Тауар биржалары туралы Қазақстан Республикасы заңнамасын сақтауда жеке кәсiпкерлiк саласындағы тәуекел дәрежесiн бағалау өлшемдерін бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің м.а. 2013 жылғы 08 тамыздағы № 240 және Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің 2013 жылғы 19 тамыздағы № 196/НҚ Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 18 қыркүйекте № 8722 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 11 қарашадағы № 78 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 11.11.2014 № 78 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 3-1) тармақшасына және «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 3 және 4-тармақтарына сәйкес, БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса берiлiп отырған Тауар биржалары туралы Қазақстан Республикасы заңнамасын сақтауда жеке кәсiпкерлiк саласындағы тәуекел дәрежесiн бағалау өлшемдері бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлiгiнiң Сауда комитетi (Қ. Ертуғанов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде тiркелгеннен оның кейiн ресми жариялануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлiгiнiң ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау вице-министрi Т.М. Жақсылықовқа жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң бiрiншi
орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Өңiрлiк даму министрi
___________ Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасының
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрінің
міндетін атқарушы
____________ М. Құсайынов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
бiрiншi орынбасары – Қазақстан
Республикасының Өңiрлiк
даму министрінің
2013 жылғы 19 тамыздағы
№ 196/НҚ,
Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрінің
міндетін атқарушының
2013 жылғы 08 тамыздағы
№ 240 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Тауар биржалары туралы Қазақстан Республикасы
заңнамасын сақтауда жеке кәсiпкерлiк саласындағы
тәуекел дәрежесiн бағалау өлшемдері

Об утверждении Критериев оценки степени риска в сфере частного предпринимательства за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах
Совместный приказ и.о. Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 8 августа 2013 года № 240 и Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра регионального развития Республики Казахстан от 19 августа 2013 года № 196/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 сентября 2013 года № 8722. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 ноября 2014 года № 78.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 11.11.2014 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3-1) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года "О товарных биржах" и пунктами 3 и 4 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах.
2. Комитету торговли Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан (Ертуганов К.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан Жаксылыкова Т.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Первый заместитель
Премьер-Министра Республики
Казахстан - Министр регионального
развития Республики Казахстан
_____________ Б. Сагинтаев
И.о. Министра экономики и
бюджетного планирования
Республики Казахстан
______________ М. Кусаинов
Утверждены
совместным приказом
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министра регионального
развития Республики Казахстан
от 19 августа 2013 года № 196/НҚ
И.о. Министра экономики
и бюджетного планирования
Республики Казахстан
от 8 августа 2013 года № 240
Критерии оценки степени риска в сфере частного
предпринимательства за соблюдением законодательства
Республики Казахстан о товарных биржах

1. Осы Тауар биржалары туралы Қазақстан Республикасы заңнамасын сақтауда жеке кәсiпкерлiк саласындағы тәуекел дәрежесiн бағалау өлшемдері (бұдан әрi - Өлшемдер) «Тауар биржалары туралы» және «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес және тауар биржаларын түрлi тәуекел дәрежелеріне жатқызу мақсатында әзiрленген.
2. Осы Өлшемдерде тәуекел деп тауар биржалары қызметiнiң нәтижесiнде биржалық саудаға қатысушыларға мүлiктiк залал келтiру ықтималдылығы түсiндiрiледi.

1. Настоящие Критерии оценки степени риска в сфере частного предпринимательства за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах (далее - Критерии) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан "О товарных биржах" и "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан" и в целях отнесения товарных бирж к различным степеням риска.
2. В настоящих Критериях под риском понимается вероятность причинения участникам биржевой торговли имущественного ущерба в результате деятельности товарных бирж.

3. Тауар биржасын тәуекел дәрежесi бойынша топқа жатқызу бастапқы және кейiнгi бөлу жолымен жүзеге асырылады.
4. Бастапқы кезеңде жаңадан құрылған тауар биржалары жоғары тәуекел тобына жатқызылады.
5. Бұдан әрi жүргiзiлген тексерулердiң нәтижесi бойынша тауар биржалары осы Өлшемдердiң қосымшасына сәйкес алған балдар сомасына байланысты тәуекелдер дәрежелерi бойынша бөлiнедi:
61 балл және одан жоғары – тәуекелдiң жоғары дәрежесiне жатады;

3. Отнесение товарной биржи к группе по степени риска осуществляется путем первичного и последующего распределения.
4. На первоначальном этапе вновь созданные товарные биржи относятся к группе высокой степени риска.
5. В последующем по результатам проведенных проверок товарные биржи распределяются по степеням рисков в зависимости от суммы набранных баллов согласно приложению к настоящим Критериям:
от 61 баллов и выше – относятся к высокой степени риска;

31-ден - 60 баллға дейiн – тәуекелдiң орташа дәрежесiне жатады;
0-ден - 30 баллға дейiн – тәуекелдiң елеусiз дәрежесiне жатады.
6. Жоспарлы тексеру нәтижесi бойынша бұзушылық болмаған жағдайда тауар биржасы тәуекел дәрежесi аз топка ауыстырылады.
Тауар биржалары туралы
Қазақстан Республикасы заңнамасын
сақтауда жеке кәсiпкерлiк
саласындағы тәуекел дәрежесiн
бағалау өлшемдеріне қосымша
нысан
Тәуекел дәрежесiн бағалау өлшемдері
р/с
Өлшемдер атаулары Балдар
1.
Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тауар биржаларының электрондық сауда жүйесiне қойылатын жалпы талаптарына жауап беретiн тауар биржасының электрондық сауда жүйесiнің болмауы (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекiтiлген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердiң қызметiне қойылатын бiлiктiлiк талаптары және оларға сәйкестiктi растайтын құжаттар тiзбесiнің 1-тармағына сәйкес)
30
2.
Құпиялылық (жасырын) режимiн, сондай-ақ тауар биржасында коммерциялық құпияны құрайтын, оның iшiнде электрондық жеткiзгiштердегi мәлiметтердiң сақталуын қамтамасыз ету бойынша қажеттi құралдармен жарақтандырылған құрылымдық бөлiмшенің болмауы (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекiтiлген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердiң қызметiне қойылатын бiлiктiлiк талаптары және оларға сәйкестiктi растайтын құжаттар тiзбесiнің 2-тармағына сәйкес)
30
3.
Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен биржа саудасының үлгi ережесi негiзiнде әзiрленген биржа саудасы ережесiнің болмауы (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекiтiлген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердiң қызметiне қойылатын бiлiктiлiк талаптары және оларға сәйкестiктi растайтын құжаттар тiзбесiнің 3-тармағына сәйкес)
10
4.
Тауар биржасы қызметкерлерiнiң Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келмеуi (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекiтiлген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердiң қызметiне қойылатын бiлiктiлiк талаптары және оларға сәйкестiктi растайтын құжаттар тiзбесiнің 4-тармағына сәйкес)
20
5.
Сауданы ұйымдастыру жөнiндегi және клиенттермен жұмыс жүргiзу жөнiндегi құрылымдық бөлiмшелердің болмауы (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекiтiлген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердiң қызметiне қойылатын бiлiктiлiк талаптары және оларға сәйкестiктi растайтын құжаттар тiзбесiнің 5-тармағына сәйкес)
20
6.
Клирингтiк орталықтың не клирингтiк орталық қызметтерiн пайдалану туралы шарттың болмауы (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекiтiлген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердiң қызметiне қойылатын бiлiктiлiк талаптары және оларға сәйкестiктi растайтын құжаттар тiзбесiнің 6-тармағына сәйкес)
30
7.

от 31 до 60 баллов - относятся к средней степени риска;
от 0 до 30 баллов – относятся к незначительной степени риска.
6. В случае отсутствия нарушений по результатам плановой проверки товарная биржа переводится в группу меньшей степени риска.
Приложение к Критериям
оценки степени риска в сфере
частного предпринимательства за
соблюдением законодательства
Республики Казахстан
о товарных биржах
форма
Критерии оценки степени риска
п/п
Наименование критериев
Баллы
1.
Отсутствие электронной торговой системы товарной биржи, отвечающей
общим требованиям, установленным Правительством Республики Казахстан
к электронным торговым системам товарных бирж (в соответствии с
пунктом 1 Квалификационных требований к деятельности товарных бирж,
биржевых брокеров и биржевых дилеров и перечень документов,
подтверждающих соответствие им, утвержденных постановлением
Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653)
30
2.
Отсутствие структурного подразделения, оснащенного необходимыми
средствами по обеспечению режима секретности (конфиденциальности), а
также сохранности сведений, составляющих коммерческую тайну на
товарной бирже, в том числе на электронных носителях (в соответствии
с пунктом 2 Квалификационных требований к деятельности товарных бирж,
биржевых брокеров и биржевых дилеров и перечень документов,
подтверждающих соответствие им, утвержденных постановлением
Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653)
30
3.
Отсутствие правил биржевой торговли, разработанных на основе типовых
правил биржевой торговли, утвержденных Правительством Республики
Казахстан (в соответствии с пунктом 3 Квалификационных требований к
деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров и
перечень документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных
постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653)
10
4.
Не соответствие сотрудников товарной биржи квалификационным
требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан (в
соответствии с пунктом 4 Квалификационных требований к деятельности
товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров и перечень
документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных
постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653)
20
5.
Отсутствие структурных подразделений по организации торговли и работе
с клиентами (в соответствии с пунктом 5 Квалификационных требований к
деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров и
перечень документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных
постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653)
20
6.
Отсутствие клирингового центра либо договора об использовании услуг
клирингового центра (в соответствии с пунктом 6 Квалификационных
требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых
дилеров и перечень документов, подтверждающих соответствие им,
утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653)
30
7.
Отсутствие не менее семи членов товарной биржи (в соответствии с

Тауар биржасының кемiнде жеті мүшесінiң болмауы («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 2-тармағына сәйкес)
10
8.
Тауар биржасы туралы және оның сауда-саттықтар өткiзу тәртiбi туралы ақпаратты, сондай-ақ биржалық сауда-саттық нәтижелерiн орналастыру үшiн арнайы бөлiмдi қамтитын мемлекеттiк және орыс тiлдерiндегi өз интернет-ресурсының болмауы (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекiтiлген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердiң қызметiне қойылатын бiлiктiлiк талаптары және оларға сәйкестiктi растайтын құжаттар тiзбесiнің 8-тармағына сәйкес)
20
9.
Мына: тауар биржасы мүшелерiнiң бастапқы және жыл сайынғы, биржа мүлкiн пайдаланғаны, сондай-ақ биржалық мәмiлелердi, заңнамада тыйым салынбаған басқа түсiмдердi тiркегенi және ресiмдегенi үшiн бекiтiлген төлемдер мөлшерiнің болмауы (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекiтiлген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердiң қызметiне қойылатын бiлiктiлiк талаптары және оларға сәйкестiктi растайтын құжаттар тiзбесiнің 9-тармағына сәйкес)
10
10.
Тауар биржасында биржалық төрелiктiң болмауы («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1-тармағына сәйкес)
30
11.
Кепiлдiк беру және сақтандыру қорының болмауы («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-1-бабының сәйкес)
60
12.
Тауар биржасының биржалық сауданы ұйымдастырумен байланысты емес сауда және өзге де қызметтi жүзеге асыруы («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 3-тармағына сәйкес)
60
13.
Тауар биржасы қызметкерлерiнiң биржалық мәмiлелерге қатысуы немесе коммерциялық ақпаратты өз мүдделерiне пайдалануы («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2-тармағына сәйкес)
60
14.
Биржалық мәмiлелердi тауар биржасының атынан және есебiнен жасау («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 4-тармағына сәйкес)
60
15.
Тауар биржасының биржалық тауарларға күн сайынғы белгiлеулердi бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау туралы міндетті орындамауы («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 2-тармағына сәйкес)
20
16.
Заңсыз жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруды (жылыстатуды) және терроризмдi қаржыландыруды болдырмау мақсатында әзірленген iшкi бақылау қағидалары мен оны жүзеге асыру бағдарламасының болмауы («Заңсыз жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы» 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабына сәйкес)
20

пунктом 2 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года
"О товарных биржах")
10
8.
Отсутствие собственного интернет-ресурса на государственном и русском
языках, содержащего информацию о товарной бирже и порядке проведения
ею торгов, а также специальный раздел для размещения результатов
биржевых торгов (в соответствии с пунктом 8 Квалификационных
требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых
дилеров и перечень документов, подтверждающих соответствие им,
утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653)
20
9.
Отсутствие утвержденных размеров платежей: вступительных и ежегодных
взносов членов товарной биржи, за пользование имуществом биржи, а
также регистрацию и оформление биржевых сделок, других поступлений,
не запрещенных законодательством (в соответствии с пунктом 9
Квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых
брокеров и биржевых дилеров и перечень документов, подтверждающих
соответствие им, утвержденных постановлением Правительства Республики
Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653)
10
10.
Отсутствие на товарной бирже биржевого арбитража (в соответствии с
пунктом 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года "О
товарных биржах")
30
11.
Отсутствие гарантийного и страхового фонда (в соответствии с
статьей 16-1 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года
"О товарных биржах")
60
12.
Осуществление товарной биржей торговой и иной деятельности, не
связанной с организацией биржевой торговли (в соответствии с
пунктом 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года
"О товарных биржах")
60
13.
Участие работников товарной биржи в биржевых сделках или
использования коммерческой информации в собственных интересах (в
соответствии с пунктом 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 4
мая 2009 года "О товарных биржах")
60
14.
Совершение биржевых сделок от имени и за счет товарной биржи (в
соответствии с пунктом 4 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 4
мая 2009 года "О товарных биржах")
60
15.
Не выполнение товарной биржей обязанности по опубликованию ежедневных
котировок на биржевые товары в средствах массовой информации (в
соответствии с пунктом 2 статьи 18 Закона Республики Казахстан от 4
мая 2009 года "О товарных биржах")
20
16.
Отсутствие правил внутреннего контроля и программы его осуществления,
разработанные в целях предотвращения легализации (отмывания) доходов,
полученных незаконным путем, и финансирования терроризма (в
соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан от 28
августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов,
полученных незаконным путем, и финансированию терроризма")
20