Дене шынықтыру-спорт ұйымдарының (спорт клубтары) қызметін ұйымдастыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2011 жылғы 3 тамыздағы № 02-02-18/153 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 25 тамызда № 7145 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 22 қарашадағы № 106 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 22.11.2014 № 106 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Дене шынықтыру және спорт туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабының 21) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Дене шынықтыру-спорт ұйымдарының (спорт клубтары) қызметін ұйымдастыру ережесі бекітілсін.
2. Спорт комитеті осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынсын және мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Туризм және спорт вице-министрі М.Е.Омаровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Т. Ермегияев
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
2011 жылғы 3 тамыздағы
№ 02-02-18/153 бұйрығымен
бекітілген
Дене шынықтыру-спорт ұйымдарының (спорт клубтары)
қызметін ұйымдастыру ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Дене шынықтыру-спорт ұйымдарының (бұдан әрі - клубтар) қызметін ұйымдастырудың тәртібі мен шарттарын реттейді және меншік түріне және ведомостволық бағыныстылығына қарамастан, барлық спорт клубтары үшін үлгі болып табылады.
2. Клубтар өз қызметінде Қазақстан Республикасының «Дене шынықтыру және спорт туралы», «Қоғамдық бірлестіктер туралы», «Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер туралы», «Акционерлік қоғамдар туралы», «Мемлекеттік мүліктер туралы» Заңдары мен Қазақстан Республикасының ЕңбекАзаматтық Кодекстерін және осы Ереже мен клуб Жарғысын басшылыққа алады.
3. Клуб жарғысы ұйымдастырушылық құрылымды, қызмет бағытын, қызмет түрлері мен нысандарын, клубтардың қызметкерлері мен мүшелерінің құқықтары мен міндеттерін белгілейді.
4. Клубтар оқу-жаттығу, жарысу, дене шынықтыру-сауықтыру және тәрбие қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға болып табылады және әр түрлі ұйымдастырушылық - құқықтық нысандарда құрылады.

Об утверждении Правил организации деятельности физкультурно-спортивных обществ (спортивные клубы)
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 3 августа 2011 года № 02-02-18/153. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 августа 2011 года № 7145. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 ноября 2014 года № 106
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 22.11.2014 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 21) статьи 23 Закона Республики Казахстан «О физической культуре и спорте» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации деятельности физкультурно-спортивных обществ (спортивные клубы).
2. Комитету по спорту в установленном законодательном порядке представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан и обеспечить официальное опубликование в средствах массовой информации после его государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра туризма и спорта Республики Казахстан Омарова М.Е.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Т. Ермегияев
Утверждены
приказом Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
от 03 августа 2011 года № 02-02-18/153
Правила
организации деятельности физкультурно-спортивных
обществ (спортивных клубов)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации деятельности спортивных клубов (далее - Правила) регулируют порядок и условия организации деятельности физкультурно-спортивных обществ (спортивных клубов) (далее - клубы) и являются типовыми для всех спортивных клубов, независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности.
2. В своей деятельности клубы руководствуются Законами Республики Казахстан «О физической культуре и спорте»«Об общественных объединениях»«О товариществах с ограниченной ответственностью»«Об акционерных обществах»«О государственном имуществе»ТрудовымГражданским Кодексами Республики Казахстан, настоящими Правилами и уставом.
3. Уставами клубов определяются организационная структура, направления деятельности, виды и формы услуг, права и обязанности работников и членов клубов.
4. Клубы являются юридическими лицами, осуществляющими учебно-тренировочную, соревновательную, физкультурно-оздоровительную и воспитательную деятельность и создаются в различных организационно-правовых формах.

5. Клубтар мемлекеттік органдармен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының және шет елдердің органдарымен, дене шынықтыру-спорт ұйымдарымен, қоғамдық бірлестіктерімен ынтымақтасып, өзара әрекет етеді.
6. Клубтар республиканың мемлекеттік органдарымен, қоғамдық, коммерциялық ұйымдарымен, қоғамдық бірлестіктердің одақтарымен (қауымдастықтарымен) шарттар бойынша «Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс туралы», «Мемлекеттік сатып алу туралы», «Қоғамдық бірлестіктер туралы», «Мемлекеттік емес ұйымдар туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарында көзделген белгілі бір жұмыстарды атқарады.
7. Клубтар республикалық және халықаралық спорттық ұйымдармен өзара әрекет етеді, әлемдік спорттық қозғалыстағы ел ретінде Қазақстан Республикасының беделіне жан-жақты ықпал етеді.
8. Клубтар дене шынықтыру және спорт саласында келісімдер жасайды, халықаралық шарттар мен тиісті мемлекеттердің заңнамасының негізінде тиісті келісім-шарттар жасауға, халықаралық коммерциялық емес үкіметтік емес бірлестіктерге ұжымдық мүше ретінде кіреді және халықаралық құқық, халықаралық шарттар мен тиісті мемлекеттер заңнамаларының жалпыға бірдей қағидаттары мен нормаларының негізінде шет мемлекеттерде өзінің құрылымдық бөлімшелерін (филиалдарын) құрады.
9. Клубтар:
1) спорт түрлері бойынша кәсіптік;
2) салалық клубтар, кәсіпорындардың және ұйымдардың клубтары болуы мүмкін.
2. Клубтардың мақсаттары мен міндеттері
10. Спорт түрлері бойынша кәсіптік клубтар мына мақсаттарда құрылады:
1) Қазақстан Республикасында спорт түрін дамыту;
2) спорт резервін және халықаралық дәрежедегі спортшыларды дайындау;
3) спорттық және олимпиадалық және паралимпиялық қозғалыстарды дамыту.
11. Кәсіптік клубтардың негізі міндеттері:
1) спорт резерві мен халықаралық дәрежедегі спортшыларды дайындау үшін жағдай жасау;
2) күшті спортшыларды анықтау және спорт резервін дайындау;
3) спорт секцияларында, оқу-жаттығу жиындарында сабақтарды ұйымдастыру және спорттық іс-шаралар өткізу;
4) материалдық-техникалық базаны нығайту және дамыту;
5) тәжірибе алмасу және жаңа спорттық жетістіктерді енгізу мақсатында ел ішіндегі және шетелдегі клубтар арасында байланыстарды орнату және дамыту бойынша жұмыстар жүргізу болып табылады.
12. Салалық клубтар, кәсіпорындардың және ұйымдардың клубтары мына мақсаттарда құрылады:
1) халықтың түрлі топтарын, оның ішінде ардагерлер мен мүгедектерді (әрбір азаматтың мүддесін ескере отырып) дене шынықтыру және спортпен жиі айналысуға кеңінен тарту;
2) салауатты өмір салтын насихаттау, белсенді демалыстар ұйымдастыру, дене дайындығының деңгейін арттыру, ерік-жігерлік және азаматтық-отансүйгіштік қасиеттерді қалыптастыру;

5. Клубы сотрудничают и взаимодействуют с государственными органами, а также физкультурно-спортивными организациями, общественными объединениями Республики Казахстан и зарубежных стран.
6. Клубы по договорам с государственными органами республики, общественными, коммерческими организациями, союзами (ассоциациями) общественных объединений выполняют определенные работы, предусмотренные Законами Республики Казахстан «О государственном социальном заказе»«О государственных закупках»«Об общественных объединениях»«О некоммерческих организациях».
7. Клубы взаимодействуют с республиканскими и международными спортивными организациями, содействуют повышению авторитета Республики Казахстан как спортивной страны в мировом спортивном движении.
8. Клубы заключают соглашения в сфере физической культуры и спорта, вступают в качестве коллективного члена в международные некоммерческие неправительственные объединения и создают свои структурные подразделения (филиалы) в иностранных государствах на основе общепризнанных принципов и норм международного права, международных договоров и законодательств соответствующих государств.
9. Клубы могут быть:
1) профессиональными по видам спорта;
2) отраслевыми клубами и клубами предприятий и организаций.
2. Цели и задачи клубов
10. Профессиональные клубы по видам спорта создаются в целях:
1) развития вида спорта в Республике Казахстан;
2) подготовки спортивного резерва и спортсменов международного класса;
3) развития спортивного, олимпийского и паралимпийского движений.
11. Основными задачами профессиональных клубов являются:
1) создание условий для подготовки спортивного резерва и спортсменов международного класса;
2) выявление сильнейших спортсменов и подготовка спортивного резерва;
3) организация занятий в спортивных секциях, учебно-тренировочных сборов и проведение спортивных мероприятий;
4) укрепление и развитие материально-технической базы;
5) проведение работы по установлению и развитию связей между клубами внутри страны и зарубежными с целью обмена опытом и внедрения новейших спортивных достижений.
12. Отраслевые клубы и клубы предприятий и организаций создаются в целях:
1) широкого привлечения различных слоев населения к регулярным занятиям физической культурой и спортом, в том числе ветеранов и инвалидов (с учетом интересов каждого гражданина);
2) пропаганды здорового образа жизни, организации активного отдыха, повышения уровня физической подготовки, формирования волевых и гражданско-патриотических качеств;

3) клуб мүшелерінің дене шынықтырумен және спортпен шұғылдануы үшін жағдайлар жасау;
4) бұқаралық спорт қозғалысын қалыптастыру.
13. Клубтардың негізгі міндеттері:
1) Қазақстан азаматтарының дене, рухани және азаматтық-отансүйгіштік тәрбиесіне белсенді ықпал ету, олардың күнделікті өміріне дене шынықтыру мен спортты енгізу;
2) спорт секциялары мен сауықтыру бағытындағы топтарда клубтық сабақтарды ұйымдастыру, бұқаралық дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық іс-шараларды өткізу;
3) денсаулық жағдайында ауытқушылығы бар және дене дайындығы нашар азаматтардың денсаулығын нығайтуға бағытталған жұмыстар жүргізу;
4) спартакиадалар, бұқаралық спорттық жарыстар, спорт мерекелерін, жарыстарға қатысу үшін спортшыларды дайындау бойынша оқу-жаттығу жиындарын өткізу;
5) бұқаралық дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық жұмыстарды ұйымдастыруда кәсіпорындарға, ұйымдар мен мекемелерге, соның ішінде білім мекемелеріне көмек көрсету;
6) спорт түрлерін үйлесімді әрі тең құқылы дамыту үшін жағдайлар жасау;
7) дене шынықтыруды, спорт пен салауатты өмір салтын белсенді насихаттау, нашақорлықтың, маскүнемдіктің, шылым шегудің дамыуына қарсы, сондай-ақ құқық бұзушылықтар мен балалардың қаңғыбастылығын болдырмауға бағытталған жұмыстарды жүргізу.
3. Клубтардың қызметін ұйымдастыру
14. Спорт түрлері бойынша клубтардың қызметі:
1) жоғары жетістіктер спорты саласындағы өндірістік-шаруашылық қызметті жүргізу, соның ішінде спорт резервін, спорт түрлерінен Қазақстан Республикасы құрама командаларына үміткерлер мен мүшелерді дайындау;
2) спорт резервін және спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың мүшелерін орталықтандырылған дайындауды ұйымдастыру;
3) оқу-жаттығу бағдарламаларын және спортшылардың жеке дайындық жоспарларын іске асыру;
4) спортшыларды даярлауды ғылыми-әдістемелік, медициналық қамтамасыз ету, алдын алу және қалпына келтіру іс-шараларын жүргізу;
5) спортшылардың жеке дайындық жоспарларына және спорттық-бұқаралық іс-шаралар күнтізбесіне сәйкес олардың республикалық, халықаралық жарыстарға қатысуын қамтамасыз ету;
6) жаттықтырушы-оқытушы құрамның біліктілігін және тағылымдамасын арттыру бойынша жұмыстар ұйымдастыру;
7) дене шынықтыру мен спорт саласындағы жетекші мамандарды, жаттықтырушыларды, ғылыми қызметкерлерді, медицина қызметкерлерін шақыру арқылы семинарлар, курстар ұйымдастырып, өткізу;
8) спортшыларды табельдік спорт киімдерімен, құралдармен және жабдықтармен қамтамасыз ету;
9) оқу-тәрбие және мәдени қызметтерді;

3) создания условий для занятий физической культурой и спортом;
4) формирования массового спортивного движения.
13. Основными задачами клубов являются:
1) активное содействие физическому, духовному и гражданско-патриотическому воспитанию граждан Казахстана, внедрению физической культуры и спорта в их повседневную жизнь;
2) организация клубных занятий в спортивных секциях и группах оздоровительной направленности, проведение массовых физкультурно-оздоровительных и спортивных мероприятий;
3) проведение работы, направленной на укрепление здоровья граждан, имеющих отклонения в состоянии здоровья и слабую физическую подготовленность;
4) проведение спартакиад, массовых спортивных соревнований, спортивных праздников, учебно-тренировочных сборов по подготовке спортсменов для участия в соревнованиях;
5) оказание помощи предприятиям, организациям и учреждениям, в том числе образовательным учреждениям в организации массовой физкультурно-оздоровительной и спортивной работы;
6) создание условий для гармоничного и равноправного развития видов спорта;
7) активная пропаганда физической культуры, спорта и здорового образа жизни, проведение работы, направленной против развития наркомании, алкоголизма, табакокурения, а также на предотвращение правонарушений и детской беспризорности.
3. Организация деятельности клубов
14. Деятельность клубов по видам спорта осуществляется путем:
1) ведения производственно-хозяйственной деятельности в области спорта высших достижений, в том числе подготовки спортивного резерва, кандидатов и членов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта;
2) организации централизованной подготовки спортивного резерва и членов национальных сборных команд по видам спорта;
3) реализации учебно-тренировочных программ и индивидуальных планов подготовки спортсменов;
4) научно-методического, медицинского обеспечения подготовки спортсменов, регулярного проведения профилактических и восстановительных мероприятий;
5) обеспечения участия спортсменов в республиканских, международных соревнованиях, согласно индивидуальным планам их подготовки и календарю спортивно-массовых мероприятий;
6) организации работы по повышению квалификации и стажировки тренерско-преподавательского состава;
7) организации и проведения семинаров, курсов с приглашением ведущих специалистов, тренеров, научных сотрудников, медицинских работников в области физической культуры и спорта;
8) обеспечения спортсменов табельной спортивной формой, инвентарем и оборудованием;
9) организации учебно-воспитательной и культурной деятельности;

10) қалпына келтіру орталықтарының, денсаулық бөлмелерінің, психологиялық демалу бөлмелері мен клубтардың басқа да сауықтыру құрылымдарының қызметтерін ұйымдастыру;
11) жаттықтырушылар кеңесі, төрешілер алқасының қоғамдық комиссиясын құру және жұмысын ұйымдастыру;
12) дене шынықтыру мен спортты одан әрі дамытуды жоспарлау;
13) өз қызметі туралы ақпараттар тарату;
14) өз мүшелерінің құқықтары мен заңды мүдделерін соттарда және басқа да мемлекеттік органдарда, өзге де қоғамдық бірлестіктерде білдіру және қорғау;
15) шарттар мен келісімдер жасау;
16) халықаралық коммерциялық емес үкіметтік емес спорттық бірлестіктерге кіру;
17) бұқаралық спорт жарыстарын, халық спартакиадаларын, оқу-жаттығу жиындарын, басқа да бұқаралық дене шынықтыру-сауықтыру іс-шараларын қаржыландыру;
18) жетекші жаттықтырушылармен және спортшылармен келісім-шарттар жасау арқылы жүзеге асырылады.
4. Клубты басқару
15. Клубтардың меншік нысанына және ведомстволық тиістілігіне қарай ұйымдастыруға және оның қызметіне жалпы басшылық жасауды, құрылтайшы, басшы (директор), клубтардың жалпы жиналысы (бұдан әрі – клуб басқармасы) жүзеге асырады.
16. Клубтардың басқармалары:
1) клубтар қызметінің стратегиялық және басым бағыттарын айқындайды;
2) клубтар қызметкерлерінің штаттық санын бекітеді;
3) клубтарға мүшелікке қабылдау мен клубтардан шығаруды жүзеге асырады;
4) оқу-жаттығу жұмыстарының жоспарын бекітеді;
5) кіріс және шығыс сметаларын бекітеді;
6) клубтың штаттық қызметкерлеріне сыйақы беру және еңбек тәртібін бұзғаны үшін жауапкершілікке тарту туралы шешім қабылдайды;
8) келісім-шарттар негізінде клуб қызметкерлеріне жалақы мөлшерін бекітеді;
9) клубтардың құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізеді;
10) өз құзыреті шегінде халықаралық шарттар мен келісімдер жасайды;
11) халықаралық үкіметтік емес бірлестіктерге ұжымдық мүшелікке кіру туралы шешім қабылдайды.
Клубтар басқармасы кемінде жарты жылда бір рет отырыс өткізіп, онда комиссияның, секциялардың, топтардың, командалардың есептерін талқылайды және өткізілген дене шынықтыру-сауықтыру мен бұқаралық-спорттық іс-шаралардың қорытындыларын шығарады, сондай-ақ клубтардың қызметін жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды қарайды.
5. Клубтардың материалдық-техникалық базасы
мен қаржы-шаруашылық қызметі
17. Клубтардың қаражаттары мыналардың есебінен қалыптасады:
1) құрылтайшылардың қаражаттарының;
2) мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс;

10) организации деятельности восстановительных центров, кабинетов здоровья, комнат психологической разгрузки и других оздоровительных структур клубов;
11) создания и организации работы общественных комиссий тренерского совета, коллегии судей;
12) планирования дальнейшего развития физической культуры и спорта;
13) распространения информации о своей деятельности;
14) представления и защиты прав и законных интересов своих членов в судах и других государственных органах, иных общественных объединениях;
15) заключения договоров и соглашений;
16) вступления в международные некоммерческие неправительственные спортивные объединения;
17) осуществления финансирования массовых спортивных соревнований, спартакиад населения, учебно-тренировочных сборов, других массовых физкультурно-оздоровительных мероприятий;
18) заключения контрактов с ведущими тренерами и спортсменами.
4. Руководство клубом
15. Общее руководство организацией и деятельностью клубов в зависимости от формы собственности и ведомственной принадлежности осуществляет учредитель, руководитель (директор), общее собрание клубов (далее - управление клуба).
16. Управления клубов:
1) определяют стратегические и приоритетные направления деятельности клубов;
2) утверждают штатную численность работников клубов;
3) осуществляют прием в члены клубов и исключают из клубов;
4) утверждают план учебно-тренировочной работы;
5) утверждают сметы расходов и доходов;
6) принимают решения о премировании и привлечении к ответственности за нарушение трудовой дисциплины штатных работников клубов;
7) утверждают размеры заработной платы работникам клубов на основе контрактов;
8) вносят предложения о внесении изменений и дополнений в учредительные документы клубов;
9) заключают международные договоры и соглашения в рамках своей компетенции;
10) руководят деятельностью филиалов по решению уставных целей клубов и оказывают им организационно-методическую и правовую помощь;
11) принимают решения о вступлении в качестве коллективных членов в международные неправительственные объединения.
Управления клубов не реже одного раза в полгода проводят заседания, на которых обсуждаются отчеты и работа комиссий, секций, групп, команд и подводятся итоги проведения физкультурно-оздоровительных и спортивно-массовых мероприятий, а также рассматриваются предложения по совершенствованию деятельности клубов.
5. Материально-техническая база и финансово-хозяйственная
деятельность клубов
17. Средства клубов формируются за счет:
1) средств учредителей;
2) государственного социального заказа;

3) клубтар мүшелерінің кіру, жылдық және басқа да жарналарының;
4) ерікті қайтарымсыз жарналардың, қайырымдылық және демеушілік қаражаттың;
5) банк несиелерінің;
6) ақылы спорттық іс-шараларды өткізуден түскен кірістердің;
7) клубтарға тиесілі спорттық ғимараттарды, базаларды, жабдықтарды пайдаланғаны үшін ұйымдар мен азаматтардан алынатын кірістердің;
8) клубтардың өндірістік, жарнама-баспалық қызметінен түсетін кірістердің;
9) шетелдік одақтардың (қауымдастықтардың), клубтардың, қоғамдық бірлестіктер мен жекелеген азаматтардың ерікті жарналары мен қайырымдылықтарының;
18. Жарналар, оның ішінде клуб мүшелерінің және ұйымдардың материалдық салымдары, клуб мүлкі, кәсіпкерлік пен өзге де қызметтен түскен пайдалар клубтардың жеке меншігі болып табылады, бөлінуге жатпайды.
19. Клубтар филиалдарға олардың қызметіне қажетті мүліктерді, құралдар мен жабдықтарды береді.
20. Спорттық киімдерді, жеке және ұжымдық пайдалану құралдарын сатып алу спортпен айналысушылардың, құрылтайшылардың, демеушілер мен клуб қаражатының есебінен жүргізіледі.
21. «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес Клубтар статистикалық есеп жүргізеді және оның дұрыстығына жауап береді.
22. Клубтарды қайта құру және тарату тәртібі Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасымен реттеледі.

3) вступительных, ежегодных и иных взносов членов клубов;
4) безвозмездных добровольных взносов, пожертвований и спонсорских средств;
5) кредитов банков;
6) доходов от проведения платных спортивных мероприятий;
7) доходов, получаемых от организаций и граждан за пользование спортсооружениями, базами, оборудованием, принадлежащими клубам;
8) доходов, получаемых от производственной, рекламно-издательской деятельности клубов;
9) добровольных взносов и пожертвований зарубежных союзов (ассоциаций), клубов, общественных объединений и отдельных граждан.
18. Взносы, в том числе сделанные членами клубов и организациями в форме материальных вкладов, имущество клубов, доходы от предпринимательской и иной деятельности являются частной собственностью клубов и перераспределению не подлежат.
19. Клубы передают филиалам в пользование необходимое для их деятельности имущество, инвентарь и оборудование.
20. Приобретение спортивной формы, инвентаря индивидуального и коллективного пользования осуществляется за счет средств клубов, учредителей, спонсоров.
21. Клубы ведут статистический учет занимающихся физической культурой и спортом в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственной статистике» и отвечают за его достоверность.
22. Порядок реорганизации и ликвидации клубов регулируется гражданским законодательством Республики Казахстан.