Дәмін айыру комиссиясының ережесін, дәмін айыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 29 қыркүйектегі № 491 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 6 қазанда № 7235 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2016 жылғы 19 ақпандағы № 75 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің м.а. 19.02.2016 № 75 бұйрығымен.
"Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Дәмін айыру комиссиясының туралы ереже;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Дәмін айыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігі Алкоголь өнімін өндіру және оның Айналымын мемлекеттік бақылау жөніндегі комитеті төрағасының мынадай бұйрықтарының күші жойылған деп танылсын:
1) "Республикалық дегустациялық комиссия туралы ереже" 1999 жылғы 6 қазандағы № 239 (1999 жылғы 5 қарашадағы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 961 тіркелген);
2) "Этил спирті мен алкоголь өнімдерін (сырадан басқа) дегустациялау Тәртібін бекіту туралы" 1999 жылғы 6 қазандағы № 240 (1999 жылғы 5 қарашадағы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 962 тіркелген);
3) "Этил спирті мен алкоголь өнімінің дәмін айырудың Тәртібін бекіту туралы" 1999 жылғы 6 қазандағы № 240 бұйрығына өзгертулер енгізу туралы Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігі Акцизделетін өнімдерді өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік бақылау жасау жөніндегі комитеті төрағасының 2002 жылғы 15 мамырдағы № 103 (2002 жылғы 11 маусымдағы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1874 тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті (Д.Е. Ерғожин) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау ҚР ҚМ СК Төрағасының орынбасары А.С. Жұмаділдаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2011 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 491 бұйрығына 1-қосымша
Дәмін айыру комиссиясы туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Дәмін айыру комиссиясы туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) "Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 1999 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және дәмін айыру комиссиясының құрылу мен қызметін жүзеге асыру тәртібін реттейді.

Об утверждении Положения о дегустационной комиссии, правил дегустации
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2011 года № 491. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 октября 2011 года № 7235. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 19 февраля 2016 года № 75
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов РК от 19.02.2016 № 75.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Положение о дегустационной комиссии согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила дегустации согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу приказы Председателя Комитета по государственному контролю над производством и оборотом подакцизной продукции Министерства государственных доходов Республики Казахстан:
1) от 6 октября 1999 года № 239 "Об утверждении Положения о Республиканской дегустационной комиссии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 961);
2) от 6 октября 1999 года № 240 "Об утверждении Правил дегустации этилового спирта и алкогольной продукции (кроме пива)" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 962);
3) от 15 мая 2002 года № 103 "О внесении изменений в приказ Председателя Комитета по государственному контролю над производством и оборотом алкогольной продукции Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 6 октября 1999 года № 240 "Об утверждении Правил дегустации этилового спирта и алкогольной продукции (кроме пива)" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1874).
3. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан Джумадильдаева А.С.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Жамишев
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 29 сентября 2011 года № 491
Положение
о дегустационной комиссии
1. Общие положения
1. Настоящее Положение о дегустационной комиссии (далее - Положение) разработано в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" и регулирует порядок образования и осуществления деятельности дегустационной комиссии.

2. Дәмін айыру комиссиясын Қазақстан Республикасының этил спирті мен алкоголь өнімдерін өндіруші қоғамдық ұйымдар құрады және импортталатын және өндірілетін этил спирті мен алкоголь өнімдерінің (сырадан басқа) сапасын бағалауды жүзеге асырады.
3. Өз қызметін жүзеге асыру кезінде дәмін айыру комиссиясы этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу аясына және Ережені басшылыққа алады.
4. Дәмін айыру комиссиясы тұрақты негізде үш сала: спирттік, ликер-арақ және шарап жасау бойынша қызмет атқарады.
5. Дәмін айыру комиссияның төрағасы, салалар бойынша дәмін айыру комиссиясының дербес және сандық құрамын этил спирті мен алкоголь өнімін (сырадан басқа) өндіру және сапасын бақылау саласында кем дегенде 7 адамнан тұратын қажетті біліктілігі бар мамандар арасынан этил спирті мен алкоголь өнімін өндірушілердің қоғамдық ұйымдары бекітеді.
6. Дәмін айыру комиссияның мәжілісі Дәмін айыру комиссияның төрағасы бекіткен жұмыс жоспары бойынша жүргізіледі. Мәжілістің өткізілетін орны мен уақытын Дәмін айыру комиссияның төрағасы айқындайды.
7. Дәмін айыру комиссияның шешімі мәжіліске әрбір салалық комиссиядан кемінде оның құрамының жартысы қатысуы шартында қабылданады және хаттамамен ресімделеді.
8. Дәмін айыру комиссияның шешімі жай көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болған кезінде Дәмін айыру комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады. Әрбір мәжілістің хаттамасы Дәмін айыру комиссияның хатшысы ресімдейді, оған мәжіліске қатысқан дәмін айыру комиссияның мүшелері қол қояды және этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға беріледі (бұдан әрі - уәкілетті орган).
9. Дәмін айыруға шақырылған этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру және импорты саласында қызметін жүзеге асырушы ұйымдар мен өзге де органдардың өкілдері өнімнің сапасын бағалайды немесе шешуші дауыс құқығынсыз мәселені талқылауға қатысады.
10. Дәмін айыруға ұсынылған өнімдердің дәмін айыру комиссияның қызметін қамтамасыз ету жөніндегі барлық шығыстарды этил спирті мен алкоголь өнімін (сырадан басқа) өнімін өндіруші ұйымдар мен импортаушылар көтереді.
11. Дәмін айыру комиссияның жұмыстарын жүргізуге арналған шығыстардың сметасын Дәмін айыру комиссияның төрағасы бекітеді.
2. Дәмін айыру комиссияның негізгі міндеттері

2. Дегустационная комиссия образуется общественными организациями производителей этилового спирта и алкогольной продукции Республики Казахстан и осуществляет оценку качества импортируемого и производимого этилового спирта и алкогольной продукции (кроме пива).
3. При осуществлении своей деятельности дегустационная комиссия руководствуется законодательством Республики Казахстан в сфере государственного регулирования производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции и Положением.
4. Дегустационная комиссия действует на постоянной основе по трем отраслям: спиртовой, ликероводочной и винодельческой.
5. Председатель дегустационной комиссии, персональный и количественный состав дегустационной комиссии по отраслям утверждается общественными организациями производителей этилового спирта и алкогольной продукции из числа специалистов, обладающих необходимой квалификацией в области производства и контроля качества этилового спирта и алкогольной продукции (кроме пива), не менее 7 человек.
6. Заседание дегустационной комиссии проводится по плану работ, утвержденному Председателем дегустационной комиссии. Место и время проведения заседания определяет Председатель дегустационной комиссии.
7. Решение дегустационной комиссии принимается при условии участия в заседании каждой из отраслевой комиссии не менее двух третей от общего численного состава и оформляется протоколом.
8. Решение дегустационной комиссии принимается простым большинством голосов. При равенстве голосов решающим является голос Председателя дегустационной комиссии. Протокол каждого заседания оформляется секретарем дегустационной Комиссии, который подписывается членами дегустационной комиссии, участвовавшими на заседании, и предоставляется в уполномоченный государственный орган, осуществляющий регулирование производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции (далее - уполномоченный орган).
9. Представители организаций, осуществляющих деятельность в сфере производства и импорт этилового спирта и алкогольной продукции, и иных органов, приглашенные на дегустацию, оценивают качество продукции или участвуют в обсуждении вопроса без права решающего голоса.
10. Все расходы по обеспечению деятельности дегустационной комиссии несут организации-производители и импортеры этилового спирта и алкогольной продукции (кроме пива), продукция которых представляется на дегустацию.
11. Смета расходов на проведение работ дегустационной комиссии утверждается Председателем дегустационной комиссии.
2. Основные задачи дегустационной комиссии

12. Дәмін айыру комиссияның негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
жоғары сапалы және бәсекеге қабілетті алкоголь өнімінің өндірілуін дамытуға жәрдемдесу;
өндірілетін және импортталатын этил спирті мен алкоголь өнімінің (сырадан басқа) ағымдағы жасалатын үлгілерінің және жаңа түрлерінің, сондай-ақ рецептуралар мен технологиялық процестерді өзгерткенде этил спирті мен алкоголь өнімі (сырадан басқа) үлгілерінің сапасын бағалау;
төрелік дау кезінде немесе нақты өндіруші не болмаса импортаушы өнімінің сапасына жарнамашылығы келіп түскен кезде өндірілетін және импортталатын алкоголь өнімінің (сырадан басқа) сапасын бағалау;
өнімнің сыртқы безендірілуінің сапасын бағалау (тұтынушылық ыдыс, тығын, өнімнің этикеткадағы, контрэтиткадағы таңбалануы және басқалар);
әрбір отырысының нәтижесі бойынша осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша дәмін айыру комиссияның қорытындысын рәсімдеу және оны уәкілетті органға беру;
ұсынылған үлгілерді алкоголь өнімінің түріне сәйкестендіру;
алкоголь өнімінің конкурстары мен көрмелерін өткізуді ұйымдастыру және (немесе) қатысу.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.11.30 № 528 (алғаш ресми жарияланғаннан күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
13. Дәмін айыру комиссиясы:
уәкілетті органға Қазақстан Республикасында өндірілетін этил спирті мен алкоголь өнімінің (сырадан басқа) сапасын арттыру, олардың түрлерін және технологиялық процестерін жоғарылату бойынша ұсынымдар әзірлейді және береді;
бұйымдарына қанағаттандырарлық емес баға берілген этил спирті мен алкоголь өнімінің (сырадан басқа) импорттаушылары мен өндірушілері дәмін айыру комиссияның келесі отырысында осы өнім атауының бір рет қайта ұсынылуына мүмкіндік береді;
қажет болғанда этил спирті мен (немесе) алкоголь өнімін (сырадан басқа) өндіру орнынан және сақтау үшін сақтау қоймасынан, оларды сақтауды және сатуды іске асыратын импорттаушылар мен өндірушілерден, сондай-ақ бөлшек сауда желісінен үлгілерді іріктеуді жүзеге асырады;
өнімнің сапасын бағалауды сататын орынға барып жүргізуді жүзеге асырады;
өндірушілер шығаратын этил спирті және алкоголь өнімінің конкурстары мен көрмелерінің қорытындылары бойынша медальдар, дипломдар, грамоталар және басқаларын береді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.11.30 № 528 (алғаш ресми жарияланғаннан күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

12. Основными задачами дегустационной комиссии являются:
содействие развитию производства высококачественной и конкурентоспособной алкогольной продукции;
оценка качества образцов текущей выработки производимого и импортируемого этилового спирта и алкогольной продукции (кроме пива) и их новых видов, а также образцов этилового спирта и алкогольной продукции (кроме пива) при изменении рецептур или технологических процессов;
оценка качества производимой и импортируемой алкогольной продукции (кроме пива) в случаях арбитражных споров или при поступлении рекламаций на качество продукции конкретного производителя либо импортера;
оценка качества внешнего оформления продукции (потребительская тара, укупорка, маркировка продукции на этикетке, контрэтитке и др.);
по итогам каждого заседания оформление заключения дегустационной комиссии по форме согласно Приложению к настоящему Положению и представление его уполномоченному органу;
идентификация представленных образцов к видам алкогольной продукции;
организация и (или) участие в проведении конкурсов и выставок алкогольной продукции.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 30.11.2012 № 528 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Наименование главы 3 исключено приказом Министра финансов РК от 30.11.2012 № 528 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
13. Дегустационная комиссия:
разрабатывает и представляет уполномоченному органу рекомендации по повышению качества вырабатываемого в Республике Казахстан этилового спирта и алкогольной продукции (кроме пива), совершенствованию их ассортимента и технологических процессов;
предоставляет импортерам и производителям этилового спирта и алкогольной продукции (кроме пива), получивших неудовлетворительную оценку изделий, возможность одного повторного представления этого наименования продукции на последующее заседание дегустационной комиссии;
осуществляет при необходимости отбор образцов с мест производства и складских помещений для хранения этилового спирта и (или) алкогольной продукции (кроме пива) производителей и импортеров, осуществляющих их хранение и реализацию, а также с сети розничной торговли;
осуществляет оценку качества продукции с выездом на место реализации;
по итогам проведения конкурсов и выставок этилового спирта и алкогольной продукции, вырабатываемой производителями, присуждает медали, дипломы, грамоты и другое.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2012 № 528 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

14. Ескерту. 14-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2012.11.30 № 528 (алғаш ресми жарияланғаннан күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Дәмін айыру комиссиясы
туралы ережеге
қосымша
Дәмін айыру комиссияның 20___ жылғы "____" ________ № ___
қорытындысы
Алкоголь өнімінің ағымдағы жасалатын үлгілерінің және (немесе) жаңа түрлерінің _____________________________________________________
(этил спирті мен алкоголь өнімінің (сырадан басқа) өндіруші-ұйымы
_____________________________________________________________________
және (немесе) импортаушы атауы)
Дәмін айыру комиссияның мәжілісінің хаттамасына сәйкес
_____________________________________________________________________
(сала атауы: спирттік, ликерарақтық, шарап жасау)
20___ жылғы "___" ______ № тауар өндіруші, импортшы, дәмін айыру комиссияның мүшелері белгіленген тәртіппен іріктеп алған өнімнің үлгілері:
1) аккредиттелген сынақ зертханасы (орталығы) қорытындысының химиялық көрсеткіші бойынша __________________________________
(зертхананың (орталықтың) атауы)
20__ жылғы "____" № ___ қорытындысының нәтижесі _____________________
(Қазақстан Республикасының
_____________________________________________________________________
техникалық реттеу саласындағы нормативтік құқық актілеріне сәйкес/ сәйкес емес)
2) органолептикалық көрсеткіші бойынша ________________________
_____________________________________________________________________
(сапасының орташа дәм айыру және сыртқы безендіріліуінің бағасын)
Дәмін айыру комиссияның қорытындысы: __________________________
(Қазақстан Республикасының
_____________________________________________________________________
техникалық реттеу саласындағы нормативтік құқық актілеріне сәйкес/ сәйкес емес),
_____________________________________________________________________
ұсынылған үлгілерді алкоголь өнімінің түріне сәйкестендіру және т.б.)
Дәмін айыру комиссияның ұсынымы: ______________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дәмін айыру комиссияның төрағасы _________________________
(қолдары, аты-жөні)
Хатшы _________________________
(қолдары, аты-жөні)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2011 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 491 бұйрығына 2-қосымша
Дәмін айыру қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Дәмін айыру қағидасы (бұдан әрі - Қағида) "Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 1999 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және дегустацияны жүргізу, этил спирті мен алкоголь өнімінің (сырадан басқа) импортталатын және өндірілетін үлгілерін табыс ету және осы өнімінің сапасына баға белгілеу тәртібін реттейді.

14. Исключен приказом Министра финансов РК от 30.11.2012 № 528 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Приложение к Положению
о дегустационной комиссии
Форма
Заключение дегустационной комиссии
№ ___ от "___" _________ 20 __ года
Образцы текущей выработки продукции и (или) новых видов алкогольной продукции _______________________________________________
(наименование организации-производителя и (или) импортера
_____________________________________________________________________
этилового спирта и алкогольной продукции (кроме пива)
В соответствии с протоколом заседания дегустационной комиссии по _________________________________________________________________
(наименование отрасли: спиртовой, ликероводочной, винодельческой)
№ __ от "__" _______ 20___ года, образцы продукции, отобранные производителем, импортером, членами дегустационной комиссии характеризуются следующим образом:
1) по химическим показателям заключения аккредитованной испытательной лаборатории (центре) _________________________________
(наименование лаборатории (центра))
№ ___ от "__"__________ 20__года результат заключения
____________________________________________________________________
(соответствует/не соответствует нормативным правовым актам Республики
Казахстан в области технического регулирования)
2) по органолептическим показателям ___________________________
____________________________________________________________________
(средняя дегустационная оценка качества и внешнего оформления)
Заключение дегустационной комиссии: ___________________________
(соответствует/не соответствует
_____________________________________________________________________
нормативным правовым актам Республики Казахстан в области
технического регулирования,
_____________________________________________________________________
идентификация представленных образцов к видам алкогольной продукции и
другое).
Рекомендация дегустационной комиссии:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Председатель дегустационной комиссии _______________________
(подпись, Ф.И.О.)
Секретарь _______________________
(подпись, Ф.И.О.)
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 29 сентября 2011 года № 491
Правила дегустации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила дегустации (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "О государственном регулировании производства оборота этилового спирта и алкогольной продукции" и регулируют порядок проведения дегустации, представления образцов импортируемого и производимого этилового спирта и алкогольной продукции (кроме пива) и установления оценки качества данной продукции.

2. Дәмін айыру комиссия этил спирті мен алкоголь өнімін дегустациялауды жүзеге асыру кезінде этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін аясына және айналымын мемлекеттік реттеу туралы және осы Қағиданы басшылыққа алады.
2. Дәмін айыру тәртібі
Ескерту. 2-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.11.30 № 528 (алғаш ресми жарияланғаннан күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
3. Өнімнің дәмін айыруға ұсынылған кезде үлгілерін іріктеу техникалық реттеу салаларындағы Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес жүзеге асырылады және мынадай құжаттамамен қоса беріледі:
үлгілерді іріктеу актісі "Сәйкестікті растау рәсімдері" техникалық регламентін бекіту туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 4 ақпандағы № 90 қаулысымен бекітілген нысан бойынша;
іс құжаты немесе шот;
сәйкестік сертификатының көшірмесі;
өнімнің үлгілерін сынаулардың хаттамасы;
өнімнің қысқаша сипаттамасы;
рецептураны көрсетіп, технологиялық нұсқаулықтың сипаты беріліп, ал өнімнің жаңа түрлерін бекіткен жағдайда, сондай-ақ нормативтік техникалық құжаттаманың жобасы ұсынылады;
үлгілерді дәмін айыруға ұсынудың мақсатын көрсете отырып хат.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2012.11.30 № 528 (алғаш ресми жарияланғаннан күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
4. Дәмін айыруға арналған өнімнің үлгілері пломбыланады және мынадай санда ұсынылады:
өнімнің жаңа үлгілерін бекіту кезінде және төрелік соттар кезінде шешімдер қабылданатын жағдайларда алты шөлмек (екі тәуелсіз лабораторияларда сынақтар жүргізу қажет болғанда);
ағымдағы дәмін айырулар кезінде 4 шөлмек (сынаулар үшін 2 шөлмек).
5. Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу және техникалық реттеу салаларындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларына сәйкес келмейтін өнімді өткізген жағдайда, сондай-ақ тұтынушы сауда желісінде сапасы нашар өнімді тапқан немесе сатып алған жағдайда, техникалық қызметкер немесе дәмін айыру комиссиясының мүшелері тауар өндірушінің дайын өнім қоймасынан және этил спирті мен алкоголь өнімін (сырадан басқа) сақтау қоймасынан, этил спирті мен алкоголь өнімін (сырадан басқа) сақтау және көтерме сатуды іске асыратын импорттаушылар мен өндірушілердің, сондай-ақ мүдделі тараптардың қатысуымен бөлшек сауда желісінен өнімдердің үлгілерін іріктеуді жүзеге асырады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2012.11.30 № 528 (алғаш ресми жарияланғаннан күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

2. Дегустационная комиссия при осуществлении дегустации этилового спирта и алкогольной продукции руководствуется законодательством Республики Казахстан в сфере государственного регулирования производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции и Правилами.
2. Порядок дегустации
Сноска. Наименование главы 2 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2012 № 528 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
3. При предоставлении продукции на дегустацию осуществляется отбор образцов продукции в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования и сопровождается следующей документацией:
актом отбора образцов по форме, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 февраля 2008 года № 90 "Об утверждении технического регламента "Процедуры подтверждения соответствия";
накладной или счет-фактурой;
копией сертификата соответствия;
протоколом испытаний образцов продукции;
краткой характеристикой продукции;
указанием рецептуры, описанием технологической инструкции, а в случае утверждения новых видов продукции также представляется проект нормативной технической документации;
письмом с указанием цели представления образца на дегустацию.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 30.11.2012 № 528 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Образцы продукции для дегустации пломбируются и представляются в следующих количествах:
шесть бутылок при утверждении новых видов продукции и в случаях принятия решений при арбитражных спорах (при необходимости проведения испытаний в двух независимых лабораториях);
четыре бутылки при текущих дегустациях (две бутылки для испытаний).
5. В случае реализации продукции, не соответствующей нормам законодательства Республики Казахстан в области государственного регулирования производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции и технического регулирования, а также в случае обнаружения или приобретения потребителем в торговой сети продукции ненадлежащего качества, технический персонал или члены дегустационной комиссии осуществляют отбор образцов продукции с мест производства и складских помещений для хранения этилового спирта и алкогольной продукции (кроме пива) производителей и импортеров, осуществляющих их хранение и реализацию, а также с сети розничной торговли в присутствии заинтересованной стороны.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2012 № 528 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

6. Қатысуға арналған өтінішті қатысу мақсатын көрсетумен еркін нысанда жазбаша (хат) түрде және дәмін айыру үшін алынған үлгілерді рәсімдеу үшін дәмін айыру комиссияға жібереді. Үлгілерді сақтаудың шарттары қолданыстағы нормативтік құжаттама талаптарына сәйкес болуы тиіс.
7. Үлгілер келіп түскен сәтінен бастап дәмін айыру комиссияның билік етуіне көшеді және қайтаруға немесе ауыстыруға жатпайды.
8. Дәмін айыру жүргізілгенге дейін дәмін айыру комиссияның хатшысы техникалық реттеу саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган аккредиттеген сынақ зертханасында (орталығында) физикалық-химиялық көрсеткіштері бойынша сынауды қамтамасыз етеді.
9. Ұсынылған үлгілердің атауы мен саны, сынауға және дәмін айыруға арналған олардың шығыстарының бағдары көрсетіле отырып, осы Қағидаға № 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша журналда тіркеледі.
10. Дәмін айыруға үлгілер, тек сынақ өткізілгеннен кейін, Дәмін айыру жүргізілгенге дейін дәмін айыру комиссияның хатшысы техникалық реттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкестігі жөнінде қорытындысы болғанда ұсынылады.
Ескерту. 3-тараудың атауы алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2012.11.30 № 528 (алғаш ресми жарияланғаннан күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
11. Дәмін айыру комиссиясының мәжілістері Дәмін айыру комиссиясының төрағасы бекіткен жоспарға сәйкес, ал шұғыл шешім қабылдау қажет болғанда - оның нұсқауы бойынша жүргізіледі.
12. Дәмін айыру ашық және жабық жүргізіледі.
Дәмін айыру кезінде өнімнің тауарлық атауы және өндіруші хабарландырылмайды, ал үлгілер нөмірлермен шифрланады. Комиссияның төрағасы немесе оның орынбасары шифрлық үлгілер жөніндегі жұмыс тапсырылатын сенімді адамды айқындайды. Өнімнің үлгілері қораптан алынады, әрбір үлгіге белгілі бір нөмір беріледі және шифрлау актісі жасалады, онда үлгілердің шифры, өнімнің атауы мен өндіруші-ұйым көрсетіледі. Дәмін айыру комиссия мүшелерінің және басқа да мамандардың, сенімді тұлғадан басқа үлгілерді шифрлауға қатысуына жол берілмейді. Шифрлау актісіне қол қойылады, конвертке салынады және
Бір тауар өндірушінің, оның ішінде импорттық өндіріс өнімнің үлгілерін дәмін айыруға ұсынған жағдайда, ашық дәм айыру жүргізіледі.
13. Дәмін айыру кезінде дәмін айыру комиссияның әрбір мүшесі дәмін айыру кәртішкесіне тиісті баллдар қояды. Ол дәмін айыру аяқталған соң хатшыға беріледі. Дәмін айыру комиссияның мүшелері үлгілерді дегустация кәртішкелеріне бағаларды қойғанға дейін талқылауына жол берілмейді.

6. Заявку на участие в письменной произвольной форме (письмо) с указанием цели на участие и отобранные образцы для дегустации направляют для оформления в дегустационную комиссию. Хранение образцов должны соответствовать требованиям действующей нормативной документации, предусматриваемой условия хранения продукции.
7. Поступившие в дегустационную комиссию образцы переходят в ее распоряжение и возврату или замене не подлежат.
8. До проведения дегустации Секретарь дегустационной комиссии обеспечивает испытание продукции по физико-химическим показателям в испытательной лаборатории (центре), аккредитованной уполномоченным органом в области технического регулирования.
9. Наименование и количество представленных образцов, указание направлений их расхода на испытание и дегустацию, регистрируются в журнале регистрации образцов, поступивших для дегустации по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
10. На дегустацию представляются образцы, имеющие заключение о соответствии требованиям нормативных правовых актов в области технического регулирования, только после проведения испытаний.
Сноска. Наименование главы 3 исключено приказом Министра финансов РК от 30.11.2012 № 528 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
11. Заседания дегустационной комиссии проводятся согласно утвержденному Председателем дегустационной комиссии плану работы, а при необходимости принятия срочного решения по его указанию.
12. Дегустации могут проводиться открытые и закрытые.
При закрытой дегустации товарное наименование продукции, производитель и импортер не сообщаются, а образцы зашифровываются номерами. Председатель дегустационной комиссии или его заместитель поручают секретарю дигустационной комиссии работу по шифровке образцов. Образцы продукции распаковываются, каждому образцу присваивается определенный номер и составляется акт шифровки, в котором указывается шифр образцов, наименование продукции, организации-производителя, импортера и.т.д. Присутствие членов дегустационной комиссии и других специалистов, кроме доверенного лица, при шифровке образцов не допускается. Акт шифровки подписывается, вкладывается в конверт и передается Председателю дегустационной комиссии, который вскрывается только после окончания дегустации и обсуждения образцов.
В случае предоставления на дегустацию образцов продукции одного товаропроизводителя, в том числе и импортного производства, проводится открытая дегустация.
13. При дегустации каждый член дегустационной комиссии проставляет соответствующие баллы в дегустационную карточку, которая по окончании дегустации передается секретарю. Обсуждение членами дегустационной комиссии образцов до проставления оценки в дегустационных карточках не допускается.

14. Органолептикалық бағалауда қайшылық туған кезде дәмін айыру комиссиясы мүшелерінің алқалық шешімі бойынша бақылау үшін қабылдаған үлгімен өнімнің салыстырмалы дегустациясы жүргізілуі мүмкін. Қорытындысы бойынша тиісті шешім шығарылады.
15. Дәмін айыру 18-20oС ауа температурасы жарық үй-жайда жүргізіледі. Бөлмеде ауа таза болуы, бөтен иістен ада болуы тиіс.
16. Дәмін айыру үшін арнайы нысаны бар, бұйымды оның шашырауынсыз және бұйымның хош иісін дәл біле алатындай жеңіл араластыруға мүмкіншілік беретін түссіз шыны бокалдар пайдаланылады.
17. Дәмін айыру комиссияның бір мәжілісіне ұсынылатын өнім түрлерінің саны немесе атаулары Дәмін айыру комиссия төрағасымен алдын-ала келісіледі. Өнім үлгілерінің саны он бес үлгіден аспауы тиіс.
Бұл ретте әрбір төрт үлгінің сапасын бағалаған соң кемінде бес минут үзіліс жасалады.
18. Әрбір үлгіні дәмін айырулаған соң дәмді бейтараптанатын құрал ретінде ауызды сумен шаю ұсынылады, сондай-ақ ақ нан, ащы емес ірімшік және өткір иісі мен дәмі жоқ басқа да өнімдерді қолдану ұсынылады.
19. Үлгілерді органолептикалық көрсеткіштерін айқындау үшін дайындау өнімнің әрбір түріне қойылатын талаптарға сәйкес жүзеге асырылады:
күштілігі 40% дейін жұмсартылған сумен араластырғаннан кейінгі және (20+2)oС температурасына дейін салқындатылған спирт;
арақ пен ликер-арақ бұйымдары, аперитивтер, бальзамдар олар қабылдағанға дейін ұсталынады (20 + 2)oС;
пунштер мен ромның дәмін айыру ыстық шаймен, бальзамдарды - шаймен немесе кофемен, коктейльдерді газдандырылған минералды немесе сода сумен, тоникпен және мұзбен жүргізуге ұсынылады;
десертті және күшейтілген шараптар (15 + 2)оС, асханалықтары (12 + 2)оС дейін мұздатылады;
шампан, шымырлама шараптар - (12 + 2)oС;
коньяктар, бренди (20 + 2)oС.
20. Дәмін айыруланатын өнім шығыстарының нормасы бұйымның сапасын әрбір органолептикалық айқындау кезінде бір дегустаторға 50 мл аспайтын мөлшерде белгіленеді.
21. Этил спирті, ликер-арақ және шарап өнімдері сапасының органолептикалық бағалауды осы Қағидаға 2, 3, 4, 5-қосымшаларға сәйкес белгіленген он баллдық жүйе бойынша дәмін айыру комиссиясының әрбір мүшесі жүзеге асырады.
22. Егер өнімнің дәмін айыруланатын үлгісін бағалау кезінде көрсеткіштердің бірі "қанағаттанарлық" немесе "қанағанттанғысыз" деп бағаланса, онда қалған көрсеткіштердің жоғары сапасының кезінде аталмыш үлгі бойынша жалпы балл "қанағаттанарлық" немесе "қанағанттанғысыз" деп дәмін айырушы бағалай алмайды.

14. При разногласии в органолептической оценке по коллегиальному решению членов дегустационной комиссии, может проводиться сравнительная дегустация продукции с образцом, принятым за контрольный. По итогам выносится соответствующее решение.
15. Дегустация проводится в светлом помещении при температуре воздуха 18-20 градусов Цельсия. Воздух в комнате должен быть чистым и свободным от посторонних запахов.
16. Для дегустации используются бесцветные стеклянные бокалы, имеющие специальную форму, позволяющие производить легкое взбалтывание изделия без его расплескивания и улавливание аромата изделия.
17. Количество видов или наименований продукций, представляемых на одно заседание дегустационной комиссии, предварительно согласовывается с Председателем дегустационной комиссии.
Количество образцов продукции не должно превышать пятнадцать образцов. При этом после оценки качества каждых четырех образцов делается перерыв не менее пяти минут.
18. После дегустации каждого образца в качестве нейтрализующих вкус средств рекомендуется ополаскивание рта водой, а также применять белый хлеб, неострый сыр и другие продукты, не обладающие острым запахом и вкусом.
19. Подготовка образцов для определения органолептических показателей осуществляется в соответствии с требованиями, предъявляемыми к каждому виду продукции:
спирт после разбавления его умягченной водой до крепости 40 % и охлаждения до температуры 20 + 2 градусов Цельсия;
водка и ликероводочные изделия, аперитивы, бальзамы выдерживаются до принятия ими температуры 20 + 2 градусов Цельсия;
дегустацию пуншей и рома рекомендуется проводить с горячим чаем, бальзамов - с чаем или кофе, коктейлей - с газированной, минеральной или содовой водой, тоником и льдом;
вина десертные и крепленные охлаждаются до температуры 15 + 2 градусов Цельсия, столовые до температуры 12 + 2 градусов Цельсия;
шампанское, игристые вина до температуры 12 + 2 градусов Цельсия;
коньяки, бренди до температуры 20 + 2 градусов Цельсия.
20. Норма расхода дегустируемого изделия устанавливается в размере не более 50 мл на одного дегустатора при каждом органолептическом определении качества изделий.
21. Органолептическая оценка качества этилового спирта, ликероводочной и винодельческой продукции осуществляется каждым членом дегустационной комиссии по установленной десяти балльной системе согласно приложениям 2, 3, 4, 5 к Правилам.
22. Если при оценке дегустируемого образца продукции один из показателей оценен "удовлетворительно" или "неудовлетворительно", то при прочем более высоком качестве остальных показателей, общий балл по данному образцу выше "удовлетворительно" или "неудовлетворительно" дегустатором оцениваться не может.

23. Ұйымдарды органолептикалық бағалау кезінде дәмін айырулардың арасында пікір алысу немесе қандай да бір басқа да әңгімелерге жол берілмейді.
24. Үлгілердің дәмін айыру бағасының нәтижелерін қорыту мынадай түрде жүргізіледі:
әуелі үтірден кейін бірінші белгіге дейін дөңгелектей отырып әрбір үлгі бойынша дәмін айыру дегустаторлардың барлық ұсынған бағаларының орташа арифметикалық мәні есептеледі;
сосын 1,0 баллдан астам шамада есептік орташа көрсеткіштің ерекшеленетін дәмін айыру дегустаторлардың бағалары алынып тасталынады. Қалған бағалардың санынан кейін қайтадан орташа мәнінің бағасы есептелінеді, ол осы үлгінің түпкілікті баллдық бағасы болып табылады.
25. Дәмін айыруланған өнімінің сапасы туралы Комиссияның шешім пікір алысулардың және дәмін айыру комиссия мүшелерінің оның бағалауларының нәтижелерін есептеу кезінде комиссияға енгізіледі.
Орташа балл мәжіліске қатысқан комиссия мүшелерінің бағаларынан орташа арифметикалық ретінде айқындалады.
26. Дәмін айыру және әрбір үлгі бойынша орташа балл айқындалған соң Дәмін айыру комиссияның төрағасы дәмін айыру дегустацияланған үлгілерге талқылау жүргізіледі. Бұл ретте дәмін айыру комиссияның мүшесі өнімнің сапасы бойынша өзінің пікірін және оны арттыру жөніндегі ұсыныстарын айтады.
27. Ұсынылған үлгіні органолептикалық бағалау аяқталған соң комиссияның мүшелері өнімнің сыртқы сапасын қолданыстағы стандарттарға сәйкестігін бағалауды жүзеге асырады. Дәмін айыру комиссияның нәтижелері бойынша түпкілікті шешімі хаттамамен ресімделеді.
28. Дәмін айыру комиссия мәжілісінің хаттамасында мыналар жазылады:
дәмін айыру дегустацияның өткізілген күні;
дәмін айыру дегустациялық комиссияның қатысқан мүшелерінің жеке құрамы (аты-жөні, лауазымы);
дәмін айыру дегустацияның мақсаты;
бұйымдардың атауы мен дайындаушы ұйымдар, импортшылар т.б-ды көрсете отырып дегустацияға ұсынған үлгілердің тізбесі;
үлгілерді кім іріктегені;
үлгінің баллдық бағасы және органолептикалық сипаттамасы;
сыртқы безендірленуін бағалау;
үлгілерді талқылау кезінде айтылған дәмін айыру дегустаторлардың ескертпелері мен ұсынымдары;
комиссияның дәмін айыру дегустацияға ұсынған үлгілерінің сапасы туралы қорытындысы.

23. Обмен мнениями или какие-либо другие разговоры между дегустаторами в ходе органолептической оценки изделий не допускаются.
24. Обработка результатов дегустационной оценки образцов производится следующим образом:
сначала рассчитывается среднее арифметическое значение всех представленных дегустаторами оценок по каждому образцу с округлением до первого знака после запятой;
затем оценки дегустаторов, отличающихся от расчетного среднего показателя на величину более одного балла отбрасываются. Из оставшегося после этого количества оценок повторно рассчитывается среднее значение оценки, которое является окончательной балльной оценкой данного образца.
25. Решение комиссии о качестве продегустированной продукции выносится на основании обмена мнениями и подсчета результатов ее оценки членами дегустационной комиссии. Средний балл определяется как среднеарифметическая величина из оценок членов комиссии, участвующих в заседании.
26. По окончании дегустации и определения среднего балла по каждому образцу Председателем дегустационной комиссии проводится обсуждение продегустированных образцов. При этом члены дегустационной комиссии высказывают свое мнение по качеству продукции и предложения по его повышению.
27. После завершения обсуждения органолептической оценки представленного образца, члены дегустационной комиссии осуществляют оценку качества внешнего оформления продукта на соответствие действующим стандартам. Окончательное решение по результатам заседания дегустационной комиссии оформляется протоколом.
28. В протоколе заседания дегустационной комиссии записывается:
дата проведения дегустации;
персональный состав присутствующих членов дегустационной комиссии (фамилия, имя, отчество, занимаемая должность);
цель дегустации;
перечень представленных на дегустацию образцов с указание наименования изделий, организаций-производителей, импортеров и другое;
кем осуществлялся отбор образцов;
балльная оценка и органолептическая характеристика образца;
оценка качества внешнего оформления;
замечания и предложения дегустаторов, высказанные при обсуждении образцов;
заключение дегустационной комиссии о качестве представленных на дегустацию образцов.

29. Ескерту. 29-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2012.11.30 № 528 (алғаш ресми жарияланғаннан күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Дәмін айыру қағидасына
1-қосымша
Дәмін айыру жасауға келіп түскен үлгілерді тіркеу журналы
р/с
Келіп түскен күні
Ұйымның атауы
Үлгінің атауы
Ілеспе құжаттың атауы
ДК мәжілісінің атауы
ДК шешімі
шөл
л.
дегустация
талдау
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Дәмін айыру қағидасына
2-қосымша
Тағам шикізатынан өндірілген
этил спиртінің баллдық бағалануы

29. Исключен приказом Министра финансов РК от 30.11.2012 № 528 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам дегустации
Форма
Журнал регистрации образцов, поступивших для дегустации
п/п
Дата
поступ-
ления
образца
Наиме-
нова-
ние
орга-
низации
Наимено-
вание
образца
Количес-
тво
образцов
каждого
наимено-
вания
Номер
сопро-
водите-
льного
доку-
мента
Направление
расхода
продукции
Дата
заседа-
ния
дегус-
тацион-
ной
комиссии
Решение
дегус-
таци-
онной
комис-
сии
бут.
л.
дегус-
тация
ана-
лиз
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Приложение 2
к Правилам дегустации
Балльная оценка спирта этилового,
выработанного из пищевого сырья

1. Этил спиртінің органолептикалық бағалануы 10-баллдық жүйе бойынша жүзеге асырылады.
2. Этил спирті сапасының көрсеткіші:
Сапа көрсеткіші
Органолептикалық сипаттамасы
Баллдық бағалануы
Дәм айырушының (комиссияның) қорытындысы
1.
Сырт көрінісі
Түссіз, мөлдір сұйықтық
2,0 (өте жақсы, жақсы)
Жеңіл опалесценциясы бар, түссіз сұйықтық
1,8 (қанағаттандырарлық)
Мөлдір емес, лайсан сұйықтық
1,8-ден төмен
Дәм айырудан алынып тасталады
2.
Иісі
Сәйкес шикізаттан өндірілген, осы спирттің түріне арналған сипатта, бөтен иісі жоқ
3,8-4,0 (өте жақсы)
Сәйкес шикізаттан өндірілген, осы спирттің түріне арналған сипатта, бірақ жеткіліксіз айқындалған
3,5-3,7 (жақсы)
Осы спирттің түріне арналған сипатта, бірақ әлсіз айқындалған
3,2-3,4 (қанағаттандырарлық)
Осы сипатқа ие емес, бөтен иісі бар
3,2-ден төмен
Дәм айырудан алынып тасталады
3.
Дәмі
Осы спирттің түріне арналған сипатта, жұмсақ
3,8-4,0 (өте жақсы)
Осы спирттің түріне арналған сипатта, бірақ аз ғана шымыр
3,5-3,7 (жақсы)
Осы спирттің түріне арналған сипатта, бірақ шымыр, тіл үйірер
3,2-3,4 (қанағаттандырарлық)
Осы спирттің түріне арналған сипатқа ие емес, бөтен, дөрекі өзіне сәйкес келмейтін дәмі бар
3,2-ден төмен
Дәм айырудан алынып тасталады
3. Этил спирті сапасының жалпы баллдық бағалануы:
қ/қ
Бағалануы
Жалпы балл
Бұйымның осы бағалануды алу кезіндегі талаптары
1.
"Өте жақсы"
9,2 - 10,0
Барлық көрсеткіштері бойынша "өте жақсы" бағалануына ие
"Жақсы"
8,6-9,1
"Жақсы" және "өте жақсы" бағалану көрсеткіштеріне ие
2.
"Қанағаттандырарлық"
8,2-8,5
"Жақсы", "өте жақсы" және "қанағаттандырарлық" көрсеткіштеріне ие
3.
"Қанағаттандырарлық емес"
8,2 - ден төмен
Егер, ең кемінде бір көрсеткіші "Қанағаттандырарлық емес" бағалануына ие болса
Дәмін айыру қағидасына
3-қосымша
Ликер-арақ бұйымдарының баллдық бағалануы
1. Ликер-арақ бұйымдарының органолептикалық бағалануы 10-баллдық жүйе бойынша жүзеге асырылады.
2. Ликер-арақ бұйымдары, коктейльдер, аперитивтер және бальзамдар сапасының көрсеткіші:
Сапа көрсеткіші
Органолептикалық сипаттамасы
Баллдық бағалануы
Дәм айырушының (комиссияның) қорытындысы
1
Мөлдірлігі және түсі
Нұрлы, мөлдір сұйықтық, осы түрге арналған сипатқа ие, түсі анық айқындалған
2,0 (өте жақсы, жақсы)
Нұры жоқ, мөлдір сұйықтық, түсі айқындалған
1,8 (өте жақсы)
Нұры жоқ, мөлдір сұйықтық, түсі жеткіліксіз айқындалған
1,6 (қанағаттандырарлық)
Лайсаң, бөтен қоспалары бар, түсі осы түрге сәйкес келмейді
1,6-дан төмен
Дәм айырудан алынып тасталады
2.
3,8 - 4,0 (өте жақсы)
3,5-3,7 (жақсы)
3,2 - 3,4 (қанағаттандырарлық)
3,2 - ден төмен
Дәм айырудан алынып тасталады
3.
Дәмі
Үйлесімді, келістірілген, осы түрге арналған сипатта
3,8-4,0 (өте жақсы)
Жақсы, таза, осы түрге арналған сипатта
3,5-3,7 (жақсы)
Жеткілікті толық айқындалмаған, осы түрге арналған сипатта
3,2-3,4 (қанағаттандырарлық)
Бөтен дәмге ие, осы түрге арналған сипатқа ие емес
3,2-ден төмен
Дәм айырудан алынып тасталады

1. Органолептическая оценка спирта этилового осуществляется по десяти балльной системе.
2. Показатели качества спирта этилового:
Показатель
качества
Органолептическая
характеристика
Балльная
оценка
Заключение
дегустатора
(комиссии)
1.
Внешний вид
Бесцветная, прозрачная жидкость
2,0
(отлично,
хорошо)
Бесцветная жидкость с легкой
опалесценцией
1,8
(удовлетвори-
тельно)
Непрозрачная, мутная жидкость
ниже 1,8
Снимается с
дегустации
2.
Запах
Характерный для данного вида
спирта, выработанного из
соответствующего сырья, без
постороннего запаха
3,8-4,0
(отлично)
Характерный для данного вида
спирта, выработанного из
соответствующего сырья, но
недостаточно выраженный
3,5-3,7
(хорошо)
Имеет посторонний, нехарактерный
запах
ниже 3,2
Снимается с
дегустации
3.
Вкус
Характерный для данного вида
спирта, мягкий
3,8-4,0
(отлично)
Характерный для данного вида
спирта, но несколько резковатый
3,5-3,7
(хорошо)
Характерный для данного вида
спирта, но резкий, жгучий
3,2-3,4
(удовлетвори-
тельно)
Нехарактерный для данного вида
спирта, посторонний, грубый,
несвойственный привкус
ниже 3,2
Снимается с
дегустации
3. Общая балльная оценка качества спирта этилового:
п/п
Оценка
Общий
балл
Условия, при которых изделие
получает данную оценку
1.
"Отлично"
9,2 - 10,0
По всем показателям имеет оценки
"отлично"
2.
"Хорошо"
8,6 - 9,1
Имеет показатели оценки на "хорошо" и
"отлично"
3.
"Удовлетворительно"
8,2 - 8,5
Имеет показатели "отлично", "хорошо" и
"удовлетворительно"
4.
"Неудовлетворительно"
ниже 8,2
Если хотя бы по одному из показателей
имеет оценку "неудовлетворительно"
Приложение 3
к Правилам дегустации
Балльная оценка ликероводочных изделий
1. Органолептическая оценка ликероводочных изделий осуществляется по десяти балльной системе.
2. Показатели качества ликероводочных изделий, коктейлей, аперитивов и бальзамов:
п/п
Показатели
качества
Органолептическая
характеристика
Балльная
оценка
Заключение
дегустатора
(комиссии)
1.
Прозрачность и
цвет
Прозрачная жидкость, с
блеском, имеет ярко выраженный
цвет, характерный для данного
вида
2,0
(отлично)
Прозрачная жидкость, без
блеска, имеет выраженный цвет
1,8 (хорошо)
Прозрачная жидкость, без
блеска, недостаточно
выраженный цвет
1,6
(удовлетво-
рительно)
Имеет помутнение, посторонние
включения, по цвету не
соответствует данному виду
ниже 1,6
Снимается
с дегустации
2.
Аромат
Ярко выраженный, характерный
для данного вида
3,8-4,0
(отлично)
Хороший, характерный для
данного вида
3,5-3,7
(хорошо)
Слабый, но характерный для
данного вида
3,2-3,4
(удовлетво-
рительно)
Посторонний тон, нехарактерный
для данного вида
ниже 3,2
Снимается
с дегустации
3.
Вкус
Гармоничный, слаженный,
характерный для данного вида
3,8-4,0
(отлично)
Хороший, чистый, характерный
для данного вида
3,5-3,7
(хорошо)
Недостаточно полно выраженный,
характерный для данного вида
3,2-3,4
(удовлетво-
рительно)
Имеет посторонний привкус,
нехарактерный для данного вида
ниже 3,2
Снимается
с дегустации

8,0-ден темен
Егер, ең кемінде бір көрсеткіші "Қанағаттандырарлық емес" бағалануына ие болса
Дәмін айыру қағидасына
4-қосымша
Арақтардың баллдық бағалануы
1. Арақтардың органолептикалық бағалануы 10-баллдық жүйе бойынша жүзеге асырылады.
2. Арақтар сапасының көрсеткіші:
Сапа көрсеткіші
Органолептикалық сипаттамасы
Баллдық бағалануы
Дәм айырушының (комиссияның) қорытындысы
1.
Сырт көрінісі
Түсі жоқ, мөлдір нұрлы сұйықтық
2,0 (өте жақсы, жақсы)
Түсі жоқ, мөлдір, бірақ нұры жоқ сұйықтық
1,8 (қанағаттандырарлық)
Лайсаң немесе боялған сұйықтық
1,8-ден төмен
Дәм айырудан алынып тасталады
2.
Иісі
Анық айқындалған, осы түрге арналған сипатта
3,8-4,0 (өте жақсы)
Жақсы, осы түрге арналған сипатта
3,5-3,7 (жақсы)
Әлсіз айқындалған, осы түрге арналған сипатта
3,2-3,4 (қанағаттандырарлық)
Бөтен дөрекі иісі бар, осы түрге арналған сипатқа ие емес
3,2-ден төмен
Дәм айырудан алынып тасталады
3.
Дәмі
Таза, жұмсақ, осы түрге арналған сипатта
3,9-4,0 (өте жақсы)
Осы түрге арналған сипатта, бірақ аз ғана шымыр
3,6-3,8 (жақсы)
Осы түрге арналған сипатта, бірақ шымыр, тіл үйірер
3,3-3,5 (қанағаттандырарлық)
Бөтен дөрекі дәмге ие, осы түрге арналған сипатқа ие емес
3,3-тен төмен
Дәм айырудан алынып тасталады
3. Арақтардың жалпы баллдық бағалануы:
N
қ/қ
Бағалануы
Жалпы балл
Бұйымның осы бағалануды алу кезіндегі талаптары
1.
"Өте жақсы"

ниже 8,0
Если хотя бы по одному из показателей
имеет оценку "неудовлетворительно"
Приложение 4
к Правилам дегустации
Балльная оценка водок
1. Органолептическая оценка водок осуществляется по десяти балльной системе.
2. Показатели качества водок:
п/п
Показатель
качества
Органолептическая
характеристика
Балльная
оценка
Заключение
дегустатора
(комиссии)
1.
Прозрачность и
цвет
Бесцветная, прозрачная с
блеском жидкость
2,0
(отлично,
хорошо)
Бесцветная, прозрачная, но без
блеска жидкость
1,8
(удовлетво-
рительно)
Мутная или подкрашенная
жидкость
ниже 1,8
Снимается
с дегустации
2.
Аромат
Ярко выраженный, характерный
для данного вида
3,8-4,0
(отлично)
Хороший, характерный для
данного вида
3,5-3,7
(хорошо)
Характерный для данного вида,
слабо выраженный
3,2-3,4
(удовлетво-
рительно)
Нехарактерный для данного
вида, имеет посторонний грубый
аромат
ниже 3,2
Снимается
с дегустации
3.
Вкус
Чистый, мягкий, характерный для
данного вида
3,9-4,0
(отлично)
Характерный для данного вида,
но несколько резковатый
3,6-3,8
(хорошо)
Характерный для данного вида,
но резкий, жгучий
3,3-3,5
(удовлет-
ворительно)
Имеет грубый посторонний
привкус, нехарактерный для
данного вида
ниже 3,3
Снимается
с дегустации
3. Общая балльная оценка водок:
п/п
Оценка
Общий балл
Условия, при которых изделие
получает данную оценку
1.
"Отлично"