Жастар тәжірибесін ұйымдастыру туралы
Қызылорда облысы Арал ауданы әкімдігінің 2011 жылғы 06 сәуірдегі N 38 қаулысы. Қызылорда облысының Әділет департаменті Арал аудандық Әділет басқармасында 2011 жылы 06 мамырда N 10-3-184 тіркелді. Күші жойылды - Қызылорда облысы Арал ауданы әкімдігінің 2012 жылғы 05 наурыздағы N 36 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қызылорда облысы Арал ауданы әкімдігінің 2012.03.05 N 36 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына, "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 19 маусымдағы N 836 Қаулысына сәйкес Арал ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Кәсіби мамандыққа диплом алған жұмыссыз жастарды тәжірибеден өткізуді (жастар тәжірибесі) ұйымдастыру мен қаржыландыру қағидасы осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Арал аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі:
1) халықты жұмыспен қамтуға ықпал етудің тиімді саясатын қамтамасыз етсін, халықтың нысаналы топтарын қолдау үшін қосымша шаралар қабылдасын;
2) осы қаулының орындалу барысы туралы ақпаратты тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 жұлдызына "Арал ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне жолдасын.
3. "Әлеуметтік жұмыс орындарын және жастар тәжірибесін ұйымдастыру туралы" аудан әкімдігінің 2009 жылғы 4 мамырдағы N 70 қаулысының (нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2009 жылғы 19 мамырда 10-3-138 нөмірімен тіркелген, аудандық "Толқын" газетінің 2009 жылғы 23 мамырындағы N 40 санында ресми жарияланған), "Аудан әкімдігінің 2009 жылғы 4 мамырдағы әлеуметтік жұмыс орындарын және жастар тәжірибесін ұйымдастыру туралы" аудан әкімдігінің 2010 жылғы 8 ақпанындағы N 17 қаулысының (нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2010 жылғы 1 наурызда 10-3-152 нөмірімен тіркелген, аудандық "Толқын" газетінің 2010 жылғы 3 наурыздағы N 17 санында ресми жарияланған), "Арал ауданы әкімдігінің 2009 жылғы 4 мамырдығы N 70 қаулысына ішінара өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" аудан әкімдігінің 2010 жылғы 26 тамыздағы N 106 қаулысының (нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2010 жылғы 5 қазанда 10-3-169 нөмірімен тіркелген, аудандық "Толқын" газетінің 2010 жылғы 9 қазандағы N 80 санында ресми жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

Об организации молодежной практики
Постановление Аральского районного акимата Кызылординской области от 06 апреля 2011 года N 38. Зарегистрировано Управлением юстиции Аральского района Кызылординской области 06 мая 2011 года за N 10-3-184. Утратило силу постановлением Аральского районного акимата Кызылординской области от 05 марта 2012 года N 36
Сноска. Утратило силу постановлением Аральского районного акимата Кызылординской области от 05.03.2012 N 36.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственнном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, Постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 июня 2001 года N 836 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения" акимат Аральского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить "Правила организации и финансирования профессиональной последипломной практики (молодежной практики) для безработной молодежи" согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Аральский районный отдел занятости и социальных программ" (К. Аяпов):
1) обеспечить проведение эффективной политики содействия занятости населения, предусмотреть дополнительные меры поддержки малоимущих граждан, входящих в целевые группы населения.
2) представлять информацию о ходе выполнения организации работ ежеквартально к 10 числу месяца, следующего за отчетным кварталом в государственное учреждение "Аппарат акима Аральского района".
3. Признать утратившим силу постановление акимата Аральского района от 4 мая 2009 года N 70 "Об организации социальных рабочих мест и молодежной практики" (зарегистрировано управлением юстиции Аральского района 19 мая 2009 года N 10-3-138, официально опубликовано в N 40 от 23 мая 2009 года районной газеты "Толқын"), постановление акимата Аральского района от 8 февраля 2010 года за N 17 "О внесении изменений и дополнений в постановление акимата Аральского района 4 мая 2009 года за N 70 "Об организации социальных рабочих мест и молодежной практики" (зарегистрировано управлением юстиции Аральского района 1 марта 2010 года за N 10-3-152, официально опубликовано в N 17 от 3 марта 2010 года районной газеты "Толқын"), постановление акимата Аральского района N 106 от 26 августа 2010 года "О внесении частичных изменений и дополнений в постановление акимата Аральского района N 70 от 4 мая 2009 года" (зарегистрировано управлением юстиции Аральского района 5 октября 2010 года за N 10-3-169, официально опубликовано в N 80 от 9 октября 2010 года районной газеты "Толқын").

4. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Арал ауданы әкімінің орынбасары К. Данабайға жүктелсін.
5. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Арал ауданының әкімі                           Н. Мұсабаев
Арал ауданы әкімдігінің
2011 жылғы "06" сәуірдегі
N 38 қаулысымен бекітілген
қосымша
Кәсіби мамандыққа диплом алған жұмыссыз жастарды тәжірибеден өткізуді (жастар тәжірибесі) ұйымдастыру мен қаржыландыру қағидасы       1. Жалпы ережелер
1. Кәсіби мамандыққа диплом алған жұмыссыз жастарды тәжірибеден өткізуді ұйымдастыру (әрі қарай – жастар тәжірибесі) азаматтарды әлеуметтік қолдаудың басты бір бағыты және олардың жұмысқа орналасуына қосымша ықпал жасау болып табылады.
2. Арал аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі арнайы орта, жоғары оқу орындарын бітіріп, кәсіби мамандық алған жұмыссыз жастарды өз мамандықтары бойынша тәжірибе жинақтауға, еңбек нарығындағы бәсекелестік қабілетін арттыру мақсатында жастар тәжірибесінен өткізеді.
3. Жастар тәжірибесі мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылмайтын бизнес саласында ұйымдастырылады (әрі қарай-жұмыс беруші).
4. Жастар тәжірибесін өткізуді жүзеге асыру Республикалық бюджеттен қаржыландырылады.
5. Жастар тәжірибесін ұйымдастыруды бақылау "Арал аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесімен жүргізіледі.
2. Жастар тәжірибесін ұйымдастыру
6. Арал аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі жастардың жұмысқа орналасуын талдау негізінде кәсіби оқу орындарын бітірген жұмыссыз азаматтардың санын анықтайды.
7. Арал аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі жұмыс беруші жөнінде олардың дамуы, өндірісінің кеңеюі жөніндегі мәліметтерді жинақтап жастар тәжірибесіне қатысушыларды жұмысқа қабылдау мүмкіндігін анықтайды.
8. Жұмыс берушілер жөніндегі мәліметті талдау қорытындысын негізге ала отырып, аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі жастар тәжірибесіне қатыстыруға кәсіби оқу орындарын бітірген жұмыссыз азаматтарды жасақтайды.
9. Үміткерлерді іріктеу кезінде төмендегі ерекшеліктер ескеріледі:
1) үміткерлердің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінде есепте тұруы;
2) іріктеу кезеңінде оған лайықты жұмыстың болмауы;

4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Аральского района К. Данабай.
5. Настоящее постановление водится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Аральского района                        Н. Мусабаев
Приложение к постановлению акимата
Аральского района от "06" апреля
2011 года N 38
ПРАВИЛА
организации и финансирования профессиональной после дипломной практики для безработной молодежи       1. Общие положения
1. Организация профессиональной после дипломной практики для безработной молодежи (далее – молодежная практика) является одной из направлений социальной защиты безработных граждан и к дальнейшему содействию их трудоустройству.
2. Районный отдел занятости и социальных программ - уполномоченный орган по вопросам занятости населения, осуществляет работу по организации и проведении молодежной практики среди безработной молодежи, зарегистрированных в качестве безработных в районным отделе занятости и социальных программ окончивших учебные заведения начального, среднего и высшего профессионального образования (далее профессиональные учебные заведения), созданию условии для получения первоначального опыта работы по профессии, содействию в трудоустройстве и повышению конкурентоспособности на рынке труда.
3. Молодежная практика организуется и проводится в бизнес - структурах нефинансируемых за счет средств государственного бюджета (далее - Работодатель).
4. Контроль за организацией и проведением молодежной практики осуществляется районным отделом занятости и социальных программ.
2. Организация Молодежной практики
6. Районный отдел занятости и социальных программ на основе анализа ситуации с трудоустройством молодежи, сложившейся на рынке труда, определяет численность безработных граждан- выпускников профессиональных учебных заведений и их специализацию.
7. Районный отдел занятости и социальных программ осуществляет работу по сбору информации о Работодателях, имеющих перспективы дальнейшего развития, расширения производства и возможность принятия участников молодежной практики на постоянную работу.
8. На основе анализа информации о потенциальных работодателях, отдел занятости и социальных программ проводит подбор безработных граждан- выпускников профессиональных учебных заведении для их участия в молодежной практике.
9. При подборке кандидатов учитываются следующие критерии:
1) кандидаты состоят на учете в отделе занятости и социальных программ в качестве безработных;
2) отсутствие в период подбора участников подходящей для них работы;

10. Жастар тәжірибесіне қатысушы жұмыссыздар осы тәжірибе басталған уақыттан бастап 1 рет қатыса алады және жұмыссыз есебіне тіркелген уақытына қарай жүргізіледі.
11. Уақытша жұмыс орнын ұсынғысы келетін жұмыс беруші оқу орнын бітірген түлектермен жастар тәжірибесінен өту үшін аудандық жұмыспен қамту орталығымен еңбек шартын жасайды. Еңбек шартта қабылданатын жұмыссыздар саны, мамандықтар тізімі, қажет болған жағдайда қосымша кәсіби дайындығы, жастар тәжірибесіне қатысушылардың кәсіби білімдерін, біліктілігін, дағдылануын өзінің мамандығына сәйкес үйретілетіндігі көрсетіледі. Еңбек шарты алты айдан аспайтын мерзімге.
12. Осы еңбек шарты негізінде жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі жұмыссыздың келісімімен, жұмыс берушіге жолдама береді. Жұмыс беруші берілген жолдаманы толтырып қайтадан жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне қайтарады.
13. Жұмыс беруші жұмысқа қабылданған үш күн ішінде жастар тәжірибесіне қатысушымен жасалған еңбек шартты немесе жұмысқа қабылданған бұйрықтың көшірмесін аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне тапсыру сұралады.
3. Жастар тәжірибесін қаржыландыру
14. Жастар тәжірибесін өткізу мемлекеттік бюджеттен "Бизнестің жол картасы - 2020" Жастар тәжірибесін ұйымдастыру бағдарламасы арқылы төленеді.
15. Жастар тәжірибесіне қатысушылардың еңбек ақысын төлеу еңбек шартына сәйкес, жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі арқылы 26 000 (жиырма алты мың) теңге көлемінде жалақы төленеді.

10. Участие безработных в молодежной практике допускается один раз с момента начала молодежной практики и осуществляется согласно дате регистрации в качестве безработного.
11. Работодатель, изъявивший желание предоставить временные рабочие места безработным – выпускникам профессиональных учебных заведений в рамках молодежной практики, заключает трудовой договор с отделом занятости и социальных программ.
Договор должен предусматривать количество принимаемых на работу безработных, перечень профессий (специальности), по которым работодатель принимает на работу, в случае необходимости – дополнительную профессиональную подготовку, обязательства обеспечения участников молодежной практики профессиональными знаниями, умениями и навыками в соответствии с их профессиями.
Договор заключается на срок не более шести месяцев.
12. В соответствии с заключенным договором отдела занятости и социальных программ и с согласия безработного, выдается безработному направление к работодателю. При предъявлении безработным направления, выданного отделом занятости и социальных программ в рамках молодежной практики, работодатель заполняет отрывной талон направления и передает его в районный отдел занятости и социальных программ.
13. В течение трех дней со дня приема на практику участник молодежной практики просит у работодателя представить в районный отдел занятости и социальных программ договор и копию приказа о приеме на практику.
3. Финансирование молодежной практики
14. Финансирование мероприятий по проведению молодежной практики осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
15. Оплата труда участника молодежной практики производится отделом занятости на основании заключенного трудового договора с участником молодежной практики, за фактически отработанное время в размере 26 000 тенге (двадцати шести тысяч) месячной заработной платы.
16. Оплата труда участников молодежной практики осуществляется путем перечисления денежных средств на личные счета участников молодежной практики.