Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидасын бекіту туралы
Маңғыстау облысы Жаңаөзен қаласы мәслихатының 2013 жылғы 30 қыркүйектегі № 21/171 шешімі. Маңғыстау облысының Әділет департаментінде 2013 жылғы 28 қазанда № 2305 тіркелді. Күші жойылды-Маңғыстау облысы Жаңаөзен қалалық мәслихатының 2021 жылғы 16 сәуірдегі № 3/27 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Маңғыстау облысы Жаңаөзен қалалық мәслихатының 16.04.2021 № 3/27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысына сәйкес, қалалық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидасы (бұдан әрі-Қағида) бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Жаңаөзен қалалық мәслихатының білім беру, денсаулық сақтау, мәдениет, спорт, экология, қоғамдық қауіпсіздік, әлеуметтік қорғау мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін ( комиссия төрайымы Б.Нурбасинова).
3. "Жаңаөзен қалалық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі осы шешімнің Жаңаөзен қалалық мәслихатының интернет - ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Ғ. Байжанов
Қалалық мәслихат
Хатшысы С. Мыңбай
"КЕЛІСІЛДІ"
"Жаңаөзен қалалық халықты жұмыспен қамту
және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің басшысы
Б. Маркашова
30 қыркүйек 2013 жыл.
"Жаңаөзен қалалық экономика және бюджеттік
жоспарлау бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысы
Н. Ғұмарова
30 қыркүйек 2013 жыл.
Жаңаөзен қалалық мәслихатының
2013 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 21/171 шешімімен бекітілген
Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерін белгілеудің
және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының
тізбесін айқындау қағидасы

Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан
Решение маслихата города Жанаозен Мангистауской области от 30 сентября 2013 года № 21/171. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области 28 октября 2013 года № 2305. Утратило силу решением Жанаозенского городского маслихата Мангистауской области от 16 апреля 2021 года № 3/27
Сноска. Утратило силу решением Жанаозенского городского маслихата Мангистауской области от 16.04.2021 № 3/27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан (далее-Правила).
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Жанаозенского городского маслихата по вопросам образования, здравоохранения, культуры, спорта, экологии, общественной безопасности и социальной защиты (председатель комиссии Нурбасинова Б.).
3. Государственному учреждению "Аппарат Жанаозенского городского маслихата" обеспечить опубликование настоящего решения на интернет-ресурсе маслихата города Жанаозен.
4. Решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Г.Байжанов
Секретарь городского
Маслихата С.Мынбай
"СОГЛАСОВАНО"
Руководитель государственного учреждения
"Жанаозенский городской отдел
занятости и социальных программ"
Б. Маркашова
30 сентября 2013 года.
Руководитель государственного учреждения
"Жанаозенский городской отдел экономики
и бюджетного планирования"
Н. Гумарова
30 сентября 2013 года.
Утвержден
решением Жанаозенского городского маслихата
от 30 сентября 2013 года № 21/171
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан

1. Осы Әлеуметтік көмек көрсетудің, мөлшерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидасы (бұдан әрі - қағида Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 56 бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 2- 3 тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысына сәйкес әзірленді.
2.Осы қағида әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындайды.
1. Жалпы ережелер
3. Осы қағидада пайдаланылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) атаулы күндер – жалпы халықтық тарихи, рухани, мәдени маңызы бар және Қазақстан Республикасы тарихының барысына ықпал еткен оқиғалар;
2) арнайы комиссия – өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша қала әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) ең төменгі күнкөріс деңгейі – "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті Маңғыстау облысының статистика департаменті" Республикалық мемлекеттік мекемесі есептейтін, мөлшері бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға қажетті ең төмен ақшалай кіріс;
4) мереке күндері – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
5) отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы табысы –отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбір мүшесіне келетін үлесі;
6) өмірлік қиын жағдай – азаматтың тыныс-тіршілігін объективті түрде бұзатын, ол оны өз бетінше еңсере алмайтын ахуал;
7) уәкілетті орган – әлеуметтік көмек тағайындау және төлеуді жүзеге асыратын "Жаңаөзен қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - бөлім);
8) уәкілетті ұйым - "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының Маңғыстау облысы бойынша филиалының Жаңаөзен қаласының бөлімі;
9) алынып тасталды Маңғыстау облысы Жаңаөзен калалық мәслихатының 12.10.2016 № 6/62 шешімімен (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);.
10) учаскелік комиссия – әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін тиісті әкімшілік – аумақтық бірлік әкімдерінің шешімімен құрылатын комиссия;

1. Настоящие правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан (далее -правила) разработан в соответствии со статьей 56 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан".
2. Настоящие правила определяют порядок оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан.
1. Общие положения
3. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих правилах:
1) памятные даты - события, имеющие общенародное историческое, духовное и культурное значение, и, оказавшие влияние на ход истории Республики Казахстан;
2) специальная комиссия - комиссия, создаваемая решением акима города, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
3) прожиточный минимум - необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемый республиканским государственным учреждением "Департамент статистики Мангистауской области Комитета по статистике Министерства Национальной экономики Республики Казахстан;
4) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
5) среднедушевой доход семьи (гражданина) – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
6) трудная жизненная ситуация - ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
7) уполномоченный орган осуществляющий назначение и выплату социальной помощи – государственное учреждение "Жанаозенский городской отдел занятости и социальных программ" (далее – уполномоченный орган);
8) уполномоченная организация – отдел города Жанаозен филиала некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по Мангистауской области;
9) Исключен решением Жанаозенского городского маслихата Мангистауской области от 12.10.2016 N 6/62(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования);
10) участковая комиссия - комиссия, создаваемая решением акимов соответствующих административно-территориальных единиц для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью, и подготовки заключений;

11) шекті шама – әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері.
Осы қағидада қолданылатын басқа да ұғымдар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен белгіленген мазмұнында қолданылады.
Ескерту. 3 - тармаққа өзгерістер енгізілді – Маңғыстау облысы Жаңаөзен калалық мәслихатының 08.07.2015 № 39/317 (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.05.2016 № 2/24 (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 12.10.2016 № 6/62 (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.10.2018 № 23/287 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен;
4. Осы қағида әкімшіліктік - аумақтық бірліктерге сәйкес Жаңаөзен қаласында тұрақты тұратын мұқтаж азаматтардың жекелеген санатындағы тұлғаларға қолданылады.
5. Осы қағиданың мақсаттары үшін әлеуметтік көмек ретінде мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі - алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне ақшалай немесе заттай нысанда көрсететін көмек түсініледі.
6. Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 сәуірдегі "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы" Заңының 20-бабында көрсетілген тұлғаларға әлеуметтік көмек осы қағидада көзделген тәртіппен көрсетіледі.
Ескерту. 6 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Жаңаөзен қалалық мәслихатының 16.05.2016 № 2/24 шешімімен(жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)
6-1. Алынып тасталды Маңғыстау облысы Жаңаөзен калалық мәслихатының 10.04.2018 № 19/230 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);.
6-2. Алынып тасталды Маңғыстау облысы Жаңаөзен калалық мәслихатының 10.04.2018 № 19/230 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);.
7. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мерзімді (ай сайын, тоқсан сайын, жарты жылда 1 рет) көрсетіледі.
8. Учаскелік және арнайы комиссиялар өз қызметін Маңғыстау облысы бекітетін ережелердің негізінде жүзеге асырады.
Учаскелік және арнайы комиссиялар туралы үлгілік ережелерді орталық атқарушы орган бекітеді.

11) предельный размер - утвержденный максимальный размер оказания социальной помощи. Иные понятия, используемые в настоящих правилах, применяются в значениях, определенных действующим законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными решениями Жанаозенского городского маслихата Мангистауской области от 08.07.2015 N 39/317(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); от 16.05.2016 N 2/24(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); от 12.10.2016 N 6/62(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); от 08.10.2018 N 23/287(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4. Настоящие правила распространяются на лиц отдельных категорий нуждающихся граждан, постоянно проживающих в административно-территориальной единице, принадлежащей к городу Жанаозен.
5. Целью настоящего правила под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая в денежной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее - получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.
6. Лицам, указанным в статье 20 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими правилами.
Сноска. Пункт 6 - в редакции решения Жанаозенского городского маслихата Мангистауской области от 16.05.2016 № 2/24(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования);
6-1. Исключен решением Жанаозенского городского маслихата Мангистауской области от 10.04.2018 N 19/230(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования);
6-2. Исключен решением Жанаозенского городского маслихата Мангистауской области от 10.04.2018 N 19/230(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования);
7. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, 1 раз в полугодие).
8. Участковые и специальные комиссии осуществляют свою деятельность на основании положений, утверждаемых акиматом Мангистауской области.
Типовые положения о специальных и участковых комиссиях утверждаются центральным исполнительным органом.

2. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау
және әлеуметтік көмектің мөлшерін белгілеу тәртібі
9. Әлеуметтік көмек жылына бір рет атаулы күндер мен мерекелік күндерге табыстарын есепке алмай, келесі мөлшерде көрсетіледі:
1) 22 наурыз –Наурыз мерекесі:
"Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен марапатталған көп балалы аналар немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, I және II дәрежедегі "Ана данқы" орденімен марапатталғандарға – 2 (екі) айлық есептік көрсеткіш";
бірінші, екінші, үшінші топтағы мүгедектер, он алты жасқа дейінгі мүгедек балалар және он алтыдан он сегіз жасқа дейінгі бірінші, екінші, үшінші топтағы мүгедек балаларға – 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш;
2) 1986 жыл 26 сәуір - Чернобыль АЭС-дағы апат күні:
Чернобыль АЭС-дағы апатты жою салдарынан мүгедек болған тұлғаларға – 60 (алпыс) айлық есептік көрсеткіш;
1986-1987 жылдардағы Чернобыль АЭС-дағы апатты жоюға қатысушыларға – 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш;
1988-1989 жылдардағы Чернобыль АЭС-дағы апатты жоюға қатысушыларға – 20 (жиырма) айлық есептік көрсеткіш;
3) 9 мамыр – Жеңіс күні:
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне – 100 (жүз) айлық есептік көрсеткіш;
жеңілдіктер мен кепілдіктер жағынан Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген тұлғаларға (Чернобыль АЭС-дағы апатты жою салдарынан мүгедек болған тұлғалардан басқа) – 60 (алпыс) айлық есептік көрсеткіш;
жеңілдіктер мен кепілдіктер жағынан Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғаларға (1986-1987 жылдардағы Чернобыль АЭС-дағы апатты жоюға қатысушылардан басқа) – 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш;
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі және мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен марапатталған адамдарға, сондай-ақ 1941 жылғы 22 маусым- 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (әскери қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен мараптталмаған адамдарға – 40 (қырық) айлық есептік көрсеткіш;
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан (қайтыс болған, хабарсыз кеткен) жауынгерлердiң ата-аналарына және екiншi рет некеге тұрмаған жесірлеріне – 40 (қырық) айлық есептік көрсеткіш;
Ауғанстандағы немесе соғыс қимылдары жүргізілген басқа мемлекеттердегі соғыс қимылдары кезiнде қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) немесе жаралану, контузия алу, мертiгу, ауру салдарынан қайтыс болған әскери қызметшiлердiң, арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің отбасыларына; бейбiт уақытта әскери қызмет, арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет атқару кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшiлердiң, арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің отбасыларына; қызметтік мiндеттерiн атқару кезiнде қаза тапқан iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң отбасыларына; Чернобыль АЭС-дағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарын жою кезiнде қаза тапқандардың отбасыларына; сәуле аурулары салдарынан қайтыс болғандардың немесе қайтыс болған мүгедектердiң, сондай-ақ қайтыс болуы Чернобыль АЭС-дағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың және ядролық сынақтардың әсерiне белгiленген тәртiппен байланысты болған азаматтардың отбасыларына - 40 (қырық) айлық есептік көрсеткіш;
екінші рет некеге тұрмаған, қайтыс болған соғыс мүгедектерінің және соларға теңестірілген мүгедектердің әйелдеріне (күйеулеріне), сондай-ақ қайтыс болған соғысқа қатысушылардың, партизандардың, астыртын күрес жүргізушілердің, "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен және "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен наградталған, жалпы ауруға шалдығу, еңбекте мертігу және басқа да себептер (құқыққа қайшы келетіндерін қоспағанда) салдарынан мүгедек деп танылған азаматтардың әйелдеріне (күйеулеріне) - 40 (қырық) айлық есептік көрсеткіш;

2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной помощи и установления размеров социальной помощи
9. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням предоставляется без учета дохода, единовременно, в следующих размерах:
1) 22 марта - Праздник Наурыз:
многодетным матерям, награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившие ранее звание "Мать-героиня", награжденные орденами "Материнская слава" I и II степени - 2 (два) месячных расчетных показателей;
Инвалиды первой, второй и третьей групп, дети-инвалиды до шестнадцати лет и дети-инвалиды с шестнадцати до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп - 5 (пять) месячных расчетных показателей.
2) 26 апреля 1986 год - День аварии на Чернобыльской АЭС:
лицам, ставшие инвалидами вследствие ликвидации аварии на Чернобыльской АЭС – 60 (шестьдесят) месячных расчетных показателей;
участникам ликвидации аварии на Чернобыльской АЭС в 1986-1987 годах – 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей;
участникам ликвидации аварии на Чернобыльской АЭС в 1988-1989 годах - 20 (двадцать) месячных расчетных показателей;
3) 9 мая - День Победы:
участникам и инвалидам Великой Отечественной войны - 100 (сто) месячных расчетных показателей;
лицам, приравненным по льготам и гарантиям к инвалидам Великой Отечественной войны (кроме лиц, ставших инвалидами вследствие ликвидации аварии на Чернобыльской АЭС) - 60 (шестьдесят) месячных расчетных показателей;
лицам, приравненным по льготам и гарантиям к участникам Великой Отечественной войны (кроме участников ликвидации аварии на Чернобыльской АЭС в 1986-1987 годах) – 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей;
лицам, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, а также лицам, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны– 40 (сорок) месячных расчетных показателей;
родителям и не вступившие в повторный брак вдовам воинов погибших (умерших, пропавших без вести) в Великой Отечественной войне – 40 (сорок) месячных расчетных показателей;
семьям военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или в других государствах, в которых велись боевые действия; семьям военнослужащих, сотрудников специальных государственных органов, погибших (умерших) при прохождении воинской службы, службы в специальных государственных органах, в мирное время; семьям сотрудников органов внутренних дел, погибших при исполнении служебных обязанностей; семьям погибших при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения; семьям умерших вследствие лучевой болезни или умерших инвалидов, а также граждан, смерть которых в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний – 40 (сорок) месячных расчетных показателей;
женам (мужьям) умерших инвалидов войны и приравненных к ним инвалидов, а также женам (мужьям) умерших участников войны, партизан, подпольщиков, граждан, награжденных медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Житель блокадного Ленинграда", признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в другой брак - 40 (сорок) месячных расчетных показателей;

1941-1945 жылдардағы Ұлы отан соғысының ардагерлері (Ұлы Отан соғысының қатысушылары және мүгедектері), батыр қалаларды және әскери даңқ қалаларына баруын, Тәуелсіз Мемлекеттер Одағының қатысушы мемлекеттердің аумағындағы шайқас болған жерлерге, қазақстандық жауынгерлер жерленген жерлерге бару үшін жауынгерлердің отбасы мүшелері, (әрі қарай – шайқас болған және қаза тапқан жауынгерлер жерленген жерлерге баруға қатысушылар);
Жауынгерлердің отбасы мүшелері жерленген жерлерге 2 (екі) адамнан көп емес – жауынгердің отбасы мүшесі және оған ілесіп жүруші немесе 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысының ардагері және оған ілесіп жүруші жолданады;
Шайқас болған және қаза тапқан жауынгерлер жерленген жерлерге баруға қатысушыларға әлеуметтік көмек барып келген соң нақты шығындар бойынша, жиынтық табысын есептеместен, бір рет әр адамға 150 000 (бір жүз елу мың) теңгеден артық емес мөлшерде әлеуметтік көмек растайтын құжаттарымен арызы бойынша беріледі.
Ескерту: (Осы 2015 жылғы 8 шілдедегі № 39/317 шешімінің 9 тармақтың 3) тармақшасына толықтырылған абзацтар - 2016 жылы 01 қаңтарға дейін қолданыста болады).
4) 30 тамыз – Қазақстан Республикасының Конституциясы күні:
асыраушысынан айырылуы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы (балаларға) алушыларға – 8 (сегіз) айлық есептік көрсеткіш";
Қазақстан Республикасы алдында сіңірген ерекше еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған тұлғаларға – 60 (алпыс) айлық есептік көрсеткіш;
Маңғыстау облысы алдында сіңірген ерекше еңбегі үшін дербес зейнетақы тағайындалған тұлғалар Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасында арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар туралы" Заңына сәйкес арнаулы мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алмайтын тұлғалар санаты – 36 (отыз алты) айлық есептік көрсеткіш;
бірінші, екінші, үшінші топтағы мүгедектер, он алты жасқа дейінгі мүгедек балалар және он алтыдан он сегіз жасқа дейінгі бірінші, екінші, үшінші топтағы мүгедек балаларға – 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш;
5) 6 қазан – Қазақстан Республикасының мүгедектер күні:
Бірінші, екінші, үшінші топтағы мүгедектер, он алты жасқа дейінгі мүгедек балалар және он алтыдан он сегіз жасқа дейінгі бірінші, екінші, үшінші топтағы мүгедек балаларға – 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш;
6) 1 қазан – Халықаралық қарттар күні:
жасы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алушылар және 70 жастан жоғары зейнеткерлерге – 2 (екі) айлық есептік көрсеткіш.
7) 1 мамыр – Қазақстан халқының бірлігі мерекесі:
бірінші, екінші, үшінші топтағы мүгедектер, он алты жасқа дейінгі мүгедек балалар және он алтыдан он сегіз жасқа дейінгі бірінші, екінші, үшінші топтағы мүгедек балаларға – 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш;

ветераны Великой отечественной Войны 1941-1945 годов (участники и инвалиды Великой Отечественной войны), члены семей фронтовиков, для посещения городов-героев и городов воинской славы, мест боев и захоронений воинов -казахстанцев на территории государств - участников Содружества Независимых Государств (далее – участники посещения мест боев и захоронений погибших фронтовиков);
члены семей фронтовиков направляются к местам захоронения в количестве не более 2 (двух) человек – член семьи фронтовика и лицо, его сопровождающее или ветеран Великой Отечественной войны 1941-1945 годов и лицо, его сопровождающее;
Социальная помощь для участников посещения мест боев и захоронений погибших фронтовиков и сопровождающего лица, предоставляется после совершения поездки, по фактическим расходам, в размере не более 150 000 (ста пяти десяти тысяч) тенге на каждого, без учета доходов, единовременно.
Примечание: (в пункте 9 подпункт 3 настоящего решения от 8 июля 2015 года № 39/317 действует до 01 января 2016 года.)
4) 30 августа - День Конституции Республики Казахстан:
получателям государственного социального пособия по утере кормильца (на детей) – 8 (восемь) месячных расчетных показателей;
лицам, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой – 60 (шестьдесят ) месячных расчетных показателей;
лицам, которым была назначена персональная пенсия за особые заслуги перед Мангистауской областью, не получающих специального государственного социального пособия в соответствии с Законом Республики Казахстан "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан – 36 (тридцать шесть) месячных расчетных показателей;
Инвалиды первой, второй и третьей групп, дети-инвалиды до шестнадцати лет и дети-инвалиды с шестнадцати до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп - 5 (пять) месячных расчетных показателей.
5) 6 октября - День инвалидов в Республике Казахстан:
Инвалиды первой, второй и третьей групп, дети-инвалиды до шестнадцати лет и дети-инвалиды с шестнадцати до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп - 5 (пять) месячных расчетных показателей;
6) 1 октября - Международный день пожилых людей:
получателям социального государственного пособия по возрасту и пенсионерам по возрасту старше 70 лет – 2 (два) месячных расчетных показателей;
7) Праздник единства народа Казахстана – 1 мая:
Инвалиды первой, второй и третьей групп, дети-инвалиды до шестнадцати лет и дети-инвалиды с шестнадцати до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп - 5 (пять) месячных расчетных показателей.

8) 9 мамыр – Жеңіс күні:
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккендер қатарына жататын азаматтарға – 20 000 (жиырма мың) теңге.;
9) 1 маусым – Балаларды қорғау күні:
он алты жасқа дейінгі мүгедек балалар және он алтыдан он сегіз жасқа дейінгі бірінші, екінші, үшінші топтағы мүгедек балаларға – 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш.
10) 16 желтоқсан – Тәуелсіздік күні:
бірінші, екінші, үшінші топтағы мүгедектер, он алты жасқа дейінгі мүгедек балалар және он алтыдан он сегіз жасқа дейінгі бірінші, екінші, үшінші топтағы мүгедек балаларға – 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш;
Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысқаны үшін, осы оқиғаларда қасақана кісі өлтіргені және милиция қызметкерінің, халық жасақшысының өміріне қастандық жасағаны үшін сотталған, өздеріне қатысты қылмыстық істерді қайта қараудың қолданылып жүрген тәртібі сақталатын адамдарды қоспағанда, саяси қуғын-сүргінге ұшырағандар – 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш;
Ескерту. 9-тармаққа өзгерістер енгізілді - Маңғыстау облысы Жаңаөзен қалалық мәслихатының 23.04.2014 № 27/224(жарияланғаннан кейін 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.03.2015 № 36/287 (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.07.2015 № 39/317(жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.05.2019 № 31/375(алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 18.03.2020 № 41/478(алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
10. 18 жасқа дейінгі үйде оқитын мүгедек балаларға әлеуметтік көмек табысы есепке алмай ай сайын 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерде көрсетіледі.
11. Мемлекеттік зейнетақы, жәрдемақы берілмеген кезде әлеуметтік мәні бар аурулардың болуы: онкологиялық, мамандандырылған туберкулезге қарсы медициналық ұйымнан шыққандарға, иммун тапшылығы вирусын жұқтырған тұлғаларға, табыстарын есепке алмай жылына бір рет 26 (жиырма алты) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде көрсетіледі.
12. Табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан зиян келтірілген тұлғаларға табысы есепке алмай әлеуметтік көмек, өмірлік қиын жағдай туындаған кезден бастап 6 айдан кешіктірілмей жылына бір рет – 50 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде көрсетіледі.
13. Өтініш жасалған айдың алдындағы 12 айда жан басына шаққандағы орташа табысы, Маңғыстау облысы бойынша белгіленген 1,5 (бір жарым) еселік ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен табыстары бар мүгедек студенттерге Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарында шектеусіз мамандық таңдауға, оқу ақысын төлеуге әлеуметтік көмек жергілікті бюджет қаражаты есебінен ағымдағы қаржы жылына арналған қаражат шегінде жылына бір рет, білім беру ұйымдарына оқуды төлеуге арналған нақты шығындар бойынша және ай сайын бөліп төлеу арқылы жабатын тамақтану мен тұру шығындарына 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде көрсетіледі.

8) День Победы – 9 мая:
гражданам пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне – 20 000 (двадцать тысяча) тенге
9) День защиты детей – 1 июня:
Дети-инвалиды до шестнадцати лет и дети-инвалиды с шестнадцати до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп - 5 (пять) месячных расчетных показателей.
10) День Независимости – 16 декабря:
инвалиды первой, второй, третьей групп, дети-инвалиды до шестнадцати лет и дети-инвалиды с шестнадцати до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп - 5 (пять) месячных расчетных показателей;
жертвы политических репрессий, к которым были применены репрессии за участие в событиях 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, за исключением лиц, осужденных за совершение умышленных убийств и посягательство на жизнь работника милиции, народного дружинника в этих событиях, в отношении которых сохраняется действующий порядок пересмотра уголовных дел – 50 (пятьдесят) месячных расчетных показателей.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными решениями Жанаозенского городского маслихата Мангистауской области от 23.04.2014 N 27/224(вводится в действие через 10 дней после опубликование); от 10.03.2015 № 36/287(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); от 08.07.2015 N 39/317(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); от 17.05.2019 N 31/375(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); 18.03.2020 N 41/478(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
10. Социальная помощь детям инвалидам до 18-ти лет, обучающимся на дому, предоставляется без учета доходов, ежемесячно в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей.
11. Социальная помощь лицам, имеющих социально-значимые заболевания: онкологические, выписанным из специализированной противотуберкулезной медицинской организации, заразившихся вирусом иммунодефицита, предоставляется по заявлению, при отсутствии государственной пенсий, пособий, без учета доходов, в размере 26 месячных расчетных показателей, единовременно.
12. Социальная помощь лицам, пострадавшим вследствие стихийного бедствия или пожара, предоставляется по заявлению, не позднее 6-ти месяцев с момента наступления трудной жизненной ситуации, без учета доходов, в размере 50 месячных расчетных показателей, единовременно.
13. Детям-инвалидам имеющих среднедушевой доход ниже 1,5 (полтора) кратной величины прожиточного минимума по Мангистауской области, за 12 месяцев перед обращением, предоставляется социальная помощь, для оплаты образовательных услуг в высших учебных заведениях Республики
Казахстан без ограничения выбора специальности за счет средств местного бюджета на соответствующий финансовый год, единовременно по фактическим затратам на оплату обучения в организации образования и ежемесячно на оплату частично покрывающие затраты на питание и проживание в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей

Ескерту. 13-тармаққа өзгерістер енгізілді - Маңғыстау облысы Жаңаөзен қалалық мәслихатының 23.04.2014 № 27/224 шешімімен (жарияланғаннан кейін 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
14. Өтініш жасалған тоқсанның алдындағы тоқсанда жан басына шаққандағы орташа табысы Маңғыстау облысы бойынша белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен табыстары бар отбасылардың тұлғаларына тұрмыстық қажеттіліктерге, емделуге, дәрі-дәрмек алуға, отбасының бір мүшесі қайтыс болуына байланысты әлеуметтік көмек жылына бір рет көрсетіледі.Әрбір жекелеген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді. Шекті шама 40 (қырық) айлық есептік көрсеткіштен аспауы керек.
14-1. Әлеуметтік көмек мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алатын, бірге тұратын кәмелетке толмаған төрт және одан да көп балалары, оның ішінде кәмелеттік жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітіретін уақытқа дейін (бірақ әрі дегенде жиырма үш жасқа толғанға дейін) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын балалары бар көпбалалы отбасыларға азық-түлік өнімдерінің бағасының қымбаттауына байланысты біржолғы 100 (жүз) мың теңге мөлшерінде көрсетіледі.
Ескерту. Шешім 14-1 тармақпен толықтырылды - Маңғыстау облысы Жаңаөзен калалық мәслихатының 17.05.2019 № 31/375(алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
15. Әлеуметтік көмек Қазақстан Республикасының оқу орындарында бакалаврдың академиялық деңгейін алу үшін күндізгі бөлімде оқитын студенттерге және өтініш жасаған айдың алдындағы 12 айда жан басына шаққандағы орташа табысы Маңғыстау облысы бойынша ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен 4 (төрт) еселік табыстары бар келесі санаттағы тұлғаларға ағымдағы қаржы жылына арналған жергілікті бюджетпен қарастырылған қаражат шегінде жылына бір рет білім беру ұйымдарына оқуды төлеуге арналған нақты шығындар бойынша және тамақтану мен жатақ шығындарын ішінара жабуға ай сайын 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде:
бала кезінен мүгедектерге;
тұлдыр жетімдерге немесе балалар үйінің және балалар ауылының тәрбиеленушілеріне;
ата-анасының біреуі немесе екеуі де мүгедек болған немесе жасы бойынша ата-анасының екеуі де зейнеткер болған студенттерге;
ата-анасының біреуі қайтыс болған студенттерге;
қызылша екпесінен зардап шеккен орта мектепті бітірген (бітіруші) түлектерге (Маңғыстау облысы Жаңаөзен қаласы бойынша);
бірге тұратын төрт және одан көп кәмелетке толмаған кемінде төрт және одан да көп балалары бар отбасының орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында, жоғары оқу орындарында күндізгі бөлімде оқитын 23 жастан аспаған балаларына көрсетіледі.

Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными решением Жанаозенского городского маслихата Мангистауской области от 23.04.2014 № 27/224;(вводится в действие через 10 дней после опубликование).
14. Социальная помощь лицам, из семей, имеющих среднедушевой доход ниже прожиточного минимума по Мангистауской области, предшествующий кварталу обращения, на бытовые нужды, на лечение, приобретение медикаментов, в связи со смертью одного из членов семьи, предоставляется по заявлению, единовременно. Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия и указывает его в заключение о необходимости оказания социальной помощи. Предельный размер не должен превышать 40 (сорок) месячных расчетных показателей.
14-1. Социальная помощь предоставляется многодетным семьям, имеющих четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего образования, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста) получающих государственную адресную социальную помощь, в размере 100 (сто) тысяч тенге единовременно, в связи с ростом цен на продукты питания.
Сноска. Решение дополнено пунктом 14-1 в соответствии с решением Жанаозенского городского маслихата Мангистауской области от 17.05.2019 N 31/375(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
15. Cоциальная помощь студентам обучающихся по очной форме, для получения академической степени бакалавра в учебных заведениях Республики Казахстан и для следующих категории лиц, имеющих среднедушевой доход ниже 4 (четырех) кратной величины прожиточного минимума по Мангистауской области за 12 месяцев перед обращением в пределах средств, предусмотренных местным бюджетом на текущий финансовый год, предоставляется единовременная оплата образовательных услуг по фактическим затратам организации образования и на частичное покрытие затрато в питания и проживания ежемесячно в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей:
инвалидам с детства;
круглым сиротам или воспитанникам детских домов и детских деревень;
студентам, оба или один из родителей которых являются инвалидами или оба родителя которых являются пенсионерами по возрасту;
студентам, которые один из родителей умерли;
выпускникам (учащимся) средней школы, пострадавших от вакцины против кори (по городу Жанаозен Мангистауской области);
детям из семей, имеющим четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, после среднего образования, высших учебных заведениях, не достигшим 23 лет.

Ескерту. 15 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Жаңаөзен қалалық мәслихатының 21.09.2015 № 42/341шешімімен(жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)
15-1. Ауылдық елді мекендерде жетіспейтін мамандықтар бойынша Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласының жоғарғы оқу орындарында күндізгі оқу нысанында оқитын білім беру қызметіне төлеу үшін, сонымен қатар 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде тамақтануға және тұруға кететін шығындарды ішінара өтейтін ай сайынғы әлеуметтік көмек, кірісі есепке алынбай, жылына бір рет келесі тұлғаларға ұсынылады:
1) интернатура студенттеріне;
2) резидентура тыңдаушыларына.
Ескерту. Шешім 15-1 тармақпен толықтырылды - Маңғыстау облысы Жаңаөзен калалық мәслихатының 16.05.2016 № 2/24 шешімімен (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
15-2. Жергілікті бюджет қаражаты есебінен білім беру гранттары өңірлердің кадрларға қажеттілігі ескеріле отырып, талапкерлер өтініш білдірген нақты мамандықтар, тіл бөлімдері мен оқу нысандары бойынша жоғарғы оқу орындарында оқу үшін мамандықтар кезектілігіне сай білім беру грантын беру туралы куәлікті берумен қоса ұлттық біріңғай тестілеу немесе кешенді тестілеу нәтижелері бойынша сертификаттар баллдарына сәйкес конкурстық негізде беріледі.
Ескерту. Шешім 15-2 тармақпен толықтырылды - Маңғыстау облысы Жаңаөзен калалық мәслихатының 28.11.2017 № 15/183 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
16. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде азаматтарды мұқтаждардың жекелеген санатына жатқызу және адамның (отбасының) материалдық-тұрмыстық жағдайын тексеруден өткізу үшін негіздемелер болып табылады:
1) жан басына шаққандағы орташа табысының ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен болғаны;
2) шұғыл ем (операция);
3) Алынып тасталды;
Ескерту.16-тармақ жаңа редакцияда- Маңғыстау облысы Жаңаөзен калалық мәслихатының 10.03.2015 № 36/287 (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - Маңғыстау облысы Жаңаөзен қалалық мәслихатының 12.10.2016 № 6/62 (жарияланғаннан кейін 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.04.2018 № 19/230 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
3. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
17. Атаулы күндер мен мерекелік күндерге әлеуметтік көмек өтініштер талап етілмей Орталықтың немесе өзге де ұйымдардың ұсынымы бойынша Жаңаөзен қаласы әкімдігі бекітетін тізім бойынша көрсетіледі.
Айтулы күндер мен мерекелік күндерге әлеуметтік көмек алуға құқығы барларға, алайда Орталық тізімінің электрондық нұсқасына қандай да бір себеппен енгізілмей қалғандарға Жаңаөзен қаласының әкімдігі ұсынған құжаттар негізінде қосымша тізім бекітеді.

Сноска. Пункт 15 - в редакции решения Жанаозенского городского маслихата Мангистауской области от 21.09.2015 № 42/341(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
15-1. Социальная помощь для оплаты образовательных услуг, а также ежемесячных социальных выплат, частично покрывающих затраты на питание и проживание ежемесячно в размере 5 (пяти) месячных расчетных показателей, обучающимся по очной форме обучения в высших учебных заведениях сферы здравоохранения Республики Казахстан, по востребованным специальностям в сельских населенных пунктах, предоставляется без учета доходов один раз в год для следующих лиц:
1) студентам интернатуры;
2) слушателям резидентуры.
Сноска. Решение дополнено пунктом 15-1 в соответствии с решением Жанаозенского городского маслихата Мангистауской области от 16.05.2016 N 2/24(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования);
16. Основаниями для отнесения граждан к отдельной категории нуждающихся при наступлении трудной жизненной ситуации и проведения обследований материально-бытовых условий лица (семьи) являются:
1) наличие среднедушевого дохода, ниже прожиточного минимума;
2) оперативное лечение (операция);
3) Исключен;
4) смерть одного из членов семьи;
5) на бытовые нужды;
6) на основании акта либо иного документа, подтверждающего наступление трудной жизненной ситуации, выдаваемого соответствующим уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 16 - в редакции решения Жанаозенского городского маслихата Мангистауской области от 10.03.2015 № 36/287(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными решениями Жанаозенского городского маслихата Мангистауской области от 12.10.2016 N 6/62(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); от 10.04.2018 N 19/230(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования);
3. Порядок оказания социальной помощи
17. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням, оказывается, по списку, утверждаемому акиматом города Жанаозен по представлению Центром либо иных организаций без истребования заявлений от получателей.
Для получателей, имеющих право на социальную помощь к памятным датам и праздничным дням, но не включенным в электронный вариант списков Центра по каким либо причинам, акиматом города Жанаозен утверждаются дополнительные списки на основании представленных документов.

18. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан уәкілетті органға немесе кент, ауыл, ауылдық округтың әкіміне өтінішке қоса мынадай құжаттарды:
1) жеке басын куәландыратын құжатты;
2) Алынып тасталды- Маңғыстау облысы Жаңаөзен қалалық мәслихатының 18.03.2020 № 41/478 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысының (бұдан әрі - Қаулы) 1 қосымшасына сәйкес адамның (отбасының) құрамы туралы мәліметтерді;
4) адамның (отбасы мүшелерінің) табыстары туралы мәліметтерді;
5) өмірдің қиын жағдайдың туындағанын растайтын актіні және /немесе құжатты;
6) әлеуметтік көмек төлейтін уәкілетті ұйымдағы банк шоты нөмірін растайтын құжат;
7) туу туралы куәлік (жоғары оқу орнындағы студенттерге);
8) білім беру қызметінің келісім шарты (жоғары оқу орнындағы студенттерге);
9) арнайы шартты (интернатурада немесе резидентурада оқитындар үшін);
10) жергілікті бюджет есебінен білім беру грантын тағайындау туралы куәлік.
Өмірлік қиын жағдайдағы адамның (отбасының) мүддесіне байланысты адамның (отбасының) өздігінен хабарласа алмауының себебін көрсетіп, әлеуметтік көмек көрсетуге хабарласа алады:
1) отбасының ересек мүшесі;
2) қамқоршы (сенімгер);
3) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамаларына сәйкес сенім жүктелген тұлға.
11) ақталған адамның куәлігі немесе прокуратура органының, соттың ақталғаны туралы анықтамасы, сот ұйғарымының (қаулысының) көшiрмесiн.
Ескерту. 18 - тармаққа өзгерістер енгізілді Маңғыстау облысы Жаңаөзен қалалық мәслихатының 11.10.2017 № 14/161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.11.2017 № 15/183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.04.2018 № 19/230 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 18.03.2020 № 41/478 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
19. Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.

18. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи в уполномоченный орган или акиму поселка, села, сельского округа предоставляет заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) Исключен решением Жанаозенского городского маслихата Мангистауской области от 18.03.2020 N 41/478 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования);
3) сведения о составе лица (семьи) по форме согласно приложению 1 к постановлению Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее – Постановление);
4) сведения о доходах лица (членов семьи);
5) акт и/или документы, подтверждающий наступление трудной жизненной ситуации;
6) документ, подтверждающий сведения о номере банковского счета в уполномоченной организации по выдаче социальной помощи;
7) свидетельство о рождении (для студентов высших учебных заведений);
8) договор на оказание образовательных услуг (для студентов высших учебных заведений);
9) специальный договор (для обучающихся в интернатуре или резидентуре);
10) свидетельство о присуждении образовательного гранта за счет средств местного бюджета.
В интересах лица (семьи), находящегося в трудной жизненной ситуации, с заявлением об оказании социальной помощи с указанием причины, по которой лицо (семья) не обращается самостоятельно, может обратиться:
1) один из взрослых членов семьи;
2) опекун (попечитель);
3) лицо по доверенности в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
11) удостоверение реабилитированного лица или справки о реабилитации из органов прокуратуры, суда или копия определения (постановления) суда.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными решениями Жанаозенского городского маслихата Мангистауской области от 11.10.2017 № 14/161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.11.2017 № 15/183 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);от 10.04.2018 N 19/230(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); от 18.03.2020 N 41/478 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования);
19. Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.

20. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш келіп түскен кезде уәкілетті орган немесе кент, ауыл, ауылдық округтің әкімі бір жұмыс күні ішінде өтініш берушінің құжаттарын адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін учаскелік комиссияға жібереді.
21. Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша Қаулының 2, 3 - қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша адамның (отбасының) материалдық жағдайы туралы акті жасайды, адамның (отбасының) әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оларды уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округ әкіміне жібереді.
Ауыл, ауылдық округ әкімі учаскелік комиссияның актісі мен қорытындысын алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды қоса берілген құжаттармен уәкілетті органға жібереді.
Ескерту.21-тармақ жаңа редакцияда- Маңғыстау облысы Жаңаөзен калалық мәслихатының 10.04.2018 № 19/230 шешімімен(алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
22. Осы Қағиданың 18-тармағында көрсетілген құжаттар жетіспеген жағдайда, уәкілетті орган қажетті мәліметтерді тиісті органдардан сұратады.
Ескерту.22-тармақ жаңа редакцияда- Маңғыстау облысы Жаңаөзен калалық мәслихатының 10.03.2015 № 36/287 шешімімен(жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
23. Өтініш берушінің қажетті құжаттарды олардың бүлінуіне, жоғалуына байланысты ұсынуға мүмкіндігі болмаған жағдайда уәкілетті орган тиісті мәліметтерді қамтитын өзге уәкілетті органдар мен ұйымдардың деректері негізінде әлеуметтік көмек тағайындау туралы шешім қабылдайды.
24. Уәкілетті орган учаскелік комиссиядан немесе кент, ауыл, ауылдық округ әкімінен құжаттар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын есептеуді жүргізеді және құжаттардың толық пакетін арнайы комиссияның қарауына ұсынады.
25. Арнайы комиссия құжаттар келіп түскен күнінен бастап екі жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарады, оң қорытынды болған кезде әлеуметтік көмектің мөлшері көрсетіледі.
26. Уәкілетті орган өтініш берушінің әлеуметтік көмек алуға қажетті құжаттарын тіркеген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде қабылданған құжаттар мен арнайы комиссияның әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындысының негізінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.

20. При поступлении заявления на оказание социальной помощи уполномоченный орган или аким поселка, села, сельского округа в течение одного рабочего дня направляет документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).
21. Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи по формам согласно приложениям 2, 3 к Постановлению и направляет их в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа.
Аким села, сельского округа в течение двух рабочих дней со дня получения акта и заключения участковой комиссии направляет их с приложенными документами в уполномоченный орган.
Сноска. Пункт 21 - в редакции решения Жанаозенского городского маслихата Мангистауской области от 10.04.2018 N 19/230(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования);
22. В случае недостаточности документов указанные в пункте 18 настоящего Правила, уполномоченный орган запрашивает сведения в соответствующих органах.
Сноска. Пункт 22 - в редакции решения Жанаозенского городского маслихата Мангистауской области от 10.03.2015 № 36/287(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); .
23. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей, уполномоченный орган принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.
24. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии или акима поселка, села, сельского округа производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.
25. Специальная комиссия в течение двух рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи.
26. Уполномоченный орган в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо об отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.

Осы қағиданың 22 және 23 тармағында көрсетілген жағдайда, уәкілетті орган өтініш берушіден немесе кент, ауыл, ауылдық округтың әкімінен құжаттарды қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
27. Уәкілетті орган шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қабылдаған шешім туралы (бас тартқан жағдайда – негіздемесін көрсете отырып) өтініш берушіні жазбаша хабардар етеді.
28. алынып тасталды Маңғыстау облысы Жаңаөзен калалық мәслихатының 12.10.2016 № 6/62 шешімімен (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);
29. Қазақстан Республикасының Еңбек және Халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-ө бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 5757 болып тіркелген) Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесіне сәйкес отбасының (адамның) жиынтық табысының деңгейі айқындалады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда- Маңғыстау облысы Жаңаөзен калалық мәслихатының 08.07.2015 № 39/317 шешімімен (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
30. Әлеуметтік көмек көрсетуден бас тарту:
1) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған;
2) өтініш беруші адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізуден бас тартқан, жалтарған;
3) адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы Маңғыстау облысы бойынша ең төменгі күнкөріс деңгейінен артқан жағдайларда жүзеге асырылады.
31. Әлеуметтік көмек көрсетуге шығыстарды қаржыландыру "Жергілікті уәкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек" бюджеттік бағдарламасы бойынша, ағымдағы қаржылық жылда Жаңаөзен қаласының бюджетімен қарастырылған құралдар шегінде жүзеге асады.
Әлеуметтік көмекті төлеуді әлеуметтік көмекті тағайындау жөніндегі уәкілетті орган әлеуметтік көмекті беретін уәкілетті ұйым арқылы жүзеге асырады.
4. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару
үшін негіздемелер
32. Әлеуметтік көмек мына жағдайларда тоқтатылады:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің шегінен тыс тұрақты тұруға кеткен;
3) алушыны мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберген;
4) алушы ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген жағдаяттар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
33. Артық төленген сомалар ерікті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзгеше тәртіппен қайтаруға жатады.

В случаях, указанных в пунктах 22 и 23 настоящих Правил, уполномоченный орган принимает решение об оказании либо об отказе в оказании социальной помощи в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя или акима поселка, села, сельского округа.
27. Уполномоченный орган выдает заявителю уведомление о назначении социальной помощи, либо мотивированный ответ об отказе.
28. Исключен решением Жанаозенского городского маслихата Мангистауской области от 12.10.2016 N 6/62(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования);
29. В соответствии с Правилами исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5757).
Сноска. Пункт 29 - в редакции решения Жанаозенского городского маслихата Мангистауской области от 08.07.2015 N 39/317(вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
30. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителями;
2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
3) превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи), прожиточного минимума Мангистауской области.
31. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом города Жанаозен на текущий финансовый год, по бюджетной программе "Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов".
Выплата социальной помощи осуществляется уполномоченным органом по назначению социальной помощи через уполномоченные организации по выдаче социальной помощи.
4. Основания для прекращения и возврата предоставляемой социальной помощи
32. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы соответствующей административно-территориальной единицы;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявление недостоверных сведений, предоставленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
33. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном порядке или ином установленном законодательством Республике Казахстан порядке.

5. Қорытынды ережелер
34. Әлеуметтік көмек көрсету мониторингі мен есепке алуды уәкілетті орган "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорын пайдалана отырып жүргізеді.
Жаңаөзен қалалық мәслихатының 2013 жылғы
30 қыркүйектегі № 21/171 шешіміне
1 қосымша
Отбасының тіркеу нөмірі
Өтініш берушінің отбасы құрамы туралы мәліметтер
Ескерту. 1-қосымша алып тасталды - Маңғыстау облысы Жаңаөзен қалалық мәслихатының 11.10.2017 № 14/161 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Жаңаөзен қалалық мәслихатының 2013 жылғы
30 қыркүйектегі № 21/171 шешіміне
2 қосымша
Өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты адамның (отбасының) мұқтаждығын айқындауға арналған тексеру
АКТІСІ
Ескерту. 2-қосымша алып тасталды - Маңғыстау облысы Жаңаөзен қалалық мәслихатының 11.10.2017 № 14/161 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Жаңаөзен қалалық мәслихатының 2013 жылғы
30 қыркүйектегі № 21/171 шешіміне
3 қосымша
Учаскелік комиссияның №________ қорытындысы
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды - Маңғыстау облысы Жаңаөзен қалалық мәслихатының 11.10.2017 № 14/161 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Жаңаөзен қалалық мәслихатының 2013 жылғы
30 қыркүйектегі № 21/171 шешіміне
4 қосымша
АРНАЙЫ ШАРТ
Ескерту. 4-қосымша алып тасталды - Маңғыстау облысы Жаңаөзен қалалық мәслихатының 11.10.2017 № 14/161 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Жаңаөзен қалалық мәслихатының 2015 жылғы
8 шілдедегі № 39/317 шешіміне
№ 5 қосымша
"Өрлеу" жобасына қатысу үшін әңгімелесу парағы
Ескерту. 5-қосымша алып тасталды - Маңғыстау облысы Жаңаөзен қалалық мәслихатының 11.10.2017 № 14/161 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Жаңаөзен қалалық мәслихатының 2015жылғы 8
шілдедегі № 39/317 шешіміне
№ 6 қосымша
"Өрлеу" жобасына қатысуға өтініш берушінің отбасылық және
материалдық жағдайы туралы сауалнама
Ескерту. 6-қосымша алып тасталды - Маңғыстау облысы Жаңаөзен қалалық мәслихатының 11.10.2017 № 14/161 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

5. Заключительное положение
34. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".
Приложение № 1
к решению Жанаозенского городского маслихата
от 30 сентября 2013 года № 21/171
Регистрационный номер семьи
Сведения о составе семьи заявителя
Сноска. Приложение -1 исключен решением Жанаозенского городского маслихата Мангистауской области от 11.10.2017 № 14/161(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение № 2
к решению Жанаозенского городского маслихата
от 30 сентября 2013 года № 21/171
АКТ
обследования для определения нуждаемости лица (семьи)
в связи с наступлением трудной жизненной ситуации
Сноска. Приложение -2 исключен решением Жанаозенского городского маслихата Мангистауской области от 11.10.2017 № 14/161(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение № 3
к решению Жанаозенского городского маслихата
от 30 сентября 2013 года № 21/171
Заключение участковой комиссии № ____
Сноска. Приложение -3 исключен решением Жанаозенского городского маслихата Мангистауской области от 11.10.2017 № 14/161(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение № 4
к решению Жанаозенского городского маслихата
от 30 сентября 2013 года № 21/171
СПЕЦИАЛЬНЫЙ ДОГОВОР
Сноска. Приложение -4 исключен решением Жанаозенского городского маслихата Мангистауской области от 11.10.2017 № 14/161(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение № 5
к решению Жанаозенского городского маслихата
от 8 июля 2015 года № 39/317
Лист собеседования для участия в проекте "Өрлеу"
Сноска. Приложение -5 исключен решением Жанаозенского городского маслихата Мангистауской области от 11.10.2017 № 14/161(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение № 6
к решению Жанаозенского городского маслихата
от 8 июля 2015 года № 39/317
Анкета
о семейном и материальном положении
заявителя на участие в проекте "Өрлеу"
Сноска. Приложение -6 исключен решением Жанаозенского городского маслихата Мангистауской области от 11.10.2017 № 14/161(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).