Жоғары әскери оқу орындарына қабылдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2014 жылғы 17 наурыздағы № 109 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 2 сәуірде № 9292 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 14 шілдедегі № 410 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің 14.07.2015 № 410 бұйрығымен.
«Білім туралы» 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 26-бабының 12-тармағына, «Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы» 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағының 9) тармақшасына және «Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы» 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы 39-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жоғары әскери оқу орындарына қабылдау қағидалары бекітілсін.
2. «Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындарына қабылдау қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2012 жылғы 4 маусымдағы № 227 бұйрығының («Казахстанская правда» газетінде 2012 жылғы 18 шілдеде № 229-230 (27048-27049) болып жарияланған, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2012 жылғы 2 шілдеде № 7784 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Әскери білім және ғылым департаментінің бастығы:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жолдасын;
2) мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін ресми жариялау үшін бұқаралық ақпарат құралдарына және «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесіне жолдасын;
3) ресми жарияланғаннан кейін бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің веб-сайтына орналастырсын.
4. Бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің орынбасары Б.Ж. Әбдірайымға жүктелсін.
5. Бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                           Ә. Жақсыбеков
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Сәрінжіпов
2014 жылғы «___» _________
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2014 жылғы 17 наурыздағы
№ 109 бұйрығымен
бекітілген
Жоғары әскери оқу орындарына қабылдау қағидалары

Об утверждении Правил приема в высшие военные учебные заведения
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 17 марта 2014 года № 109. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 апреля 2014 года № 9292. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 14 июля 2015 года № 410
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 14.07.2015 № 410.
В соответствии с пунктом 12 статьи 26 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании», подпунктом 9) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 7 января 2005 года «Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан» и пункта 1 статьи 39 Закона Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года «О воинской службе и статусе военнослужащих», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила приема в высшие военные учебные заведения.
2. Признать утратившим силу приказ Министра обороны Республики Казахстан от 4 июня 2012 года № 227 «Об утверждении Правил приема в военные учебные заведения» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан от 2 июля 2012 года № 7784, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 18 июля 2012 года № 229-230 (27048-27049).
3. Начальнику Департамента военного образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан:
1) в установленном законодательством порядке направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации копию настоящего приказ направить в средства массовой информации и в информационно-правовую систему «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан» для официального опубликования;
3) после официального опубликования приказ разместить на веб-сайте Министерства обороны Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан Әбдірайым Б.Ж.
5. Приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Джаксыбеков
СОГЛАСОВАНО
Министр образования и науки
Республики Казахстан
______________ А.Саринжанов
"___" ________ 2014 года
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 17 марта 2014 года № 109
Правила
приема в высшие военные учебные заведения

1. Жалпы ережелер
1. Жоғары әскери оқу орындарына қабылдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) жоғары әскери білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын жоғары әскери оқу орындарына қабылдау тәртібін айқындайды.
2. Жоғары әскери оқу орындарына «Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы» Қазақстан Республикасы Занының 39-бабында көрсетілген адамдар түсуге құқығы бар.
3. Жергілікті әскери басқару органдары облыстардың және Астана, Алматы қалаларының білім беру басқармаларымен (бөлімдерімен) бірлесіп, әскери бөлімдер және мамандандырылған мектептер, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес бекітілген нысан бойынша мамандықтар тізбесі және қабылдау жоспары негізінде кәсіби бейімдеу жұмысын жүргізеді және:
1) Ұлттық бірыңғай тестілеуді (бұдан әрі – ҰБТ) немесе кешенді тестілеуді (бұдан әрі – КТ);
2) қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім) медициналық тексеруінің нәтижелері бойынша оқу істерін ресімдей отырып, оқуға түсетін адамдардың тізімдерін жасайды.
2. Жоғары әскери оқу орындарына қабылдау үшін
құжаттарды ұсыну тәртібі
4. Әскери қызметшілер қатарынан оқуға түсетін адамдар түсу жылы 1 маусымға дейін әскери атағын, тегін, атын және әкесінің атын, туған күнін, атқаратын лауазымын, білім деңгейін, әскери оқу орнының және ол бойынша оқуға ниет білдірген мамандықтың атауын көрсете отырып, командирдің (бастықтың) атына баянатпен өтініш жасайды.
Әскери бөлімнің командирі (бастығы) оқуға түсетін адамның баянаты негізінде оған оқу демалысы есебінен осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес құжаттар тізбесінде әскери қызметшілер үшін көрсетілген құжаттарды жинау және КТ-ны тапсыру мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
5. Әскери қызметте тұрмайтын азаматтар және тәрбиеленушілер қатарынан оқуға түсетін адамдар түсу жылы 25 шілдеге дейін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес құжаттар тізбесінде әскери қызметте тұрмаған азаматтар үшін көрсетілген құжаттарды тіркей отырып, тегін, атын және әкесінің атын, туған күнін, білім деңгейін, әскери оқу орнының және ол бойынша оқуға ниет білдірген мамандықтың атауын көрсете отырып, жергілікті әскери басқару органдарына немесе мамандандырылған мектептердің бастықтарына өтініш жасайды.
3. Жоғары әскери оқу орындарына қабылдау тәртібі
6. Жоғары әскери оқу орындарына қабылдауды қабылдау комиссиясы жүргізеді.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Әскери білім және ғылым департаменті (бұдан әрі – ӘБҒД) жыл сайын түсу жылы 20 маусымға дейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығымен қабылдау және апелляциялық комиссиялардың құрамдарын, олардың міндеттерін, қабылдау комиссиясының жұмыс жоспарын, сондай-ақ ҰБТ-дан және КТ-дан өту балын бекітеді.
Бұл ретте, болжамды өту балы туралы ақпарат жергілікті әскери басқару органдарына және мамандандырылған мектептерге түсу жылы 20 мамырға дейін жолданады.
Қабылдау комиссиясының төрағасы болып жоғары әскери оқу орнының бастығы немесе әскери оқу орындарына жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің құрылымдық бөлімшесінен өкіл тағайындалады.
Қабылдау комиссиясының құрамына: тәрбие және идеологиялық жұмыстар бөлімінің, кадрлар бөлімінің, заң бөлімінің (қызметінің) бастықтары (бастықтың орынбасарлары), медициналық басқарманың, кәсіби іріктеу тобының өкілдері, әскери психолог және ӘБҒД-ның шешімі бойынша басқа да лауазымды адамдар енгізіледі.
Жергілікті атқарушы органдармен келісу бойынша қабылдау комиссиясының құрамына мәслихаттардан, ардагерлер ұйымдарынан және басқа да мүдделі органдардан өкілдер енгізіледі.
Комиссия құрамы мүшелердің тақ санынан тұрады. Шешімдер комиссия мүшелерінің жалпы санынан дауыс көпшілігімен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.

1. Общие положения
1. Правила приема в высшие военные учебные заведения (далее - Правила) определяют порядок приема в высшие военные учебные заведения, реализующие профессиональные учебные программы высшего военного образования.
2. В высшие военные учебные заведения имеют право поступать лица указанные в статье 39 Закона Республики Казахстан «О воинской службе и статусе военнослужащих».
3. Местные органы военного управления совместно с управлениями (отделами) образования областей и городов Астана, Алматы, воинские части и специализированные школы на основании перечня специальности и плана набора по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, проводят профессионально-ориентационную работу и формируют списки поступающих с оформлением учебных дел по результатам:
1) единого национального тестирования (далее – ЕНТ) или комплексного тестирования (далее – КТ);
2) медицинского осмотра Управления (Отдела) по делам обороны.
2. Порядок представления документов для зачисления
в высшие военные учебные заведения
4. Поступающие из числа военнослужащих до 1 июня года поступления обращаются с рапортом на имя командира (начальника), с указанием воинского звания, фамилии, имени и отчества, даты рождения, занимаемой должности, уровня образования, наименования военного учебного заведения и специальности, по которой желают обучаться.
Командир (начальник) воинской части на основании рапорта поступающего обеспечивает ему возможность сбора документов, указанных в перечне документов для военнослужащих согласно приложению 2 к настоящим Правилам и сдачи КТ, за счет учебного отпуска.
5. Поступающие из числа граждан и воспитанников, не состоящие на воинской службе, до 25 июля года поступления обращаются в местные органы военного управления или к начальникам специализированных школ с заявлением, в которых указывают фамилию, имя и отчество, дату рождения, уровень образования, наименование высшего военного учебного заведения и специальности, по которой желают обучаться, с приобщением документов, указанных в перечне документов для граждан, не состоящих на воинской службе согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
3. Порядок зачисления
в высшие военные учебные заведения
6. Зачисление в высшие военные учебные заведения проводится приемной комиссией.
Департамент военного образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан (далее – ДВОН) ежегодно до 20 июня года поступления утверждает приказом Министра обороны Республики Казахстан составы приемной и апелляционной комиссий, их обязанности, план работы приемной комиссии, а также пороговый балл ЕНТ и КТ.
При этом, информация о возможном пороговом балле в местные органы военного управления и специализированные школы направляется до 20 мая года поступления.
Председателем приемной комиссии назначается начальник высшего военного учебного заведения или представитель от структурного подразделения Министерства обороны Республики Казахстан, курирующего военные учебные заведения.
В состав приемной комиссии включаются: начальники (заместители начальника) отдела воспитательной и идеологической работы, отдела кадров, юридического отдела (службы), представители медицинского управления, группы профессионального отбора, военный психолог и другие должностные лица по решению ДВОН.
По согласованию с местными исполнительными органами в состав приемной комиссии включаются представители от маслихатов, ветеранских организаций и других заинтересованных органов.
Состав комиссии состоит из нечетного количества членов. Решения принимаются большинством голосов от общего числа членов комиссии.
В случае равенства голосов, голос председателя комиссии является решающим.

7. Жоғары әскери оқу орындарына қабылдау түсу жылы 1 – 25 тамыз кезеңінде сертификат балдарын, сондай-ақ медициналық, дене бітімі, психикалық-физиологиялық көрсеткіштер бойынша деректерді ескере отырып, конкурстық негізде жүргізіледі.
Қабылдау комиссиясының отырыстары бекітілген жұмыс жоспарына сәйкес өткізіледі, хаттамаларды ресімдеумен сүйемелденеді.
8. Апелляциялық комиссия бірыңғай талаптарды сақтауды қамтамасыз ету, даулы мәселелерді шешу мақсатында құрылады және қабылдау комиссиясының жұмысы кезеңінде әрекет етеді.
Медициналық және психикалық-физиологиялық қорытындымен, дене дайындығының бағасымен келіспейтін оқуға түсетін адамдардан өтініштер нәтижелерді жариялағаннан кейін келесі күні сағат 13.00-ге дейін қабылданады.
Хаттамамен ресімделген апелляцияның мәнісі бойынша шешім өтініш келіп түскен сәттен бастап күнтізбелік бір күн ішінде шығарылады.
9. Қабылдау комиссиясының қорытынды отырысында оқуға түсетін адамға оқуға қабылдау немесе одан бас тарту туралы шешім жарияланады.
10. Қабылдау комиссиясының жұмысы аяқталғаннан кейін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқуға түскені немесе одан бас тартуы туралы адамдардың сауалнамалық деректерін көрсете отырып, шешім жасалады, олар 1 қыркүйекке дейін ӘБҒД-ға ұсынылады.
11. Егер шетел мемлекетінің жоғары әскери оқу орнына оқуға қабылдау шарттары осы Қағидаларда көрсетілген оқуға қабылдау шарттарынан ерекшеленсе, конкурстық іріктеу тараптардың халықаралық келісімдері және/немесе оқуға шақыру негізінде өткізіледі.
12. Қабылдаушы тарап конкурс бойынша өткен оқуға түскен адаммен әңгімелесу және/немесе қабылдаушы тараптың талаптарына сәйкестігіне емтихандар өткізеді. Әңгімелесу және/немесе емтихандар нәтижелері оқуға қабылдау кезінде шешуші болып табылады.
13. Жоғары әскери оқу орнының бастығы білім беру қызметтерін көрсетуге шарт, «Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру ережелерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы»» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 17 тамыздағы № 777 Қаулысымен бекітілген әскери қызмет өткеру туралы келісім-шарттың үлгі нысанын жасайды және оқуға түскен адамды жоғары әскери оқу орнының тізімдеріне қабылдау туралы бұйрық шығарады.
14. Шетел мемлекетінің жоғары әскери оқу орнына түскен адамдарға шетел мемлекеті жоғары әскери оқу орны бастығының қарамағына жіберу үшін негіздеме Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығы болып табылады, әскери қызмет өткеру туралы келісімшартты ӘБҒД бастығы жасасады.
Оқуға қабылдау туралы бұйрықты шетел мемлекеті жоғары әскери оқу орнының бастығы шығарады.

7. Зачисление в высшие военные учебные заведения проводится в период с 1 по 25 августа года поступления на конкурсной основе с учетом баллов сертификата, а также данных по медицинским, физическим, психофизиологическим показателям.
Заседания приемной комиссии проводятся в соответствии с утвержденным планом работы, сопровождаются оформлением протоколов.
8. Апелляционная комиссия создается в целях обеспечения соблюдения единых требований, разрешения спорных вопросов и действует на период работы приемной комиссии.
Заявления от поступающих, несогласных с медицинским и психофизиологическим заключением, оценкой физической подготовленности, принимаются до 13 часов следующего дня после объявления результатов.
Решение по существу апелляции, оформленное протоколом, выносится в течение одного календарного дня со дня поступления заявления.
9. На заключительном заседании приемной комиссии поступающему объявляется решение о зачислении на учебу или отказе.
10. По завершению работы приемной комиссии составляется решение приемной комиссии о зачислении на учебу или отказе, по специальностям с указанием анкетных данных поступивших по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, которые до 1 сентября представляются в ДВОН.
11. В случае, если условия зачисления в высшее военное учебное заведение зарубежного государства, отличаются от условий зачисления, указанных в настоящих Правилах, конкурсный отбор проводится на основании международных соглашений сторон и/или приглашения на обучение.
12. Принимающая сторона проводит с поступившим, прошедшим по конкурсу, собеседование и/или экзамены на соответствие требованиям принимающей стороны. Результаты собеседования и/или экзаменов являются решающими при зачислении.
13. Начальник высшего военного учебного заведения заключает договор на оказание образовательных услуг, контракт о прохождении воинской службы по типовой форме, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 августа 2006 года № 777 «О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 «Об утверждении Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан»» и издает приказ о зачислении поступившего в списки высшего военного учебного заведения.
14. Поступившим в высшее военное учебное заведение зарубежного государства основанием для направления в распоряжение начальника высшего военного учебного заведения зарубежного государства является приказ Министра обороны Республики Казахстан, контракт о прохождении воинской службы заключает начальник ДВОН.
Приказ о зачислении издает начальник высшего военного учебного заведения зарубежного государства.

15. Жоғары әскери оқу орнының кадрлар органы он жұмыс күні ішінде оқуға қабылдау туралы бұйрықтан үзінділерді жергілікті әскери басқару органдарына, әскери бөлімдерге және мамандандырылған мектептерге жолдайды.
Бұйрықтан үзінді оқуға қабылданған әскери қызметшілерді әскери бөлімдердің тізімдерінен алу үшін негіздеме болып табылады.
Жоғары әскери оқу орындарына
қабылдау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Келісілді                                       Бекітемін
ҚР Қорғаныс министрінің                          ҚР Қорғаныс министрі
орынбасары
20__ ж. «___» _______                           20__ ж. «___» _______
Мамандықтар тізбесі және қабылдау жоспары
Р/с
Жоғары әскери оқу орындарының/мамандықтың атауы
Қабылдау жоспары
ҰБТ-ны немесе КТ-ны таңдау бойынша пән
барлығы
оның ішінде
Қорғанысмині
шет елдері
1.
ЖИЫНЫ
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі
Әскери білім және ғылым департаментінің бастығы _____________________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
«___» __________ 20__ г.
Жоғары әскери оқу орындарына
қабылдау қағидаларына
2-қосымша
Құжаттар тізбесі
1. Әскери қызметшілер үшін:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) білімі туралы құжаттың көшірмесі;
3) КТ сертификатының көшірмесі (шет тілінен тест тапсыру туралы сертификаттың көшірмесі (қажет болған кезде);
4) көлемі 4,5х6 сантиметр алты фотосурет;
5) өмірбаян (терілген және өз қолымен жазылған);
6) командир (бастық) қол қойған әскери қызметі бойынша мінездеме;
7) қызметтік карточка;
8) нысанын, нөмірі мен күнін көрсете отырып, мемлекеттік құпияларға рұқсатнама туралы мәліметтер;
9) медициналық тексеру нәтижесі;
10) психиатриялық, наркологиялық, тері-венерологиялық және туберкулез диспансерлерінен, АҚТВ-ға анықтамалар;
11) неке қию (некені бұзу) туралы, балалардың тууы туралы куәліктің көшірмесі (бар болған кезде);
12) жеңілдіктерге, басымдықтарға құқық беретін құжаттардың көшірмелері (жалғыз немесе ата-анасының екеуі де баланы қамқорлыққа ала алмау фактісін растайтын, нотариус растаған құжаттардың көшірмелері (қайтыс болу туралы куәлік, ата-анасын ата-ана құқығынан айыру, олардың ата-ана құқықтарын шектеу, ата-аналарын хабарсыз кеткен, қабілетсіз (қабілеті шектеулі) деп тану (оларды қайтыс болды деп жариялау) туралы сот шешімі, ата-анасын іздеуді, баланы (балаларды) ата-анасынан тартып алуды, ата-аналарының ұзақ уақыт денсаулық сақтау ұйымдарында емделуде болғанын растайтын құжаттар, баланы тастап кету туралы акті немесе қамқорлыққа алуды растайтын құжаттар (тек жетім балалар және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар үшін).
Құжаттардың түпнұсқаларын, сондай-ақ әскери билетті оқуға түсетін адамдар қабылдау комиссиясына келгеннен кейін ұсынады.

15. Кадровый орган высшего военного учебного заведения в течение десяти рабочих дней направляет в местные органы военного управления, воинские части и специализированные школы выписки из приказа о зачислении.
Выписка из приказа является основанием для исключения из списков воинских частей военнослужащих, зачисленных на учебу.
Приложение 1
к Правилам приема в высшие
военные учебные заведения
Форма
Согласовано
Заместитель
Министра обороны РК
«___» ___________ 20__ г.
Утверждаю
Министр обороны РК
«___» __________ 20__ г.
Перечень специальностей и план набора
п/п
Наименование высших военных учебных заведении/специальности
План набора
Предмет по выбору ЕНТ
или КТ
всего
из них
МО РК
зарубежных стран
1.
ИТОГО
Начальник Департамента военного образования и науки
Министерства обороны Республики Казахстан
__________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
«___» __________ 20__ г.
Приложение 2
к Правилам приема в высшие
военные учебные заведения
Перечень документов
1. Для военнослужащих:
1) копия документа, удостоверяющего личность;
2) копия документа об образовании,
3) копия сертификата КТ (копия сертификата о сдаче теста по иностранному языку (при необходимости);
4) шесть фотографий размером 4,5х6 сантиметров;
5) автобиография (напечатанная и написанная собственноручно);
6) характеристика по воинской службе, подписанная командиром (начальником);
7) служебная карточка;
8) сведения о допуске к государственным секретам с указанием формы, номера и даты;
9) результат медицинского осмотра;
10) справки из психиатрического, наркологического, кожно-венерологического и туберкулезного диспансеров, на ВИЧ.
11) копия свидетельства о заключении брака (расторжении брака), о рождении детей (при наличии);
12) копии документов, дающих право на льготы, преимущества (копии документов, заверенные нотариусом, подтверждающие факт отсутствия попечения над ребенком единственного или обоих родителей (свидетельство о смерти, решение суда о лишении родителей родительских прав, ограничении их в родительских правах, признании родителей безвестно отсутствующими, недееспособными (ограничено дееспособными), объявлении их умершими), документы, подтверждающие розыск родителей, отобрание ребенка (детей) у родителей, нахождение родителей на длительном лечении в организациях здравоохранения, акт о подкидывании ребенка, либо документы, подтверждающие установление опеки, попечительства (только для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей).
Подлинники документов, а также военный билет предъявляются поступающими в приемную комиссию по прибытии.

2. Әскери қызметте тұрмаған азаматтар үшін:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) білімі туралы құжаттың көшірмесі,
3) ҰБТ немесе КТ сертификатының көшірмесі (шет тілінен тест тапсыру туралы сертификаттың көшірмесі (қажет болған кезде);
4) жұмыс немесе оқу орнынан мінездеме;
5) өмірбаян (терілген және өз қолымен жазылған);
6) нысанын, нөмірі мен күнін көрсете отырып, мемлекеттік құпияларға рұқсатнама туралы мәліметтер;
7) көлемі 4,5х6 сантиметр алты фотосурет;
8) қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) медициналық тексеру нәтижесі;
9) психиатриялық, наркологиялық, тері-венерологиялық және туберкулез диспансерлерінен, АҚТВ-ға анықтамалар;
10) неке қию (некені бұзу) туралы, балалардың тууы туралы куәліктің көшірмесі (бар болған кезде);
11) жеңілдіктерге, басымдықтарға құқық беретін құжаттардың көшірмелері (жалғыз немесе ата-анасының екеуі де баланы қамқорлыққа ала алмау фактісін растайтын, нотариус растаған құжаттардың көшірмелері (қайтыс болу туралы куәлік, ата-анасын ата-ана құқығынан айыру, олардың ата-ана құқықтарын шектеу, ата-аналарын хабарсыз кеткен, қабілетсіз (қабілеті шектеулі) деп тану (оларды қайтыс болды деп жариялау) туралы сот шешімі, ата-анасын іздеуді, баланы (балаларды) ата-анасынан тартып алуды, ата-аналарының ұзақ уақыт денсаулық сақтау ұйымдарында емделуде болғанын растайтын құжаттар, баланы тастап кету туралы акті немесе қамқорлыққа алуды растайтын құжаттар (тек жетім балалар және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар үшін).
Құжаттардың түпнұсқаларын, сондай-ақ әскери билетті немесе тіркеу куәлігін оқуға түсетін адамдар қабылдау комиссиясына келгеннен кейін ұсынады.
Жоғары әскери оқу орындарына
қабылдау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Мамандықтар бойынша оқуға қабылдау (бас тарту) туралы
қабылдау комиссиясының шешімі
__________________                          20 __ жылғы «___» _______
(толтыру орны)                                      (толтырылған күн)
Қабылдау комиссиясы өз отырысында мынадай шешім қабылдады:
Р/с №
Тегі
Аты
Әкесінің аты
Басым құқығы
Бірдей көрсеткіштер болған жағдайдағы басым құқығы
Денсаулық жағдайы бойынша жарамдылығы
Кәсіби жарамдылық тобы
Дене дайындығы
Аттестаттың орташа балы
ҰБТ немесе КТ нәтижелері
Қазақ (орыс) тілі
Қазақстан тарихы
Математика
4-ші пән+балдар
Жалпы балы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы
Туған күні, айы және жылы
Ұлты
Білімі
Оқу тілі
ҚІД/мекеме
Отбасы жағдайы
Дауыс беру нәтижелері
Комиссия шешімі
иә
қарсы
қалыс қалды
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Комиссия төрағасы:__________________
Комиссия мүшелері: _________________

2. Для граждан, не состоящих на воинской службе:
1) копия документа, удостоверяющего личность;
2) копия документа об образовании;
3) копия сертификата ЕНТ или КТ (копия сертификата о сдаче теста по иностранному языку (при необходимости);
4) характеристика с места работы или учебы;
5) автобиография (напечатанная и написанная собственноручно);
6) сведения о допуске к государственным секретам с указанием формы, номера и даты;
7) шесть фотографий размером 4,5х6 сантиметров;
8) результат медицинского осмотра Управления (Отдела) по делам обороны;
9) справки из психиатрического, наркологического, кожно-венерологического и туберкулезного диспансеров, на ВИЧ.
10) копия свидетельства о заключении брака (расторжении брака), о рождении детей (при наличии);
11) копии документов, дающих право на льготы, преимущества (копии документов, заверенные нотариусом, подтверждающие факт отсутствия попечения над ребенком единственного или обоих родителей (свидетельство о смерти, решение суда о лишении родителей родительских прав, ограничении их в родительских правах, признании родителей безвестно отсутствующими, недееспособными (ограничено дееспособными), объявлении их умершими), документы, подтверждающие розыск родителей, отобрание ребенка (детей) у родителей, нахождение родителей на длительном лечении в организациях здравоохранения, акт о подкидывании ребенка, либо документы, подтверждающие установление опеки, попечительства (только для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей).
Подлинники документов, а также военный билет или приписное свидетельство предъявляются поступающими в приемную комиссию по прибытию.
Приложение 3
к Правилам приема в высшие
военные учебные заведения
Форма
Решение приемной комиссии о зачислении
(отказе) на учебу по специальностям
__________________
(место заполнения)
«___» _______ 20 __ года
(дата заполнения)
Приемная комиссия на своем заседании приняла решение:
п/п
Фамилия
Имя
Отчество
Преимущественное право
Преимущественное право в случае одинаковых показателей
Пригодность по состоянию здоровья
Группа профпригодности
Физическая подготовленность
Средний балл аттестата
Результаты ЕНТ или КТ
Казахский (русский) язык
История Казахстана
Математика
4-й предмет +баллы
Общий балл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
продолжение таблицы
Число, месяц и год рождения
Национальность
Образование
Язык обучения
ДДО/учреждение
Семейное положение
Результаты голосования
Решение комиссии
за
против
воздержались
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Председатель комиссии:__________________
Члены комиссии: ________________________