Автомобиль көлігімен мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау жөнінде қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2013 жылғы 1 қарашадағы № 859 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 11 желтоқсанда № 8950 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.09.2022 № 521 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 23) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 25.08.2023 № 602 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Автомобиль көлігімен мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау жөнінде қызметтер көрсету қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.09.2022 № 521 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Автомобиль көлігі департаменті (Е.Е. Джұмашев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын, соның ішінде оны Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы "Әділет" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға көшірмелерін жіберуді;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн 5 жұмыс күнi iшiнде мемлекеттiк тiркеу туралы және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жiберу туралы мәлiметтердi Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгiнiң Заң департаментiне ұсынуды қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі М.Қ. Пішембаевқа жүктелсін.

Об утверждении Правил оказания услуг по перевозке лиц с инвалидностью автомобильным транспортом
Приказ и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 1 ноября 2013 года № 859. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2013 года № 8950.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.09.2022 № 521 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 23) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.08.2023 № 602(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания услуг по перевозке лиц с инвалидностью автомобильным транспортом.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.09.2022 № 521 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту автомобильного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Джумашев Е.Е.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, и размещение его на интранет-портале государственных органов;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в информационно-правовую систему "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
4) представление в Юридический департамент Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Пшембаев М. К.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы С. Сарсенов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
_________________ Т.Дүйсенова
2013 жылғы "___" ____________
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің міндетін
атқарушының
2013 жылғы 1 қарашадағы
№ 859 бұйрығымен
бекітілді
Автомобиль көлігімен мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау жөнінде қызметтер көрсету қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 22.09.2022 № 521 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Автомобиль көлігімен мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау жөнінде қызметтер көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 13-бабының 23) тармақшасына және Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 349 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11550 болып тіркелген) бекітілген Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларына (бұдан әрі – Тасымалдау қағидалары) сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 25.08.2023 № 602 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидалар автомобиль көлігімен тасымалдау бойынша қызметтер көрсету кезінде мүгедектігі бар адамдар үшін қолжетімді көліктік ортаны қамтамасыз етудің жалпы тәртібі мен шарттарын анықтайды.
3. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 25.08.2023 № 602 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) таксимен тасымалдаушы – жолаушылар мен багажды таксимен тасымалдау бойынша қызметтер көрсететін жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға;
2) шағын автобус – жасаушы зауыт көздеген жүргiзушiнiң орнын қоспағанда, отыратын орны он алтыдан аспайтын ерекше шағын сыныптағы автобус;
3) инватакси – мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау бойынша әлеуметтік қызметтерді көрсетуге арналған автомобиль;
4) такси – Тасымалдау қағидаларына сәйкес жабдықталған, жолаушылар мен багажды автомобильмен тасымалдауға арналған жеңіл автомобиль.
2-тарау. Автокөлік құралдарымен мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау бойынша қызметтер көрсету тәртібі

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра С. Сарсенов
"СОГЛАСОВАН":
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
________________ Т. Дуйсенова
6 ноября 2013 года
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 1 ноября 2013 года № 859
Правила оказания услуг по перевозке лиц с инвалидностью автомобильным транспортом
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 22.09.2022 № 521 (вводится в действие с 01.01.2023).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания услуг по перевозке лиц с инвалидностью автомобильным транспортом (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 23) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте", Законом Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан" и Правилами перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 349 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11550) (далее – Правила перевозок).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.08.2023 № 602(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Правила определяют общий порядок и условия обеспечения доступной транспортной среды для лиц с инвалидностью при оказании услуг по перевозке автомобильным транспортом.
3. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 1) предусмотрен в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.08.2023 № 602(вводится в действие с 01.01.2025).
1) перевозчик такси – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, оказывающие услуги по перевозке пассажиров и багажа такси;
2) микроавтобус – автобус особо малого класса, имеющий не более шестнадцати мест для сидения, исключая место водителя, предусмотренных заводом-изготовителем;
3) инватакси – автомобиль, предназначенный для оказания социальных услуг по перевозке лиц с инвалидностью в рамках государственного социального заказа;
4) такси – легковой автомобиль, предназначенный для автомобильной перевозки пассажиров и багажа, оборудованный в соответствии с Правилами перевозок.
Глава 2. Порядок оказания услуг по перевозке лиц с инвалидностью автотранспортными средствами

4. Мүгедектігі бар адамдарды тұрақты қалааралық облысаралық маршруттарда тасымалдау кезінде және халықаралық автомобиль тасымалдарында "Жолаушылар тасымалдары бойынша автокөлік қызметтері" 1040-2001 Қазақстан Республикасы мемлекеттік стандартының талаптарына сәйкес келетін жолаушылар салонындағы өтудің ені 44 сантиметрден кем емес қалааралық автобустар (II класс) немесе алысқа жүретін автобустар (III класс) пайдаланылады.
5. Автобустарда мүгедектігі бар адамдарға арналған орындар және мүгедектігі бар адамдардың қозғалысына арналған кресло-арбалар автобустың жанама қабырғасының ені бойында бір қатарда орналастырады және олар автобустың жүрісі бойынша алға қарайды.
6. Кресло-арбаны орналасу орындарындағы жолаушылар салондарының еденінде және оларға қолжетімділік аймақтарында пандустар және баспалдақтар болмайды.
7. II және III класс автобустар орындықтарының арқасы жастығымен болады. Орындықтардың арқасы еңкею бұрышы бойынша орналасуды реттеуі болады.
8. Мүгедектігі бар адамдарды тікелей кресло-арбаларда тасымалдаған жағдайда автобуста қозғалыс кезінде кресло-арбаны бекітетін жабдықтар мен құралдар көзделеді.
9. Жүргізушінің жұмыс орны мүгедектігі бар адамдардың орналасу орындарынан болсын, кресло-арбаларды орналастыру орнынан болсын іске қосылатын дыбыс және жарық сигналдарымен жабдықталады.
10. II және III класс автобустары жолаушылар салонында мүгедектігі бар адамның қозғалуы үшін арналған арнайы көліктік арбамен жабдықталады.
11. II және III класс автобустарында кресло-арбаны тасымалдау үшін пайдаланылатын багаж бөлімі көзделеді. Бөлімде жинастырған күйде кресло-арбаны бекіту үшін құралдар көзделеді.
12. Көлік құралы аялдамалар, келу және кету уақыттары жөнінде хабарлайтын дыбыс және көретін ақпараттық табломен жабдықталады.
13. Қалалық маршруттық автобустардың жолаушылар салондарында кресло-арбадағы мүгедектігі бар адамдардың автобусқа кіруі үшін арналған есікке қарама-қарсы бос алаң (бұрылу шеңбері) көзделеді.
14. Кресло-арбаны орналастыру үшін арналған еден учаскесінде бүйір қабырғаның ені бойында көлденең тұтқа орнатылады.
15. Автобустарда кемінде 2 жолаушы есігі көзделеді. Оның біреуі кресло-арбадағы мүгедекке мүгедектігі бар адамдарға автобусқа кіруге және шығуға мүмкіндік беретін жабдықпен жабдықталады.
Шағын автобуста жабдықпен жабдықталған және кресло-арбадағы мүгедектігі бар адамдардың қолжетімділігі үшін де, мүгедектігі бар адамдармен бірге жүретін адамдар үшін де пайдаланылатын бір есіктің болуына жол беріледі.
16. Кресло-арбадағы мүгедектігі бар адамдардың автобусқа қолжетімділігі үшін пайдаланылатын есіктің тиісті белгілері (жазулар немесе пиктограммалар) болады.

4. При перевозке лиц с инвалидностью на маршрутах регулярных междугородных межобластных и международных автомобильных перевозок используются междугородные автобусы (класс II) или автобусы дальнего следования (класс III), соответствующие требованиям государственного стандарта Республики Казахстан 1040-2001 "Услуги автотранспортные по пассажирским перевозкам", ширина прохода которых в пассажирском салоне не менее 44 сантиметров.
5. Сиденья для лиц с инвалидностью и кресла-коляски для передвижения лиц с инвалидностью в автобусах размещаются вдоль боковых стенок в один ряд и обращены вперед по ходу автобуса.
6. Пол пассажирского салона в местах расположения кресел-колясок и зоны доступа к ним не имеет пандусов и ступенек.
7. Сиденья автобусов II и III классов имеют спинки с подголовниками. Спинка сиденья имеет регулировку положения по углу наклона.
8. В случае перевозки лиц с инвалидностью непосредственно в кресле-коляске, в автобусе предусматривается приспособления и устройства, фиксирующие кресло-коляску во время движения.
9. Рабочее место водителя оборудуется звуковым и световым сигналом, включаемым с мест, предназначенных для размещения лиц с инвалидностью как на сиденьях, так и в местах размещения кресел-колясок.
10. Автобусы II и III классов оснащаются специальной транспортной коляской, предназначенной для проезда в ней лица с инвалидностью в пассажирском салоне.
11. В автобусах II и III классов предусматривается багажное отделение, используемое для перевозки кресло-коляски. В отсеке предусматривается приспособления для крепления кресло-коляски в сложенном состоянии.
12. Транспортное средство оборудуется звуковым и зрительным информационными табло, сообщающим об остановках, времени прибытия и отбытия.
13. В пассажирском салоне городских маршрутных автобусов напротив двери, предназначенной для доступа в автобус лиц с инвалидностью в кресле-коляске, предусматривается свободная площадь (круг поворота).
14. На участке пола, предназначенного для размещения кресло-коляски, вдоль боковых стенок устанавливаются горизонтальные поручни.
15. В автобусах предусматриваются не менее 2 пассажирских дверей. Одна из них оборудуется устройством, обеспечивающим въезд и выезд лиц с инвалидностью в кресло-коляске в автобус.
В микроавтобусе допускается наличие одной двери, оборудованной устройством и используемой как для доступа лиц с инвалидностью в кресло-коляски, так и для лиц, сопровождающих лиц с инвалидностью.
16. Дверь в автобус, используемая для доступа лиц с инвалидностью в кресле-коляске, имеет соответствующие обозначения (надписи или пиктограммы).

17. Автобустар мүгедектігі бар адамдарға автобусқа колжетімділігін қамтамасыз ететін рампалармен немесе кресло-арбадағы мүгедектігі бар адамдарды автобусқа (автобустан) көтеруге (түсіруге) арналған жабдықтармен жабдықталады.
18. Республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда, астанада жолаушылар мен багажды тұрақты қалалық тасымалдауды жүзеге асыру үшін сатып алынатын автокөлік құралдары жасаушы зауытпен халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарын тасымалдау үшін ыңғайластырылған.
3-тарау. Мүгедектігі бар адамдарға такси қызметтерін ұйымдастыру және көрсету
19. "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабына сәйкес жолаушылар мен багажды тасымалдауды ұйымдастыру кезінде таксимен тасымаладушының он және одан да көп таксиі болған кезде әр он таксиге арнайы қозғалыс құралдарын пайдаланатын мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау үшін бейімделген кемінде бір таксиі болады.
20. Мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау үшін, соның ішінде кресло-арбада отыратын мүгедектігі бар адамдарды тасымалдауға арнайы бейімделген "Жолаушылар такси тасымалдары бойынша автокөлік қызметтері" ҚР СТ 2272-2020 Қазақстан Республикасы ұлттық стандартының талаптарына сәйкес келетін жеңіл автокөлік құралдары пайдаланылады.
21. Инватаксидің алдыңғы және артқы бөліктерінде "Мүгедектігі бар адам" төртбұрыш түріндегі және "Жол жүрісі қағидаларын, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 534 бұйрығына 1-қосымшаға сәйкес Жол белгілерінің 7.17-тармағында көрсетілген жол белгісінің нышаны бейнеленген тану белгілері белгіленеді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.11.2024 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21-1. Мемлекеттік органдар мен мекемелер отырғызуды, түсіруді жүзеге асыратын немесе мүгедектігі бар адамдарды күтіп тұрған "Мүгедектігі бар адам" тану белгілері бар инватакси үшін өздерінің әкімшілік ғимараттарының аумағындағы автотұрақтарға қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
Ескерту. 3-тарау 21-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.11.2024 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

17. Для обеспечения доступа лица с инвалидностью в автобус, автобусы оборудуются рампами или устройством для подъема (опускания) лиц с инвалидностью в кресле-коляске в (из) автобуса.
18. Автотранспортные средства, приобретаемые для осуществления регулярных городских перевозок пассажиров и багажа в городах республиканского и областного значения, столице, приспособлены заводом-изготовителем для перевозки маломобильных групп населения.
Глава 3. Организация и оказание услуг такси лицам с инвалидностью
19. В соответствии со статьей 26 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте" при организации перевозок пассажиров и багажа перевозчик такси при наличии десяти и более такси имеет на каждые десять такси не менее одного такси, приспособленного для перевозки людей с инвалидностью, использующих специальные средства передвижения.
20. Для перевозки лиц с инвалидностью используются легковые автотранспортные средства соответствующие требованиям национального стандарта Республики Казахстан СТ РК 2272-2020 "Услуги автотранспортные по пассажирским перевозкам такси", в том числе специально приспособленные для перевозки лиц с инвалидностью в кресло-колясках.
21. На передней и задней частях инватакси устанавливаются опознавательные знаки в виде квадрата "Лицо с инвалидностью" и изображением символа дорожного знака, указанного в пункте 7.17 Дорожных знаков согласно приложению 1 к приказу Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 534 "Об утверждении Правил дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33003).
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.11.2024 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21-1. Государственные органы и учреждения обеспечивают доступ к парковкам на территории своих административных зданий для инватакси с опознавательными знаками "Лицо с инвалидностью", осуществляющих посадку, высадку или ожидающих лиц с инвалидностью.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 21-1 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 04.11.2024 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4-тарау. Инватакси қызметтерін көрсету тәртібі
22. Инватакси қызметтерін көрсетуді жергілікті атқарушы органдар мемлекеттік сатып алулар туралы заңнамаға сәйкес мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс арқылы жүзеге асырады.
23. Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс қызмет көрсету үшін қажетті персоналдың жұмысы үшін инватакси, шарттары бар ұйымда, оның ішінде мүгедектігі бар адамдардан тапсырыстарды қабылдауға арналған, өтінімдерді қабылдау үшін ұялы байланысты қоса алғанда және Интернет желісі арқылы көрсетілетін қызметтердің сапасы мен санын бақылау үшін телефон келіссөздерін жазу мүмкіндігін қамтамасыз ететін құрылғымен жабдықталған өтінімдерді қабылдау үшін кемінде екі телефон нөмірімен жарақтандырылған диспетчерлік қызметте орналастырылады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.11.2024 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Инватакси қызметін көрсетуге қойылатын талаптар мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орындау туралы шартта, оның ішінде мыналарды қамтитын шартта ескертіледі:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес инватакси қызметтерін ұсыну үшін объектілер мен межелі пункттердің тізбесі (бұдан әрі-тізбе);
2) тәулік ішінде күндізгі және түнгі уақытта инватаксидің жұмыс режимі, демалыс және мереке күндері;
3) инватакси тасымалы жүзеге асырылатын және диспетчерлік қызмет орналасқан, сондай-ақ оған инватакси қызметтерін көрсететін ұйымның автокөлік құралдары бекітілетін елді мекен;
4) инватаксиді тасымалдау жүзеге асырылатын елді мекенде тұрғылықты жері бойынша тұрақты тіркелген мүгедектігі бар адамдарға көрсетілетін инватакси қызметтері;
5) инватакси қызметтерін көрсететін ұйым мүгедектігі бар адамдарға инватакси қызметтерінің, оның ғимараттары мен құрылысжайларының (бар болса), қызмет көрсету жөніндегі ақпараттың қолжетімділігін қамтамасыз етеді, оларға инватакси қызметтерін көрсету кезінде қажетті ыңғайлылықтар мен жағдайлар жасайды.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.11.2024 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Инватакси қызметтерін көрсететін ұйым мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орындау туралы шартта көзделген талаптарды орындайды.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.11.2024 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Инватакси қызметін көрсету кезінде:

Глава 4. Оказание услуги инватакси
22. Оказание услуг инватакси осуществляется местными исполнительными органами через государственный социальный заказ в соответствии с законодательством о государственных закупках.
23. Государственный социальный заказ размещается в организации, имеющей в наличии инватакси, условия для работы персонала, необходимого для оказания услуг, в том числе диспетчерскую службу, предназначенную для приема заказов от лиц с инвалидностью, оснащенную не менее двумя телефонными номерами для приема заявок, оборудованных устройством, обеспечивающим возможность записи телефонных переговоров для контроля качества и количества оказываемых услуг, включая сотовую связь и посредством сети Интернет для приема заявок.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.11.2024 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Требования, предъявляемые к оказанию услуги инватакси, оговариваются в договоре о выполнении государственного социального заказа, который в том числе включает:
1) перечень объектов и пунктов назначения для предоставления услуг инватакси, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Перечень);
2) режим работы инватакси в дневное и ночное время в течение суток, выходные и праздничные дни;
3) населенный пункт, где осуществляется перевозка инватакси и располагается диспетчерская служба, а также за которым закрепляются автотранспортные средства организации, оказывающей услуги инватакси;
4) услуги инватакси оказываются лицам с инвалидностью, имеющим постоянную регистрацию по месту жительства в населенном пункте, где осуществляется перевозка инватакси;
5) организация, оказывающая услуги инватакси обеспечивает лицам с инвалидностью доступность услуг инватакси, ее зданий и сооружений (при наличии), информации по обслуживанию, создает необходимые удобства и условия при оказании им услуг инватакси.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.11.2024 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Организация, оказывающая услуги инватакси выполняет требования, предусмотренные договором о выполнении государственного социального заказа.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.11.2024 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. При оказании услуги инватакси:

1) кресло-арбалармен қозғалатын және (немесе) өз бетінше қозғалу мүмкіндігі жоқ мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау үшін отырғызуға және түсіруге арналған арнайы гидравликалық немесе жылжымалы (ашылатын) құрылғымен және кресло-арбаларды бекітуге арналған құралдармен жарақтандырылған автокөлік пайдаланылады;
2) өз бетінше жүріп-тұру мүмкіндігі бар және кресло-арбаларды пайдаланбайтын мүгедектігі бар адамдарды тасымалдау үшін отырғызуға және түсіруге арналған арнайы гидравликалық немесе жылжымалы (ашылатын) құрылғымен және кресло-арбаларды бекітуге арналған құралдармен жарақтандырылмаған автокөлік құралдарын пайдалануға жол беріледі.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.11.2024 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26-1. 12 жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларды инватакси конструкциясында көзделген қауіпсіздік белдіктерінің көмегімен баланы байлауға мүмкіндік беретін арнайы балалар ұстау құрылғысы немесе өзге де құралдар болмаған кезде, ал арнайы балалар ұстау құрылғысы болмаған кезде инватаксидің алдыңғы отырысында инватакси тасымалдауға жол берілмейді.
Ескерту. 4-тарау 26-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.11.2024 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26-2. Жергілікті атқарушы орган ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күніне дейінгі мерзімде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инватаксидің орындалған жұмыстарын растайтын мүгедектігі бар адамдардың нақты қолдары, сондай-ақ көрсетілетін қызметтердің сапасы мен санын растау үшін мүгедектігі бар адамдардың өтінімдерінің жазбалары бар маршруттық парақтарды жинауды жүзеге асырады.
Ескерту. 4-тарау 26-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.11.2024 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Жергілікті атқарушы органдардың инватакси қызметтеріне ақы төлеуі автомобиль көлігінің тәулігіне сағатпен (машина-сағатпен) өлшенген нақты жұмыс уақытын негізге алады.
28. Мүгедектігі бар адамдарға және мүгедектігі бар балаларға инватакси қызметін көрсетуге көрсеткіштер мыналар болып табылады:
1) "Мүгедектігі бар адамды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 288 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32994 болып тіркелген) 1-қосымшаға сәйкес жеке көмекшінің қызметтерін ұсынуға медициналық көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер;

1) для перевозки лиц с инвалидностью, передвигающихся на кресло-колясках и (или) не имеющих возможность самостоятельного передвижения, используются автотранспортные средства, оснащенные специальным гидравлическим или выдвижным (раскладывающим) устройством для посадки и высадки, и приспособлениями для фиксации кресел-колясок;
2) для перевозки лиц с инвалидностью, имеющих возможность самостоятельного передвижения и не использующих кресло-коляски" допускается использование автотранспортных средств, не оснащенных специальным гидравлическим или выдвижным (раскладывающим) устройством для посадки и высадки, и приспособлениями для фиксации кресел-колясок.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.11.2024 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26-1. Не допускается перевозка инватакси детей с инвалидностью до 12 лет при отсутствии специального детского удерживающего устройства или иных средств, позволяющих пристегнуть ребенка с помощью ремней безопасности, предусмотренных конструкцией инватакси, а на переднем сидении инватакси при отсутствии специального детского удерживающего устройства.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 26-1 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 04.11.2024 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26-2. Местный исполнительный орган ежемесячно в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом, осуществляет сбор маршрутных листов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, имеющих фактические подписи лиц с инвалидностью, подтверждающие выполненные работы инватакси, а также записей заявок лиц с инвалидностью для подтверждения качества и количества оказываемых услуг.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 26-2 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 04.11.2024 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Оплата услуг инватакси местными исполнительными органами исходит из фактического времени работы автомобильного транспорта, измеренного в часах (машино-час) в сутки.
28. Показаниями к оказанию услуги инватакси лицам с инвалидностью и детям с инвалидностью являются:
1) медицинские показания и противопоказания к предоставлению услуг индивидуального помощника согласно приложению 1 к приказу Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 288 "Об утверждении Правил предоставления услуг индивидуального помощника для лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении, в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32994);

2) "Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен, оларды ауыстыру мерзімдерін қоса алғанда, қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 287 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32993 болып тіркелген) 2-қосымшаның 5-тармағына сәйкес протездік-ортопедиялық көмекті, техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдарды және арнаулы жүріп-тұру құралдарын беруге медициналық-әлеуметтік көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер;
3) құрылымында психикалық тұрақты мінез-құлықтағы анағұрлым бұзылысы бар, "Аутистік спектрдің бұзылуы F84.0-F84.5" диагнозы, "Ақыл-ой кемістігі F70-F79" диагнозы.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.11.2024 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Мүгедектігі бар адамдарға инватакси қызметін көрсету үшін дәрігерлік-консультациялық комиссияның қолданыстағы қорытындысы негіз болып табылады.
Қызметті алу үшін мүгедектігі бар адам инватакси қызметін көрсететін ұйымға мынадай құжаттарды ұсынуы қажет:
1) өтініш (еркін нысанда);
2) жеке басын куәландыратын құжат немесе туу туралы куәлік;
3) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген 026/е нысаны бойынша дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы;
4) "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 32922) 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектік туралы анықтама.
2), 3) және 4) тармақшаларда көрсетілген құжаттар салыстыру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары мүгедектігі бар адамға қайтарылады.
Жеке және заңды тұлғаларға цифрлық құжаттар сервисі арқылы пайдаланылатын және ұсынылатын жеке басты куәландыратын құжаттар қағаз жеткізгіштегі құжаттарға тең.

2) медико-социальные показания и противопоказания к предоставлению протезно-ортопедической помощи, технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения согласно пункту 5 приложения 2 к приказу Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 287 "Об утверждении Правил обеспечения лиц с инвалидностью протезно-ортопедической помощью, техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью, включая сроки их замены" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32993);
3) диагноз "Расстройство аутистического спектра F84.0-F84.5", диагноз "Умственная отсталость F70-F79", с наличием в структуре психического состояния стойкого значительного нарушения в поведении.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.11.2024 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Основанием для предоставления услуги инватакси лицам с инвалидностью является действующее заключение врачебно-консультационной комиссии.
Для получения услуги лицу с инвалидностью необходимо представить в организацию, оказывающую услугу инватакси, следующие документы:
1) заявление (в произвольной форме);
2) документ, удостоверяющий личность или свидетельство о рождении;
3) заключение врачебно-консультационной комиссии по форме 026/у, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579);
4) справка об инвалидности по форме согласно приложению 19 к приказу Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32922).
Документы, указанные в подпунктах 2), 3) и 4), представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются лицу с инвалидностью.
Документы, удостоверяющие личность, используемые и представляемые физическим и юридическим лицам посредством сервиса цифровых документов, равнозначны документам на бумажном носителе.

Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.11.2024 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Инватакси қызметтері белгіленген Тізбеге сәйкес көрсетіледі.
31. Тізбені және инватакси қызметін алушылар санатын жергілікті бюджеттің мүмкіндігі ескеріле отырып, жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша кеңейтуге жол беріледі.
32. Инватакси қызметтері жұмыс, оқу кестесіне, сондай-ақ мектепке дейінгі ұйымның жұмыс кестесіне сәйкес мүгедектігі бар адамдар болып табылатын жұмыс істеушілерге, білім алушыларға, мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиеленушілеріне бірінші кезектегі тәртіппен ұсынылады. Мүгедектігі бар өзге адамдарға инватакси қызметтері олардың жүгіну тәртібімен ұсынылады. Мүгедектігі бар адамдарды инватаксимен тасымалдау маршруттық параққа сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.11.2024 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Инватакси қызметтерін алу үшін өтінім жоспарланған сапар күніне дейін бір күн бұрын инватакси қызметін көрсететін ұйымға телефон арқылы беріледі.
34. Инватакси қызметтерін көрсету тапсырыс қабылдау, мүгедектігі бар адамды қарсы алу, орналасқан жерден инватаксиге дейін мүгедектігі бар адамды тасымалдауға жәрдемдесу (еріп жүретін адам болмаған жағдайда), сондай-ақ отырғызуға/түсіруге (қажет болған жағдайда), багажды тиеу/түсiруге (қажет болған жағдайда), мүгедектігі бар адамды және еріп жүретін адамды (болған жағдайда) өтінімде көрсетілген межелі орынға дейін жеткізу кіреді.
35. Тапсырыс беру кезінде мүгедектігі бар адам мынадай деректерді: тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда), сапар күнін және уақытын, белгіленген пункттің нақты мекенжайын, тапсырыс берушімен байланысу үшін телефонын, өзге де қосымша ақпаратты (жолаушылардың санын, жүк көлемін және жай-күйін, поездың, автобустың, әуе кемесінің келу/кету уақытын) береді.
36. Диспетчер инватакси маршрутын жасау кезінде өтінім уақытын түзетеді және оны мүгедектігі бар адаммен келіседі.
37. Қызметтерді көрсету кезінде инватаксидің жүру бағыты бойынша бір мезгілде бірнеше мүгедектігі бар адамдардың өтінімін орындауға жол беріледі.
38. Өтінімді алып тастаған жағдайда мүгедектігі бар адам тапсырыстың белгіленген уақытына дейін бір сағаттан кешіктірмей диспетчерлік қызметке хабарлайды.
39. Инватакси тапсырыс орнына келгені туралы хабарланғаннан кейін инватакси мүгедектігі бар адамды 20 минут күтеді. Мүгедектігі бар адам көрсетілген уақытта келмесе, тапсырыс алынады және өтінім орындалды деп есептеледі.

Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.11.2024 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Услуги инватакси предоставляются в соответствии с установленным Перечнем.
31. Расширение Перечня и категории получателей услуг инватакси допускается по решению местных исполнительных органов с учетом возможностей местного бюджета.
32. Услуги инватакси в первоочередном порядке предоставляются работающим, обучающимся, воспитанникам дошкольных организаций, являющимся лицами с инвалидностью, согласно графику работы, учебы, а также графику работы дошкольной организации. Иным лицам с инвалидностью, услуги инватакси предоставляется в порядке их обращения. Перевозка инватакси лиц с инвалидностью осуществляется согласно маршрутному листу.
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.11.2024 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Заявка на получение услуг инватакси подается по телефонам в организацию, оказывающую услугу инватакси, за сутки до даты запланированной поездки.
34. Оказание услуги инватакси включает принятие заказа, встречу лица с инвалидностью, содействие в транспортировке лица с инвалидностью от места нахождения до инватакси (в случае отсутствия сопровождающего лица), а также посадку/высадку (при необходимости), погрузку/выгрузку багажа (при необходимости), поездку лица с инвалидностью и сопровождающего лица (при наличии) до пункта назначения, указанного в заявке.
35. Лицо с инвалидностью при заказе предоставляет следующие данные: фамилию, имя, отчество (при его наличии), дату и время поездки, точный адрес пункта назначения, телефон для контакта с заказчиком, иную дополнительную информацию (количество пассажиров, объем и состояние багажа, время прибытия/убытия поезда, автобуса, воздушного судна).
36. Диспетчер при составлении маршрута инватакси корректирует время заявки и согласовывает его с лицом с инвалидностью.
37. При оказании услуг допускается одновременное выполнение заявки нескольких лиц с инвалидностью, по маршруту следования инватакси.
38. При снятии заявки, лицо с инвалидностью уведомляет диспетчерскую службу не позднее, чем за час до назначенного времени заказа.
39. Инватакси ожидает лица с инвалидностью не более 20 минут, после сообщения о прибытии инватакси на место заказа. При не прыбытии лица с инвалидностью в указанное время, заказ снимается и заявка считается выполненной.

40. Маршрут бағыты өзгертілген жағдайда мүгедектігі бар адам тапсырыстың белгіленген уақытына дейін бір сағаттан кешіктірмей диспетчерге телефон арқылы хабарлайды. Сапар мекенжайының өзгеруі инватакси маршрутымен сәйкес келмесе, диспетчер мүгедектігі бар адамға тапсырыс беру мекенжайын өзгертуден бас тартады.
41. Мүгедектігі бар адам белгіленген уақыттан кешігетін болса, ол тапсырыстың белгіленген уақытына дейін бір сағаттан кешіктірмей диспетчерге телефон арқылы хабарлайды. Диспетчер тапсырыс уақытын ауыстырады немесе мүгедектігі бар адамның кешігуі себебімен инватакси қызметтерін көрсету кестесіне кедергі келтірсе, тапсырысты алып тастайды.
42. Инватакси салонында мүгедектігі бар адамға арналған бір орынға 20 килограмм салмақтан аспайтын багажды тасымалдауға рұқсат беріледі.
43. Осы Қағидалардың 28-тармағына сәйкес мүгедектігі бар адам немесе мүгедектігі бар бала сапарда бір адаммен бірге жүреді. Еріп жүретін адамға сапар тегін.
Өз бетінше жүріп-тұру мүмкіндігі жоқ және (немесе) осы Қағидалардың 28-тармағының 3) тармақшасына сәйкес медициналық көрсетілімдері бар мүгедектігі бар адам ілесіп жүретін адам болған кезде инватаксиді тасымалдауға жол беріледі.
Мүгедектігі бар бала ата-анасының және (немесе) оның заңды өкілінің сүйемелдеуімен инватаксимен тасымалдауға жол беріледі.
Осы Қағидалардың 28-тармағына сәйкес инватакси қызметін көрсетуге көрсетілімдері жоқ және (немесе) ілеспе тұлға болып табылмайтын бөгде адамдарды инватаксимен тасымалдауға жол берілмейді.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.11.2024 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Межелі пунктке келгеннен кейін инватакси жүргізушісінің маршруттық парағына мүгедектігі бар адам қол қояды, мүмкіндік болмаған жағдайда, дене функцияларының бұзылуына байланысты ілесіп жүретін адам қол қояды. Мүгедектігі бар бала үшін маршруттық параққа ата-анасы және (немесе) оның заңды өкілі қол қояды.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.11.2024 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Адамның өтініші бойынша бордюр, саты, баспалдақ және басқа да тосқауылдардан өтуге көмек көрсету түріндегі кедергілерден жүргізушінің келісімімен ғана орындалады.
46. Жүргізуші салонда қалып қойған, ұмытылған мүгедектігі бар адамдардың заттарының сақталуына жауап бермейді.
Автомобиль көлігімен
мүгедектігі бар адамдарды
тасымалдау жөнінде қызметтер
көрсету қағидаларына
1-қосымша
Инватакси қызметтерін көрсетуге арналған объектілердің және белгіленген пункттердің тізбесі

40. При изменении маршрута поездки, лицо с инвалидностью уведомляет диспетчера по телефону не позднее, чем за час до назначенного времени заказа. При несовместимости изменения адреса поездки с маршрутом инватакси, диспетчер отказывает лицу с инвалидностью в изменении адреса заказа.
41. При опаздывании лица с инвалидностью к назначенному времени, он уведомляет диспетчера по телефону не позднее, чем за час до назначенного времени заказа. Диспетчер переносит время заказа или снимает заказ при срыве графика оказания услуг инватакси по причине опоздания лица с инвалидностью.
42. В салоне инватакси разрешается провозить багаж весом не более 20 килограммов на одно место, занимаемое лицом с инвалидностью.
43. Лицо с инвалидностью или ребенок с инвалидностью, имеющий показания к оказанию услуги инватакси в соответствии с пунктом 28 настоящих Правил, сопровождается в поездке одним лицом. Поездка для сопровождающего лица является бесплатной.
Лицо с инвалидностью, не имеющее возможность самостоятельного передвижения и (или) имеющее медицинские показания согласно подпункту 3) пункта 28 настоящих Правил, допускается к перевозке инватакси при наличии сопровождающего лица.
Ребенок с инвалидностью допускается к перевозке инватакси при сопровождении родителя и (или) его законного представителя.
Перевозка инватакси посторонних лиц, не имеющих показания к оказанию услуги инватакси в соответствии с пунктом 28 настоящих Правил и (или) не являющихся сопровождающим лицом, не допускается.
Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.11.2024 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. После прибытия в пункт назначения, в маршрутном листе водителя инватакси лицо с инвалидностью ставит подпись, в случае отсутствия возможности, вследствие нарушения функций организма подпись ставит сопровождающее лицо. За ребенка с инвалидностью в маршрутном листе подпись ставит родитель и (или) его законный представитель.
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.11.2024 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Помощь в преодолении препятствий в виде бордюров, лестниц, ступеней и других преград по просьбе лица выполняется только при согласии водителя.
46. Водитель не несет ответственность за сохранность оставленных, забытых в салоне вещей лиц с инвалидностью.
Приложение 1
к Правилам оказания услуг
по перевозке лиц
с инвалидностью
автомобильным транспортом
Перечень объектов и пунктов назначения для предоставления услуг инватакси

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.11.2024 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) мүгедектігі бар адамның жұмыс орны;
2) мүгедектігі бар адамның оқу орны;
3) жергілікті өкілді және атқарушы органдар;
4) сот, прокуратура;
5) әлеуметтік инфрақұрылым объектілері;
6) заң консультациялары;
7) нотариус;
8) медициналық мекемелер (жедел (шұғыл) медициналық көмекті көрсету жағдайларды қоспағанда);
9) әуежайлар, теміржол вокзалдары, автовокзалдар, теңіз және өзен порттары;
10) арнайы әлеуметтік қызметтерді көрсететін ұйымдар;
11) мүгедектігі бар адамдардың қажеттіліктері үшін массаж қызметтерін көрсететін ұйымдар.
Автомобиль көлігімен
мүгедектігі бар адамдарды
тасымалдау жөнінде қызметтер
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Маршрут парағы
Ескерту. Қағидалар 2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 04.11.2024 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Инватакси қызметін көрсететін ұйымның атауы _______________________
_________________________________________________________________
Инватаксиді тасымалдау күні (күні, айы, жылы) _______________________
№ р/н
Мүгедектігі бар адам
Инватакси сапарының бағыты
Мүгедектігі бар адамға инватаксимен қызмет көрсету уақыты
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда оның болуы)
Телефон нөмірі
Қолы
Бастапқы жөнелту пункті
Соңғы межелі пункті
Инватаксидің келу уақыты, сағат / минут
Мүгедектігі бар адамды отырғызу уақыты, сағат / минут
Мүгедектігі бар адамды түсіру уақыты, сағат / минут
1
2
3
4
5
...
Жүргізуші _______________________________________________ Жүргізушінің қолы
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Диспетчер _______________________________________________ Диспетчердің қолы
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 04.11.2024 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1) место работы лица с инвалидностью;
2) учебные заведения лица с инвалидностью;
3) местные представительные и исполнительные органы;
4) суд, прокуратура;
5) объекты социальной инфраструктуры;
6) юридические консультации;
7) нотариус;
8) медицинские учреждения (за исключением случаев оказания срочной (неотложной) медицинской помощи);
9) аэропорты, железнодорожные вокзалы, автовокзалы, морские и речные порты;
10) организации, оказывающие специальные социальные услуги;
11) организации, оказывающие услуги массажа для нужд лиц с инвалидностью.
Приложение 2
к Правилам оказания услуг
по перевозке лиц
с инвалидностью
автомобильным транспортом
Маршрутный лист
Сноска. Правила дополнены приложением 2 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 04.11.2024 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование организации, оказывающей услуги инватакси __________________
______________________________________________________________________
Дата перевозки инватакси (число, месяц, год) _______________________________
№ р/с
Лицо с инвалидностью
Маршрут поездки инватакси
Время обслуживания инватакси лица с инвалидностью
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Номер телефона
Подпись
Начальный пункт отправления
Конечный пункт назначения
Время приезда инватакси, часов/минут
Время посадки лица с инвалидностью, часов/минут
Время высадки лица с инвалидностью, часов/минут
1
2
3
4
5
Водитель ____________________________________________
Подпись водителя (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Диспетчер ___________________________________________
Подпись диспетчера (фамилия, имя, отчество (при его наличии)