Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 7 қарашадағы № 112 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 10 желтоқсанда № 9954 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 22 маусымдағы № 263 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің 22.06.2016 № 263 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы «Нормативтік құқықтық актілер туралы» Заңының 3-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына және 29-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің регламенті бекітілсін.
2. Министрліктің Әкімшілік жұмысы департаменті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде
мемлекеттік тіркеуден кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің жауапты хатшысы К.Б. Сафиновке жүктелсін.
4. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    В. Школьник
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2014 жылғы 7 қарашадағы
№ 12 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Регламенті
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің осы регламенті (бұдан әрі – Регламент) Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүктелген функцияларды орындау процесіндегі Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) қызметінің жалпы ережелерін белгілейді.

Об утверждении Регламента Министерства энергетики Республики Казахстан
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 7 ноября 2014 года № 112. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 декабря 2014 года № 9954. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 22 июня 2016 года № 263
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 22.06.2016 № 263.
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 3 и подпунктом 6) пункта 1 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Регламент Министерства энергетики Республики Казахстан.
2. Департаменту административной работы Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ответственного секретаря Министерства энергетики Республики Казахстан Сафинова К.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    В. Школьник
Утвержден
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 7 ноября 2014 года № 112
Регламент
Министерства энергетики
Республики Казахстан
Примечание РЦПИ!
В текст Регламента внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не изменяется приказом и.о. Министра энергетики РК от 30.07.2015 № 507 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящий Регламент Министерства энергетики Республики Казахстан (далее – Регламент) устанавливает общие правила деятельности Министерства энергетики Республики Казахстан (далее – Министерство) в процессе выполнения возложенных на него функций в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами.

2. Осы Регламентте құжаттармен жұмыс істеуге қойылатын талаптар мен белгіленген мерзімдер Министрлік пен оның ведомстволарының, аумақтық органдарының және ведомстволық бағынысты ұйымдарының барлық қызметкерлеріне қойылады.
Министрліктің кадр құрамымен жұмыс істеуге жауапты Министрліктің құрылымдық бөлімшесі, Министрлік пен оның ведомстволарының жаңадан қабылданған барлық қызметкерлерін міндетті түрде осы Регламентпен қолдарын қойғызып таныстыруды қамтамасыз етеді.
3. Құпия емес іс жүргізуді ұйымдастыру мен жүргізу, хат-хабарларды қабылдау, өңдеу мен бөлу, оның ішінде электрондық құжат айналымын жүргізу осы Регламентпен, «Нормативтік құқықтық актілер туралы» 1998 жылғы 24 наурыздағы, «Әкімшілік рәсімдер туралы» 2000 жылғы 27 қарашадағы, «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы, «Электрондық құжат айналымы және электрондық сандық қол қою туралы» 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы заңдарына және өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес белгіленеді.
Құпия іс жүргізуді ұйымдастыру мен жүргізу Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында құпиялылық режимін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.
2. Жұмысты жоспарлау
4. Министрлік өз қызметін Стратегиялық (ұзақ мерзімді) және Операциялық (жылдық) жоспарларына сәйкес жүзеге асырады.
Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарын өңдеу, іске асыру, мониторингтеу және бағалау кезінде ішкі өзара іс-қимылы осы Регламентке 1-қосымшаға сәйкес жүзеге асырады.
Министрліктің Стратегиялық жоспарын Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттары, әлеуметтік-экономикалық дамуды болжау негізінде Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволарының ұсыныстары бойынша 60 күнтізбелік күнге бес жылдық кезеңге әрбір үш жыл сайын әзірлейді, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің бұйрығымен келесі қаржы жылы бастағанға дейін бекітіледі.
Министрліктің Операциялық жоспарын Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволарының ұсыныстары бойынша әзірлейді және Министрліктің жауапты хатшысы Министрліктің Стратегиялық жоспары бекітілгеннен кейін 15 күнтізбелік күн ішінде бекітеді.
Бекітілген Стратегиялық және Операциялық жоспарларын Стратегиялық жоспарлау және талдау департаментімен құрылымдық бөлімшелерге, ведомстволарға, аумақтық органдарға танысу және орындау үшін жолданады.

2. Требования к работе с документами, сроки, установленные настоящим Регламентом, распространяются на всех работников Министерства, его ведомств, территориальных органов и подведомственных организаций.
Структурное подразделение Министерства, ответственное за работу с кадровым составом Министерства, обеспечивает обязательное ознакомление с настоящим Регламентом всех вновь принятых сотрудников Министерства и соответственно его ведомств под роспись.
3. Организация и ведение несекретного делопроизводства, прием, обработка и распределение корреспонденции, в том числе ведение электронного документооборота определяются настоящим Регламентом, в соответствии с законами Республики Казахстан от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах», от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», от 7 января 2003 года «Об электронном документообороте и электронной цифровой подписи» и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Организация и ведение секретного делопроизводства осуществляется в соответствии с Инструкцией по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан.
2. Планирование работы
4. Свою деятельность Министерство осуществляет в соответствии со Стратегическими (долгосрочный) и Операционными (годовой) планами.
Внутреннее взаимодействие структурных подразделений Министерства при разработке, реализации, мониторинге и оценке документов Системы государственного планирования осуществляется, согласно приложению 1 к настоящему Регламенту.
Стратегический план Министерства разрабатывается каждые три года на пятилетний период на основе стратегических и программных документов Республики Казахстан, прогноза социально-экономического развития Департаментом стратегического планирования и анализа за 60 календарных дней по предложениям структурных подразделений и ведомств Министерства, утверждается приказом Министра энергетики Республики Казахстан до начала следующего финансового года.
Операционный план Министерства разрабатывается Департаментом стратегического планирования и анализа по предложениям структурных подразделений и ведомств Министерства, и утверждается Ответственным секретарем Министерства в течение 15 календарных дней после утверждения Стратегического плана Министерства.
Утвержденные Стратегический и Операционный планы направляются Департаментом стратегического планирования и анализа для ознакомления и исполнения структурным подразделениям, ведомствам.

5. Стратегиялық және Операциялық жоспарлардың іс-шаралары мен көрсеткіштерін алып тастау, толықтыру, түзету немесе олардың орындалу мерзімдерін ауыстыру туралы шешім Министрлік Алқасында қабылданады.
Стратегиялық жоспардың іс-шараларын не көрсеткіштерін түзетуге бастамашылық еткен құрылымдық бөлімшелер аталған мәселені Министрлік Алқасының қарауына шығарады. Алқа мүшелерімен құрылымдық бөлімшелерінің ұсыныстарын келіскеннен кейін Стратегиялық жоспарлау және талдау департаментіне жолданады.
6. Стратегиялық жоспардың іске асырылғаны туралы бірінші басшының қолы қойылған есеп (құпия сипатты және қызметтік пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) есеп беру жылынан кейінгі жылдың 20-ақпанынан кешіктірмей, Министрліктің интернет-ресурсында орналастырылады.
3. Алқа отырыстарын жоспарлау, дайындау және өткізу тәртібі
7. Министрліктің алқа отырыстарын жоспарлау, дайындау, өткізу тәртібін және олардың орындалуын бақылауды Министр «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңының және өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес белгілейді.
8. Министрліктің алқа отырыстары алқаның жұмыс жоспарына сәйкес мемлекеттік және орыс тілдерінде өткізіледі. Алқа отырыстарында қаралатын мәселелердің саны шектелмейді.
Қажет болған жағдайда Министрдің тапсырмасы бойынша кезектен тыс алқа отырыстары өткізілуі мүмкін.
Алқа отырысы, егер оған алқа мүшелерінің жалпы санынан кем дегенде үштен екісі қатысқан болса, заңды болып саналады.
Алқа мүшелері отырыстарға алмастыру құқығынсыз қатысады.
Алқаның саны мен дербес құрамы Министрдің бұйрығымен белгіленеді.
Министрліктің алқа отырысына салалас қызмет салаларында ведомствоаралық үйлестіру міндеттеріне орай мемлекеттік органдардың өкілдері, сондай-ақ қажет болған жағдайда өзге де заңды тұлғалар шақырылады. Министрдің шешімі бойынша алқа отырысына бұқаралық ақпарат құралдарының және мемлекеттік емес ұйымдардың өкілдері шақырылуы мүмкін.
9. Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының орындалу барысы туралы мәселелер Министрліктің алқа отырысында кем дегенде тоқсанында бір рет қаралады.
10. Алқа отырысында мәселелерді қарау нәтижелері бойынша қатысушы алқа мүшелерінің басым көпшілік дауысымен елтаңбалық бланкте хаттама түрінде мемлекеттік тілде (қажет болған жағдайда орысшасы қоса тіркеледі) ресімделетін алқа шешімі қабылданады. Министрліктің алқа жұмысы стенографияланады.
11. Министрліктің алқа жұмысының қорытындысы туралы ақпарат Министрліктің ресми интернет-ресурсында орналастырылады.

5. Решение об исключении, дополнении, корректировки мероприятий и показателей Стратегического и Операционного планов или о переносе их сроков исполнения принимаются на Коллегии Министерства.
Структурные подразделения, инициировавшие корректировку мероприятий либо показателей Стратегического плана, выносят данный вопрос на рассмотрение Коллегии Министерства. После согласования с членами Коллегии структурными подразделениями предложения направляются в Департамент стратегического планирования и анализа.
6. Отчет о реализации Стратегического плана размещается на интернет-ресурсе Министерства за подписью первого руководителя (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования) не позднее 20 февраля, следующего за отчетным годом.
3. Порядок планирования, подготовки и
проведения заседаний коллегии
7. Порядок планирования, подготовки, проведения заседаний коллегии Министерства и контроль за их исполнением определяется Министром в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах» и иных нормативных правовых актов.
8. Заседания коллегии Министерства проводятся на государственном и русском языках в соответствии с планом работы коллегии. Число рассматриваемых на заседаниях коллегии вопросов не ограничивается.
В случае необходимости по поручению Министра могут проводиться внеочередные заседания коллегии.
Заседание коллегии считается правомочным, если в нем принимает участие не менее двух третей от общего числа членов коллегии.
Члены коллегии участвуют в заседаниях без права замены.
Численный и персональный состав коллегии определяется приказом Министра.
На заседание коллегии Министерства приглашаются представители государственных органов, исходя из их задач межведомственной координации в смежных сферах деятельности, а также в случае необходимости иные юридические лица. По решению Министра на заседание коллегии могут быть приглашены представители средств массовой информации и неправительственных организаций.
9. Вопросы о ходе исполнения актов и поручений Президента Республики Казахстан рассматриваются на заседании коллегии Министерства не реже чем раз в квартал.
10. По результатам рассмотрения вопросов на заседании коллегии большинством голосов присутствующих членов коллегии принимается решение коллегии, оформленное в форме протокола на гербовом бланке на государственном языке (в случае необходимости прикладывается русский). Работа коллегии Министерства стенографируется.
11. На официальном интернет-ресурсе Министерства размещается информация об итогах работы коллегии Министерства.

4. Ведомстволармен және олардың аумақтық органдарымен,
ведомстволық бағынысты ұйымдарымен өзара әрекеттесу
12. Министрлік ведомстволардың және олардың аумақтық органдарының, ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметтеріне жалпы басшылықты және үйлестіруді жүзеге асырады және мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес дамудың негізгі бағыттарын айқындайды.
13. Ведомстволар күнделікті қызметінде Министрге, бірінші вице-министрге, жетекшілік ететін вице-министрлерге есеп береді және өз қызметін Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарымен қойылған міндеттерге, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне және Министрдің тапсырмаларына сәйкес жүзеге асырады.
14. Мемлекеттік органдарға және меншік нысанына қарамастан өзге де ұйымдарға, сондай-ақ азаматтардың ведомство атына тікелей жазған өтініштері бойынша оларға жолданатын құжаттар құзыретіне сәйкес ведомствоның басшысы (не басшының міндетін атқарушы тұлға) дайындайды және қол қояды.
15. Ведомство басшылары қызметтің тиісті салаларында жұмысты ұйымдастыруды жақсарту бойынша ұсыныстар енгізеді.
16. Ведомство Қазақстан Республикасы Үкіметінің атына Министрдің келісімі (ведомствоның хатына бұрыштамалар) болған жағдайда ғана, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің басшысының немесе Премьер-Министр Кеңсесі Басшысының тікелей тапсырмаларына олардың атына жауап беру кезінде өздігінен жүгіне алады.
17. Ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметі бірінші кезекте Министрліктің стратегиялық мақсаттарына жетуге бағдарланған. Министрлік қызметінің тиісті бағыттары ведомстволық бағынысты ұйымдардың құрылымында және олардың даму жоспарларында көрініс табады.
5. Кеңестер өткізу
18. Проблемалық мәселелерді, орындаушылық тәртіп мәселелері, оның ішінде жоғары тұрған лауазымды тұлғалардың тапсырмаларын орындау мәселелерін қарау үшін Министрлікте аппараттық кеңес өткізіледі.
19. Аппараттық кеңесті апта сайын Министр, не оны алмастыратын тұлға, сондай-ақ өз құзыреті шеңберінде жауапты хатшы өткізеді.
20. Министрлік ведомстволарының аумақтық органдары басшылары аппараттық кеңеске техникалық қамтамасыз етуге жауап беретін Министрліктің құрылымдық бөлімшелерін қамтамасыз ететін интерактивті байланыс арқылы қатысады.
21. Жауапты орындаушысы болып табылатын Министрліктің құрылымдық бөлімшесі ведомствоаралық сипаттағы мәселелерді қарау үшін Министрлікте қажеттілігіне қарай мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар өкілдерінің қатысуымен кеңес өткізеді.
22. Ведомствоаралық сипаттағы мәселелерді қарау бойынша кеңеске бастамашылық ету және шақыру қаралатын мәселе бойынша жауапты орындаушы болып табылатын Министрліктің құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады.

4. Взаимодействие с ведомствами и их территориальными органами,
подведомственными организациями
12. Министерство осуществляет общее руководство и координацию деятельности ведомств и их территориальных органов, подведомственных организаций и определяет основные направления развития в соответствии с документами системы государственного планирования.
13. В повседневной деятельности ведомства подотчетны Министру, первому вице-министру, курирующим вице-министрам, и осуществляют свою деятельность в соответствии с задачами, поставленными документами Системы государственного планирования, нормативными правовыми актами Республики Казахстан и поручениями Министра.
14. Документы, адресованные государственным органам и иным организациям, независимо от форм собственности, а также гражданам по их обращениям непосредственно в адрес ведомства готовятся и подписываются руководителем (либо лицом, исполняющим обязанности руководителя) ведомства, в соответствии с компетенцией.
15. Руководители ведомств вносят предложения по улучшению организации работы в соответствующих сферах деятельности.
16. Ведомства могут обращаться в адрес Правительства Республики Казахстан только при наличии согласия (визы на письме ведомства) Министра, а также самостоятельно при ответах на прямые поручения в их адрес руководства Правительства или Руководителя Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан.
17. Деятельность подведомственных организаций, в первую очередь, ориентирована на достижение стратегических целей Министерства. Соответствующие направления деятельности Министерства находят отражение в структуре подведомственных организации и в их планах развития.
5. Проведение совещаний
18. Для рассмотрения проблемных вопросов, вопросов исполнительской дисциплины, в том числе исполнения поручений вышестоящих должностных лиц, в Министерстве проводятся аппаратные совещания.
19. Аппаратные совещания проводятся на еженедельной основе Министром, либо лицом, его заменяющим, а также ответственным секретарем в рамках своей компетенции.
20. Руководители территориальных органов ведомств Министерства участвуют в аппаратных совещаниях посредством интерактивной связи, обеспечиваемой структурным подразделением Министерства, отвечающим за техническое обеспечение.
21. Для рассмотрения вопросов межведомственного характера, ответственным исполнителем по которым является Министерство, в Министерстве по мере необходимости проводятся совещания с участием представителей заинтересованных государственных органов и организаций.
22. Инициирование и созыв совещаний по рассмотрению вопросов межведомственного характера осуществляется структурным подразделением Министерства, являющимся ответственным исполнителем по рассматриваемому вопросу.

23. Ведомствоаралық сипаттағы мәселелерді қарау бойынша кеңесті міндеттерді бөлуге сәйкес Министрліктің Басшылығы өткізеді. Ведомствоаралық сипаттағы мәселелерді қарау бойынша кеңесті жауапты хатшы немесе вице-министрлер өткізген жағдайда, кеңесті өткізген күнінен бастап екі жұмыс күні ішінде кеңес барысында қабылданған шешімдер туралы Министрге баяндалады.
24. Ведомствоаралық сипаттағы мәселелерді қарау бойынша кеңесте қаралатын мәселе бойынша жауапты орындаушы болып табылатын құрылымдық бөлімшенің басшысы өткізе алады. Ведомствоаралық сипаттағы мәселелерді қарау бойынша кеңесті құрылымдық бөлімшенің басшысы өткізген жағдайда, бір жұмыс күні ішінде кеңестің өткізілу барысы туралы Министрліктің жетекшілік ететін басшысына баяндалады.
25. Ведомствоаралық сипаттағы мәселелерді қарау жөніндегі кеңестің нәтижесі бойынша қаралатын мәселесі бойынша жауапты орындаушы болып табылатын Министрліктің құрылымдық бөлімшесі осы құрылымдық бөлімшенің басшысымен келісілген, кеңесте төрағалық еткен тұлғаның қолы қойылған және кеңес қатысушыларына жолданатын хаттаманы дайындайды.
6. Кіріс және шығыс хат-хабарларды ресімдеу, өткізу, қарау
26. Министрлікте кіріс, шығыс хат-хабарларын және өзге де қызметтік құжаттарды қарау және өткізу «Әкімшілік рәсімдер туралы» 2000 жылғы 27 қарашадағы, «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының заңдарына және осы Регламентке сәйкес жүзеге асырылады.
27. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігінен, Парламенттен және Премьер-Министрінің Кеңсесінен келіп түсетін хат-хабарларды қоспағанда, кіріс хат-хабарлар Министрлікте жұмыс күндері сағат 9-00-ден 17-00-ге дейін қабылданады.
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігінен, Парламенттен және Премьер-Министрінің Кеңсесінен, сондай-ақ жоғары тұрған лауазымды тұлғалар мен мемлекеттік органдардың шұғыл (орындау мерзімі 10 күнтізбелік күнге дейін) тапсырмаларын (шұғылдығын растайтын құжаттың көшірмесін көрсеткен жағдайда) орындау мақсатында мемлекеттік органдардан келіп түсетін хат-хабарлар жұмыс күндері сағат 20-00-ге дейін, сенбі күні – сағат 15-00-ге дейін қабылданады.
28. Мемлекеттік органдардан қағаз және электрондық тасығыштарда келіп түскен құжаттар бірдей болуы және белгіленген үлгідегі Қазақстан Республикасының елтаңбасы мен мемлекеттік органның атауы бар бланкте мемлекеттік тілде мынадай деректемелер қамтылып ресімделуі тиіс:
шығыс нөмірі мен күні;
Президент Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталарының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, оның орынбасарларының және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесі Басшысының және мемлекеттік органдардың тиісті актілеріне және тапсырмаларына сілтемелері;
мемлекеттік органның сауалына жауап берген кезде - сауалдың нөмірі мен күніне сілтемелері;
мемлекеттік органның бірінші басшысының немесе оның орынбасарының не жауапты хатшысының қолы;
орындаушының тегі және оның телефонының нөмірі.

23. Совещания по рассмотрению вопросов межведомственного характера проводятся руководством Министерства, согласно распределению обязанностей. В случае проведения совещаний по рассмотрению вопросов межведомственного характера ответственным секретарем или вице-министрами, Министр информируется о принятых в ходе совещания решениях в течение двух рабочих дней с даты проведения совещания.
24. Совещания по рассмотрению вопросов межведомственного характера могут проводиться руководителями структурных подразделений, являющимися ответственными исполнителями по рассматриваемым вопросам. В случае проведения совещаний по рассмотрению вопросов межведомственного характера руководителем структурного подразделения информируется курирующий руководитель Министерства о ходе проведения совещания в течение одного рабочего дня.
25. По итогам совещаний по рассмотрению вопросов межведомственного характера структурным подразделением Министерства, являющимся ответственным исполнителем по рассматриваемому вопросу, готовится протокол, согласовываемый руководителем этого структурного подразделения, подписываемый лицом, председательствовавшим на совещании, и направляемый участникам совещания.
6. Оформление, прохождение, рассмотрение
входящей и исходящей корреспонденции
26. Рассмотрение и прохождение входящей, исходящей корреспонденции и иных служебных документов в Министерстве осуществляются в соответствии с законами Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц» и настоящим Регламентом.
27. Входящая корреспонденция, за исключением корреспонденции из Администрации Президента Республики Казахстан, Парламента Республики Казахстан и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан Министерством принимается в рабочие дни с 9-00 до 17-00 часов.
Корреспонденция из Администрации Президента Республики Казахстан, Парламента Республики Казахстан и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, а также от государственных органов во исполнение срочных (со сроком исполнения до 10 календарных дней) поручений вышестоящих должностных лиц и государственных органов (при предъявлении копии документа, подтверждающего срочность) принимается в рабочие дни до 20-00 часов, субботние-до 17-00 часов.
28. Документы, поступившие от государственных органов на бумажных и электронных носителях, должны быть идентичными, оформлены на бланке установленного образца с гербом Республики Казахстан и наименованием государственного органа, на государственном языке с обязательными реквизитами:
исходящий номер и дата;
ссылку на соответствующие акты и поручения Президента Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан, палат Парламента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, его заместителей и Руководителя Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан и его государственных органов;
при ответе на запрос государственного органа - номер и дата запроса;
подпись первого руководителя центрального государственного органа или его заместителя, либо ответственного секретаря;
фамилия исполнителя и номер его телефона.

29. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталарының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің хат-хабарларынан басқа, осы Регламенттің талаптарын бұза отырып ресімделген кіріс хат-хабарлары қабылданбайды және (немесе) оларды Министрліктің Әкімшілік жұмысы департаментінің Құжаттамалық қамтамасыз ету басқармасы мен Бақылау басқармасы тиісті мемлекеттік органға сол күні қайтарады.
Министрлікке келіп түсетін хат-хабарлар қабылдау күні және уақыты көрсетіліп, қол қойылып қабылданады.
Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесіне қатысушы мемлекеттік органдардан келіп түсетін кіріс хат-хабарларды тіркеу электрондық құжат Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі бойынша қабылдағаннан кейін ғана жүргізіледі.
Электрондық форматта ғана келіп түскен хат-хабарлар Министрліктің басшыларына Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі арқылы жолданады, содан кейін Министрлік басшыларының бұрыштамасымен Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі арқылы құрылымдық бөлімшелерге жолданады.
30. Құжаттамалық қамтамасыз ету басқармасы мемлекеттік органдар мен жеке және заңды тұлғалардан қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады.
31. Бақылау басқармасы Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігінен, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесінен, Қазақстан Республикасының Парламентінен және басқа да жоғары тұрған мемлекеттік органдардан келіп түсетін кіріс хат-хабарларды қабылдауды және бақылау мерзімдерін көрсете отырып тіркеуді жүзеге асырады.
Шетел тілдерінде келіп түсетін хат-хабарларды тіркеу кезінде, мөртаңба оның түпнұсқасына және аударма мәтініне «Аударма» белгісі қойылып басылады.
32. Осы Регламентте белгіленген тәртіппен қабылданған құжаттар қаралып, қажет болған жағдайда бақылауға қойылады және Құжаттамалық қамтамасыз ету басқармасы мен Бақылау басқармасы жұмысына жетекшілік ететін Әкімшілік жұмысы департаменті директорының орынбасары Министрліктің басшылары мен құрылымдық бөлімшелерінің арасында бөледі, Құжаттамалық қамтамасыз ету басқармасы мен Бақылау басқармасы (хат-хабарларды «ПӘ» мен «Деректі ҰБҚ» базаларында тіркеу) нөмірін, күнін, парақтар санын, бақылау белгілерін, тіркеу мөртаңбасында орындау мерзімдерін көрсете отырып тіркейді.
33. Құжаттамалық қамтамасыз ету басқармасы мен Бақылау басқармасы хат-хабарларды тіркеуді, бөлуді, ресімдеуді және адресаттарға дейін жеткізуді, оның Министрлікке келіп түскен сәтінен бастап екі сағат ішінде, ал шұғыл болса – кідіріссіз (кезектен тыс тәртіпте) жүзеге асырады.

29. Входящая корреспонденция, оформленная с нарушением требований настоящего Регламента, не принимается и (или) возвращается Управлением документационного обеспечения и Управлением контроля Департамента административной работы Министерства в тот же день соответствующему государственному органу, кроме корреспонденции Администрации Президента Республики Казахстан, палат Парламента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан.
Поступающая в Министерство корреспонденция принимается под роспись с указанием даты и времени приема.
Регистрация входящей корреспонденции от государственных органов–участников Единой системы электронного документооборота, производится только после приема электронного документа по Единой системе электронного документооборота.
Корреспонденция, поступившая только в электронном формате, направляется руководству Министерства через Единую систему электронного документооборота, после чего с резолюцией руководства Министерства направляется в структурные подразделения через Единую систему электронного документооборота.
30. Управление документационного обеспечения осуществляет прием и регистрацию от государственных органов и физических и юридических лиц.
31. Управление контроля осуществляет прием и регистрацию входящей корреспонденции с Администрации Президента Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, Парламента Республики Казахстан и других вышестоящих государственных органов с указанием контрольных сроков.
При регистрации входящей корреспонденции на иностранном языке штамп ставится на оригинале и тексте перевода с пометкой «Перевод».
32. Принятые в установленном настоящим Регламентом порядке документы рассматриваются, при необходимости ставятся на контроль и распределяются заместителем директора Департамента административной работы, курирующим Управление документационного обеспечения и Управление контроля между руководством и структурными подразделениями Министерства, регистрируются Управлением документационного обеспечения и Управление контроля (регистрация корреспонденции в базах «АП» и «ДИРОРД») с указанием номера, даты, количества листов, признаков контроля, сроков исполнения в регистрационном штампе.
33. Управление документационного обеспечения и Управление контроля регистрацию, распределение, оформление и доведение корреспонденции до адресатов осуществляет в течение двух часов с момента ее поступления в Министерство, а срочную – незамедлительно (во внеочередном порядке).

34. Бақылау басқармасы хат-хабарларды кідіріссіз қарайды және министр, бірінші вице-министрі, вице-министрлері, жауапты хатшысы арасындағы міндеттердің бөлінуіне (бұдан әрі – міндеттерді бөлу) сәйкес Министрлік басшылығының қарауына жолдайды.
35. Министрліктің басшылығы кіріс хат-хабарларды келіп түскен күні, ал шұғыл болса – кідіріссіз (кезектен тыс тәртіпте) қарайды. Қарау нәтижелері бойынша міндеттердің бөлінуіне сәйкес өзінің құрылымдық бөлімшелеріне, ведомстволарына және ұйымдарына тиісті тапсырмалар береді. Бұл ретте, екі және одан да көп Министрдің орынбасарларының құзыретіне жататын мәселелер бойынша құжатты жинақтауға Министр (тапсырмалар бойынша) немесе жауапты хатшы (өзге де мәселелер бойынша) анықтайды.
36. Министрлік басшылығы қараған кіріс хат-хабарлары құжаттың қағаз форматында басылған тіркеу-бақылау карточкасымен (бұдан әрі – ТБК) Министрлік басшылығының қабылдау бөлмелеріндегі маманның қолымен (бұдан әрі – маман) ТБК-ні немесе бұрыштама бланкі (фишка) басылған күнін көрсете отырып, мамандар бұрыштамада көрсетілген жауапты құрылымдық бөлімшелерге одан әрі жіберу үшін Құжаттамалық қамтамасыз ету басқармасы мен Бақылау басқармасына жолданады.
Шұғыл хат-хабарлар бір уақытта келіп түскен құжаттағы мәселелердің құзыреті бойынша құрылымдық бөлімшенің басшысына электрондық форматта жолданады.
Шұғыл құжатты алған құрылымдық бөлімшенің басшысы Министрлік басшылығының бұрыштамасын күтпестен, өздігінен мүдделі құрылымдық бөлімшелердің пікірін сұратады және оларға белгіленген мерзімде бірлесіп орындаушылар ұсынған ақпарат негізінде жиынтық есепті дайындайды.
Шұғыл құжат бойынша негізгі орындаушының сұратуын орындау қоса орындаушылар - құрылымдық бөлімшелердің басшылары үшін міндетті болып табылады.
Қағаз тасығышта келіп түскен кіріс хат-хабарларды (ҚБПҮ-ден басқа) Құжаттамалық қамтамасыз ету басқармасы міндетті түрде сканерлейді (20 парақтан көп емес) және Министрліктің басшылары мен құрылымдық бөлімшелерге жолданады.
«ҚБПҮ» белгісі бар хат-хабарлар толық көлемде көшіріледі.
37. Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі бойынша келіп түскен сыртқы хат-хабарларды уақтылы тіркеу мақсатында Құжаттамалық қамтамасыз ету басқармасы мен Бақылау басқармасы сыртқы хат-хабарларды Министрлікке келіп түскен күні сағат 17.00-ге дейін, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігінен, Премьер-Министр Кеңсесінен келіп түскен шұғыл құжаттарды 20-00-ге дейін, сенбі күндері 17-00-ге дейін тіркейді.

34. Управлением контроля входящая корреспонденция незамедлительно рассматривается и направляется на рассмотрение руководству Министерства, в соответствии с распределением обязанностей между Министром, Первым Вице-министром, Вице-министрами, ответственным секретарем Министерства (далее - распределение обязанностей).
35. Руководством Министерства входящая корреспонденция рассматривается в день поступления, а срочная – незамедлительно (во внеочередном порядке). По результатам рассмотрения даются соответствующие поручения своим курируемым структурным подразделениям, ведомствам и организациям, согласно распределению обязанностей. При этом по вопросам, затрагивающим компетенцию двух и более заместителей Министра, сводящего по документу определяет Министр (по поручениям) или ответственный секретарь (по иным вопросам).
36. Рассмотренная руководством Министерства входящая корреспонденция с распечатанной регистрационно-контрольной карточкой (далее - РКК) документа в бумажном формате с подписью специалиста в приемных руководства Министерства (далее - специалист), с указанием даты распечатки РКК или бланка (фишки) резолюции направляется специалистами в Управление документационного обеспечения и Управления контроля для дальнейшей передачи ответственному структурному подразделению, указанному в резолюции.
Срочная корреспонденция одновременно направляется в электронном формате руководителю структурного подразделения по компетенции вопросов в поступившем документе.
Руководитель структурного подразделения, получивший срочный документ, самостоятельно, не дожидаясь резолюции руководства Министерства, запрашивает мнение заинтересованных структурных подразделений и на основании предоставленной соисполнителями в установленные им сроки информации готовит сводный ответ.
Исполнение запроса основного исполнителя по срочному документу является обязательным для руководителей структурных подразделений – соисполнителей.
Входящая корреспонденция, поступившая на бумажном носителе (кроме ДСП) в Управление документационного обеспечения в обязательном порядке сканируется (не более 20 листов) и направляется руководству Министерства и структурным подразделениям.
Корреспонденция с грифом «ДСП» копируется в полном объеме.
37. В целях своевременной регистрации внешней корреспонденции, поступившей по Единой системе электронного документооборота Управление документационного обеспечения и Управление контроля производит регистрацию внешней корреспонденции в день поступления в Министерство до 17-00 часов, срочные документы с Администрации Президента, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан регистрируются до 20-00, в субботние дни до 17-00.

Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінің ішкі хат-хабарларды тіркеуге жауапты қызметкерлері ішкі кіріс электрондық құжаттарды құрылымдық бөлімшеге келіп түскен күні сағат 17.00-ге дейін тіркейді.
Жоғарыда көрсетілген хат-хабарлар Министрлікке немесе құрылымдық бөлімшеге сағат 17.00-ден кейін келіп түскен жағдайда, тіркеу келесі жұмыс күні сағат 17.00-ге дейін тіркеледі.
38. Құжаттамалық қамтамасыз ету басқармасы мен Бақылау басқармасы мамандардың Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесінде бұрыштама карточкасын дұрыс толтырғанын тексергеннен кейін Тіркеу-бақылау карточкасымен немесе жауапты орындаушыға бұрыштама бланкімен (фишкасымен) бірге құжат түпнұсқасының қағаз форматын жолдайды, бірлесіп орындаушылар Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі бойынша хат-хабарлармен электрондық форматта жұмыс істейді.
Министрлік басшылығының бұрыштамасына сәйкес құрылымдық бөлімшелердің басшылары оларға орындауға келіп түскен құжаттар бойынша қағаз тасығыштағы құжатты күтпестен, өздігінен бұрыштаманы Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесінде ресімдейді.
39. Шығыс хат-хабарлар, кіріс құжатқа дайындалған жауап тіркелгеннен кейін жауапты орындаушы «Кіріс хат-хабарлар», «ПӘ», «Деректі ҰБҚ», «Азаматтар өтініштері» және «ҚБПҮ» базаларында тиісті тапсырмаларды орындау карточкасын Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесінде толтырады.
Шығыс хат-хабарларды дайындау, келісу және ресімдеу «Әкімшілік рәсімдер туралы» 2000 жылғы 27 қарашадағы, «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2002 жылғы 10 желтоқсандағы № 1300 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің Регламентіне (бұдан әрі – Үкімет Регламенті), Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің іс жүргізу жөніндегі нұсқаулығына және осы Регламентке сәйкес жүзеге асырылады.
Шығыс құжатты дайындауды қамтамасыз ететін Министрліктің қызметкерлері, құжатты дайындаған құрылымдық бөлімшелердің басшылары, сондай-ақ құжатты келіскен құрылымдық бөлімшелердің басшылары құрылымдық бөлімшелердің құзыретіне жататын мәселелердің құжатта көрініс табу дұрыстығына және толықтығына, сондай-ақ шығыс құжатта тапсырма сілтемесінің дұрыстығына жауапты болады.
40. Министрлікте Мемлекет басшысының актілері мен тапсырмаларын орындауды құрылымдық бөлімшелердің бірінші басшылары жүзеге асырады.
Мемлекеттік органдарға Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі бойынша жолданатын шығыс хат-хабарларын елтаңбалық бланкте ресімдеу талап етілмейтін Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулыларының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі өкімдерінің жобаларын, заң жобаларын қоспағанда, Қазақстан Республикасының елтаңбасы бар бланкте мемлекеттік тілде (қажет болған жағдайда орыс тіліндегі нұсқасы қоса беріледі) ресімделеді.

Сотрудники структурных подразделений Министерства, ответственные за регистрацию внутренней корреспонденции, производят регистрацию входящих внутренних электронных документов в день поступления в структурное подразделение до 17-00 часов.
При поступлении вышеуказанной корреспонденции в Министерство или в структурное подразделение после 17-00 часов регистрация производится до 17-00 часов следующего рабочего дня.
38. Управление документационного обеспечения и Управление контроля после проверки правильности заполнения специалистами карточки резолюции в Единой системы электронного документооборота направляет бумажный формат оригинала документа с Регистрационной контрольной карточкой или бланком (фишкой) резолюции ответственному исполнителю, соисполнители работают с корреспонденцией в электронном формате по Единой системе электронного документооборота.
Согласно резолюции руководства Министерства, руководители структурных подразделений самостоятельно оформляют резолюцию в Единой системе электронного документооборота по поступившим к ним на исполнение документам, не дожидаясь документа на бумажном носителе.
39. После регистрации исходящей корреспонденции, подготовленной в ответ на входящий документ, ответственный исполнитель заполняет в Единой системе электронного документооборота карточку исполнения соответствующего поручения в базах «Входящая корреспонденция», «АП», «ДИРОРД», «Обращения граждан» и «ДСП».
Подготовка, согласование и оформление исходящей корреспонденции осуществляется в соответствии с законами Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц»,  Регламентом Правительства Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года № 1300 (далее – Регламент Правительства), инструкциями по делопроизводству в Администрации Президента Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан и настоящим Регламентом.
Сотрудники Министерства, обеспечивающие подготовку исходящего документа, руководители структурных подразделений подготовивших документ, а также руководители структурных подразделений согласовывающих документ отвечают за правильность и полноту отражения в документе вопросов, относящихся к компетенции структурных подразделений, а также за правильность ссылки на поручение в исходящем документе.
40. Исполнение актов и поручений Главы государства в Министерстве осуществляется первыми руководителями структурных подразделений.
Исходящая корреспонденция, направляемая в государственные органы по Единой системе электронного документооборота, оформляется на бланке с гербом Республики Казахстан, на государственном языке (в случае необходимости прикладывается вариант на русском языке), за исключением проектов постановлений Правительства Республики Казахстан, распоряжений Премьер-Министра Республики Казахстан, законопроектов, оформление которых на гербовом бланке не требуется.

41. Шығыс хат-хабарларын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасының Парламентіне және Премьер-Министрінің Кеңсесіне жіберу үшін қол қою алдында тапсырмаларда сілтемелердің болуы және олардың дұрыс ресімделуі мәніне Бақылау басқармасымен келісуге (бұрыштама қоюға) жатады.
42. Министрліктің Құжаттамалық қамтамасыз ету басқармасына Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне, Қазақстан Республикасының Парламентіне жөнелтуге қол қойылған шығыс құжатты уақтылы тапсырмаған жағдайда, жауапты орындаушы құжатты қағаз тасығышта өздігінен жөнелтуді қамтамасыз етеді.
43. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне қағаз тасығышта жолданатын шығыс құжаттарды сенбі күндері жөнелтуді орындаушыларының өздері тікелей жүзеге асырады.
44. Мынадай шығыс хаттар:
1) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне Іс жүргізу жөніндегі нұсқаулығының белгіленген талаптарын бұза отырып ресімделген құжаттар мен оларға қосымшалар;
2) факсимиле, түзетілген және өзге де ластанған жерлер, бүлінген, соның ішінде тескішпен тігілген, шимай қағаздарда және мемлекеттік органдар бланкілерінің көшірмелерінде орындалған құжаттар;
3) мекенжайға дұрыс жіберілмеген (Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің атауы, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі басшылығының лауазымдары, тегі, аты, әкесінің аты дұрыс жазылмаған) хаттар;
4) бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар хаттарының көшірмелері жоқ шығыс хаттар;
5) қағаз тасығыштағы түпнұсқасына сәйкес келмейтін, оның ішінде электрондық құжаттар нысанындағы құжаттар (Электрондық цифрлық қолтаңба тексерудің теріс нәтижесі, мазмұны, парақтар саны, бланк нысанында көзделген міндетті деректемелердің болмауы және/немесе деректемелердің, сондай-ақ мәтіннің дұрыс орналастырылмауы);
6) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 17 сәуірдегі № 430 қаулысымен бекітілген Электрондық құжат айналымы ережесінің (бұдан әрі - Электрондық құжат айналымы ережесі) талаптарына сәйкес келмейтін электрондық құжаттар нысанында ғана түсетін құжаттар Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне жіберу үшін қабылдауға жатпайды.
45. Қызметтік құжаттар қысқа, айқын болуы және белгіленген нысандағы бланкте басылуы тиіс, қажет болған жағдайда бланкіге электрондық жеткізушіде файл қоса беріледі.
Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасының Парламентіне, Қазақстан Республикасының Үкіметіне, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне, басқа мемлекеттердің басшы тұлғаларына жолданатын құжаттарға Министр (ол болмағанда бұйрық болған жағдайда оның міндеттерін атқаратын адам), өзінің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша немесе толтырылған деректемелері бар (ЭЦҚ тексерудің оң нәтижесінің белгіленген тәртіппен анықталғаны туралы растамасы бар, ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжаттар) электрондық құжаттың оған сәйкес келетін шаблонын пайдалана отырып жасалған құжаттарға жауапты хатшы қол қояды. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі, Қазақстан Республикасының Парламенті басшылығының тапсырмаларын орындауға жауапты мемлекеттік органдардың хаттарына орындаушы мемлекеттік органдар хаттарының көшірмелері қоса беріледі, онда құжатқа күні, шығыс нөмірі, құжаттың қысқаша тақырыбы, тапсырмалардың орындалуы туралы сауалға жауап қайтару немесе есеп (ақпарат) беру кезінде Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің тіркеу нөміріне сілтеме қойылуы тиіс. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі күні оларды Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне өткізген күнге сәйкес келетін құжаттарды (басқа жерден почтамен келіп түскен хат-хабардан басқа) ғана қабылдайды.
Екінші данада орындаушының, құрылымдық бөлімше басшысының, мүдделі құрылымдық бөлімшелер басшыларының (құжат бойынша бірлесіп орындаушылардың), сондай-ақ тегі көрсетілген Министрліктің жетекшілік ететін басшысының бұрыштамалары болуы тиіс. Шығыс құжаттардың көлемі екі және одан да көп екінші даналарының әр парағын орындаушы және құрылымдық бөлімше басшысы дәйектеуі тиіс.

41. Исходящая корреспонденция перед подписанием для отправки в Администрацию Президента Республики Казахстан, Парламент Республики Казахстан и Канцелярию Премьер-Министра подлежит согласованию (визированию) с Управлением контроля на предмет ссылки на поручение и правильности их оформления.
42. При несвоевременной сдаче в Управление документационного обеспечения Министерства подписанного исходящего документа к отправке в Администрацию Президента Республики Казахстан, Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан, Парламент Республики Казахстан ответственный исполнитель самостоятельно отправляет документ на бумажном носителе.
43. Отправка исходящих документов на бумажном носителе, направляемых в Администрацию Президента Республики Казахстан, Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан в субботние дни осуществляется непосредственно самим исполнителем.
44. Не подлежат приему исходящие письма для отправки в Администрацию Президента Республики Казахстан, Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан:
1) документы и приложения к ним, оформленные с нарушением установленных требований Инструкции по делопроизводству в Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан;
2) документы, содержащие факсимиле, помарки и иные загрязнения, имеющие какие-либо повреждения, в том числе проколотые дыроколом, исполненные на черновиках и копиях бланков государственных органов;
3) неправильно адресованные (неправильное написание названия Администрации Президента Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, должности, фамилии, имени, отчества Руководства Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан) письма;
4) исходящие письма, не содержащие копии писем государственных органов-соисполнителей;
5) документы, в том числе в форме электронных документов, не соответствующие подлиннику на бумажном носителе (отрицательный результат проверки электронной цифровой подписи (далее - ЭЦП), содержание, количество листов, отсутствие обязательных реквизитов и/или неправильное расположение реквизитов, предусмотренных формой бланка, а также текста);
6) документы, поступающие только в форме электронных документов не соответствующих требованиям Правил электронного документооборота, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 апреля 2004 года № 430 (далее – Правила электронного документооборота).
45. Служебные документы должны быть краткими, четкими, печататься на бланках установленной формы, в случае необходимости к бланку прилагается файл на электронном носителе.
Документы направляемые Президенту Республики Казахстан, в Администрацию Президента Республики Казахстан, Парламент Республики Казахстан, Правительство Республики Казахстан, Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан, руководящим лицам других государств, подписываются Министром, (в его отсутствие – лицом, исполняющим его обязанности при наличии приказа), ответственным секретарем по вопросам, отнесенным к его компетенции или созданные с использованием соответствующего ему шаблона электронного документа с заполненными реквизитами (электронные документы, удостоверенные ЭЦП, имеющие подтверждение об определении в установленном порядке положительного результата проверки ЭЦП). К письмам государственных органов, ответственных за исполнение поручений руководства Администрации Президента Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, Парламента Республики Казахстан прикладываются копии писем государственных органов-соисполнителей, где должны быть проставлены: дата, исходящий номер, краткий заголовок документа, при ответе на запрос или отчете (информации) об исполнении поручений – ссылка на регистрационный номер Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан. Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан принимаются только те документы, дата которых совпадает с датой их сдачи в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан (кроме иногородней корреспонденции, поступившей по почте).
На втором экземпляре должны быть визы исполнителя, руководителя структурного подразделения, руководителей заинтересованных структурных подразделений (соисполнителей по документу), а также курирующего руководителя Министерства с указанием фамилий. Вторые экземпляры исходящих документов объемом два и более листов должны быть полистно завизированы исполнителем и руководителем структурного подразделения.

46. Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі бойынша жолданатын шығыс хат-хабарлар Министрліктің басшылары қол қояр алдында, құрылымдық бөлімшелердің басшыларымен – орындаушылармен және қоса орындаушылармен келісуге жатады.
47. Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттарына, Бас Прокуратураға және Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне жолданатын жауаптардың жобаларына Министр, не оның міндетін атқарушы тұлға дәйектейді.
48. Ақпаратты Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізген кезде ілеспе хатта тапсырманың нөмірі мен күніне (Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі басшылығының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі Басшысының актілері бойынша - тапсырманың нөміріне, күні мен нақты тармағына, оның мазмұнына) сілтеме жасалады.
Бақылаудағы, оның ішінде құпия сипаттағы тапсырмалардың орындалуына жауапты мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне жолданатын олардың орындалуы туралы есептер белгіленген орындалу мерзіміне сәйкес мыналарды қамтуы тиіс:
1) егер тапсырма толық көлемде және сапалы орындалған болса, бақылаудан алу туралы өтініш;
2) егер тиісті актіде немесе тапсырмада мерзімді ақпарат ұсыну көзделген болса, құжат ақпарат тәртібімен енгізіледі;
3) ақпаратты ұсыну кезеңділігі мен нақты орындау мерзімін көрсете отырып, орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру туралы өтініш;
4) егер объективті себептер бойынша тапсырманы белгіленген мерзімде орындау мүмкін болмаса, жаңа нақты мерзімін көрсете отырып, орындау мерзімін ұзарту туралы өтініш.
Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесінде шығыс хат-хабарларды келісу қағаз тасығышта келісілген құрылымдық бөлімшелермен жүзеге асырылуы тиіс.
49. Ішкі құжат айналымы (Министрліктің құрылымдық бөлімшелері арасындағы хат алмасу) Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесінде бланктердің электрондық шаблондарын пайдаланбай, электрондық форматта ғана жүзеге асырылады. Ішкі хат алмасуға құрылымдық бөлімшенің басшысы не оның міндетін атқарушы адам, құрылымдық бөлімшенің басшысының орынбасары немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
Құрылымдық бөлімшелер өз құзыреті шеңберінде шара қабылдау үшін және бақылаудағы құжаттарды алу бойынша тоқсан сайын тексеріс жүргізеді. Бақылаудағы құжаттар қайталанған жағдайда, жауапты құрылымдық бөлімше Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне бақылаудан алу жөнінде хат жолдайды.

46. Исходящая корреспонденция, направляемая по Единой системе электронного документооборота, перед подписанием у руководства Министерства подлежит согласованию с руководителями структурных подразделений – исполнителей и соисполнителей.
47. Проекты ответов Президенту Республики Казахстан, в Администрацию Президента Республики Казахстан, депутатам Парламента Республики Казахстан, Генеральную прокуратуру и Счетному комитету по контролю за исполнением республиканского бюджета парафируются Министром, либо лицом, исполняющим его обязанности.
48. При внесении информации в Правительство Республики Казахстан в сопроводительном письме делается ссылка на номер и дату поручения (по актам Президента Республики Казахстан и Руководства Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и Руководителя Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан - на номер, дату и конкретный пункт поручения, его содержание).
Отчеты об исполнении контрольных поручений, в том числе секретного характера, направляемых в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан государственными органами, ответственными за их исполнение, в соответствии с установленными сроками исполнения должны содержать:
1) просьбу о снятии с контроля, если поручение исполнено в полном объеме и качественно;
2) документ вносится в порядке информации, если соответствующим актом или поручением предусмотрено представление периодической информации;
3) просьбу о переводе на среднесрочный или долгосрочный контроль с обязательным указанием периодичности предоставления информации и конкретным сроком исполнения;
4) просьбу о продлении срока исполнения с указанием нового конкретного срока, если поручение не может быть выполнено в установленный срок по объективным причинам.
Согласование исходящей корреспонденции в Единой системе электронного документооборота должно осуществляться со структурными подразделениями, которыми согласовывался бумажный носитель.
49. Внутренний документооборот (переписка между структурными подразделениями Министерства) осуществляется только в электронном формате в Единой системе электронного документооборота без использования электронных шаблонов бланков. Внутренняя переписка подписывается руководителем структурного подразделения либо лицом, исполняющим его обязанности либо заместителем руководителя структурного подразделения или лицом, исполняющим его обязанности.
Структурные подразделения в рамках своей компетенции проводят ежеквартально ревизию для принятия мер и по снятию контрольных документов. В случае дублирования контрольных документов ответственным структурным подразделением направляются письма в Администрацию Президента Республики Казахстан, Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан по снятию с контроля.

50. Министрліктің құрылымдық бөлімшелері өздігінен құжаттарды мемлекеттік тілде әзірлейді және дайындайды. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне жолданатын мемлекеттік тілдегі шығыс құжаттар қол қойылар алдында Министрліктің Әкімшілік жұмысы департаментінің Мемлекеттік тілді дамыту басқармасында сараптауға жатады.
7. Нормативтік құқықтық актілердің жобаларын дайындау, ресімдеу
және келісу тәртібі
51. Министрліктің өз құзыреті шегінде әзірленетін нормативтік құқықтық актілердің жобаларын (бұдан әрі – жобалар) Министрліктің тиісті құрылымдық бөлімшелері өз құзыреті шегінде немесе Министрліктің басшылығының тапсырмасы бойынша «Нормативтік құқықтық актілер туралы» 1998 жылғы 24 наурыздағы, «Қазақстан Республикасындағы тіл туралы» 1997 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарының, Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 27 сәуірдегі № 976 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының жобаларын дайындау, келісу, қол қоюға ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылауды жүзеге асыру және Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарына мониторинг жүргізу ережесінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 16 тамыздағы № 773 қаулысымен бекітілген Нормативтік құқықтық актілерді ресімдеу және келісу қағидаларының, өзге де нормативтік құқықтық актілердің, Үлгілік қағидаларының және осы Регламенттің талаптарына сәйкес мемлекеттік және орыс тілдерінде жүзеге асырады.
Сондай-ақ жобалаларды дайындау Министрліктің құрылымдық бөлімшелері әзірлейтін және Министрдің бұйрығымен бекітілетін нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
52. Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары мен Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі өкімдерінің жобалары мүдделі мемлекеттік органдармен олардың заңнамада белгіленген құзыретіне орай мемлекеттік органдардың интранет-порталында (бұдан әрі – МО ИП) электрондық құжаттар нысанында келісіледі, бұл ретте жобаны келісудегі мұндай мүдделілік жобада қаралатын мәселелердің мәні негізге алына отырып, сондай-ақ жобада министрліктің немесе оның басшысының атына тапсырмалар болған кезде белгіленеді.
Жобаны әзірлеуге жауапты Министрліктің құрылымдық бөлімшесі МО ИП-та заң қызметі басшысының (не оның міндетін атқарушы тұлғаның) және мемлекеттік орган басшысының мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығын қолдана отырып куәландырылған электрондық құжаттар нысанындағы қаулы (өкім) жобасын, оған түсіндірме жазбаны және басқа да қажетті құжаттарды орналастырады және МО ИП арқылы тиісті мемлекеттік органдарға келісуге жібереді, ал ұйымдарға Электрондық құжат айналымы ережесiнде белгіленген тәртіппен расталған электрондық құжаттың қағаз көшірмесі келісуге жіберіледі.
Қаулының (өкімнің) жобасын келісуге алған кезде министрлік басқа мемлекеттік органдардың оған алдын ала бұрыштама соғуын талап етуге және үстірт және өзге де негізсіз себептермен жобаны келісуден бас тартуға тиісті емес.
Министрлік қаулы жобасын мүдделі мемлекеттік органдарға келісуге жібере отырып, бір мезгілде өзінің интернет-ресурсында кадрлық және ұйымдың мәселелерді, сондай-ақ мемлекеттік құпияларды және (немесе) «Қызмет бабында пайдалану үшін» деген белгісі бар таралуы шектеулі қызметтік ақпаратты қамтитын қаулы жобаларын қоспағанда, қаулы жобасын, түсіндірме жазбаны және оған басқа қажетті құжаттарды осы Регламенттің 50-тармағының талаптарын ескере отырып, оның ішінде Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасау, орындау, өзгерту және тоқтату мәселелері бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде орналастырады. Қаулы жобасын мемлекеттік органның интернет-ресурсында (интранет-порталда немесе басқа ақпараттық жүйеде) орналастыру туралы рұқсат (нөмірі және уақыты) және ақпарат (әрқайсысындағы байттар санын көрсете отырып, шығарылған файлдар атауы) қаулы жобасына түсіндірме жазбада көрсетіледі.
Ескерту. 52-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 30.07.2015 № 507 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

50. Структурные подразделения Министерства самостоятельно разрабатывают и готовят документы на государственном языке. Исходящие документы на государственном языке, направляемые в Администрацию Президента Республики Казахстан, Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан перед подписанием подлежат экспертизе в Управлении развития государственного языка Департамента административной работы Министерства.
7. Порядок подготовки, оформления и согласования
проектов нормативных правовых актов
51. Подготовка проектов нормативных правовых актов
(далее – проекты), разрабатываемых Министерством в пределах компетенции, осуществляется соответствующими структурными подразделениями Министерства в пределах их компетенции или по поручению руководства Министерства на государственном и русском языках в соответствии с требованиями законов Республики Казахстан от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах», от 11 июля 1997 года «О языках в Республике Казахстан», Правилами подготовки, согласования и представления на рассмотрение Президенту Республики Казахстан проекта послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, подготовки, согласования и представления на подпись проектов актов и поручений Президента Республики Казахстан, реализации послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, осуществления контроля за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан и проведения мониторинга нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 27 апреля 2010 года № 976, Правил оформления и согласования нормативных правовых актов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 августа 2006 года № 773, иных нормативных правовых актов, Типовых правил и настоящего Регламента.
Также подготовка проектов осуществляется в соответствии с планами подготовки нормативных правовых актов, разрабатываемыми структурными подразделениями Министерства и утвержденными приказом Министра.
52. Проекты постановлений Правительства Республики Казахстан и распоряжений Премьер-Министра Республики Казахстан согласовываются с заинтересованными в силу их компетенции, установленной законодательством, государственными органами в форме электронных документов на интранет-портале государственных органов (далее - ИП ГО), при этом такая заинтересованность в согласовании проекта устанавливается, исходя из предмета рассматриваемых в проекте вопросов, а также при наличии в проекте поручений в адрес министерства или его руководителя.
Структурное подразделение Министерства, ответственное за разработку, размещает на ИП ГО в форме электронных документов проект постановления (распоряжения), пояснительную записку к нему и другие необходимые документы, удостоверенные с применением ЭЦП удостоверяющего центра государственных органов руководителя юридической службы (либо лица, исполняющего его обязанности) и руководителя Министерства и направляет на согласование соответствующим государственным органам посредством ИП ГО, а организациям на согласование направляется бумажная копия электронного документа, заверенная в порядке, установленном Правилами электронного документооборота.
При получении проекта постановления (распоряжения) на согласование, Министерство не требует предварительного его визирования с другими государственными органами и не отказывает в согласовании проекта по формальным и иным необоснованным причинам.
Министерство одновременно с направлением проекта постановления на согласование в заинтересованные государственные органы, на своем интернет-ресурсе размещает проект постановления, пояснительную записку и другие необходимые документы к нему с учетом требований пункта 50 Регламента Правительства, в том числе по вопросам заключения, выполнения, изменения и прекращения международных договоров Республики Казахстан, на государственном и русском языках, за исключением проектов постановлений, содержащих кадровые и организационные вопросы, а также государственные секреты и (или) служебную информацию ограниченного распространения с пометкой «Для служебного пользования». Разрешение (номер и дата) и информация (наименование выпущенных файлов с указанием количества байт в каждом) о размещении проекта постановления на интернет-ресурсе Министерства (интранет-портале или другой информационной системе) указываются в пояснительной записке к проекту постановления.

53. Министрліктің МО ИП арқылы келісуге келіп түскен жобаларды Құжаттамамен қамтамасыз ету басқармасы міндеттердің бөлінуіне сәйкес Министрлік басшылығының қарауына жібереді, мұнда жобаның қаралуына жауапты және құзыретіне қарай мүдделі Министрліктің құрылымдық бөлімшесі белгіленеді. Келіп түскен жобаларды бір мезгілде барлық жобалар келісілетін Министрлікте құқықтық мәселелерге жауапты Заң қызметі департаментіне жіберіледі.
Мемлекеттік органдардан жоба қайта (түпкілікті) келісуге (қол қоюға) түскен жағдайда, Құжаттамамен қамтамасыз ету басқармасы Министрліктің басшылығының бұрыштамасына сәйкес жобаны бұрын қарауға жауапты болған құрылымдық бөлімшенің тікелей қарауына жіберуі мүмкін.
Жобалар жіберілетін құрылымдық бөлімшелер арасында Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулыларының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі өкімдерінің жобаларын, заң жобаларын келісу ЭЦҚ пайдалана отырып, МО ИП арқылы электрондық құжаттар нысанында жүргізіледі.
Жауапты құрылымдық бөлімшенің орындаушысы мүдделі бөлімшелердің пікірін қорытады және әзірлеуші органға заңнамаға сәйкес жауаптың жобасын дайындайды, оған жобаның өтуіне жауапты бөлімшенің және Заң қызметі департаментінің басшылары, мүдделі бөлімшелердің басшылары міндеттердің бөлінуіне сәйкес бұрыштама қояды, бұдан кейін министрдің ЭЦҚ-мен куәландырылады.
54. Министрлікке келісуге түскен жобаларды қараудың жалпы мерзімі Үкімет Регламентімен және өзге де нормативтік құқықтық актілермен, сондай-ақ жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардың тапсырмаларымен айқындалады.
Бұл ретте Министрлікте қаулылардың (өкімдердің) жобаларын қарау және келісу уақыты олар түскен күннен бастап мына мерзімнен аспауы тиіс:
1) осы Регламентте көзделген жағдайларды қоспағанда, қаулылардың жобалары, оның ішінде Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына енгізу туралы тиісінше Президент актілерінің жобалары мен заң жобалары - 10 жұмыс күні;
2) Премьер-Министр өкімдерінің жобалары - 5 (бес) жұмыс күні;
3) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою, сондай-ақ қайырымдылық көмек мәселелері бойынша қаулылар мен өкімдер жобасы - 3 (үш) жұмыс күні.

53. Поступившие в ИП ГО Министерства на согласование проекты Управление документационного обеспечения регистрирует и направляет на рассмотрение руководству Министерства, согласно распределению обязанностей, которое определяет подразделение, ответственное за рассмотрение проекта, и заинтересованные в силу их компетенции, структурные подразделения Министерства. Одновременно проекты направляются в Департамент юридической службы, ответственный за правовые вопросы в Министерстве, с которым согласовываются все проекты.
В случае поступления проекта от государственных органов на повторное (окончательное) согласование (визирование), Управление документационного обеспечения может направить проект на рассмотрение непосредственно в структурное подразделение, которое было ответственным ранее за рассмотрение проекта по резолюции руководства Министерства.
Согласование проектов постановлений Правительства Республики Казахстан, распоряжений Премьер-Министра Республики Казахстан, законопроектов между структурными подразделениями Министерства, которым направляются проекты, проводится в форме электронных документов посредством ИП ГО с использованием ЭЦП.
Исполнитель ответственного структурного подразделения обобщает мнения заинтересованных структурных подразделений и подготавливает в соответствии с законодательством проект ответа органу-разработчику, который визируется руководителем подразделения, ответственного за прохождение проекта и Департаментом юридической службы, руководителями заинтересованных подразделений, руководством Министерства, согласно распределению обязанностей, после чего удостоверяется ЭЦП Министра.
54. Общий срок рассмотрения проектов, поступивших на согласование в Министерство, определяется Регламентом Правительства и иными нормативными правовыми актами, а также поручениями вышестоящих государственных органов и должностных лиц.
При этом, рассмотрение и согласование проектов постановлений (распоряжений) в Министерстве не должны превышать следующие сроки со дня поступления:
1) проекты постановлений, в том числе о внесении на рассмотрение Президента Республики Казахстан и Парламента Республики Казахстан соответственно проектов актов Президента Республики Казахстан и законопроектов - 10 (десять) рабочих дней, за исключением случаев, предусмотренных Регламентом Правительства;
2) проекты распоряжений Премьер-Министра – 5 (пять) рабочих дней;
3) проекты постановлений и распоряжений по вопросам ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, а также гуманитарной помощи - 3 (три) рабочих дня;

4) Кодекс жобалары алғаш түскен жағдайда – 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде, қайта түскенде – 10 (он) жұмыс күні ішінде қаралады.
5) ресми іссапарға қатысты Премьер-Министр өкімдерінің жобалары - 1 (бір) жұмыс күні.
Құжаттамалық қамтамасыз ету басқармасы құрылымдық бөлімшелердегі, оның ішінде жобаның қарауына жауапты басшылар мен орындаушылар басшылыққа алатын жобаларды қараудың ішкі бақылау мерзімін белгілейді.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.06.2015 № 398 (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Министрліктің қоса орындаушысы болып табылатын құрылымдық бөлімшелері, жобаның Министрлікте тіркелген күнінен бастап бес және одан кем күнінен асырмай, егер Министрлік басшылығы одан да қысқа мерзімді белгілемесе, жобаны қарап, өз қорытындысын жобаны қарауға тікелей жауаптыны белгілейтін жобаны қарауға жауапты бөлімшеге ұсынады. Қоса орындаушы бөлімшеде белгіленген мерзімде қорытындыларды ұсынбаған жағдайда, жоба ескертпелерсіз келісілді деп есептеледі.
МО ИП-та келісу нәтижесі келісуші министрлікте жобаның өтуіне жауапты бөлімше басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылады және екі жұмыс күнінен аспайтын мерзімде мүдделі бөлімше басшыларының, міндеттерді бөлуге сәйкес министрлік басшылығының ЭЦҚ-мен куәландырылады.
МО ИП-та келісуші Мемлекеттік органда МО ИП-та әзірлеуші толығымен келісетін ескертулер болған кезде Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулы жобасы, Премьер-Министр өкімі, заң жобасы әзірлеуші мемлекеттік органға пысықтау үшін қайтарылады. Бұл ретте әзірлеуші МО ИП-та Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулы жобасын, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімін, заң жобасының пысықталған нұсқасын орналастырады және мемлекеттік органдарға келісуге қайта жолдайды. Бар ескертулерді жойған жағдайда келісуші мемлекеттік орган МО ИП-та мемлекеттік орган басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылған ескертулерінсіз келісу туралы белгі қояды.
Осы Регламенттің 54-тармағының бірінші бөлігінде көзделген мерзім ішінде жоба бойынша бұрын орын алған ескертулерді ескере отыр, пысықталған жоба ұсынылмаған жағдайда сондай-ақ, министрлік ішінара пысықталған жобаны ұсынған жағдайда екі жұмыс күні ішінде әзірлеуші органға МО ИП арқылы ескертулер жібереді.
Министрлік келісуден бас тартқан не ескертулерімен келіспеген жағдайда әзірлеуші мемлекеттік органның басшылығы өзара қолайлы шешім дайындау үшін Министрліктің тиісті лауазымды адамдарының қатысуымен кеңес шақыруы мүмкін.
Кеңестің мерзімдерін, өткізу тәртібін және қатысушыларды кеңесті өткізуге бастамашылық еткен әзірлеуші органның лауазымды тұлғасы Министрліктің тиісті лауазымды тұлғасымен консультациядан кейін айқындайды. Бұл ретте Министрліктің лауазымды тұлғалары желеу және өзге де дәлелсіз себептермен кеңеске қатысудан бас тарта алмайды.
Егер кеңесте өзара қолайлы шешім жасауға қол жетсе, онда жоба үш жұмыс күні ішінде пысықталады және Министрлікпен келісіледі (бұрыштама қойылады).
Өзара тиімді шешімге қол жеткізілмеген кезде әзірлеуші орган келіспеушіліктер хаттамасын жасайды, оны МО ИП-та орналастырады және министрдің ЭЦҚ-мен куәландырылады.

4) проекты Кодексов рассматриваются: при первичном поступлении – в течение 20 (двадцать) рабочих дней, при вторичном поступлении – в течение 10 (десять) рабочих дней.
5) проекты распоряжений Премьер-Министра, касающиеся официальных визитов - 1 (один) рабочий день.
Управление документационного обеспечения устанавливает внутренний контрольный срок рассмотрения проектов, которым должны руководствоваться руководители и исполнители в структурных подразделениях, в том числе ответственные за рассмотрение проекта.
Сноска. Пункт 54 в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.06.2015 № 398 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Структурные подразделения Министерства, являющиеся соисполнителями проекта, срок рассмотрения которого пять и менее рабочих дней, в срок не более одного рабочего дня со дня регистрации проекта в Министерстве, если руководством Министерства не установлены более короткие сроки, рассматривают проект и представляют свои заключения подразделению, ответственному за рассмотрение проекта, руководитель которого определяет непосредственного исполнителя по рассмотрению проекта. В случае не предоставления заключений в письменном виде подразделениями – соисполнителями в установленные сроки, проект считается согласованным без замечаний.
Результат согласования на ИП ГО удостоверяется ЭЦП руководителя подразделения, ответственного за прохождение проекта в Министерстве, и в срок не более двух рабочих дней удостоверяется ЭЦП руководителей заинтересованных подразделений, руководством Министерства, согласно распределению обязанностей.
При наличии на ИП ГО замечаний у согласующего государственного органа, с которыми разработчик согласен полностью, проект постановления Правительства Республики Казахстан, распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан, законопроект на ИП ГО возвращается для доработки государственному органу-разработчику. При этом разработчик размещает на ИП ГО доработанную версию проекта постановления Правительства Республики Казахстан, распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан, законопроекта и повторно направляет на согласование государственным органам. В случае устранения имеющихся замечаний, согласующим государственным органом на ИП ГО ставится отметка о согласовании без замечаний, удостоверенная ЭЦП руководителя согласующего государственного органа.
В случае непредставления проекта, доработанного с учетом ранее имевшихся замечаний в течение срока, предусмотренного частью первой пункта 54 настоящего Регламента, а также в случае представления частично доработанного проекта, Министерством в течение двух рабочих дней направляются замечания органу-разработчику на ИП ГО.
В случае отказа в согласовании либо несогласия с замечаниями Министерства, руководство государственного органа-разработчика, может созывать совещания для выработки взаимоприемлемого решения с участием соответствующих должностных лиц Министерства.
Сроки, порядок проведения и участники совещаний определяются должностным лицом органа-разработчика, инициировавшим проведение совещания, после консультаций с соответствующим должностным лицом Министерства. При этом должностные лица Министерства не могут отказываться от участия в совещании по формальным и иным неуважительным причинам.
Если на совещаниях удалось выработать взаимоприемлемое решение, то проект дорабатывается и согласовывается (визируется) Министерством в течение трех рабочих дней.
При недостижении взаимоприемлемого решения органом-разработчиком составляется протокол разногласий, который размещается в ИП ГО и удостоверяется ЭЦП Министра.

56. Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, оның орынбасарларының, Қазақстан Республикасы Президент Әкімшілігі басшылығының және Премьер-Министр Кеңсесі Басшысының шұғыл тапсырмаларын орындау барысында жобаларды келісуге ұсынған жағдайларда келісуші ОМО өзінің ұсынысын жинақтау бекітілген әзірлеуші органға, егер тиісті тапсырмада өзгеше белгіленбесе, оған ол үшін белгіленген орындалу мерзіміне дейін кемінде үш күн бұрын кешіктірмей, ал орындалу мерзімі кемінде бес күн тапсырмалар бойынша тапсырма келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде енгізеді.
57. Келісуші мемлекеттік органдарға қаулылардың (өкімдердің) жобаларын «ескертулермен» келісуге (бұрыштама соғуға) тыйым салынады.
Келісу жүргізілгеннен кейін әзірлеуші мемлекеттік орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулы жобасын Кеңсеге келісуші мемлекеттік органдардың қорытындыларымен (келіспеушілік хаттамаларымен) және тиісті қосымшалармен бірге электрондық құжаттың қағаз көшірмелері түрінде және мемлекеттік органдардың электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында енгізеді.
Министрлік Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесі тарату барысында өзіне жіберген, кадрлық және ұйымдық сипаттағыларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулыларының куәландырылған көшірмелерін алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде өзінің интернет-ресурсында мемлекеттік және орыс тілдерінде орналастырады.
58. «Қазақстан Республикасы Президентінің заң шығару бастамасы құқығын қамтамасыз ету және Республика Президентінің кейбір актілерін Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес келтіру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 21 қыркүйектегі № 413 Жарлығына сәйкес әзірленген нормативтік құқықтық актіні (бұдан әрі - жоба) Министрлік келіскен және пысықтаған жағдайда, осы Жарлықта көрсетілген мерзімдер қолданылады.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 30.07.2015 № 507 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттарының бастамасымен әзірленген заң жобаларын қарағанда, қорытынды жасауға жауапты болып тағайындалған Министрлік Үкімет Регламентін басшылыққа қатал алуы тиіс.
60. Қазақстан Республикасы Президенті актілерінің жобаларын дайындауды Министрлік өз бастамасымен немесе жоғары тұрған лауазымды тұлғалардың не мемлекеттік органдардың тапсырмалары бойынша қолданыстағы заңнамаға және Үкімет Регламентіне сәйкес жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы Президенті актілерінің жобалары Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесіне Үкімет Регламентінде көзделген тәртіпте Министр немесе оның міндетін атқарушы тұлға қол қойған ілеспе хатпен енгізіледі.

56. В случаях, когда в Министерство представляют проекты на согласование во исполнение срочных поручений Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, его заместителей, руководства Администрации Президента Республики Казахстан и Руководителя Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, Министерство направляет свои предложения органу - разработчику, за которым закреплен созыв, не менее чем за три рабочих дня до установленного срока исполнения, если иное не установлено соответствующим поручением, а по поручениям со сроком исполнения менее пяти дней - в течение одного рабочего дня со дня поступления поручения.
57. Согласующие государственные органы не согласовывают (не визируют) проекты постановлений (распоряжений) «с замечаниями».
После проведения согласования государственный орган-разработчик вносит проект постановления в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан совместно с заключениями согласующих государственных органов (протоколов разногласий) и соответствующими приложениями в виде бумажной копии электронного документа и форме электронного документа посредством Единой системы электронного документооборота государственных органов.
Министерство в течение семи рабочих дней со дня получения заверенных копий постановлений Правительства Республики Казахстан, за исключением кадровых и организационного характера, направленных ему в ходе рассылки Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан, размещает на своем интернет-ресурсе на государственном и русском языках.
58. В случае согласования и доработки Министерством нормативных правовых актов (далее – проект), разработанного в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 21 сентября 2007 года № 413 «О мерах по обеспечению права законодательной инициативы Президента Республики Казахстан и приведению некоторых актов Президента Республики Казахстан в соответствие с Конституцией Республики Казахстан», применяются сроки, предусмотренные данным Указом.
59. При рассмотрении законопроектов, инициированных депутатами Парламента Республики Казахстан, по которым Министерство определено ответственным за подготовку заключения, необходимо строго руководствоваться Регламентом Правительства.
60. Подготовка проектов актов Президента Республики Казахстан осуществляется Министерством по своей инициативе либо по поручению вышестоящих должностных лиц или государственных органов, согласно действующего законодательства и Регламента Правительства.
Проекты актов Президента Республики Казахстан направляются в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан сопроводительным письмом, подписанным Министром или лицом, исполняющим его обязанности, в порядке, предусмотренном Регламентом Правительства.

67. «Нормативтік құқықтық актілер туралы» Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заң талаптарына сәйкес жобалар бойынша нормативтік құқықтық актілердің жобаларын реттейтін құқықтық қатынастарға байланысты (сыбайлас жемқорлыққа қарсы, құқықтық, лингвистикалық, экологиялық, қаржылық және т.б.) ғылыми сараптамасы жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 30 мамырдағы № 598 қаулысымен бекітілген Ғылыми сараптаманы жүргізу ережелеріне сәйкес әзірлеуші құрылымдық бөлімшелер жобаларды ғылыми сараптамаға жіберуді жүзеге асырады.
Бұл ретте әзірлеуіш - құрылымдық бөлімшелер құқықтық, криминологиялық сараптама қорытындыларын алғаннан кейін жеті жұмыс күні ішінде берілген ескертулер мен ұсыныстарды қарау үшін шара қабылдайды және тиісті ақпаратты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне ұсынады.
Сарапшылардың ескертулері және ұсыныстарымен келіспеген жағдайда әзірлеуші құрылымдық бөлімшелер жобаларды, оларды қабылдамау негіздемесімен қосымша сараптамаға жібереді.
Нормативтік құқықтық актілер жобаларын және осы бойынша сараптама қорытындысын Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына ұсынғанда, әзірлеуші құрылымдық бөлімшелер сараптама қорытындысында нормативтік құқықтық актінің жобасы бойынша берілген ұсыныстарды қабылдамау себептерінің дәлелді негіздемесін ұсынулары тиіс. Әзірлеуші құрылымдық бөлімшелер негіздемелердің көшірмелерін бір мезгілде Ғылыми ұйымға немесе Сарапшыға ұсынады.
68. Министрліктің лауазымды тұлғаларының заң жобаларын қарау жөніндегі Қазақстан Республикасы Парламенті палаталарының отырыстарына қатысуы, сондай-ақ Министрлік әзірлеген заң жобаларын Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің немесе Сенат отырысында ұсынатын уәкілетті тұлғаны алмастыру Үкімет Регламенті белгілеген тәртіпте жүзеге асырылады.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 30.07.2015 № 507 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69. Алып тасталды - ҚР Энергетика министрінің 12.06.2015 № 398 (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-1. Құқықтық мониторинг жүргізу кезіндегі өзара іс-қимыл жасау тәртібі
Ескерту. 7-1-тараумен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 12.06.2015 № 398 (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69-1. Министрліктің өзі қабылдаған және (немесе) өзі әзірлеушісі болып табылатын нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ Министрліктің құзыретіне жататын актілерге қатысты құқықтық мониторинг жүргізуі «Нормативтік құқықтық актілер туралы» Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңына және «Нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингін жүргізу қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 964 қаулысына, «Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауының жобасын дайындау, келісу және Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының жобаларын дайындау, келісу, қол қоюға ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауын іске асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылауды жүзеге асыру және Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарына мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 27 сәуірдегі № 976 Жарлығына сәйкес жүзеге асырылады.

67. В соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах» по проектам проводится научная экспертиза (правовая, лингвистическая, экологическая, финансовая и другая) в зависимости от правоотношений, регулируемых проектами нормативных правовых актов.
Направление проектов на экспертизу осуществляется структурными подразделениями-разработчиками в соответствие с Правилами проведения научной экспертизы, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 мая 2002 года № 598.
При этом, в течение семи рабочих дней после получения заключения правовой, криминологической экспертиз структурные подразделения-разработчики принимают меры по рассмотрению данных замечаний, предложений и предоставить соответствующую информацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
При несогласии с замечаниями и предложениями экспертов, структурные подразделения-разработчики направляют проекты на дополнительную экспертизу с обоснованием их непринятия.
При внесении проекта нормативного правового акта и экспертного заключения по нему на рассмотрение Правительства Республики Казахстан структурные подразделения-разработчики должны предоставить аргументированные обоснования причин непринятия рекомендаций, содержащихся в экспертном заключении по проекту нормативного правового акта. Копию соответствующих обоснований структурные подразделения-разработчики одновременно предоставляют Научной организации или Эксперту.
68. Участие должностных лиц Министерства на заседаниях в палатах Парламента Республики Казахстан по рассмотрению законопроектов, а также замена уполномоченного лица, представляющего на пленарном заседании Мажилиса или Сената Парламента Республики Казахстан проектов законов, разработанные Министерством осуществляется в порядке, установленном Регламентом Правительства.
69. Исключен приказом Министра энергетики РК от 12.06.2015  № 398 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7-1. Порядок взаимодействия при проведении правового мониторинга
Сноска. Регламент дополнен главой 7-1 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 12.06.2015 № 398 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69-1. Проведение правового мониторинга Министерством в отношении нормативных правовых актов, принятых Министерством и (или) разработчиком которого Министерство являлось, а также актов, относящихся к компетенции Министерства, осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах» и постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 964 «Об утверждении Правил проведения правового мониторинга нормативных правовых актов», Указом Президента Республики Казахстан от 27 апреля 2010 года № 976 «Об утверждении Правил подготовки, согласования и представления на рассмотрение Президенту Республики Казахстан проекта послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, подготовки, согласования и представления на подпись проектов актов и поручений Президента Республики Казахстан, реализации послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, осуществления контроля за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан и проведения мониторинга нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан».

69-2. Министрліктің барлық құрылымдық бөлімшелері, оның ведомстволары Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетін, ескірген және сыбайлас жемқорлықты тудыратын құқық нормаларын анықтау, олардың іске асырылуының тиімділігін бағалау және өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу немесе олардың күші жойылды деп тану бойынша уақтылы шаралар қабылдау үшін нормативтік құқықтық актілерге құқықтық мониторинг жүргізеді.
Нормативтік құқықтық актілерге Министрдің бұйрығымен бекітілген жүргізу кестесіне сәйкес құқықтық мониторинг жүргізіледі.
Нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторинг нәтижелері ай сайын Заң қызметі департаментіне жіберіледі.
69-3. Заң қызметі департаменті алынған мәліметтерді қорытады және талдайды және Министрге, сондай-ақ Министрліктің жауапты хатшысына ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10 күніне қарай тұжырымдары мен ұсынымдары бар жиынтық ақпарат дайындайды.
69-4. Мониторинг қорытындылары Әділет министрлігінің корпоративтік порталында «Құқықтық мониторинг» кіші жүйесінде орналастырылады. Заң қызметі департаменті көрсетілген кіші жүйенің уақтылы толтырылуына тұрақты негізде бақылау жүргізеді.
69-5. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 964 қаулысымен бекітілген Нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингін жүргізу қағидасының 16-тармағына сәйкес Заң қызметі департаменті Әкімшілік жұмысы департаментінің құжаттамалық қамтамасыз ету басқармасымен бірлесіп тоқсан сайын Министр қабылдаған бұйрықтардың тізбесін Әділет министрлігіне ұсынады.
8. Министрліктің нормативтік құқықтық актілері мен қызметтік
құжаттарын әзірлеу, жариялау және мемлекеттік тіркеу тәртібі
70. Әзірлеушісі Министрлік болып табылатын нормативтік құқықтық актілер мен қызметтік құжаттарды жариялау және мемлекеттік тіркеу Қазақстан Республикасының «Нормативтік құқықтық актілер туралы» 1998 жылғы 24 наурыздағы, «Әкімшілік рәсімдер туралы» 2000 жылғы 27 қарашадағы заңдарына, «Қазақстан Республикасы министрлерінің және орталық мемлекеттік органдардың өзге де басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтарын, орталық мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық қаулыларын, Орталық сайлау комиссиясының нормативтік қаулыларын, мәслихаттардың нормативтік құқықтық шешімдерін, сондай-ақ әкімдіктердің нормативтік құқықтық қаулылары мен әкімдердің нормативтік құқықтық шешімдерін ресми жариялау жүзеге асырылатын интернет-ресурсты айқындау және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 қазандағы № 1124 қаулысымен, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 16 тамыздағы № 773 қаулысымен бекітілген Нормптивтік құқықтық актілерді ресімдеу және келісі қағидасына, 2006 жылғы 17 тамыздағы № 778 қаулысымен бекітілген Нормативтік құқықтық актіледі мемлекеттік тіркеу қағидасына, 2002 жылғы 22 тамыздағы № 938 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мәтіндерін кейіннен ресми жариялау қағидасына сәйкес жүзеге асырылады.

69-2. Правовой мониторинг нормативных правовых актов проводится всеми структурными подразделениями Министерства, его ведомствами на постоянной основе для выявления противоречащих законодательству Республики Казахстан и устаревших коррупциогенных норм права, оценки эффективности их реализации и своевременного принятия мер по внесению изменений и (или) дополнений или признанию их утратившими силу.
Правовой мониторинг нормативных правовых актов проводится согласно графику проведения правового мониторинга, утверждаемому приказом Министра.
Результаты правового мониторинга нормативных правовых актов ежемесячно направляются в Департамент юридической службы.
69-3. Департамент юридической службы обобщает и анализирует полученные сведения и готовит сводную информацию Министру, а также Ответственному секретарю Министерства с выводами и рекомендациями ежемесячно в срок к 10 числу месяца, следующего за отчетным.
69-4. Итоги мониторинга размещаются на корпоративном портале Министерства юстиции в подсистеме «Правовой мониторинг». Департаментом юридической службы ведется на постоянной основе контроль за своевременным наполнением указанной подсистемы.
69-5. Департамент юридической службы совместно с управлением документационного обеспечения Департамента административной работы ежеквартально представляют в Министерство юстиции перечни принятых приказов Министра согласно пункту 16 Правил проведения правового мониторинга нормативных правовых актов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 964.
8. Порядок подготовки, опубликования и государственной
регистрации нормативных правовых актов и
служебных документов Министерства
70. Опубликование и государственная регистрация нормативных правовых актов, разработчиком которых является Министерство, и служебных документов осуществляются в соответствии с законами Республики Казахстан от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах», от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах»,  постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 октября 2013 года № 1124 «Об определении интернет-ресурса, осуществляющего официальное опубликование нормативных правовых приказов министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов, нормативных правовых постановлений центральных государственных органов, нормативных постановлений Центральной избирательной комиссии, нормативных правовых решений маслихатов, а также нормативных правовых постановлений акиматов и нормативных правовых решений акимов, и внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан», Правилами оформления и согласования нормативных правовых актов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 августа 2006 года № 773, Правилами государственной регистрации нормативных правовых актов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 августа 2006 года № 778, Правилами последующего официального опубликования текстов нормативных правовых актов Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 августа 2002 года № 938.

71. Министрлік бұйрықтарының жобаларын дайындауды Министрліктің құрылымдық бөлімшелері жүзеге асырады.
72. Бұйрық жобалары Министрге немесе Министрдің міндетін атқару ресми жүктелген тұлғаға, Жауапты хатшының Министрліктің белгіленген үлгідегі бұйрық бланктерінде қол қоюға жіберіледі. Министрліктің бұйрықтары, бірлескен бұйрықтарды қоспағанда, қатаң есепке алынатын әр қайсысы жекелеген бланкте мемлекеттік тілде және орыс тілінде бір данада ресімделеді.
73. Бұйрықтардың жобалары лингвистикалық сараптама басқармасында сараптамадан өтеді, бұдан кейін Заң қызметі департаментімен, жауапты хатшымен, жетекшілік ететін вице-министрмен келісіледі. Қаржылық мәселелерді қамтитын бұйрық жобалары міндетті тәртіпте Бюджет және қаржылық рәсімдер департаментімен келісіледі.
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.06.2015 № 398 (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73-1. Бұйрықтардың жобаларына жобаны енгізген бөлімшенің орындаушысы мен басшысының, жобада міндеттер мен тапсырмалар көзделетін бөлімшелердің басшыларының, сондай-ақ Заң қызметі департаменті мен лингвистикалық сараптама басқармасы басшыларының, жауапты хатшының, жетекшілік ететін вице-министрдің бұрыштамасы қойылады.
Нормативтік құқықтық бұйрықтың жобасына бұрыштама қою бұйрықтың жобасына қоса берілетін келісу парағында жүргізіледі.
Құқықтық бұйрықтың жобасына бұрыштама қою бұйрық жобасының теріс жағында жүргізіледі.
Ескерту. 73-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 12.06.2015 № 398 (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
74. Жедел, ұйымдастыру және кадр мәселелері бойынша бұйрық жобаларын келісу мерзімі екі жұмыс күнінен аспайды. Қайта енгізілген көрсетілген жобаларды келісу мерзімі бір жұмыс күнін құрайды.
Бұйрық жобаларын қайта келісу кезінде жобаның өзгерістер енгізілген ережелері ғана қарастырылады.
Министрліктің келісуші құрылымдық бөлімшелерінің басшылары болмаған жағдайда, бұйрықтың жобасы оның міндетін атқарушы тұлғамен не басшының орынбасарымен келісіледі.
Негізгі қызмет бойынша бұйрықтардың түпнұсқалары Министр немесе Министрдің міндетін атқару ресми жүктелген тұлға, не Министрліктің жауапты хатшысы оның өкілеттігі шегінде қол қойған қосымшаларымен қағаз жеткізгіште Бақылау басқармасына тіркеу және одан әрі сақтау үшін Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесінде бұйрықтарға электрондық форматта қол қойғаннан кейін беріледі. Бұйрықтардың электрондық форматы Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесінде Министрліктің бұйрық бланкілерінің электрондық шаблондарын қолданбай-ақ ресімделуі мүмкін.
Бұйрықтарға реттік нөмір күнтізбелік жылға ЭҚАБЖ-да жүзеге асырылады.
Министрлік бұйрығының түпнұсқасына, оған қол қойылғаннан кейін, түзетулер енгізуге рұқсат етілмейді.
Министрлік бұйрықтарының көшірмелерін құрылымдық бөлімшелерге, кәсіпорындар мен ұйымдарға орындаушылар таратады.
Министрліктің нормативтік құқықтық бұйрықтары Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізген соң күнтізбелік он күн ішінде ресми жариялауға жіберіледі және міндетті түрде Министрліктің интернет-ресурсында жарияланады.
Әзірлеуші құрылымдық бөлімшелер нормативтік құқықтық бұйрық Қазақстан Республикасының әділет органдарында мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде аталған бұйрықтың көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялау үшін жіберуді қамтамасыз етеді.
Әзірлеуші құрылымдық бөлімшелер нормативтік құқықтық бұйрықтың көшірмесін алған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің «Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына аталған бұйрықтын көшірмесін жіберуді қамтамасыз етеді.

71. Подготовка проектов приказов Министерства осуществляется структурными подразделениями Министерства.
72. Проекты приказов представляются на подпись Министру или лицу, на которое официально возложено исполнение обязанностей Министра, или ответственному секретарю на бланках приказов Министерства, установленного образца. Приказы Министерства оформляются на государственном и русском языках по одному экземпляру, за исключением совместных приказов, каждый на отдельном бланке строгого учета.
73. Проекты приказов проходят экспертизу в управлении лингвистической экспертизы, после чего согласовываются с Департаментом юридической службы, ответственным секретарем, курирующим вице-министром. Проекты приказов, содержащие финансовые вопросы, в обязательном порядке согласовываются с Департаментом бюджета и финансовых процедур.
Сноска. Пункт 73 в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.06.2015 № 398 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73-1. Проекты приказов визируются исполнителем и руководителем подразделения внесшим проект, руководителями подразделений, которым в проекте предусматриваются задания и поручения, а также руководителями Департамента юридической службы и управления лингвистической экспертизы, ответственным секретарем, курирующим вице-министром.
Визирование проекта нормативного правового приказа производится в листе согласования, прилагаемого к проекту приказа.
Визирование проекта правового приказа производится на оборотной стороне проекта приказа.
Сноска. Глава 8 дополнена пунктом 73-1 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 12.06.2015 № 398 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74. Срок согласования проектов приказов по оперативным, организационным и кадровым вопросам составляет не более двух рабочих дней. Срок согласования указанных проектов, внесенных повторно, составляет один рабочий день.
При повторном согласовании проектов приказа рассматриваются лишь те положения проекта, в которые внесены изменения.
В случае отсутствия руководителя согласующего структурного подразделения Министерства, проект приказа согласовывается лицом, исполняющим его обязанности, либо заместителем руководителя.
Подлинники приказов по основной деятельности на бумажном носителе с приложениями, подписанные Министром или лицом, на которое возложено исполнение обязанностей Министра, либо ответственным секретарем Министерства в пределах его полномочий, передаются для регистрации и дальнейшего хранения в Управление документационного обеспечения после подписания электронного формата приказов в Единой системе электронного документооборота. Электронный формат приказов в Единой системе электронного документооборота может быть оформлен без применения электронных шаблонов бланков приказов Министерства.
Присвоение приказам порядковых номеров осуществляется в Единой системе электронного документооборота на календарный год.
Внесение исправлений в подлинник приказа Министерства после его подписания не допускается.
Копии приказов Министерства исполнителями направляются по структурным подразделениям, предприятиям и организациям.
Нормативные правовые приказы Министерства направляются на официальное опубликование в течение десяти календарных дней после их государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан и в обязательном порядке публикуются на интернет-ресурсе Министерства.
Структурные подразделения-разработчики в течение десяти календарных дней после государственной регистрации в органах юстиции Республики Казахстан нормативного правового приказа, обеспечивают направление копии данного приказа на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему «Әділет».
Структурные подразделения-разработчики в течение десяти календарных дней со дня получения нормативного правового приказа, обеспечивают направление копии данного приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации» Министерства юстиции Республики Казахстан.

Ескерту. 74-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 12.06.2015 № 398 (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
74-1. Әзірлеуші құрылымдық бөлімшілер заңнамалық актіге қол қойылған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде Министрліктің интернет-ресурсында мемлекеттік және орыс тілдерінде, ал қажет болған жағдайда өзге де тілдерде, баспасөз хабарламасын орналастырады. Баспасөз хабарламасы заңның нақты мақсаттары, әлеуметтік-экономикалық және (немесе) құқықтық салдары, сондай-ақ болжанатын тиімділігі туралы ақпаратты қамтуға тиіс.
Әзірлеуші құрылымдық бөлімшілер көрсетілген мерзімде осы баспасөз хабарламасының көшірмесін құқықтық ақпараттың автоматтандырылған жүйесінде орналастыру үшін Әділет министрлігіне жолдайды.
Ескерту. 74-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 12.06.2015 № 398 (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
74-2. Әзірлеуші құрылымдық бөлімшілер Үкімет қаулыларының куәландырылған көшірмелерін алған күннен бастап, кадрлық және ұйымдастырушылық сипатындағыларды қоспағанда, жеті жұмыс күні ішінде Министрліктің интернет-ресурсында және мемлекеттік құпияларды және (немесе) қызметтік ақпаратты қамтитын Үкімет қаулыларын қоспағанда, өзі әзірлеуші болып табылатын Үкімет қаулысының нақты мақсаттары, әлеуметтік-экономикалық және/немесе құқықтық салдары, сондай-ақ болжанатын тиімділігі туралы ақпаратты қамтитын мемлекеттік және орыс тілдеріндегі, ал қажет болған жағдайда өзге де тілдерде, баспасөз хабарламасын орналастырады.
Әзірлеуші құрылымдық бөлімшілер көрсетілген мерзімде осы баспасөз хабарламасының көшірмесін құқықтық ақпараттың автоматтандырылған жүйесінде орналастыру үшін Әділет министрлігіне жібереді
Ескерту. 74-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 12.06.2015 № 398 (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Орындалуын бақылау
75. Актілер мен тапсырмалардың уақтылы және сапалы орындалуын бақылауды ұйымдастыру «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» 1995 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына, Қазақстан Республикасының «Әкімшілік рәсімдер туралы» 2000 жылғы 27 қарашадағы, «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы, Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 27 сәуірдегі № 976 Жарлығымен бекітілген «Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауының жобасын дайындау, келісу және Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының жобаларын дайындау, келісу, қол қоюға ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауын іске асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылауды жүзеге асыру және Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарына мониторинг жүргізу қағидаларына, Үкімет Регламентіне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, осы Регламентке сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 74 с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 12.06.2015 № 398 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74-1. Структурные подразделения-разработчики в течение семи рабочих дней со дня подписания законодательного акта размещают на интернет-ресурсе Министерства пресс-релиз на государственном и русском языках, а в случае необходимости - и на иных языках.
Пресс-релиз должен содержать информацию о конкретных целях, социально-экономических и (или) правовых последствиях, а также предполагаемой эффективности закона.
Структурные подразделения-разработчики в указанные сроки направляют копию данного пресс-релиза в Министерство юстиции для его размещения в автоматизированной системе правовой информации.
Сноска. Глава 8 дополнена пунктом 74-1 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 12.06.2015 № 398 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74-2. Структурные подразделения-разработчики в течение семи рабочих дней со дня получения заверенных копий постановлений Правительства, за исключением кадровых и организационного характера, размещают на интернет-ресурсе Министерства пресс-релиз на государственном и русском языках, а в случае необходимости и на иных языках, который содержит информацию о конкретных целях, социально-экономических и (или) правовых последствиях, а также предполагаемой эффективности постановления Правительства, за исключением постановлений Правительства, содержащих государственные секреты и (или) служебную информацию.
Структурные подразделения-разработчики в указанные сроки направляют копию данного пресс-релиза в Министерство юстиции для его размещения в автоматизированной системе правовой информации.
Сноска. Глава 8 дополнена пунктом 74-2 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 12.06.2015 № 398 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Контроль исполнения
75. Организация контроля за своевременным и качественным исполнением актов и поручений осуществляется в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан от 18 декабря 1995 года «О Правительстве Республики Казахстан», законами Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», Правилами подготовки, согласования и представления на рассмотрение Президенту Республики Казахстан проекта послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, подготовки, согласования и представления на подпись проектов актов и поручений Президента Республики Казахстан, реализации послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, осуществления контроля за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан и проведения мониторинга нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 27 апреля 2010 года № 976, Регламентом Правительства, иными нормативными правовыми актами и настоящим Регламентом.

76. Бақылауға мынадай, оның ішінде құпия құжаттар (бұдан әрі – бақылаудағы құжаттар) алынады:
1) Министрлікке тапсырмалар берілетін Қазақстан Республикасы Президентінің актілері;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің актілері, халықаралық іс-шаралар мен өңірлік сапарлардың қорытындысы бойынша деректер;
3) кеңестердің, мәжілістердің хаттамаларында қамтылған тапсырмалар не тапсырмалардың тармақтары (оның ішінде Қазақстан Республикасының Президенті басқаратын консультативтік-кеңестік органдардың,) және Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өтетін қоғамдық маңызды іс-шаралар;
4) Президенттің жеке тапсырмалары;
5) Қазақстан Республикасы Президентінің «Бақылауға алынды» деген мөртабанымен, «шұғыл», «хабарлау», «ұсыныстар енгізу» деген белгілерінің болуы кезінде қызметтік және өзге де құжаттар бойынша тапсырмалар не тапсырмалардың тармақтары, сондай-ақ мазмұнынан оларды бақылауға қою қажеттілігі туындайтын тапсырмалар;
6) Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімдері, Министрлікке тапсырмалары бар Қазақстан Республикасы Үкіметінің отырыс хаттамалары;
7) Мемлекет хатшысының актілері мен тапсырмалары;
8) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, оның орынбасарларының, Президент Әкімшілігі басшылығының және оның құрылымдық бөлімшелерінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесі басшылығының (оның ішінде кеңес хаттамаларында және іс-шаралар жоспарында қамтылған), Министрлікке тапсырманың орындалу мерзімі көрсетілген не «өте шұғыл», «шұғыл», «тездету» деген белгілермен бақылауға алу туралы нұсқаулары бар тапсырмалары.
9) Премьер-Министрдің шұғыл тапсырмалары;
10) Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының сұраулары, Қазақстан Республикасы Үкіметі қорытындысының қажеттігі бойынша Қазақстан Республикасы Парламенті палаталарының заң жобаларына өздері бастамашы болған өтініштері;
11) прокурорлық қадағалау актілері;
12) Конституциялық кеңестің сұраулары, нормативтік қаулылары мен жолдаулары;
13) Есеп комитетінің республикалық бюджеттің орындалуына бақылау бойынша сұраулары, қаулылары;
14) мазмұнынан жауап беру, түсіндіру, сол немесе өзге де мәселелер бойынша ұсыныстар енгізу қажеттігі туындайтын мемлекеттік органдардың хаттары;
15) жеке және заңды тұлғалардың өтініштері;
16) Министрлікке келісуге түсетін Қазақстан Республикасы Президенті тапсырмаларының жобалары;
17) Министрлікке келісуге түсетін нормативтік құқықтық актілер жобалары;
18) Министрлік басшылығының бұйрықтары, хаттамалары, алқа шешімдері, тапсырмалары.
Осы Регламенттің 76-тармағының 18) тармақшасында көрсетілген құжаттардан басқа көрсетілген құжаттардың орындалу мерзімін бақылауды, жауапты орындаушыларды көрсетумен бақылаудағы құжат мерзімдерінің жақындағаны туралы Министрліктің жауапты хатшысын жүйелі түрде хабарландыратын Бақылау басқармасы жүзеге асырады.
Осы Регламенттің 76-тармағының 18) тармақшасында көрсетілген құжаттардың орындалу мерзімін бақылауды осы құжаттарды дайындауға жауапты құрылымдық бөлімше жүзеге асырады.

76. На контроль берутся следующие, в том числе секретные, документы (далее - контрольные документы):
1) акты Президента Республики Казахстан, в которых даются поручения Министерству;
2) поручения Президента Республики Казахстан, данные по итогам международных мероприятий и региональных поездок;
3) поручения либо пункты поручений, содержащиеся в протоколах совещаний, заседаний (в том числе консультативно-совещательных органов, возглавляемых Президентом Республики Казахстан) и общественно значимых мероприятий с участием Президента Республики Казахстан;
4) личные поручения Президента;
5) поручения либо пункты поручений Президента Республики Казахстан по служебным и иным документам при наличии штампа «Бақылауға алынды», с пометками: «срочно», «доложить», «внести предложения», а также поручения, из содержания которых вытекает необходимость их постановки на контроль;
6) постановления Правительства Республики Казахстан, распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан, протоколы заседаний Правительства Республики Казахстан, в которых имеются поручения Министерству;
7) акты и поручения Государственного секретаря;
8) поручения (в том числе содержащиеся в протоколах совещаний и планах мероприятий) Премьер-Министра Республики Казахстан, его заместителей, руководства Администрации Президента и его структурных подразделений, руководства Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, в которых указаны сроки исполнения поручения Министерству либо имеются указания о взятии на контроль, с пометками: «весьма срочно», «срочно», «ускорить»;
9) оперативные поручения Премьер-Министра;
10) запросы депутатов Парламента Республики Казахстан, обращения палат Парламента Республики Казахстан по инициированным ими законопроектам, по которым необходимо заключение Правительства Республики Казахстан;
11) акты прокурорского надзора;
12) запросы, нормативные постановления и послания Конституционного совета;
13) запросы, постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета;
14) письма государственных органов, из содержания которых вытекает необходимость представления ответа, разъяснения, внесения предложений по тем или иным вопросам;
15) обращения физических и юридических лиц;
16) проекты поручений Президента Республики Казахстан, поступившие на согласование в Министерство;
17) проекты нормативных правовых актов, поступающие в Министерство для согласования;
18) приказы, протоколы, решения коллегии, поручения руководства Министерства.
Контроль за сроками исполнения указанных документов, кроме документов, указанных в подпункте 18) пункта 76 настоящего Регламента осуществляет Управление контроля, которое систематически информирует ответственного секретаря Министерства о приближающихся сроках контрольных документов, с указанием ответственных исполнителей.
Контроль за сроками исполнения документов, указанных в подпункте 18) пункта 76 настоящего Регламента осуществляет структурное подразделение, ответственное за подготовку данных документов.

77. Қазақстан Республикасы Президенттің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрдің, оның орынбасарларың, Президент Әкімшілігінің Басшысының және Қазақстан Республикасы Премьер-Министр Кеңсесінің Басшысының актілері мен тапсырмаларында қойылған тапсырмаларды орындау мерзімі Министрлiкке түскен күнiнен бастап жұмыс күндерiмен есептеледі.
78. Бақылау:
1) қажетті ақпаратты талап ету;
2) МО ИП арқылы бақылаудағы тапсырмаларды ескерту;
3) Министрліктің алқа және аппаратық кеңестерінде орындау барысы туралы есептерді тыңдау;
4) ревизия және құжаттамалық тексерудің өзге де түрлері;
5) заңнамаға қайшы келмейтін басқа да тәсілмен жүзеге асырылады.
Министрлікте бақылауға қою және бақылаудан алу, бақылаудағы құжаттардың орындалу мерзімін ұзарту нормативтік құқықтық құжаттар мен осы Регламентке сәйкес жүзеге асырылады.
Министрліктің бақылау жүйесін мыналар құрайды:
Министр – Министрліктің қызметіне, оның ішінде Президент актілері мен тапсырмаларының уақтылы және сапалы орындалуына жалпы басшылықты және бақылауды жүзеге асырады;
Министрліктің жауапты хатшысы – Министрлік басшылығының тапсырмаларын орындау жөнінде аппарат жұмысын ұйымдастыруды қамтамасыз етеді, атқарушылық, еңбек тәртібінің сақталуына бақылауды жүзеге асырады, бақылаудағы құжаттардың уақтылы орындалу мақсатында Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволарының тиімді өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді;
вице-министрлер – жұмыстың жетекшілік ететін бағыттары бойынша Президент актілері мен тапсырмаларының сапалы және уақытылы орындалуын бақылауды қамтамасыз етеді.
Министрліктің құрылымдық бөлімше басшылары олар басқаратын Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінде құжаттардың орындалуын бақылауды жүзеге асырады, бақылаудағы құжаттарды орындау мерзімін бұзған немесе сапасыз орындауға жол берген қызметкерлерін тәртіптік жауапкершілікке тарту жөнінде ұсыныс енгізеді, оларға сеніп тапсырылған Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінің жұмысына Министрлік басшылығының алдында жеке жауапкершілікті мойнына алады;
Министрліктің құжаттамалық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшесінің басшысы құжаттарды уақытылы тіркеуге және бақылауға қоюды қамтамасыз етеді, Министрлік басшылығының бұрыштамасын ескеріп, олардың орындалу мерзімін белгілейді, Министрлікте атқарушылық тәртіп жағдайын мониторингтеуді жүзеге асырады, құрылымдық бөлімшелер басшыларынан түскен бақылаудағы тапсырмалар мен олардың орындалу мерзімі туралы бақылаудағы құжаттар мен олардың орындалу мерзімінің жақындағаны туралы тізімді тарату арқылы хабардар етеді (апта сайын), іс жүргізуге жауапты Министрліктің құрылымдық бөлімшелері қызметкерлерінің жұмысын үйлестіреді; Министрліктің Құжаттамалық қамтамасыз ету және Бақылау басқармасының іс жүргізу және жұмысын ұйымдастыруға жеке жауапкершілік жүктеледі, атқарушылық тәртібі мәселелері бойынша өздерінің функцияларын тиімсіз жүзеге асыратын Министрліктің құрылымдық бөлімшелері басшыларын, сондай-ақ бақылаудағы тапсырмалардың орындалу мерзімін бұзғаны немесе сапасыз орындауға жол берген Министрліктің қызметкерлерін жауапқа тарту туралы Министрліктің жауапты хатшысына өзінің құзыреті шегінде ұсыныс енгізеді.
Министрлік құжаттарының орындалу мерзімін бақылауды қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше бақылау құжаттардың орындалу мерзіміне, атқарушылық тәртіптің жағдайын, атқарушылық тәртіп мәселелері бойынша жауапты хатшыда өтетін аппараттық кеңестің әзірленуін бақылауды жүзеге асырады, құжаттардың бақылауға дұрыс қойылуына және олардың бақылаудан алынуына, бақылау құжаттарының орындалу мерзімдерін белгілеу және осы мерзімдерді өзгерту үшін жауапкершілікті мойнына алады.
Егер Министрлік жинақтаушы мемлекеттік орган болса, Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларын орындау туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Үкіметіне енгізген кезде бірге орындаушы мемлекеттік органдардың ілеспе хаттарын қоса беру, ал олар болмаған жағдайда, тиісті ақпаратты ұсынбаған мемлекеттік органдардың тізбесін көрсету қажет.
Егер Министрлік қоса орындаушы болса, ҚР Президентінің тапсырмаларын орындау туралы хаттар бірінші басшының, ол болмаған жағдайда (бұйрық шығарылса), - міндетін атқарушының қолы қойылған жинақтаушы орындаушының атына жіберіледі.
Ескерту. 78-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 30.07.2015 № 507 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

77. Сроки исполнения поручений, установленных актах и поручениях Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, его заместителей, Руководителя Администрации Президента и Руководителя Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан исчисляются в рабочих днях со дня поступления в Министерство.
78. Контроль осуществляется путем:
1) истребования необходимой информации;
2) напоминаний контрольных поручений через ИП ГО;
3) заслушивания отчетов руководителей структурных подразделений о ходе исполнения на коллегии и аппаратных совещаниях Министерства;
4) ревизии и иных форм документальной проверки;
5) другими, не противоречащими законодательству способами.
Постановка на контроль и снятие с контроля, продление сроков исполнения контрольных документов в Министерстве осуществляются в соответствии с нормативными правовыми актами и настоящим Регламентом.
Систему контроля Министерства составляют:
Министр – осуществляет общее руководство и контроль за деятельностью Министерства, в том числе за своевременным и качественным исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан;
ответственный секретарь Министерства - обеспечивает организацию работы аппарата по выполнению поручений руководства Министерства, осуществляет контроль за соблюдением исполнительской, трудовой дисциплины, обеспечивает эффективное взаимодействие структурных подразделений, ведомств Министерства в целях своевременного исполнения контрольных документов;
вице-министры – обеспечивают контроль за качественным и своевременным исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан по курируемым направлениям работы;
руководители структурных подразделений Министерства осуществляют контроль исполнения документов в возглавляемых ими структурных подразделениях Министерства, вносят предложения по привлечению к дисциплинарной ответственности своих сотрудников, допустивших нарушения сроков или некачественное исполнение контрольных документов, несут персональную ответственность перед руководством Министерства за работу вверенных им структурных подразделений Министерства;
руководитель структурного подразделения, ответственного за обеспечение документационного обеспечения Министерства - обеспечивает своевременную регистрацию и постановку документов на контроль, устанавливает сроки их исполнения с учетом резолюции руководства Министерства, осуществляет мониторинг состояния исполнительской дисциплины в Министерстве, информирует руководителей структурных подразделений о поступивших контрольных поручениях и сроках их исполнения путем рассылки перечней контрольных документов и напоминаний о наступлении сроков их исполнения (еженедельно), координирует работу сотрудников структурных подразделений Министерства, ответственных за ведение делопроизводства; несет персональную ответственность за организацию делопроизводства и работу Управления документационного обеспечения и Управления контроля Министерства, вносит предложения в пределах своей компетенции ответственному секретарю Министерства о привлечении к ответственности руководителей структурных подразделений Министерства, неэффективно осуществляющих свои функции по вопросам исполнительской дисциплины, а также сотрудников Министерства, допустивших срывы сроков или некачественное исполнение контрольных поручений.
Структурное подразделение, ответственное за обеспечение контроля за сроками исполнения документов Министерства-осуществляет контроль за сроками исполнения контрольных документов, состоянием исполнительской дисциплины в Министерстве, подготовку аппаратных совещаний у ответственного секретаря Министерства по вопросам исполнительской дисциплины, несет ответственность за правильность постановки документов на контроль и снятие их с контроля, установление и перенос сроков исполнения контрольных документов.
Если Министерство является сводящим государственным органом, то при внесении информации в адрес Правительства Республики Казахстан об исполнении поручений Президента Республики Казахстан, необходимо прикладывать письма государственных органов-соисполнителей, а при их отсутствии указывать перечень государственных органов, которые не представили соответствующую информацию.
Если Министерство является соисполнителем, то письма об исполнении поручений Президента Республики Казахстан направляются в адрес сводящего исполнителя за подписью Министра, а в случае его отсутствия (при наличии приказа) – за подписью лица, исполняющего его обязанности.

81. Министрлікке келіп түскен Қазақстан Республикасы Президентінің әрбір актісі мен тапсырмасы бойынша осылардың орындалуына қатысты құжаттар бар жауапты құрылымдық бөлімшенің тікелей орындаушысы арнайы жинақтау папкасын ашады.
Жинақтау папкаларының тиісті жүргізілуін бақылауға және жеке жауапкершілік Министрліктің жауапты хатшысының бұйрығымен белгіленген жауапты қызметкерлерге жүктеледі.
Бақылау басқармасы құрылымдық бөлімшелердегі жинақ папкаларының жағдайына тексеру жүргізеді.
82. Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларында белгіленген тапсырмаларды орындау мерзімі, егер өзгесі белгіленбесе, олардың Министрлікке келіп түскен күнінен бастап жұмыс күнімен есептеледі.
Президенттің тапсырмаларын орындау мерзімін ескерту мемлекеттік органдар үшін МО ИП-қа орналастыру арқылы Президент Әкімшілігімен жүзеге асырылады.
Министрлікке тапсырма берілген мәжілістерге (кеңестерге) қатысқан Министрлік басшылығы немесе Министрліктің уәкілетті өкілдері оларға мәжіліс (кеңес) хаттамасының немесе қол қойылған Президент тапсырмасының түсуін күтпей, мәжілістен (кеңестен) кейін бірден тапсырмаларды орындауға кіріседі.
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрдің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі Басшысының актілері мен тапсырмаларын орындау тиісті актілер мен тапсырмаларда көрсетілген мерзімде қамтамасыз етіледі.
Егер «Бақылауға алынды» деген мөртаңбасы бар тапсырмада мерзімі белгіленбесе, онда олар бір айлық мерзімнен кешіктірмей орындалады.
Қазақстан Республикасы Президентінің жеке тапсырмалары берілген күнінен бастап екі апталық мерзімнен асырмай орындалуға жатады, егер өзгесі Қазақстан Республикасы Президентімен белгіленбесе.
Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмалары, белгіленген орындалу мерзімін ескеріп бақылаудың мына түрлеріне қойылады:
1) шұғыл – мына белгілерімен:
«аса шұғыл» - үш жұмыс күні ішінде,
«шұғыл», «тездетілсін» - он жұмыс күніне дейін;
2) қысқа мерзімді - он жұмыс күнінен бір айға дейін;
3) орта мерзімді – бір айдан алты айға дейін;
4) ұзақ мерзімді – алты айдан астам.
83. Егер Қазақстан Республикасы Президенті актілерінің (тапсырмаларының) тармақтарын белгіленген мерзімде орындау мүмкін болмаған жағдайда, онда тиісті актіні (тапсырманы) орындауға жауапты Министрліктің құрылымдық бөлімшесінің басшысы Қазақстан Республикасы Президенті актісінің (тапсырмасының) орындалу барысы туралы ақпаратты және орындау мерзімін ұзарту қажеттілігіне дәлел келтірілген негіздемені ұсына отырып, Министрліктің жауапты хатшысының немесе Қазақстан Республикасы Президентінің осы актісінің (тапсырмасының) орындалуына жетекшілік ететін вице-министрдің атына белгіленген мерзімге дейін төрт жұмыс күнінен кешіктірмей қызметтік жазбаны енгізеді.
Егер Министрлік басшылығы аталған қызметтік жазба бойынша Қазақстан Республикасы Президенті актісінің (тапсырмасының) орындалу мерзімін ұзарту қажеттілігі туралы оң шешім қабылдаған жағдайда, онда орындауға жауапты құрылымдық бөлімше Қазақстан Республикасы Президентінің актісін (тапсырмасын) орындауға белгіленген мерзімге дейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей Министрдің немесе оның міндетін атқаратын тұлғаның қолымен Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің атына тиісті актінің (тапсырманың) орындалу мерзімін ұзарту туралы өтініш хат әзірлейді. Бұл ретте осы хатқа орындалудың ағымдағы жағдайы туралы, орындалу мерзімін ұзарту қажеттілігінің дәлелді негіздемесін немесе орындалудың нақты мерзімін міндетті түрде көрсетіп, Қазақстан Республикасы Президентінің осы актісінің (тапсырмасының) бақылау түрін өзгертіп және Қазақстан Республикасы Президентінің осы актісін (тапсырмасын) орындауға нақты жауапты Министрліктің саяси мемлекеттік қызметшілері мен қоса орындаушы мемлекеттік органдары туралы ақпараты қоса беріледі.
Қазақстан Республикасы Президенті актісінің (тапсырмасының) орындалу мерзімін ұзарту мәселесін құрылымдық бөлімшелер Министрліктің жауапты хатшысымен келісуі тиіс.
Ескерту. 83-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 30.07.2015 № 507 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

81. По каждому акту и поручению Президента Республики Казахстан, поступившему на исполнение в Министерство, непосредственным исполнителем в структурном подразделении заводится специальная накопительная папка, в которой содержатся все документы, касающиеся их исполнения.
Управление контроля проводит проверку состояния накопительных папок в структурных подразделениях.
82. Сроки исполнения поручений, установленные в актах и поручениях Президента Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан, исчисляются в рабочих днях со дня их поступления в Министерство, если не установлено иное.
Напоминание о сроках исполнения поручений Президента Республики Казахстан осуществляется Администрацией Президента Республики Казахстан для государственных органов размещением на ИП ГО.
Руководство Министерства либо иные уполномоченные представители Министерства, присутствовавшие на заседании (совещании), на которых было дано поручение Министерству, приступают к исполнению поручений сразу после заседания (совещания), не дожидаясь поступления к ним протокола заседания (совещания) или подписанного поручения Президента Республики Казахстан.
Исполнение актов и поручений Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, руководителя Администрации Президента Республики Казахстан и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан обеспечивается в сроки, указанные в соответствующих актах и поручениях.
В случаях, если в актах и поручениях со штампом «Бақылауға алынды» не установлены сроки, то они исполняются не позднее месячного срока.
Личные поручения Президента Республики Казахстан подлежат исполнению не более чем в двух недельный срок со дня подписания поручения, если иное не установлено Президентом Республики Казахстан.
Акты и поручения Президента Республики Казахстан с учетом установленных сроков исполнения ставятся на следующие виды контроля:
1) срочный - с пометками:
"весьма срочно" - в течение трех рабочих дней,
"срочно", "ускорить"- до десяти рабочих дней;
2) краткосрочный - от десяти рабочих дней до одного месяца;
3) среднесрочный - от одного до шести месяцев;
4) долгосрочный - свыше шести месяцев.
83. Если пункты актов (поручений) Президента Республики Казахстан не могут быть выполнены в установленный срок, то руководитель структурного подразделения Министерства, ответственного за исполнение соответствующего акта (поручения), вносит в срок не позднее четырех рабочих дней до установленного срока служебную записку на имя ответственного секретаря Министерства или вице-министра, курирующего исполнение данного акта (поручения) Президента Республики Казахстан, с аргументированным обоснованием необходимости продления срока исполнения и предоставлением информации о текущем ходе исполнения соответствующего акта (поручения) Президента Республики Казахстан.
В случае, если руководство Министерства по данной служебной записке принимает положительное решение о необходимости продления срока исполнения акта (поручения) Президента Республики Казахстан, то структурное подразделение, ответственное за исполнение, готовит письмо с просьбой о продлении срока исполнения соответствующего акта (поручения) в адрес Администрации Президента Республики Казахстан за подписью Министра либо лица, исполняющего его обязанности, в срок не позднее двух рабочих дней до установленного срока исполнения акта (поручения) Президента Республики Казахстан. При этом к письму прилагается информация о текущем состоянии исполнения, аргументированное обоснование необходимости продления срока исполнения либо изменения вида контроля акта (поручения) Президента Республики Казахстан с обязательным указанием конкретного срока исполнения и конкретных политических государственных служащих Министерства и государственных органов-соисполнителей, ответственных за исполнение данного акта (поручения) Президента Республики Казахстан.
Вопрос продления срока исполнения акта (поручения) Президента Республики Казахстан структурные подразделения должны согласовывать с ответственным секретарем Министерства.

84. Қазақстан Республикасы Президентінің жеке тапсырмаларының орындалу мерзімін ұзарту туралы мәселені көтеруге бастамашылық жасауға жол берілмейді.
Қазақстан Республикасы Президентінің жеке тапсырмаларын уақытылы емес және/немесе сапасыз орындаған жағдайда, осы тапсырмаларды орындауға жауапты құрылымдық бөлімшелердің басшыларын жазалау туралы мәселе қаралады.
85. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің шұғыл тапсырмалары Министрлікпен тапсырманың қол қойылған күнінен екі аптадан аспайтын мерзімде орындалады, егер өзгесі Қазақстан Республикасы Премьер-Министрімен белгіленбесе.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің шұғыл тапсырмаларының орындалу мерзімінің ұзартылуы және бақылаудан алынуы тек қана Қазақстан Республикасы Премьер-Министрімен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің немесе оның орынбасарларының Парламент депутаттарының сұрауларына жауаптар және Парламент депутаттарының бастамашылығымен заң жобаларына қорытынды жобаларды әзірлеу, егер тапсырмаларда тым қысқа, өзге де мерзімдер белгіленбесе, тиісінше он жұмыс күнінен кешіктірілмей орындалады.
86. Үкімет отырысының қарауына Министрліктің құрылымдық бөлімшелерімен әзірленген мемлекеттік және орыс тілдеріндегі материалдар, шақырушылар тізімін анықтау және белгілеу бойынша ұсыныстар Қазақстан Республикасы Кеңсесіне отырысқа дейінгі бес күнтізбелік күннен кешіктірілмей, ал презентация нұсқасы электрондық түрде алдағы отырыстан екі күннен кешіктірілмей енгізіледі.
87. Министрлікте хат-хабарлардың өтуіне байланысты рәсімдердің ашықтығын қамтамасыз ету мақсатында оның ресми интернет-ресурсында мынадай ақпарат:
Құжаттар мен азаматтардың шағымдарының орындалу және өту мерзімін бақылауға Министрлікте жауапты Құжаттамамен қамтамасыз ету басқармасы мен Бақылау басқармасы қызметкерлерінің аты-жөні, лауазымы, тікелей телефоны;
Құжаттамамен қамтамасыз ету басқармасы мен Бақылау басқармасы басшыларының аты-жөні, лауазымы, тікелей телефоны;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Министрлікте қолданылатын сенім телефонының нөмірі;
Министрлік басшылығының азаматтарды қабылдау кестесі;
заңнамаға сәйкес өзге де ақпарат орналастырылады.
88. Құжаттарды бақылауға қою кезінде мынадай орындалу мерзімдері (егер тапсырмаларда өзге де мерзімдер белгіленбесе) белгіленеді.
Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі басшылығының бақылаудағы тапсырмаларын оларға Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, оның орынбасарларының және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі Басшысының бұрыштамаларымен бірге орталық және жергілікті атқарушы органдар, егер тапсырмаларда өзге де мерзім белгіленбесе, Қазақстан Республикасы Президенті және/немесе Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің басшылығы тапсырған күннен бастап он жұмыс күні мерзімнен кешіктірмей орындайды.

84. Не допускается инициирование вопроса о продлении срока исполнения личных поручений Президента Республики Казахстан.
В случае несвоевременного и/или некачественного исполнения личных поручений Президента Республики Казахстан рассматривается вопрос о привлечении к дисциплинарной ответственности руководителей структурных подразделений, ответственных за исполнение данных поручений.
85. Оперативные поручения Премьер-Министра Республики Казахстан исполняются Министерством не более чем в двухнедельный срок со дня подписания поручения, если иное не установлено Премьер-Министром Республики Казахстан.
Продление сроков исполнения и снятие с контроля оперативных поручений Премьер-Министра Республики Казахстан осуществляются только Премьер-Министром Республики Казахстан.
Поручения Премьер-Министра Республики Казахстан или его заместителей о подготовке ответов на запросы депутатов Парламента и проектов заключений на законопроекты, инициированные депутатами Парламента, исполняются соответственно не позднее десяти рабочих дней, если в поручениях не установлены иные, более короткие сроки.
86. Подготовленные структурными подразделениями Министерства к рассмотрению на заседании Правительства материалы на государственном и русском языках, предложения по определению или уточнению списка приглашенных вносятся в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан не позднее, чем за пять календарных дней до заседания, а версии презентаций в электронной форме – не позднее двух дней, предшествующих заседанию.
87. В целях обеспечения прозрачности процедур, связанных с прохождением корреспонденции в Министерстве, на его официальном интернет-ресурсе размещается следующая информация:
фамилия, имя, отчество, должность, прямой телефон работников Управления документационного обеспечения и Управление контроля, ответственных за контроль сроков исполнения и прохождения документов и обращений граждан в Министерстве;
фамилия, имя, отчество, должность, прямой телефон руководителя Управления документационного обеспечения и Управления контроля;
номер телефона доверия, действующего в Министерстве в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
график приема граждан руководством Министерства;
иная информация в соответствии с законодательством.
88. При постановке документов на контроль устанавливаются следующие сроки исполнения (если в поручениях не указаны иные сроки исполнения).
Контрольные поручения Президента Республики Казахстан и Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан с резолюциями к ним Премьер-Министра Республики Казахстан, его заместителей и Руководителя Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан исполняются министерством не позднее десяти рабочих дней со дня поступления поручения Президента Республики Казахстан и/или Руководства Администрации Президента Республики Казахстан, если в поручениях не установлены иные сроки.

89. Қазақстан Республикасы Президентінде өткен кеңестердің және Үкімет отырыстарының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің басшылығы мен Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесі Басшысының хаттамаларындағы тапсырмаларды орындау мерзімдері Министрлікке келіп түскен күнінен бастап саналады. Мұндай жағдайда, егер отырыста (кеңесте) орындау мерзімі аталса, онда Министрлік (оның ішінде, кеңеске тікелей қатысушы жауапты тұлға Министрге тиісті тапсырмалар мен ескертулер туралы олардың орындалуын ұйымдастыру үшін), отырыстың (кеңестің) хаттамасының келіп түсуін күтпей-ақ, отырыстан (кеңестен) кейін бірден орындауға кіріседі.
90. Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларын Министрлік қоса орындаушы болып белгіленген жағдайда, жинақтауды жүзеге асыратын мемлекеттік органға (ұйымға):
1) «өте шұғыл» деген белгісі бар шұғыл бақылауға - тапсырма түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде, - «шұғыл», «жеделдетілсін» деген белгілері мен - егер тиісті тапсырмада өзгеше белгіленбесе, үш жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) қысқа мерзімді бақылауға - егер тиісті тапсырмада өзгеше белгіленбесе, белгіленген орындалу мерзіміне дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей;
3) орта мерзімді бақылауға - егер тиісті тапсырмада өзгеше белгіленбесе, белгіленген орындалу мерзіміне дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей қойылады;
4) ұзақ мерзімді бақылауға - егер тиісті тапсырмада өзгеше белгіленбесе, белгіленген орындалу мерзіміне дейін жиырма жұмыс күнінен кешіктірмей деп бақылауға қойылған актілер мен тапсырмаларға өзінің ұсыныстарын енгізеді.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің немесе оның орынбасарларының Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының сауалдарына жауаптар және Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттары бастамашылық жасаған заң жобаларына қорытындылардың жобаларын дайындау туралы тапсырмалары, егер тапсырмаларда өзге неғұрлым қысқа мерзім белгіленбесе, сауал және заң жобасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесінде тіркелген күнінен бастап тиісінше 20 күн мерзімінен кешіктірілмей орындалады.
Министрлік Қазақстан Республикасының Президенті тапсырмаларының жобасын түскен күннен бастап үш жұмыс күні, ал халықаралық іс-шаралардың қорытындысы бойынша екі жұмыс күні ішінде қарауды және келісуді қамтамасыз етеді. Бұл ретте іске асырылуы қаржыландыруды талап ететін тапсырмалардың жобалары міндетті түрде бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісіледі.
Сондай-ақ, Министрлік Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өтетін өңірлік сапарлардың, қоғамдық маңызы бар іс-шаралар мен кеңестердің, сондай-ақ халықаралық іс-шаралардың қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасы Президенті тапсырмаларының әзірленген жобаларын мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен, Премьер-Министрмен келіседі және оны жеті жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігіне енгізеді.
Басым заң жобаларын келісу мерзімі, егер Министрлік қоса орындаушы болып табылса, олардың министрлікке түскен күнінен бастап үш күнтізбелік күннен аспау тиіс.

89. Сроки исполнения протокольных поручений, содержащихся в протоколах заседаний Правительства и протоколах совещаний у Президента Республики Казахстан, руководства Правительства Республики Казахстан и Руководителя Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, исчисляются со дня поступления поручения в Министерство. В том случае, если на заседании (совещании) был назван срок исполнения, то Министерство, (в том числе должностное лицо, непосредственно присутствовавшее на совещании, докладывает Министру о соответствующих поручениях и напоминаниях для организации их исполнения), незамедлительно приступает к исполнению поручений сразу после заседания (совещания), не дожидаясь поступления к ним протокола заседания (совещания).
90. Министерство, при определении его соисполнителем актов и поручений Президента Республики Казахстан вносит свои предложения государственному органу (организации), осуществляющему свод, при исполнении актов и поручений, поставленных на:
1) срочный контроль, с пометкой "весьма срочно" - в течение одного рабочего дня со дня поступления поручения, "срочно", "ускорить" - не позднее чем за три рабочих дня, если иное не установлено соответствующим поручением;
2) краткосрочный контроль, не позднее чем за пять рабочих дней до установленного срока исполнения, если иное не установлено соответствующим поручением;
3) среднесрочный контроль, не позднее чем за десять рабочих дней до установленного срока исполнения, если иное не установлено соответствующим поручением;
4) долгосрочный контроль, не позднее чем за двадцать рабочих дней до установленного срока исполнения, если иное не установлено соответствующим поручением.
Поручения Премьер-Министра Республики Казахстан или его заместителей о подготовке ответов на запросы депутатов Парламента Республики Казахстан и проектов заключений на законопроекты, инициированные депутатами Парламента Республики Казахстан, исполняются соответственно не позднее 20-дневного срока со дня регистрации в Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан запроса и законопроекта, если в поручениях не установлены иные, более короткие сроки.
Министерство рассматривает и согласовывает проекты поручения Президента Республики Казахстан в течение трех рабочих дней со дня его поступления, а по итогам международного мероприятия в течение двух рабочих дней. При этом проекты поручений, реализация которых требует финансирования, в обязательном порядке согласовываются с уполномоченным органом по бюджетному планированию.
Также Министерство согласовывает разработанные проекты поручений Президента Республики Казахстан с заинтересованными государственными органами и организациями, Премьер-Министром Республики Казахстан и вносит его в Администрацию Президента Республики Казахстан по итогам региональных поездок, общественно значимых мероприятий и совещаний, а также международных мероприятий с участием Президента Республики Казахстан в течение семи рабочих дней.
Срок согласования приоритетных законопроектов, если Министерство является соисполнителем, не должен превышать пяти календарных дней со дня их поступления в Министерство.
91. Подразделение, ответственное за разработку проектов законов, которое запланировано объявить срочными, должно внести согласованные в порядке, установленном Регламентом Правительства Республики Казахстан, законопроекты в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан не позднее десяти календарных дней после объявления рассмотрения проекта закона срочным.
Срок согласования законопроектов, объявленных срочными, если Министерство является соисполнителем, не должен превышать трех календарных дней со дня их поступления в Министерство.

92. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі және Қазақстан Республикасы Үкіметінің бақылаудағы тапсырмаларының мерзімін ұзарту бойынша өтініш тек ерекше жағдайларда ғана Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 27 сәуірдегі № 976 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауының жобасын дайындау, келісу және Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының жобаларын дайындау, келісу, қол қоюға ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауын іске асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының орындалуын бақылауды жүзеге асыру және Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарына мониторинг жүргізу қағидаларына және Үкімет Регламентіне сәйкес, ұзарту себебін көрсете отырып, рұқсат беріледі. Орындаудың бекітілген мерзімдерін ауыстыру туралы қайтадан ұсынысын енгізген жағдайда Министрлік хатқа орындаудың ұзартылған мерзімдерін бұзған лауазымдық тұлғаларға қолданылған жазалау туралы бұйрықтың көшірмесін қоса беріп, тәртіптік жауапкершілік шаралары туралы ақпаратты ұсынады.
Жоғары тұрған органға немесе лауазымды тұлғаға бақылаудағы тапсырмалар мерзімін ұзарту бойынша өтінішпен хат жолдаған кезінде, хаттың тікелей орындаушысы осы бойынша уақтылы емес, сапасыз орындау, сондай-ақ бақылаудағы тапсырмалар орындау мерзімін ауыстыру фактілерінің есебін жүргізетін Бақылау басқармасына жұмыс тәртібінде хабарлайды.
93. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің атына құжаттарды бақылаудан алу немесе оларды орындау мерзімдерін ұзарту өтінішімен жазылған хатқа Министр немесе оның міндетін атқарушы адам, өз өкілеттігі шегінде жауапты хатшы қол қояды.
Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 30.07.2015 № 507 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Жеке және заңды тұлғалар мен ұйымдардың өтініштерін қарау
және министрлікте азаматтарды қабылдауды ұйымдастыру
94. Министрлікте жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қабылдау, тіркеу және есепке алу «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы, «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 4 қыркүйектегі Заңына және «Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті атқарушы органдарының жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін қабылдауын ұйымдастыру туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 4 қыркүйектегі № 974 қаулысына және осы Регламентке сәйкес жүзеге асырылады.

92. Ходатайство о продлении сроков исполнения контрольных поручений Администрации Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан допускается в исключительных случаях в соответствии с Правилами подготовки, согласования и представления на рассмотрение Президенту Республики Казахстан проекта послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, подготовки, согласования и представления на подпись проектов актов и поручений Президента Республики Казахстан, реализации послания Президента Республики Казахстан к народу Казахстана, осуществления контроля за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан и проведения мониторинга нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 27 апреля 2010 года № 976 и Регламентом Правительства с указанием причин продления. При повторном внесении предложений о переносе установленных сроков исполнения Министерство прикладывает к письму информацию о мерах дисциплинарной ответственности, принятых к должностным лицам, допустившим срыв продленных сроков исполнения, с приложением копии приказа о наказании.
При направлении в вышестоящий государственный орган или должностному лицу писем с просьбой о продлении срока контрольных поручений, непосредственный исполнитель письма уведомляет в рабочем порядке об этом Управление контроля, где ведется учет фактов несвоевременного, некачественного исполнения, а также переноса сроков исполнения контрольных поручений.
93. Письма с просьбой о снятии с контроля документов или продлении сроков их исполнения в адрес Администрации Президента Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан подписываются Министром или лицом, исполняющим его обязанности, ответственным секретарем в пределах его полномочий.
10. Рассмотрение обращений физических и юридических лиц
и организация приема граждан в Министерстве
94. Рассмотрение обращений и прием физических и юридических лиц в Министерстве осуществляется в соответствии с законами Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах», от 12 января 2007 года «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц», постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2002 года № 974 «Об организации приема физических лиц и представителей юридических лиц в центральных и местных исполнительных органах Республики Казахстан» и настоящим Регламентом.

95. Белгiленген тәртiппен берiлген жеке және заңды тұлғалардың өтініштері мiндеттi түрде қабылдануға, тiркелуге, есепке алынуға және қаралуға тиiс. Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қабылдау кезінде Министрлікте Құжаттамалық қамтамасыз ету басқармасының қызметкерлері күні мен уақыты, өтінішті қабылдаған тұлғаның тегі және аты-жөні көрсетілген жеке 18 мәнді саны бар талон береді.
96. ЭЦҚ (электрондық цифрлық қол) қолданылуымен электрондық нұсқада қағаз жеткізушіде алынған жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен мәліметтер (ұсыныстар, өтініштер, шағымдар, үндеулер, сауалдар), сондай-ақ жалпыға қол жетімді ақпараттық жүйелер арқылы түскен, Министрліктің интернет-ресурсында және бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланғанын қоса алғанда, Құжаттамалық жұмыс басқармасының қызметкерлері «Жеке және заңды тұлғалардың өтініштері» Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесінің тиісті мәліметтер базасындағы тіркеу-бақылау карточкаларына енгізеді.
97. Қарау үшiн өзге субъектiлерден, лауазымды адамдардан ақпарат алу не жергiлiктi жерге барып тексеру талап етiлмейтiн өтiнiшi субъектіге, лауазымды адамға келіп түскен күнінен бастап күнтiзбелiк он бес күн iшiнде қаралады.
98. Қарау үшiн өзге субъектiлерден, лауазымды адамдардан ақпарат алу не жергiлiктi жерге барып тексеру талап етiлетiн өтiнiшi, лауазымды адамға келiп түскен күнінен бастап күнтiзбелiк отыз күн iшiнде қаралады және ол бойынша шешiм қабылданады.
99. Қосымша зерделеу немесе тексеру жүргiзу қажет болған жағдайларда, қарау мерзiмi күнтiзбелiк отыз күннен аспайтын мерзiмге ұзартылады, бұл туралы қарау мерзiмi ұзартылған күннен бастап күнтiзбелiк үш күн iшiнде өтініш берушiге хабарланады.
100. Өтiнiштi қарау мерзiмiн министр немесе оның орынбасары резолюция және қызметтік хат бойынша ұзартады.
101. Егер өтiнiште баяндалған мәселелердi шешу ұзақ мерзiмдi талап етсе, онда өтiнiш түпкiлiктi орындалғанға дейiн қосымша бақылауға қойылады, бұл туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтiзбелiк үш күн iшiнде өтініш берушiге хабарланады.
102. Министр, оның орынбасарлары және жауапты хатшы қабылдау кестесіне сәйкес жеке және заңды тұлғаларға, оның ішінде осы органдардың қызметшілеріне қабылдау кестесіне сәйкес жеке қабылдау өткізеді.
103. Егер өтiнiштi лауазымды тұлға қабылдау кезiнде шеше алмаса, ол жазбаша нысанда баяндалады және онымен жазбаша өтiнiш ретiнде жұмыс жүргiзiледi.
104. Авторын анықтау мүмкін емес, оның ішінде өтінім берушінің пошталық мекенжайы жоқ өтініш жалған өтініш деп танылып, қарауға жатпайды. Егер осындай өтініштерде жасалған немесе дайындалып жатқан қылмыс туралы, мемлекет немесе қоғам қауіпсіздігіне қатер төндіретін мәліметтер болса, оған ерекше мән беріледі. Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы басшысының Министрлік басшылығына баяндауынан кейін бұл өтініш дереу тиiстi құзыретті мемлекеттiк органға жіберілуге тиіс.

95. Обращения физических и юридических лиц (далее – Обращения), поданные в установленном порядке, подлежат обязательному приему, регистрации, учету и рассмотрению.
При приеме обращений в Министерстве сотрудники Управления документационного обеспечения выдают талон с индивидуальным 18-значным номером, с указанием даты и времени, фамилии и инициалов лица, принявшего обращение.
96. Сведения о поступивших обращениях физических и юридических лиц (предложения, заявления, жалобы, отклики, запросы), полученные на бумажных носителях, в электронной форме с использованием ЭЦП, а также поступившие по общедоступным информационным системам, включая и интернет-ресурс Министерства и публикацию в средствах массовой информации, сотрудниками Управления документационной работы вводятся в РКК соответствующей базы данных Единой системы электронного документооборота «Обращения физических и юридических лиц».
97. Обращение, для рассмотрения которого не требуется получение информации от иных субъектов, должностных лиц либо проверка с выездом на место, рассматривается в течение пятнадцати календарных дней.
98. Обращение, для рассмотрения которого требуется получение информации от иных субъектов, должностных лиц либо проверка с выездом на место, рассматривается и по нему принимается решение в течение тридцати календарных дней со дня поступления субъекту, должностному лицу.
99. В тех случаях, когда необходимо проведение дополнительного изучения или проверки, срок рассмотрения может быть продлен не более чем на тридцать календарных дней, о чем сообщается заявителю в течение трех календарных дней с момента продления срока рассмотрения.
100. Срок рассмотрения по обращению продлевается Министром или его заместителем по резолюции и служебной записке.
101. Если решение вопросов, изложенных в обращении, требует длительного срока, то обращение ставится на дополнительный контроль вплоть до окончательного его исполнения, о чем сообщается заявителю в течение трех календарных дней.
102. Министр, его заместители и Ответственный секретарь проводят личный прием физических и юридических лиц, в том числе сотрудников этих органов, согласно графику приема.
103. Если обращение не может быть разрешено должностным лицом во время приема, оно излагается в письменной форме и с ним ведется работа как с письменным обращением.
104. Обращения, по которым невозможно установить авторство, отсутствуют подпись, в том числе ЭЦП, почтовый адрес заявителя, также, в котором не изложена суть вопроса считаются анонимными обращениями и рассмотрению не подлежат, за исключением случаев, когда в таком обращении содержатся сведения о готовящихся или совершенных преступлениях либо об угрозе государственной или общественной безопасности. Такие обращения после доклада Управления документационного обеспечения руководству Министерства немедленно перенаправляются в государственные органы в соответствии с их компетенцией.

105. Анонимдік өтініштер бақылау басқармасында бір жыл сақталады, сосын акті бойынша жойылады.
106. Жоғары тұрған органның тапсырмалары бойынша қарастырылатын, соңғының мекенжайына, заңды және жеке тұлғалардың хаттары, өтініштері және арыздары бойынша жауап қажет болған жағдайда, Министрмен қойылған сұрақтарға жауаптар көрсетілетін қол қойылған хат жолданады.
107. Жеке және заңды тұлғалардың жазбаша және ауызша өтініштері, оларға жауаптардың көшірмелері, оларды шешуге қатысты құжаттар бекітілген іс номенклатурасына сәйкес іс папкаларында қалыптастырылады
108. Министрліктің жұмысына қатысты заңды және жеке тұлғалардың хаттары, өтініштері және арыздарының істерін қалыптастыру кезінде және оларды қарастыру бойынша құжаттар жеке мәселелер бойынша өтініштерден жеке топтастырылады.
109. Егер қойылған мәселелер қарастырылса және олар бойынша қажетті шаралар қабылданып және өтініш берушілерге жауап берілсе, онда өтініштер рұқсат етілетін болып табылады. Егер жауапта автормен қойылған мәселелерді шешу бойынша тек белгіленген шаралар жөнінде хабарланса, онда өтініштер рұқсат етілмейтін болып табылады,.
110. Құжаттардың орындалын бақылау құрылымдық бөлiмшелердiң басшыларына Министрлігіне жүктеледі.
111. Министрлік басшылығымен азаматтарды қабылдау кестесін әзірлеуді және белгіленген тәртіпте бекітілуін Персоналды дамыту басқармасы жүзеге асырады және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне тоқсан сайын жолдайды.
11. «Қызметтік пайдалану үшін» белгісімен қызметтік ақпаратты
қарау
112. Таратылуы шектеулі белгісі бар «Қызметтік пайдалану үшін» қызметтік ақпаратты қарау «Мемлекеттік органдардың қызметтік ақпаратпен жұмыс істеу қағидасы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 27-қаңтардағы № 51 қпү қаулысына сәйкес жүзеге асырылады.
Министрліктің кадр құрамына жауапты құрылымдық бөлімшесі Министрліктің жаңадан қызметке қабылданған барлық қызметкерлерін Қағидамен міндетті таныстыруды қамтамасыз етеді.
12. Қазақстан Республикасы Президент Әкімшілігінің құжаттарын
қабылдау, тіркеу және олармен жұмыс істеу қағидалары
113. Президент Әкімшілігінің құжаттарын қабылдау, тіркеу және олармен жұмыс істеу Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының 2009 жылғы 4 маусымдағы № 01-30.13 қпү бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
Министрліктің кадр құрамына жауапты құрылымдық бөлімшесі Министрліктің жаңадан қызметке қабылданған барлық қызметкерлерін Қағидалармен міндетті таныстыруды қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасы Энергетика
министрлігінің Регламентіне
1-қосымша
Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінің мемлекеттік жоспарлау
жүйесі құжаттарын әзірлеу, іске асыру, мониторингтеу және
бағалау барысында ішкі өзара іс-қимылы
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 30.07.2015 № 507 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттің аумақтық-кеңістік дамуының болжамды схемасы
Әзірлеу
Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті мемлекеттік жоспарлау бойынша уәкілетті органның сұратуына сәйкес мемлекеттің аумақтық-кеңістік дамуының болжамды схемасы жобасына Министрліктің құзыреті шегінде ұсыныстарды қалыптастырады.
Құрылымдық бөлімшелер өз құзыреті шегінде ұсыныстарын Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті ұсынады.
Іске асыру
Министрліктің құрылымдық бөлімшелері өз құзыреті шегінде мемлекеттің аумақтық-кеңістік дамуының болжамды схемасы іс-шараларының жүзеге асырылуын және көрсеткіштеріне қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
Мониторингтеу және бағалау
Жауапты құрылымдық бөлімшелер ақпаратты Стратегиялық жоспарлау және талдау департаментіне ұсынады.
Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті Министрліктің құзыреті шегінде ақпаратты қалыптастырады және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жолдайды.

105. Анонимные обращения хранятся в Управлении документационного обеспечения один год, после чего уничтожаются по акту.
106. По письмам, заявлениям и жалобам физических и юридических лиц, рассматриваемым по поручениям вышестоящего органа, в адрес последнего, в случаях, когда требуется ответ, направляется письмо, подписанное Министром, где отражаются ответы на поставленные вопросы.
107. Письменные и устные обращения физических и юридических лиц, копии ответов на них и документы, связанные с их разрешением, формируются в дела в соответствии с утвержденной номенклатурой дел.
108. При формировании дел письма, заявления и жалобы физических и юридических лиц, касающиеся работы Министерства, и документы по их рассмотрению группируются отдельно от обращений по личным вопросам.
109. Обращения считаются разрешенными, когда поставленные в них вопросы рассмотрены, по ним приняты необходимые меры и даны ответы заявителям. Обращения считаются не разрешенными, если в ответе сообщается лишь о намеченных мерах по решению поставленных автором вопросов.
110. Контроль за исполнением обращений возлагается на руководителей структурных подразделений Министерства.
111. Разработку и утверждение в установленном порядке графика приема граждан руководством Министерства осуществляет Управление развития персоналом и ежеквартально направляет информацию в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан.
11. Рассмотрение служебной информации с пометкой
«Для служебного пользования»
112. Рассмотрение служебной информации ограниченного распространения с пометкой «Для служебного пользования» осуществляется в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 января 2008 года № 51 дсп «Правила работы государственных органов со служебной информацией» (далее-Правила).
Структурное подразделение, ответственное за работу с кадровым составом Министерства, обеспечивает обязательное ознакомление с Правилами всех вновь принятых сотрудников Министерства.
12. Прием, регистрация документов Администрации Президента
Республики Казахстан и правила обращения с ними
113. Прием, регистрация документов Администрации Президента Республики Казахстан и обращения с ними осуществляется в соответствии с Правилами обращения с документами Администрации Президента Республики Казахстан в государственных органах Республики Казахстан (далее-Правила), утвержденными приказом Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан от 4 июня 2009 года № 01-30.13 ДСП.
Структурное подразделение, ответственное за работу с кадровым составом Министерства обеспечивает обязательное ознакомление с Правилами всех вновь принятых сотрудников Министерства.
Приложение 1
к Регламенту Министерства
энергетики Республики Казахстан
Внутреннее взаимодействие структурных подразделений
Министерства при разработке, реализации, мониторинге и оценке
документов Системы государственного планирования
Прогнозная схема территориально-пространственного развития страны
Разработка
Департамент стратегического планирования и анализа, согласно запросу уполномоченного органа по государственному планированию, формирует предложения в проект Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны в пределах компетенции Министерства.
Структурные подразделения в пределах своей компетенции предоставляют предложения в Департамент стратегического планирования и анализа.
Реализация
Структурные подразделения Министерства в пределах своей компетенции обеспечивают реализацию мероприятий и достижение показателей Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны.
Мониторинг и оценка
Ответственные структурные подразделения предоставляют информацию в Департамент стратегического планирования и анализа.
Департамент стратегического планирования и анализа формирует информацию в пределах компетенции Министерства и направляет в уполномоченный орган по государственному планированию.

5-10 жылға арналған мемлекеттік бағдарламалар
Әзірлеу
Жауапты құрылымдық бөлімшелер қажетті жағдайда құзыреті бойынша мемлекеттік бағдарламаны әзерлейді.
Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті келіп түсуіне қарай жұмысты ұйымдастырады және басқа мемлекеттік органдар әзірлейтін мемлекеттік бағдарламалар жобаларын келісу бойынша Министрліктің жауапты құрылымдық бөлімшесін анықтайды және қорытындыларын тиісті мемлекеттік органға жібереді.
Іске асыру
Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру үшін оны жүзеге асыру бойынша іс-шаралар жоспары бекітіледі.
Жауапты құрылымдық бөлімшелер министрлікке жүктелген тармақтары болған жағдайда, ішкі бекітілуге сәйкес басқа мемлекеттік органдар әзірлеген мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру бойынша іс-шаралар жоспарын жүзеге асырады.
Әлеуметтік-экономикалық дамудың 5 жылға арналған болжамы
Әзірлеу
Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті құрылымдық бөлімшелермен бірлесіп Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, мемлекеттік бағдарламаларды және Қазақстан Республикасы Президентінің Жолдауларын ескеріп, 5 жылға арналған әлеуметтік-экономикалық дамудың болжамды жобасын әзірлеуге қатысады.
Іске асыру
Министрліктің құрылымдық бөлімшелері, өз құзыреті шегінде, Әлеуметтік-экономикалық дамудың 5 жылға арналған болжамының іс-шараларының жүзеге асырылуын және көрсеткіштерге қол жеткізілуін қамтамасыз етеді.
Мониторингтеу және бағалау
Жауапты құрылымдық бөлімшелер ақпаратты Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті ұсынады.
Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті Министрліктің құзыреті шегінде ақпаратты әзірлеп, мемлекеттік жоспарлау бойынша уәкілетті органға жібереді.
Аумақтардың 5 жылға арналған даму бағдарламалары
Әзірлеу
Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті облыстарды, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламалары жобаларын келісу жұмыстарын ұйымдастырады және Министрліктің жауапты құрылымдық бөлімшелерін анықтайды.
Министрліктің 5 жылға арналған стратегиялық жоспары
Әзірлеу
Министрліктің Стратегиялық жоспары әр үш жыл сайын бес жылдық мерзімге Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарының, әлеуметтік-экономикалық даму болжамының негізінде әзірленеді.
Министрліктің стратегиялық жоспары мемлекеттік орган қызметінің стратегиялық бағыттарын, мақсаттарын, міндеттерін, жұмыс қорытындыларының көрсеткіштерін анықтайды, қаржыландыру көлемдерімен қоса бюджеттік бағдарламаларды қамтиды.
Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті құрылымдық бөлімшелердің ұсыныстары негізінде Министрліктің бес жылға арналған стратегиялық жоспарын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің бұйрық жобасын әзірлейді.
Стратегиялық жоспар жобасының «Бюджеттік бағдарламалар» бөлімін Бюджет және қаржылық рәсімдер департаменті әзірлейді және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігімен келіседі. Бюджет және қаржылық рәсімдер департаменті - «Бюджеттік бағдарламалар» бөлімін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі, Қазақстан Республикасы Үкіметі және Қазақстан Республикасы Парламентінде пысықтайды.
Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті Министрліктің құрылымдық бөлімшелерімен бірге Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің бұйрық жобасын мүдделі мемлекеттік органдармен келісуге және Министрліктің стратегиялық жоспар жобасының бекітілуіне қатысады.
Стратегиялық жоспар заңнамамен белгіленген тәртіпте тіркелгеннен кейін 10 күн ішінде Министрліктің веб-сайтында орналастырылады.
Мониторингтеу және бағалау
Стратегиялық жоспарды іске асыру туралы бірінші басшының қолы қойылған есеп (құпия сипаттағы ақпарат пен қызметтік пайдалануға дегенді қоспағанда) Министрліктің веб-сайтында есеп беру жылынан кейінгі жылдың 20 ақпанынан кешіктірмей орналастырылады.
Мемлекеттік органдардың 5 жылға стратегиялық жоспарлары
Әзірлеу
Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті Министрліктің құзыреті шегінде мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын келісу жұмыстарын ұйымдастырады.
Іске асыру

Государственные программы на 5-10 лет
Разработка
Ответственные структурные подразделения, при необходимости, разрабатывают государственную программу по компетенции.
Департамент стратегического планирования и анализа по мере поступления организовывает работу и определяет ответственные структурные подразделения Министерства по согласованию проектов государственных программ, разрабатываемых другими государственными органами, и направляет заключения в соответствующий государственный орган.
Реализация
Для реализации государственной программы утверждается план мероприятий по ее реализации.
Ответственные структурные подразделения осуществляют реализацию Плана мероприятий по ее реализации.
Ответственные структурные подразделения осуществляют исполнение Плана мероприятий по реализации государственных программ, разработанных другими государственными органами, при наличии пунктов, закрепленных за Министерством, согласно внутреннему закреплению.
Прогноз социально-экономического развития на 5 лет
Разработка
Департамент стратегического планирования и анализа совместно со структурными подразделениями участвует в разработке проекта Прогноза социально-экономического развития на пятилетний период с учетом Стратегического плана развития Республики Казахстан, государственных программ и Посланий Президента Республики Казахстан.
Реализация
Структурные подразделения Министерства, в пределах своей компетенции, обеспечивают реализацию мероприятий и достижение показателей Прогноза социально-экономического развития на пятилетний период.
Мониторинг и оценка
Ответственные структурные подразделения предоставляют информацию в Департамент стратегического планирования и анализа.
Департамент стратегического планирования и анализа готовит информацию в пределах компетенции Министерства и направляет в уполномоченный орган по государственному планированию.
Программы развития территорий на 5 лет
Разработка
Департамент стратегического планирования и анализа организует работу и определяет ответственные структурные подразделения Министерства по согласованию проектов Программ развития областей, города республиканского значения, столицы.
Стратегический план Министерства на 5 лет
Разработка
Стратегический план Министерства разрабатывается каждые три года на пятилетний период на основе стратегических и программных документов Республики Казахстан, прогноза социально-экономического развития.
Стратегический план Министерства определяет стратегические направления, цели, задачи, показатели результатов деятельности государственного органа, включает бюджетные программы с объемами финансирования.
Департамент стратегического планирования и анализа на основе предложений структурных подразделений разрабатывает проект приказа Министра энергетики Республики Казахстан об утверждении Стратегического плана Министерства на 5 летний период.
Раздел «Бюджетные программы» проекта Стратегического плана разрабатывает и согласовывает с Министерством финансов Республики Казахстан Департамент бюджета и финансовых процедур. Департамент бюджета и финансовых процедур отрабатывает раздел «Бюджетные программы» в Министерстве финансов Республики Казахстан, Правительстве Республики Казахстан и Парламенте Республики Казахстан.
Департамент стратегического планирования и анализа совместно со структурными подразделениями Министерства участвует в согласовании проекта приказа Министра энергетики Республики Казахстан с заинтересованными государственными органами и утверждении проекта Стратегического плана Министерства.
Стратегический план в течение 10 дней после регистрации в установленном законодательстве порядке размещается на веб-сайте Министерства.
Мониторинг и оценка
Отчет о реализации Стратегического плана размещается на веб-сайте Министерства за подписью Министра (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования) не позднее 20 февраля, следующего за отчетным годом.
Стратегические планы государственных органов на 5 лет
Разработка
Департамент стратегического планирования и анализа организует работу по согласованию проектов стратегических планов государственных органов в пределах компетенции Министерства.
Реализация

«Ведомствоаралық әрекеттесу» 5-бөлімінде министрлікке жүктелген тармақтар болған жағдайда, құрылымдық бөлімшелер осылардың іске асырылуын қамтамасыз етеді, сондай-ақ есепті кезеңнен кейін 20 қаңтарға дейін Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті орындау бойынша ақпаратты ұсынады.
Мониторингтеу және бағалау
Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті «Ведомствоаралық әрекеттесу» 5-бөлімінде министрлікке жүктелген тармақтар болған жағдайда, іс-шаралардың орындалуы туралы ақпаратты әзірлеп, тиісті органға жібереді.
Салалық бағдарламалар
Әзірлеу
Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті Министрліктің салалық бағдарламасын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің бұйрық жобасын әзірлеу жұмыстарын ұйымдастырады.
Құрылымдық бөлімшелер, мемлекеттік жоспарлау бойынша уәкілетті органның әдістемесіне сәйкес, мүдделі мемлекеттік органдар ұсынған қорытындыларды ескеріп, салалық тәуелділігі бойынша бағдарламалар жобаларын әзірлейді.
Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті басқа мемлекеттік органдар әзірлеген салалық бағдарламалар жобаларының түсуіне қарай Министрліктің құрылымдық бөлімшелерімен бірге Министрліктің құзыреті шегінде ұсыныстарды қалыптастырып, тиісті мемлекеттік органға жібереді.
Іске асыру
Жауапты құрылымдық бөлімшелер Министрлік әзірлеген салалық бағдарламаны іске асыру бойынша Іс-шаралар жоспарын жүзеге асырады.
Жауапты құрылымдық бөлімшелер, министрлікке жүктелген тармақтар болған жағдайда, басқа мемлекеттік органдар әзірлеген салалық бағдарламаларды іске асыру бойынша Іс-шаралар жоспарын жүзеге асырады.
Мониторингтеу және бағалау
Құрылымдық бөлімшелер бағдарламаны орындау бойынша есебін есепті жылдың 1 наурызына дайындайды, оның нәтижесі бойынша Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызына дейін ҰЭМ және ҚМ-ге салалық бағдарламаны іске асыру туралы есепті жасайды.
Министрліктің құрылымдық бөлімшелері ұсынған ақпаратқа сәйкес Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті басқа мемлекеттік органдар әзірлеген, салалық бағдарламаны іске асыру туралы тиісті Іс-шаралар жоспарларының тармақтарын іске асыру туралы ақпарат әзірлейді.
Министрліктің операциялық жоспары
Әзірлеу
Операциялық жоспар жыл сайын Министрліктің стратегиялық жоспары негізінде әзірленеді.
Мониторингтеу
Құрылымдық бөлімшелер ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 5 күнінен кешіктірмей Стратегиялық жоспарлау және талдау департаментіне Операциялық жоспар іс-шараларының іске асырылуы және көрсеткіштерге қол жеткізу барысы туралы ақпаратты қалыптастырады және ұсынады.
Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті құрылымдық бөлімшелер ұсынған ақпаратқа сәйкес есепті қалыптастырады және есепті айдан кейінгі айдың 15-іне Жауапты хатшыға ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігінің Регламентіне
2-қосымша
түрі
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Заң қызметі
департаментімен мемлекеттік тіркеуге жіберілетін бұйрыққа
келісу парағы
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 30.07.2015 № 507 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Актінің түрі:
_____________________________________________
Атауы:
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
Әзірлеуші:
_____________________________________________
_____________________________________________
(жобаны әзірлеуші – Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігінің құрылымдық бөлімшесі)
Қызметі
Аты жөні
Қолы, күні
ескертпе

При наличии пунктов в разделе 5 «Межведомственное взаимодействие», закрепленных за Министерством, структурные подразделения обеспечивают их реализацию, а также предоставляют информацию о ходе исполнения в Департамент стратегического планирования и анализа в срок до 20 января года, следующего за отчетным.
Мониторинг и оценка
Департамент стратегического планирования и анализа при наличии пунктов в разделе 5 «Межведомственное взаимодействие», закрепленных за Министерством, готовит информацию о ходе исполнения мероприятий и направляет в соответствующий государственный орган.
Отраслевые программы
Разработка
Департамент стратегического планирования и анализа организует работу по разработке проекта приказа Министра энергетики Республики Казахстан об утверждении отраслевой программы Министерства.
Структурные подразделения, в соответствии с методикой уполномоченного органа по государственному планированию, разрабатывают проекты программ по отраслевому признаку с учетом заключений, предоставленных от заинтересованных государственных органов.
Департамент стратегического планирования и анализа совместно со структурными подразделениями Министерства по мере поступления проектов отраслевых программ, разработанных другими государственными органами, формируют предложения, в пределах компетенции Министерства, и направляют в соответствующий государственный орган.
Реализация
Ответственные структурные подразделения осуществляют реализацию Плана мероприятий по реализации отраслевой программы, разработанной Министерством.
Ответственные структурные подразделения при наличии пунктов, закрепленных за Министерством, осуществляют реализацию Планов мероприятий по реализации отраслевых программ, разработанных другими государственными органами.
Мониторинг и оценка
Структурные подразделения формируют отчет по исполнению программы к 1 марта отчетного года, по результатам которого Департамент стратегического планирования и анализа формирует отчет в Министерстве национальной экономики Республики Казахстан и Министерстве финансов Республики Казахстан о реализации отраслевой программы в срок до 10 марта следующего за отчетным годом.
Согласно предоставленной структурными подразделениями Министерства информации Департамент стратегического планирования и анализа готовит информацию о ходе реализации пунктов соответствующих Планов мероприятий по реализации отраслевых программ, разработанных другими госорганами.
Операционный план Министерства
Разработка
Операционный план разрабатывается ежегодно на основе Стратегического плана Министерства.
Мониторинг
Структурные подразделения ежемесячно не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным, формируют и представляют информацию о ходе реализации мероприятий и достижении показателей Операционного плана в Департамент стратегического планирования и анализа.
Согласно предоставленной структурными подразделениями информации, Департамент стратегического планирования и анализа формирует отчет и представляет его Ответственному секретарю к 15 числу месяца, следующего за отчетным.
Приложение 2
к Регламенту Министерства
энергетики Республики Казахстан
форма
Лист согласования с Департаментом юридической службы
Министерства энергетики Республики Казахстан к приказу,
направляемого на государственную регистрацию
Вид акта:
_____________________________________________________
Наименование:
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
Разработчик:
_____________________________________________________
_____________________________________________________
(разработчик проекта - структурное подразделение
Министерства энергетики Республики Казахстан)
Должность Ф.И.О. Подпись, дата Примечание