Саран қаласы мен Ақтас кенті халқына тұрғын үй көмегін көрсету көлемі мен тәртібі туралы Ережені анықтау туралы
Қарағанды облысы Саран қаласы мәслихатының 44 сессиясының 2011 жылғы 22 желтоқсандағы N 676 шешімі. Қарағанды облысы Саран қаласының Әділет басқармасында 2011 жылғы 29 желтоқсанда N 8-7-129 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 2024 жылғы 28 наурыздағы № 103 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 28.03.2024 № 103 шешімімен (оның алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО ескертпесі.
Мәтінде авторлық орфография және пунктуация сақталған.
Ескерту. Тақырыбына өзгеріс енгізілді - Қарағанды облысы Саран қаласы мәслихатының 9 сессиясының 2012.09.28 N 102 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 қаулысына сәйкес, Саран қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 15.06.2023 № 32 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1. Саран қаласы мен Ақтас кенті халқына тұрғын үй көмегін көрсету көлемі мен тәртібі туралы Ереже анықталсын.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - Қарағанды облысы Саран қаласы мәслихатының 9 сессиясының 2012.09.28 N 102 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Осы шешім алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2011 жылғы 12 желтоқсанда туындаған қатынастарға таратылады.
Сессия төрағасы,
мәслихат хатшысы Р. Бекбанов
Саран қалалық мәслихатының
2011 жылғы 22 желтоқсандағы
44 сессиясының N 676 шешімімен
бекітілді
Саран қаласы мен Ақтас кенті халқына тұрғын үй көмегін көрсету
көлемі мен тәртібі туралы
Ережесі
Осы Саран қаласы мен Ақтас кенті халқына тұрғын үй көмегін көрсету көлемі мен тәртібі туралы Ереже (бұдан әрі – Ереже) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына, "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі Заңына, "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 5 шілдедегі Заңына, "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" (бұдан әрі – Тұрғын үй көмегі ережесі) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 қаулысына, "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі № 512 қаулысына сәйкес әзірленді, Саран қаласы мен Ақтас кентінің отбасыларына (азаматтарына) тұрғын үй көмегін көрсету көлемі мен тәртібін айқындайды.

Об определении Правил о размере и порядке оказания жилищной помощи населению города Сарани и поселка Актас
Решение 44 сессии Саранского городского маслихата Карагандинской области от 22 декабря 2011 года N 676. Зарегистрировано Управлением юстиции города Сарани Карагандинской области 29 декабря 2011 года N 8-7-129. Утратило силу решением Саранского городского маслихата Карагандинской области от 28 марта 2024 года № 103
Сноска. Утратило силу решением Саранского городского маслихата Карагандинской области от 28.03.2024 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными решением 9 сессии Саранского городского маслихата Карагандинской области от 28.09.2012 N 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в республике Казахстан", "О жилищных отношениях", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи", Саранский городской маслихат РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула – в редакции решения Саранского городского маслихата Карагандинской области от 15.06.2023 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
1. Определить прилагаемые Правила о размере и порядке оказания жилищной помощи населению города Сарани и поселка Актас.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решением 9 сессии Саранского городского маслихата Карагандинской области от 28.09.2012 N 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяются на отношения, возникшие с 12 декабря 2011 года.
Председатель сессии,
секретарь маслихата Р. Бекбанов
Утверждены
решением 44 сессии
Саранского городского маслихата
от 22 декабря 2011 года N 676
Правила
о размере и порядке оказания жилищной помощи
населению города Сарани и поселка Актас
Настоящие Правила о размере и порядке оказания жилищной помощи населению города Сарани и поселка Актас (далее – Правила) разработаны в соответствии Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", Законом Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" (далее – Правила жилищной помощи), постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам", определяют размер и порядок предоставления жилищной помощи семьям (гражданам) города Сарани и поселка Актас.

Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 22.12.2020 № 585 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 22.12.2020 № 585 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1. Осы Ережеде келесі ұғымдар пайдаланылады:
1) алушы – өз атынан немесе отбасы мүшелерінің атынан тұрғын үй көмегін алуға өтініш білдірген тұлға;
2) есеп - кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкі шығындарының төлеміне, коммуналдық қызметтерді және байланыс қызметтерін тұтынуға, жергілікті атқарушы органмен жеке тұрғын үй қорынан жалдап алынған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысын төлеуге, қызметтерді жеткізушілермен электрондық тасымалдағышта, немесе қағаз тасымалдағышта тұрғын үй көмегін тағайындау мерзіміне берілетін құжат (түбіртек, хабарлама, анықтама);
3) коммуналдық қызметтер - тұрғын үйде (тұрғын ғимаратта) көрсетілетін және сумен жабдықтауды, кәрізді, газбен жабдықтауды, электрмен жабдықтауды, жылумен жабдықтауды, қоқысты әкету мен лифт қызметін көрсетуді қамтитын қызметтер;
4) Алынып тасталды - Қарағанды облысы Саран қаласы мәслихатының 2012.04.26 N 53 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
5) Алынып тасталды - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 22.12.2020 № 585 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен;
6) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеу – ғимараттың (объектінің) негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерінің өзгертілулеріне байланысы жоқ нақты және сапалық тозуын жою бойынша, қажеттілігі бойынша сындарлы элементтер мен инженерлік жабдықтар жүйелерінің ауыстырылуымен, құрылыстық және ұйымдастырушылық-техникалық шаралар кешені;
7) Алынып тасталды - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 22.12.2020 № 585 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен;
8) аз қамтылған отбасының (азаматтың) жиынтық табысы – тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірілген тоқсанның алдындағы тоқсанда отбасы (азамат) кірістерінің жалпы сомасы;
9) отбасы – некеден (ерлі-зайыптылықтан), туыстықтан, жекжаттықтан, бала асырап алудан немесе балаларды тәрбиеге алудың өзге де нысандарынан туындайтын және отбасы қатынастарын нығайтып, дамытуға септігін тигізуге арналған мүліктік және жеке мүліктік емес құқықтар мен міндеттерге байланысты адамдар тобы;

Сноска. Преамбула - в редакции решения Саранского городского маслихата Карагандинской области от 22.12.2020 № 585 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок - в редакции решения Саранского городского маслихата Карагандинской области от 22.12.2020 № 585 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) получатель – лицо, обратившееся от себя лично или от имени семьи за назначением жилищной помощи и получившее жилищную помощь;
2) счет-документ (квитанция, извещение, справка) на оплату расходов общего имущества объекта кондоминиума, потребления коммунальных услуг и услуг связи, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, который предоставляется на электронном носителе поставщиками услуг, либо на бумажном носителе за период назначения жилищной помощи;
3) коммунальные услуги - услуги, предоставляемые в жилом доме (жилом здании) и включающие водоснабжение, канализацию, газоснабжение, электроснабжение, теплоснабжение, мусороудаление и обслуживание лифтов;
4) исключен - решением Саранского городского маслихата Карагандинской области от 26.04.2012 N 53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5) исключен - решением Саранского городского маслихата Карагандинской области от 22.12.2020 № 585 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования);
6) капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума – комплекс строительных и организационно-технических мероприятий по устранению физического и морального износа, не связанных с изменениями основных технико-экономических показателей здания (объекта), с заменой при необходимости конструктивных элементов и систем инженерного оборудования;
7) исключен - решением Саранского городского маслихата Карагандинской области от 22.12.2020 № 585 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования);
8) совокупный доход малообеспеченной семьи (гражданина) – общая сумма доходов семьи (гражданина) за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи;
9) семья - круг лиц, связанных имущественными и личными неимущественными правами и обязанностями, вытекающими из брака (супружества), родства, свойства, усыновления (удочерения) или иной формы принятия детей на воспитание и призванными способствовать укреплению и развитию семейных отношений;

10) өтініш беруші – өз атынан немесе отбасы мүшелерінің атынан тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірген тұлға;
11) уәкілетті орган – "Саран қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
12) шекті жол берілетін шығыстар үлесі – аз қамтылған отбасының (азаматтың) бір айда кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге, коммуналдық қызметтер мен телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға, мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды пайдалануға жұмсаған шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің аз қамтылған отбасының (азаматтың) жиынтық кірісіне проценттік қатынасы;
13) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға, олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды, мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға.
Ескерту. 1 тармаққа өзгерістер енгізілді - Қарағанды облысы Саран қаласы мәслихатының 2012.04.26 N 53 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 21.06.2018 № 293 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.11.2019 № 462 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.12.2020 № 585 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. Тұрғын үй көмегі жергілікті бюджет қаражаты есебінен Қазақстан Республикасының аумағындағы жалғыз тұрғынжай ретінде меншік құқығында тұрған тұрғынжайда тұрақты тіркелген және тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға), сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды жалдаушыларға (қосымша жалдаушыларға):
кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жұмсалатын шығыстарға;
коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға;
мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалға алған тұрғынжайды пайдаланғаны үшін шығыстарды төлеуге беріледі.
Аз қамтылған отбасылардың (азаматтардың) тұрғын үй көмегiн есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетiлген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың сомасы ретiнде айқындалады.
Шекті жол берілетін шығыстар деңгейі отбасының жиынтық табысының жеті пайызы мөлшерінде белгіленеді.
Тұрғын үй көмегі аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жеткізушілер ұсынған ай сайынғы жарналар туралы шоттарға және шығыстар сметасына сәйкес бюджет қаражаты есебінен көрсетіледі.

10) заявитель (физическое лицо) – лицо, обратившееся от себя лично или от имени семьи за назначением жилищной помощи;
11) уполномоченный орган – государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Сарани";
12) доля предельно-допустимых расходов – отношение предельно-допустимого уровня расходов малообеспеченной семьи (гражданина) в месяц на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, к совокупному доходу малообеспеченной семьи (гражданина) в процентах;
13) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решениями Саранского городского маслихата Карагандинской области от 26.04.2012 N 53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 21.06.2018 № 293 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.11.2019 № 462 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.12.2020 № 585 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
2. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно зарегистрированным и проживающим в жилище, которое находится на праве собственности как единственное жилище на территории Республики Казахстан, а также нанимателям (поднанимателям) жилища из государственного жилищного фонда и жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, на оплату:
расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума;
потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций;
расходов за пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Расходы малообеспеченных семей (граждан), принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.
Уровень предельно-допустимых расходов устанавливается к совокупному доходу семьи в размере семи процентов.
Жилищная помощь оказывается по предъявленным поставщиками счетам о ежемесячных взносах на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума согласно смете расходов и счетам на оплату коммунальных услуг за счет бюджетных средств малообеспеченным семьям (гражданам).

Ескерту. 2 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 22.12.2020 № 585 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2-1. Алынып тасталды - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 22.12.2020 № 585 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2-2. Алынып тасталды - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 22.12.2020 № 585 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3. алынып тасталды - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 15.02.2013 N 158 (қолданысқа енгізу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімімен.
2-тарау. Көрсетілетін тұрғын үй көмегінің мөлшерін анықтау
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 22.12.2020 № 585 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
4. Тұрғын үй көмегі уәкілетті органдармен келесі тәртіпте беріледі:
1) өтемақымен қамтылған тұрғын үй алаңының нормалары отбасының әрбір мүшесіне ұсынылған тұрғын үй заңдар жинағымен бекітілген тұрғын үй нормаларына балама және бір бөлмелі пәтерлерде тұратындар үшін - пәтердің жалпы алаңы, көп бөлмелі пәтерлерде тұратын бір адамға шаққанда он сегіз шаршы метрді құрайды. Жалғыз басты тұрып жатқан зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдар, көп бөлмелі пәтерлерде тұратындар үшін алаңның әлеуметтік нормасы - қырық шаршы метр, көп бөлмелі пәтерлерде тұратын жалғыз басты азаматтардың басқа санаттары үшін әлеуметтік нормасы - отыз шаршы метр;
2) нақты шығындар бойынша бір адамның газды тұтыну нормасы - айына 10 килограмнан артық емес мөлшерде;
3) қатты отынды тұтыну:
1 шаршы метр алаңды жылытуға (жылыту маусымын есепке алғанда) 1-2 қабатта салынған үйлер үшін 161 килограмм көмір, 3-5 қабатта салынған үйлер үшін 1 шаршы метр алаңды жылытуға (жылыту маусымын есепке алғанда) 98 килограмм көмір;
жылыту маусымының ұзақтығы - 7 ай;
тұрғын үй көмегін есептеу барысында статистика органдарының мәліметтері бойынша өткен тоқсандағы Саран қаласында қалыптасқан көмір бағасы пайдаланылады;
4) нақты шығындар бойынша отбасына электр қуатын 150 киловаттан артық емес мөлшерде тұтыну;
5) кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге арналған шығыс нормалары, қоқысты жою, басқару формасы қандай болса да (пәтер иелерінің кооперативі, өзін-өзі басқару комитеті, үй комитеттері және заңды басқару формасын ресімдеушілер), тарифті бекітетін орган немесе қызметті ұсынушылардың бекіткен тарифтері негізінде тағайындалады;

Сноска. Пункт 2 - в редакции решения Саранского городского маслихата Карагандинской области от 22.12.2020 № 585 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
2-1. Исключен - решением Саранского городского маслихата Карагандинской области от 22.12.2020 № 585 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
2-2. Исключен - решением Саранского городского маслихата Карагандинской области от 22.12.2020 № 585 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
3. исключен - решением Саранского городского маслихата Карагандинской области от 15.02.2013 N 158 (порядок введения в действие см. в п. 3).
Глава 2. Определение нормативов оказания жилищной помощи
Сноска. Заголовок - в редакции решения Саранского городского маслихата Карагандинской области от 22.12.2020 № 585 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
4. Жилищная помощь предоставляется уполномоченным органом в следующем порядке:
1) нормы площади жилья, обеспечиваемой компенсационными мерами, эквивалентны нормам предоставления жилья на каждого члена семьи, установленным жилищным законодательством и составляет восемнадцать квадратных метров на человека в многокомнатных квартирах, для проживающих в однокомнатных квартирах - общая площадь квартиры. Социальная норма площади для одиноко проживающих пенсионеров и лиц с инвалидностью, проживающих в многокомнатных квартирах – сорок квадратных метров, социальная норма для других категорий одиноко проживающих граждан, проживающих в многокомнатных квартирах – тридцать квадратных метров;
2) норма потребления газа по фактическим расходам, но не более 10 килограммов в месяц на одного человека;
3) потребление твердого топлива:
161 килограмм угля на отопление 1 квадратного метра площади для домов 1-2 этажной постройки (в расчете на отопительный сезон), 98 килограмм угля на отопление 1 квадратного метра площади для домов 3-5 этажной постройки (в расчете на отопительный сезон);
длительность отопительного сезона - 7 месяцев;
при расчете жилищной помощи применяются цены на уголь, сложившиеся в городе Сарани за истекший квартал, по данным органов статистики;
4) потребление электроэнергии на семью по фактическим расходам, но не более 150 киловатт;
5) нормы расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, мусороудаления, независимо от формы управления (кооперативов собственников квартир, комитет самоуправления, домовые комитеты, оформившие юридическую форму правления), устанавливаются на основе тарифов, утвержденных поставщиками услуг или органом, утверждающим тариф;

6) суық суды, кәрізді, жылуды тұтыну нормалары, табиғи монополияларды реттеу жөніндегі аумақтық өкілетті органдарда қолданатын (монополиялық қызмет) көрсетілетін қызметтерге тарифтерді (құнын) бекіткен кезде коммуналдық қызметті босату нормаларына эквивалентті. Тұрғын үй көмегін санау, табиғи монополияларды реттеу жөніндегі органмен бекітілген, тариф негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 4 тармаққа өзгерістер енгізілді - Қарағанды облысы Саран қаласы мәслихатының 2012.04.26 № 53 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.11.2019 № 462 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.12.2020 № 585 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.06.2023 № 32 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
5. алынып тасталды - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 15.02.2013 N 158 (қолданысқа енгізу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) шешімімен.
6. Телекоммуникациялық қызметтер көрсетілгені үшін төленетін абоненттік төлем тарифтері соммасының өсуі, Қазақстан Республикасының Үкіметі орнатқан тәртіпте, өтемақыға жатқызылады.
3-тарау. Тұрғын үй көмегін тағайындау және төлеу тәртібі
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 22.12.2020 № 585 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
7. Тұрғын үй көмегі өкілетті органмен, жеке тұлғаларға олардың тіркелген жері бойынша тағайындалады.
8. Алынып тасталды - Қарағанды облысы Саран қаласы мәслихатының 2012.04.26 N 53 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
9. Алынып тасталды - Қарағанды облысы Саран қаласы мәслихатының 9 сессиясының 2012.09.28 N 102 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
10. Дау-жанжал туған жағдайда, немесе сәйкес келмейтін, келіспеген жағдайда тұрғын үй көмегін тағайындау мәселесі сот арқылы шешіледі.
11. Тұрғын үй көмегі қолма-қол немесе қолма-қол ақысыз үлгіде беріледі. Қолма-қол ақысыз төлемнің үлгісі – бұл ақшалай қаражаттарды қызметтерді жеткізушілердің есеп шоттарына аудару, сондай-ақ кондоминиум объектілерін басқарушы органдардың есеп шоттарына (ағымдағы, жинақтаушы) аудару.
Тұрғын үй көмегінің сомасын коммуналдық қызметтерді жеткізушілердің есеп шоттарына аудару мүмкін болмаған жағдайда, (кәсіпорынның таратылуы, қайта құрылу, банктік реквизиттерінің өзгеруі, қатты отынды сатып алу төлемі, телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемнің көтерілуіне байланыс қызметтері) ол өтініш беруші қызметтерін пайдаланушы басқа жеткізушілердің арасында үлестіріледі немесе қолма-қол жолымен төленеді. Қолма-қол үлгісі ақшалай төлем түрінде белгіленеді, берілген операция түрін азаматтардың салымы бойынша есеп шоттарына аударуға Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің лицензиясы бар, екінші деңгейдегі банктер мен ұйымдар арқылы жүзеге асырылады, азаматтардың жеке шоттарына ақша аударылады. Жеке шотын ашу үшін өтініш беруші, екінші деңгейлі банкте, немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің лицензиясы бар ұйымдарда ашылған есеп шотын ұсынады. Тұрғын үй көмегін өткен айлық бюджеттік қаржы есебінен уәкілетті орган жүргізеді.

6) нормы потребления холодной воды, канализации, отопления эквивалентны нормам отпуска коммунальных услуг, применяемых территориальным уполномоченным органом по регулированию естественных монополий (монополистической деятельности), при утверждении ими тарифов (цен) на оказываемые услуги. Расчет жилищной помощи производится на основании тарифа, утвержденного органом по регулированию естественных монополий.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными решениями Саранского городского маслихата Карагандинской области от 26.04.2012 N 53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.11.2019 № 462 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.12.2020 № 585 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 15.06.2023 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
5. исключен - решением Саранского городского маслихата Карагандинской области от 15.02.2013 N 158 (порядок введения в действие см. в п. 3).
6. Сумма повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций подлежит компенсации в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Глава 3. Порядок назначения и выплаты жилищной помощи
Сноска. Заголовок - в редакции решения Саранского городского маслихата Карагандинской области от 22.12.2020 № 585 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
7. Жилищная помощь назначается уполномоченным органом физическим лицам по месту их регистрации.
8. Исключен - решением Саранского городского маслихата Карагандинской области от 26.04.2012 N 53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Исключен - решением 9 сессии Саранского городского маслихата Карагандинской области от 28.09.2012 N 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В случае возникновения конфликтных, спорных или нестандартных ситуаций решение вопроса о назначении жилищной помощи может быть решено в судебном порядке.
11. Жилищная помощь предоставляется в безналичной и наличной форме.
Безналичная форма – это перечисление денежных средств на расчетные счета поставщиков услуг, а так же на счета (текущий, накопительный) органа управления объектом кондоминиума.
В случае невозможности перечисления суммы жилищной помощи на расчетный счет поставщика коммунальных услуг (ликвидация предприятия, реорганизация, изменение банковских реквизитов, оплата приобретения твердого топлива, услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций) она распределяется между другими поставщиками, услугами которых пользуется заявитель или выплачивается наличным путем. Наличная форма устанавливается в виде денежных выплат, которая осуществляется через банки второго уровня или организации, имеющими лицензии Национального Банка Республики Казахстан на осуществление данного вида операций, путем зачисления на лицевые счета граждан. Для зачисления на лицевые счета заявитель предоставляет лицевой счет, открытый в банке второго уровня или организации, имеющей лицензию Национального Банка Республики Казахстан. Выплата жилищной помощи осуществляется уполномоченным органом за счет бюджетных средств за истекший месяц.

4-тарау. Тұрғын үй көмегін көрсету мерзімдері және кезеңділігі
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 22.12.2020 № 585 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
12. Тұрғын үй көмегін тағайындау оны алуға өтініш білдірген айдан бастап ағымдағы тоқсанның соңына дейінгі мерзімде жүзеге асырылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 30.06.2014 № 347 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
13. Алынып тасталды - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 30.06.2014 № 347 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
14. Алынып тасталды - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 30.06.2014 № 347 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
15. Тұрғын үй көмегін алушылар он күннің ішінде өз үйінің жеке меншік үлгісінің, отбасы құрамы және жиынтық табысы өзгеруінің қандайда жағдайлары туралы уәкілетті органдарға хабарлауы қажет.
Тұрғын үй көмегінің аса жоғары немесе төмен сомасын тағайындауға әкеліп соқтырған, дұрыс емес ақпарат ұсынған жағдайда, көмекті тағайындау және төлеу оны тағайындау кезеңіне тоқтатылады, ал тұрғын үй көмегі түрінде алынған сомалар ерікті тәртіппен, бас тартқан жағдайда – сот тәртібінде қайтаруға жатады.
16. Коммуналдық қызметтердің тарифтерін өзгерту кезінде, тарифтің өзгергені жайлы өкілетті органға құжатты ұсынған айдан бастап табиғи монополияларды реттеу жөніндегі өкілетті органның қайта бекіткен тарифі бойынша көмекті тағайындау жүргізіледі.
17. Көмекке құқылыларды анықтау кезінде басқа қалаларда уақытша тұратыны тиісті құжаттармен дәлелденген тұлғалар (оқушылар, студенттер) есепке алынбайды.
5-тарау. Тұрғын үй көмегіне өтініш білдіру және есептеу тәртібі
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 22.12.2020 № 585 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
18. Аз қамтылған отбасы (азамат) (не нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) тұрғын үй көмегін тағайындау үшін Мемлекеттік корпорацияға және (немесе) "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы Тұрғын үй көмегі Ережесінің 4-тармағына сәйкес құжаттарды ұсына отырып, жүгінеді.

Глава 4. Сроки и периодичность предоставления жилищной помощи
Сноска. Заголовок - в редакции решения Саранского городского маслихата Карагандинской области от 22.12.2020 № 585 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
12. Назначение жилищной помощи осуществляется с месяца обращения за ее получением на срок до конца текущего квартала. Месяцем обращения считается месяц подачи заявления с прилагаемыми документами.
Сноска. Пункт 12 - в редакции решения Саранского городского маслихата Карагандинской области от 30.06.2014 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
13. исключен решением Саранского городского маслихата Карагандинской области от 30.06.2014 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
14. исключен решением Саранского городского маслихата Карагандинской области от 30.06.2014 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
15. Получателям жилищной помощи необходимо в течение десяти дней информировать уполномоченный орган о любых изменениях формы собственности своего жилья, состава семьи и совокупного дохода.
В случае предоставления заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой назначение завышенной или незаконной суммы жилищной помощи, назначение и выплата помощи прекращается на период ее назначения, а незаконно полученные в виде жилищной помощи суммы подлежат возврату в добровольном порядке, а в случае отказа – в судебном порядке.
16. При изменении тарифов на коммунальные услуги, производится назначение помощи по вновь утвержденному уполномоченным органом по регулированию естественных монополий тарифу с месяца предоставления в уполномоченный орган документа об изменении тарифа.
17. При определении права на пособие в семье не учитываются лица (учащиеся, студенты), временно проживающие в других городах, что подтверждается соответствующим документом.
Глава 5. Порядок обращения и начисления жилищной помощи
Сноска. Заголовок - в редакции решения Саранского городского маслихата Карагандинской области от 22.12.2020 № 585 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
18. Для назначения жилищной помощи малообеспеченная семья (гражданин) (либо его представитель по нотариально заверенной доверенности) обращается в Государственную корпорацию и (или) посредством веб-портала "электронного правительства" с предоставлением документов согласно пункту 4 Правил жилищной помощи.

Аз қамтылған отбасы (азамат) (не нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) қайта жүгінген кезде осы Ереженің 18-5-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, отбасының табыстарын растайтын құжаттарды және коммуналдық шығыстарға шоттарды ғана ұсынады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 22.12.2020 № 585 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
18-1. Алынып тасталды - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 22.12.2020 № 585 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
18-2. Алынып тасталды - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 22.12.2020 № 585 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
18-3. Алынып тасталды - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 22.12.2020 № 585 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
18-4. Алынып тасталды - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 22.12.2020 № 585 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
18-5. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м. а. 2020 жылғы 16 қазандағы № 539 (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 23 қазанда № 21500 болып тіркелген) бекіткен, "Тұрғын үй көмегін тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларының 9-тармағының 3-тармақшасында және 12-тармағында көзделген мерзімдер мен тәртіпте тұрғын үй көмегін көрсетуден бас тартады.
Ескерту. Ереже 18-5 тармақпен толықтырылды - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 21.06.2018 № 293 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 15.06.2023 № 32 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
18-6. Алынып тасталды - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 22.12.2020 № 585 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
19. Қажеттілігіне қарай уәкілетті орган тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірген отбасының материалдық-тұрмыстық жағдайын тексеруге құқығы бар. Тексеру актісі тұрғын үй көмегін алушының жеке ісіне тіркеледі.

При повторном обращении малообеспеченная семья (гражданин) (либо его представитель по нотариально заверенной доверенности) представляет только подтверждающие документы о доходах семьи и счета на коммунальные расходы, за исключением случая, предусмотренного пунктом 18-5 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 18 - в редакции решения Саранского городского маслихата Карагандинской области от 22.12.2020 № 585 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
18-1. Исключен - решением Саранского городского маслихата Карагандинской области от 22.12.2020 № 585 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
18-2. Исключен - решением Саранского городского маслихата Карагандинской области от 22.12.2020 № 585 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
18-3. Исключен - решением Саранского городского маслихата Карагандинской области от 22.12.2020 № 585 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
18-4. Исключен - решением Саранского городского маслихата Карагандинской области от 22.12.2020 № 585 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
18-5. Уполномоченный орган отказывает в предоставлении жилищной помощи в сроки и порядке, предусмотренными подпунктом 3 пункта 9 и пунктом 12 Правил по оказанию государственной услуги "Назначение жилищной помощи", утвержденных и. о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 539 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 октября 2020 года № 21500).
Сноска. Правила дополнены пунктом 18-5 в соответствии с решением Саранского городского маслихата Карагандинской области от 21.06.2018 № 293 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции решения Саранского городского маслихата Карагандинской области от 15.06.2023 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
18-6. Исключен - решением Саранского городского маслихата Карагандинской области от 22.12.2020 № 585 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
19. При необходимости уполномоченный орган имеет право обследовать материально - бытовое положение семьи, обратившейся за назначением жилищной помощи. Акт обследования приобщается в личное дело получателя жилищной помощи.

20. Өкілетті органға ұсынған құжаттарды қарастыру нәтижелері бойынша, өтініш берушінің шамасына қарай, тұрғын үй көмегін тағайындау есебі жүргізіледі.
21. Мәліметтердің шындығына сенімсіздік туған жағдайда, уәкілетті орган тұрғын үй көмегін алуға үміткер туралы қажетті ақпарат сұрауға құқылы.
22. Коммуналдық қызметтер бойынша тұрғын үй көмегін есептеу үшін коммуналдық қызметтерді көрсететіндер есептелген төлемдерді тұрғын үй көмегін тағайындау мерзімі ішінде қағаз немесе электронды түрде жібереді.
Ескерту. 22 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Саран қаласы мәслихатының 2012.04.26 N 53 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

20. По результатам рассмотрения представленных документов уполномоченным органом производится расчет начисления жилищной помощи, который выдается заявителю по мере обращения.
21. В случае возникновения сомнений в достоверности предоставляемых сведений, уполномоченный орган вправе запрашивать необходимую информацию о лице, претендующем на получение жилищной помощи.
22. Начисленные платежи по коммунальным услугам для расчета жилищной помощи предоставляются поставщиками коммунальных услуг на бумажных или электронных носителях за период назначения жилищной помощи.
Сноска. Пункт 22 в редакции решения Саранского городского маслихата Карагандинской области от 26.04.2012 N 53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).