"Кеме қатынасы гидротехникалық жабдығын күтіп ұстау" кәсіби стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 20 қарашадағы № 918 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 19 желтоқсанда № 8979 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 25 ақпандағы № 224 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 25.02.2016 № 224 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 138-5-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Кеме қатынасы гидротехникалық жабдығын күтіп ұстау» кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Кадр және әкімшілік жұмыс департаменті (Е.Е. Хасенов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, бұқаралық ақпараттар құралдарында ресми жариялануын, соның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында және Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының интранет-порталында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы «Әділет» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға көшірмесін жіберуді;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеу туралы және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жіберу туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                А. Жұмағалиев
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
міндетін атқарушы
_____________ Қ. Әбсаттаров
2013 жылғы 4 қараша
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2013 жылғы «20» қарашадағы
№ 918 бұйрығымен
бекітілген
«Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды күтіп ұстау
кәсіби стандарты»

Об утверждении профессионального стандарта "Содержание судоходных гидротехнических сооружений"
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 20 ноября 2013 года № 918. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 декабря 2013 года № 8979. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 февраля 2016 года № 224
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 25.02.2016 № 224 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт «Содержание судоходных гидротехнических сооружений».
2. Департаменту кадровой и административной работы Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Хасенов Е.Е.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе размещение его на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в информационно-правовую систему «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»;
4) представление в Юридический департамент Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Жумагалиев
«СОГЛАСОВАН»:
И.о. Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
___________ К. Абсаттаров
4 ноября 2013 года
Утвержден
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 20 ноября 2013 года № 918
Профессиональный стандарт
«Содержание судоходных гидротехнических сооружений»

1. Жалпы бөлім
1. «Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды күтіп ұстау» кәсіби стандарты (бұдан әрі - КС) «Су көлігі саласындағы қызмет» кәсіби қызмет саласындағы біліктілік деңгейіне, құзыретіне, мазмұнына, сапасына және еңбек жағдайларына қойылатын талаптарды анықтайды және:
1) еңбек саласы мен кәсіби білім беру саласының өзара қарым-қатынасын реттеуге;
2) даярлау, біліктілікті арттыру және кәсіби қайта даярлау бағдарламаларын әзірлеу талаптарын регламенттеуге;
3) персоналды аттестаттау және сертификаттау кезінде жұмысшылардың құзыреттерін бағалау талаптарын регламенттеуге арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру ұйымдарының түлектері, қызметкерлер;
2) ұйымдардың басшылары, ұйымдардың персоналын басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім берудің мемлекеттік бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктілігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар болып табылады.
3. КС негізінде біліктілік сипаттамалары, лауазымдық нұсқаулықтар, ұйымдардың үлгілік оқыту бағдарламалары, үлгілік оқыту жоспарлары, ұжымдық стандарттар әзірленеді.
4. Осы КС мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – қызметкердің еңбек қызметінің белгілі бір түрі шеңберінде нақты функцияларды сапалы орындауға дайындығы;
2) біліктілік деңгейі – күрделілігі, еңбек қызметтерінің стандартты еместігі, жауапкершілігі және дербестілігі параметрлері бойынша жүктелетін қызметкерлердің құзыретіне қойылатын талаптар жиынтығы;
3) еңбек заттары – белгілі бір еңбек құралдарының көмегімен өнім жасау мақсатында қызметкердің іс-қимылы бағытталған зат;
4) еңбек құралдары – жұмысшының еңбек заттарын бастапқы күйден өнімге айналдыру үшін пайдаланатын құралдар;
5) еңбек қызметінің түрі – еңбек функциялары мен оларды орындауға қажетті құзыреттіктердің тұтас жиынымен құралған кәсіби қызмет саласының құрамдас бөлігі;
6) еңбек функциясы – бизнес-үдеріспен анықталатын және оларды орындауға қажетті құзыреттердің болуын болжамайтын еңбек қызметінің біріктірілген және дербес жиынтығын көрсететін еңбек қызметі түрлерінің бір бөлігі;
7) кәсіби қызмет саласы – жалпы интеграциялық негізі (міндеті, нысандары, технологиялары, соның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) бар және ұқсас еңбек функциялары мен оларды орындайтын құзыреттіліктерінің болжалды жиынынан тұратын саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;

1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт «Содержание судоходных гидротехнических сооружений» (далее – ПС) определяет в области профессиональной деятельности «Услуги в области водного транспорта» требования к уровню квалификации, компетенции, содержанию, качеству и условиям труда и предназначен для:
1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;
2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;
3) регламентации требований для оценки компетенций работников при аттестации и сертификации персонала.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие государственные образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС разрабатываются квалификационные характеристики, должностные инструкции, типовые учебные программы, типовые учебные планы, корпоративные стандарты организаций.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – готовность работника к качественному выполнению конкретных функций в рамках определенного вида трудовой деятельности;
2) квалификационный уровень – совокупность требований к компетенциям работников, дифференцируемых по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
3) предмет труда – предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда – средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
6) трудовая функция – составная часть вида трудовой деятельности, представляющая собой интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения;
7) область профессиональной деятельности – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;

8) кәсіби стандарттың бірлігі – осы қызмет түрі үшін тұтас, аяқталған, қатысымды дербес және маңызды болып табылатын нақты еңбек функциясының ашық сипаттамасы тұратын кәсіби стандарттың құрылымдық элементі;
9) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы теориялық білім мен практикалық дағдылар кешенін білуді талап ететін еңбек қызметінің түрі;
10) құзыреттілік – еңбек қызметінде білімін, білігі және тәжірибесін қолдану қабілеті;
11) лауазым – лауазымдық уәкілеттіктер және лауазымдық міндеттер шеңберін жүктейтін жұмыс берушінің құрылымдық бірлігі;
12) міндет – нақты бір еңбек заттары мен құралдарын пайдалана отырып еңбек функциясын іске асырумен және нәтижеге қол жеткізумен байланысты іс-қимыл жиынтығы;
13) сала – өндіретін өнім, өндіріс технологиясы, негізгі қорлар мен жұмыс жасаушылардың кәсіби біліктері ортақ ұйымдар жиынтығы;
14) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - СБШ) – салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
15) ұлттық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - ҰБШ) – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
16) функционалдық карта – сол немесе өзге де кәсіби қызмет саласы шеңберінде белгілі бір қызмет түрін орындайтын жұмысшының еңбек функциялары мен міндеттерінің құрылымдық сипаттамасы.
2. КС паспорты
5. КС паспорты мынаны анықтайды:
1) экономикалық қызмет түрі (кәсіптік қызмет саласы):
Экономикалық қызмет түрінің жалпы жіктегіші (бұдан әрі – 03-2007 ҚР МЖ) «52.22 Су көлігі саласындағы қызмет»;
2) экономикалық қызмет түрінің (кәсіби қызмет саласының) негізгі мақсаты:
кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды күтіп ұстау;
3) осы КС 1-қосымшасына сәйкес біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің (кәсіптің) түрлері.
3. Еңбек қызметі түрлерінің (кәсіптің) карточкалары
1-параграф «Гидроқұрылыстарды қадағалаушы»
6. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 5, СБШ бойынша – 5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі – ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: жоқ;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: гидроқұрылыстарды қадағалаушы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - бақылау жүргізуге қатысу арқылы кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыс (бұдан әрі - КҚГҚ) жағдайын қадағалау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. «Гидроқұрылыстарды қадағалаушының» еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» деген 1-кестесінде келтірілген.

8) единица профессионального стандарта – структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;
9) профессия – род трудовой деятельности, который требует владения комплексом специальных теоретических знаний и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки, опыта работы;
10) компетенция – способность применять знания, умения и опыт в трудовой деятельности;
11) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
12) задача – совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
13) отрасль – совокупность организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
14) отраслевая рамка квалификаций (далее - ОРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
15) национальная рамка квалификаций (далее - НРК) – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
16) функциональная карта – структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Паспорт ПС определяет следующее:
1) вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности):
Общий классификатор видов экономической деятельности (далее - ГК РК 03-2007) «52.22 Услуги в области водного транспорта»;
2) основная цель вида экономической (области профессиональной) деятельности:
содержание судоходных гидротехнических сооружений;
3) виды трудовой деятельности (профессии) по квалификационным уровням согласно приложению 1 к настоящему ПС.
3. Карточки видов трудовой деятельности (профессий)
Параграф 1 «Надзорщик гидросооружений»
6. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 3; по ОРК – 3;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): отсутствует;
3) возможные наименования должности (профессии): надзорщик гидросооружений;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - надзор за состоянием судоходных гидротехнических сооружений (далее – СГТС) путем участия в проведении наблюдений;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 1 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы надзорщика гидросооружений» приложения 2 к настоящему ПС.

2-параграф «Техник-гидротехник»
7. Еңбек қызметі түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ бойынша – 4, СБШ бойынша – 4;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптердің мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі - ҚР 01-2005 МЖ) бойынша базалық тобы: 3143 «Техник-гидротехник»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: техник-гидротехник;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - КҚГҚ пайдалану және жөндеу бойынша міндеттерді біршама білікті мамандардың басшылығымен орындау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқуына қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. «Техник-гидротехниктің» еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» 2-кестесінде келтірілген.
3 параграф «Инженер-гидротехник»
8. Еңбек қызмет түрлерінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ – 5, СБШ – 5;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптерді мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі – ҚР КЖ 01-2005) бойынша базалық тобы: 2142 «Инженер -гидротехник»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: инженер-гидротехник;
4) атқарылған еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - гидротехникалық құрылыстардың жағдайын бақылау, жинау және талдау, сондай-ақ кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстары бойынша жобалық құжаттамаларды әзірлеуге қатысу және есептесулерді орындау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшының кәсіби білімі мен оқыуна қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. «Инженер-гидротехниктің» еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» 3-кестесінде келтірілген.
4 параграф «Аға гидротехник»
9. Еңбек қызмет түрлерінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ – 5, СБШ – 5;
2) Қазақстан Республикасының Кәсіптерді мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі – ҚР КЖ 01-2005) бойынша базалық тобы: 2142 «Аға гидротехник»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: аға гидротехник;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарын пайдалану (КҚГҚ техникалық жағдайын бақылау) мен жөндеуге, сондай-ақ оларды жобалауға қатысу;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшылардың кәсіби білімі мен оқыуна қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. «Аға гидротехниктің» еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» 4-кестесінде келтірілген.
5 параграф «Бас гидротехник»

Параграф 2 «Техник-гидротехник»
7. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 4; по ОРК – 4;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 3112 «Техник-гидротехник»;
3) возможные наименования должности (профессии): техник - гидротехник;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - выполнение задач под руководством более квалифицированного специалиста по эксплуатации и ремонту СГТС;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 2 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы техника - гидротехника» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 3 «Инженер-гидротехник»
8. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5; по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 2142 «Инженер-гидротехник»;
3) возможные наименования должности (профессии): инженер-гидротехник;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - наблюдение, сбор и анализ состояния гидротехнических сооружений, а также участие в разработке проектной документации по судоходным гидротехническим сооружениям и выполнение расчетов;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 3 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы инженера-гидротехника» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 4 «Старший гидротехник»
9. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 5; по ОРК – 5;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 2142 «Старший гидротехник»;
3) возможные наименования должности (профессии): старший гидротехник;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - эксплуатация (наблюдение за техническим состоянием СГТС) и ремонт судоходных гидротехнических сооружений, а также участие в их проектировании;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 4 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы старшего гидротехника» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 5 «Главный гидротехник»

10. Еңбек қызмет түрінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ – 6, СБШ – 6;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптерді мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі – ҚР КЖ 01-2005) бойынша базалық тобы: 1226 «Бас гидротехник (көлікте)»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: бас гидротехник;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарын жобалауды, пайдалану мен жөндеуді, сондай-ақ құрылыстың жүзеге асырылуына, кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарын тарату және қайта құру, оларды пайдалануға енгізуді ұйымдастыру;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшылардың кәсіби білімі мен оқыуна қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. «Бас гидротехниктің» еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» 5-кестесінде келтірілген.
6 параграф «Шлюздің жалпы мәселелер жөніндегі орынбасары»
11. Еңбек қызмет түрлерінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ – 6, СБШ – 6;
2) Қазақстан Республикасының Кәсіптерді мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі – ҚР КЖ 01-2005) бойынша базалық тобы: 1226 «Гидроторап бастығы»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: шлюздің жалпы мәселелер жөніндегі орынбасары;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - КҚГҚ бөлімшелерін материалдық-техникалық қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; шлюздің қоймадағы шаруашылық жұмысын, сондай-ақ шаруашылық мақсатқа бөлінген материалдар мен қаражаттардың орынды жұмсалуын ұйымдастыру; қажетті есептер мен есептік құжаттамаларды жүргізуді ұйымдастыру;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшылардың кәсіби білімі мен оқыуна қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. «Шлюздің жалпы мәселелер жөніндегі орынбасарының» еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» 6-кестесінде келтірілген.
7 параграф «Шлюздің бас инженері»
12. Еңбек қызмет түрлерінің (кәсіп) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ – 6, СБШ – 6;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптерді мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі – ҚР КЖ 01-2005) бойынша базалық тобы: 1229 «Бас инженер (басқа да салаларда)»;

10. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 6; по ОРК – 6;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 1226 «Главный гидротехник (на транспорте)»;
3) возможные наименования должности (профессии): главный гидротехник;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - организация проектирования, эксплуатации и ремонта судоходных гидротехнических сооружений, а также контроль за осуществлением строительства, расширения и реконструкции судоходных гидротехнических сооружений и введения их в эксплуатацию;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 5 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы главного гидротехника» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 6 «Заместитель начальника шлюза по общим вопросам»
11. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 6; по ОРК – 6;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 1226 «Начальник гидроузла»;
3) возможные наименования должности (профессии): заместитель начальника шлюза по общим вопросам;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - организация работ по материально-техническому обеспечению подразделений СГТС; организация работы складского хозяйства шлюза, а также контроль за рациональным расходованием материалов и средств, выделяемых для хозяйственных целей; организация ведения необходимого учета и составления отчетной документации;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 6 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы заместителя начальника шлюза по общим вопросам» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 7 «Главный инженер шлюза»
12. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 6; по ОРК – 6;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 1229 «Главный инженер (в прочих отраслях)»;

3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: шлюздің бас инженері;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - КҚГҚ техникалық қызмет көрсету және қаражатепн қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және бақылау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшылардың кәсіби білімі мен оқыуна қойылатын талаптар, біліктілікті растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. «Шлюздің бас инженерінің» еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» 7-кестесінде келтірілген.
8 параграф «Шлюз бастығы»
13. Еңбек қызмет түрлерінің (кәсіптің) карточкасы мынадан тұрады:
1) біліктілік деңгейі: ҰБШ – 6, СБШ – 6;
2) Қазақстан Республикасының кәсіптерді мемлекеттік жіктегіші (бұдан әрі – ҚР КЖ 01-2005) бойынша базалық тобы: 1226 «Гидроторап бастығы (шлюз)»;
3) лауазымның (кәсіптің) ықтимал атаулары: гидроторап бастығы;
4) атқарылатын еңбек қызметінің жиынтық сипаттамасы - КҚГҚ бөлімшелерін материалдық-техникалық қамтамасыз ету және күтіп ұстау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және бақылау;
5) ықтимал жұмыс орындары, жұмысшылардың кәсіби білімі мен оқыуна қойылатын талаптар, біліктілігі растайтын сертификаттардың қажеттілігі, практикалық жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар, жұмысқа рұқсат берудің ерекше талаптары осы КС 2-қосымшасының «Кәсіп бойынша ықтимал жұмыс орындары. «Шлюздің бас инженерінің» еңбек жағдайына, білімі және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар» 8-кестесінде келтірілген.
4. КС бірліктерінің тізімі
14. КС бірліктерінің тізімі осы КС 3-қосымшасының 1-8-кестелерінде келтірілген және шифр мен КС бірліктері атауларынан тұрады.
5. КС бірліктерінің сипаттамасы
15. КС бірліктерінің сипаттамасы осы КС 4-қосымшасының 1-8-кестелерінде келтірілген.
6. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері
16. Осы КС негізінде мамандардың кәсіптік дайындығын бағалау және біліктілік сәйкестігін растау саласындағы ұйымдармен сертификаттар беріледі.
17. Осы КС негізінде берілетін сертификаттардың түрлері сертификат алу үшін игеру қажет болатын осы КС 3-қосымшасында көзделген КС бірліктерінің тізіміне сәйкес анықталады.
7. КС әзірлеушілері, келісу парағы, сараптамасы және тіркеуі
18. КС әзірлеушісі Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі болып табылады.

3) возможные наименования должности (профессии): главный инженер шлюза;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - организация и контроль работ по техническому обслуживанию и содержанию СГТС;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 7 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы главного инженера шлюза» приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 8 «Начальник шлюза»
13. Карточка вида трудовой деятельности (профессии) содержит:
1) квалификационный уровень: по НРК – 6; по ОРК – 6;
2) базовая группа по Государственному классификатору занятий Республики Казахстан (далее – ГК РК 01 – 2005): 1226 «Начальник гидроузла (шлюза)»;
3) возможные наименования должности (профессии): начальник гидроузла;
4) обобщенное описание выполняемой трудовой деятельности - организация и контроль работ по материально-техническому обслуживанию и содержанию СГТС;
5) возможные места работы, требования к профессиональному образованию и обучению работника, необходимость сертификатов, подтверждающих квалификацию, требования к практическому опыту работы, особые условия допуска к работе приведены в таблице 8 «Возможные места работы по профессии. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы главного инженера шлюза» приложения 2 к настоящему ПС.
4. Перечень единиц ПС
14. Перечень единиц ПС приведен в таблицах 18 приложения 3 к настоящему ПС и содержит шифр и наименование единицы ПС.
5. Описание единиц ПС
15. Описание единиц ПС приведено в таблицах 18 приложения 4 к настоящему ПС.
6. Виды сертификатов, выдаваемых на основе ПС
16. Организациями в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов выдаются сертификаты на основе настоящего ПС.
17. Виды сертификатов, выдаваемые на основе настоящего ПС, определяются в соответствии с перечнем единиц ПС, освоение которых необходимо для получения сертификата, предусмотренным в приложении 3 настоящего ПС.
7. Разработчики, лист согласования,
экспертиза и регистрация ПС
18. Разработчиком ПС является Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.

19. КС келісу парағы осы КС 5-қосымшасында келтірілген.
«Кеме қатынайтын гидротехникалық
құрылыстарды күтіп ұстау»
кәсіби стандартына
1-қосымша
Біліктілік деңгейлері бойынша еңбек қызметінің (кәсіптің)
түрлері
р/с
Қызмет түрінің атауы
Еңбек нарығының үрдісі ескерілген кәсіп атауы
ҚР МЖ 01-2005 сәйкес кәсіп атауы
СБШ-ның біліктілік деңгейлері
БТБА бойынша дәрежелер
1
Бақылау жүргізуге қатысу арқылы КҚГҚ жағдайын қадағалау
Гидроқұрылыстарды қадағалаушы
-
3
4
2
КҚГҚ пайдалану және жөндеу бойынша міндеттерді біршама білікті мамандардың басшылығымен орындау
Техник- гидротехник
Техник-гидротехник (3112)
4
-
3
Гидротехникалық құрылыстардың жағдайын қадағалау, жинау және талдау, сондай-ақ кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстары бойынша жобалық құжаттамаларды әзірлеуге қатысу және есептесулерді орындау
Инженер-гидротехник
Инженер-гидротехник (2142)
5
-
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарын пайдалану, КҚГҚ техникалық жағдайын бақылау және жөндеу бойынша қызметтер, сондай-ақ оларды жобалауға қатысу
Аға гидротехник
-
5
-
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарын жобалауды, пайдалану мен жөндеуді, сондай-ақ құрылыстың жүзеге асырылуына, кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарын тарату және қайта құру, оларды пайдалануға енгізуді ұйымдастыру
Бас гидротехник
Бас гидротехник (көлікте) (1226)
6
-
КҚГҚ бөлімшелерін материалдық-техникалық қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру. Шлюздің қоймадағы шаруашылық жұмысын, сондай-ақ шаруашылық мақсатқа бөлінген материалдар мен қаражаттардың орынды жұмсалуын ұйымдастыру. Қажетті есептер мен есептік құжаттамаларды жүргізуді ұйымдастыру
Шлюздің жалпы мәселелер жөніндегі орынбасары
Гидроторап бастығы (1226)
6
-
КГҚҚ техникалық қызмет көрсету және күтіп ұстау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және бақылау
Шлюздің бас инженері
Бас инженер
(басқа да салаларда) (1229)
6
-
КҚГҚ техникалық жағдайына басшылық жасау, жұмыстарды ұйымдастыру және қамтамасыз етілуін бақылау
Шлюз бастығы
Гидоторап бастығы (шлюздің) (1226)
6
-

19. Лист согласования ПС приведен в приложении 5 к настоящему ПС.
Приложение 1
к Профессиональному стандарту
«Содержание судоходных
гидротехнических сооружений»
Виды трудовой деятельности (профессии)
по квалификационным уровням
п/п
Наименование вида
деятельности
Наименование
профессии
с учетом
тенденций
рынка труда
Наименование
профессии
согласно
ГК РК 01-2005
Квалификационный
уровень
ОРК
Разряд по
ЕТКС
1
Надзор за состоянием СГТС путем участия в проведении наблюдений
Надзорщик гидросооружений
-
3
4
2
Выполнение задач под руководством более квалифицированного специалиста по эксплуатации и ремонту СГТС
Техник-гидротехник
Техник-гидротехник (3112)
4
-
3
Наблюдение, сбор и анализ состояния гидротехнических сооружений, а также участие в разработке проектной документации по судоходным гидротехническим сооружениям и выполнение расчетов
Инженер-гидротехник
Инженер-гидротехник (2142)
5
-
Функции по эксплуатации, наблюдению за техническим состоянием СГТС и ремонту судоходных гидротехнических сооружений, а также участию в их проектировании
Старший гидротехник
-
5
-
Организация проектирования, эксплуатации и ремонта судоходных гидротехнических сооружений, а также контроль за осуществлением строительства, расширения и реконструкции судоходных гидротехнических сооружений и введения их в эксплуатацию
Главный гидротехник
Главный гидротехник (на транспорте) (1226)
6
-
Организация работ по материально-техническому обеспечению подразделений СГТС.
Организация работы складского хозяйства шлюза, а также контроль за рациональным расходованием материалов и средств, выделяемых для хозяйственных целей.
Организация ведения необходимого учета и составления отчетной документации
Заместитель начальника шлюза по общим вопросам
Начальник гидроузла (1226)
6
-
Организация и контроль работ по техническому обслуживанию и содержанию СГТС
Главный инженер шлюза
Главный инженер (в прочих отраслях) (1229)
6
-
Руководство, организация работ и контроль обеспечения и технического состояния СГТС
Начальник шлюза
Начальник гидроузла (шлюза) (1226)
6
-

Ескертпе: БТБА – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы («Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын бекіту туралы (52 шығарылым)» Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 3 қыркүйектегі № 426-ө-м бұйрығына қосымша (52 шығарылым), (Нормативтік актілерді мемлекеттік тіреу тізілімінде № 8770 болып тіркелген), 4 бөлім: «Теңіз және өзен көліктері»).
«Кеме қатынайтын гидротехникалық
құрылыстарды күтіп ұстау»
кәсіби стандартына
2-қосымша
1-кесте
1. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Гидроқұрылыстарды
қадағалаушының еңбек жағдайларына, білімі мен жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Гидротехникалық кеме қатынасы жүйелері мен ғимараттарды, олардың механикалық жабдықтарын жобалауды, пайдалануды жүзеге асыратын ұйымдар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше шарттары
18 жастан кіші емен
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
СБШ біліктілік деңгейі
3 (Гидроқұрылыстарды қадағалаушы)
Жалпы орта білім
3 (Гидроқұрылыстарды қадағалаушы)
2-кесте
2. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Техник-гидротехниктің
еңбек жағдайларына, білімі мен жұмыс тәжірибесіне қойылатын
талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Гидротехникалық кеме қатынасы жүйелері мен ғимараттарды, олардың механикалық жабдықтарын жобалауды, пайдалануды жүзеге асыратын ұйымдар.
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше шарттары
-
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
4
(техник-гидротехник)
Техникалық және кәсіптік білімі туралы диплом
Жұмыс өтіліне ешқандай талап қойылмайды
3-кесте
3. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары.
Инженер-гидротехниктің еңбек жағдайларына, білімі мен жұмыс
тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Гидротехникалық кеме қатынасы жүйелері мен ғимараттарды, олардың механикалық жабдықтарын жобалауды, пайдалануды жүзеге асыратын ұйымдар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше шарттары
жоқ
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5 (инженер-гидротехник)
Техникалық және кәсіптік білімі туралы диплом
Мамандығы бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес
4-кесте
4. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Аға гидротехниктің
еңбек жағдайларына, білімі мен жұмыс тәжірибесіне қойылатын
талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Гидротехникалық кеме қатынасы жүйелері мен ғимараттарды, олардың механикалық жабдықтарын жобалауды, пайдалануды жүзеге асыратын ұйымдар.
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше шарттары
Жоқ
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
5 (Аға гидротехник)
Жоғары (техникалық) білімі туралы диплом
Инженерлік-техникалық лауазымдардағы жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес
5-кесте

Примечание: ЕТКС - Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 52, Приложение к приказу Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 сентября 2013 г. № 426-ө-м «Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 52)» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных нормативных актов под № 8770), раздел 4: «Морской и речной транспорт».
Приложение 2
к Профессиональному стандарту
«Содержание судоходных
гидротехнических сооружений»
Таблица 1
1. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту
работы надзорщика гидросооружений
Возможные места работы по профессии (организации)
Организации, осуществляющие проектирование, эксплуатацию судоходных гидротехнических сооружений, их механическое оборудование
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Не моложе 18 лет
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального
образования и обучения
Требуемый опыт работы
3 (Надзорщик гидросооружений)
Общее среднее образование
Без предъявления требований к стажу работы
Таблица 2
2. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту
работы техника-гидротехника
Возможные места работы по профессии (организации)
Организации, осуществляющие проектирование, эксплуатацию судоходных гидротехнических сооружений, их механическое оборудование
Вредные и опасные
условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального
образования и обучения
Требуемый опыт работы
4
(Техник-гидротехник)
Диплом о техническом и профессиональном образовании
Без предъявления требований к стажу работы
Таблица 3
3. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту
работы инженера-гидротехника
Возможные места работы по профессии (организации)
Организации, осуществляющие проектирование, эксплуатацию судоходных гидротехнических сооружений, их механическое оборудование
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
Отсутствуют
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального
образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
(Инженер-гидротехник)
Диплом о техническом и профессиональном образовании
Стаж работы по специальности не менее 3 лет
Таблица 4
4. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту
работы старшего гидротехника
Возможные места работы по профессии (организации)
Организации, осуществляющие проектирование, эксплуатацию судоходных гидротехнических сооружений, их механическое оборудование
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
Отсутствуют
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального
образования и обучения
Требуемый опыт работы
5
(Старший гидротехник)
Диплом о высшем (техническом) образовании
Стаж работы на инженерно-технических должностях не менее 3 лет
Таблица 5

5. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Бас гидротехниктің
еңбек жағдайларына, білімі мен жұмыс тәжірибесіне қойылатын
талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Гидротехникалық кеме қатынасы жүйелері мен ғимараттарды, олардың механикалық жабдықтарын жобалауды, пайдалануды жүзеге асыратын ұйымдар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше шарттары
-
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
6 (Бас гидротехник)
Жоғары (инженерлік-техникалық) білімі туралы диплом
Мамандығы бойынша жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес, соның ішінде гидротехник лауазымындағы жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес
6-кесте
6. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Шлюз бастығының жалпы
мәселелер жөніндегі орынбасарының еңбек жағдайларына, білімі
мен жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Гидротехникалық кеме қатынасы жүйелері мен ғимараттарды, олардың механикалық жабдықтарын жобалауды, пайдалануды жүзеге асыратын ұйымдар.
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше шарттары
-
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
6 (Шлюз бастығының жалпы мәселелер жөніндегі орынбасары)
Жоғары кәсіптік білімі туралы диплом
Қаржылық-шаруашылық қызметті ұйымдастыру саласындағы жұмыс өтілі 3 жыл
7-кесте
7. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Шлюздің бас
инженерінің еңбек жағдайларына, білімі мен жұмыс тәжірибесіне
қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Гидротехникалық кеме қатынасы жүйелері мен ғимараттарды, олардың механикалық жабдықтарын жобалауды, пайдалануды жүзеге асыратын ұйымдар
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
-
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше шарттары
-
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
6 (Шлюздің бас инженері)
Жоғары кәсіптік білімі туралы диплом
Су көлігі саласының басшылық лауазымындағы жұмыс өтілі 5 жыл
8-кесте
8. Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары. Шлюз бастығының еңбек
жағдайларына, білімі мен жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша ықтимал жұмыс орындары (ұйымдар)
Гидротехникалық кеме қатынасы жүйелері мен ғимараттарды, олардың механикалық жабдықтарын жобалауды, пайдалануды жүзеге асыратын ұйымдар.
Зиянды және қауіпті еңбек шарты
-
Жұмыс істеуге рұқсат берудің ерекше шарттары
-
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіби білімі мен оқу деңгейі
Талап етілетін жұмыс тәжірибесі
6 (Шлюз бастығы)
Жоғары кәсіптік білімі туралы диплом
Су көлігі саласының басшылық лауазымындағы жұмыс өтілі 5 жыл
«Кеме қатынайтын гидротехникалық
құрылыстарды күтіп ұстау»
кәсіби стандартына
3-қосымша
КС бірліктерінің тізімі
1-кесте

5. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и опыту
работы главного гидротехника
Возможные места работы по профессии (организации)
Организации, осуществляющие проектирование, эксплуатацию судоходных гидротехнических сооружений, их механическое оборудование
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального
образования и обучения
Требуемый опыт работы
6
(Главный гидротехник)
Диплом о высшем (инженерно-техническом) образовании
Стаж работы по специальности не менее 5 лет, в том числе на должности гидротехника не менее 3 лет
Таблица 6
6. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и
опыту работы заместителя начальника
шлюза по общим вопросам
Возможные места работы по профессии (организации)
Организации, осуществляющие проектирование, эксплуатацию судоходных гидротехнических систем и сооружений, их механическое оборудование
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального
образования и обучения
Требуемый опыт работы
6
(Заместитель начальника шлюза по общим вопросам)
Диплом о высшем профессиональном образовании
Стаж в области организации финансово-хозяйственной деятельности 3 года
Таблица 7
7. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и
опыту работы главного инженера шлюза
Возможные места работы по профессии (организации)
Организации, осуществляющие проектирование, эксплуатацию судоходных гидротехнических систем и сооружений, их механическое оборудование
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального
образования и обучения
Требуемый опыт работы
6
(Главный инженер шлюза)
Диплом о высшем профессиональном образовании
Стаж работы на руководящей должности в отрасли водного транспорта 5 лет
Таблица 8
8. Возможные места работы по профессии.
Требования к условиям труда, образованию и
опыту работы начальника шлюза
Возможные места работы по профессии (организации)
Организации, осуществляющие проектирование, эксплуатацию судоходных гидротехнических систем и сооружений, их механическое оборудование
Вредные и опасные условия труда
-
Особые условия допуска к работе
-
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального
образования и обучения
Требуемый опыт работы
6
(Начальник шлюза)
Диплом о высшем профессиональном образовании
Стаж работы на руководящей должности в отрасли водного транспорта 5 лет
Приложение 3
к Профессиональному стандарту
«Содержание судоходных
гидротехнических сооружений»
Перечень единиц ПС
Таблица 1

1. «Гидроқұрылыстарды қадағалаушы» еңбек қызметінің (кәсіптің)
түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Бақылау жүргізуге қатысу арқылы КҚГҚ жағдайын қадағалау
2-кесте
2. «Техник гидротехник» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Бас гидротехниктің басшылығымен КҚГҚ жағдайын қадағалау.
2 Ф
Бас гидротехниктің басшылығымен КҚГҚ жөндеу.
3-кесте
3. «Инженер-гидротехник» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Бас гидротехниктің басшылығымен КҚГҚ жағдайын қадағалау, жинақтау және талдау
2 Ф
КҚГҚ бойынша жобалық құжаттамаларды әзірлеуге қатысу және бас гидротехниктің басшылығымен есептесулерді орындау
4-кесте
4. «Аға гидротехник» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Бас гидротехниктің басшылығымен КҚГҚ (техникалық жағдайын қадағалау) пайдалану
2 Ф
Бас гидротехниктің басшылығымен КҚГҚ жөндеу
3 Ф
Бас гидротехниктің басшылығымен КҚГҚ жобалауға қатысу
5- кесте
5. «Бас гидротехник» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды жобалауды ұйымдастыру
2 Ф
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды пайдалануды ұйымдастыру
3 Ф
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды жөндеуді ұйымдастыру
4 Ф
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды салудың жүзеге асырылуын бақылау
5 Ф
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды кеңейтудің жүзеге асырылуын бақылау
6 Ф
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды қайта құрудың жүзеге асырылуын бақылау
7 Ф
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды пайдалануға берілудің жүзеге асырылуын бақылау
6-кесте
6. «Шлюз бастығының жалпы мәселелер жөніндегі орынбасары» еңбек
қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Шлюзді күтіп ұстау және ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу бойынша жоспарларды әзірлеуге қатысу
2 Ф
КҚГҚ бөлімшелерін материалдық-техникалық қамтамасыз ету, өндірістік тазалық және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларына сәйкес, шлюздің өндірістік және әкімшілік ғимараттары мен үй-жайларына шаруашылық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
3 Ф
Шлюздің қоймадағы шаруашылық жұмысын, сондай-ақ шаруашылық мақсатқа бөлінген материалдар мен қаражаттардың орынды жұмсалуын ұйымдастыру
4 Ф
Қажетті есептер мен есептік құжаттамаларды жүргізуді ұйымдастыру
7-кесте

1. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Надзорщик гидросооружений»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Наблюдение за состоянием СГТС путем участия в проведении наблюдений
Таблица 2
2. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Техник гидротехник»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Наблюдение за состоянием СГТС под руководством главного гидротехника
Ф 2
Ремонт СГТС под руководством главного гидротехника
Таблица 3
3. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Инженер-гидротехник»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Наблюдение, сбор и анализ состояния СГТС под руководством главного - гидротехника
Ф 2
Участие в разработке проектной документации по СГТС и выполнение расчетов под руководством главного - гидротехника
Таблица 4
4. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Старший гидротехник»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Эксплуатация СГТС (наблюдение за техническим состоянием) под руководством главного гидротехника
Ф 2
Ремонт СГТС под руководством главного гидротехника
Ф 3
Участие в проектировании СГТС под руководством главного гидротехника
Таблица 5
5. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Главный гидротехник»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Организация проектирования судоходных гидротехнических сооружений
Ф 2
Организация эксплуатации судоходных гидротехнических сооружений
Ф 3
Организация ремонта судоходных гидротехнических сооружений
Ф 4
Контроль за осуществлением строительства судоходных гидротехнических сооружений
Ф 5
Контроль за осуществлением расширения судоходных гидротехнических сооружений
Ф 6
Контроль за осуществлением реконструкции судоходных гидротехнических сооружений
Ф 7
Контроль за введением в эксплуатацию судоходных гидротехнических сооружений
Таблица 6
6. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Заместитель начальника шлюза по общим вопросам»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Участие в разработке планов по содержанию и текущему ремонту шлюза
Ф 2
Организация работ по материально-техническому обеспечению подразделений СГТС, хозяйственному обслуживанию производственных и административных зданий и помещений шлюза в соответствии с правилами и нормами производственной санитарии и пожарной безопасности
Ф 3
Организация работы складского хозяйства шлюза, а также контроль за рациональным расходованием материалов и средств, выделяемых для хозяйственных целей
Ф 4
Организация ведения необходимого учета и составления отчетной документации
Таблица 7

7. «Шлюздің бас инженері» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифр
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
КҚГҚ техникалық қызмет көрстеу және күтіп ұстау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және бақылау
2 Ф
КҚГҚ жөндеу жұмыстарының барлық түрлерін жүргізу кезінде басшылықты жүзеге асыру
3 Ф
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарға жүргізілген байқаулар мен зерттеу жұмыстарын бақылау, байқау нәтижелерін уақытылы талдау
4 Ф
Шлюздеуге белгіленген уақыт нормалары ішінде кемелерді үздіксіз және қауіпсіз шлюздеуді қамтамасыз етуді бақылау және ұйымдастыру
5 Ф
Ғимараттарды, құрылыстарды, жабдықтарды, энергетикалық жабдықтар механизмдерін пайдалану кезінде қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен өндірістік тазалық ережелері мен талаптарының орындалуын қамтамасыз ету
6 Ф
Өндіріс тарапынан күрделі жұмыстарға (тұстамасын көтеру, гальсбанттарды тартуды ретке келтіру,екі тұстамалы қақпаны орнату және олардың тіреуіштеріне жапсырма құю, шлюзді модернизациялау кезінде дөңгелек қақпақтармен және басқа да жұмыстармен алмастыру және т.б.) басшылық жасалу
7 Ф
Шлюз қоймасындағы апаттық материалдардың, жабдықтар мен қосалқы бөлшектердің азаймайтын артық қорының бар болуына бақылау жасау
8-кесте
8. Еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі «Шлюз бастығы»
Шифрі
Еңбек функциясының (кәсіби стандарт бірлігінің) атауы
1 Ф
Кеме қатынасы жағдайына қауіпсіз кіреберіс каналдарды қаржатпен қамтамасыз ету
2 Ф
КҚГҚ техникалық жағдайына ұдайы бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру
3 Ф
КҚГҚ техникалық қызмет көрсетуді (жөндеу, тексерулер, шлюз құрылысы мен оның жабдықтарына және т.б. ағымдағы және күрделі жөндеу жүргізу және т.б.) ұйымдастыру
4 Ф
Кеме жүргізушілерінің КҚГҚ саласындағы нормативтік-құқықтық актілер талаптарының орындалуына бақылауды ұйымдастыру
5 Ф
Навигациялық кезеңдегі кеме қатынасын тоқтатпай жөндеуші қызметкерлердің тең жүктемесімен және құрылыс барысында жіберілген кемшіліктер мерзімін қысқарту арқылы ағымдағы және күрделі жөндеу жұмыстарының жыл бойы орындалуын қамтамасыз етуді жоспарлау
6 Ф
Басшылық бұйрығы бойынша жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін ғимараттарды және жабдықтарды пайдаланудан жартылай немесе толықтай шығару
7 Ф
КҚГҚ материалдық-техникалық қамтамасыз етілуін бақылау
8 Ф
Шлюздің өндірістік және қаржылық қызметіне басшылықты жүзеге асыру, бақылауды ұйымдастыру
9 Ф
Бөлімшелердегі есеп беру мен есептілік бойынша жұмысты уақытылы жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау және есеп беру ақпараттарын дер уақытында ұсыну
10 Ф
Апаттық жағдайлардың алдын алуға бағытталған жұмыстарды үйлестіру
11 Ф
Гидротехникалық құрылыстарды оқшаулау және қауіпті аймақтар мен апат жағдайларды жою бойынша типтік инженерлік-технологиялық шешімдер әзірлемесін уақытылы жоспарлау, ұйымдастыру және басшылық жасау
12 Ф
Жұмысшыларды кәсіби дайындауға, қайта дайындықтан өткізуге, біліктіліктерін арттыруға қажеттілікті уақытылы ұйымдастыру және бақылау
13 Ф
КҚГҚ пайдалану және жөндеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі талаптарының, сондай-ақ еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралардың орындалуына жүйелі бақылау жүргізу
Ескертпе: Ф – функция.
«Кеме қатынайтын гидротехникалық
құрылыстарды күтіп ұстау»
кәсіби стандартына
4-қосымша
КС бірліктерінің сипаты
1-кесте

7. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Главный инженер шлюза»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Организация и контроль работ по техническому обслуживанию и содержанию СГТС
Ф 2
Осуществление руководства при проведении всех видов ремонтов СГТС
Ф 3
Контроль наблюдений и исследований на судоходных гидротехнических сооружениях, своевременно анализировать результаты наблюдений
Ф 4
Организация и контроль за обеспечением бесперебойного и безопасного шлюзования судов в установленные нормы времени на шлюзование
Ф 5
Обеспечение выполнения правил и требований безопасности и охраны труда и производственной санитарии при эксплуатации зданий, сооружений, оборудования, механизмов энергетического оборудования
Ф 6
Руководство производством сложных работ (подъем створок, регулировка тяг гальсбантов, установка и заливка вкладышей подушек двустворчатых ворот, замена дисковых затворов и прочими работами при модернизации шлюза и т.д.)
Ф 7
Контроль наличия неснижаемого запаса аварийных материалов, оборудования и запчастей на складах шлюза
Таблица 8
8. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Начальник шлюза»
Шифр
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
Ф 1
Организация обеспечения содержания подходных каналов в безопасном для судоходства состоянии
Ф 2
Организация и осуществление постоянного контроля за техническим состоянием СГТС
Ф 3
Организация технического обслуживания СГТС (уход, осмотры, текущий и капитальный ремонт сооружений шлюза и его оборудования и др.)
Ф 4
Организация контроля за выполнением судоводителями требований нормативных правовых актов в области СГТС
Ф 5
Планирование проведения текущего и капитального ремонтов с обеспечением круглогодичного выполнения работ, как правило без прекращения судопропуска в навигационный период с равномерной загрузкой ремонтного персонала и сокращения сроков устранения повреждений в сооружениях
Ф 6
Организация частичного или полного вывода из эксплуатации сооружений и оборудования для ремонтных работ по приказу руководителя
Ф 7
Контроль материально-технического обеспечения СГТС
Ф 8
Осуществление руководства, организации и контроля за производственной и финансовой деятельностью шлюза
Ф 9
Своевременное планирование, организация и контроль работы по учету и отчетности в подразделении и своевременному предоставлению отчетной информации
Ф 10
Координация работ, направленных на предупреждение аварийных ситуаций
Ф 11
Своевременное планирование, организация и руководство разработкой типовых инженерно-технологических решений по локализации и ликвидации опасных повреждений и аварийных ситуаций на гидротехнических сооружениях
Ф 12
Своевременная организация и контроль потребности в профессиональной подготовке, переподготовке и повышении квалификации работников
Ф 13
Систематический контроль за выполнением требований безопасности труда при эксплуатации и ремонте СГТС, а также организационно-технические мероприятия по безопасности и охране труда
Примечание: Ф – функция.
Приложение 4
к Профессиональному стандарту
«Содержание судоходных
гидротехнических сооружений»
Описание единиц ПС
Таблица 1

1. «Гидроқұрылыстарды қадағалаушы» еңбек қызметінің (кәсібінің)
түрі
Шифрі
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
Ф 1
З 1-1 Бақылау жүргізуге қатысу арқылы КҚГҚ жағдайын қадағалау
БӨА осы режимдегі жұмысының сипаттамалары, өлшеу және бақылау техникасы, өлшеу параметрлерінің әдістері мен құралдары
КҚГҚ
Өзінің жеке тиімділігін ұдайы көтере білу және жақсы нәтижелерге жете білу дағдысы. Орындаушылық тәртіп. КҚГҚ жағдайын қадағалау және бақылау дағдысы
Еңбекті қорғаудың, қауіпсіздік техникасының, өндірістік тазалықтың, өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормалары
2-кесте
2. «Техник-гидротехник» Еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифрі
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
З 1.1 Бас гидротехниктің басшылығымен КҚГҚ техникалық жағдайын бақылау
БӨА осы режимдегі жұмысының сипаттамалары, өлшеу және бақылау техникасы, өлшеу параметрлерінің әдістері мен құралдары
КҚГҚ
КҚГҚ жағдайын бақылау және бақылау КҚГҚ пайдалану мен жөндеу бойынша дағдысы
Шлюзді, оның кейбір элементтері мен құрылғыларын, олардың техникалық сипаттамаларын, конструктивті ерекшеліктері мен жалпы барлық шлюздің жағдайын белгілеу және орнату, оларды пайдалану шарттары мен режимдері. Гидротехникалық құрылыстарды жобалау, пайдалану және жөндеу бойынша нормативтік-техникалық база. БӨА осы режимдегі жұмысының сипаттамалары, өлшеу және қадағалау техникасы, өлшеу параметрлерінің әдістері мен құралдары. Өндіріс технологиясының негіздері. Қолданыстағы жабдықтардың техникалық сипаттамалары, конструктивті ерекшеліктері, белгілері, жұмыс заңдылықтары мен пайдалану ережелері, тексеру және ақауларын анықтау әдістері. Жабдықтардың осы режимдегі жұмысының сипаттамалары, өлшеу параметрлерінің әдістері мен құралдары, техникалық есептесулердің, графикалық және есеп жұмыстарының орындалуы. Еңбек заңнамасының негіздері, еңбекті қорғаудың, еңбек қауіпсіздігінің, өндірістік тазалықтың, өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормалары, іс жүргізу стандарттары, есептеу техникасының, қарым-қатынас және байланыс құралдарымен жұмыс істеу ережелері. Қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптар
2 Ф
З 2.1 Бас гидротехниктің басшылығымен КҚГҚ жөндеу.
Нормативтік-құқықтық құжаттар, Жөндеу құралдары, құрал-саймандар.
КҚГҚ
3-кесте
3. «Инженер гидротехник» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифрі
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
З 1-1 Бас гидротехниктің басшылығымен КҚГҚ техникалық жағдайын бақылау.
БӨА осы режимдегі жұмысының сипаттамалары, өлшеу және бақылау техникасы, өлшеу параметрлерінің әдістері мен құралдары
КҚГҚ
Өңдеу және жүйелі талдау жасау. Мониторинг жасай білу, яғни бақылау жүргізу.
Гидротехникалық құрылыстардың жағдайын бақылау, жинау және талдау, сондай-ақ кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстары бойынша жобалық құжаттамаларды әзірлеуге қатысу және есептесулерді орындау бойынша дағдысы.
«Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі № 242 Заңы.

1. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Надзорщик гидросооружений»
Шифр
Задачи
Средства труда
Предметы труда
Умения и навыки
Знания
Ф 1
З 1-1 Наблюдение за состоянием СГТС путем участия в проведении наблюдений
Техника проведения измерений и наблюдений, методы и средства измерения параметров, характеристик и данных режима работы КИА
СГТС
Умение постоянно повышать личную эффективность и добиваться лучших результатов. Исполнительская дисциплина. Навыки по надзору и наблюдению за состоянием СГТС
Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии, противопожарной безопасности
Таблица 2
2. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Техник-гидротехник»
Шифр
Задачи
Средства труда
Предметы труда
Умения и навыки
Знания
Ф 1
З 1.1 Наблюдение за состоянием СГТС под руководством главного - гидротехника
Техника проведения измерений и наблюдений, методы и средства измерения параметров, характеристик и данных режима работы КИА
СГТС
Навыки по наблюдению за состоянием СГТС, эксплуатации и ремонту СГТС
Назначение и устройство шлюза, отдельных его элементов и сооружений, их технические характеристики, конструктивные особенности и состояние всего шлюза в целом, условия и режимы его эксплуатации. Последовательность и техника проведения измерений, наблюдений и экспериментов. Контрольно-измерительная аппаратура и правила пользования ею. Основы технологии производства. Технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, принципы работы и правила эксплуатации используемого оборудования, методы осмотра и обнаружения его дефектов. Методы и средства измерения параметров, характеристик и данных режима работы оборудования, выполнения технических расчетов, графических и вычислительных работ. Основы трудового законодательства, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии, противопожарной безопасности, стандарты делопроизводства, правила работы со средствами вычислительной техники, коммуникаций и связи. Требования к защите окружающей среды
Ф 2
З 2.1 Ремонт СГТС под руководством главного - гидротехника
Нормативные правовые документы.
Средства ремонта, инструменты
СГТС
Таблица 3
3. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Инженер гидротехник»
Шифр
Задачи
Средства труда
Предметы труда
Умения и навыки
Знания
Ф 1
З 1-1 Наблюдение за состоянием СГТС под руководством главного гидротехника
Техника проведения измерений и наблюдений, методы и средства измерения параметров, характеристик и данных режима работы КИА
СГТС
Обработка и системный анализ. Мониторинг.
Навыки по наблюдению, сбору и анализу состояния гидротехнических сооружений, а также участию в разработке проектной документации по судоходным гидротехническим сооружениям и выполнению расчетов
Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан».

«ҚР Ішкі су жолдары бойынша жүзу ережелерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 22 шілдедегі № 845 қаулысы.
«Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар» техникалық регламентін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 16 қаңтардағы № 14 қаулысы.
1. «Жағалау жиегінің нақты орналасқан жерін айқындау қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 8 қарашадағы № 1172 қаулысы.
«Кемелердің кеме қатынасы шлюздері арқылы өту қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 28 Фқпандағы № 95 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілер тізілімінде № 6843 болып тіркелген ).
«Шлюздеу кезінде жеңілдіктер мен төмендетуді қолдану туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2005 жылғы 19 қазандағы № 329-І бұйрығы. Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды (шлюздерді) тексеру және жөндеу, техникалық пайдалану ережелері. Шлюзді, оның кейбір элементтері мен құрылғыларын, олардың техникалық сипаттамаларын, конструктивті ерекшеліктері мен жалпы барлық шлюздің жағдайын белгілеу және орнату, оларды пайдалану шарттары мен режимдері. Гидротехникалық құрылыстарды жобалау, пайдалану және жөндеу бойынша нормативтік-техникалық база. БӨА осы режимдегі жұмысының сипаттамалары, өлшеу және қадағалау техникасы, өлшеу параметрлерінің әдістері мен құралдары. Өндіріс технологиясының негіздері. Қолданыстағы жабдықтардың техникалық сипаттамалары, конструктивті ерекшеліктері, белгілері, жұмыс заңдылықтары мен пайдалану ережелері, тексеру және ақауларын анықтау әдістері. Жабдықтардың осы режимдегі жұмысының сипаттамалары, өлшеу параметрлерінің әдістері мен құралдары, техникалық есептесулердің, графикалық және есеп жұмыстарының орындалуы. Еңбек заңнамасының негіздері, еңбекті қорғаудың, еңбек қауіпсіздігінің, өндірістік тазалықтың, өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормалары, іс жүргізу стандарттары, есептеу техникасының, қарым-қатынас және байланыс құралдарымен жұмыс істеу ережелері. Қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптар
З 1-2 Бас гидротехниктің басшылығымен КҚГҚ жағдайы туралы деректерді жинау
БӨА осы режимдегі жұмысының сипаттамалары, өлшеу және бақылау техникасы, өлшеу параметрлерінің әдістері мен құралдары.
КҚГҚ
З 1-3 Бас гидротехниктің басшылығымен КҚГҚ жағдайын талдау
БӨА осы режимдегі жұмысының сипаттамалары, өлшеу және бақылау техникасы, өлшеу параметрлерінің әдістері мен құралдары
КҚГҚ
2 Ф
З 2-1 Бас гидротехниктің басшылығымен КҚГҚ бойынша жобалық құжаттамаларды әзірлеуге қатысу
Жобалауға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету
КҚГҚ

Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 июля 2011 года № 845 «Об утверждении Правил плавания по внутренним водным путям».
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 января 2009 года № 14 «Об утверждении технического регламента «Общие требования к пожарной безопасности».
Постановление Правительства Республики Казахстан от 08 ноября 2010 года № 1172 «Об утверждении Правил определения фактического местоположении береговой линии».
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 февраля 2011 года № 95 «Об утверждении правил пропуска судов через судоходные шлюзы» (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов под № 6843).
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 19 октября 2005 года № 329-I «О применении льгот и скидок при шлюзовании».
Правила технической эксплуатации, обследования и ремонта судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов).
Назначение и устройство шлюза, отдельных его элементов и сооружений, их технические характеристики, конструктивные особенности и состояние всего шлюза в целом, условия и режимы его эксплуатации. Нормативно-техническая база по проектированию, эксплуатации и ремонту гидротехнических сооружений. Техника проведения измерений и наблюдений, методы и средства измерения параметров, характеристик и данных режима работы КИА. Основы трудового законодательства, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии, противопожарной безопасности, стандарты делопроизводства, правила работы со средствами вычислительной техники, коммуникаций и связи. Требования законодательства к защите окружающей среды
З 1-2 Сбор данных о состоянии СГТС под руководством главного гидротехника
Техника проведения измерений и наблюдений, методы и средства измерения параметров, характеристик и данных режима работы КИА
СГТС
З 1-3 Анализ состояния СГТС под руководством главного гидротехника
Техника проведения измерений и наблюдений, методы и средства измерения параметров, характеристик и данных режима работы КИА
СГТС
Ф 2
З 2-1 Участие в разработке проектной документации по СГТС под руководством главного гидротехника
Программное обеспечение для проектирования
СГТС

З 2-2 Бас гидротехниктің басшылығымен КҚГҚ бойынша есептесулерді орындау
Жобалауға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету
КҚГҚ
4-кесте
4. «Аға гидротехник» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифрі
Міндеттер
Еңбек құралы
Еңбек мәні
Біліктері мен дағдылары
Білімі
1 Ф
З 1-1 Бас гидротехниктің басшылығымен КҚГҚ (техникалық жағдайын бақылау) пайдалану.
Өлшемдер мен бақылау өткізу техникасы. Бақылау-өлшегіш аппараттарының осы режимдегі жұмысының сипаттамалары, өлшеу параметрлерінің әдістері мен құралдары.
КҚГҚ
Өңдеу және жүйелі талдау жасау. Мониторинг жасай білу, яғни бақылау жүргізу.
Жобалауға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету құралдарымен жұмыс істей білу дағдысы. Өлшемдер мен бақылау өткізу техникаларын қолдана білу дағдысы.
Бақылау-өлшегіш аппараттарының осы режимдегі жұмысының сипаттамалары, өлшеу параметрлерінің әдістері мен құралдарын қолдана білу дағдысы. КҚГҚ техникалық жағдайына бақылау жүргізу және гидротехникалық құрылыстарды жөндеу, сондай-ақ жобалық құжаттамаларды әзірлеуге қатысу бойынша дағдысы
«Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі № 242 Заңы. «ҚР Ішкі су жолдары бойынша жүзу ережелерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 22 шілдедегі № 845 қаулысы. «Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар» техникалық регламентін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 16 қаңтардағы № 14 қаулысы.
2. «Жағалау жиегінің нақты орналасқан жерін айқындау қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 8 қарашадағы № 1172 қаулысы. «Кемелердің кеме қатынасы шлюздері арқылы өту қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 28 Фқпандағы № 95 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілер тізілімінде № 6843 болып тіркелген ). «Шлюздеу кезінде жеңілдіктер мен төмендетуді қолдану туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2005 жылғы 19 қазандағы  № 329-І бұйрығы. Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды (шлюздерді) тексеру және жөндеу, техникалық пайдалану ережелері. Шлюзді, оның кейбір элементтері мен құрылғыларын, олардың техникалық сипаттамаларын, конструктивті ерекшеліктері мен жалпы барлық шлюздің жағдайын белгілеу және орнату, оларды пайдалану шарттары мен режимдері. Гидротехникалық құрылыстарды жобалау, пайдалану және жөндеу бойынша нормативтік-техникалық база. БӨА осы режимдегі жұмысының сипаттамалары, өлшеу және қадағалау техникасы, өлшеу параметрлерінің әдістері мен құралдары. Өндіріс технологиясының негіздері. Қолданыстағы жабдықтардың техникалық сипаттамалары, конструктивті ерекшеліктері, белгілері, жұмыс заңдылықтары мен пайдалану ережелері, тексеру және ақауларын анықтау әдістері. Жабдықтардың осы режимдегі жұмысының сипаттамалары, өлшеу параметрлерінің әдістері мен құралдары, техникалық есептесулердің, графикалық және есеп жұмыстарының орындалуы. Еңбек заңнамасының негіздері, еңбекті қорғаудың, еңбек қауіпсіздігінің, өндірістік тазалықтың, өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормалары, іс жүргізу стандарттары, есептеу техникасының, қарым-қатынас және байланыс құралдарымен жұмыс істеу ережелері. Қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптар

З 2-2 Выполнение расчетов по СГТС под руководством главного гидротехника
Программное обеспечение для проектирования
СГТС
Таблица 4
4. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Старший гидротехник»
Шифр
Задачи
Средства труда
Предметы труда
Умения и навыки
Знания
Ф 1
З 1-1 Эксплуатация СГТС (наблюдение за техническим состоянием) под руководством главного гидротехника
Техника проведения измерений и наблюдений. Методы и средства измерения параметров, характеристик и данных режима работы, контрольно-измерительные приборы
СГТС
Обработка и системный анализ. Мониторинг. Навыки обращения с программным обеспечением, для проектирования. Навыки применения техник проведения измерений и наблюдений.
Умение использования методов и средств измерения параметров, характеристик и данных режима работы КИА.
Навыки по наблюдению за техническим состоянием СГТС и ремонту судоходных гидротехнических сооружений, а также участию в их проектировании
Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан».
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 июля.2011 года № 845 «Об утверждении Правил плавания по внутренним водным путям».
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 января 2009 года № 14 «Об утверждении технического регламента «Общие требования к пожарной безопасности».
Постановление Правительства Республики Казахстан от 08 ноября 2010 года № 1172 «Об утверждении Правил определения фактического местоположении береговой линии».
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 февраля 2011 года № 95 «Об утверждении правил пропуска судов через судоходные шлюзы» (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов под № 6843).
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 19 октября 2005 года № 329-I «О применении льгот и скидок при шлюзовании через».
Правила технической эксплуатации, обследования и ремонта судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов).
Назначение и устройство шлюза, отдельных его элементов и сооружений, их технические характеристики, конструктивные особенности и состояние всего шлюза в целом, условия и режимы его эксплуатации. Нормативно-техническая база по проектированию, эксплуатации и ремонту гидротехнических сооружений. Техника проведения измерений и наблюдений, методы и средства измерения параметров, характеристик и данных режима работы КИА. Основы трудового законодательства, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии, противопожарной безопасности, стандарты делопроизводства, правила работы со средствами вычислительной техники, коммуникаций и связи. Требования законодательства к защите окружающей среды.

З 2-1 Бас гидротехниктің басшылығымен КҚГҚ жөндеу.
Нормативтік-құқықтық құжаттар. Жөндеуге, құрал-саймандарға арналған қаражат.
КҚГҚ
З 3-1 Бас гидротехниктің басшылығымен КҚГҚ жобалық құжаттамаларды әзірлеуге қатысу.
Жобалауға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету.
КҚГҚ
5-кесте
5. «Бас гидротехник» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифрі
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
З 1-1 Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды жобалауды ұйымдастыру
Жобалау саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар. Бағдарламалық қамтамасыз етілу
КҚГҚ
Көп салалы ұйымдарда жұмысты басқа білу тәжірибесі. Талдау қабілеті. Мақсаттары мен бастамаларын дәл анықтау. Орындалуына жүйелі бақылау. Қызметкерлердің қабілеттері мен дағдыларын дамыту. Адамдарды оқыта білу және нұсқау бере білу шеберлігі. Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды жобалау, пайдалану және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру, сондай-ақ кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды салудың, кеңейтудің, қайта құрудың жүзеге асырылуын және оның пайдалануға берілуін бақылау бойынша дағдысы.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексі. «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі № 242 Заңы.
3. «Жағалау жиегінің нақты орналасқан жерін айқындау қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 8 қарашадағы № 1172 қаулысы. «ҚР Ішкі су жолдары бойынша жүзу ережелерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 22 шілдедегі № 845 қаулысы. «Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар» техникалық регламентін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 16 қаңтардағы № 14 қаулысы. «Кемелердің кеме қатынасы шлюздері арқылы өту қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 28 Фқпандағы № 95 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілер тізілімінде № 6843 болып тіркелген ). «Шлюздеу кезінде жеңілдіктер мен төмендетуді қолдану туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2005 жылғы 19 қазандағы № 329-І бұйрығы. Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды (шлюздерді) тексеру және жөндеу, техникалық пайдалану ережелері. Шлюзді, оның кейбір элементтері мен құрылғыларын, олардың техникалық сипаттамаларын, конструктивті ерекшеліктері мен жалпы барлық шлюздің жағдайын белгілеу және орнату, оларды пайдалану шарттары мен режимдері. Гидротехникалық құрылыстарды жобалау, пайдалану және жөндеу бойынша нормативтік-техникалық база. БӨА осы режимдегі жұмысының сипаттамалары, өлшеу және қадағалау техникасы, өлшеу параметрлерінің әдістері мен құралдары. Өндіріс технологиясының негіздері. Қолданыстағы жабдықтардың техникалық сипаттамалары, конструктивті ерекшеліктері, белгілері, жұмыс заңдылықтары мен пайдалану ережелері, тексеру және ақауларын анықтау әдістері. Жабдықтардың осы режимдегі жұмысының сипаттамалары, өлшеу параметрлерінің әдістері мен құралдары, техникалық есептесулердің, графикалық және есеп жұмыстарының орындалуы. Еңбек заңнамасының негіздері, еңбекті қорғаудың, еңбек қауіпсіздігінің, өндірістік тазалықтың, өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормалары, іс жүргізу стандарттары, есептеу техникасының, қарым-қатынас және байланыс құралдарымен жұмыс істеу ережелері. Қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптар
2 Ф

З 2-1 Ремонт СГТС под руководством главного гидротехника
Нормативные правовые документы Средства для ремонта, инструменты
СГТС
З 3-1 Участие в проектировании СГТС под руководством главного гидротехника
Программное обеспечение для проектирования
СГТС
Таблица 5
5. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Главный гидротехник»
Шифр
Задачи
Средства труда
Предметы труда
Умения и навыки
Знания
Ф 1
З 1-1 Организация проектирования судоходных гидротехнических сооружений
Нормативные правовые документы в области проектирования
Программное обеспечение
СГТС
Опыт управленческой работы в организациях отрасли. Способность анализа. Четкое определение целей и приоритетов. Систематический контроль за исполнением. Развитие способностей и навыков сотрудников. Умение обучать и инструктировать людей.
Навыки по организации проектирования, эксплуатации и ремонта судоходных гидротехнических сооружений, а также контролю за осуществлением строительства, расширения и реконструкции судоходных гидротехнических сооружений и введения их в эксплуатацию.
Водный кодекс Республики Казахстан от 09 июля 2003 года.
Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан».
Постановление Правительства Республики Казахстан от 08 ноября 2010 года № 1172 «Об утверждении Правил определения фактического местоположении береговой линии».
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 июля 2011 года № 845 «Об утверждении Правил плавания по внутренним водным путям».
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 января 2009 года № 14 «Об утверждении технического регламента «Общие требования к пожарной безопасности».
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 февраля 2011 года № 95 «Об утверждении правил пропуска судов через судоходные шлюзы» (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов под № 6843).
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 19 октября 2005 года № 329-I «О применении льгот и скидок при шлюзовании».
Правила технической эксплуатации, обследования и ремонта судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов).
Назначение и устройство шлюза, отдельных его элементов и сооружений, их технические характеристики, конструктивные особенности и состояние всего шлюза в целом, условия и режимы его эксплуатации. Нормативно-техническую базу по проектированию, строительству, реконструкции, эксплуатации и ремонту гидротехнических сооружений. Основы трудового законодательства, правила и нормы охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии, противопожарной безопасности, стандарты делопроизводства, правила работы со средствами вычислительной техники, коммуникаций и связи. Требования к защите окружающей среды.
Ф 2

З 2-1 Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды пайдалануды ұйымдастыру.
Жұмыс жоспарлары
КҚГҚ
3 Ф
З 3-1 Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды жөндеуді ұйымдастыру
КҚГҚ жоспарлы-алдын ала болжанған жөндеу кестесі
КҚГҚ
4 Ф
З 4-1 Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды салудың жүзеге асырылуын бақылау
Жобалау саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар.Өндірістік жұмыс жоспарлары, жұмыс жобалары
КҚГҚ
5 Ф
З 5-1 Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды кеңейтудің жүзеге асырылуын бақылау
Жобалау саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар.
Өндірістік жұмыс жоспарлары, жұмыс жобалары
КҚГҚ
6 Ф
З 6-1 Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды қайта құрудың жүзеге асырылуын бақылау
Жобалау саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар. Өндірістік жұмыс жоспарлары, жұмыс жобалары.
КҚГҚ
7 Ф
З 7-1 Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстардың пайдалануға берілуін бақылау
Жобалау саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар.
Жоспарлар, кестелер
КҚГҚ
6-кесте
6. «Шлюз бастығының жалпы мәселелер жөніндегі орынбасары» еңбек
қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифрі
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
З 1.1 Шлюзді күтіп ұстау және ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу бойынша жоспарларды әзірлеуге қатысу.
Ұйымның даму жоспары. Ұйымның өндірістік бағдарламасы. Ұйымның ішкі нормативтік құжатары.
КҚГҚ
Көп салалы ұйымдарда жұмысты басқа білу тәжірибесі. Талдау қабілеті. Мақсаттары мен бастамаларын дәл анықтау. Орындалуына жүйелі бақылау. Қызметкерлердің қабілеттері мен дағдыларын дамыту. КҚГҚ бөлімшелерін материалдық-техникалық қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру дағдысы.
Шлюздің қойма шаруашылығы жұмысын, сондай-ақ шаруашылық мақсатқа бөлінген материалдар мен қаражаттардың орынды жұмсалуын ұйымдастыру бойынша дағдысы. Қажетті есептер мен есептік құжаттамаларды жүргізуді ұйымдастыру бойынша дағдысы.
«Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» (Салық кодексі) 2008 жылғы 10 желтоқсандағы № 99-IV Қазақстан Республикасының Кодексі. «Мемлекеттік сатып алулар туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңы. «Өлшем бірлікті қамтамасыз ету туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 7 маусымдағы № 53 Заңы.
4. «Қазақстан Республикасындағы өнiмдердiң сәйкестiгiн мiндетті түрде растау туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 20 сәуірдегі № 367 қаулысы.
5. «Міндетті медициналық тексеріп-қарау өткізілетін зиянды өндірістік факторлардың, кәсіптердің тізбесін, Міндетті медициналық тексеріп-қарауды өткізу қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 25 қантардағы № 166 қаулысы.
6. «Өрт қауіпсіздігі ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 1682 қаулысы.
7. Жұмыс берушінің қаражаты есебінен қызметкерлерге сүт, емдік-профилактикалық тағам, арнайы киім, арнайы аяқ киім және басқа да жеке қорғану құралдарын беру, ұжымдық қорғану құралдарымен, санитариялық-тұрмыстық үй-жайлармен және құрылғылармен қамтамасыз ету қағидаларын; жұмыс берушінің қаражаты есебінен қызметкерлерге сүт беру нормаларын; жұмыс берушінің қаражаты есебінен қызметкерлерге емдік-профилактикалық тағам беру нормаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 1458 қаулысы.
8. «Буып-түюге, таңбалауға, затбелгі жапсыруға және оларды дұрыс түсіруге қойылатын талаптар» техникалық регламентін бекіту туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 21 наурыздағы № 277 қаулысы.Әкімшілік-шаруашылық қызмет көрсетуге қатысты қаулылар, өкімдер, бұйрықтар, басқа да басшылық және жоғары тұрған органдардың нормативтік құжаттары. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының негіздері.
Ұйымның ұйымдастырушылық құрылымдары мен оның даму перспективалары. Экономика, еңбекті, өндіріс пен басқаруды ұйымдастыру негіздері.
Өздерінің лауазымдық міндеттерін жеткілікті көлемде ұйымдастыру қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық, құқықтық және нормативтік актілері. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік тазалық және өрт қауіпсіздігі бойынша ережелер
2 Ф

З 2-1 Организация эксплуатации судоходных гидротехнических сооружений
Планы работ
СГТС
Ф 3
З 3-1 Организация ремонта судоходных гидротехнических сооружений
Графики планово-предупредительного ремонта СГТС
СГТС
Ф 4
З 4-1 Контроль за осуществлением строительства судоходных гидротехнических сооружений
Нормативные правовые документы в области строительства СГТС.
Планы производства работ, рабочие проекты
СГТС
Ф 5
З 5-1 Контроль за осуществлением расширения судоходных гидротехнических сооружений
Нормативные правовые документы в области строительства СГТС.
Планы производства работ, рабочие проекты
СГТС
Ф 6
З 6-1 Контроль за осуществлением реконструкции судоходных гидротехнических сооружений
Нормативные правовые документы в области строительства СГТС.
Планы производства работ, рабочие проекты
СГТС
Ф 7
З 7-1 Контроль за введением в эксплуатацию судоходных гидротехнических сооружений
Нормативные правовые документы в области эксплуатации СГТС.
Планы, графики
СГТС
Таблица 6
6. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Заместитель начальника
шлюза по общим вопросам»
Шифр
Задачи
Средства труда
Предметы труда
Умения и навыки
Знания
Ф 1
З 1.1 Участие в разработке планов по содержанию и текущему ремонту шлюза
План развития организации
Производственная программа организации. Внутренние нормативные документы организации
СГТС
Опыт управленческой работы в организации отрасли. Способность анализа. Четкое определение целей и приоритетов. Систематический контроль за исполнением. Развитие способностей и навыков сотрудников.
Навыки по организации работ по материально-техническому обеспечению подразделений СГТС.
Навыки по организации работы складского хозяйства шлюза, а также контроль за рациональным расходованием материалов и средств, выделяемых для хозяйственных целей.
Навыки по организации ведения необходимого учета и составления отчетной документации
Кодекс Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый Кодекс) от 10 декабря 2008 года.
Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О государственных закупках»
Закон Республики Казахстан от 07 июня 2000 года «Об обеспечении единства изменений».
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2005 года № 367 «Об обязательном подтверждении соответствия продукции в Республике Казахстан».
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 января 2012 года № 166 «Об утверждении перечня вредных производственных факторов, профессий, при которых проводятся обязательные медицинские осмотры, Правил проведения обязательных медицинских осмотров».
Постановление Правительства Республики Казахстан» от 30 декабря 2011 года № 1682 «Об утверждении Правил пожарной безопасности».
Постановление Правительства Республики Казахстан от 05 декабря.2011 года № 1458 «Об утверждении Правил выдачи работникам молока, лечебно-профилактического питания, специальной одежды, специальной обуви и других средств индивидуальной защиты, обеспечения работников средствами коллективной защиты, санитарно-бытовыми помещениями и устройствами за счет средств работодателя; норм выдачи работникам молока за счет средств работодателя; норм выдачи работникам лечебно профилактического питания за счет средств работодателя».
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 марта 2008 года № 277 «Об утверждении Технического регламента Требования к упаковке, маркировке, этикетированию и правильному их нанесению». Постановления, распоряжения, приказы, другие руководящие и нормативные документы вышестоящих органов, касающиеся административно-хозяйственного обслуживания. Основы трудового законодательства Республики Казахстан. Организационную структуру организации и перспективы его развития. Основы экономики, организации труда, производства и управления. Законодательные, правовые и нормативные акты Республики Казахстан, регламентирующие деятельность организации в объеме достаточном для исполнения своих должностных обязанностей. Правила по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности
Ф 2

З 2.1 КҚГҚ бөлімшелерін материалдық-техникалық қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
Әкімшілік-шаруашылық қызмет көрсетуге қатысты қаулылар, өкімдер, бұйрықтар, басқа да басшылық және жоғары тұрған органдардың нормативтік құжаттары.
Ұйымның ішкі нормативтік құжатары.
КҚГҚ
З 2.2 Өндірістік тазалық және өрт қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларына сәйкес, шлюздің өндірістік және әкімшілік ғимараттары мен үй-жайларына шаруашылық қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
Әкімшілік-шаруашылық қызмет көрсетуге қатысты қаулылар, өкімдер, бұйрықтар, басқа да басшылық және жоғары тұрған органдардың нормативтік құжаттары. Тазалық нормалары мен ережелері. Ұйымның ішкі нормативтік құжатары.
КҚГҚ
3 Ф
З 3-1 Шлюздің қойма шаруашылығы жұмысын ұйымдастыру.
Тазалық нормалары мен ережелері. Ұйымның ішкі нормативтік құжатары.
Қойма шаруашылығы
КҚГҚ
З 3-2 Шаруашылық мақсатқа бөлінген материалдар мен қаражаттардың орынды жұмсалуын ұйымдастыру.
Ұйымның ішкі нормативтік құжатары.
КҚГҚ
4 Ф
З 4-1 Қажетті есептер мен есептік құжаттамаларды жүргізуді ұйымдастыру.
Ұйымның ішкі нормативтік құжатары.
КҚГҚ
7-кесте
7. «Шлюздің бас инженері» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифрі
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
З 1-1 КҚГҚ техникалық қызмет көрсету және күтіп ұстау бойынша жұмысты ұйымдастыру.
КҚГҚ саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар
КҚГҚ
Көп салалы ұйымдарда жұмысты басқа білу тәжірибесі. Талдау қабілеті. Мақсаттары мен бастамаларын дәл анықтау. Орындалуына жүйелі бақылау. Қызметкерлердің қабілеттері мен дағдыларын дамыту.
КҚГҚ техникалық қызмет көрсету және күтіп ұстау бойынша жұмысты ұйымдастыру және бақылау жөніндегі дағдысы.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексі. «Қауіпті өндірістік объектілердегі өнеркәсіптік қауіпсіздік туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 3 сәуірдегі № 314 Заңы. «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі № 242 Заңы. «ҚР Ішкі су жолдары бойынша жүзу ережелерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 22 шілдедегі № 845 қаулысы. «Кемелердің кеме қатынасы шлюздері арқылы өту қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 28 Фқпандағы № 95 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілер тізілімінде № 6843 болып тіркелген ). «Электр қондырғыларын орнату қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 24 қазандағы № 1355 қаулысы. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік тазалық және өрт қауіпсіздігі бойынша нормативтік құқықтық құжаттар. Шлюзді, оның кейбір элементтерін, ғимараттары мен жабдықтарын белгілеу және орнату, олардың техникалық сипаттамалары, оларды пайдалану жөніндегі ережелері мен нұсқаулары. Жалпы барлық шлюздің, оның кейбір элементтерінің, ғимараттары мен жабдықтарының конструктивтік ерекшеліктері мен техникалық жағдайлары. Шлюздің жұмыс қағидасын, оның жүйесін, кейбір түйіндері мен жабдықтарын белгілеу. Шлюзді пайдаланудың режимдері мен дербес ерекшеліктері. Шлюзде орнатылған бақылау-өлшегіш апараттаррының жұмыс қағидатын, жұмыс тәртібі мен орналасуын белгілеу.
З 1-2 КҚГҚ техникалық қызмет көрсету және күтіп ұстау бойынша жұмыстарды бақылау.
КҚГҚ саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар. Жоспарлар, кестелер.
КҚГҚ
2 Ф
З 2-1 КҚГҚ жөндеудің барлық түрлерін жүгізу кезінде басшылықты жүзеге асыру.
КҚГҚ саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар
КҚГҚ
3 Ф

З 2.1 Организация работ по материально-техническому обеспечению подразделений СГТС
Постановления, распоряжения, приказы, другие руководящие и нормативные документы вышестоящих органов, касающиеся административно-хозяйственного обслуживания.
Внутренние нормативные документы организации
СГТС
З 2.2 Организация хозяйственного обслуживания производственных и административных зданий и помещений шлюза в соответствии с правилами и нормами производственной санитарии и пожарной безопасности
Постановления, распоряжения, приказы, другие руководящие и нормативные документы вышестоящих органов, касающиеся административно-хозяйственного обслуживания.
Санитарные правила и нормы. Внутренние нормативные документы организации
СГТС
Ф 3
З 3-1 Организация работы складского хозяйства шлюза
Санитарные правила и нормы. Внутренние нормативные документы организации
Складское хозяйство СГТС
З 3-2 Контроль за рациональным расходованием материалов и средств, выделяемых для хозяйственных целей
Внутренние нормативные документы организации
СГТС
Ф 4
З 4-1 Организация ведения необходимого учета и составления отчетной документации
Внутренние нормативные документы организации
СГТС
Таблица 7
7. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Главный инженер шлюза»
Шифр
Задачи
Средства труда
Предметы труда
Умения и навыки
Знания
Ф 1
З 1-1 Организация работ по техническому обслуживанию и содержанию СГТС
Нормативные правовые документы в области СГТС
СГТС
Опыт управленческой работы в организации отрасли. Способность анализа. Четкое определение целей и приоритетов. Систематический контроль за исполнением. Развитие способностей и навыков сотрудников.
Навыки по организации и контролю работ по техническому обслуживанию и содержанию СГТС.
Трудовой кодекс Республики Казахстан от 15 мая 2007 года, Закон Республики Казахстан от 03 апреля 2002 года «О промышленной безопасности на опасных производственных объектах».
Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан».
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 июля 2011 года № 845 «Об утверждении Правил плавания по внутренним водным путям».
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 февраля 2011 года № 95 «Об утверждении правил пропуска судов через судоходные шлюзы».
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 октября 2012 года № 1355 «Об утверждении Правил устройства электроустановок».
Нормативные правовые документы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Назначение и устройство шлюза, отдельных его элементов, сооружений и оборудования, их технические характеристики, правила и инструкции по их эксплуатации. Конструктивные особенности и техническое состояние всего шлюза в целом, отдельных его элементов, сооружений и оборудования. Назначение и принцип работы шлюза, его систем, отдельных узлов и оборудования в целом. Режимы, и индивидуальные особенности эксплуатации шлюза. Назначение, принцип работы, порядок работы и расположение всей контрольно-измерительной аппаратуры, установленной на шлюзе
З 1-2 Контроль работ по техническому обслуживанию и содержанию СГТС
Нормативные правовые документы в области СГТС.
Планы, графики
СГТС
Ф 2
З 2-1 Осуществление руководства при проведении всех видов ремонтов СГТС
Нормативные правовые документы в области СГТС
СГТС
Ф 3

З 3-1 Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарға жүргізілген байқаулар мен зерттеу жұмыстарын бақылау, байқау нәтижелерін уақытылы талдау.
КҚГҚ саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар. Жоспарлар, кестелер.
КҚГҚ
4 Ф
З 4-1 Шлюздеуге белгіленген уақыт нормалары ішінде кемелерді үздіксіз және қауіпсіз шлюздеуді қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
КҚГҚ саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар. Жоспарлар, кестелер.
КҚГҚ
З 4-2 Шлюздеуге белгіленген уақыт нормалары ішінде кемелерді үздіксіз және қауіпсіз шлюздеуді қамтамасыз етуді бақылау.
КҚГҚ саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар. Жоспарлар, кестелер.
КҚГҚ
5 Ф
З 5-1 Ғимараттарды, құрылыстарды, жабдықтарды, энергетикалық жабдықтар механизмдерін пайдалану кезінде қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен өндірістік тазалық ережелері мен талаптарының орындалуын қамтамасыз ету.
Өндірістік қауіпсіздік саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар.
КҚГҚ қызметкерлері
6 Ф
З 6-1 Өндіріс тарапынан күрделі жұмыстарға (тұстамасын көтеру, гальсбанттарды тартуды ретке келтіру,екі тұстамалы қақпаны орнату және олардың тіреуіштеріне жапсырма құю, шлюзді модернизациялау кезінде дөңгелек қақпақтармен және басқа да жұмыстармен алмастыру және т.б.) басшылық жасалу.
КҚГҚ саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар. Өндірістік қауіпсіздік саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар.
КҚГҚ
7 Ф
З 7-1 Шлюз қоймасындағы апаттық материалдардың, жабдықтар мен қосалқы бөлшектердің азаймайтын артық қорының бар болуына бақылау жасау.
КҚГҚ саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар. Жоспарлар, кестелер.
КҚГҚ
8-кесте
8. «Шлюз бастығы» еңбек қызметінің (кәсібінің) түрі
Шифрі
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
Шеберлігі және дағдылары
Білімі
1 Ф
З 1-1 Кеме қатынасы жағдайына қауіпсіз кіреберіс каналдарды қаржатпен қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
КҚГҚ саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар.
КҚГҚ
Көп салалы ұйымдарда жұмысты басқа білу тәжірибесі. Талдау қабілеті. Мақсаттары мен бастамаларын дәл анықтау. Орындалуына жүйелі бақылау. Қызметкерлердің қабілеттері мен дағдыларын дамыту. Кеме қатынасы жағдайына қауіпсіз кіреберіс каналдарды қаржатпен қамтамасыз етуді ұйымдастыру бойынша дағдысы. Ағымдағы және күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізуді жоспарлау. КҚГҚ материалдық-техникалық қамтамасыз етілуін бақылау дағдысы.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексі.
«Ішкі су көлігі туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шілдедедгі № 574 Заңы.
«Қауіпті өндірістік объектілердегі өнеркәсіптік қауіпсіздік туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 3 сәуірдегі № 314 Заңы.
«Өлшем бірлікті қамтамасыз ету туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 7 маусымдағы № 53 Заңы.
«Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі № 242 Заңы.

З 3-1 Контроль наблюдений и исследований на судоходных гидротехнических сооружениях, своевременно анализировать результаты наблюдений
Нормативные правовые документы в области СГТС
Планы, графики.
СГТС
Ф 4
З 4-1 Организация бесперебойного и безопасного шлюзования судов в установленные нормы времени на шлюзование
Нормативные правовые документы в области СГТС
Планы, графики
СГТС
З 4-2 Контроль за обеспечением бесперебойного и безопасного шлюзования судов в установленные нормы времени на шлюзование
Нормативные правовые документы в области СГТС
Планы, графики
СГТС
Ф 5
З 5-1 Обеспечение выполнения правил и требований безопасности и охраны труда и производственной санитарии при эксплуатации зданий, сооружений, оборудования, механизмов энергетического оборудования
Нормативные правовые документы в области промышленной безопасности
Персонал СГТС
Ф 6
З 6-1 Личное руководство производством сложных работ (подъем створок, регулировка тяг гальсбантов, установка и заливка вкладышей подушек двустворчатых ворот, замена дисковых затворов и прочими работами при модернизации шлюза, водолазными работами и т.д.)
Нормативные правовые документы в области СГТС.
Нормативные правовые документы в области промышленной безопасности
СГТС
Ф 7
З 7-1 Контроль наличия неснижаемого запаса аварийных материалов, оборудования и запчастей на складах шлюза
Нормативные правовые документы в области СГТС.
Планы, графики
СГТС
Таблица 8
8. Вид трудовой деятельности (профессии)
«Начальник шлюза»
Шифр
Задачи
Средства труда
Предметы труда
Умения и навыки
Знания
Ф 1
З 1-1 Организация обеспечения содержания подходных каналов в безопасном для судоходства состоянии
Нормативные правовые документы в области СГТС
СГТС
Опыт управленческой работы в организации отрасли. Способность анализа. Четкое определение целей и приоритетов. Систематический контроль за исполнением. Развитие способностей и навыков сотрудников.
Навыки по организации содержания подходных каналов в безопасном для судоходства состоянии.
Навыки планирования проведения текущего и капитального ремонтов СГТС.
Навыки контроля материально–технического обеспечения СГТС.
Трудовой кодекс Республики Казахстан от 15 мая 2007 года.
Закон Республики Казахстан от 06 июля 2004 года «О внутреннем водном транспорте».
Закон Республики Казахстан от 03 апреля 2002 года «О промышленной безопасности на опасных производственных объектах».
Закон Республики Казахстан от 7 июня 2000 года «Об обеспечении единства изменений».
Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан».

«ҚР Ішкі су жолдары бойынша жүзу ережелерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 22 шілдедегі № 845 қаулысы.
«Кемелердің кеме қатынасы шлюздері арқылы өту қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 28 Фқпандағы № 95 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілер тізілімінде № 6843 болып тіркелген ).
«Қазақстан Республикасындағы өнiмдердiң сәйкестiгiн мiндетті түрде растау туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 20 сәуірдегі № 367 қаулысы.
9. Жұмыс берушінің қаражаты есебінен қызметкерлерге сүт, емдік-профилактикалық тағам, арнайы киім, арнайы аяқ киім және басқа да жеке қорғану құралдарын беру, ұжымдық қорғану құралдарымен, санитариялық-тұрмыстық үй-жайлармен және құрылғылармен қамтамасыз ету қағидаларын; жұмыс берушінің қаражаты есебінен қызметкерлерге сүт беру нормаларын; жұмыс берушінің қаражаты есебінен қызметкерлерге емдік-профилактикалық тағам беру нормаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 1458 қаулысы.
10. «Буып-түюге, таңбалауға, затбелгі жапсыруға және оларды дұрыс түсіруге қойылатын талаптар» техникалық регламентін бекіту туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 21 наурыздағы № 277 қаулысы.
11. Қызметкерлердi еңбек қауiпсiздiгi және еңбектi қорғау мәселелерi бойынша оқыту, нұсқама беру және олардың бiлiмдерiн тексеру қағидалары мен мерзімін бекiту туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 28 қазандағы № 1225 қаулысы.
12. «Өрт қауіпсіздігі ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 1682 қаулысы.
Шлюзді, оның кейбір элементтерін, ғимараттары мен жабдықтарын белгілеу және орнату, олардың техникалық сипаттамалары, оларды пайдалану жөніндегі ережелері мен нұсқаулары. Жалпы барлық шлюздің, оның кейбір элементтерінің, ғимараттары мен жабдықтарының конструктивтік ерекшеліктері мен техникалық жағдайлары. Шлюздің жұмыс қағидасын, оның жүйесін, кейбір түйіндері мен жабдықтарын белгілеу. Шлюзді пайдаланудың режимдері мен дербес ерекшеліктері. Шлюзде орнатылған бақылау-өлшегіш апараттаррының жұмыс қағидатын, жұмыс тәртібі мен орналасуын белгілеу. Өздерінің лауазымдық міндеттерін жеткілікті көлемде ұйымдастыру қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық, құқықтық және нормативтік актілері. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік тазалық және өрт қауіпсіздігі бойынша ережелер.
2 Ф
З 2-1 КҚГҚ техникалық жағдайына ұдайы бақылауды ұйымдастыру.
КҚГҚ саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар. Жоспарлар, кестелер.
КҚГҚ

Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 июля 2011 года № 845 «Об утверждении Правил плавания по внутренним водным путям».
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 февраля 2011 года № 95. «Об утверждении правил пропуска судов через судоходные шлюзы» (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов под № 6843).
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 апреля.2005 года № 367 «Об обязательном подтверждении соответствия продукции в Республике Казахстан».
Постановление Правительства Республики Казахстан от 05 декабря 2011 года № 1458 «Об утверждении Правил выдачи работникам молока, лечебно-профилактического питания, специальной одежды, специальной обуви и других средств индивидуальной защиты, обеспечения работников средствами коллективной защиты, санитарно-бытовыми помещениями и устройствами за счет средств работодателя; норм выдачи работникам молока за счет средств работодателя; норм выдачи работникам лечебно профилактического питания за счет средств работодателя».
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 марта 2008 года № 277 «Об утверждении Технического регламента «Требования к упаковке, маркировке, этикетированию и правильному их нанесению».
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2011 года № 1225 «Об утверждении Правил и сроков проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников».
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2011 года № 1682 «Об утверждении Правил пожарной безопасности»
Назначение и устройство шлюза, отдельных его элементов, сооружений и оборудования, их технические характеристики, правила и инструкции по их эксплуатации. Конструктивные особенности и техническое состояние всего шлюза в целом, отдельных его элементов, сооружений и оборудования. Назначение и принцип работы шлюза, его систем, отдельных узлов и оборудования в целом. Режимы, и индивидуальные особенности эксплуатации шлюза. Назначение, принцип работы, порядок работы и расположение всей контрольно-измерительной аппаратуры, установленной на шлюзе. Законодательные, правовые и нормативные акты Республики Казахстан, регламентирующие деятельность организации в объеме достаточном для исполнения своих должностных обязанностей. Правила по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности
Ф 2
З 2-1 Организация постоянного контроля за техническим состоянием СГТС
Нормативные правовые документы в области СГТС. Планы, графики
СГТС

З 2-2 КҚГҚ техникалық жағдайына ұдайы бақылауды жүзеге асыру.
КҚГҚ саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар. Жоспарлар, кестелер.
КҚГҚ
3 Ф
З 3.1 КҚГҚ техникалық қызмет көрсетуді (жөндеу, тексерулер, шлюз құрылысы мен оның жабдықтарына және т.б. ағымдағы және күрделі жөндеу жүргізу және т.б.) ұйымдастыру.
КҚГҚ саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар. Жоспарлар, кестелер.
КҚГҚ
4 Ф
З 4.1 Кеме жүргізушілерінің КҚГҚ саласындағы нормативтік-құқықтық актілер талаптарының орындалуына бақылауды ұйымдастыру.
КҚГҚ саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар. Бағдарламалық қамтамасыз ету.
КҚГҚ
5 Ф
З 5.1 Фғымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізуді жоспарлау.
КҚГҚ саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар. Бағдарламалық қамтамасыз ету.
КҚГҚ
З 5.2 Күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізуді жоспарлау.
КҚГҚ саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар. Бағдарламалық қамтамасыз ету.
КҚГҚ
6 Ф
З 6.1 Басшылық бұйрығы бойынша жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін ғимараттарды және жабдықтарды пайдаланудан жартылай шығару.
КҚГҚ саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар. Жоспарлар, кестелер.
КҚГҚ
З 6.2 Басшылық бұйрығы бойынша жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін ғимараттарды және жабдықтарды пайдаланудан толықтай шығару.
КҚГҚ саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар. Жоспарлар, кестелер.
КҚГҚ
7 Ф
З 7.1 КҚГҚ материалдық-техникалық қамтамасыз етілуін бақылау.
Нормативтік құқықтық құжаттар. Жоспарлар, кестелер, есепке алу журналдары. Бағдарламалық қамтамасыз ету.
Складское хозяйство КҚГҚ
8 Ф
З 8.1 Шлюздің өндірістік және қаржылық қызметін ұйымдастыру.
Нормативтік құқықтық құжаттар.
КҚГҚ
З 8.2.
Жоспарлар, кестелер
КҚГҚ
З 8.3 Шлюздің өндірістік және қаржылық қызметін бақылау.
Жоспарлар, кестелер
КҚГҚ
9 Ф
З 9.1 Бөлімшелердегі есеп беру мен есептілік бойынша жұмысты және есеп беру ақпараттарын дер уақытында ұсынуды уақытылы жоспарлау,.
Нормативтік құқықтық құжаттар.
КҚГҚ
З 9.2 Бөлімшелердегі есеп беру мен есептілік бойынша жұмысты және уақытылы есеп беру ақпараттарын дер уақытында ұсыну бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
Бағдарламалық қамтамасыз ету
КҚГҚ
З 9.3 Бөлімшелердегі есеп беру мен есептілік бойынша жұмысты және есеп беру ақпараттарын дер уақытында ұсынуды бақылау.
Бағдарламалық қамтамасыз ету
КҚГҚ
10 Ф
З 10.1 Фпаттық жағдайлардың алдын алуға бағытталған жұмыстарды үйлестіру.
Өндірістік қауіпсіздік саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар.
КҚГҚ
11 Ф
З 11.1 Гидротехникалық құрылыстарды оқшаулау және қауіпті аймақтар мен апат жағдайларды жою бойынша типтік инженерлік-технологиялық шешімдер әзірлемесін уақытылы жоспарлау.
Өндірістік қауіпсіздік саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар.
КҚГҚ

З 2-2 Осуществление постоянного контроля за техническим состоянием СГТС
Нормативные правовые документы в области СГТС. Планы, графики
СГТС
Ф 3
З 3.1 Организация технического обслуживания СГТС (уход, осмотры, текущий и капитальный ремонт сооружений шлюза и его оборудования и др.)
Нормативные правовые документы в области СГТС. Планы, графики
СГТС
Ф 4
З 4.1 Организация контроля за выполнением судоводителями требований нормативных правовых актов в области СГТС
Нормативные правовые документы в области СГТС. Планы, графики
СГТС
Ф 5
З 5.1 Планирование проведения текущего ремонта
Нормативные правовые документы в области СГТС. Программное обеспечение
СГТС
З 5.2 Планирование проведения капитального ремонта
Нормативные правовые документы в области СГТС. Программное обеспечение
СГТС
Ф 6
З 6.1 Организация частичного вывода из эксплуатации сооружений и оборудования для ремонтных работ по приказу руководителя
Нормативные правовые документы в области СГТС. Планы, графики
СГТС
З 6.2 Организация полного вывода из эксплуатации сооружений и оборудования для ремонтных работ по приказу руководителя
Нормативные правовые документы в области СГТС. Планы, графики
СГТС
Ф 7
З 7.1 Контроль материально-технического обеспечения СГТС
Нормативные правовые документы. Планы, графики, журналы учета. Программное обеспечение
Складское хозяйство СГТС
Ф 8
З 8.1 Организация производственной и финансовой деятельности шлюза
Нормативные правовые документы
СГТС
З 8.2 Руководство производственной и финансовой деятельностью шлюза
Планы, графики
СГТС
З 8.3 Контроль за производственной и финансовой деятельностью шлюза
Планы, графики
СГТС
Ф 9
З 9.1 Планирование работы по учету и отчетности в подразделении и своевременному предоставлению отчетной информации
Нормативные правовые документы
СГТС
З 9.2 Организация работы по учету и отчетности в подразделении и своевременному предоставлению отчетной информации
Программное обеспечение
СГТС
З 9.3 Контроль работы по учету и отчетности в подразделении и своевременному предоставлению отчетной информации
Программное обеспечение
СГТС
Ф 10
З 10.1 Координация работ, направленных на предупреждение аварийных ситуаций
Нормативные правовые документы в области промышленной безопасности
СГТС
Ф 11
З 11.1 Планирование разработки типовых инженерно-технологических решений по локализации и ликвидации опасных повреждений и аварийных ситуаций на гидротехнических сооружениях
Нормативные правовые документы в области промышленной безопасности
СГТС

З 11.2 Гидротехникалық құрылыстарды оқшаулау және қауіпті аймақтар мен апат жағдайларды жою бойынша типтік инженерлік-технологиялық шешімдер әзірлемесін ұйымдастыру.
Өндірістік қауіпсіздік саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар. Оқшаулау және апаттарды жою жоспарлары.
КҚГҚ
З 11.3 Гидротехникалық құрылыстарды оқшаулау және қауіпті аймақтар мен апат жағдайларды жою бойынша типтік инженерлік-технологиялық шешімдер әзірлемесіне басшылық жасау.
Өндірістік қауіпсіздік саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар.
КҚГҚ
12 Ф
З 12.1 Жұмысшыларды кәсіби дайындауға, қайта дайындықтан өткізуге, біліктіліктерін арттыруға қажеттілікті уақытылы ұйымдастыру.
Жоқ
КҚГҚ қызметкерлері
З 12.2 Жұмысшыларды кәсіби дайындауға, қайта дайындықтан өткізуге, біліктіліктерін арттыруға қажеттілікті уақытылы бақылау.
Жоқ
КҚГҚ қызметкерлері
13 Ф
З 13.1 КҚГҚ пайдалану және жөндеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі талаптарының орындалуына жүйелі бақылау жүргізу.
Өндірістік қауіпсіздік саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар.
КҚГҚ қызметкерлері
З 13.2 Еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау бойынша ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралардың орындалуына жүйелі бақылау жүргізу.
Өндірістік қауіпсіздік саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар.
КҚГҚ қызметкерлері
Ескертпе: М – міндет.
«Кеме қатынайтын гидротехникалық
құрылыстарды күтіп ұстау»
кәсіби стандартына
5-қосымша
Келісу парағы
Ұйым атауы
Келісу күні
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Осы КС ___________________________________________________ тіркелді.
Кәсіби стандарттардың реестріне № __________________________тіркелді.
Хат (хаттама) № ____________________________________________
Күні___________________________.

З 11.2 Организация разработки типовых инженерно-технологических решений по локализации и ликвидации опасных повреждений и аварийных ситуаций на гидротехнических сооружениях
Нормативные правовые документы в области промышленной безопасности.
Планы локализации и ликвидации аварий
СГТС
З 11.3 Руководство разработкой типовых инженерно-технологических решений по локализации и ликвидации опасных повреждений и аварийных ситуаций на гидротехнических сооружениях
Нормативные правовые документы в области промышленной безопасности
СГТС
Ф 12
З 12.1 Организация профессиональной подготовки, переподготовки и повышении квалификации работников
Отсутствуют
Персонал СГТС
З 12.2 Контроль потребности в профессиональной подготовке, переподготовке и повышении квалификации работников
Отсутствуют
Персонал СГТС
Ф 13
З 13.1 Контроль за выполнением требований безопасности труда при эксплуатации и ремонте СГТС
Нормативные правовые документы в области промышленной безопасности
Персонал СГТС
З 13.2 Контроль за выполнением организационно-технических мероприятий по безопасности и охране труда
Нормативные правовые документы в области промышленной безопасности
Персонал СГТС
Примечание: З – задача.
Приложение 5
к Профессиональному стандарту
«Содержание судоходных
гидротехнических сооружений»
Лист согласования
Название организации
Дата согласования
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Настоящий ПС зарегистрирован в _____________________________________.
ПС внесен в Реестр профессиональных стандартов рег. № ______________.
Письмо (протокол) № _____________________  Дата ____________________.