Қазақстан Республикасы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының дайындық бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 554 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 2 ақпанда № 7406 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 13.08.2019 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 40) тармақшасына сәйкес және Қазақстан Республикасы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының дайындық бөлімдерінің қызметін басқару мен үйлестіруді жүзеге асыру үшін БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 24.06.2024 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының дайындық бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 13.08.2019 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті (Ж.Қ.Шаймарданов):
1) осы бұйрықтың белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі М.Қ.Орынхановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Жұмағұлов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
____________С. Қайырбекова
30 желтоқсан 2011 ж.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2011 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 554 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының дайындық бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 21.09.2020 № 405 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил организации деятельности подготовительных отделений организаций высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 декабря 2011 года № 554. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 февраля 2012 года № 7406.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра образования и науки РК от 13.08.2019 № 362 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 40) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" и для осуществления руководства и координации деятельности подготовительных отделений организаций высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 24.06.2024 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации деятельности подготовительных отделений организаций высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 13.08.2019 № 362 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту высшего и послевузовского образования (Шаймарданов Ж.К.):
1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после прохождения государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Орунханова М.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Жумагулов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
____________ С. Каирбекова
30 декабря 2011 года
Утвержден приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 30 декабря 2011 года № 554
Правила организации деятельности подготовительных отделений организаций высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан
Сноска. Правила в редакции приказа Министра образования и науки РК от 21.09.2020 № 405 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының дайындық бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру қағидалары "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 40) тармақшасына сәйкес әзірленген және жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) дайындық бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 24.06.2024 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Қазақстан Республикасы ЖЖОКБҰ-ның дайындық бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру тәртібі
2. ЖЖОКБҰ-ның дайындық бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру тәртібі ЖЖОКБҰ-ның дайындық бөлімдерінің тыңдаушыларын қабылдауды және оқытуды қамтиды.
3. ЖЖОКБҰ-ның дайындық бөлімдеріне ақылы негізде оқуға қабылдауды ЖЖОКБҰ-лар дербес жүзеге асырады.
4. Оқуға түсушіге, егер олар "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 2-тармағына сәйкес алғаш рет оқуды жүзеге асырса, мемлекеттік білім беру тапсырысында тегін оқу мүмкіндігі беріледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 24.06.2024 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. ЖЖОКБҰ дайындық бөлімінде мемлекеттік білім беру бойынша оқу үшін Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетелдіктерді, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын ұлты қазақ адамдарды және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдарды қабылдау ЖЖОКБҰ конкурстық іріктеу нәтижелері бойынша жүзеге асырылады.
6. Конкурсқа қатысу үшін құжаттарды қабылдау ЖЖОКБҰ-ның ақпараттық жүйесі арқылы электрондық нысанда немесе ЖЖОКБҰ-ның қабылдау комиссиясы арқылы қағаз түрінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 24.06.2024 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. ЖЖОКБҰ-ның дайындық бөлімдеріне түсу үшін Қазақстан Республикасының азаматтары ЖЖОКБҰ арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) электрондық немесе қағаз түрінде қабылдау туралы еркін нысандағы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі немесе қағаз нұсқасы;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации деятельности подготовительных отделений организаций высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан разработаны в соответствии с подпунктом 40) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" и определяют порядок организации деятельности подготовительных отделений организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 24.06.2024 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок организации деятельности подготовительных отделений ОВПО Республики Казахстан.
2. Деятельность подготовительных отделений ОВПО включает в себя прием и обучение слушателей подготовительных отделений ОВПО.
3. Прием для обучения на подготовительном отделении ОВПО на платной основе осуществляется ОВПО самостоятельно.
4. Поступающему предоставляется бесплатное обучение на государственном образовательном заказе, если обучение ими осуществляется впервые в соответствии с пунктом 2 статьи 8 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 24.06.2024 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Прием граждан Республики Казахстан, иностранцев, лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан, и лиц без гражданства, постоянно проживающих в Республике Казахстан, для обучения на подготовительном отделении ОВПО по государственному образовательному осуществляется по результатам конкурсного отбора ОВПО.
6.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 24.06.2024 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Для поступления на подготовительные отделения ОВПО граждане Республики Казахстан в ОВПО предоставляют следующие документы:
1) в электронном или в бумажном виде заявление о приеме в произвольной форме;
2) электронную копию или бумажный вариант документа, удостоверяющего личность;

3) жалпы орта (жалпы орта), кәсіптік бастауыш (техникалық және кәсіптік), кәсіптік орта (орта білімнен кейінгі) білім туралы құжаттың және оған қосымшаның электрондық көшірмесі немесе қағаз нұсқасы;
4) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген 075/у нысаны бойынша медициналық анықтама.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 24.06.2024 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. ЖЖОКБҰ-ның дайындық бөлімдеріне түсу үшін шетелдіктер, Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын ұлты қазақ адамдар және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдар ЖЖОКБҰ арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) электрондық немесе қағаз түрінде қабылдау туралы еркін нысандағы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі немесе қағаз нұсқасы;
3) білім туралы құжаттың және оған қосымшаның электрондық көшірмесі немесе қағаз нұсқасы және мөрдің аудармасын қоса алғанда, нотариат куәландырған сканерленген аудармасы (егер құжат толығымен шет тілінде болған жағдайда);
4) үміткердің тұрғылықты жерінің ресми денсаулық сақтау органы берген шетелде білім алуға арналған денсаулық жағдайы туралы медициналық анықтама.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 24.06.2024 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Тұлғалар оқуға қабылдағаннан кейін Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы № 268 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32800 болып тіркелген) бекітілген Білім туралы құжаттарды тану қағидаларына сәйкес шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжаттар тану рәсімінен өтеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 24.06.2024 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Конкурсқа қатысу үшін өтініштерді қабылдау ЖЖОКБҰ арқылы күнтізбелік жылғы 5 тамыз бен 5 қыркүйек аралығында жүргізіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 24.06.2024 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3) электронную копию документа или бумажный вариант о среднем общем (общем среднем), начальном профессиональном (техническом и профессиональном), среднем профессиональном (послесреднем) образовании и приложения к нему;
4) медицинскую справку по форме 075/у, утвержденную приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579).
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 24.06.2024 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Для поступления на подготовительные отделения ОВПО иностранцы, лица казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан и лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан через ОВПО предоставляют следующие документы:
1) электронном или в бумажном виде заявление о приеме в произвольной форме;
2) электронную копию или бумажный вариант документа, удостоверяющего личность;
3) электронную копию или бумажный вариант документа об образовании и приложения к нему и сканированный нотариально засвидетельствованный перевод (если документ полностью на иностранном языке), включая перевод печати;
4) медицинскую справку для выезжающего на обучение за рубеж, выданный официальным органом здравоохранения страны проживания претендента.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 24.06.2024 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Документы об образовании, выданные зарубежными организациями образования, проходят процедуру признания в соответствии с Правилами признания документов об образовании, утвержденными приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 268 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32800), после зачисления лиц.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 24.06.2024 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Прием документов для участия в конкурсе проводится ОВПО с 5 августа по 5 сентября календарного года.
Сноска. Пункт10 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 24.06.2024 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. Ұсынылған құжаттарды ЖЖОКБҰ осы Қағидалардың 7 және 8-тармақтарына сәйкестігіне құжаттар тіркелген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде тексереді.
ЖЖОКБҰ ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың 7 және 8-тармақтарына сәйкес болса, құжаттар тіркелген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде құжаттар тапсыруды тіркеу кезінде көрсетілген электрондық поштаға хабарлама жолдайды. Осы Қағидалардың 7 және 8-тармақтарында көрсетілген ұсынылған құжаттар сәйкес келмесе, түсушіге құжаттарды тіркеуден бас тарту туралы хабарлама жіберіледі. Оқуға түсу үшін құжаттарды тіркеуден бас тарту туралы хабарлама алынғаннан бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде конкурсқа қатысу үшін қайта тіркеу жүргізіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 24.06.2024 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Конкурстық іріктеуді өткізу үшін ЖОО оқытушылары қатарынан қабылдау комиссиясы құрылады және Комиссия мүшелерінің құрамынан комиссия төрағасы сайланады. Комиссия мүшелерінің саны оның төрағасын қоса алғанда тақ болып табылады. Конкурстық іріктеуді қабылдау комиссиясы күнтізбелік жылдың 10-15 қыркүйегі аралығында өткізеді.
13. Конкурстық іріктеуді жүргізу тәртібін ЖЖОКБҰ әзірлейді және бекітеді. Конкурстық іріктеуді өткізу кестесін, өткізу күнін, уақыты мен орнын қабылдау комиссиясының төрағасы бекітеді және оқуға түсушілердің назарына құжаттарды қабылдау басталғанға дейін жеткізіледі. Тыңдаушылар өздері таңдаған ЖЖОКБҰ-да конкурстық іріктеуден өтеді.
14. ЖЖОКБҰ өткізетін конкурстық іріктеуден өту кезінде тыңдаушы оның жеке басын куәландыратын құжатты және құжаттың тіркелгені туралы хабарламаны ұсынады.
15. Конкурстық іріктеуді өткізу қорытындылары еркін нысанда Комиссия хаттамасымен ресімделеді және оған комиссия төрағасы мен барлық қатысып отырған Комиссия мүшелері қол қояды.
Қабылдау комиссиясының хаттамасы негізінде мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша ЖЖОКБҰ-ның дайындық бөлімдеріне тыңдаушыларды қабылдау туралы шешім шығарылады және күнтізбелік жылдың 25 қыркүйегіне дейінгі мерзімде конкурстық іріктеуден өткен Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктердің, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын ұлты қазақ адамдардың және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдардың назарына жеткізіледі.
ЖЖОКБҰ меншік нысанына қарамастан конкурстық іріктеу аяқталған күні оның нәтижелерін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігіне береді.

11. Представленные документы проверяются ОВПО на соответствие пунктов 7 и 8 настоящих Правил в течение 3 (трех) рабочих дней со дня регистрации документов.
При соответствии представленных документов, указанных в пунктах 7 и 8 настоящих Правил в течение 3 (трех) рабочих дней со дня регистрации документов, ОВПО направляет уведомление о регистрации на электронную почту, указанную при регистрации подаче документов. При несоответствии представленных документов, указанных в пунктах 7 и 8 настоящих Правил поступающему направляется уведомление об отказе регистрации документов. Повторная регистрация для участия в конкурсе осуществляется в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения уведомления об отказе в регистрации документов.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 24.06.2024 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Для проведения конкурсного отбора создается приемная комиссия из числа преподавателей вуза и из состава членов комиссии избирается председатель комиссии. Количество членов комиссии является нечетным включая его председателя. Конкурсный отбор проводится приемной комиссией в период с 10 по 15 сентября календарного года.
13. Порядок проведения конкурсного отбора разрабатываются и утверждаются ОВПО. Расписание проведения конкурсного отбора, дата, время и место проведения, утверждается председателем приемной комиссии и доводится до сведения поступающих до начала приема документов. Поступающие проходят конкурсный отбор в выбранными ими ОВПО.
14. При прохождении конкурсного отбора проводимого ОВПО поступающий, предъявляет документ удостоверяющий его личность и уведомление о регистрации документа.
15. Итоги проведения конкурсного отбора оформляются, протоколом приемной комиссии в произвольной форме и подписывается председателем и всеми присутствующими членами комиссии.
На основании протокола приемной комиссии выносится решение о зачислении слушателей на подготовительные отделения ОВПО по государственному образовательному заказу и доводится до сведения граждан Республики Казахстан, иностранцев, лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан и лиц без гражданства, постоянно проживающих в Республике Казахстан, прошедших конкурсный отбор в срок до 25 сентября календарного года.
ОВПО независимо от формы собственности в день завершения конкурсного отбора передают его результаты в Министерство образования и науки Республики Казахстан.

16. Дайындық бөлімдерінің тыңдаушылары қатарына қабылдауды ЖЖОКБҰ-ның қабылдау комиссиялары күнтізбелік жылдың 25-28 қыркүйегі аралығында өткізеді.
17. ЖЖОКБҰ-лар тыңдаушыларды оқуға қабылдаған күннен бастап он жұмыс күні ішінде дайындық бөлімдеріне қабылдау туралы бұйрықтардың көшірмелерін Министрлікке ұсынады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 24.06.2024 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Дайындық бөлімдерінде оқыту күндізгі оқыту нысаны және қашықтықтан оқыту бойынша жүзеге асырылады. Сабақтар күнтізбелік жылдың 1 қазанынан басталады. Оқу мерзімі – 9 ай.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 24.06.2024 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Дайындық бөлімдерінің тыңдаушылары үшін қашықтықтан оқыту:
1) дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы болған жағдайда;
2) растайтын құжаттарды ұсына отырып, бала туылған кезде, бала үш жасқа толғанға дейін оны асырап алу;
3) Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын, оқу жылы ішінде тұрғылықты жері бойынша кеткен және шекараның жабылуы, карантин жариялануы себебінен және оларға байланысты емес өзге де мән-жайлар бойынша қайтып оралуға мүмкіндігі жоқ ұлты қазақ адамдар үшін ұсынылады.
20. Оқуды аяқтағаннан кейін тыңдаушыларға оқуды аяқтағаны туралы анықтама (еркін нысандағы) беріледі.
21. Дайындық бөлімдерінің тыңдаушыларын ЖЖОКБҰ-дан оқудан шығаруға:
1) тыңдаушының өз еркімен оқудан шығу туралы өтініші;
2) ЖЖОКБҰ-ның ішкі тәртібін бұзуы негіз болып табылады.
Тыңдаушыны ЖЖОКБҰ-дан шығару ЖЖОКБҰ басшысының бұйрығымен ресімделеді, оның көшірмесі оқудан шыққан күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Министрлікке жіберіледі.
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 24.06.2024 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. ЖЖОКБҰ-лар жыл сайын күнтізбелік жылдың 15 шілдесінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігіне дайындық бөлімдерінің өткен кезеңдегі жұмысы туралы қорытынды есеп береді.
23. ЖЖОКБҰ-лар дайындық бөлімдері тыңдаушыларының статистикалық және паспорттық есебін жүргізеді.

16. Зачисление в число слушателей подготовительных отделений проводится приемными комиссиями ОВПО с 25 по 28 сентября календарного года.
17. ОВПО в течении десяти рабочих дней со дня зачисления слушателей представляют копии приказов о зачислении на подготовительные отделения в Министерство.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 24.06.2024 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Обучение на подготовительных отделениях осуществляется по очной форме обучения и дистанционному обучению. Занятия начинаются с 1 октября календарного года. Срок обучения составляет 9 месяцев.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 24.06.2024 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Дистанционное обучение для слушателей подготовительных отделений предоставляется:
1) при наличии заключения врачебно-консультативной комиссии;
2) при рождении, усыновление (удочерение) ребенка до достижения им возраста трех лет с представлением подтверждающих документов;
3) для лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан, выехавшие по месту жительства в течении учебного года и не имеющих возможность вернуться по причине закрытия границы, объявления карантина и иным, не зависящим от них обстоятельствам.
20. После окончания обучения, слушателям выдается справка (в произвольной форме) о завершении обучения.
21. Основаниями для отчисления ОВПО слушателей подготовительных отделений являются:
1) заявление об отчислении слушателя по собственному желанию;
2) нарушение Правил внутреннего распорядка ОВПО.
Отчисление слушателя из ОВПО оформляется приказом руководителя ОВПО, копия которого в течение трех рабочих дней со дня отчисления направляется в Министерство.
Сноска. Пункт 21 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 24.06.2024 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. ОВПО ежегодно не позднее 15 июля календарного года представляют в Министерство образования и науки Республики Казахстан. итоговый отчет о работе подготовительных отделений за прошедший период.
23. Статистический и паспортный учет слушателей подготовительных отделений ведется ОВПО.