Алушылар санатының тізбесін және әлеуметтік көмектің шекті мөлшерлерін бекіту туралы
Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 2013 жылғы 11 желтоқсандағы № 258-V шешімі. Атырау облысының Әділет департаментінде 2013 жылғы 13 желтоқсанда № 2815 тіркелді. Күші жойылды - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 2022 жылғы 14 қыркүйектегі № 172-VII шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 14.09.2022 № 172-VII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Ескерту. Шешімнің орыс тіліндегі мәтінінде "5", "5", "6" тармақтар тиісінше "5", "6", "7" тармақтар болып өзгертілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - Атырау облысты Құрманғазы аудандық мәслихатының 13.07.2016 № 50-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 56-бабының 1-тармағының 4) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 2-3-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысына сәйкес және аудандық әкімдіктің қаулысын қарап, аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Алушылар санатының тізбесін, әлеуметтік көмектің шекті мөлшерлерін, табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмекке өтініш білдіру мерзімдері осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Коммуналдық қызметтерге әлеуметтік көмек алушылардың санаттары және мөлшерлері осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 06.05.2021 № 46-VIІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім берудің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының күндізгі бөлімінде оқитын студенттерге, оқу ақысын төлеуде берешегі бар адамның жан басына шаққандағы орташа табысы есептелген ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан аспайтын келесі санаттар бойынша біржолғы әлеуметтік көмек бекітілсін:
1) жетімдерге және ата-анасының қамқорлығынсыз қалғандарға;

Об утверждений перечня категорий получателей и предельных размеров социальной помощи
Решение Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 11 декабря 2013 года № 258-V. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 13 декабря 2013 года № 2815. Утратило силу решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 14 сентября 2022 года № 172-VII
Сноска. Утратило силу решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 14.09.2022 № 172-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В тексте решения пункты "5", "5", "6" заменены соответственно пунктами "5", "6", "7" - решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 13.07.2016 № 50-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 56 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", c постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" и рассмотрев постановление районного акимата, районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить перечень категорий получателей, предельные размеры социальной помощи, сроки обращения за социальной помощью при наступлении трудной жизненной ситуации вследствие стихийного бедствия или пожара, согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Утвердить перечень категорий получателей социальной помощи и размеры на коммунальные услуги, согласно приложению 2 к настоящему решению.
Сноска. Пункт 2 - в редакции решения Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 06.05.2021 № 46-VІI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Утвердить единовременную социальную помощь, студентам обучающимся на дневном отделении в организациях образования, реализующих образовательные учебные программы технического и професcионального, послесреднего и высшего образования, лицам имеющим задолженность на оплату за обучение среднедушевой доход которых не превышает рассчитанной величины прожиточного минимума по следующим категориям:
1) сиротам или оставшимся без родительского попечения;

2) мүгедектерге;
3) аз қамтылған отбасынан шыққан студенттерге.
4. Орташа табысы есептелген ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан аспайтын келесі адамдарға (отбасыларға) біржолғы әлеуметтік көмек бекітілсін:
1) аз қамтылған отбасыларына;
2) І, ІІ, ІІІ топтағы мүгедектерге;
3) әлеуметтік мәні бар аурулардың және айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулардың салдарынан тыныс-тіршілігі шектелген тұлғаларға.
5. Бұрынғы Азғыр полигонымен іргелес Асан, Азғыр және Сүйіндік ауылдық округтерінің елді мекендерінде тұратын келесідей санаттағы азаматтарға ай сайынғы әлеуметтік көмек бекітілсін:
1) он сегіз жасқа дейінгі мүгедек балаларға;
2) І, ІІ, ІІІ топтағы мүгедектерге.
5-1. Туберкулездің әртүрлі түрімен ауыратын науқастарға емдеу мекемесінің ай сайын ұсынатын тізіміне сәйкес, амбулаториялық ем алу кезеңіне 10 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде (отбасы табыстары есепке алынбай) әлеуметтік көмек бекітілсін.
Ескерту. Шешім 5-1-тармақпен толықтырылды - Атырау облысты Құрманғазы аудандық мәслихатының 13.07.2016 № 50-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. 5-1-тармақ жаңа редакцияда - Атырау облысты Құрманғазы аудандық мәслихатының 02.11.2017 № 221-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың әлеуметтік сала, жастар саясаты, заңдылық және құқықтық мәселелер жөніндегі тұрақты комиссиясына (Ш. Жәлелов) тапсырылсын.
7. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді, ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2013 жылдың 1 қаңтарынан бастап туындаған құқықтық қатынастарға таралады.
Аудандық мәслихаттың кезектен
тыс ХХІV сессиясының төрағасы
Б. Кенжебаев
Аудандық мәслихат хатшысы Р. Сұлтанияев
Аудандық мәслихаттың 2013 жылғы 11 желтоқсандағы № 258-V шешіміне 1-қосымша
Алушылар санатының тізбесін, әлеуметтік көмектің шекті мөлшерлері, табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмекке өтініш білдіру мерзімдері
1. Келесі негіздер бойынша адамдарға (отбасыларға) табысын есепке алмай 100 (жүз) айлық есептік көрсеткіш шекті мөлшерінде біржолғы әлеуметтік көмек беріледі:
1) жетімдік;
2) ата-ананың қамқорлығынсыз қалу;
3) кәмелетке толмағандардың қадағалаусыз қалуы, оның ішінде девианттық мінез-құлық;

2) инвалидам;
3) студентам из малообеспеченных семей.
4. Утвердить единовременную социальную помощь, следующим лицам (семьям), среднедушевой доход которых не превышает расчитанной величины прожиточного минимума:
1) малообеспеченным семьям;
2) инвалидам І, ІІ, ІІІ группы;
3) лицам жизнедеятельность которых ограничено вследствие социально значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих.
5. Утвердить ежемесячную социальную помощь следующим категориям граждан, проживающих на территории Асанского, Азгирского и Суюндукского сельских округов, прилегающих к бывшему Азгирскому полигону:
1) детям-инвалидам в возрасте до восемнадцати лет;
2) инвалидам І, ІІ, ІІІ группы.
5-1. Утвердить социальную помощь (без учета семейных доходов) больным с различной формой туберкулеза, согласно списку лечебного учреждения, предоставляемых ежемесячно, на период амбулаторного лечения, в размере 10 месячных расчетных показателей.
Сноска. Решение дополнено пунктом 5-1 в соответствии с решением Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 13.07.2016 № 50-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 5-1 в редакции решения Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 02.11.2017 № 221-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию (Ш. Жалелов) районного маслихата по вопросам социальной сферы, молодежной политики, законодательства и права.
7. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции, вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2013 года.
Председатель внеочередной
ХХІV сессии районного маслихата
Б. Кенжебаев
Секретарь районного маслихата Р. Султанияев
Приложение 1 к решению районного маслихата от 11 декабря 2013 года № 258-V
Перечень категорий получателей, предельные размеры социальной помощи, сроки обращения за социальной помощью при наступлении трудной жизненной ситуации вследствие стихийного бедствия или пожара
1. Единовременная социальная помощь предоставляется без учета дохода, в размере в пределах 100 (сто) месячных расчетных показателей лицам (семьям), по следующим основаниям:
1) сиротство;
2) отсутствие родительского попечения;
3) безнадзорность несовершеннолетних, в том числе девиантное поведение;

4) үш жасқа дейінгі балалардың туғаннан бастапқы психофизикалық дамуы мүмкіндіктерінің шектелуі;
5) дене және (немесе) ақыл-ой мүмкіндіктеріне байланысты организм функцияларының тұрақты бұзылуы;
6) әлеуметтік мәні бар аурулардың және айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулардың салдарынан тыныс-тіршілігінің шектелуі;
7) жасының егде тартуына байланысты, ауруы және (немесе) мүгедектігі салдарынан өзіне-өзі күтім жасай алмауы;
8) әлеуметтік бейімсіздікке және әлеуметтік депривацияға әкеп соқтырған қатыгездік;
9) баспанасыздық (белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдар);
10) бас бостандығынан айыру орындарынан босау;
11) қылмыстық-атқару инспекциясы пробация қызметінің есебінде болу негіздері бойынша өмірлік қиын жағдайда деп танылуы мүмкін.
12) аз қамтылған отбасыларына;
13) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және оларға теңестірілген тұлғаларға;
14) І, ІІ, ІІІ топтағы мүгедектерге.
2. Табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан өмірлік қиын жағдай туындаған кезден бастап азаматтар алты ай ішінде әлеуметтік көмекке өтініш білдіруі мүмкін.
Аудандық мәслихаттың 2013 жылғы 11 желтоқсандағы № 258-V шешіміне 2-қосымша
Коммуналдық қызметтерге әлеуметтік көмек алушылардың санаттары мен мөлшерлері
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - Атырау облысы Құрманғазы аудандық мәслихатының 06.05.2021 № 46-VIІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Коммуналдық қызметтерге ай сайынғы әлеуметтік көмек келесідей санаттағы азаматтарға табысы есепке алынбай, көрсетілген мөлшерде берілсін:
1) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне - 15 000 теңге;
2) қайталап некеге отырмаған Ұлы Отан соғысында қаза тапқан жауынгерлердің зайыптарына (жұбайлары) - 15 000 теңге;
3) жаттығу жиындарына шақырылып, ұрыс қимылдары жүріп жатқан кезде Ауғанстанға жіберілген әскери міндеттілерге - 15 000 теңге;
4) Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдарға - 10 000 теңге;
5) Ауғанстандағы ұрыс қимылдары кезінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі, ауруға шалдығуы салдарынан қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) немесе қайтыс болған әскери қызметшілердің отбасыларына - 15 000 теңге;
6) 1986-1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы обьектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарларын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтарға тікелей қатысқан адамдарға - 15 000 теңге;

4) ограничение возможностей раннего психофизического развития детей от рождения до трех лет;
5) стойкие нарушения функций организма, обусловленные физическими и (или) умственными возможностями;
6) ограничение жизнедеятельности вследствие социально значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих;
7) неспособность к самообслуживанию в связи с преклонным возрастом, вследствие перенесенной болезни и (или) инвалидности;
8) жестокое обращение, приведшее к социальной дезадаптации и социальной депривации;
9) бездомность (лица без определенного места жительства);
10) освобождение из мест лишения свободы;
11) нахождение на учете службы пробации уголовно-исполнительной инспекции.
12) малообеспеченным семьям;
13) участники и инвалиды Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним;
14) инвалиды І, ІІ, ІІІ группы;
2. При наступлении трудной жизненной ситуации вследствие стихийного бедствия или пожара, граждане в течении шести месяцев могут обратиться за социальной помощью.
Приложение 2 к решению районного маслихата от 11 декабря 2013 года № 258-V
Перечень категорий получателей социальной помощи и размеры на коммунальные услуги
Сноска. Приложение 2 в редакции решения Курмангазинского районного маслихата Атырауской области от 06.05.2021 № 46-VІI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Ежемесячная социальная помощь на коммунальные услуги предоставляется следующим категориям граждан, без учета дохода в указанном размере:
1) Участникам и инвалидам Великой Отечественной войны - 15 000 теңге;
2) супругам (супругу) военнослужащих, погибших в годы Великой Отечественной войны - 15 000 тенге;
3) военнообязанным, призывавшиеся на учебные сборы и направлявшиеся в Афганистан в период ведения боевых действий - 15 000 тенге;
4) лицам, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны - 10 000 тенге;
5) семьям военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия - 15 000 тенге;
6) лицам, принимавшие участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986-1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшие непосредственно в ядерных испытаниях - 15 000 тенге;

7) 1988-1989 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарларын жоюға қатысушылар қатарындағы, қоныс аудару күні құрсақта болған балаларды қоса алғанда, оқшаулау және көшіру аймақтарынан Қазақстан Республикасына қоныс аударылған (өз еркімен кеткен) адамдарға - 15 000 теңге;
8) Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың, ядролық сынақтардың салдарынан мүгедек болған адамдар және мүгедектігі ата-анасының бірінің радиациялық сәуле алуымен генетикалық байланысты олардың балаларына - 15 000 теңге;
9) Тәжікстан-Ауғанстан учаскесінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының шекарасын қорғауды күшейту жөніндегі мемлекетаралық шарттар мен келісімдерге сәйкес міндеттерін орындаған Қазақстан Республикасының әскери қызметшілеріне - 15 000 теңге;
10) Ирактағы халықаралық бітімгершілік операцияға бітімгерлер ретінде қатысқан Қазақстан Республикасының әскери қызметшілеріне - 15 000 теңге;
11) Таулы Қарабахтағы этносаралық қақтығысты реттеуге қатысқан әскери қызметшілер, сондай-ақ бұрынғы КСР Одағы ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдарына - 15 000 теңге.

7) лицам из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской томной электростанции в 1988-1989 годах, эвакуированные (самостоятельно выехавшие) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, влючая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии - 15 000 тенге;
8) лицам, ставшие инвалидами вследствие катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, ядерных испытаний, и их дети, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей - 15 000 тенге;
9) военнослужащим Республики Казахстан, выполнявшие задачи согласно межгодударственным договорам и соглашениям по усилению охраны границы Содружества Независимых Государств на таджикско-афганском участке - 15 000 тенге;
10) военнослужащим Республики Казахстан, принимавшие участие в качестве миротворцев в международной миротворческой операции в Ираке - 15 000 тенге;
11) Военнослужащим, а также лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, принимавшие участие в урегулировании межэтнического конфликта в Нагорном Карабахе - 15 000 тенге.