Электрондық мемлекеттік қызметтерді көрсетудің регламенттерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2012 жылғы 7 қарашадағы № 178 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 10 желтоқсанда № 8141 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 11 сәуірдегі № 100 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 11.04.2016 № 100 бұйрығымен.
Баспасөз-релиз
«Нормативтік құқықтық актілер туралы» Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңының 21-1-бабына, «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңының 9-1-бабының 4-тармағына, «Автоматизациялау туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңының 29-бабының 2-тармағына сәйкес және «Электрондық мемлекеттiк қызметтiң үлгi регламентiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2010 жылғы 26 қазандағы № 1116 қаулысын жүзеге асыру мақсатында, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес «Қазақстан Республикасының мемлекеттік мұрағаттарынан шығатын және шетелге жіберілетін мұрағаттық анықтамалар мен мұрағаттық құжаттардың көшірмелерін апостильдеу»;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес «Мұрағаттық анықтамалар беру»;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес «Бұқаралық ақпарат құралдарын есепке қою» электрондық мемлекеттік қызметтерінің регламенттері бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) «Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің регламенттерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрінің 2011 жылғы 20 қазандағы № 317 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 7296 болып тіркелген);
2) «Бұқаралық ақпарат құралдарын есепке қою» электрондық мемлекеттік қызметінің регламентін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрінің 2011 жылғы 26 желтоқсандағы № 418 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 7362 болып тіркелген).
3. Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі Ақпарат және мұрағат комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінен мемлекеттік тіркеуді және оны ресми жария етуді қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрықтан туындайтын өзге шараларды қабылдасын.
4. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің вице-министріне жүктелсін.

Об утверждении регламентов электронных государственных услуг
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 7 ноября 2012 года № 178. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 декабря 2012 года № 8141. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 11 апреля 2016 года № 100
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 11.04.2016 № 100.
ПРЕСС-РЕЛИЗ
В соответствии со статьей 21-1 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах», пунктом 4 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», пунктом 2 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года «Об информатизации» и в целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 26 октября 2010 года № 1116 «Об утверждении Типового регламента электронной государственной услуги», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые регламенты электронных государственных услуг:
1) «Апостилирование архивных справок и копий архивных документов, исходящих из государственных архивов Республики Казахстан и направляемых за рубеж» согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) «Выдача архивных справок» согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) «Постановка на учет средств массовой информации» согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра связи и информации Республики Казахстан от 20 октября 2011 года № 317 «Об утверждении регламентов государственных услуг» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 7296);
2) приказ Министра связи и информации Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года № 418 «Об утверждении регламента электронной государственной услуги «Постановка на учет средств массовой информации» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 7362).
3. Комитету информации и архивов Министерства культуры и информации Республики Казахстан:
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование;
2) обеспечить размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан;
3) принять иные меры, вытекающие из настоящего приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.

5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр                                          Д. Мыңбай
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрі
________________ А. Жұмағалиев
2012 жылғы 19 қараша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрінің
2012 жылғы 7 қарашадағы
№ 178 бұйрығына
1-қосымша
«Қазақстан Республикасының мемлекеттік мұрағаттарынан шығатын
және шетелге жіберілетін мұрағаттық анықтамалар мен мұрағаттық
құжаттардың көшірмелерін апостильдеу» электрондық мемлекеттік
қызметтің регламенті
1. Жалпы ережелер
1. «Қазақстан Республикасының мемлекеттік мұрағаттарынан шығатын және шетелге жіберілетін мұрағаттық анықтамалар мен мұрағаттық құжаттардың көшірмелерін апостильдеу» электрондық мемлекеттік қызметі (бұдан әрі – электрондық мемлекеттік қызмет) Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Ақпарат және мұрағат комитетімен (бұдан әрі – қызмет көрсетуші), баламалы негізде халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі – Орталық) арқылы, сондай-ақ «электрондық үкімет» www.e.gov.kz веб-порталы арқылы көрсетіледі.
2. Электрондық мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 9 қазандағы № 1278 қаулысымен бекітілген «Қазақстан Республикасының мемлекеттік мұрағаттарынан шығатын және шетелге жіберілетін мұрағаттық анықтамалар мен мұрағаттық құжаттардың көшірмелерін апостильдеу» мемлекеттік қызмет стандарты (бұдан әрі – Стандарт) негізінде көрсетіледі.
3. Электрондық мемлекеттік қызметтің автоматизациялау дәрежесі: ішінара автоматтандырылған.
4. Электрондық мемлекеттік қызмет көрсетудің түрі: транзакциялық.
5. Осы регламентте қолданылған ұғымдар мен қысқартулар:
1) АЖО – автоматтандырылған жұмыс орны;
2) ақпараттық жүйе – аппараттық-бағдарламалық кешендi қолданумен ақпаратты сақтау, өңдеу, iздеу, тарату, тапсыру және беру үшiн арналған жүйе (бұдан әрi – АЖ);
3) алушы – электрондық мемлекеттік қызмет көрсетілетін жеке тұлға;
4) бизнес-сәйкестендіргіш нөмір – қызметін бірлесіп жүзеге асырушы жеке кәсіпкер және заңды тұлға (бөлімше және өкілдік) үшін қалыптасқан бірегей нөмір (бұдан әрі – БСН);
5) бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйе – бұл нотариаттық қызметті автоматтандыруға және әділет органдары мен нотариаттық палаталардың өзара іс-қимылына арналған аппараттық-бағдарламалық кешен (бұдан әрі – БНАЖ);
6) жеке сәйкестендіргіш нөмір – жеке кәсіпкерге жеке кәсіпкер ретінде өз қызметін іске асырушы, сондай-ақ жеке тұлғалар үшін қалыптасқан бірегей нөмір (бұдан әрі – ЖСН);

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Д. Мынбай
«СОГЛАСОВАНО»
Министр транспорта
и коммуникаций
Республики Казахстан
________________ А. Жумагалиев
«__» _______________ 2012 года
Приложение 1
к приказу Министра культуры и
информации Республики Казахстан
от 7 ноября 2012 года № 178
Регламент электронной государственной услуги
«Апостилирование архивных справок и копий архивных
документов, исходящих из государственных архивов
Республики Казахстан и направляемых за рубеж»
1. Общие положения
1. Электронная государственная услуга «Апостилирование архивных справок и копий архивных документов, исходящих из государственных архивов Республики Казахстан и направляемых за рубеж» (далее – электронная государственная услуга) оказывается Комитетом информации и архивов Министерства культуры и информации Республики Казахстан (далее - услугодатель), на альтернативной основе через центры обслуживания населения (далее – Центр), а также через веб-портал «электронного правительства» www.e.gov.kz.
2. Электронная государственная услуга оказывается на основании стандарта государственной услуги «Апостилирование архивных справок и копий архивных документов, исходящих из государственных архивов Республики Казахстан и направляемых за рубеж» (далее – услуга), утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2012 года № 1278 (далее – Стандарт).
3. Степень автоматизации электронной государственной услуги: частично автоматизированная.
4. Вид оказания электронной государственной услуги услуги: транзакционная.
5. Понятия и сокращения, используемые в настоящем Регламенте:
1) АРМ – автоматизированное рабочее место;
2) информационная система – система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления информации с применением аппаратно-программного комплекса (далее – ИС);
3) получатель – физическое лицо, которому оказывается электронная государственная услуга;
4) бизнес-идентификационный номер, уникальный номер, формируемый для юридического лица (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства (далее – БИН);
5) единая нотариальная информационная система – это аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации нотариальной деятельности и взаимодействия органов юстиции и нотариальных палат (далее – ЕНИС);
6) индивидуальный идентификационный номер – уникальный номер, формируемый для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства (далее – ИИН);

7) «Жеке тұлғалар» мемлекеттік деректер қоры – автоматты жинауға, сақтауға және ақпараттарды өңдеуге, Қазақстан Республикасында жеке тұлғалардың бірыңғай сәйкестендіргішін енгізу мақсатында жеке сәйкестендіргіш нөмірінің Ұлттық реестрін құру және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес және құзыреті аясында мемлекеттік басқару органдарына және басқа да субъектілерге олар туралы өзекті және нақты ақпарат ұсынуға арналған ақпараттық жүйе (бұдан әрі – ЖТ МДҚ);
8) «Заңды тұлғалар» мемлекеттік деректер қоры – автоматты жинауға, сақтауға және ақпараттарды өңдеуге, Қазақстан Республикасында заңды тұлғалардың бірыңғай сәйкестендіргішін енгізу мақсатында бизнес-сәйкестендіргіш нөмірінің Ұлттық реестрін құру және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес және құзыреті аясында мемлекеттік басқару органдарына және басқа да субъектілерге олар туралы өзекті және нақты ақпарат ұсынуға арналған ақпараттық жүйе (бұдан әрі – ЗТ МДҚ);
9) құрылымдық-функционалды бірлік – қызмет көрсету процесінде қатысатын бар мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелері, мекемелер немесе басқа да ұйымдар және ақпараттық жүйе тізімі (бұдан әрі – ҚФБ);
10) пайдаланушы – ақпараттық жүйеге оған қажетті электрондық ақпараттық ресурстарды алу үшін жүгінетін және оларды пайдаланатын субъект (алушы, қызмет көрсетуші);
11) транзакциялық қызмет – электрондық сандық қолтаңбаны қолданып, өзара ақпаратты алмасу арқылы электрондық ақпараттық қорды қолданушыға ұсыну қызметі;
12) халыққа қызмет көрсету орталықтарының ақпараттық жүйесі – халыққа (жеке және заңды тұлғаларға), сондай-ақ тиісті министрліктер мен ведомстволардың Қазақстан Республикасының халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы қызмет ұсыну үрдісін автоматтандыруға арналған ақпараттық жүйе (бұдан әрі – ХҚКО АЖ);
13) «электрондық үкіметтің» веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық мемлекеттік қызметтерге қолжетімділіктің бірыңғай терезесін білдіретін ақпараттық жүйе (бұдан әрі – ЭҮП);
14) электрондық құжат – электронды-сандық пішінде ұсынылған ақпараттар және электрондық сандық қолтаңба арқылы дәлелденген құжат;
15) электрондық мемлекеттік қызмет – ақпараттық технологияларды қолдану арқылы электронды пішінде көрсетілетін мемлекеттік қызмет;
16) «электрондық үкіметтің» төлем шлюзі – жеке және заңды тұлғалардың «электрондық үкімет» төлемдерін жүзеге асыру кезінде және жеке банктік операцияларды жүзеге асыратын мекемелер мен екінші дәрежелі банктердің ақпараттық жүйесі арасындағы әрекеттесуді қамтамасыз ету үшін арналған автоматты ақпараттық жүйе (бұдан әрі – ЭҮТШ);

7) государственная база данных «Физические лица» – информационная система, предназначенная для автоматизированного сбора, хранения и обработки информации, создания Национального реестра индивидуальных идентификационных номеров с целью внедрения единой идентификации физических лиц в Республике Казахстан и предоставления о них актуальных и достоверных сведений органам государственного управления и прочим субъектам в рамках их полномочий и в соответствии с законодательством Республики Казахстан (далее – ГБД ФЛ);
8) государственная база данных «Юридические лица» - информационная система, предназначенная для автоматизированного сбора, хранения и обработки информации, создания Национального реестра бизнес-идентификационных номеров с целью внедрения единой идентификации юридических лиц в Республике Казахстан и предоставления о них актуальных и достоверных сведений органам государственного управления и прочим субъектам в рамках их полномочий и в соответствии с законодательством Республики Казахстан (далее – ГБД ЮЛ);
9) структурно-функциональные единицы перечень структурных подразделений государственных органов, учреждений или иных организаций, информационные системы, которые участвуют в процессе оказания электронной государственной услуги (далее – СФЕ);
10) пользователь – субъект (получатель, услугодатель), обращающийся к информационной системе за получением необходимых ему электронных информационных ресурсов и пользующийся ими;
11) транзакционная услуга – услуга по предоставлению пользователям электронных информационных ресурсов, требующая взаимного обмена информацией с применением электронной цифровой подписи;
12) информационная система центров обслуживания населения Республики Казахстан – информационная система, предназначенная для автоматизации процесса предоставления услуг населению (физическим и юридическим лицам) через центры обслуживания населения Республики Казахстан, а также соответствующими министерствами и ведомствами (далее – ИС ЦОН);
13) веб-портал «электронного правительства» – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к электронным государственным услугам;
14) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством ЭЦП;
15) электронная государственная услуга – государственная услуга, оказываемая в электронной форме с применением информационных технологий;
16) платежный шлюз «электронного правительства» – автоматизированная информационная система, предназначенная для обеспечения взаимодействия между информационными системами банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и «электронного правительства» при осуществлении платежей физических и юридических лиц (далее – ПШЭП);

17) «электрондық үкіметтің» шлюзі – электронды қызметті жүзеге асыру шеңберінде «электронды үкімет» ақпараттық жүйесін интеграциялау үшін арналған ақпараттық жүйе (бұдан әрі – ЭҮШ);
18) электрондық цифрлы қолтаңба – электрондық құжаттың нақтылығын және оған тиесілі мазмұнының айнымастығын дәлелдейтін және электрондық сандық қолтаңба құралдары арқылы құрылған электрондық сандық белгілердің жиынтығы (бұдан әрі – ЭЦҚ).
2. Электрондық мемлекеттік қызметті көрсету кезінде қызмет
көрсетушінің қызмет тәртібі
6. ЭҮП арқылы қызмет көрсетушінің реттік іс-әрекеті (ЭҮП арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде өзара функционалды әрекет етудің № 1-диаграммасы) осы Регламенттің 1-қосымшасында көрсетілген:
1) алушы компьютерінің интернет-браузерiнде сақталып тұрған өзiнiң ЭЦҚ тiркеу куәлiгiнiң көмегiмен алушы ЭҮП тiркеудi жүзеге асырады (ЭҮП тiркелмеген алушылар үшiн жүзеге асырылады);
2) 1 үдерiс – алушының ЭЦҚ тiркеу куәлiгiн компьютердiң интернет-браузерiне бекiтуi, электрондық мемлекеттiк қызметтi алу үшiн алушының ЭҮП парольдi енгiзу үдерісі (авторландыру үдерiсi);
3) 1 шарт – логин (ЖСН) және пароль арқылы тiркелген алушы туралы деректердiң дұрыстығын ЭҮП тексеру;
4) 2 үдерiс – алушының деректерiнде бұзушылықтардың болуымен байланысты, ЭҮП авторландырудан бас тарту хабарламасын қалыптастырады;
5) 3 үдерiс – алушымен осы Регламентте көрсетiлген қызметтi таңдауы, қызмет көрсету үшін сұраныс формасы экранға шығару және Стандарттың 11-тармағында көрсетiлген қажеттi құжаттарды электрондық түрде бекiтумен алушының форманы оның құрылымдық және пішіндік талаптарына сай толтыруы (мәлімет енгізуі), сұраныс формасына қажетті құжаттардың электронды түрде қыстырумен, сондай-ақ сауалды куәландыру (қол қою) үшін алушымен ЭЦҚ тiркеу куәлiгiн таңдауы;
6) 4 үдерiс – ЭҮТШ қызмет төлемақысын жасау, сосын бұл ақпарат қызмет көрсетушінің АЖО келiп түседi;
7) 2 шарт – қызмет көрсетушінің АЖО көрсетiлетін қызмет үшін төлеу фактісін тексеру;
8) 5 үдерiс – қызмет көрсетушінің АЖО көрсетiлетін қызмет үшiн төлемақының жоқтығына байланысты сұрау салынған қызметтен бас тарту туралы хабарламаны құрастыру;
9) 6 үдерiс – алушының сауалды куәландыру (қол қою) үшiн ЭЦҚ тiркеу куәлiгiн таңдауы;
10) 3 шарт – ЭҮП ЭЦҚ тiркеу куәлiгiнiң әрекет ету мерзiмiн және тiзiмде қайтарып алынған (күшi жойылған) тiркеу куәлiктерiнiң болмауын, сондай-ақ сәйкестендірме деректерінің (сауал салуда көрсетілген ЖСН/БСН және ЭЦҚ тiркеу куәлiгiнде көрсетiлген ЖСН/БСН) сәйкестігін тексеру;

17) шлюз «электронного правительства» – информационная система, предназначенная для интеграции информационных систем «электронного правительства» в рамках реализации электронных услуг (далее – ШЭП);
18) электронная цифровая подпись – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания (далее – ЭЦП).
2. Порядок деятельности услугодателя
по оказанию электронной государственной услуги
6. Пошаговые действия и решения через ПЭП (диаграмма № 1 функционального взаимодействия при оказании электронной государственной услуги через ПЭП) приведены в приложении 1 к настоящему Регламенту:
1) получатель осуществляет регистрацию на ПЭП с помощью своего регистрационного свидетельства ЭЦП, которое хранится в интернет-браузере компьютера получателя (осуществляется для незарегистрированных получателей на ПЭП);
2) процесс 1 – прикрепление в интернет-браузер компьютера получателя регистрационного свидетельства ЭЦП, процесс ввода получателем пароля (процесс авторизации) на ПЭП для получения электронной государственной услуги;
3) условие 1 – проверка на ПЭП подлинности данных о зарегистрированном получателе через логин (ИИН) и пароль;
4) процесс 2 – формирование ПЭПом сообщения об отказе в авторизации в связи с имеющимися нарушениями в данных получателя;
5) процесс 3 – выбор получателем услуги, указанной в настоящем Регламенте, вывод на экран формы запроса для оказания услуги и заполнение получателем формы (ввод данных) с учетом ее структуры и форматных требований, прикреплением к форме запроса необходимых документов в электронном виде, указанные в пункте 11 Стандарта, а также выбор получателем регистрационного свидетельства ЭЦП для удостоверения (подписания) запроса;
6) процесс 4 – оплата услуги на ПШЭП, а затем эта информация поступает в АРМ услугодателя;
7) условие 2 – проверка в АРМ услугодателя факта оплаты за оказание услуги;
8) процесс 5 – формирование сообщения об отказе в запрашиваемой услуге, в связи с отсутствием оплаты за оказание услуги в АРМ услугодателя;
9) процесс 6 – выбор получателем регистрационного свидетельства ЭЦП для удостоверения (подписания) запроса;
10) условие 3 – проверка на ПЭП срока действия регистрационного свидетельства ЭЦП и отсутствия в списке отозванных (аннулированных) регистрационных свидетельств, а также соответствия идентификационных данных между ИИН указанным в запросе и ИИН указанным в регистрационном свидетельстве ЭЦП);

11) 7 үдерiс – алушының ЭЦҚ шынайылығының расталмауымен байланысты сұрау салынған қызметтен бас тарту туралы хабарламаны құрастыру;
12) 8 үдерiс – алушының ЭЦҚ көмегiмен сауалдың толтырылған нысанын (енгiзiлген деректердi) және оған қызмет көрсетудiң электрондық түрде бекiтiлген құжаттарын куәландыруы (қол қоюы);
13) 9 үдерiс – қызмет көрсетушінің АЖО электрондық құжатты (алушының сауалын) тiркеу және қызмет көрсетушінің АЖО сауалды өңдеу;
14) 4 шарт – қызмет көрсетушінің алушының мұрағаттық анықтамаға апостиль қою үшін негiздерге сәйкестiгiн тексеруi;
15) 10 үдерiс – қызмет көрсетушінің АЖО алушының деректерiнде бұзушылықтардың болуымен байланысты сұрау салынған қызметтi көрсетуден бас тарту туралы хабарламаны құрастыру;
16) 11 үдерiс – алушымен қызмет көрсетушінің АЖО қалыптастырылған апостиль мөртабанын басуға дайындығы туралы хабарламаны алуы. Хабарлама қызмет көрсетушінің уәкiлеттi тұлғасының ЭЦҚ пайдаланумен құрастырылады.
7. Қызмет көрсетушінің шешімі және реттік іс-әрекеті (қызмет көрсетуші арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде өзара функционалды әрекет етудің № 2-диаграммасы) осы Регламенттің 1-қосымшасында көрсетілген:
1) 1 үдерiс – қызмет көрсетуші қызметкерiнiң қызметтi көрсетушінің АЖО ЖСН/БСН және парольді енгізу үдерiсi (авторландыру үдерiсi);
2) 2 үдерiс – қызмет көрсетуші қызметкерiнiң осы Регламентте көрсетiлген қызметтi таңдауы, қызмет көрсетуге арналған сауал нысанын экранға шығаруы және алушының деректерiн енгiзуi;
3) 3 үдерiс – ЭҮШ арқылы ЖТ МДҚ/ЗТ МДҚ алушының деректерi туралы сұрау салу;
4) 1 шарт – ЖТ МДҚ/ЗТ МДҚ алушы деректерiнiң болуын тексеру;
5) 4 үдерiс – ЖТ МДҚ/ЗТ МДҚ алушы деректерiнiң болмауына байланысты деректердi алу мүмкiн еместiгi туралы хабарламаны құрастыру;
6) 5 үдерiс – қызмет көрсетуші қызметкерiнiң алушымен ұсынылған сауал салу нысанын құжаттардың қағаз нысанында болуын белгiлеу бөлiгiнде толтыруы, оларды сауал нысанына бекiтуi және қызмет көрсетуге толтырылған сауал салу нысанын (енгізілген деректерді) ЭЦҚ арқылы куәландыруы;
7) 6 үдерiс – электрондық құжатты қызмет көрсетушінің АЖО тіркеу;
8) 2 шарт – қызмет көрсетушімен қоса берілген құжаттардың Стандартта көрсетілгенмен және қызметті көрсету негіздеріне сәйкестігін тексеру (өңдеу);
9) 7 үдерiс – алушының құжаттарында бұзушылықтардың болуына байланысты сұрау салынған қызметтi көрсетуден бас тарту туралы хабарламаны құрастыру;
10) 8 үдерiс – алушымен қызмет нәтижесiн алуы (апостиль мөртабанын басу).
8. ХҚКО арқылы қызмет көрсетушінің реттік іс-әрекеті (электронды мемлекеттік қызметтің ХҚКО АЖ арқылы көрсету кезінде өзара функционалдық әрекет етудің № 3-диаграммасы) осы Регламенттің 2-қосымшасында көрсетілген:

11) процесс 7 – формирование сообщения об отказе в запрашиваемой услуге в связи с не подтверждением подлинности ЭЦП получателя;
12) процесс 8 – удостоверение (подписание) посредством ЭЦП получателя заполненной формы (введенных данных) запроса на оказание услуги;
13) процесс 9 – регистрация электронного документа (запроса получателя) в АРМ услугодателя и обработка запроса в АРМ услугодателя;
14) условие 4 – проверка услугодателем соответствия получателя основаниям для апостилирования архивной справки;
15) процесс 10 – формирование сообщения об отказе в запрашиваемой услуге в связи с имеющимися нарушениями в данных получателя в АРМ услугодателя;
16) процесс 11 – получение получателем уведомления о готовности проставления штампа апостиля, сформированной АРМ услугодателя. Уведомление формируется с использованием ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
7. Пошаговые действия и решения услугодателя (диаграмма № 2 функционального взаимодействия при оказании электронной государственной услуги через услугодателя) приведены в приложении 1 к настоящему Регламенту:
1) процесс 1 – ввод сотрудником услугодателя в АРМ услугодателя ИИН/БИН и пароля (процесс авторизации) для оказания услуги;
2) процесс 2 – выбор сотрудником услугодателя услуги, указанной в настоящем Регламенте, вывод на экран формы запроса для оказания услуги и ввод сотрудником услугодателя данных получателя;
3) процесс 3 – направление запроса через ШЭП в ГБД ФЛ/ГБД ЮЛ о данных получателя;
4) условие 1 – проверка наличия данных получателя в ГБД ФЛ/ГБД ЮЛ;
5) процесс 4 – формирование сообщения о невозможности получения данных в связи с отсутствием данных получателя в ГБД ФЛ/ГБД ЮЛ;
6) процесс 5 – заполнение сотрудником услугодателя формы запроса в части отметки о наличии документов в бумажной форме, прикрепление их к форме запроса и удостоверение посредством ЭЦП заполненной формы (введенных данных) запроса на оказание услуги;
7) процесс 6 – регистрация электронного документа в АРМ услугодателя;
8) условие 2 – проверка (обработка) услугодателем соответствия приложенных документов, указанных в Стандарте и основаниям для оказания услуги;
9) процесс 7 – формирование сообщения об отказе в запрашиваемой услуге в связи с имеющимися нарушениями в документах получателя;
10) процесс 8 – получение получателем результата услуги (проставление штампа апостиля).
8. Пошаговые действия и решения услугодателя через ЦОН (диаграмма № 3 функционального взаимодействия при оказании электронной государственной услуги через ИС ЦОН) приведены в приложении 1 к настоящему Регламенту:

1) 1 үдерiс – қызметті көрсету үшін Орталықтың операторымен ХҚКО АЖ АЖО логинді және парольді енгізу үдерiсi (авторландыру үдерiсi);
2) 2 үдерiс – Орталықтың операторымен осы Регламентте көрсетiлген қызметтi таңдауы, қызмет көрсетуге арналған сауал салу нысанын экранға шығаруы және Орталықтың операторымен алушының деректерiн, сондай-ақ алушының сенімхат бойынша өкілінің деректерін (нотариальды куәландырылған сенімхат болса, сенімхатты өзге түрде куәландырылған кезде – сенімхаттың деректері толтырылмайды) енгізуі;
3) 3 үдерiс – ЭҮШ арқылы ЖТ МДҚ/ЗТ МДҚ алушының деректерi, сондай-ақ БНАЖ – алушының сенімхат бойынша өкілінің деректері туралы сұрау салу;
4) 1 шарт – ЖТ МДҚ/ЗТ МДҚ алушы деректерiнiң, БНАЖ сенімхат деректерінің болуын тексеру;
5) 4 үдерiс – ЖТ МДҚ/ЗТ МДҚ алушы деректерiнiң, БНАЖ сенімхат деректерінің болмауына байланысты деректердi алу мүмкiн еместiгi туралы хабарламаны құрастыру;
6) 5 үдерiс – Орталықтың операторымен алушымен ұсынылған сауал салу нысанын құжаттардың қағаз нысанында болуын белгiлеу бөлiгiнде толтыруы және құжаттарды сканерлеуi, оларды сауал салу нысанына бекiтуi және қызмет көрсетуге толтырылған сауал нысанын (енгізілген деректерді) ЭЦҚ арқылы куәландыруы;
7) 6 үдерiс – Орталық операторының ЭЦҚ куәландырылған (қол қойылған) электрондық құжатты (алушының сұрау салуын) ЭҮШ арқылы қызмет көрсетушінің АЖО, сондай-ақ Стандарттың 11-тармағында көрсетілген құжаттарды Орталықтың курьері арқылы қызмет көрсетушіге жолдауы;
8) 7 үдеріс – электрондық құжатты қызмет көрсетушінің АЖО тіркеу;
9) 2 шарт – қызмет көрсетушімен қосылған құжаттардың Стандартта көрсетілгенмен және қызметті көрсету негіздеріне сәйкестігін тексеру (өңдеу);
10) 8 үдерiс – алушының құжаттарында бұзушылықтардың болуына байланысты сұрау салынған қызметтi көрсетуден бас тарту туралы хабарламаны құрастыру;
11) 9 үдерiс – алушымен Орталықтың операторы арқылы қызметтің нәтижесiн алуы (апостиль мөртабанын басу).
9. Электрондық мемлекеттік қызметті ЭҮП арқылы алған жағдайда сауал салуды толтырудың экрандық нысандары және электрондық мемлекеттік қызмет өтінімінің нысаны «электрондық үкіметтің» веб-порталында ұсынылған www.e.gov.kz.
10. Алушымен электрондық мемлекеттік қызмет көрсету бойынша сұраныстың орындалу мәртебесін тексеру әдісі: «электронды үкімет» порталында «қызмет алу тарихы» бөлімінде, сондай-ақ ММ/ХҚКО жүгінген кезде.
11. Электрондық мемлекеттік қызмет көрсету туралы қажетті ақпаратты және кеңесті ЭҮП-ның сall – орталық (1414) телефоны арқылы алуға болады.
3. Электрондық мемлекеттік қызметті көрсету үрдісі кезіндегі
өзара іс-әрекет тәртібінің сипаттамасы

1) процесс 1 – ввод оператора Центра в АРМ ИС ЦОН логина и пароля (процесс авторизации) для оказания услуги;
2) процесс 2 – выбор оператором Центра услуги, указанной в настоящем Регламенте, вывод на экран формы запроса для оказания услуги и ввод оператором Центра данных получателя, а также данных по доверенности представителя получателя (при нотариально удостоверенной доверенности, при ином удостоверении доверенности – данные доверенности не заполняются);
3) процесс 3 – направление запроса через ШЭП в ГБД ФЛ/ГБД ЮЛ о данных получателя, а также в ЕНИС – о данных доверенности представителя получателя;
4) условие 1 – проверка наличия данных получателя в ГБД ФЛ/ГБД ЮЛ, данных доверенности в ЕНИС;
5) процесс 4 – формирование сообщения о невозможности получения данных в связи с отсутствием данных получателя в ГБД ФЛ/ГБД ЮЛ, данных доверенности в ЕНИС;
6) процесс 5 – заполнение оператором Центра формы запроса в части отметки о наличии документов в бумажной форме и сканирование документов, предоставленных получателем, прикрепление их к форме запроса и удостоверение посредством ЭЦП заполненной формы (введенных данных) запроса на оказание услуги;
7) процесс 6 – направление электронного документа (запроса получателя) удостоверенного (подписанного) ЭЦП оператора Центра через ШЭП в АРМ услугодателя, а также документов указанных в пункте 11 Стандарта через курьера Центра к услугодателю;
8) процесс 7 – регистрация электронного документа в АРМ услугодателя;
9) условие 2 – проверка (обработка) услугодателем соответствия приложенных получателем документов, указанных в Стандарте и основаниям для оказания услуги;
10) процесс 8 – формирование сообщения об отказе в запрашиваемой услуге в связи с имеющимися нарушениями в документах получателя;
11) процесс 9 – получение получателем через оператора Центра результата услуги (проставление штампа апостиля).
9. Экранные формы заполнения запроса и форма заявления на электронную государственную услугу, предоставляемые получателю в случае получения электронной государственной услуги посредством ПЭП представлены на веб-портале «электронного правительства» www.e.gov.kz.
10. Способ проверки получателем статуса исполнения запроса по электронной государственной услуге: на портале «электронного правительства» в разделе «История получения услуг», а также при обращении в ГУ/ЦОН.
11. Необходимую информацию и консультацию по оказанию электронной государственной услуги можно получить по телефону call-центра (1414).
3. Описание порядка взаимодействия
в процессе оказания электронной государственной услуги

12. Электрондық мемлекеттік қызметті көрсету үрдісіне қатысатын ҚФБ:
ЭҮП;
ЭҮШ;
ЭҮТШ;
қызмет көрсетушінің АЖО;
ЖТ МДҚ/ЗТ МДҚ;
БНАЖ.
13. Әр іс-қимылдың орындалу (процедура, функция, операция) әрекетінің жүйелілігі мен мерзімі көрсетілген тақталы мәтіндік сипаттамасы осы Регламенттің 2-қосымшасында келтірілген.
14. Іс-әрекеттің (электрондық мемлекеттік қызметті көрсету үрдісінде) логикалық жүйелілігі мен оның сипаттамасы арасындағы сәйкестікті көрсететін өзара байланыс диаграммасы осы Регламенттің 1-қосымшасында келтірілген.
15. Алушыларға электрондық мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелері осы Регламенттің 3-қосымшасына сәйкес сапа және қол жетімділік көрсеткішімен өлшенеді.
16. Алушыға электрондық мемлекеттік қызметті көрсету үрдісіне қойылатын талаптар:
1) құпиялылық (рұқсат етілмеген іс-қимылдармен ақпараттарды алудан қорғау);
2) тұтастық (рұқсат етілмеген іс-қимылдармен ақпараттардың өзгеруінен қорғау);
3) қолжетімділік (рұқсат етілмеген іс-қимылдармен ақпараттар мен қорларды ұстаудан қорғау).
17. Электрондық мемлекеттік қызметті көрсетуге техникалық талаптар:
1) ғаламторға шығу;
2) қызмет көрсетілетін тұлғаның ЖСН/БСН болуы;
3) ЭҮП авторизациялану;
4) пайдаланушының ЭЦҚ болуы;
5) банк карточкасының немесе екінші дәрежедегі банкіде ағымдағы шотының болуы.
«Қазақстан Республикасының
мемлекеттік мұрағаттарынан
шығатын және шетелге
жіберілетін мұрағаттық
анықтамалар мен мұрағаттық
құжаттардың көшірмелерін
апостильдеу» электрондық
мемлекеттік қызмет
регламентіне
1-қосымша
ЭҮП арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде
өзара функционалды әрекет етудің № 1-диаграммасы
Қызмет көрсетуші арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде
өзара функционалды әрекет етудің № 2-диаграммасы
Электронды мемлекеттік қызметтің ХҚКО АЖ арқылы көрсету кезінде
өзара функционалдық әрекет етудің № 3 диаграммасы
Шартты белгілер:
«Қазақстан Республикасының
мемлекеттік мұрағаттарынан
шығатын және шетелге
жіберілетін мұрағаттық
анықтамалар мен мұрағаттық
құжаттардың көшірмелерін
апостильдеу» электрондық
мемлекеттік қызмет
регламентіне
2-қосымша
1-Кесте. ЭҮП арқылы ҚФБ іс-әрекетінің сипаттамасы
1
Iс-әрекет № (жұмыс барысы, ағыны)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
2
ҚФБ атауы
Алушы
ЭҮП
Алушы
ЭҮПШ
ЭҮП
Алушы
ЭҮП
Алушы
ЭҮП
ЭҮП
ЭҮП
3
Iс-әрекет атауы (үдерiс, рәсiм, операциялар) және олардың сипаттамасы
Алушының ЭЦҚ тiркеу куәлiгiн компьютердiң интернет-браузерiне бекiту
Алушының деректерiндегi бұзушылықтармен байланысты бас тарту хабарламасын қалыптастырады
Қажеттi құжаттарды электрондық түрде бекiтумен сауал деректерiн қалыптастырады және қызметтi таңдайды
Қызмет төлемақысын жасау
Төлемақының жоқтығына байланысты бас тарту туралы хабарламаны қалыптастырады
Куәландыру (қол қою) үшiн ЭЦҚ таңдауы
Алушының ЭЦҚ шынайылығының расталмауымен байланысты бас тарту туралы хабарламаны қалыптастырады
ЭЦҚ көмегiмен сауалды куәландыру (қол қою)
Электрондық құжатты (алушының сауалын) тiркеу және сауалды өңдеу
Алушының деректерiндегi бұзушылықтардың болуына байланысты бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыру
Алушымен қызметтің нәтижесін алуы
4
Аяқтау пішіні (ұйымдастыру-өкімдік құжат шешімдердің мәліметтері)
Сауал салу сәтті қалыптастырылғандығы туралы хабарламаны шығару
Сауал салынып жатқан электрондық мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыру
Сауал салу сәтті қалыптастырылғандығы туралы хабарламаны шығару
Іс-әрекеттің сәтті аяқталғандығы туралы хабарламаны шығару
Сауал салынып жатқан электрондық мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыру
Сауал салуды бағыттау
Сауал салынып жатқан электрондық мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыру
Сауал салуды бағыттау
Өтінімге нөмір берумен сауал салуды тіркеу
Сауал салынып жатқан электрондық мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыру
Қызметтің нәтижесі – апостиль мөртабанын басуға дайындығы туралы хабарламаны қалыптастыру
5
Орындалу мерзімі
10–15 секунд
20 секунд
1,5 минут
1,5 минут
20 секунд
10–15 секунд
10–15 секунд
1,5 минут
1,5 минут
20 секунд
3 күн
6
Келесі іс-әрекеттің орындалуы
2 – егер алушының деректерінде бұзушылықтар бар болса; 3 – егер авторизациялану сәтті өтсе
-
4
4 – егер төлемесе; 6 – егер төлесе
-
7 – егер ЭЦҚ қате болса; 8 – егер ЭЦҚ қатесіз болса
-
9
10 – егер бұзушылықтар болса; 11 – егер бұзушылықтар болмаса
-
-
2-Кесте. Қызмет көрсетуші арқылы ҚФБ іс-әрекетінің сипаттамасы
1
Iс-әрекет № (жұмыс барысы, ағыны)
1
2
3
4
5
6
7
8
2
ҚФБ атауы
Қызмет көрсетуші
Қызмет көрсетуші
Қызмет көрсетуші
ЖТ МДҚ/ЗТ МДҚ
Қызмет көрсетуші
Қызмет көрсетушінің АЖО
Қызмет көрсетушінің АЖО
Қызмет көрсетушінің АЖО
3
Iс-әрекет атауы (үдерiс, рәсiм, операциялар) және олардың сипаттамасы
ЖСН және паролі арқылы қызмет көрсетушінің АЖО авторизацияланады
Қызмет көрсетуші қызметкерімен қызметті таңдауы
ЖТ МДҚ/ЗТ МДҚ алушының деректерi туралы сұрау салуды жіберу
ЖТ МДҚ/ЗТ МДҚ алушының деректерi болмауы туралы хабарламаны қалыптастыру
Сканерленген құжаттарды тіркеумен және ЭЦҚ куәландырумен сауал салудың нысанын толтыру
Құжатты қызмет көрсетушінің АЖО тіркеу
Алушының құжаттарында бұзушылықтардың болуына байланысты бас тарту туралы хабарламаны қалыптастырады
Алушымен қызметтің нәтижесін алуы
4
Аяқтау пішіні (ұйымдастыру-өкімдік құжат шешімдердің мәліметтері)
Өтінімге нөмір берумен сауал салуды жүйеде тіркеу
Сауал салу сәтті қалыптастырылғандығы туралы хабарламаны шығару
Сауал салуды бағыттау
Дәйектендірілген бас тартуды қалыптастыру
Сауал салуды бағыттау
Өтінімге нөмір берумен сауал салуды тіркеу
Дәйектендірілген бас тартуды қалыптастыру
Қызметтің нәтижесін қалыптастыру – апостиль мөртабанын басу
5
Орындалу мерзімі
10–15 секунд
10 секунд
1,5 минут
10-15 секунд
10-15 секунд
1,5 минут
1,5 минут
1 күн – өзі келген жағдайда; 3 күн – құжаттарды поштамен жіберген жағдайда
6
Келесі іс-әрекеттің орындалуы
-
-
4 - егер бұзушылықтар болса,
5 – егер бұзушылықтар болмаса
-
6
7 – егер бұзушылықтар болса,
5 – егер бұзушылықтар болмаса
-
-
3-Кесте. ХҚКО арқылы ҚФБ іс-әрекетінің сипаттамасы
1
Iс-әрекет № (жұмыс барысы, ағыны)
1
2
3
4
5
6
7
8
2
ҚФБ атауы
ХҚКО АЖ АЖО
Орталықтың операторы
Орталықтың операторы
ЖТ МДҚ/ЗТ МДҚ, БНАЖ
Орталықтың операторы
Орталықтың операторы
Қызмет көрсетушінің АЖО
Қызмет көрсетушінің АЖО
Қызмет көрсетушінің АЖО
3
Iс-әрекет атауы (үдерiс, рәсiм, операциялар) және олардың сипаттамасы
Орталықтың операторы логині және паролі арқылы авторизацияланады
Қызметті таңдайды және сұрау салудың деректерін қалыптастырады
ЖТ МДҚ/ЗТ МДҚ, БНАЖ сұрау салуды жіберу
Алушы деректерінің болмауына байланысты деректерді алу мүмкін еместігі туралы хабарламаны қалыптастырады
Сұрау салу нысанына қажетті құжаттарды тіркеу мен сұрау салуды толтыру және ЭЦҚ куәландыру
ЭЦҚ куәландырған (қол қойылған) құжатты жолдау
Құжатты тіркеу
Алушының құжаттарында бұзушылықтардың болуына байланысты бас тарту туралы хабарламаны қалыптастырады
Алушымен қызметтің нәтижесін алуы
4
Аяқтау пішіні (ұйымдастыру-өкімдік құжат шешімдердің мәліметтері)
Өтінімге нөмір берумен сауал салуды жүйеде тіркеу
Сауал салу сәтті қалыптастырылғандығы туралы хабарламаны шығару
Сауал салуды бағыттау
Дәйектендірілген бас тартуды қалыптастыру
Сауал салу сәтті қалыптастырылғандығы туралы хабарламаны шығару
Сауал салуды бағыттау
Өтінімге нөмір берумен сауал салуды тіркеу
Дәйектендірілген бас тартуды қалыптастыру
Қызметтің нәтижесін қалыптастыру – апостиль мөртабанын басу
5
Орындалу мерзімі
30 секунд – 1 минут
30 секунд
1,5 минут
1,5 минут
30 секунд – 1 минут
1 минут
1 минут
30 секунд – 1 минут
20 күнге дейін (Орталық орналасқан жердің ара қашықтығына байланысты)
6
Келесі іс-әрекеттің орындалуы
2
3
4- егер алушының деректерінде бұзушылықтар болса,
5 – егер бұзушылықтар болмаса
-
-
-
8 – егер бұзушылықтар болса,
9 – егер бұзушылықтар болмаса
-
-
«Қазақстан Республикасының
мемлекеттік мұрағаттарынан
шығатын және шетелге
жіберілетін мұрағаттық
анықтамалар мен мұрағаттық
құжаттардың көшірмелерін
апостильдеу» электрондық
мемлекеттік қызмет
регламентіне
3-қосымша
Электрондық мемлекеттік қызметтерінің «сапа» және
«қолжетімділік» көрсеткіштерін анықтау үшін сауалнаманың нысаны _______________________________________________________
(қызметтің атауы)

12. СФЕ, которые участвуют в процессе оказания электронной государственной услуги:
ПЭП;
ШЭП;
ПШЭП;
АРМ услугодателя;
ГБД ФЛ/ГБД ЮЛ;
ЕНИС.
13. Текстовое табличное описание последовательности действий (процедур, функций, операций) с указанием срока выполнения каждого действия приведены в приложении 2 к настоящему Регламенту.
14. Диаграмма, отражающая взаимосвязь между логической последовательностью действий (в процессе оказания электронной государственной услуги) в соответствии с их описаниями, приведена в приложении 1 к настоящему Регламенту.
15. Результаты оказания электронной государственной услуги получателям измеряются показателями качества и доступности в соответствии с приложением 3 к настоящему Регламенту.
16. Требования, предъявляемые к процессу оказания электронной государственной услуги получателям:
1) конфиденциальность (защита от несанкционированного получения информации);
2) целостность (защита от несанкционированного изменения информации);
3) доступность (защита от несанкционированного удержания информации и ресурсов).
17. Техническое условие оказания электронной государственной услуги:
1) выход в Интернет;
2) наличие ИИН/БИН у лица, которому оказывается услуга;
3) авторизация с ПЭП;
4) наличие у пользователя ЭЦП;
5) наличие банковской карточки или текущего счета в банке второго уровня.
Приложение 1
к Регламенту электронной государственной услуги
«Апостилирование архивных справок и копий архивных
документов, исходящих из государственных архивов
Республики Казахстан и направляемых за рубеж»
Диаграмма № 1 функционального взаимодействия при оказании
электронной государственной услуги через ПЭП
Диаграмма № 2 функционального взаимодействия при оказании
электронной государственной услуги через услугодателя
Диаграмма № 3 функционального взаимодействия при оказании
электронной государственной услуги через ИС ЦОН
Условные обозначения:
Приложение 2
к Регламенту электронной государственной услуги
«Апостилирование архивных справок и копий архивных
документов, исходящих из государственных архивов
Республики Казахстан и направляемых за рубеж»
Таблица 1. Описание действий СФЕ через ПЭП
дейст-
вия
(хода,
потока
работ)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Наиме-
нование
СФЕ
Полу-
чатель
ПЭП
Полу-
чатель
ПШЭП
ПЭП
Полу-
чатель
ПЭП
Полу-
чатель
АРМ
услуго-
дателя
АРМ
услу-
года-
теля
АРМ
ус-
лу-
го-
да-
теля
Наиме-
нование
дейст-
вия
(про-
цесса,
проце-
дуры,
опера-
ции) и
их
опи-
сание
Прик-
репле-
ние в
интер-
нет-
браузер
компь-
ютера
полу-
чателя
регист-
рацион-
ного
свиде-
тельст-
ва ЭЦП
Форми-
рует
сооб-
щение
об
отказе
в свя-
зи с
имею-
щимися
нару-
шения-
ми в
данных
полу-
чателя
Выби-
рает
услугу
и фор-
мирует
данные
запроса
прик-
репле-
нием
необ-
ходимых
доку-
ментов
в элек-
тронном
виде
Оплата
услуги
Форми-
рует
сооб-
щение
об
отказе
в связи
с
отсут-
ствием
оплаты
Выбор
ЭЦП для
удос-
тове-
рения
(подпи-
сания)
запроса
Форми-
рует
сооб-
щения об
отказе в
связи с
не под-
тверж-
дением
подлин-
ности
ЭЦП
полу-
чателя
Удосто-
верение
(подпи-
сание)
запрос
посред-
ством
ЭЦП
Регис-
трация
элек-
тронного
доку-
мента
заяв-
ление
(запроса
получа-
теля и
обра-
ботка
запроса)
Фор-
миро-
вание
сооб-
щения
об
отка-
зе в
связи
с
имею-
щими-
ся
нару-
шени-
ями в
дан-
ных
полу-
ча-
теля
По-
лу-
че-
ние
по-
лу-
ча-
те-
лем
ре-
зу-
ль-
та-
та
ус-
луги
Форма
завер-
шения
(дан-
ные,
доку-
мент
органи-
зацион-
но–рас-
поря-
дитель-
ное
реше-
ние)
Отоб-
ражение
уведом-
ления
об
успеш-
ном
форми-
ровании
запроса
Форми-
рова-
ние
сооб-
щения
об
отка-
зе в
запра-
шивае-
мой
элек-
трон-
ной
госу-
дарст-
венной
услуге
Отоб-
ражение
уведом-
ления
об
успеш-
ном
форми-
ровании
запроса
Отоб-
раже-
ние
уве-
дом-
ления
об
успеш-
ном
завер-
шении
дейст-
вия.
Форми-
рование
сооб-
щения
об
отказе
в зап-
раши-
ваемой
элект-
ронной
госу-
дарст-
венной
услуге.
Маршру-
тизация
запроса
Форми-
рование
сооб-
щения об
отказе в
запраши-
ваемой
элек-
тронной
госу-
дарст-
венной
услуге.
Маршру-
тизация
запроса
Регис-
трация
запроса
с прис-
воением
номера
зая-
влению.
Фор-
миро-
вание
сооб-
щения
об
отка-
зе в
зап-
раши-
вае-
мой
элек-
трон-
ной
госу-
дарс-
твен-
ной
ус-
луге.
Фор-
ми-
ро-
ва-
ние
ре-
зу-
ль-
тата
ус-
лу-
ги–
уве-
дом-
ле-
ния
го-
тов-
нос-
ти
про-
ста-
вле-
ния
шт-
ампа
апо-
сти-
ля
Сроки
испол-
нения
10–15
секунд
20
секунд
1,5
минуты
1,5
минуты
20
секунд
10–15
секунд
10–15
секунд
1,5
минуты
1,5
минуты
20
секунд
3
дня
Номер
следу-
ющего
дейст-
вия
2– если
есть
нару-
шения в
данных
полу-
чателя;
3–если
авто-
ризация
прошла
успешно
4
5 –
если
не
опла-
тил, 6
– если
опла-
тил
7– если
в ЭЦП
ошибка,
8 -если
ЭЦП без
ошибки
-
9
10-если
есть
нару-
шения;
11- если
нет
нару-
шения
-
Таблица 2. Описание действий СФЕ через услугодателя
№ действия
(хода,
потока
работ)
1
2
3
4
5
6
7
8
Наимено-
вание СФЕ
Услу-
года-
тель
Услу-
года-
тель
Услуго-
датель
ГБД ФЛ/
ГБД ЮЛ
Услуго-
датель
АРМ
услуго-
дателя
АРМ
услугодателя
АРМ
услугодателя
Наимено-
вание
действия
(процесса,
процедуры,
операции)
и их
описание
Авто-
ризу-
ется
на АРМ
услу-
года-
теля
через
ИИН и
пароля
Выбор
сот-
руд-
ником
услу*
года-
теля
услу-
ги
Направ-
ление
запроса
о дан-
ных
полу-
чателя
в ГБД
ФЛ/ГБД
ЮЛ
Форми-
рование
сооб-
щения об
отсутст-
вие
данных
ГБД ФЛ/
ГБД ЮЛ
Запол-
нение
формы
запроса
с прик-
репле-
нием
скани-
рованных
доку-
ментов и
удос-
товере-
нием ЭЦП
Регис-
трация
доку-
мента в
АРМ
услуго-
дателя
Формирует
сообщение об
отказе в связи
с имеющимися
нарушениями в
документах
получателя
Получение
получателем
результата
услуги
Форма
завершения
(данные,
документ
организа-
ционно–
распоря-
дительное
решение)
Регис-
трация
зап-
роса в
сис-
теме с
прис-
вое-
нием
номера
заяв-
лению
Отоб-
раже-
ние
уве-
дом-
ления
об
ус-
пеш-
ном
фор-
миро-
вании
зап-
роса
Маршру-
тизация
запроса
Форми-
рование
мотиви-
рован-
ного
отказа
Маршру-
тизация
запроса
Регис-
трация
запроса с
присвое-
нием
номера
заявлению
Формирование
мотивирован-
ного отказа
Формирование
результата
услуги -
проставление
штампа апостиля
Сроки
исполнения
10–15
секунд
10
се-
кунд
1,5
минуты
10-15
секунд
10-15
секунд
1,5
минуты
1,5 минуты
1 день – при
личном
посещении;
3 дня - при
направлении
документов
почтой
Номер
следующего
действия
-
4 –
если
есть
нару-
шения;
5 –
если
наруше-
ний нет
-
6
7– если
есть
наруше-
ния;
8–если
нарушений
нет
-
-
Таблица 3. Описание действий СФЕ через ЦОН
1
действия
(хода,
потока
работ)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
2
Наимено-
вание СФЕ
АРМ ИС
ЦОН
Опера-
тор
Центра
Оператор
Центра
ГБД
ФЛ/ГБД
ЮЛ, ЕНИС
Оператор
Центра
Опера-
тор
Центра
АРМ
услуго-
дателя
АРМ
услуго-
дателя
АРМ
услуго-
дателя
3
Наимено-
вание
действия
(процес-
са, про-
цедуры,
операции)
и их
описание
Автори-
зуется
оператор
Центра
по
логину и
паролю
Выби-
рает
услугу
и фор-
мирует
данные
запроса
Направ-
ление
запроса
в ГБД
ФЛ/ГБД
ЮЛ, ЕНИС
Форми-
рует
сооб-
щение о
невоз-
можности
получе-
ния
данных в
связи с
отсут-
ствием
данных
получа-
теля
Запол-
нение
запроса
с прик-
репле-
нием к
форме
запроса
необхо-
димых
доку-
ментов и
удосто-
веренние
ЭЦП
Направ-
ление
доку-
мента
удосто-
верен-
ного
(подпи-
сан-
ного)
ЭЦП
Регис-
трация
доку-
мента
Форми-
рование
сооб-
щения об
отказе в
услуге в
связи с
имею-
щимися
нару-
шениями
в доку-
ментах
полу-
чателя
Полу-
чение
получа-
телем
резуль-
тата
услуги
4
Форма
завер-
шения
(данные,
документ
организа-
ционно–
распоря-
дительное
решение)
Регис-
трация
запроса
в сис-
теме с
присво-
ением
номера
заяв-
лению
Отоб-
ражение
уведом-
ления
об
успеш-
ном
форми-
ровании
запроса
Маршру-
тизация
запроса
Форми-
рование
мотиви-
рован-
ного
отказа
Отоб-
ражение
уведом-
ления об
успешном
форми-
ровании
запроса
Маршру-
тизация
запроса
Регис-
трация
запроса
с прис-
воением
номера
заяв-
лению.
Формиро-
вание
мотиви-
рован-
ного
отказа.
Форми-
рование
резуль-
тата
услуги -
простав-
ление
штампа
апостиля
5
Сроки
испол-
нения
30
секун-
дунд – 1
минута
30
секунд
1,5
минуты
1,5
минуты
30
секунд –
1 минута
1
минута
1 минута
30
секунд –
1 минута
до 20
кален-
дарных
дней (в
зависи-
мости от
расстоя-
ния
место-
распо-
ложения
Центра)
6
Номер
следую-
щего
действия
2
3
4 - если
есть
наруше-
ния в
данных
получа-
теля;
5–если
наруше-
ний нет
-
-
-
8 – если
есть
наруше-
ния; 9 –
если
наруше-
ний нет
-
-
Приложение 3
к Регламенту электронной государственной услуги
«Апостилирование архивных справок и копий архивных
документов, исходящих из государственных архивов
Республики Казахстан и направляемых за рубеж»
Форма анкеты для определения показателей
электронной государственной услуги: «качество» и «доступность»
____________________________________________________
(наименование услуги)

1. Электрондық мемлекеттік қызметті көрсету үдерісінің сапасына және нәтижесіне қанағаттанасыз ба?
1) қанағаттанған жоқпын;
2) ішінара қанағаттанамын;
3) қанағаттанамын.
2. Электрондық мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпараттың сапасына қанағаттанасыз ба?
1) қанағаттанған жоқпын;
2) ішінара қанағаттанамын;
3) қанағаттанамын.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрінің
2012 жылғы 7 қарашадағы
№ 178 бұйрығына
2-қосымша
«Мұрағаттық анықтамалар беру» электрондық мемлекеттік
қызметтің регламенті
1. Жалпы ережелер
1. «Мұрағаттық анықтамалар беру» электрондық мемлекеттік қызметі (бұдан әрі – электрондық мемлекеттік қызмет) Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі Ақпарат және мұрағат комитетімен, «Қазақстан Республикасының Ұлттық мұрағаты» республикалық мемлекеттік мекемесімен, орталық мемлекеттік мұрағаттармен (бұдан әрі – қызмет көрсетуші), баламалы негізде халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы баламасыз негізде (бұдан әрі – Орталық) арқылы, сондай-ақ «электрондық үкімет» www.e.gov.kz веб-порталы арқылы көрсетіледі.
2. Электрондық мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 9 қазандағы № 1278 қаулысымен бекітілген «Мұрағаттық анықтамалар беру» мемлекеттік қызмет стандарты (бұдан әрі – Стандарт) негізінде көрсетіледі.
3. Электрондық мемлекеттік қызметтің автоматизациялау дәрежесі: ішінара автоматтандырылған.
4. Электрондық мемлекеттік қызмет көрсетудің түрі: транзакциялық.
5. Осы регламентте қолданылған ұғымдар мен қысқартулар:
1) АЖО – автоматтандырылған жұмыс орны;
2) ақпараттық жүйе – аппараттық-бағдарламалық кешендi қолданумен ақпаратты сақтау, өңдеу, iздеу, тарату, тапсыру және беру үшiн арналған жүйе (бұдан әрi – АЖ);
3) алушы – электрондық мемлекеттік қызмет көрсетілетін жеке тұлға;
4) бизнес-сәйкестендіргіш нөмір – қызметін бірлесіп жүзеге асырушы жеке кәсіпкер және заңды тұлға (бөлімше және өкілдік) үшін қалыптасқан бірегей нөмір (бұдан әрі – БСН);
5) бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйе – бұл нотариаттық қызметті автоматтандыруға және әділет органдары мен нотариаттық палаталардың өзара іс-қимылына арналған аппараттық-бағдарламалық кешен (бұдан әрі – БНАЖ);
6) жеке сәйкестендіргіш нөмір – жеке кәсіпкерге жеке кәсіпкер ретінде өз қызметін іске асырушы, сондай-ақ жеке тұлғалар үшін қалыптасқан бірегей нөмір (бұдан әрі – ЖСН);
7) «Жеке тұлғалар» мемлекеттік деректер қоры – автоматты жинауға, сақтауға және ақпараттарды өңдеуге, Қазақстан Республикасында жеке тұлғалардың бірыңғай сәйкестендіргішін енгізу мақсатында жеке сәйкестендіргіш нөмірінің Ұлттық реестрін құру және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес және құзыреті аясында мемлекеттік басқару органдарына және басқа да субъектілерге олар туралы өзекті және нақты ақпарат ұсынуға арналған ақпараттық жүйе (бұдан әрі – ЖТ МДҚ);

1. Удовлетворены ли Вы качеством процесса и результатом оказания электронной государственной услуги?
1) не удовлетворен;
2) частично удовлетворен;
3) удовлетворен.
2. Удовлетворены ли Вы качеством информации о порядке оказания электронной государственной услуги?
1) не удовлетворен;
2) частично удовлетворен;
3) удовлетворен.
Приложение 2
к приказу Министра культуры и
информации Республики Казахстан
от 7 ноября 2012 года № 178
Регламент электронной государственной услуги
«Выдача архивных справок»
1. Общие положения
1. Электронная государственная услуга «Выдача архивных справок» (далее – электронная государственная услуга) оказывается Комитетом информации и архивов Министерства культуры и информации Республики Казахстан, Республиканским государственным учреждением «Национальный архив Республики Казахстан», центральными государственными архивами (далее – услугодатель), на альтернативной основе через центры обслуживания населения (далее - Центр), а также через веб-портал «электронного правительства» www.e.gov.kz.
2. Электронная государственная услуга оказывается на основании Стандарта государственной услуги «Выдача архивных справок» (далее – услуга), утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2012 года № 1278 (далее – Стандарт).
3. Степень автоматизации электронной государственной услуги: частично автоматизированная.
4. Вид оказания электронной государственной услуги: транзакционная.
5. Понятия и сокращения, используемые в настоящем Регламенте:
1) АРМ – автоматизированное рабочее место;
2) информационная система – система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления информации с применением аппаратно-программного комплекса (далее – ИС);
3) получатель – физическое лицо, которому оказывается электронная государственная услуга;
4) бизнес-идентификационный номер, уникальный номер, формируемый для юридического лица (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства (далее – БИН);
5) единая нотариальная информационная система – это аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации нотариальной деятельности и взаимодействия органов юстиции и нотариальных палат (далее – ЕНИС);
6) индивидуальный идентификационный номер – уникальный номер, формируемый для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства (далее – ИИН);
7) государственная база данных «Физические лица» – информационная система, предназначенная для автоматизированного сбора, хранения и обработки информации, создания Национального реестра индивидуальных идентификационных номеров с целью внедрения единой идентификации физических лиц в Республике Казахстан и предоставления о них актуальных и достоверных сведений органам государственного управления и прочим субъектам в рамках их полномочий и в соответствии с законодательством Республики Казахстан (далее – ГБД ФЛ);

1) алушы ЖСН/БСН және пароль көмегімен ЭҮП тiркеудi жүзеге асырады (ЭҮП тiркелмеген алушылар үшiн жүзеге асырылады);
2) 1 үдерiс – қызметті алу үшін алушымен ЭҮП ЖСН/БСН және парольді енгiзуі (авторландыру үдерiсi);
3) 1 шарт – логин (ЖСН) және пароль арқылы тiркелген алушы туралы деректердiң дұрыстығын ЭҮП тексеру;
4) 2 үдерiс – алушының деректерiнде бұзушылықтардың болуымен байланысты, ЭҮП авторландырудан бас тарту хабарламасын қалыптастыру;
5) 3 үдерiс – алушымен осы Регламентте көрсетiлген қызметтi таңдауы, қызмет көрсету үшін сұраныс формасы экранға шығару және Стандарттың 11-тармағында көрсетiлген қажеттi құжаттарды электрондық түрде бекiтумен алушының форманы оның құрылымдық және пішіндік талаптарына сай толтыруы (мәлімет енгізуі), сұрау салу формасына қажетті құжаттардың көшірмелерін электронды түрде қыстырумен, сондай-ақ сауал салуды куәландыру (қол қою) үшін алушымен ЭЦҚ тiркеу куәлiгiн таңдауы;
6) 2 шарт – ЭҮП ЭЦҚ тiркеу куәлiгiнiң әрекет ету мерзiмiн және тiзiмде қайтарып алынған (күшi жойылған) тiркеу куәлiктерiнiң болмауын, сондай-ақ сәйкестендірме деректерінің (сауал салуда көрсетілген ЖСН/БСН және ЭЦҚ тiркеу куәлiгiнде көрсетiлген ЖСН/БСН) сәйкестігін тексеру;
7) 4 үдерiс – алушының ЭЦҚ шынайылығының расталмауына байланысты сұрау салынған қызметтен бас тарту туралы хабарламаны құрастыру;
8) 5 үдерiс – қызметті көрсету үшін сауал салуды алушының ЭЦҚ көмегiмен куәландыру және электрондық құжатты (сауал салуды) ЭҮШ арқылы қызмет көрсетушімен өңдеу үшін қызмет көрсетушінің АЖО жолдау;
9) 6 үдеріс – электрондық құжатты қызмет көрсетушінің АЖО тіркеу;
10) 3 шарт – қызмет көрсетушімен тұтынушы қыстырған құжаттардың Стандартта көрсетілген және қызметті көрсету үшін негіздерге сәйкестігін тексеру (өңдеу);
11) 7 үдерiс – алушының деректерiнде бұзушылықтардың болуына байланысты сұрау салынған қызметтi көрсетуден бас тарту туралы хабарламаны құрастыру;
12) 8 үдерiс – алушымен қызмет көрсетушінің АЖО қалыптастырылған қызметтің нәтижесiн (мұрағаттық анықтаманың дайындығы туралы электрондық нысандағы хабарламаны) алуы. Электрондық құжат қызмет көрсетушінің уәкiлеттi тұлғасының ЭЦҚ пайдаланумен құрастырылады.
7. Қызмет көрсетушінің шешімі және реттік іс-әрекеті (қызмет көрсетуші арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде өзара функционалды әрекет етудің № 2-диаграммасы) осы Регламенттің 1-қосымшасында көрсетілген:
1) 1 үдерiс – қызмет көрсетуші қызметкерiнiң қызметтi көрсетушінің АЖО қызметті көрсету үшін ЖСН/БСН және парольді енгізу үдерiсi (авторландыру үдерiсi);
2) 2 үдерiс – қызмет көрсетуші қызметкерiнiң осы Регламентте көрсетiлген қызметтi таңдауы, қызмет көрсетуге арналған сауал нысанын экранға шығаруы және қызмет көрсетуші қызметкерiмен алушының деректерiн енгiзуi;

1) получатель осуществляет регистрацию на ПЭП с помощью ИИН/БИН и пароля (осуществляется для незарегистрированных получателей на ПЭП);
2) процесс 1 – ввод получателем ИИН/БИН и пароля (процесс авторизации) на ПЭП для получения услуги;
3) условие 1 – проверка на ПЭП подлинности данных о зарегистрированном получателе через ИИН/БИН и пароль;
4) процесс 2 – формирование ПЭПом сообщения об отказе в авторизации в связи с имеющимися нарушениями в данных получателя;
5) процесс 3 – выбор получателем услуги, указанной в настоящем Регламенте, вывод на экран формы запроса для оказания услуги и заполнение получателем формы (ввод данных) с учетом ее структуры и форматных требований, прикрепление к форме запроса необходимых копий документов в электронном виде, указанные в пункте 11 Стандарта, а также выбор получателем регистрационного свидетельства ЭЦП для удостоверения (подписания) запроса;
6) условие 2 – проверка на ПЭП срока действия регистрационного свидетельства ЭЦП и отсутствия в списке отозванных (аннулированных) регистрационных свидетельств, а также соответствия идентификационных данных (между ИИН/БИН указанным в запросе, и ИИН/БИН указанным в регистрационном свидетельстве ЭЦП);
7) процесс 4 – формирование сообщения об отказе в запрашиваемой услуге в связи с не подтверждением подлинности ЭЦП получателя;
8) процесс 5 – удостоверение запроса для оказания услуги посредством ЭЦП получателя и направление электронного документа (запроса) через ШЭП в АРМ услугодателя для обработки услугодателем;
9) процесс 6 – регистрация электронного документа в АРМ услугодателя;
10) условие 3 – проверка (обработка) услугодателем соответствия приложенных получателем документов, указанных в Стандарте и основаниям для оказания услуги;
11) процесс 7 – формирование сообщения об отказе в запрашиваемой услуге в связи с имеющимися нарушениями в документах получателя;
12) процесс 8 – получение получателем результата услуги (уведомление о готовности архивной справки в форме электронного документа), сформированный АРМ услугодателя. Электронный документ формируется с использованием ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
7. Пошаговые действия и решения услугодателя (Диаграмма № 2 функционального взаимодействия при оказании электронной государственной услуги через услугодателя) приведены в приложении 1 к настоящему Регламенту:
1) процесс 1 – ввод сотрудником услугодателя в АРМ услугодателя ИИН/БИН и пароля (процесс авторизации) для оказания услуги;
2) процесс 2 – выбор сотрудником услугодателя услуги, указанной в настоящем Регламенте, вывод на экран формы запроса для оказания услуги и ввод сотрудником услугодателя данных получателя;

3) 3 үдерiс – ЭҮШ арқылы ЖТ МДҚ/ЗТ МДҚ алушының деректерi туралы сауал салуды жолдауы;
4) 1 шарт – алушы деректерiнiң ЖТ МДҚ/ЗТ МДҚ болуын тексеру;
5) 4 үдерiс – ЖТ МДҚ/ЗТ МДҚ алушы деректерiнiң болмауына байланысты деректердi алу мүмкiн еместiгi туралы хабарламаны құрастыру;
6) 5 үдерiс – қызмет көрсетуші қызметкерiнiң алушымен ұсынылған сауал салу нысанын құжаттардың қағаз нысанында болуын белгiлеу бөлiгiнде толтыруы, оларды сауал нысанына бекiтуi және қызмет көрсетуге толтырылған сауал нысанын (енгізілген деректерді) ЭЦҚ арқылы куәландыруы;
7) 6 үдерiс – электрондық құжатты қызмет көрсетушінің АЖО тіркеу;
8) 2 шарт – қызмет көрсетушімен қосылған құжаттардың Стандартта көрсетілгенмен және қызметті көрсету негіздеріне сәйкестігін тексеру (өңдеу);
9) 7 үдерiс – алушының құжаттарында бұзушылықтардың болуына байланысты сұрау салынған қызметтi көрсетуден бас тарту туралы хабарламаны құрастыру;
10) 8 үдерiс – алушымен қызмет нәтижесiн (мұрағаттық анықтаманы) алуы.
8. ХҚКО арқылы қызмет көрсетушінің реттік іс-әрекеті (электронды мемлекеттік қызметтің ХҚКО АЖ арқылы көрсету кезінде өзара функционалдық әрекет етудің № 3-диаграммасы) осы Регламенттің 1-қосымшасында көрсетілген:
1) 1 үдерiс – қызметті көрсету үшін Орталықтың операторымен ХҚКО АЖ АЖО логинді және парольді енгізу үдерiсi (авторландыру үдерiсi);
2) 2 үдерiс – Орталықтың операторымен осы Регламентте көрсетiлген қызметтi таңдауы, қызмет көрсетуге арналған сауал нысанын экранға шығаруы және Орталықтың операторымен алушының деректерiн, сондай-ақ алушының сенімхат бойынша өкілінің деректерін (нотариальды куәландырылған сенімхат болса, сенімхатты өзге түрде куәландырылған кезде – сенімхаттың деректері толтырылмайды) енгізуі;
3) 3 үдерiс – ЭҮШ арқылы ЖТ МДҚ/ЗТ МДҚ алушының деректерi, сондай-ақ БНАЖ – алушының сенімхат бойынша өкілінің деректері туралы сұрау салу;
4) 1 шарт – ЖТ МДҚ/ЗТ МДҚ алушы деректерiнiң, БНАЖ сенімхат деректерінің болуын тексеру;
5) 4 үдерiс – ЖТ МДҚ/ЗТ МДҚ алушы деректерiнiң, БНАЖ сенімхат деректерінің болмауына байланысты деректердi алу мүмкiн еместiгi туралы хабарламаны құрастыру;
6) 5 үдерiс – Орталықтың операторымен алушымен ұсынылған сауал салу нысанын құжаттардың қағаз нысанында болуын белгiлеу бөлiгiнде толтыруы және құжаттарды сканерлеуi, оларды сауал нысанына бекiтуi және қызмет көрсетуге толтырылған сауал нысанын (енгізілген деректерді) ЭЦҚ арқылы куәландыруы;
7) 6 үдерiс – қызмет көрсетушінің АЖО ЭҮШ арқылы Орталықтың операторымен ЭЦҚ куәландырған (қол қойылған) электрондық құжатты (тұтынушының сауал салуын) жолдау;

3) процесс 3 – направление запроса через ШЭП в ГБД ФЛ/ГБД ЮЛ о данных получателя;
4) условие 1 – проверка наличия данных получателя в ГБД ФЛ/ГБД ЮЛ;
5) процесс 4 – формирование сообщения о невозможности получения данных в связи с отсутствием данных получателя в ГБД ФЛ/ГБД ЮЛ;
6) процесс 5 – заполнение сотрудником услугодателя формы запроса в части отметки о наличии документов в бумажной форме, предоставленных получателем, прикрепление их к форме запроса и удостоверение посредством ЭЦП заполненной формы (введенных данных) запроса на оказание услуги;
7) процесс 6 – регистрация электронного документа в АРМ услугодателя;
8) условие 2 – проверка (обработка) услугодателем соответствия приложенных документов, указанных в Стандарте и основаниям для оказания услуги;
9) процесс 7 – формирование сообщения об отказе в запрашиваемой услуге в связи с имеющимися нарушениями в документах получателя;
10) процесс 8 – получение получателем результата услуги (архивной справки).
8. Пошаговые действия и решения услугодателя через ЦОН (Диаграмма № 3 функционального взаимодействия при оказании электронной государственной услуги через ИС ЦОН) приведены в приложении 1 к настоящему Регламенту:
1) процесс 1 – ввод оператора Центра в АРМ ИС ЦОН логина и пароля (процесс авторизации) для оказания услуги;
2) процесс 2 – выбор оператором Центра услуги, указанной в настоящем Регламенте, вывод на экран формы запроса для оказания услуги и ввод оператором Центра данных получателя, а также данных по доверенности представителя получателя (при нотариально удостоверенной доверенности, при ином удостоверении доверенности-данные доверенности не заполняются);
3) процесс 3 – направление запроса через ШЭП в ГБД ФЛ/ГБД ЮЛ о данных получателя, а также в ЕНИС – о данных доверенности представителя получателя;
4) условие 1 – проверка наличия данных получателя в ГБД ФЛ/ГБД ЮЛ, данных доверенности в ЕНИС;
5) процесс 4 – формирование сообщения о невозможности получения данных в связи с отсутствием данных получателя в ГБД ФЛ/ГБД ЮЛ, данных доверенности в ЕНИС;
6) процесс 5 – заполнение оператором Центра формы запроса в части отметки о наличии документов в бумажной форме и сканирование документов, предоставленных получателем, прикрепление их к форме запроса и удостоверение посредством ЭЦП заполненной формы (введенных данных) запроса на оказание услуги;
7) процесс 6 – направление электронного документа (запроса получателя) удостоверенного (подписанного) ЭЦП оператора Центра через ШЭП в АРМ услугодателя;

1) алушы компьютерінің интернет-браузерiнде сақталып тұрған өзiнiң ЭЦҚ тiркеу куәлiгiнiң көмегiмен алушы ЭҮП тiркеудi жүзеге асырады (ЭҮП тiркелмеген алушылар үшiн жүзеге асырылады);
2) 1 үдерiс – алушының ЭЦҚ тiркеу куәлiгiн компьютердiң интернет-браузерiне бекiтуi, мемлекеттiк қызметтi алу үшiн алушының ЭҮП парольдi енгiзу үдерісі (авторландыру үдерiсi);
3) 1 шарт – логин (ЖСН) және пароль арқылы тiркелген алушы туралы деректердiң дұрыстығын ЭҮП тексеру;
4) 2 үдерiс – алушының деректерiнде бұзушылықтардың болуына байланысты, ЭҮП авторландырудан бас тарту хабарламасын қалыптастыру;
5) 3 үдерiс – алушымен осы Регламентте көрсетiлген қызметтi таңдауы, қызмет көрсету үшін сұраныс формасы экранға шығару және Стандарттың 11-тармағында көрсетiлген қажеттi құжаттарды электрондық түрде бекiтумен алушының форманы оның құрылымдық және пішіндік талаптарына сай толтыруы (мәлімет енгізуі), сұрау салу нысанына қажетті құжаттардың көшірмелерін электронды түрде қыстырумен, сондай-ақ сауал салуды куәландыру (қол қою) үшін алушымен ЭЦҚ тiркеу куәлiгiн таңдауы;
6) 4 үдерiс – ЭҮТШ қызмет төлемақысын жасау, сосын бұл ақпарат қызмет көрсетушінің АЖО келiп түседi;
7) 2 шарт – қызмет көрсетушінің АЖО көрсетiлетін қызмет үшін төлеу фактісін тексеру;
8) 5 үдерiс – қызмет көрсетушінің АЖО көрсетiлген қызмет үшiн төлемақының жоқтығына байланысты сұрау салынған қызметтен бас тарту туралы хабарламаны құрастыру;
9) 6 үдерiс – алушының сауалды куәландыру (қол қою) үшiн ЭЦҚ тiркеу куәлiгiн таңдауы;
10) 3 шарт – ЭҮП ЭЦҚ тiркеу куәлiгiнiң әрекет ету мерзiмiн және тiзiмде қайтарып алынған (күшi жойылған) тiркеу куәлiктерiнiң болмауын, сондай-ақ сәйкестендірме деректерінің (сауал салуда көрсетілген ЖСН/БСН және ЭЦҚ тiркеу куәлiгiнде көрсетiлген ЖСН/БСН) сәйкестігін тексеру;
11) 7 үдерiс – алушының ЭЦҚ шынайылығының расталмауына байланысты сұрау салынған қызметтен бас тарту туралы хабарламаны құрастыру;
12) 8 үдерiс – алушының ЭЦҚ көмегiмен сауалдың толтырылған нысанын (енгiзiлген деректердi) және оған қызмет көрсетудiң электрондық түрде бекiтiлген құжаттарын куәландыруы (қол қоюы);
13) 9 үдерiс – қызмет көрсетушінің АЖО электрондық құжатты (алушының сауал салуын) тiркеу және қызмет көрсетушінің АЖО сауалды өңдеу;
14) 4 шарт – қызмет көрсетушімен алушының есепке қою негiздерiне сәйкестiгiн тексеруi;
15) 10 үдерiс – қызмет көрсетушінің АЖО алушының деректерiнде бұзушылықтардың болуына байланысты сұрау салынған қызметтi көрсетуден бас тарту туралы хабарламаны құрастыру;
16) 11 үдерiс – алушының ЭҮП қалыптастырған қызмет нәтижесiн (хабарламаны) алуы. Электрондық құжат қызмет көрсетушінің уәкiлеттi тұлғасының ЭЦҚ пайдаланумен құрастырылады.

1) получатель осуществляет регистрацию на ПЭП с помощью своего регистрационного свидетельства ЭЦП, которое хранится в интернет-браузере компьютера получателя (осуществляется для незарегистрированных получателей на ПЭП);
2) процесс 1 – прикрепление в интернет-браузер компьютера получателя регистрационного свидетельства ЭЦП, процесс ввода получателем пароля (процесс авторизации) на ПЭП для получения государственной услуги;
3) условие 1 – проверка на ПЭП подлинности данных о зарегистрированном получателе через логин (ИИН) и пароль;
4) процесс 2 – формирование ПЭПом сообщения об отказе в авторизации в связи с имеющимися нарушениями в данных получателя;
5) процесс 3 – выбор получателем услуги, указанной в настоящем Регламенте, вывод на экран формы запроса для оказания услуги и заполнение получателем формы (ввод данных) с учетом ее структуры и форматных требований, прикреплением к форме запроса необходимых документов в электронном виде, указанные в пункте 11 Стандарта, а также выбор получателем регистрационного свидетельства ЭЦП для удостоверения (подписания) запроса;
6) процесс 4 – оплата услуги на ПШЭП, а затем эта информация поступает в АРМ услугодателя;
7) условие 2 – проверка в АРМ услугодателя факта оплаты за оказание услуги;
8) процесс 5 – формирование сообщения об отказе в запрашиваемой услуге, в связи с отсутствием оплаты за оказание услуги в АРМ услугодателя;
9) процесс 6 – выбор получателем регистрационного свидетельства ЭЦП для удостоверения (подписания) запроса;
10) условие 3 – проверка на ПЭП срока действия регистрационного свидетельства ЭЦП и отсутствия в списке отозванных (аннулированных) регистрационных свидетельств, а также соответствия идентификационных данных между ИИН указанным в запросе и ИИН указанным в регистрационном свидетельстве ЭЦП);
11) процесс 7 – формирование сообщения об отказе в запрашиваемой услуге в связи с не подтверждением подлинности ЭЦП получателя;
12) процесс 8 – удостоверение (подписание) посредством ЭЦП получателя заполненной формы (введенных данных) запроса на оказание услуги;
13) процесс 9 – регистрация электронного документа (запроса получателя) в АРМ услугодателя и обработка запроса в АРМ услугодателя;
14) условие 4 – проверка услугодателем соответствия получателя основаниям для постановки на учет;
15) процесс 10 – формирование сообщения об отказе в запрашиваемой услуге в связи с имеющимися нарушениями в данных получателя в АРМ услугодателя;
16) процесс 11 – получение получателем результата услуги (уведомления), сформированной АРМ услугодателя. Электронный документ формируется с использованием ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.