Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдарындағы кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлықтарын ұйымдастыру қағидасын, Аттестаттаудан өту кезіндегі тестілеуден өтудің қағидалары мен шарттарын, Қазақстан Республикасы қаржы полициясы органдарының лауазымдық санаттары үшін шекті мәндерін, Қазақстан Республикасы қаржы полициясы органдары қызметкерлерінің дене шынықтыру және жауынгерлік даярлық бойынша нормативтерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы) төрағасының 2013 жылғы 27 желтоқсандағы № 423 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 29 қаңтарда № 9107 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 2021 жылғы 17 ақпандағы № 63 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 17.02.2021 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 48-бабы 2-тармағының 4-тармақшасына, "Қаржы полициясы органдары туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 4 шілдедегі Заңының 7-бабы 3-тармағының 5) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қаржы полициясы органдарындағы кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлықтарын ұйымдастыру қағидасы осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) Аттестаттаудан өту кезіндегі тестілеуден өтудің қағидалары мен шарттары, Қазақстан Республикасы қаржы полициясы органдарының лауазымдық санаттары үшін шекті мәндері, Қазақстан Республикасы қаржы полициясы органдары қызметкерлерінің аттестаттаудан өту кезінде дене шынықтыру және жауынгерлік даярлық бойынша нормативтері осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінің (қаржы полициясының) (бұдан әрі - Агенттік) Кадрлар басқармасы Агенттіктің Құқықтық қамтамасыз ету және халықаралық ынтымақтастық департаментімен бірлесе отырып, осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының бірінші орынбасарына жүктелсін.
4. Бұйрық қаржы полициясы органдарының жеке құрамына жеткізілсін.

Об утверждении Правил организации профессиональной служебной и физической подготовки в органах финансовой полиции Республики Казахстан, Правил и условий прохождения тестирования, пороговых значений для категорий должностей органов финансовой полиции Республики Казахстан, нормативов по физической и боевой подготовке сотрудников органов финансовой полиции Республики Казахстан при прохождении аттестации
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) от 27 декабря 2013 года № 423. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 января 2014 года № 9107. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 17 февраля 2021 года № 63.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 17.02.2021 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 48 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе", подпунктом 5) пункта 3 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2002 года "Об органах финансовой полиции", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила организации профессиональной служебной и физической подготовки в органах финансовой полиции, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила и условия прохождения тестирования, пороговые значения для категорий должностей органов финансовой полиции Республики Казахстан, нормативы по физической и боевой подготовке сотрудников органов финансовой полиции Республики Казахстан при прохождении аттестации, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Управлению кадров совместно с Департаментом правового обеспечения и международного сотрудничества Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции) (далее – Агентство) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Председателя Агентства.
4. Приказ довести до личного состава органов финансовой полиции.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Р. Түсіпбеков
Қазақстан Республикасы Экономикалық
қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы
күрес агенттігінің (қаржы полициясының)
2013 жылғы "27" желтоқсандағы
№ 423 бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдарында кәсіби
қызметтік және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастыру қағидалары
1. Жалпы ереже
1. Осы Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдарында кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі - Қағида) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабы 3-тармағына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы қаржы полициясы органдары қызметкерлерінің кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығын ұйымдастыру тәртібін анықтайды.
2. Қызметкерлерді кәсіби дайындаудың негізгі міндеттері:
Қаржы полициясы органдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және басқа да нормативтік-құқықтық актілерін, Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінің (қаржы полициясының) (бұдан әрі - Агенттік) нормативтік-құқықтық актілерін зерделеу және оларды жедел-қызметтік іс-әрекетті жүзеге асыру кезінде тәжірибелі қолдану;
2) қызметкерлерді жедел-қызметтік міндеттердің сәтті орындалуын қамтамасыз ететін шеберлік және тиімді іс-әрекеттерге үйрету;
3) қызметкерлердің қаржы полициясы органдары нақты бөлімшелері қызметінің ерекшелігін ескере отырып, өзінің кәсіби шеберлігін жетілдіру;
4) арнайы техника мен арнайы құралдарды қолданудағы дағдыны жетілдіру болып табылады.
2. Кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығының мазмұны
3. Қызметкерлердің қызметтік міндеттерін орындау үшін қажет кәсіби білімі мен дағдыларын жетілдіру мақсатында кәсіби қызметтік және денешынықтыру дайындығы қызмет атқару орны бойынша жүзеге асырылады.
4. Аумақтық қаржы полициясы органдары қызметкерлерінің кәсіби және дене шынықтыру дайындығына тікелей басшылықты кадрлар бөлімшелері жүзеге асырады.
5. Кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығы бойынша сабақтың өтуіне қажет болған жағдайда білім беру ұйымдарының профессорлық-оқытушылық құрамы, сондай-ақ басқа да мамандар жұмылдырылады.
3. Кәсіби қызметтік дайындықты ұйымдастыру
6. Агенттіктің кәсіби қызметтік дайындығын Агенттіктің құрылымдық бөлімшелері өз бетінше қызмет уақытында айына 2 реттен аз емес өткізеді.
7. Кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығы бойынша сабақтарды ұйымдастыру үшін сабақ өткізу Жоспар-Кестесі бекітіліп, бұйрық шығарылады.

5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель
Р. Тусупбеков
Приложение 1
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан
по борьбе с экономической
и коррупционной преступностью
(финансовой полиции)
от 27 декабря 2013 года № 423
Правила
организации профессиональной служебной и физической подготовки
в органах финансовой полиции Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации профессиональной служебной и физической подготовки в органах финансовой полиции Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 36 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" и определяют порядок организации профессиональной служебной и физической подготовки сотрудников органов финансовой полиции Республики Казахстан (далее - ОФП).
2. Основными задачами профессиональной подготовки сотрудников являются:
1) изучение законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, нормативных правовых актов Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции) (далее - Агентство), регулирующих деятельность ОФП и их практическое применение при осуществлении оперативно-служебной деятельности;
2) обучение сотрудников умелым и эффективным действиям, обеспечивающим успешное выполнение оперативно-служебных задач;
3) совершенствование сотрудниками своего профессионального мастерства с учетом специфики деятельности в конкретных подразделениях ОФП;
4) совершенствование навыков обращения со специальной техникой и специальными средствами.
2. Содержание профессиональной служебной
и физической подготовки
3. Профессиональная служебная и физическая подготовка осуществляется по месту службы сотрудников в целях совершенствования их профессиональных знаний и навыков, необходимых для выполнения служебных обязанностей.
4. Непосредственное руководство профессиональной и физической подготовкой сотрудников территориальных ОФП осуществляют кадровые подразделения.
5. К проведению занятий по профессиональной служебной и физической подготовке при необходимости привлекаются профессорско-преподавательский состав организаций образования, а также другие специалисты.
3. Организация профессиональной служебной подготовки
6. Профессиональная служебная подготовка сотрудников Агентства проводится структурными подразделениями Агентства самостоятельно в служебное время не менее 2 раз в месяц.
7. Для организации занятий по профессиональной служебной и физической подготовке издается приказ, которым утверждается План-График проведения занятий.

8. Қаржы полициясы органдарының жедел бөлімшелерінің қызметкерлері үшін олардың қызметінің ерекшелігін ескере отырып бөлек өткізіледі. Жоспарларды Агенттік Төрағасының орынбасарлары және осындай бөлімшелердің қызметіне жетекшілік ететін аумақтық қаржы полициясы органдары басшыларының орынбасарлары бекітеді.
Жоспарда сабақ тақырыбының, бөлімшенің атауы, сабақты өткізуге жауапты қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты және лауазымы көрсетіледі.
9. Қызметтік дайындық бойынша сабақтың дәрістік материалдарында мысалдар, жарықтандыру мәселесі бойынша халықаралық тәжірибе, сондай-ақ, проблемалық мәселелер қамтылуы керек.
Қажеттілік бойынша визуалды қабылдау үшін слайдтармен, кесте не фото және видео-материалдармен сүйемелденуі тиіс.
Сонымен қатар, сабақты өткізу барысында тыңдаушылардың алдында сабақ тақырыбымен байланысты жағдайлар бойынша сабаққа қатысып отырғандармен бірлесе отырып шешім қабылдайтын тактикалық міндеттер қою қажет.
10. Дәрістік материалдардың сапалы дайындығына жауапкершілік Агенттіктің құрылымдық бөлімшелерінің, аумақтық қаржы полициясы органдарының басшыларына жүктеледі.
11. ҚПО кадрлар бөлімшелері қызметкерлердің сабаққа қатысуын бақылауды жүзеге асырады.
12. Сабаққа қатысу кезінде қызметкерлер қызметтік дайындық сабақтарына арналған дәптерлеріне жазбалар жүргізеді. Конспекттер сабақ өткізу кезінде құпия және аса құпия мәліметтерге рұқсаттамасы бар қызметкерлер үшін құпия жазбаларды жүргізуге арналған арнайы (тігілген, нөмірленген, мөрмен белгіленген және құпиялық режимі бөлімшелерінде тіркелген) дәптерлерде жазылады.
13. Өткізілген дәріс беру сабағының материалдары кадрлар бөлімшелерінің тиісті номенклатуралық істеріне тігіледі.
14. Қаржы полициясы органдары қызметкерлерінің дене шынықтыру және оқ ату дайындығы қызметкерлердің өз алдына қойған қызметтік міндеттерін атқару үшін қажет дене шынықтыру дағдысын қалыптастыруға бағытталған сабақтар жиынтығынан тұрады.
4. Денешынықтыру дайындығын ұйымдастыру тәртібі
15. Денешынықтыру және оқ ату дайындығы бойынша сабақтарды ұйымдастыру үшін жауапты бөлімше бекітіліп, сабақтың және оқ атысының өткізілу апта (айдың) күні, орны және уақыты белгіленеді.
16. Қаржы полициясы органдарының қызметкерлері үшін жоспарлы оқ ату тоқсанына 2 рет өткізіледі.
Қазақстан Республикасы Экономикалық
қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы
күрес агенттігі (қаржы полициясы) Төрағасының
2013 жылғы "27" желтоқсандағы № 423 бұйрығына
2-қосымша
Аттестаттаудан өту кезіндегі тестілеуден өтудің қағидалары мен
шарттары, Қазақстан Республикасы қаржы полициясы органдарының
лауазымдық санаттары үшін шекті мәндері, Қазақстан Республикасы
қаржы полициясы органдары қызметкерлерінің дене шынықтыру және
жауынгерлік даярлық бойынша нормативтері

8. Профессиональная служебная подготовка для сотрудников оперативных подразделений ОФП с учетом специфики их деятельности проводится отдельно. Планы утверждаются заместителями Председателя Агентства и заместителями руководителей территориальных ОФП, курирующих деятельность таких подразделений.
В Плане указывается наименование темы занятия, подразделения, фамилия, имя, отчество и должность сотрудника, ответственного за проведение занятия.
9. Лекционный материал занятий по служебной подготовке должен содержать примеры, международный опыт по освещаемому вопросу, статистическую информацию, а также проблемные вопросы.
Для визуального восприятия материал по необходимости должен сопровождаться презентацией слайдов, схем либо фото и видео-материалов.
При этом, при проведении занятий необходима постановка перед слушателями тактических задач по ситуациям, связанным с тематикой занятия, решение которых определяется совместно с присутствующими на занятии.
10. Ответственность за качественную подготовку лекционных материалов возлагается на руководителей структурных подразделений Агентства, ОФП.
11. Кадровые подразделения ОФП осуществляют контроль над посещением занятий сотрудниками.
12. При посещении занятий, сотрудники ведут записи в тетрадях, предназначенных для занятий по служебной подготовке. При проведении занятий для сотрудников, имеющих допуск к секретным и совершенно секретным сведениям, конспекты ведутся в специальных тетрадях для ведения секретных записей (прошнурованных, пронумерованных, скрепленных печатью и зарегистрированных в подразделениях режима секретности).
13. Материалы проведенных лекционных занятий подшиваются в соответствующие номенклатурные дела кадровых подразделений.
14. Физическая и огневая подготовка сотрудников органов финансовой полиции представляет собой комплекс занятий, направленных на формирование у сотрудника необходимых физических навыков для выполнения поставленных перед ним служебных задач.
4. Порядок организации физической подготовки
15. Для организации занятий по физической и огневой подготовке ежегодно издается соответствующий приказ, в котором устанавливаются дни недели (месяца), место и время проведения занятий и плановых стрельб с закреплением ответственного подразделения за проведение.
16. Плановые стрельбы для сотрудников ОФП проводятся не реже 2 раз в квартал.
Приложение 2
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан
по борьбе с экономической
и коррупционной преступностью
(финансовой полиции)
от 27 декабря 2013 года № 423
Правила
и условия прохождения тестирования, пороговые значения для
категорий должностей органов финансовой полиции
Республики Казахстан, нормативы по физической и боевой
подготовке сотрудников органов финансовой полиции
Республики Казахстан при прохождении аттестации

1. Осы Аттестаттаудан өту кезіндегі тестілеуден өтудің қағидалары мен шарттары, Қазақстан Республикасы қаржы полициясы органдарының лауазымдық санаттары үшін шекті мәндері, Қазақстан Республикасы қаржы полициясы органдары қызметкерлерінің дене шынықтыру және жауынгерлік даярлық бойынша нормативтері "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 48-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдарындағы лауазымдар үшін шекті мағынада тестілеуден өту, Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары қызметкерлерінің аттестаттаудан өту кезіндегі дене шынықтыру және әскери дайындығы бойынша нормативтерінің өту тәртібі мен шарттарын анықтайды.
2. Тестілеуді өткізудің мақсаты теориялық білімдерін, соның ішінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сыбалас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, "Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, "Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшiлерiнiң ар-намыс кодексі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығын, "Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, "Мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, "Жедел iздестiру қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, "Экстремизмге қарсы іс - қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, "Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, "Жеке кәсiпкерлiк туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, "Банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексін, Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексін, "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын, Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін (бұдан әрі-заңнама) білуін объективті бағалау, сондай-ақ, қызметкерлердің логикалық ойлау қабілетілігін анықтау болып табылады.
3. Қазақстан Республикасы қаржы полициясы органдарының қызметкерлерін тестілеу олардың аттестаттаудан өту кезіндегі кәсіби дайындық деңгейін анықтау үшін өткізіледі.
4. Тестілеуді өткізуге қаржы полициясы органдарының кадрлық бөлімшесі жауапты болып табылады. Тестілеуді өткізу процесін қамтамасыз ету үшін ақпараттық технология мамандары тартылады.

1. Настоящие Правила и условия прохождения тестирования, пороговые значения для категорий должностей органов финансовой полиции Республики Казахстан, нормативы по физической и боевой подготовке сотрудников органов финансовой полиции Республики Казахстан при прохождении аттестации (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 48 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее - Закон) и определяют порядок и условия и прохождения тестирования, пороговые значения для категорий должностей органов финансовой полиции Республики Казахстан, нормативы по физической и боевой подготовке сотрудников органов финансовой полиции Республики Казахстан при прохождении аттестации.
2. Целью проведения тестирования является объективная оценка теоретических знаний, в том числе знаний Конституции Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", Закона Республики Казахстан "Об органах финансовой полиции Республики Казахстан", Указа Президента Республики Казахстан "О Кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан", Закона Республики Казахстан "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц", Закона Республики Казахстан "О государственной службе", Закона Республики Казахстан "Об оперативно-розыскной деятельности", Закона Республики Казахстан "О противодействии экстремизму", Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму", Закона Республики Казахстан "О государственных секретах", Закона Республики Казахстан "О частном предпринимательстве", Закона Республики Казахстан "О банкротстве", Уголовного кодекса Республики Казахстан, Уголовно-процессуального кодексаРеспублики Казахстан, Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона Республики Казахстан "О национальной безопасности", Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", Трудового кодекса Республики Казахстан (далее - законодательство), а также способности к логическому мышлению сотрудников.
3. Тестирование сотрудников органов финансовой полиции Республики Казахстан проводится для определения уровня их профессиональной подготовленности при проведении аттестации.
4. Ответственным за проведение тестирования является кадровое подразделение органов финансовой полиции. Для обеспечения процесса проведения тестирования привлекаются специалисты информационных технологий.

5. Аттестаттаудан өтуге жататын қызметкерлер тарапынан сыбайлас жемқорлық іс-қимылдарды болдырмау, объективтілік пен айқындылықты қамтамасыз ету мақсатында дене шынықтыру және әскери дайындық бойынша нормативтерді қабылдау, тестілеуді тапсыру үшін комиссия құрылады.
6. Тестілеу қызметкердің таңдауы бойынша қазақ немесе орыс тілдерінде өткізіледі.
7. Осы қағиданың 1-қосымшасына сәйкес аттестаттауға жататын қаржы полициясы органдары қызметкерлерінің тестілеу бағдарламасында көрсетілген нормативтік-құқықтық актілердің тізбесін Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінің (қаржы полициясының) (бұдан әрі – Агенттік) кадрлар бөлімшесі Агенттіктің құрылымдық бөлімшелерімен бірлесіп, қызметтердің қызметтік ерекшелігін ескере отырып қалыптастырады.
8. Тестілеуді өткізу орны Агенттік Төрағасының, аумақтық қаржы полициясы органдары бастықтарының шешімімен анықталады.
9. Тестілеу компьютерлік тәртіпте, енгізілген компьютерлік бағдарламаның көмегімен дұрыс жауапты есептеу арқылы автоматты режимде өткізіледі.
10. Қаржы полициясы органдарының қызметкерлері атқарып отырған лауазымдық санатына сәйкес тестілеу бағдарламасынан өтеді.
11. Тестілеуден өту барысында тестілеудің келесі түрлері – логикалық және заңнаманы білу тесті қолданылады.
12. Қаржы полициясы органдарының кадрлық бөлімшесі:
1) тестілеуге тізім құрайды;
2) қызметкерлерге тестілеудің өткізілу орны, күні және уақыты туралы хабарлайды;
3) тестілеуге қызметкерлердің уақытында келуін бақылайды;
4) тестілеуден бұрын ақпараттық технология мамандарымен бірлесіп талапқа сәйкес нұсқама жүргізеді.
13. Тестілеу өткізілетін үй-жай қажетті өндірістік техникамен, жиҺазбен жабдықталады және тест тапсырушылардың ыңғайлы орналасу шарттарына сәйкес болуы қажет.
14. Тестілеу кезінде қызметкерлерге өзге тестіленуші қызметкерлермен әңгімелесуге, қағаз және электронды тасымалдаушы ақпараттарды қолдануға, тестілеу өткізіліп жатқан үй-жайдан шығып кетуге рұқсат етілмейді.
15. Тестілеуді өткізетін жауапты тұлғалар, комиссия мүшелері тестілеу тәртібін бұзған қызметкердің тестілеуден өтуін тоқтатады, бұл жағдайда тестілеу нәтижелері жарамсыз деп танылады. Тәртіпті бұзған қызметкер тестілеуді тапсырмады деп саналады.
16. Тестілеуден өтіп жатқан қызметкердің ойынша түсініксіз пайда болған жағдайда, ол тестілеуді өткізуге жауапты комиссия мүшелеріне жүгінеді.
17. Аттестаттауға жататын С-FP-1, С-FP-2, С-FP-3, С-FP-4, С-FP-5, С-FP-6, С-FPО-1, С-FPО-2, С-FPО-3, С-FPО-4, С-FPО-5, С-FPО-6 лауазымдағы қызметкерлердің тестілеу бағдарламасына Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге – 130 сұрақ және логикалық ойлау тесті – 20 сұрақ, ал С-FP-7, С-FP-8, С-FP-9, С-FP-10, С-FPО-7, С-FPО-8, С-FPО-9, С-FPО-10 лауазымдары үшін - Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге – 100 сұрақ және логикалық ойлау тесті – 20 сұрақ кіреді. Дұрыс жауап үшін бір балл болып есептеледі. Тестілеуді өткізу уақыты 130 минут және тиісінше 100 минутты құрайды.

5. В целях недопущения коррупционных действий со стороны сотрудников, подлежащих аттестации, обеспечения объективности и прозрачности, создаются комиссии для приема нормативов по физической и боевой подготовки, сдачи тестирования.
6. Тестирование проводится на казахском или русском языках по выбору сотрудника.
7. Перечень нормативных правовых актов, указанных в Программе тестирования сотрудников органов финансовой полиции, подлежащих аттестации согласно приложению 1 к настоящим Правилам, формируется кадровым подразделением Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции) (далее - Агентство) совместно со структурными подразделениями Агентства с учетом специфики деятельности служб.
8. Место проведения тестирования определяется решением Председателя Агентства, начальников территориальных органов финансовой полиции.
9. Тестирование проводится компьютерным способом, где подсчет правильных ответов проводится в автоматическом режиме при помощи заложенной компьютерной программы.
10. Сотрудники органов финансовой полиции в зависимости от категории занимаемой должности проходят соответствующую программу тестирования.
11. В ходе проведения тестирования используются следующие виды тестирования – логический и тест на знание законодательства.
12. Кадровое подразделение органа финансовой полиции:
1) составляет списки на тестирование;
2) уведомляет сотрудников о месте, дате и времени проведения тестирования;
3) контролирует своевременную явку сотрудников на тестирование;
4) совместно со специалистами информационных технологий проводят соответствующий инструктаж перед тестированием.
13. Помещение для проведения тестирования оборудуется необходимой оргтехникой, мебелью и должно соответствовать условиям удобного расположения тестируемых.
14. Во время тестирования сотрудникам не разрешается разговаривать с другими тестируемыми сотрудниками, использовать информацию на бумажных и электронных носителях, покидать помещение, в котором проводится тестирование.
15. Ответственные за проведение тестирования, члены комиссии приостанавливают тестирование сотрудника, допускающего нарушения процедуры тестирования, при этом результаты тестирования аннулируются. Сотрудник, допустивший нарушения, считается не сдавшим тестирование.
16. При обнаружении, по мнению тестируемого сотрудника, некорректных вопросов последний обращается к членам комиссии, ответственным за проведение тестирования.
17.Программа тестирования сотрудников, подлежащих аттестации, должностей C-FP-1, C-FP-2, C-FP-3, C-FP-4, C-FP-5, C-FP-6, C-FPО-1, C-FPО-2, C-FPО-3, C-FPО-4, C-FPО-5, C-FPО-6 включает 130 вопросов на знание законодательства Республики Казахстан и тест на логическое мышление - 20 вопросов, а для должностей C-FP-7, C-FP-8, C-FP-9, C-FP-10, C-FPО-7, C-FPО-7, C-FPО-8, C-FPО-9, C-FPО-10 – 100 вопросов на знание законодательства Республики Казахстан и тест на логическое мышление - 20 вопросов.
За правильный ответ начисляется один балл. Время прохождения тестирования составляет 130 минут и 100 минут соответственно.

18. Қазақстан Республикасының әр заңнамасын білу тесті бойынша 70% кем емес шекті мағыналарын құрайды.
19. Егер, тестіленуші Қазақстан Республикасының заңнамасын білу бойынша сұрақтары бойынша жинаған шекті мағынаға қарамастан заңнаманы білу бойынша тестінің біреуінен шекті мағына жинамаса онда ол өтпеген деп саналады.
20. Логикалық ойлау тесті бойынша шекті мағына белгіленбейді.
21. Тест өткізуге берілген уақыт өткенде бағдарлама автоматты түрде жабылып қалады.
22. Тестілеу нәтижелері автоматты түрде қызметкердің тестілеу парағында тұжырымдалып, 2 данада принтерде шығарылады және танысуы үшін тестіленуші тұлғаның қолына беріледі. Танысып болған соң тестіленуші тестілеу нәтижесі бар параққа қол қояды.
23. Тестілеу нәтижесі бар парақта тестіленушінің тегі, аты, әкесінің аты, атқаратын лауазымы, тестілеу өтетін күні, нормативтік құқықтық актілердің тізімі, тест сұрақтарының саны, дұрыс жауаптардың саны, жалпы тестілеу нәтижесі "Тесттен өтті", "Тесттен өткен жоқ" деген жазба түрінде, сондай-ақ, тестілеу нәтижелерімен танысқаны туралы қызметкердің және тестілеуді өткізген қызметкердің қолдары көрсетіледі.
24. Тестілеу нәтижелерінің бірінші данасы тестілеуден өткен тестіленуші тұлғаға, ал екінші данасы қызметкердің аттестаттық материалдарына қосады. Аттестаттау аяқталған соң аттестаттық материалдары қызметкердің жеке ісінің екінші бөліміне қосады.
25. Тестілеудің нәтижелері бойынша жан-жақты есеп беру тестілеу жүйесінің деректер қорында сақталады.
26. Тестілеуден өту кезінде осы қағиданың 1-қосымшасына сәйкес белгіленген шекті мәндерден төмен баға алған, сондай-ақ осы қағиданың 2-қосымшасына сәйкес дене шынықтыру және әскери дайындық бойынша бақылау нормативтерін тапсыра алмаған қызметкерлер әңгімелесуге жібермейді және аттестаттау комиссиясының шешімімен қайта аттестаттауға жатады.
Аттестаттаудан өту кезіндегі
тестілеуден өтудің қағидалары мен
шарттарына, Қазақстан Республикасы
қаржы полициясы органдарының лауазымдық
санаттары үшін шекті мәндеріне,
Қазақстан Республикасы қаржы полициясы
органдары қызметкерлерінің дене шынықтыру
және жауынгерлік даярлық бойынша
нормативтеріне 1-қосымша
Аттестаттауға жататын қаржы полициясы органдарының
қызметкерлерін тестілеу бағдарламасы
Нормативтік құқықтық актінің атауы
Тапсырманың саны
C-FP-1, C-FP-3 (аппарат басшысының орынбасары, Төрағаның кеңесшісі), C-FP-6 (Төрағаның көмекшісі) C-FPО-1
Қазақстан Республикасының Конституциясы
20
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
20
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
20
"Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
20

18. Пороговые значения по тесту на знание законодательных актов Республики Казахстан составляют не менее 70 %.
19. Пороговые значения по тесту на логическое мышление не устанавливаются.
20. В случае, если по одному из тестов на знание законодательства Республики Казахстан тестируемый не наберет порогового значения то, несмотря на набранные пороговые значения по остальным вопросам на знание законодательства тестирование считается не пройденным.
21. По истечении времени, отведенного на прохождение теста, программа автоматически закрывается.
22. Результаты тестирования в автоматическом режиме выводятся на лист тестирования сотрудника, распечатываются на принтере в двух экземплярах и предоставляются тестируемому лицу для ознакомления. После ознакомления тестируемый расписывается на листе с результатами тестирования.
23. Лист с результатами тестирования содержит Фамилию, Имя, Отчество тестируемого, занимаемую должность, дату проведения тестирования, перечень нормативных правовых актов, количество тестовых вопросов, количество правильных ответов, общий результат тестирования в виде записи "Тест пройден", "Тест не пройден", а также росписи сотрудника об ознакомлении с результатами тестирования и сотрудника, проводившего тестирование.
24. Первый экземпляр результатов тестирования передается тестируемому лицу, прошедшему тестирование, второй экземпляр приобщается к аттестационным материалам сотрудника. После завершения аттестации аттестационные материалы приобщаются во вторую часть личного дела сотрудника.
25. Детализированный отчет по результатам тестирования хранится в базе данных системы тестирования.
26. Сотрудники, получившие при прохождении тестирования оценку ниже пороговых значений, установленных согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а также не сдавшие контрольные нормативы по физической и боевой подготовке согласно приложению 2 к настоящим Правилам, к собеседованию не допускаются и решением аттестационной комиссии подлежат повторной аттестации.
Приложение 1
к Правилам и условиям прохождения тестирования,
пороговых значений для категорий должностей
органов финансовой полиции Республики Казахстан,
нормативов по физической и боевой подготовке
сотрудников органов финансовой полиции
Республики Казахстан при прохождении аттестации
Программа тестирования сотрудников
органов финансовой полиции, подлежащих аттестации
Наименование нормативного правового акта
Кол-во
заданий
C-FP-1, C-FP-3 (заместитель руководителя аппарата, Советник Председателя),
C-FP-6 (помощник Председателя), C-FPО-1
Конституция Республики Казахстан
20
Закон Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией"
20
Закон Республики Казахстан "О правоохранительной службе"
20
Закон Республики Казахстан "Об органах финансовой полиции Республики Казахстан"
20

Нысана: атушының көз тұсы биіктігінде 75х75 қалқанда орнатылған (50х50) шеңберлі мишень.
Нысанаға дейінгі ұзақтық: 25 м
Оқ-дәрі саны: 6 (3 атып көруге, 3 сынақтық)
Ату жағдайы: тік тұрып қолмен ұстап ату (екі қолмен де рұқсат етіледі)
Атуға берілетін уақыт: шектелмеген
Бағалау көрсеткіштері: 20 және одан да жоғары - "өте жақсы", 15-19 – "жақсы", 10-14 – "қанағаттанарлық".
Баға атудың ең үздік көрсеткіштері бойынша қойылады (атып көрудің немесе сынақтық).

Цель: мишень с кругами (50х50) установленная на щите 75х75, на уровне глаз стреляющего.
Дальность до цели: 25 м
Количество боеприпасов: 6 (3 пробных, 3 зачетных)
Положение для стрельбы: стоя с руки (допускается с двух рук)
Время на стрельбу: не ограничено
Оценочные показатели: от 20 и выше - "отлично", 15-19 – "хорошо", 10-14 – "удовлетворительно".
Оценка выставляется по лучшим результатам стрельб (пробных или зачетных).