Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 144 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 15 қазанда № 9801 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 04.04.2019 № 49 (01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк жиырма бiр күн өткен соң, бірақ 2014 жылғы 21 қарашадан ерте емес қолданысқа енгiзiледi.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қ. Келімбетов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрлігі
Министр ____________ Ә.Ө. Исекешев
2014 жылғы 8 қыркүйек
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Министр ____________ Б.Т. Сұлтанов
2014 жылғы 12 қыркүйек
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Министр ____________ Е.А. Досаев
2014 жылғы 4 қыркүйек
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 16 шілдедегі
№ 144 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы, "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы (бұдан әрі – Валюталық реттеу туралы заң), "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы (бұдан әрі – Рұқсаттар туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және уәкілетті ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды қоса алғанда, уәкілетті ұйымдардың лицензиялау тәртібі мен шарттарын, уәкілетті ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату жөніндегі операцияларды жүргізу тәртібін, сондай-ақ уәкілетті банктің айырбастау пункттерін ашу, олардың қызметін тоқтата тұру, қайта бастау, оларды жабу туралы хабардар ету тәртібін, қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру жөніндегі қызметі туралы, сондай-ақ уәкілетті ұйымдардың Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату жөніндегі операциялар бойынша ақпаратты ұсыну нысаны мен тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 144. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 октября 2014 года № 9801. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49 (вводится в действие с 01.07.2019)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 04.04.2019 № 49 (вводится в действие с 01.07.2019).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.3
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле", от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" и от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан.
2. Признать утратившими силу постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования, но не ранее 21 ноября 2014 года.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Министр ________Исекешев А.О.
8 сентября 2014 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Министр ___________Султанов Б.Т.
12 сентября 2014 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Министр _________Досаев Е.А.
4 сентября 2014 года
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 16 июля 2014 года № 144
Правила
организации обменных операций с наличной иностранной валютой
в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее – Закон о валютном регулировании), от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон о разрешениях) и определяют порядок и условия лицензирования уполномоченных организаций, включая квалификационные требования к ним, требования к деятельности по организации обменных операций с наличной иностранной валютой, порядок проведения уполномоченными организациями операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), а также порядок уведомления уполномоченным банком об открытии, приостановлении, возобновлении деятельности, закрытии обменных пунктов, формы и порядок предоставления информации по деятельности по организации обменных операций с наличной иностранной валютой, а также по операциям уполномоченных организаций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қағидаларда қолданылатын ұғымдар Валюталық реттеу туралы заңда, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңында көрсетілген мағынада пайдаланылады.
Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай терминдер мен ұғымдар да пайдаланылады:
1) автоматтандырылған айырбастау пункті – қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаға тиесілі және оған қолма-қол ақшаны осы құрылғыға енгізу және одан басқа валютада қолма-қол балама соманы алу жолымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін электрондық-механикалық құрылғы;
2) айырбастау операциялары – айырбастау пункттері және автоматтандырылған айырбастау пункттері арқылы жүзеге асырылатын қолма-қол шетел валютасын сатып алу, сату және айырбастау жөніндегі операциялар;
3) айырбастау пунктінің операциялық кассасы – айырбастау пункті үй-жайының қолма-қол шетел валютасымен операциялар жүргізу кезінде клиенттерге қызмет көрсететін кассирге арналған арнайы жабдықталған бөлігі;
4) компьютерлік жүйе – бақылау-кассалық машинаның функцияларын іске асыратын, айырбастау операцияларының есебін жүргізуді қамтамасыз ететін және салық органында есепке қойылған автоматтандырылған ақпарат жүйесі;
5) қолданыстағы лицензия – қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға берілген немесе қайта ресімделген, қолданылуы тоқтатыла тұрмаған немесе тоқтатылмаған лицензия;
6) қолма-қол шетел валютасы – шет мемлекеттер заңды төлем құралы ретінде қабылдаған айналыстағы банкноттар және қазынашылық билеттер;
7) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлға – өзіне берілген лицензияға немесе Қазақстан Республикасының заңдарымен берілген құқықтарға сәйкес қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар уәкілетті ұйым немесе уәкілетті банк;
7-1) құймалардағы аффинирленген алтын – Ұлттық Банк 2017 жылдан ерте емес шығарған, "Алтынның өлшеуіш құймалары. Техникалық талаптар" ҚР СТ 2049-2010 Қазақстан Республикасының ұлттық стандартына сәйкес келетін сертификатталған өлшеуіш құймалардағы инвестициялық аффинирленген алтын;
8) лицензияға қолданыстағы қосымша – қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға берілген немесе қайта ресімделген, қолданылуы тоқтатыла тұрмаған немесе тоқтатылмаған лицензияға қосымша;

Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 183 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Понятия, применяемые в Правилах, используются в значениях, указанных в Законе о валютном регулировании, в Законе Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах".
Для целей Правил используются также следующие термины и понятия:
1) автоматизированный обменный пункт – электронно-механическое устройство, принадлежащее юридическому лицу, имеющему право на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой и позволяющее осуществлять обменные операции путем внесения наличных денег в данное устройство и получения из него наличными эквивалентной суммы в другой валюте;
2) обменные операции – операции по покупке, продаже и обмену наличной иностранной валюты, осуществляемые через обменные пункты и автоматизированные обменные пункты;
3) операционная касса обменного пункта – специально оборудованная часть помещения обменного пункта, предназначенная для кассира, обслуживающего клиентов при проведении операций с наличной иностранной валютой;
4) компьютерная система – автоматизированная информационная система, реализующая функции контрольно-кассовой машины, обеспечивающая ведение учета обменных операций и поставленная на учет в налоговом органе;
5) действительная лицензия – выданная или переоформленная лицензия на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, действие которой не приостановлено или не прекращено;
6) наличная иностранная валюта – находящиеся в обращении банкноты и казначейские билеты, принятые иностранными государствами как законное платежное средство;
7) юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой – уполномоченная организация или уполномоченный банк, имеющий право на организацию обменных операций с иностранной валютой в соответствии с выданной ему лицензией или правом, предоставленным законами Республики Казахстан;
7-1) аффинированное золото в слитках – аффинированное инвестиционное золото в сертифицированных мерных слитках, соответствующее национальному стандарту Республики Казахстан СТ РК 2049-2010 "Слитки золота мерные. Технические условия", выпущенное Национальным Банком не ранее 2017 года;
8) действительное приложение к лицензии – выданное или переоформленное приложение к лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, действие которого не приостановлено или не прекращено;

9) лицензияға қосымша – лицензияның уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің нақты орналасқан орны туралы мәліметтер қамтылған ажырамас бөлігі;
10) электрондық лицензия және лицензияға электрондық қосымша – ақпараттық технологиялар пайдаланыла отырып ресімделетін және берілетін, маңызы қағаз тасымалдағыштағы лицензиямен және лицензияға қосымшамен бірдей электрондық құжат нысанындағы лицензия және лицензияға қосымша.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Уәкілетті ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Уәкілетті ұйым жауапкершілігі шектеулі серіктестік ұйымдық-құқықтық нысанында құрылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Қазақстан Республикасының резидент және резидент емес – жеке тұлғалары және (немесе) заңды тұлғалары уәкілетті ұйымның құрылтайшылары болып табылады.
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру лицензиясынан айыру туралы шешім қабылданған уәкілетті ұйымның құрылтайшысы (құрылтайшыларының бірі) болып табылатын тұлға Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі аумақтық филиалының (бұдан әрі – Ұлттық Банк филиалы) тиісті шешімінің күнінен бастап үш жыл өткенге дейін уәкілетті ұйымның құрылтайшысы (құрылтайшыларының бірі) бола алмайды.
5. Уәкілетті ұйымның өкілдіктер құруына, сондай-ақ уәкілетті ұйымның басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуына, оның ішінде құрылтайшы ретінде қатысуына жол берілмейді.
6. Уәкілетті ұйымның жарғылық капиталы заңды тұлға қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға арналған лицензия және лицензияға қосымшаны алуға өтініш білдіргенге дейін толық көлемде ақшалай нысанда қалыптастырылады.
Уәкілетті ұйымның жарғылық капиталының ең аз мөлшері:
1) Астана қаласында, сондай-ақ республикалық маңызы бар қалаларда орналасқан әрбір айырбастау пункті үшін 30 000 000 (отыз миллион) Қазақстан теңгесін;
2) облыстардың әкімшілік орталықтарында орналасқан әрбір айырбастау пункті үшін 20 000 000 (жиырма миллион) Қазақстан теңгесін;

9) приложение к лицензии – неотъемлемая часть лицензии, содержащая сведения о фактическом месте нахождения обменного пункта уполномоченной организации;
10) электронная лицензия и электронное приложение к лицензии – лицензия и приложение к лицензии в форме электронного документа, оформляемые и выдаваемые с использованием информационных технологий, равнозначные лицензии и приложению к лицензии на бумажном носителе.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 183 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Квалификационные требования к уполномоченным
организациям
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
3. Уполномоченная организация создается в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 183 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
4. Учредителями уполномоченной организации являются физические и юридические лица – резиденты и нерезиденты Республики Казахстан.
Учредителем (одним из учредителей) уполномоченной организации не может быть лицо, являвшееся учредителем (одним из учредителей) уполномоченной организации, в отношении которой было принято решение о лишении лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, до истечения трех лет с даты соответствующего решения территориального филиала Национального Банка Республики Казахстан (далее – филиал Национального Банка).
5. Не допускается создание уполномоченной организацией представительств, а также участие уполномоченной организации в уставном капитале других юридических лиц, в том числе в качестве учредителя.
6. Уставный капитал уполномоченной организации формируется в денежной форме в полном объеме до обращения юридического лица за получением лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии.
Минимальный размер уставного капитала уполномоченной организации составляет:
1) 30 000 000 (тридцать миллионов) казахстанских тенге для каждого обменного пункта с местом нахождения в городе Астана, а также городах республиканского значения;
2) 20 000 000 (двадцать миллионов) казахстанских тенге для каждого обменного пункта с местом нахождения в административных центрах областей;

3) өзге жерде орналасқан әрбір айырбастау пункті үшін 10 000 000 (он миллион) Қазақстан теңгесін құрайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
6-1. Уәкілетті ұйым қосымша айырбастау пунктін ашқан кезде оның ақшалай нысанда қалыптастырылатын жарғылық капиталы Қағидалардың 6-тармағының талаптарына сәйкес ұлғайтылуға тиіс.
Ескерту. 2-тарау 6-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6-2. Қаланы республикалық маңызы бар қала санатына жатқызған жағдайда осындай қалада айырбастау пункті бар уәкілетті ұйым қаланы республикалық маңызы бар қала санатына жатқызған күннен бастап алты ай ішінде жарғылық капиталының мөлшерін Қағидалардың 6-тармағы екінші бөлігінің 1) тармақшасында белгіленген талаптарға сәйкес келтіреді.
Ескерту. 2-тарау 6-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Уәкілетті ұйымның Қағидалардың 31-тармағында белгіленген талаптарға жауап беретін, айырбастау пунктін орналастыру үшін үй-жайы, айырбастау пунктінің жұмыс істеуі үшін жабдығы, айырбастау пунктінің қызметкерлері болуға тиіс.
Уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің басқа айырбастау пунктінің орналасқан жері болып табылатын үй-жайда орналасуына жол берілмейді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.03.2015 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Біліктілік талаптарына сәйкестігін растау үшін уәкілетті ұйым "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы мынадай құжаттарды жібереді:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияны алу үшін өтініш және оған қосымшалар (Қағидалардың 9-тармағында көзделген жағдайда), Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға қолданыстағы лицензияға қосымша алуға өтініш (Қағидалардың 13-тармағында көзделген жағдайда);

3) 10 000 000 (десять миллионов) казахстанских тенге для каждого обменного пункта с иным местом нахождения.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 183 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
6-1. При открытии уполномоченной организацией дополнительного обменного пункта ее уставный капитал, формируемый в денежной форме, должен быть увеличен в соответствии с требованиями пункта 6 Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
6-2. В случае отнесения города к категории города республиканского значения уполномоченная организация, имеющая обменный пункт в данном городе, приводит размер уставного капитала в соответствие с требованием, установленным подпунктом 1) части второй пункта 6 Правил, в течение шести месяцев с даты отнесения города к категории города республиканского значения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 183 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
7. Уполномоченная организация должна иметь помещение для размещения обменного пункта, оборудование для функционирования обменного пункта, персонал обменного пункта, отвечающие требованиям, установленным пунктом 31 Правил.
Не допускается размещение обменного пункта уполномоченной организации в помещении, являющемся местом нахождения другого обменного пункта.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2015 № 46 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
8. В качестве подтверждения соответствия квалификационным требованиям уполномоченная организация направляет через веб-портал "электронного правительства" следующие документы:
1) заявление на получение лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой и приложения к ней по форме согласно приложению 2 к Правилам (в случае, предусмотренном в пункте 9 Правил), заявление на получение приложения к действительной лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта по форме согласно приложению 5 к Правилам (в случае, предусмотренном в пункте 13 Правил);

2) Қағидалардың 6-тармағының талаптарына сәйкес уәкілетті ұйымның банк шотына жарғылық капиталына жарна ретіндегі ақшаның есепке жазылуын растайтын екінші деңгейдегі банктің лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алуға өтініш берген күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес берілген құжаты (оның ішінде клиенттің банк шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді-көшірме) не уәкілетті ұйымның жарғылық капиталы мөлшерінің қосымша айырбастау пунктін ескере отырып белгіленген талаптарға сәйкес келуін растайтын, Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға қолданыстағы лицензияға қосымша алуға өтініш берген айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша қаржылық есептілік (Қағидалардың 13-тармағында көзделген жағдайда);
3) кассирдің қолма-қол шетел валютасымен жұмыс бойынша дайындықтан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі не Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңнамасында көзделген және қызметкердің қолма-қол шетел валютасымен жұмыс бойынша кассир ретінде кемінде алты ай еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі (нотариат куәландырған).
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-тарау. Уәкілетті ұйымдарды лицензиялау тәртібі және талаптары
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Уәкілетті ұйым лицензияны және оған қосымшаны алу үшін "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы мынадай құжаттарды жібереді:
1) Қағидалардың 8-тармағында көзделген өтініш берушінің біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар;
2) жарғының нотариат куәландырған көшірмесі;
3) "электрондық үкімет" төлемдік шлюзі арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
4) банктің шетел валютасындағы банк шотының болуы туралы анықтама.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

2) документ банка второго уровня (в том числе, выписка о движении денег по банковским счетам клиента), подтверждающий зачисление на банковский счет уполномоченной организации денег в качестве взноса в уставный капитал в соответствии с требованиями пункта 6 Правил, выданный не ранее 30 (тридцати) календарных дней до даты обращения за получением лицензии и (или) приложения к лицензии, либо финансовая отчетность по состоянию на первое число месяца подачи заявления на получение приложения к действительной лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта по форме согласно приложению 5 к Правилам, которая подтверждает соответствие размера уставного капитала уполномоченной организации установленным требованиям с учетом дополнительного обменного пункта (в случае, предусмотренном в пункте 13 Правил);
3) копия документа, подтверждающего прохождение кассиром подготовки по работе с наличной иностранной валютой, либо копия (нотариально засвидетельствованная) документа, предусмотренного трудовым законодательством Республики Казахстан и подтверждающего трудовую деятельность работника не менее шести месяцев в качестве кассира по работе с наличной иностранной валютой.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 183 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок и условия лицензирования уполномоченных организаций
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
9. Для получения лицензии и приложения к ней уполномоченная организация направляет через веб-портал "электронного правительства" следующие документы:
1) документы, подтверждающие соответствие заявителя квалификационным требованиям, предусмотренным пунктом 8 Правил;
2) нотариально засвидетельствованную копию устава;
3) копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
4) справку банка о наличии банковского счета в иностранной валюте.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 183 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

10. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияны және оған қосымшаны Ұлттық Банк филиалы "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы қазақ және орыс тілдерінде құжаттардың толық топтамасы ұсынылған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде тиісінше Қағидаларға 3 және 4-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша береді. Ұлттық Банк филиалы лицензияны және (немесе) оған қосымшаны беруден бас тартуды Валюталық реттеу туралы заңның 6-бабының 7-тармағында көзделген жағдайларда жүргізеді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Қолданыстағы лицензияға қолданыстағы қосымшаның болуы уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің жұмыс істеуі үшін негіз болып табылады. Уәкілетті ұйым қосымша айырбастау пунктін ашу үшін қолданыстағы лицензияға қосымшаны алады, ол қазақ және орыс тілдерінде құжаттардың толық топтамасы ұсынылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қағидаларға 4-қосымшада белгіленген нысан бойынша беріледі.
12. Уәкілетті ұйым қолданыстағы лицензия және уәкілетті ұйымның тиісті аймақтағы (облыстағы, астанадағы, республикалық мәні бар қалада) филиалы болған кезде ғана уәкілетті ұйымның мемлекеттік тіркелген аймағынан (облыстан, астанадан, республикалық мәні бар қаладан) тыс айырбастау пункттерін ашады.
Айырбастау пункті уәкілетті ұйымның мемлекеттік тіркелген орны аймағынан (облыстан, астанадан, республикалық мәні бар қаладан) тыс ашылған жағдайда, қолданыстағы лицензияның қосымшасын алу үшін уәкілетті ұйымның тиісті филиалы ашылатын айырбастау пунктінің орналасқан жері бойынша Ұлттық Банк филиалына өтініш жасайды.
13. Қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға қолданыстағы лицензияға қосымша алу үшін уәкілетті ұйым немесе оның филиалы "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы өтініш берушінің Қағидалардың 8-тармағында көзделген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды жібереді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

10. Лицензия на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой и приложение к ней выдаются филиалом Национального Банка через веб-портал "электронного правительства" на казахском и русском языках по формам согласно приложениям 3 и 4 к Правилам, соответственно, в течение тридцати рабочих дней со дня представления полного пакета документов. Отказ в выдаче лицензии и (или) приложения к ней производится филиалом Национального Банка через веб-портал "электронного правительства" в случаях, предусмотренных пунктом 7 статьи 6 Закона о валютном регулировании.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 183 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
11. Наличие действительного приложения к действительной лицензии является основанием для функционирования обменного пункта уполномоченной организации. Для открытия дополнительного обменного пункта уполномоченная организация получает приложение к действительной лицензии, которое выдается на казахском и русском языках по форме, установленной приложением 4 к Правилам, в течение десяти рабочих дней со дня представления полного пакета документов.
12. Уполномоченная организация открывает обменные пункты вне региона (области, столицы, города республиканского значения) государственной регистрации уполномоченной организации только при наличии действительной лицензии и филиала уполномоченной организации в соответствующем регионе (области, столице, городе республиканского значения).
В случае открытия обменного пункта вне региона (области, столицы, города республиканского значения) места государственной регистрации уполномоченной организации за получением приложения к действительной лицензии обращается соответствующий филиал уполномоченной организации в филиал Национального Банка по месту нахождения открываемого обменного пункта.
13. Для получения приложения к действительной лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта уполномоченная организация или ее филиал направляет через веб-портал "электронного правительства" документы, подтверждающие соответствие заявителя квалификационным требованиям, предусмотренным пунктом 8 Правил.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 183 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

14. Ұлттық Банк филиалы қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру үшін көзделген мерзім ішінде уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің үй-жайына және техникалық жабдықталуына қойылатын талаптарға сәйкестігін қарап тексереді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Уәкілетті ұйым Ұлттық Банк филиалына қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияны қайта ресімдеуге мынадай жағдайларда өтініш жасайды:
1) уәкілетті ұйым қосылу, бірігу нысанында қайта ұйымдастырылған кезде;
2) уәкілетті ұйымның атауы және (немесе) мемлекеттік тіркеу орны өзгерсе.
Уәкілетті ұйым (оның филиалы) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияның қосымшасын қайта ресімдеу үшін мынадай жағдайларда Ұлттық Банк филиалына өтініш жасайды:
1) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияны қайта ресімдеген кезде;
2) айырбастау пунктінің нақты орын ауыстыруынсыз орналасқан жерінің мекенжайы өзгерген кезде.
Ұлттық Банк филиалы лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуді құжаттардың толық топтамасы "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы ұсынылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде және Рұқсаттар туралы заңның 33 және 34-баптарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырады. Бұл ретте қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияны және (немесе) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуге өтініш лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туындаған күннен бастап "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы күнтізбелік отыз күн ішінде Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.08.2018 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
16. Лицензияның дубликатын (лицензия қосымшасының дубликатын) беру және қағаз тасымалдауышта берілген лицензияны (лицензияның қосымшасын) электрондық форматқа аудару Рұқсаттар туралы заңның 43-бабында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.

14. Осмотр обменного пункта уполномоченной организации на соответствие требованиям, предъявляемым к его помещению и технической оснащенности, проводится филиалом Национального Банка в течение срока, предусмотренного для выдачи лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
15. Уполномоченная организация обращается в филиал Национального Банка за переоформлением лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой в следующих случаях:
1) при реорганизации уполномоченной организации в форме слияния, присоединения;
2) изменения наименования и (или) места государственной регистрации уполномоченной организации.
Уполномоченная организация (ее филиал) обращается в филиал Национального Банка за переоформлением приложения к лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой в следующих случаях:
1) при переоформлении лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой;
2) изменения адреса места нахождения обменного пункта без его физического перемещения.
Переоформление лицензии и (или) приложения к лицензии осуществляется филиалом Национального Банка в течение десяти рабочих дней со дня представления через веб-портал "электронного правительства" полного пакета документов и в порядке, установленном статьями 33 и 34 Закона о разрешениях. При этом заявление на переоформление лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой по форме согласно приложению 6 к Правилам направляется через веб-портал "электронного правительства" в течение тридцати календарных дней со дня возникновения изменений, послуживших основанием для переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); от 27.08.2018 № 183 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
16. Выдача дубликата лицензии (дубликата приложения к лицензии) и перевод лицензии (приложения к лицензии), выданной (выданного) на бумажном носителе, в электронный формат осуществляется в порядке, установленном статьей 43 Закона о разрешениях.

17. Электрондық лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру, қайта ресімдеу бойынша электрондық мемлекеттік көрсетілетін қызметтер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11534 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 71 қаулысымен бекітілген "Уәкілетті ұйымдарға қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына сәйкес "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы Қағидаларда белгіленген тәртіппен көрсетіледі.
Электрондық лицензияны және (немесе) оның қосымшасын алу үшін талап етілетін құжаттар уәкілетті ұйымның электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталып, "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы ұсынылады.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.03.2015 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
18. Уәкілетті ұйым оның филиалын әділет органдарында есептік тіркеген (қайта тіркеген) күннен бастап он жұмыс күні ішінде бұл туралы уәкілетті ұйымның филиалын есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың көшірмесін қоса отырып, уәкілетті ұйымның мемлекеттік тіркелген орны бойынша Ұлттық Банк филиалына жазбаша хабарлайды.
19. Уәкілетті ұйым Ұлттық Банк филиалына ақшалай нысанда қалыптастырылған жарғылық капиталдың мөлшерінің және (немесе) құрылтайшылары құрамының өзгеруі туралы жарғының жаңа редакциясының немесе жарғыға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулардың көшірмелерін (салыстыру үшін түпнұсқаларын ұсынбаған жағдайда нотариат куәландырған), сондай-ақ әділет органдарына хабарлау фактісін растайтын құжатты ұсына отырып әділет органдарының тіркеген және (немесе) хабарлаған күнінен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде жазбаша хабарлайды.
Жарғылық капиталдың мөлшері ұлғайған жағдайда Қағидалардың 8-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген құжаттар ұсынылады.
Құрылтайшылардың құрамы және (немесе) ақшалай нысанда қалыптастырылған жарғылық капиталдың мөлшері өзгерген жағдайда, уәкілетті ұйымның құрылтайшылары (қатысушылары) туралы мәліметтер Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.08.2018 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

17. Электронные государственные услуги по выдаче, переоформлению электронной лицензии и (или) приложения к лицензии оказываются в установленном Правилами порядке через веб-портал "электронного правительства" в соответствии со Стандартом государственной услуги "Выдача лицензии на осуществление деятельности по организации обменных операций с наличной иностранной валютой уполномоченным организациям", утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 71, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11534.
Для получения электронной лицензии и (или) приложения к ней требуемые документы представляются через веб-портал "электронного правительства", заверенные электронной цифровой подписью уполномоченной организации.
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 26.03.2015 № 46 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
18. Уполномоченная организация в течение десяти рабочих дней со дня учетной регистрации (перерегистрации) ее филиала в органах юстиции письменно извещает об этом филиал Национального Банка по месту государственной регистрации уполномоченной организации с приложением копии справки об учетной регистрации (перерегистрации) филиала уполномоченной организации.
19. Уполномоченная организация письменно извещает филиал Национального Банка об изменении размера уставного капитала, сформированного в денежной форме, и (или) состава учредителей в срок не позднее десяти рабочих дней со дня регистрации и (или) извещения органов юстиции с предоставлением копий новой редакции устава или изменений и (или) дополнений, внесенных в устав, (нотариально засвидетельствованных в случае непредставления оригиналов для сверки), а также документа, подтверждающего факт извещения органов юстиции.
В случае увеличения размера уставного капитала представляются документы, указанные в подпункте 2) пункта 8 Правил.
Сведения об учредителях (участниках) уполномоченной организации представляются по форме, согласно приложению 1 к Правилам, если изменились состав учредителей и (или) размер уставного капитала, сформированного в денежной форме.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); от 27.08.2018 № 183 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

20. Уәкілетті ұйым (оның филиалы) айырбастау пунктінде айырбастау пунктінің операциялық кассалары санының ұлғаюы туралы шешім қабылданған күннен бастап он жұмыс күні ішінде тиісті шешімнің көшірмесін қоса бере отырып, бұл туралы Ұлттық Банк филиалына жазбаша хабарлайды.
21. Лицензия және (немесе) лицензияның қосымшасы Рұқсаттар туралы заңның 35-бабында белгіленген жағдайларда өз қолданысын тоқтатады.
22. Ерікті таратылған не қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру жөніндегі қызметтен бас тартқан жағдайда, уәкілетті ұйым шешім қабылданған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы тиісті шешімнің көшірмесін қоса бере отырып, Ұлттық Банк филиалына жазбаша не "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы хабарлайды және лицензияның және лицензияға қосымшалардың түпнұсқаларын қазақ және орыс тілдерінде қайтарады (қағаз нысанында берілген лицензия және лицензияға қосымшалар үшін).
Уәкілетті ұйым өз филиалының қызметін ерікті тоқтатқан жағдайда тиісті шешім қабылданған күннен бастап он жұмыс күні ішінде тиісті шешімнің көшірмесін қоса бере отырып, қызметі тоқтатылатын филиалды есептік тіркеу орны бойынша бұл туралы Ұлттық Банк филиалына жазбаша не "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы хабарлайды және уәкілетті ұйымның қызметін тоқтататын филиалының айырбастау пункттеріне берілген лицензияға қосымшалардың қазақ және орыс тілдеріндегі түпнұсқаларын қайтарады (қағаз нысанында берілген лицензияға қосымшалар үшін).
Айырбастау пунктін жапқан жағдайда, уәкілетті ұйым (оның филиалы) айырбастау пункті жабылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде Ұлттық Банк филиалына қабылданған шешім туралы жазбаша не "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы хабарлайды және лицензияға қосымшаның қазақ және орыс тілдеріндегі түпнұсқасын қайтарады (қағаз нысанында берілген қосымша үшін).
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияның және (немесе) оның қосымшасының қолданылуы тоқтатыла тұрған не уәкілетті ұйым лицензиядан айырылған жағдайда, Ұлттық Банк филиалының шешімі Қағидалардың 7-қосымшасында белгіленген нысан бойынша ресімделеді және оны Ұлттық Банк филиалының басшысы бекітеді.
Ұлттық Банк филиалының тиісті шешімінің көшірмесі уәкілетті ұйымға шешім қабылданған күні жіберіледі.
Уәкілетті ұйым Ұлттық Банк филиалы шешімінің көшірмесін алған сәттен бастап және Ұлттық Банк филиалының шешімінде көрсетілген мерзім аяқталғанға дейін:

20. Уполномоченная организация (ее филиал) в течение десяти рабочих дней со дня принятия решения об увеличении в обменном пункте количества операционных касс обменного пункта письменно извещает об этом филиал Национального Банка с приложением копии соответствующего решения.
21. Лицензия и (или) приложение к лицензии прекращают свое действие в случаях, установленных статьей 35 Закона о разрешениях.
22. В случае добровольной ликвидации либо отказа от деятельности по организации обменных операций с наличной иностранной валютой уполномоченная организация в течение десяти рабочих дней с даты принятия решения письменно либо через веб-портал "электронного правительства" извещает о принятом решении филиал Национального Банка с приложением копии соответствующего решения и возвращает оригиналы лицензии и приложения к лицензии на казахском и русском языках (для лицензии и приложений к лицензии, выданных в бумажной форме).
В случае добровольного прекращения деятельности своего филиала уполномоченная организация в течение десяти рабочих дней с даты принятия соответствующего решения письменно либо через веб-портал "электронного правительства" извещает об этом филиал Национального Банка по месту учетной регистрации прекращающего деятельность филиала с приложением копии соответствующего решения и возвращает оригиналы приложений к лицензии, выданных на обменные пункты прекращающего деятельность филиала уполномоченной организации, на казахском и русском языках (для приложений к лицензии, выданных в бумажной форме).
В случае закрытия обменного пункта уполномоченная организация (ее филиал) в течение десяти рабочих дней с даты закрытия обменного пункта письменно либо через веб-портал "электронного правительства" извещает филиал Национального Банка о принятом решении и возвращает оригинал приложения к лицензии на казахском и русском языках (для приложения, выданного в бумажной форме).
Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
23. В случае приостановления действия либо лишения уполномоченной организации лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой и (или) приложения к ней решение филиала Национального Банка оформляется по форме, установленной приложением 7 к Правилам, и утверждается руководителем филиала Национального Банка.
Копия соответствующего решения филиала Национального Банка доводится до сведения уполномоченной организации в день принятия решения.
Уполномоченная организация с момента получения копии решения филиала Национального Банка и до окончания срока, указанного в решении филиала Национального Банка, приостанавливает:

1) лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрған жағдайда – оған тиесілі барлық айырбастау пункттерінің қызметін;
2) лицензия қосымшасының қолданылуы тоқтатыла тұрған жағдайда – айырбастау пунктінің қызметін тоқтата тұрады.
Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.03.2015 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-тарау. Уәкілетті банктердің айырбастау пункттерін ашу, қызметін тоқтата тұру, жаңарту, жабу туралы хабарлау тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
24. Айырбастау пункттері қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғалар болып табылатын уәкілетті банктерді ашады.
25. Уәкілетті банк (оның филиалы) айырбастау пункттерін, оның ішінде автоматтандырылғандарын тек уәкілетті банктің (оның филиалының) орналасқан жері аймағының (облыстың, астананың немесе республикалық мәні бар қаланың) шегінде ғана ашады.
26. Айырбастау пунктін, оның ішінде автоматтандырылғанын ашқан немесе жапқан кезде, уәкілетті банк (оның филиалы) Ұлттық Банк филиалына уәкілетті банктің айырбастау пункті қызметінің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы Қағидаларға 8-қосымшада белгіленген нысан бойынша хабарлама жібереді.
Ұлттық Банк филиалы айырбастау пункті қызметінің басталғаны туралы хабарлама алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде уәкілетті банкке (оның филиалына) уәкілетті банктің айырбастау пунктінің куәлігін Қағидаларға 9-қосымшаның нысаны бойынша береді.
26-1. Уәкілетті банктің айырбастау пунктінің куәлігі жоғалған, бүлінген жағдайда Ұлттық Банктің филиалы уәкілетті банктен (оның филиалынан) жазбаша өтініш түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, уәкілетті банктің айырбастау пунктінің бастапқы куәлігінің нөмірі мен күнін, сондай-ақ жоғарғы оң жақ бұрышында "Телнұсқа" жазбасын және телнұсқа берілген күнді көрсете отырып уәкілетті банктің айырбастау пунктінің куәлігінің телнұсқасын береді.
Ескерту. 4-тарау 26-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26-2. Уәкілетті банктің айырбастау пунктінің бұрын берілген куәлігінде қателер анықталған жағдайда уәкілетті банк (оның филиалы) қателерді түзету туралы еркін нысанда өтініш береді.
Ұлттық Банктің филиалы уәкілетті банк (оның филиалы) тиісті өтінішті берген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, уәкілетті банктің айырбастау пунктінің бастапқы куәлігінің нөмірі мен күнін көрсете отырып уәкілетті банктің айырбастау пунктінің тиісті түзетулер көрсетілген куәлігін береді.
Ескерту. 4-тарау 26-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1) деятельность всех принадлежащих ей обменных пунктов – в случае приостановления действия лицензии;
2) деятельность обменного пункта – в случае приостановления действия приложения к лицензии.
Сноска. Пункт 23 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 26.03.2015 № 46 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок уведомления уполномоченными банками об открытии,
приостановлении, возобновлении деятельности, закрытии
обменных пунктов
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
24. Обменные пункты открывают уполномоченные банки, являющиеся юридическими лицами, имеющими право на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой.
25. Уполномоченный банк (его филиал) открывает обменные пункты, в том числе автоматизированные, только в пределах региона (области, столицы или города республиканского значения) места нахождения уполномоченного банка (его филиала).
26. При открытии или закрытии обменного пункта, в том числе автоматизированного, уполномоченный банк (его филиал) направляет в филиал Национального Банка уведомление о начале или прекращении деятельности обменного пункта уполномоченного банка по форме, установленной приложением 8 к Правилам.
Филиал Национального Банка в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления о начале деятельности обменного пункта выдает уполномоченному банку (его филиалу) свидетельство обменного пункта уполномоченного банка по форме согласно приложению 9 к Правилам.
26-1. В случае утери, порчи свидетельства обменного пункта уполномоченного банка филиал Национального Банка в течение двух рабочих дней со дня поступления письменного заявления уполномоченного банка (его филиала) выдает дубликат свидетельства обменного пункта уполномоченного банка по форме, согласно приложению 9 к Правилам, с указанием номера и даты первоначального свидетельства обменного пункта уполномоченного банка, а также в правом верхнем углу надписи "Дубликат" и даты выдачи дубликата.
Сноска. Правила дополнены пунктом 26-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
26-2. В случае обнаружения ошибок в ранее выданном свидетельстве обменного пункта уполномоченного банка уполномоченный банк (его филиал) подает заявление в произвольной форме об их исправлении.
Филиал Национального Банка в течение двух рабочих дней со дня подачи уполномоченным банком (его филиалом) соответствующего заявления выдает свидетельство обменного пункта уполномоченного банка с соответствующими исправлениями по форме, согласно приложению 9 к Правилам, с указанием номера и даты первоначального свидетельства обменного пункта уполномоченного банка.
Сноска. Правила дополнены пунктом 26-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

27. Айырбастау пункті қызметінің басталғаны туралы хабарлама айырбастау пункті операцияларды жүргізе бастағанға дейін жіберіледі және уәкілетті банктің ашылатын айырбастау пунктінің Қағидалардың талаптарына сәйкестігі туралы растауы болып табылады.
Айырбастау пункті қызметінің тоқтатылғаны туралы хабарлама айырбастау пункті соңғы операцияны жүргізгеннен кейінгі келесі жұмыс күні жіберіледі. Бұл ретте уәкілетті банктің айырбастау пункті куәлігінің қағаз нысанында берілген, қазақ және орыс тілдеріндегі түпнұсқасы және (немесе) телнұсқасы айырбастау пункті қызметінің тоқтатылғаны туралы хабарлама жіберілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Ұлттық Банктің филиалына қайтарылуға жатады.
Ескерту. 27-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28. Уәкілетті банк (оның филиалы) айырбастау пунктінің қызметін тоқтата тұру, жаңарту туралы шешім қабылдаған жағдайда, уәкілетті банктің айырбастау пункті куәлігінің нөмірі мен күнін көрсете отырып Қағидалардың 39-тармағында көзделген тәртіппен бұл туралы Ұлттық Банк филиалына хабарлайды.
29. Айырбастау пункті қызметінің басталуы туралы бұрын ұсынылған хабарламада хабарламаны толтыру үшін міндетті мәліметтер немесе деректер өзгерген жағдайда, уәкілетті банк (оның филиалы) өзгерістер болған күннен бастап он жұмыс күні ішінде Ұлттық Банктің тиісті филиалына Қағидалардың 8-қосымшасында белгіленген нысан бойынша осындай өзгерістер туралы хабарламаны жібереді.
Ұлттық Банк филиалы өзгерістер туралы хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде уәкілетті банкке (оның филиалына), егер мұндай өзгерістер уәкілетті банктің айырбастау пунктінің бұрын берілген куәлігінде көрсетілген деректерді өзгертуге әкелсе, Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша уәкілетті банктің айырбастау пунктінің куәлігін береді.
30. Айырбастау пункті қызметінің басталуы немесе тоқтатылуы туралы, сондай-ақ айырбастау пункті қызметінің басталуы туралы хабарламада көрсетілген мәліметтердің өзгеруі туралы хабарлама осындай хабарламаны қабылдауды қамтамасыз ететін ақпарат жүйесі жұмыс істеген жағдайда, "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық тәсілмен ұсынылады.
Хабарламаны қабылдауды қамтамасыз ететін ақпарат жүйесі жұмыс істемеген кезде хабарлама қағаз нысанда жіберіледі.
5-тарау. Айырбастау пункттеріне қойылатын талаптар және олардың жұмыс істеу шарттары
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

27. Уведомление о начале деятельности обменного пункта направляется до начала проведения операций обменным пунктом и является подтверждением уполномоченного банка о соответствии открываемого обменного пункта требованиям Правил.
Уведомление о прекращении деятельности обменного пункта направляется на следующий рабочий день после проведения последней операции обменным пунктом. При этом оригинал и (или) дубликат свидетельства обменного пункта уполномоченного банка на казахском и русском языках, выданный в бумажной форме, подлежит возврату в филиал Национального Банка в течение десяти рабочих дней после направления уведомления о прекращении деятельности обменного пункта.
Сноска. Пункт 27 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
28. Уполномоченный банк (его филиал) в случае принятия решения о приостановлении, возобновлении деятельности обменного пункта письменно уведомляет об этом филиал Национального Банка в порядке, предусмотренном пунктом 39 Правил, с указанием номера и даты свидетельства обменного пункта уполномоченного банка.
29. В случае изменения в ранее представленном уведомлении о начале деятельности обменного пункта сведений или данных, обязательных для заполнения в уведомлении, уполномоченный банк (его филиал) в течение десяти рабочих дней со дня изменений направляет в соответствующий филиал Национального Банка уведомление о таких изменениях по форме, установленной приложением 8 к Правилам.
Филиал Национального Банка в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления об изменениях выдает уполномоченному банку (его филиалу) свидетельство обменного пункта уполномоченного банка по форме, согласно приложению 9 к Правилам, в случае если такие изменения влекут изменение данных, указанных в ранее выданном свидетельстве обменного пункта уполномоченного банка.
30. Уведомление о начале или прекращении деятельности обменного пункта, а также об изменении сведений, указанных в уведомлении о начале деятельности обменного пункта, представляется электронным способом через веб-портал "электронного правительства" при условии функционирования информационной системы, обеспечивающей прием такого уведомления.
При нефункционировании информационной системы, обеспечивающей прием уведомления, уведомление направляется в бумажной форме.
Глава 5. Требования к обменным пунктам и условия их функционирования
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

31. Айырбастау пунктінің (автоматтандырылған айырбастау пунктін қоспағанда) үй-жайына, жабдығына және қызметкерлеріне қойылатын талаптар:
1) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8080 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 250 қаулысымен бекітілген Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес айырбастау пунктінің үй-жайын күзетуді ұйымдастыру және жайластыру;
2) айырбастау пунктінің операциялық кассасы күнтізбелік отыз күн бойы ақпараттың жазылуын және сақталуын қамтамасыз ететін бейнебақылау жүйесімен жабдықталады, бұл ретте бейнебақылаудың көру аймағында кассирдің жұмыс аймағы және клиент болуға тиіс, ал тиісті қондырғылар бейнебақылау үшін бөгеттің болмауын қамтамасыз ететін жерлерде орнатылады;
3) кассирдің жұмыс орны Қағидалардың талаптарына сәйкес айырбастау операцияларының есебін жүргізу үшін компьютерлік жүйемен не бақылау-касса аппаратымен және бағдарламалық қамтамасыз етумен, сондай-ақ банкнотты ультракүлгін жарықпен тексеруді (қағаздың люминесценциясын бақылау және өзге) және банкнотты магниттік белгілердің болуына тексеруді қамтамасыз ететін ақша белгілерінің түпнұсқалығын айқындауға арналған техникалық құралдармен жабдықталады;
4) қолма-қол шетел валютасымен жұмыс бойынша дайындықтан өткен не қолма-қол шетел валютасымен кемінде алты ай жұмыс тәжірибесі бар кассир.
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлға айырбастау пунктінің қызметін жүзеге асыру процесінде айырбастау пунктінің үй-жайында орнатылған жабдықтың жұмыс істеуін, сондай-ақ осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасының талаптарына сәйкес бейнебақылау жүйесінің ақпаратын жазуды және сақтауды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
32. Айырбастау пунктінің үй-жайы айырбастау пунктінің бірнеше операциялық кассаларымен жабдықталуы мүмкін.
33. Автоматтандырылған айырбастау пункті айырбастау операциясын жасау кезінде төмендегі тәсілдермен банкноттар түпнұсқалығын анықтау функцияларын іске асыруды қамтамасыз етеді:
Қазақстан Республикасы ұлттық валютасы банкнотының екі жағынан көрінетін бейнесінің Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында орналастырылған ресми сипаттамасына сәйкес келуін тексеру;
арнайы бояумен басылған сериясы мен нөмірінде ферромагниттік құрамдастардың болуын тексеру;
банкнотты ультракүлгін сәулемен тексеру (қағаздың люминесценциясын тексеру және өзгесі).

31. Требования к помещению, оборудованию, персоналу обменного пункта (за исключением автоматизированного обменного пункта):
1) организация охраны и устройство помещения обменного пункта осуществляются в соответствии с требованиями, установленными в Правилах организации охраны и устройства помещений банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 250, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8080;
2) операционная касса обменного пункта оборудуется системой видеонаблюдения, обеспечивающей запись и хранение информации в течение тридцати календарных дней, при этом в зоне видимости видеонаблюдения должны находиться рабочая зона кассира и клиент, а соответствующие устройства устанавливаются в местах, обеспечивающих отсутствие помех для видеонаблюдения;
3) рабочее место кассира оборудуется компьютерной системой либо контрольно-кассовым аппаратом и программным обеспечением для ведения учета обменных операций в соответствии с требованиями Правил, а также техническими средствами для определения подлинности денежных знаков, обеспечивающими проверку банкноты в ультрафиолетовом свете (контроль люминесценции бумаги и иное) и проверку банкноты на наличие магнитных меток;
4) кассир, прошедший подготовку по работе с наличной иностранной валютой либо имеющий опыт работы с наличной иностранной валютой не менее шести месяцев.
Юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, в процессе осуществления деятельности обменного пункта обеспечивает функционирование оборудования, установленного в помещении обменного пункта, а также запись и хранение информации системы видеонаблюдения в соответствии с требованиями подпункта 2) части первой настоящего пункта.
Сноска. Пункт 31 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
32. Помещение обменного пункта может быть оборудовано несколькими операционными кассами обменного пункта.
33. Автоматизированный обменный пункт при совершении обменной операции обеспечивает реализацию функции определения подлинности банкнот следующими способами:
проверка на соответствие видимого изображения на обеих сторонах банкноты национальной валюты Республики Казахстан официальному описанию, размещенному на официальном интернет-ресурсе Национального Банка;
проверка на наличие ферромагнитных компонентов у серии и номера, напечатанных специальной краской;
проверка банкноты в ультрафиолетовом свете (контроль люминесценции бумаги и иное).

Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
34. Банк заңнамасына сәйкес уәкілетті банк жүргізетін айырбастау операциялары мен өзге банктік операцияларды қатар жүргізу, айырбастау операцияларын өзге банктік операциялардан жеке есепке алуды жүргізуге мүмкіндік беретін компьютерлік жүйе болған кезде, уәкілетті банктің (оның филиалының) үй-жайында орналасқан айырбастау пунктінде жол беріледі.
35. Әрбір айырбастау пунктінде клиенттерге көрінетін қолжетімді жерде мынадай ақпарат орналастырылады:
1) лицензияны алу Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес талап етілмеген жағдайларды қоспағанда, қазақ және орыс тілдеріндегі қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға қолданыстағы лицензияның көшірмесі;
2) уәкілетті ұйымдар үшін – Ұлттық Банктің филиалы осы айырбастау пунктіне берген қолданыстағы лицензияға қолданыстағы қосымшаның көшірмесі;
3) уәкілетті банктер үшін – Ұлттық Банк филиалының осы айырбастау пунктіне берген уәкілетті банктің айырбастау пункті куәлігінің көшірмесі (уәкілетті банк осындай куәлікті алғаннан кейін);
4) айырбастау пунктінің жұмыс режимі;
5) айырбастау пунктінде сатып алу және (немесе) сату жөніндегі операциялар жүргізілетін әрбір шетел валютасы үшін белгіленген теңгемен қолма-қол шетел валютасын сатып алу бағамы және (немесе) сату бағамы туралы мәліметтерден тұратын, клиенттерге арналған ақпараттық стенд (биіктігі кемінде 0,4 метр және ені 0,4 метр көлемінде);
6) айырбастау пунктінің клиенттеріне арналған, айырбастау пунктінің қызметіне бақылауды жүзеге асыратын Ұлттық Банк филиалы туралы және осы айырбастау пунктінің жұмысына ескертулер болған кезде Ұлттық Банк филиалы атына шағым жіберу мүмкіндігі туралы мәліметтер қамтылатын, Қағидаларға 10-қосымшағанысан бойынша ақпарат;
7) айналысқа жарамды және айналысқа жарамсыз банкноттардың негізгі белгілері туралы, сондай-ақ төлемге немесе айналысқа жіберуге жарамсыз шетел валютасының банкноттарын инкассоға қабылдау тәртібі мен талаптары туралы ақпарат;
8) Ұлттық Банктің осы актінің қолданылу кезеңінде айырбастау пункттері арқылы жүргізілетін операциялар бойынша шетел валютасын теңгемен сатып алу бағамының сату бағамынан ауытқу шектерін белгілейтін актісінің көшірмесі;
9) клиенттерге қызмет көрсетуді жүзеге асыратын кассир туралы ақпарат (тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса).
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Пункт 33 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 183 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
34. Совмещение проведения обменных операций и иных банковских операций, проводимых уполномоченным банком в соответствии с банковским законодательством, допускается в обменном пункте, расположенном в помещении уполномоченного банка (его филиала), при наличии компьютерной системы, позволяющей вести учет обменных операций отдельно от иных банковских операций.
35. В каждом обменном пункте в доступном для обозрения клиентами месте размещается следующая информация:
1) копия действительной лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой на казахском и русском языках, за исключением случаев, когда получение лицензии не требуется в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
2) для уполномоченных организаций – копия действительного приложения к действительной лицензии, выданного филиалом Национального Банка на данный обменный пункт;
3) для уполномоченных банков – копия свидетельства обменного пункта уполномоченного банка, выданного филиалом Национального Банка на данный обменный пункт, (после получения уполномоченным банком такого свидетельства);
4) режим работы обменного пункта;
5) информационный стенд для клиентов (размером не менее 0,4 метра в высоту и 0,4 метра в ширину), содержащий сведения о курсе покупки и (или) курсе продажи наличной иностранной валюты за тенге, установленные для каждой иностранной валюты, с которой в обменном пункте проводятся операции по покупке и (или) продаже;
6) информация для клиентов обменного пункта по форме, согласно приложению 10 к Правилам, содержащая сведения о филиале Национального Банка, осуществляющем контроль за деятельностью обменного пункта, и о возможности направления жалобы в этот филиал Национального Банка при наличии замечаний к работе данного обменного пункта;
7) информация об основных признаках годных к обращению и негодных к обращению банкнот, а также о порядке и условиях принятия на инкассо неплатежных или негодных к обращению банкнот иностранной валюты;
8) копия акта Национального Банка, устанавливающего пределы отклонения курса покупки от курса продажи иностранной валюты за тенге по операциям, проводимым через обменные пункты, в период действия такого акта;
9) информация о кассире (фамилия, имя и отчество (при его наличии), осуществляющем обслуживание клиентов.
Сноска. Пункт 35 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

36. Айырбастау пунктінің үй-жайында мынадай құжаттар сақталады:
1) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) басшысының тиісті тұлғаны кассир қызметіне қабылдау және (немесе) тағайындау туралы бұйрығының көшірмесі;
2) айырбастау пункті кассирінің қолма-қол шетел валютасымен жұмыс істеу бойынша арнайы даярлықтан өткенін куәландыратын құжаттың көшірмесі не айырбастау пункті кассирінің қолма-қол шетел валютасымен кемінде 6 (алты) ай жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттың көшірмесі;
3) айырбастау пункті кассирінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
4) айырбастау пункті кассирінің осы құжатпен танысу туралы белгісі бар, "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес әзірленген және қабылданған, қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаның ішкі бақылау қағидаларының көшірмесі.
Сондай-ақ уәкілетті ұйымдармен сатып алу, сату бағамдарын және кросс-бағамдарды белгілеу туралы өкімдер шығаруға құқығы бар басшының және өзге тұлғалардың қол қою үлгілері бар құжат, бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасының көшірмесі және Қағидалардың 43-1-тармағында көрсетілген уәкілетті банкпен шарттың көшірмесі сақталады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
37. Айырбастау пункттері операциялық кассаларының үй-жайларында бөгде адамдардың болуына рұқсат етілмейді.
Кассирлердің өз ақшасы, сырт киімі және басқа заттары арнайы бөлінген бөлмеде немесе айырбастау пункттері операциялық кассаларының үй-жайларынан тыс орналастырылған шкафтарда сақталады.
38. Егер туындаған мән-жайлар (техникалық іркіліс, бұзылу немесе басқа да себептер) нәтижесінде айырбастау пунктінің үй-жайы, айырбастау пунктінің жұмыс істеуіне арналған жабдық және (немесе) айырбастау пунктінің қызметкерлері Қағидалардың 31-тармағының талаптарына сәйкес келмесе, айырбастау пунктінде айырбастау операциялары жүргізілмейді.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
39. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) бастамасы бойынша айырбастау пунктінің қызметі күнтізбелік он күннен асатын мерзімге уақытша тоқта тұрған, сондай-ақ айырбастау пунктінің қызметі қайта басталған жағдайда, заңды тұлға (оның филиалы) айырбастау пунктінің қызметін тоқтата тұру немесе қайта бастау туралы шешім қабылданған күннен бастап он жұмыс күні ішінде бұл жайлы айырбастау пункті орналасқан орын бойынша Ұлттық Банктің филиалына көрсетілген шешімнің көшірмесін қоса бере отырып, жазбаша хабарлайды.
Айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) бастамасы бойынша айырбастау пунктінің тоқтата тұру мерзімі кейінгі он екі айдан аспауға тиіс.

36. В помещении обменного пункта хранятся следующие документы:
1) копия приказа руководителя юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала) о принятии и (или) назначении соответствующего лица на должность кассира;
2) копия документа, свидетельствующего о прохождении кассиром обменного пункта специальной подготовки по работе с наличной иностранной валютой, либо копия документа, подтверждающего опыт работы кассира обменного пункта с наличной иностранной валютой не менее 6 (шести) месяцев;
3) копия документа, удостоверяющего личность кассира обменного пункта;
4) копия правил внутреннего контроля юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, разработанных и принятых в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", с отметкой об ознакомлении кассира обменного пункта с данным документом.
Уполномоченными организациями также хранятся документ с образцами подписей руководителя и иных лиц, имеющих право на издание распоряжений об установлении курсов покупки, продажи и кросс-курсов, копия регистрационной карточки контрольно-кассовой машины и копия договора с уполномоченным банком, указанного в пункте 43-1 Правил.
Сноска. Пункт 36 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 183 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
37. В помещениях операционных касс обменных пунктов не допускается присутствие посторонних лиц.
Собственные деньги кассиров, верхняя одежда и другие предметы хранятся в специально отведенной комнате или шкафах, расположенных вне помещения операционной кассы обменного пункта.
38. В обменном пункте не проводятся обменные операции, если в результате возникших обстоятельств (технического сбоя, поломки или других причин) помещение обменного пункта, оборудование для функционирования обменного пункта и (или) персонал обменного пункта не соответствуют требованиям пункта 31 Правил.
Сноска. Пункт 38 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
39. В случае временного приостановления деятельности обменного пункта по инициативе юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала) на срок более тридцати календарных дней, а также возобновления деятельности обменного пункта юридическое лицо (его филиал) в течение десяти рабочих дней с даты принятия решения о приостановлении или возобновлении деятельности обменного пункта письменно уведомляет об этом филиал Национального Банка по месту нахождения обменного пункта с приложением копии указанного решения.
Срок временного приостановления деятельности обменного пункта по инициативе юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций, (его филиала) не может превышать двенадцать последовательных месяцев.

6-тарау. Айырбастау пункттерінде қолма-қол шетел валютасымен операциялар жүргізу
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
40. Айырбастау пункттері бағамдарды белгілеу туралы өкімнің негізінде белгіленген сатып алу, сату бағамдарына сәйкес қолма-қол шетел валютасын сатып алу, сату және айырбастау бойынша операцияларды жүргізеді.
Бағамдарды белгілеу туралы өкімде осы өкімнің қолданылуы басталатын күн мен уақытты (сағатпен және минутпен белгіленетін) көрсете отырып, айырбастау пунктінде айырбастау операциялары жүргізілетін валюталардың барлық түрлері үшін сатып алу, сату бағамдары болады.
Бағамдарды белгілеу туралы бір өкімде жүргізілетін айырбастау операцияларының сомасына байланысты бір мезгілде әр түрлі бағамдар белгілеуге рұқсат етіледі.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
41. Бағамдарды белгілеу туралы өкімді міндетті түрде нөмірін, шығару күнін және уақытын (сағатпен және минутпен белгіленетін) көрсете отырып, қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) басшысы немесе осындай өкілеттіктер берілген өзге тұлға шығарады.
Уәкілетті ұйым басшысының бағамдарды белгілеу туралы өкімдерді шығаруға өкілеттігін өзге тұлғаға беру уәкілетті ұйым басшысының бұйрығы негізінде ғана жүргізіледі.
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар бір заңды тұлғаның (оның филиалының) әр түрлі айырбастау пункттерінде әр түрлі бағамдарды белгілеуге рұқсат етіледі.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.03.2015 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
42. Бағамдарды белгілеу туралы өкім қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) төмендегілерді көздейтін компьютерлік жүйені пайдаланған жағдайда электрондық түрде (бұдан әрі – электрондық өкім) шығарылады:
айырбастау пункттеріне бағамдарды белгілеу туралы электрондық өкімді орталықтандыра жіберу;
электрондық өкімді шығарған тұлғаны сәйкестендіру мүмкіндігі;
осы тармақта көрсетілген мерзім ішінде электрондық өкімдерді сақтау.
Бағамдарды белгілеу туралы өкім қағаз нысанда айырбастау пункті қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) орналасқан жерде орналасқан жағдайда бір дана етіп шығарылады. Өзге жағдайларда бағамдарды белгілеу туралы өкімнің бір данасы қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар бір заңды тұлғада (оның филиалында) қалады және осындай өкім шығарылған әр айырбастау пунктіне өкімнің бір-бір данасы жіберіледі.
Өкімдердің көрсетілген даналары үш жыл бойы сақталады.

Глава 6. Проведение операций с наличной иностранной валютой
в обменных пунктах
Сноска. Заголовок главы 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
40. Обменные пункты проводят операции по покупке, продаже и обмену наличной иностранной валюты в соответствии с курсами покупки, продажи, установленными на основании распоряжения об установлении курсов.
Распоряжение об установлении курсов содержит курсы покупки, продажи для всех видов валют, с которыми в обменном пункте проводятся обменные операции, с указанием даты и времени (определяемого в часах и минутах) начала действия данного распоряжения.
В одном распоряжении об установлении курсов разрешается одновременно устанавливать различные курсы в зависимости от сумм проводимых обменных операций.
Сноска. Пункт 40 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
41. Распоряжение об установлении курсов издается руководителем юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала) или иным лицом, которому предоставлены такие полномочия, с обязательным указанием номера, даты и времени (определяемого в часах и минутах) его издания.
Передача полномочий руководителя уполномоченной организации на издание распоряжений об установлении курсов иному лицу производится только на основании приказа руководителя уполномоченной организации.
Допускается установление различных курсов в разных обменных пунктах одного юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала).
Сноска. Пункт 41 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2015 № 46 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
42. Распоряжение об установлении курсов издается в электронном виде (далее – электронное распоряжение) в случае использования юридическим лицом, имеющим право на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиалом) компьютерной системы, предусматривающей:
централизованное доведение до обменных пунктов электронного распоряжения об установлении курсов;
возможность идентификации лица, издавшего электронное распоряжение;
хранение электронных распоряжений в течение срока, указанного в настоящем пункте.
Распоряжение об установлении курсов в бумажной форме издается в одном экземпляре в случае нахождения обменного пункта по месту нахождения юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала). В иных случаях один экземпляр распоряжения об установлении курсов остается у юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала) и по экземпляру распоряжения направляется в каждый обменный пункт, для которого издано такое распоряжение.
Указанные экземпляры распоряжений хранятся в течение трех лет.

Ескерту. 42-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
43. Қолма-қол шетел валютасын сатып алу, сату бағамының өзгеруі бағамдарды белгілеу туралы жаңа өкімді шығару негізінде ғана жүзеге асырылады. Бұл ретте бағамдарды белгілеу туралы жаңа өкімнің қолданылуы басталғаннан бастап алдыңғы өкімнің күші жойылады.
Егер бағамдарды белгілеу туралы өкім айырбастау пунктінде айырбастау операциялары жүргізілетін валюталардың жекелеген түрлері бойынша сатып алу, сату бағамын өзгерту мақсатында шығарылса, онда бағамдарды белгілеу туралы шығарылатын өкімде сатып алудың және сатудың өзгертілген бағамдары бойынша, сол сияқты айырбастау пункті үшін сатып алудың және сатудың басқа қолданыстағы бағамдары бойынша ақпарат болуға тиіс.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.03.2015 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
43-1. Уәкілетті ұйымның айырбастау пунктін қолма-қол ұлттық және (немесе) шетел валютасымен толықтыру жеке тұлғалармен операциялар есебінен және уәкілетті банкпен шарт негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 43-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 55 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
44. Валюталарды сатып алу, сату бағамдары клиенттерге арналған ақпараттық стендте айырбастау пунктінде айырбастау операциялары жүргізілетін валюталардың барлық түрлері бойынша бағамдарды белгілеу туралы өкімнің бүкіл қолданылу кезеңі ішінде орналастырылады.
Айырбастау пунктінің кассасында қолма-қол шетел валютасы болмаған жағдайда, осы қолма-қол шетел валютасының түрі үшін сату бағамы ақпараттық стендте орналастырылмайды.
Айырбастау пунктінің кассасында қолма-қол ұлттық валюта болмаған жағдайда, айырбастау пунктінде айырбастау операциялары жүргізілетін қолма-қол шетел валютасының барлық түрлері үшін сатып алу бағамы ақпараттық стендте орналастырылмайды.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.03.2015 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
45. Айырбастау пунктіне айналыстағы ақша белгілерін қабылдау кезінде номиналы және эмиссия жылдары бойынша шектеулер қоюына, сондай-ақ айырбастау пунктінде айырбастау операциясын жүргізу үшін қажетті сомада қолма-қол шетел валютасы және қолма-қол ұлттық валюта болған кезде жеке тұлғаларға айырбастау операциясын жүргізуден бас тартуға жол берілмейді.
Жеке тұлғаға айырбастау пунктінде сатып алу және (немесе) сату бағамдары белгіленген қолма-қол ұлттық немесе қолма-қол шетел валютасының болмауы себебінен айырбастау операциясын жүргізуден бас тартылған жағдайда, айырбастау пунктінің кассирі жеке тұлғаның талап етуі бойынша айырбастау пунктінде жоқ валютаның түрін және сомасын, анықтама берілген күнді және уақытын көрсете отырып, еркін нысандағы анықтаманы береді. Анықтамаға айырбастау пунктінің кассирі қол қояды және қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) ішкі қағидаларында белгіленген тәртіппен тіркеледі.

Сноска. Пункт 42 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
43. Изменение курса покупки, продажи наличной иностранной валюты осуществляется только на основании издания нового распоряжения об установлении курсов. При этом с начала действия нового распоряжения об установлении курсов предыдущее распоряжение отменяется.
Если распоряжение об установлении курсов издается с целью изменения курса покупки, продажи по отдельным видам валют, по которым в обменном пункте проводятся обменные операции, то издаваемое распоряжение об установлении курсов должно содержать информацию как по изменяемым курсам покупки и продажи, так и по другим действующим для обменного пункта курсам покупки и продажи.
Сноска. Пункт 43 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2015 № 46 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
43-1. Пополнение кассы обменного пункта уполномоченной организации наличной национальной и (или) иностранной валютой осуществляется за счет операций с физическими лицами и на основании договора с уполномоченным банком.
Сноска. Правила дополнены пунктом 43-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 55 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
44. Курсы покупки, продажи валют размещаются на информационном стенде для клиентов в течение всего периода действия распоряжения об установлении курсов по всем видам валют, с которыми в обменном пункте проводятся обменные операции.
В случае отсутствия в кассе обменного пункта наличной иностранной валюты курс продажи для этого вида наличной иностранной валюты на информационном стенде не размещается.
В случае отсутствия в кассе обменного пункта наличной национальной валюты курсы покупки для всех видов наличной иностранной валюты, с которыми в обменном пункте проводятся обменные операции, на информационном стенде не размещаются.
Сноска. Пункт 44 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2015 № 46 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
45. Установление обменным пунктом ограничений в приеме находящихся в обращении денежных знаков по номиналу и годам эмиссии, а также отказ физическим лицам в проведении обменной операции при наличии в обменном пункте наличной иностранной и наличной национальной валюты в сумме, необходимой для проведения обменной операции, не допускается.
В случае отказа физическому лицу в проведении обменной операции по причине отсутствия в обменном пункте наличной национальной или наличной иностранной валюты, на которую в обменном пункте были установлены курсы покупки и (или) продажи, по требованию физического лица кассиром обменного пункта выдается справка в произвольной форме с указанием вида и суммы валюты, отсутствующей в обменном пункте, даты и времени выдачи справки. Справка подписывается кассиром обменного пункта и регистрируется в установленном внутренними правилами юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала) порядке.

46. Айырбастау пункті (оның ішінде автоматтандырылған) айырбастау операциясының жүргізілгенін Қазақстан Республикасы салық заңнамасының талаптарына сәйкес бақылау чегін бере отырып растайды.
47. Эмитенттің елінде заңды төлем құралы болып табылатын қолма-қол шетел валютасы Қағидаларда белгіленген тәртіпте комиссиялық сыйақы алынбастан, сатып алуға, сатуға, айырбастауға жатады.
Ұлттық Банк айырбастаудың ерекше тәртібін белгілейтін жағдайларды қоспағанда, бұрынғы жылдары шығарылған шетел валютасын кейінгі жылдардағыға айырбастау үшін комиссиялық сыйақы алынбайды.
48. Заңды төлем құралының негізгі белгілеріне банкнотта эмиссиялаған банк атауының, нөмірі мен сериясының, цифрлармен және жазумен номиналының, бет және сырт жақтарының негізгі суретінің, сондай-ақ қолдан жасаудан қорғау элементтерінің (ультракүлгін сәуле түсіргенде көрінетін конфеттиді, қорғаныш жіптерін, микромәтінді, люминесцирлейтін суреттерді және басқаларды қоса алғанда, сутамғы белгі, магниттік белгілер, қағазға енгізілген түрлі-түсті талшықтар және басқада қолдан жасаудан қорғау элементтер) болуы жатады.
Валютаның эмитент елі шығарылған банкноттарға өзге не қосымша талаптар белгілеуі мүмкін.
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлға, (оның филиалы) банкноттардың түпнұсқалығын және төлем жасауға қабілеттігін анықтау жөніндегі анықтамалық және ақпараттық материалдарды осы өнім түрін көбейтумен айналысатын тұлғалардан дербес сатып алады.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
48-1. Мынадай бүлінулері бар:
1) банкноттың бейнесін айқындауға мүмкіндік беретін шамалы дәрежеде ескірген және ластанған;
2) егер жыртылған бөліктер сөзсіз бір банкнотқа тиесілі болса, желімделген жыртық бұрыштары немесе бөліктері бар (көлемі бір шаршы сантиметрден аспайтын);
3) банкноттың ені бойынша бір сантиметрден, ұзындығы, қиғаш сызығы бойынша төрт сантиметрден аспайтын, үш жыртықтан (оның ішінде желімделгендер) аспайтын;
4) егер олар банкноттардың түпнұсқалығын айқындауға кедергі келтірмесе және Қағидалардың 48-тармағында көрсетілген белгілердің елу пайызынан астам жаппаса, ұсақ майлы және басқа дақтары, жазбалар және мөртабандардың таңбасы бар (банкноттың тесілгені немесе банкноттың түпнұсқа емес немесе үлгі болып табылатынын куәландыратын мөртабандарды қоспағанда, екі мөртабаннан, жазбалардан аспайтын);

46. Обменный пункт (в том числе автоматизированный) подтверждает проведение обменной операции выдачей контрольного чека в соответствии с требованиями налогового законодательства Республики Казахстан.
47. Наличная иностранная валюта, являющаяся законным платежным средством в стране эмитента, подлежит покупке, продаже, обмену в порядке, установленном Правилами без взимания комиссионного вознаграждения.
Комиссионное вознаграждение за обмен иностранной валюты ранних годов эмиссии на более поздние не взимается, за исключением случаев, когда Национальным Банком устанавливается особый порядок обмена.
48. К основным признакам законного платежного средства относятся наличие на банкноте наименования эмиссионного банка, номера и серии, номинала цифрами и прописью, основного рисунка лицевой и оборотной стороны, а также элементов защиты от подделки (водяной знак, магнитные метки, внедренные в бумагу цветные волокна, включая видимые в ультрафиолетовых лучах конфетти, защитные нити, микротекст, люминесцирующие рисунки и другие элементы защиты от подделки).
Страной-эмитентом валюты могут быть установлены иные либо дополнительные требования к выпущенным банкнотам.
Юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиал) самостоятельно приобретает справочные и информационные материалы по определению подлинности и платежности банкнот у лиц, занимающихся тиражированием данного вида продукции.
Сноска. Пункт 48 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
48-1. Годными к обращению законными платежными средствами признаются банкноты, имеющие следующие повреждения:
1) потертости и загрязнения в незначительной степени, позволяющие определить изображение банкноты;
2) имеющие подклеенные оторванные углы или куски (площадью не более одного квадратного сантиметра), если оторванные части, безусловно, принадлежат одной и той же банкноте;
3) имеющие не более трех надрывов (в том числе заклеенных), не превышающих одного сантиметра по ширине, четырех сантиметров по длине, диагонали банкноты;
4) имеющие мелкие масляные и другие пятна, надписи и отпечатки штампов (не более двух штампов, надписей, кроме штампов, свидетельствующих о погашении банкноты или о том, что банкнота является не подлинной или образцом), если они не препятствуют определению подлинности банкнот и не перекрывают более пятидесяти процентов признаков, указанных в пункте 48 Правил;

5) тесік диаметрі бір миллиметрден аспайтын кемінде екі тесігі бар банкноттар айналысқа жарамды заңды төлем құралдары болып танылады.
Ескерту. 6-тарау 48-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
49. Егер банкноттар Қағидалардың 48-1-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмесе және (немесе) мынадай бүлінулері болса:
1) бөлшектеліп жыртылған (оның ішінде желімделген);
2) бастапқы түсін жоғалтқан немесе оңып кеткен;
3) жанған немесе күйдірілген;
4) тұтас немесе едәуір дәрежеде (айналысқа жарамды заңды төлем құралының негізгі белгілерінің бірінің елу пайыздан астамы) бояу, сия, май төгілген;
5) ультракүлгін сәуле түсіргенде қағаздың жылтырауына әкеп соғатын сыртқы әсерлерге ұшыраған;
6) қасақана сипаттағы едәуір бүлінген (негізгі суреттері, атап айтқанда адамдардың портреттері өзгерген, қорғаныш жібі жойылған, едәуір жазбалардың болуы, оның ішінде ультракүлгін сәуле түсіргенде көрінетін, екі мөртабанның іздері және банкноттың өтелгені туралы немесе түпнұсқа емес немесе үлгі болып табылатыны туралы растайтын мөртабан, диаметрі бір миллиметрден астам екіден артық тесіктері бар);
7) баспадан кеткен анық ақауы бар банкноттар (сутамғы белгісінің немесе қорғаныш жіптің болмауы немесе дұрыс орналаспауы, бейнелердің басылмауы немесе бұлыңғыр болуы);
8) геометриялық өлшемдердің азаюы жағына, сол сияқты ұлғаюы жағына үш миллиметрден артық өзгеруі;
9) банкнот бейнесінің көрінбей кетуіне әкеліп соғатын едәуір ескірген және (немесе) ластанған жерлері бар;
10) едәуір жұмсарған және (немесе) қаттылығын жоғалтқан банкноттар айналысқа жарамсыз болып танылады.
Тиісті шет мемлекеттің эмитент банкі жариялаған күнінен кейін айналыстан шығарылған банкноттар төлемге жарамсыз деп танылады.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
50. Төлемге жарамайтын, сондай-ақ айналысқа жарамсыз банкноттарды сатып алуды және ауыстыруды шетел банктерімен тиісті шетел валюталарымен инкассалық операцияларды жүзеге асыру бойынша корреспонденттік қатынастары және (немесе) шарттық қатынастары бар уәкілетті банктер жүзеге асырады.
Уәкілетті банктер ауыстыру тәртібімен сатып алған және қабылдаған төлемге жарамайтын немесе айналысқа жарамсыз банкноттарды клиенттерге сатуға болмайды және олар эмитент банктерге (шетел банктеріне) инкассоға жіберілуге немесе оларға қызмет көрсететін банктер арқылы инкассоға тапсырылуға тиіс.
Уәкілетті банктер өздерінің айырбастау пункттері арқылы шетел валютасының төлемге жарамайтын немесе айналысқа жарамсыз банкноттарын инкассоға қабылдаған жағдайда клиенттерге комиссиялық сыйақының мөлшері (клиенттің барлық шығыстары кіретін) және эмитент банктердің көрсетілген банкноттарды айырбастаудан бас тарту мүмкіндігі туралы ескертеді, сондай-ақ клиенттен инкассоның талаптарына жазбаша келісімін алады. Эмитент банк (шетел банкі) жіберілген шетел валютасын айырбастаудан бас тартқан жағдайда, уәкілетті банктер клиентке тиісті растайтын құжаттарды ұсынады.
Төлемге жарамайтын немесе айналысқа жарамсыз банкноттарды айырбастағаны, сатып алғаны, инкассоға қабылдағаны үшін комиссиялық сыйақыны уәкілетті банктер дербес белгілейді, бірақ ол айырбастауға (сатып алуға, инкассоға қабылдауға) ұсынылатын банкноттардың номиналдық құнының он пайызынан аспауға тиіс.

5) имеющие не более двух проколов с диаметром отверстий не более одного миллиметра.
Сноска. Правила дополнены пунктом 48-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
49. Банкноты признаются негодными к обращению, если они не соответствуют требованиям, предусмотренным пунктом 48-1 Правил, и (или) имеющие следующие повреждения:
1) разорванные на части (в том числе склеенные);
2) изменившие первоначальную окраску или обесцвеченные;
3) обожженные или прожженные;
4) залитые полностью или в значительной степени (более пятидесяти процентов одного из основных признаков годного к обращению законного платежного средства) краской, чернилами, маслом;
5) подвергнутые внешним воздействиям, приведшим к свечению бумаги в ультрафиолетовых лучах;
6) имеющие значительные повреждения умышленного характера (изменены основные рисунки, в частности, портреты людей, удалена защитная нить, наличие значительных надписей, в том числе видимых в ультрафиолетовых лучах, более двух отпечатков штампов и штампов, свидетельствующих о погашении банкноты или, что банкнота является неподлинной или образцом, более двух проколов с диаметром отверстий более одного миллиметра);
7) банкноты, имеющие явный печатный брак (отсутствие или ненадлежащее расположение водяного знака или защитной нити, непропечатка или смазанность изображений);
8) изменившие геометрические размеры более чем на три миллиметра, как в сторону уменьшения, так и в сторону увеличения;
9) имеющие значительные потертости и (или) загрязнения, приведшие к утрате изображения банкноты;
10) банкноты, которые значительно разрыхлены и (или) потеряли жесткость.
Неплатежными признаются банкноты, выведенные из обращения после даты, объявленной банком-эмитентом соответствующего иностранного государства.
Сноска. Пункт 49 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
50. Покупка и замена неплатежных, а также негодных к обращению банкнот осуществляется уполномоченными банками, имеющими корреспондентские отношения и (или) договорные отношения с иностранными банками по осуществлению инкассовых операций с соответствующими иностранными валютами.
Приобретенные и принятые в порядке замены уполномоченными банками неплатежные или негодные к обращению банкноты не могут быть проданы клиентам и должны быть высланы на инкассо в банки-эмитенты (иностранные банки) или сданы на инкассо через их обслуживающие банки.
В случае принятия на инкассо неплатежных или негодных к обращению банкнот иностранной валюты через свои обменные пункты уполномоченные банки предупреждают клиентов о размере комиссионного вознаграждения (включающего все расходы клиента) и возможности отказа банками-эмитентами (иностранными банками) в обмене указанных банкнот, а также получают от клиента письменное согласие на условия инкассо. В случае отказа банка-эмитента (иностранного банка) в обмене отосланной иностранной валюты уполномоченные банки представляют клиенту соответствующие подтверждающие документы.
Комиссионное вознаграждение, взимаемое за замену, покупку, прием на инкассо неплатежных или негодных к обращению банкнот, устанавливается уполномоченными банками самостоятельно, но не должно превышать десяти процентов от номинальной стоимости банкнот, предъявляемых к обмену (покупке, приему на инкассо).

Ескерту. 50-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
51. Айырбастау пунктінде жүргізілетін әрбір айырбастау операциясы аяқталғаннан кейін электрондық түрде жүргізілетін және Қағидаларға 11-қосымшада белгіленген нысан бойынша сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының тізілімдері журналында (бұдан әрі – тізілімдер журналы) белгіленген барлық деректемелер мен көрсеткіштерді қамтитын сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының тізілімдері журналында ескеріледі.
Тізілімдер журналы айырбастау пунктінің әрбір операциялық кассасында және компьютерлік жүйе шеңберінде әрбір автоматтандырылған айырбастау пунктінде жеке-жеке жүргізіледі. Бұл ретте тізілімдер журналын қалыптастырудың бағдарламалық-аппараттық құралдары күн сайынғы түзетілмейтін тіркеуді және жасалған айырбастау операциялары жөніндегі ақпараттың энергияға тәуелсіз сақталуын оларды жасаған күннен бастап бес жыл ішінде қамтамасыз етеді.
Уәкілетті ұйымдар үшін осы тармақтың талаптарын ескеріп, тізілімдер журналын бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып электрондық түрде жүргізуге жол беріледі.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.03.2015 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 224 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
52. Бір күн ішінде бағам өзгерген жағдайда тізілімдер журналында қолма-қол шетел валютасын сатып алудың және сатудың жаңа бағамы бойынша операцияларды жүргізу басталғанға дейін сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының көлемдері бойынша аралық қорытынды жасалады. Айырбастау пунктінің жұмыс күні аяқталғаннан кейін бір күн ішінде жүргізілген операциялар бойынша тізілімдер журналында қорытындылар көрсетіледі және ақша қалдығы шығарылады.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.03.2015 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
53. Айырбастау операциясын жүргізу бағамы бойынша бес жүз мың Қазақстан теңгесі баламасынан асатын сомаға айырбастау операциялары бойынша тізілімдер журналында мыналар көрсетіледі:
клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (аты мен әкесінің аты (ол бар болса) толық көрсетіледі), құжаттың түрі, берілген күні, құжаттың нөмірі, қолданылу мерзімі);
жеке сәйкестендіру нөмірі (ол бар болса);
заңды мекенжайы.
Автоматтандырылған айырбастау пункті үшін бір рет жүргізілген айырбастау операциясының сомасы айырбастау операциясын жүргізу бағамы бойынша бес жүз мың Қазақстан теңгесі баламасынан аспайды.

Сноска. Пункт 50 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
51. Каждая проводимая в обменном пункте обменная операция после ее завершения учитывается в журнале реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты, который ведется в электронном виде и содержит все реквизиты и показатели, установленные в журнале реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты по форме, согласно приложению 11 к Правилам, (далее – журнал реестров).
Журнал реестров ведется отдельно в каждой операционной кассе обменного пункта и в каждом автоматизированном обменном пункте в рамках компьютерной системы. При этом программно-аппаратные средства формирования журнала реестров обеспечивают некорректируемую ежедневную регистрацию и энергонезависимое хранение информации по совершенным обменным операциям в течение пяти лет со дня их совершения.
Для уполномоченных организаций допускается ведение журнала реестров в электронном виде с использованием программного обеспечения с учетом требований настоящего пункта.
Сноска. Пункт 51 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2015 № 46 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2015 № 224 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
52. В случае изменения курса в течение дня в журнале реестров подводится промежуточный итог по объемам купленной и проданной наличной иностранной валюты до начала проведения операций по новому курсу покупки или продажи наличной иностранной валюты. После завершения рабочего дня обменного пункта в журнале реестров отражаются итоги по операциям, проведенным за день, и выводится остаток денег.
Сноска. Пункт 52 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2015 № 46 (вводится в действие по истечении трех месяцев после дня его первого официального опубликования).
53. По обменным операциям на сумму, превышающую эквивалент пятиста тысяч казахстанских тенге по курсу проведения обменной операции, в журнале реестров фиксируются:
данные документа, удостоверяющего личность клиента, (фамилия, имя и отчество (при его наличии) (имя, отчество (при его наличии) указываются полностью), вид документа, дата выдачи, номер документа, срок действия);
индивидуальный идентификационный номер (при его наличии);
юридический адрес.
Для автоматизированного обменного пункта сумма однократно проведенной обменной операции не превышает эквивалент пятиста тысяч казахстанских тенге по курсу проведения обменной операции.

Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
54. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.03.2015 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
55. Уәкілетті банктер ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 7-не дейінгі (қоса алғанда) мерзімде Ұлттық Банктің филиалына Қағидаларға 12-қосымшада белгіленген "Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды береді.
Есеп уәкілетті банктің әр филиалы бойынша жеке қалыптастырылады және Ұлттық Банктің тиісті филиалына дербес ұсынылады.
Ескерту. 55-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.03.2015 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
56. Уәкілетті ұйымдар ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 7-не дейінгі (қоса алғанда) мерзімде Ұлттық Банктің филиалына Қағидаларға 13-қосымшада белгіленген "Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды береді.
Уәкілетті ұйымның әрбір филиалы есепті дербес қалыптастырадыжәне өзі орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің филиалына ұсынады.
Ескерту. 56-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.03.2015 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
56-1. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) бастамасы бойынша барлық жұмыс істеп тұрған айырбастау пункттерінің қызметі күнтізбелік отыз күннен астам мерзімге уақытша тоқтатылған жағдайда, Қағидалардың 55 және 56-тармақтарында көзделген есептерді ұсыну барлық есепті мерзім ішінде жүргізілген операциялар болмаған және Қағидалардың 39-тармағында көзделген тәртіппен хабарлама жіберілген жағдайда талап етілмейді.
Ескерту. 6-тарау 56-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Пункт 53 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 183 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
54. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 26.03.2015 № 46 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
55. Уполномоченные банки ежемесячно в срок до 7 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным, представляют в филиал Национального Банка форму, предназначенную для сбора административных данных, "Отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты", установленную приложением 12 к Правилам.
Отчет формируется отдельно по каждому филиалу уполномоченного банка и представляется самостоятельно в соответствующий филиал Национального Банка.
Сноска. Пункт 55 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 26.03.2015 № 46 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
56. Уполномоченные организации ежемесячно в срок до 7 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным, представляют в филиал Национального Банка форму, предназначенную для сбора административных данных, "Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях, проведенных через обменные пункты", установленную приложением 13 к Правилам.
Отчет формируется каждым филиалом уполномоченной организации самостоятельно и представляется в филиал Национального Банка по месту своего нахождения.
Сноска. Пункт 56 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 26.03.2015 № 46 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
56-1. В случае временного приостановления деятельности всех имеющихся обменных пунктов по инициативе юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала) на срок более тридцати календарных дней представление отчетов, предусмотренных пунктами 55 и 56 Правил, не требуется при условии отсутствия проведенных операций в течение всего отчетного периода и направления уведомления в порядке, предусмотренном пунктом 39 Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 56-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

57. Бір шетел валютасын басқаға айырбастау тізілімдер журналында және Қағидаларда көзделген есептілік нысандарын жасаған кезде екі операция түрінде көрсетіледі:
айырбастау пунктінің бір шетел валютасын осы айырбастау пунктінің осы валютаның түрін сатып алу бағамы бойынша теңгемен сатып алуы;
айырбастау пунктінің басқа шетел валютасын осы айырбастау пунктінің осы валютаның түрін сату бағамы бойынша теңгемен сатуы.
58. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлға шет мемлекеттерінің (мемлекеттер тобының) монеталарын сатып алу, сату және айырбастау операцияларын жүргізу жөніндегі шешімді дербес қабылдайды.
6-1 тарау. Құймалардағы аффинирленген алтынмен операциялар жүргізу
Ескерту. Қағида 6-1-тараумен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
58-1. Уәкілетті ұйым құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын өзінің айырбастау пункттері арқылы Қағидаларда белгіленген тәртіпте жүзеге асырады.
Уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің кассасын құймалардағы аффинирленген алтынмен толықтыру жеке тұлғалардан құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу операциялары есебінен және құймалардағы аффинирленген алтынды Ұлттық Банктен тиісті сатып алу-сату шартының негізінде жүзеге асырылады.
Өзінің айырбастау пункттері арқылы құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын жүзеге асыратын уәкілетті ұйым осындай құймаларды сатып алу және (немесе) сату құны бар мәліметтерді ақпараттық стендте орналастырады.
58-2. Құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату кезінде уәкілетті ұйым ультракүлгін жарықта люминесценцияның бақылауын қамтамасыз ететін техникалық құралды қолдану арқылы, сондай-ақ кемінде 10 (он) есе артуын қамтамасыз ететін оптикалық аспапты қолдана отырып құймалардағы аффинирленген алтынның арнайы қаптамасының тұтастылығын және қорғау элементтерін тексереді.
58-3. Құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша операциялар уәкілетті ұйым құймалардағы аффинирленген алтынның құнын белгілеу туралы өкімде бекіткен құны бойынша жүзеге асырылады. Құймалардағы аффинирленген алтынның құнын белгілеу туралы өкімді міндетті түрде нөмірін, шығару күнін және уақытын (сағатпен және минутпен белгіленетін) көрсете отырып, уәкілетті ұйымның басшысы немесе осындай өкілеттіктер берілген өзге тұлға шығарады.
Уәкілетті ұйым басшысының құймалардағы аффинирленген алтынның құнын белгілеу туралы өкімдерді шығаруға өкілеттігін өзге тұлғаға беру уәкілетті ұйым басшысының бұйрығы негізінде ғана жүргізіледі.

57. Обмен одной иностранной валюты на другую в журнале реестров и при составлении форм отчетности, предусмотренной Правилами, отражается в виде двух операций:
покупка обменным пунктом одной иностранной валюты за тенге по курсу покупки данного вида валюты этим обменным пунктом;
продажа обменным пунктом другой иностранной валюты за тенге по курсу продажи данного вида валюты этим обменным пунктом.
58. Юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, самостоятельно принимает решение по проведению операций по покупке, продаже и обмену монет иностранных государств (группы государств).
Глава 6-1. Проведение операций с аффинированным золотом в слитках
Сноска. Правила дополнены главой 6-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 183 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
58-1. Уполномоченная организация осуществляет операции по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках через свои обменные пункты в порядке, определенном Правилами.
Пополнение кассы обменного пункта уполномоченной организации аффинированным золотом в слитках осуществляется за счет операций по покупке аффинированного золота в слитках у физических лиц и путем приобретения аффинированного золота в слитках у Национального Банка на основании соответствующего договора купли-продажи.
Уполномоченная организация, осуществляющая операции по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках через свои обменные пункты, размещает на информационном стенде сведения о стоимости покупки и (или) продажи таких слитков.
58-2. При покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках уполномоченная организация проверяет целостность специальной упаковки и защитные элементы аффинированного золота в слитках с применением технического средства, обеспечивающего контроль люминесценции в ультрафиолетовом свете, а также с применением оптического прибора, обеспечивающего не менее 10 (десяти) кратного увеличения.
58-3. Операции по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках осуществляются по стоимости, установленной уполномоченной организацией в распоряжении об установлении стоимости аффинированного золота в слитках. Распоряжение об установлении стоимости аффинированного золота в слитках издается руководителем уполномоченной организации или иным лицом, которому предоставлены такие полномочия, с обязательным указанием номера, даты и времени (определяемого в часах и минутах) его издания.
Передача полномочий руководителя уполномоченной организации на издание распоряжений об установлении стоимости аффинированного золота в слитках иному лицу производится только на основании приказа руководителя уполномоченной организации.

58-4. Құймалардағы аффинирленген алтынның құнын белгілеу туралы өкімде белгіленген құймалардағы аффинирленген алтынның сатып алу және (немесе) сату құны туралы ақпарат клиенттерге арналған ақпараттық стендте оның бүкіл қолданылу кезеңі ішінде орналастырылады.
Уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің кассасында құймалардағы аффинирленген алтыны болмаған жағдайда, оларды сату құны туралы ақпарат уәкілетті ұйымның ақпараттық стендінде орналастырылмайды. Айырбастау пунктінің кассасында қолма-қол ұлттық валюта болмаған жағдайда құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу құны туралы ақпарат уәкілетті ұйымның ақпараттық стендінде орналастырылмайды.
58-5. Уәкілетті ұйымның құймалардағы аффинирленген алтынның түрлері бойынша шектеулер белгілеуіне, сондай-ақ айырбастау пунктінде мұндай құймаларды сатып алу және (немесе) сату операцияларын жүргізу үшін қажетті сомада қолма-қол ұлттық валюта болған кезде жеке тұлғаларға мұндай операцияны жүргізуден бас тартуға жол берілмейді.
58-6. Уәкілетті ұйым құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алуды, сатуды бүтін арнайы қаптамада жүзеге асырады.
58-7. Айырбастау пунктінде қолма-қол ұлттық валютаның жоқтығына байланысты жеке тұлғаға құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алудан бас тартылған жағдайда және уәкілетті ұйымның ақпараттық стендінде осындай алтынның сатып алу құны туралы ақпарат болса, айырбастау пунктінің кассирі жеке тұлғаның талап етуі бойынша айырбастау пунктінде жоқ осындай алтынның түрін, құймалардағы аффинирленген алтынның құнын белгілеу туралы өкімге сәйкес құнын және ұлттық валютадағы сомасын, анықтама берілген күнді және уақытын көрсете отырып, еркін нысандағы анықтаманы береді. Анықтамаға уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің кассирі қол қояды және уәкілетті ұйымның ішкі қағидаларында белгіленген тәртіппен тіркеледі.
58-8. Уәкілетті ұйымның айырбастау пункті құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операциясының жүргізілгенін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексі 166-бабының 6-тармағы 2) тармақшасына сәйкес бақылау чегін бере отырып растайды.
58-9. Уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінде жүргізілетін әрбір құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операциясы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құймалардағы аффинирленген алтынмен жасалатын операцияларды есепке алудың электрондық журналында (бұдан әрі – құймалардағы аффинирленген алтынмен жасалған операцияларды есепке алу журналы) есепке алынады.
Құймалардағы аффинирленген алтынмен жасалатын операцияларды есепке алу журналы бағдарламалық қамтамасыз ету шеңберінде айырбастау пунктінің әрбір операциялық кассасында бөлек жүргізіледі. Бұл ретте құймалардағы аффинирленген алтынмен жасалатын операцияларды есепке алу журналын қалыптастырудың бағдарламалық-аппараттық құралдары жасалған операциялар бойынша ақпараттың түзетілмейтін күн сайынғы тіркелуін және энергияға тәуелсіз сақталуын оларды жасаған күннен бастап бес жыл ішінде қамтамасыз етеді.
Құймалардағы аффинирленген алтынмен жасалатын, сомасы екі миллион Қазақстан теңгесінен асатын операциялар бойынша, құймалардағы аффинирленген алтынмен жасалатын операцияларды есепке алу журналында мыналар көрсетіледі:
клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (аты мен әкесінің аты (ол бар болса) толық көрсетіледі), құжаттың түрі, берілген күні, құжаттың нөмірі, қолданылу мерзімі);
жеке сәйкестендіру нөмірі (ол бар болса);
заңды мекенжайы.

58-4. Информация о стоимости покупки и (или) продажи аффинированного золота в слитках, установленная распоряжением об установлении стоимости аффинированного золота в слитках, размещается на информационном стенде для клиентов в течение всего периода его действия.
В случае отсутствия в кассе обменного пункта аффинированного золота в слитках информация о стоимости их продажи на информационном стенде уполномоченной организации не размещается. В случае отсутствия в кассе обменного пункта наличной национальной валюты информация о стоимости покупки аффинированного золота в слитках на информационном стенде уполномоченной организации не размещается.
58-5. Установление уполномоченной организацией ограничений в приеме аффинированного золота в слитках по разновидностям, а также отказ физическим лицам в проведении операций по покупке и (или) продаже таких слитков при наличии в обменном пункте наличной национальной валюты в сумме, необходимой для проведения такой операции, не допускается.
58-6. Уполномоченная организация осуществляет покупку, продажу аффинированного золота в слитках в целостной специальной упаковке.
58-7. В случае отказа физическому лицу в покупке аффинированного золота в слитках по причине отсутствия в обменном пункте наличной национальной валюты и при наличии на информационном стенде уполномоченной организации информации о стоимости покупки такого золота, кассиром обменного пункта по требованию физического лица выдается справка в произвольной форме с указанием разновидности такого золота, его стоимости согласно распоряжению об установлении стоимости аффинированного золота в слитках и суммы в национальной валюте, отсутствующей в обменном пункте, даты и времени выдачи справки. Справка подписывается кассиром обменного пункта уполномоченной организации и регистрируется в порядке, установленном внутренними правилами уполномоченной организации.
58-8. Обменный пункт уполномоченной организации подтверждает проведение операции по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках выдачей контрольного чека в соответствии с подпунктом 2) пункта 6 статьи 166 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
58-9. Каждая проводимая в обменном пункте уполномоченной организации операция по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках учитывается в электронном журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках по форме согласно приложению 14 к Правилам (далее – журнал учета операций с аффинированным золотом в слитках).
Журнал учета операций с аффинированным золотом в слитках ведется отдельно в каждой операционной кассе обменного пункта в рамках программного обеспечения. При этом программно-аппаратные средства формирования журнала учета операций с аффинированным золотом в слитках обеспечивают некорректируемую ежедневную регистрацию и энергонезависимое хранение информации по совершенным операциям в течение пяти лет со дня их совершения.
По операциям с аффинированным золотом в слитках на сумму, превышающую два миллиона казахстанских тенге, в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках, фиксируются:
данные документа, удостоверяющего личность клиента, (фамилия, имя и отчество (при его наличии) (имя, отчество (при его наличии) указываются полностью), вид документа, дата выдачи, номер документа, срок действия);
индивидуальный идентификационный номер (при его наличии);
юридический адрес.

58-10. Құймалардағы аффинирленген алтын құнының өзгеруі осындай алтынның құнын белгілеу туралы жаңа өкімді шығару негізінде ғана жүзеге асырылады. Бұл ретте құймалардағы аффинирленген алтынның құнын белгілеу туралы жаңа өкімнің қолданылуы басталғаннан бастап алдынғы өкімнің күші жойылады.
Уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің жұмыс уақыты барысында құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату құнын өзгертетін жаңа өкімді шығарған жағдайда құймалардағы аффинирленген алтынмен операцияларды есепке алу журналында осындай алтынмен жасалған операциялар көлемдері бойынша аралық қорытынды жаңа құнымен операцияларды жүргізу басталғанға дейін жасалады. Уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін жұмыс уақыты ішінде жүргізілген операциялар бойынша құймалардағы аффинирленген алтынмен операцияларды есепке алу журналында қорытындылар көрсетіледі және ақша қалдығы шығарылады.
58-11. Есепті ай ішінде құймалардағы аффинирленген алтынмен операциялар жүзеге асырылған жағдайда уәкілетті ұйымдар есепті айдан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейінгі (қоса алғанда) мерзімде Ұлттық Банктің филиалына Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректер жинауға арналған "Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген құймалардағы аффинирленген алтынмен операциялар туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – құймалардағы аффинирленген алтынмен операциялар туралы есеп) береді.
Уәкілетті ұйымның әрбір филиалы құймалардағы аффинирленген алтынмен операциялар туралы есепті дербес қалыптастырады және өзі орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің филиалына ұсынады.
58-12. Арнайы қаптамасы ашылған, сондай-ақ арнайы қаптамасы жоқ құймалардағы аффинирленген алтынды сатуға жол берілмейді.
Арнайы қаптамасы ашылған, сондай-ақ арнайы қаптамасы жоқ құймалардағы аффинирленген алтынды қабылдауды Ұлттық Банкпен оларды сатып алуға шарттық қатынастары бар уәкілетті ұйымдар жүзеге асырады.
Арнайы қаптамасы ашылған, сондай-ақ арнайы қаптамасы жоқ құймалардағы аффинирленген алтын жеке тұлғаның өтініші негізінде сатып алу үшін Ұлттық Банкке жіберіледі.
Арнайы қаптамасы ашылған және арнайы қаптамасы жоқ құймалардағы аффинирленген алтын қабылданған жағдайда уәкілетті ұйымдар жеке тұлғаны мұндай алтынды сатып алу мақсатында Ұлттық Банкке оны жібергені үшін комиссиялық сыйақы алатыны туралы хабардар етеді.
Уәкілетті ұйым арнайы қаптамасы ашылған және арнайы қаптамасы жоқ құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу мақсатында оларды Ұлттық Банкке жібергені үшін құймалардағы аффинирленген алтынның номиналды құнының 10 (он) пайызынан аспайтын комиссиялық сыйақыны дербес белгілейді.

58-10. Изменение стоимости аффинированного золота в слитках осуществляется только на основании издания нового распоряжения об установлении стоимости такого золота. При этом с начала действия нового распоряжения об установлении стоимости аффинированного золота в слитках предыдущее распоряжение отменяется.
В случае издания в течение рабочего времени обменного пункта уполномоченной организации нового распоряжения, изменяющего стоимость покупки и (или) продажи аффинированного золота в слитках, в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках, подводится промежуточный итог по объемам операций с таким золотом до начала проведения операций по новой стоимости. После завершения рабочего времени обменного пункта уполномоченной организации в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках отражаются итоги по операциям, проведенным в течение рабочего времени, и выводится остаток денег.
58-11. В случае осуществления операций с аффинированным золотом в слитках в течение отчетного месяца уполномоченные организации в срок до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным, представляют в филиал Национального Банка форму, предназначенную для сбора административных данных, "Отчет об операциях с аффинированным золотом в слитках, проведенных через обменные пункты", согласно приложению 15 к Правилам (далее – отчет об операциях с аффинированным золотом в слитках).
Отчет об операциях с аффинированным золотом в слитках формируется каждым филиалом уполномоченной организации самостоятельно и представляется в филиал Национального Банка по месту своего нахождения.
58-12. Продажа аффинированного золота в слитках со вскрытой специальной упаковкой, а также без специальной упаковки не допускается.
Прием аффинированного золота в слитках со вскрытой специальной упаковкой, а также без специальной упаковки осуществляется уполномоченными организациями, имеющими договорные отношения по их выкупу с Национальным Банком.
На основании обращения физического лица аффинированное золото в слитках со вскрытой специальной упаковкой, а также без специальной упаковки направляется на выкуп в Национальный Банк.
В случае принятия аффинированного золота в слитках со вскрытой специальной упаковкой, а также без специальной упаковки, уполномоченные организации предупреждают физическое лицо о взимании комиссионного вознаграждения за направление такого золота в Национальный Банк с целью его выкупа.
Уполномоченная организация самостоятельно устанавливает комиссионное вознаграждение за направление в Национальный Банк аффинированного золота в слитках со вскрытой специальной упаковкой, а также без специальной упаковки с целью их выкупа, не превышающее 10 (десяти) процентов от номинальной стоимости аффинированного золота в слитках.

7-тарау. Өтпелі ережелер
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
59. Қағидалар қолданысқа енгізілген күнінен бастап уәкілетті ұйымға бұрын шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға берілген лицензия Рұқсаттар туралы заңның 33-бабының 6-тармағында көзделген негіз бойынша қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру жөніндегі лицензияға қайта ресімделуге жатады. Лицензияға тиісті қосымшаларды беру Қағидалар қолданысқа енгізілген күні Ұлттық Банктің филиалында бар құжаттардың негізінде айырбастау пунктінің тіркеу куәлігі бар айырбастау пунктері үшін жүзеге асырылады.
Егер Қағидалар қолданысқа енгізілген күні уәкілетті ұйымының айырбастау пункті болмаса, онда бұрын шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға берілген лицензия қайта ресімделуге жатпайды және Қағидалар қолданысқа енгізілген күннен бастап қолданылуын тоқтатады.
Ескерту. 59-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.03.2015 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
60. Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін айырбастау пунктін тіркеген уәкілетті банк (оның филиалы) айырбастау пункті қызметінің басталуы туралы хабарлама жіберген болып саналады.
Бұл ретте Ұлттық Банктің филиалдары уәкілетті банктің айырбастау пунктінің куәлігін Қағидалар қолданысқа енгізілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде береді.
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.03.2015 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Уәкілетті ұйымының құрылтайшылары (қатысушылары) туралы
мәліметтер
______________________________________________________
(уәкілетті ұйымның атауы)
1. Жеке тұлғалар:
Р/с
Тегі, аты және, бар болса, әкесінің аты
Туылған күні
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
ЖСН* (резиденттер үшін)
Тұратын жері
Жарғылық капиталдағы үлесі
%-бен
сомасы
2. Заңды тұлғалар:
Р/с
Заңды тұлғаның атауы
Ұйымдық құқықтық нысаны
БСН** (резиденттер үшін)
Орналасқан жері
Жарғылық капиталдағы үлесі
%-бен
сомасы
Осы арқылы уәкілетті ұйым құрылтайшыларының Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларының 4-тармағының талаптарына сәйкес келетіні расталады.
Басшы __________________ Мөр орны (ол болған жағдайда)
(қолы)
* Жеке сәйкестендіру нөмірі
** Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияны және оған қосымшаларды алуға өтініш

Глава 7. Переходные положения
Сноска. Заголовок главы 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
59. С даты введения в действие Правил ранее выданная уполномоченной организации лицензия на организацию обменных операций с иностранной валютой подлежит переоформлению на лицензию по организации обменных операций с наличной иностранной валютой по основанию, предусмотренному пунктом 6 статьи 33 Закона о разрешениях. Выдача соответствующих приложений к лицензии осуществляется для обменных пунктов, на которые на дату введения в действие Правил имелись регистрационные свидетельства обменного пункта, на основании документов, имеющихся у филиала Национального Банка.
Если на дату введения в действие Правил уполномоченная организация не имеет обменного пункта, то ранее выданная лицензия на организацию обменных операций с иностранной валютой не подлежит переоформлению и прекращает действие с даты введения в действие Правил.
Сноска. Пункт 59 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 26.03.2015 № 46 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
60. Уполномоченный банк (его филиал), зарегистрировавший обменный пункт до введения в действие Правил, считается направившим уведомление о начале деятельности обменного пункта.
При этом свидетельство обменного пункта уполномоченного банка выдается филиалами Национального Банка в течение десяти рабочих дней с даты введения в действие Правил.
Приложение 1
к Правилам организации обменных
операций с наличной иностранной валютой
в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 26.03.2015 № 46 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма
Сведения
об учредителях (участниках) уполномоченной организации
______________________________________________________
(наименование уполномоченной организации)
1. Физические лица:
№ п/п
Фамилия, имя и, при наличии, отчество
Дата рождения
Данные документа, удостоверяющего личность
ИИН* (для резидентов)
Место жительства
Доля в уставном капитале
в %
сумма
2. Юридические лица:
№№ п/п
Наименование юридического лица
Организационно-правовая форма
БИН** (для резидентов)
Место нахождения
Доля в уставном капитале
в %
сумма
Настоящим подтверждается, что учредители уполномоченной
организации соответствуют требованиям пункта 4 Правил организации
обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике
Казахстан.
Руководитель __________________ Место печати
(подпись) (при ее наличии)
* Индивидуальный идентификационный номер
** Бизнес-идентификационный номер
Приложение 2
к Правилам организации
обменных операций
с наличной иностранной валютой
в Республике Казахстан

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
________________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, БСН, орналасқан жері)
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияны және
мына мекенжайда орналасқан айырбастау пунктін ашу үшін лицензияға қосымша беруді
сұраймын:
________________________________________________________________________________
(пошталық индекс, облыс, қала, аудан, елді мекен, көшенің атауы, үйдің/ғимараттың
(стационарлық үй-жайдың) нөмірі, сондай-ақ қабат, сектор, блок және басқалар (бар болса))
Біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер:
1. Уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына қатысушылардың қатысу үлесі:
1) жеке тұлғалар:
жеке басын куәландыратын құжат деректері (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса),
туған күні);
ЖСН (резиденттер үшін);
тұрғылықты жері;
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сома)).
2) заңды тұлғалар:
заңды тұлғаның атауы;
БСН (резиденттер үшін);
орналасқан жері;
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сома)).
2. Ақша белгілерінің түпнұсқалығын айқындауға арналған техникалық құралдардың
сипаттамалары:
Моделі (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Банкноттарды ультракүлгін сәулемен тексеру (қағаздың люминесценциясын тексеру және өзге)
Банкноттарды магниттік белгілердің болуына тексеру
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
3. Бақылау-касса аппаратының (компьютерлік жүйенің) техникалық сипаттамалары:
Моделі (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Айырбастау операцияларын түзетілмейтін күн сайынғы тіркеуді қамтамасыз ету
Жасалған айырбастау операциялары жөніндегі ақпараттың энергияға тәуелсіз сақталуын оларды жасаған күннен бастап бес жыл ішінде қамтамасыз ету
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
4. Бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық сипаттамалары
Атауы
Өндіруші
(Жеткізуші)
Айырбастау операцияларын түзетілмейтін күн сайынғы тіркеуді қамтамасыз ету
Жасалған айырбастау операциялары жөніндегі ақпараттың энергияға тәуелсіз сақталуын оларды жасаған күннен бастап бес жыл ішінде қамтамасыз ету
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
5. Бейнебақылау жүйесінің техникалық сипаттамалары
Жүйенің атауы
Өндіруші
(Жеткізуші)
Ақпаратты күнтізбелік отыз күн бойы жазуын және сақталуын қамтамасыз ету
Бейнебақылаудың көру аймағында кассирдің жұмыс аймағы мен клиентті көрсету, сондай-ақ бейнебақылау үшін кедергілердің болмауын қамтамасыз етілетін орындарда орнатуды қамтамасыз ету
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Қоса берілген құжаттар:
1.
2.
Электрондық пошта ________________________________________
Телефондар _______________________________________________
Факс _____________________________________________________
Теңгедегі банк шоты ________________________________________
(уәкілетті банк шотының нөмірі, атауы)
Осы арқылы мыналар расталады:
көрсетілген барлық деректер лицензияны және лицензияға қосымшаны беру немесе
беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберу үшін ресми байланыстар
болып табылады;
өтініш берушіге қызметтің лицензияланатын түрімен айналысуға сот тыйым салмаған;
барлық қоса берілген құжаттар (мәліметтер) жарамды болып табылады шындыққа
(сәйкес келеді).
Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы:
__________ ______________________________________
(лауазымы) (тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
20___ жылғы "___" ___________ № _____
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау
операцияларын ұйымдастыруға арналған
лицензия
Лицензиат: ____________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, мемлекеттік
тіркелген жері, БСН)
Лицензиар: _______ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
филиалы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің __________ филиалы
уәкілетті ұйымға валюталық бақылау агентінің функциясын жүктейді.
Осы лицензия шектелмеген мерзімге бір данамен беріледі және
басқа тұлғаларға берілмейді.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі аумақтық филиалының
басшысы ________________________________ _______________________
(қағаз нысандағы лицензияларға (тегі және инициалдары)
арналған қол)
Мөр орны
(қағаз нысандағы лицензиялар үшін)
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
20___ жылғы "___" ___________ № _____
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау
операцияларын ұйымдастыруға арналған
лицензияға
20___ жылғы "___" ___________ № _____ қосымша
Лицензиат: ____________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, мемлекеттік
тіркелген жері, БСН)
Лицензиаттың филиалы*: ________________________________________
(филиалдың атауы, филиал орналасқан жер, БСН)
Айырбастау пунктінің орналасқан жері: _________________________
_____________________________________________________________________
(облыс, қала, аудан, көше, үй, қабат, сектор, блок)
Лицензиар: _______ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
филиалы
Осы лицензия қосымшасы осы айырбастау пунктінің жұмыс істеуі
үшін негіз болып табылады.
Осы айырбастау пунктінің қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің ______________ филиалы бақылайды.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі аумақтық филиалының
басшысы ________________________________ _______________________
(қағаз нысандағы лицензияларға (тегі және инициалдары)
арналған қол)
Мөр орны
(қағаз нысандағы лицензиялар үшін)
* лицензиат орналасқан жердің аймағынан тыс қосымша айырбастау пунктін ашу кезінде көрсетіледі
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
_____________________________
(басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға қолданыстағы лицензияға қосымша алуға өтініш

Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 183 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма
Заявление на получение лицензии на организацию обменных операций с
наличной иностранной валютой и приложения к ней
В Национальный Банк Республики Казахстан
От _____________________________________________________________________________
(наименование юридического лица, БИН, место нахождения)
Прошу выдать лицензию на организацию обменных операций с наличной иностранной
валютой и приложение к лицензии для открытия обменного пункта, расположенного по адресу:
________________________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, название улицы, номер
дома (здания) (стационарного помещения), а также этаж, сектор, блок и прочее (при наличии))
Сведения о соответствии квалификационным требованиям:
1. Доля участия участников в уставном капитале уполномоченной организации:
1) физические лица:
данные документа, удостоверяющего личность, (фамилия, имя и отчество (при его наличии), дата рождения);
ИИН (для резидентов);
место жительства;
доля в уставном капитале (% (сумма)).
2) юридические лица:
наименование юридического лица;
БИН (для резидентов);
место нахождения;
доля в уставном капитале (% (сумма)).
2. Характеристики технических средств для определения подлинности денежных знаков:
Модель (Наименование)
Заводской номер
Проверка банкнот в ультрафиолетовом свете (контроль люминесценции бумаги и иное)
Проверка банкнот на наличие магнитных меток
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
3. Технические характеристики контрольно-кассового аппарата (компьютерной системы):
Модель (Наименование)
Заводской номер
Обеспечение некорректируемой ежедневной регистрации обменных операций
Обеспечение энергонезависимого хранения информации по совершенным обменным операциям в течение пяти лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
4. Технические характеристики программного обеспечения
Наименование
Производитель (Поставщик)
Обеспечение некорректируемой ежедневной регистрации обменных операций
Обеспечение энергонезависимого хранения информации по совершенным обменным операциям в течение пяти лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
5. Технические характеристики системы видеонаблюдения
Наименование системы
Производитель (Поставщик)
Обеспечение записи и хранения информации в течение тридцати календарных дней
Обеспечение в зоне видимости видеонаблюдения рабочей зоны кассира и клиента, а также установления в местах, обеспечивающих отсутствие помех для видеонаблюдения
Да
Нет
Да
Нет
Прилагаемые документы: 1. 2.
Электронная почта ___________________________________________
Телефоны___________________________________________________
Факс _______________________________________________________
Банковский счет в тенге _______________________________________
(номер счета, наименование уполномоченного банка)
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными контактами для направления любой
информации по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и приложения к лицензии;
заявителю не запрещено судом заниматься лицензируемым видом деятельности;
все прилагаемые документы (сведения) являются действительными (соответствуют) действительности.
Уполномоченное лицо заявителя:
__________ _____________________________________________________________________
(должность)                         (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Приложение 3
к Правилам организации обменных
операций с наличной иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма
Лицензия
на организацию обменных операций
с наличной иностранной валютой
№ _____ от "___" ___________ 20___ года
Лицензиат: ____________________________________________________
(полное наименование, место государственной
регистрации, БИН юридического лица)
Лицензиар: _______ филиал Национального Банка Республики Казахстан
__________ филиал Национального Банка Республики Казахстан возлагает
на уполномоченную организацию функции агента валютного контроля.
Настоящая лицензия выдается в единственном экземпляре на
неограниченный срок и не может быть передана другим лицам.
Руководитель
территориального филиала
Национального Банка
Республики Казахстан ______________________________ _________________
(подпись для лицензий в бумажной форме) (фамилия и инициалы)
Место печати
(для лицензий в бумажной форме)
Приложение 4
к Правилам организации обменных
операций с наличной иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма
Приложение № _________ от "___" _______ 20__года
к лицензии на организацию обменных операций
с наличной иностранной валютой
№ ________ от "___" _________ 20__ года
Лицензиат: ____________________________________________________
(полное наименование юридического лица, место
государственной регистрации, БИН)
Филиал лицензиата*: ___________________________________________
(наименование филиала, место нахождения
филиала, БИН)
Место нахождения обменного пункта: ____________________________
_____________________________________________________________________
(область, город, район, улица, дом, этаж, сектор, блок)
Лицензиар: ____ филиал Национального Банка Республики Казахстан
Настоящее приложение к лицензии является основанием для
функционирования данного обменного пункта.
Деятельность данного обменного пункта контролируется __________
филиалом Национального Банка Республики Казахстан.
Руководитель
территориального филиала
Национального Банка
Республики Казахстан ________________________________ _______________
(подпись для приложений (фамилия и инициалы)
в бумажной форме)
Место печати
(для приложений в бумажной форме)
* указывается при открытии дополнительного обменного пункта вне
региона места нахождения лицензиата
Приложение 5
к Правилам организации
обменных операций
с наличной иностранной валютой
в Республике Казахстан

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Лицензиат: ______________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, мемлекеттік тіркелген жері, БСН)
Лицензиаттың филиалы*: _________________________________________________________
(филиалдың атауы, филиал орналасқан жері, БСН)
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға берілген
лицензияның нөмірі және күні:
________________________________________________________________________________
Мына мекенжайда орналасқан айырбастау пунктіне қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын ұйымдастыруға қолданыстағы лицензияға қосымша беруді
сұраймын **:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер:
1. Уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына құрылтайшылардың (қатысушылардың)
қатысу үлесі:
1) жеке тұлғалар:
жеке басын куәландыратын құжат деректері (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса),
туған күні);
ЖСН (резиденттер үшін);
тұрғылықты жері;
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сома)).
2) заңды тұлғалар:
заңды тұлғаның атауы;
орналасқан жері;
БСН (резиденттер үшін);
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сома)).
2. Ақша белгілерінің түпнұсқалығын айқындауға арналған техникалық құралдардың
сипаттамалары:
Моделі
(Атауы)
Зауыттық нөмір
Банкноттарды ультракүлгін сәулемен тексеру (қағаздың люминесценциясын тексеру және өзге)
Банкноттарды магниттік белгілердің болуына тексеру
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
3. Бақылау-касса аппаратының (компьютерлік жүйенің) техникалық сипаттамалары:
Моделі (Атауы)
Зауыттық нөмір
Айырбастау операцияларын түзетілмейтін күн сайынғы тіркеуді қамтамасыз ету
Жасалған айырбастау операциялары жөніндегі ақпараттың энергияға тәуелсіз сақталуын оларды жасаған күннен бастап бес жыл ішінде қамтамасыз ету
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
4. Бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық сипаттамалары
Атауы
Өндіруші(Жеткізуші)
Айырбастау операцияларын түзетілмейтін күн сайынғы тіркеуді қамтамасыз ету
Жасалған айырбастау операциялары жөніндегі ақпараттың энергияға тәуелсіз сақталуын оларды жасаған күннен бастап бес жыл ішінде қамтамасыз ету
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ

Сноска. Приложение 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 183 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма
В Национальный Банк
Республики Казахстан
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) руководителя)
Заявление на получение приложения к действительной лицензии на
организацию обменных операций с наличной иностранной валютой для
дополнительно открываемого обменного пункта
Лицензиат: _____________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, место государственной регистрации, БИН)
Филиал лицензиата*: _____________________________________________________________
(наименование филиала, место нахождения филиала, БИН)
Номер и дата лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой:
________________________________________________________________________________
Прошу выдать приложение к действительной лицензии на организацию обменных
операций с наличной иностранной валютой на обменный пункт, расположенный по
адресу**:________________________________________________________________________
Сведения о соответствии квалификационным требованиям:
1. Доля участия учредителей (участников) в уставном капитале уполномоченной организации:
1) физические лица:
данные документа, удостоверяющего личность, (фамилия, имя и отчество (при его наличии), дата рождения);
ИИН (для резидентов);
место жительства;
доля в уставном капитале (% (сумма)).
2) юридические лица:
наименование юридического лица;
место нахождения;
БИН (для резидентов);
доля в уставном капитале (% (сумма)).
2. Характеристики технических средств, для определения подлинности денежных знаков:
Модель (Наименование)
Заводской номер
Проверка банкнот в ультрафиолетовом свете (контроль люминесценции бумаги и иное)
Проверка банкнот на наличие магнитных меток
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
3. Технические характеристики контрольно-кассового аппарата (компьютерной системы):
Модель (Наименование)
Заводской номер
Обеспечение некорректируемой ежедневной регистрации обменных операций
Обеспечение энергонезависимого хранения информации по совершенным обменным операциям в течение пяти лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
4. Технические характеристики программного обеспечения
Наименование
Производитель (Поставщик)
Обеспечение некорректируемой ежедневной регистрации обменных операций
Обеспечение энергонезависимого хранения информации по совершенным обменным операциям в течение пяти лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет

5. Бейнебақылау жүйесінің техникалық сипаттамалары
Жүйенің атауы
Өндіруші(Жеткізуші)
Ақпаратты күнтізбелік отыз күн бойы жазуын және сақталуын қамтамасыз ету
Бейнебақылаудың көру аймағында кассирдің жұмыс аймағы мен клиентті көрсету, сондай-ақ бейнебақылау үшін кедергілердің болмауын қамтамасыз етілетін орындарда орнатуды қамтамасыз ету
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Қоса берілген құжаттар:
1.
2.
Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы:
_____________       _________________________________
(лауазымы)            (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Ескерту:
* - лицензиат орналасқан өңірден тыс жерде қосымша айырбастау пункті ашылған
кезде көрсетіледі
** - айырбастау пункті көп функционалды мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарда
(оның ішінде теміржол вокзалдарында, әуежайларда, іскерлік және сауда орталықтарында)
орналасқан жағдайда айырбастау пунктінің орналасқан жерін нақтылайтын деректерді көрсете
отырып, айырбастау пунктінің үй-жайы орналасқан мекенжайы
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
________________________________________
(Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
аумақтық филиалының атауы)
________________________________________
(басшының тегі және инициалдары)
Ескерту. 6-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.03.2015 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын
ұйымдастыруға арналған лицензияны және (немесе) қолма-қол шетел
валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға арналған
лицензияның қосымшасын қайта ресімдеуге арналған өтініш
Лицензиат: ____________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, мемлекеттік
тіркелген жері, БСН)
Лицензиаттың филиалы*: ________________________________________
(филиалдың атауы, филиал орналасқан жер, БСН)
Мына мекенжайда орналасқан айырбастау пунктіне _______ жылғы №
_______ лицензияны және (немесе) _______ жылғы № _______ лицензияның
_______ жылғы № _______ қосымшасын қайта ресімдеуді сұраймын **:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қайта ресімдеу негіздемесі: ___________________________________
Қоса берілген құжаттар:
1.
2.
……….
Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы:
__________________ _____________________________ ______________
(лауазымы) (тегі және инициалдары) (қолы)
20__ "__" ___________
Мөр орны (ол болған жағдайда)
* лицензиат орналасқан жердің аймағынан тыс орналасқан
айырбастау пунктіне арналған лицензияның қосымшасын қайта ресімдеу
туралы өтініш берген кезде көрсетіледі
** айырбастау пункті көп функциялы мақсаттағы үйлер мен
ғимараттарда (оның ішінде теміржол вокзалдарында, әуежайларда,
іскерлік және сауда орталықтарында) орналастырылған жағдайда
айырбастау пункті орналастырылған жерді (мысалы, қабат, сектор, блок)
нақтылайтын деректерді көрсете отырып айырбастау пункті
орналастырылатын мекенжай
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
_______________ қаласы ______ күні
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын
ұйымдастыруға арналған лицензиядан және (немесе) қолма-қол
шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға
арналған лицензияның қосымшасынан айыру/қолданылуын тоқтата
тұру туралы (қабылданған шешімге байланысты көрсетіледі)
ШЕШІМ
_______________________________________________________________,
(талаптары бұзылған нормативтік құқықтық актілердің нормаларын көрсету керек)
көзделген талаптарды бұзғаны үшін, "Қазақстан Республикасындағы
банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан
Республикасының Заңының 48-бабын басшылыққа ала отырып, Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкінің ________ филиалы ШЕШТІ:

5. Технические характеристики системы видеонаблюдения
Наименование системы
Производитель (Поставщик)
Обеспечение записи и хранения информации в течение тридцати календарных дней
Обеспечение в зоне видимости видеонаблюдения рабочей зоны кассира и клиента, а также установления в местах, обеспечивающих отсутствие помех для видеонаблюдения
Да
Нет
Да
Нет
Прилагаемые документы: 1. 2.
Уполномоченное лицо заявителя:
___________ ____________________________________________________________________
(должность)                         (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
* – указывается при открытии дополнительного обменного пункта вне региона места нахождения лицензиата
** – адрес, по которому располагается помещение обменного пункта, с указанием, в
случае размещения обменного пункта в зданиях и сооружениях многофункционального
назначения (в том числе железнодорожных вокзалах, аэропортах, деловых и торговых
центрах), данных, уточняющих место нахождения обменного пункта (например, этаж, сектор, блок)
Приложение 6
к Правилам организации обменных
операций с наличной иностранной валютой
в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 6 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 26.03.2015 № 46 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма
________________________________________
(наименование территориального филиала
Национального Банка Республики Казахстан)
________________________________________
(фамилия и инициалы руководителя)
Заявление
на переоформление лицензии на организацию обменных операций
с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии
на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой
Лицензиат:
_____________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, место государственной
регистрации, БИН)
Филиал лицензиата*: ___________________________________________
(наименование филиала, место нахождения филиала, БИН)
Прошу переоформить лицензию № _______ от _______ года и (или)
приложение № _______ от _______ года к лицензии № ________ от
_______ года на обменный пункт, расположенный по адресу**:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Основание для переоформления: _________________________________
Прилагаемые документы:
1.
2.
……….
Уполномоченное лицо заявителя:
________________ __________________________ _______________
(должность) (фамилия и инициалы) (подпись)
"__" ___________ 20__ года Место печати
(при ее наличии)
* указывается при подаче заявления о переоформлении приложения
к лицензии на обменный пункт, расположенный вне региона места
нахождения лицензиата
** адрес, по которому располагается помещение обменного пункта,
с указанием, в случае размещения обменного пункта в зданиях и
сооружениях многофункционального назначения (в том числе
железнодорожных вокзалах, аэропортах, деловых и торговых центрах),
данных, уточняющих место нахождения обменного пункта (например, этаж,
сектор, блок)
Приложение 7
к Правилам организации обменных
операций с наличной иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма
город __________ дата ________
РЕШЕНИЕ
о лишении / приостановлении действия
(указывается в зависимости от принимаемого решения)
лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной
валютой и (или) приложения к лицензии на организацию обменных
операций с наличной иностранной валютой
За нарушение требований, предусмотренных
____________________________________________________________________,
(указать нормы нормативных правовых актов, требования которых
нарушены) руководствуясь статьей 48 Закона Республики Казахстан от 31
августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике
Казахстан" ________ филиал Национального Банка Республики Казахстан
РЕШИЛ:

1. "__________" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (бұдан әрі
– ЖШС) берілген, _______ жылғы № ______ қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын ұйымдастыруға арналған
лицензиясынан/лицензиясының (бұдан әрі – Лицензия) және (немесе)
_______ жылғы № ______ қолма-қол шетел валютасымен айырбастау
операцияларын ұйымдастыруға арналған лицензияның
қосымшасынан/лицензия қосымшасының (бұдан әрі – Лицензияның
қосымшасы) _________________ мерзімге айырылсын/қолданылуы тоқтатыла
тұрсын (қабылданған шешімге байланысты көрсетіледі).
Көрсетілген мерзім осы шешімнің көшірмесін ЖШС алған күннен
бастап есептеледі.*
2. ________________ бөлімі (бөлім басшысының тегі және
инициалдары) осы шешімнің көшірмесін орындау үшін ЖШС-қа жіберсін
(тапсырсын).
3. Осы шешімнің орындалуын өзім бақылаймын.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
аумақтық филиалының
басшысы ____________ ________________________
(қолы) (тегі және инициалдары)
Мөр орны
* лицензияның және (немесе) лицензия қосымшасының қолданылуын
тоқтата тұру туралы шешім қабылданған жағдайда көрсетіледі
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру қағидаларына
8-қосымша
Нысан
____________________________
(Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің аумақтық
филиалының атауы)
20____ жылғы "_____" _________                        № ____
Уәкілетті банктің айырбастау пункті қызметінің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. айырбастау пункті қызметінің басталуы туралы/ашылуы туралы _________________
айырбастау пунктінің қызметін тоқтату туралы/жабу туралы ______________________
деректердің өзгергені туралы _________________________________________________
2. Уәкілетті банктің/уәкілетті банк филиалының атауы ___________________________
3. Уәкілетті банктің/уәкілетті банк филиалының орналасқан жері
________________________________________________________________________________
4. Уәкілетті банктің/уәкілетті банк филиалының БСН-і
________________________________________________________________________________
5. Айырбастау пунктінің түрі
________________________________________________________________________________
(автоматтандырылған/ автоматтандырылмаған)
6. Айырбастау пунктінің орналасқан жері
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________

1. Лишить / Приостановить сроком на _________ действие
(указывается в зависимости от принимаемого решения) лицензии на
организацию обменных операций с наличной иностранной валютой № ____
от ______ и (или) приложения к лицензии на организацию обменных
операций с наличной иностранной валютой № ______от _______, выданной
Товариществу с ограниченной ответственностью "__________" (далее –
ТОО).
*Указанный срок исчисляется со дня получения ТОО копии
настоящего решения.
2. Отделу _______________________ (фамилия и инициалы
руководителя отдела) направить (вручить) копию настоящего решения ТОО
для исполнения.
3. Контроль исполнения настоящего решения оставляю за собой.
Руководитель
территориального филиала
Национального Банка
Республики Казахстан ____________ ___________________
(подпись) (фамилия и инициалы)
Место печати
* указывается в случае принятия решения о приостановлении действия лицензии и (или) приложения к лицензии
Приложение 8
к Правилам организации обменных
операций с наличной иностранной валютой
в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 8 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма
____________________________________________
(наименование территориального филиала
Национального Банка Республики Казахстан)
№ ____                                     от "_____" _________ 20____ года
Уведомление о начале или прекращении деятельности
обменного пункта уполномоченного банка
1.       _______ о начале деятельности/об открытии обменного пункта
_______ о прекращении деятельности/о закрытии обменного пункта
_______ об изменении данных
2. Наименование уполномоченного банка/филиала уполномоченного банка
_________________________________________________________________
3. Место нахождения уполномоченного банка/филиала уполномоченного банка
_________________________________________________________________
4. БИН уполномоченного банка/филиала уполномоченного банка
_________________________________________________________________
5. Тип обменного пункта ___________________________________________
(автоматизированный/не автоматизированный)
6. Место нахождения обменного пункта _______________________________
__________________________________________________________________

7. Уәкілетті банктің айырбастау пунктінде операциялық кассалардың саны
________________________________________________________________________________
8. Уәкілетті банктің айырбастау пункті куәлігінің нөмірі және күні
________________________________________________________________________________
9. Уәкілетті банк/уәкілетті банктің филиалы осы хабарлама арқылы _________________
мекенжайы бойынша орналасқан айырбастау пунктінің Қазақстан Республикасында қолма-
қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларының
талаптарына сәйкес келетінін растайды.
Хабарлаушының уәкілетті адамы:
________________            ____________________            _________________
(лауазымы)                  (тегі және инициалдары)                  (қолы)
20____ жылғы "_____" ______________
Мөр орны
(қағаз нысанындағы хабарламалар үшін, ол болған кезде)
8-қосымшаны толтыру бойынша нұсқаулар
Уәкілетті банктің айырбастау пункті ашылған кезде 8-тармақты қоспағанда, 8-қосымшаның барлық тармақтарын толтыра отырып, айырбастау пункті қызметінің басталуы туралы хабарлама жіберіледі.
Уәкілетті банктің айырбастау пункті жабылған кезде 8-қосымшаның барлық тармақтарын толтыра отырып, уәкілетті банктің айырбастау пункті қызметінің тоқтатылуы туралы хабарлама жіберіледі.
Айырбастау пункті қызметінің басталуы туралы бұрын берілген хабарламада міндетті түрде толтыру үшін көрсетілген мәліметтер өзгерген кезде 8-қосымшның барлық тармақтарын толтыра отырып, деректердің өзгергені туралы хабарлама жіберіледі.
6-тармақта айырбастау пункті көпфункционалды мақсаттағы үйлер мен ғимараттарда (оның ішінде теміржол вокзалдарында, әуежайларда, іскерлік және сауда орталықтарында) орналастырылған жағдайда айырбастау пунктінің орналасқан жерін нақтылайтын деректер (мысалы, қабаты, секторы, блогы) көрсетіле отырып, айырбастау пунктінің үй-жайы орналасқан мекенжай көрсетіледі.
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Уәкілетті банктің айырбастау пунктінің куәлігі
№ _____ ___ жылғы "____" ________
__________________________________________________________
(уәкілетті банктің/уәкілетті банктің филиалының атауы)
_________________________________________ айырбастау пунктіне берілді
Айырбастау пунктінің мекенжайы ______________________________________
_____________________________________________________________________
Уәкілетті банктің айырбастау пункті қызметінің басталғаны туралы
хабарламаны жіберген күні _____________________________
Осы айырбастау пунктінің қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің ______________ филиалы бақылайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
аумақтық филиалының
басшысы ________________________ ____________________
(қағаздағы нысан үшін қол) (тегі және инициалдары)
Мөр орны
(қағаздағы нысан үшін)
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Айырбастау пунктінің клиенттеріне арналған ақпарат

7. Количество операционных касс в обменном пункте уполномоченного банка
__________________________________________________________________
8. Номер и дата свидетельства обменного пункта уполномоченного банка
__________________________________________________________________
9. Уполномоченный банк/филиал уполномоченного банка настоящим
уведомлением подтверждает, что обменный пункт, расположенный по адресу
_______________________________________, соответствует требованиям Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан.
Уполномоченное лицо уведомителя:
________________ ____________________ _________________
(должность) (фамилия и инициалы)             (подпись)
"_____" ______________ 20____ года
Место печати
(для уведомлений в бумажной форме при ее наличии)
Указания по заполнению приложения 8
При открытии обменного пункта уполномоченного банка направляется уведомление о начале деятельности обменного пункта с заполнением всех пунктов приложения 8, за исключением пункта 8.
При закрытии обменного пункта уполномоченного банка направляется уведомление о прекращении деятельности обменного пункта уполномоченного банка с заполнением всех пунктов приложения 8.
При изменении обязательных для заполнения сведений, указанных в ранее представленном уведомлении о начале деятельности обменного пункта, направляется уведомление об изменении данных с заполнением всех пунктов приложения 8.
В пункте 6 указывается адрес, по которому располагается помещение обменного пункта, с указанием, в случае размещения обменного пункта в зданиях и сооружениях многофункционального назначения (в том числе железнодорожных вокзалах, аэропортах, деловых и торговых центрах), данных, уточняющих место нахождения обменного пункта (например, этаж, сектор, блок).
Приложение 9
к Правилам организации обменных
операций с наличной иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма
Свидетельство обменного пункта уполномоченного банка
№ _____ "____" ___________ года
Выдано обменному пункту _______________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование уполномоченного банка/филиала уполномоченного банка)
Адрес обменного пункта ______________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата направления уполномоченным банком уведомления о начале
деятельности обменного пункта _____________________________
Деятельность настоящего обменного пункта контролируется
______________ филиалом Национального Банка Республики Казахстан.
Руководитель
территориального филиала
Национального Банка
Республики Казахстан ___________________________ ___________________
(подпись для бумажной формы) (фамилия и инициалы)
Место печати
(для бумажной формы)
Приложение 10
к Правилам организации обменных
операций с наличной иностранной валютой
в Республике Казахстан

Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
__________________________________________________________________________
(қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар
заңды тұлғаның, оның филиалының атауы мен орналасқан жері)
Лицензияның нөмірі және күні
__________________________________________________________________________
Осы айырбастау пунктінің қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
_____________________ филиалы бақылайды.
Айырбастау пунктінің жұмысына ескертулер болған кезде шағымдар мына мекенжай
бойынша:
________________________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі филиалының пошталық мекенжайы)
жіберілсін.
Шағымды қарау үшін онда мынадай мәліметтерді хабарлауды сұраймыз:
өтініш берушінің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса);
өтініш берушінің мекенжайы;
айырбастау пунктінің мекенжайы;
осы айырбастау пунктін ашқан, айырбастау операцияларын ұйымдастыру құқығы бар заңды тұлғаның, оның филиалының атауы;
шағымның мазмұны;
айырбастау пункті бұзушылыққа жол бергенін көрсететін күн және уақыт;
айырбастау пункті кассирінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса).
Шағымды беру үшін өтініш берушінің қолтаңбасы қажет.
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімдерінің журналы
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаның немесе оның
филиалының атауы
________________________________________________________________________________
Уәкілетті ұйымның лицензиясына қосымшаның (уәкілетті банктің айырбастау пункті
куәлігінің) (уәкілетті банк осындай куәлікті алғаннан кейін) нөмірі
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
20___ жылғы "_____" ______________
Айырбастау пунктінің операциялық             _______________________________ теңге
кассасындағы күн басындағы қалдық*
____________________________________
(валюталардың барлық түрлері бойынша)
Айырбастау пунктінің операциялық             _______________________________ теңге
кассасындағы күн соңындағы қалдық*             ____________________________________
(валюталардың барлық түрлері бойынша)
*Айырбастау операцияларын өзге де банк операцияларымен қоса жүргізген кезде
толтырылмайды
Өкімнің қолданыла бастаған күні мен уақыты
Басшы өкімінің нөмірі мен күні
USD
EUR
...
Сатып алу
Сату
Сатып алу
Сату
Сатып алу
Сату
20___ жылғы "___" ___________ сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел
валютасының тізілімі
р/с №
Резиденттік белгісі*
Клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері**
Шетел валютасының атауы
Валюта сомасы
Операцияны жүргізу уақыты (сағатпен және минутпен) *****
Сатып алынды
Сатылды
шетел валютасымен
теңгемен ***
шетел валютасымен
теңгемен ****
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Жиынтығы:
Кассир _______________________________________       _________
(тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)      (қолы)
Ескерту:
*- айырбастау операциясын жүргізген кезде клиент берген құжаттарға сәйкес
көрсетіледі: 1 – резиденттер үшін (Қазақстан Республикасының азаматтары және Қазақстан
Республикасында тұрақты тұру құқығына құжаты бар шетелдіктер және азаматтығы жоқ

Сноска. Приложение 10 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма
Информация для клиентов обменного пункта
_______________________________________________________________
(наименование и место нахождения юридического лица, имеющего право
на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой,
его филиала)
Номер и дата лицензии
_______________________________________________________________
Деятельность настоящего обменного пункта контролируется ___________
филиалом Национального Банка Республики Казахстан.
При наличии замечаний к работе обменного пункта просьба направлять
жалобы по адресу:
_______________________________________________________________
(почтовый адрес филиала Национального Банка Республики Казахстан)
Для рассмотрения жалобы просьба сообщить в ней следующие сведения:
фамилию, имя и отчество (при его наличии) заявителя;
адрес заявителя;
адрес обменного пункта;
наименование юридического лица, имеющего право на организацию обменных
операций, или его филиала, открывших данный обменный пункт;
содержание жалобы;
дату и время, указывающие, когда обменным пунктом было допущено нарушение;
фамилия, имя и отчество (при его наличии) кассира обменного пункта.
Для подачи жалобы необходима подпись заявителя.
Приложение 11
к Правилам организации обменных
операций с наличной иностранной
валютой в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 11 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 183 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма
ЖУРНАЛ
реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты
Наименование юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций,
или его филиала _________________________________________________________________
Номер приложения к лицензии уполномоченной организации (свидетельства обменного
пункта уполномоченного банка) (после получения уполномоченным банком такого
свидетельства) ___________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
"____"______________20____года
Остаток в операционной кассе обменного _________________________тенге пункта на
начало дня* ______________________________
(по всем видам валют)
Остаток в операционной кассе _________________________тенге обменного пункта на конец
дня* _____________________________
(по всем видам валют)
*Не заполняется при совмещении обменных операций с иными банковскими операциями
Дата и время начала действия распоряжения
Номер и дата распоряжения руководителя
USD
EUR
...
Покупка
Продажа
Покупка
Продажа
Покупка
Продажа
Реестр купленной и проданной наличной иностранной валюты за "____" _________________20____года
№ п/п
Признак резидент
ства*
Данные документа, удостоверяющего личность клиента**
Наименование иностранной валюты
Сумма валюты
Время проведения операции (в часах и минутах) *****
Куплено
Продано
в иностранной валюте
тенге ***
в иностранной валюте
тенге ****
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого по:
Кассир _______________________________________________________________ __________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии)             (подпись)
Примечание:
* – указывается в соответствии с документом, представленным клиентом при
проведении обменной операции: 1 – для резидентов (граждане Республики Казахстан,
иностранцы и лица без гражданства, имеющие документ на право постоянного проживания в

адамдар), 2 - резидент еместер үшін, 0 – бес жүз мың Қазақстан теңгесінен (қоса алғанда) кем
операциялар үшін;
**- Қағидалардың 53-тармағының бірінші бөлігінде көзделген жағдайда толтырылады.
Айырбастау операциясы баламасының теңгемен сомасын қайта есептеу айырбастау
операциясын жүргізу бағамы бойынша жүзеге асырылады.
***- сатып алу бағамы бойынша есептеледі;
****- сату бағамы бойынша есептеледі;
*****- бақылау чегінде көрсетілген операцияны жүргізу уақыты.
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру қағидаларына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
"Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп"
әкімшілік деректер жинау үшін арналған нысан
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 55 (01.06.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Есепті кезең: 20__ жылғы __________
Индексі: NIV_UB
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынады: уәкілетті банк (оның филиалы)
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
аумақтық филиалы
Ұсыну мерзімі – ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 7-не дейін (қоса алғанда).
Нысан
___________________________________________________________
уәкілетті банктің (оның филиалының) атауы
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Барлық валюта
оның ішінде валюталар түрі бойынша
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Басқа да валюталар (шетел валютасының түрін көрсетіңіз)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(…)

Республике Казахстан), 2 – для нерезидентов, 0 – для операций менее пяти ста тысяч
казахстанских тенге (включительно);
** – заполняется в случае, предусмотренном в части первой пункта 53 Правил.
Пересчет суммы эквивалента обменной операции в тенге осуществляется по курсу проведения обменной операции;
*** – исчисляется по курсу покупки;
**** – исчисляется по курсу продажи;
***** – время проведения операции, указанное в контрольном чеке.
Приложение 12
к Правилам организации обменных
операций с наличной иностранной
валютой в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 12 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 55 (вводится в действие с 01.06.2016).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты"
Отчетный период: за _________________ 20____ года
Индекс: NIV_UB
Периодичность: ежемесячная
Представляет: уполномоченный банк (его филиал)
Куда представляется форма: территориальный филиал Национального
Банка Республики Казахстан
Срок представления – ежемесячно до 7 числа (включительно)
месяца, следующего за отчетным.
Форма
____________________________________________________________
наименование уполномоченного банка (его филиала)
Наименование показателя
Код строки
Все валюты
в том числе по видам валют
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Прочие валюты (указать вид иностранной валюты)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(...)

120
оның ішінде резидент еместер
121
Шетел валютасын сату бойынша операциялардың саны
220
оның ішінде сомаға:
бір миллион теңгеге (қоса алғанда) дейін
221
екі миллион теңгеден астам
222
Ең төменгі сату бағамы
321
Х
Х
Ең жоғарғы сату бағамы
322
Х
Х
20___ жылғы "____" _____________________
Басшы __________________________________
(аты-жөні, қолы)
Орындаушы ______________________________
(аты-жөні, қолы)
Мөр орны
(ол болған жағдайда)
"Айырбастау пункттері арқылы
жүргізілген айырбастау операциялары
туралы есеп" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
"Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп"
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 56-бабының 11) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Уәкілетті банк (оның филиалы) Нысанды есепті ай үшін берілген Қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес толтырылатын сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының тізілімдерінің деректері бойынша ай сайын жасайды. Уәкілетті банктің филиалы дербес Нысанды жасайды.
4. Нысан жасау кезінде теңгемен берілген есеп айырысуларда Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының тізілімінің 6 және 8-бағандарына сәйкес көрсетілген теңгедегі айырбастау операциясының сомасы пайдаланылады.
2. Нысанды толтыру
5. Есептің 1-бағанында уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пунктері есепті кезеңдегі айырбастау операцияларын жүзеге асырған шетел валюталарының барлық түрлері бойынша деректер беріледі. Айырбастау операцияларының көлемі бойынша жиынтық деректер теңгемен есептелінеді.
6. 1-бағанда 110, 111, 120, 121-жолдар бойынша деректер бүтін мәнге дейін дөңгелектеніп, мың теңгемен толтырылады (бес жүз теңгеден кем деректер нөлге дейін, бес жүзден бір мыңға теңгеге дейін - бірге дейін дөңгелектенеді).
7. 2, 3, 4, 5, 6-бағандарда деректер АҚШ доллары (USD), еуро (EUR), Ресей рублі (RUB), Қытай юані (CNY), ағылшын фунт стерлингі (GBP) бойынша беріледі, ал одан әрі нөмірленген бағандарда уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пунктері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған валюталардың қалған түрлері бойынша деректер беріледі.
8. 2, 3, 4, 5, 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 110, 111, 120, 121-жолдар бойынша деректер тиісті валютаның бірлігінде ұсынылады.

120
в том числе нерезидентам
121
Количество операций по продаже наличной иностранной валюты
220
в том числе на сумму:
до одного миллиона тенге (включительно)
221
свыше двух миллионов тенге
222
Наименьший курс продажи
321
X
X
Наибольший курс продажи
322
X
X
"____" _______________ 20____ года
______________________________________ руководитель
(фамилия и инициалы, подпись)
______________________________________ исполнитель
(фамилия и инициалы, подпись)
Место печати
(при ее наличии)
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Отчет об обменных
операциях, проведенных
через обменные пункты"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
"Отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты"
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 11) статьи 56 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежемесячно уполномоченным банком (его филиалом) по данным за отчетный месяц реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты, заполняемым в соответствии с приложением 11 к Правилам. Филиал уполномоченного банка составляет самостоятельную форму.
4. При составлении Формы в расчетах для данных в тенге используется сумма обменной операции в тенге, указанная соответственно в графах 6 и 8 Реестра купленной и проданной наличной иностранной валюты.
2. Заполнение Формы
5. В графе 1 отчета предоставляются данные по всем видам иностранных валют, с которыми обменные пункты уполномоченного банка (его филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде. Суммарные данные по объемам обменных операций рассчитываются в тенге.
6. В графе 1 данные по строкам с кодами 110, 111, 120, 121 заполняются в тысячах тенге с округлением до целого значения (данные менее пятисот тенге округляются до нуля, от пятисот до тысячи тенге – до единицы).
7. В графах 2, 3, 4, 5, 6 данные предоставляются по доллару США (USD), евро (EUR), российскому рублю (RUB), китайскому юаню (CNY), английскому фунту стерлингов (GBP), а в графах с последующей нумерацией приводятся данные по остальным видам валют, с которыми обменные пункты уполномоченного банка (его филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде.
8. В графах 2, 3, 4, 5, 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам 110, 111, 120, 121 представляются в единицах соответствующей валюты.

Егер айырбастау пунктері есепті кезеңде 2, 3, 4, 5, 6-бағандарда көрсетілген қандай да бір валюталармен айырбастау операцияларын жүргізбесе, онда тиісті баған толтырылмайды.
9. 210, 211, 212, 220, 221, 222-жолдар есептеу бірлігінде толтырылады.
10. 2, 3, 4, 5, 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 311, 312, 321 және 322-жолдар бойынша тиісті шетел валютасының бағамы көрсетіледі. 311 (321) жол бойынша тиісті бағанда уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті айда теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасы бағамдарының ең төменгісі көрсетіледі, 312 (322) жол бойынша - уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті айда теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасының бағамдарының ең жоғарғысы көрсетіледі.
11. Осы есепті толтыру кезінде барлық бағандар бойынша мынадай талаптарды орындау қамтамасыз етіледі:
коды 111-жол <= коды 110-жол;
коды 121-жол <= коды 120-жол;
коды 210-жол
=коды 211-жол + коды 212-жол;
коды 220-жол
=коды 221-жол + коды 222-жол.
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру қағидаларына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
"Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы
жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп"
Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2016 № 55 (01.06.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.09.2017 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Есепті кезең: 20__ жылғы __________
Индексі: NIV_UО
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынады: уәкілетті ұйым (оның филиалы)
Нысан қайда ұсынылады: уәкілетті ұйымның (оның филиалының) орналасқан жері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалы
Ұсыну мерзімі: ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 7-не дейін (қоса алғанда).
Нысан
_____________________________________________________________
уәкілетті ұйымның (оның филиалының) атауы
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға арналған лицензияның нөмірі және күні
_____________________________________________________________
пошталық мекенжайы, телефоны, факсы
_____________________________________________________________
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Барлық валюталар
оның ішінде валюталар түрлері бойынша
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Басқа да валюталар (шетел валютасының түрін көрсетіңіз)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(...)

Если обменные пункты не проводили в отчетном периоде обменных операций с какой-либо из указанных в графах 2, 3, 4, 5, 6 валют, то соответствующая графа не заполняется.
9. Строки 210, 211, 212, 220, 221, 222 заполняются в единицах счета.
10. В графах 2, 3, 4, 5, 6 и далее пронумерованных графах по строкам 311, 312, 321 и 322 указывается курс соответствующей иностранной валюты. По строке 311 (321) в соответствующей графе указывается наименьший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченного банка (его филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за тенге, по строке 312 (322) – наибольший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченного банка (его филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за тенге.
11. При заполнении данного отчета по всем графам обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 111 <= строка с кодом 110;
строка с кодом 121 <= строка с кодом 120;
строка с кодом 210>=строка с кодом 211+строка с кодом 212;
строка с кодом 220>=строка с кодом 221+строка с кодом 222.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 13
к Правилам организации обменных
операций с наличной иностранной
валютой в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 13 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.01.2016 № 55 (вводится в действие с 01.06.2016); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях,
проведенных через обменные пункты"
Отчетный, период: за__________ 20___года
Индекс: NIV_UO
Периодичность: ежемесячная
Представляет: уполномоченная организация (ее филиал)
Куда представляется форма: территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту нахождения уполномоченной организации (ее филиала)
Срок представления: ежемесячно до 7 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным
Форма
____________________________________________________________
наименование уполномоченного банка (его филиала)
Номер и дата лицензии на организацию обменных операций с
наличной иностранной валютой
__________________________________________________________
почтовый адрес, телефон, факс
__________________________________________________________
Наименование показателя
Код строки
Все валюты
в том числе по видам валют
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Прочие валюты (указать вид иностранной валюты)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(...)

Жұмсалған шетел валютасы (430 > = 431 + 432 + 433 + 434)
430
оның ішінде:
уәкілетті банкке (уәкілетті банктің атауын көрсету) сатылған шетел валютасы
___________________
431
уәкілетті банктердің (уәкілетті банктің атауын көрсету) қарыздары өтелді
___________________
432
айырбастау пункттері арқылы жеке тұлғаларға сатылған қолма-қол шетел валютасы
433
басқа да шығыстар
434
Есепті кезеңнің соңындағы шетел валютасының қалдығы

Израсходовано иностранной валюты (430 > = 431+432 + 433 + 434)
из них:
продано иностранной валюты уполномоченному банку (указать наименование уполномоченного банка)___________
_________________
431
погашено займов уполномоченных банков (указать наименование уполномоченного банка)___________
_________________
432
продано наличной иностранной валюты физическим лицам через обменные пункты
433
прочие расходы
434

(440 = 441 + 442)
440
оның ішінде:
кассадағы қолма-қол шетел валютасы (айырбастау пункттерінің кассасын қоса алғанда)
441
уәкілетті банктердегі (уәкілетті банктерді көрсету) валюталық шоттардағы шетел валютасы
___________________
___________________
442
20___ жылғы "____" ___________
Басшы _____________________________________
(аты-жөні, қолы)
Орындаушы ________________________________
(аты-жөні, қолы)
Мөр орны
(ол болған жағдайда)
"Шетел валютасының
қозғалысы және айырбастау
пункттері арқылы жүргізілген
айырбастау операциялары
туралы есеп" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға қосымша
"Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы
жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп"
Әкімшілік деректерді жинауға арналған
нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 56-бабының 11) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Уәкілетті ұйым (оның филиалы) Нысанды Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес толтырылатын сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімдерінің есепті ай үшін берілген деректері бойынша ай сайын жасайды. Уәкілетті ұйымның филиалы дербес Нысанды жасайды.
4. Теңгемен берілген деректер үшін есептеулердегі Нысанды жасау кезінде Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімінің 6 және 8-бағандарына сәйкес көрсетілген айырбастау операциясының теңгемен сомасы пайдаланылады.
2. Нысанды толтыру
1 және 2-бөлімдер бойынша
5. Теңгемен берілген деректер үшін есептеулердегі есепті қалыптастыру кезінде Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімінің тиісінше 6 және 8-бағандарында көрсетілген теңгемен жүргізілген айырбастау операциясы сомасының баламасы пайдаланылады.
6. Есептің 1-бағанында ("Х" белгісімен белгіленген жолдарды қоспағанда) уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған шетел валюталарының барлық түрлері бойынша деректер беріледі. Айырбастау операцияларының көлемдері бойынша жиынтық деректер теңгемен есептеледі.
7. 1-бағанда кодтары 110, 111, 120, 121-жолдар бойынша деректер бүтін мәнге дейін дөңгелектеніп, мың теңгемен толтырылады (бес жүз теңгеден кем деректер нөлге дейін, бес жүзден бастап бір мыңға дейінгі - бірге дейін дөңгелектенеді).

Остаток иностранной валюты на конец отчетного периода (440 = 441 +442)
440
в том числе:
наличная иностранная валюта в кассе (включая кассу обменных пунктов)
441
иностранная валюта на валютных счетах в уполномоченных банках (указать уполномоченные банки)___________
________________
442
"____" _______________ 20____ года
_____________________________________ руководитель
(фамилия и инициалы, подпись)
_____________________________________ исполнитель
(фамилия и инициалы, подпись)
Место печати
(при ее наличии)
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Отчет о движении
иностранной валюты и
обменных операциях,
проведенных через
обменные пункты"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях,
проведенных, через обменные пункты"
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях, проведенных через обменные пункты", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 11) статьи 56 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежемесячно уполномоченной организацией (ее филиалом) по данным за отчетный месяц реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты, заполняемым в соответствии с приложением 11 к Правилам. Филиал уполномоченной организации составляет самостоятельную Форму.
4. При составлений Формы в расчетах для данных в тенге используется сумма обменной операции в тенге, указанная соответственно в графах 6 и 8 Реестра купленной и проданной наличной иностранной валюты.
2. Заполнение Формы
По разделам 1 и 2
5. При формировании отчета в расчетах для данных в тенге используется эквивалент суммы обменной операции в тенге, указанный соответственно в графах 6 и 8 Реестра купленной и проданной наличной иностранной валюты.
6. В графе 1 отчета (за исключением строк, отмеченных знаком "Х") представляются данные по всем видам иностранных валют, с которыми обменные пункты уполномоченной организации (ее филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде. Суммарные данные по объемам обменных операций рассчитываются в тенге.
7. В графе 1 данные по строкам с кодами 110, 111, 120, 121 заполняются в тысячах тенге с округлением до целого значения (данные менее пятисот тенге округляются до нуля, от пятисот до тысячи тенге – до единицы).

8. 2, 3, 4, 5, 6-бағандарда деректер АҚШ доллары (USD), еуро (EUR), Ресей рублі (RUB), Қытай юані (CNY), ағылшын фунт стерлингі (GBP) бойынша беріледі, ал одан әрі нөмірленген бағандарда уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған валюталардың қалған түрлері бойынша деректер келтіріледі.
9. 2, 3, 4, 5, 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 110, 111, 120, 121-жолдар бойынша деректер тиісті валютаның бірлігінде беріледі.
Егер айырбастау пунктері есепті кезеңде 2, 3, 4, 5, 6-бағандарда көрсетілген қандай да бір валютамен айырбастау операцияларын жүргізбесе, онда тиісті баған толтырылмайды.
10. 210, 211, 212, 220, 221, 222-жолдар шоттың бірлігімен толтырылады.
11. 2, 3, 4, 5, 6-бағандарда және 311, 312, 321 және 322-жолдар бойынша одан әрі нөмірленген бағандарда тиісті шетел валютасының бағамы көрсетіледі. 311 (321)-жол бойынша тиісті бағанда уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті кезеңде теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасы бағамдарының ең төменгісі көрсетіледі; 312 (322)-жол бойынша - уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті кезеңде теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасы бағамдарының ең жоғарғысы көрсетіледі.
12. Есептің 1 және 2-бөлімдерін толтыру кезінде барлық бағандар бойынша мына талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
коды 111-жол <= коды 110-жол;
коды 121-жол <= коды 120-жол;
коды 210-жол
=коды 211-жол + коды 212-жол;
коды 220-жол
=коды 221-жол + коды 222-жол.
3-бөлім бойынша
13. Есептің 3-бөлімінде 1-баған толтырылмайды.
14. 2, 3, 4, 5, 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда жолдар бойынша деректер тиісті валютаның мың бірлігімен беріледі.
15. 2, 3, 4, 5, 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 423 және 433-жолдар бойынша деректер мың бірлікке айналдырылған тиісінше 110 және 120-бағандардағы деректерге тең болуға тиіс.
16. Есептің 3-бөлімін толтырған кезде 2, 3, 4, 5, 6-бағандар және 410, 420, 430, 440-жолдар бойынша одан әрі нөмірленген бағандар бойынша тиісті көрсеткіштердің атауында көрсетілген талаптарды орындау қамтамасыз етіледі.
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Құймалардағы аффинирленген алтынмен операцияларды есепке алу журналы

8. В графах 2, 3, 4, 5, 6 данные представляются по доллару США (USD), евро (EUR), российскому рублю (RUB), китайскому юаню (CNY), английскому фунту стерлингов (GBP), а в графах с последующей нумерацией приводятся данные по остальным видам валют, с которыми обменные пункты уполномоченной организации (ее филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде.
9. В графах 2, 3, 4, 5, 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам 110, 111, 120, 121 представляются в единицах соответствующей валюты.
Если обменные пункты не проводили в отчетном периоде обменных операций с какой-либо из указанных в графах 2, 3, 4, 5, 6 валют, то соответствующая графа не заполняется.
10. Строки 210, 211, 212, 220, 221, 222 заполняются в единицах счета.
11. В графах 2, 3, 4, 5, 6 и далее пронумерованных графах по строкам 311, 312, 321 и 322 указывается курс соответствующей иностранной валюты. По строке 311 (321) в соответствующей графе указывается наименьший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченной организации (ее филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за тенге; по строке 312 (322) – наибольший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченной организации (ее филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за тенге.
12. При заполнении разделов 1 и 2 отчета по всем графам обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 111 <= строка с кодом 110;
отрока с кодом 121 <= строка с кодом 120;
строка с кодом 210>=строка с кодом 211+строка с кодом 212;
строка с кодом 220>=строка с кодом 221+строка с кодом 222.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 27.09.2017 № 188 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
По разделу 3
13. В разделе 3 отчета графа 1 не заполняется.
14. В графах 2, 3, 4, 5, 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам представляются в тысячах единиц соответствующей валюты.
15. В графах 2, 3, 4, 5, 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам 423 и 433 должны быть равны данным в строках 110 и 120 соответственно, переведенным в тысячи единиц.
16. При заполнении раздела 3 отчета по графам 2, 3, 4, 5, 6 и далее пронумерованным графам по строкам 410, 420, 430, 440 обеспечивается выполнение условий, указанных в наименовании соответствующих показателей.
Приложение 14
к Правилам организации
обменных операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан

Ескерту. Қағида 14-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Уәкілетті ұйымның немесе оның филиалының атауы
__________________________________________________________________________
Уәкілетті ұйымның лицензиясына қосымшаның нөмірі
___________________________________ "____"______________20____ж.
Айырбастау пунктінің операциялық кассасындағы құймалардағы аффинирленген алтынның қалдығы
Құймалардың массадағы түрлері бойынша саны (грамм)
Күннің басындағы
Күннің соңындағы
Өкімнің қолданыла басталған күні мен уақыты
Басшы өкімінің нөмірі мен күні
Құймалардағы массасының түрлері бойынша ұлттық валюта теңгемен аффинирленген бір алтынның құны (грамм)
Сатып алу (массасы бойынша)
Сату (массасы бойынша)
Құймалардағы аффинирленген алтынмен операцияларды есепке алу тізілімі 20____ж.
"____"_________________үшін
р/с №
Резиденттік белгісі*
Клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері **
Сатып алынды
Сатылды
Операция жүргізу уақыты (сағатпен және минутпен) *****
Құйманың массасы (грамм)
Теңгедегі құны***
Құйманың бірегей нөмірі
Құйманың массасы (грамм)
Теңгедегі құны ****
Құйманың бірегей нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жиынтығы: по:
Кассир _________________________________       _________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      (қолы)
Ескерту:
* – операцияларды жүргізген кезде клиент берген құжаттарға сәйкес көрсетіледі: 1 –
резиденттер үшін (Қазақстан Республикасының азаматтары және Қазақстан Республикасында
тұрақты тұру құқығына құжаты бар шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар), 2 – резидент
еместер үшін, 0 - оларды жүргізген кезде жеке басын куәландыратын құжат ұсынылмаған, екі
миллион Қазақстан теңгесінен (қоса алғанда) кем операциялар үшін;
**- Қағидалардың 58-9-тармағының үшінші бөлігінде көзделген жағдайда
толтырылады.
***- сатып алу құны бойынша есептеледі;
****- сату құны бойынша есептеледі;
*****- бақылау чегінде көрсетілген операцияны жүргізу уақыты.
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру қағидаларына
15-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
"Айырбастау пункттері арқылы құймалардағы аффинирленген алтынмен жүргізілген
операциялар туралы есеп"
Ескерту. Қағида 15-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Есепті кезең: 20__ жылғы __________
Индексі: SMSAZ_UO
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатын: уәкілетті ұйым (оның филиалы)
Нысан қайда ұсынылады: уәкілетті ұйымның (оның филиалының) орналасқан жері
бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалы
Ұсыну мерзімі: ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда)
Нысан
__________________________________________________________________________
уәкілетті ұйымның (оның филиалының) атауы
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияның
нөмірі мен күні
__________________________________________________________________________
пошталық мекенжайы, телефон, факс
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Барлығы теңгемен
Массасы (грамм) бойынша түрлері
А
Б
1
2
3
4
5
6

Сноска. Правила дополнены приложением 14 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 183 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма
ЖУРНАЛ
учета операций с аффинированным золотом в слитках
Наименование уполномоченной организации или ее филиала
________________________________________________________________________________
Номер приложения к лицензии уполномоченной организации
________________________________________________________________________________
"____"______________20____года
Остаток аффинированного золота в слитках в операционной кассе обменного пункта
Количество слитков по разновидностям в массах (грамм)
на начало дня
на конец дня
Дата и время начала действия распоряжения
Номер и дата распоряжения руководителя
Стоимость одного аффинированного золота в слитках в национальной валюте тенге по разновидностям в массах (грамм)
Покупка (по массам)
Продажа (по массам)
Реестр учета операций с аффинированным золотом в слитках за "____"_________________20____года
№ п/п
Признак резидентства*
Данные документа, удостоверяющего личность клиента**
Куплено
Продано
Время проведения операции (в часах и минутах) *****
Масса слитка (грамм)
Стоимость в тенге***
Уникальный номер слитка
Масса слитка (грамм)
Стоимость в тенге****
Уникальный номер слитка
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого по:
Кассир ________________________________________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Примечание:
* – указывается в соответствии с документом, представленным клиентом при
проведении операции: 1 – для резидентов (граждане Республики Казахстан, иностранцы и
лица без гражданства, имеющие документ на право постоянного проживания в Республике
Казахстан), 2 – для нерезидентов, 0 – для операций менее двух миллионов казахстанских
тенге, при проведении которых не представлен документ, удостоверяющий личность;
** – заполняется в случае, предусмотренном в части третьей пункта 58-9 Правил;
*** – исчисляется по стоимости покупки;
**** – исчисляется по стоимости продажи;
***** – время проведения операции, указанное в контрольном чеке.
Приложение 15
к Правилам организации
обменных операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан
Сноска. Правила дополнены приложением 15 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 183 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Отчет об операциях с аффинированным золотом в слитках, проведенных через обменные пункты"
Отчетный, период: за __________ 20 ___ года
Индекс: SMSAZ_UO
Периодичность: ежемесячная
Представляет: уполномоченная организация (ее филиал)
Куда представляется форма: территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту нахождения уполномоченной организации (ее филиала)
Срок представления: ежемесячно до 10 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным
Форма
________________________________________________________________________________
наименование уполномоченной организации (ее филиала)
Номер и дата лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой
________________________________________________________________________________
почтовый адрес, телефон, факс
Наименование показателя
Код строки
Всего в тенге
Разновидности по массам (грамм)
А
Б
1
2
3
4
5
6

1-бөлім. Жеке тұлғалардан құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу бойынша операциялар
Барлығы сатып алынған құймалардағы аффинирленген алтынның құны
110
оның ішінде резидент еместер
111
Барлығы сатып алынған құймалардағы аффинирленген алтынның саны
120
X
2-бөлім. Жеке тұлғаларға құймалардағы аффинирленген алтынды сату бойынша операциялар
Барлығы сатылған құймалардағы аффинирленген алтынның құны
210
оның ішінде резидент еместер
211
Барлығы сатылған құймалардағы аффинирленген алтынның саны

Раздел 1. Операции по покупке аффинированного золота в слитках у физических лиц
Стоимость купленного аффинированного золота в слитках всего
110
в том числе нерезидентами
111
Количество купленного аффинированного золота в слитках всего
120
X
Раздел 2. Операции по продаже аффинированного золота в слитках физическим лицам
Стоимость проданного аффинированного золота в слитках всего
210
в том числе нерезидентами
211
Количество проданного аффинированного золота в слитках всего

220
X
3-бөлім. Құймалардағы аффинирленген алтынмен операциялар бойынша қорытындылар
Есепті айдың басында құймалардағы аффинирленген алтынның айырбастау пункттерінің кассасындағы қалдық
310
X
Есепті айдың соңындағы құймалардағы аффинирленген алтынның қалдығы
320
X
20____жылғы "____"_______________
_____________________________________             _________
басшы (тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)       (қолы)
_____________________________________             _________
орындаушы (тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)      (қолы)
Әкімшілік деректерін жинауға арналған
"Айырбастау пункттері арқылы
құймалардағы аффинирленген
алтынмен жүргізілген операциялар
туралы есеп" нысанына қосымша
Әкімшілік деректерін жинауға арналған "Айырбастау пункттері арқылы құймалардағы аффинирленген алтынмен жүргізілген операциялар туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерін жинауға арналған "Айырбастау пункттері арқылы құймалардағы аффинирленген алтынмен жүргізілген операциялар туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 56-бабы 11) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды уәкілетті ұйым (оның филиалы) Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құймалардағы аффинирленген алтынмен операцияларды есепке алу журналының есепті айдағы деректері бойынша ай сайын жасайды. Уәкілетті ұйымның филиалы Нысанды дербес жасайды.
4. Нысанды жасау кезінде теңгедегі деректерге арналған есептерде Құймалардағы аффинирленген алтынмен операцияларды есепке алу тізілімінің тиісінше 5 және 8-бағандарында көрсетілген операциялар сомасы теңгемен қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 16 шілдедегі
№ 144 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының
күші жойылған қаулыларының тізбесі
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы № 106 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4468 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2006 жылғы 13 желтоқсанда № 215 (1021) жарияланған).
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы № 106 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 24 қыркүйектегі № 111 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4970 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2007 жылғы 15 қарашада № 175 (1204) жарияланған).

220
X
Раздел 3. Итоги по операциям с аффинированным золотом в слитках
Остаток аффинированного золота в слитках на начало отчетного периода в кассе обменного пункта
310
X
Остаток аффинированного золота в слитках на конец отчетного периода
320
X
"____"_______________20____года ______________________________________ __________
руководитель (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
_____________________________________________________________________ __________
исполнитель       (фамилия имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Отчет об операциях
с аффинированным золотом в
слитках, проведенных через
обменные пункты"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об операциях с аффинированным золотом в слитках, проведенных через обменные пункты"
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об операциях с аффинированным золотом в слитках, проведенных через обменные пункты" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 11) статьи 56 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежемесячно уполномоченной организацией (ее филиалом) по данным за отчетный месяц журнала учета операций с аффинированным золотом в слитках по форме согласно приложению 14 к Правилам. Филиал уполномоченной организации составляет самостоятельную Форму.
4. При составлении Формы в расчетах для данных в тенге используется сумма операций в тенге, указанная соответственно в графах 5 и 8 Реестра учета операций с аффинированным золотом в слитках.
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 16 июля 2014 года № 144
Перечень
утративших силу постановлений Правления
Национального Банка Республики Казахстан
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2006 года № 106 "Об утверждении Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4468, опубликованное в газете "Юридическая газета" 13 декабря 2006 года № 215 (1195)).
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2007 года № 111 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2006 года № 106 "Об утверждении Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4970, опубликованное в газете "Юридическая газета" 15 ноября 2007 года в № 175 (1378)).

3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы № 106 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2008 жылғы 22 желтоқсандағы № 105 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5503 тіркелген, 2009 жылы Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған, № 4).
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына кассалық операцияларды жүргізу кезінде автоматтандырылған кассаны қолдану және екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың үй-жайларын күзетуді, жайластыруды ұйымдастыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 24 шілдедегі № 65 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5843 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2009 жылғы 22 желтоқсанда № 193 (1616) жарияланған) қосымшаның 3-тармағы.
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы № 106 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 30 қарашадағы № 108 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6008 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2010 жылғы 19 ақпанда № 26 (1648) жарияланған).
6. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы № 106 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 4 шілдедегі № 202 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7852 тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2012 жылғы 19 қыркүйекте № 609-614 (27687) жарияланған).
7. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 2013 жылғы 26 сәуірдегі № 110 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8505 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2013 жылғы 23 шілдеде № 107 (2308); 2013 жылғы 24 шілдеде № 108 (2309); 2013 жылғы 25 шілдеде № 109 (2310); 2013 жылғы 30 шілдеде № 111 (2312); 2013 жылғы 31 шілдеде № 112 (2313); 2013 жылғы 1 тамызда № 113 (2314); 2013 жылғы 2 тамызда № 114 (2315); 2013 жылғы 6 тамызда № 115 (2316) жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасының өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 15-тармағы.

3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2008 года № 105 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2006 года № 106 "Об утверждении Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5503, опубликованное в 2009 году в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан" № 4).
4. Пункт 3 приложения к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 июля 2009 года № 65 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам применения при проведении кассовых операций автоматизированной кассы и организации охраны, устройства помещений банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5843, опубликованному в газете "Юридическая газета" 22 декабря 2009 года № 193 (1790)).
5. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 ноября 2009 года № 108 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2006 года № 106 "Об утверждении Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6008, опубликованное в газете "Юридическая газета" 19 февраля 2010 года № 26 (1822)).
6. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2012 года № 202 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2006 года № 106 "Об утверждении Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7852, опубликованное в газете "Казахстанская правда" 19 сентября 2012 года № 316-317 (27135-27136)).
7. Пункт 15 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 апреля 2013 года № 110 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8505, опубликованным в газете "Юридическая газета" 23 июля 2013 года № 107 (2482), 24 июля 2013 года № 108 (2483), 25 июля 2013 года № 109 (2484), 30 июля 2013 года № 111 (2486), 31 июля 2013 года № 112 (2487), 1 августа 2013 года № 113 (2488), 2 августа 2013 года № 114 (2489), 6 августа 2013 года № 115 (2490)).

8. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 2013 жылғы 27 мамырдағы № 128 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8567 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2013 жылғы 7 тамызда № 116 (2317) жарияланған) қосымшаның 3-тармағы.
9. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы № 106 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2013 жылғы 25 желтоқсандағы № 295 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9197 тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылғы 28 наурызда, "Заң газеті" газетінде 2014 жылғы 11 сәуірде № 52 (2446) жарияланған).

8. Пункт 3 приложения к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2013 года № 128 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8567, опубликованному в газете "Юридическая газета" 7 августа 2013 года № 116 (2491)).
9. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 декабря 2013 года № 295 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2006 года № 106 "Об утверждении Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9197, опубликованное в Информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет" 28 марта 2014 года, в газете "Юридическая газета" 11 апреля 2014 года в № 52 (2620)).