Өңірлік электр желілік компанияларын қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілері персоналының нормативтік санын бекіту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2014 жылғы 3 наурыздағы № 49-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 04 сәуірде № 9296 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 18 наурыздағы № 222 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 18.03.2015 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-1-бабы 2)тармақшасына және 13-бабы 1-тармағының 5-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өңірлік электр желілік компанияларды қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілері персоналының нормативтік санының қағидалары бекітілсін.
2. «Табиғи монополиялар субъектілері персоналының нормативтік санын бекіту ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009 жылғы 5 ақпандағы № 29-НҚ бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркелімінде № 5568 тіркелген, «Ресми газетте» 2009 жылғы 27 маусымдағы № 26 (444) жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Стратегиялық жоспарлау, жиынтық талдау және халықаралық ынтымақтастық департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуді;
2) оны ресми бұқаралық ақпарат құралдарында заңнамада белгіленген тәртіппен жариялауды қамтамасыз етсін, кейін жарияланғаны туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Заң департаментіне ұсынсын;
3) осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті (С.П. Базарбаев) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) күнтізбелік он күн ішінде «Әділет» ақпараттық құқықтық жүйеге ресми жариялануы үшін қағаз және электронды жеткізгіштегі көшірмесін жолдасын;

Об утверждении Правил утверждения нормативной численности персонала субъектов естественных монополий, за исключением региональной электросетевой компании
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 3 марта 2014 года № 49-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 апреля 2014 года № 9296. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 222
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 18.03.2015 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) статьи 12-1 и подпунктом 5-1) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила утверждения нормативной численности персонала субъектов естественных монополий, за исключением региональной электросетевой компании.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 5 февраля 2009 года № 29-ОД «Об утверждении Правил утверждения нормативной численности персонала субъектов естественных монополий», (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5568, опубликованный в газете «Официальная газета» от 27 июня 2009 года № 26 (444)).
3. Департаменту стратегического планирования, сводного анализа и международного сотрудничества Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) обеспечить в установленном законодательством порядке его опубликование в официальных средствах массовой информации с последующим представлением в Юридический департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий сведений об опубликовании;
3) опубликование настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, после официального опубликования в средствах массовой информации.
4. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) в срок не превышающий десяти календарных дней направить копию в бумажном и электронном носителе для официального опубликования в Информационно-правовой системе «Әділет»;

2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары А.Ж. Дүйсебаевқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                          М. Оспанов
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрі
______________ Е. Досаев
2014 жылғы 5 наурыз
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды
реттеу агенттігі төрағасының
2014 жылғы 3 наурыздағы
№ 49-НҚ бұйрығымен
БЕКІТІЛГЕН
Өңірлік электр желілік компанияларды қоспағанда,
табиғи монополиялар субъектілері персоналының нормативтік
санын бекіту қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Өңірлік электр желілік компанияларды қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілері персоналының нормативтік санын бекіту қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидалар өңірлік электр желілік компанияларды қоспағанда, табиғи монополиялар субъектілері персоналының нормативтік санын бекітуге өтінімдерді ұсыну, қарау және оларды бекіту тәртібін анықтайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғым пайдаланылады:
өтінім - табиғи монополия субъектісінің уәкілетті органға табиғи монополия субъектісі персоналының нормативтік санын бекіту туралы ресми өтініші (арыз).
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы қолданыстағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
4. Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) шекті деңгейін және тарифтік сметаларды бекітуге өтінімді беру алдындағы Субъектінің нормативтік санды бекітуге өтінім беру жағдайларын қоспағанда, уәкілетті орган нормативтік санды үлгі нормативтік санның (еңбек нормалары) қолданыс мерзімінен аспайтын кезеңге бекітеді.
2. Нормативтік санды бекітуге арналған өтінімді ұсыну тәртібі
5. Табиғи монополия субъектісі (бұдан әрі - Субъект) уәкілетті органға реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қарау және бекіту кезінде қолданылатын персоналдың нормативтік санын (бұдан әрі - нормативтік сан) бекітуге арналған өтінімді осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес негіздеуші материалдарды қоса бере отырып, қағаз және электрондық жеткізгіштерде ұсынады.

2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Дуйсебаева А.Ж.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель                               М. Оспанов
«СОГЛАСОВАН»
Министр экономики и
бюджетного планирования
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
от 5 марта 2014 год
УТВЕРЖДЕНЫ
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан
по регулированию естественных монополий
от 3 марта 2014 года № 49-ОД
Правила утверждения нормативной численности персонала
субъектов естественных монополий, за исключением региональной
электросетевой компании
1. Общие положения
1. Настоящие Правила утверждения нормативной численности персонала субъектов естественных монополий, за исключением региональной электросетевой компании (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках».
2. Настоящие Правила определяют порядок представления, рассмотрения заявок на утверждение нормативной численности персонала субъектов естественных монополий, за исключением региональной электросетевой компании и их утверждение.
3. В настоящих Правилах используется следующее понятие:
заявка - официальное обращение (заявление) субъекта естественной монополии в уполномоченный орган об утверждении нормативной численности персонала субъекта естественной монополии.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках.
4. Нормативная численность утверждается уполномоченном органом на период, не превышающий срок действия типовых нормативов численности (норм труда), за исключением случаев подачи заявки Субъектом на утверждение нормативной численности, предшествующей подаче заявки на утверждение предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) Субъекта.
2. Порядок представления заявки на утверждение
нормативной численности
5. Субъект естественной монополии (далее - Субъект) представляет в уполномоченный орган заявку на утверждение нормативной численности персонала (далее - нормативная численность), применяемой при рассмотрении и утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы), на бумажном и электронном носителях с приложением обосновывающих материалов в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил.

6. Нормативтік санды бекітуге арналған өтінімге:
1) ұсынылатын материалдардың тізбесімен Субъектінің ресми бланкісіндегі ілеспе хат;
2) нормативтік санның есебін негіздейтін материалдар (нормативтік санды анықтауға қажетті есептер, реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетуге байланысты жабдықтың тізбесі және оның сипаттамалары);
3) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша, оның ішінде электронды түрде жасалған филиалдар, өкілдіктер және (немесе) Субъектінің құрылымдық бөлімшелері және персоналдың (өндірістік персоналдың, әкімшілік персоналдың, сондай-ақ шаруашылықтар мен өндірістерде қызмет көрсетумен айналысатын персоналдың) санаттары бойынша өткен жылғы, сондай-ақ ағымдағы кезең және өткен екі жыл ішінде қызметкерлердің нормативтік саны және өткен кезеңге бұрын бекітілген нормативтік саны деректерінің жиынтық кестесі;
4) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 19 шілдедегі № 166-ө бұйрығымен бекітілген Тиісті қызмет салаларының мемлекеттік органдарының еңбек жөніндегі үлгі нормалар мен нормативтерді бекіту, ауыстыру және қайта қарау ережесінде көзделген тәртіппен бекітілген және келісілген нормативтік сан есептерінің негізінде қабылданатын санның үлгі нормативтері;
5) «Мемлекеттік статистика туралы» 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 7) тармақшасына сәйкес бекітілген ағымдағы жыл және өткен екі жыл ішіндегі (1-т нысаны) еңбек жөніндегі есеп қоса беріледі. Жаңадан құрылған Субъектілер үшін - Субъектінің заңды тұлға ретінде құрылған сәтінен бастап жұмыс кезеңіндегі еңбек жөніндегі есебі.
7. Өтінімге қоса берілетін есептер және өтінімнің негіздеуші материалдары тігіледі, нөмірленеді, Субъект бірінші басшысының, не оны алмастыратын тұлғаның (бірінші басшының міндеттерін жүктеу туралы Субъектінің бұйрығы көшірмесіне қоса бере отырып) мөрімен және қолымен расталады.
8. Уәкілетті орган өтінімді алған күнінен бастап бес жұмыс күн ішінде ұсынылған материалдардың толықтығын тексереді және Субъектіге өтінімнің қарауға қабылданғаны туралы немесе оны қабылдаудан дәлелді бас тартылғаны туралы жазбаша нысанда хабарлайды. Субъектінің өтінімін қарауға қабылдаудан бас тарту үшін мыналар негіз болып табылады:
1) осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттарды және ақпараттарды ұсынбау немесе толық емес көлемде ұсыну;
2) осы Қағидалардың 7-тармағының талаптарын бұза отырып құжаттарды ұсыну.
9. Осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша Субъектінің өтінімін қарауға қабылдаудан бас тартылған жағдайда, Субъект өтініммен уәкілетті органға қайта өтініш жасайды.

6. К заявке на утверждение нормативной численности прилагаются:
1) сопроводительное письмо с перечнем представляемых материалов на официальном бланке Субъекта;
2) материалы, обосновывающие расчет нормативной численности (необходимые расчеты для определения нормативной численности, перечень оборудования, связанных с оказанием регулируемых услуг и его характеристики);
3) сводная таблица данных нормативной численности и ранее утвержденной нормативной численности персонала за прошедший период, а также сложившейся фактической численности работников за текущий период и предыдущие два года по филиалам, представительствам и (или) структурным подразделениям Субъекта и категориям персонала (производственного персонала, административного персонала, а также персонала, занятого в обслуживающих хозяйствах и производствах), составленная по форме согласно приложению к настоящим Правилам, в том числе в электронном виде;
4) типовые нормативы численности принимаемые в основу расчетов нормативной численности, утвержденные и согласованные в порядке, предусмотренном Правилами утверждения, замены и пересмотра типовых норм и нормативов по труду государственными органами соответствующих сфер деятельности, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июля 2007 года № 166-п;
5) отчет по труду за текущий год и предшествующие два года (форма 1-т), утвержденный согласно подпункту 7) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О государственной статистике». Для вновь созданных Субъектов - отчет по труду за период работы, с момента образования Субъекта, как юридического лица.
7. Прилагаемые к заявке расчеты и обосновывающие материалы заявки прошиваются, пронумеровываются, заверяются печатью и подписью первого руководителя Субъекта, либо лицом его замещающим (с приложением копии приказа Субъекта о возложении обязанностей первого руководителя).
8. Уполномоченный орган в течении пяти рабочих дней со дня получения заявки проверяет полноту представленных материалов и в письменной форме уведомляет Субъекта о принятии заявки к рассмотрению либо о мотивированном отказе в ее принятии. Основаниями для отказа в принятии заявки Субъекта к рассмотрению являются:
1) непредставление или представление не в полном объеме документов и информации, указанных в пункте 6 настоящих Правил;
2) представление документов с нарушением требований пункта 7 настоящих Правил.
9. В случае отказа в принятии заявки Субъекта к рассмотрению по основаниям, указанным в пункте 9 настоящих Правил, Субъект обращается в уполномоченный орган с повторной заявкой.

3. Өтінімді қарау және нормативтік санды бекіту тәртібі
10. Өтінімді уәкілетті орган күнтізбелік отыз күн ішінде қарайды. Өтінімді қарау мерзімі уәкілетті органға өтінім түскен күнінен бастап есептеледі.
11. Уәкілетті орган персоналдың нормативтік санын ұсынылатын немесе қолданыстағы деңгейін Субъект ұсынған есептердің нормативтік саны есебін негіздейтін сан мен материалдардың үлгі нормативтерін талдау негізінде түзетулер жасайды.
12. Субъектінің нормативтік санын бекіту туралы уәкілетті органның шешімі уәкілетті органның бұйрығымен ресімделеді.
Өңірлік электр желілік
компанияларды қоспағанда,
табиғи монополиялар субъектілері
персоналының нормативтік санын
бекіту қағидасына қосымша
Нысан
Ағымдағы және өткен кезеідерге арналған нормативтік және нақты
санның жиынтық кестесі
Нормативтк саны
Реттеліп көрсетілетін қызметтер түрі
Өндірістік персонал
Әкімшілік персонал
Өндірістерде және шаруашылықтарда қызмет көрсетумен айналысатын персонал
1
2
3
4
Бұрын бекітілген нормативтік сан
Өткен кезеңге
Өндірістік персонал
Әкімшілік персонал
Өндірістерде және шаруашылықтарда қызмет көрсетумен айналысатын персонал
5
6
7
Нақты саны
Ағымдағы жылға
Өндірістік персонал
Әкімшілік персонал
Өндірістерде және шаруашылықтарда қызмет көрсетумен айналысатын персонал
8
9
10
Нақты саны
Алдағы 2 жылға
Өндірістік персонал
Әкімшілік персонал
Өндірістерде және шаруашылықтарда қызмет көрсетумен айналысатын персонал
Өндірістік персонал
Әкімшілік персонал
Өндірістерде және шаруашылықтарда қызмет көрсетумен айналысатын персонал
11
12
13
14
15
16

3. Порядок рассмотрения заявки и утверждения
нормативной численности
10. Заявка рассматривается уполномоченным органом в течение тридцати календарных дней. Срок рассмотрения заявки исчисляется со дня поступления заявки в уполномоченный орган.
11. Уполномоченный орган проводит корректировку предлагаемого или действующего уровня нормативной численности персонала на основе анализа представленных Субъектом расчетов, типовых нормативов численности и материалов, обосновывающих расчет нормативной численности.
12. Решение уполномоченного органа об утверждении нормативной численности Субъекта оформляется приказом уполномоченного органа.
Приложение
к Правилам утверждения
нормативной численности
персонала субъектов
естественных монополий,
за исключением региональной
электросетевой компании
Форма
Сводная таблица нормативной и фактической
численности за текущий и прошедшие периоды
Нормативная численность
Вид регулируемых
услуг
Производственный
персонал
Административный
персонал
Персонал, занятый
в обслуживающих
производствах и
хозяйствах
1
2
3
4
Ранее утвержденная нормативная численность
За прошедший период
Производственный
персонал
Административный
персонал
Персонал, занятый
в обслуживающих производствах
и хозяйствах
5
6
7
Фактическая численность
За текущий период
Производственный
персонал
Административный
персонал
Персонал, занятый в обслуживающих
производствах и хозяйствах
8
9
10
Фактическая численность
За предыдущие 2 года
Производственный
персонал
Административный
персонал
Персонал,
занятый
в обслуживающих
производствах и
хозяйствах
Производственный
персонал
Административный
персонал
Персонал,
занятый
в обслуживающих
производствах
и хозяйствах
11
12
13
14
15
16