Қарғалы ауданында бөлек жергілікті қоғамдастық жиындарын өткізудің қағидаларын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Қарғалы аудандық мәслихатының 2014 жылғы 24 ақпандағы № 192 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 27 наурызда № 3831 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Қарғалы аудандық мәслихатының 2018 жылғы 1 наурыздағы № 227 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Қарғалы аудандық мәслихатының 01.03.2018 № 227 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 және 39-3 баптарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 қазандағы "Бөлек жергілікті қоғамдастық жиындарын өткізудің үлгі қағидаларын бекіту туралы" қаулысына сәйкес Қарғалы аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Қарғалы ауданында бөлек жергілікті қоғамдастық жиындарын өткізудің кағидалары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат
Аудандық мәслихаттың
сессиясының төрағасы
хатшысы
Ж.Қалдығұлов
Х.Жылқыбеков
Қарғалы аудандық мәслихатының
2014 жылғы 24 ақпандағы
№ 192 шешімімен бекітілген
Қарғалы ауданында бөлек жергілікті қоғамдастық жиындарын
өткізудің қағидалары
1. Осы Қарғалы ауданында бөлек жергілікті қоғамдастық жиындарын өткізудің қағидалары (бұдан әрі-Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 және 39-3 баптарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 қазандағы "Бөлек жергілікті қоғамдастық жиындарын өткізудің үлгі қағидаларын бекіту туралы" қаулысына сәйкес әзірленді және ауданның ауылдық округтері тұрғындарының бөлек жергілікті қоғамдастық жиындарын өткізудің тәртібін белгілейді.
2.-Жергілікті қоғамдастықтың жиынына қатысу үшін өкілдерді сайлау мақсатында Қарғалы ауданының селолық округтерінің аумағындағы тұрғындарының бөлек жергілікті қоғамдастық жиындары (бұдан әрі-бөлек жиын) шақырылады және өткізіледі.
1. Жалпы ережелер
3. Осы Қағидаларда келесідей ұғымдар пайдаланылады:
1) жергілікті өзін-өзі басқару – халықпен тікелей жүзеге асырылатын, сондай-ақ мәслихаттар және басқа да жергілікті өзін-өзі басқару органдары арқылы жүзеге асырылатын жергілікті маңызы бар мәселелерді өзінің жауапкершілігімен дербес шешуге бағытталған қызмет;
2) жергілікті қоғамдастық – шекараларында жергілікті өзін - өзі басқару жүзеге асырылатын, оның органдары құрылатын және жұмыс істейтін тиісті әкімшілік - аумақтық бөлініс аумағында тұратын тұрғындардың (жергілікті қоғамдастық мүшелерінің) жиынтығы;

Об утверждении Правил проведения раздельных сходов местного сообщества в Каргалинском районе
Решение маслихата Каргалинского района Актюбинской области от 24 февраля 2014 года № 192. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 27 марта 2014 года № 3831. Утратило силу решением маслихата Каргалинского района Актюбинской области от 1 марта 2018 года № 227
Сноска. Утратило силу решением маслихата Каргалинского района Актюбинской области от 01.03.2018 № 227 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьями 6 и 39-3 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2013 года "Об утверждении Типовых правил проведения раздельных сходов местного сообщества", Каргалинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения раздельных сходов местного сообщества в Каргалинском районе.
2.-Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
Секретарь
районного маслихата
районного маслихата
Ж.Калдыгулов
Х.Жылкыбеков
Утверждены
решением Каргалинского
районного маслихата
от 24 февраля 2014 года
№ 192
Правила проведения раздельных сходов местного
сообщества в Каргалинском районе
1.-Настоящие Правила проведения раздельных сходов местного сообщества в Каргалинском районе (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьями 6 и 39-3 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2013 года № 1106 "Об утверждении Типовых правил раздельных сходов местного сообщества" и устанавливают порядок проведения раздельных сходов местного сообщества жителей сельских округов района.
2.-Раздельный сход местного сообщества жителей (далее-раздельный сход) на территории сельских округов Каргалинского района, создается и проводится с целью избрания представителей для участия в сходе местного сообщества.
1. Общие положения
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) местное самоуправление – деятельность, осуществляемая населением непосредственно, а также через маслихаты и другие органы местного самоуправления, направленная на самостоятельное решение вопросов местного значения под свою ответственность;
2)-местное сообщество – совокупность жителей (членов местного сообщества), проживающих на территории соответствующей административно- территориальной единицы, в границах которой осуществляется местное самоуправление, формируются и функционируют его органы;

3) жергілікті маңызы бар мәселелер – реттелуі тиісті әкімшілік- аумақтық бөлініс тұрғындарының басым бөлігінің құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз етуге байланысты тиісті әкімшілік- аумақтық бөлініс қызметінің мәселелері.
2. Жергілікті қоғамдастық жиынның өкілеттіліктері
4.-Бөлек жиынға қатысушылар күн тәртібіне енгізілген мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды:
1) аудан мәслихатына, ауданның және ауылдық округтерінің әкімдеріне, жергілікті өзін-өзі басқару органдарына жергілікті маңызы бар мәселелер жөнінде ұсыныстар енгізу;
2) әкімдердің жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын жүзеге асыру мәселелері бойынша олардың есептерін тыңдау және талқылау;
3)-аудан мәслихатының атқарған жұмысы, оның тұрақты комиссияларының қызметі туралы мәслихаттың есептерін тыңдау және талқылау;
4) жергілікті қоғамдастық жиыны айқындаған жергілікті маңызы бар өзге де мәселелер бойынша өткізіледі.
3. Бөлек жиынын өткізу тәртібі
5. Бөлек жиын ауылдық округ әкімімен шақырылады.
Тиісті аудан әкімінің жергілікті қоғамдастық жиынын өткізуге оң шешімі бар болған жағдайда бөлек жиынды өткізуге болады.
6. Жергілікті қоғамдастық халқы бөлек жиындардың шақырылу уақыты, орны және талқыланатын мәселелер туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы немесе өзге де тәсілдермен олар өткізілетін күнге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірілмей хабардар етіледі.
7.-Ауыл шегінде бөлек жиынды өткізуді ауылдық округтің әкімі ұйымдастырады.
8. Бөлек жиынды ашудың алдында тиісті ауылдың қатысып отырған және оған қатысуға құқығы бар тұрғындарын тіркеу жүргізіледі.
9. Бөлек жиынды ауылдық округ әкімі немесе ол өкілеттік берген тұлға ашады.
Ауылдық округ әкімі немесе ол өкілеттік берген тұлға бөлек жиынның төрағасы болып табылады.
Бөлек жиынның хаттамасын рәсімдеу үшін ашық дауыспен хатшы сайланады.
10.-Жергілікті қоғамдастық жиынына қатысу үшін ауыл тұрғындары өкілдерінің кандидатуралары жасы 18-ден асқан, әрекет қабілеттігі бар, сотталмаған, әкімшілік-аумақтық бөлініс шекарасының аумағында тұрғылықты тіркелген азаматтардың әр 100 адамнан 10 адам құрамында бөлек жиынның қатысушылары ұсынылады.
Жергілікті қоғамдастық жиынына қатысу үшін ауыл тұрғындары өкілдерінің тең өкілдік ету қағидаты негізінде айқындалады.
11.-Дауыс беру ашық түрде әрбір кандидатура бойынша дербес жүргізіледі. Бөлек жиын қатысушыларының ең көп дауыстарына ие болған кандидаттар сайланған болып есептеледі.
12. Бөлек жиында хаттама жүргізіледі, оған төраға мен хатшы қол қояды және оны ауылдық округ әкімінің аппаратына береді.
13.-Жергілікті қоғамдастық жиыны оған жергілікті қоғамдастық мүшелерінің кемінде он пайызы қатысқан кезде өтті деп есептеледі. Жергілікті қоғамдастық жиындары өкілдердің қатысуымен өткізілген жағдайда, жергілікті қоғамдастық жиыны оған ауыл тұрғындарының бөлек жергілікті қоғамдастық жиындарында сайланған өкілдердің жалпы санының кемінде жартысы қатысқан кезде өтті деп есептеледі.

3) вопросы местного значения – вопросы деятельности соответствующей административно-территориальной единицы регулирование которых связано с обеспечением прав и законных интересов большинства жителей соответствующей административно- территориальной единицы;
2. Полномочия раздельного схода местного сообщества
4. Участники схода принимают решения по вопросам, внесенным в его повестку:
1) внесение предложений маслихату района, акимам района и сельских округов, органам местного самоуправления по вопросам местного значения;
2) заслушивание и обсуждение отчетов акимов по вопросам осуществления ими функций местного самоуправления;
3) заслушивание и обсуждение отчетов маслихата о проделанной работе маслихата района, деятельности его постоянных комиссий;
4) иные вопросы местного значения, определенные сходом местного сообщества.
3. Порядок проведения раздельных сходов
5. Раздельный сход созывается акимом сельского округа.
Проведение раздельных сходов допускается при наличии положительного решения акима района на проведение схода местного сообщества.
6. О времени, месте созыва раздельных сходов и обсуждаемых вопросах население местного сообщества оповещается не позднее чем за десять календарных дней до дня его проведения через средства массовой информации или иными способами.
7. Проведение раздельного схода в пределах села организуется акимом сельского округа.
8.-Перед открытием раздельного схода проводится регистрация присутствующих жителей соответствующего села, имеющих право в нем участвовать.
9.-Раздельный сход открывается акимом сельского округа или уполномоченным им лицом.
Председателем раздельного схода является аким сельского округа или уполномоченное им лицо.
Для оформления протокола раздельного схода открытым голосованием избирается секретарь.
10. Для участия в сходе местного сообщества участникам раздельного схода выдвигаются кандидатуры председателей жителей села в возрасте старше 18 лет, дееспособные, не имеющие судимости, в количественном составе на 100 жителей 10 человек.
Количество представителей жителей села для участия в сходе местного сообщества определяется на основе принципа равного представительства.
11. Голосование проводится открытым способом персонально по каждой кандидатуре. Избранными считаются кандидаты, набравшие наибольшие голоса участников раздельного схода.
12. На раздельном сходе ведется протокол, который подписывается председателем и секретарем и передается в аппарат акима соответствующего сельского округа.
13. Раздельный сход местного сообщества считается состоявшимся при участии в нем не менее десяти процентов членов местного сообщества. В случае проведения сходов местного сообщества с участием представителей сход местного сообщества считается состоявшимся при участии в нем не менее половины от общего количества избранных представителей на раздельных сходах местного сообщества жителей села.

4. Жергілікті қоғамдастық жиынының шешімі
14.-Жергілікті қоғамдастық жиынының шешімі, егер оған жергілікті қоғамдастық жиынына қатысушылардың жартысынан астамы дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі.
Ауылдық округ әкімдері жергілікті қоғамдастық жиынының немесе жергілікті қоғамдастық жиналысының шешімімен келіспейтінін білдіруге құқылы, бұл осындай келіспеушілікті туғызған мәселелерді қайтадан талқылау арқылы шешіледі.
Ауылдық округ әкімдері келіспеушілігін туғызған мәселелерді шешу мүмкін болмаған жағдайда, мәселені жоғары тұрған әкім тиісті аудан мәслихатының отырысында оны алдын ала талқылағаннан кейін шешеді.
15. Жергілікті қоғамдастық жиынында қабылданған шешімдер бұқаралық ақпарат құралдары арқылы немесе өзге де тәсілдермен таратылады.
Қажет болған жағдайда жергілікті қоғамдастық жиыны шешімінің қорытындылары бойынша ауылдық округ әкімдері шешім қабылдайды.
5. Қорытынды ереже
16. Бөлек жиын өткізу барысында жергілікті қоғамдастықтың мүшелері қоғамдық тәртіпті сақтаулары қажет.

4. Решение схода местного сообщества
14. Решение схода местного сообщества считается принятым, если за него проголосовало более половины участников схода местного сообщества.
Акимы сельского округа вправе выразить несогласие с решением схода местного сообщества,-которое разрешается путем повторного обсуждения вопросов, вызвавших такое несогласие.
В случае невозможности разрешения вопросов, вызвавших несогласие акимов сельских округов, вопрос разрешается вышестоящим акимом после его предварительного обсуждения на заседании маслихата района.
15. Решения, принятые на сходе местного сообщества,-распространяются через средства массовой информации или иными способами.
В случае необходимости по итогам решения схода местного сообщества акимы сельских округов принимают решение.
5. Заключительное положение
16. При проведении раздельного схода членам местного сообщества необходимо соблюдать общественный порядок.