Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциялық нормативті белгілеу, Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциялық нормативтің мәндерін есеп айырысу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 146 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 16 қыркүйекте № 9736 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 сәуірдегі № 80 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.04.2018 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2017 № 54 (01.06.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін "Меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенті" пруденциялық нормативі белгіленсін.
Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициентінің мәні күн сайын кемінде 1 болады.
2. Қоса беріліп отырған Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциялық нормативтің мәндерін есеп айырысу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2017 № 54 (01.06.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
3. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қ. Келімбетов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігінің
Төрағасы _______________
2014 жылғы 5 тамыз
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 16 шілдедегі
№ 146 қаулысымен
бекітілген
Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциялық нормативтің мәндерін есеп айырысу қағидалары

Об установлении пруденциального норматива для организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, утверждении Правил расчета значений пруденциального норматива для организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 146. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2014 года № 9736. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 апреля 2018 года № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.04.2018 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.03.2017 № 54 (вводится в действие с 01.06.2017).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг", от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить для организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, пруденциальный норматив "Коэффициент достаточности собственного капитала".
Значение коэффициента достаточности собственного капитала организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, ежедневно составляет не менее 1.
2. Утвердить прилагаемые Правила расчета значений пруденциального норматива для организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.03.2017 № 54 (вводится в действие с 01.06.2017).
3. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка К. Келимбетов
СОГЛАСОВАНО
Председатель
Агентства Республики Казахстан
по статистике
А. Смаилов
__________________
5 августа 2014 года
Утверждены
постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан
от 16 июля 2014 года № 146
Правила расчета значений пруденциального норматива для организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг

Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2017 № 54 (01.06.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Осы Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциялық нормативті есептеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқару қызметін номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығынсыз бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметпен қоса атқаратын ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларын (бұдан әрі – ЕЖЗҚ), ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығынсыз инвестициялық портфельді басқару қызметін номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және (немесе) дилерлік қызметпен қоса атқаратын инвестициялық портфельді басқарушыларды (бұдан әрі – ИПБ1), 2014 жылғы 1 шілдеден бастап ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығынсыз инвестициялық портфельді басқару қызметін клиенттердің шоттарын жүргізу құқығынсыз брокерлік және (немесе) дилерлік қызметпен қоса атқаратын инвестициялық портфельді басқарушыларды (бұдан әрі – ИПБ2) қоса алғанда, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – брокер және (немесе) дилер) сақтауға міндетті "Меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенті" пруденциялық нормативін (бұдан әрі – пруденциялық норматив) есептеу тәртібін белгілейді.
Қағидалар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, екінші деңгейдегі банктерге, Ұлттық почта операторына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен жасалған активтерді инвестициялық басқару шартына сәйкес бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқарушыларға қолданылмайды.
Брокердің және (немесе) дилердің, ЕЖЗҚ-нің, ИПБ1-дің, ИПБ2-нің үлестес тұлғалары бөлігінде Қағидаларда көзделген нормалар заңды тұлғаларға және олардың "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының көрсетілген ұйымдардың дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан астам пайызын тікелей (банктер бойынша – жанама) иеленуі нәтижесінде брокермен және (немесе) дилермен, ЕЖЗҚ-мен, ИПБ1-мен, ИПБ2-мен үлестес болып табылатын үлестес тұлғаларына қолданылмайды.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2014 № 244 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Брокер және (немесе) дилер үшін пруденциялық нормативті
есептеу тәртібі

Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.03.2017 № 54 (вводится в действие с 01.06.2017).
Настоящие Правила расчета пруденциального норматива для организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, (далее - Правила) устанавливают порядок расчета пруденциального норматива "Коэффициент достаточности собственного капитала" (далее - пруденциальный норматив), обязательного к соблюдению организациями, осуществляющими брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг (далее - брокер и (или) дилер), включая добровольные накопительные пенсионные фонды, совмещающие деятельность по управлению инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов с брокерской и (или) дилерской деятельностью на рынке ценных бумаг без права ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя (далее - ДНПФ), управляющих инвестиционным портфелем, совмещающих деятельность по управлению инвестиционным портфелем без права привлечения добровольных пенсионных взносов с брокерской и (или) дилерской деятельностью с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя (далее – УИП1), с 1 июля 2014 года управляющих инвестиционным портфелем, совмещающих деятельность по управлению инвестиционным портфелем без права привлечения добровольных пенсионных взносов с брокерской и (или) дилерской деятельностью без права ведения счетов клиентов (далее – УИП2).
Правила не распространяются на Национальный Банк Республики Казахстан, банки второго уровня, Национального оператора почты, добровольные накопительные пенсионные фонды, управляющие пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда в соответствии с договором на инвестиционное управление активами, заключенным с Национальным Банком Республики Казахстан.
Нормы, предусмотренные Правилами, в части аффилиированных лиц брокера и (или) дилера, ДНПФ, УИП1, УИП2 не применяются к юридическим лицам и их аффилиированным лицам, являющимся аффилиированными с брокером и (или) дилером, ДНПФ, УИП1, УИП2 в результате прямого (по банкам - косвенного) владения двадцатью пятью и более процентами голосующих акций указанных организаций акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына".
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 244 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Порядок расчета пруденциального норматива
для брокера и (или) дилера

1. Брокер және (немесе) дилер меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
К = (ӨА-М)/МКТМ, мұндағы
ӨА - брокердің және (немесе) дилердің Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген өтімді активтері;
М - баланс бойынша міндеттемелер;
МКТМ - меншікті капитал жеткіліктілігінің есебіне қабылданатын брокердің және (немесе) дилердің меншікті капиталының ең төменгі мөлшері:
номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығы бар брокердің және (немесе) дилердің 181 440 000 (бір жүз сексен бір миллион төрт жүз қырық мың) теңге болатын МКТМ;
клиенттердің шоттарын жүргізу құқығы жоқ брокердің және (немесе) дилердің 129 600 000 (бір жүз жиырма тоғыз миллион алты жүз мың) теңге болатын МКТМ.
2. Қағидалардың мақсаты үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі - уәкілетті орган) Standard & Poor's агенттігінің рейтингілік бағаларынан басқа Moody's Investors Service және Fitch агенттіктерінің және олардың еншілес рейтингілік ұйымдарының (бұдан әрі - басқа рейтингілік агенттіктер) рейтингілік бағаларын да таниды.
3. Қағидалардың мақсаты үшін халықаралық қаржы ұйымдары деп мынадай ұйымдар түсініледі:
Азия даму банкі (the Asian Development Bank);
Америкааралық даму банкі (the Inter-American Development Bank);
Африка даму банкі (the African Development Bank);
Еуразия даму банкі (Eurasian Development Bank);
Еуропа қайта құру және даму банкі (the European Bank for Reconstruction and Development);
Еуропалық инвестициялық банк (the European Investment Bank);
Еуропалық Кеңестің Даму Банкі (the Council of Europe Development Bank);
Жеке секторды дамыту жөніндегі ислам корпорациясы (ICD);
Ислам даму банкі (the Islamic Development Bank);
Көптарапты инвестицияларға кепілдік беру агенттігі;
Скандинавия инвестициялық банкі (the Nordic Investment Bank);
Халықаралық валюта қоры;
Халықаралық даму қауымдастығы;
Халықаралық есеп айырысу банкі;
Халықаралық инвестициялық дауларды реттеу орталығы;
Халықаралық қайта құру және даму банкі (the International Bank for Reconstruction and Development);
Халықаралық қаржы корпорациясы (the International Finance Corporation).
4. Брокердің және (немесе) дилердің Қағидалардың 1-қосымшасында көзделген көлемдегі өтімді активтері ретінде мынадай активтер танылады:
1) ақша, оның ішінде:
брокердің және (немесе) дилердің балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын кассадағы ақша;
осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің ағымдағы шоттарындағы ақша;
орталық депозитарийдегі шоттардағы меншікті ақша;
клирингтік ұйымның шоттарындағы брокердің және (немесе) дилердің кепілдік берілген, маржалық жарналары болып табылатын меншікті ақша;
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" санатынан төмен емес ұзақ мерзімді және (немесе) қысқа мерзімді, жеке рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес-банктердегі ағымдағы шоттардағы ақша;
бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында операцияларды жүзеге асыру үшін ұйымдарға банк қызметтерін көрсететін резидент емес-ұйымдардағы шоттардағы ақша;

1. Коэффициент достаточности собственного капитала брокера и (или) дилера рассчитывается по формуле:
К = (ЛА-О)/МРСК, где
ЛА - ликвидные активы брокера и (или) дилера, указанные в пункте 4 Правил;
О - обязательства по балансу;
МРСК - минимальный размер собственного капитала брокера и (или) дилера, принимаемый в расчет достаточности собственного капитала:
МРСК брокера и (или) дилера с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, составляющий 181 440 000 (сто восемьдесят один миллион четыреста сорок тысяч) тенге;
МРСК брокера и (или) дилера без права ведения счетов клиентов, составляющий 129 600 000 (сто двадцать девять миллионов шестьсот тысяч) тенге.
2. Для целей Правил помимо рейтинговых оценок агентства Standard & Poor's Национальным Банком Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган) также признаются рейтинговые оценки агентств Moody's Investors Service и Fitch, и их дочерних рейтинговых организаций (далее - другие рейтинговые агентства).
3. Для целей Правил под международными финансовыми организациями понимаются следующие организации:
Азиатский банк развития (the Asian Development Bank);
Африканский банк развития (the African Development Bank);
Банк Развития Европейского Совета (the Council of Europe Development Bank);
Банк международных расчетов;
Евразийский банк развития (Eurasian Development Bank);
Европейский банк реконструкции и развития (the European Bank for Reconstruction and Development);
Европейский инвестиционный банк (the European Investment Bank);
Исламский банк развития (the Islamic Development Bank);
Исламская корпорация по развитию частного сектора (ICD);
Межамериканский банк развития (the Inter-American Development Bank);
Международная ассоциация развития;
Международная финансовая корпорация (the International Finance Corporation);
Международный банк реконструкции и развития (the International Bank for Reconstruction and Development);
Международный валютный фонд;
Международный центр по урегулированию инвестиционных споров;
Многостороннее агентство гарантии инвестиций;
Скандинавский инвестиционный банк (the Nordic Investment Bank).
4. В качестве ликвидных активов брокера и (или) дилера, в объемах, предусмотренных приложением 1 к Правилам, признаются следующие активы:
1) деньги, в том числе:
деньги в кассе, не более десяти процентов от суммы активов по балансу брокера и (или) дилера;
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в подпункте 2) настоящего пункта;
собственные деньги на счетах в центральном депозитарии;
собственные деньги на счетах в клиринговой организации, являющиеся гарантийными, маржевыми взносами брокера и (или) дилера;
деньги на текущих счетах в банках-нерезидентах, которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
деньги на счетах в организациях-нерезидентах, предоставляющих банковские услуги организациям для осуществления операций на организованном рынке ценных бумаг;

2) мынадай талаптардың біріне сәйкес келген жағдайда, Қағидалардың 1-қосымшасында көрсетілген көлемдегі ықтимал шығындарға резервтерді шегергендегі негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомалары ескерілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар:
банктердің Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В-" төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzB" төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
банктер резидент емес-бас банкі Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-" төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингіне немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингіне ие резидент-еншілес банктер болып табылады;
банктер қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "акциялар" секторына енгізілген эмитент банктер болып табылады немесе акциялары қор биржасы индексінің өкілдік тізіміндегі эмитент банктер болып табылады;
3) ықтимал шығындарға резервтерді шегергендегі негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомалары ескерілген Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес ұзақ мерзімді және (немесе) қысқа мерзімді жеке рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес-банктердегі салымдар;
4) ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғандарды қоса алғанда (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде), Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары;
5) ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
6) ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBB-" төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары;
7) заңды тұлғалардың қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "акциялар" секторының талаптарына сәйкес келетін акциялары немесе ықтимал шығындар резервтерiн шегергенде, қор биржасы индексінің өкілдік тізіміндегі заңды тұлғалар акциялары;

2) вклады в банках второго уровня Республики Казахстан с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения, за вычетом резервов на возможные потери в объемах, указанных в приложении 1 к Правилам, при соответствии одному из следующих условий:
банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzB" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
банки являются дочерними банками-резидентами, родительский банк-нерезидент которых имеет долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
банки являются банками-эмитентами, включенными в сектор "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или банками-эмитентами, акции которых находятся в представительском списке индекса фондовой биржи;
3) вклады в банках-нерезидентах с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения, за вычетом резервов на возможные потери, которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный индивидуальный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
4) государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
5) долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
6) акции юридических лиц Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери;
7) акции юридических лиц, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц, находящиеся в представительском списке индекса фондовой биржи, за вычетом резервов на возможные потери;

8) ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzB-" төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
9) ықтимал шығындар резервтерiн шегергенде, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, брокерге және (немесе) дилерге қатысты үлестес тұлғалар болып табылмайтын, қор биржасының ресми тізімінің "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен "В-"-қа дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВ+"-тен "kzВ-"-қа дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есептегенде);
10) ықтимал шығындар резервтерiн шегергенде, осы тармақтың 9) тармақшасында көрсетілген деңгейден төмен рейтингілік бағасы бар, сондай-ақ рейтингілік бағасы жоқ, қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын есептегенде);
11) ықтимал шығындар резервтерiн шегергенде, осы тармақтың 8), 9) және 10) тармақшаларында көрсетілген бағалы қағаздарды қоспағанда, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, мынадай талаптарға сәйкес келетін Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын есептегенде):
борыштық бағалы қағаздар эмитентін мемлекеттік тіркеу оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін кемінде екі жыл бұрын жүзеге асырылды;
борыштық бағалы қағаздар эмитенті қаржылық есептілікті халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (International Financial Reporting Standards - IFRS) немесе Америка Құрама Штаттарында қолданылатын қаржылық есептілік стандарттарына (General Accepted Accounting Principles - GAAP) сәйкес жасайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасы танитын аудиторлық ұйымдардың тізбесіне кіретін аудиторлық ұйымдардың бірі жүргізеді;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілігі кемінде аяқталған екі қаржы жылы үшін берілді;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған, соңғы есепті күнгі қаржылық есептілікке сәйкес тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің екі миллион елу мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің соңғы екі жылдың біріндегі таза пайдасы аудиторлық есеппен расталған, соңғы есепті күнгі қаржылық есептілікке сәйкес тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің сексен бес мың алты жүз еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
лизинг ұйымын және кредиттік серіктестікті қоспағанда, борыштық бағалы қағаздар эмитентінің – қаржылық емес ұйымның негізгі қызметі бойынша соңғы екі жылдың әрқайсысындағы сату көлемі аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілік деректері бойынша тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің екі миллион елу мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитенті акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы;
борыштық бағалы қағаздар қор биржасының ресми тізімінде болған уақытта осы бағалы қағаздар бойынша маркет-мейкердің болуы;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (беру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар жоқ;

8) негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
9) негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, не являющихся по отношению к брокеру и (или) дилеру аффилиированными лицами, включенные в секторы "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи, имеющие рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzB+" до "kzB-" по национальной шкале Standard & Poor’s, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
10) негосударственные долговые ценные бумаги, имеющие рейтинговую оценку ниже уровня, указанного в подпункте 9) настоящего пункта, а также не имеющие рейтинговую оценку, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
11) негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в официальный список фондовой биржи, за исключением ценных бумаг, указанных в подпунктах 8), 9) и 10) настоящего пункта, (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери, соответствующие следующим требованиям:
государственная регистрация эмитента долговых ценных бумаг осуществлена не менее чем за два года до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список фондовой биржи;
эмитент долговых ценных бумаг составляет финансовую отчетность в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards - IFRS) или стандартами финансовой отчетности, действующими в Соединенных Штатах Америки (General Accepted Accounting Principles - GAAP);
аудит финансовой отчетности эмитента долговых ценных бумаг производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
финансовая отчетность эмитента долговых ценных бумаг, подтвержденная аудиторским отчетом, представлялась не менее, чем за два завершенных финансовых года;
собственный капитал эмитента долговых ценных бумаг составляет сумму, эквивалентную не менее двум миллионам пятидесяти тысячекратному размеру месячного расчетного показателя, установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
чистая прибыль эмитента долговых ценных бумаг за один год из двух последних лет составляет сумму, эквивалентную не менее восьмидесяти пяти тысяч шестисоткратному размеру месячного расчетного показателя, установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
объем продаж эмитента долговых ценных бумаг - нефинансовой организации, за исключением лизинговой организации и кредитного товарищества, по основной деятельности за каждый из двух последних лет по данным финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, составляет сумму, эквивалентную не менее двум миллионам пятидесяти тысячекратному размеру месячного расчетного показателя, установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента долговых ценных бумаг;
наличие маркет-мейкера по долговым ценным бумагам во время нахождения данных ценных бумаг в официальном списке фондовой биржи;
в учредительных документах эмитента долговых ценных бумаг и (или) проспекте выпуска эмиссионных ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу);

12) ықтимал шығындар резервтерiн шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел мемлекеттерінің бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
13) ықтимал шығындар резервтерiн шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
14) ықтимал шығындар резервтерiн шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары;
15) ықтимал шығындар резервтерiн шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
16) ықтимал шығындар резервтерiн шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы эмитенттерінің акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
17) ықтимал шығындар резервтерін шегергенде, базалық активі қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "акциялар" секторына енгізілген ұйымдардың акциялары болып табылатын депозитарлық қолхаттар немесе қор биржасы индексінің өкілдік тізіміндегі заңды тұлғалар акциялары;
18) ықтимал шығындар резервтерiн шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің "BBB-" төмен емес халықаралық рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
19) тазартылған бағалы металдар және металл депозиттері;
20) ықтимал шығындар резервтерiн шегергенде, бағалы қағаздармен сауда-саттықты ұйымдастырушылардың және бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары акционерлері болып табылатын, бағалы қағаздар нарығы инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың акциялары;

12) ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
13) негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
14) акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
15) депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери;
16) депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции эмитентов Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери;
17) депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции организаций, включенные в сектор "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц, находящиеся в представительском списке индекса фондовой биржи, за вычетом резервов на возможные потери;
18) долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
19) аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты;
20) акции организаторов торгов с ценными бумагами и иных юридических лиц, являющихся частью инфраструктуры рынка ценных бумаг, акционерами которых являются профессиональные участники рынка ценных бумаг, за вычетом резервов на возможные потери;

21) инвестициялық портфельді басқарушының балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын сомада шарт талаптары бойынша мерзімі өтпеген қызметкерлер мен басқа тұлғалардың дебиторлық берешегін шегергенде, инвестициялық портфельді басқарушыға қатысты үлестес тұлғалар болып табылмайтын ұйымдардың дебиторлық берешегі (ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде);
22) брокердің және (немесе) дилердің балансы бойынша активтер сомасының бес пайызынан аспайтын сомадағы брокердің және (немесе) дилердің жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі қаражаты.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2014 № 244 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2017 № 54 (01.06.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
5. Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген бағалы қағаздар мына жағдайларда өтімді активтердің есебіне қосылмайды:
брокердің және (немесе) дилердің бағалы қағаздарды қайтадан сатып алу талаптарында оларды сатуы (репо операцияларының заты болып табылатын бағалы қағаздарды қоспағанда) немесе жалға беруі, немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзгеше түрде ауыртпалық салуы;
брокердің және (немесе) дилердің өлшемдері қор биржасының акциялар нарығының индексін есептеу мақсатында пайдаланылатын қор биржасының тізіміне (қор биржасының өкілдік тізімі) кіретін акцияларды қоспағанда брокерге және (немесе) дилерге қатысты үлестес тұлғалар болып табылатын заңды тұлғалар шығарған бағалы қағаздарды сатып алуы.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2014 № 244 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. ЕЖЗҚ үшін пруденциялық нормативті есептеу тәртібі
6. ЕЖЗҚ-ның меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициенті (К1) мына формула бойынша есептеледі:
К1 = (ӨА - М) / МКТМ, мұндағы:
ӨА - инвестициялық портфельді басқарушының Қағидалардың 8 және 10-тармақтарында көзделген өтімді деп танылатын өтімді активтері;
М - баланс бойынша міндеттеме;
МКТМ - меншікті капитал жеткіліктілігінің есебіне қабылданатын, Қағидалардың 7-тармағына сәйкес есептелген ЕЖЗҚ-ның меншікті капиталының ең төменгі мөлшері.
7. Егер:
инвестициялық басқаруға қабылданған зейнетақы активтерінің құны 40 000 000 000 (қырық миллиард) теңгеден аз болса, онда МКТМ = 259 200 000 (екі жүз елу тоғыз миллион екі жүз мың) теңгеге тең болады;
инвестициялық басқаруға қабылданған зейнетақы активтерінің құны 40 000 000 000 (қырық миллиард) теңгеден астам болса, онда МКТМ = 259 200 000 (екі жүз елу тоғыз миллион екі жүз мың) + (БҚА – 40 000 000 000 (қырық миллиард) теңге) * 0,0001 болады,
мұндағы БҚА – инвестициялық басқаруға қабылданған зейнетақы активтері.

21) дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к брокеру и (или) дилеру, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, не просроченная по условиям договора, в сумме, не превышающей десяти процентов от суммы активов по балансу брокера и (или) дилера;
22) основные средства брокера и (или) дилера в виде недвижимого имущества в сумме, не превышающей пяти процентов от суммы активов по балансу брокера и (или) дилера.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 244 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.03.2017 № 54 (вводится в действие с 01.06.2017).
5. Ценные бумаги, указанные в пункте 4 Правил, не включаются в расчет ликвидных активов в случаях:
продажи ценных бумаг брокером и (или) дилером на условиях их обратного выкупа (за исключением ценных бумаг, являющихся предметом операций репо) или передачи в залог, или обременения иным образом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
покупки брокером и (или) дилером ценных бумаг, выпущенных юридическими лицами, являющимися аффилиированными лицами по отношению к брокеру и (или) дилеру, за исключением акций, входящих в список фондовой биржи, параметры которого используются в целях расчета индекса рынка акций фондовой биржи (представительский список фондовой биржи).
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 244 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок расчета пруденциального норматива для ДНПФ
6. Коэффициент достаточности собственного капитала ДНПФ (К1) рассчитывается по формуле:
К1 = (ЛА - О)/МРСК, где:
ЛА - ликвидные и прочие активы ДНПФ, указанные в пунктах 8 и 10 Правил;
О - обязательства по балансу;
МРСК - минимальный размер собственного капитала ДНПФ, принимаемый в расчет достаточности собственного капитала, рассчитанный в соответствии с пунктом 7 Правил.
7. Если:
стоимость пенсионных активов, принятых в инвестиционное управление, составляет менее 40 000 000 000 (сорока миллиардов) тенге, то МРСК = 259 200 000 (двумстам пятидесяти девяти миллионам двумстам тысячам) тенге;
стоимость пенсионных активов, принятых в инвестиционное управление, составляет более 40 000 000 000 (сорока миллиардов) тенге, то МРСК = 259 200 000 (двумстам пятидесяти девяти миллионов двумстам тысячам) тенге + (АПУ – 40 000 000 000 (сорок миллиардов) тенге)*0,0001,
где АПУ - пенсионные активы, принятые в инвестиционное управление.

8. Қағидалардың 2-қосымшасында көзделген мөлшерде ЕЖЗҚ-ның мына меншікті активтері танылады:
1) ақша, оның ішінде:
кассадағы ақша, ЕЖЗҚ-ның балансы бойынша активтер сомасының бір пайызынан аспайтын мөлшерде;
осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің ағымдағы шоттарындағы теңгемен және Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингісі бар елдердің валютасындағы ақша;
орталық депозитарийдегі шоттардағы меншікті ақша;
ЕЖЗҚ кепілдік берілген, маржалық жарналары болып табылатын клирингтік ұйымның шоттарындағы меншікті ақша;
Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша "ВВВ-" төмен емес ұзақ мерзiмдi және (немесе) қысқа мерзiмдi рейтингi немесе Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша "АА-" төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бірінің осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілiк бағасы бар елдердiң шетел валютасындағы басқа рейтингілiк агенттiктердiң бірінің осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілiк бағасы бар Қазақстан Республикасының резиденті емес банктерiнiң ағымдағы шоттарындағы ақша;
Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша "ВВВ-" төмен емес ұзақ мерзiмдi және (немесе) қысқа мерзiмдi рейтингi немесе Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша "АА-" төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бірінің осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілiк бағасы бар елдердiң шетел валютасындағы бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығындағы операцияларды жүзеге асыру үшiн ЕЖЗҚ банктiк қызметтi ұсынатын басқа рейтингілік агенттiктердiң бірінің осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілік бағасы бар шетелдік ұйымдардың ағымдағы шоттарындағы ақша;
2) Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша "В-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor's агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша "kzB" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бiрiнiң ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің отыз алты айдан аспайтын мерзімге арналған салымдары;
3) Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша "В-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor's агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша "kzB" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бiрiнiң ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің банктік депозиттік сертификаттары;

8. В качестве ликвидных активов признаются следующие собственные активы ДНПФ, в объемах, предусмотренных приложением 2 к Правилам:
1) деньги, в том числе:
деньги в кассе, не более одного процента от суммы активов по балансу ДНПФ;
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в подпункте 3) настоящего пункта, в тенге и иностранной валюте стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
собственные деньги на счетах в центральном депозитарии;
собственные деньги на счетах в клиринговой организации, являющиеся гарантийными, маржевыми взносами ДНПФ;
деньги на текущих счетах в банках-нерезидентах Республики Казахстан, которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств в иностранной валюте стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
деньги на текущих счетах в иностранных организациях, которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, предоставляющих банковские услуги ДНПФ для осуществления операций на организованном рынке ценных бумаг, в иностранной валюте стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
2) вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку не ниже "kzВ" по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств на срок не более тридцати шести месяцев;
3) банковские депозитные сертификаты банков второго уровня Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку не ниже "kzВ" по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;

4) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердiң заңнамасына сәйкес эмиссияланғандарын қоса алғанда);
5) қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзiлген Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдары шығарған облигациялар;
6) "Самұрық-Қазына" Ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар;
7) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi дауыс беретiн акцияларының жүз пайызын иеленген екiншi деңгейдегi банктердiң кредиттiк портфельдерiнiң сапасын жақсартуға мамандандырылған ұйымы шығарған борыштық бағалы қағаздар;
8) Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша "ВВ-" төмен емес рейтингілiк бағасы немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша "kzВВ" төмен емес рейтингілiк бағасы немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бірінің ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттары;
9) қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "акциялар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы ұйымдарының акциялары немесе қор биржасы индексінің өкілдік тізіміндегі заңды тұлғалардың акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
10) Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің біреуінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВ" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің біреуінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары;
11) Қазақстан Республикасы ұйымдарының Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, эмитенті қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторының талаптарына сәйкес келетін мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары;
12) осы тармақтың 10), 11) тармақшаларында көрсетілген бағалы қағаздарды қоспағанда, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, мынадай талаптарға сәйкес келетін Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар:
борыштық бағалы қағаздар эмитентін мемлекеттік тіркеу оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін кемінде екі жыл бұрын жүзеге асырылды;
борыштық бағалы қағаздар эмитенті қаржылық есептілікті халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (International Financial Reporting Standards - IFRS) (бұдан әрі – ХҚЕС) немесе Америка Құрама Штаттарында қолданылатын қаржылық есептілік стандарттарына (General Accepted Accounting Principles - GAAP) (бұдан әрі – АҚШ ҚЕС) сәйкес жасайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасы танитын аудиторлық ұйымдардың тізбесіне кіретін аудиторлық ұйымдардың бірі жүргізеді;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілігі кемінде аяқталған екі қаржы жылы үшін берілді;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған, соңғы есепті күнгі қаржылық есептілікке сәйкес тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің екі миллион елу мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің соңғы екі жылдың біріндегі таза пайдасы аудиторлық есеппен расталған, соңғы есепті күнгі қаржылық есептілікке сәйкес тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің сексен бес мың алты жүз еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
лизинг ұйымын және кредиттік серіктестікті қоспағанда, борыштық бағалы қағаздар эмитентінің – қаржы ұйымы болып табылмайтын ұйымның негізгі қызметі бойынша соңғы екі жылдың әрқайсысындағы сату көлемі аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілік деректері бойынша тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің екі миллион елу мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитенті акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы;
борыштық бағалы қағаздар қор биржасының ресми тізімінде болған уақытта осы бағалы қағаздар бойынша маркет-мейкердің болуы;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (беру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар жоқ;

4) государственные ценные бумаги Республики Казахстан (включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств), выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан;
5) облигации, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи;
6) долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына";
7) долговые ценные бумаги, выпущенные организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, ста процентами голосующих акций которой владеет Национальный Банк Республики Казахстан;
8) акции организаций Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzВВ" по национальной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
9) акции организаций Республики Казахстан, включенные в сектор "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц, находящиеся в представительском списке индекса фондовой биржи, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
10) негосударственные долговые ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzВ" по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
11) негосударственные долговые ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в официальный список фондовой биржи, эмитент которых соответствует требованиям сектора "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи;
12) негосударственные долговые ценные бумаги, включенные в официальный список фондовой биржи, за исключением ценных бумаг, указанных в подпунктах 10), 11) настоящего пункта, выпущенные организациями Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, соответствующие следующим требованиям:
государственная регистрация эмитента долговых ценных бумаг осуществлена не менее чем за два года до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список фондовой биржи;
эмитент долговых ценных бумаг составляет финансовую отчетность в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards - IFRS) (далее - МСФО) или стандартами финансовой отчетности, действующими в Соединенных Штатах Америки (General Accepted Accounting Principles - GAAP) (далее - СФО США);
аудит финансовой отчетности эмитента долговых ценных бумаг производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
финансовая отчетность эмитента долговых ценных бумаг, подтвержденная аудиторским отчетом, представлялась не менее, чем за два завершенных финансовых года;
собственный капитал эмитента долговых ценных бумаг составляет сумму, эквивалентную не менее двух миллионов пятидесяти тысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
чистая прибыль эмитента долговых ценных бумаг за один из двух последних лет составляет сумму, эквивалентную не менее восьмидесяти пяти тысяч шестисоткратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
объем продаж эмитента долговых ценных бумаг - организации, не являющейся финансовой организацией, за исключением лизинговой организации и кредитного товарищества, по основной деятельности за каждый из двух последних лет по данным финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, составляет сумму, эквивалентную не менее двух миллионов пятидесяти тысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента долговых ценных бумаг;
наличие маркет-мейкера по долговым ценным бумагам во время нахождения данных ценных бумаг в официальном списке фондовой биржи;
в учредительных документах эмитента долговых ценных бумаг и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержатся нормы, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу);

13) осы тармақтың 10), 11) және 12) тармақшаларында көрсетілген бағалы қағаздарды қоспағанда, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған, мынадай талаптарға сәйкес келетін мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар:
борыштық бағалы қағаздар эмитентін мемлекеттік тіркеу оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін кемінде бір жыл бұрын жүзеге асырылды;
борыштық бағалы қағаздар эмитенті қаржылық есептілігін ХҚЕС-ке немесе АҚШ ҚЕС-ке сәйкес жасайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасы танитын аудиторлық ұйымдардың тізбесіне кіретін аудиторлық ұйымдардың бірі жүргізеді;
борыштық бағалы қағаздар эмитенті аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілігін соңғы аяқталған қаржы жылы үшін берді;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есепті күнгі қаржылық есептілікке сәйкес оның жарғылық капиталынан кем болмауға тиіс;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған, соңғы есепті күнгі қаржылық есептілікке сәйкес тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің үш жүз қырық мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің аудиторлық есеппен расталған соңғы есепті күніне жасалған қаржылық есептілікке сәйкес аяқталған үш қаржы жылының бірінде таза пайдасының болуы;
лизинг ұйымын және кредиттік серіктестікті қоспағанда, борыштық бағалы қағаздар эмитентінің – қаржы ұйымы болып табылмайтын ұйымның негізгі қызметі бойынша соңғы қаржы жылындағы сату көлемі аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілік деректері бойынша тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің үш жүз қырық мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитенті акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (беру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар жоқ;
14) мемлекеттік мәртебесі бар, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған бағалы қағаздар;

13) негосударственные долговые ценные бумаги, включенные в официальный список фондовой биржи, за исключением ценных бумаг, указанных в подпунктах 10), 11) и 12) настоящего пункта, выпущенные организациями Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, соответствующие следующим требованиям:
государственная регистрация эмитента долговых ценных бумаг осуществлена не менее чем за один год до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список фондовой биржи;
эмитент долговых ценных бумаг составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
аудит финансовой отчетности эмитента долговых ценных бумаг производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
эмитентом долговых ценных бумаг представлялась финансовая отчетность, подтвержденная аудиторским отчетом, за последний завершенный финансовый год;
собственный капитал эмитента долговых ценных бумаг не может быть меньше его уставного капитала, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
собственный капитал эмитента долговых ценных бумаг составляет сумму, эквивалентную не менее трехсот сорока тысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
наличие чистой прибыли эмитента долговых ценных бумаг за один из трех завершенных финансовых лет, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
объем продаж эмитента долговых ценных бумаг - организации, не являющейся финансовой организацией, за исключением лизинговой организации и кредитного товарищества, по основной деятельности за последний финансовый год по данным финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, составляет сумму, эквивалентную не менее трехсот сорока тысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента долговых ценных бумаг;
в учредительных документах эмитента долговых ценных бумаг и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержатся нормы, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу);
14) ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;

15) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар шетел ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар;
16) Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар шетел эмитенттерінің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
17) Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар;
18) Лондондық бағалы металдар нарығының қауымдастығы (London bullion market association) қабылдаған және осы қауымдастықтың құжаттарында "Лондондық сапалы жеткізілім" ("London good delivery") стандарты ретінде белгіленген халықаралық сапа стандарттарына сәйкес келетін тазартылған бағалы металдар және металл депозиттері, оның ішінде Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінде он екі айдан аспайтын мерзімге салынған металл депозиттері;
19) бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың және акционерлері бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары болып табылатын, бағалы қағаздар нарығы инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың акциялары;
20) зейнетақы активтері бойынша комиссиялық сыйақылар мен зейнетақы активтерін инвестициялаудан есептелген инвестициялық кіріс бойынша, шарт талаптары бойынша мерзімі өтпеген дебиторлық берешек.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2014 № 244 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2017 № 54 (01.06.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
9. Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген өтімді активтердің есебіне мыналар қосылмайды:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі шығарған мемлекеттік бағалы қағаздармен (басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғандарды қоса алғанда) "кері репо" мәмілелерін қоспағанда, ЕЖЗҚ-ның меншік құқығы шектелген активтер (ЕЖЗҚ-ның бағалы қағаздарды, оларды қайта сатып алу немесе кепілге беру шартымен, немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де ауыртпалықтары бар бағалы қағаздарды сатуы);
ЕЖЗҚ-ға қатысты үлестес тұлғалар болып табылатын заңды тұлғалар шығарған бағалы қағаздар;
ЕЖЗҚ-ның ірі акционерлеріне тиесілі ЕЖЗҚ-ның дауыс беретін акцияларының он және одан көп пайызын сенімгерлікпен басқарушылары және осы сенімгерлікпен басқарушылардың үлестес тұлғалары шығарған бағалы қағаздар;
ЕЖЗҚ-ға қатысты үлестес тұлғалар болып табылатын Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар.

15) негосударственные долговые ценные бумаги, выпущенные иностранными организациями, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
16) акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
17) долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
18) аффинированные драгоценные металлы, соответствующие международным стандартам качества, принятым Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов (London bullion market association) и обозначенным в документах данной ассоциации как стандарт "Лондонская качественная поставка" ("London good delivery"), и металлические депозиты, в том числе, в банках-нерезидентах Республики Казахстан, обладающих рейтинговой оценкой не ниже "АА" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, на срок не более двенадцати месяцев;
19) акции организаторов торгов с ценными бумагами и иных юридических лиц, являющихся частью инфраструктуры рынка ценных бумаг, акционерами которых являются профессиональные участники рынка ценных бумаг;
20) дебиторская задолженность по комиссионным вознаграждениям по пенсионным активам и начисленному инвестиционному доходу от инвестирования пенсионных активов, не просроченная по условиям договора.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 244 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.03.2017 № 54 (вводится в действие с 01.06.2017).
9. В расчет ликвидных активов, указанных в пункте 8 Правил, не включаются:
активы, на которые право собственности ДНПФ ограничено (продажа ценных бумаг ДНПФ на условиях их последующего обратного выкупа или передачи в залог, или имеющие иные обременения в соответствии с законодательством Республики Казахстан), за исключением сделок "обратное репо" с государственными ценными бумагами (включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств), выпущенными Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан;
ценные бумаги, выпущенные юридическими лицами, являющимися аффилиированными лицами по отношению к ДНПФ;
ценные бумаги, выпущенные доверительными управляющими десятью и более процентами голосующих акций ДНПФ, принадлежащих крупным акционерам ДНПФ, и аффилиированными лицами данных доверительных управляющих;
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, являющихся аффилиированными лицами по отношению к ДНПФ.

10. ЕЖЗҚ-ның балансы бойынша активтер сомасының бес пайызынан аспайтын сомадағы, ЕЖЗҚ-ның жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі қаражаты басқа активтер ретінде танылады.
11. ЕЖЗҚ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 236 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8794 тіркелген) бекітілген Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары үшін пруденциялық нормативтер тізбесінің, олардың нормативтік мәндерінің және есептеу әдістемесінің, сондай-ақ есептілік нысандары мен ұсыну мерзімдерінің 3-тарауына сәйкес инвестициялау лимиттерін сақтайды.
12. ЕЖЗҚ-ның меншікті активтерінің есебінен мәмілелер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 237 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8815 тіркелген) бекітілген Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін жүзеге асыру қағидаларының 2-тарауында белгіленген тәртіпте жасалады.
3. ИПБ1 немесе ИПБ2 үшін пруденциялық нормативті есептеу тәртібі
Ескерту. 3-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2014 № 244 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. ИПБ1 немесе ИПБ2 меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
К = (ӨА - М) /МКТМ, мұндағы
ӨА – Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген ИПБ1 немесе ИПБ2-нің өтімді активтері;
М – баланс бойынша міндеттеме;
МКТМ – меншікті капитал жеткіліктілігінің есебіне қабылданатын, Қағидалардың 14-тармағына сәйкес есептелген ИПБ1 немесе ИПБ2-нің меншікті капиталының ең төмен мөлшері.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2014 № 244 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Егер:
ИПБ1 басқаруға қабылдаған активтердің құны 40 000 000 000 (қырық миллиард) теңгеден аз болса, онда МКТМ 259 200 000 (екі жүз елу тоғыз миллион екі жүз мың) теңгеге тең болады;
ИПБ1 басқаруға қабылдаған активтердің құны 40 000 000 000 (қырық миллиард) теңгеден артық болса, онда МКТМ 259 200 000 (екі жүз елу тоғыз миллион екі жүз мың) теңге + (БҚА – 40 000 000 000 (қырық миллиард) теңге)* 0,0001-ге тең болады,
мұндағы БҚА – басқаруға қабылданған активтер;
ИПБ2 басқаруға қабылдаған активтердің құны 40 000 000 000 (қырық миллиард) теңгеден аз болса, онда МКТМ 207 360 000 (екі жүз жеті миллион үш жүз алпыс мың) теңгеге тең болады;

10. В качестве прочих активов признаются основные средства ДНПФ в виде недвижимого имущества в сумме, не превышающей пяти процентов от суммы активов по балансу ДНПФ.
11. ДНПФ соблюдает лимиты инвестирования в соответствии с главой 3 Перечня пруденциальных нормативов, их нормативных значений и методики расчетов для добровольных накопительных пенсионных фондов, а также форм и сроков представления отчетности, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 236 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8794).
12. Сделки за счет собственных активов ДНПФ, совершаются в порядке, установленном главой 2 Правил осуществления деятельности единого накопительного пенсионного фонда и (или) добровольных накопительных пенсионных фондов, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 237 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8815).
3. Порядок расчета пруденциального норматива для УИП1 или УИП2
Сноска. Наименование главы 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 244 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Коэффициент достаточности собственного капитала УИП1 или УИП 2 рассчитывается по формуле:
К = (ЛА - О) / МРСК, где
ЛА – ликвидные активы УИП1 или УИП2, указанные в пункте 15 Правил;
О – обязательство по балансу;
МРСК - минимальный размер собственного капитала УИП1 или УИП2, принимаемый в расчет достаточности собственного капитала, рассчитанный в соответствии с пунктом 14 Правил.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 244 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Если:
стоимость активов, принятых в управление УИП1, составляет менее 40 000 000 000 (сорока миллиардов) тенге, то МРСК = 259 200 000 (двумстам пятидесяти девяти миллионам двумстам тысячам) тенге;
стоимость активов, принятых в управление УИП1, составляет более 40 000 000 000 (сорока миллиардов) тенге, то МРСК = 259 200 000 (двумстам пятидесяти девяти миллионов двумстам тысячам) тенге + (АПУ – 40 000 000 000 (сорок миллиардов) тенге)*0,0001,
где АПУ - активы, принятые в инвестиционное управление;
стоимость активов, принятых в управление УИП 2, составляет менее 40 000 000 000 (сорока миллиардов) тенге, то МРСК = 207 360 000 (двумстам семи миллионам тремстам шестидесяти тысячам) тенге;

ИПБ2 басқаруға қабылдаған активтердің құны 40 000 000 000 (қырық миллиард) теңгеден артық болса, онда МКТМ 207 360 000 (екі жүз жеті миллион үш жүз алпыс мың) теңге + (БҚА – 40 000 000 000 (қырық миллиард) теңге)* 0,0001-ге тең болады,
мұндағы БҚА – басқаруға қабылданған активтер.
МКТМ ең жоғары мәні 1 600 000 000 (бір миллиард алты жүз миллион) теңгеден аспайды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2014 № 244 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Қағидалардың 3-қосымшасында көзделген мөлшерде ИПБ1 немесе ИПБ2-нің өтімді активтері ретінде мынадай меншікті активтер танылады:
1) ақша, оның ішінде:
ИПБ1 немесе ИПБ2-нің балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын мөлшердегі кассадағы ақша;
осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша;
орталық депозитарийдегі шоттардағы меншікті ақша;
клирингтік ұйымдардың шоттарындағы ИПБ1 немесе ИПБ2-нің кепілдік берілген, маржалық жарналары болып табылатын меншікті ақша;
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" санатынан төмен емес ұзақмерзімді және (немесе) қысқамерзімді, жеке рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент емес-банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша;
бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында операцияларды жүзеге асыру үшін ұйымдарға банк қызметтерін көрсететін Қазақстан Республикасының резидент емес-ұйымдарындағы шоттардағы ақша;
2) Қағидалардың 3-қосымшасында көрсетілген мөлшерде, ықтимал шығындарға резервтерді шегергендегі, мынадай талаптардың біреуіне сәйкес келген жағдайда, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі салымдар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде):
банктердің Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В-" төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzB-" төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
банктер Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-" төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес - бас банктің еншілес резидент - банктері болып табылады;
банктер қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "акциялар" секторына енгізілген эмитент банктер болып табылады немесе акциялары қор биржасы индексінің өкілдік тізіміндегі эмитент банктер болып табылады;

стоимость активов, принятых в управление УИП 2, составляет более 40 000 000 000 (сорока миллиардов) тенге, то МРСК = 207 360 000 (двумстам семи миллионам тремстам шестидесяти тысячам) тенге + (АПУ – 40 000 000 000 (сорок миллиардов) тенге)*0,0001,
где АПУ - активы, принятые в инвестиционное управление.
Максимальное значение МРСК не превышает 1 600 000 000 (одного миллиарда шестисот миллионов) тенге.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 244 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. В качестве ликвидных активов УИП1 или УИП2 в объемах, предусмотренных приложением 3 к Правилам, признаются следующие собственные активы:
1) деньги, в том числе:
деньги в кассе, не более десяти процентов от суммы активов по балансу УИП1 или УИП2;
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в подпункте 2) настоящего пункта;
собственные деньги на счетах в центральном депозитарии;
собственные деньги на счетах в клиринговой организации, являющиеся гарантийными, маржевыми взносами УИП1 или УИП2;
деньги на текущих счетах в банках-нерезидентах Республики Казахстан, которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
деньги на счетах в организациях-нерезидентах Республики Казахстан, предоставляющих банковские услуги организациям для осуществления операций на организованном рынке ценных бумаг;
2) вклады в банках второго уровня Республики Казахстан с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения, за вычетом резервов на возможные потери в объемах, указанных в приложении 3 к Правилам, при соответствии одному из следующих условий:
банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzB" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
банки являются дочерними банками-резидентами, родительский банк-нерезидент которых имеет долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
банки являются банками-эмитентами, включенными в сектор "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или банками-эмитентами, акции которых находятся в представительском списке индекса фондовой биржи;

3) ықтимал шығындар резервтерiн шегергенде, негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке алғанда, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес ұзақ мерзімді және (немесе) қысқа мерзімді жеке рейтингі бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес банктердегі салымдар;
4) ықтимал шығындар резервтерiн шегергенде, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғандарды қоса алғанда) (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
5) ықтимал шығындар резервтерiн шегергенде, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
6) ықтимал шығындар резервтерiн шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары;
7) заңды тұлғалардың қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "акциялар" секторы "Премиум" санатының талаптарына сәйкес келетін акциялары немесе ықтимал шығындар резервтерiн шегергенде, қор биржасы индексінің өкілдік тізіміндегі заңды тұлғалар акциялары;
8) ықтимал шығындар резервтерiн шегергенде, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы, немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВ-" төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
9) ықтимал шығындар резервтерiн шегергенде, 9) тармақшада көрсетілген деңгейден төмен рейтингілік бағасы бар, сондай-ақ рейтингілік бағасы жоқ, қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар;

3) вклады в банках-нерезидентах с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения, за вычетом резервов на возможные потери, которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
4) государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
5) долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
6) акции юридических лиц Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери;
7) акции юридических лиц, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям категории "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или акции юридических лиц, находящиеся в представительском списке индекса фондовой биржи, за вычетом резервов на возможные потери;
8) негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
9) негосударственные долговые ценные бумаги, имеющие рейтинговую оценку ниже уровня, указанного в подпункте 9), а также не имеющие рейтинговую оценку, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;

11) ықтимал шығындар резервтерiн шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкiлi бойынша "ВВВ-" төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел мемлекеттерінің бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
12) ықтимал шығындар резервтерiн шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкiлi бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
13) ықтимал шығындар резервтерiн шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкiлi бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары;
14) ықтимал шығындар резервтерiн шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкiлi бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
15) ықтимал шығындар резервтерiн шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкiлi бойынша "ВВ-" төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкiлi бойынша "kzВВ-" төмен емес рейтингтік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы эмитенттерінің акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
16) ықтимал шығындар резервтерін шегергенде, базалық активі қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "акциялар" секторы "Премиум" санатына енгізілген заңды тұлғалар акциялары болып табылатын депозитарлық қолхаттар немесе қор биржасы индексінің өкілдік тізіміндегі заңды тұлғалар акциялары;
17) ықтимал шығындар резервтерiн шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің "BBB-" төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
18) тазартылған бағалы металдар және металл депозиттері;
19) ықтимал шығындар резервтерiн шегергенде, бағалы қағаздармен сауда-саттықты ұйымдастырушылардың және бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары акционерлері болып табылатын, бағалы қағаздар нарығы инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың акциялары;

11) ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
12) негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
13) акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
14) депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери;
15) депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции эмитентов Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери;
16) депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции юридических лиц, включенные в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц, находящиеся в представительском списке индекса фондовой биржи, за вычетом резервов на возможные потери;
17) долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
18) аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты;
19) акции организаторов торгов с ценными бумагами и иных юридических лиц, являющихся частью инфраструктуры рынка ценных бумаг, акционерами которых являются профессиональные участники рынка ценных бумаг за вычетом резервов на возможные потери;

20) ИПБ1 немесе ИПБ2-нің балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын сомада шарт талаптары бойынша мерзімі өтпеген қызметкерлер мен басқа тұлғалардың дебиторлық берешегін шегергенде, ИПБ1 немесе ИПБ2-ге қатысты үлестес тұлғалар болып табылмайтын ұйымдардың дебиторлық берешегі (ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде);
21) ИПБ1 немесе ИПБ2-нің балансы бойынша активтер сомасының бес пайызынан аспайтын сомадағы жылжымайтын мүлік түріндегі ИПБ1 немесе ИПБ2-нің негізгі қаражаты танылады.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2014 № 244 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2017 № 54 (01.06.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
16. Қағидаларының 15-тармағында көрсетілген өтімді активтердің есебіне:
ИПБ1 немесе ИПБ2 меншік құқығы шектелген активтер (кейіннен кері сатып алу, репо операцияларының заты болып табылатын бағалы қағаздарды қоспағанда және кепілге беру міндеттемесі шартымен ИПБ1 немесе ИПБ2-нің бағалы қағаздарын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де ауыртпалығы бар бағалы қағаздарды сату);
параметрлері қор биржасының акциялар нарығының индексін есептеу мақсатында пайдаланылатын қор биржасының тізіміне кіретін акцияларды қоспағанда, ИПБ1 немесе ИПБ2-ге қатысты үлестес тұлғалар болып табылатын заңды тұлғалар шығарған бағалы қағаздар (қор биржасының өкілдік тізімі).
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2014 № 244 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Пруденциялық нормативтің есебін және пруденциялық
нормативтің есебі үшін қосымша мәлiметтердi ұсыну тәртiбi
17. Брокер және (немесе) дилер Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша, ЕЖЗҚ Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша, ИПБ1 немесе ИПБ2 Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша алдыңғы жұмыс күнінiң соңындағы, сондай-ақ ағымдағы жұмыс күнінің тікелей алдыңғы әрбір демалыс күннің соңындағы жағдай бойынша әрбiр жұмыс күнi пруденциялық нормативтiң есебiн жүргiзедi.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2014 № 244 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. Қағаз және (немесе) электрондық тасымалдағыштардағы пруденциялық нормативтiң есебiне және пруденциялық нормативті есептеуге арналған қосымша мәліметтерге (бұдан әрі – қосымша мәліметтер) брокердің және (немесе) дилердің, ЕЖЗҚ-ның, ИПБ1 немесе ИПБ2-нің бiрiншi басшысы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтері қол қояды және брокерде және (немесе) дилерде, ЕЖЗҚ-да, ИПБ1 немесе ИПБ2-де сақталады.

20) дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к УИП1 или УИП2, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, не просроченная по условиям договора, в сумме, не превышающей десяти процентов от суммы активов по балансу УИП1 или УИП2;
21) основные средства УИП1 или УИП2 в виде недвижимого имущества в сумме, не превышающей пяти процентов от суммы активов по балансу УИП1 или УИП2.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 244 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.03.2017 № 54 (вводится в действие с 01.06.2017).
16. В расчет ликвидных активов, указанных в пункте 15 Правил, не включаются:
активы, на которые право собственности УИП1 или УИП2 ограничено (продажа ценных бумаг УИП1 или УИП2 на условиях обязательства их последующего обратного выкупа, за исключением ценных бумаг, являющихся предметом операций репо, или передачи в залог, или ценных бумаг, имеющих иные обременения в соответствии с законодательством Республики Казахстан);
ценные бумаги, выпущенные юридическими лицами, являющимися аффилиированными лицами по отношению к УИП1 или УИП2, за исключением акций, входящих в список фондовой биржи, параметры которого используются в целях расчета индекса рынка акций фондовой биржи (представительский список фондовой биржи).
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 244 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Порядок представления расчета пруденциального норматива и дополнительных сведений для расчета пруденциального норматива
17. Расчет пруденциального норматива производится каждый рабочий день по состоянию на конец предшествующего рабочего дня, а также на конец каждого из выходных дней, непосредственно предшествовавших текущему рабочему дню, брокером и (или) дилером по форме согласно приложению 1 к Правилам, ДНПФ по форме согласно приложению 2 к Правилам, УИП1 или УИП2 по форме согласно приложению 3 к Правилам.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 244 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Расчет пруденциального норматива и дополнительные сведения для расчета пруденциального норматива (далее - дополнительные сведения) на бумажных и (или) электронных носителях подписываются первым руководителем (на период его отсутствия – лицом, его замещающим), главным бухгалтером брокера и (или) дилера, ДНПФ, УИП1 или УИП2 и хранятся у брокера и (или) дилера, ДНПФ, УИП1 или УИП2.

Уәкілетті органның талабы бойынша брокер және (немесе) дилер, ЕЖЗҚ, ИПБ1 немесе ИПБ2 сұрату алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей қағаз тасымалдағышта белгілі бір күнгі жағдай бойынша есептілікті ұсынады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2014 № 244 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19. Пруденциялық нормативтің есебін және қосымша мәлiметтерді уәкілетті органға брокер және (немесе) дилер Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес, ЕЖЗҚ Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес, ИПБ немесе ИПБ2 Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес есепті айдың соңғы күнтізбелік күні үшін есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2014 № 244 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Пруденциялық нормативтің есебі және қосымша мәлiметтер электрондық форматта беріледі.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.01.2018 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.01.2018 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22. Пруденциялық нормативтiң есебіндегі және қосымша мәлiметтердегi деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгемен көрсетіледі.
23. Пруденциялық нормативтiң есебін және қосымша мәлiметтердi толтырған кезде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Бес жүзден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең немесе одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
24. Электрондық форматтағы қосымша мәлiметтер және пруденциялық нормативтердің есебі ұсынылатын деректердiң құпиялылығын және түзетiлмейтiндiгiн қамтамасыз ететiн криптографиялық қорғау құралдары бар, ақпараттың жеткiзiлуiне кепiлдiк беретiн көлiк жүйесiн пайдалана отырып ұсынылады.
25. Электрондық форматта ұсынылатын деректердің қағаз тасымалдағыштағы деректермен сәйкестігін брокердің және (немесе) дилердің, ЕЖЗҚ-ның, ИПБ1 немесе ИПБ2-нің бірінші басшысы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам) және брокердің және (немесе) дилердің, ЕЖЗҚ-ның, ИПБ1 немесе ИПБ2-нің бас бухгалтері қамтамасыз етеді.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2014 № 244 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

По требованию уполномоченного органа брокер и (или) дилер, ДНПФ, УИП1 или УИП2 не позднее двух рабочих дней со дня получения запроса представляют отчетность по состоянию на определенную дату на бумажном носителе.
Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 244 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Расчет пруденциального норматива и дополнительные сведения представляются брокером и (или) дилером в уполномоченный орган в соответствии с приложением 1 к Правилам, ДНПФ в соответствии с приложением 2 к Правилам, УИП1 или УИП2 в соответствии с приложением 3 к Правилам за последний календарный день отчетного месяца, не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
Сноска. Пункт 19 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 244 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Расчет пруденциального норматива и дополнительные сведения представляются в электронном формате.
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.01.2018 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 29.01.2018 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Данные в расчете пруденциального норматива и дополнительных сведениях указываются в национальной валюте Республики Казахстан - тенге.
23. Единица измерения, используемая при заполнении расчета пруденциального норматива и дополнительных сведений, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
24. Расчет пруденциального норматива и дополнительные сведения в электронном формате представляются с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
25. Идентичность данных, представляемых в электронном формате, данным на бумажном носителе обеспечивается первым руководителем брокера и (или) дилера, ДНПФ, УИП1 или УИП2 (на период его отсутствия – лицом, его замещающим) и главным бухгалтером брокера и (или) дилера, ДНПФ, УИП1 или УИП2.
Сноска. Пункт 25 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 244 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

26. Есептілікке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажет болған жағдайда брокер және (немесе) дилер, ЕЖЗҚ, ИПБ1 немесе ИПБ2 уәкілетті органға пысықталған есептілікті және есептілікке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігінің себептері көрсетілген жазбаша түсініктемені ұсынады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2014 № 244 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27. Пруденциялық нормативті бұзған жағдайда, брокер және (немесе) дилер, ЕЖЗҚ, ИПБ1 немесе ИПБ2 бұзушылық болған күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде уәкілетті органға пруденциялық нормативтің бұзылуын жою жөніндегі іс-шаралар жоспарымен қоса бере отырып, бұзылу фактісі мен себептері туралы хабарлайды.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2014 № 244 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Бағалы қағаздар нарығында
брокерлік және (немесе)
дилерлік қызметті жүзеге
асыратын ұйымдар үшін
пруденциялық нормативтің
мәндерін есеп айырысу
қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Пруденциялық нормативті есептеу

26. В случае необходимости внесения изменений и (или) дополнений в отчетность брокер и (или) дилер, ДНПФ, УИП1 или УИП2 представляет в уполномоченный орган доработанную отчетность и письменное объяснение с указанием причин необходимости внесения изменений и (или) дополнений в отчетность.
Сноска. Пункт 26 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 244 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. В случае нарушения пруденциального норматива брокер и (или) дилер, ДНПФ, УИП1 или УИП2 в течение трех календарных дней с даты нарушения сообщает уполномоченному органу о факте и причинах нарушения пруденциального норматива с приложением плана мероприятий по его устранению.
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2014 № 244 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам расчета значений
пруденциального норматива
для организаций,
осуществляющих брокерскую и
(или) дилерскую деятельность
на рынке ценных бумаг

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2017 № 54 (01.06.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Есепті кезең: 20__ жылғы "__"________ жағдай бойынша
Индексі: K1 - BD
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынады: бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
__________________________________________________________________
(брокердің және (немесе) дилердің атауы)
1-кесте. Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентін есептеу
Көрсеткіштердің атауы
Баланс бойынша сома
Есепке алынатын көлем (%)
Есептеу сомасы
1.

Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.03.2017 № 54 (вводится в действие с 01.06.2017).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Расчет пруденциального норматива
Отчетный период: по состоянию на "___" _______________ 20__ года
Индекс: К1 – BD
Периодичность: ежемесячная
Представляют: организации, осуществляющие брокерскую и (или) дилерскую
деятельность на рынке ценных бумаг
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за
отчетным месяцем
Форма
_________________________________________________________________
(наименование брокера и (или) дилера)
Таблица 1. Расчет коэффициента достаточности собственного капитала
Наименование показателей
Сумма по балансу
Учитываемый объем (%)
Сумма к расчету
1.

Ақша - барлығы (1.1.-1.6-жолдарының қосындысы), оның ішінде:
100
1.1
брокердің және (немесе) дилердің балансы бойынша активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын кассадағы ақша
100
1.2
Қағидалардың 4-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің ағымдағы шоттарындағы ақша
100
1.3
орталық депозитарийдің шоттарындағы меншікті ақша
100
1.4
клирингтік ұйымның шоттарындағы брокердің және (немесе) дилердің кепілдік берілген, маржалық жарналары болып табылатын меншікті ақша
100
1.5
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" санатынан төмен емес ұзақмерзімді және (немесе) қысқамерзімді, жеке рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент-банктердегі ағымдағы шоттардағы ақша
100
1.6
ұйымдарға бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында операцияларды жүзеге асыру үшін банк қызметтерін көрсететін бейрезидент-ұйымдардың шоттарындағы ақша
100
2.
Мынадай талаптардың біріне сәйкес келген жағдайда, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар: банктердің Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В-" төмен емес ұзақмерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzB" төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар; банктер бейрезидент бас банкі Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-" төмен емес ұзақмерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент еншілес банктер болып табылады
100
3.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын есептегенде, осы эмитент-банктер қор биржасының ресми тізімі тиісті "акциялар" секторларына енгізілу талабымен, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
100
4.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын есептегенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес ұзақмерзімді және (немесе) қысқамерзімді жеке рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар бейрезидент банктердегі салымдар
100
5.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып), басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғандарды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
100
6.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып), "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар
100
7.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, брокерге және (немесе) дилерге қатысы үлестес тұлғалар болып табылмайтын, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары
100
8.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, брокерге және (немесе) дилерге қатысы үлестес тұлғалар болып табылмайтын, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "акциялар" секторы "премиум" санатының талаптарына сәйкес келетін заңды тұлғалардың акциялары немесе қор биржасы индексінің өкілдік тізіміндегі заңды тұлғалардың акциялары
100
9.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, заңды тұлғалардың осы қосымшаның 8-жолында көрсетілген акцияларға жатқызылмайтын, "В-" төмен емес рейтингі бар акциялары
100
10.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып), брокерге және (немесе) дилерге қатысы үлестес тұлғалар болып табылмайтын, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100
11.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып), брокерге және (немесе) дилерге қатысы үлестес тұлғалар болып табылмайтын, қор биржасы ресми тізімінің "борыштық бағалы қағаздары" секторына енгізілген, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен "В-"-қа дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВ+"-тен "kzВ-"-қа дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100
12.

Деньги - всего (сумма строк 1.1.-1.6), в том числе:
100
1.1
деньги в кассе, не более 10 (десяти) процентов от суммы активов по балансу брокера и (или) дилера
100
1.2
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в подпункте 2) пункта 4 Правил
100
1.3
собственные деньги на счетах в центральном депозитарии
100
1.4
собственные деньги на счетах в клиринговой организации, являющиеся гарантийными, маржевыми взносами брокера и (или) дилера
100
1.5
деньги на текущих счетах в банках-нерезидентах, которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
1.6
деньги на счетах в организациях-нерезидентах, предоставляющих банковские услуги организациям для осуществления операций на организованном рынке ценных бумаг
100
2.
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан при соответствии одному из следующих условий: банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "В-" по международной шкале агентства |Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzB" по национальной шкале Standard & Poor’s, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств; банки являются дочерними банками-резидентами, родительский банк-нерезидент которых имеет долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
3.
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения, за вычетом резервов на возможные потери, при условии, что данные банки - эмитенты включены в соответствующие секторы "акции" официального списка фондовой биржи
100
4.
Вклады в банках-нерезидентах с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения, за вычетом резервов на возможные потери, которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
5.
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств, (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100
6.
Долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100
7.
Акции юридических лиц Республики Казахстан, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к брокеру и (или) дилеру, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери
100
8.
Акции юридических лиц, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к брокеру и (или) дилеру, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям категории "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или акции юридических лиц, находящиеся в представительском списке индекса фондовой биржи, за вычетом резервов на возможные потери
100
9.
Акции юридических лиц, не отнесенные к акциям, указанным в строке 8 настоящего приложения, имеющие рейтинг не ниже "В-" за вычетом резервов на возможные потери
100
10.
Негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, не являющихся аффилированными лицами по отношению к брокеру и (или) дилеру, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100
11.
Негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, не являющихся аффилированными лицами по отношению к брокеру и (или) дилеру, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" официального списка фондовой биржи, имеющие рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzB+" до "kzB-" по национальной шкале Standard & Poor’s, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100
12.

Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып), осы қосымшаның 10 және 11-жолдарында көрсетілген деңгейден төмен рейтингілік бағасы бар, сондай-ақ рейтингілік бағасы жоқ, қор биржасының ресми тізімі тиісті алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген, қаржы ұйымдары эмитенттері болып табылатын және қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар

Негосударственные долговые ценные бумаги, имеющие рейтинговую оценку, ниже уровня, указанного в строках 10 и 11 настоящего приложения, а также не имеющие рейтинговую оценку, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" соответствующей площадки официального списка фондовой биржи, эмитентами которых являются финансовые организации, и сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;

100
13.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып), брокерге және (немесе) дилерге қатысы үлестес тұлғалар болып табылмайтын, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қағидалардың 4-тармағы 11) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100
14.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып), Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар шет мемлекеттердің бағалы қағаздары
100
15.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып), Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100
16.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып), Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар шетел эмитенттерінің акциялары
100
17.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар шетел эмитенттерінің акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100
18.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100
19.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "акциялар" секторының "премиум" санатына енгізілген заңды тұлғалардың акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар немесе қор биржасы индексінің өкілдік тізіміндегі заңды тұлғалардың акциялары
100
20.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып), Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес халықаралық рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
100
21.
Тазартылған бағалы металдар және металл депозиттері
100
22.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, сауда-саттықты ұйымдастырушылардың және бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары акционерлері болып табылатын, бағалы қағаздар нарығы инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың акциялары
100
23.
Брокерге және (немесе) дилерге қатысы үлестес тұлғалар болып табылмайтын ұйымдардың, қызметкерлердің және басқа тұлғалардың дебиторлық берешектерін шегергенде, шарт талаптары бойынша мерзімі өтпеген, брокердің және (немесе) дилердің балансы бойынша актив сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын (ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде) дебиторлық берешек
100
24.
Брокердің және (немесе) дилердің балансы бойынша активтер сомасының 5 (бес) пайызынан аспайтын сомада жылжымайтын мүлік түріндегі брокердің және (немесе) дилердің негізгі құрал-жабдықтары
100
25.

100
13.
Негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к брокеру и (или) дилеру, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям подпункта 11) пункта 4 Правил, (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100
14.
Ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100
15.
Негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor’s или рейтинговую оценку одного их других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100
16.
Акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100
17.
Депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери
100
18.
Депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции юридических лиц Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери
100
19.
Депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции юридических лиц, включенные в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц, находящиеся в представительском списке индекса фондовой биржи, за вычетом резервов на возможные потери
100
20.
Долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100
21.
Аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты
100
22.
Акции организаторов торгов с ценными бумагами и иных юридических лиц, являющихся частью инфраструктуры рынка ценных бумаг, акционерами которых являются профессиональные участники рынка ценных бумаг за вычетом резервов на возможные потери
100
23.
Дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся аффилированными лицами по отношению к брокеру и (или) дилеру, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, не просроченная по условиям договора, в сумме, не превышающей десяти 10 (процентов) от суммы активов по балансу брокера и (или) дилера
100
24.
Основные средства брокера и (или) дилера в виде недвижимого имущества в сумме, не превышающей 5 (пяти) процентов от суммы активов по балансу брокера и (или) дилера
100
25.

Өтімді активтердің жиынтығы (1-24-жолдар сомасы) - ӨА
х
26.
Баланс бойынша міндеттемелер
х
27.
Меншікті капиталдың ең төменгі мөлшері (МКТМ)
х
х
28.
Меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенті ((25-жол-26-жол)/27-жол) 1-ден кем емес
х
х
2-кесте. Пруденциялық нормативті есептеуге арналған қосымша мәліметтер
(мың теңгемен)
Белгінің
Көрсеткіштердің атауы
Баланс бойынша сомасы
8001
Брокердің және (немесе) дилердің балансы бойынша активтер сомасының 5 (бес) пайызынан аспайтын сомада жылжымайтын мүлік түріндегі брокердің және (немесе) дилердің негізгі құрал-жабдықтары

Итого ликвидные активы (сумма строк 1-24)-ЛА
х
26.
Обязательства по балансу
х
27.
Минимальный размер собственного капитала (МРСК)
х
х
28.
Коэффициент достаточности собственного капитала ((строка 25- строка 26)/строка 27) не менее 1
х
х
Таблица 2. Дополнительные сведения для расчета пруденциального норматива
(в тысячах тенге)
№ признака
Наименование показателей
Сумма по балансу
8001
Основные средства брокера и (или) дилера в виде недвижимого имущества в сумме, не превышающей 5 (пяти) процентов от суммы активов по балансу брокера и (или) дилера

8002
Өзге негізгі құрал-жабдықтары
8003
Брокердің және (немесе) дилердің балансы бойынша активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын сомада шарт талаптары бойынша мерзімі өтпеген, қызметкерлер мен басқа да тұлғалардың дебиторлық берешегін шегергенде, брокерге және (немесе) дилерге қатысты үлестес тұлғалар болып табылмайтын ұйымдардың дебиторлық берешегі (ықтимал шығындардың резервтерін шегергенде)
8004
Өзге дебиторлық берешек (ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде)
8005
Тазартылған бағалы металдар және металл депозиттері
8006
Өзге де материалдық емес активтер
8007
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айналымға шығарылғандарды қоса алғанда) (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып)
8008
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып)
8009
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, брокер және (немесе) дилерге қатысты үлестес тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBB-" төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар акциялары
8010
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, брокерге және (немесе) дилерге қатысы үлестес тұлғалар болып табылмайтын, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "акциялар" секторы "премиум" санатының талаптарына сәйкес келетін заңды тұлғалардың акциялары немесе қор биржасы индексінің өкілдік тізіміндегі заңды тұлғалардың акциялары
8011
Заңды тұлғалардың осы нысанның 8010-белгісінде көрсетілген акцияларға жатқызылмайтын, "В-" төмен емес рейтингі бар, ықтимал шығындар шегерілген акциялары
8012
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, брокерге және (немесе) дилерге қатысты үлестес тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша
"kzBB-" төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып)

8002
Прочие основные средства
8003
Дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к брокеру и (или) дилеру, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, не просроченная по условиям договора, в сумме, не превышающей 10 (десяти) процентов от суммы активов по балансу брокера и (или) дилера
8004
Прочая дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери)
8005
Аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты
8006
Прочие нематериальные активы
8007
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан (включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств) (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
8008
Долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
8009
Акции юридических лиц Республики Казахстан, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к брокеру и (или) дилеру, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor’s, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери
8010
Акции юридических лиц, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к брокеру и (или) дилеру, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям категории "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или акции юридических лиц, находящиеся в представительском списке индекса фондовой биржи, за вычетом резервов на возможные потери
8011
Акции юридических лиц, не отнесенные к акциям, указанным в признаке 8010 настоящего приложения, имеющие рейтинг не ниже "В-" за вычетом резервов на возможные потери
8012
Негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к брокеру и (или) дилеру, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor’s, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери

8013
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, брокерге және (немесе) дилерге қатысты үлестес тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша "kzВ+"-тен "kzВ-"-ке дейінгі рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып)
8014
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, 8012 және 8013 нөмірлі белгілерде көрсетілген деңгейге сәйкес келмейтін рейтингілік бағасы бар, сондай-ақ рейтингілік бағасы жоқ, қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып)
8015
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, брокерге және (немесе) дилерге қатысты үлестес тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қағидалардың 4-тармағы 11) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып)
8016
Басқа бағалы қағаздар
8017
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің ағымдағы шоттарындағы ақша
8018
Орталық депозитарийдің шоттарындағы меншікті ақша
8019
Клирингтік ұйымның шоттарындағы брокердің және (немесе) дилердің кепілдік берілген, маржалық жарналары болып табылатын меншікті ақша
8020
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" санатынан төмен емес ұзақмерзімді және (немесе) қысқа мерзімді, жеке рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент банктердегі ағымдағы шоттардағы ақша
8021
Ұйымдарға бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында операцияларды жүзеге асыру үшін банк қызметтерін көрсететін бейрезидент ұйымдардағы шоттардағы ақша
8022
Брокердің және (немесе) дилердің балансы бойынша активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын кассадағы ақша
8023
Өзге ақша
8024
Аталған банктерде Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В-" төмен емес ұзақмерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzB" төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар деген талаппен Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар

8013
Негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к брокеру и (или) дилеру, имеющие рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzB+" до "kzB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
8014
Негосударственные долговые ценные бумаги, имеющие рейтинговую оценку, несоответствующую уровню, указанному в признаках за номером 8012 и 8013, а также не имеющего рейтинговую оценку, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
8015
Негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к брокеру и (или) дилеру, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям подпункта 11) пункта 4 Правил (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
8016
Другие ценные бумаги
8017
Деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан
8018
Собственные деньги на счетах в центральном депозитарии
8019
Собственные деньги на счетах в клиринговой организации, являющиеся гарантийными, маржевыми взносами брокера и (или) дилера
8020
Деньги на текущих счетах в банках-нерезидентах, которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
8021
Деньги на счетах в организациях-нерезидентах, предоставляющих банковские услуги организациям для осуществления операций на организованном рынке ценных бумаг
8022
Деньги в кассе, не более 10 (десяти) процентов от суммы активов по балансу брокера и (или) дилера
8023
Прочие деньги
8024
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, при условии, что данные банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzB" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств

8025
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, аталған банктер қор биржасы ресми тізімінің тиісті "акциялар" секторларына енгізілу талабымен, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып)
8026
-
8027
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" санатынан төмен емес ұзақмерзімді және (немесе) қысқа мерзімді жеке рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент банктердегі салымдар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып)
8028
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, шетелдік эмитенттердің Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің рейтингі бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып)

8025
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, при условии, что данные банки включены в соответствующие секторы "акции" официального списка фондовой биржи, (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
8026
-
8027
Вклады в банках-нерезидентах, которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
8028
Негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor’s или рейтинг одного их других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;

8029
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары
8030
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, бағалы қағаздармен сауда-саттықты ұйымдастырушылардың және бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары акционерлері болып табылатын, бағалы қағаздар нарығы инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың 50 (елу) пайызға азайтылған акциялары

8029
Акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери;
8030
Акции организаторов торгов с ценными бумагами и иных юридических лиц, являющихся частью инфраструктуры рынка ценных бумаг, акционерами которых являются профессиональные участники рынка ценных бумаг, уменьшенные на 50 (пятьдесят) процентов, за вычетом резервов на возможные потери

8031
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетелдік эмитенттердің акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
8032
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBB-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы эмитенттерінің акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар

8031
Депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери
8032
Депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции эмитентов Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери

8033
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, заңды тұлғалардың қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторына енгізілген акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
8034
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, осы қосымшаның 8011-белгісінде көрсетілген акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
8035
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып)

8033
Депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции юридических лиц, включенные в сектор "акции" официального списка фондовой биржи, за вычетом резервов на возможные потери
8034
Депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции, указанные в признаке 8011 настоящего приложения за вычетом резервов на возможные потери
8035
Ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери

8036
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-" төмен емес халықаралық рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып)
Бiрiншi басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
_________________________________________________ _________________________
(тегi, аты, әкесінің аты (ол бар болса))                        (қолы)
Бас бухгалтер ___________________________________ __________________________
(тегi, аты, әкесінің аты (ол бар болса))                        (қолы)
Орындаушы: _______________________________________ ______ _________________
(тегi, аты, әкесінің аты (ол бар болса))            (қолы)            (телефон нөмiрi)
Есепке қол қойылған күн 20__ жылғы "____" __________
Мөр орны (бар болса)
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада берілген.
Пруденциялық нормативті
есептеу нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Пруденциялық нормативті есептеу 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Пруденциялық нормативті есептеу" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйым Нысанды ай сайын есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Меншікті капитал жеткіліктілігі нормативін есептеуді толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-кестенің Меншікті капитал жеткіліктілігі нормативін есептеуінің 3-бағанында есепті кезеңнің соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы деректер көрсетіледі.
7. 1-кестенің Меншікті капитал жеткіліктілігі нормативін есептеуінің 5-бағанында есепті кезеңнің соңғы күнтізбелік күнінің соңында есептеуге арналған, 3 және 4-бағандарда көрсетілген деректердің көбейтіндісі ретінде есептелген сома көрсетіледі.

8036
Долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
__________________________________________ __________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Главный бухгалтер ____________________________________ _________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Исполнитель: ____________________________________ _________ ______________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" ___________________ 20___ года
Место для печати (при наличии)
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме расчета
пруденциального норматива
Пояснение
по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных
Расчет пруденциального норматива
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Расчет пруденциального норматива" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций"
3. Форма заполняется ежемесячно на конец отчетного периода организацией, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг.
4. Единица измерения, используемая при заполнении Формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
5. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению расчета коэффициента
достаточности собственного капитала
6. В столбце 3 Расчета коэффициента достаточности собственного капитала Таблицы 1 указываются данные на конец последнего календарного дня отчетного периода.
7. В столбце 5 Расчета коэффициента достаточности собственного капитала Таблицы 1 указывается сумма к расчету на конец последнего календарного дня отчетного периода, рассчитанная как произведение данных, указанных в столбцах 3 и 4.

8. 1-кестенің Меншікті капитал жеткіліктілігі нормативін есептеуінің 28-жолында баланс бойынша өтімді активтер мен міндеттемелер айырмасының меншікті капиталдың ең төменгі мөлшеріне қатынасы ретінде есептелген меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенті көрсетіледі.
3-тарау. Пруденциялық нормативті есептеуге арналған қосымша мәліметтерді толтыру бойынша түсіндірме
9. 2-кестенің Пруденциялық нормативті есептеуге арналған қосымша мәліметтерінің 3-бағанында есепті кезеңнің соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы деректер көрсетіледі.
Бағалы қағаздар нарығында
брокерлік және (немесе)
дилерлік қызметті жүзеге
асыратын ұйымдар үшін
пруденциялық нормативтің
мәндерін есеп айырысу
қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Пруденциялық нормативті есептеу
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2017 № 54 (01.06.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Есепті кезең: 20 ___ жылғы "___" ___________ жағдай бойынша
Индексі: K1-BD_DNPF
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынады: ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығынсыз бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметпен қоса атқаратын ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
__________________________________________________________________
(ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді
басқару жөніндегі қызметті номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің
шоттарын жүргізу құқығынсыз бағалы қағаздар нарығында брокерлік және
(немесе) дилерлік қызметпен қоса атқаратын ерікті жинақтаушы
зейнетақы қорының атауы (бұдан әрі - ЕЖЗҚ)

8. В строке 28 Расчета коэффициента достаточности собственного капитала Таблицы 1 указывается коэффициент достаточности собственного капитала, рассчитанный как отношение разницы ликвидных активов и обязательств по балансу к минимальному размеру собственного капитала.
Глава 3. Пояснение по заполнению дополнительных сведений
для расчета пруденциального норматива
9. В столбце 3 Дополнительных сведений для расчета пруденциального норматива Таблицы 2 указываются данные на конец последнего календарного дня отчетного периода.
Приложение 2
к Правилам расчета значений
пруденциального норматива
для организаций,
осуществляющих брокерскую и
(или) дилерскую деятельность
на рынке ценных бумаг
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.03.2017 № 54 (вводится в действие с 01.06.2017).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Расчет пруденциального норматива
Отчетный период: по состоянию на "____" _______________ 20___ года
Индекс: K1-BD_DNPF
Периодичность: ежемесячная
Представляют: добровольные накопительные пенсионные фонды, совмещающие
деятельность по управлению инвестиционным портфелем с правом привлечения
добровольных пенсионных взносов с брокерской и (или) дилерской деятельностью на рынке
ценных бумаг без права ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за
отчетным месяцем
Форма
_______________________________________________________________
(наименование добровольного накопительного пенсионного фонда,
совмещающего деятельность по управлению инвестиционным портфелем с
правом привлечения добровольных пенсионных взносов с брокерской и (или)
дилерской деятельностью на рынке ценных бумаг без права ведения счетов
клиентов в качестве номинального держателя (далее - ДНПФ)

1-кесте. К1 меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентін есептеу
(мың теңгемен)
Көрсеткіштердің атауы
Баланс бойынша құны
Есепке алынатын көлем (%)
Есептеуге арналған сома
1.
Ақша - барлығы (1.1.-1.6-жолдарының қосындысы):
Х
1.1
кассадағы ақша, ЕЖЗҚ балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан астам емес
100
1.2
Қағидалардың 8-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің ағымдағы шоттарындағы теңгемен және Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар елдердің шетелдік валютасымен ақша
100
1.3
орталық депозитарийдің шоттарындағы меншікті ақша
100
1.4
клирингтік ұйымдардың шоттарындағы ЕЖЗҚ -ның кепілдік берілген, маржалық жарналары болып табылатын меншікті ақша
100
1.5
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес ұзақмерзімді және (немесе) қысқамерзімді рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының резиденті емес банктерінің ағымдағы шоттарындағы Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар елдердің шетел валютасымен ақша
100
1.6
Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша "ВВВ-" төмен емес ұзақ мерзiмдi және (немесе) қысқа мерзiмдi рейтингi немесе Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша "АА-" төмен емес тәуелсiз рейтингi немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бірінің осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілiк бағасы бар елдердiң шетел валютасындағы бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығындағы операцияларды жүзеге асыру үшiн ЕЖЗҚ банктiк қызметтi ұсынатын басқа рейтингілік агенттiктердiң бірінің осыған ұқсас деңгейдегi рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының шетелдік ұйымдарының ағымдағы шоттарындағы ақша
100
2.
Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша "В-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor's агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша "kzB" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бiрiнiң ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің отыз алты айдан аспайтын мерзімге арналған салымдары
100
3.
Standard & Poor's агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша "В-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor's агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша "kzB" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бiрiнiң ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің банктік депозит сертификаттары
100
4.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердiң заңнамасына сәйкес эмиссияланғандарын қоса алғанда)
100
5.
Қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзiлген Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдары шығарған облигациялар
100
6.
"Самұрық-Қазына" Ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар
100
7.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi дауыс беретiн акцияларының жүз пайызын иеленген екiншi деңгейдегi банктердiң кредиттiк портфельдерiнiң сапасын жақсартуға мамандандырылған ұйым шығарған борыштық бағалы қағаздар
100
8.
Standard & Poor’s агенттiгiнiң халықаралық шәкiлi бойынша "ВВ-" төмен емес рейтингілiк бағасы немесе басқа рейтингілiк агенттiктердiң бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттiгiнiң ұлттық шәкiлi бойынша "kzВВ" төмен емес рейтингілiк бағасы немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бірінің ұлттық шәкiлi бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттары
100
9.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "акциялар" секторы "премиум" санатының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы ұйымдарының акциялары немесе қор биржасы индексінің өкілдік тізіміндегі заңды тұлғалардың акциялары
100
10.
Заңды тұлғалардың осы қосымшаның 9-жолында көрсетілген акцияларға тиесілі, "В-" төмен емес рейтингі бар акциялары
100
11.
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВ" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100
12.
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен "В-"-қа дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тан "kzВ"-ға дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100
13.

Таблица 1. Расчет коэффициента достаточности собственного капитала К1
(в тысячах тенге)
Наименование показателей
Стоимость по балансу
Учитываемый объем (%)
Сумма к расчету
1.
Деньги - всего (сумма строк 1.1 - 1.6):
X
1.1
деньги в кассе, не более одного процента от суммы активов по балансу ДНПФ
100
1.2
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в подпункте 2) пункта 8 Правил, в тенге и иностранной валюте стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
1.3
собственные деньги на счетах в центральном депозитарии
100
1.4
собственные деньги на счетах в клиринговой организации, являющиеся гарантийными, маржевыми взносами ДНПФ
100
1.5
деньги на текущих счетах в банках-нерезидентах Республики Казахстан, которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor’s или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств в иностранной валюте стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
1.6
деньги на текущих счетах в иностранных организациях Республики Казахстан, которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor’s или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, предоставляющих банковские услуги ДНПФ для осуществления операций на организованном рынке ценных бумаг, в иностранной валюте стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
2.
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor’s или рейтинговую оценку не ниже "kzB" по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств на срок не более тридцати шести месяцев
100
3.
Банковские депозитные сертификаты банков второго уровня Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку не ниже "kzB" по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
100
4.
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан (включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств), выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан
100
5.
Облигации, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи
100
6.
Долговые ценные бумаги, выпущенные Акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
100
7.
Долговые ценные бумаги, выпущенные организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, ста процентами голосующих акций которой владеет Национальный Банк Республики Казахстан
100
8.
Акции организаций Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB" по национальной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
100
9.
Акции организаций Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям категории "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или акции юридических лиц, находящиеся в представительском списке индекса фондовой биржи, за вычетом резервов на возможные потери
100
10.
Акции юридических лиц, не отнесенные к акциям, указанным в строке 9 настоящего приложения, имеющие рейтинг не ниже "В-"
100
11.
Негосударственные долговые ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB" по национальной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
100
12.
Негосударственные долговые ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzBB-" до "kzB" по национальной шкале агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
100
13.

Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде), осы қосымшаның 11 және 12-жолдарында көрсетілген деңгейден төмен емес рейтингілік бағасы бар, сондай-ақ рейтингілік бағасы жоқ, қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
100
14.
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Қағидалардың 8-тармағы 12) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100
15.
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Қағидалардың 8-тармағы 13) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100
16.
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздар
100
17.
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар шетел ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
100
18.
Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар шетел эмитенттерінің акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100
19.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергендегі Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар шетел эмитенттерінің акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100
20.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергендегі Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе Standard & Poor’s агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының акциялары базалық активтер болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100
21.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "акциялар" секторы "премиум" санатына енгізілген заңды тұлғалардың акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар немесе қор биржасы индексінің өкілдік тізіміндегі заңды тұлғалардың акциялары
100
22.
Осы қосымшаның 10-жолында көрсетілген акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100
23.
Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
100
24.
Лондондық бағалы металдар нарығының қауымдастығы (London bullion market association) қабылдаған және осы қауымдастықтың құжаттарында "Лондондық сапалы жеткізілім" ("London good delivery") стандарты ретінде белгіленген халықаралық сапа стандарттарына сәйкес келетін тазартылған бағалы металдар және металл депозиттері, оның ішінде Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының резиденті емес банктерінде 12 (он екі) айдан аспайтын мерзімге салынған металл депозиттері
100
25.
Бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың және акционерлері бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары болып табылатын, бағалы қағаздар нарығы инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың акциялары
100
26.
Зейнетақы активтері бойынша комиссиялық сыйақылар мен зейнетақы активтерін инвестициялаудан есептелген инвестициялық кіріс бойынша, шарт талаптары бойынша мерзімі өтпеген дебиторлық берешек.
100
27.
ЕЖЗҚ балансы бойынша активтер сомасының 5 (бес) пайызынан аспайтын сомадағы ЕЖЗҚ-ның жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі қаражаты
100
28.

Негосударственные долговые ценные бумаги, имеющие рейтинговую оценку ниже уровня, указанного в строках 11 и 12 настоящего приложения, а также не имеющие рейтинговой оценки, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
100
14.
Негосударственные долговые ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, соответствующие требованиям подпункта 12) пункта 8 Правил
100
15.
Негосударственные долговые ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, соответствующие требованиям подпункта 13) пункта 8 Правил
100
16.
Ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor’s или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
17.
Негосударственные долговые ценные бумаги, выпущенные иностранными организациями, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor’s или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
18.
Акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
100
19.
Депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери
100
20.
Депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции организаций Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери
100
21.
Депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции юридических лиц, включенные в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц, находящиеся в представительском списке индекса фондовой биржи за вычетом резервов на возможные потери
100
22.
Депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции, указанные в строке 10 настоящего приложения
100
23.
Долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
24.
Аффинированные драгоценные металлы, соответствующие международным стандартам качества, принятым Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов (London bullion market association) и обозначенным в документах данной ассоциации как стандарт "Лондонская качественная поставка" ("London good delivery") и металлические депозиты, в том числе, в банках-нерезидентах Республики Казахстан, обладающих рейтинговой оценкой не ниже "АА" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, на срок не более 12 (двенадцати) месяцев
100
25.
Акции организаторов торгов с ценными бумагами и иных юридических лиц, являющихся частью инфраструктуры рынка ценных бумаг, акционерами которых являются профессиональные участники рынка ценных бумаг
100
26.
Дебиторская задолженность по комиссионным вознаграждениям по пенсионным активам и начисленному инвестиционному доходу от инвестирования пенсионных активов, не просроченная по условиям договора
100
27.
Основные средства ДНПФ в виде недвижимого имущества в сумме, не превышающей 5 (пяти) процентов от суммы активов по балансу ДНПФ
100
28.

Жиынтығында өтімді және басқа активтер (1 - 27 жолдар сомасы)
х
29.
Баланс бойынша міндеттемелер
х
30.
МКТМ
31.
К1 меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенті ((28-жолы - 29-жолы)/30-жолы) кемінде 1
х
х
32.
Зейнетақы активтерінің ағымдағы құны
х
х
33.
Баланс бойынша активтер сомасы
х
х
2-кесте. Пруденциялық нормативті есептеуге арналған қосымша мәліметтер
(мың теңгемен)
Белгінің
Көрсеткіштердің атауы
Баланс бойынша сома
1
2
3

Итого ликвидные и прочие активы (сумма строк 1 - 27)
х
29.
Обязательства по балансу
х
30.
МРСК
31.
Коэффициент достаточности собственного капитала К1 ((строка 28 - строка 29)/строка 30) не менее 1
х
х
32.
Текущая стоимость пенсионных активов
х
х
33.
Сумма активов по балансу
х
х
Таблица 2. Дополнительные сведения для расчета пруденциального норматива
(в тысячах тенге)
№ признака
Наименование показателей
Сумма по балансу
1
2
3

8001
ЕЖЗҚ-ның балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын кассадағы ақша
8002
Қағидалардың 8-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің ағымдағы шоттарындағы, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар елдердің теңгемен және шетел валютасымен ақшасы
8003
Орталық депозитарийдегі шоттардағы меншікті ақша
8004
ЕЖЗҚ кепілдік берілген, маржалық жарналары болып табылатын клирингтік ұйымның шоттарындағы меншікті ақша
8005
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес ұзақ мерзімді және (немесе) қысқа мерзімді рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар елдердің шетел валютасымен басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша
8006
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді рейтингі немесе бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА-" төмен емес тәуелсіз рейтингі бар елдердің шетел валютасымен операцияларды жүзеге асыру үшін ЕЖЗҚ-ға банктік қызметтерді көрсететін басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар шетелдік ұйымдардағы ағымдағы шоттардағы ақша
8007
Кассадағы және ағымдағы шоттардағы басқа ақша
8008
Лондондық бағалы металдар нарығының қауымдастығы (London bullion market association) қабылдаған және осы қауымдастықтың құжаттарында "Лондондық сапалы жеткізілім" ("London good delivery") стандарты ретінде белгіленген халықаралық сапа стандарттарына сәйкес келетін тазартылған бағалы металдар және металл депозиттері, оның ішінде Standard & Poor’s агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "АА" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банктеріндегі 12 айдан аспайтын мерзімге салынған металл депозиттер
8009
Зейнетақы активтері бойынша комиссиялық сыйақылар мен зейнетақы активтерін инвестициялаудан есептелген инвестициялық кіріс бойынша, шарт талаптары бойынша мерзімі өтпеген дебиторлық берешек

8001
Деньги в кассе, не более одного процента от суммы активов по балансу ДНПФ
8002
Деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в подпункте 2) пункта 8 Правил, в тенге и иностранной валюте стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
8003
Собственные деньги на счетах в центральном депозитарии
8004
Собственные деньги на счетах в клиринговой организации, являющиеся гарантийными, маржевыми взносами ДНПФ
8005
Деньги на текущих счетах в банках-нерезидентах Республики Казахстан, которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств в иностранной валюте стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" по международной шкале агентства Standard & Poor’s или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
8006
Деньги на текущих счетах в иностранных организациях, которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, предоставляющих банковские услуги ДНПФ для осуществления операций на организованном рынке ценных бумаг в иностранной валюте стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже "АА-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
8007
Прочие деньги в кассе и на текущих счетах
8008
Аффинированные драгоценные металлы, соответствующие международным стандартам качества, принятым Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов (London bullion market association) и обозначенным в документах данной ассоциации как стандарт "Лондонская качественная поставка" ("London good delivery") и металлические депозиты, в том числе, в банках-нерезидентах Республики Казахстан, обладающих рейтинговой оценкой не ниже "АА" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, на срок не более 12 (двенадцати) месяцев
8009
Дебиторская задолженность по комиссионным вознаграждениям по пенсионным активам и начисленному инвестиционному доходу от инвестирования пенсионных активов, не просроченная по условиям договора

8010
Басқа дебиторлық берешек
8011
ЕЖЗҚ-ға қатысты үлестес тұлғалар болып табылатын заңды тұлғалар шығарған бағалы қағаздар
8012
ЕЖЗҚ-ның ірі акционерлеріне тиесілі ЕЖЗҚ-ның дауыс беретін акцияларының он және одан көп пайызын сенімгерлікпен басқарушылары және осы сенімгерлікпен басқарушылардың үлестес тұлғалары шығарған бағалы қағаздар
8013
ЕЖЗҚ-ға қатысты үлестес тұлғалар болып табылатын Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар

8010
Прочая дебиторская задолженность
8011
Ценные бумаги, выпущенные юридическими лицами, являющимися аффилиированными лицами по отношению к ДНПФ
8012
Ценные бумаги, выпущенные доверительными управляющими десятью и более процентами голосующих акций ДНПФ, принадлежащих крупным акционерам ДНПФ, и аффилиированными лицами данных доверительных управляющих
8013
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, являющихся аффилиированными лицами по отношению к ДНПФ

8014
Меншігіндегі немесе жерді тұрақты пайдалану құқығындағы жер
8015
Меншігіндегі үйлер мен ғимараттар
8016
Көлік құралдарын қоспағанда, меншігіндегі машиналар мен жабдықтар
8017
Басқа да негізгі құрал-жабдықтар
Бiрiншi басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
_________________________________________________ _________________________
(тегi, аты, әкесінің аты (ол бар болса))                        (қолы)
Бас бухгалтер ___________________________________ __________________________
(тегi, аты, әкесінің аты (ол бар болса))                        (қолы)
Орындаушы: _______________________________________ ______ _________________
(тегi, аты, әкесінің аты (ол бар болса))            (қолы)            (телефон нөмiрi)
Есепке қол қойылған күн 20__ жылғы "____" __________
Мөр орны (бар болса)
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада берілген.
Пруденциялық нормативті
есептеу нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме  Пруденциялық нормативті есептеу 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Пруденциялық нормативті есептеу" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқару қызметін номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығынсыз бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметпен қоса атқаратын ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңында өтімді активтер, өзге активтер, міндеттемелер, меншікті капиталының ең төменгі мөлшері және меншікті капиталының жеткіліктілік нормативі бойынша толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. К1 меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентін есептеуді толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-кестенің К1 меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентін есептеуінің 3-бағанында есепті кезеңнің соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы деректер көрсетіледі.

8014
Земля, находящаяся в собственности или на праве постоянного землепользования
8015
Здания и сооружения, находящиеся в собственности
8016
Машины и оборудование, находящиеся в собственности, за исключением транспортных средств
8017
Прочие основные средства
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
__________________________________________ __________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Главный бухгалтер_________________________________ _________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Исполнитель:___________________________ ______________ _________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" ___________________ 20___ года
Место для печати (при наличии)
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме расчета
пруденциального норматива
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Расчет пруденциального норматива
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Расчет пруденциального норматива" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно добровольным накопительным пенсионным фондом, совмещающим деятельность по управлению инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов с брокерской и (или) дилерской деятельностью на рынке ценных бумаг без права ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, и заполняется по ликвидным активам, прочим активам, обязательствам, минимальному размеру собственного капитала и нормативу достаточности собственного капитала на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении Формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
5. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению расчета коэффициента достаточности собственного капитала К1
6. В столбце 3 Расчета коэффициента достаточности собственного капитала К1 Таблицы 1 указываются данные на конец последнего календарного дня отчетного периода.

7. 1-кестенің К1 меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентін есептеуінің 5-бағанында есепті кезеңнің соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы есептеуге арналған, 3 және 4-бағандарда көрсетілген деректердің көбейтіндісі ретінде есептелген сома көрсетіледі.
8. 1-кестенің К1 меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентін есептеуінің 31-жолында баланс бойынша өтімді активтер мен міндеттемелер айырмасының меншікті капиталдың ең төменгі мөлшеріне қатынасы ретінде есептелген меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенті көрсетіледі.
3-тарау. Пруденциялық нормативті есептеуге арналған қосымша мәліметтерді толтыру бойынша түсіндірме
9. 2-кестенің Пруденциялық нормативті есептеуге арналған қосымша мәліметтерінің 3-бағанында есепті кезеңнің соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы деректер көрсетіледі.
Бағалы қағаздар нарығында
брокерлік және (немесе)
дилерлік қызметті жүзеге
асыратын ұйымдар үшін
пруденциялық нормативтің
мәндерін есеп айырысу
қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинақтауға арналған нысан Пруденциялық нормативті есептеу
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.03.2017 № 54 (01.06.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Есепті кезең: 20 __ жылғы "___" ___________ жағдай бойынша
Индексі: K1-BD_UIP
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынады: ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығынсыз инвестициялық портфельді басқару қызметін номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметпен қоса атқаратын инвестициялық портфельді басқарушылар
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
_____________________________________________________________________
(ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығынсыз инвестициялық портфельді басқару
қызметін номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен
брокерлік және (немесе) дилерлік қызметпен қоса атқаратын инвестициялық
портфельді басқарушылар (бұдан әрі - ИПБ1) немесе ерікті зейнетақы
жарналарын тарту құқығынсыз инвестициялық портфельді басқару қызметін
номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығынсыз
брокерлік және (немесе) дилерлік қызметпен қоса атқаратын инвестициялық
портфельді басқарушылар (бұдан әрі - ИПБ2))
1-кесте. Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентін есептеу
(мың теңгемен)
Көрсеткіштердің атауы
Баланс бойынша сомма
Есепке алынатын көлем (%)
Есептелетін сома
1
2
3
4
5

7. В столбце 5 Расчета коэффициента достаточности собственного капитала К1 Таблицы 1 указывается сумма к расчету на конец последнего календарного дня отчетного периода, рассчитанная как произведение данных, указанных в столбцах 3 и 4.
8. В строке 31 Расчета коэффициента достаточности собственного капитала К1 Таблицы 1 указывается коэффициент достаточности собственного капитала, рассчитанный как отношение разницы ликвидных активов и обязательств по балансу к минимальному размеру собственного капитала.
Глава 3. Пояснение по заполнению дополнительных сведений для расчета
пруденциального норматива
9. В столбце 3 Дополнительных сведений для расчета пруденциального норматива Таблицы 2 указываются данные на конец последнего календарного дня отчетного периода.
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.03.2017 № 54 (вводится в действие с 01.06.2017).
Приложение 3
к Правилам расчета значений
пруденциального норматива
для организаций,
осуществляющих брокерскую и
(или) дилерскую деятельность
на рынке ценных бумаг
Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.03.2017 № 54 (вводится в действие с 01.06.2017).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Расчет пруденциального норматива
Отчетный период: по состоянию на "____" _____________ 20___ года
Индекс: K1-BD_UIP
Периодичность: ежемесячная
Представляют: управляющие инвестиционным портфелем, совмещающие
деятельность по управлению инвестиционным портфелем без права привлечения
добровольных пенсионных взносов с брокерской и (или) дилерской деятельностью с правом
ведения счетов клиента в качестве номинального держателя
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за
отчетным месяцем
Форма
________________________________________________________________
(наименование управляющего инвестиционным портфелем, совмещающего
деятельность по управлению инвестиционным портфелем без права
привлечения добровольных пенсионных взносов с брокерской и (или)
дилерской деятельностью с правом ведения счетов клиентов в качестве
номинального держателя (далее - УИП1), управляющего инвестиционным
портфелем, совмещающего деятельность по управлению инвестиционным
портфелем без права привлечения добровольных пенсионных взносов с
брокерской и (или) дилерской деятельностью без права ведения счетов
клиентов (далее - УИП2)
Таблица 1. Расчет коэффициента достаточности собственного капитала
(в тысячах тенге)
Наименование показателей
Сумма по балансу
Учитываемый объем (%)
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
1

Ақша - барлығы (1.1.-1.6-жолдарының қосындысы), оның ішінде:
100
1.1.
кассадағы ақша (ИПБ 1 немесе ИПБ2 балансы бойынша активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайды)
100
1.2.
Қағидалардың 15-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің ағымдағы шоттарындағы ақша
100
1.3.
орталық депозитарийдегі шоттардағы меншікті ақша
100
1.4.
клирингтік ұйымдардың шоттарындағы ИПБ 1 немесе ИПБ2 кепілдік берілген, маржалық жарналары болып табылатын меншікті ақша
100
1.5.
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" санатынан төмен емес ұзақ мерзімді және (немесе) қысқа мерзімді, жеке рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша
100
1.6.
бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында операцияларды жүзеге асыру үшін ұйымдарға банк қызметтерін көрсететін Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымдарындағы шоттардағы ақша
100
2.
Мынадай талаптардың біріне сәйкес келген жағдайда, ықтимал шығындарға резервтерді шегергендегі (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомалары ескерілген) Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар:
банктердің Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В-" төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzB" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
банктер бейрезидент -бас банкі Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-" төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингіне немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингіне ие резидент-еншілес банктер болып табылады
100
3.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде, осы эмитент банктер қор биржасының ресми тізімінің тиісті "акциялар" секторларына енгізілу талабымен, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
100
4.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын есептегенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" санатынан төмен емес ұзақ мерзімді және (немесе) қысқа мерзімді жеке рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiлік бағасы бар бейрезидент банктердегі салымдар
100
5.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде), басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғандарды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
100
6.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде), "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар
100
7.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, ИПБ1-ге немесе ИПБ2-ге қатысы үлестес тұлғалар болып табылмайтын Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары
100
8.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, ИПБ1-ге немесе ИПБ2-ге қатысы үлестес тұлғалар болып табылмайтын, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қор биржасының ресми тізімі "акциялар" секторларының талаптарына сәйкес келетін заңды тұлғалардың акциялары
100
9.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде) ИПБ1-ге немесе ИПБ2-ге қатысы үлестес тұлғалар болып табылмайтын Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100
10.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде) ИПБ1-ге немесе ИПБ2-ге қатысы үлестес тұлғалар болып табылмайтын Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен "В-"-қа дейін рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВ+"-тен "kzВ-"-қа дейін рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100
11.

Деньги - всего (сумма строк 1.1.-1.6.), в том числе:
100
1.1.
деньги в кассе (не более 10 (десяти) процентов от суммы активов по балансу УИП1 или УИП2)
100
1.2.
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в подпункте 2) пункта 15 Правил
100
1.3.
собственные деньги на счетах в центральном депозитарии
100
1.4.
собственные деньги на счетах в клиринговой организации, являющиеся гарантийными, маржевыми взносами УИП1 или УИП2
100
1.5.
деньги на текущих счетах в банках-нерезидентах Республики Казахстан, которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
1.6.
деньги на счетах в организациях-нерезидентах Республики Казахстан, предоставляющих банковские услуги организациям для осуществления операций на организованном рынке ценных бумаг
100
2.
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери, при соответствии одному из следующих условий: банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzB" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств; банки являются дочерними банками-резидентами, родительский банк-нерезидент которых имеет долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
3.
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения, за вычетом резервов на возможные потери, при условии, что данные банки - эмитенты включены в соответствующие секторы "акции" официального списка фондовой биржи
100
4.
Вклады в банках-нерезидентах с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения, за вычетом резервов на возможные потери, которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100
5.
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств, (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100
6.
Долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук - Казына" (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100
7.
Акции юридических лиц Республики Казахстан, не являющихся по отношению к УИП1 или УИП2 аффилиированными лицами, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери
100
8.
Акции юридических лиц, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к УИП1 или УИП2, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям секторов "акции" официального списка фондовой биржи , за вычетом резервов на возможные потери
100
9.
Негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, не являющихся по отношению к УИП1 или УИП2 аффилиированными лицами, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100
10.
Негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, не являющихся по отношению к УИП1 или УИП2 аффилиированными лицами, имеющие рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzB+" до "kzB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100
11.

Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде), осы қосымшаның 9 және 10-жолдарында көрсетілген деңгейден төмен емес рейтингілік бағасы бар, сондай-ақ рейтингілік бағасы жоқ, қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
100
12.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде), ИПБ1-ге немесе ИПБ2-ге қатысы үлестес тұлғалар болып табылмайтын, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қағидалардың 15-тармағы 10) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100
13.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде), Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес тәуелсіз рейтингісі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiлік бағасы бар шет мемлекеттердің бағалы қағаздары
100
14.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде), Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiлік бағасы бар шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100
15.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде), Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар шетел эмитенттерінің акциялары
100
16.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, базалық активі Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар шетел эмитенттерінің акциялары болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100
17.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегi рейтингiлік бағасы немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының эмитенттерінің акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100
18.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторларына енгізілген заңды тұлғалардың акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100
19.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, осы қосымшаның 8-жолында көрсетілген акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100
20.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде), Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
100
21.
Тазартылған қымбат металдар және металл депозиттер
100
22.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, акционерлері бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары болып табылатын бағалы қағаздар нарығы инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын бағалы қағаздармен сауда-саттықты ұйымдастырушылардың және өзге де заңды тұлғалардың акциялары
100
23.

Негосударственные долговые ценные бумаги, имеющие рейтинговую оценку ниже уровня, указанного в строках 9 и 10 настоящего приложения, а также не имеющие рейтинговой оценки, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, за вычетом резервов на возможные потери;
100
12.
Негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к УИП1 или УИП2, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям подпункта 10) пункта 15 Правил, (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100
13.
Ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100
14.
Негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку одного их других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100
15.
Акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100
16.
Депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери
100
17.
Депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции эмитентов Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери
100
18.
Депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции юридических лиц, включенные в секторы "акции" официального списка фондовой биржи, за вычетом резервов на возможные потери
100
19.
Депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции, указанные в строке 8 настоящего приложения, за вычетом резервов на возможные потери
100
20.
Долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100
21.
Аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты
100
22.
Акции организаторов торгов с ценными бумагами и иных юридических лиц, являющихся частью инфраструктуры рынка ценных бумаг, акционерами которых являются профессиональные участники рынка ценных бумаг, за вычетом резервов на возможные потери
100
23.

ИПБ1-ге немесе ИПБ2-ге қатысы үлестес тұлғалар болып табылмайтын ұйымдардың, қызметкерлердің және басқа тұлғалардың дебиторлық берешектерін шегергенде, шарт талаптары бойынша мерзімі өтпеген, ИПБ1-дің немесе ИПБ2-нің балансы бойынша активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын (ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде) дебиторлық берешек
х
24.
ИПБ1-дің немесе ИПБ2-нің балансы бойынша активтер сомасының 5 (бес) пайызынан аспайтын сомада жылжымайтын мүлік түріндегі ИПБ-ның негізгі қаражаты
х
25.
Өтімді активтердің жиынтығы (1-24-жолдардың сомасы)
х
26.
Баланс бойынша міндеттемелер
х
27.
Меншікті капиталдың ең төменгі мөлшері (МКЕТМ)
х
х
28.
Меншікті капиталдың жеткіліктілік коэфициенті ((25-жолы - 26-жолы)/ 27-жолы) кемінде 1
х
х
2-кесте. Пруденциялық нормативті есептеу үшін қосымша мәліметтер
(мың теңгемен)
Белгі
Көрсеткіштердің атауы
Баланс бойынша сома
1
2
3

Дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к УИП1 или УИП2, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, не просроченная по условиям договора, в сумме, не превышающей 10 (десяти) процентов от суммы активов по балансу УИП1 или УИП2
100
24.
Основные средства УИП в виде недвижимого имущества в сумме, не превышающей 5 (пяти) процентов от суммы активов по балансу УИП1 или УИП2
100
25.
Итого ликвидные активы (сумма строк 1-24)
х
26.
Обязательства по балансу
х
27.
Минимальный размер собственного капитала (МРСК)
х
х
28.
Коэффициент достаточности собственного капитала ((строка 25-строка 26)/строка 27) не менее 1
х
х
Таблица 2. Дополнительные сведения для расчета пруденциального норматива
(в тысячах тенге)
№ признака
Наименование показателей
Сумма по балансу
1
2
3

8001
ИПБ1 немесе ИПБ2 балансы бойынша активтер сомасының 5 (бес) пайызынан аспайтын сомада жылжымайтын мүлік түріндегі инвестициялық портфельді басқарушының негізгі қаражаты
8002
Басқа негізгі қаражат
8003
Қызметкерлер мен басқа да тұлғалардың дебиторлық берешегін шегергенде, ИПБ1-ге немесе ИПБ2-ге қатысты үлестес тұлғалар болып табылмайтын ұйымдардың ИПБ1 немесе ИПБ2 балансы бойынша активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын сомада шарт талаптары бойынша мерзімі өтпеген дебиторлық берешегі (ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде)
8004
Өзге де дебиторлық берешек (ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде)
8005
Тазартылған қымбат металдар және металл депозиттері
8006
Мынадай талаптардың біріне сәйкес келген жағдайда, ықтимал шығындарға резервтерді шегергендегі (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде) Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар: банктердің Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В-" төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzB" төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар; банктер бейрезидент-бас банкі Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-" төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингіне немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингіне ие резидент-еншілес банктер болып табылады
8007
Осы эмитент-банктер қор биржасының ресми тізімі тиісті "акциялар" секторларына енгізілу талабымен, ықтимал шығындарға резервтерді шегергендегі негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомалары ескерілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
8008
-
8009
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергендегі негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомалары ескерілген Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес ұзақ мерзімді және (немесе) қысқа мерзімді, жеке рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар бейрезидент-банктердегі салымдар
8010
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің ағымдағы шоттарындағы ақша
8011
Орталық депозитарийдегі шоттардағы меншікті ақша
8012
Клирингтік ұйымдардың шоттарындағы ИПБ1дің немесе ИПБ2-нің кепілдік берілген, маржалық жарналары болып табылатын меншікті ақша
8013
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" санатынан төмен емес ұзақ мерзімді және (немесе) қысқа мерзімді, жеке рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар бейрезидент банктердегі ағымдағы шоттардағы ақша

8001
Основные средства управляющего инвестиционным портфелем в виде недвижимого имущества в сумме, не превышающей 5 (пяти) процентов от суммы активов по балансу УИП1 или УИП2
8002
Прочие основные средства
8003
Дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к УИП1 или УИП2, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, не просроченная по условиям договора, в сумме, не превышающей 10 (десяти) процентов от суммы активов по балансу УИП1 или УИП2
8004
Прочая дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери)
8005
Аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты
8006
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери при соответствии одному из следующих условий: банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzB" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств; банки являются дочерними банками-резидентами, родительский банк-нерезидент которых имеет долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
8007
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения, за вычетом резервов на возможные потери, при условии, что данные банки - эмитенты включены в соответствующие секторы "акции" официального списка фондовой биржи
8008
-
8009
Вклады в банках-нерезидентах с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения, за вычетом резервов на возможные потери, которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
8010
Деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан
8011
Собственные деньги на счетах в центральном депозитарии
8012
Собственные деньги на счетах в клиринговой организации, являющиеся гарантийными, маржевыми взносами УИП1 или УИП2
8013
Деньги на текущих счетах в банках-нерезидентах, которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств

8014
Бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында операцияларды жүзеге асыру үшін ұйымдарға банк қызметтерін көрсететін бейрезидент ұйымдардағы шоттардағы ақша
8015
ИПБ1 немесе ИПБ2 балансы бойынша активтер сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын кассадағы ақша
8016
Өзге ақша
8017
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғандарды қоса алғанда (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде), Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
8018
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
8019
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, ИПБ1-ге немесе ИПБ2-ге қатысты үлестес тұлғалар болып табылмайтын, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBB-" төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары
8020
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, ИПБ1-ге немесе ИПБ2-ге қатысты үлестес тұлғалар болып табылмайтын заңды тұлғалардың қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "акциялар" секторының "премиум" санатының талаптарына сәйкес келетін акциялары немесе қор биржасы индексінің өкілдік тізіміндегі заңды тұлғалардың акциялары
8021
Осы қосымшаның 8020-белгісінде көрсетілген акцияларға жатпайтын "В-"-тен төмен емес рейтингі бар заңды тұлғалардың, ықтимал шығындар шегерілген акциялары
8022
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, ИПБ1-ге немесе ИПБ2-ге қатысты үлестес тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша В+"-тен "В-"-қа дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBB-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)

8014
Деньги на счетах в организациях-нерезидентах, предоставляющих банковские услуги организациям для осуществления операций на организованном рынке ценных бумаг
8015
Деньги в кассе, не более 10 (десяти) процентов от суммы активов по балансу УИП1 или УИП2
8016
Прочие деньги
8017
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств, (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
8018
Долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
8019
Акции юридических лиц Республики Казахстан, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к УИП1 или УИП2, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери
8020
Акции юридических лиц, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к УИП1 или УИП2, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям категории "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц, находящиеся в представительском списке индекса фондовой биржи, за вычетом резервов на возможные потери
8021
Акции юридических лиц, не отнесенные к акциям, указанным в признаке 8020 настоящего приложения, имеющие рейтинг не ниже "В-", за вычетом резервов на возможные потери
8022
Негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к УИП1 или УИП2, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери

8023
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, ИПБ1-ге немесе ИПБ2-ге қатысты үлестес тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВ+"-тен "kzВ-"-қа дейінгі рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
8024
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде), осы қосымшаның 8022 және 8023-белгілерінде көрсетілген деңгейден төмен рейтингілік бағасы бар, сондай-ақ рейтингілік бағасы жоқ, қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
8025
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде), ИПБ1-ге немесе ИПБ2-ге қатысы үлестес тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қағидалардың 15-тармағы 10) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
8026
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, шетелдік эмитенттердің Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің рейтингілік бағасы бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
8027
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, шетелдік эмитенттердің Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар акциялары

8023
Негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к УИП1 или УИП2, имеющие рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzB+" до "kzB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
8024
Негосударственные долговые ценные бумаги, имеющие рейтинговую оценку ниже уровня, указанного в признаках 8022 и 8023 настоящего приложения, а также не имеющего рейтинговую оценку, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
8025
Негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к УИП1 или УИП2, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям подпункта 10) пункта 15 Правил, (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
8026
Негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку одного их других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
8027
Акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor’s или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери

8028
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, бағалы қағаздармен сауда-саттықты ұйымдастырушылардың және бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары акционерлері болып табылатын, бағалы қағаздар нарығы инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың акциялары
8029
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар шетелдік эмитенттердің акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар

8028
Акции организаторов торгов с ценными бумагами и иных юридических лиц, являющихся частью инфраструктуры рынка ценных бумаг, акционерами которых являются профессиональные участники рынка ценных бумаг за вычетом резервов на возможные потери
8029
Депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor’s или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери

8030
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBB-" төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы эмитенттерінің акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар

8030
Депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции эмитентов Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери

8031
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, заңды тұлғалардың қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "акциялар" секторының "премиум" санатына енгізілген акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар немесе қор биржасы индексінің өкілдік тізіміндегі заңды тұлғалардың акциялары
8032
Осы қосымшаның 8021-белгісінде көрсетілген акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар

8031
Депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции юридических лиц, включенные в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц, находящиеся в представительском списке индекса фондовой биржи, за вычетом резервов на возможные потери
8032
Депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции, указанные в признаке 8021 настоящего приложения

8033
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар шет мемлекеттердің бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
8034
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, халықаралық қаржы ұйымдары шығарған, Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-" төмен емес халықаралық рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)

8033
Ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
8034
Долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери

8035
Басқа бағалы қағаздар
Бiрiншi басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
_________________________________________________ _________________________
(тегi, аты, әкесінің аты (ол бар болса))                        (қолы)
Бас бухгалтер ___________________________________ __________________________
(тегi, аты, әкесінің аты (ол бар болса))                        (қолы)
Орындаушы: _______________________________________ ______ _________________
(тегi, аты, әкесінің аты (ол бар болса))            (қолы)            (телефон нөмiрi)
Есепке қол қойылған күн 20__ жылғы "____" __________
Мөр орны (бар болса)
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада берілген.
Пруденциялық нормативті
есептеу нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме  Пруденциялық нормативті есептеу 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Пруденциялық нормативті есептеу үшін қосымша мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығынсыз инвестициялық портфельді басқару қызметін номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және (немесе) дилерлік қызметпен қоса атқаратын инвестициялық портфельді басқарушы ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңында өтімді активтер, өзге активтер, міндеттемелер, меншікті капиталының ең төменгі мөлшері және меншікті капиталының жеткіліктілік нормативі бойынша толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға, бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентін есептеуді толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-кестенің Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентін есептеуінің 3-бағанында есепті кезеңнің соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы деректер көрсетіледі.
7. 1-кестенің Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентін есептеуінің 5-бағанында есепті кезеңнің соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы есептеуге арналған, 3 және 4-бағандарда көрсетілген деректердің көбейтіндісі ретінде есептелген сома көрсетіледі.

8035
Другие ценные бумаги
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
__________________________________________ __________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))             (подпись)
Главный бухгалтер ____________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Исполнитель: _____________________________________ _____________ ___________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" ___________________ 20___ года
Место для печати (при наличии)
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме расчета
пруденциального норматива
Пояснение по заполнению формы, предназначенной
для сбора административных данных
Расчет пруденциального норматива
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Расчет пруденциального норматива" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно управляющим инвестиционным портфелем, совмещающим деятельность по управлению инвестиционным портфелем без права привлечения добровольных пенсионных взносов с брокерской и (или) дилерской деятельностью с правом ведения счетов клиента в качестве номинального держателя и заполняется по ликвидным активам, обязательствам, минимальному размеру собственного капитала и нормативу достаточности собственного капитала на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении Формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
5. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению расчета коэффициента достаточности собственного капитала
6. В столбце 3 Расчета коэффициента достаточности собственного капитала Таблицы 1 указываются данные на конец последнего календарного дня отчетного периода.
7. В столбце 5 Расчета коэффициента достаточности собственного капитала Таблицы 1 указывается сумма к расчету на конец последнего календарного дня отчетного периода, рассчитанная как произведение данных, указанных в столбцах 3 и 4.

8. 1-кестенің Меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициентін есептеуінің 28-жолында баланс бойынша өтімді активтер мен міндеттемелер айырмасының меншікті капиталдың ең төменгі мөлшеріне қатынасы ретінде есептелген меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенті көрсетіледі.
3-тарау. Пруденциялық нормативті есептеуге арналған қосымша мәліметтерді толтыру бойынша түсіндірме
9. 2-кестенің Пруденциялық нормативті есептеуге арналған қосымша мәліметтерінің 3-бағанында есепті кезеңнің соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы деректер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 16 шілдедегі
№ 146 қаулысына
қосымша
Күші жойылды деп танылатын нормативтік құқықтық актілер
тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциалдық нормативті белгілеу туралы, Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциалдық нормативті есептеу ережесін бекіту туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы № 120 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5324 тіркелген, 2008 жылғы 15 қарашада Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында № 11 жарияланған).
2. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың, бағалы қағаздарды ұстаушылар жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың, инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың қызметтерін пруденциалдық реттеу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2009 жылғы 26 қаңтардағы № 5 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5578 тіркелген) 1-тармағы.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың, бағалы қағаздарды ұстаушыларының тізілім жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың, инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың қызметтерін пруденциалдық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 5 тамыздағы № 185 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5777 тіркелген) 1-тармағы.

8. В строке 28 Расчета коэффициента достаточности собственного капитала Таблицы 1 указывается коэффициент достаточности собственного капитала, рассчитанный как отношение разницы ликвидных активов и обязательств по балансу к минимальному размеру собственного капитала.
Глава 3. Пояснение по заполнению дополнительных сведений для расчета
пруденциального норматива
9. В столбце 3 Дополнительных сведений для расчета пруденциального норматива Таблицы 2 указываются данные на конец последнего календарного дня отчетного периода.
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 16 июля 2014 года № 146
Перечень нормативных правовых актов,
признаваемых утратившими силу
1. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года № 120 "Об установлении пруденциального норматива для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, утверждении Правил расчета пруденциального норматива для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5324, опубликованное 15 ноября 2008 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 11).
2. Пункт 1 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 января 2009 года № 5 "О внесении дополнений и изменений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по вопросам пруденциального регулирования деятельности организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, организаций, осуществляющих деятельность по ведению системы держателей ценных бумаг, организаций, осуществляющих управление инвестиционным портфелем" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5578).
3. Пункт 1 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 5 августа 2009 года № 185 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по вопросам пруденциального регулирования деятельности организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, организаций, осуществляющих деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, организаций, осуществляющих управление инвестиционным портфелем" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5777).

4. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесін бекіту туралы" 2009 жылғы 26 қыркүйектегі № 215 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5810 тіркелген).
5. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың, бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілім жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін пруденциалдық реттеу мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2009 жылғы 29 желтоқсандағы № 265 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6039 тіркелген) 1-тармағы.
6. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың және бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметтің түрлерін қоса атқаратын ұйымдардың қызметін пруденциалдық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 29 желтоқсандағы № 266 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6041 тіркелген) 3-тармағы.
7. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың және бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдардың қызметін пруденциалдық реттеу мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі № 110 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6403 тіркелген) 3-тармағы.

4. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 сентября 2009 года № 215 "Об утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5810).
5. Пункт 1 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 декабря 2009 года № 265 "О внесении дополнений и изменений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по вопросам пруденциального регулирования деятельности организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, организаций, осуществляющих деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, и организаций, осуществляющих управление инвестиционным портфелем" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6039).
6. Пункт 3 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 декабря 2009 года № 266 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по вопросам пруденциального регулирования деятельности накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, и организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6041).
7. Пункт 3 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15 июля 2010 года № 110 "О внесении дополнений и изменений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по вопросам пруденциального регулирования деятельности накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, и организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6403).

8. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбiр нормативтiк құқықтық актiлерiне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2010 жылғы 3 қыркүйектегі № 131 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6554 тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының кейбiр нормативтiк құқықтық актiлерiне қаржы ұйымдары ұсынатын есеп беру нысанын жетілдіру бойынша енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулар тiзбесiнің 18 және 25-тармақтары.
9. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2010 жылғы 29 қарашадағы № 174 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6717 тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізіліп отырған нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 5-тармағы.
10. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 118 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7314 тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне енгізілетін өзгерістер тізбесінің 6-тармағы.
11. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың және бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдардың қызметін пруденциалдық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 26 желтоқсандағы № 221 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7407 тіркелген, 2012 жылғы 28 сәуірде "Егемен Қазақстан" газетінде № 195-200 (27274) жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар тізбесінің 4-тармағы.

8. Пункты 18 и 25 Перечня изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 3 сентября 2010 года № 131 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6554).
9. Пункт 5 Перечня нормативных правовых актов Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 ноября 2010 года № 174 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6717).
10. Пункт 6 Перечня изменений, которые вносятся в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 118 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7314, опубликованном 23 декабря 2011 года в газете "Юридическая газета" № 189 (2179).
11. Пункт 4 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года № 221 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам пруденциального регулирования деятельности накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, и организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7407, опубликованном 28 апреля 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 121-122 (26940-26941).

12. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 30 қаңтардағы № 20 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7439 тіркелген, 2012 жылғы 24 мамырда "Егемен Қазақстан" газетінде № 261-266 (27340) жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар тізбесінің 3-тармағы.
13. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығы субъектiлерiнің және жинақтаушы зейнетақы қорларының мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 25 мамырдағы № 195 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7789 тіркелген, 2012 жылғы 29 тамызда "Егемен Қазақстан" газетінде № 562-569 (27642) жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығы субъектiлерiнің және жинақтаушы зейнетақы қорларының мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар тізбесінің 6-тармағы.
14. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың және бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдардың қызметін пруденциялық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 27 шілдедегі № 227 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7871 тіркелген, 2012 жылғы 26 қыркүйекте "Егемен Қазақстан" газетінде № 622-630 (27701) жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың және бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдардың қызметін пруденциялық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар тізбесінің 4-тармағы.
15. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 374 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8271 тіркелген, 2013 жылғы 4 мамырда "Егемен Қазақстан" газетінде № 121 (28060) жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасының өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 7-тармағы.

12. Пункт 3 Изменений и дополнений, вносимых в нормативные правовые акты Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 января 2012 года № 20 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7439, опубликованном 24 мая 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 150-151 (26969-26970).
13. Пункт 6 Изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам субъектов рынка ценных бумаг и накопительных пенсионных фондов, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 мая 2012 года № 195 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам субъектов рынка ценных бумаг и накопительных пенсионных фондов" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7789, опубликованном 29 августа 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 290-291 (27109-27110).
14. Пункт 4 Изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам пруденциального регулирования деятельности накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, и организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 июля 2012 года № 227 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам пруденциального регулирования деятельности накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, и организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7871, опубликованном 26 сентября 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 326-327 (27145-27146).
15. Пункт 7 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 374 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8271, опубликованном 4 мая 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 156-157 (27430-27431).

16. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2013 жылғы 26 шілдедегі № 204 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8667 тіркелген, 2014 жылғы 1 ақпанда "Егемен Қазақстан" газетінде № 22 (28246) жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасының қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілер тізбесінің 5-тармағы.

16. Пункт 5 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 204 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8667, опубликованном 1 февраля 2014 года в газете "Казахстанская правда" № 22 (27643).