Актуарлық қызметті жүзеге асыру, актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру, актуарийдің біліктілік емтиханын тапсыру, актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 151 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 2 қыркүйекте № 9718 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 191 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 191 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Актуарлық қызметті жүзеге асыру, актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру, актуарийдің біліктілік емтиханын тапсыру, актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулының қосымшасына сәйкес нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қ. Келімбетов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 16 шілдедегі
№ 151 қаулысымен
бекітілген
Актуарлық қызметті жүзеге асыру, актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру, актуарийдің біліктілік емтиханын тапсыру, актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу
қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Актуарлық қызметті жүзеге асыру, актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру, актуарийдің біліктілік емтиханын тапсыру, актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және актуарлық қызметті жүзеге асыру, актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия (бұдан әрі – Лицензия) беру, актуарийдің біліктілік емтиханын тапсыру, актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – уәкілетті орган) жіберу тәртібін, сондай-ақ тізбе мен халықаралық актуарийлер қауымдастығына қойылатын талаптарды айқындайды.

Об утверждении Правил осуществления актуарной деятельности, выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности, сдачи квалификационного экзамена актуарием, привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 151. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 сентября 2014 года № 9718. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 191 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 191 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления актуарной деятельности, выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности, сдачи квалификационного экзамена актуарием, привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации.
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 16 июля 2014 года № 151
Правила
осуществления актуарной деятельности, выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности, сдачи квалификационного экзамена актуарием, привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления актуарной деятельности, выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности, сдачи квалификационного экзамена актуарием, привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее - Закон) и определяют порядок осуществления актуарной деятельности, выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности (далее – Лицензия), сдачи квалификационного экзамена актуарием, привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации в Национальный Банк Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган), а также перечень и требования к международным ассоциациям актуариев.

2. Актуарлық қызмет актуарлық қызметтi жүзеге асырудың халықаралық қағидаттары (стандарттары) ескеріле отырып, Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
3. Уәкілетті орган берген Лицензиясы бар жеке тұлға актуарий ретiнде қызмет етеді.
2. Актуарлық қызмет
4. Актуарлық қызметтiң мiндетi сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық орнықтылығы мен төлем қабiлеттiлiгiнiң қажеттi деңгейiн қамтамасыз ету мақсатында сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша мiндеттемелер мөлшерiн экономикалық-математикалық есептеудi жүзеге асыру болып табылады.
5. Актуарлық қызметке:
1) сақтандыру резервтерiн қалыптастыру әдiстерi мен көздерi жөнiнде консультациялар және ұсынымдар;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық орнықтылығы мен төлем қабiлеттiлiгiн бағалауға байланысты мәселелер;
3) сақтандыру тарифтерiн есептеу методологиясын және экономикалық негiздеуді әзiрлеу;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында қабылданған сақтандыруды жiктеуге сәйкес сақтандыру тәуекелдерін зерттеу және жүйелеу;
5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өзінің сақтандыру қағидаларында айқындаған сақтандыруды жүзеге асыру талаптарын экономикалық негiздеудi бағалау;
6) сақтанушыларға жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша берiлетiн қарыздар мөлшерiн айқындау;
7) актуарлық есептеулер мәселелерi бойынша консультациялық қызмет көрсету бойынша қызмет көрсету кiредi.
6. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған міндеттемелерді орындауды қамтамасыз етуі үшін актуарий есептеген көлемде қалыптастырылған сақтандыру резервтерi болады.
7. Актуарлық есептеулер мынадай негіздер бойынша жүргізіледі:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бастамасы бойынша - бастамалық актуарлық есептеулер;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда – міндетті актуарлық есептеулер.
Міндетті актуарлық есептеулер Заңның талаптары ескеріле отырып, бірінші жарты жылдық үшін есепті жылдың 1 шілдесіндегі жағдай бойынша жүзеге асырылады және есепті жылдың 15 тамызына дейінгі мерзімде уәкілетті органға беріледі, сондай-ақ есепті жыл үшін 1 қаңтардағы жағдай бойынша жасалып, есепті жылдан кейінгі жылдың 30 сәуіріне дейінгі мерзімде уәкілетті органға беріледі.
8. Актуарлық есептеулер мынадай болып бөлінеді:
1) бастамалық – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бастамасы бойынша жүзеге асырылатын;
2) сақтандыру саласына (сыныбына) жатқызылуына байланысты және қайта сақтандыру бойынша – "өмiрдi сақтандыру" саласы немесе "жалпы сақтандыру" саласы бойынша, қайта сақтандыру немесе Заңмен белгiленген жiктеуге сәйкес сыныптар бойынша жүзеге асырылатын;

2. Актуарная деятельность осуществляется в соответствии с Законом с учетом международных принципов (стандартов) осуществления актуарной деятельности.
3. В качестве актуария выступает физическое лицо, имеющее Лицензию, выданную уполномоченным органом.
2. Актуарная деятельность
4. Задачей актуарной деятельности является осуществление экономико-математических расчетов размеров обязательств по договорам страхования и перестрахования в целях обеспечения необходимого уровня финансовой устойчивости и платежеспособности страховой (перестраховочной) организации.
5. Актуарная деятельность включает в себя предоставление услуг по:
1) консультации и рекомендации по методам и источникам формирования страховых резервов;
2) вопросам, связанным с оценкой финансовой устойчивости и платежеспособности страховой (перестраховочной) организации;
3) разработке методологии исчисления и экономического обоснования страховых тарифов;
4) исследованию и систематизации страховых рисков согласно принятой в законодательстве Республики Казахстан классификации страхования;
5) оценке экономического обоснования условий осуществления страхования, определенной страховой (перестраховочной) организацией в ее правилах страхования;
6) определению размеров займов, предоставляемых страхователям по договорам накопительного страхования;
7) оказанию консультационных услуг по вопросам актуарных расчетов.
6. Для обеспечения исполнения принятых обязательств по договорам страхования и перестрахования страховая (перестраховочная) организация имеет сформированные страховые резервы в объеме, рассчитанном актуарием.
7. Актуарные расчеты производятся по следующим основаниям:
1) по инициативе страховой (перестраховочной) организации - инициативные актуарные расчеты;
2) в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, - обязательные актуарные расчеты.
Обязательные актуарные расчеты осуществляются за первое полугодие по состоянию на 1 июля отчетного года и предоставляются в уполномоченный орган в срок до 15 августа отчетного года, а также за отчетный год по состоянию на 1 января, предоставляются в уполномоченный в срок до 30 апреля года, следующего за отчетным, с учетом требований Закона.
8. Актуарные расчеты подразделяются на:
1) инициативные - осуществляемые по инициативе страховой (перестраховочной) организации;
2) по принадлежности к отрасли (классу) страхования и по перестрахованию - осуществляемые по отрасли "страхование жизни" или отрасли "общее страхование", по перестрахованию или классам согласно классификации, установленной Законом;

3) жасалу мақсаты бойынша:
есептi – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы есепті кезең iшiнде жасаған және есепті кезең соңына қолданыста болатын сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша есепті күнге жүзеге асырылатын;
жоспарлы – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру қағидаларына сәйкес тәжiрибесiне сақтандырудың жаңа сыныбы бойынша сақтандыруды және қайта сақтандыруды енгiзу кезiнде;
кейiнгi – бұрын жүргiзiлген актуарлық есептеулерді түзету мақсатында;
4) қолданылу ауқымы бойынша:
жалпы – Қазақстан Республикасының барлық аумағында, сондай-ақ одан тысқары жерлерде пайдалануға есептелген;
аймақтық – Қазақстан Республикасының жекелеген облыстары мен аймақтары үшін жасалған;
жеке – жекелеген сақтанушының немесе сақтанушылар тобының (заңды және (немесе) жеке тұлғалар) деректерi бойынша орындалған.
9. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтерінiң мөлшерiн актуарлық бағалау толық болу және объективтiлiк қағидаттарына негiзделедi және Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес актуарий қорытындысы түрінде ресiмделедi.
Актуарий мiндеттi немесе бастамалық актуарлық есептеулер шегiнде жүргiзiлген сақтандыру резервтерiнiң талап етiлетiн мөлшерiн бағалауға байланысты жасаған актуарий қорытындысы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін орындалуға мiндеттi болып табылады.
10. Актуарий толық және объективтi актуарий қорытындысын жасау үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ұсынған құжаттарды (деректердi) және өзі қосымша сұратқан негiзгi сақтандыру қызметiне қатысты мәліметтерді пайдаланады.
11. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негiзгi қызметiне актуарлық бағалау жүргізу нәтижелерi бойынша жасалған актуарий қорытындысында мыналар қоса беріледі:
электрондық тасымалдағыштағы қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын және қайта сақтандыруға берілген шарттарды есепке алу журналының көшiрмесi;
электрондық тасымалдағыштағы есептi кезеңдегі реттелмеген шығындарды есепке алу журналының көшiрмесi;
актуарийдiң қарауы бойынша өзге де материалдар.
12. Актуарий қорытындысы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес кемiнде үш дана етiп жасалады және оған актуарийдің өзi қол қояды.
Актуарий қорытындысының бiр данасы актуарийде сақталады, бiр данасы уәкiлеттi органға ұсынылады (актуарий қорытындысы міндетті болған жағдайда), актуарий қорытындысының қалған даналары сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына беріледі.
13. Актуарий сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабiлеттiлiгi мен қаржылық орнықтылығының қажеттi деңгейiн қамтамасыз ету мақсатында сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша мiндеттемелер мөлшерiн, сақтандыру сыйлықақыларының мөлшерлемелерін экономикалық-математикалық есептеудi жүргізуге байланысты қызметті жүзеге асырады, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жүргізілетін және жүргізу жоспарланатын сақтандыру түрлерінің пайдалылығы мен кірістілігін бағалауды жүргізеді.
Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген қызметті жүзеге асыру үшін актуарий:
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық есептілігiмен және актуарлық есептеулерді жүзеге асыру, актуарий қорытындыларын жасау үшiн пайдалану (зерделеу) қажет болатын өзге де құжаттарымен танысады;
мемлекеттiк органдарға және ұйымдарға актуарлық есептеулерді жүзеге асыру және актуарий қорытындыларын жасау үшiн қажет мәселелер бойынша мәлiметтер мен құжаттар беру туралы сұратумен өтініш жасайды;
шарттар (келiсiмдер) жасайды және басқа актуарийлерге немесе мамандарға өзі жасайтын актуарий қорытындысы шеңберiнде жекелеген мәселелердi зерттеу мен талдауды тапсырады;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына өзінің актуарлық есептеулердi жүзеге асыру шартын жасауына, актуарий қорытындыларын жасауына және (немесе) Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде көзделген өзге де қызметтерді көрсетуіне негiз болып табылатын құжаттарды ұсынады;
актуарлық есептеулер нәтижелерiн, пайдаланылған әдiстемелер мен актуарлық жорамалдар сипаттамаларын, тиiстi негiзделген деректердi және өзге де қолда бар материалдарды қоса бере отырып, актуарий қорытындысын және басқа да құжаттарды жасайды;
өзі жасайтын шарттарды, жүзеге асырылатын актуарлық есептеулерді және жасалатын актуарий қорытындыларын уақтылы және толық есепке алуды жүргiзеді;
уәкілетті органды өзi анықтаған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтерiн қалыптастыру жөнiндегi талаптарды сақтамау фактiлері туралы дереу жазбаша нысанда хабардар етеді;
уәкiлеттi органға әрбiр жарты жылдық қорытындылары бойынша жасалған актуарий қорытындыларының саны мен түрлерi (өзге де қызмет түрлерi), олар бойынша шағымдардың болуы туралы ақпарат ұсынады;
актуарлық қызметке байланысты барлық құжаттарды кемiнде бес жыл сақтайды;
сақтандыру құпиясын және заңмен қорғалатын өзге де құпияны сақтайды.

3) по цели составления:
отчетные - осуществляемые на отчетную дату по заключенным страховой (перестраховочной) организацией договорам страхования и перестрахования в течение отчетного периода и действительным на конец отчетного периода;
плановые - при введении в практику страховой (перестраховочной) организацией страхования и перестрахования по новому классу страхования в соответствии с правилами страхования;
последующие - с целью корректировки ранее проведенных актуарных расчетов;
4) по масштабу применения:
общие - рассчитанные для использования на всей территории Республики Казахстан, а также за ее пределами;
региональные - произведенные для отдельных областей и регионов Республики Казахстан;
индивидуальные - выполненные по данным отдельного страхователя или группы страхователей (юридических и (или) физических лиц).
9. Актуарная оценка размера страховых резервов страховой (перестраховочной) организации основывается на принципах полноты и объективности и оформляется в виде актуарного заключения по форме согласно приложению 1 к Правилам.
Актуарное заключение, составленное актуарием в связи с оценкой требуемого размера страховых резервов, проведенной в рамках обязательных или инициативных актуарных расчетов, является обязательным к исполнению страховыми (перестраховочными) организациями.
10. Для составления полного и объективного актуарного заключения актуарий использует документы (данные), представленные страховой (перестраховочной) организацией и дополнительно запрошенные им сведения, касающиеся основной страховой деятельности.
11. К актуарному заключению, составленному по результатам проведения актуарной оценки основной деятельности страховой (перестраховочной) организации, прилагаются:
копию журнала учета действующих договоров страхования (перестрахования) и договоров, переданных в перестрахование на электронном носителе;
копию журнала учета неурегулированных убытков за расчетный период на электронном носителе;
иные материалы по усмотрению актуария.
12. Актуарное заключение составляется не менее чем в трех экземплярах и подписывается лично актуарием.
Один экземпляр актуарного заключения хранится у актуария, другой экземпляр представляется в уполномоченный орган (в случае обязательного актуарного заключения), остальные экземпляры актуарного заключения предоставляются в страховой (перестраховочной) организации.
13. Актуарий осуществляет деятельность, связанную с проведением экономико-математических расчетов размеров обязательств, ставок страховых премий по договорам страхования и перестрахования, а также производит оценку прибыльности и доходности проводимых и планируемых к проведению видов страхования страховой (перестраховочной) организации в целях обеспечения необходимого уровня платежеспособности и финансовой устойчивости страховой (перестраховочной) организации.
Для осуществления деятельности, указанной в части первой настоящего пункта Правил, актуарий:
знакомится с финансовой отчетностью и иными документами страховой (перестраховочной) организации, использование (изучение) которых необходимо для осуществления актуарных расчетов, составления актуарных заключений;
обращается в государственные органы и организации с запросом о предоставлении сведений и документов по вопросам, необходимым для осуществления актуарных расчетов и составления актуарных заключений;
заключает договоры (соглашения) и поручает другим актуариям или специалистам осуществление исследований и анализа отдельных вопросов в рамках составляемого им актуарного заключения;
представляет страховой (перестраховочной) организации документы, являющиеся основанием для заключения им договора по осуществлению актуарных расчетов, составления актуарных заключений и (или) оказания иных услуг, предусмотренных в части первой настоящего пункта Правил;
составляет актуарное заключение и другие документы с приложением результатов актуарных расчетов, описания использованных методик и актуарных допущений, соответствующих обосновывающих данных и иных имеющихся материалов;
ведет своевременный и полный учет заключаемых им договоров, осуществляемых актуарных расчетов и составляемых актуарных заключений;
незамедлительно в письменной форме информирует уполномоченный орган об установленных им фактах несоблюдения страховой (перестраховочной) организацией требований по формированию страховых резервов;
представляет уполномоченному органу информацию о количестве и видах составленных актуарных заключений (иных видов услуг), наличии претензий по ним, по итогам каждого полугодия;
хранит все документы, связанные с актуарной деятельностью, не менее пяти лет;
соблюдает тайну страхования и иную, охраняемую законом тайну.

14. Сақтандыру салалары (сыныптары) бойынша сақтандыру резервтерiнiң актуарлық есептеулерiн жүзеге асырудың жалпы әдіснамасы мен әдiстемесi Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9263 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 6 мамырдағы № 76 қаулысымен бекітілген Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес айқындалады.
3. Тәуелсіз актуарийдің қызметі
15. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарийдің қызметін тексеруге тәуелсіз актуарийді тартады.
16. Тәуелсіз актуарий мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) тексерілетін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметкері болып табылмайды;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қызметін жүзеге асыратын сақтандыру саласында кемінде екі жыл актуарлық қызмет тәжірибесі бар;
3) уәкілетті органның Лицензиясы бар немесе халықаралық актуарийлер қауымдастығының мүшесі болып табылады.
17. Егер:
1) тәуелсіз актуарий тексерілетін актуарийдің үлестес тұлғасы болса;
2) тексеру аяқталған күннен бастап күнтізбелік бір жыл ішінде тәуелсіз актуарийдің қызметін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында болған актуарий тәуелсіз актуарий ретінде тексерген болса, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарийдің қызметіне тәуелсіз актуарийдің тексеру жүргізуіне жол берілмейді.
18. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарийдің қызметін тексеруді бір тәуелсіз актуарийде қатарынан бес жылдан астам емес жүргізеді.
19. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы тәуелсіз актуарийді міндетті не бастамалық тексерулер үшін тартады.
Тәуелсіз актуарий Қағидалардың 10-тармағына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан алған құжаттар мен мәліметтер сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органға ұсынған құжаттармен және мәліметтермен салыстырылып тексеріледі.
20. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарийдің қызметін міндетті тексеру есепті жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша күнтізбелік жылда кемінде бір рет жүргізіледі.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарийдің қызметін міндетті тексеру Қағидалардың 8-тармағында көзделген актуарлық есептеулердің жүзеге асырылуын, сондай-ақ Қағидалардың 9-тармағында көзделген актуарий қорытындысының дұрыс жасалуын тексеруді қамтиды.

14. Общая методология и методика осуществления актуарных расчетов страховых резервов по отраслям (классам) страхования определяется в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 мая 2014 года № 76, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9263.
3. Деятельность независимого актуария
15. Страховая (перестраховочная) организация привлекает независимого актуария для проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации.
16. Независимый актуарий соответствует следующим требованиям:
1) не является работником проверяемой страховой (перестраховочной) организации;
2) имеет опыт актуарной деятельности не менее двух лет в отрасли страхования, в которой осуществляет деятельность страховая (перестраховочная) организация;
3) имеет Лицензию уполномоченного органа или является членом международных ассоциаций актуариев.
17. Не допускается проведение проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, независимым актуарием, если:
1) независимый актуарий является аффилиированным лицом проверяемого актуария;
2) деятельность независимого актуария в течение одного календарного года со дня окончания проверки проверялась актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации, в качестве независимого актуария.
18. Страховая (перестраховочная) организация производит проверку деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, у одного независимого актуария не более пяти лет подряд.
19. Независимый актуарий привлекается страховой (перестраховочной) организацией для обязательной либо инициативной проверок.
Документы и сведения, полученные независимым актуарием от страховой (перестраховочной) организации в соответствии с пунктом 10 Правил, сверяются с документами и сведениями, представленными страховой (перестраховочной) организацией в уполномоченный орган.
20. Обязательная проверка деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, проводится по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным, не менее одного раза в календарный год.
Обязательная проверка деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, включает в себя проверку осуществления актуарных расчетов, предусмотренных пунктом 8 Правил, а также правильность составления актуарного заключения, предусмотренного пунктом 9 Правил.

21. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарийдің қызметін бастамалық тексеру сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мен тәуелсіз актуарий арасында жасалған тексеру жүргізу шартында көзделген тексерудің нақты міндеттері, мерзімдері және көлемі ескеріле отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің, директорлар кеңесінің және (немесе) басқармасының бастамасы бойынша жүргізіледі.
22. Тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарийдің қызметін тексеру, оның ішінде актуарлық есептердің дәйектілігін тексеру нәтижелері Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес актуарлық қорытынды нысанында ресімделеді.
Тәуелсіз актуарийдің актуарлық қорытындысы тексерілетін актуарийдің қызметі жөніндегі тәуелсіз актуарийдің пікірін қамтиды.
23. Тәуелсіз актуарийдің актуарлық қорытындысы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес кемінде үш данада ресімделеді және оған тәуелсіз актуарий қол қояды.
24. Тәуелсіз актуарийдің бастамашылық тексеру бойынша актуарлық қорытындысының бір данасын тәуелсіз актуарий тексеру аяқталғаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде уәкілетті органға береді.
Тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатындағы актуарийдің қызметін міндетті тексеру бойынша актуарлық қорытындысын тәуелсіз актуарий тексеру аяқталғаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде, бірақ есепті жылдан кейінгі жылдың 30 сәуірінен кешіктірмей уәкілетті органға береді. Тәуелсіз актуарийдің актуарлық қорытындысы Қағидалардың 55-тармағының 1), 2), 4), 5), 6) тармақшаларында көзделген құжаттарды қоса бере отырып, ұсынылады.
Актуарлық қорытындының бір данасы тәуелсіз актуарийде сақталады, ал қалған даналары сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қарауына беріледі.
Уәкілетті мемлекеттік органға бір сақтандыру ұйымының штатында тұрған актуарийдің қызметін тексеру нәтижелері бойынша біреуден көп тәуелсіз актуарлық қорытынды ұсынылған жағдайда, уәкілетті орган неғұрлым консервативтік есебі бар актуарлық қорытындыны қабылдайды.
25. Қағидалардың мақсатында тәуелсіз актуарийлер мүшелері болатын халықаралық актурийлер қауымдастықтары (бұдан әрі - қауымдастық) мыналар болып табылады:
1) Халықаралық актуарлық қауымдастық (International actuarial association);
2) Консультатив Тобы (Groupe Consultatif).
26. Тәуелсіз актуарий мүшесі болып табылатын қауымдастық мына талаптарға сәйкес келеді:
1) білім беру-біліктілік жүйесінің болуы;

21. Инициативная проверка деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, проводится по инициативе акционеров, совета директоров и (или) правления страховой (перестраховочной) организации с учетом конкретных задач, сроков и объемов проверки, предусмотренных договором на проведение проверки, заключенным между страховой (перестраховочной) организацией и независимым актуарием.
22. Результаты проверки деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, независимым актуарием, в том числе проверки достоверности актуарных расчетов, оформляются в форме актуарного заключения в соответствии с приложением 1 к Правилам.
Актуарное заключение независимого актуария содержит мнение независимого актуария о деятельности проверяемого актуария.
23. Актуарное заключение независимого актуария оформляется по форме согласно приложению 2 к Правилам, не менее чем в трех экземплярах и подписывается независимым актуарием.
24. Один экземпляр актуарного заключения по инициативной проверке независимого актуария представляется независимым актуарием в уполномоченный орган в течение десяти календарных дней после окончания проверки.
Актуарное заключение независимого актуария по обязательной проверке деятельности актуария, состоящего в штате страховой (перестраховочной) организации, представляется независимым актуарием в уполномоченный орган в течение десяти календарных дней после окончания проверки, но не позднее 30 апреля года, следующего за отчетным. Актуарное заключение независимого актуария представляется с приложением документов, предусмотренных в подпунктах 1), 2), 4), 5), 6) пункта 55 Правил.
Один экземпляр актуарного заключения хранится у независимого актуария, а остальные экземпляры предоставляются в распоряжение страховой (перестраховочной) организации.
В случае представления в уполномоченный орган более одного независимого актуарного заключения по результатам проверки деятельности актуария, состоящего в штате одной и той же страховой организации, уполномоченный орган принимает актуарное заключение с наиболее консервативным расчетом.
25. Для целей Правил международными ассоциациями актуариев (далее - ассоциация), членами которых могут быть независимые актуарии, являются:
1) Международная актуарная ассоциация (International actuarial association);
2) Групп Консультатив (Groupe Consultatif).
26. Ассоциация, членом которой является независимый актуарий, соответствует следующим требованиям:
1) имеет образовательно-квалификационную систему;

2) қауымдастық мүшелерінің білім беру-біліктілік жүйесіне сәйкес келуі бойынша талаптардың не оны тану бойынша ереженің болуы;
3) актуарийлер қызметі мәселелері бойынша құжаттардың болуы (актуарийлер қызметінің және актуарлық есептерді жүзеге асырудың стандарттары, кәсіптік әдеп кодексі).
4. Лицензия беру тәртiбi
27. Лицензия алу үшiн уәкiлеттi органға:
1) жоғары бiлiмi бар және актуарийлердi оқытудың ең төменгi мiндеттi бағдарламасы бойынша оқудан өткен;
2) актуарий мәртебесіне ие және Халықаралық актуарлық қауымдастықтың толық мүшесі мәртебесіне ие актуарийлер қауымдастығының мүшесі (толық мүшесі) болып табылатын;
3) Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес актуарийлерді оқытудың ең төменгі мiндеттi бағдарламасына қатысты әрбір курсы бойынша 80%-дан кем емес рейтингісі бар "Актуарий" мамандығы бойынша іскерлік басқару магистрінің дипломы бар немесе "Актуарий" мамандығының "Қаржы" мамандығы бойынша экономика және бизнес магистрінің дипломы бар;
4) Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес актуарийлерді оқытудың ең төменгі мiндеттi бағдарламасына қатысты әрбір курсы бойынша 80%-дан кем рейтингісі бар "Актуарий" мамандығы бойынша іскерлік басқару магистрінің, "Актуарий" мамандығының "Қаржы" мамандығы бойынша экономика және бизнес магистрінің дипломы бар, бірақ Қағидалардың 3-қосымшасында көзделген актуарийлердi оқытудың ең төменгi мiндеттi бағдарламасын орындауды қамтамасыз ететін ұйымда осы курсты сәтті тапсырған жеке тұлға өтініш береді.
28. Лицензия алу үшiн жеке тұлға (бұдан әрі – өтініш беруші) уәкiлеттi органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Лицензия беру туралы өтініш;
2) Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Лицензия алуға өтініш беруші туралы мәлімет;
3) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
4) жоғары бiлiм туралы дипломның нотариат куәландырған көшiрмесi;
5) лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
6) Лицензия алуға өтініш берушінің Қағидалардың 3-қосымшасында көзделген тақырыптар тізбесін қамтитын актуарийлерді оқытудың ең төменгi мiндеттi бағдарламасы бойынша оқудан өткенін және емтихандарды сәттi тапсырғанын растайтын құжаттардың көшірмелері (Қағидалардың 27-тармағының 1) тармақшасында көрсетiлген тұлғалар үшiн);
7) актуарийдің мәртебесін, актуарийлер қауымдастығындағы мүшелігін (толық мүшелігін) және осы қауымдастықтың Халықаралық актуарлық қауымдастықтың толық мүшесі ретінде мәртебесін растайтын құжаттардың көшірмелері (Қағидалардың 27-тармағының 2) тармақшасында көрсетiлген тұлғалар үшiн);

2) имеет требования по соответствию образовательно-квалификационной системе членов ассоциации либо положения по его признанию;
3) имеет документы по вопросам деятельности актуариев (стандарты деятельности актуариев и осуществления актуарных расчетов, кодекс профессиональной этики).
4. Порядок выдачи лицензии
27. Для получения Лицензии в уполномоченный орган обращается физическое лицо, имеющее:
1) высшее образование и прошедшее обучение по минимальной обязательной программе обучения актуариев;
2) статус актуария и являющееся членом (полным членом) ассоциации актуариев, которое имеет статус полного члена Международной актуарной ассоциации;
3) диплом магистра делового администрирования по специализации "Актуарий" или диплом магистра экономики и бизнеса по специальности "Финансы", специализации "Актуарий" с рейтингом не менее 80% по каждому курсу, относящемуся к минимальной обязательной программе обучения актуариев согласно приложению 3 к Правилам;
4) диплом магистра делового администрирования по специализации "Актуарий", магистра экономики и бизнеса по специальности "Финансы", специализации "Актуарий" с рейтингом менее 80% по курсу, относящемуся к минимальной обязательной программе обучения актуариев согласно приложению 3 к Правилам, но успешно сдавшее данный курс в организации, обеспечивающей выполнение минимальной обязательной программы обучения актуариев, предусмотренной приложению 3 к Правилам.
28. Для получения Лицензии физическое лицо (далее – заявитель) представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление о выдаче Лицензии по форме согласно приложению 4 к Правилам;
2) сведения о заявителе на получение Лицензии по форме согласно приложению 5 к Правилам;
3) копию документа, удостоверяющего личность;
4) нотариально засвидетельствованную копию диплома о высшем образовании;
5) копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора;
6) копии документов, свидетельствующих о том, что заявитель на получение Лицензии прошел обучение и успешно сдал экзамены по минимальной обязательной программе обучения актуариев включающей перечень тем, предусмотренный приложением 3 к Правилам (для лиц, указанных в подпункте 1) пункта 27 Правил);
7) копии документов, подтверждающих статус актуария, членство (полное членство) в ассоциации актуариев и статус этой ассоциации как полного члена Международной актуарной ассоциации (для лиц, указанных в подпункте 2) пункта 27 Правил);

8) тиiстi актуарийлер қауымдастығының ұсыным хаты (Қағидалардың 27-тармағының 2) тармақшасында көрсетiлген тұлғалар үшiн);
9) дипломның қосымшасын ұсына отырып, актуарийлерді оқытудың ең төменгі мiндеттi бағдарламасына қатысты әрбір курсы бойынша 80%-дан кем емес рейтингісі бар "Актуарий" мамандығы бойынша іскерлік басқару магистрі дипломының немесе "Қаржы" мамандығы бойынша "Актуарий" мамандығының экономика және бизнес магистрі дипломының көшірмесі (Қағидалардың 27-тармағының 3) тармақшасында көрсетiлген тұлғалар үшiн).
Актуарийлерді Қазақстан Республикасында оқытуды Қағидалардың 3-қосымшасында көзделген актуарийлерді оқытудың ең төменгі мiндеттi бағдарламасын орындауды қамтамасыз ететін ұйымдар жүзеге асырады.
29. Лицензиясы бар актуарий уәкілетті органға растайтын құжаттарды қоса бере отырып, Қағидалардың 28 тармағының 2), 3), 6) тармақшаларында көрсетілген құжаттардағы өзгерістер енггізілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде хабарлайды.
30. Егер халықаралық шарттарда өзгеше көзделмеген болса, шетелдiк ұйымдардан шығатын құжаттар нотариат куәландыра отырып мемлекеттiк тiлге немесе орыс тiлiне аударылуы және Қазақстан Республикасының консулдық мекемелерiмен заңдастырылуы тиiс.
31. Өтініш беруші Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңдарын білуіне компьютерлік тестілеуден өткеннен кейін оған лицензия беріледі.
Актуарий Лицензия алғаннан кейін актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензияны алған күннен бастап күнтізбелік он төрт күн ішінде уәкілетті органға оның актуарийлер бірлестігіндегі мүшелігін растайтын құжатты ұсынады.
Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңдарын білуіне компьютерлік тестілеуді уәкілетті орган 30 сұрақ бойынша 30 минут ішінде жүзеге асырады. Тест сұрақтары жауаптардың кемінде үш нұсқасынан тұрады және олардың біреуі дұрыс болады.
Компьютерлік тестілеу сұрақтарын уәкілетті орган бекітеді.
32. Уәкілетті органның жауапты бөлімшесі өтініш берушіні компьютерлік тестілеудің өткізілетін күні туралы жазбаша түрде хабардар етеді. Дәлелді себептермен белгіленген мерзімде компьютерлік тестілеуден өтуге келмеген жағдайда өтініш беруші уәкілетті мемлекеттік органға келмей қалған себептерін және компьютерлік тестілеуден өтуге болатын күнді көрсете отырып бұл жөнінде хабардар етеді.
33. Компьютерлік тестілеу кезінде тестіленетін адаммен бірге бір бөлмеде тек уәкілетті органның жауапты бөлімшесі қызметкерлерінің және қажет болса, аудармашының қатысуына ғана рұқсат етіледі.
Өтініш беруші компьютерлік тестілеуден өткен кезде қандай да бір жазбаша, электрондық немесе басқа да ақпараттық материалдарды пайдалануға рұқсат етілмейді. Қағидалардың осы тармақта аталған талаптарды бұзу компьютерлік тестілеудің теріс қорытындыларына теңестіріледі.

8) рекомендательное письмо соответствующей ассоциации актуариев (для лиц, указанных в подпункте 2) пункта 27 Правил);
9) копию диплома магистра делового администрирования по специализации "Актуарий" или диплома магистра экономики и бизнеса по специальности "Финансы" по специализации "Актуарий" с рейтингом не менее 80 процентов по каждому курсу, относящемуся к минимальной обязательной программе обучения актуариев с представлением приложения к диплому (для лиц, указанных в подпункте 3) пункта 27 Правил).
Обучение актуариев в Республике Казахстан осуществляют организации, обеспечивающие выполнение минимальной обязательной программы обучения актуариев, предусмотренной приложению 3 к Правилам.
29. Актуарии, имеющие Лицензию, в течение десяти календарных дней уведомляют уполномоченный орган с даты внесения изменений в документы, указанные в подпунктах 2), 3), 6) пункта 28 Правил, с приложением подтверждающих документов.
30. Документы, исходящие от иностранных организаций, подлежат переводу на казахский или русский язык с нотариальным засвидетельствованием и легализацией консульскими учреждениями Республики Казахстан, если иное не предусмотрено международными договорами.
31. Лицензия выдается заявителю после прохождения им компьютерного тестирования на знание законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.
После получения Лицензии актуарий в течение четырнадцати календарных дней с даты получения лицензии на осуществление актуарной деятельности представляет в уполномоченный орган документ, подтверждающий его членство в объединении актуариев.
Компьютерное тестирование на знание законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности осуществляется уполномоченным органом в течение 30 минут по 30 вопросам. Тестовые вопросы включают не менее трех вариантов ответов, один из которых является правильным.
Вопросы для компьютерного тестирования утверждаются уполномоченным органом.
32. Ответственное подразделение уполномоченного органа уведомляет заявителя в письменном виде о дате проведения компьютерного тестирования. В случае неявки по уважительным причинам для прохождения компьютерного тестирования в установленный срок заявитель сообщает об этом в уполномоченный орган с указанием причин неявки и возможной дате прохождения компьютерного тестирования.
33. Во время компьютерного тестирования в одном помещении с тестируемым лицом разрешается присутствие только сотрудников ответственного подразделения уполномоченного органа и переводчика при необходимости.
При прохождении компьютерного тестирования заявителя не допускается использование каких-либо письменных, электронных или других информационных материалов. Нарушение изложенных в настоящем пункте Правил требований приравнивается к отрицательному результату компьютерного тестирования.

34. Өтініш беруші дұрыс жауаптардың кемінде 70 пайызын алған жағдайда компьютерлік тестілеу нәтижелері оң деп саналады.
Өтініш беруші компьютерлік тестілеуден өткеннен кейін дереу қол қоя отырып компьютерлік тестілеу нәтижелерімен таныстырылуы тиіс.
35. Өтініш беруші компьютерлік тестілеу нәтижелерімен келіспеген жағдайда ол компьютерлік тестілеу аяқталғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органның апелляциялық комиссиясына шағымдана алады.
36. Апелляциялық комиссияның құрамы уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі.
37. Апелляциялық комиссия шағымды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оны қарайды.
38. Апелляциялық комиссияның отырысын өткізуге арналған кворум апелляциялық комиссияның төрағасын (төрағаның орынбасарын) қоса алғанда, апелляциялық комиссия мүшелері санының кемінде үштен екісін құрайды.
Апелляциялық комиссияның әрбір мүшесі бір дауысқа ие. Апелляциялық комиссияның шешімдері апелляциялық комиссияның отырысына қатысып отырған мүшелері санының жай көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар саны тең болған жағдайда апелляциялық комиссия төрағасының дауысы не ол болмаған жағдайда апелляциялық комиссияның төрағасы орынбасарының дауысы шешуші болып табылады.
39. Апелляциялық комиссияның шешімдері хаттамамен ресімделеді, ол екі дана етіп жасалады және оған осы отырысқа қатысқан апелляциялық комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
40. Апелляциялық комиссия отырысының хаттамасын апелляциялық комиссия мүшелерінің арасынан тағайындалатын хатшы жүргізеді.
41. Апелляциялық комиссия шағымды қарау нәтижелері бойынша мына шешімдердің біреуін қабылдайды:
тест нәтижелерін өзгеріссіз, ал шағымды қанағаттандырусыз қалдыру;
өтініш берушінің шағымын қанағаттандыру және оны қайта тестілеуге жіберу.
42. Компьютерлік тестілеу нәтижелері теріс болған жағдайда өтініш беруші алдыңғы компьютерлік тестілеуден өткен күннен бастап бір айдан бұрын емес, бірақ соңғы он екі ай ішінде үш реттен артық емес компьютерлік тестілеуден өтуге арналған құжаттарды қайта береді.
43. Лицензия Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша берiледi.
44. Уәкiлеттi орган өтiнiш берушiге Заңның 40-бабының 5-тармағында көзделген негіздер бойынша Лицензия беруден бас тартуды жүзеге асырады.
45. Уәкiлеттi орган өтiнiш берушiге бас тарту негiздерiн көрсете отырып, лицензия беруден бас тарту туралы хабарлайды.
46. Лицензияны қайта ресімдеу үшін актуарий уәкілетті органға Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш береді.

34. Результат компьютерного тестирования считается положительным в случае получения заявителем не менее 70 процентов правильных ответов.
Заявитель подлежит ознакомлению с результатами компьютерного тестирования путем проставления подписи немедленно после прохождения тестирования.
35. В случае несогласия с результатом компьютерного тестирования заявитель в течение трех рабочих дней после окончания компьютерного тестирования подает апелляцию в апелляционную комиссию уполномоченного органа.
36. Состав апелляционной комиссии утверждается приказом уполномоченного органа.
37. Апелляция рассматривается апелляционной комиссией в течение трех рабочих дней со дня ее получения.
38. Кворум для проведения заседания апелляционной комиссии составляет не менее двух третей от числа членов апелляционной комиссии, включая председателя (заместителя председателя) апелляционной комиссии.
Каждый член апелляционной комиссии имеет один голос. Решения апелляционной комиссии принимаются простым большинством голосов от числа участвующих в заседании апелляционной комиссии ее членов. При равенстве голосов голос председателя апелляционной комиссии либо при его отсутствии заместителя председателя апелляционной комиссии является решающим.
39. Решения апелляционной комиссии оформляются протоколом, который составляется в двух экземплярах и подписывается всеми членами Апелляционной комиссии, принимавшими участие в данном заседании.
40. Ведение протокола заседания апелляционной комиссии осуществляется ее секретарем, назначаемым из числа членов апелляционной комиссии.
41. По результатам рассмотрения апелляции апелляционная комиссия принимает одно из решений:
оставить результаты теста без изменения, а апелляцию без удовлетворения;
удовлетворить апелляцию заявителя и направить его на повторное тестирование.
42. При отрицательном результате компьютерного тестирования заявитель повторно представляет документы для прохождения компьютерного тестирования не ранее чем через месяц со дня прохождения предыдущего компьютерного тестирования, но не более трех раз в течение последних двенадцати месяцев.
43. Лицензия выдается по форме согласно приложению 6 к Правилам.
44. Отказ в выдаче Лицензии осуществляется уполномоченным органом по основаниям, предусмотренным пунктом 5 статьи 40 Закона.
45. Уполномоченный орган письменно уведомляет заявителя об отказе в выдаче Лицензии с указанием оснований отказа.
46. Для переоформления Лицензии актуарий обращается в уполномоченный орган с заявлением о переоформлении Лицензии по форме согласно приложению 7 к Правилам.

5. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру және одан айыру
47. Уәкілетті орган лицензияның қолданылуын тоқтата тұру немесе одан айыру туралы шешімді Заңның 59-бабында көзделген негіздер бойынша қабылдайды.
48. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру туралы ақпарат уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланады.
49. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру үшiн негiз болып табылған Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзушылықтары жойылғаннан кейін актуарий Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру үшiн негiз болып табылған Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзушылықтары немесе талаптарды жою фактісін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру мерзiмiн қайта қарау не Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру мерзiмі аяқталғанға дейiн оның қолданылуын жаңарту туралы өтініш береді.
50. Уәкілетті орган актуарийдің Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру мерзімін қайта қарау немесе жаңарту туралы өтінішін қарайды және актуарийдің өтініш пен Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру үшін негіз болып табылған бұзушылықтарды немесе өзге де талаптарды жойғанын растайтын құжаттарды ұсынған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде тиісті шешім қабылдайды.
51. Уәкілетті орган Заңның 60-бабында көзделген негіздердің біреуі бойынша лицензиядан айыру туралы шешім шығарады.
52. Уәкілетті органның Лицензиядан айыру туралы шешімі осындай шешім актуарийге жіберілген күннен бастап күшіне енеді.
Лицензиядан айыру туралы ақпарат уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланады.
6. Біліктілік емтиханы
53. Актуарий Лицензия берiлген күннен бастап әрбір үш жыл сайын актуарийлерді оқытудың ең төменгі мiндеттi бағдарламасына сәйкес актуарийдің қажетті бiлiм деңгейi мен бiлiктiлiгiнiң бар екенiн растайтын бiлiктiлiк емтиханын тапсырады. Біліктілік емтиханынан өту үшін беретін өтініш Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша беріледі.
Уәкілетті орган актуарийдің бiлiктiлiк емтиханынан өту үшін өтініш берген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде бiлiктiлiк емтиханын өткізеді.
Бiлiктiлiк емтиханы 40 сұрақ бойынша 60 минут ішінде өтеді.
Бiлiктiлiк емтиханының тестілеу сұрақтарында жауаптардың кемінде бес нұсқасы болуы және олардың біреуі дұрыс болуы тиіс.
Бiлiктiлiк емтиханынан өту рәсімі Қағидалардың 32 , 33, 34 және 35-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
Бiлiктiлiк емтиханының тестілеу сұрақтарын уәкілетті орган бекітеді.
54. Актуарий Лицензияны алған не алдынғы бiлiктiлiк емтиханынан күннен бастап үш жылдық мерзiм аяқталғаннан кейiн екi ай iшiнде уәкiлеттi органға Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтiнiшпен хабарласады.
Актуарий уәкілетті органға бiлiктiлiк емтиханынан өту үшін өтініш бермеген жағдайда актуарий көрсетілген мерзім ішінде бiлiктiлiк емтиханын тапсырмаған болып танылады.

5. Приостановление действия и лишение лицензии
47. Решение о приостановлении или лишении Лицензии уполномоченный орган принимает по основаниям, предусмотренным статьей 59 Закона.
48. Информация о приостановлении действия Лицензии размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
49. После устранения нарушений законодательства Республики Казахстан, явившихся основанием для приостановления действия Лицензии, актуарий обращается с ходатайством о пересмотре срока приостановления действия Лицензии либо о возобновлении ее действия до истечения срока приостановления действия Лицензии с приложением документов, подтверждающих факт устранения нарушений законодательства Республики Казахстан, или условий, явившихся основанием для приостановления действия Лицензии.
50. Уполномоченный орган рассматривает ходатайство актуария о пересмотре срока приостановления или возобновления действия Лицензии и принимает соответствующее решение в течение тридцати рабочих дней со дня предоставления актуарием ходатайства и документов, свидетельствующих об устранении им нарушений или иных условий, явившихся основанием для приостановления действия лицензии.
51. Уполномоченный орган выносит решение о лишении лицензии по одному из оснований, предусмотренных статьей 60 Закона.
52. Решение уполномоченного органа о лишении Лицензии вступает в силу с даты доведения такого решения до сведения актуария.
Информация о лишении Лицензии размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
6. Квалификационный экзамен
53. Каждые три года со дня выдачи Лицензии актуарий сдает квалификационный экзамен, подтверждающий наличие у актуария необходимого уровня знаний и квалификации в соответствии с минимальной обязательной программой обучения актуариев. Заявление на прохождение квалификационного экзамена актуария представляется по форме согласно приложению 8 к Правилам.
Уполномоченный орган проводит квалификационный экзамен в течение тридцати календарных дней с даты представления заявления для прохождения квалификационного экзамена актуария.
Квалификационный экзамен осуществляется в течение 60 минут по 40 вопросам.
Тестовые вопросы квалификационного экзамена включают не менее пяти вариантов ответов, один из которых является правильным.
Процедура прохождения квалификационного экзамена осуществляется в соответствии с пунктами 32, 33, 34 и 35 Правил.
Тестовые вопросы квалификационного экзамена утверждаются уполномоченным органом.
54. В течение двух месяцев после окончания трехлетнего срока с даты получения Лицензии либо прохождения предыдущего квалификационного экзамена актуарий обращается в уполномоченный орган с заявлением на прохождение квалификационного экзамена актуария по форме согласно приложению 8 к Правилам.
В случае необращения актуария в уполномоченный орган с заявлением на прохождение квалификационного экзамена актуария в течение указанного срока актуарий признается не сдавшим квалификационный экзамен.

55. Актуарийдiң бiлiктiлiк емтиханынан өтуге арналған өтiнiшiне мыналар қоса берiледi:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi;
2) Лицензияның көшiрмесi;
3) алдыңғы бiлiктiлiк емтиханын тапсырғаны туралы мәлiметтер (актуарий Лицензияны алғаннан кейін біліктілік емтиханын алғашқы рет тапсырған жағдайды қоспағанда;
4) барлық растайтын құжаттар қоса беріле отырып (қызмет көрсету шарттарының, актуарлық қорытындылардың көшiрмелерi) актуарлық қызметтi жүзеге асыру туралы ақпарат;
5) актуарийдің біліктілік емтиханынан өтуге өтініш берген кездегі тиісті актуарийлер қауымдастығында оның мүшелігін (толық мүшелігін) растайтын құжаттар;
6) өзі мүше (толық мүше) болып табылатын тиісті актуарийлер қауымдастығының не уәкілетті органның актуарийде соңғы екі жыл ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтардың және санкциялардың жоқ екендігі туралы хаты.
Қағидалардың осы тармағының 5) және 6) тармақшаларының талаптары актуарий мәртебесіне ие және Халықаралық актуарлық қауымдастығының толық мүшесі мәртебесіне ие актуарийлер қауымдастығының мүшесі (толық мүшесі) болып табылатын тұлғаларға қолданылады.
Талап етілетін құжаттар қоса беріле отырып, өтініш қағаз тасымалдағышта не "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы электрондық түрде ұсынылады.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Төрағасының 24.12.2014 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
56. Бiлiктiлiк емтиханын өткiзу кезінде Лицензиясының қолданылуы тоқтатыла тұрған актуарий Лицензиясының қолданылуы оның бұрынғы бiлiктiлiк емтиханын тапсырмауы нәтижесiнде тоқтатыла тұрған жағдайды қоспағанда, бiлiктiлiк емтиханынан өтуге жіберілмейді.
57. Актуарийдiң біліктілік емтиханы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес актуарийлердi оқытудың ең төменгi міндетті бағдарламасында көзделген тақырыптар бойынша компьютерлік тестілеу арқылы өткiзiледi.
58. Актуарий біліктілік емтиханын тапсырады және уәкілетті органға компьютерлік тестілеудің нәтижелерін көрсете отырып, Қағидалардың 28-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген ұйым берген біліктілік емтиханынан өткені туралы куәландыратын құжатты ұсынады.
59. Тест сұрақтарына дұрыс жауаптардың кемінде 60 пайызын алған жағдайда біліктілік емтиханының нәтижелері оң деп саналады.
Актуарий компьютерлік тестілеудің нәтижелерімен танысуына байланысты одан өткеннен кейін дереу қол қояды.
Уәкілетті орган актуарий мәртебесіне ие және Халықаралық актуарлық қауымдастығының толық мүшесі мәртебесіне ие актуарийлер қауымдастығының (қоғамның немесе өзге де бірлестіктің) мүшесі (толық мүшесі) болып табылатын актуарийдің біліктілік емтиханын тапсырғаны немесе тапсырмағаны туралы шешімді олар Қағидалардың 55-тармағында көрсетілген барлық құжаттарды берген кезде компьютерлік тестілеуді өткізбей қабылдайды.

55. К заявлению на прохождение квалификационного экзамена актуария прилагаются:
1) копия документа, удостоверяющего личность;
2) копия Лицензии;
3) сведения о сдаче предыдущего квалификационного экзамена (за исключением случая, когда квалификационный экзамен сдается актуарием впервые после получения Лицензии);
4) информация об осуществлении актуарной деятельности с приложением всех подтверждающих документов (копий договоров об оказании услуг, актуарных заключений);
5) документы, подтверждающие его членство (полное членство) в соответствующей ассоциации актуариев на момент подачи заявления на прохождение квалификационного экзамена актуария;
6) письмо соответствующей ассоциации актуариев, в котором он является членом (полным членом), либо уполномоченного органа об отсутствии у актуария в течение последних двух лет нарушений законодательства Республики Казахстан и санкций.
Требования подпунктов 5) и 6) настоящего пункта Правил распространяются на лиц, имеющих статус актуария и являющихся членами (полными членами) ассоциации актуариев, которое имеет статус полного члена Международной актуарной ассоциации.
Заявление с приложением требуемых документов представляется на бумажном носителе либо в электронном виде через веб-портал "электронного правительства".
Сноска. Пункт 55 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 261 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
56. Актуарий, у которого действие Лицензии на момент проведения квалификационного экзамена приостановлено, к прохождению квалификационного экзамена не допускается, за исключением случая, когда действие Лицензии приостановлено в результате несдачи им предыдущего квалификационного экзамена.
57. Квалификационный экзамен актуария проводится путем компьютерного тестирования по темам, предусмотренным минимальной обязательной программы обучения актуариев согласно приложению 3 к Правилам.
58. Актуарий сдает квалификационный экзамен и представляет в уполномоченный орган документ, свидетельствующий о прохождении квалификационного экзамена, выданный организацией, указанной в части второй пункта 28 Правил с указанием результатов компьютерного тестирования.
59. Результат квалификационного экзамена считается положительным в случае получения не менее 60 процентов правильных ответов на тестовые вопросы.
Актуарий ставит подпись в связи с ознакомлением с результатами компьютерного тестирования немедленно после его прохождения.
Уполномоченный орган принимает решение о сдаче или не сдаче квалификационного экзамена актуарием, имеющим статус актуария и являющимся членом (полным членом) ассоциации (общества или иного объединения) актуариев, которое имеет статус полного члена Международной актуарной ассоциации, без проведения компьютерного тестирования при предоставлении им всех документов, указанных в пункте 55 Правил.

60. Актуарий бiлiктiлiк емтиханын тапсырмаған кезде ол бiлiктiлiк емтиханынан өту үшiн бұрынғы бiлiктiлiк емтиханынан өткен күннен бастап күнтізбелік 30 күннен ерте емес, бірақ күнтізбелік 45 күннен кешіктірмей құжаттарды қайта ұсынады, бiрақ соңғы он екі ай iшiнде үш реттен аспайды.
Актуарий көрсетілген мерзім ішінде хабарласпаған жағдайда, актуарий біліктілік емтиханын қайталап тапсырмаған болып танылады.
61. Актуарий бiлiктiлiк емтиханын қайтадан (күнтiзбелiк жыл iшiнде қатарынан екi рет) тапсырмаған жағдайда оның Лицензиясының қолданылуы актуарий өзінің бiлiктiлiк емтиханын тапсырғанын растайтын құжатты бергенге дейiнгi мерзiмге тоқтатылады.
62. Актуарий біліктілік емтиханының қорытындысымен келіспеген жағдайда компьютерлік тестілеу аяқталғаннан кейін уәкілетті органға жазбаша шағым береді.
Актуарлық қызметті жүзеге асыру,
актуарлық қызметті жүзеге асыру
құқығына лицензия беру,
актуарийдің біліктілік емтиханын
тапсыру, актуарийдің қызметін
тексеру үшін тәуелсіз актуарийді
тарту, тәуелсіз актуарийдің
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының штатында тұрған
актуарий жүргізген есептеулердің
шынайылығын тексеру нәтижелерін
жіберу қағидаларына
1-қосымша
Актуарлық қорытынды
1. Сақтандыру ұйымы туралы деректер:
1) толық атауы ___________________________________________________________________
2) орналасқан жері және банктік деректемелері ________________________________________
________________________________________________________________________________
3) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама
________________________________________________________________________________
(нөмірі және берген күні)
4) Актуарлық қызметті жүзеге асыруға берілген лицензия _______________________________
________________________________________________________________________________
(нөмірі және берген күні)
2. Актуарий туралы деректер:
1) тегі, аты, бар болса әкесінің аты ___________________________________________________
2) тұрғылықты жері (орналасқан жері)_______________________________________________
3) актуарлық қызметті жүзеге асыруға берілген лицензия
________________________________________________________________________________
(нөмірі және берген күні)
3. Актуарлық қорытындының түрі:
1) міндеттілік дәрежесі бойынша ____________________________________________________
2) сақтандыру саласы (сыныбы) бойынша ____________________________________________
________________________________________________________________________________
3) құрастыру мақсаты бойынша _____________________________________________________
4) қолдану ауқымы бойынша _______________________________________________________

60. При несдаче актуарием квалификационного экзамена, он повторно представляет документы для прохождения квалификационного экзамена не ранее чем через 30 календарных дней, но не позднее 45 календарных дней со дня прохождения предыдущего квалификационного экзамена, но не более трех раз в течение последних двенадцати месяцев.
В случае необращения актуария в течение указанного срока, актуарий признается повторно несдавшим квалификационный экзамен.
61. В случае повторной (два раза подряд в течение календарного года) несдачи актуарием квалификационного экзамена действие его Лицензии приостанавливается на срок до представления актуарием документа, подтверждающего сдачу им квалификационного экзамена.
62. В случае несогласия с результатом квалификационного экзамена актуарий после окончания компьютерного тестирования письменно обращается с апелляцией в уполномоченный орган.
Приложение 1
к Правилам осуществления
актуарной деятельности,
выдачи лицензии на право
осуществления актуарной
деятельности, сдачи
квалификационного экзамена
актуарием, привлечения
независимого актуария
для проверки деятельности
актуария, направления
независимым актуарием результатов проверки
достоверности расчетов, проведенных актуарием,
состоящим в штате страховой
(перестраховочной) организации
Форма
Актуарное заключение
1. Данные о страховой организации:
1) полное наименование _____________________________________________________
2) место нахождения и банковские реквизиты ___________________________________
__________________________________________________________________________
3) данные о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица
__________________________________________________________________________
(номер и дата выдачи)
4) Лицензия на осуществление актуарной деятельности ___________________________
__________________________________________________________________________
(номер и дата выдачи)
2. Данные об актуарии:
1) фамилия, имя, при наличии – отчество _______________________________________
2) место жительства (место нахождения) _______________________________________
3) лицензия на осуществление актуарной деятельности
__________________________________________________________________________
(номер и дата выдачи)
3. Вид актуарного заключения:
1) по степени обязательности _________________________________________________
2) по отрасли (классу) страхования ____________________________________________
__________________________________________________________________________
3) по цели составления ______________________________________________________
4) по масштабу применения __________________________________________________

4. Актуарлық есептеулерді дайындау негізі___________________________________________
________________________________________________________________________________
(шарт, шарттың нөмірі және жасалған күні)
5. Актуарлық зерттеудің мәні (белгіленген міндеттердің тізбесі) _________________________
________________________________________________________________________________
6. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ұсынған құжаттардың (деректердің) тізбесі ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________
7. Актуарий қолданған басқа да материалдар мен деректер (олардың көздері және (немесе)
алынған орны)___________________________________________________________________
8. Актуарий қолданған есептеулер әдістемесі _________________________________________
________________________________________________________________________________
9. Алынған нәтижелер мен қорытындылар ___________________________________________
________________________________________________________________________________
10. Ұсыныстар (болған жағдайда) ___________________________________________________
________________________________________________________________________________
11. Актуарлық қорытындыны дайындау мерзімі және жасау орны ________________________
________________________________________________________________________________
12. Қолы, күні және дана саны ______________________________________________________
Актуарлық қызметті жүзеге асыру,
актуарлық қызметті жүзеге асыру
құқығына лицензия беру,
актуарийдің біліктілік емтиханын
тапсыру, актуарийдің қызметін
тексеру үшін тәуелсіз актуарийді
тарту, тәуелсіз актуарийдің
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының штатында тұрған
актуарий жүргізген есептеулердің
шынайылығын тексеру нәтижелерін
жіберу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Тәуелсіз актуарийдің актуарлық қорытындысы
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы туралы деректер:
1) толық атауы ________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
2) орналасқан жері және банктік деректемелері ________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
3) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама
________________________________________________________________________________
(нөмірі және берген күні)
4) Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға берілген лицензия
________________________________________________________________________________
(нөмірі және берген күні)

4. Основание подготовки актуарных расчетов ___________________________________
__________________________________________________________________________
(договор, номер и дата заключения договора)
. Предмет актуарного исследования:
описание методик, принципов моделирования и осуществления актуарных расчетов;
статистические и иные данные, использованные в актуарных расчетах;
общие размеры страховых премий по действующим договорам страхования
(перестрахования) заявленных убытков за отчетный период, используемые в расчетах
страховых резервов, в том числе отдельно по добровольной и обязательной формам
страхования;
заключение о наличии или отсутствии у страховой (перестраховочной) организации
дополнительных рисков. При наличии дополнительных рисков необходимо указать
размер требуемых дополнительных резервов.
заключение об используемой таблице, содержащей вероятности наступления смерти,
инвалидности, заболевания и рассчитанные на их основе величины, связанно с
предстоящей продолжительностью жизни лиц мужского и (или) женского пола
(источник формирования, методика построения) при расчете страховых резервов по
договорам страхования жизни;
характеристика полученной актуарием помощи со стороны привлеченных
специалистов.
6. Перечень представленных страховой (перестраховочной) организацией документов
(данных) __________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
7. Другие использованные актуарием материалы и данные (их источники и (или) место
получения) ________________________________________________________________
8. Использованная актуарием методика расчетов ________________________________
__________________________________________________________________________
9. Полученные результаты и выводы __________________________________________
__________________________________________________________________________
10. Рекомендации (при наличии) ______________________________________________
__________________________________________________________________________
11. Сроки подготовки и место составления актуарного заключения ________________
__________________________________________________________________________
12. Подпись, дата и количество экземпляров ____________________________________
Приложение 2
к Правилам осуществления
актуарной деятельности,
выдачи лицензии на право
осуществления актуарной
деятельности, сдачи
квалификационного экзамена
актуарием, привлечения
независимого актуария
для проверки деятельности
актуария, направления
независимым актуарием результатов проверки
достоверности расчетов, проведенных актуарием,
состоящим в штате страховой
(перестраховочной) организации
Форма
Актуарное заключение независимого актуария
1. Данные о страховой (перестраховочной) организации:
1) полное наименование _____________________________________________________
__________________________________________________________________________
2) место нахождения и банковские реквизиты __________________________________
__________________________________________________________________________
свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) юридического
лица _____________________________________________________________________
(номер и дата выдачи)
Лицензия на осуществление страховой (перестраховочной) деятельности
__________________________________________________________________________
(номер и дата выдачи)

2. Тәуелсіз актуарий туралы деректер:
1) тегі, аты, бар болса әкесінің аты ___________________________________________________
________________________________________________________________________________
2) тұрғылықты жері (орналасқан жері)_______________________________________________
________________________________________________________________________________
3) Актуарлық қызметті жүргізуге берілген лицензия____________________________________
________________________________________________________________________________
(нөмірі және берген күні)
3. Тексеру түрі (міндетті, бастама бойынша)___________________________________________
4. Актуарлық есептеулерді дайындау негізі _______________________________
________________________________________________________________________________
(шарт, шарттың нөмірі және жасалған күні)
5. Актуарлық зерттеудің мәні (белгіленген міндеттердің тізбесі) _________________________ ________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
6. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ұсынған құжаттардың (деректердің) тізбесі
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
7. Тәуелсіз актуарий қолданған басқа да материалдар мен деректер
(олардың көздері және (немесе) алынған орны) ________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
8. Тәуелсіз актуарий қолданған есептеулер әдістемесі __________________________________
9. Алынған нәтижелер мен қорытындылар ____________________________________________
________________________________________________________________________________
10. Ұсыныстар (болған жағдайда) ___________________________________________________
________________________________________________________________________________
11. Актуарлық қорытындыны дайындау мерзімі және жасау орны ________________________
________________________________________________________________________________
12. Қолы, күні және дана саны ______________________________________________________
Актуарлық қызметті жүзеге асыру,
актуарлық қызметті жүзеге асыру
құқығына лицензия беру,
актуарийдің біліктілік емтиханын
тапсыру, актуарийдің қызметін
тексеру үшін тәуелсіз актуарийді
тарту, тәуелсіз актуарийдің
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының штатында тұрған
актуарий жүргізген есептеулердің
шынайылығын тексеру нәтижелерін
жіберу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Актуарийлердi оқытудың ең төменгi міндетті бағдарламасы
Актуарийлердi оқытудың ең төменгi міндетті бағдарламасы алты курстан тұрады, олардың әрқайсысы бойынша жеке біліктілік емтиханы өткізіледі.

2. Данные о независимом актуарии:
1) фамилия, имя, при наличии – отчество _______________________________________
__________________________________________________________________________
2) место жительства (место нахождения) _______________________________________
__________________________________________________________________________
3) Лицензия на проведение актуарной деятельности ______________________________
__________________________________________________________________________
(номер и дата выдачи)
3. Вид проверки (обязательная, инициативная) __________________________________
4. Основание подготовки актуарных расчетов ___________________________________
__________________________________________________________________________
(договор, номер и дата заключения договора)
5. Предмет актуарного исследования (перечень определенных задач) _______________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
6. Перечень представленных страховой (перестраховочной) организацией
документов (данных) _______________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
7. Другие использованные независимым актуарием материалы и данные
(их источники и (или) место получения) _______________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
8. Использованная независимым актуарием методика расчетов ____________________
9. Полученные результаты и выводы ___________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
10. Рекомендации (при наличии) ______________________________________________
11. Сроки подготовки и место составления актуарного заключения _________________
12. Подпись, дата и количество экземпляров актуарного заключения _______________
__________________________________________________________________________
Приложение 3
к Правилам осуществления
актуарной деятельности,
выдачи лицензии на право
осуществления актуарной
деятельности, сдачи
квалификационного экзамена
актуарием, привлечения
независимого актуария
для проверки деятельности
актуария, направления
независимым актуарием результатов проверки
достоверности расчетов, проведенных актуарием,
состоящим в штате страховой
(перестраховочной) организации
Минимальная обязательная программа обучения актуариев
Минимальная обязательная программа обучения актуариев состоит из шести курсов, по каждому из которых проводится отдельный квалификационный экзамен.

Алғашқы екі курсы негізгі және 2001 жылғы 1 маусымнан бастап міндетті, ал кейінгі төртеуі – арнайы және: үшінші және төртінші курстар – 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап, бесінші және алтыншы курстар – 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап міндетті болып табылады.
Курстардың тақырыптары және курстардың мазмұнына енгізілген бөлімдердің ең төменгі тізбесі мыналардан тұрады.
1-курс. Пайыздық мөлшерлемелер және өмірді сақтандыруда кездейсоқ процестер теориясы:
1) жай және күрделі пайыздар негіздері;
2) аннуитеттерді құру қағидаттары;
3) қарыздар және оларды өтеу кестелері;
4) борыштық бағалы қағаздар;
5) өмір сүру ұзақтылығы кестелері;
6) өмірді сақтандыру бойынша аннуитеттер;
7) бірнеше адамның өмірін сақтандыру теориясы;
8) зейнетақылар.
2-курс. Актурлық қағидаттар және олардың қосымшалары:
1) бір адамның өмірін және денсаулығын сақтандыру;
2) өмірді және денсаулықты топтап сақтандыру;
3) мүгедектікті сақтандыру;
4) жалпы сақтандыру;
5) қайта сақтандыру;
6) зейнетақы;
7) әлеуметтік сақтандыру;
8) инвестициялар.
3-курс. Жалпы сақтандыру және қайта сақтандыру:
1) жалпы сақтандыру қағидаттары;
2) сақтандыру өнімдерін жасау;
3) андеррайтинг;
4) сақтандырудағы баға белгілеу;
5) сақтандыру резервтері;
6) пайда функциялары;
7) дәйектілік теориясы;
8) қайта сақтандыру және оның түрлері.
4-курс. Өмірді және денсаулықты сақтандыру:
1) бір адамның өмірін сақтандыру;
2) сақтандыру өнiмдерiн және андеррайтингтi құру;
3) баға белгiлеу: сақтандыру сыйлықақыларын есептеудiң әртүрлi әдiстерi;
4) сақтандыру резервтерiн қалыптастыру әдiстерi;
5) медициналық сақтандыру;
6) баға белгiлеу және медициналық сақтандыруда сақтандыру резервтерiн қалыптастыру;
7) өмірді және денсаулықты топтап сақтандыру;
8) шағымдар бойынша шығыстарды бағалау және сақтандыру сыйлықақыларын есептеу;
9) өмірді және денсаулықты топтап сақтандыру кезіндегі сақтандыру резервтерi.
5-курс. Зейнетақымен қамсыздандыру және әлеуметтiк сақтандыру:
1) жинақталған зейнетақы қаражатының қағидаттары;
2) зейнетақы бағдарламалары: мемлекеттiк және жеке;
3) жарналары және төлемдері белгiленген зейнетақы жоспарлары;
4) төлемдерi белгiленген зейнетақы жоспарларының түрлерi;
5) төлемдерi белгiленген зейнетақы жоспарларын қаржыландыру;
6) жарналары белгiленген зейнетақы жоспарларының түрлерi;
7) жарналары белгiленген зейнетақы жоспарлары бойынша төлемдер;
8) жарналары мен төлемдерi белгiленген зейнетақы жоспарларындағы тәуекелдердi бағалау;
9) әлеуметтiк сақтандыру қағидаттары;
10) әлеуметтiк сақтандыру жүйелерiнiң түрлерi;
11) әлеуметтiк сақтандыруды қаржыландыру әдiстерi;
12) басымдықтарды салыстырмалы талдау және әлеуметтiк сақтандыруды қаржыландырудың әртүрлі әдістерінің құнын бағалау.
6-курс. Сақтандыру ұйымдары және зейнетақы қорлары: қаржыландыру және инвестициялау:

Первые два курса являются базовыми и обязательны с 1 июня 2001 года, а последующие четыре - специальными и обязательны: третий и четвертый курсы - с 1 января 2004 года, пятый и шестой - с 1 января 2012 года.
Темы курсов и включенные в содержание курсов минимальные перечни разделов включают в себя следующее.
Курс 1. Теория процентных ставок и случайных процессов в страховании жизни:
1) основы простых и сложных процентов;
2) принципы построения аннуитетов;
3) займы и графики их погашений;
4) долговые ценные бумаги;
5) таблицы продолжительности жизни;
6) аннуитеты по страхованию жизни;
7) теория страхования жизни нескольких лиц;
8) пенсии.
Курс 2. Актуарные принципы и их приложения:
1) страхование жизни и здоровья одного человека;
2) групповое страхование жизни и здоровья;
3) страхование инвалидности;
4) общее страхование;
5) перестрахование;
6) пенсия;
7) социальное страхование;
8) инвестиции.
Курс 3. Общее страхование и перестрахование:
1) принципы общего страхования;
2) создание страховых продуктов;
3) андеррайтинг;
4) ценообразование в страховании;
5) страховые резервы;
6) функции выгоды;
7) теория достоверности;
8) перестрахование и ее виды.
Курс 4. Страхование жизни и здоровья:
1) страхование жизни одного человека;
2) создание страховых продуктов и андеррайтинг;
3) ценообразование: различные методы расчета страховых премий;
4) методы формирования страховых резервов;
5) медицинское страхование;
6) ценообразование и формирование страховых резервов в медицинском страховании;
7) групповое страхование жизни и здоровья;
8) оценка расходов по претензиям и расчет страховых премий;
9) страховые резервы при групповом страховании жизни и здоровья.
Курс 5. Пенсионное обеспечение и социальное страхование:
1) принципы пенсионных накоплений;
2) пенсионные программы: государственные и частные;
3) пенсионные планы с фиксированными взносами и выплатами;
4) виды пенсионных планов с фиксированными выплатами;
5) финансирование пенсионных планов с фиксированными выплатами;
6) виды пенсионных планов с фиксированными взносами;
7) выплаты по пенсионным планам с фиксированными взносами;
8) оценка рисков в пенсионных планах с фиксированными взносами и выплатами;
9) принципы социального страхования;
10) типы систем социального страхования;
11) методы финансирования социального страхования;
12) сравнительный анализ преимуществ и оценка стоимости различных методов финансирования социального страхования.
Курс 6. Страховые организации и пенсионные фонды: финансирование и инвестирование:

1) инвестициялардың түрлерi: акциялар, кiрiсi белгiленген бағалы қағаздар, валюта нарықтарының құралдары және туынды құралдар;
2) тәуекел және кірістілік;
3) сақтандыру ұйымдарының, зейнетақы қорларының, әлеуметтiк сақтандырудың трастық қорларының активтерi мен инвестициялары;
4) сақтандыру ұйымдарының инвестициялық тәуекелдерi;
5) сақтандыру ұйымдарына арналған қаржылық жоспарлау: активтер мен мiндеттемелердiң арасындағы арақатынасы;
6) сақтандыру ұйымдарын капиталдандыруға қойылатын талаптар;
7) Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметi, салық салу, сақтандыру нарығындағы бухгалтерлiк есеп туралы заңнамасы.
Актуарлық қызметті жүзеге асыру,
актуарлық қызметті жүзеге асыру
құқығына лицензия беру,
актуарийдің біліктілік емтиханын
тапсыру, актуарийдің қызметін
тексеру үшін тәуелсіз актуарийді
тарту, тәуелсіз актуарийдің
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының штатында тұрған
актуарий жүргізген есептеулердің
шынайылығын тексеру нәтижелерін
жіберу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру туралы
өтініш
________________________________________________________________________________
(қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді,
________________________________________________________________________________
бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті органның толық атауы)
________________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, бар болса әкесінің аты)
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беруіңізді сұраймын
Жеке тұлға туралы мәліметтер:
1) туған жылы _____________________________________________________________
2) жеке басын куәландыратын құжаттың деректері_______________________________
__________________________________________________________________________
(сериясы, нөмірі, берілген күні, құжатты берген органның атауы)
3) білімі __________________________________________________________________
(бітірген жылы, мамандығы, оқу орнының атауы)
__________________________________________________________________________
4) тұратын орны ____________________________________________________________
5) жұмыс орны, қызметі _____________________________________________________
__________________________________________________________________________
6) телефон нөмірлері (қаланың коды, жұмыс және үйдікі) _________________________
__________________________________________________________________________
7. Ұсынылатын құжаттар ____________________________________________________
__________________________________________________________________________
Актуарий өтінішке қоса берілетін құжаттардың (ақпараттың) дәйектілігіне толық жауап береді
_________________ ____________________________________________
(қолы) тегі, аты, бар болса әкесінің аты)
20__ жылғы "____" ___________
Актуарлық қызметті жүзеге асыру,
актуарлық қызметті жүзеге асыру
құқығына лицензия беру,
актуарийдің біліктілік емтиханын
тапсыру, актуарийдің қызметін
тексеру үшін тәуелсіз актуарийді
тарту, тәуелсіз актуарийдің
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының штатында тұрған
актуарий жүргізген есептеулердің
шынайылығын тексеру нәтижелерін
жіберу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Өтініш берушінің суреті
Актуралық қызметті жүзеге асыруға лицензияны алуға өтініш беруші туралы мәліметтер

1) виды инвестиций: акции, ценные бумаги с фиксированным доходом, инструменты рынка валют и производные инструменты;
2) риск и доходность;
3) активы и инвестиции страховых организаций, пенсионных фондов, трастовых фондов социального страхования;
4) инвестиционные риски страховых организаций;
5) финансовое планирование для страховых организаций: соотношения между активами и обязательствами;
6) требования к капитализации страховых организаций;
7) законодательство Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, налогообложении, бухгалтерском учете на страховом рынке.
Приложение 4
к Правилам осуществления
актуарной деятельности,
выдачи лицензии на право
осуществления актуарной
деятельности, сдачи
квалификационного экзамена
актуарием, привлечения
независимого актуария
для проверки деятельности
актуария, направления
независимым актуарием результатов проверки
достоверности расчетов, проведенных актуарием,
состоящим в штате страховой
(перестраховочной) организации
Форма
Заявление
о выдаче лицензии на осуществление актуарной деятельности
В ________________________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа, осуществляющего
________________________________________________________________________________
государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых
организаций)
От _______________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество физического лица)
Прошу выдать Лицензию на осуществление актуарной деятельности
Сведения о физическом лице:
1) год рождения ____________________________________________________________
2) данные документа, удостоверяющего личность _______________________________
________________________________________________________________________________
(серия, номер, дата выдачи, наименование органа, выдавшего документ)
3) образование _____________________________________________________________
(год окончания, специальность, наименование учебного заведения)
________________________________________________________________________________
4) место проживания ________________________________________________________
5) место работы, должность __________________________________________________
________________________________________________________________________________
6) номера телефонов (код города, рабочий и домашний) __________________________
________________________________________________________________________________
7. Прилагаемые документы __________________________________________________
________________________________________________________________________________
Актуарий полностью несет ответственность за достоверность прилагаемых к
заявлению документов (информации)
__________________ _____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, при наличии - отчество)
"____" ___________ 20__ года
Приложение 5
к Правилам осуществления
актуарной деятельности,
выдачи лицензии на право
осуществления актуарной
деятельности, сдачи
квалификационного экзамена
актуарием, привлечения
независимого актуария
для проверки деятельности
актуария, направления
независимым актуарием результатов проверки
достоверности расчетов, проведенных актуарием,
состоящим в штате страховой
(перестраховочной) организации
Форма
Сведения о заявителе на получение лицензии на осуществление актуарной деятельности

1. Жалпы мәліметтер
Тегі, аты, бар болса әкесінің аты
_________________________________________________________
_________________________________________________________
(жеке куәлігімен (төлқұжатымен) толық сәйкес келетін, тегі, аты, әкесінің аты өзгерген жағдайда, олардың қашан және қандай себептермен өзгергендігін көрсетілсін)
Туған күні және жері
Тұрғылықты жері телефон нөмірлері
_________________________________________________________
_________________________________________________________
(елді мекеннің кодын қоса отырып, толық мекенжайы, қызметтік, үй, байланыс телефондарының нөмірлері көрсетілсін)
Азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжаттың толық деректемелері
Сақтандыру ұйымдарында немесе олармен үлестес ұйымдарда жұмыс істейтін жақын туысқандары, жақындары туралы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған жылы
Туыстық немесе жақындық түрі көрсетілсін
Жұмыс орны және лауазымы
1
2
3
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына тікелей немесе жанама қатысуы:
Атауы және орналасқан жері
Заңды тұлға қызметінің жарғылық түрлері
Сіздің қатысу сомаңыз бен үлесіңіз
1
2
3
2. Кәсіби деректері
Білімі
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
(оқу орнының, факультеттің немесе бөлімнің атауы мен тұратын жері, оқыған кезеңі, берілген біліктілігі, білімі туралы дипломның деректемелері (күні, нөмірі) көрсетілсін)
Актуарийдің білік-
тілік емтихандарын
тапсырғандығы
туралы мәліметтер
Емтихан тапсырған күні, емтихан тапсырғандығын растайтын құжат
Қосымша білімі,
оның ішінде жұмыс
істейтін саласында
біліктілігін көтеру
курстары, ғылыми
дәрежелері
__________________________________________________________
__________________________________________________________
(оқу орнының атауы мен орналасқан жері, оқыған кезеңі, білімі туралы дипломның, сертификаттың, куәліктің деректемелері көрсетілсін)
Қаржылық қызмет көрсету саласындағы,
оның ішінде жұмыс
істеуге ниетті
саласындағы жұмыс
тәжірибесі
__________________________________________________________
__________________________________________________________
(қаржы ұйымдарында істеген, аудитор, қызмет түрі бойынша бухгалтер қызметін атқарған жылдарының саны көрсетілсін)
Жетістіктері
__________________________________________________________
__________________________________________________________
(осы мәселеге қатысты ақпарат көрсетілсін, мысалы, ғылыми жарияланымдарының атауы, ғылыми әзірлемелерге, заң жобаларына қатысуы)
Кәсіби ұйымдарға
мүшелігі
__________________________________________________________
__________________________________________________________
(осы мәселеге қатысты ақпарат көрсетілсін, мысалы актуарийлер қоғамы, Аудиторлар палатасы көрсетілсін)
Осы мәселеге қатысы
бар басқа ақпарат
__________________________________________________________
__________________________________________________________
(Өтініш берушінің кәсіби құзыреттілігін сипаттайтын ақпарат көрсетіледі)

1. Общие сведения
Фамилия, имя, при наличии - отчество
_________________________________________________________
_________________________________________________________
(в полном соответствии с удостоверением личности (паспортом), в случае изменения фамилии, имени, отчества, указать, когда и по какой причине они были изменены)
Дата и место рождения
_________________________________________________________
Постоянное место жительства, номера телефонов
_________________________________________________________
_________________________________________________________
(указать подробный адрес, номера служебного, домашнего, контактного телефонов, включая код населенного пункта)
Гражданство
Полные реквизиты документа, удостоверяющего личность
Сведения о близких родственниках, свойственниках, работающих в страховых организациях или аффилиированных с ними организациях
Фамилия, имя, при наличии -отчество
Год рождения
Указать вид родства или свойства
Место работы и должность
1
2
3
Прямое или косвенное участие в уставном капитале юридических лиц
Наименование и место нахождения
Уставные виды деятельности юридического лица
Сумма и доля Вашего участия
1
2
3
2. Профессиональные данные
Образование
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
(указать наименование и место нахождения учебного заведения, факультета или отделения, период обучения, присвоенную квалификацию, реквизиты (дату, номер) диплома об образовании)
Сведения о сдаче квалификационных экзаменов актуария
дата сдачи квалификационного экзамена, документ, подтверждающий сдачу квалификационного экзамена
Дополнительное образование, в том числе курсы повышения квалификации в сфере, в которой работает, ученые степени
___________________________________________________
___________________________________________________
(указать наименование и место нахождения учебного заведения, период обучения, реквизиты диплома об образовании, сертификата, свидетельства)
Опыт работы в сфере финансовых услуг, в том числе в области, в которой намерен работать
___________________________________________________
___________________________________________________
(указать количество лет работы в финансовых организациях, занятие должности аудитора, бухгалтера по видам деятельности)
Имеющиеся достижения
___________________________________________________
___________________________________________________
(указать информацию, например, название научных публикаций, участие в научных разработках, разработках законопроектов)
Членство в профессиональных организациях
___________________________________________________
___________________________________________________
(указать информацию, например, общество актуариев, Палата аудиторов)
Другая информация, имеющая отношение к данному вопросу
___________________________________________________
___________________________________________________
(указывается информация, характеризующая профессиональную компетентность заявителя)

3. Еңбек жолы туралы мәліметтер
№
Жұмыс істеген
кезеңі
Ұйымның, атқарған қызметінің және лауазымдық міндеттерінің атауы, ұйымның координаттары
1
2
3
Мен,____________________________________________________________,
(өтініш берушінің тегі, аты, бар болса әкесінің аты)
осы ақпаратты мұқият тексергенімді және дәйекті әрі толық екендігін растаймын, және мен берген дәйексіз мәліметтердің болуы сақтандыру нарығында актуарийлік қызметті жүзеге асыруға берілген лицензиядан айыру үшін негіз болып табылатындығын мойындаймын. ___________________________
___________________________
(қолы, күні)
Актуарлық қызметті жүзеге асыру,
актуарлық қызметті жүзеге асыру
құқығына лицензия беру,
актуарийдің біліктілік емтиханын
тапсыру, актуарийдің қызметін
тексеру үшін тәуелсіз актуарийді
тарту, тәуелсіз актуарийдің
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының штатында тұрған
актуарий жүргізген есептеулердің
шынайылығын тексеру нәтижелерін
жіберу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
ҚазақстанРеспубликасының
елтаңбасы
Мемлекеттік уәкілетті органның толық атауы
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға
лицензия
Лицензияның нөмірі ______ Лицензияны беру күні 20__ жылғы "___" _____
Осы лицензия: ____________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса әкесінің аты)
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға құқық береді.
Актуралық қызметті жүзеге асыруға бірінші рет алған лицензия
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(нөмірі, күні, лицензияны беретін, қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік
реттеуді, бақылау мен қадағалуды жүзеге асыратын уәкілетті органның атауы)
________________________________________________________________________________
Төраға (Төрағаның орынбасары)
мөр орны
Алматы қаласы
Актуарлық қызметті жүзеге асыру,
актуарлық қызметті жүзеге асыру
құқығына лицензия беру,
актуарийдің біліктілік емтиханын
тапсыру, актуарийдің қызметін
тексеру үшін тәуелсіз актуарийді
тарту, тәуелсіз актуарийдің
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының штатында тұрған
актуарий жүргізген есептеулердің
шынайылығын тексеру нәтижелерін
жіберу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензияны қайта ресімдеу туралы
өтініш
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты әкесінің аты (бар болса)
________________________________________________________________________________
(лицензияның атауы көрсетілсін)
_____________________________________________________________________байланысты
(лицензияны қайта ресімдеу себебі көрсетілсін)
лицензияны қайта ресімдеуіңізді сұраймын.
Жеке тұлға туралы мәлімет

3. Сведения о трудовой деятельности
Период работы
Наименование организации, занимаемые должности и должностные обязанности, координаты организации
1
2
3
Я, _______________________________________________________________________,
(фамилия, имя, при наличии - отчество заявителя)
подтверждаю, что настоящая информация была тщательно мною проверена и является
достоверной и полной и признаю, что наличие недостоверных сведений, представленных
мною, является основанием для лишения лицензии на осуществление актуарной деятельности
__________________________________
__________________________
(подпись, дата)
Приложение 6
к Правилам осуществления
актуарной деятельности,
выдачи лицензии на право
осуществления актуарной
деятельности, сдачи
квалификационного экзамена
актуарием, привлечения
независимого актуария
для проверки деятельности
актуария, направления
независимым актуарием результатов проверки
достоверности расчетов, проведенных актуарием,
состоящим в штате страховой
(перестраховочной) организации
Форма
Герб
Республики Казахстан
полное наименование уполномоченного государственного органа
Лицензия
на осуществление актуарной деятельности
Номер лицензии ______ дата выдачи лицензии "___" _____20__ года
Настоящая лицензия дает право _______________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество)
осуществлять актуарную деятельность.
Данные о лицензии на осуществление актуарной деятельности, полученной впервые
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(номер, дата, наименование уполномоченного органа, осуществляющего
государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и
финансовых организаций, выдавшего лицензию)
________________________________________________________________________________
Председатель (заместитель Председателя)
место печати
город Алматы
Приложение 7
к Правилам осуществления
актуарной деятельности,
выдачи лицензии на право
осуществления актуарной
деятельности, сдачи
квалификационного экзамена
актуарием, привлечения
независимого актуария
для проверки деятельности
актуария, направления
независимым актуарием результатов проверки
достоверности расчетов, проведенных актуарием,
состоящим в штате страховой
(перестраховочной) организации
Форма
Заявление
о переоформлении лицензии на осуществление актуарной деятельности
В ________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
От _______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество физического лица)
Прошу переоформить лицензию ______________________________________________
(указать наименование Лицензии)
в связи ____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(указать причину переоформления Лицензии)
Сведения о физическом лице

1. Туған жылы
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
2. Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
________________________________________________________________________________
(сериясы, нөмірі, берілген күні, құжатты берген органның атауы)
3. Білімі___________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(бітірген жылы, мамандығы, оқу орнының атауы)
4. Тұрғылықты жері_________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
5. Жұмыс орны, лауазымы___________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
6. Телефон нөмірі (қаланың коды, жұмыс және үй)
________________________________________________________________________________
7. Қоса берілетін құжаттар___________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Актуарий өтінішке қоса беріліп отырған құжаттардың (ақпараттың) дәйектілігіне толық жауап береді
_________________ _______________________________________
(қолы) (тегі, аты әкесінің аты (бар болса)
20____ жылғы "____" ___________
Актуарлық қызметті жүзеге асыру,
актуарлық қызметті жүзеге асыру
құқығына лицензия беру,
актуарийдің біліктілік емтиханын
тапсыру, актуарийдің қызметін
тексеру үшін тәуелсіз актуарийді
тарту, тәуелсіз актуарийдің
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының штатында тұрған
актуарий жүргізген есептеулердің
шынайылығын тексеру нәтижелерін
жіберу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Актуарийдің біліктілік емтиханын тапсыруға
өтініші
Мен, ___________________________________________________________________________,
(актуарийдің тегі, аты әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасының сақтандыру қызметі туралы заңнамасына сәйкес мені біліктілік емтиханын тапсыруға жіберуді сұраймын.
Мен өтінішке қоса берілген құжаттардың және мәліметтердің дәйектілігіне толық жауап беремін, сондай-ақ уәкілетті органға өтінішті қарауға байланысты сұратылатын қосымша ақпаратты және құжаттарды уақтылы ұсынуға міндеттенемін.
Өтінішке қоса беремін____________________________________________
Актуарий ______________________________________________________
(күні, қолы)
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 16 шілдедегі
№ 151 қаулысына
қосымша
Күші жойылды деп танылатын нормативтік құқықтық актілер
тізбесі

1. Год рождения ____________________________________________________________
2. Данные документа, удостоверяющего личность _______________________________
________________________________________________________________________________
(серия, номер, дата выдачи, наименование органа, выдавшего документ)
3. Образование _____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(год окончания, специальность, наименование учебного заведения)
4. Место проживания _______________________________________________________
________________________________________________________________________________
5. Место работы, должность __________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
6. Номер телефона (код города, рабочий и домашний) ____________________________
7. Прилагаемые документы___________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Актуарий полностью несет ответственность за достоверность прилагаемых к
заявлению документов (информации)
_________________ __________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, при наличии - отчество)
"____" ___________ 20____ года
Приложение 8
к Правилам осуществления
актуарной деятельности,
выдачи лицензии на право
осуществления актуарной
деятельности, сдачи
квалификационного экзамена
актуарием, привлечения
независимого актуария
для проверки деятельности
актуария, направления
независимым актуарием результатов проверки
достоверности расчетов, проведенных актуарием,
состоящим в штате страховой
(перестраховочной) организации
Форма
Заявление
на прохождение квалификационного экзамена актуария
Я, _______________________________________________________________________,
(фамилия, имя, при наличии - отчество актуария)
прошу допустить меня к прохождению квалификационного экзамена в соответствии
законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.
Я полностью отвечаю за достоверность прилагаемых к заявлению документов и
сведений, а также обязуюсь своевременно представлять уполномоченному органу
дополнительную информацию и документы, запрашиваемые в связи с рассмотрением
заявления.
К заявлению прилагаю ______________________________________________________
Актуарий _________________________________________________________________
(дата, подпись)
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 16 июля 2014 года № 151
Перечень
нормативных правовых актов, признаваемых утратившими силу

1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру нарығында актуарийлiк қызметтi жүзеге асыру, актуарийлік қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру, актуарийдің біліктілік емтиханын тапсыру, актуарийдiң қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийдi тарту, тәуелсіз актуарийдiң сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидаларын бекіту туралы" 2001 жылғы 20 сәуірдегі № 120 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1532 тіркелген).
2. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде № 1532 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру рыногында актуарийлік қызметті жүзеге асыру, актуарийлерге лицензия беру, қолданылуын тоқтату және қайтарып алу және сақтандыру қызметін реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның біліктілік комиссиясының өкілеттіктері туралы ережені бекіту жөнінде" 2001 жылғы 20 сәуірдегі № 120 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2004 жылғы 16 ақпандағы № 38 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2753 тіркелген, 2005 жылы Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде № 15 жарияланған, 104-құжат).
3. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру рыногында актуарийлік қызметті жүзеге асыру, актуарийлерге лицензия беру, қолданылуын тоқтату және қайтарып алу және сақтандыру қызметін реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның біліктілік комиссиясының өкілеттіктері туралы ережені бекіту жөнінде" 2001 жылғы 20 сәуірдегі № 120 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2004 жылғы 27 қарашадағы № 320 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 3306 тіркелген, 2005 жылы Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде № 15 жарияланған, 110-құжат).
4. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру рыногында актуарийлік қызметті жүзеге асыру, актуарийлерге лицензия беру, қолданылуын тоқтату және қайтарып алу және сақтандыру қызметін реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның біліктілік комиссиясының өкілеттіктері туралы ережені бекіту жөнінде" 2001 жылғы 20 сәуірдегі № 120 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 28 мамырдағы № 153 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3725 тіркелген).

1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года № 120 "Об утверждении Правил осуществления актуарной деятельности, выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, сдачи квалификационного экзамена актуарием, привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1532).
2. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 16 февраля 2004 года № 38 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года № 120 "Об утверждении Правил осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выдачи, приостановления действия и отзыва лицензии актуариев и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору за страховой деятельностью", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 1532" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2753, опубликованное в июне 2005 года в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан № 15, ст.104).
3. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года № 320 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года № 120 "Об утверждении Правил осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выдачи, приостановления действия и отзыва лицензии актуариев, о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3306, опубликованное в июне 2005 года в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан № 15, ст.110).
4. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 мая 2005 года № 153 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года № 120 "Об утверждении Правил осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выдачи, приостановления действия и отзыва лицензии актуариев, о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3725).

5. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру рыногында актуарлық қызметті жүзеге асыру, актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру, қолданылуын тоқтату және қайтарып алу, актуарийлердің біліктілік емтиханын тапсыру тәртібі туралы ережені бекіту жөнінде" 2001 жылғы 20 сәуірдегі № 120 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 12 тамыздағы № 154 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4384 тіркелген, 2006 жылғы 29 қыркүйекте "Заң газеті" газетінде № 174 (980) жарияланған).
6. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру рыногында актуарийлік қызметті жүзеге асыру, актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру, қолданылуын тоқтату және қайтарып алу, актуарийлердің біліктілік емтиханын тапсыру тәртібі туралы" 2001 жылғы 20 сәуірдегі № 120 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 30 сәуірдегі № 119 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4733 тіркелген).
7. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру рыногында актуарийлiк қызметтi жүзеге асыру, актуарийлік қызметті жүзеге асыруға лицензия беру, қолданылуын тоқтату және айыру, актуарийлердің біліктілік емтиханын тапсыру тәртібі туралы" 2001 жылғы 20 сәуірдегі № 120 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2007 жылғы 30 қарашадағы № 254 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5076 тіркелген).
8. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сақтандыру және актуарлық қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2010 жылғы 1 наурыздағы № 23 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6157 тіркелген, 2010 жылғы 15 қазанда "Егемен Қазақстан" газетінде № 424-426 (26269) жарияланған) 1-тармағы.

5. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 августа 2006 года № 154 "О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года № 120 "Об утверждении Правил осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выдачи, приостановления действия и отзыва лицензии на осуществление актуарной деятельности, о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4384, опубликованное 29 сентября 2006 года в газете "Юридическая газета" № 174 (1154).
6. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 апреля 2007 года № 119 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года № 120 "Об утверждении Правил осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выдачи, приостановления действия и отзыва лицензии на осуществление актуарной деятельности, о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4733).
7. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 ноября 2007 года № 254 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года № 120 "Об утверждении Правил осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выдачи, приостановления действия и лишения лицензии на осуществление актуарной деятельности, о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5076).
8. Пункт 1 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 марта 2010 года № 23 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Национального Банка Республики Казахстан по вопросам страхования и актуарной деятельности" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6157, опубликованного 25 сентября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 253-254 (26314-26315).

9. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру рыногында актуарийлiк қызметтi жүзеге асыру, актуарийлік қызметті жүзеге асыруға лицензия беру, қолданылуын тоқтату және айыру, актуарийлердің біліктілік емтиханын тапсыру тәртібі туралы" 2001 жылғы 20 сәуірдегі № 120 қаулысына өзгерістер мен толықтыруларды енгізу туралы" 2010 жылғы 3 қыркүйектегі № 132 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6550 тіркелген).
10. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2010 жылғы 27 желтоқсандағы № 184 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6766 тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне енгізетін өзгерістер мен толықтырулар тізбесінің 2 және 6-тармақтары.
11. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 2013 жылғы 26 сәуірдегі № 110 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8505 тіркелген, 2013 жылғы 6 тамызда "Заң газеті" газетінде № 115 (2316) жарияланған) бекітілген Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 3-тармағы.
12. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сақтандыру қызметі мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" 2014 жылғы 3 ақпандағы № 8 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9263 тіркелген, 2014 жылғы 17 сәуірде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде, 2014 жылғы 16 сәуірде "Заң газеті" газетінде № 54 (2448) жарияланған) 1-тармағы.

9. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 3 сентября 2010 года № 132 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года № 120 "Об утверждении Правил осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выдачи, приостановления действия и лишения лицензии на осуществление актуарной деятельности, о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6550).
10. Пункты 2 и 6 Перечня изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2010 года № 184 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6766).
11. Пункт 3 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 апреля 2013 года № 110 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8505, опубликованного 6 августа 2013 года в газете "Юридическая газета" № 115 (2490).
12. Пункт 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 8 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам страховой деятельности" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9263, опубликованного 17 апреля 2014 года в Информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет", 16 апреля 2014 года в газете "Юридическая газета" № 54 (2622).