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.07.2019 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Аттестаттау комиссиясы саны кемінде бес адамнан тұратын комиссия мүшелерінен және комиссия хатшысынан тұрады. Міндетті аттестаттау кезінде аттестаттау комиссиясын оның Төрағасы болып табылатын арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін мекеменің (ұйымның) басшысы не оның орынбасары, мерзімінен бұрын аттестаттау кезінде уәкілетті органның бірінші басшысы не оның орынбасары басқарады. Аттестаттау комиссиясының Төрағасы оның қызметін басқарады, отырыстарында төрағалық етеді, жұмысын жоспарлайды, аттестаттау комиссиясының қызметі мен оның қабылдаған шешімдеріне жалпы бақылауды жүзеге асырады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.07.2019 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7. При переходе на новое место работы в организации сферы социальной защиты населения в пределах Республики Казахстан за социальным работником сохраняется квалификационная категория, присвоенная решением аттестационной комиссии.
8. Аттестация включает в себя:
1) тестирование;
2) прохождение собеседования;
3) вынесение протокольного решения аттестационной комиссии.
Глава 2. Организация работы по проведению аттестации
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.07.2019 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Подготовка к проведению обязательной аттестации организуется кадровой службой учреждения (организации), оказывающего специальные социальные услуги по поручению его руководителя, и включает следующие мероприятия:
1) разработка графиков проведения аттестации;
2) определение состава аттестационных комиссий.
Руководитель учреждения (организации), оказывающего специальные социальные услуги, по представлению кадровой службы издает приказ, которым утверждается список аттестуемых социальных работников, график проведения аттестации и состав аттестационной комиссии. Непосредственный руководитель социального работника, подлежащего аттестации, оформляет служебную характеристику и направляет ее в кадровую службу.
10. Для организации работы по проведению досрочной аттестации уполномоченные органы в сфере социальной защиты населения областей, городов республиканского значения и столицы (далее – уполномоченный орган) создают постоянно действующую аттестационную комиссию.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.07.2019 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Аттестационная комиссия состоит из членов в количестве не менее пяти человек и секретаря комиссии. Аттестационную комиссию при обязательной аттестации возглавляет первый руководитель учреждения (организации), оказывающего специальные социальные услуги либо его заместитель, при досрочной аттестации – первый руководитель уполномоченного органа, либо его заместитель, который является ее Председателем. Председатель аттестационной комиссии руководит ее деятельностью, председательствует на ее заседаниях, планирует ее работу, осуществляет общий контроль за деятельностью аттестационной комиссии и принимаемые ею решения.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.07.2019 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12. Мерзімінен бұрын аттестаттау кезінде аттестаттау комиссиясының құрамына арнаулы әлеуметтiк қызметтердi ұсыну мәселелерiне жетекшiлiк ететiн тиiстi уәкiлеттi органның қызметкерлерi және жоғары оқу орындары ұйымдарының арнайы және аралас пәндер бойынша оқытушылары (келiсiм бойынша) енгiзiледi.
13. Міндетті аттестаттау кезінде аттестаттау комиссиясының құрамына мекеменің (ұйымның) түрлі бөлімшелерінің, оның ішінде арнаулы әлеуметтiк қызметтердi ұсыну мәселелерiне жетекшiлiк ететiн бөлімшенің, кадр және заң қызметінің басшылары, ұйым қызметкерлерінің өкілі енгізіледі.
14. Аттестаттау комиссиясының хатшысы аттестаттау комиссиясы қызметiне техникалық қызмет көрсетудi жүзеге асырады және шешiм қабылдауға қатыспайды.
15. Аттестаттау комиссиясының отырысы, егер оның құрамының үштен екi бөлiгi оған қатысса заңды болып есептеледi.
Аттестаттау комиссиясының шешiмi аттестаттау комиссиясы мүшелерiнiң көпшiлiк даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Дауыс тең болған жағдайда аттестаттау комиссиясы төрағасының дауысы шешушi болып табылады.
16. Аттестаттау комиссиясы өз қызметін осы Қағидаға сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.07.2019 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Аттестаттау комиссиясы әлеуметтiк қызметкердi аттестаттауды оның қатысуымен жүргiзедi.
Әлеуметтік қызметкер аттестаттау комиссиясының отырысына келмеген жағдайда, дәлелдi себептер бойынша (еңбекке уақытша қабiлетсiздiк кезеңiнде, демалыста болған кезеңiнде, кәмелетке толмаған балалардың сырқаты кезiнде, жақын туыстары қайтыс болған кезде, іссапарда жүргенде) келе алмаған жағдайды қоспағанда, ол аттестатталмаған болып есептеледi.
Аттестатталушы дәлелдi себеп бойынша аттестаттау комиссиясының отырысына келе алмаған жағдайда, оны аттестаттау жөнiндегi мәселе ол жұмысқа шыққан күннен бастап бір айдан кем емес мерзiмге ауыстырылады.
18. Әлеуметтік қызметкер мерзімінен бұрын аттестаттаудан өту үшін уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
еркін нысандағы жазбаша өтініш;
кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақ;
ұйымның кадр қызметі куәландырған білімі туралы дипломның көшірмесі;
ұйымның кадр қызметі куәландырған еңбек кітапшасының көшірмесі;
аттестаттаудан өту туралы куәліктің көшірмесі (бар болса).
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.07.2019 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

12. В состав аттестационной комиссии при досрочной аттестации включаются работники соответствующего уполномоченного органа, курирующие вопросы предоставления специальных социальных услуг и преподаватели организаций высших учебных заведений по специальным и смежным дисциплинам (по согласованию).
13. В состав аттестационной комиссии при обязательной аттестации включаются руководители различных подразделений, в том числе курирующие вопросы предоставления специальных социальных услуг, кадровой и юридической служб учреждения (организации), представитель работников организации.
14. Секретарь аттестационной комиссии осуществляет техническое обслуживание деятельности аттестационной комиссии и не принимает участия в принятии решения.
15. Заседание аттестационной комиссии считается правомочным, если на нем присутствовали не менее двух третей ее состава.
Решение аттестационной комиссии принимается открытым голосованием большинством голосов членов аттестационной комиссии. При равенстве голосов голос председателя аттестационной комиссии является решающим.
16. Аттестационная комиссия осуществляет свою деятельность в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.07.2019 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Аттестационная комиссия проводит аттестацию социального работника в его присутствии.
При неявке социального работника на заседание аттестационной комиссии, он признается не аттестованным, кроме случая неявки по уважительным причинам (временная нетрудоспособность, нахождение в отпуске, болезнь несовершеннолетнего ребенка, смерть близкого родственника, нахождение в командировке).
В случае неявки социального работника на заседание аттестационной комиссии по уважительной причине, рассмотрение вопроса его аттестации переносится на срок не позднее одного месяца со дня его выхода на работу.
18. Для прохождения досрочной аттестации социальный работник представляет в уполномоченный орган следующие документы:
письменное заявление в произвольной форме;
личный листок по учету кадров;
копию диплома об образовании, заверенную кадровой службой организации;
копию трудовой книжки, заверенную кадровой службой организации;
копию удостоверения о прохождении аттестации (при наличии).
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.07.2019 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-тарау. Тестілеу
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.07.2019 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Тестілеу әлеуметтік қызметкердің таңдауы бойынша қазақ немесе орыс тілдерінде өткізіледі. Тестілер әлеуметтік қызметкердің негізгі қызмет түрлерін қамтуға және:
1) міндетті аттестаттау кезінде 60 сұрақтан тұруға тиіс, оның ішінде:
10 сұрақ – Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша;
20 сұрақ – әлеуметтік жұмыс, психология, педагогика, дәрігерге дейінгі көмек көрсету негіздері бойынша;
30 сұрақ – осы лауазымның функционалдық міндеттері бойынша;
2) мерзімінен бұрын аттестаттау кезінде 80 сұрақтан тұруға тиіс, оның ішінде:
20 сұрақ – Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша;
20 сұрақ – әлеуметтік жұмыс, психология, педагогика, дәрігерге дейінгі көмек көрсету негіздері бойынша;
40 сұрақ – осы лауазымның функционалдық міндеттері бойынша.
Тест сұрақтарын уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді. Уәкілетті орган тест сұрақтарын жыл сайын, 1 ақпаннан кешіктірмей міндетті аттестаттаудан және мерзімінен бұрын аттестаттаудан өту үшін бекітеді. Тестілер жауаптардың біреуі дұрыс болатын кемінде үш нұсқаны қамтуға тиіс. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін мекеме (ұйым) тиісті жылы алғаш рет аттестаттау өткізген жағдайда тестілеу күнінен кемінде екі ай бұрын уәкілетті органды бұл туралы хабардар етеді. Уәкілетті орган тестілеу өткізу күнінен күнтізбелік 15 күн бұрын арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін мекеменің (ұйымның) басшысына тестілік тапсырмаларды пошта бойынша тестілеу өткізуді ұйымдастыру үшін жібереді. Тестілерді орындауға берілген уақыт міндетті аттестаттау кезінде 60 минутты, мерзімінен бұрын аттестаттау кезінде 80 минутты құрайды.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.07.2019 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Тестілеу өткізу күні рәсімді өткізуге дейін екі апта қалғанда әлеуметтік қызметкерге жазбаша түрде хабарланады.
21. Тестiлеу нәтижелерi балмен бағаланады және сол тапсырған күнi хабарланады. Әрбiр тест тапсырмасының дұрыс жауабы бір балмен бағаланады.
22. Тестілеу нәтижелері Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша кемінде 70 %, әлеуметтік жұмыс, психология, педагогика, дәрігерге дейінгі көмек көрсету негіздері бойынша – 80 %, осы лауазымның функционалдық міндеттері бойынша 80 % дұрыс жауаптар жинаған кезде оң болып саналады.
Жазбаша тестілеу бойынша шекті деңгейден кем балл жинаған әлеуметтік қызметкер әңгімелесуге жіберілмейді және алғаш тестіленгеннен кейін екі ай мерзімнен кешіктірмей қайта тестілеуге жатады.

Глава 3. Тестирование
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.07.2019 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Тестирование проводится на казахском или русском языках по выбору социального работника. Тесты должны охватывать основные виды деятельности социального работника и состоять:
1) при обязательной аттестации – из 60 вопросов, из них:
10 вопросов – по законодательству Республики Казахстан;
20 вопросов – по основам социальной работы, психологии, педагогики, оказанию доврачебной помощи;
30 вопросов – по функциональным обязанностям данной должности;
2) при досрочной аттестации – из 80 вопросов, из них:
20 вопросов – по законодательству Республики Казахстан;
20 вопросов – по основам социальной работы, психологии, педагогики, оказанию доврачебной помощи;
40 вопросов – по функциональным обязанностям данной должности.
Тестовые вопросы разрабатываются и утверждаются уполномоченным органом. Уполномоченный орган ежегодно не позднее 1 февраля утверждает тестовые вопросы отдельно для прохождения обязательной аттестации и досрочной аттестации. Тесты должны содержать не менее трех вариантов ответов с одним правильным. Учреждение (организация), оказывающее специальные социальные услуги в случае проведения аттестации в соответствующем году впервые не позднее чем за два месяца до даты проведения тестирования информирует об этом уполномоченный орган. Уполномоченный орган за 15 календарных дней до даты проведения тестирования направляет по почте тестовые задания руководителю учреждения (организации), оказывающему специальные социальные услуги для организации проведения тестирования. Время, отпущенное на выполнение теста при обязательной аттестации, составляет 60 минут, при досрочной аттестации – 80 минут.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.07.2019 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Дата проведения тестирования сообщается социальному работнику в письменном виде не позднее, чем за две недели до проведения процедуры.
21. Результаты тестирования оцениваются баллами и объявляются в день сдачи. Правильный ответ на каждое тестовое задание оценивается одним баллом.
22. Результат тестирования считается положительным при получении не менее 70 % правильных ответов по законодательству Республики Казахстан, 80 % – по основам социальной работы, психологии, педагогики, оказанию доврачебной помощи, 80 % – по функциональным обязанностям данной должности.
Социальный работник, не набравший по письменному тестированию пороговый уровень баллов, к собеседованию не допускается и подлежит повторному тестированию в срок не позднее двух месяцев после первого тестирования.

23. Аттестаттау комиссиясы мен уәкілетті органның, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін мекеменің (ұйымның) бірінші басшылары тестілеу сұрақтарының құпиялығы мен оларды тестілеу өткізу уақытына дейін жарияламауды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.07.2019 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Әңгімелесуді өткізу
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.07.2019 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Әлеуметтiк қызметкермен әңгiмелесу шынайы, сыпайы және жанашырлық жағдайында өтеді. Әңгімелесу рәсімі аудио таратушыға жазып алынады.
25. Әлеуметтік қызметкерге қойылатын сұрақтар кәсiби және бiлiктiлiк даярлық, iскерлiк қасиеттер мәселелерiндегi оның құдiреттiлiгi деңгейiн анықтауға бағытталған және оның лауазымына сәйкес болуға тиiс.
26. Әңгімелесу нәтижесi бойынша аттестаттау комиссиясы мынадай хаттамалық шешiмдердiң бiрiн қабылдайды:
міндетті аттестаттау кезінде:
1) атқаратын қызметiне лайықты;
2) қайта аттестаттауға жатады;
біліктілік санатын белгілеу немесе жоғарылату үшін мерзімінен бұрын аттестаттау кезінде:
1) біліктілік санаты талаптарына лайықты;
2) біліктілік санаты талаптарына лайықты емес.
Біліктілік санаты талаптарына сәйкессіздігі туралы шешім шығарылған жағдайда әлеуметтік қызметкердің хаттамалық шешім шығарылған күннен бастап бір жыл өткеннен кейін мерзімінен бұрын аттестаттаудан өтуге құқығы бар.
5-тарау. Қайта аттестаттау
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.07.2019 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Қайтадан міндетті аттестаттау бастапқы аттестаттау өткен күннен бастап үш айдан кейiн, осы Қағидада айқындалған тәртiппен өткiзiледi.
28. Аттестаттау комиссиясы қайтадан міндетті аттестаттаудың нәтижелерi бойынша мынадай шешiмдердiң бiрiн қабылдайды:
1) атқаратын қызметiне лайықты;
2) атқаратын қызметiне лайықты емес.
29. Әлеуметтiк қызметкерлердiң аттестаттаудан (қайта аттестаттаудан) өту қорытындылары аттестаттау комиссиясының төрағасы мен оның басқа да мүшелерi қол қоятын хаттамалық шешiмде тiркеледi.
30. Аттестаттау комиссиясының шешімімен келіспеген жағдайда әлеуметтік қызметкердің сот тәртібімен оған шағымдануына болады.

23. Аттестационные комиссии и первые руководители уполномоченного органа, учреждения (организации), оказывающего специальные социальные услуги, обеспечивают конфиденциальность и неразглашение тестовых вопросов до момента проведения тестирования.
Сноска. Пункт 23 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.07.2019 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Проведение собеседования
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.07.2019 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Собеседование с социальным работником проходит в обстановке объективности, корректности и доброжелательности. Процедура собеседования фиксируется на аудионоситель.
25. Вопросы, задаваемые социальному работнику, должны быть направлены на выявление уровня его компетентности в вопросах профессиональной и квалификационной подготовки, деловых качеств и соответствовать уровню занимаемой должности.
26. По результатам собеседования аттестационная комиссия принимает одно из следующих протокольных решений:
при обязательной аттестации:
1) соответствует занимаемой должности;
2) подлежит повторной аттестации;
при досрочной аттестации для установления или повышения квалификационной категории:
1) соответствует требованиям квалификационной категории;
2) не соответствует требованиям квалификационной категории.
В случае вынесения решения о несоответствии требованиям квалификационной категории социальный работник имеет право пройти досрочную аттестацию не ранее одного года со дня вынесения протокольного решения.
Глава 5. Повторная аттестация
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.07.2019 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Повторная обязательная аттестация проводится через три месяца со дня проведения первоначальной аттестации в порядке, определенном настоящими Правилами.
28. Аттестационная комиссия, по результатам повторной обязательной аттестации, принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности;
2) не соответствует занимаемой должности.
29. Итоги прохождения социальными работниками аттестации (повторной аттестации) фиксируются в протокольном решении, подписываемым председателем и другими членами аттестационной комиссии.
30. В случае несогласия с решением аттестационной комиссии социальный работник может обжаловать его в судебном порядке.

6-тарау. Қорытынды рәсімдер
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.07.2019 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Міндетті аттестаттау қорытындысы бойынша әлеуметтік қызметкерге арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін мекеме (ұйым) хаттамалық шешімнің көшірмесін береді.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012.04.23 № 150-ө-м (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
32. Алынып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012.04.23 № 150-ө-м (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
33. Алынып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012.04.23 № 150-ө-м (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
34. Мерзімінен бұрын аттестаттаудан табысты өткен әлеуметтік қызметкерге уәкілетті орган хаттамалық шешім шығарылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес аттестаттаудан өтуі туралы куәлік береді. Аттестаттаудан өтуі туралы куәлік беру журналда тіркеледі.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.07.2019 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Алынып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012.04.23 № 150-ө-м (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
36. Біліктілік санатын белгілеу немесе арттыру туралы куәліктің жарамдылық мерзімі аттестаттау комиссиясы шешім шығарған күннен бастап 5 жылды құрайды.
Ескерту. 6-тарау 36-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.07.2019 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Халықты әлеуметтік қорғау
саласындағы әлеуметтік
қызметкерлерді аттестаттау
қағидасына 1-қосымша
Нысан
Сертификат № _________
Ескерту. 1-қосымша алынып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012.04.23 № 150-ө-м (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Халықты әлеуметтік қорғау
саласындағы әлеуметтік
қызметкерлерді аттестаттау
қағидасына 2-қосымша
Нысан
_________________________________________________________
(уәкілетті органның атауы)
аттестаттаудан өту туралы
№ _________ куәлік

Глава 6. Заключительные процедуры
Сноска. Заголовок главы 6 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.07.2019 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. По итогам обязательной аттестации учреждением (организацией), оказывающим специальные социальные услуги, социальному работнику выдается копия протокольного решения.
Сноска. Пункт 31 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.04.2012 № 150-ө-м (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.04.2012 № 150-ө-м (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.04.2012 № 150-ө-м (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Социальному работнику, успешно прошедшему досрочную аттестацию, уполномоченным органом в течение трех рабочих дней со дня вынесения протокольного решения выдается удостоверение о прохождении аттестации согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Выдача удостоверения о прохождении аттестации регистрируется в журнале выдачи удостоверений.
Сноска. Пункт 34 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.07.2019 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.04.2012 № 150-ө-м (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Срок действия удостоверения о прохождении аттестации составляет 5 лет со дня вынесения решения аттестационной комиссии.
Сноска. Правила дополнены пунктом 36 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.07.2019 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам аттестации
социальных работников в сфере
социальной защиты населения
Форма
Сертификат № _________
Сноска. Приложение 1 исключено приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.04.2012 № 150-ө-м (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Правилам аттестации
социальных работников в сфере
социальной защиты населения
Форма

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.07.2019 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__ жылғы "__" ___________ аттестаттау комиссиясының шешімімен,
№ ________ хаттама
__________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса)
20__ жылғы "___" _____________ аттестаттау комиссиясының
шешіміне сәйкес ____________________________________________________
(лауазым атауы)
20 жылғы "___" ___________ мерзіміне дейін
_____________ біліктілік санаты белгіленді немесе жоғарылатылды.
Аттестаттау
комиссиясының төрағасы:____________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса), қолы)
Аттестаттау
комиссиясының хатшысы:
__________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса), қолы)
М.О.
Берілген жері ____________________ Күні "___"__________ 20__жыл.
(қала, облысты көрсету қажет)
Тіркеу № ______

Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.07.2019 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_______________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
Удостоверение № _________
о прохождении аттестации
Решением аттестационной комиссии от "____" _____________ 20___ года,
протокол № ________,
выдано _______________________________________________________________
Ф.И.О. (при наличии)
в том, что в соответствии с решением аттестационной комиссии от "___" _______
20___ года установлена или повышена ___________________
квалификационная категория ____________________________________________
(наименование должности)
со сроком до "____"_________ 20___ года.
Председатель
аттестационной комиссии: ______________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии), подпись)
Секретарь
аттестационной комиссии: ______________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии), подпись)
М.П.
Место выдачи ________________________ Дата "___" _________ 20___ года.
(указать город, область)
Регистрационный № __________.