Қазақстан Республикасы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының дайындық бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 554 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 2 ақпанда № 7406 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 13.08.2019 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 25-1) тармақшасына сәйкес және Қазақстан Республикасы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының дайындық бөлімдерінің қызметін басқару мен үйлестіруді жүзеге асыру үшін БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 13.08.2019 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының дайындық бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 13.08.2019 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті (Ж.Қ.Шаймарданов):
1) осы бұйрықтың белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі М.Қ.Орынхановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Жұмағұлов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
____________С. Қайырбекова
30 желтоқсан 2011 ж.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2011 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 554 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының дайындық бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 21.09.2020 № 405 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының дайындық бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру қағидалары "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 25-1) тармақшасына сәйкес әзірленген және жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) дайындық бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил организации деятельности подготовительных отделений организаций высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 декабря 2011 года № 554. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 февраля 2012 года № 7406.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра образования и науки РК от 13.08.2019 № 362 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 25-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и для осуществления руководства и координации деятельности подготовительных отделений организаций высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра образования и науки РК от 13.08.2019 № 362 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации деятельности подготовительных отделений организаций высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 13.08.2019 № 362 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту высшего и послевузовского образования (Шаймарданов Ж.К.):
1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после прохождения государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Орунханова М.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Жумагулов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
____________ С. Каирбекова
30 декабря 2011 года
Утвержден приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 30 декабря 2011 года № 554
Правила организации деятельности подготовительных отделений организаций высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан
Сноска. Правила в редакции приказа Министра образования и науки РК от 21.09.2020 № 405 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации деятельности подготовительных отделений организаций высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан разработаны в соответствии с подпунктом 25-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (далее – Закон) и определяют порядок организации деятельности подготовительных отделений организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО).

2-тарау. Қазақстан Республикасы ЖЖОКБҰ-ның дайындық бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру тәртібі
2. ЖЖОКБҰ-ның дайындық бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру тәртібі ЖЖОКБҰ-ның дайындық бөлімдерінің тыңдаушыларын қабылдауды және оқытуды қамтиды.
3. ЖЖОКБҰ-ның дайындық бөлімдеріне ақылы негізде оқуға қабылдауды ЖЖОКБҰ-лар дербес жүзеге асырады.
4. Оқуға түсушіге, егер олар Заңның 8-бабының 2-тармағына сәйкес алғаш рет оқуды жүзеге асырса, мемлекеттік білім беру тапсырысында тегін оқу мүмкіндігі беріледі.
5. ЖЖОКБҰ дайындық бөлімінде мемлекеттік білім беру бойынша оқу үшін Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетелдіктерді, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын ұлты қазақ адамдарды және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдарды қабылдау ЖЖОКБҰ конкурстық іріктеу нәтижелері бойынша жүзеге асырылады.
6. Конкурсқа қатысу үшін құжаттарды қабылдау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Болон процесі және академиялық ұтқырлық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының (бұдан әрі – Орталық) интернет-ресурсында электрондық нысанда жүзеге асырылады. Құжаттарды электрондық нұсқада беру мүмкіндігі болмаған кезде, қабылдау қағаз түрінде жүзеге асырылады.
7. ЖЖОКБҰ-ның дайындық бөлімдеріне түсу үшін Қазақстан Республикасының азаматтары Орталық арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) электрондық немесе қағаз түрінде қабылдау туралы еркін нысандағы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі немесе қағаз нұсқасы;
3) жалпы орта (жалпы орта), кәсіптік бастауыш (техникалық және кәсіптік), кәсіптік орта (орта білімнен кейінгі) білім туралы құжаттың және оған қосымшаның электрондық көшірмесі немесе қағаз нұсқасы;
4) "Қазақстан Республикасының Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің 7-бабының 31) тармақшасына сәйкес бекітілген нысан бойынша медициналық анықтама.
8. ЖЖОКБҰ-ның дайындық бөлімдеріне түсу үшін шетелдіктер, Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын ұлты қазақ адамдар және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдар Орталық арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) электрондық немесе қағаз түрінде қабылдау туралы еркін нысандағы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі немесе қағаз нұсқасы;
3) білім туралы құжаттың және оған қосымшаның электрондық көшірмесі немесе қағаз нұсқасы және мөрдің аудармасын қоса алғанда, нотариат куәландырған сканерленген аудармасы (егер құжат толығымен шет тілінде болған жағдайда);

Глава 2. Порядок организации деятельности подготовительных отделений ОВПО Республики Казахстан.
2. Деятельность подготовительных отделений ОВПО включает в себя прием и обучение слушателей подготовительных отделений ОВПО.
3. Прием для обучения на подготовительном отделении ОВПО на платной основе осуществляется ОВПО самостоятельно.
4. Поступающему предоставляется бесплатное обучение на государственном образовательном заказе, если обучение ими осуществляется впервые в соответствии с пунктом 2 статьи 8 Закона.
5. Прием граждан Республики Казахстан, иностранцев, лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан, и лиц без гражданства, постоянно проживающих в Республике Казахстан, для обучения на подготовительном отделении ОВПО по государственному образовательному осуществляется по результатам конкурсного отбора ОВПО.
6. Прием документов для участия в конкурсе осуществляется в электронной форме республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения на интернет – ресурсе "Центр Болонского процесса и академической мобильности" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – Центр). При отсутствии возможности предоставления документов в электронного форме прием осуществляется в бумажном виде.
7. Для поступления на подготовительные отделения ОВПО граждане Республики Казахстан в Центр предоставляют следующие документы:
1) электронном или в бумажном виде заявление о приеме в произвольной форме;
2) электронную копию или бумажный вариант документа, удостоверяющего личность;
3) электронную копию документа или бумажный вариант о среднем общем (общем среднем), начальном профессиональном (техническом и профессиональном), среднем профессиональном (послесреднем) образовании и приложения к нему;
4) медицинскую справку по форме утвержденную согласно подпункта 31) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения Республики Казахстан".
8. Для поступления на подготовительные отделения ОВПО иностранцы, лица казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан и лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан через Центр предоставляют следующие документы:
1) электронном или в бумажном виде заявление о приеме в произвольной форме;
2) электронную копию или бумажный вариант документа, удостоверяющего личность;
3) электронную копию или бумажный вариант документа об образовании и приложения к нему и сканированный нотариально засвидетельствованный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке), включая перевод печати;

4) "Қазақстан Республикасының Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің 7-бабының 31) тармақшасына сәйкес бекітілген нысан бойынша медициналық анықтама.
9. Тұлғалар оқуға қабылдағаннан кейін, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы № 8 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5135 болып тіркелген) бекітілген Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидаларына сәйкес шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжаттар нострификация рәсімінен өтеді.
10. Конкурсқа қатысу үшін өтініштерді қабылдау Орталық арқылы күнтізбелік жылдың 5 тамызы мен 5 қыркүйегі аралығында жүргізіледі.
11. Ұсынылған құжаттарды Орталық осы Қағидалардың 7 және 8-тармақтарына сәйкестігіне құжаттар тіркелген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде тексереді.
Орталық ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың 7 және 8-тармақтарына сәйкес болған жағдайда, құжаттар тіркелген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде құжаттар тапсыруды тіркеу кезінде көрсетілген электрондық поштаға хабарлама жолдайды. Осы Қағидалардың 7 және 8-тармақтарында көрсетілген ұсынылған құжаттар сәйкес келмеген жағдайда түсушіге құжаттарды тіркеуден бас тарту туралы хабарлама жіберіледі. Бұл ретте, үміткерге оқуға түсу үшін құжаттарды тіркеуден бас тарту туралы хабарламаны алғаннан бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде конкурсқа қатысу үшін қайта тіркеуден өту мүмкіндігі беріледі.
12. Конкурстық іріктеуді өткізу үшін ЖОО оқытушылары қатарынан қабылдау комиссиясы құрылады және Комиссия мүшелерінің құрамынан комиссия төрағасы сайланады. Комиссия мүшелерінің саны оның төрағасын қоса алғанда тақ болып табылады. Конкурстық іріктеуді қабылдау комиссиясы күнтізбелік жылдың 10-15 қыркүйегі аралығында өткізеді.
13. Конкурстық іріктеуді жүргізу тәртібін ЖЖОКБҰ әзірлейді және бекітеді. Конкурстық іріктеуді өткізу кестесін, өткізу күнін, уақыты мен орнын қабылдау комиссиясының төрағасы бекітеді және оқуға түсушілердің назарына құжаттарды қабылдау басталғанға дейін жеткізіледі. Тыңдаушылар өздері таңдаған ЖЖОКБҰ-да конкурстық іріктеуден өтеді.
14. ЖЖОКБҰ өткізетін конкурстық іріктеуден өту кезінде тыңдаушы оның жеке басын куәландыратын құжатты және құжаттың тіркелгені туралы хабарламаны ұсынады.
15. Конкурстық іріктеуді өткізу қорытындылары еркін нысанда Комиссия хаттамасымен ресімделеді және оған комиссия төрағасы мен барлық қатысып отырған Комиссия мүшелері қол қояды.
Қабылдау комиссиясының хаттамасы негізінде мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша ЖЖОКБҰ-ның дайындық бөлімдеріне тыңдаушыларды қабылдау туралы шешім шығарылады және күнтізбелік жылдың 25 қыркүйегіне дейінгі мерзімде конкурстық іріктеуден өткен Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктердің, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын ұлты қазақ адамдардың және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдардың назарына жеткізіледі.
ЖЖОКБҰ меншік нысанына қарамастан конкурстық іріктеу аяқталған күні оның нәтижелерін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігіне береді.

4) медицинскую справку по форме утвержденную согласно подпункта 31) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения Республики Казахстан".
9. Документы об образовании, выданные зарубежными организациями образования, проходят процедуру нострификации в соответствии с Правилами признания и нострификации документов об образовании, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2008 года № 8 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5135), после зачисления лиц.
10. Прием документов для участия в конкурсе проводится Центром с 5 августа по 5 сентября календарного года.
11. Представленные документы проверяются Центром на соответствие пунктов 7 и 8 настоящих Правил в течение 3 (трех) рабочих дней со дня регистрации документов.
В случае соответствия представленных документов, указанных в пунктах 7 и 8 настоящих Правил в течение 3 (трех) рабочих дней со дня регистрации документов, Центр направляет уведомление о регистраций на электронную почту указанную при регистрации подаче документов. В случае несоответствия представленных документов, указанных в пунктах 7 и 8 настоящих Правил поступающему направляется уведомление об отказе регистрации документов., Поступающему предоставляется возможность повторно пройти регистрацию для участия в конкурсе в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения уведомления об отказе в регистрации документов.
12. Для проведения конкурсного отбора создается приемная комиссия из числа преподавателей вуза и из состава членов комиссии избирается председатель комиссии. Количество членов комиссии является нечетным включая его председателя. Конкурсный отбор проводится приемной комиссией в период с 10 по 15 сентября календарного года.
13. Порядок проведения конкурсного отбора разрабатываются и утверждаются ОВПО. Расписание проведения конкурсного отбора, дата, время и место проведения, утверждается председателем приемной комиссии и доводится до сведения поступающих до начала приема документов. Поступающие проходят конкурсный отбор в выбранными ими ОВПО.
14. При прохождении конкурсного отбора проводимого ОВПО поступающий, предъявляет документ удостоверяющий его личность и уведомление о регистрации документа.
15. Итоги проведения конкурсного отбора оформляются, протоколом приемной комиссии в произвольной форме и подписывается председателем и всеми присутствующими членами комиссии.
На основании протокола приемной комиссии выносится решение о зачислении слушателей на подготовительные отделения ОВПО по государственному образовательному заказу и доводится до сведения граждан Республики Казахстан, иностранцев, лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан и лиц без гражданства, постоянно проживающих в Республике Казахстан, прошедших конкурсный отбор в срок до 25 сентября календарного года.
ОВПО независимо от формы собственности в день завершения конкурсного отбора передают его результаты в Министерство образования и науки Республики Казахстан.

16. Дайындық бөлімдерінің тыңдаушылары қатарына қабылдауды ЖЖОКБҰ-ның қабылдау комиссиялары күнтізбелік жылдың 25-28 қыркүйегі аралығында өткізеді.
17. ЖЖОКБҰ-лар тыңдаушыларды оқуға қабылдаған күннен бастап он жұмыс күні ішінде дайындық бөлімдеріне қабылдау туралы бұйрықтардың көшірмелерін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігіне ұсынады.
18. Дайындық бөлімдерінде оқыту күндізгі және қашықтықтан оқыту нысанында жүзеге асырылады. Сабақтар күнтізбелік жылдың 1 қазанынан басталады. Оқу мерзімі – 9 ай.
19. Дайындық бөлімдерінің тыңдаушылары үшін қашықтықтан оқыту:
1) дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы болған жағдайда;
2) растайтын құжаттарды ұсына отырып, бала туылған кезде, бала үш жасқа толғанға дейін оны асырап алу;
3) Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын, оқу жылы ішінде тұрғылықты жері бойынша кеткен және шекараның жабылуы, карантин жариялануы себебінен және оларға байланысты емес өзге де мән-жайлар бойынша қайтып оралуға мүмкіндігі жоқ ұлты қазақ адамдар үшін ұсынылады.
20. Оқуды аяқтағаннан кейін тыңдаушыларға оқуды аяқтағаны туралы анықтама (еркін нысандағы) беріледі.
21. Дайындық бөлімдерінің тыңдаушыларын ЖЖОКБҰ-дан оқудан шығаруға:
1) тыңдаушының өз еркімен оқудан шығу туралы өтініші;
2) ЖЖОКБҰ-ның ішкі тәртібін бұзуы негіз болып табылады.
Тыңдаушыны ЖЖОКБҰ-дан шығару ЖЖОКБҰ басшысының бұйрығымен ресімделеді, оның көшірмесі оқудан шыққан күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігіне жіберіледі.
22. ЖЖОКБҰ-лар жыл сайын күнтізбелік жылдың 15 шілдесінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігіне дайындық бөлімдерінің өткен кезеңдегі жұмысы туралы қорытынды есеп береді.
23. ЖЖОКБҰ-лар дайындық бөлімдері тыңдаушыларының статистикалық және паспорттық есебін жүргізеді.

16. Зачисление в число слушателей подготовительных отделений проводится приемными комиссиями ОВПО с 25 по 28 сентября календарного года.
17. ОВПО в течении десяти рабочих дней со дня зачисления слушателей представляют копии приказов о зачислении на подготовительные отделения в Министерство образования и науки Республики Казахстан.
18. Обучение на подготовительных отделениях осуществляется по очной и дистанционной форме обучения. Занятия начинаются с 1 октября календарного года. Срок обучения составляет 9 месяцев.
19. Дистанционное обучение для слушателей подготовительных отделений предоставляется:
1) при наличии заключения врачебно-консультативной комиссии;
2) при рождении, усыновление (удочерение) ребенка до достижения им возраста трех лет с представлением подтверждающих документов;
3) для лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан, выехавшие по месту жительства в течении учебного года и не имеющих возможность вернуться по причине закрытия границы, объявления карантина и иным, не зависящим от них обстоятельствам.
20. После окончания обучения, слушателям выдается справка (в произвольной форме) о завершении обучения.
21. Основаниями для отчисления ОВПО слушателей подготовительных отделений являются:
1) заявление об отчислении слушателя по собственному желанию;
2) нарушение Правил внутреннего распорядка ОВПО.
Отчисление слушателя из ОВПО оформляется приказом руководителя ОВПО, копия которого в течение трех рабочих дней со дня отчисления направляется в Министерство образования и науки Республики Казахстан.
22. ОВПО ежегодно не позднее 15 июля календарного года представляют в Министерство образования и науки Республики Казахстан. итоговый отчет о работе подготовительных отделений за прошедший период.
23. Статистический и паспортный учет слушателей подготовительных отделений ведется ОВПО.