Ақтоғай ауданының әлеуметтік көмек көрсету, мөлшерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін анықтау ережелерін бекіту туралы
Павлодар облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 2014 жылғы 20 ақпандағы N 106/27 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 18 наурызда N 3732 болып тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 2016 жылғы 20 шілдедегі N 30/5 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 20.07.2016 N 30/5 шешімімен.
РҚАО ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 2-3 тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" N 504 қаулысына сәйкес, Ақтоғай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ЕТЕДІ:
1. Ақтоғай ауданының әлеуметтік көмек көрсету, мөлшерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін анықтау ережелері бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Ақтоғай аудандық мәслихаттың бюджеттік саясат және аумақтың экономикалық дамуы жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы: Ғ. Жантемиров
Мәслихат хатшысы: Т. Мұқанов
Ақтоғай аудандық
мәслихатының 2014
жылғы 20 ақпандағы
N 106/27 шешімімен
бекітілді
Ақтоғай ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның
мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың
жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың ережелері
1. Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Ережесі (әрі қарай - Ереже) 2001 жылдың 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 2-3 тармағына, 2013 жылғы 21 мамырдағы N 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" (әрі қарай – ҮҚ) Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес әзірленген.
1. Жалпы ережелер
2. Осы Ережеде қолданылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) атаулы күндер – Қазақстан Республикасы тарихының барысына әсерін тигізген жалпыхалықтық тарихи, рухани, мәдени оқиғалар;

Об утверждении правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Актогайского района
Решение маслихата Актогайского района Павлодарской области от 20 февраля 2014 года N 106/27. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 18 марта 2014 года N 3732. Утратило силу решением маслихата Актогайского района Павлодарской области от 20 июля 2016 года N 30/5
Сноска. Утратило силу решением маслихата Актогайского района Павлодарской области от 20.07.2016 N 30/5.
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, Постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года N 504 "Об утверждении Типовых Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", Актогайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Актогайского района.
2. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Актогайского районного маслихата по бюджетной политике и экономического развития региона.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии: Г. Жантемиров
Секретарь маслихата: Т. Муканов
Утверждены
решением Актогайского
районного маслихата
от 20 февраля 2014 года
N 106/27
Правила оказания социальной помощи, установления размеров
и определения перечня отдельных категорий
нуждающихся граждан Актогайского района
1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2–3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года N 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее – ТП).
1. Общие положения
2. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) памятные даты – события, имеющие общенародное историческое, духовное, культурное значение и оказавшие влияние на ход истории Республики Казахстан;

2) арнайы комиссия – қиын тұрмыстық жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек алуға үміткер, өтініш беруші тұлғаның (отбасының) өтінішін қарау жөніндегі аудан әкімінің шешімімен құрылған комиссия;
3) күнкөріс шегі – Павлодар облысының статистика органдарымен есептелетін, құнының шамасы бойынша тұтынушылық себетінің ең аз мөлшеріне тең, бір адамға қажет ең аз ақшалай табыс;
4) мерекелік күндер – Қазақстан Республикасындағы ұлттық және мемлекеттік мерекелер күндері;
5) отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы табысы – ай сайынғы отбасы мүшелерінің әрқайсына бөлгендегі бірлескен табысының үлесі;
6) қиын тұрмыстық жағдай - өз күшімен жеңе алмайтын азаматтың өмірлік қызметін бұзатын жағдай;
7) уәкілетті орган – "Ақтоғай ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
8) уәкілетті мекеме – "Қазақстан Республикасының еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрлігінің "Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталығы" Павлодар облыстық филиалының мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының Ақтоғай аудандық бөлімшесі;
9) учаскелік комиссия - әлеуметтік көмек алуға өтінген тұлғалардың (отбасының) материалдық тұрмыстық жағдайына тексеру жүргізу және қорытынды дайындау үшін Ақтоғай ауданы әкімінің шешімімен құрылған қомиссия;
10) шектеулі мөлшер - әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғарғы мөлшері.
11) шартты ақшалай көмек – отбасының белсенділігіне әлеуметтік келісімшарт жасау жағдайындағы жеке тұлғаларға немесе әрбір мүшесіне шаққандағы орташа табысы күнкөріс деңгейінің 60 (алпыс) пайызынан аспайтын отбасыларға мемлекет беретін ақша түріндегі төлем;
12) отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарты – шартты ақшалай көмек алу үшін отбасы атынан әрекет ететін еңбекке қабілетті жеке тұлға мен уәкілетті орган арасындағы тараптардың құқықтары мен міндеттерін айқындайтын келісім;
13) отбасыға көмектің жеке жоспары (бұдан әрі - жеке жоспар) – уәкілетті орган өтініш берушімен бірлесіп жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және (немесе) әлеуметтік бейімделу бойынша әзірлеген іс-шаралар кешені.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 24.12.2015 № 230/53 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3. Осы Ережедегі әлеуметтік көмек ретінде, мұқтаж азаматтардың (әрі қарай – алушылардың) жекелеген санатына қиын тұрмыстық жағдайға тап болғанда, сондай-ақ атаулы және мереке күндерге орай жергілікті атқарушы органдарымен (әрі қарай - ЖАО) ұсынатын ақшалай түрдегі көмек.

2) специальная комиссия – комиссия, создаваемая решением акима района, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
3) прожиточный минимум – необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемой органами статистики в Павлодарской области;
4) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
5) среднедушевой доход семьи (гражданина) – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
6) трудная жизненная ситуация – ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
7) уполномоченный орган – Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Актогайского района";
8) уполномоченная организация – Актогайское районное отделение Павлодарского областного филиала государственного казенного предприятия "Государственный центр по выплате пенсий" Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан";
9) участковая комиссия – комиссия, создаваемая решением акима Актогайского района для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью, и подготовки заключений;
10) предельный размер – утвержденный максимальный размер социальной помощи.
11) обусловленная денежная помощь – выплата в денежной форме, предоставляемая государством физическим лицам или семьям с месячным среднедушевым доходом ниже 60 (шестьдесят) процентов от величины прожиточного минимума на условиях социального контракта активизации семьи;
12) социальный контракт активизации семьи – соглашение между трудоспособным физическим лицом, выступающим от имени семьи для назначения обусловленной денежной помощи, и уполномоченным органом, определяющее права и обязанности сторон;
13) индивидуальный план помощи семье (далее – индивидуальный план) – комплекс разработанных уполномоченным органом совместно с претендентом мероприятий по содействию занятости и (или) социальной адаптации.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решением маслихата Актогайского района Павлодарской области от 24.12.2015 № 230/53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
3. В настоящих Правилах под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая местными исполнительными органами (далее - МИО) в денежной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.

4. Қазақстан Республикасының 1995 жылдың 28 сәуіріндегі "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және оларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы" Заңының 20 бабында және Қазақстан Республикасының 2005 жылдың 13 сәуіріндегі "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Заңының 16 бабында көрсетілген тұлғаларға осы Ережеде қарастырылған тәртіп бойынша әлеуметтік көмек көрсетіледі.
5. Ақшалай түрдегі әлеуметтік көмек банк операцияларының тиісті түріне лицензиясы бар ұйымдармен немесе екінші деңгейдегі банктермен көмек алушының есеп шотына аударылу арқылы ұсынылады.
6. Әлеуметтік көмек бір рет немесе мерзім бойынша (ай сайын, тоқсан сайын, жарты жылда 1 рет) ұсынылады.
7. Учаскелік және арнайы комиссиялар өзінің қызметін Павлодар облысы ЖАО бекіткен қағидаға сәйкес жүзеге асырады.
8. Әлеуметтік көмек көрсетілетін атаулы және мерекелік күндер тізбесі:
1) 8 наурыз - Халықаралық әйелдер күні;
2) 9 мамыр – Жеңіс күні;
3) 1 қазан – Халықаралық қарттар күні;
4) қазанның екінші жексенбісі – Қазақстан Республикасы мүгедектерінің күні.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 24.07.2014 N 135/33 (жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Әлеуметтік көмек алушылар санатының жиынтығын
және әлеуметтік көмек мөлшерін айқындау тәртібі
9. Әлеуметтік көмек келесі санаттағы азаматтарға ұсынылады:
1) Ұлы Отан соғысының мүгедектері мен қатысушылары (әрі қарай - ҰОС);
2) жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша ҰОС қатысушыларына теңестірілген тұлғалар, атап айтқанда:
екiншi дүниежүзiлiк соғыс кезiнде фашистер мен олардың одақтастары құрған гетто, концлагерлердiң, және басқа да ерiксiз ұстау орындарының бұрынғы жасы кәмелетке толмаған тұтқындары;
Ауғанстандағы ұрыс қимылдарына қатысушы тұлғалар;
1986 - 1987 жылдары Чернобыль атом электростанциясы апатының зардабын жоюға қатысушы тұлғалар (әрі қарай - АЭС);
3) жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша ҰОС қатысушыларына теңестірілген тұлғалар, атап айтқанда:
қайтыс болған ҰОС мүгедектерінің және соларға теңестірілген мүгедектердің әйелдері (күйеулері), сондай-ақ қайтыс болған ҰОС қатысушыларының, жалпы сырқат салдары, еңбек жарақаты немесе басқа да себеп (заңға қарсысын есептемегенде) нәтижесінде мүгедек деп танылған екінші рет некелеспеген әйелдері (күйеулері);
Ұлы Отан соғысы жылдары тылда атқарған қажырлы еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы Кеңестер Социалистік Республикалар Одағының (әрі қарай - КСРО) ордендерімен және медальдарымен марапатталған тұлғалар;

4. Лицам, указанным в статье 20 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" и статье 16 Закона Республики Казахстан 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
5. Социальная помощь в денежной форме предоставляется через банки второго уровня или организации, имеющие лицензии на соответствующие виды банковских операций путем перечисления на счета получателя.
6. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, 1 раз в полугодие).
7. Участковые и специальные комиссии осуществляют свою деятельность на основании положения, утверждаемого МИО Павлодарской области.
8. Перечень памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи:
1) 8 марта – Международный женский день;
2) 9 мая – День Победы;
3) 1 октября – Международный день пожилых людей;
4) второе воскресенье октября – День инвалидов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным решением маслихата Актогайского района Павлодарской области от 24.07.2014 N 135/33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной
помощи и установления размеров социальной помощи
9. Социальная помощь предоставляется гражданам из числа следующих категорий:
1) участники и инвалиды Великой Отечественной войны (далее - ВОВ);
2) лица, приравненные по льготам и гарантиям к участникам войны, а именно:
бывшие несовершеннолетние узники концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны;
военнослужащие Советской Армии, принимавшие участие в боевых действиях в Афганистане;
лица, принимавшие участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986 - 1987 годах (далее - АЭС);
3) другие категории лиц, приравненные по льготам и гарантиям к участникам войны, а именно:
жены (мужья) умерших инвалидов ВОВ и приравненных к ним инвалидов, а также жены (мужья) умерших участников ВОВ, признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в другой брак;
лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза Советских Социалистических Республик (далее – СССР), за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы ВОВ;

4) 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғанда кемінде 6 ай жұмыс істеген (әскери қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі мен қалтқысыз әскери қызметі үшін бұрынғы КСРО ордендерімен және медальдарымен марапатталмаған тұлғалар;
5) зейнет жасына жеткен тұлғалар, атап айтқанда:
ең төменгі мөлшерде зейнетақы алатын азаматтар;
ең төменгі мөлшерде зейнетақы алатын 80 және одан асқан жастағы азаматтар;
6) мүгедектер, атап айтқанда:
18 жасқа дейінгі мүгедек балалар;
1, 2, 3 топ мүгедектері;
кәмелетке толмаған балалары бар мүгедектер;
балалық сал ауруымен ауыратын мүгедек балалары бар отбасылары;
мүгедек балаларды үйде оқытатын отбасылары;
7) кірісі азық-түлік себеті мөлшерінен аспайтын төрт және одан да көп кәмелетке толмаған балалары бар аз камтамасыз етілген көп балалы отбасы;
8) бір адамға шаққандағы табысы облыс бойынша белгіленген күн көріс шегі мөлшерінен аспайтын, облыстың жоғары оқу орындарында оқитын аз қамтамасыз етілген отбасыларының студенттері және ата-ана қамқорынсыз қалған балалар мен жетім балалар;
9) аз қамтылған азаматтар, атап айтқанда:
бас бостандығынан айыру орнынан босатылған тұлғалар;
табысы күнкөріс шегі мөлшерінен аспайтын, уәкілетті органда жұмыссыз ретінде тіркелген және кәсіби оқу мен қайта дайындықты өтуге жіберілгендер;
өрт, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай салдарынан қаражатсыз қалғандар;
кірісі күнкөріс шегі мөлшерінен аспайтын 12 аптаға дейін емдеу мекемесіне жүктілігі бойынша тіркеуге тұру үшін жүгінген жүкті әйелдер;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек немесе мемлекеттік жәрдемақы алушы қатарындағы 18 жасқа дейінгі балалары бар отбасылар;
отбасының әр мүшесіне шаққандағы орташа табысы облыс бойынша белгіленген күнкөріс деңгейінің 60 (алпыс) пайызынан аспайтын аз қамтамасыз етілген отбасылар;
10) әлеуметтік маңызды науқасы бар тұлғалар, атап айтқанда:
онкологиялық аурулармен зардап шегуші тұлғалар;
туберкулез ауруынан зардап шегуші тұлғалар;
қант диабетінен зардап шегуші тұлғалар.
адамның иммунотапшылығы қоздырғышын тасымалдаушы және адамның иммунотапшылығы қоздырғышынан туындаған аурудан зардап шегуші тұлғалар.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 24.07.2014 N 135/33 (жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 23.02.2015 N 171/40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.12.2015 № 230/53 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.

4) лица проработавшие (прослужившие) не менее 6 месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего СССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы ВОВ;
5) лица, достигшие пенсионного возраста, а именно:
получающие минимальный размер пенсии;
граждане в возрасте от 80 и более лет, получающие минимальный размер пенсии;
6) инвалиды, а именно:
дети инвалиды до 18 лет;
инвалиды 1, 2, 3 групп;
инвалиды, имеющие несовершеннолетних детей;
семьи, имеющие детей-инвалидов больных детским церебральным параличом;
семьи, обучающие на дому детей-инвалидов;
7) малообеспеченные многодетные семьи, имеющие четырех и более несовершеннолетних детей, со среднедушевым доходом не превышающим размера продовольственной корзины;
8) студенты, обучающиеся в высших учебных заведениях области из малообеспеченных семей, доход которых на одного члена семьи не превышает установленной по области величины прожиточного минимума, дети–сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей;
9) малообеспеченные граждане, а именно:
лица, освободившиеся из мест лишения свободы;
зарегистрированные в качестве безработного в уполномоченном органе и направленные на прохождение профессиональной подготовки и переподготовки, со среднедушевым доходом не превышающим прожиточного минимума;
лица, оставшиеся без средств существования, вследствии пожара, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
беременные женщины, со среднедушевым доходом семьи, не превышающим прожиточного минимума, своевременно обратившиеся в районную больницу для постановки на учет по беременности до 12 недель;
семьи имеющие детей до 18 лет из числа получателей государственной адресной социальной помощи или государственных пособий;
семьи со среднедушевым доходом семьи не превышающий 60 (шестьдесят) процентов от установленной по области величины прожиточного минимума;
10) граждане, имеющие социально значимые заболевания, а именно:
лица, страдающие онкологическим заболеванием;
лица, страдающие туберкулезным заболеванием;
лица, страдающие сахарным диабетом;
лица, страдающие заболеванием вызванным вирусом иммунодефицита человека и носителя вируса иммунодефицита человека.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными решениями маслихата Актогайского района Павлодарской области от 24.07.2014 N 135/33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 23.02.2015 N 171/40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 24.12.2015 № 230/53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).

10. Уәкілетті орган кірісін есептемеусіз әлеуметтік көмек көрсетеді:
1) атаулы және мерекелік күндерге біржолғы әлеуметтік көмек:
Халықаралық қарттар күніне:
осы Ереженің 9-тармағы 5) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген санаттар үшін, ауылдық округ әкімдерімен келісілген тізім негізінде;
Қазақстан Республикасының Мүгедектер күніне:
осы Ереженің 9-тармағы 6) тармақшасының бірінші, екінші (1, 2 топ мүгедектері ғана), үшінші абзацтарында көрсетілген санаттар үшін, ауылдық округ әкімдерімен келісілген тізім негізінде;
Жеңіс күніне:
осы Ереженің 9-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін, уәкілетті мекемемен келісілген тізім негізінде;
осы Ереженің 9-тармағы 2), 3), 4) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін, ауылдық округ әкімдерімен келісілген тізім негізінде;
Халықаралық әйелдер күніне:
осы Ереженің 9-тармағы 9) тармақшасының бесінші абзацында көрсетілген санаттар үшін, ауылдық округ әкімдерімен келісілген тізім негізінде;
2) біржолғы әлеуметтік көмек:
осы Ереженің 9-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін, осы Ереженің 15-тармағы 1), 2) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге ауылдық округ әкімінің дайындаған сметасына сәйкес тұрғын үйді жөндеу жұмысына 70 айлық есептік көрсеткішке дейін (әрі қарай – АЕК) әлеуметтік көмек;
осы Ереженің 9-тармағы 6) тармақшасының екінші абзацында (3 топ мүгедектері ғана) көрсетілген санаттар үшін, осы Ереженің 15-тармағы 1), 2) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге ауылдық округ әкімдерімен келісілген тізім негізінде – 3000 теңге мөлшерінде;
осы Ереженің 9-тармағы 9) тармақшасының бірінші абзацында көрсетілген санаттар үшін осы Ереженің 15-тармағы 1), 2) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге "Ақтоғай ауданының ішкі істер бөлімі" мемлекеттік мекемесі ұсынған тізім және жеке өтінішінің негізінде - 5 АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;
осы Ереженің 9-тармағы 9) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген санаттар үшін осы Ереженің 15-тармағы 1), 2), 5) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге Ақтоғай ауданының төтенше жағдайлар бөлімінің анықтамасы, тұрғын-үй тұрмыстық акті, жеке өтінішінің негізінде – 20 АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;
осы Ереженің 9-тармағы 10) тармақшасының бірінші абзацында көрсетілген санаттар үшін осы Ереженің 15-тармағы 1), 2) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге науқастың Павлодар облысы онкологиялық диспансерінде есепте тұрғаны туралы анықтамасы, жеке өтінішінің негізінде - 7 АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;

10. Уполномоченный орган оказывает без учета дохода:
1) единовременную социальную помощь к памятным датам и праздничным дням:
к Международному дню пожилых людей:
для категорий, указанных в абзаце втором подпункта 5) пункта 9 настоящих Правил – социальная помощь на основании списка, согласованного с акимами сельских округов;
ко дню инвалидов Республики Казахстан:
для категорий, указанных в абзацах первом, втором (только инвалиды 1, 2 групп), третьем подпункта 6) пункта 9 настоящих Правил - социальная помощь на основании списка, согласованного с акимами сельских округов;
ко дню Победы:
для категорий, указанной в подпункте 1) пункта 9 настоящих Правил – на основании списка согласованного с уполномоченным органом;
для категорий, указанных в подпункте 2), 3), 4) пункта 9 настоящих Правил – на основании списка, согласованного с акимами сельских округов;
к Международному женскому дню:
для категорий, указанной в абзаце пятом подпункта 9) пункта 9 настоящих Правил - на основании списка уполномоченного органа;
2) единовременную социальную помощь:
для категорий, указанной в подпункте 1) пункта 9 настоящих Правил, социальная помощь на ремонт дома, на основании заявления с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил и представленной сметы акима сельского округа на сумму – до 70 месячных расчетных показателей (далее - МРП);
для категорий, указанной в абзаце втором (только инвалиды 3 группы) подпункта 6) пункта 9 настоящих Правил, социальная помощь в размере 3000 тенге – на основании списка, согласованного с акимами сельских округов с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил;
для категорий, указанной в абзаце первом подпункта 9) пункта 9 настоящих Правил, социальная помощь в размере 5 МРП – на основании списка, предоставляемого государственным учреждением "Отдел внутренних дел Актогайского района" при наличии личного заявления, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил;
для категорий, указанной в абзаце третьем подпункта 9) пункта 9 настоящих Правил, социальная помощь в размере до 20 МРП - на основании заявления, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2), 5) пункта 15 настоящих Правил, акта обследования жилищно-бытовых условии, справки отдела по чрезвычайным ситуациям Актогайского района;
для категорий, указанной в абзаце первом подпункта 10) пункта 9 настоящих Правил, социальная помощь в размере 7 МРП – на основании заявления, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, справки о нахождении больного на учете в Павлодарском областном онкологическом диспансере;

осы Ереженің 9-тармағы 10) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген санаттар үшін осы Ереженің 15-тармағы 1), 2) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге науқастың "Ақтоғай аудандық туберкулезге қарсы ауруханасы" мемлекеттік мекемесінде есепте тұрғаны туралы анықтамасы және жеке өтінішінің негізінде - 30 АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;
осы Ереженің 9-тармағы 10) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген санаттар үшін осы Ереженің 15-тармағы 1), 2) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге науқастың "Ақтоғай аудандық орталық ауруханасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорында тіркеуде тұрғаны туралы анықтамасы және жеке өтінішінің негізінде - 5 АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;
осы Ереженің 9-тармағы 10) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген санаттар үшін осы Ереженің 15-тармағы 1), 2) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге науқастың Павлодар облысы "Павлодар облыстық ЖҚТБ-нің (жұқтырған қорғаныш тапшылығы белгісінің) алдын алу және күресу жөніндегі орталығы" мемлекеттік мекемесінде есепке тұрғаны жөнінде медициналық анықтамасы, жеке өтінішінің негізінде – 10 АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;
3) тоқсан сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Ереженің 9-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін облыс орталығына бару және кейін қайтудың жол ақысын төлеуге ауылдық округ әкімдерімен келісілген тізімінің негізінде – 2 АЕК мөлшерінде;
осы Ереженің 9-тармағы 5) тармақшасының бірінші абзацында көрсетілген санаттар үшін зейнеткер куәлігінің көшірмесі, осы Ереженің 15-тармағы 1), 2) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге тұрғын үй-коммуналдық қызметтерін төлеуге ауылдық округ әкімдерімен келісілген тізімінің негізінде – 2 АЕК мөлшерінде;
осы Ереженің 9-тармағы 6) тармақшасының бесінші абзацында көрсетілген санаттар үшін осы Ереженің 15-тармағы 1), 2) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге медико-әлеуметтік сараптаманың баланың мүгедектігі туралы анықтамасының көшірмесі, Павлодар облысы мамандандырылған мекемесінің қорытындысы көрсетілген ата-анасының бірінің өтінішінің негізінде – 6 АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;
4) ай сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Ереженің 9-тармағы 1) тармақшасында, 2) тармақшасының бірінші, екінші, үшінші абзацтарында көрсетілген санаттар үшін ауылдық округ әкімдерінің тізімінің негізінде дәрі-дәрмек сатып алуға 1 АЕК және коммуналдық қызметті төлеуге 3,6 АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;
осы Ереженің 9-тармағы 6) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген санаттар үшін осы Ереженің 15-тармағы 1), 2) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге медико-әлеуметтік сараптаманың баланың мүгедектігі туралы анықтамасының көшірмесі көрсетілген ата-анасының бірінің өтінішінің негізінде 2 АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек.

для категорий, указанной в абзаце втором подпункта 10) пункта 9 настоящих Правил, социальная помощь в размере 30 МРП – на основании заявления, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, справки о нахождении больного на учете в государственном учреждении "Актогайская районная противотуберкулезная больница";
для категорий, указанной в абзаце третьем подпункта 10) пункта 9 настоящих Правил, социальная помощь в размере 5 МРП – на основании заявления, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, справки о нахождении больного на учете в казенном коммунальном государственном предприятии "Актогайская центральная районная больница";
для категорий, указанной в абзаце четвертом подпункта 10) пункта 9 настоящих Правил, социальная помощь в размере 10 МРП – на основании заявления, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, справка о нахождении больного на учете в государственном учреждении "Павлодарский областной центр по профилактике и борьбе со СПИД-ом (синдром приобретенного иммунодефицита);
3) ежеквартальную социальную помощь:
для категорий, указанной в подпункте 1) пункта 9 настоящих Правил, социальная помощь на оплату проезда до областного центра и обратно в размере 2 МРП – на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
для категорий, указанной в абзаце первом подпункта 5) пункта 9 настоящих Правил, социальная помощь на оплату жилищно-коммунальных услуг в размере 2 МРП – на основании списка, согласованного с акимами сельских округов, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, копии пенсионного удостоверения;
для категорий, указанной в абзаце пятом подпункта 6) пункта 9 настоящих Правил, социальная помощь в размере 6 МРП – на основании заявления одного из родителей, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, справки медико-социальной экспертизы об инвалидности ребенка, заключения специализированного учреждения Павлодарской области;
4) ежемесячную социальную помощь:
для категорий, указанных в подпункте 1), 2) пункта 9 настоящих Правил, социальная помощь на приобретение лекарственных препаратов в размере 1 МРП и на оплату коммунальных услуг в размере 3,6 МРП – на основании списка акимов сельских округов;
для категорий, указанной в абзаце четвертом подпункта 6) пункта 9 настоящих Правил, социальная помощь в размере 2 МРП - на основании заявления одного из родителей, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, справки медико-социальной экспертизы об инвалидности ребенка.

Ескерту. 10-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 28.10.2014 № 157/37 (жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) 23.02.2015 N 171/40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
11. Уәкілетті орган кірісін ескере отырып әлеуметтік көмек көрсетеді:
1) ай сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Ереженің 9-тармағы 8) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін осы Ереженің 15-тармағы 1), 2), 3), 4) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге өтініші негізінде жоғарғы оқу орындарында оқу кезеңінде тұруға, тамақтануға және тұрғылықты жеріне жол жүруге 10 АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;
осы Ереженің 9-тармағы 9) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген санаттар үшін осы Ереженің 15-тармағы 1), 2), 3), 4) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге оқушының сабаққа қатысу табелінің көшірмесі көрсетілген өтініштің негізінде – 5 АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;
осы Ереженің 9-тармағы 9) тармақшасының алтыншы абзацында көрсетілген санаттар үшін шартты ақшалай көмек отбасының еңбекке қабілетті мүшелерінің жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларына қатысқан жағдайда және отбасы мүшелерін, еңбекке қабілеттілерін қосқанда әлеуметтік бейімделуге қажет жағдайда өтініш (осы Қағиданың 1 қосымшасы) және отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарты негізінде көрсетіледі (бұдан әрі – әлеуметтік келісімшарт негізіндегі әлеуметтік көмек).
2) біржолғы әлеуметтік көмек:
осы Ереженің 9-тармағы 7) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін осы Ереженің 15-тармағы 1), 2), 3), 4) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге өтініші негізінде "Мектепке жол" акциясы бойынша бір оқушыға – 3 АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;
осы Ереженің 9-тармағы 9) тармақшасында көрсетілген, кірісі азық-түлік себеті мөлшерінен аспайтын санаттар үшін осы Ереженің 15-тармағы 1), 2), 3), 4) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге өтініші негізінде – көмір сатып алуға 10 АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;
осы Ереженің 9-тармағы 9) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген санаттар үшін осы Ереженің 15-тармағы 1),2), 3), 4) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге "Ақтоғай аудандық орталық ауруханасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорында есепке тұрғаны жөнінде медициналық анықтамасы көрсетілген өтініштің негізінде – 5 АЕК мөлшерінде әлеуметтік көмек;
осы Ереженің 9-тармағы 9) тармақшасының бесінші абзацында көрсетілген санаттар үшін осы Ереженің 15-тармағы 1), 2), 3), 4) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге малдың бары (жоғы) туралы ауылдық округ ветеринарының анықтамасы, сатып алынатын малдың төлқұжатының көшірмесі, малды сатып алу туралы ниет-шарты, малды сатып алу туралы баламалы ниет-шарт және өтініші негізінде – ірі және ұсақ қара мал сатып алуға 80 АЕК мөлшеріне дейін әлеуметтік көмек;

Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными решениями маслихата Актогайского района Павлодарской области от 28.10.2014 № 157/37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 23.02.2015 N 171/40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
11. Уполномоченный орган оказывает с учетом дохода:
1) ежемесячную социальную помощь:
для категорий, указанной в подпункте 8) пункта 9 настоящих Правил социальная помощь – в период обучения в высших учебных заведениях на проживание, питание и проезд к месту жительства студентам, обучающимся по гранту акима области в размере 10 МРП - на основании заявления, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4) пункта 15 настоящих Правил;
для категорий, указанной в абзаце втором подпункта 9) пункта 9 настоящих Правил, социальная помощь в размере 5 МРП - на основании заявления, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4) пункта 15 настоящих Правил, копии табеля посещаемости учащегося;
для категорий указанных в абзаце шестом подпункта 9) пункта 9 настоящих Правил обусловленная денежная помощь оказывается на основании заявления (приложение 1 к настоящим Правилам), социального контракта активизации семьи на условиях участия трудоспособных членов семьи (лица) в мерах содействия занятости и случае необходимости социальной адаптации членов семьи (лица), включая трудоспособных (далее – социальная помощь на основе социального контракта);
2) единовременную социальную помощь:
для категорий, указанной в подпункте 7) пункта 9 настоящих Правил по акции "Дорога в школу" на одного школьника в размере 3 МРП – на основании заявления, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4) пункта 15 настоящих Правил;
для категорий, указанной в подпункте 9) пункта 9 настоящих Правил, имеющие доход не превышающий размера продовольственной корзины, социальная помощь в размере 10 МРП на приобретение твердого топлива - на основании заявления, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4) пункта 15 настоящих Правил;
для категорий, указанной в абзаце четвертом подпункта 9) пункта 9 настоящих Правил, социальная помощь в размере 5 МРП – на основании заявления, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4) пункта 15 настоящих Правил, медицинской справки о постановке на учет в казенном коммунальном государственном предприятии "Актогайская центральная районная больница";
для категорий, указанной в пятом абзаце подпункта 9) пункта 9 настоящих Правил, социальная помощь в размере до 80 МРП на приобретениие крупного или мелкого рогатого скота - на основании заявления, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4) пункта 15 настоящих Правил, справки ветеринарного врача сельского округа о наличии (отсутствии) скота, копии паспорта на приобретаемый скот, договора-намерения о приобретении скота;

3) жарты жылда бір рет төленетін әлеуметтік көмек:
осы Ереженің 9-тармағы 8) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін осы Ереженің 15-тармағы 1), 2), 3), 4) тармақшасында көрсетілген құжаттармен бірге Ақтоғай ауданының әкімінің, жоғарғы оқу орынның басшысының және студенттің қолы қойылған үш жақты келісімшарт және өтініші негізінде білім беру қызметтерін өтеуге оқудың нақты бағасы бойынша әлеуметтік көмек.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 24.07.2014 N 135/33 (жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.10.2014 № 157/37 (жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) 23.02.2015 N 171/40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.12.2015 № 230/53 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
12. Атаулы және мерекелік күндерге алушылардың жекелеген санаттары үшін әлеуметтік көмек мөлшері облыстың ЖАО келісімі бойынша бірдей мөшерде белгіленеді.
Арнайы комиссия әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарған кезде азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызуға негіз болатын жергілікті өкілетті органдар бекіткен жиынтықты басшылыққа алады.
13. Әрбір жеке жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін аудандық арнайы комиссия анықтайды және әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі жөнінде оны қорытындыда көрсетеді.
13-1. Отбасының әр мүшесіне (тұлғаға) берілетін әлеуметтік келісімшарт негізіндегі әлеуметтік көмектің мөлшері отбасының (тұлғаның) әр мүшесіне шаққандағы орташа табысы мен облыс бойынша белгіленген күнкөріс деңгейінің 60 (алпыс) пайызы арасындағы айырма ретінде анықталады.
Шартты ақшалай көмек мөлшері отбасы құрамы өзгерген кезде, сол сияқты отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшартын жасау сәтіне берілетін табыстарды есепке ала отырып мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек төлеу тоқтатылады, аталған жағдайлардың басталған сәтінен бастап қайта есептеледі, бірақ оның тағайындалған сәтінен ерте емес.
Ескерту. 2-бөлім 13-1-тармақпен толықтырылды - Павлодар облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 24.12.2015 № 230/53 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі

3) социальную помощь один раз в полугодие:
для категорий, указанной в подпункте 8) пункта 9 настоящих Правил социальная помощь на оплату обучения в высшем учебном заведении в размере фактической стоимости обучения – на основании заявления, с приложением документов указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4) пункта 15 настоящих Правил, трехстороннего договора на оказание образовательных услуг, подписанного акимом Актогайского района, руководителем высшего учебного заведения и студентом.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными решениями маслихата Актогайского района Павлодарской области от 24.07.2014 N 135/33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 28.10.2014 № 157/37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 23.02.2015 N 171/40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 24.12.2015 № 230/53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
12. К памятным датам и праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категории получателей устанавливается в едином размере по согласованию с МИО области.
Специальная комиссия при вынесении заключения о необходимости оказания социальной помощи руководствуется утвержденным местным представительным органам перечнем оснований для отнесения граждан к категории нуждающихся.
13. Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет районная специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
13-1. Размер обусловленной денежной помощи на основе социального контракта на каждого члена семьи (лицо) определяется как разница между среднедушевым доходом семьи (лица) и 60 (шестьдесят) процентами от величины прожиточного минимума, установленной в области.
Размер обусловленной денежной помощи пересчитывается в случае изменения состава семьи, а также прекращения выплаты государственной адресной социальной помощи с учетом доходов, предоставляемых на момент заключения социального контракта активизации семьи, с момента наступления указанных обстоятельств, но не ранее момента ее назначения.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 13-1 в соответствии с решением маслихата Актогайского района Павлодарской области от 24.12.2015 № 230/53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
3. Порядок оказания социальной помощи

14. Атаулы және мерекелік күндерде әлеуметтік көмек алушылардан өтініш талап етілмей, уәкілетті ұйымның немесе басқа ұйымдардың ұсынысы бойынша көрсетіледі.
15. Қиын тұрмыстық жағдай кезінде өтініш беруші өзінің немесе отбасы атынан уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округ әкіміне әлеуметтік көмек алу үшін төмендегі құжаттар мен банк операцияларының тиісті түріне лицензиясы бар ұйымдардағы немесе екінші деңгейдегі банктердегі жеке шотының нөмірі көрсетілген өтінішті ұсынады:
1) жеке басын растайтын құжат;
2) тұрақты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат;
3) тұлғаның (отбасы) ҮҚ 1-қосымшасына сәйкес құрамы туралы мәлімет;
4) 10-тармақ 1) тармақшаның бірінші, екінші, 2) тармақшаның бірінші, екінші, үшінші, төртінші абзацтарында, 3) тармақшада көрсетілген әлеуметтік көмек алуға үміткер тұлғалар үшін, тұлғаның (отбасы мүшелерінің) табыстары туралы мәлімет;
5) қиын тұрмыстық жағдайды растайтын құжат.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 24.07.2014 N 135/33 (жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
15-1. Әлеуметтік келісім шарт негізіндегі шартты ақшалай көмек жүгінген отбасына (адамға) уәкілетті орган, селолық округ әкімі не ассистент көмек көрсету шарттары туралы консультация береді және отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісім шартына келісім берген жағдайда әңгімелесу жүргізеді, нәтижесінде отбасы (адамның) мәселелері туралы ақпаратты, өмірлік қиын жағдайдан шығу мүмкіндігі туралы нақтылайды, сонымен қатар алдын-ала анықтайды:
1) үміткердің шартты ақшалай көмек алу құқығын;
2) әлеуметтік бейімделу бойынша ұсынылатын шаралар түрлерін;
3) жұмыспен қамтуға көмек көрсетудің мемлекеттік шаралары.
Әңгімелесу нәтижесі бойынша әңгімелесу парағы рәсімделеді және осы Ереженің 2 және 3 қосымшаларына сәйкес өтініш берушінің отбасылық және материалдық жағдайы туралы сауалнама толықтырылады.
Ескерту. 3-бөлім 15-1-тармақпен толықтырылды - Павлодар облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 24.12.2015 № 230/53 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
15-2. Әлеуметтік келісімшарт негізінде әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер отбасының (тұлғаның) жан басына шаққандағы орташа табысы әлеуметтік келісімшарт негізінде әлеуметтік көмек тағайындауға өтініш берген айының алдындағы 3 айында алынған жиынтық табысты отбасы мүшелерінің санына және үш айға бөлу жолымен есептеледі және отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарты қолданылатын мерзім ішінде қайта қаралмайды.
Сондықтан жиынтық табыс Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 18 шілдедегі № 237-п бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеу Ережесіне сәйкес есептеледі.

14. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается по представлению уполномоченной организации либо иных организаций без истребования заявлений от получателей.
15. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа представляет заявление с указанием номера лицевого счета банках второго уровня или организациях, имеющих лицензии на соответствующие виды банковских операций с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства;
3) сведения о составе лица (семьи) согласно приложению 1 к ТП;
4) сведения о доходах лица (членов семьи), для лиц, претендующих на получение социальной помощи указанных в абзацах первом, втором подпункта 1), абзацах первом, втором, третьем, четвертом подпункта 2), подпункте 3) пункта 10 настоящих Правил;
5) документ, подтверждающий наступление трудной жизненной ситуации.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным решением маслихата Актогайского района Павлодарской области от 24.07.2014 N 135/33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
15-1. При обращении семьи (лица) за социальной помощью на основе социального контракта уполномоченный орган, аким сельского округа либо ассистент на уровне проведения консультации разъясняет условия ее оказания и при согласии на заключение социального контракта активизации семьи проводит собеседование с гражданином, в ходе которого уточняет информацию о проблемах семьи (гражданина), о ее возможностях по выходу из трудной жизненной ситуации, а также предварительно определяет:
1) право претендента на получение адресной обусловленной денежной помощи;
2) виды предоставляемых мер по социальной адаптации;
3) государственные меры оказания содействия занятости.
По результатам собеседования оформляется лист собеседования и заполняется анкета о семейном и материальном положении заявителя согласно приложению 2 и 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 15-1 в соответствии с решением маслихата Актогайского района Павлодарской области от 24.12.2015 № 230/53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
15-2. Среднедушевой доход семьи (лица), претендующего на оказание обусловленной денежной помощи на основе социального контракта исчисляется путем деления совокупного дохода, полученного за 3 месяца, предшествующих месяцу обращения за назначением обусловленной денежной помощи на основе социального контракта, на число членов семьи и на три месяца и не пересматривается в течение срока действия социального контракта активизации семьи.
При этом совокупный доход рассчитывается в соответствии с Правилами исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п.

Ескерту. 3-бөлім 15-2-тармақпен толықтырылды - Павлодар облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 24.12.2015 № 230/53 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
15-3. Әлеуметтік келісімшарт негізіндегі әлеуметтік көмек отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарты қолданылатын мерзімге беріледі және үміткердің өтініші бойынша ай сайын немесе үш айға біржолғы төлемі ретінде төленеді.
Әлеуметтік келісімшарт негізіндегі шартты ақшалай көмектің біржолғы сомасы бұрынғы қарызды өтеу, тұратын жылжымайтын мүлік сатып алуға, сондай-ақ сауда саласындағы қызметті жүзеге асыруға арналған шығындардан басқа, әлеуметтік келісімшарт бойынша міндеттерді орындауға байланысты іс-шараларға ғана, оның ішінде жеке қосалқы шаруашылықты дамытуға (үй малын, құсын және т.б. сатып алу), жеке кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыруға қолданылуға тиіс.
Ескерту. 3-бөлім 15-3-тармақпен толықтырылды - Павлодар облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 24.12.2015 № 230/53 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
16. Құжаттар салыстыру үшін түпнұсқада және көшірмеде ұсынылады, құжаттардың түпнұсқасы өтініш иесіне қайтарылады.
17. Қиын тұрмыстық жағдайға байланысты әлеуметтік көмек көрсету үшін өтініш түскен кезде уәкілетті орган немесе уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округ әкімі бір жұмыс күні ішінде өтініш иесінің құжаттарын тұлғаның (отбасы) тұрмыстық жағдайына талдау жасау үшін учаскелік комиссияға жібереді.
18. Учаскелік комиссия құжаттарды қабылдағаннан кейін екі жұмыс күні ішінде өтініш иесінің тұрмыстық жағдайын тексеріп, нәтижесі бойынша тұлғаның (отбасы) жағдайы туралы акт жасап, тұлғаның (отбасы) әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы Үлгілік қағидада бекітілген нысанға сәйкес қорытынды дайындап, уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округ әкіміне жібереді.
Ауыл, ауылдық округ әкімі учаскелік комиссияның актісін және қорытындысын алғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде оны құжаттар қосымшасымен бірге уәкілетті органға жібереді.
19. Әлеуметтік көмек көрсету үшін құжаттар толық болмаған жағдайда уәкілетті орган тиісті органдардан әлеуметтік көмек көрсетуді қарастыру үшін ұсынылған қажетті құжаттарды сұратады.
20. Өтініш берушінің қажетті құжаттарының жоғалуына, бұзылуына байланысты ұсыну мүмкіндігі болмаған жағдайда уәкілетті орган тиісті мәліметтер негізінде әлеуметтік көмек көрсету туралы шешім қабылдайды.

Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 15-2 в соответствии с решением маслихата Актогайского района Павлодарской области от 24.12.2015 № 230/53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
15-3. Обусловленная денежная помощь на основе социального контракта предоставляется на срок действия социального контракта активизации семьи и выплачивается ежемесячно или единовременно за три месяца по заявлению претендента.
Единовременная сумма обусловленной денежной помощи на основе социального контракта должна быть использована исключительно на мероприятия, связанные с выполнением обязанностей по социальному контракту, в том числе на развитие личного подсобного хозяйства (покупка домашнего скота, птицы и другое), организацию индивидуальной предпринимательской деятельности, кроме затрат на погашение предыдущих займов, приобретение жилой недвижимости, а также осуществление деятельности в сфере торговли.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 15-3 в соответствии с решением маслихата Актогайского района Павлодарской области от 24.12.2015 № 230/53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
16. Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
17. При поступлении заявления на оказание социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации уполномоченный орган или аким села, сельского округа в течении одного рабочего дня направляют документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).
18. Участковая комиссия в течении двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи по формам, утвержденным Типовыми правилами и направляет их в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа.
Аким, села, сельского округа в течении двух рабочих дней со дня получения акта и заключения участковой комиссии направляет их с приложенными документами в уполномоченный орган.
19. В случае недостаточности документов для оказания социальной помощи, уполномоченный орган запрашивает в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для оказания социальной помощи документов.
20. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей уполномоченный орган принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.

21. Уәкілетті орган поселок, ауыл, ауылдық округтің учаскелік комиссиясынан құжаттар түскеннен бастап бір жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес тұлғаның (отбасы) орташа жанға шаққандағы табысын есептеп, толық құжатты арнайы комиссия қарауына шығарады.
22. Арнайы комиссия құжат түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қорытынды шығарып, әлеуметтік көмек мөлшерін көрсетеді.
23. Уәкілетті орган өтініштің тіркелген күнінен бастап сегіз күн ішінде қабылданған құжаттар және арнайы комиссияның қорытындысы негізінде әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы немесе бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Осы ереженің 18 және 19 тармақтарында көрсетілген жағдайда уәкілетті орган өтініш иесінен құжаттар қабылдаған күннен бастап 20 жұмыс күні ішінде тағайындау немесе бас тарту туралы шешім шығарады.
24. Уәкілетті орган шешім қабылданған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде өтініш иесін шешім қабылданғаны туралы (бас тартылған жағдайда негіздеме көрсетіліп) жазбаша хабарландырады.
25. Белгіленген негіздеме бойынша әлеуметтік көмек күнтізбелік жыл ішінде екінші рет көрсетілмейді.
26. Әлеуметтік көмек көрсетуден бас тарту жүзеге асырылады:
1) өтініш иесінің нақты емес мәліметтер ұсынғаны анықталғанда;
2) өтініш беруші тұлға (отбасы) материалдық-тұрмыстық жағдайына тексеру жүргізуден бас тартқанда;
3) тұлғаның (отбасы) орташа жанға шаққандағы табыс мөлшері жергілікті атқарушы органдар белгілеген шамадан артық болғанда.
27. Әлеуметтік көмек ұсыну шығыстары ағымдағы қаржылық жылға арналған республикалық маңызды қала, астана, аудан (облыстық маңыздағы қала) бюджетімен қарастырылған қаражат шегінде жүзеге асырылады.
27-1. Отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшартын жасау:
1) Әлеуметтік келісімшарт негізіндегі шартты ақшалай көмек алу құқығын анықтағаннан кейін уәкілетті орган өтініш берушіні және (немесе) оның отбасының мүшелерін Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму Министрінің 2015 жылғы 23 ақпандағы "Отбасының белсенділігіне әлеуметтік келісімшарт жасау нысандарын және отбасына көмек көрсетудің жеке жоспарын бекіту туралы" № 88 бұйрығымен бекітілген нысандарға сәйкес отбасына көмек көрсетудің жеке жоспарын әзірлеу және отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшартын жасау үшін шақыртады.
Бұл ретте үміткерлер оның ішінде, өздігінен жұмыспен қамтылғандар, жұмыссыздар, осы Ереженің 27-1 тармағы 3) тармақшасында қаралған жағдайды және 1, 2 топтағы мүгедектері, күндізгі оқыту түрінің оқушыларды, студенттерді, тыңдаушыларды, курсанттарды және магистранттарды қоспағанда, бір жұмыс күні ішінде "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жұмыспен қамтудың белсенді шараларына қатысуға әлеуметтік келісімшарт жасау үшін жұмыспен қамту орталығына жібереді не жергілікті бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларына жолдама береді.".

21. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии или акима села, сельского округа производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.
22. Специальная комиссия в течение двух рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи.
23. Уполномоченный орган в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи, принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случаях, указанных в пунктах 18 и 19 настоящих Правил, уполномоченный орган принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя или акима села, сельского округа.
24. Уполномоченный орган письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа с указанием основания) в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.
25. По одному из установленных оснований социальная помощь в течение одного календарного года повторно не оказывается.
26. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях.
1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем;
2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
3) превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи) установленного местными представительными органами порога для оказания социальной помощи.
27. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом района на текущий финансовый год.
27-1. Заключение социального контракта активизации семьи.
1) После определения права на обусловленную денежную помощь на основе социального контракта уполномоченный орган приглашает заявителя и (или) членов его семьи для разработки индивидуального плана помощи семье и заключения социального контракта активизации семьи (далее – индивидуальный план) согласно формам, утверждаемым приказом Министра здравоохранения и социального развития от 23 февраля 2015 года № 88 "Об утверждении формы социального контракта активизации семьи и индивидуального плана помощи семье".
При этом претенденты из числа самозанятых, безработных, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 3) пункта 27-1 настоящих Правил и инвалидов 1 и 2 группы, учащихся, студентов, слушателей, курсантов и магистрантов очной формы обучения, в течение одного рабочего дня направляются для участия в активных мерах содействия занятости в центр занятости либо предоставляют направления на иные меры содействия занятости, реализуемые за счет средств местного бюджета в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения".

2) Жеке жоспар өтініш берушімен және (немесе) оның отбасының мүшелерімен бірлесіп жасалады және аз қамтамасыз етілген азаматтардың өмір сүру деңгейін арттыру үшін отбасының (азаматтың) кәсіптік және әлеуметтік бейімделу жөніндегі көзделген іс-шаралары бар, дербес жағдайда:
- уәкілетті органның және (немесе) жұмыспен қамту орталығының көмегімен белсенді жұмыс іздеу және оларға ұсынылған жұмыс орнына жұмысқа тұру;
- кәсіптік даярлаудан, қайта даярлаудан және біліктілігін арттырудан өту;
- жеке кәсәпкерлік қызметті жүзеге асыру, жеке қосалқы шаруашылық жүргізу;
- халықтың нысаналы топтарын кезеңдік скринингтік тексеруден өткізу;
- отбасы құрамында, жүкті әйелдер болған жағдайда жүктіліктің 12 аптасына дейін акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін және жүктіліктің барлық кезеңі ішінде бақылайтын денсаулық сақтау ұйымдарына есепке қою;
- әлеуметтік – маңызды сырқаттар болғанда (онкология, нашақорлық, түберкулез) ерікті түрде емделу;
- арнайы әлеуметтік қызметтерді және (немесе) мүгедектерді сауықтыру шараларын қабылдау;
- аз қамтылған отбасының (адамның) жеке қажетттілігіне байланысты уәкілетті органның қарауы бойынша белгіленген кәсіптік және әлеуметтік бейімдеу жөніндегі өзге де іс-шаралар.
3) Жұмыспен қамтуға көмек көрсету шараларына қатысу отбасының еңбекке қабілетті мүшелері үшін міндетті шарт болып табылады, тек келесі жағдайлардан басқа:
- станционарлық, амбулаториялық (санаторийлік) емделу кезеңіне (тиісті медициналық ұйымдардың растаушы құжаттарын ұсынған кезде);
- жұмыспен қамтуға көмек көрсетудің мемлекеттік шараларына қатысуға негізгі үміткерден (үміткерлерден) басқа, үш жасқа дейінгі балаларды күту өзгелердің күтімі мен көмегіне мұқтаж он сегіз жасқа дейінгі мүгедек-баланы, бірінші және екінші топтағы мүгедектерді, сексен жастан асқан қарт адамдарды күтуді жүзеге асыру.
4) Отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарты алты айға тағы да алты айға мерзімін ұзарту мүмкіндігімен, бірақ отбасы мүшелерін әлеуметтік бейімдеуді ұзарту қажеттілігі жағдайында және (немесе) отбасының еңбекке қабілетті мүшелерінің кәсіптік оқуды және (немесе) жастар практикасынан өтуді және (немесе) әлеуметтік жұмыс орындарында жұмыспен қамтылуы аяқталмаған жағдайда бір жылдан аспайтын уақытқа жасау.
Отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарттың мерзімін ұзартуына байланысты әлеуметтік келісімшарт бойынша әлеуметтік көмек мөлшері қайта қарастырылмайды.
5) Отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарт екі данада жасалады, оның біреуі тіркеу журналына қол қойғызып өтініш берушіге беріледі, екіншісі - отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшартын жасаған органда сақталады.

2) Индивидуальный план разрабатывается совместно с заявителем и (или) членами его семьи и содержит намечаемые мероприятия по профессиональной и социальной адаптации семьи (гражданина) для повышения уровня жизни малообеспеченных граждан, в частности:
- активный поиск работы при содействии уполномоченного органа и (или) Центра занятости, и трудоустройство на предложенное ими место работы;
- прохождение профессиональной подготовка, переподготовка, повышение квалификации;
- осуществление индивидуальной предпринимательской деятельности, ведение личного подсобного хозяйства;
- прохождение периодических скрининговых осмотров целевых групп населения;
- в случае наличия в составе семьи беременных женщин постановку на медицинский учет до 12 недели беременности в организации здравоохранения, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь и наблюдение в течение всего периода беременности;
- добровольное лечение при наличии социально-значимых заболевании (алкоголизм, наркомания, туберкулез);
- своевременное получение специальных социальных услуг и (или) мер реабилитации инвалидов;
- другие мероприятия по профессиональной и социальной адаптации, определенные по усмотрению уполномоченного органа в зависимости от индивидуальной потребности малообеспеченной семьи (гражданина).
3) Участие в мерах содействия занятости является обязательным условием для трудоспособных членов семьи, за исключением следующих случаев:
- на период стационарного, амбулаторного (санаторного) лечения (при предоставлении подтверждающих документов от соответствующих медицинских организаций);
- осуществления кроме основного(ых) претендента(ов) на участие в государственных мерах содействия занятости, ухода за детьми до трех лет, ребенком-инвалидом до восемнадцати лет, инвалидами первой и второй групп, престарелыми старше восьмидесяти лет, которые нуждаются в постороннем уходе и помощи.
4) Социальный контракт активизации семьи заключается на шесть месяцев с возможностью пролонгации еще на шесть месяцев, но не более одного года при условии необходимости продления социальной адаптации членов семьи, и (или) не завершения трудоспособными членами семьи профессионального обучения и (или) прохождения молодежной практики и (или) занятости в социальных рабочих местах.
При пролонгации социального контракта активизации семьи размер Социальной помощи на основе социального контракта не пересматривается.
5) Социальный контракт активизации семьи заключается в двух экземплярах, один из которых выдается заявителю под роспись в журнале регистрации, второй – хранится в органе заключивший социальный контракт активизации семьи.

6) Отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарты бойынша міндетемелерді орындалу мониторингісі оны жасаған органмен жүзеге асырылады.
7) Уәкілетті орган отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарттың барлық бағытында сүйемелдеу және жеке жоспардың орындалуын бақылау, сондай ақ тиімділігін бағалауды жүзеге асырады.
Ескерту. 3-бөлім 27-1-тармақпен толықтырылды - Павлодар облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 24.12.2015 № 230/53 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
4. Ұсынылған әлеуметтік көмекті
тоқтату немесе қайтаруға негіз
28. Әлеуметтік көмек мына жағдайларда тоқтатылады:
1) көмек алушының қайтыс болуы;
2) көмек алушы тиісті әкімшілшік-аумақтық бірлік шегінен тыс жерге тұрақты орынға көшкенде;
3) көмек алушы мемлекеттік медико-әлеуметтік мекемеге тұруға жіберілгенде;
4) өтініш беруші ұсынған анық емес мәліметтер бергені анықталғанда.
5) отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарты және әлеуметтік келісімшарты бойынша міндетемелерін орындамауы және бұзылуы.
Әлеуметтік көмекті төлеу жоғарыда көрсетілген айдан бастап тоқтатылады.
Ескерту.28-тармаққа өзгеріс енгізілді - Павлодар облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 24.12.2015 № 230/53 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
29. Артық төленген сома Қазақстан Республикасында белгіленген заңнама тәртібінде немесе өз еркімен қайтарылуы тиіс.
5. Қорытынды ереже
Ескерту. Шешім 5 - бөліммен толықтырылды - Павлодар облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 24.12.2015 № 230/53 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
30. Әлеуметтік көмек берудің мониторингі және есепке алуы уәкілетті орган "Е-Собес" немесе "Әлеуметтік көмек" автоматтандырылған ақпараттық жүйесін пайдалану арқылы жүргізеді.
Ақтоғай ауданында
әлеуметтік көмек көрсетудің,
оның мөлшерлерін белгілеудің
және мұқтаж азаматтардың
жекелеген санаттарының
тізбесін айқындау ережелеріне
1-қосымша
Шартты ақшалай көмек алу өтініш
Ескерту. Шешім 1 - қосымшамен толықтырылды - Павлодар облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 24.12.2015 № 230/53 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
__________________________________________________
(елді мекені, ауданы, облысы)
жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне
________________________________________________________
(елді мекені, ауданы)
________________________________________________________
(көше, үй және пәтер №, телефон)
мекенжайы бойынша тұратын
________________________________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.)
жеке куәлік №____________________________________
________________________________________________________
берілген күні _____________________________
ЖСН ___________________________________________________
Өтініш
Мені (менің отбасымды) жобаға қабылдауды және отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарты негізінде шартты ақшалай көмек тағайындауды сұраймын.
Осы арқылы жобаға қатысу заңдылығын бағалау үшін менің отбасымның мүшелері туралы ақпаратты (табыс, білім, негізгі қаражат) пайдалануға, сондай-ақ тиісті ақпаратты мемлекеттік органдарда тексеруге, сәйкестікке келтіруге және жаңартуға келісім беремін.
Мен берген ақпараттың құпия екендігі және ол әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру үшін ғана пайдаланылатыны туралы маған хабарланды.
Менің отбасым (мені қоса алғанда) _____ адамнан тұрады.
Отбасы құрамында өзгерістер болған жағдайда, ол туралы он бес жұмыс күні ішінде хабарлауға міндеттенемін.
Жалған ақпарат пен дәйексіз (жасанды) құжаттар бергенім үшін жауаптылық туралы маған ескертілді.
Мен атаулы әлеуметтік көмектен (отбасы атаулы әлеуметтік көмек алушы болып табылған жағдайда) бас тартамын және менің табыстарымды (менің отбасымның табыстарын) Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталығының базасындағы деректермен салыстырып тексеруге келісемін.
Құқығым болған жағдайда маған және менің отбасымның мүшелеріне бір мезгілде мынадай көмектерді көрсетуіңізді сұраймын:
тұрғын үй көмегі
арнайы әлеуметтік қызметтер
мүгедектерді жеке оңалту шаралары (сурдотехникалық, тифлотехникалық, протездік-ортопедиялық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, ымдау тілі маманының, жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтерін көрсету
жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша әлеуметтік көмек
"____"__________20___ ж. ___________________
(күні) (өтініш берушінің қолы)
Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің қызметтік белгілері үшін
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________Құжаттар қабылданды
"____"__________20___ ж. ______________________________________________
(күні)                   (құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә. және қолы)
Отбасының тіркеу нөмірі | |
Өтініш қоса берілген құжаттармен "____"__________20___ ж. учаскелік комиссияға берілді.
"____"__________20___ ж. қабылданды.
Құжаттарды қабылдаған учаскелік комиссия мүшесінің Т.А.Ә. және қолы _______________________________________________________________________________;
Өтініш берушінің қолы ___________________
Кент, ауыл, ауылдық округ әкімінен құжаттардың қабылданған күні туралы уәкілетті органның белгісі "____"__________20___ ж.
Құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә., лауазымы, қолы
_________________________________________________________________________
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
(қию сызығы)
Жалған ақпарат пен дәйексіз (жасанды) құжаттар бергенім үшін жауаптылық туралы ескертілді.
Азамат __________________________ өтініші қоса берілген ______ данадағы құжаттармен, отбасының ________ тіркеу нөмірімен "____"__________20___ ж. қабылданды.
Құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә., лауазымы, қолы
_________________________________________________________________________
Ақтоғай ауданында
әлеуметтік көмек көрсетудің,
оның мөлшерлерін белгілеудің
және мұқтаж азаматтардың
жекелеген санаттарының
тізбесін айқындау ережелеріне
2-қосымша
Шартты ақшалай көмек алу үшін әңгімелесу парағы

6) Мониторинг исполнение обязательств по социальному контракту активизации семьи осуществляется органом его заключившим.
7) Уполномоченный орган осуществляет на всех этапах сопровождение социального контракта активизации семьи и контроль за выполнением индивидуального плана, а также проводит оценку его эффективности.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 27-1 в соответствии с решением маслихата Актогайского района Павлодарской области от 24.12.2015 № 230/53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
4. Основания для прекращения и возврата
предоставляемой социальной помощи
28. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы соответствующей административно-территориальной единицы;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
5) расторжения и (или) невыполнения обязательств по социальному контракту активизации семьи и социальному контракту.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
Сноска. Пункт 28 с изменением, внесенным решением маслихата Актогайского района Павлодарской области от 24.12.2015 № 230/53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
29. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
5. Заключительное положение
Сноска. Решение дополнено главой 5 в соответствии с решением маслихата Актогайского района Павлодарской области от 24.12.2015 № 230/53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
30. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е - Собес" или "Социальная помощь".
Приложение 1
к Правилам оказания
социальной помощи,
установления размеров и
определения перечня отдельных
категорий нуждающихся
граждан Актогайского района
Заявление
для получения обусловленной денежной помощи
Сноска. Решение дополнено приложением 1 в соответствии с решением маслихата Актогайского района Павлодарской области от 24.12.2015 № 230/53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
В отдел занятости и социальных программ
_______________________________________
(населенный пункт, район, область)
от_____________________________________
(Ф.И.О. заявителя)
проживающего по адресу_______________
(населенный пункт, район)
_______________________________________
(улица, № дома и квартиры, телефон)
документ,
уд. личности №______________________
_______________________________________
дата выдачи _________________________
ИИН __________________________________
Заявление
Прошу принять меня (мою семью) в проект и назначить обусловленную денежную помощь на основании социального контракта активизации семьи.
Настоящим выражаю согласие на использование информации о членах моей семьи (доходы, образование, основные средства) для оценки правомочности участия в проекте, а также проверку, приведение в соответствие и обновление соответствующей информации в государственных органах.
Я информирован(а) о том, что представляемая мной информация конфиденциальна и будет использоваться исключительно для реализации социальных программ.
Моя семья (включая меня) состоит из _____ человек.
В случае возникновения изменений в составе семьи обязуюсь в течение пятнадцати рабочих дней сообщить о них.
Предупрежден(а) об ответственности за представление ложной информации и недостоверных (поддельных) документов.
Я отказываюсь от адресной социальной помощи (в случае, если семья является получателем адресной социальной помощи) и согласен (на) на сверку моих (моей семьи) доходов с данными базы государственного центра по выплате пенсий Министерства труда и социальной защиты населения.
Одновременно при наличии права прошу оказать мне и членам моей семье:
жилищную помощь, специальные социальные услуги меры реабилитации инвалидов (сурдотехнические, тифлотехнические, протезно-ортопедические средства, пециальные средства для передвижения, социальные услуги индивидуального помощника, специалиста жестового языка социальную помощь по решению местных представительных органов
"____"__________20__ г. __________________
(дата) (подпись заявителя)
Для служебных отметок отдела занятости и социальных программ.
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Документы приняты
"____" ________20__ г. ___________________________________________________
(дата) (Ф.И.О. и подпись лица, принявшего документы)
| | Регистрационный номер семьи
Заявление с прилагаемыми документами передано в участковую комиссию
"__"__________ 20__ г.
Принято "__" ________ 20__ г.
___________________________ Ф.И.О. и подпись члена участковой комиссии,
принявшего документы.
Подпись заявителя _______________
Отметка уполномоченного органа о дате приема документов от акима поселка, села, сельского округа "__" _________ 20__ г.,
Ф.И.О., должность, подпись лица, принявшего документы_______________________
_________________________________________________________________________
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
(линия отреза)
Предупрежден(а) об ответственности за представление ложной информации и недостоверных (поддельных) документов.
Заявление гр. _________________________с прилагаемыми документами в количестве___ штук, регистрационным номером семьи ________
принято "____" _____________20__ г.
Ф.И.О., должность, подпись лица, принявшего документы ______________________
Приложение 2
к Правилам оказания
социальной помощи,
установления размеров и
определения перечня отдельных
категорий нуждающихся
граждан Актогайского района
Лист собеседования
для получения обусловленной денежной помощи

Ескерту. Шешім 2 - қосымшамен толықтырылды - Павлодар облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 24.12.2015 № 230/53 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Өтініш берушінің Т.А.Ә. _________________________________________________________
Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі маманының Т.А.Ә. _______________________________________________________________________________
Отбасының белсенділігін арттырудың әлеуметтік келісімшарты негізінде шартты ақшалай көмек алуға жүгінген күн _________________________________________________________
Отбасының (жалғыз тұратын азаматтың) сипаттамасы: ________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Отбасының жұмыс істемейтін ересек мүшелерінің еңбек қызметі (жұмыс орны, лауазымы, жұмыстан шығу себептері) :
Отбасы мүшелері
Кәсібі
Соңғы жұмыс орны, жұмыстан шығу себептері
Жалпы жұмыс өтілі
Соңғы жұмыс орнындағы жұмыс өтілі
Еңбек дағдылары мен шеберлігі
Жұмыссыздық кезеңінің ұзақтығы
Өтініш беруші
Зайыбы (жұбайы)
Басқа ересектер
Еңбек қызметінің мүмкіндіктері (пікір):
Өтініш беруші: _________________________________________________________________
Зайыбы
(жұбайы):_______________________________________________________________________
Отбасының басқа да ересек мүшелері: ______________________________________________
Отбасы мүшелері арасындағы қарым-қатынас _________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Отбасындағы қиындықтар __________________________________________________
________________________________________________________________________________
Отбасының мүмкіндіктері (әлеуеті) – жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі маманының бағасы ________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Проблемалар, алаңдаушылық (бүгінгі күннің қиындықтары), не кедергі келтіреді ____
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Отбасының (жалғыз тұратын азаматтың) қалауы ________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Басқа __________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Тараптардың қолы
Жұмыспен қамту және әлеуметтік                         Қатысушы (лар)
бағдарламалар бөлімі
___________________ (қолы)                   _________________ (қолы)
___________________ (күні)                   _________________ (күні)
Ақтоғай ауданында
әлеуметтік көмек көрсетудің,
оның мөлшерлерін белгілеудің
және мұқтаж азаматтардың
жекелеген санаттарының
тізбесін айқындау ережелеріне
3-қосымша
Шартты ақшалай көмек алу үшін өтініш берушінің отбасылық және
материалдық жағдайы туралы сауалнама

Сноска. Решение дополнено приложением 2 в соответствии с решением маслихата Актогайского района Павлодарской области от 24.12.2015 № 230/53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
Ф.И.О. заявителя_________________________________________________________
Ф.И.О. специалиста отдела занятости и социальных программ ________________________________________________________________________
Дата обращения за обусловленной денежной помощью на основе социального контракта активизации семьи ___________________________
Характеристика семьи (одиноко проживающего гражданина):___________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Трудовая деятельность взрослых неработающих членов семьи (места работы, должность, причины увольнения):
Члены семьи
Профессия
Последнее место работы, причины увольнения
Стаж работы общий
Стаж работы на последнем месте
Трудовые навыки и умения
Длительность периода без работы
Заявитель
Супруг (супруга)
Другие взрослые
Возможности трудовой деятельности (мнение):
Заявитель: ______________________________________________________________________
Супруг (супруга):________________________________________________________________
Другие взрослые члены семьи: ____________________________________________________
Отношения между членами семьи _________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Сложности в семье_______________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Возможности (потенциал) семьи – оценка специалиста отдела занятости и социальных программ________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Проблемы, беспокойства (трудности на сегодняшний день), что мешает____________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Желания семьи (одиноко проживающего гражданина) _________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Другое__________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Подписи сторон
Отдел занятости и социальных программ             Участник(и)
___________________ (подпись)                         _________________ (подпись)
____________________(дата)                         _________________ (дата)
Приложение 3
к Правилам оказания
социальной помощи,
установления размеров и
определения перечня отдельных
категорий нуждающихся
граждан Актогайского района
Анкета
о семейном и материальном положении
заявителя для получения обусловленной денежной помощи

Ескерту. Шешім 3 - қосымшамен толықтырылды - Павлодар облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 24.12.2015 № 230/53 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Бір мекенжай бойынша тіркелген өтініш беруші мен отбасы мүшелері туралы мәліметтер:
Т.А.Ә.
Туған күні
Туыстық қатынасы
Негізгі қызметі (жұмыс істеуші, жұмыс істейтін зейнеткер, жасына байланысты зейнеткер, мүгедек, жұмыссыз, бала күтімі бойынша демалыста, үй шаруасындағы әйел, студент, оқушы, мектеп жасына дейінгі бала)
Жұмыс істейтін адамдар үшін жұмыс орны және лауазымы, оқушылар үшін қазіргі уақыттағы оқу орны
15 жастан асқан адамдар үшін білімі (растайтын құжаты бар білімі)
Өтініш беруші
Басқа мекенжай бойынша тіркелген отбасы мүшелері туралы мәліметтер (зайыбы/жұбайы, кәмелеттік жасқа толмаған балалары)
Мектеп жасына дейінгі балалар мектепке дейінгі ұйымға бара ма __________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Өтініш берушінің және отбасы мүшелерінің шартты ақшалай көмек алуға өтініш берген айдың алдындағы 12 айдағы табыстары туралы мәліметтер (табыстың барынша дәл санын жазыңыз). Ақпараттық жүйелерден алынған деректер шартты ақшалай көмек сомасын есептеу үшін негіз болып табылады.
Р/с
Өтініш берушінің және отбасы мүшелерінің Т.А.Ә.
Жұмыс, оқу орны (жұмыссыз адам тіркеу фактісін жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның анықтамасы негізінде растайды)
Құжаттармен расталған табыс сомасы
Өзге де мәлімделген табыстар
еңбек қызметінен түскен табыстар
зейнетақылар, жәрдемақылар
кәсіпкерлікқызметтентүскентабыстар
Стипен дия
Али мент
өзге де табыстар
* Отбасының тұрғын үй-тұрмыстық жағдайы:
тұрғын алаңы: __________ шаршы метр; меншік нысаны: ________________________;
ас үй, қойма және дәлізді есептемегенде бөлмелер саны _______;
тұрғын үйдің сапасы (қалыпты жағдайда, ескі, авариялық жағдайда, жөнделмеген)      ;
қажеттісінің астын сызу
үйдің материалы (кірпіш, ағаш, қаңқа-қамыстан жасалған, саман, іргетасы жоқ саман, қол астындағы материалдардан салынған, уақытша баспана, киіз үй);
қажеттісінің астын сызу
тұрғын үйдің жайластырылуы (су құбыры, дәретхана, кәріз, жылу, газ, жуынатын бөлме, лифт, телефон және т.б.)___________________________________________________________
қажеттісінің астын сызу
Менің отбасымның мүшелеріне меншік құқығында тиесілі жылжымайтын мүлік пен мүлік, жер учаскесін, шаруа қожалығын, жеке қосалқы шаруашылықты иеленуі туралы мәліметтер:
Мүліктің түрі
Мүліктің сипаттамасы (саны, көлемі, үлгісі және т.б.)
Тиесілігі
Отбасы мүшелерінің денсаулық жағдайы, мүгедектіктің, аурулардың болуы (тексеруден қашан және қайдан өтті, қандай ем қабылдайды, диспансерлік есепте тұра ма), соңғы жылдары болған операциялар немесе жарақаттар:
__________________________________________________________________________
өтініш беруші______________________________________________________________
зайыбы (жұбайы)___________________________________________________________
балалар___________________________________________________________________
басқа да туысқандар________________________________________________________

Сноска. Решение дополнено приложением 3 в соответствии с решением маслихата Актогайского района Павлодарской области от 24.12.2015 № 230/53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
Сведения о заявителе и членах семьи, зарегистрированных по одному адресу:
Ф.И.О.
Дата рождения
Родственные отношения
Основное занятие (работающий, работающий пенсионер, пенсионер по возрасту, инвалид, безработный, в отпуске по уходу за ребенком, домохозяйка, студент, школьник, дошкольник)
Место работы и должность для работающих, место учебы для учащихся в настоящее время
Образование для лиц старше 15 лет (образование, на которое есть подтверждающий документ)
Заявитель
Сведения о членах семьи, зарегистрированных по другому адресу (супруг/супруга, несовершеннолетние дети):
Посещают ли дети дошкольного возраста дошкольную организацию _____________________
__________________________________________________________________________
Сведения о доходах заявителя и членов семьи за 12 месяцев, предшествующих месяцу обращения за обусловленной денежной помощью (проставьте максимально точную цифру доходов). Основанием для начисления суммы обусловленной денежной помощи будут являться данные из информационных систем.
№п/п
Ф.И.О. заявителя и членов семьи
Место работы, учебы (безработные подтверждают факт регистрации справкой уполномоченного органа по вопросам занятости)
Документально подтвержденные суммы доходов
Прочие заявленные доходы
от трудовой деятельности
пенсии, пособия
от предпринимательской деятельности
стипендии
алименты
иные доходы
* Жилищно-бытовые условия семьи:
жилая площадь: __________ кв. м; форма собственности: ___________________________;
число комнат без кухни, кладовых и коридора_______;
качество жилища (в нормальном состоянии, ветхий, аварийный, без ремонта)
нужное подчеркнуть
материал дома (кирпичный, деревянный, каркасно-камышитовый, саманный, саманный без фундамента, из подручных материалов, времянка, юрта
нужное подчеркнуть
благоустройство жилища (водопровод, туалет, канализация, отопление, газ, ванна, лифт,
телефон и т.д._____________________________________________________________
нужное подчеркнуть
Сведения о недвижимости и имуществе, принадлежащем членам моей семьи на праве собственности, владении земельным участком, крестьянским подворьем, личным подсобным хозяйством:
Вид имущества
Характеристика имущества (число, размер, марка и т.д.)
Принадлежность
Состояние здоровья членов семьи, наличие инвалидности, заболеваний (когда и где проходил обследование, какое лечение принимает, состоит ли на диспансерном учете), перенесенных за последний год операций или травм: ________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
заявитель__________________________________________________________________
супруг (супруга)____________________________________________________________
дети______________________________________________________________________
другие родственники________________________________________________________

16 жасқа дейінгі мүгедек бала (16 жасқа дейінгі мүгедек балалар) алатын арнаулы әлеуметтік қызметтер:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________Отбасының материалдық жағдайына Сіздің беретін бағаңыз:
тамақтануға да жетпейді
тамақтануға ғана жетеді
тамақтануға және бірінші қажеттіліктегі заттарға ғана жетеді
балаларды киіммен, аяқ киіммен және мектеп керек-жарақтарымен қамтамасыз етуге мүмкіндік жоқ
Өмірдегі қиын жағдайдан шығуды көздейтін қызметтің бағыттары (өтініш берушінің пікірі)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Сіз жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің қандай белсенді шараларына қатыса аласыз:
бос тұрған жұмыс орындарына жұмысқа орналасу;
іске асырылып жатқан инфрақұрылымдық жобалардың шеңберінде жұмыс орындарына орналасу;
микрокредит беру;
кәсіптік оқу (даярлау, қайта даярлау, біліктілікті арттыру);
әлеуметтік жұмыс орнына жұмысқа орналасу;
"Жастар практикасына" қатысу;
әлеуметтік-экономикалық әлеуеті төмен елді мекендерден әлеуметтік-экономикалық әлеуеті жоғары елді мекендерге және экономикалық даму орталықтарына қоныс аударуға қатысу.
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
__________________            ____________________       _________________
(күні)                               (Т.А.Ә.)                   (қолы)

Получение ребенком-инвалидом до 16 лет (детьми-инвалидами до 16 лет) специальных социальных услуг:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Ваша оценка материального положения семьи:
не хватает даже на питание
хватает только на питание
хватает только на питание и предметы первой необходимости
нет возможности обеспечивать детей одеждой, обувью и школьными принадлежностями
Направления предполагаемой деятельности по выходу из трудной жизненной ситуации (мнение заявителя)______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
В каких активных мерах содействия занятости Вы можете принять участие:
трудоустройство на имеющиеся вакансии;
трудоустройство на рабочие места в рамках реализуемых инфраструктурных проектов;
микрокредитование;
профобучение (подготовка, переподготовка, повышение квалификации);
трудоустройство на социальное рабочее место;
участие в "Молодежной практике";
участие в переселении из населенных пунктов с низким потенциалом соцэкономического развития в населенные пункты с высоким потенциалом соцэкономического развития и центры экономического развития.
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________                  ____________________                  __________
(дата)                              (Ф.И.О.)                         (подпись)