Тауардың шығу тегін растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары - Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2014 жылғы 8 шілдедегі № 257 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 1 тамызда № 9665 тіркелді.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 8) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған тауардың шығу тегін растайтын құжаттардың тізбесі бекітілсін.
2. "Тауардың шығу тегін растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрі міндетін атқарушының 2011 жылғы 2 желтоқсандағы № 441 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 7372 болып енгізілді, "Егемен Қазақстан" газетінің 2012 жылғы 18 ақпандағы № 64 (27136) нөмірінде жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте (Б.Б. Қанешев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жарналауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар бірінші вице-министрі А.П. Рауға жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтүзбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Индустрия және жаңа технологиялар
министрі
Ә. Исекешев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Индустрия және жаңа
технологиялар министрінің
2014 жылғы 8 шілдедегі
№ 257 бұйрығымен
бекітілген
Тауардың шығу тегін растайтын құжаттардың тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 09.04.2020 № 72-НҚ бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

Об утверждении перечня документов, подтверждающих происхождение товара
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 8 июля 2014 года № 257. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2014 года № 9665.
В соответствии с подпунктом 8) статьи 14 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2013 года "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 09.04.2020 № 72-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемый перечень документов, подтверждающих происхождение товара.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 2 декабря 2011 года № 441 "Об утверждении перечня документов, подтверждающих происхождение товара" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7372, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 18 февраля 2012 года № 51 (26870).
3. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Канешев Б.Б.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Рау А.П.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан – Министр
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
А. Исекешев
Утвержден
приказом Заместителя Премьер-
Министра Республики Казахстан –
Министра индустрии и новых
технологий Республики Казахстан
от 8 июля 2014 года № 257
Перечень документов, подтверждающих происхождение товара
Сноска. Перечень в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 09.04.2020 № 72-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра торговли и интеграции РК от 14.01.2022 № 23-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Өтініш берушінің мәртебесiн растайтын құжаттар:
1) жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесі - жеке тұлғалар үшін;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың (куәліктің) көшірмесі – заңды тұлғалар үшін;
3) жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің көшірмесі немесе жеке кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі – жеке кәсіпкерлер үшін;
4) шаруа (фермер) қожалығын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі немесе жеке кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі – шаруа немесе фермер қожалықтары үшін.
1-1. Сыртқы сауда келісімшартының (шарттың), шот-фактураның немесе шот-проформаның немесе тауардың қаржылық және (немесе) сандық параметрлерін көрсететін өзге құжаттың көшірмесі (жүк сол бір жүк жөнелтушіден екінші сол бір жүк алушыға баратын ұзақ мерзімді сыртқы сауда шарттарын/мәмілелерін жүзеге асыру кезінде, егер бұл бір жақты тәртіппен белгіленген (әкелу) елі (одағы) қолданыстағы (ратификацияланған) халықаралық келісімдердің/шарттардың және (немесе) шығарған елді айқындау қағидаларының (шығарған елді айқындау өлшемшарттарының) талаптарына қайшы келмесе, шот-фактура немесе шот-проформа талап етілмейді).
Тауарды көрмелерге (жәрмеңкелерге) шығарғанда, сериялық өнімнің шығу тегі туралы сертификат рәсімдеу жағдайда, сондай-ақ, егер тауар Қазақстан Республикасының аумағынан әкеткеннен кейін іске асырылған жағдайда, егер бұл бір жақты тәртіппен белгіленген әкелу елі (одағы) қолданыстағы (ратификацияланған) халықаралық келісімдердің/шарттардың және (немесе) шығарған елді айқындау қағидаларының (шығарған елді айқындау өлшемшарттарының) талаптарына қайшы келмесе, осы Тізбенің 1-1-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсыну талап етілмейді.
Ескерту. Тізбе 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 14.01.2022 № 23-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-2. Егер тауар толығымен Қазақстан Республикасында шығарылған жағдайда, тауардың толығымен Қазақстан Республикасында шығарылғаны туралы растайтын құжаттардың көшiрмесi:
1) егер өтініш беруші осы тармақтың 2), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20) және 22) тармақшаларында көрсетілген тауарды өндіруші болып табылмаса, онда өтініш берушіге тауарға меншік құқығының өндірушіден өтуін растайтын құжаттардың көшірмелері (тауар өндірушіден өтініш берушіге меншік құқығының өтуін растайтын шарт немесе шот-фактура немесе жүкқұжат немесе өзге құжат) ұсынылады;

1. Документы, подтверждающие статус заявителя:
1) копия документа, удостоверяющего личность - для физических лиц;
2) копия справки (свидетельства) о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица - для юридических лиц;
3) копия свидетельства о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя или копия уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя - для индивидуальных предпринимателей;
4) копия свидетельства о государственной регистрации крестьянского (фермерского) хозяйства или копия уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя - для крестьянских или фермерских хозяйств.
1-1. Копия внешнеторгового контракта (договора), счет-фактуры или счет-проформы, или иного документа, отражающего финансовые и (или) количественные параметры товара (при осуществлении долгосрочных внешнеторговых договоров/сделок, когда груз идет от одного и того же грузоотправителя одному и тому же грузополучателю, предоставление счет-фактуры или счет-проформы не требуется, если это не противоречит требованиям действующих (ратифицированных) международных соглашений или договоров и (или) правил определения страны происхождения (критериев определения страны происхождения), установленных в одностороннем порядке страной (союзом) ввоза).
В случаях вывоза товара на выставки (ярмарки), оформления сертификата о происхождении серийной продукции, а также в случае если товар реализуется после вывоза с территории Республики Казахстан, предоставление документов, указанных в пункте 1-1 настоящего Перечня, не требуется, если это не противоречит требованиям действующих (ратифицированных) международных соглашений или договоров и (или) правил определения страны происхождения (критериев определения страны происхождения), установленных в одностороннем порядке страной (союзом) ввоза.
Сноска. Перечень дополнен пунктом 1-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра торговли и интеграции РК от 14.01.2022 № 23-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-2. В случае если товар полностью произведен в Республике Казахстан, копия документов, подтверждающих, что товар полностью произведен в Республике Казахстан:
1) если заявитель не является производителем товара, указанного в подпунктах 2), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20) и 22) настоящего пункта, то предъявляются копии документов, подтверждающих переход права собственности на товар от производителя заявителю (договор или счета-фактура, или накладная или иной документ, подтверждающий переход права собственности от производителя товара заявителю);

2) Қазақстан Республикасының жер қойнауынан, не аумақтық теңізде (Қазақстан Республикасының өзге су қоймасында) немесе түбінде өндірілген пайдалы қазбаларға, минералдық өнімдерге, жер ресурстарына арналған лицензияның немесе жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың немесе жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты тіркеу туралы актінің немесе сенімгерлік басқару шарттың көшірмелері ұсынылады (көрсетілген құжаттарды жылына 1 рет ұсынады);
3) өсімдік тектес ауыл шаруашылығы тауарларына, оның ішінде көкөністер мен жемістерге өсімдік тектес ауыл шаруашылығы тауарларына, оның ішінде көкөністер мен жемістерге жүкқұжаттың немесе астық қолхатының көшірмесі немесе астық қолхаты бойынша үзінді немесе тауарға меншік құқығының өтініш берушіге өтуін растайтын өзге де құжат, сондай-ақ өтініш берушіден өнімді жинау орны туралы анықтама ұсынылады;
4) жабайы өсетін өсімдіктерге және осындай өсімдіктерді және олардың бөліктерін кесу, жинау немесе дайындау заңдылығын куәландыратын құжаттардың көшірмелері ұсынылады;
5) тірі жануарлардың барлық түрлеріне (ауыл шаруашылығы, үй, жабайы, хайуанаттар бағы, теңіз, кәсіпшілік мамық, цирктік, зертханалық және басқалар); тірі құстардың барлық түрлері (үй, жабайы, сәндік); тірі аралар, тарқатуға жарамды жібек құртының пілләлары; тірі сәндік жәндіктер, қосмекенділер, бауырымен жорғалаушылар және рептилиялар; тірі балық (оның ішінде сәндік), тірі бақалар, шаяндар, теңіз омыртқасыздары және басқа гидробионттар, ұстау мен өсіруге арналған шарап ұлулары; ұрықтандырылған уылдырық, эмбриондар, зиготалар, жануарлар ұрығы; инкубациялық жұмыртқа; балықтарға арналған тірі азыққа (оның ішінде, гамарус, артемия салина) ауланған жері туралы анықтаманың немесе өндіріс объектісіне (жануарлар мен құстарды өсіру) есептік нөмір беру туралы растаудың немесе экспортқа рұқсаттың немесе ветеринариялық сертификаттың/анықтаманың көшірмесі ұсынылады;
6) ауыл шаруашылығы малдарынан алынған бүтіндей, жартылай, төрттен бір бөліктегі, бөліктегі етке, ауыл шаруашылығы құстарының етіне, сондай-ақ ауыл шаруашылығы малдары мен құстарының сойылған субөнімдеріне, қыртыс, қақталмаған және ерітілген майларға өндіріс объектісіне (сою цехына) есептік нөмір берілгені туралы растаудың, тірі жануарлар мен құстарға (союға (союға) ұшыраған ветеринариялық анықтаманың немесе өндіріс объектісіне (жануарлар мен құстарды өсіру) есептік нөмір берілгені туралы растаудың немесе ауыл шаруашылығы малдарынан алынған, экпортқа рұқсаттың (болған жағдайда) немесе ветеринариялық сертификаттың/анықтаманың көшірмесі ұсынылады;

2) на полезные ископаемые, минеральные продукты, земельные ресурсы, добытые из недр Республики Казахстан, либо в территориальном море (ином водоеме Республики Казахстан) или дна предоставляется копии лицензии на добычу или акта о регистрации контракта на недропользование или контракта на недропользование или договора доверительного управления (допускается представление указанных документов 1 раз в год);
3) на сельскохозяйственные товары растительного происхождения, в том числе овощи и фрукты, предоставляется копия накладной или зерновой расписки, или выписка по зерновой расписке или иной документ подтверждающий переход права собственности на товар заявителю, а также справка о месте сбора продукции от заявителя;
4) на дикорастущие растения и их части предоставляются копии документов, удостоверяющих законность вырубки, сбора или заготовки таких растений и их частей;
5) на все виды живых животных (сельскохозяйственные, домашние, дикие, зоопарковые, морские, промысловые пушные, цирковые, лабораторные и другие); все виды живых птиц (домашние, дикие, декоративные); живых пчел, коконы шелкопряда, пригодных для разматывания; живых декоративных насекомых, земноводных, пресмыкающиеся и рептилии; живую рыбу (в том числе декоративные), живых лягушек, раков, морских беспозвоночных и других гидробионатов, винных улиток для содержания и разведения; оплодотворенную икру, эмбрионы, зиготы, сперму животных; инкубационное яйцо; живые корма для рыб (в том числе, гамарус, артемия салина) предоставляется копия справки о происхождении вылова или подтверждения о присвоении учетного номера объекту производства (выращивание животных и птиц) или разрешения на экспорт или ветеринарного сертификата или справки;
6) на мясо в тушах, полутушах, четвертинах, блоках, полученное от сельскохозяйственных животных, мясо сельскохозяйственной птицы, а также субпродукты убоя сельскохозяйственных животных и птиц, шпик, жиры нетопленые и топленые предоставляются копии подтверждения о присвоении учетного номера объекту производства (убойного цеха), ветеринарной справки на живых животных и птиц (которые подверглись убою (забою) или подтверждения о присвоении учетного номера объекту производства (выращивание животных и птиц) или разрешения на экспорт или ветеринарного сертификата или справки;

7) жас, тоңазытылған, мұздатылған балыққа, теңіз жануарларының, су организмдерінің, оның ішінде ұлулардың, шаян тәрізділердің, басқа да су омыртқасыздарының етіне балық аулаудың шығу тегі туралы анықтаманың немесе экспортқа рұқсаттың немесе ветеринариялық сертификаттың/анықтаманың көшірмелері ұсынылады. Егер Тізбенің осы тармақшасында көрсетілген тауарды аулау/қайта өңдеу жүргізілетін кемені Қазақстан Республикасының резиденті жалға алса (жалға алса), онда осындай фактіні растайтын құжаттардың көшірмелері ұсынылады;
8) жабайы жануарлар мен құстардан алынған бүтіндей, жартылай, төрттен бір бөліктегі, бөліктегі етке, сондай-ақ жабайы жануарлар мен құстардың сойылған субөнімдеріне, қақталмаған және ерітілген майларға ветеринариялық сертификаттың көшірмесі немесе экспортқа рұқсаттың көшірмесі ұсынылады;
9) ара балына; тауарлық құс жұмыртқасына; тері және мамық жүнді шикізатқа, эндокринді шикізатқа; ішек шикізатына; тағамдық емес субөнімдерне; өңделмеген мүйіз тұяқты шикізатқа, оның ішінде сүйектерге; шашқа (қыл, жүн, мамық, қауырсын, қыл-қыбыр, түлеген терілер), тері шикізатының шеліне және кесінділеріне, өт, балауыз, ара желімі, мерва, аналық сүт, ара уы, жылан уы, аңшылық олжа, қиға (құстың қиы) ветеринариялық сертификаттың/анықтаманың көшірмесі немесе экспортқа рұқсаттың көшірмесі ұсынылады;
10) бұрын пайдалануда болған және Қазақстан Республикасының аумағында жиналған заңды тұлғалардың түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарына лицензияның (рұқсаттың) немесе түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және өткізу жөніндегі қызметтің басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі және түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтары пайда болғаны және орны туралы анықтама ұсынылады;
11) қайта өңдеу жөніндегі өндірістік немесе өзге де операциялар нәтижесінде алынған қалдықтарға (қайталама шикізатқа), оның ішінде түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарына қалдықтарды/сынықтарды есептен шығару (пайда болу) актісінің (анықтамасының) көшірмесі немесе негізгі құралдарды істен шығаруға (есептен шығаруға) арналған актінің көшірмесі немесе негізгі құралдарды бөлшектеу және демонтаждау кезінде алынған қорларды кіріске алу туралы актінің көшірмесі ұсынылады (осы құжаттарды түсті және қара металдардың қалдықтары мен сынықтарын өңдеуге байланысты қызмет түрін жүзеге асырмайтын өтініш беруші ғана береді);
12) суға су объектілерін пайдаланудың заңдылығын растайтын құжаттардың көшірмелері немесе сумен жабдықтау немесе суды тартуға шарттың көшірмесі ұсынылады;

7) на рыбу свежую, охлажденную, мороженую, мясо морских животных, водных организмов, в том числе моллюсков, ракообразных, других водных беспозвоночных предоставляются копии справки о происхождении вылова или разрешения на экспорт или ветеринарного сертификата или справки. Если судно, которым производится вылов или переработка товара, указанного в настоящем подпункте Перечня, арендовано (зафрахтовано) резидентом Республики Казахстан, то предоставляются копии документов, подтверждающих такой факт;
8) на мясо в тушах, полутушах, четвертинах, блоках, полученное от диких животных и птиц, а также субпродукты убоя диких животных и птиц, жиры нетопленые и топленые предоставляется копия ветеринарного сертификата или копия разрешения на экспорт;
9) на мед пчелиный; яйцо птиц товарное; кожевенное и пушномеховое сырье, эндокринное сырье; кишечное сырье; субпродукты непищевые; рогокопытное сырье невыделанное, в том числе кости; волос (щетина, шерсть, пух, перо, очесы, линька), мездра и обрезки кожевенного сырья, желчь, воск, прополис, мерва, маточное молоко, яд пчелиный, яд змеиный, охотничьи трофеи, навоз (птичий помет) предоставляется копия ветеринарного сертификата или справки или копия разрешения на экспорт;
10) на лом и отходы цветных и черных металлов, бывшие в употреблении изделия и собранные на территории Республики Казахстан, предоставляется копия лицензии (разрешения) или уведомления о начале деятельности по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации юридическими лицами лома и отходов цветных и черных металлов, и справка об образовании и месте сбора лома и отходов цветных и черных металлов;
11) на отходы (вторичное сырье), в том числе лом и отходы цветных и черных металлов, полученные в результате производственных или иных операций по переработке, предоставляется копия акта (справки) списания (образования) отходов/лома или копия акта на выбытие (списание) основных средств или копия акта об оприходовании запасов, полученных при разборке и демонтаже основных средств (данные документы предоставляются исключительно заявителем, не осуществляющим вид деятельности, связанный с переработкой отходов и лома цветных и черных металлов);
12) на воду предоставляются копии документов, подтверждающие законность пользования водными объектами или копия договора на водоснабжение или водоотведение;

13) осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген шикізат пен материалдардан ғана өндірілген тауарларға өндіруге арналған лицензияның немесе жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың немесе сенімгерлік басқару шартының көшірмесі (жылына 1 рет беріледі), технологиялық процестің қысқаша сипаттамасының көшірмесі ұсынылады;
14) осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген шикізат пен материалдардан ғана өндірілген тауарларға жүкқұжаттың немесе астық қолхатының көшірмелері немесе астық қолхаты бойынша үзінді немесе өтініш берушіге тауарға меншік құқығының өтуін растайтын өзге де құжат, өнімді жинау орны туралы анықтама, технологиялық процестің қысқаша сипаттамасының көшірмесі ұсынылады;
15) осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген шикізат пен материалдардан ғана өндірілген тауарларға осындай өсімдіктерді және олардың бөліктерін кесу, жинау немесе дайындау заңдылығын куәландыратын құжаттардың көшірмелері, технологиялық процестің қысқаша сипаттамасының көшірмесі ұсынылады;
16) осы тармақтың 5), 6), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген шикізат пен материалдардан ғана өндірілген тауарларға ветеринариялық анықтаманың көшірмесі, технологиялық процестің қысқаша сипаттамасының көшірмесі, тауар өндірушіге өндіріс объектісіне есептік нөмір берілгені туралы растау ұсынылады;
17) осы тармақтың 7) тармақшасында көрсетілген шикізаттар мен материалдардан ғана өндірілген тауарларға ветеринариялық анықтаманың немесе аулаудың шығу тегі туралы анықтаманың көшірмелері, технологиялық процестің қысқаша сипаттамасының көшірмесі және өндіріс объектісіне тауарды өндірушіге есептік нөмір беру туралы растау беріледі;
18) түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарынан ғана өндірілген тауарларға қалдықтарды/сынықтарды есептен шығару (пайда болу) актісінің (анықтамасының) көшірмесі немесе негізгі құралдардың істен шығуына (есептен шығаруға) арналған актінің көшірмесі немесе негізгі құралдарды бөлшектеу және бөлшектеу кезінде алынған қорларды кіріске алу туралы актінің көшірмесі, технологиялық процестің қысқаша сипаттамасының көшірмесі ұсынылады;
19) түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарынан басқа қалдықтардан (қайталама шикізаттан) ғана өндірілген тауарларға қалдықтардың пайда болуы туралы анықтаманың көшірмесі немесе негізгі құралдардың істен шығуына (есептен шығаруға) арналған актінің көшірмесі немесе негізгі құралдарды бөлшектеу және бөлшектеу кезінде алынған қорларды кіріске алу туралы актінің көшірмесі, технологиялық процестің қысқаша сипаттамасының көшірмесі ұсынылады;

13) на товары, произведенные исключительно из сырья и материалов, указанных в подпункте 2) настоящего пункта, предоставляется копия лицензии на добычу или контракта на недропользование или договор доверительного управления (предоставляются 1 раз в год), копия краткого описания технологического процесса;
14) на товары, произведенные исключительно из сырья и материалов, указанных в подпункте 3) настоящего пункта, предоставляются копии накладной или зерновой расписки, или выписка по зерновой расписке или иной документ подтверждающий переход права собственности на товар заявителю, справка о месте сбора продукции, копия краткого описания технологического процесса;
15) на товары, произведенные исключительно из сырья и материалов, указанных в подпункте 4) настоящего пункта, предоставляются копии документов, удостоверяющих законность вырубки, сбора или заготовки таких растений и их частей, копия краткого описания технологического процесса;
16) на товары, произведенные исключительно из сырья и материалов, указанных в подпунктах 5), 6), 8) и 9) настоящего пункта, предоставляется копия ветеринарной справки, копии краткого описания технологического процесса, подтверждения о присвоении учетного номера объекту производства производителю товара;
17) на товары, произведенные исключительно из сырья и материалов, указанных в подпункте 7) настоящего пункта, предоставляются копии ветеринарной справки или справки о происхождении вылова, копия краткого описания технологического процесса и подтверждение о присвоении учетного номера объекту производства производителю товара;
18) на товары, произведенные исключительно из лома и отходов цветных и черных металлов, предоставляется копия акта (справки) списания (образования) отходов или лома или копия акта на выбытие (списание) основных средств или копия акта об оприходовании запасов, полученных при разборке и демонтаже основных средств, копия краткого описания технологического процесса;
19) на товары, произведенные исключительно из отходов (вторичного сырья) кроме лома и отходов цветных и черных металлов, предоставляются копия справки образования отходов или копия акта на выбытие (списание) основных средств или копия акта об оприходовании запасов, полученных при разборке и демонтаже основных средств, копия краткого описания технологического процесса;

20) осы тармақтың 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11) және 12) тармақшаларында көрсетілген шикізат пен материалдардан ғана өндірілген тауарларға осы тармақтарда көрсетілген құжаттар, сондай-ақ технологиялық процестің қысқаша сипаттамасының көшірмесі ұсынылады;
21) тек қана атмосфералық ауадан өндірілген тауарларға технологиялық процестің қысқаша сипаттамасының көшірмесі ұсынылады;
22) электр, жылу және өзге де энергия түрлеріне технологиялық процестің қысқаша сипаттамасының көшірмесі ұсынылады.
Сериялық өнімнің шығу тегі туралы сертификатты алу үшін осы тармақтың 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген ветеринариялық сертификатты ұсыну талап етілмейді.
Ескерту. Тізбе 1-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 14.01.2022 № 23-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. 10.07.2021 дейін қолданыста болды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 04.11.2020 № 247-НҚ бұйрығымен.
3. 10.07.2021 дейін қолданыста болды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 04.11.2020 № 247-НҚ бұйрығымен.
4. Егер тауар Қазақстан Республикасында тауарды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарын ескере отырып өндірілген жағдайда, тауарды жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарын айқындау үшін мынадай құжаттар ұсынылады:
1) егер өтініш беруші мәлімделген тауарды өндіруші болып табылмаса, онда тауарға меншік құқығының өндірушіден өтініш берушіге өтуін растайтын құжаттардың көшірмелері (шарт және (немесе) шот-фактура және (немесе) жүкқұжат және (немесе) тауар өндірушіден өтініш берушіге меншік құқығының өтуін растайтын өзге де құжат) ұсынылады);
2) тауар өндірісінде пайдаланылатын шикізат пен материалдарға меншік құқығының өтуін растайтын шарттың және (немесе) шот-фактураның және (немесе) өзге де құжаттың көшірмесі;
3) тауарды өндірудің технологиялық процесін қысқаша сипаттаудың көшірмесі;
4) шетелде шығарылған шикiзат пен құрауыштар құнын анықтай отырып, франко-зауыт бағасы бойынша тауар құнының шығын калькуляциясы.
4-1. 10.07.2021 дейін қолданыста болды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 04.11.2020 № 247-НҚ бұйрығымен.
4-2. Сериялық өнімнің шығу тегі туралы сертификат алу үшін өтініш беруші қосымша ұсынады:
1) өтінім берілгенге дейін кемінде 12 (он екі) ай мерзімде тауардың немесе онымен біртекті тауардың өндірісін растайтын "СТ-1" немесе "СТ-KZ" үлгісіндегі тауарлардың шығу тегі туралы кем дегенде 2 (екі) сертификаттың көшірмелерін немесе өндіріс объектісіне есептік нөмір берілгені туралы растау. Ұсынылған сертификаттардың біреуі өтінім берілгенге дейін 12 (он екі) айдан ерте емес, ал екіншісі өтініш берілгенге дейін 12 (он екі) айдан кешіктірмей беріледі;

20) на товары, произведенные исключительно из сырья и материалов, указанных в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11) и 12) настоящего пункта, предоставляются документы, указанные в данных пунктах, а также копия краткого описания технологического процесса;
21) на товары, произведенные исключительно из атмосферного воздуха, предоставляется копия краткого описания технологического процесса;
22) на электрическую, тепловую и иные виды энергии предоставляется копия краткого описания технологического процесса.
Для получения сертификата о происхождении серийной продукции предоставление ветеринарного сертификата, указанных в подпунктах 5), 6), 7), 8) и 9) настоящего пункта не требуется.
Сноска. Перечень дополнен пунктом 1-2 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра торговли и интеграции РК от 14.01.2022 № 23-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Действовал до 10.07.2021 в соответствии с приказом Министра торговли и интеграции РК от 04.11.2020 № 247-НҚ.
3. Действовал до 10.07.2021 в соответствии с приказом Министра торговли и интеграции РК от 04.11.2020 № 247-НҚ.
4. В случае, если товар произведен в Республике Казахстан с учетом критерия достаточной переработки товара, предоставляются следующие документы для определения критерия достаточной переработки товара:
1) если заявитель не является производителем заявленного товара, то предъявляются копии документов, подтверждающих переход права собственности на товар от производителя заявителю (договор и (или) счет-фактура, и (или) накладная и (или) иной документ, подтверждающий переход права собственности от производителя товара заявителю);
2) копия договора и (или) счет-фактуры и (или) иной документ, подтверждающий переход права собственности на сырье и материалы, используемые в производстве товара;
3) копия краткого описания технологического процесса производства товара;
4) копия калькуляции затрат стоимости товара по цене франко-завод с выделением стоимости сырья и компонентов иностранного происхождения.
4-1. Действовал до 10.07.2021 в соответствии с приказом Министра торговли и интеграции РК от 04.11.2020 № 247-НҚ.
4-2. Для получения сертификата о происхождении серийной продукции заявитель дополнительно предоставляет:
1) подтверждение о присвоении учетного номера объекту производства, либо информацию о получении не менее 2-х (двух) сертификатов о происхождении товара формы "СТ-1" или "СТ-KZ", подтверждающих наличие производства товара или однородного с ним товара в период не менее 12 (двенадцати) месяцев до подачи заявки. Один из представленных сертификатов выдается не ранее 12 (двенадцати) месяцев до подачи заявки, а второй не более 12 (двенадцати) месяцев до подачи заявки;

2) есепке алынуы мемлекеттік кірістер органдарында жүргізілетін салық берешегінің болмауы туралы мәліметтер.
Ескерту. Тізбе 4-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 14.01.2022 № 23-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Қазақстан Республикасынан тауарды кері экспорттау кезінде:
1) тауарды сатып алуға арналған құжаттардың көшірмелері (шарт және (немесе) шот-фактура немесе тауардың өтініш берушіге меншік құқығының өтуін растайтын өзге құжат);
2) Қазақстан Республикасының аумағына тауарды әкелу фактісін растайтын құжаттардың көшірмелері (тауарларға арналған декларация (егер тауар Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан әкелінген болса, онда тауарларға арналған декларация ұсынылмайды), тауарды тасымалдау туралы құжаттар (егер тауар Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан автомобиль көлігімен тасымалданатын болса, онда қосымша мемлекеттік бақылаудан өту талоны ұсынылады);
3) тауардың шығу тегін растайтын құжаттардың көшірмелері (қолданыстағы (ратификацияланған) халықаралық келісімдердің/шарттардың және (немесе) әкету елі (одағы) біржақты тәртіппен белгілеген шығарылған елді айқындау ережесінің (шығарылған елді айқындау өлшемшарттарының) талаптарына сәйкес әкету елінің уәкілетті органы (ұйымы) берілген және уәкілетті тұлғаның қолымен және құжатты берген әкету елінің уәкілетті органның (ұйымның) мөрімен куәландырылған (егер қолжетімді болса) (тауардың шығу тегі туралы сертификаттың көшірмесі немесе тауардың шығу тегі туралы декларацияның көшірмесі).
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 14.01.2022 № 23-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-1. 2009 жылғы 20 қарашадағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында Тауарлардың шығарылған елін айқындау қағидалары туралы келісімге (бұдан әрі – Келісім) қатысушы мемлекеттер шеңберінде олардың аумақтарында өндірілген және 1993 жылғы 24 қыркүйектегі Тауарлардың шығарылған елін айқындау қағидалары күшіне енгенге дейін Келісімге қатысушы мемлекеттердің кедендік аумақтарына әкелінген (орналастырылған) тауарларды тасымалдау кезінде өтініш беруші тауарды дайындаушы туралы ақпаратты (оның атауы, мекенжайы, сондай-ақ тауардың дайындалған жылы) растайтын құжаттарды ұсынады.
Ескерту. Тізбе 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 14.01.2022 № 23-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) сведения об отсутствии задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов.
Сноска. Перечень дополнен пунктом 4-2 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра торговли и интеграции РК от 14.01.2022 № 23-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Для товаров, реэкспортируемых из Республики Казахстан:
1) копии документов на приобретение товара (договор и (или) счет-фактура или иной документ подтверждающий переход права собственности товара заявителю);
2) копии документов, подтверждающих факт ввоза товара на территорию Республики Казахстан (декларация на товары (если товар ввезен с территории государств-членов Евразийского экономического союза, то декларация на товары не предоставляется), документы о перевозке товара (если товар транспортируется автомобильным транспортом с территории государств-членов Евразийского экономического союза, то дополнительно представляется талон прохождения государственного контроля);
3) копии документов, подтверждающих происхождение товара (копия сертификата о происхождении товара или копия декларации о происхождении товара), выданные уполномоченным органом (организацией) страны вывоза согласно требованиям действующих (ратифицированных) международных соглашений/договоров и (или) правил определения страны происхождения (критериев определения страны происхождения), установленных в одностороннем порядке страной (союзом) вывоза) и заверенные подписью уполномоченного лица и печатью (при его наличии) уполномоченного органа (организации) страны вывоза, выдавшего документ.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра торговли и интеграции РК от 14.01.2022 № 23-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-1. При перемещении товаров в рамках государств - участников Соглашения о Правилах определения страны происхождения товаров в Содружестве Независимых Государств от 20 ноября 2009 года (далее - Соглашение), произведенных на их территориях и ввезенных (размещенных) на таможенные территории государств - участников Соглашения до вступления в силу Правил определения страны происхождения товаров от 24 сентября 1993 года, заявитель предоставляет документы, подтверждающие информацию об изготовителе товара (его наименование, адрес, а также год изготовления товара).
Сноска. Перечень дополнен пунктом 5-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра торговли и интеграции РК от 14.01.2022 № 23-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6. Егер тауардың шығу тегі туралы сертификат Қазақстан Республикасының аумағынан тауарды әкету кезінде берілмесе, онда өтініш беруші қосымша тауарды әкету фактісін растайтын құжаттарды ұсынады:
1) тауарға кедендік декларацияның көшірмесі;
2) егер тауар Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің елдеріне экспортталса, онда көлік құжаттарының көшірмелері ұсынылады.
7. Тауарды қосымша сәйкестендіруді жүргізу немесе жеткілікті қайта өңдеу өлшемшарттарын айқындау қажет болған жағдайда, өтініш беруші:
1) Егер қолданыстағы (ратификацияланған) халықаралық келісімдердің/шарттардың талаптарында көзделсе, шикізаттың, материалдардың, тауардың шығу тегін куәландыратын құжаттардың көшірмелері;
2) оларға сәйкес тауар өндірілген стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың көшірмелері (болған жағдайда);
3) егер тауарларды зертханалық зерттеулер мен зерттеулерсіз сәйкестендіру мүмкін болмаса, аккредиттелген сынақ зертханалары (орталықтары) берген шикізат, материалдар және (немесе) тауарлар бойынша сынақ хаттамаларының көшірмелері.
Ескертпе:
Шарттың қолданылу мерзімі бір күнтізбелік жылдан және одан көп созылатын ұзақ мерзімді шарттар (келісімшарттар, келісімдер) және Өтініш берушінің мәртебесін, сондай-ақ тауардың сериялық өндірісін, тауарды дайындау құқығын растайтын құжаттар оларға қандай да бір өзгерістер мен толықтырулар енгізілуіне қарай кейіннен жаңартылып, бір рет ұсынылады.
Ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттар мен мәліметтерді талап етуге жол берілмейді.

6. Если сертификат о происхождении товара не был выдан в момент вывоза товара с территории Республики Казахстан, то заявитель в дополнение предоставляет документы, подтверждающие факт вывоза товара:
1) копия таможенной декларации на товар;
2) если товар экспортировался в страны государств-членов Евразийского экономического союза, то предоставляются копии транспортных документов.
7. Для проведения идентификации товара или определения критерия достаточной переработки заявитель предоставляет:
1) копии документов, удостоверяющих происхождение сырья, материалов, товара, если предусмотрено требованиями действующих (ратифицированных) международных соглашений/договоров;
2) копии нормативных документов по стандартизации, в соответствии с которыми произведен товар (при наличии);
3) копии протоколов испытаний на сырье, материалы и (или) товар, выданный аккредитованными испытательными лабораториями (центрами), если невозможна идентификация товара без лабораторных испытаний и исследований.
Примечание:
Долгосрочные договора (контракты, соглашения), срок действия которых длится один календарный год и более, и документы, подтверждающие статус Заявителя, а также серийное производство товара, права изготовления товара представляются один раз с последующим обновлением по мере внесения каких-либо изменений и дополнений в них.
Не допускается истребования документов и сведений, которые могут быть получены из информационных систем.