Уәкілетті адамдарды Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге іссапарға жіберу мақсатында республикалық бюджетте "Шетелдік іссапарлар" бағдарламасы және "Сыртқы саяси қызметтерді үйлестіру жөніндегі қызметтер" және "Шетелдегі дипломатиялық өкілдіктердің арнайы, инженерлік-техникалық және нақты қорғалуын қамтамасыз ету" бағдарламаларының 162-ерекшелігі бойынша көзделген қаражатты пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2013 жылғы 09 сәуірдегі № 08-1-1-1/114 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 29 сәуірде № 8438 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 06.05.2022 № 11-1-4/199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1118 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі туралы Ереженің 15-тармағы 78) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 06.05.2022 № 11-1-4/199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Уәкілетті адамдарды Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге іссапарға жіберу мақсатында республикалық бюджетте "Шетелдік іссапарлар" бағдарламасы және "Сыртқы саяси қызметтерді үйлестіру жөніндегі қызметтер" және "Шетелдегі дипломатиялық өкілдіктердің арнайы, инженерлік-техникалық және нақты қорғалуын қамтамасыз ету" бағдарламаларының 162-ерекшелігі бойынша көзделген қаражатты пайдалану қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 06.05.2022 № 11-1-4/199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Валюта-қаржы департаменті осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуді және оны Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінен мемлекеттік тіркелген күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
Е. Ыдырысов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
төрағасы
____________ Г. Марченко
2013 жылғы 28 наурыз
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
___________ Б. Жәмішев
2013 жылғы 04 сәуір
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
2013 жылғы 09 cәуірдегі
№ 08-1-1-1/114
бұйрығымен бекітілді
Уәкілетті адамдарды Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге іссапарға жіберу мақсатында республикалық бюджетте "Шетелдік іссапарлар" бағдарламасы және "Сыртқы саяси қызметтерді үйлестіру жөніндегі қызметтер" және "Шетелдегі дипломатиялық өкілдіктердің арнайы, инженерлік-техникалық және нақты қорғалуын қамтамасыз ету" бағдарламаларының 162-ерекшелігі бойынша көзделген қаражатты пайдалану қағидалары

Об утверждении Правил использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе "Заграничные командировки", и специфики 162 программ "Услуги по координации внешнеполитической деятельности" и "Обеспечение специальной, инженерно-технической и физической защиты дипломатических представительств за границей" в целях командирования уполномоченных лиц за пределы территории Республики Казахстан
Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 9 апреля 2013 года № 08-1-1-1/114. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2013 года № 8438.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 06.05.2022 № 11-1-4/199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 78) пункта 15 Положения о Министерстве иностранных дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1118, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 06.05.2022 № 11-1-4/199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе "Заграничные командировки", и специфики 162 программ "Услуги по координации внешнеполитической деятельности" и "Обеспечение специальной, инженерно-технической и физической защиты дипломатических представительств за границей" в целях командирования уполномоченных лиц за пределы территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 06.05.2022 № 11-1-4/199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Валютно-финансовому департаменту обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и разместить его на интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
иностранных дел
Республики Казахстан
Е. Идрисов
"СОГЛАСОВАНО" "СОГЛАСОВАНО"
Председатель Министр финансов
Национального Банка
Республики Казахстан Республики Казахстан
Г. Марченко 4 апреля 2013 год Б. Жамишев
28 марта 2013 год
Утверждены
Приказом Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 9 апреля 2013 года № 08-1-1-1/114
Правила использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе "Заграничные командировки", и специфики 162 программ "Услуги по координации внешнеполитической деятельности" и "Обеспечение специальной, инженерно-технической и физической защиты дипломатических представительств за границей" в целях командирования уполномоченных лиц за пределы территории Республики Казахстан

Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 06.05.2022 № 11-1-4/199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 22.06.2021 № 11-1-4/255 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Уәкілетті адамдарды Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге іссапарға жіберу мақсатында республикалық бюджетте "Шетелдік іссапарлар" бағдарламасы және "Сыртқы саяси қызметтерді үйлестіру жөніндегі қызметтер" және "Шетелдегі дипломатиялық өкілдіктердің арнайы, инженерлік-техникалық және нақты қорғалуын қамтамасыз ету" бағдарламаларының 162-ерекшелігі бойынша көзделген қаражатты пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Шетелдік іссапарлар" республикалық бюджеттік бағдарламасы және "Сыртқы саяси әрекеттерді үйлестіру жөніндегі қызметтер" және "Шетелдегі дипломатиялық өкілдіктердің арнайы, инженерлік-техникалық және нақты қорғалуын қамтамасыз ету" бағдарламаларының 162-ерекшелігі бойынша осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген адамдарды шетелге іссапарға жіберу үшін көзделген қаражатты пайдалану тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 06.05.2022 № 11-1-4/199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі (бұдан әрі – Сыртқы істер министрлігі) ағымдағы "Шетелдік іссапарлар" бюджеттік бағдарламасы және "Сыртқы саяси қызметтерді үйлестіру жөніндегі қызметтер" ("Сыртқы саяси қызметті үйлестіру жөніндегі уәкілетті органның қызметін қамтамасыз ету" кіші бағдарламасы бойынша) мен "Шетелдегі дипломатиялық өкілдіктердің арнайы, инженерлік-техникалық және нақты қорғалуын қамтамасыз ету" бағдарламаларының 162 ерекшелігінің әкімшісі ретінде қаражатты мынадай адамдарды шетелге іссапарға жіберуге байланысты шығыстарды (бұдан әрі – іссапар шығыстары) төлеуге пайдалану туралы шешімдер қабылдайды:
республикалық бюджет есебінен ұсталатын лауазымды адамдар (бұдан әрі – лауазымды адамдар);
Қазақстан Республикасы Президентінің жұбайы;
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасының жұбайы;
Халықаралық Еңбек Ұйымы Бас конференциясының жыл сайынғы сессияларына қатысатын Қазақстан Республикасының делегациялары;
Құқық арқылы демократия үшін Еуропалық комиссияның (Еуропалық Кеңестің Венеция комиссиясы) Қазақстан Республикасынан мүшесі;
Өзбекстан Республикасымен, Ресей Федерациясымен мемлекеттік шекараны демаркациялау және Қытай Халық Республикасымен Мемлекеттік шекара сызығын тексеру жөніндегі бірлескен комиссиялардағы үкіметтік делегация мүшелері (бұдан әрі – Мемлекеттік шекараны демаркациялау жөніндегі үкіметтік делегация).

Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 06.05.2022 № 11-1-4/199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 22.06.2021 № 11-1-4/255 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе "Заграничные командировки", и специфики 162 программ "Услуги по координации внешнеполитической деятельности" и "Обеспечение специальной, инженерно-технической и физической защиты дипломатических представительств за границей" в целях командирования уполномоченных лиц за пределы территории Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок использования средств, предусмотренных республиканской бюджетной программой "Заграничные командировки" и спецификой 162 программ "Услуги по координации внешнеполитической деятельности" и "Обеспечение специальной, инженерно-технической и физической защиты дипломатических представительств за границей", для командирования за границу лиц, указанных в пункте 2 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 06.05.2022 № 11-1-4/199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Министерство иностранных дел Республики Казахстан (далее – Министерство иностранных дел) как администратор текущей бюджетной программы "Заграничные командировки" и специфики 162 программ "Услуги по координации внешнеполитической деятельности" (по подпрограмме "Обеспечение деятельности уполномоченного органа по координации внешнеполитической деятельности") и "Обеспечение специальной, инженерно-технической и физической защиты дипломатических представительств за границей", принимает решения об использовании средств на оплату расходов, связанных с командированием за границу (далее - командировочные расходы):
содержащихся за счет республиканского бюджета должностных лиц (далее – должностные лица);
супруги Президента Республики Казахстан;
супруги Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы;
делегаций Республики Казахстан, участвующих на ежегодных сессиях Генеральной Конференции Международной Организации Труда;
члена Европейской комиссии за демократию через право от Республики Казахстан (Венецианская комиссия Совета Европы);
членов правительственной делегации в совместных комиссиях по демаркации Государственной границы с Республикой Узбекистан, Российской Федерацией и проверке линии Государственной границы с Китайской Народной Республикой (далее – правительственная делегация по демаркации Государственной границы).

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 06.05.2022 № 11-1-4/199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Іссапар шығыстарын төлеуге бөлінетін республикалық бюджет қаражатын пайдалану тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 22.06.2021 № 11-1-4/255 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Сыртқы істер министрлігі республикалық бюджетте кезекті қаржы жылына "Шетелдік іссапарлар" бағдарламасы және "Сыртқы саяси қызметтерді үйлестіру жөніндегі қызметтер" ("Сыртқы саяси қызметті үйлестіру жөніндегі уәкілетті органның қызметін қамтамасыз ету" кіші бағдарламасы бойынша), "Шетелдегі дипломатиялық өкілдіктердің арнайы, инженерлік-техникалық және нақты қорғалуын қамтамасыз ету" бағдарламаларының 162 ерекшелігі бойынша көзделген қаражатты пайдаланады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 06.05.2022 № 11-1-4/199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Кассалық және банктік операцияларды жүргізу мемлекеттік мекеменің кассасында қолма-қол ақша қалдығының күнделікті лимитін және кассада қолма-қол ақшаның сақталу мерзімін белгілейтін нормаларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген) (бұдан әрі - Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету қағидасы), Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6443 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 22 тамыздағы № 423 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидаларына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7197 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Қаржы министрі міндетін атқарушының 2011 жылғы 2 тамыздағы № 390 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандарының альбомына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7126 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 06.05.2022 № 11-1-4/199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок использования средств республиканского бюджета, выделяемых на оплату командировочных расходов
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 22.06.2021 № 11-1-4/255 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Министерство иностранных дел использует средства, предусмотренные в республиканском бюджете на очередной финансовый год по программе "Заграничные командировки", и специфике 162 программ "Услуги по координации внешнеполитической деятельности" (по подпрограмме "Обеспечение деятельности уполномоченного органа по координации внешнеполитической деятельности"), "Обеспечение специальной, инженерно-технической и физической защиты дипломатических представительств за границей".
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 06.05.2022 № 11-1-4/199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Ведение кассовых и банковских операций осуществляется в соответствии с Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934) (далее - Правила исполнения бюджета и его кассового обслуживания), Правилами ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6443), за исключением норм, устанавливающих ежедневный лимит остатка наличных денег в кассе государственного учреждения и сроки хранения наличных денег в кассе, Правилами проведения инвентаризации в государственных учреждениях, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 августа 2011 года № 423 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7197) и Альбомом форм бухгалтерской документации для государственных учреждений, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 2 августа 2011 года № 390 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7126).

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 17.01.2018 № 11-1-4/18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген адамдармен (бұдан әрі – іссапарға жіберілген адам) есеп айырысу бойынша бөлінген қаражатты айырбастауды қамтамасыз ету үшін Сыртқы істер министрлігі бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда қолма-қол және қолма-қол емес есеп айырысу үшін шетел валютасында шот ашады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 17.01.2018 № 11-1-4/18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің Астана қаласы бойынша Қазынашылық департаменті (бұдан әрі – Астана қаласы Қазынашылық департаменті) Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету қағидаларына сәйкес бөлінген қаражаттың конвертациясын жүргізеді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сыртқы істер министрінің 31.10.2024 № 11-1-4/613 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-1. Сыртқы істер министрлігі екінші деңгейдегі банктерде бюджет заңнамасында көзделген және тек іссапар шығыстарын төлеуге бөлінген қаражатты есептеуге және шетел валютасын олардың төлем карточкаларына аудару жолымен іссапарға жіберілген адамдармен одан әрі есеп айырысуға арналған ағымдағы шоттарды АҚШ долларында және еурода (бұдан әрі – валюталық шоттар) ашады.
Ескерту. 2-тарау 6-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Сыртқы істер министрінің 06.05.2019 № 11-1-4/201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Сыртқы істер министрлігі Астана қаласы бойынша Қазынашылық департаментіне ағымдағы жартыжылдықтың соңғы айының 10-нан кешіктірмейтін мерзімде айларға бөле отырып, алдағы жартыжылдыққа арналған шетел валютасында қолма-қол ақшаның қажетті сомасы туралы өтінім ұсынады.
Бір уақытта мәлімет үшін сыртқы істер министрлігінің екінші деңгейдегі банктердегі валюталық шоттарына айларға бөле отырып, алдағы жарты жылға арналған аударуға жоспарланған сома туралы ақпарат ұсынылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 06.05.2019 № 11-1-4/201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сыртқы істер министрінің 31.10.2024 № 11-1-4/613 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Сноска. Пункт 4 в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 17.01.2018 № 11-1-4/18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Для обеспечения конвертации выделенных средств по расчетам с лицами, указанными в пункте 2 настоящих Правил (далее – командированные лица), Министерство иностранных дел в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета открывает счета в иностранной валюте для наличного и безналичного расчета.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 17.01.2018 № 11-1-4/18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Конвертация выделенных средств производится Департаментом казначейства по городу Астане Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Департамент казначейства по городу Астане) в соответствии с Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания.
Сноска. Пункт 6 в редакции Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра иностранных дел РК от 31.10.2024 № 11-1-4/613 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6-1. Министерство иностранных дел открывает в банках второго уровня текущие счета в долларах США и евро (далее – валютные счета), предусмотренные бюджетным законодательством и предназначенные исключительно для зачисления средств, выделенных на оплату командировочных расходов, и дальнейших расчетов с командированными лицами путем перевода иностранной валюты на их платежные карточки.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с приказом Министра иностранных дел РК от 06.05.2019 № 11-1-4/201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Министерство иностранных дел представляет в Департамент казначейства по городу Астана заявку о необходимой сумме наличных денег в иностранной валюте на предстоящее полугодие с разбивкой по месяцам в срок не позднее 10 числа последнего месяца текущего полугодия.
Одновременно для сведения предоставляется информация о сумме, планируемой к перечислению на валютные счета Министерства иностранных дел в банках второго уровня, на предстоящее полугодие с разбивкой по месяцам.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 06.05.2019 № 11-1-4/201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра иностранных дел РК от 31.10.2024 № 11-1-4/613 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-тарау. Іссапар шығыстарын төлеуге арналған қаражатты бөлу тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 22.06.2021 № 11-1-4/255 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Сыртқы істер министрлігіне "Шетелдік іссапарлар" бағдарламасы және "Сыртқы саяси қызметтерді үйлестіру жөніндегі қызметтер" мен "Шетелдегі дипломатиялық өкілдіктердің арнайы, инженерлік-техникалық және нақты қорғалуын қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламаларының 162 ерекшелігі ("Сыртқы саяси қызметті үйлестіру жөніндегі уәкілетті органның қызметін қамтамасыз ету" кіші бағдарламасы) бойынша іссапар шығыстарын төлеуге:
1) мемлекеттік органдардың Сыртқы істер министрлігіне берген жазбаша өтініші негізінде лауазымды адамдарға, Қазақстан Республикасы Президентінің жұбайына, Халықаралық Еңбек Ұйымы Бас конференциясының жыл сайынғы сессияларына қатысатын Қазақстан Республикасы делегацияларының мүшелеріне, Қазақстан Республикасынан Құқық арқылы демократия үшін Еуропалық комиссияның (Еуропалық Кеңестің Венеция комиссиясы) мүшесіне;
2) іссапарға жіберу туралы қабылданған шешім негізінде Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметінің қызметкерлеріне қаражат бөлу жүзеге асырылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 06.05.2019 № 11-1-4/201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сыртқы істер министрінің 31.10.2024 № 11-1-4/613 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
9. Мемлекеттік шекараны демаркациялау жөніндегі үкіметтік делегацияның іссапар шығыстарын төлеуге арналған қаражатты бөлу Мемлекеттік шекараны демаркациялау бойынша үкіметтік делегациялардың басшылары немесе олардың орынбасарлары бекіткен Жоспар-кестеге, сондай-ақ, дипломатиялық арналар арқылы контрәріптестермен жасалған уағдаластықтарға сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 06.05.2022 № 11-1-4/199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 256 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының делегациясы шетелге жол жүрген кезде, Сыртқы істер министрлігі тиісті мемлекеттік органның жазбаша өтініші мен арнайы рейстерді орындайтын авиатасымалдаушымен қол қойылған көрсетілген қызметтер актісі негізінде авиатасымалдаушының есеп айырысу шотына қаражат аудару арқылы арнайы рейстерді орындау жөніндегі қызметтерді төлейді.

Глава 3. Порядок выделения средств на оплату командировочных расходов
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 22.06.2021 № 11-1-4/255 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Выделение средств Министерством иностранных дел на оплату командировочных расходов по бюджетной программе "Заграничные командировки" и специфики 162 программ "Услуги по координации внешнеполитической деятельности" (подпрограмме "Обеспечение деятельности уполномоченного органа по координации внешнеполитической деятельности") и "Обеспечение специальной, инженерно-технической и физической защиты дипломатических представительств за рубежом" осуществляется:
1) должностным лицам, супруге Президента Республики Казахстан, членам делегации Республики Казахстан, участвующим на ежегодных сессиях Генеральной Конференции Международной Организации Труда, члену Европейской комиссии за демократию через право от Республики Казахстан (Венецианская комиссия Совета Европы) на основании письменного обращения государственных органов в Министерство иностранных дел;
2) персоналу дипломатической службы Республики Казахстан на основании принятого решения о направлении в командировку.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 06.05.2019 № 11-1-4/201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра иностранных дел РК от 31.10.2024 № 11-1-4/613 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Выделение средств на оплату командировочных расходов членов правительственной делегации по демаркации Государственной границы осуществляется согласно Планам-графикам, утверждаемым руководителями правительственных делегаций по демаркации Государственной границы или их заместителями, а также согласно договоренностям с контрпартнерами по дипломатическим каналам.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 06.05.2022 № 11-1-4/199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Услуги по выполнению специальных рейсов при выезде за границу делегаций Республики Казахстан осуществляются в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256 "Об утверждении Правил возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства" (далее – постановление), оплачиваются Министерством иностранных дел на основании письменного обращения соответствующего государственного органа и подписанного с авиаперевозчиком, выполняющим специальные рейсы, акта об оказанных услугах, путем перечисления денежных средств на текущий банковский счет авиаперевозчика.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 06.05.2019 № 11-1-4/201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Мемлекеттік орган тиісті іс-шараны өткізуге дейін кемінде он бес жұмыс күні бұрын не анағұрлым кеш мерзімде, бірақ үш жұмыс күнінен кешіктірмей тиісті мемлекеттік орган мен Сыртқы істер министрлігінің басшылары арасындағы келісім бойынша Сыртқы істер министрлігіне өтініш береді.
Мемлекеттік органның Сыртқы істер министрлігінің атына ұсынған өтінішінде шетелдік іссапардың мақсаты, мерзімі мен іссапарға жіберілетін адамдар туралы мәліметтер болуы тиіс. Іссапарға жіберу мерзімдері іссапарға жіберілетін адамды:
оқуға, біліктілігін арттыруға немесе қайта даярлыққа;
сайлаудың ұзақ мерзімді бақылаушысы ретінде жіберуді;
Қазақстан Республикасының мүдделерін халықаралық төреліктерде, шетелдік соттарда және шетелдік мемлекеттік органдарда қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі жұмысқа қатысуды қоспағанда, күнтізбелік 40 күннен аспауы тиіс (жолдағы күндерін есептемегенде).
Мақсаты Қазақстан Республикасының мүдделерін халықаралық төреліктерде, шетелдік соттарда және шетелдік мемлекеттік органдарда қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі жұмысқа қатысу болып табылатын іссапар мерзімі күнтізбелік 180 күннен аспауы тиіс.
Іссапар барысында форс-мажорлық жағдайлар туындаған кезде, мемлекеттік органның негіздемесімен және растайтын құжаттары қоса берілген жазбаша өтініші негізінде билет алмасу немесе қайтару жүргізіледі және іссапар мерзімі форс-мажорлық жағдайлар мерзіміне ұзартылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 22.07.2015 № 11-1-2/301 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сыртқы істер министрінің 31.10.2024 № 11-1-4/613 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
12. Қазақстан Республикасының делегациясы шетелге жол жүрген кезде арнайы рейстерді орындау жөніндегі қызметтерді қоспағанда, Сыртқы істер министрлігі іссапар шығыстарын төлеуге арналған қаражатты бөлу туралы келіп түскен өтінішті:
1) ағымдағы жылы бюджеттік бағдарламалар шеңберінде тиісті мемлекеттік органның қатысуымен жоспарланған іс-шараларды;
2) ағымдағы жылға арналған республикалық бюджетте көзделген бюджет қара жатының көлемін;
3) мемлекеттік орган ұсынатын іс-шараға қатысудың сыртқы саяси орындылығын ескере отырып қарастырады;

Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 06.05.2019 № 11-1-4/201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Государственный орган обращается в Министерство иностранных дел не менее чем за пятнадцать рабочих дней до проведения соответствующего мероприятия, либо в более поздние сроки, но не позднее, чем за три рабочих дня, по согласованию между руководителями соответствующего государственного органа и Министерства иностранных дел.
Обращение государственного органа в адрес Министерства иностранных дел должно содержать сведения о цели, сроке заграничной командировки и командируемых лицах.
Срок командировки не должен превышать 40 календарных дней (не считая времени нахождения в пути), за исключением направления командируемого лица:
на обучение, повышение квалификации или переподготовку;
долгосрочным наблюдателем за выборами;
для участия в работе по обеспечению защиты интересов Республики Казахстан в международных арбитражах, иностранных судах и иностранных государственных органах.
Срок командирования, целью которого является участие в работе по обеспечению защиты интересов Республики Казахстан в международных арбитражах, иностранных судах и иностранных государственных органах, не должен превышать 180 календарных дней.
В случае возникновения форс-мажорных обстоятельств в ходе командировки, производится обмен или возврат билета и срок командировки продлевается на срок форс-мажорных обстоятельств на основании письменного обращения государственного органа с обоснованием и приложением подтверждающих документов.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 22.07.2015 № 11-1-2/301 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра иностранных дел РК от 31.10.2024 № 11-1-4/613 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. За исключением услуг по выполнению специальных рейсов при выезде за границу делегаций Республики Казахстан, Министерство иностранных дел рассматривает обращение о выделении средств на оплату командировочных расходов с учетом:
1) запланированных в текущем году мероприятий с участием соответствующего государственного органа в рамках бюджетных программ;
2) объема бюджетных средств, предусмотренных в республиканском бюджете на текущий год;
3) внешнеполитической целесообразности участия в предлагаемом государственным органом мероприятии;

4) Инвестициялық іс-шараға қатысудың орындылығын ескере отырып қарастырады.
Өтінішті қараудың қорытындылары бойынша Сыртқы істер министрлігі бес жұмыс күні ішінде іссапар шығыстарын төлеуге қаражат бөлу туралы шешім қабылдайды.
Іссапар шығыстарына қаражат беру іссапарға жіберілген адамды ресімдегеннен кейін бес жұмыс күні ішінде төлем карточкасына аудару арқылы не мемлекеттік органның сұрау салуы бойынша Сыртқы істер министрлігінің кассасынан іссапарға жіберілген адамды ресімдеген күні қолма-қол ақша қаражатымен жүргізіледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 06.05.2019 № 11-1-4/201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сыртқы істер министрінің 31.10.2024 № 11-1-4/613 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
13. Жоспарланған іс-шара басталғанға дейін іссапар шығыстарын бөлу туралы шешім қабылданбаған жағдайда, Сыртқы істер министрлігі мемлекеттік органнан жазбаша өтініші түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде іссапар шығыстарын өтеу туралы шешім қабылдайды.
14. Қаражат бөлу туралы қабылданған шешім негізінде Сыртқы істер министрлігі қолма-қол шетел валютасын алу үшін Сыртқы істер министрлігінің қызметкеріне Астана қаласы бойынша Қазынашылық департаментінде ресімдеуге арналған сенімхат береді.
Сенімхат бір жұмыс күні мерзіміне беріледі, оған Сыртқы істер министрлігінің Аппарат басшысы мен бас бухгалтері қол қояды.
Астана қаласы бойынша Қазынашылық департаменті Сыртқы істер министрлігінің сенімхатында көрсетілген уәкілетті адамға бір жұмыс күні мерзіміне Астана қаласындағы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Орталық филиалында қолма-қол шетел валютасын алуға сенімхат береді.
Сыртқы істер министрлігі өзінің кассасында сенімхат бойынша алған қолма-қол шетел валютасын қаржыландырудың бекітілген айлық жоспарының шегінде сақтайды. Сыртқы істер министрлігінің кассасындағы қолма-қол шетел валютасының күн сайынғы лимиті ағымдағы айға арналған қаржыландыру жоспарында көзделген сомадан аспауы тиіс.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сыртқы істер министрінің 31.10.2024 № 11-1-4/613 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14-1. Іссапарға жіберілген тұлғалармен қолма-қол ақшасыз есеп айырысуды жүзеге асыру үшін Сыртқы істер министрлігі белгіленген тәртіппен бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған өзінің шотынан екінші деңгейдегі банктегі өзінің валюталық шотына шетел валютасында ақша аударуға арналған өтінішті бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету Ереженің 74-қосымшасына сәйкес нысан бойынша, Астана қаласы бойынша Қазынашылық департаментіне береді.
Екінші деңгейдегі банкте операциялық күннің соңындағы валюталық шоттағы күн сайынғы қалдық сомасының ұлттық валютадағы баламасы ағымдағы айға арналған тиісті ерекшелік бойынша қаржыландыру жоспарында көзделген соманың 20 (жиырма) пайыздан аспауы тиіс.
Ескерту. 3-тарау 14-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Сыртқы істер министрінің 06.05.2019 № 11-1-4/201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сыртқы істер министрінің 31.10.2024 № 11-1-4/613 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

4) целесообразности участия в инвестиционных мероприятиях.
По итогам рассмотрения обращения Министерство иностранных дел в течение пяти рабочих дней принимает решение о выделении средств на оплату командировочных расходов.
Выдача средств на командировочные расходы производится посредством перечисления на платежную карточку в течение пяти рабочих дней после оформления командируемого лица, либо наличными средствами по запросу государственного органа из кассы Министерства иностранных дел в день оформления командируемого лица.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 06.05.2019 № 11-1-4/201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра иностранных дел РК от 31.10.2024 № 11-1-4/613 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. В случае, если до наступления планируемого мероприятия решения о выделении командировочных средств не было принято, Министерство иностранных дел принимает решение о компенсации командировочных расходов в течение пяти рабочих дней со дня поступления письменного обращения государственного органа.
14. На основании принятого решения о выделении средств Министерство иностранных дел для получения наличной иностранной валюты выдает сотруднику Министерства иностранных дел доверенность на оформление в Департаменте казначейства по городу Астане.
Доверенность на оформление выдается сроком на один рабочий день, подписывается Руководителем аппарата и главным бухгалтером Министерства иностранных дел.
Департамент Казначейства по городу Астана выдает сроком на один рабочий день уполномоченному лицу, указанному в доверенности Министерства иностранных дел, доверенность на получение наличной иностранной валюты в Центральном филиале Национального Банка Республики Казахстан в городе Астане.
Министерство иностранных дел хранит в своей кассе полученную по доверенности наличную иностранную валюту в пределах утвержденного месячного плана финансирования. Ежедневный лимит наличной иностранной валюты в кассе Министерства иностранных дел не должен превышать сумму, предусмотренную планом финансирования на текущий месяц.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра иностранных дел РК от 31.10.2024 № 11-1-4/613 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14-1. Для осуществления безналичных расчетов с командированными лицами Министерство иностранных дел предоставляет в Департамент казначейства по городу Астане в установленном порядке заявление на перевод денег в иностранной валюте со своего счета по форме согласно приложению 74 к Правилам исполнения бюджета и его кассового обслуживания, открытого в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, на свой валютный счет в банке второго уровня.
Эквивалент суммы в национальной валюте ежедневного остатка на валютном счете в банке второго уровня на конец операционного дня не должен превышать 20 (двадцать) процентов от суммы, предусмотренной планом финансирования по соответствующей специфике на текущий месяц.
Сноска. Правила дополнены пунктом 14-1 в соответствии с приказом Министра иностранных дел РК от 06.05.2019 № 11-1-4/201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра иностранных дел РК от 31.10.2024 № 11-1-4/613 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

15. Сыртқы істер министрлігі іссапар шығыстарын төлеуге бөлінген қаражаттың мақсатты пайдаланылуын, сондай-ақ кассадағы қолма-қол шетел валютасы қалдығы мен екінші деңгейдегі банктердегі валюталық шоттардағы күн сайынғы қалдық лимиттерінің сақталуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 06.05.2019 № 11-1-4/201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Іссапарға жіберілген адамдарға Сыртқы істер министрлігінің шешіміне сәйкес мынадай іссапар шығыстарына:
1) іссапар мерзіміне арналған тәуліктік;
2) межелі орынға жету және кері қайту жөніндегі жол шығыстарына (такси қызметі төленбейді);
3) тұрғын үй-жайды жалға алу жөніндегі, оның ішінде межелі пунктке кірер алдындағы пункттердегі шығыстарға;:
Тұрғын үй-жайды жалдау бойынша шығыстар осы Қағиданың 24-тармағының 2) және 4) тармақшаларында көзделген құжаттарды ұсынған кезде өтеледі және қаулымен бекітілген нормадан аспауы тиіс:
егер іссапарға жіберілген адамның тұрғын үй-жайды жалдауы межелі пунктке кірер алдындағы келу пунктінде күндізгі уақытта 8 (сегіз) сағаттан артық және түнгі уақытта 6 (алты) сағаттан артық күткен кезде жүзеге асырылса;
егер іссапарға жіберілген адамның келуі немесе кетуі қызметтік қажеттілік бойынша белгіленген есептік сағатқа дейін не есептік сағаттан кейін жүзеге асырылса;
4) Сыртқы істер министрлігінің Аппараты басшысымен жазбаша келісілгеннен кейін билетті қайтару/айырбастау айыппұлына (іссапар кейінге қалдырылған немесе ауыстырылған, ауырған кезде, басқа да форс-мажорлық жағдайларда);
5) валюта айырбастауға арналған комиссиялық алымдарға, валюта айырбастаудан болған бағамдық айырмашылыққа;
6) түбіртекке немесе чекке сәйкес виза ресімдеуге арналған консулдық алымдарға;
7) Астана қаласында шет мемлекеттің дипломатиялық өкілдігі немесе виза ресімдеуге уәкілетті консулдық мекемесі болмаған жағдайда түбіртекке немесе чекке сәйкес виза ресімдеуге арналған сервистік алымдарға;
8) түбіртекке немесе чекке сәйкес виза ресімдеуді жеделдетуге арналған алымдарға – Сыртқы істер министрлігінің Аппараты басшысымен жазбаша келісілгеннен кейін;
9) іссапарға жіберілерде және іссапардан Қазақстан Республикасына оралатын кезде, оның ішінде шет мемлекеттердің транзиттік аймақтарын кесіп өту кезінде, түбіртекке немесе чекке, сондай-ақ коронавирустық инфекцияға полимеразды тізбекті реакция тестілеуінен (бұдан әрі – ПТР-тестілеу) өткені туралы анықтамаға сәйкес, ПТР-тестілеуден өту шығыстарын төлеуге қаражат бөлінеді.
Іссапар шығындары қаулымен бекітілген нормаларға сәйкес өтеледі. Қонақүйде тұру шығыстары нақты шығындар бойынша төленетін адамдар белгіленген нормаларды асырып жіберген жағдайда, өтеу растайтын құжаттары ұсынылған кезде жүргізіледі.

15. Министерство иностранных дел обеспечивает целевое использование средств, выделенных на оплату командировочных расходов, а также соблюдение лимитов остатка наличной иностранной валюты в кассе и ежедневного остатка на валютных счетах в банках второго уровня.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 06.05.2019 № 11-1-4/201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Командированным лицам в соответствии с решением Министерства иностранных дел выделяются средства на оплату следующих командировочных расходов:
1) суточные на срок командировки;
2) расходы по проезду к месту назначения и обратно (услуги такси не оплачиваются);
3) расходы по найму жилого помещения, в том числе в пунктах пребывания, предшествовавших въезду в пункт назначения.
Расходы по найму жилого помещения возмещаются при предоставлении документов, предусмотренных подпунктами 2) и 4) пункта 24 настоящих Правил, и не должны превышать нормы, утвержденные постановлением, в случаях только:
если найм жилого помещения командированным лицом осуществлен в пункте пребывания, предшествовавшем въезду в пункт назначения, при ожидании выезда в пункт назначения более 8 (восьми) часов в дневное время и более 6 (шести) часов в ночное время;
если заезд либо выезд командированного лица осуществлен по служебной необходимости до установленного расчетного часа, либо после расчетного часа;
4) штраф за возврат/обмен билета (при отмене или переносе командировки, болезни, форс-мажорных обстоятельствах) – после письменного согласования с Руководителем аппарата Министерства иностранных дел;
5) комиссионные сборы за обмен валюты, курсовая разница от обмена валют;
6) консульские сборы за оформление визы согласно квитанции или чеку;
7) сервисные сборы за оформление визы согласно квитанции или чеку – при отсутствии в городе Астане дипломатического представительства или консульского учреждения иностранного государства, уполномоченного оформлять визу;
8) сборы за ускорение процедуры оформления визы согласно квитанции или чеку – после письменного согласования с Руководителем аппарата Министерства иностранных дел;
9) расходы по прохождению тестирования полимеразной цепной реакции (далее – ПЦР-тестирование) на коронавирусную инфекцию при направлении в командировку и при возвращении из командировки в Республику Казахстан, в том числе при пересечении транзитных зон иностранных государств, согласно квитанции или чеку, а также справки о прохождении ПЦР-тестирования.
Командировочные расходы возмещаются согласно нормам, утвержденным постановлением. В случае превышения установленных норм лицами, в отношении которых расходы по проживанию оплачиваются по фактическим затратам, возмещение производится при условии предоставления подтверждающих документов.

Мақсаты Қазақстан Республикасының мүдделерін халықаралық төреліктерде, шетелдік соттарда және шетелдік мемлекеттік органдарда қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі жұмысқа қатысу болып табылатын жағдайда іссапар мерзімі 41 күннен 180 күнтізбелік күнге дейін болса, тұрғын үй-жайды жалдау жөніндегі шығыстарды өтеу нормалары қонақүйдің стандарт(тәулігіне бір адамға) сыныптамасы бойынша бір орындық нөмірдің құнына 0,5 коэффициенті есепке алына отырып қолданылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 06.05.2022 № 11-1-4/199 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сыртқы істер министрінің 31.10.2024 № 11-1-4/613 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
17. Осы Қағидалардың 16-тармағында көзделмеген іссапар шығыстарын Сыртқы істер министрлігі төлемейді.
18. Іссапарға жіберілген адамдар шетелге іссапарға жол жүрген кезде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен күн және Қазақстан Республикасына қайтқан кезде Қазақстан Республикасына келер алдында шет мемлекеттің Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен күн іссапар мерзіміне қосылады.
Іссапарға жіберілген адамның шетелге жол жүруі кезінде және Қазақстан Республикасына қайтып келген кезде 24 (жиырма төрт) сағаттан асатын маршрутты қоспағанда, жолда болу уақыты іс-шараға дейін бір күннен және одан кейін бір күннен аспауы тиіс.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 06.05.2019 № 11-1-4/201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Егер іссапарға жіберілген адамда іссапар куәлігі не шет мемлекеттердің немесе паспортта іссапарға жіберілген адамдар транзиттік аймақта болған мемлекеттердің уәкілетті органдарының белгілері болмаса, іссапарға жіберілген адамдардың әрбір елде болғандығын растайтын жол жүру құжаттары есепті қабылдау үшін негіз бола алады.
20. Іссапарға жіберілген адамдар бір тәуліктің ішінде екі шет мемлекеттің аумағында болған болса, іссапар шығыстарын төлеуге арналған қаражат белгіленген нормалар бойынша 50 (елу) пайыз мөлшерінде осы елдердің әрқайсысы үшін бөлінеді.
21. Іссапарға жіберілген адамдар бір тәуліктің ішінде екі шет мемлекеттен көп аумақта болатын болса, іссапар шығыстарын төлеуге арналған қаражат осы тәулік ішінде соңғы пункт болып табылатын ел үшін белгіленген нормалар бойынша бөлінеді.

В случае, если срок командирования, целью которого является участие в работе по обеспечению защиты интересов Республики Казахстан в международных арбитражах, иностранных судах и иностранных государственных органах, составляет от 41 до 180 календарных дней, применяются нормы возмещения расходов по найму жилого помещения, с учетом коэффициента 0,5 к стоимости одноместного гостиничного номера по классификации – стандарт (в сутки на одного человека).
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 06.05.2022 № 11-1-4/199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра иностранных дел РК от 31.10.2024 № 11-1-4/613 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Командировочные расходы, не предусмотренные пунктом 16 настоящих Правил, Министерством иностранных дел не оплачиваются.
18. При следовании командированного лица за границу, дата пересечения Государственной границы Республики Казахстан и при возвращении в Республику Казахстан, дата пересечения Государственной границы иностранного государства, предшествующего въезду в Республику Казахстан, включаются в срок командировки.
Время нахождения в пути при следовании командированного лица за границу и при возвращении в Республику Казахстан не должно превышать одного дня до и одного дня после мероприятия, за исключением маршрута, время нахождения в пути по которому будет составлять более 24 (двадцати четырех) часов.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 06.05.2019 № 11-1-4/201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. В случае, если у командированного лица нет, ни командировочного удостоверения, ни отметок в паспорте уполномоченных органов иностранных государств или государств, в которых командированное лицо находилось в транзитной зоне, основанием для принятия отчета могут служить проездные документы, подтверждающие нахождение командированного лица в каждой стране.
20. В случае пребывания командированных лиц в течение одних суток на территории двух иностранных государств, средства на оплату командировочных расходов выделяются в размере 50 (пятидесяти) процентов от установленных норм, для каждой из этих стран.
21. В случае пребывания командированных лиц в течение одних суток на территории более двух иностранных государств, средства на оплату командировочных расходов выделяются по нормам, установленным для страны, которая является последним пунктом пребывании в период данных суток.

22. Іссапар шығыстарын төлеуге бөлінген қаражатты іссапарға жіберілген адам үшін сенімді адам (бұдан әрі – есеп беретін адам) алған жағдайда, сенімхатты қолданылу мерзімі үш жұмыс күніне ұсыну қажет. Сенімхат мемлекеттік органның бірінші басшысының немесе орталық атқарушы органның аппарат басшысының (орталық атқарушы органның бірінші басшысының, аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның немесе осыған уәкілетті басқа адамның) және мемлекеттік органның бас (аға) бухгалтерінің қолы қойылған мемлекеттік органның ресми бланкісінде беріледі.
Іссапар шығыстарын төлеуге арналған қаражатты іссапарға жіберілген немесе есеп беретін адамға бөлу осы іссапарға жіберілген адамның іссапар шығыстарын төлеуге бұрын бөлінген қаражаты бойынша осы Ереженің 24-тармағында көзделген құжаттарды тапсырған жағдайда ғана жүргізіледі.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 17.01.2018 № 11-1-4/18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 30.03.2021 № 11-1-4/113 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.10.2024 № 11-1-4/613 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
23. Валюта есептеу үшін қолма-қол шетелдік валютаны айырбастағанын айғақтайтын құжатта көрсетілген айырбас бағамы қолданылады. Қолма-қол шетелдік валютаны айырбастағанын растайтын құжаты болмаған жағдайда, шот-фактурада көрсетілген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі соңғы күні белгілеген бағам қолданылады.
4-тарау. Есептілік
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 22.06.2021 № 11-1-4/255 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Іссапар мерзімі аяқталғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде іссапарға жіберілген немесе есеп беретін адамдар Сыртқы істер министрлігінің қаражатты бөлуге жауапты құрылымдық бөлімшесіне мынадай құжаттарды:
1) паспорттың көшірмесін (2-беттің және мемлекеттік шекараларды кесіп өткендігі туралы белгілері анық көрінетін беттің (тердің) толық көшірмелері);
шекараны кесіп өткендігі туралы белгілері паспортта болмаған жағдайда, іссапарға жіберілген адамның жұмыс орны бойынша және қабылдаушы ұйымының кадрлық қызметінің белгілері бар іссапар куәлігінің көшірмесін;

22. В случае получения средств, выделенных на оплату командировочных расходов, доверенным лицом за командированное лицо (далее – подотчетное лицо) необходимо представить доверенность со сроком действия три рабочих дня. Доверенность выдается на официальном бланке государственного органа за подписью первого руководителя государственного органа или руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого возложены полномочия первого руководителя, руководителя аппарата центрального исполнительного органа или иного уполномоченного на это должностного лица) и главного (старшего) бухгалтера государственного органа.
Выделение командированному или подотчетному лицу средств на оплату командировочных расходов производится при условии сдачи документов, предусмотренных в пункте 24 настоящих Правил данным лицом по ранее выделенным средствам на оплату командировочных расходов.
Сноска. Пункт 22 в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 17.01.2018 № 11-1-4/18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра иностранных дел РК от 30.03.2021 № 11-1-4/113 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.10.2024 № 11-1-4/613 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Для расчета валюты применяется обменный курс, указанный в документе, подтверждающем обмен наличной иностранной валюты. В случае отсутствия документа, подтверждающего обмен наличной иностранной валюты, применяется курс, установленный Национальным Банком Республики Казахстан на последнюю дату, указанную в счете-фактуре.
Глава 4. Отчетность
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 22.06.2021 № 11-1-4/255 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Командированные или подотчетные лица в течение трех рабочих дней после завершения командировки представляют в структурное подразделение Министерства иностранных дел, ответственное за выделение средств, следующие документы:
1) копия паспорта (копия страницы 2 и страниц(ы) с четкими изображениями отметок о пересечении государственных границ в полном развернутом виде;
в случаях отсутствия в паспорте отметки о пересечении границы, представляется копия командировочного удостоверения с отметками кадровой службы по месту работы командированного лица и принимающей организации;

2) жол жүру құжаттарын:
шот-фактурасы (инвойс) мен фискалдық чекі (арнайы рейспен жол жүрген жағдайда талап етілмейді) міндетті түрде қоса тіркелген, межелі орнына бару және кері қарай жол жүру билеттерін;
вокзалдан, әуежайдан, кемежайдан және кері қарай көпшілік пайдаланатын көлікпен соңғы пунктіге дейінге жол жүру құжаттарын;
әуежайлар әкімшіліктері көздеген жағдайда, әкімшілік алымдарды төлеу жөніндегі түбіртектерді;
бар болған жағдайда билетті қайтарғаны/алмастырғаны үшін айыппұл төлегенін растайтын құжаттарын;
электрондық авиабилетті ұсынған жағдайда қоса салынған отырғызу талондары мен авиабилеттің құнын төлегендігін растайтын құжаттарын;
жол жүру билеттерін, отырғызу таллондарын немесе билетті қайтарғаны/алмастырғаны үшін айыппұл төлегендігін растайтын құжаттарды жоғалтқан жағдайда, аталған құжаттарды берген ұйымның жазбаша растаухатын;
транзиттік елде 12 сағаттан артық болған жағдайда, авиабилетті берген авиакомпанияның немесе ұйымның транзиттік елге келген сәтінен бастап жақын уақыттағы 12 сағатта іссапардың әрі қарай бағыты бойынша рейске авиабилеттің немесе рейстің жоқ екендігі туралы хатын (анықтамасын);
3) валюта айырбастау операциясы кезінде алынған валюта айырбастаудың бағамы мен күні көрсетілген құжаттарын ұсынады;
4) келу пунктіне кірер алдындағы келу пункттерінде тұрғын үй-жайды жалға алғаны үшін күндізгі уақытта 8 (сегіз) сағаттан астам және түнгі уақытта 6 (алты) сағаттан астам уақыт күткен кезде, сондай-ақ іссапарға жіберілген адам қызметтік қажеттілігіне қарай белгіленген есептік сағатқа дейін не есептік сағаттан кейін келген не кеткен жағдайларда тіркелген уақыты мен күні көрсетілген құжаттар (шот-жүкқұжат, қонақ үй шоты, инвойс, фискалдық чек).
Осы тармақта көзделген құжаттарды іссапарға жіберілген адамның немесе есеп беретін адамның таңдауы бойынша қағаз түрінде не электронды нысанда ұсынуға болады.
Осы тармақта көзделген құжаттардың электрондық көшірмелері іссапарға жіберілген немесе есеп беретін адамның электронды цифрлық қолтаңбасымен расталады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 17.01.2018 № 11-1-4/18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Сыртқы істер министрінің 06.05.2019 № 11-1-4/201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
24-1. Сыртқы істер министрлігінің қаражаттарды бөлуге жауапты құрылымдық бөлімшесі осы Қағидалардың 24-тармағында көрсетілген құжаттарды қарағаннан кейін осы бұйрықтың 1 қосымшасына сәйкес нысан бойынша аванстық есепті жасайды.
Осы Қағидалардың 24-тармағында көрсетілген құжаттарды электронды нысанда ұсынған жағдайда, Сыртқы істер министрлігінің қаражаттарды бөлуге жауапты құрылымдық бөлімшесі іссапар шығындарын төлеуге бөлінген қаражатты пайдалану туралы аванстық есепті электронды нысанда жасайды және іссапарға жіберілген немесе есеп беретін адамға қол қоюға жібереді.
Сыртқы істер министрлігінің қаражаттарды бөлуге жауапты құрылымдық бөлімшесі қол қойылған аванстық есептің және қағаз түрінде қоса берілген құжаттардың көшірмесін жасайды.

2) проездные документы:
билеты на проезд к месту назначения и обратно с обязательным приложением счета-фактуры (инвойса) и фискального чека (не требуется, в случае проезда специальным рейсом);
документы по проезду к конечному пункту назначения транспортом общего пользования от вокзала, аэропорта, пристани и обратно;
в случаях, предусмотренных администрациями аэропортов, квитанции об оплате административных сборов;
в случае наличия, документы, подтверждающие оплату штрафа за возврат/обмен билета;
в случае представления электронного авиабилета, прикладываются посадочные талоны и документы, подтверждающие оплату стоимости авиабилета;
в случае утери билетов на проезд, посадочных талонов или документов, подтверждающих оплату штрафа за возврат/обмен билета, представляется письменное подтверждение организаций, выдавших указанные документы;
в случае нахождения в транзитной стране более 12 часов, предоставляется письмо (справка) авиакомпании или организации, выдавшей авиабилет, об отсутствии в ближайшие 12 часов с момента прибытия в транзитную страну рейса или авиабилета на имеющийся рейс по дальнейшему маршруту командирования;
3) документы, полученные при операции обмена валюты, с указанием курса обмена валюты и даты.
Документы, предусмотренные в настоящем пункте, могут быть представлены на бумажном носителе или в электронной форме, по выбору командированного лица или подотчетного лица.
Электронные копии документов, предусмотренных в настоящем пункте, заверяются электронной цифровой подписью командированного или подотчетного лица.
4) документы с указанием времени и даты регистрации (счет-накладная, гостиничный счет, инвойс, фискальный чек), полученные за наем жилого помещения в пунктах пребывания, предшествовавших въезду в пункт назначения, при ожидании выезда в пункт назначения более 8 (восьми) часов в дневное время и более 6 (шести) часов в ночное время, а также в случаях заезда либо выезда командированного лица по служебной необходимости до установленного расчетного часа.
Сноска. Пункт 24 в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 17.01.2018 № 11-1-4/18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра иностранных дел РК от 06.05.2019 № 11-1-4/201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24-1. Структурное подразделение Министерства иностранных дел, ответственное за выделение средств, после рассмотрения документов, указанных в пункте 24 настоящих Правил, составляет авансовый отчет по форме согласно приложению 1 к настоящему приказу.
При представлении в электронной форме документов, указанных в пункте 24 настоящих Правил, структурное подразделение Министерства иностранных дел, ответственное за выделение средств, составляет в электронной форме авансовый отчет об использовании средств, выделенных на оплату командировочных расходов, и направляет на подпись командированному или подотчетному лицу.
Структурным подразделением Министерства иностранных дел, ответственным за выделение средств, изготовляется копия подписанного командированным или подотчетным лицом авансового отчета и прилагаемых документов на бумажном носителе.

Ескерту. 24-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Сыртқы істер министрінің 22.07.2015 № 11-1-2/301 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 17.01.2018 № 11-1-4/18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сыртқы істер министрінің 31.10.2024 № 11-1-4/613 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
25. Іссапар шығыстарын төлеуге бөлінген пайдаланылмаған қаражаттың қалдығын іссапарға жіберілген немесе есеп беруші адам іссапар мерзімі аяқталғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Сыртқы істер министрлігінің кассасына немесе Сыртқы істер министрлігінің екінші деңгейдегі банктегі валюталық шотына қайтаруы тиіс.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыртқы істер министрінің 06.05.2019 № 11-1-4/201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25-1. Сыртқы істер министрлігінің екінші деңгейдегі банктердегі валюталық шоттарындағы қаржы жылының соңындағы ақша қаражатының қалдықтарын кейіннен шетел валютасына қайта айырбастай отырып және бюджет ақшасы есебінен операциялар жүргізілген кодқа жүргізілген кассалық шығыстарды қалпына келтіре отырып, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда Сыртқы істер министрлігінің шетел валютасындағы шоттарына қайтарылуға жатады.
Ескерту. 4-тарау 25-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Сыртқы істер министрінің 06.05.2019 № 11-1-4/201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Мемлекеттік органның іссапарға жіберілген адамның дебиторлық берешегі болған жағдайда (қайтып оралған сәттен бастап 5 жұмыс күнінен астам), Сыртқы істер министрлігі қазіргі бар берешегін өтегенге дейін осы мемлекеттік органның қызметкерлеріне іссапар шығыстарын төлеуге арналған қаражатты бөлуді жүзеге асырмайды.
27. Іссапар мерзімі аяқталғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде іссапарға жіберілген адамдар (орталық мемлекеттік органдардың басшылары) Сыртқы істер министрлігінің Инвестиция комитетіне осы бұйрықтың 2 қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсынады.
Ескерту. 4-тарау 27-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сыртқы істер министрінің 31.10.2024 № 11-1-4/613 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Уәкілетті адамдарды
Қазақстан Республикасының
аумағынан тыс жерлерге
іссапарға жіберу мақсатында
республикалық бюджетте
"Шетелдік іссапарлар"
бағдарламасы және "Сыртқы
саяси қызметтерді үйлестіру
жөніндегі қызметтер",
"Шетелдегі дипломатиялық
өкілдіктердің арнайы,
инженерлік-техникалық және
нақты қорғалуын қамтамасыз
ету" бағдарламаларының 162
ерекшелігі бойынша көзделген
қаражатты пайдалану
қағидаларына
1 қосымша
___________ сомасына (АҚШ
доллары немесе еуро) Аванстық
есеп
"Бекітемін"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігінің
Валюта-қаржы департаментінің
директоры
____________________________
(қолы)
күні "___" _______20___жыл
Ескерту. Қағидалар қосымшамен толықтырылды - ҚР Сыртқы істер министрінің 22.07.2015 № 11-1-2/301 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сыртқы істер министрінің 31.10.2024 № 11-1-4/613 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
АВАНСТЫҚ ЕСЕП № _____________ "___"20____ жыл
№ ___ "___"20____ жыл ҚР СІМ бұйрығына сәйкес
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________________________________________________________

Сноска. Правила дополнены пунктом 24-1 в соответствии с приказом Министра иностранных дел РК от 22.07.2015 № 11-1-2/301 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 17.01.2018 № 11-1-4/18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра иностранных дел РК от 31.10.2024 № 11-1-4/613 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Остаток неиспользованных средств, выделенных на оплату командировочных расходов, подлежит возврату командированным или подотчетным лицом в течение трех рабочих дней после завершения командировки в кассу или на валютный счет Министерства иностранных дел в банке второго уровня.
Сноска. Пункт 25 в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 06.05.2019 № 11-1-4/201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25-1. Остатки денежных средств на валютных счетах Министерства иностранных дел в банках второго уровня на конец финансового года подлежат возврату на счета в иностранной валюте Министерства иностранных дел в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета с последующей реконвертацией иностранной валюты и восстановлением произведенных кассовых расходов на код, по которому производились операции за счет бюджетных денег.
Сноска. Правила дополнены пунктом 25-1 в соответствии с приказом Министра иностранных дел РК от 06.05.2019 № 11-1-4/201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. В случае наличия дебиторской задолженности (более 5 рабочих дней с момента завершения командировки) у командированного лица государственного органа, Министерство иностранных дел не осуществляет выделение командировочных расходов сотрудникам данного государственного органа до погашения имеющейся задолженности.
27. Командированные лица (руководители центральных государственных органов) для участия в инвестиционных мероприятиях в течение пяти рабочих дней после завершения командировки представляют в Комитет по инвестициям Министерства иностранных дел отчет по форме согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра иностранных дел РК от 31.10.2024 № 11-1-4/613 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам использования
средств, предусмотренных
в республиканском бюджете
по программе "Заграничные
командировки", и специфике
162 программ "Услуги
по Координации
Внешнеполитической деятельности",
"Обеспечение специальной,
инженерно- технической
и физической защиты
дипломатических
представительств за границей",
в целях командирования
уполномоченных лиц
за пределы территории
Республики Казахстан
Сноска. Правый верхний угол приложения - в редакции приказа Министра иностранных дел РК от 06.05.2022 № 11-1-4/199 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра иностранных дел РК от 31.10.2024 № 11-1-4/613 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
"Утверждаю"
Директор Валютно-финансового
департамента
Министерства иностранных дел
Республики Казахстан
________________________
подпись
"_____" ___________20___г.
АВАНСОВЫЙ ОТЧЕТ № _______ от "____" __________20___ г.
В соответствии с приказом МИД РК №_____ от "___" _________20___г.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица:
______________________________________________________________

Іссапар мерзімі: "___"20____ жыл бастап "___"20____ жыл дейін
Бағдарлама: _______________________________
Ерекшелік: _________________________________
Елдің атауы _________________________________
Валютаның атауы ___________________________________________
Валютадағы операцияның атауы 1еуро/АҚШ доллары үшін теңгенің Қазақстан
Республикасының Ұлттық Банктегі бағамы теңгедегі баламасы
__________________________________________
20____жыл_________________ қарызы
№ ________ "___" ________20 ж
шығыс кассалық ордері бойынша _______________
USD EUR алынды.
№ ________ "___" ________20 ж
смета бойынша _______________
USD EUR қалдық.
Барлығы ________________________________ алынды
Оның ішінде авиабилеттер:
Корреспонденттік субшот
Сома
Дебет
Кредит
1
2
3
Барлығы
іссапарға жіберілген адамның/есеп берушінің қолы
Күні "___" ______________20 __ ж.
Аванстық есепті қабылдаған ____________________
Аванстық есепті өткізген _ ______________________
Басқарма басшысы ____________________________
Аванстық есеп іссапар аяқталғаннан кейін үш күннен
кешіктірілмей ұсынылады
Парақтың сыртқы беті
Шығындарды толық таратып көрсету (шетел валютасында)
Іссапарға жіберілген адам
Шығыс түрі
ескертпе
Сома USD
Сома EUR
Барлығы
_____________________________________________
Іссапарға жіберілген адамның/есеп берушінің қолы
барлық есептерге растаушы құжаттар қоса беріледі
ЕСКЕРТПЕ
Іссапарға жіберілген адам
Шығыс түрі
Авиабилет нөмірі
Сома
Жеңілдік
Сома
Уәкілетті адамдарды
Қазақстан Республикасының
аумағынан тыс жерлерге
іссапарға жіберу мақсатында
республикалық бюджетте
"Шетелдік іссапарлар"
бағдарламасы және "Сыртқы
саяси қызметтерді үйлестіру
жөніндегі қызметтер",
"Шетелдегі дипломатиялық
өкілдіктердің арнайы,
инженерлік-техникалық және
нақты қорғалуын қамтамасыз
ету" бағдарламаларының 162
ерекшелігі бойынша көзделген
қаражатты пайдалану
қағидаларына
2 қосымша
Ескерту. Қағидалар 2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сыртқы істер министрінің 31.10.2024 № 11-1-4/613 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Бекітемін"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігінің
Инвестиция комитетінің
төрағасы
____________________
(қолы)
күні "___" ____20___жыл
Іс-шара атауы _____________________________________________________________
Өткізілетін күні мен орны ___________________________________________________
Іссапарға жіберілушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________________________________________________________________
Іссапар мерзімі ____________________________________________________________
Іссапардың мақсаты ________________________________________________________
Кездесулер мен келіссөздердің сипаттамасы ___________________________________
Іс-шаралар құжаттамасы ____________________________________________________
Нақты жетістіктер __________________________________________________________
Сапалық және сандық көрсеткіштер __________________________________________
Анықталған мүмкіндіктер мен тәуекелдер ____________________________________
Жалпы қортынды _________________________________________________________

Срок командировки: с "__" _________ 20__ г. по "__" _________ 20___г.
Программа: ____________________________________________________
ЭКР: __________________________________________________________
Наименование страны: __________________________________________
______________________________________________________________
Наименование операции
Валюта
Сумма в люте
Курс Нацбанка
Тенговый эквивалет
______________________________________________________________
Получено по мемориальному ордеру: № ____ от "__" _________ 20__ г.
Итого получено:
USD _____________
EUR_____________
Расходы:
USD_____________
EUR _____________
Остаток по смете №________ от "____" ___________20____г.:
USD_____________
EUR_____________
В том числе за авиабилеты:
Корреспондирующие счета
Сумма
Дебет
Кредит
1
2
3
Итого
_______________________________________
Подпись подотчетного лица
Дата "_____" ______________20___г.
Авансовый отчет принял
______________________________________
Авансовый отчет проведен
______________________________________
Руководитель управления _______________________________
Авансовый отчет представляется не позднее трех дней после завершения командировки
Оборотная сторона
Командированный
Вид расхода
Примечание
Сумма USD
Сумма EUR
Итого
______________________________________________
Подпись подотчетного лица
ко всем расчетам прилагаются оправдательные документы
ПРИМЕЧАНИЕ
Дополнительно оплачено:
Командированный
Вид расхода
Номер авиабилета
Сумма
Скидка
Сумма
Итого
Приложение 2
к Правилам использования
средств, предусмотренных
в республиканском бюджете
по программе "Заграничные
командировки", и специфике
162 программ "Услуги
по Координации
Внешнеполитической
деятельности", "Обеспечение
специальной, инженерно-
технической и физической
защиты дипломатических
представительств за границей",
в целях командирования
уполномоченных лиц
за пределы территории
Республики Казахстан
Сноска. Правила дополнены приложением 2 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра иностранных дел РК от 31.10.2024 № 11-1-4/613 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
"Утверждаю"
Председатель Комитета
по инвестициям
Министерства иностранных дел
Республики Казахстан
____________________________
(подпись)
дата "___" _______20___год
Название мероприятия _____________________________________________
Дата и место проведения ___________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) командированного
_________________________________________________________________
Сроки командировки ______________________________________________
Цель командировки _______________________________________________
Описание встреч и переговоров _____________________________________
Документация мероприятий ________________________________________
Конкретные достижения ___________________________________________
Качественные и количественные показатели
_________________________________________________________________
Выявленные возможности и риски ___________________________________
Итоговый вывод __________________________________________________