"Балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 217 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 6 мамырда № 10975 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 17 тамыздағы № 615 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.08.2017 № 615 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 144-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
_____________ А. Сәрінжіпов
2015 жылғы 31 наурыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
______________ Т. Дүйсенова
2015 жылғы 2 сәуір
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 17 наурыздағы
№ 217 бұйрығымен
бекiтiлген
"Балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту объектілеріне
қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы "Балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 144-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және жобалауға, салуға, қайта жаңартуға, жөндеуге, пайдалануға беруге, сумен жабдықтауға, кәріздеуге, жылытуға, жарықтандыруға, желдетуге, микроклиматқа, күтіп-ұстауға және пайдалануға, тәрбиелеу мен оқыту, тұру жағдайларына, тамақтандыруды ұйымдастыруға, балаларға медициналық қызмет көрсетуге, сондай-ақ меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, толық, жарты күн (қысқа уақытқа), тәулік бойы болатын балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту объектілерінің барлық түрлері мен үлгілеріндегі персоналды гигиеналық тәрбиелеуге (жеке гигиенасына) қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейді.

Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам дошкольного воспитания и обучения детей"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 217. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2015 года № 10975. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 августа 2017 года № 615.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 17.08.2017 № 615 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 6 статьи 144 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам дошкольного воспитания и обучения детей".
2. Комитету по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
____________ А. Саринжипов
"__" ________ 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
____________ Т. Дуйсенова
"__" ________ 2015 года
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 марта 2015 года № 217
Санитарные правила
"Санитарно-эпидемиологические требования к объектам
дошкольного воспитания и обучения детей"
1. Общие положения
1. Настоящие Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам дошкольного воспитания и обучения детей" (далее – Санитарные правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 144 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс), и устанавливают санитарно-эпидемиологические требования к проектированию, строительству, реконструкции, ремонту, вводу в эксплуатацию, водоснабжению, канализации, отоплению, освещению, вентиляции, микроклимату, содержанию и эксплуатации, к условиям воспитания и обучения, проживания, организации питания, медицинского обслуживания детей, а также к гигиеническому воспитанию (личной гигиене) персонала на объектах дошкольного воспитания и обучения всех видов и типов независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности с полным, неполным (кратковременным), круглосуточным пребыванием детей.

2. Осы Санитариялық қағидалар:
1) мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту – мемлекеттік және жеке бөбектер бақшасы, балабақшалары, отбасылық бөбектер бақшасы, санаториялық бөбектер бақшасы, "мектеп-балабақша" кешені, мектепке дейінгі шағын-орталықтар (бұдан әрі бірлесіп – МДҰ деп аталатын);
2) тәрбиелеу және балалар тұратын орындарды ұйымдастыру – балалар үйі, жетімдер үйі;
3) меншік нысандарына қарамастан, балалардың тамақтануын ұйымдастыру қызметін жүзеге асыратын балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту объектілеріне (бұдан әрі бірлесіп - объектілер деп аталатын) қолданылады.
3. Қызметі балаларды тәрбиелеу және оларды оқытумен байланысты заңды және жеке тұлғалар (білім беру қызметтерін көрсету, оның ішінде тәрбиелеу мен оқыту, тұру, тамақтандыру, медициналық қызмет көрсету) қызметін бастар алдында осы Санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алады.
4. Осы Санитариялық қағидалардың орындалуын бақылауды халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомствосы жүзеге асырады.
5. Объектілерге мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау жүргізу кезінде осы Санитариялық қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес зертханалық-аспаптық зерттеу жүргізіледі.
6. Осы Санитариялық қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылды:
1) арнайы мектепке дейінгі ұйымдар – мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың мемлекеттік жалпы білім беру стандартына сәйкес мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың жалпы білім беру оқу бағдарламаларының негізінде әзірленген арнайы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын ұйымдар;
2) арнайы киім – шикізатты, қосымша материалдар мен дайын өнімді механикалық бөлшектермен, микроорганизмдермен ластанудан және басқа да ластанулардан қорғауға арналған персоналдың қорғаныш киімінің жиынтығы (костюм немесе халат, үшкіл орамал, қалпақ, алжапқыш және т.б.);
3) балалар қысқа уақытқа болатын МДҰ – тамақтандыруды және ұйқыны ұйымдастырмай, 4 сағаттан аспайтын уақытқа балалар болатын МДҰ;
4) бракераж – органолептикалық көрсеткiштер бойынша тамақ өнiмдерiнiң және дайын тамақтардың сапасын бағалау;
5) дайындау алдындағы бөлме – жартылай фабрикаттардан дайын тамақ өнімін дайындау жүзеге асырылатын үй-жай;
6) дайындау бөлмесі – азық-түлік шикізаттарын дайындау және жартылай фабрикаттарды әзірлеу жүргізілетін үй-жай;
7) дене тәрбиесі – адамның денсаулығын нығайтуға және дене қабілетін дамытуға бағытталған қызмет саласы;
8) жарамдылық мерзімі – тамақ өнімін шығару (дайындау), айналысы процестерінің (сатыларының) шарттары сақталған кезде мерзімі өткенше тамақ өнімін мақсаты бойынша пайдалану үшін қауіпсіз болып саналатын кезең;

2. Настоящие Санитарные правила распространяются на объекты дошкольного воспитания и обучения детей (далее совместно именуемые – объекты), осуществляющие следующую деятельность:
1) дошкольное воспитание и обучение - государственные и частные ясли-сады, детские сады, семейные ясли-сады, санаторные ясли-сады, комплексы "школа-детский сад", дошкольные мини-центры (далее совместно именуемые – ДО);
2) воспитание и организацию мест проживания детей - дома ребенка, приюты;
3) организацию питания детей независимо от форм собственности объектов.
3. Юридические и физические лица, деятельность которых связана с воспитанием и обучением детей, перед началом деятельности (оказание образовательных услуг, в том числе воспитание и обучение, проживание, питание, медицинское обслуживание) получают санитарно-эпидемиологическое заключение о соответствии их требованиям настоящих Санитарных правил.
4. Контроль выполнения настоящих Санитарных правил осуществляет ведомство государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
5. При проведении государственного санитарно-эпидемиологического надзора объектов проводятся лабораторно-инструментальные исследования в соответствии с приложением 1 к настоящим Санитарным правилам.
6. В настоящих Санитарных правилах использованы следующие понятия:
1) специальные дошкольные организации – организации, реализующие специальные образовательные учебные программы, разработанные на основе общеобразовательных учебных программ дошкольного воспитания и обучения в соответствии с государственным общеобразовательным стандартом дошкольного воспитания и обучения;
2) специальная одежда – комплект защитной одежды персонала, предназначенный для защиты сырья, вспомогательных материалов и готового продукта от загрязнения механическими частицами, микроорганизмами и других загрязнений (костюм или халат, косынка, колпак, фартук и др.);
3) ДО с кратковременным пребыванием детей – ДО с пребыванием детей не более 4-х часов без организации питания и сна;
4) бракераж – оценка качества продуктов питания и готовых блюд по органолептическим показателям;
5) заготовочная – помещение, где производится подготовка продовольственного сырья и выработка полуфабрикатов;
6) доготовочная – помещение, в котором осуществляется приготовление готовой пищевой продукции из полуфабрикатов;
7) физическое воспитание – сфера деятельности, направленная на укрепление здоровья и развитие физических способностей человека;
8) срок годности – период, до истечения которого пищевая продукция считается безопасной для использования по назначению при соблюдении условий процессов (стадий) производства (изготовления), оборота пищевой продукции;

9) жартылай фабрикаттар – жылумен өңдеуге алдын ала дайындалған шикі тамақ өнімдері;
10) инсоляция – үй-жайды гигиеналық бағалау үшiн күн радиациясының нормаланатын көрсеткiші;
11) климаттық аймақ – климаттық белгілері (температурасы, ылғалдылығы) бойынша бөлінетін аумақ;
12) күн режимі – мектепке дейінгі ұйымдардағы белгіленген күн тәртібі;
13) қоғамдық тамақтану – тамақ өнiмдерiн өндiрумен, қайта өңдеумен, өткiзумен және тұтынуды ұйымдастырумен байланысты қызмет;
14) мектеп алды сыныптары – балаларды мектепте оқытуға даярлауды жүзеге асыратын сыныптар;
15) мектепке дейінгі шағын-орталықтар - бөлек тұрған ғимараттарда, көп пәтерлі түрғын үйлерде, сондай-ақ ішіне-жапсарлас салынған үй-жайларда ораластырылатын, 50-ге дейін орны бар МДҰ;
16) мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту – балалардың физикалық, жеке тұлғасын, танымдық сапасын дамыту, олардың әлеуметтік жетістігі мен өмір бойғы бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету үшін қажетті шешуші құзыреттілікті қалыптастыру;
17) мектепке дейінгі ұйымдар (бұдан әрі - МДҰ) – бір жастан бастап мектеп жасына жеткенге дейін баланы тәрбиелеуді, оны оқытуды, дамытуды, қарауды, күтуді және сауықтыруды қамтамасыз ететін білім беру ұйымы;
18) оңтайлы микроклиматтық жағдай – балаларға ұзақ және жүйелі әсер ету кезінде термореттегіш тетіктерінің көмегінсіз организмнің қалыпты жылуы жағдайын сақтауды қамтамасыз ететін микроклиматтың сандық көрсеткіштерінің үйлесімдігі;
19) сақтау мерзiмi – тамақ өнiмiнiң нормативтiк құжаттарда көрсетiлген өздерiнiң барлық қасиеттерiн сақтайтын, белгiленген шарттарды сақтау кезеңi;
20) санитариялық-аулалық қондырғылар (бұдан әрі - САҚ) – жерүсті бөлiгi мен қазылған шұңқыры бар, ғимараттан кемiнде 25 метр (бұдан әрі – м) қашықтықта, объектінің аумағында орналасқан кәрiзденбеген дәретхана. Жерүсті үй-жайларын бір-бірімен тығыз жалғасқан материалдардан (тақтайлардан, кірпіштерден, блоктардан) жасайды. Қазынды су өткізбейтін материалдан жасалады. Қазындының тереңдігі жерасты суының деңгейіне байланысты, бірақ 3 метрден аспайды;
21) сәбилер үйі - жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды, некесіз, жас аналардан туылған балаларды, сондай-ақ ақыл-ойы мен дене дамуында ауытқуы бар балаларды тәрбиелеу және оларға медициналық көмек көрсету үшін арналған мемлекеттік мекеме;
22) септик – сарқынды сұйықтық ағып өтетiн бiр немесе бiрнеше камераны қамтитын, көлденең үлгідегi жер астындағы тұндырғыш ретiнде шағын көлемдегi тұрмыстық сарқынды суды тазалауға арналған құрылыс;

9) полуфабрикаты – сырые продукты питания, предварительно подготовленные к тепловой обработке;
10) инсоляция – нормируемый показатель солнечной радиации для гигиенической оценки помещения;
11) климатическая зона – территория, выделяемая по климатическим признакам (температура, влажность);
12) режим дня – установленный порядок дня в ДО;
13) общественное питание – деятельность, связанная с производством, переработкой, реализацией и организацией потребления продуктов питания;
14) предшкольные классы – классы осуществляющие подготовку детей к обучению в школе;
15) дошкольные мини-центры – ДО с количеством мест до 50, размещаемые в отдельно стоящем здании, в многоквартирном жилом доме, а также во встроено–пристроенных помещениях;
16) дошкольное воспитание и обучение – развитие физических, личностных, интеллектуальных качеств детей, формирование ключевых компетентностей, необходимых для обеспечения их социальной успешности и конкурентоспособности на протяжении всей жизни;
17) дошкольная организация (далее - ДО) - организация образования, обеспечивающая воспитание, обучение, развитие, присмотр, уход и оздоровление детей в возрасте от одного года до достижения школьного возраста;
18) оптимальные микроклиматические условия – сочетание количественных показателей микроклимата, которые при длительном и систематическом воздействии на детей обеспечивают сохранение нормального теплового состояния организма без напряжения механизмов терморегуляции;
19) срок хранения – период, в течение которого пищевой продукт при соблюдении установленных условий хранения сохраняет все свои свойства, указанные в нормативных документах;
20) санитарно-дворовые установки (далее - СДУ) – не канализованный туалет, расположенный на территории объекта, на расстоянии не менее 25 метров (далее – м) от зданий, имеющий надземную часть и выгребную яму. Надземные помещения сооружают из плотно пригнанных материалов (досок, кирпичей, блоков). Выгреб выполнен из водонепроницаемого материала. Глубина выгреба зависит от уровня грунтовых вод, но не более 3 м;
21) дом ребенка – государственное учреждение, предназначенное для воспитания и оказания медицинской помощи детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, детям от молодых матерей, рожденных вне брака, а также детям с дефектами умственного и физического развития;
22) септик – сооружение для очистки небольших количеств бытовых сточных вод, представляющий собой подземный отстойник горизонтального типа, состоящий из одного или нескольких камер, через которые протекает сточная жидкость;

23) таңертеңгi сүзгi – инфекциялық аурудың әкелiнуiнiң алдын алуға бағытталған профилактикалық медициналық iс-шаралар;
24) тауар көршiлестiгі – тауардың сапасына әсер ететін ластануын және бөгде иістердің сіңуін болдырмайтын, шикі және дайын өнімдердің бірге сақталуына және өткізілуіне жол берілмейтін жағдайлар;
25) тез бұзылатын тамақ өнiмдерi – қатаң регламенттелген мерзiм iшiнде арнайы тасымалдау, сақтау және өткiзу шарттарын талап ететiн тамақ өнiмдерi;
26) технологиялық жабдық – өндіріс жұмысы үшін қажетті механизмдер, машиналар, құрылғылар, құралдар жиынтығы;
27) топтардың толықтырылуы – топтағы балалардың нормаланған саны;
28) топтық оқшаулау – топтарды әкімшілік-шаруашылық, тұрмыстық үй-жайлардан және бір-бірінен оқшаулау;
29) топтық ұяшық – МДҰ-да бір топтағы балаларға арналған үй-жайлардың жиынтығы;
30) түсіру орны – азық-түлік шикізаттарын және тамақ өнімдерін қабылдайтын орын;
31) ұтымды тамақтану – тамақтанудың физиологиялық және жас ерекшелігі нормаларын ескере отырып, теңестірілген тамақтандыру;
32) халықтың аз қозғалатын топтары – кресло-арбалармен және/немесе басқа да қосалқы құралдардың көмегімен қозғалатын, тірек-қозғалыс аппараты бұзылған және ауыратын мүгедектер, сондай-ақ сүйемелдеушілердің көмегімен қозғалатын, нашар көретін және/немесе көзі көрмейтін азаматтар.
2. Объектілердің аумағына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
7. Объектілерді жобалау, салу, қайта жаңарту және пайдалануға беру халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы болған кезде жүзеге асырылады.
8. МДҰ жер учаскелерінің ауданы Қазақстан Республикасының № 3.02-24-2004 "Мектепке дейінгі білім беру объектілері" құрылыс нормалары мен қағидаларының (бұдан әрі – МДББО ҚНмҚ), № 3.02-31-2005 "Мүгедек балаларға арналған үйлер мен интернаттар" құрылыс нормалары мен қағидаларының талаптарымен нормаланады.
9. Көп пәтерлі тұрғын үйлерде, жеке үй иелігінде, ішіне-жапсарлас салынған үй-жайларда орналастырылатын, балалар қысқа уақыт болатын МДҰ-да жеке жер учаскесі болмауы мүмкін.
10. Объектілер учаскесінің аумағы қаңғыбас жануарлардың кіріп кетуінің алдын-алу мақсатында қоршалады.
11. Аумаққа гүлдегенде мамықты тұқымдар беретiн ағаштар мен бұталарды отырғызбайды.
12. Объектінің учаскесіне кiру және одан шығу жолдары, көлiкпен кіру жолдары, шаруашылық құрылыстарға, қоқыс жинайтын алаңдарға, санитариялық-аулалық қондырғыларға өтетiн жолдар асфальтпен, бетонмен немесе тазалауға қолжетімді басқа да қатты жабынмен жабылады.

23) утренний фильтр – профилактическое мероприятие, направленное на предупреждение заноса инфекционного заболевания;
24) товарное соседство – условия, исключающие совместное хранение и реализацию сырых и готовых продуктов, предотвращающие их загрязнение и проникновение посторонних запахов, отражающихся на качестве товара;
25) скоропортящиеся пищевые продукты – пищевые продукты, требующие специальных условий транспортировки, хранения и реализации в строго регламентируемые сроки;
26) технологическое оборудование – совокупность механизмов, машин, устройств, приборов, необходимых для работы производства;
27) наполняемость групп – нормируемое количество детей в группе;
28) групповая изоляция – изоляция групп от административно-хозяйственных, бытовых помещений и друг от друга;
29) групповая ячейка – набор помещений для детей одной группы в ДО;
30) загрузочная – место приема продовольственного сырья и пищевых продуктов;
31) рациональное питание – сбалансированное питание, с учетом физиологических и возрастных норм питания;
32) маломобильные группы населения – инвалиды, с нарушениями и заболеваниями опорно-двигательного аппарата, передвигающиеся на креслах-колясках и/или с помощью других вспомогательных средств, а также слабовидящие и/или лишенные зрения граждане, передвигающиеся с помощью сопровождающих.
2. Санитарно-эпидемиологические требования к территории объектов
7. Проектирование, строительство, реконструкция и ввод в эксплуатацию объектов осуществляется при наличии санитарно-эпидемиологического заключения ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
8. Площади земельных участков ДО нормируются требованиями Строительных норм и правил Республики Казахстан "Дошкольные объекты образования" (далее - СНиП ДОО), "Дома и интернаты для детей-инвалидов".
9. ДО с кратковременным пребыванием детей, размещаемых в многоквартирных жилых домах, в частных домовладениях, во встроено-пристроенных помещениях могут не иметь отдельного земельного участка.
10. Территория участка объектов с целью предупреждения проникновения бродячих животных ограждается.
11. На территории не высаживают деревья и кустарники, дающие при цветении опушенные семена.
12. Въезды и входы на участок объекта, проезды, дорожки к хозяйственным постройкам, к площадкам для мусоросборников, к санитарно-дворовым установкам покрываются асфальтом, бетоном или другим твердым покрытием, доступным для очистки.

13. Қоқыс жинағыштар тығыз жабылатын қақпақтармен жабдықталады, үш жағынан қоршалған, тазалауға және дезинфекциялауға қол жетімді, қатты жабындысы бар алаңға, ғимараттардан кемiнде 25 м қашықтықта орнатылады. Көп пәтерлі тұрғын үйдің бірінші қабатында, ішіне-жапсарлас салынған үй-жайларда орналастырылатын объектілердің қоқысын жинау үшін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің келісімі бойынша қоқыс алғыштар ғимараттардан кемінде 15 м қашықтықта орнатылады және (немесе) ортақ қоқыс салғыштар пайдаланылады.
14. Объектінің аумағы және оның қоршауының сыртынан 5 м радиустағы аумақ таза ұсталады.
15. Объектілердің аумағында негізгі ғимаратты(тарды), шаруашылық және топтық алаңдарды орналастыру аймақтарына бөлінеді. Объектінің бейініне байланысты аумақты қосымша аймақтарға бөлу көзделеді.
16. Шаруашылық аймақтың аумағында тазалауға және дезинфекциялауға болатын қатты төсемі болады.
17. Объекті ғимаратының сыртқы жарықтандыру жабдығы аумаққа біркелкі жарықтың түсуін қамтамасыз етуі тиіс.
18. Сәбилер үйінің және МДҰ-ның топтық алаңдары әрбір балалар тобы үшін бөлек болу көзделеді. Сәбилер үйінің топтық алаңдары бөбек жасындағы топтарда бір орынға 7,5 м2 және мектепке дейінгі ұйымдарда 7,2 м2 аудан көзделеді. МДҰ-да топтық алаңдардың көлемі бір орынға кемінде 6 м2 қабылданады. Барлық алаңдар бір-бірінен жасыл көшеттермен (бұталармен) оқшауланады.
19. Әрбір топтық алаңда күн мен жауын-шашыннан қорғану үшін топта 1 орынға 1,6 м2 есебімен көлеңке қалқалары көзделеді. Көлеңке түсіретін қалқалардың едені ағаш тақтайлардан болу көзделеді. IV климаттық белдеудегі және III Б кіші ауданындағы көлеңкелік қалқалар екі жағынан қоршалады.
20. Сәбилер үйі мен МДҰ-ның топтық алаңдарында ғимараттағы топтық ұяшықтарға сәйкес келетiн үй-жайдан шығу есiгiмен ыңғайлы байланыс болады. МДҰ-да бөбек жасындағы балаларға арналған алаңдар осы топтардың үй-жайлардан шығу есiгiне тiкелей жақын орналасады.
21. Топтық және спорт алаңдарындағы жабдық балалардың бойы мен жасына сай орналастырылуы тиіс. Жабдықтың бетіндегі жабын су өткізбейтін материалдан болу көзделеді.
22. Бөбек жасындағы балалар үшін ойын алаңдарының төсемі – шөптен, мектепке дейінгі жастағы балалар үшін ойын алаңдарының төсемі – шөптен немесе құм себiлген немесе ұсақ қиыршық тастармен нығыздалған, тегістелген топырақтан болу көзделеді. Жолдар мен тротуарлардың төсемі үшін тротуар тақтайша және тазалауға қолжетімді басқа да материалдар қолданылады.
3. Объектілерді жобалауға, салуға, қайта жаңартуға, жөндеуге,
пайдалануға беруге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар

13. Мусоросборники оборудуются плотно закрывающимися крышками, устанавливаются на площадке с твердым покрытием, доступным для очистки и дезинфекции, огражденной с трех сторон, на расстоянии не менее 25 м от зданий. Для сбора мусора объектов, размещаемых на первых этажах многоквартирного жилого дома, во встроено-пристроенных помещениях, по согласованию с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения мусоросборники устанавливаются на расстоянии не менее 15 м от здания и/или используются общие мусоросборники.
14. Территория объекта и территория за ее ограждением в радиусе 5 м содержится в чистоте.
15. На территории объектов выделяются зоны размещения основного здания (-ий), хозяйственная и групповых площадок. Дополнительное зонирование территории предусматривается в зависимости от профиля объекта.
16. Территория хозяйственной зоны имеет твердое покрытие, допускающее очистку и дезинфекцию.
17. Наружное осветительное оборудование здания объекта должно обеспечивать равномерный рассеянный свет территории.
18. Групповые площадки дома ребенка и ДО предусматриваются отдельными для каждой детской группы. Групповые площадки домов ребенка предусматриваются площадью 7,5 м2 на одно место в группах ясельного возраста и 7,2 м2 в дошкольных. Размеры групповых площадок ДО принимаются не менее 6 м2 на одно место. Все площадки изолируют друг от друга зелеными насаждениями (кустарниками).
19. На каждой групповой площадке предусматривается теневой навес из расчета 1,6 кв.м. на 1 место в группе для защиты от солнца и осадков. Пол теневых навесов предусматривается деревянным. В IV климатическом поясе и III Б подрайоне теневые навесы ограждают с двух сторон.
20. Групповые площадки дома ребенка и ДО имеют удобную связь с выходами из помещений, соответствующих групповым ячейкам в здании. Площадки для детей ясельного возраста в ДО размещаются в непосредственной близости от выходов из помещений этих групп.
21. Оборудование на групповых и спортивных площадках должно устанавливаться соответственно росту и возрасту детей. Покрытие поверхности оборудования предусматривается из водостойкого материала.
22. Покрытие игровых площадок для детей ясельного возраста предусматривается травяное, для дошкольного возраста - травяное или утрамбованное грунтовое, укрепленное песчаной подсыпкой или мелкой каменной крошкой. Для покрытия дорожек и тротуаров применяется тротуарная плитка и другие материалы, доступные для очистки.
3. Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию,
строительству, реконструкции, ремонту, вводу в эксплуатацию объектов

23. МДҰ-ды жеке тұрған ғимаратттарда орналастырады немесе көп пәтерлі түрғын үйлерге салынған (ішіне – жапсарлас салынған) болуы мүмкін.
24. Егерде жобалауда өзгеше көзделмесе, тұрғын үйлердің бірінші қабатында, сондай-ақ ішіне-жапсарлас слынған үй-жайларда балалар қысқа уақытқа болатын МДҰ орналастырылады. Көп пәтерлі тұрғын үйлерде МДҰ бірінші қабаттан жоғары ораластырылмайды.
25. Сәбилер үйі мен МДҰ ғимараттарында және учаскелерінде әкімшілік-шаруашылық, тұрмыстық үй-жайлардан және бір-бірінен топтық оқшаулау қағидаты сақталады. Бөбек жасындағы топтардың балаларына арналған топтық ұяшық құрамына: қабылдау бөлмесі, ойын бөлмесі, жатын бөлмесі, буфет, дәретхана;
мектепке дейінгі жастағы топтар үшін – шешінетін бөлме, ойын бөлмесі, дәретхана, буфет, жатын бөлмесі кіреді.
МДҰ-ны жобалауға арналған тапсырма бойынша МДББО ҚНжҚ талаптарына сәйкес жатын бөлмелерді топ бөлмелерімен біріктіруге жол беріледі.
Мектепке дейінгі шағын-орталықтарда киім ауыстыратын орынның ортақ болуына жол беріледі.
26. Балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту объектілері жанындағы мамандандырылған медициналық және стоматологиялық кабинеттер, кір жуатын орындар, бассейндер, оқу сыныптары, тамақтану объектілері Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкес келеді.
27. Сәбилер үйін жеке тұрған 1–2 қабатты ғимаратттарда орналастырады.
28. Көп пәтерлі тұрғын үйдің бірінші қабатында орналастырылатын МДҰ-дың тұрғын үйдің кіреберісімен қосылмаған бөлек есігі болады.
29. Сәбилер үйіндегі, МДҰ-дағы негізгі үй-жайлардың аудандары осы Санитариялық қаидаларға 2-қосымшаның 1, 3-кестелерінде көрсетілген.
30. Балалардың саны объектінің жобалық сыйымдылығынан аспауы тиіс.
31. Баспалдақтардың қоршау биiктiгi кемінде 1,2 метр болу көзделеді. Сәбилер үйінде және МДҰ-да тұтқалар ересек адамдар үшiн 0,85 м биіктікте, балалар үшiн 0,5 м биiктiкте орналасады, баспалдақтар қоршауындағы тiгiнен орнатылған элементтердің 0,1 м аспайтын саңылаулары болады, оларды көлденең орнатуға жол берiлмейдi.
32. Объектілердің ғимараттарын жобалау кезінде халықтың аз қозғалатын топтары үшін қолжетімділік мәселелерін шешу сәулет-қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттік нормаларға сәйкес жүзеге асырылады.
33. Пайдалану режимі шумен қоса жүретін және балалардың алаңдауын тудыруы, педагогикалық, медициналық, әкімшілік персоналдың жұмысына кедергі келтіруі немесе бұзуы мүмкін үй-жайларды (сорғы қондырғысы бар бойлерлер, өндірістік үй-жайлар, жөндеу шеберханалары, сорғы бөлімшелерімен салқындатқыш камералар, желдеткіш камералары, компрессорлық және т.б.) ұйықтау бөлмелерімен, емдеу-диагностикалық үй-жайларға жапларлас, астында немесе үстінде орналастырылмайды.

23. ДО размещаются в отдельно стоящих зданиях или могут быть встроены (встроено-пристроены) в многоквартирные жилые дома.
24. На первых этажах жилых домов, а также во встроено-пристроенных помещениях размещаются ДО с кратковременным пребыванием детей, если иное не предусмотрено заданием на проектирование. ДО в многоквартирных жилых домах размещаются не выше первого этажа.
25. В здании и на участке домов ребенка и ДО соблюдается принцип групповой изоляции от административно-хозяйственных, бытовых помещений и друг от друга. В состав групповой ячейки для детей групп ясельного возраста входят приемная, игровая, спальня, буфетная, туалетная;
дошкольных групп - раздевальная, игровая, туалетная, буфетная, спальня.
По заданию на проектирование в ДО допускается совмещение спальни с групповой в соответствии с требованиями СНиП ДОО.
В дошкольных мини-центрах допускается устройство общей раздевальной.
26. Специализированные медицинские и стоматологические кабинеты, прачечные, бассейны, учебные классы, объекты питания при объектах дошкольного воспитания и обучения детей соответствуют требованиям действующего законодательства Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
27. Дома ребенка размещают в отдельно стоящих 1 – 2-х этажных зданиях.
28. ДО, размещенные на первом этаже многоквартирного жилого дома, имеют отдельный вход, не совмещенный с подъездом жилого дома.
29. Площади основных помещений домов ребенка, ДО указаны в таблицах 1, 3 приложения 2 к настоящим Санитарным правилам.
30. Количество детей не должно превышать проектную вместимость объекта.
31. Высота ограждения лестниц предусматривается не менее 1,2 м. В домах ребенка и ДО поручни для взрослых располагаются на высоте 0,85 м, для детей - 0,5 м, в ограждении лестниц вертикальные элементы имеют просвет не более 0,1 м, горизонтальные членения не допускаются.
32. При проектировании зданий объектов решение вопросов доступности для маломобильных групп населения осуществляется в соответствии с государственными нормами в сфере архитектурно-градостроительной и строительной деятельности.
33. Помещения, режим использования которых сопровождается шумом и может причинять беспокойство детям, мешать или нарушать работу педагогического, медицинского, административного персонала (бойлерные с насосными установками, производственные помещения, ремонтные мастерские, охлаждаемые камеры с насосным отделением, вентиляционные камеры, компрессорные и другие), не размещают смежно, над и под спальными комнатами, лечебно-диагностическими помещениями.

34. Жеке гигиена бөлмелерін, персоналға арналған санитариялық тораптарды әкімшілік үй-жайлардың аймағында орналастырады.
35. Оқшаулағышы бар медициналық блокты объектілердің 1-қабатында орналастырады.
36. Объектілерде спорт залын орналастырған кезде ауданы бір спортпен айналысушыға кемінде 4 м2 қабылданады. Еденнің ағаштан болуы көзделеді немесе арнайы жабыны болады. Еденнің беті тегіс, ойықсыз және зиянсыз болуы тиіс. Батареялар терезе астындағы қуыстарда орналастырылады және ағаш торлармен жабылады, терезелерде және жарықтандыру құралдарында қоршау құрылғылар көзделеді.
37. Балалар болатын үй-жайлар мен медициналық мақсаттағы үй-жайларды ғимараттың жертөле және цокольдық қабаттарында орналастырмайды.
38. Үй-жайларды әрлеу үшін олардың сапасы мен қауіпсіздігін растайтын құжаттары бар құрылыс материалдары пайдаланылады. Рекреацияларда, холлдарда, акт залдарында, әкімшілік үй-жайларда әртүрлі конструкциялық аспалы төбелерді қолданады.
39. Медициналық мақсаттағы үй-жайларда, топтық ұяшық жайларында қабырғалардың, еденнің, жабдықтың үсті жуу және дезинфекциялау құралдарын пайдалана отырып ылғалды әдіспен тазалауға болатын тегіс, жұмсақ болады. Персоналға арналған санитариялық тораптарда, дәретханаларда, ас блогында, бассейнде, егу бөлмесінде, емшара жасау бөлмесінде, ылғалды режимді үй-жайларда (себезгі бөлмелері, кір жуатын, жуынатын, жуатын бөлмелер және басқалары) қабырғаларды жылтыр тақтайшамен немесе ылғалға төзімді басқа да материалдармен 1,8 м-ден аспайтындай биіктікте қаптайды, еденге төсеу үшін ылғал өтпейтін материалдар немесе еден тақтайшалары қолданылады.
40. Қолжуғыштар және басқа да санитариялық-техникалық құралдар, сондай-ақ оларды пайдалану қабырғаларды ылғалдандыруы мүмкін жабдық орнатылатын жерлерде еденнен 1,8 м биiктiкте және жабдықтар мен құралдардан жан-жағынан 20 сантиметр шығып тұратындай етiп, жылтыр тақтайшамен немесе ылғалға төзiмдi басқа да материалдармен гидроизоляциялау көзделедi.
41. Тазалау мүкәммалын сақтау және өңдеу үшін бөлек үй-жай (орын) көзделеді.
42. Жүзу бассейндерін 32 м3 аспайтын көлемде орнату суды тазарту жүйесінсіз көзделеді. Суды екі топтың балалары (50 баладан аспау) шомылып біткеннен кейін ауыстырады, содан кейін нұсқаулыққа сәйкес, белгіленген тәртіпте қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялаушы құралдармен өңдеу жүргізіледі.
43. Объектілердің аумағына олардың қызметiмен байланысы жоқ объектілерді орналастырмайды.
4. Объектілерді жабдықтауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
44. Объектілердің жиһазы мен жабдығы балалардың бойына, жас ерекшеліктеріне сәйкес келеді. Жабдықтың жиыны, саны және көлемі объектінің бейінін, үй-жайлардың ерекшелігін есепке ала отырып көзделеді.

34. Комнаты личной гигиены, санитарные узлы для персонала располагают в зоне административных помещений.
35. Медицинский блок с изолятором размещают на 1-м этаже объектов.
36. При размещении на объектах спортивного зала площадь на одного занимающегося принимается не менее 4 м2. Полы предусматриваются деревянными или имеют специальное покрытие. Поверхность пола должна быть ровной, без щелей и изъянов. Батареи располагаются в нишах под окнами и закрываются деревянными решетками, на окнах и осветительных приборах предусматриваются заградительные устройства.
37. В подвальных и цокольных этажах зданий не размещают помещения для пребывания детей и помещения медицинского назначения.
38. Для отделки помещений используют строительные материалы, имеющие документы, подтверждающие их качество и безопасность. Подвесные потолки различных конструкций применяются в рекреациях, холлах, актовых залах, административных помещениях.
39. В помещениях медицинского назначения, помещениях групповых ячеек стены, пол, оборудование имеют гладкую поверхность, допускающую уборку влажным способом с применением моющих и дезинфицирующих средств. В санитарных узлах для персонала, туалетных, помещениях пищеблока, бассейна, прививочных, процедурных, в помещениях с влажным режимом работы (душевые, прачечные, умывальные, моечные и др.) стены облицовывают глазурованной плиткой или другими влагостойкими материалами на высоту не менее 1,8 м, для покрытия полов применяются водонепроницаемые материалы или напольная плитка.
40. В местах установки раковин и других санитарно-технических приборов, а также оборудования, эксплуатация которого связана с возможным увлажнением стен, предусматривают гидроизоляцию глазурованной плиткой или другими влагостойкими материалами на высоту 1,8 м от пола и на ширину не менее 20 см от оборудования и приборов с каждой стороны.
41. Для хранения и обработки уборочного инвентаря предусматривают отдельные помещения (места).
42. Устройство плавательных бассейнов объемом не более 32 куб.м предусматривается без системы очистки воды. Смена воды производится после окончания купания двух групп детей (не более 50-ти детей) с последующей обработкой дезинфицирующими средствами, разрешенными к применению в установленном порядке, согласно инструкции.
43. На территории объектов не размещают объекты, функционально с ними не связанные.
4. Санитарно-эпидемиологические требования к оборудованию объектов
44. Мебель и оборудование объектов соответствуют росто-возрастным особенностям детей. Набор, количество и размер оборудования предусматривают с учетом профиля объектов, специфики помещений.

Сәбилер үйінің және МДҰ-ның жиhазының негiзгi өлшемдерi осы Санитариялық қағидаларларға 3-қосымшаның 1, 2-кестелерінде көрсетілген.
45. Объектілерде жиhазды өлшеміне сәйкес таңбалайды.
46. Қабылдау бөлмесі мен киім ауыстыратын бөлмелер балалардың және персоналдың сыртқы киіміне арналған шкафтармен және орындықтармен жабдықталады. Балалар толық және тәулік бойы болатын сәбилер үйінде, МДҰ-да балалардың киіміне арналған шкафтарды жеке таңбалайды және олар бас киімге арналған сөрелермен және сыртқы киімге арналған ілмектермен жабдықталады.
47. Жабдық, жиһаз, жұмсақ және қатты мүкәммал, санитариялық-техникалық аспаптар жұмыс жағдайында болады және мақсатына сай пайдаланылады. Үй-жайларды әрлеудегі ақаулар және жабдықтың, жиһаздың бұзылуы уақытында жөнделуге немесе ауыстырылуға жатады.
48. МДҰ санитариялық аспаптардың саны мен өлшемі осы Санитариялық қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес көзделеді.
49. Объектілердің персоналға арналған санитариялық тораптарында жуынатын қолжуғыштар, электр сүлгілер немесе бір рет қолданылатын гигиеналық сүлгілер, сұйық сабын мөлшерлегіші, қоқыс жинауға арналған қоқыссалғыштар орнатылады.
50. Сәбилер үйлері топтарының дәретхана үй-жайларын сүлгілерге арналған ілгіштермен, жуынуға арналған раковиналармен, жуатын ванналармен, балалар унитаздарымен, түбектерге арналған шкафтармен, шаруашылық мақсатта қолданылатын шкафпен және ағызу жүйесімен жабдықталады. 2 жасқа дейінгі балалар топтарында ілгіштерді ересек адам бойының дейгейінде - еденнен 1 – 1,3 м етіп, 2 жастан асқан балалар топтарында 60 – 80 см биіктікте бекітеді.
51. 1,5 жасқа дейінгі балалар топтарындағы дәретхана бөлмелерінде ересектерге арналған бір қолжуғышты, ағызу жүйесін, ваннаны орналастырады.
52. 1,5 жастан жоғары топтардағы дәретхана бөлмелерінде балаларға арналған екі қолжуғыш, балаларға арналған бір унитаз, ағызу жүйесі, себезгі тұғырығы, түбектерге арналған таңбаланған ұяшықтары бар шкаф-стеллаждар орнатылады.
53. 6 айлыққа дейінгі сәбилер үшін топтарда манеждер мен құндақтау үстелдерін орналастырады. 1 жастан асқан сәбилерді тамақтандыру аймағын тамақтандыруға арналған үстелдермен жабдықтайды.
54. МДҰ-ның дәретхана бөлмелерінде балалардың сүлгілеріне және жеке гигиена заттарына арналған жеке ұяшықтары бар қабырғалық немесе аспалы ілгіштер оратылады. Бөбек топтарындағы дәретхана бөлмелерінде қосымша жеке таңбасы бар түбектерге арналған бөлек ұяшықтары бар шкафтар орнатылады.
55. МДҰ-да балаларға арналған санитариялық құралдарды орнату еденнен мынадай биіктікте көзделеді:
бөбек және мектепке дейінгі кіші жастағы (1 жастан 4 жасқа дейінгі) балалар үшін қолжуғыштар - 0,4 м;

Основные размеры мебели домов ребенка и ДО указаны в таблицах 1, 2 приложения 3 к настоящим Санитарным правилам.
45. На объектах мебель маркируют соответственно размеру.
46. Приемные и раздевальные оборудуются шкафами для верхней одежды и скамейками для детей и персонала. В домах ребенка, ДО с полным и круглосуточным пребыванием шкафы для одежды детей индивидуально маркируют и оборудуют полками для головных уборов и крючками для верхней одежды.
47. Оборудование, мебель, мягкий, твердый инвентарь, санитарно-технические приборы находятся в рабочем состоянии и используются по назначению. Дефекты в отделке помещений и поломки оборудования, мебели подлежат своевременному ремонту или замене.
48. Количество и размер санитарных приборов ДО предусматривают согласно приложению 4 к настоящим Санитарным правилам.
49. В санитарных узлах для персонала объектов устанавливают умывальные раковины, электрополотенца или одноразовые гигиенические полотенца, дозаторы жидкого мыла, урны для сбора мусора.
50. Туалетные помещения групп домов ребенка оборудуют вешалками для полотенец, раковинами для умывания, ванной для мытья, детскими унитазами, шкафом для горшков, хозяйственным шкафом и сливом. В группах для детей до 2-х лет вешалки для полотенец укрепляют на уровне роста взрослого человека - 1–1,3 м от пола, в группах для детей старше 2 лет - на высоту 60 – 80 см.
51. В туалетных комнатах групп детей до 1,5 лет устанавливают один умывальник для взрослых, слив, ванну.
52. В туалетных комнатах групп детей старше 1,5 лет размещают два детских умывальника, один детский унитаз, слив, душевой поддон, шкаф-стеллаж с маркированными гнездами для горшков.
53. Для детей до 6 месяцев в групповых устанавливают манежи и пеленальные столы. Зону кормления групп детей старше 1 года оборудуют столами для кормления.
54. В туалетных ДО устанавливают настенные или навесные вешалки с индивидуальными ячейками для детских полотенец и предметов личной гигиены. В туалетных ясельных групп дополнительно устанавливают шкафы с отдельными гнездами для горшков, имеющих индивидуальную маркировку.
55. В ДО предусматривают установку детских санитарных приборов на высоту от пола:
умывальников для детей ясельного и младшего дошкольного возраста (от 1 года до 4 лет) – 0,4 м;

мектепке дейінгі орта және жоғары жастағы (4 жастан 6 (7) жасқа дейінгі) балалар үшін қолжуғыштар - 0,5 м.
56. Жатын бөлмелерді жұмсақ және қатты мүкәммалмен жабдықтау, балалар күндіз болатын МДҰ-дағы киім-кешектерді жуу және оны таңбалау тәулік бойы болатын МДҰ-дағы балалардың тұру жағдайларына қойылатын талаптарға сәйкес келеді.
57. МДҰ-дағы жатын бөлмелерді жеке стационарлық төсектермен жабдықтайды. Үш жасқа дейінгі балаларға арналған төсектердің ұзындығы - 120 см, еденнен жататын жердің 30 см және 50 см деңгейде өзгермелі биіктігімен және қоршаудың еденнен 95 см биіктігімен бірге ені - 60 см; 3 – 6 (7) жастағы балалар үшін – ұзындығы 140 см, ені – 60 см, биіктігі – 30 см. Бүйір жақ қоршау биіктігін азайту мүмкіндігі кемінде 15 см.-ге көзделеді.
58. Балалар толық күндіз болатын МДҰ топтарында екі қабатты және жазылатын қатты төсектерді пайдаланған кезде ауданы 1 балаға кемінде 2 м2 болатын норма және екі қабатты төсектердің жататын жерінен кемінде 0,3 м биіктікте қоршау болуы сақталады.
59. Сәбилер үйлеріндегі және бөбек жасындағы топтардағы жатын бөлмелер төрт жағынан қоршалған, ұзындығы 1,2 м, ені 0,6 м стационарлық төсектермен немесе манеждермен жабдықталады.
60. Балалар толық және тәулік бойы болатын сәбилер үйлерінде және МДҰ-да сауықтыру (шынықтырушы) рәсімдері өткізіледі. Сауықтыру (шынықтырушы) рәсімдерін жүргізу үшін әдістемеге байланысты тиісті жабдықты қолданады.
61. Объектілерде сабақ өткізу үшін жиһазды орналастыру кезінде мына талаптар орындалады:
1) үстелдерді сол жақтан жарықтандырылатын жарық түсіретін қабырғаға қарай орналастырады;
2) 4 орынды үстелдерді кемінде 2 қатарға, 2 орынды үстелдерді кемінде 3 қатарға орналастырады. Үстелдердің қатары арасында қашықтық кемінде 0,5 м болып көзделеді; 1-қатардағы үстелдердің жарық түсіретін қабырғадан қашықтығы 1 м, бірінші үстелдерден тақтаға дейінгі қашықтық 2,4 – 2,7 м болады;
3) қабырғалық тақтаның төменгі шетінің ілмесінің биіктігі 0,7 м болады.
62. Спорттық төсеніштердің жабыны тазалауға және дезинфекциялауға болатын материалдардан болуы көзделеді.
63. Спорт залдарының жанындағы киім ауыстыратын орындар киімге арналған шкафтармен немесе ілгіштермен жабдықталады.
5. Объектілерді сумен жабдықтауға, кәріздеуге, жылытуға,
жарықтандыруға, желдетуге, микроклиматына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
64. Объектілерде жұмыс жағдайында болатын орталықтандырылған шаруашылық-ауыз су, ыстық сумен жабдықтау жүйесі, кәріздеу және суағарлар көзделеді.
65. Объектілер Кодекстің 144-бабының 6-тармағына сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган бекіткен санитариялық-эпидемиологиялық нормалау құжаттарының (бұдан әрі - нормалау құжаттары) талаптарына сәйкес қауіпсіз және сапалы ауыз сумен қамтамасыз етілуі тиіс.

умывальников для детей среднего и старшего дошкольного возраста (от 4 лет до 6 (7) лет) – 0,5 м.
56. Оборудование спален мягким и твердым инвентарем, стирка и маркировка белья ДО с дневным пребыванием детей соответствуют требованиям к условиям проживания детей в ДО с круглосуточным пребыванием.
57. Спальни ДО оборудуют индивидуальными стационарными кроватями. Длина кроватей для детей до трех лет составляет 120 см, ширина 60 см с переменной высотой ложа от пола на уровне 30 см и 50 см и высотой ограждения от пола 95 см;
для детей 3 – 6 (7) лет - длина 140 см, ширина 60 см, высота 30 см. Предусматривается возможность уменьшения высоты бокового ограждения не менее чем на 15 см.
58. В группах ДО с полным днем пребывания детей при использовании двухъярусных кроватей и раскладных кроватей с твердым ложем соблюдаются нормы площади на 1 ребенка не менее 2 м2 и наличие ограждения двухъярусных кроватей высотой не менее 0,3 м от ложа.
59. В домах ребенка и группах ясельного возраста спальные помещения оборудуются манежами или стационарными кроватями, имеющими ограждение с четырех сторон, длиной 1,2 м, шириной 0,6 м.
60. В домах ребенка и ДО с полным и круглосуточным пребыванием детей проводятся оздоровительные (закаливающие) процедуры. Для проведения оздоровительных (закаливающих) процедур в зависимости от методики применяют соответствующее оборудование.
61. На объектах при расстановке мебели для проведения занятий соблюдаются требования:
1) столы устанавливают к светонесущей стене с левосторонним освещением;
2) 4-х местные столы устанавливают не более чем в 2 ряда, 2-х местные столы - не более чем в 3 ряда. Расстояние между рядами столов предусматривают не менее 0,5 м, расстояние 1-го ряда столов от светонесущей стены - 1 м, от первых столов до доски – 2,4 – 2,7 м;
3) высота подвеса нижнего края настенной доски - 0,7 м.
62. Покрытие спортивных матов предусматривается из материалов, доступных к очистке и дезинфекции.
63. Раздевальные при спортивных залах оборудуют шкафчиками или вешалками для одежды.
5. Санитарно-эпидемиологические требования к водоснабжению,
канализации, отоплению, освещению, вентиляции, микроклимату объектов
64. На объектах предусматривается централизованное хозяйственно-питьевое, горячее водоснабжение, канализация и водостоки, которые находятся в рабочем состоянии.
65. Объекты должны обеспечиваться безопасной и качественной питьевой водой в соответствии с требованиями документов нормирования, утверждаемыми государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения согласно пункту 6 статьи 144 Кодекса (далее – документы нормирования).

66. Елді мекенде орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйесі болмаған жағдайда жергілікті сумен жабдықтау жүйесі жабдықталады.
67. Қысқа уақытқа балалар болатын МДҰ-да тасымалданатын сумен жабдықтау және қолмен су құятын қолжуғыштар орнату халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомствосындағы аумақтық бөлімшенің келісімі бойынша жүзеге асырылады.
68. Тасымалданатын суды пайдаланатын объектілерде ауыз су қорын сақтауға арналған ыдыстар орналастырылған жеке үй-жай көзделеді. Ыдыстардың таңбасы ("ауыз су") болады, олар апта сайын (және қажет болғанда) жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып, тазалауға және дезинфекциялауға жатады. Ауыз суға арналған ыдысты басқа мақсатта пайдаланбайды.
69. Су әкелуді санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы бар болған кезде арнайы көлікпен немесе ауыз сумен жанасуға рұқсат етілген материалдардан жасалған арнайы таңбаланған ыдыстарда жүргізеді.
70. Объектілердегі дәретханаларда, буфеттерде, кір жуатын, жуынатын орындарда, себезгі бөлмелерде, тұратын орындарда, сондай-ақ медициналық мақсаттағы үй-жайларда және ас блогында орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау жүйесі болмаған жағдайда су жылытқыштар орнату арқылы ыстық сумен жабдықтау көзделеді.
71. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерімен келіскен кезде өзінің от жағу орнының ыстық суымен жабдықтау көзделеді.
72. Объектілерде ауыз су режимі ұйымдастырылады. Ауыз су, оның ішінде ыдыстарға (графиндерге, шәйнектерге) құйылған және шөлмектердегі су сапасы мен қауіпсіздік көрсеткіштері бойынша нормалау құжаттарының талаптарына сәйкес келеді.
73. Су ішу үшін таза ыдысты (шыны ыдысты, фаянс ыдысты, бір рет қолданатын стақандарды) пайдаланады, таза және пайдаланылған ыдыс үшін таңбаланған жеке поднос немесе бір рет қолданылған ыдысты жинау үшін контейнерлер бөлінеді. Ыдысқа құйылған суға оның қайдан әкелінгендігін, сапасын және қауіпсіздігін растайтын құжаттары қоса беріледі.
74. Кәріз жүргізілмеген аудандарда жергілікті кәріз жүйесін жабдықтайды. Қазылған шұңқырларды, септиктерді тазалау көлемдерінің үштен екі бөлігінің толуы бойынша жүргізіледі.
75. Кәріз қадалары мен құбырлар тамақ өнімдері сақталатын және өңделетін және тамақ дайындалатын үй-жайларда, медициналық мақсаттағы үй-жайларда орнатылмайды.
76. Объектілердің дәретханаларында балаларға арналған унитаздар орнатылады.
77. Персоналға арналған САҚ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінің келісімі бойынша орнатылады.

66. При отсутствии в населенном пункте централизованной системы водоснабжения оборудуются местные системы водоснабжения.
67. В ДО с кратковременным пребыванием детей привозное водоснабжение и установка наливных умывальников осуществляется по согласованию с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
68. На объектах, работающих на привозной воде, предусматривают отдельное помещение с установкой емкостей для хранения запаса питьевой воды. Емкости имеют маркировку ("Питьевая вода"), подвергаются еженедельной (и по мере необходимости) очистке и дезинфекции с применением моющих и дезинфицирующих средств. Емкости для питьевой воды не используются для других целей.
69. Привоз воды проводят специальным транспортом при наличии на него санитарно-эпидемиологического заключения или в специальных промаркированных емкостях, выполненных из материалов, разрешенных для контакта с питьевой водой.
70. При отсутствии централизованного горячего водоснабжения в туалетных, буфетных, прачечных, умывальных, душевых, местах проживания, а также в помещениях медицинского назначения и пищеблока объектов горячее водоснабжение предусматривают посредством установки водонагревателей.
71. Горячее водоснабжение от собственной котельной предусматривается при согласовании с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
72. На объектах организуется питьевой режим. Питьевая вода, в том числе расфасованная в емкости (графины, чайники) и бутилированная, по показателям качества и безопасности соответствует требованиям документов нормирования.
73. Для питья используют чистую посуду (стеклянная, фаянсовая или одноразовые стаканчики), выделяют отдельные маркированные подносы для чистой и использованной посуды или контейнеры для сбора использованной посуды одноразового применения. Вода, расфасованная в емкости, сопровождается документами, подтверждающими ее происхождение, качество и безопасность.
74. В неканализованных районах оборудуют местную систему канализации. Очистка выгребных ям, септиков проводится по мере заполнения их на две трети объема.
75. Канализационные стояки и трубопроводы не устанавливают в помещениях для хранения и обработки пищевых продуктов и приготовления пищи, помещениях медицинского назначения.
76. В туалетных объектов устанавливают детские унитазы.
77. СДУ для персонала устанавливаются по согласованию с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.

78. САҚ-та жердің үстінде орналасқан үй-жайлары мен қазылған шұңқыр болады және оларды ғимараттан 25 м қашықтықта орналастырады.
79. Объектілердің барлық үй-жайларында табиғи жарықтандыру көзделеді. Мыналарды: коммуникациялық жүйелер үй-жайларына (су құбырлары мен кәріздеу сорғылары, желдету және ауаны салқындату камералары, бойлер тұратын бөлмелер және басқалары), рекреациялық үй-жайлар болып табылмайтын дәліздерге, фойеге, қоймаларға (тез жанатын сұйықтықтарды сақтайтын бөлмелерден басқа), мүкаммалға арналған бөлмелер, дезинфекциялау құралдарын дайындайтын бөлмелерге, киім ауыстыратын бөлмелерге, киім ілетін орындарға, себезгі бөлмелеріне, персоналға арналған дәретханаларға, әйелдерге арналған жеке гигиена бөлмелеріне, ғимараттың инженерлік және технологиялық жабдығын орнату және басқару үй-жайларына және ас блогының өндірістік үй-жайларына табиғи жарықтандырусыз жол беріледі.
80. Объектілерде рекреациялық болып табылмайтын дәліздердің, дәретханалардың, қабылдау және киім ауыстыратын бөлмелердің, сондай-ақ табиғи жарықтандырусыз жобалауға рұқсат етілген барлық бөлмелердің қабырғаларында екінші жарықты түсірген кезде әйнекті арақабырғаларды немесе фрамугаларды салу көзделеді.
81. Жалпы жасанды жарықтандыру барлық үй-жайларда көзделеді. Жекелеген функционалды аймақтар мен жұмыс орындарын жарықтандыру үшін жергілікті жарықтандыру орнатылады.
82. Жасанды жарықтандыру үшін люминесценттік және электр қуатын сақтайтын шамдарды пайдаланады. Бір үй-жайда бір үлгідегі шамдар қолданылады.
Жасанды жарықтандыру деңгейлері осы Санитариялық қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес қабылданады.
83. Істен шыққан шамдар уақытында ауыстырылады. Жұмыс істемейтін, істен шыққан құрамында сынап бар (люминесценттік, электр қуатын сақтайтын) шамдарды балалар кірмейтін жеке үй-жайда сақтайды және қоқыс жинайтын контейнерлерге тасталынбайды. Пайдаланылған құрамында сынап бар шамдарды сақтау және шығару объекті басшысының бұйрығымен жауапты адамға жүктеледі. Пайдаланылған шамдарды жою және кәдеге жаратуды осындай қызмет түріне арналған лицензиясы бар ұйымдар жүргізеді.
84. Объектілердің ғимараттары бұзылмаған жағдайда ұсталынатын орталықтандырылған жылыту, желдету және ауа баптау жүйелерімен жабдықталады.
85. Орталықтандырылған жылыту көзі болмаған жағдайда автономды қазандық көзделеді.
86. 1-ші қабаттарда орналасқан ойын объектілерінде жылы едендер көзделеді.
87. Сәбилер үйлерінде және МДҰ-да балалардың күйікке шалдығуын және жарақат алуын болдырмау үшін жылыту құралдарын алмалы-салмалы ағаш торлармен қоршайды.

78. СДУ имеют надземные помещения и выгребную яму и располагаются на расстоянии не менее 25 м от здания.
79. Во всех помещениях объектов предусматривается естественное освещение. Без естественного освещения допускаются: помещения коммуникационных систем (насосные водопровода и канализации, камеры вентиляционные и кондиционирования воздуха, бойлерные и др.), коридоры, не являющиеся рекреационными помещениями, фойе, кладовые, складские, инвентарные, помещения для приготовления дезинфицирующих средств, раздевалки, гардеробы, душевые, уборные персонала, комнаты личной гигиены женщин, помещения для установки и управления инженерным и технологическим оборудованием здания и производственные помещения пищеблока.
80. В стенах коридоров, не являющихся рекреационными, туалетных, приемных и раздевальных объектов, а также во всех помещениях, разрешенных к проектированию без естественного освещения, при освещении вторым светом предусматривается устройство остекленных перегородок или фрамуг.
81. Общее искусственное освещение предусматривают во всех помещениях. Для освещения отдельных функциональных зон и рабочих мест устанавливается местное освещение.
82. Для искусственного освещения используют лампы люминесцентные и энергосберегающие. В одном помещении применяют лампы одного типа.
Уровни искусственного освещения принимаются в соответствие с приложением 5 к настоящим Санитарным правилам.
83. Перегоревшие лампы заменяют своевременно. Неисправные, перегоревшие ртутьсодержащие (люминесцентные, энергосберегающие) лампы хранят в отдельном помещении, недоступном для детей и не производят выброс в мусоросборные контейнеры. Хранение и вывоз отработанных ртутьсодержащих ламп возлагается приказом руководителя объекта на ответственное лицо. Вывоз и утилизация отработанных ламп проводится организациями, имеющими лицензию на данный вид деятельности.
84. Здания объектов оборудуются системами центрального отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха, которые содержатся в исправном состоянии.
85. При отсутствии централизованного источника теплоснабжения предусматривают автономную котельную.
86. В игровых объектов, размещенных на 1-х этажах, предусматривают теплые полы.
87. В домах ребенка и ДО во избежание ожогов и травм у детей отопительные приборы ограждают съемными деревянными решетками.

88. Ас блогында механикалық түрде іске қосылатын желдету жүйесі көзделеді. Жылу және ылғал бөлу көзі болып табылатын жабдықтың үстінде сорып-шығаратын шатырлар көзделеді.
89 Сәбилер үйлерінде және МДҰ-да ыстық сумен жабдықтау жүйесіне киім ауыстыратын орындардағы сыртқы киімді кептіруге арналған шкафтарда орналасқан жылыту құралдарын жалғайды.
90. Терезелердің конструкциясында балалар болатын үй-жайларды жылдың кез келген уақытында желдетуді ұйымдастыру мүмкіндігі көзделеді. Терезелердің әйнектелуі бүтін шыныдан жасалады. Терезе блоктарын ауыстыру кезінде әйнектеу ауданы сақталады немесе үлкейтіледі. Сынған әйнектерді ауыстыру тез арада жүргізіледі.
91. Өтпелі немесе бұрыштық желдетуді балалар болмаған кезде жүргізеді. Өтпелі желдетуді дәретхана үй-жайлары арқылы жүргізбейді.
92. Топтық ұяшық үй-жайларындағы, сондай-ақ себезгі бөлмелері мен спорт залдың жанындағы киім ауыстыратын орындардағы, спорт залындағы, медициналық пункттің үй-жайларындағы ауа температурасын бақылау үшін ішкі қабырғаға 0,8 – 1,2 м биіктікте бекітілген термометрлер орнатылады.
93. Объектілерде үй-жайлардың оңтайлы микроклиматтық жағдайлары қамтамасыз етіледі.
94. Жылыту кезеңінде ауаның мынадай температурасы көзделеді:
1) ұйықтайтын үй-жайларында, мәдени-бұқаралық іс-шаралар өткізетін және демалыс үй-жайларында, компьютер сыныптарында, қызметтік-тұрмыстық, кір жуатын орындарда + 18 + 22 градус Цельсий (бұдан әрі – 0C);
2) буфеттерде, киім үтіктейтін, кептіретін бөлмелерде, қоймаларда және киім-кешек бөлмелерінде +160C;
3) физиотерапевт кабинеттерінде, уқалау кабинеттерінде +280C;
4) медициналық үй-жайларда, ойын бөлмелерінде, киім ауыстыратын бөлмелерде, дәретханаларда +20 + 220C;
5) спорт залында, рекреацияларда, вестибюль мен киім ілетін орындарда, +15 + 170C;
6) спорт залының орнында +19 + 230C;
7) ваннасы, бассейні бар үй-жайларда +300C;
8) себезгі бөлмелерінде +250C;
Үй-жайлардағы ауаның оңтайлы салыстырмалы ылғалдылығы 40 – 60 %-ды, асүйде және кір жуатын бөлмелерде 60–70 %-ға дейін құрайды.
95. Апатты ғимараттарда және үй-жайларда орналасқан объектілерді пайдаланбайды.
96. Объектілердің ғимараты объектінің апаттылығы туралы құзыретті органдардың актісі болған кезде апатты жағдайда деп танылады.
6. Объектілердің аумақтарын және үй-жайларын күтіп-ұстауға және
пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
97. Объектілердің аумағы таза ұсталады.
98. Жыл сайын, көктемгі уақытта, ойын алаңдарында құмды толық ауыстырады. Жаңадан әкелінген құм паразитологиялық, микробиологиялық, санитариялық-химиялық, радиологиялық көрсеткіштер бойынша гигиеналық нормативтерге сәйкес келеді. Құмның ластануын болдырмау үшін балалар болмағанда құмды алаңдарды қақпақтармен, полимерлік пленкалармен немесе басқа да қорғаныш құрылғылармен жабу керек. Паразиттік аурулардың қоздырғыштарын тапқан кезде құмға кезектен тыс ауыстыру жүргізеді.

88. На пищеблоке предусматривается вентиляция на механическом побуждении. Над оборудованием, являющимся источником выделения тепла и влаги, предусматривают вытяжные зонты.
89. В ДО и домах ребенка к системе горячего водоснабжения подсоединяют нагревательные приборы, размещенные в шкафах для сушки верхней одежды в раздевальных.
90. Конструкция окон предусматривает возможность организации проветривания помещений, предназначенных для пребывания детей, в любое время года. Остекление окон выполняется из цельного стеклополотна. При замене оконных блоков площадь остекления сохраняется или увеличивается. Замена разбитых стекол проводится немедленно.
91. Сквозное или угловое проветривание проводят в отсутствии детей. Сквозное проветривание не проводят через туалетные помещения.
92. Для контроля за температурой воздуха в помещениях групповых ячеек, а также в раздевальнях при душевых и спортивном зале, помещениях медицинского пункта устанавливают термометры, прикрепленные к внутренней стене на высоту 0,8 – 1,2 м.
93. На объектах обеспечиваются оптимальные микроклиматические условия.
94. В отопительный период температура воздуха предусматривается:
1) в спальных помещениях, в помещениях для культурно-массовых мероприятий и отдыха, в компьютерных классах, служебно-бытовых, прачечных – от +18 до +22 градусов по Цельсию (далее – оC);
2) в буфетных, гладильных, сушильных, кладовых и бельевых – +16 оC;
3) в физиотерапевтических кабинетах, кабинетах массажа – +28 оC;
4) в медицинских помещениях, игровых, раздевальных, туалетных – от +20 до +22 оC;
5) в спортивном зале, рекреациях, вестибюле и гардеробе – от +15 до +17 оC;
6) в раздевалке спортивного зала – от +19 до +23 оC;
7) в помещениях с ванной, бассейном – +30 оC;
8) в душевых – +25 оC.
Оптимальная относительная влажность воздуха в помещениях составляет 40 – 60%, в кухне и постирочной – до 60 – 70%.
95. Объекты, размещенные в аварийных зданиях и помещениях, не эксплуатируются.
96. Здание объектов признают аварийным при наличии акта компетентных органов об аварийности объекта.
6. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и
эксплуатации территории и помещений объектов
97. Территория объектов содержится в чистоте.
98. Ежегодно, в весенний период, на игровых площадках проводится полная смена песка. Вновь завозимый песок соответствует гигиеническим нормативам по паразитологическим, микробиологическим, санитарно-химическим, радиологическим показателям. Песочницы во избежание загрязнения песка в отсутствии детей необходимо закрывать крышками, полимерными пленками или другими защитными приспособлениями. При обнаружении возбудителей паразитарных болезней проводят внеочередную смену песка.

99. Қоқыс жинағыштар (контейнерлер) олардың көлемінің үштен екі бөлігі толған кезде тазартылады.
100. Барлық үй-жайлар, жиһаз және жабдық таза күтіп-ұсталады.
101. Медициналық үй-жайларды, ас блогын және дәретханаларды күн сайын жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып тазалайды.
102. Объектілерде қызмет көрсететін персоналдың (тәрбиешілердің көмекшілері, техникалық персонал) саны кемінде 3 жиын болатын арнайы киімі (костюм немесе халат, орамал, қалпақ, алжапқыш), бөлек шкафта сақталатын ауыстыратын аяқ киімі болады.
Дәретханаға кірер алдында халатты шешеді және шыққан соң қолды сабынмен мұқият жуады.
103. Белгіленген тәртіппен қолдануға рұқсат етілген қолданылатын дезинфекциялау ерітінділері дайындалған күнін көрсете отырып, таңбаланған ыдыстардағы нұсқаулыққа сәйкес дайындайды. Дезинфекциялау және жуу құралдары және олардың жұмыс ерітінділері балалардың қолы жетпейтін орындарда сақталады.
104. Жинау мүкәммалы (легендер, шелектер, жөкелер, шүберектер) таңбаланады, бөлек үй-жайға (әрбір топтық ұяшықтағы үй-жайлар, медициналық блок, оқшаулағыш, ас блогындағы өндірістік үй-жайлар, рекреациялар және т.б.) бекітіледі және арнайы бөлінген үй-жайларда (орындарда) сақталады.
105. Объектілердің дәретхана бөлмелері мен санитариялық тораптары үшін жинау мүкәммалының сигналды таңбасы болады.
106. Балалар үшін жаңадан сатып алынған өнімдердің (ойыншықтар, аяқ киім, киім, ыдыс, жеке гигиена құралдары, мектеп және жазу құралдары, төсек-орын жабдықтары, парфюмерлік-косметикалық өнім, жиһаз және басқ.) сапасын және қауіпсіздігін растайтын құжаттар ұсынылады.
107. Пайдаланылған ойыншықтарды күн сайын жұмыс күнінің соңында 2% сабынды-содалы ерітіндіні пайдалана отырып жуады, ағып тұрған судың астында шаяды және кептіреді. Қуыршақтың киімдерін ластануына қарай жуады және үтіктейді. Ойыншықтарды жууға арналған ыдыс пен щетка таңбаланады.
108. Жұмсақ ойыншықтарды пайдаланғаннан кейін күннің соңында ойыншықтан 25 см қашықтықта бактерицидті сәулелегіштермен 30 минут бойы дезинфекциялайды.
109. Сәби жастағы топтарда және изоляторда жұмсақ ойыншықтар мен пенолатексті түкті ойыншықтарды пайдаланбайды.
110. Спорттық маттардың ылғалды тәсілмен өңдеуге және дезинфекциялауға болатын жабындысы болады.
111. Инфекциялық және паразиттік аурулар жағдайлары тіркелген кезде эпидемияға қарсы және дезинфекциялау іс-шаралары жүргізіледі.
112. Терезе әйнектері, электр шамдарының плафондары және сорып-шығаратын желдету жүйелерінің жалюзді торлары таза ұсталынады.
113. Дәретханаларда және санитариялық тораптарда едендер, есік тұтқалары, кран барашкалары, қолжуғыштар және унитаздар күн сайын дезинфекциялануға тиісті.

99. Мусоросборники (контейнеры) очищают при их заполнении на две трети.
100. Все помещения, мебель и оборудование содержатся в чистоте.
101. Медицинские помещения, пищеблок и туалеты ежедневно убирают с использованием моющих и дезинфицирующих средств.
102. На объектах обслуживающий персонал (помощники воспитателей, технический персонал) имеет специальную одежду (далее – спецодежда) в количестве не менее 3-х комплектов и сменную обувь, которые хранят в отдельном шкафу.
Перед входом в туалетную комнату халат снимают и после выхода тщательно моют руки с мылом.
103. Применяемые дезинфицирующие растворы, разрешенные к применению в установленном порядке, готовят согласно инструкции в маркированных емкостях с указанием даты приготовления раствора. Дезинфицирующие и моющие средства и их рабочие растворы хранятся в недоступных для детей местах.
104. Уборочный инвентарь (тазы, ведра, щетки, швабры, ветошь) маркируют, закрепляют за отдельными помещениями (помещения каждой групповой ячейки, медицинский блок, изолятор, производственные помещения пищеблока, рекреации и др.) и хранят в специально выделенных помещениях (местах).
105. Уборочный инвентарь для туалетных и санитарных узлов объектов имеет сигнальную маркировку.
106. На вновь приобретенную продукцию для детей (игрушки, обувь, одежда, посуда, средства личной гигиены, школьно-письменные принадлежности, постельное белье, парфюмерно-косметическая продукция, мебель и др.) предоставляются документы, подтверждающие их качество и безопасность.
107. Использованные игрушки моют ежедневно в конце дня с использованием 2% мыльно-содового раствора, ополаскивают под проточной водой и высушивают. Кукольную одежду стирают и гладят по мере загрязнения. Емкость и щетку для мытья игрушек маркируют.
108. Мягконабивные игрушки после использования в конце дня дезинфицируют бактерицидными облучателями в течение 30 минут на расстоянии 25 см от игрушек.
109. В группах раннего возраста и в изоляторе мягконабивные и пенолатексные ворсовые игрушки не используются.
110. Спортивные маты имеют покрытие, допускающее обработку влажным способом и дезинфекцию.
111. При регистрации случаев инфекционных и паразитарных заболеваний проводят противоэпидемические и дезинфекционные мероприятия.
112. Оконные стекла, плафоны электроламп и жалюзийные решетки вытяжных вентиляционных систем содержатся в чистоте.
113. В туалетных и санитарных узлах ежедневной дезинфекции подлежат полы, дверные ручки, барашки кранов, раковины и унитазы.

114. Пайдаланылған жинау мүкәммалы дезинфекциялануға тиісті. Таза жинау мүкәммалын шаруашылық шкафта немесе жинау мүкәммалын өңдеуге және сақтауға арналған бөлмеде сақтайды.
115. САҚ-ты жинауды күн сайын дезинфекциялық құралдарын қолдана отырып жүргізеді, олардың үштен екі бөлігінің толуына байланысты, бірақ жылына кемінде 1 реттен сиретпей тазартады.
116. Ас блогы үй-жайларына (қажет жағдайда ұйықтайтын және басқа да бөлмелерге) желдету үшін ашылған терезелерге, форточкаларға, фрамугаларға шыбындардың және масалардың ұшып кірмеуін болдырмау үшін шыбын-шіркейге қарсы торларды орнатады.
117. Құндақтау үстелдерін, балалардың жаялық астына салатын клеенкаларын, манеждердің, төбешіктердің жапқыштарын күн сайын жуу құралдарын қолдана отырып өңдейді, нәжіспен ластанған жағдайда арнайы бөлінген шүберекпен қосымша дезинфекциялау жүргізеді.
118. Түбектер пайдаланылғаннан кейін тазартылады, жуылады және дезинфекцияланады. Таза түбектер дәретханаларда, жеке таңбаланған ұяшықтарда сақталады
119. Объектілер жұмыс істеп тұрған кезде апаттық жағдайларды жою бойынша жұмыстарды қоспағанда, күрделі және басқа да жөндеу жұмыстарын жүргізбейді.
120. Объектілерде жәндіктердің, егеуқұйрықтардың және тышқан тәріздес кеміргіштердің болуына жол берілмейді.
7. Балалардың тұру жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
121. Сәбилер үйлеріндегі ұйықтайтын бөлмелердің тұрғын ауданы осы Санитариялық қағидаларға 2-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес көзделеді.
122. Сәбилер үйлерінің жатын бөлмелері төрт жағының қоршауы бар, ұзындығы 1,2 м, ені 0,6 м стационарлық кереуеттермен жабдықталады. Балалардың жасына байланысты жататын жердің биіктігі еденнен 0,3 – 0,5 м құрайды. Қоршау биіктігі еденнен - 0,95 м.
123. МДҰ-ның жатын бөлмелері жеке стационарлық кереуеттермен жабдықталады. Үш жасқа дейінгі балаларға арналған кереуеттердің ұзындығы 120 см, ені жататын жер мен қоршаудың өзгермелі биіктігімен 60 см құрайды; 3 – 7 жастағы балаларға арналған төсектердің ұзындығы - 140 см, ені - 60 см.
124. МДҰ-ның жатын бөлмелерінде кереуеттер өтуге және үй-жайды жинауға ыңғайлылықты есепке ала отырып, ұзын жағынан терезелерге параллель орналастырылады. Кереуеттер қатарлары арасындағы ең аз қашықтық – 0,5 м., бас жақтарының арасы – 0,2 м.
125. Бір жатын орынға төсек жабдықтарының кемінде үш жиынтығы көзделеді. Барлық төсек жабдықтары (матрастар, жастықтар, көрпе) таңбаланады; жиналмалы кереуеттерді пайдаланған кезде төсек жабдықтары (жайма, жастықтың тысы, көрпенің тысы) таңбаланады.
126. Балалар тәулік бойы болатын объектілерде оларды жуындыру төсек жабдықтары, іш киімді және сүлгілерді бір мезетте ауыстыра отырып, жеті күнде бір реттен сиретпей график бойынша жүзеге асырылады.

114. Использованный уборочный инвентарь подлежит дезинфекции. Чистый уборочный инвентарь хранят в хозяйственном шкафу или в помещении для обработки и хранения уборочного инвентаря.
115. Уборку СДУ проводят ежедневно с использованием дезинфицирующих средств, очищают по мере их заполнения на две трети, но не реже 1 раза в год.
116. Для предотвращения залета мух и комаров в помещениях пищеблока (при необходимости в спальных и других помещениях) на окнах, форточках, фрамугах, открываемых для проветривания, устанавливаются москитные сетки.
117. Пеленальные столы, детские подкладные клеенки, покрытие манежей, горок ежедневно обрабатывают с применением моющих средств, в случае загрязнения фекалиями дополнительно проводят дезинфекцию специально выделенной ветошью.
118. Горшки после использования очищают, промывают и дезинфицируют. Чистые горшки хранят в туалетных, в индивидуальных маркированных ячейках.
119. При функционировании объектов не проводятся капитальные и другие виды ремонтных работ, за исключением работ по устранению аварийных ситуаций.
120. На объектах не допускается наличие насекомых, крыс и мышевидных грызунов.
7. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям проживания детей
121. Жилая площадь в спальнях домов ребенка предусматривается согласно таблицы 1 приложения 4 к настоящим Санитарным правилам.
122. Спальни домов ребенка оборудуются стационарными кроватями, имеющими ограждение с четырех сторон, длиной 1,2 м, шириной 0,6 м. Высота ложа в зависимости от возраста детей составляет 0,3 – 0,5 м от пола. Высота ограждения от пола - 0,95 м.
123. Спальни ДО оборудуются индивидуальными стационарными кроватями. Длина кроватей для детей до трех лет составляет 120 см, ширина – 60 см с переменной высотой ложа и ограждения, для детей 3 – 7 лет - длина 140 см, ширина 60 см.
124. Кровати в спальнях устанавливаются длинной стороной параллельно окнам с учетом удобства подхода и уборки помещения. Минимальное расстояние между рядами кроватей – 0,5 м., между изголовьями – 0,2 м.
125. Предусматривается не менее трех комплектов постельного белья на 1 спальное место. Все постельные принадлежности (матрацы, подушки, одеяла) маркируются, при использовании раскладных кроватей маркируется постельное белье (простынь, наволочка, пододеяльник).
126. Помывка детей на объектах с круглосуточным пребыванием осуществляется по графику не реже одного раза в семь дней с одновременной сменой постельного, нательного белья и полотенец.

127. Киім-кешектерді жуу кір жуатын объектіде жүзеге асырылады, ол болмаған жағдайда кір жуатын орындарда шарт бойынша кір жууды ұйымдастыру жүргізіледі. Инфекциялық аурумен ауыратын науқастардың киім-кешектері жуу алдында таңбаланған ванналарда дезинфекциялануға жатқызылады.
128. Төсек жабдықтарын, сүлгілерді ауыстыру ластануына қарай, бірақ аптасына бір реттен сиретпей жүргізіледі. Лас киім-кешек кір жуатын бөлмеге қаптармен (клеенкалы және мата) жеткізіледі. Матадан тігілген қаптар жууға тапсырылады, клеенкалы қаптар сабынды-содалы ерітіндімен өңделеді. Таза киім жуылған қаппен жеткізіледі.
129. Артық төсек жабдықтарын, жаңа және ескі киім мен аяқ-киімдерді, қатты мүкәммалды сақтау үшін қоймалар көзделеді.
130. Кір жуатын бөлмені орналастыру кезінде таза және лас киім-кешектің қарама-қарсы ағымы болмайды. Лас киім-кешекті тапсыруға және таза киім-кешекті алуға арналған терезелер бөлек болады және топтық ұяшықтар үй-жайына, жатын бөлмелерге және ас блогына кіру есігіне қарама-қарсы орналастырылмайды; терезелер ойын бөлмелері мен жатын бөлмелерінің терезесінің астына орналастырылмайды.
131. Сәбилер үйінің кір жуатын орындарында бөбек жасындағы топтар үшін киім-кешектерді алғашқы өңдеуге арналған бөлме көзделеді.
132. Сәбилер үйлерінде балалар тәулік бойы болатын, МДҰ-да төсек жабдықтары, сүлгілер, жеке гигиена заттары (тіс щеткасы, тарақ, жөке) әр балаға жеке бөлінеді. Жеке тіс щеткалары ашық ұяшықтарда сақталады.
8. Балаларды тамақтандыруды ұйымдастыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
133. Объектілердегі ас блогында тұруға, балаларды тамақтандыруды ұйымдастырумен байланысы жоқ жұмыстар мен қызметтерді орындауға, сондай-ақ жануарлар мен құстарды ұстауға жол берілмейді.
134. Объектілерде шикізатпен жұмыс істейтін ас блогы көзделеді. Ас блогын 2-қабаттан жоғары орналастырмайды. Ас блогын 2-қабатта орналастыру кезінде өнімді тасымалдау үшін жүк көтеретін лифт жабдықталады.
135. Объектілердің осы Санитариялық қағидалардың талаптарына қарама-қарсы болмайтын бөлігіндегі ас блогына қоғамдық тамақтану объектілеріне қойылатын нормалау құжаттарының талаптары пайдаланылады.
136. Сәбилер үйінің және МДҰ-ның ас блогы үй-жайларының жиыны мен ауданы осы Санитариялық қағидаларға 2-қосымшаның 1, 4-кестелеріне сәйкес қабылданады.
137. Ас блогы үй-жайларының көлемді-жоспарлау және конструктивтік шешімдерімен шикі өнімнің, шикі жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің, пайдаланылған және таза ыдыстың, тәрбиеленушілер мен персоналдың қарама-қарсы ағынын болдырмайтын технологиялық үдерістердің жүйелілігі көзделеді.

127. Стирка белья осуществляется в прачечной объекта, при ее отсутствии организация стирки проводится в прачечных по договору. Белье инфекционных больных перед стиркой подвергается дезинфекции в маркированных ваннах.
128. Смена постельного белья, полотенец проводится по мере загрязнения, но не реже одного раза в неделю. Грязное белье доставляется в прачечную в мешках (клеенчатых и матерчатых). Матерчатые мешки сдаются в стирку, клеенчатые обрабатываются мыльно-содовым раствором. Чистое белье доставляется в постиранном мешке.
129. Для хранения запасов белья, новой и старой одежды и обуви, жесткого инвентаря предусматриваются складские помещения.
130. При устройстве прачечной исключаются встречные потоки чистого и грязного белья. Окна для сдачи грязного и получения чистого белья раздельные и не располагаются против входов в помещения групповых ячеек, спальных комнат и пищеблока; окна не располагаются под окнами игровых и спален.
131. В прачечных домов ребенка для групп ясельного возраста предусматривается комната для первичной обработки белья.
132. В домах ребенка, ДО с круглосуточным пребыванием детей постельные принадлежности, полотенца, предметы личной гигиены (зубные щетки, расчески, мочалки) для каждого ребенка выделяются индивидуально. Индивидуальные зубные щетки хранят в открытых ячейках.
8. Санитарно-эпидемиологические требования к организации питания детей
133. На пищеблоках объектов не допускается проживание, выполнение работ и услуг, не связанных с организацией питания детей, а также содержание животных и птиц.
134. На объектах предусматривается пищеблок, работающий на сырье. Пищеблок размещает не выше 2 этажа. При размещении пищеблока на 2-ом этаже оборудуется грузоподъемный лифт для транспортировки продукции.
135. К пищеблокам объектов в части, не противоречащей требованиям настоящих Санитарных правил, применяются требования документов нормирования к объектам общественного питания.
136. Набор и площади помещений пищеблока домов ребенка и ДО принимаются в соответствие с таблицами 1, 4 приложения 2 к настоящим Санитарным правилам.
137. Объемно-планировочными и конструктивными решениями помещений пищеблока предусматривается последовательность технологических процессов, исключающая встречные потоки сырой продукции, сырых полуфабрикатов и готовой продукции, использованной и чистой посуды, воспитанников и персонала.

138. Құрғақ өнімдерді, көкөністерді сақтайтын қоймалар және салқындатылатын камералар асүйден оқшауланады.
139. Бейімделген ғимараттарда, жеке үй иелігінде орналасқан мектепке дейінгі шағын орталықтарда ас блогы үй-жайларының жиынын: аймақтарды (шикі өнімдерді, дайын өнімдерді өңдеуге арналған, асүй ыдыстарын жууға арналған тарату бөлмесі) бөле отырып, ауданы кемінде 21 м2 болатын ыстық тамақ цехын, көкөністер мен сусымалы өнімдерді сақтау аймағын бөле отырып, қойманы, персоналға арналған бөлмені (бөлінген орынды) қысқарту көзделеді.
Шикі өнімдерді және персоналдың қолын жуу үшін бөлек жуғыштар, асүй ыдыстарын жуу үшін – пайдаланатын ыдыстарды толықтай батырып қоюға жеткілікті көлемдегі бір жуғыш орнатылады.
Шикі көкөністерді, балықтарды және етті бөлшектеу мынадай бөлек таңбаланған бөлшектеу мүкәммалын (тақтайлар мен пышақтарды) қолдана отырып, "шикі өнім" деген үстелде жүргізіледі: шикі көкөніс (бұдан әрі – "ШК"), шикі ет (бұдан әрі - "ШЕ"), шикі балық (бұдан әрі - "ШБ").
Дайын өнімдерді бөлшектеу мынадай таңбаланған бөлшектеу мүкәммалын (тақтайлар мен пышақтарды) қолдана отырып, "дайын өнім" деген үстелде жүргізіледі: піскен көкөніс (бұдан әрі - "ПК"), піскен ет (бұдан әрі - "ПЕ"), піскен балық (бұдан әрі - "ПБ").
140. Технологиялық, тоңазытқыш және жуу жабдықтарын орналастыру тамақты дайындау ағымдылығын есепке ала отырып жүзеге асырылады.
141. Шикі және дайын өнімдер бөлек сақталады. Тамақ өнімдерін сақтаған кезде "тауар көршілестігі" қағидатын сақтау қамтамасыз етіледі. Тамақ өнімдерін еденде сақтауға жол берілмейді.
142. Барлық өндірістік цехтарда араластырғыш арқылы суық және ыстық су келтірілген қолжуғыштар, өндірістік жуғыштар орнатылады.
143. Мектепке дейінгі шағын орталықтарда топтық ұяшықтар құрамына буфеттерді орналастыру үшін жағдай болмаған кезде ортақ тамақтану залы көзделеді. Балаларды тамақтандыру график бойынша топтарға бөлек жүзеге асырылады. Тамақтану залдары жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып, оларға өңдеу жүргізуге мүмкіндік беретін жабыны бар жиһазбен жабдықталады.
Тамақтану залының жанында тарату бөлмесі және 3 секциялы жуғышты орнату арқылы асхана ыдыстарын жуу бөлмесі көзделеді. Үш секциялы жуғыштарда асхана ыдыстарын қолмен жуу кезінде мынадай тәртіп сақталады:
1) тамақ қалдықтарын механикалық тазарту;
2) ваннаның бірінші секциясында +450С төмен емес температурада жуғыш заттар қосылған суда жуу;
3) ваннаның екінші секциясында +450С төмен емес температурада және ваннаның бірінші секциясына қарағанда 2 есе аз мөлшерде жуғыш заттар қосылған суда жуу;

138. Кладовые для хранения сухих продуктов, овощей и охлаждаемые камеры изолируют от кухни.
139. В дошкольных мини-центрах, расположенных в приспособленных зданиях, частных домовладениях, предусматривается сокращение набора помещений пищеблока: горячий цех площадью не менее 21 м2 с выделением зон (раздаточная, для обработки сырой продукции, готовой продукции, для мытья кухонной посуды), кладовая с выделением зон для хранения овощей и сыпучих продуктов, помещение (отведенное место) для персонала.
Для мытья сырой продукции и рук персонала устанавливаются отдельные мойки, для мытья кухонной посуды – одна мойка объемом, достаточным для полного погружения используемой посуды.
Разделка сырых овощей, рыбы и мяса производится на столе "сырая продукция" с использованием отдельного маркированного разделочного инвентаря (доски и ножи): овощи сырые (далее – "ОС"), мясо сырое (далее – "МС"), рыба сырая (далее – "РС").
Разделка готовой продукции производится на столе "готовая продукция" (далее – "ГП") с использованием маркированного разделочного инвентаря (доски и ножи): овощи вареные (далее – "ОВ"), мясо вареное (далее – "МВ"), рыба вареная (далее – "РВ").
140. Размещение технологического, холодильного и моющего оборудования осуществляется с учетом поточности приготовления пищи.
141. Сырые и готовые продукты хранятся раздельно. При хранении пищевой продукции обеспечивают соблюдение принципа "товарного соседства". Хранение пищевых продуктов на полу не допускается.
142. Во всех производственных цехах устанавливаются раковины, производственные мойки с подводкой холодной и горячей воды через смесители.
143. В дошкольных мини-центрах при отсутствии условий для размещения в составе групповой ячейки буфетных предусматривается общий обеденный зал. Питание детей осуществляют отдельно по группам по графику. Обеденные залы оборудуют мебелью с покрытием, позволяющим проводить их обработку с применением моющих и дезинфицирующих средств.
При обеденном зале предусматривается раздаточная и моечная столовой посуды с установкой 3-х секционной мойки. При мытье столовой посуды ручным способом в трехсекционных мойках соблюдается следующий порядок:
1) механическое удаление остатков пищи;
2) мытье в воде с добавлением моющих средств в первой секции ванны при температуре не ниже +45 оС;
3) мытье во второй секции ванны в воде с температурой не ниже +45 оС и добавлением моющих средств в количестве в 2 раза меньше, чем в первой секции ванны;

4) ваннаның үшінші секциясында ыдысты +650С төмен емес температурада ыстық ағынды сумен шаю;
5) ыдыстарды торларда, сөрелерде және стеллаждарда төңкерілген күйінде кептіру.
144. Шамшырақтардың қорғаныш арматурасы болады және оларды плиталардың, технологиялық жабдықтың және бөлшектеу үстелдерінің үстіне орналастырмайды.
145. Өндірістік, қойма және әкімшілік-тұрмыстық үй-жайларының ас блогындағы жабдықтарының ең аз тізбесі осы Санитариялық қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес қабылданады.
146. Жабдық, өндірістік үстелдер, мүкәммал, ыдыс-аяқ, ыдыс тамақ өнімдерімен жанасуға рұқсат етілген, жуу және дезинфекциялау құралдарының әсеріне төзімді материалдардан дайындалады және тамақ өнімдерімен жанасатын материалдар үшін қауіпсіздік талаптарына жауап береді.
147. Қандай да бір технологиялық және тоңазытқыш жабдығы істен шыққан жағдайда, ас мәзіріне өзгерістер енгізіледі.
148. Тамақ өнімдерін сақтауға арналған стеллаждардың төменгі сөрелері мен тауарлардың астына қоятын тұғырлардың еденнен биіктігі кемінде 15 см көзделеді.
149. Объектілер бір отыратын орынға кемінде үш жиын есебінен асхана ыдысымен және аспаптармен қамтамасыз етіледі.
150. Тамақтануды ұйымдастыру кезінде тамақ өнімдерімен жанасатын материалдар үшін қауіпсіздік талаптарына сай келетін фарфордан, фаянстан және шыныдан жасалған ыдыстар (тәрелкелер, табақшалар, тостағандар, бокалдар) пайдаланылады. Дайын тамақтарды дайындауға және сақтауға арналған асхана аспаптары (қасық, шанышқы, пышақтар), ыдыстар тот баспайтын болаттан немесе материалдың гигиеналық қасиеттері бойынша ұқсас материалдан болуы тиіс.
151. Шикі және дайын өнімдерді бөлек сақтау, оларды технологиялық өңдеу және тарату үшін мынадай бөлек таңбаланған жабдық, бөлшектеу мүкәммалы, асүй ыдысы пайдаланылады:
1) мынадай таңбасы бар өндірістік үстелдер: шикі ет "ШЕ", шикі балық "ШБ", шикі көкөністер "ШК", "нан", дайын өнім "ДӨ", "қамыр";
2) мыадай бөлшектеу мүкәммалы (бөлшектеуге арналған тақтай және пышақтар): шикі ет "ШЕ", піскен ет "ПЕ", шикі балық "ШБ", піскен балық "АБ", шикі көкөністер "ШК", піскен көкөністер "ПК", "қамыр", "нан", "гастрономия", "аскөк";
3) мынадай таңбасы бар асүй ыдыстары: "I тағам", "II тағам", "III тағам", "сүт", "жұмыртқаларды өңдеуге арналған", шикі ет "ШЕ", шикі көкөністер "ШК", шикі балық "ШБ", "дайын өнімге арналған", "шикі өнімге арналған".
Бөлшектеу мүкәммалы мен асүй ыдысы таңбалауға сәйкес мақсатына қарай қолданылады.
152. Пішіні өзгерген, жиектері сынған, сызаттары, сынықтары бар, эмалы зақымданған асүй және асхана ыдыстары; алюминийден жасалған асхана аспаптары; пластмассадан және сығымдалған жұқа тақтайдан жасалған бөлшектеу тақтайлары; сызаттары және механикалық зақымдалған бөлшектеу тақтайлары және ұсақ ағаш мүкәммалы пайдаланылмайды.

4) ополаскивание посуды в третьей секции ванны горячей проточной водой с температурой не ниже + 65 оС;
5) просушивание посуды в опрокинутом виде на решетках, полках и стеллажах.
144. Светильники имеют защитную арматуру и не размещаются над плитами, технологическим оборудованием и разделочными столами.
145. Минимальный перечень оборудования производственных, складских и административно-бытовых помещений пищеблока принимается в соответствии с приложением 6 к настоящим Санитарным правилам.
146. Оборудование, производственные столы, инвентарь, посуда, тара изготавливаются из материалов, допущенных для контакта с пищевыми продуктами, устойчивых к действию моющих и дезинфицирующих средств и отвечают требованиям безопасности для материалов, контактирующих с пищевыми продуктами.
147. В случае выхода из строя какого-либо технологического и холодильного оборудования вносят изменения в меню.
148. Высота нижней полки стеллажей и подтоварников для хранения пищевых продуктов в складских помещениях предусматривается не менее 15 см от пола.
149. Объекты обеспечиваются столовой посудой и приборами из расчета не менее трех комплектов на одно посадочное место.
150. При организации питания используют фарфоровую, фаянсовую и стеклянную посуду (тарелки, блюдца, чашки, бокалы), отвечающую требованиям безопасности для материалов, контактирующих с пищевыми продуктами. Столовые приборы (ложки, вилки, ножи), посуда для приготовления и хранения готовых блюд должна быть из нержавеющей стали или аналогичных по гигиеническим свойствам материалов.
151. Для раздельного хранения сырых и готовых продуктов, их технологической обработки и раздачи используют раздельное маркированное оборудование, разделочный инвентарь, кухонную посуду:
1) производственные столы с маркировкой: мясо сырое "МС", рыба сырая "РС", овощи сырые "ОС", "хлеб", готовая продукция "ГП", "тесто";
2) разделочный инвентарь (разделочные доски и ножи) с маркировкой: мясо сырое "МС", мясо вареное "МВ", рыба сырая "РС", рыба вареная "РВ", овощи сырые "ОС", овощи вареные "ОВ", "тесто", "хлеб", "гастрономия", "зелень";
3) кухонная посуда с маркировкой: "I блюдо", "II блюдо", "III блюдо", "молоко", "для обработки яиц", мясо сырое "МС", овощи сырые "ОС", рыба сырая "РС", "для готовой продукции", "для сырой продукции".
Разделочный инвентарь и кухонную посуду используют по назначению в соответствии с маркировкой.
152. Не используется кухонная и столовая посуда деформированная, с отбитыми краями, трещинами, сколами, с поврежденной эмалью; столовые приборы из алюминия; разделочные доски из пластмассы и прессованной фанеры; разделочные доски и мелкий деревянный инвентарь с трещинами и механическими повреждениями.

153. Ет пен балықты қасаптауға арналған бөлшектеу тақтайлары, науалар тесіктері және саңылаулары жоқ тамақ өнімдерімен жанасуға арналған материалдардан дайындалады.
Етті шабуға арналған науаны арнайы тұғырыққа орнатады және күн сайын жұмыс аяқталған соң тазартады және бетіне тұз себеді. Науаның бетін жүйелі түрде сүргілейді және жонады.
154. Ас блогының өндірістік және басқа да үй-жайлары, өндірістік жабдық пен мүкәммал (шкафтар, үстелдер, стеллаждар), санитариялық-техникалық жабдық дұрыс жадайда, тәртіппен және таза ұсталады.
155. Тамақтану үстелдерін жинау әрбір тамақ ішілгеннен кейін арнайы бөлінген шүберек пен таза және пайдаланылған шүберекке арналған таңбаланған ыдысты пайдалана отырып, жуғыш заттарды қолдану арқылы жүргізіледі.
156. Асүй ыдысын жуу асхана ыдысынан бөлек көзделеді. Жуу үй-жайларында ыдыстар мен мүкәммалды жуу қағидалары туралы нұсқаулық ілінеді.
157. Асхана және асүй (қазан жуғыш) ыдыстарын жууға арналған жуғыштардың пайдаланатын ыдыстардың толықтай батуын қамтамасыз ету үшін жеткілікті көлемі болады және тығындармен қамтамасыз етіледі. Жуу және дезинфекциялау құралдарын дозалау үшін өлшегіш ыдыс пайдаланылады.
158. Асүй ыдыстарын жуу екі секциялы жуғыштарда жүзеге асырылады.
Мектепке дейінгі шағын орталықтарда асүй ыдыстарын жуу үшін бір секциялы жуғыш ванна (жуғыш) орнатылады.
159. Асхана ыдыстарын жуу буфеттерде 2 секциялы жуғыштарда жүзеге асырылады.
Алдымен бірінші секцияға жуғыш заттарды қоса отырып +450С температурада шай ыдыстарын жуады, екінші секцияда +650С төмен емес температурада ыстық ағынды сумен шаяды, содан соң осындай кезекпен асхана ыдыстарын жуады. Асхана ыдысын жуу алдында оларды тағам қалдықтарынан тазартады, жуғыш заттарды қосып, +450С температурада бірінші секцияда ыстық сумен жуады, екінші жуғышта +650С төмен емес температурада ыдысты ағынды сумен шаяды және тор-сөрелерде кептіреді.
160. Арнайы жуғыш машинада асхана ыдыстарын жуу оларды пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі.
161. Асхана аспаптарын сақтауға арналған ыдыстар +450С төмен емес температурада жуғыш заттарды қолдана отырып ыстық суда жуылуға тиісті.
162. Емізіктерді жуады, он бес минут қайнатады және қақпағы жабық шыны ыдыста сақтайды. Сүт қоспаларына арналған бөтелкелерді жөкенің және майсыздандыратын құралдардың (қыша ұнтағы, ас содасы) көмегімен жылы ағынды сумен жуады, содан кейін он бес минут қайнатады және таңбаланған жабық эмаль ыдыста сақтайды.
163. Таза асүй ыдысын және мүкәммалды еденнен кемінде 0,5 м биіктіктегі стеллаждарда; асхана ыдысын шкафтарда немесе торларда сақтайды.

153. Разделочные доски, колоды для разруба мяса и рыбы изготавливают из материалов, предназначенных для контакта с пищевыми продуктами, без щелей и зазоров.
Колоду для разрубки мяса устанавливают на специальной подставке и ежедневно по окончании работы очищают и посыпают солью. Периодически поверхность колоды спиливают и обстругивают.
154. Производственные и другие помещения пищеблока, производственное оборудование и инвентарь (шкафы, столы, стеллажи), санитарно-техническое оборудование содержатся в исправном состоянии, порядке и чистоте.
155. Уборку обеденных столов проводят после каждого приема пищи с применением моющих средств, используя специально выделенную ветошь и маркированную тару для чистой и использованной ветоши.
156. Мытье кухонной посуды предусматривается отдельно от столовой посуды. В моечных помещениях вывешивают инструкцию о правилах мытья посуды и инвентаря.
157. Мойки для мытья столовой и кухонной (котломойки) посуды имеют достаточный объем для обеспечения полного погружения используемой посуды, маркировку объемной вместимости и обеспечиваются пробками. Для дозирования моющих и дезинфицирующих средств используют мерные емкости.
158. Мытье кухонной посуды осуществляется в 2-х-секционных мойках.
В дошкольных мини-центрах для мытья кухонной посуды устанавливается односекционная моечная ванна (мойка).
159. Мытье столовой посуды осуществляется в буфетных в 2-х секционных мойках.
Первоначально моют чайную посуду при температуре +45оС с добавлением в первую секцию моющих средств, во второй секции ополаскивают горячей проточной водой температурой не ниже +65 оС, затем в той же очередности моют столовую посуду. Перед мытьем столовую посуду очищают от остатков пищи, моют в первой секции мойки горячей водой при температуре +45 оС с добавлением моющих средств, во второй мойке производят ополаскивание посуды проточной водой при температуре не ниже +65оС и просушивают на полках-решетках.
160. Мытье столовой посуды в специализированных моечных машинах проводят в соответствии с инструкциями по их эксплуатации.
161. Емкости для хранения столовых приборов подвергают мытью в горячей воде при температуре не ниже +45 оС с применением моющих средств.
162. Соски промывают, кипятят пятнадцать минут и хранят в стеклянной посуде с закрытой крышкой. Бутылочки для молочных смесей промывают теплой проточной водой с помощью ерша и обезжиривающих средств (горчичный порошок, пищевая сода), затем кипятят пятнадцать минут и хранят в маркированной закрытой эмалированной таре.
163. Чистую кухонную посуду и инвентарь хранят на стеллажах на высоте не менее 0,5 м от пола; столовую посуду - в шкафах или на решетках.

164. Технологиялық жабдықты өңдеуді күн сайын оның ластануына байланысты және жұмыс күнінің соңында арнайы бөлінген шүберекпен және сыйымдылықта жүргізеді.
165. Бөлшектеу тақтайларын және бөлшектеу мүкәммалын жууды асүй ыдысына арналған жуу бөлімшесінде (цехта) жуғыш заттарды қоса отырып, +450С төмен емес температурада ыстық суда жүргізеді, +650С төмен емес температурада ыстық сумен шаяды да, қайнап тұрған сумен салып алады, ал содан кейін стеллаждарда қырынан тұрғызып кептіреді. Өңдегеннен және кептіргеннен кейін бөлшектеу тақтайларын және пышақтарды таңбаланған арнайы кассеталарда (қырынан), немесе тиісті өндірістік үстелдерге (қырынан) тікелей сақтайды. Оларды үсті-үстіне қойып сақтауға жол берілмейді.
166. Ыдыс жууға арналған щеткалар мен шүберекті пайдаланғаннан кейін тазартады, жуғыш заттарды қоса отырып, +450С төмен емес температурада ыстық суға батырып қояды, дезинфекциялайды (немесе 15 минут бойы қайнатады), ағынды сумен шаяды, кептіреді және арнайы ыдыста сақтайды.
167. Ақ және қара нан бөлек (әртүрлі шкафтарда немесе әртүрлі сөрелерде) сақталады. Шкафтарда желдетуге арналған есігінде саңылау көзделеді, төменгі сөренің еденнен қашықтығы кемінде 35 см болу көзделеді. Шкафтардың сөрелерін нанның ұнтағынан арнайы щеткалармен тазартады және 1 %-дық асханалық сіркесу ерітіндісін қолдана отырып, шүберекпен сүртеді.
168. Тамақ қалдықтарына арналған таңбаланған ("тамақ қалдықтары") ыдыстардың қақпағы болады, буфеттерде арнайы бөлінген орында сақтайды және әрбір тамақ ішкеннен кейін қалдықтардан босатылады.
169. Тамақ ішу арасындағы аралық 3,5 – 4 сағаттан аспайды.
170. Балаларды тамақтандыру нормалары "Әлеуметтік көмек көрсетілетін азаматтарға әлеуметтік көмектің мөлшерін, көздерін, түрлерін және оны беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 12 наурыздаы № 320 қаулысына сәйкес қабылданады.
171. Объектілерде перспективалы маусымдық (жаз-күз, қыс-көктем) екі апталық мәзір жасалады. Мәзір жасау кезінде аймақта өндірілген отандық өнімдердің ассортименті ескеріледі. Балаларды тамақтандыру рационында витаминдік-минералдық кешенмен байытылған өнімдер көзделеді.
172. Шығарылатын өнімнің перспективалы мәзірі және ассортимент тізбесі ас блогын пайдалануға беру кезінде, одан әрі қайта жаңарту жүргізілгеннен кейін, өндірістік процесі өзгерген кезде, сондай-ақ бұрын бекітілген ассортиментке өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерімен келісіледі.

164. Обработку технологического оборудования проводят ежедневно по мере его загрязнения и по окончании работы специально выделенной ветошью и емкостью.
165. Мытье разделочных досок и разделочного инвентаря производят в моечном отделении (цехе) для кухонной посуды горячей водой при температуре не ниже +45 оС, с добавлением моющих средств, ополаскивают горячей водой при температуре не ниже +65 оС и ошпаривают кипятком, а затем просушивают на стеллажах на ребре. После обработки и просушивания разделочные доски и ножи хранят в специальных промаркированных кассетах (на ребре), или непосредственно на соответствующих производственных столах (на ребре). Хранение их навалом не допускается.
166. Щетки и ветошь для мытья посуды после использования очищают, замачивают в горячей воде при температуре не ниже +45 оС с добавлением моющих средств, дезинфицируют (или кипятят в течение 15 минут), промывают проточной водой, просушивают и хранят в специальной таре.
167. Белый и черный хлеб хранится раздельно (в разных шкафах или на разных полках). В шкафах предусматриваются отверстия на дверцах для вентиляции, расстояние нижней полки от пола предусматривается не менее 35 см. Полки шкафов очищают от крошек специальными щетками и протирают ветошью с применением 1% раствора столового уксуса.
168. Промаркированные емкости для пищевых отходов ("пищевые отходы") имеют крышки, хранятся в буфетных в специально выделенном месте и освобождаются от отходов после каждого приема пищи.
169. Интервалы между приемами пищи не превышают 3,5 – 4 часа.
170. Нормы питания детей принимаются в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2012 года № 320 "Об утверждении размеров, источников, видов и Правил предоставления социальной помощи гражданам, которым оказывается социальная помощь".
171. На объектах составляется перспективное сезонное (лето – осень, зима – весна) двухнедельное меню. При составлении меню учитывается ассортимент отечественной продукции, производимой в регионе. В рационе питания детей предусматриваются продукты, обогащенные витаминно-минеральным комплексом.
172. Перспективное меню и ассортиментный перечень выпускаемой продукции согласовывают с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения при вводе в эксплуатацию пищеблока, в дальнейшем после проведения реконструкции, при изменении производственного процесса, а также при внесении изменений и дополнений в утвержденный ранее ассортимент.

173. Тамақтанудың іс жүзіндегі рационы бекітілген перспективалы мәзіріне сәйкес келуі тиіс. Ерекше жағдайларда осы Санитариялық қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес бір өнімді, тағамды және аспаздық бұйымды басқаларымен алмастыруға жол беріледі.
174. Күн сайын тамақтанатын балалардың саны көрсетілген мәзір-тарату парағы, жас ерекшелігіне, сондай-ақ әрбір тағам бойынша өнімдердің шығыстарына байланысты порцияның массасын граммен ("брутто" салмағында) көрсете отырып, әрбір тамаққа тағам тізбесі жасалады.
Ұсынылатын бөлек тағамдар порциясының массасы осы Санитариялық қағидаларға 8-қосымшада көрсетілген.
175. Тамақ дайындау тағамға кіретін өнімдердің тізбесі, олардың граммдағы массасы ("брутто"), дайын тағамның "нетто" салмағы (тағамның шығысы), химиялық құрамы (граммен), құнарлығы, тағамды дайындау технологиясы туралы мәліметтер көрсетілген технологиялық карталарға сәйкес тағамдар картотекасын пайдалана отырып жүргізіледі.
176. Мәзірде бірдей тағамдарды немесе аспаздық өнімдерді бір күнде немесе келесі 2 – 3 күнде қайталауға жол берілмейді.
177. Күн сайын тамақтану рационына ет, сүт, сары май және өсімдік майы, қара бидай және (немесе) бидай наны, көкөністер және қант қосылады. Балық, жұмыртқа, ірімшік, сүзбе, тауық еті 2 – 7 күнде 1 рет қосылады.
178. Таңғы ас ыстық тамақтан (бірінші немесе екінші) және ыстық сусыннан, сары май, ірімшік, жұмыртқа қосылған бутербродтан тұрады. Екінші таңғы асқа шырындар, жемістер көзделеді.
Түскі ас салат, бірінші, екінші (негізгі ыстық тамақ еттен, балық немесе тауықтан жасалады) және үшінші (компот, кисель, шай) тамақтан тұрады. Пісірілген және жас көкөністерден оңай жасалатын салаттар дайындалады. Бесінде кремсіз кондитерлік өніммен немесе тоқашпен бірге сусынды (сүт, қышқыл сүт өнімдері, кисель, шырын) ас мәзіріне қосады.
Кешкі ас көкөніс (сүзбе) тағамынан немесе ботқадан; негізгі екінші тамақтан (ет, балық немесе тауық), сусыннан (шай, шырын, кисель) тұрады. Екінші кешкі ас ретінде қосымша жеміс-жидектерді немесе қышқыл сүт өнімдерін және кремсіз кондитерлік өнімдерді немесе тоқаштарды қосады.
179. Күн сайын объектінің басшысы бекіткен, дайын тамақтың және аспаздық өнімнің атауы мен көлемі көрсетілетін мәзір ілінуі тиіс.
180. Тамақ өнімдерін және азық-түлік шикізатын қабылдау осы Санитариялық қағидаларға 9-қосымшаның нысанына сәйкес деректерді "Тамақ өнімдері мен азық-түлік шикізатының бракераж журналына" кіргізе отырып, олардың сапасы және қауіпсіздігін куәландыратын құжаттары болған жағдайда жүзеге асырылады.
Өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін куәландыратын құжаттар объектіде сақталады.

173. Фактический рацион питания должен соответствовать утвержденному перспективному меню. В исключительных случаях допускается замена одних продуктов, блюд и кулинарных изделий на другие согласно приложению 7 к настоящим Санитарным правилам.
174. Ежедневно составляется меню-раскладка, в которой указывают число детей, получающих питание, перечень блюд на каждый прием пищи с указанием массы порции в граммах (в весе "брутто") в зависимости от возраста, а также расход продуктов по каждому блюду.
Рекомендуемая масса порции отдельных блюд указана в приложении 8 к настоящим Санитарным правилам.
175. Приготовление пищи производится с использованием картотеки блюд в соответствии с технологическими картами, в которых отражают перечень входящих продуктов в блюдо, их массу в граммах ("брутто"), вес "нетто" готового блюда (выход блюд), химический состав (в граммах), калорийность, сведения о технологии приготовления блюд.
176. В меню не допускается повторение одних и тех же блюд или кулинарных изделий в один и тот же день и в последующие 2 – 3 дня.
177. Ежедневно в рацион питания включают мясо, молоко, сливочное и растительное масло, хлеб ржаной и (или) пшеничный, овощи и сахар. Рыбу, яйца, сыр, творог, мясо птицы включают 1 раз в 2 – 7 дней.
178. Завтрак состоит из горячего блюда (первое или второе) и горячего напитка, бутерброда со сливочным маслом, сыром, яйцом. На второй завтрак предусматриваются соки, фрукты.
Обед включает салат, первое, второе блюдо (основное горячее блюдо из мяса, рыбы или птицы) и третье (компот, кисель, чай). Готовят несложные салаты из вареных и свежих овощей. В полдник в меню включают напиток (молоко, кисломолочные продукты, кисели, соки) с булочными или кондитерскими изделиями без крема.
Ужин состоит из овощного (творожного) блюда или каши; основного второго блюда (мясо, рыба или птица), напитка (чай, сок, кисель). Дополнительно в качестве второго ужина, включают фрукты или кисломолочные продукты и булочные или кондитерские изделия без крема.
179. Ежедневно должно вывешиваться меню, утвержденное руководителем объекта, в котором указываются наименования и объем готовых блюд и кулинарных изделий.
180. Прием пищевых продуктов и продовольственного сырья осуществляют при наличии документов, удостоверяющих их качество и безопасность с внесением данных в "Журнал бракеража пищевых продуктов и продовольственного сырья" согласно форме 1 приложения 9 к настоящим Санитарным правилам.
Документы, удостоверяющие качество и безопасность продукции, сохраняют на объекте.

181. Тамақ өнімдерін тасымалдауды санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы бар автокөлік жүргізеді. Экспедитордың арнайы киімі және жұмысқа жіберілгені туралы белгісі бар жеке медициналық кітапшасы болады.
182. Мектепке дейінгі шағын орталықтарда тамақ өнімдерін сатып алу нүктелері 500 метрден аспайтын радиуста орналасқан кезде өнімдерді қол жүгімен жеткізу жүзеге асырылады.
Тасымалдау кезінде жеткізілетін өнімнің бұзылуы мен ластануын болдырмайтын жағдай қамтамасыз етіледі.
183. Шикі өнімдерді (тазаланбаған көкөністі, етті, балықты) өңдеу үшін бөлек жуғыштар көзделеді. Осы мақсаттар үшін асүй немесе асхана ыдыстарын жууға арналған жуғыштарды, қол жууға арналған қолжуғышты пайдалануға жол берілмейді.
184. Балықты өндірістік үстелдерде немесе 1 литр суға 7 – 10 г есебімен тұз қоса отырып, +120С-тан аспайтын температурадағы суда жібітеді. Бекіре тұқымдас балықты және жон етін суда еріту ұсынылмайды.
185. Ет, жартылай фабрикаттар, балық және басқа да өнімдер екінші рет мұздатылуға жатпайды және бірінші өңдеуден кейін жылы өңдеуден өтеді. Жібітілген өнім сақтауға жатпайды.
186. Жұмыртқалар өңдеуді таңбаланған ыдыста жүргізеді. Жұмыртқаларды өңдеу олар ерітіндіге толық батырылған жағдайда, мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) кальцийленген соданың 1 – 2 %-дық жылы ерітіндісінде өңдеу;
2) кемінде 5 минут бойы ағынды сумен шаю.
187. Консервіленген өнімдердің жеке қаптамасын ашу алдында ағынды сумен шаяды.
188. Сусындарды құю тікелей тұтынушының ыдысына (стақандарға, бокалдарға) жүзеге асырылады, тарату алдында ортақ ыдысқа құюға жол берілмейді.
189. Тазартылған түрде пісіруге жататын тағамдарда, көкөністерде витаминдердің сақталуын қамтамасыз ету үшін тікелей қайнату алдында тазалайды және тұзды суда қайнатады (қызылшадан басқасын).
190. Тазартылған картопты және басқа да көкөністерді 2 сағаттан артық салқын суда ұзақ ұстап, алдын ала дайындауға жол берілмейді. Салатқа арнап пісірілген көкөністер +2+60С температурада 6 сағаттан асырмай тоңазытқышта сақталады.
191. Салат дайындауға арналған шикі көкөністер мен аскөкті кейіннен термиялық өңдеуден өткізбей, 3%-дық сіркесу қышқылы ерітіндісінде немесе кейіннен салқындатылған қайнаған сумен шаю арқылы 10 минут бойы 10%-дық ас тұзы ерітіндісінде ұстайды. Бөлшектеу "ПК" деген таңбасы бар үстелдерде және тақтайларда дайын өнімдер цехында жүргізіледі.
192. Аспаздық дайындыққа дейін жеткізілген тамақ өнімі немесе өнімдердің қосындысы болып табылатын аспаздық өнімдерді дайындау кезінде мынадай талаптар сақталады:

181. Транспортировку пищевых продуктов проводят автотранспортом, имеющим санитарно - эпидемиологическое заключение. Экспедитор имеет специальную одежду и личную медицинскую книжку с отметкой о допуске к работе.
182. В дошкольные мини-центры при расположении точки закупа продуктов питания в радиусе не более 500 м доставка продуктов питания осуществляется ручной кладью.
При транспортировке обеспечиваются условия, исключающие порчу и загрязнение доставляемой продукции.
183. Для обработки сырой продукции (неочищенных овощей, мяса, рыбы) предусматривают отдельные мойки. Не допускается использование для этих целей моек, предназначенных для мытья кухонной или столовой посуды, раковин для мытья рук.
184. Рыбу размораживают на производственных столах или в воде при температуре не выше +12оС с добавлением соли из расчета 7 – 10 г на 1 л. Не рекомендуется размораживать в воде рыбу осетровых пород и филе.
185. Мясо, полуфабрикаты, рыба и другие продукты не подлежат вторичному замораживанию и после первичной обработки поступают на тепловую обработку. Размороженная продукция хранению не подлежит.
186. Обработку яиц проводят в промаркированной емкости. Обработка яиц проводится при условии полного их погружения в раствор в следующем порядке:
1) обработка в 1– 2% теплом растворе кальцинированной соды;
2) ополаскивание проточной водой в течение не менее 5 минут.
187. Индивидуальную упаковку консервированных продуктов перед вскрытием промывают проточной водой.
188. Розлив напитков осуществляют непосредственно в тару потребителя (стаканы, бокалы), не допускается сливать перед раздачей в общую емкость.
189. Для обеспечения сохранности витаминов в блюдах овощи, подлежащие отвариванию в очищенном виде, чистят непосредственно перед варкой и варят в подсоленной воде (кроме свеклы).
190. Не допускается предварительная заготовка очищенного картофеля и других овощей с длительным замачиванием их в холодной воде более 2 часов. Отваренные для салатов овощи хранятся в холодильнике не более 6 часов при температуре от +2 до +6 оС.
191. Сырые овощи и зелень, предназначенные для приготовления салатов без последующей термической обработки, выдерживают в 3% растворе уксусной кислоты или в 10% растворе поваренной соли в течение 10 минут с последующим ополаскиванием остуженной кипяченой водой. Разделка проводится на столах и досках с маркировкой "ОВ" в цехе готовой продукции.
192. При приготовлении кулинарного изделия, представляющего собой пищевой продукт или сочетание продуктов, доведенных до кулинарной готовности, соблюдаются следующие требования:

1) піскен еттен, тауық етінен, балықтан жасалған екінші тағамдарды дайындау кезінде немесе бірінші тағамға піскен етті (тауықты) жіберген кезде порциялық ет 5 – 7 минут бойы сорпада екінші рет қайнатылуға тиіс;
2) бірінші тағамға арналған порциялық етті таратуға дейін ыстық плитада немесе мармитте 1 сағаттан асырмай сорпада сақтайды;
3) тағам құрамына кіретін ингредиенттерді араластыру кезінде өнімге қолды тигізбей, асхана мүкәммалын пайдаланады;
4) гарнирлерді және басқа да тағамдарды тұздықтауға пайдаланылатын сары май мен сүтті алдын ала термиялық өңдеуге (еріту және қайнату) жатқызылады;
5) жұмыртқаны су қайнағаннан кейін 10 минут бойы пісіреді;
6) рецептурасына жұмыртқа кіретін омлеттерді және пісірмелерді қуыру шкафында, омлеттерді +180 - + 2000С температурада 8 – 10 минут бойы 2,5 – 3 см қабатпен; пісірмелерді – +220 + 2800С температурада 20 – 30 минут бойы 3 – 4 см аспайтын қабатпен дайындайды. Жұмыртқа массасын сақтау +2 + 40С температурада 30 минуттан асырмай жүзеге асырылады;
7) пісірілген шұжықтарды, қысқа шұжықтарды және сосискаларды су қайнаған соң кемінде 5 минут пісіреді;
8) тартылған еттен немесе балықтан жасалатын котлеттерді, биточкаларды 10 минут бойы екі жағынан қуырады және +220 - +2500С температурада дайын болғанға дейін духовка шкафында қуырады.
193. 1,5 жасқа дейінгі балаларға асылған еттен жасалған езбе ұсынылады, 1,5 жастан үлкен балаларға шикі тартылған еттен жасалған котлетті буға дайындау ұсынылады. Бұл ретте тартылған етті тікелей котлетті дайындау алдында дайындайды. 2 жастан үлкен балаларға кейіннен бұқтырылатын қуырылған котлеттерді, сонымен қатар етті және биточкаларды беру ұсынылады.
1,5 жасқа дейінгі балаларға сұйық және ұсақталған ботқалар, үлкен балаларға – жабысқақ және бытырап піскен ботқалар ұсынылады.
194. Кеспе бұйымдарын қайнаған тұзды суға салады және дайын болғанша пісіреді. Дайын кеспе бұйымдарын қайнаған ыстық сумен шаяды.
195. Бұршақ өнімдерін жуады және 3 – 4 сағат бойы суға салып қояды, бөрткеннен кейін суын төгеді және басқа суда қайнатады.
196. Тамақ дайындау кезінде мынадай талаптар сақталады:
1) шикі және піскен өнімдерді өңдеуді тиісті таңбаланған бөлшектеу мүкәммалын пайдалана отырып, әртүрлі үстелдерде жүргізеді;
2) ет-сүйек сорпасын сүзіп алады;
3) салатқа арналған шикі көкөністерді "ПК" – піскен көкөністер деген таңбасы бар үстелдерде және тақтайларда турайды;
4) шикі және піскен өнімдер үшін бөлек кемінде екі еттартқыштың болуы;
5) ашыған сүтті тек қамыр дайындауға қолданады;
6) сүт өңдеу ұйымдары ұсақ орамаларда шығарған қаймақ және сүзбе арнайы термиялық өңдеуді қажет етпейді.

1) при изготовлении вторых блюд из вареного мяса, птицы, рыбы или отпуске вареного мяса (птицы) к первым блюдам, порционное мясо подвергают вторичному кипячению в бульоне в течение 5 – 7 минут;
2) порционное мясо для первых блюд хранится до раздачи в бульоне на горячей плите или мармите не более 1 часа;
3) при перемешивании ингредиентов, входящих в состав блюд, используют кухонный инвентарь, не касаясь продукта руками;
4) масло сливочное и молоко, используемые для заправки гарниров и других блюд, предварительно подвергают термической обработке (растапливание и кипячение);
5) яйцо варят в течение 10 минут после закипания воды;
6) омлеты и запеканки, в рецептуру которых входит яйцо, готовят в жарочном шкафу: омлеты – в течение 8 – 10 минут при температуре +180 - +200 оС слоем не более 2,5 – 3 см; запеканки – в течение 20 – 30 минут при температуре от +220 до + 280 оС слоем не более 3 – 4 см. Хранение яичной массы осуществляется не более 30 минут при температуре не выше +2 +4 оС;
7) вареные колбасы, сардельки и сосиски варят не менее 5 минут после закипания;
8) котлеты, биточки из мясного или рыбного фарша обжаривают с обеих сторон не менее 10 минут и зажаривают в духовом шкафу до готовности при температуре от +220 до +250 оС.
193. Детям до 1,5 лет рекомендуется пюре из вареного мяса, детям старше 1,5 лет - приготовление паровых котлет из сырого фарша. При этом фарш готовится непосредственно перед приготовлением котлет. Детям старше 2-х лет рекомендуются котлеты обжаренные с последующим тушением, а также тушеное мясо и биточки.
Для детей до 1,5 лет рекомендуются жидкие и протертые каши, старшим детям–вязкие и рассыпчатые.
194. Макаронные изделия погружают в кипящую подсоленную воду и доводят до готовности. Готовые макаронные изделия промывают горячей кипяченой водой.
195. Бобовые изделия промывают и замачивают в воде в течение 3–4 часов, после набухания воду сливают и варят в другой воде.
196. При приготовлении пищи соблюдаются следующие требования:
1) обработку сырых и вареных продуктов проводят на разных столах с использованием соответствующего маркированного разделочного инвентаря;
2) мясо-костные бульоны процеживают;
3) сырые овощи для салатов разделывают на столах и досках с маркировкой "ОВ" – овощи вареные;
4) наличие не менее двух мясорубок, отдельно для сырых и вареных продуктов;
5) прокисшее молоко используют только для приготовления теста;
6) сметана и творог, выработанные молокоперерабатывающими организациями в мелкой фасовке, не требуют специальной термической обработки.

197. Балалар толық және тәулік бойы болатын сәбилер үйлерінде және МДҰ-да гиповитаминоздың алдын алу және спецификалық емес иммунитетті жоғарылату мақсатында салқындатылған сусындарға (компотқа, кисельге) аскорбин қышқылымен жасанды витаминдеу жүргізіледі.
198. Компоттарды витаминдеу оларды өткізуден бұрын +150С-тан аспайтын температураға дейін салқындатқаннан кейін жүргізіледі, кисельге аскорбин қышқылының ерітіндісін +30 +350С температураға дейін салқындатқан кезде, артынан араластырып, өткізу температурасына дейін салқындата отырып қосады. Аскорбин қышқылымен витаминдеу тәуліктік орташа қажеттіліктің 35% есебінен осы Санитариялық қағидаларға 9-қосымшаның 2-нысанына сәйкес журналға деректерді енгізу арқылы жүргізеді. "С" витаминінің бір порцияда болуы мектеп жасына дейінгі балалар үшін – 20 мг құрауы тиіс. Витаминделген тағамдар жылытылмайды.
199. Дайын бірінші және екінші тағам дайындалған сәттен бастап мармитте немесе ыстық плитада 2 сағаттан асырмай болуы мүмкін. Тарату температурасынан төмен, суып қалған дайын ыстық тамақты ысытпайды.
200. Салаттарды және олардың тұздығын дайындау тікелей тарату алдында жүзеге асырылады. Тұздық қатқан салаттар сақтауға жатпайды.
201. Тамақ өнімдерінің жарамдылық мерзімдері мен сақтау шарттары өндірушінің (дайындаушының) белгілеген жарамдылық мерзімдеріне сәйкес келеді.
202. Тез бұзылатын тамақ өнімдерін сақтау төмен температуралы (- 300 С-дейін) және орташа температуралы (+2 + 60С) тоңазытқыш жабдықта жүзеге асырылады.
Тоңазытқыш жабдықта температураны бақылау үшін термометрлер орнатылады. Сынап термометрлерін пайдалануға жол берілмейді.
203. Объектілерде:
1) мыналарды:
айран, сүзбе және басқа да қышқыл сүт өнімдерін;
туралған ет қосылған құймақтарды;
флотша макаронды;
зельцтерді, форшмактарды, сілікпелерді, паштеттерді;
кремі бар кондитерлік өнімдерді;
морстарды, квастарды;
фритюрде қуырылған өнімдерді;
шала пісірілген жұмыртқаны, қуырылған жұмыртқаны;
күрделі (4 компоненттен артық) салаттарды, қаймақ пен майонез қосылған салаттарды;
окрошканы;
саңырауқұлақты;
үйде дайындалған өнімдерді;
тез дайындалатын құрғақ тағамдық концентраттар негізіндегі бірінші және екінші тағамдарды;
газдалған және алкоголсіз энергетикалық сусындарды (минералды және ауызсудан басқа);
чипсилер, кептірілген нан, гамбургерлер, ход-догтарды;
ащы тұздықтар, кетчуптарды;
сағыздарды дайындауға және өткізуге;
2) мыналарды:
пастерленбеген сүтті, қайнатылмаған немесе термиялық өңдеусіз сүзбені және қаймақты;
суда жүзетін құстың жұмыртқасы мен етін;
алдында ішкен тамақтарды, сондай-ақ алдында дайындалған тамақты;
ауыл шаруашылығы малының сырқаттанушылығы бойынша қолайсыз шаруашылықтардың сүтін және сүт өнімдерін;
тіл, жүрек және бауырды қоспағанда субөнімдерді;
салқындатылғаннан басқа құс етін, механикалық түрде еті сылынып алынған және өнім өндіруге арналған құрамында коллагені бар тауық етінің шикізатын;
генетикалық түрлендірілген шикізаттар және (немесе) генетикалық түрлендіру көздері бар шикізаттарды;
йодталмаған тұзды және жоғарғы және бірінші сортты құрамында темірі бар витаминдермен, минералдармен байытылмаған (фортификацияланбаған) ұнды пайдалануға жол берілмейді.

197. В домах ребенка и ДО с полным и круглосуточным пребыванием детей в целях профилактики гиповитаминозов и повышения неспецифического иммунитета проводят искусственную витаминизацию охлажденных напитков (компот, кисель) аскорбиновой кислотой.
198. Витаминизацию компотов проводят после их охлаждения до температуры не более +15 оС, перед их реализацией, в кисели раствор аскорбиновой кислоты вводят при его охлаждении до температуры от +30 до +35оС с последующим перемешиванием и охлаждением до температуры реализации. Витаминизацию аскорбиновой кислотой проводят из расчета 35% средней суточной потребности с внесение данных в журнал "С-витаминизации" согласно формы 2 приложения 9 к настоящим Санитарным правилам. Содержание витамина "С" в одной порции должно составлять для детей дошкольного возраста – 20 мг. Витаминизированные блюда не подогреваются.
199. Готовые первые и вторые блюда могут находиться на мармите или горячей плите не более 2-х часов с момента изготовления. Остывшие ниже температуры раздачи готовые горячие блюда не подогреваются.
200. Изготовление салатов и их заправка осуществляют непосредственно перед раздачей. Заправленные салаты хранению не подлежат.
201. Сроки годности и условия хранения пищевых продуктов соответствуют срокам годности, установленным производителем (изготовителем).
202. Хранение скоропортящихся пищевых продуктов осуществляется в низкотемпературном (до – 30оС) и среднетемпературном (от +2 до +6оС) холодильном оборудовании.
Для контроля температуры в холодильном оборудовании устанавливают термометры. Использование ртутных термометров не допускается.
203. На объектах не допускается:
1) изготовление и реализация:
простокваши, творога и других кисломолочных продуктов;
фаршированных блинчиков;
макарон по-флотски;
зельцев, форшмаков, студней, паштетов;
кондитерских изделий с кремом;
морсов, квасов;
жареных во фритюре изделий;
яиц всмятку, яичницы – глазуньи;
сложных (более 4-х компонентов) салатов, салатов, заправленных сметаной и майонезом;
окрошки;
грибов;
продуктов домашнего приготовления;
первых и вторых блюд на основе сухих пищевых концентратов быстрого приготовления;
газированных и безалкогольных энергетических напитков (за исключением минеральных и питьевых вод);
чипсов, сухариков, гамбургеров, хот-догов;
острых соусов, кетчупов;
жевательных резинок;
2) использование:
непастеризованного молока, творога и сметаны без кипячения или без термической обработки;
яиц и мяса водоплавающей птицы;
остатков пищи от предыдущих приемов, а также пищи, приготовленной накануне;
молока и молочных продуктов из хозяйств, не благополучных по заболеваемости сельскохозяйственных животных;
субпродуктов, за исключением языка, сердца и печени;
мяса птицы, кроме охлажденного, мяса птицы механической обвалки и коллагенсодержащего сырья из мяса птицы для производства продуктов;
генетически модифицированного сырья и (или) сырья, содержащего генетически модифицированные источники;
нейодированной соли и необогащенной (нефортифицированной) железосодержащими витаминами, минералами пшеничной муки высшего и первого сортов.

204. Жаппай сауықтыру емшаралары ретінде оттегі коктейльдерін өткізу жүргізілмейді.
205. Ас блогында ұйымның медицина қызметкері немесе жауапты адам осы Санитариялық қағидаларға 9-қосымшаның 3-нысанына сәйкес бракераж журналына жазба енгізу арқылы дайын тағамның сапасына органолептикалық бағалау жүргізеді.
206. Күн сайын ас блогында аспазшы дайын өнімнің тәуліктік сынамасын қалдыруы тиіс. Сынамаларды қақпағы бар таза (қайнатылып өңделген) шыны ыдысқа (гарнирді бөлек ыдысқа салады) толық көлемде алады және +20С-тан +60С-қа дейінгі температурада тоңазытқышта арнайы бөлінген орында сақтайды. Тәуліктік сынама келесі күні немесе демалыстан кейінгі (демалыс күндерінің санына қарамастан) күні дайындалатын тағаммен – таңғы аспен, түскі аспен, бесін немесе кешкі аспен сәйкесінше ауыстырғанға дейін кемінде 24 сағат сақталынады.
9. Объектілерде персоналды гигиеналық тәрбиелеуге
(жеке гигиенаға) қойылатын талаптар
207. Объектілерде персоналдың жеке гигиена қағидаларын сақтауына жағдай жасалынады. Қол жуу үшін араластырғышы бар ыстық және салқын су келтірілген, сабын және жеке немесе бір рет қолданылатын сүлгі орнатуға арналған құрылғымен жабдықталған қол жуатын қолжуғыштар орналастырылады.
208. Персоналдың арнайы киімін жуу кір жуатын ұйымда (ол бар болғанда) немесе өзге де кір жуатын орында шарт бойынша жүргізіледі.
209. Ас блогының қызметкерлері кемінде үш арнайы киім жиынымен және қажетті жеке гигиена қағидаларын сақтау жағдайларымен қамтамасыз етіледі. Ас блогының қызметкерлері мынадай жеке гигиена қағидаларын орындайды:
1) жұмыс басталар алдында сырт киімді шкафқа салады, қолдарын сабынмен және щеткамен мұқият жуады;
2) таза арнайы киімде жұмыс істейді, шаштарын орамалдың немесе қалпақтың астына жинайды;
3) жұмыс процесінде сақина, алқа, сағат және басқа да сынатын заттарды шешіп қояды;
4) ас блогынан шығатын жерде дәретханаға барған кезде арнайы киімді шешеді, асханаға қайтып келгенде қолды ыстық сумен, сабынмен және щеткамен мұқият жуады, содан кейін арнайы киімді киеді.
Ұзын тырнақ өсіруге және оны лакпен бояуға, арнайы киімді түйреуішпен түйреуге жол берілмейді.
210. Суық тию немесе асқазан-ішек бұзылу белгілері, іріңдеу, тіліктер, күйіктер пайда болған кезде қызметкер бұл туралы әкімшілікке хабарлайды және медициналық көмекке жүгінеді, сондай-ақ өз отбасындағы барлық ішек инфекцияларымен сырқаттану жағдайлары туралы хабарлайды.
211. Ішек инфекциясы, іріңді тері аурулары бар, жоғарғы тыныс алу жолдары қабынған, күйік алған немесе бір жерін кесіп алған тұлғалар уақытша жұмыстан шеттетіледі және тиісті тексеру және дәрігердің қорытындысы бойынша медициналық бақылау тексерісінен өткізілгеннен кейін жұмысқа жіберіледі.

204. Реализация кислородных коктейлей в качестве массовой оздоровительной процедуры не проводится.
205. На пищеблоке медицинским работником организации или ответственным лицом проводится органолептическая оценка качества готовых блюд с внесением записей в бракеражный журнал согласно форме 3 приложения 9 к настоящим Санитарным правилам.
206. Ежедневно на пищеблоке повар должен оставлять суточную пробу готовой продукции. Пробы отбирают в чистую (обработанную кипячением) стеклянную посуду с крышкой (гарниры отбирают в отдельную посуду) в полном объеме и хранят в специально отведенном месте холодильника при температуре от +2оС до +6оС. Суточную пробу хранят не менее 24-х часов до замены приготовленным на следующий день или после выходных дней блюдом (независимо от количества выходных дней) завтрака, обеда, полдника или ужина соответственно.
9. Требования к гигиеническому воспитанию (личной гигиене)
персонала на объектах
207. На объектах создаются условия для соблюдения персоналом правил личной гигиены. Для мытья рук устанавливают умывальные раковины с подводкой к ним горячей и холодной воды со смесителями, оборудованные устройством для размещения мыла и индивидуальных или одноразовых полотенец.
208. Стирка специальной одежды персонала проводится в прачечной организации (при ее наличии) или в иной прачечной по договору.
209. Работники пищеблока обеспечиваются не менее трех комплектов специальной одежды и необходимыми условиями для соблюдения правил личной гигиены. Работники пищеблока выполняют следующие правила личной гигиены:
1) перед началом работы верхнюю одежду убирают в шкаф, тщательно моют руки с мылом и щеткой;
2) работают в чистой специальной одежде, подбирают волосы под косынку или колпак;
3) в процессе работы снимают кольца, цепочки, часы и другие бьющиеся предметы;
4) при выходе из пищевого блока, при посещении туалета снимают спецодежду, по возвращении в столовую тщательно моют руки горячей водой с мылом и щеткой, после чего одевают спецодежду.
Не допускается иметь длинные ногти и покрывать их лаком, застегивать спецодежду булавками.
210. При появлении признаков простудного заболевания или желудочно-кишечного расстройства, нагноений, порезов, ожогов, работник незамедлительно сообщает об этом администрации и обращается за медицинской помощью, а также сообщает о всех случаях заболевания кишечными инфекциями в своей семье.
211. Лиц с кишечными инфекциями, гнойничковыми заболеваниями кожи, воспалительными заболеваниями верхних дыхательных путей, ожогами или порезами временно отстраняют от работы и к работе допускают после проведения соответствующего обследования и контрольного медицинского обследования по заключению врача.

212. Жұмысқа тиісті кәсіби біліктілігі және жұмысқа жіберілгені туралы белгісі бар санитариялық кітапшасы бар аспаз қабылданады.
10. Объектілерде тәрбиелеу жағдайларына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
213. Жалпы үлгідегі сәбилер үйінде туғаннан бастап 3 жасқа дейінгі, мамандандырылған сәбилер үйінде (жалпы үлгідегі сәбилер үйіндегі топта) 4 жасқа дейінгі балалар тәрбиеленеді.
214. Сәбилер үйінде тәрбиеленетін балалардың тиімді саны 100 – 150 баланы құрайды. Топтардың топтасуы туғаннан бастап 1,5 жасқа дейін – 10 бала; 1,5 жастан 2 жасқа дейін – 13 бала; 2 жастан 3 жасқа дейін – 15 бала.
215. Бір жастағы сәбилер үшін күннің үлгілік режимі осы Санитариялық қағидаларға 10-қосымшада келтірілген.
216. 2 түрлі жастағы балаларды 1 топқа біріктірген кезде әртүрлі режимді сақтау қамтамасыз етіледі.
217. МДҰ топтарының толықтырылуы осы Санитариялық қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес қабылданады.
218. Серуендердің ұзақтығы кемінде 1 – 1,5 сағатты құрайды.
219. Объектілердің "тірі бұрыштарында" ұсталынатын жануарлар мен құстарға ветеринариялық ілеспе құжаты болуы керек.
11. Балаларды медициналық қамтамасыз етуге қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
220. Балалар толық және тәулік бойы болатын сәбилер үйлерінде және МДҰ-да балаларға медициналық қызмет көрсету қамтамасыз етіледі.
Медицина қызметкері болмаған кезде медициналық қамтамасыз етуді аумақтық алғашқы медициналық-санитариялық көмек ұйымы жүзеге асырады.
221. Изолятор палаталары өтпелі болмауы көзделеді, олардың арасында 1,2 м биіктікте әйнектелген қалқа құрылғысы арқылы медициналық кабинетпен жапсарлас орналасады.
222. Сәбилер үйлеріне жаңа түскен балалар үшін ойын бөлмесінде бір сәбиге ауданы 2,5 м2, жатын бөлмесі – 1,8 м2, дәретхана – 0,8 м2 болатын карантиндік бөлімше көзделуі тиіс.
223. Сәбилер үйлерінің және МДҰ-ның медициналық үй-жайларының жиыны мен ауданы осы Санитариялық қағидаларға 2-қосымшаның 2, 4–кестелеріне сәйкес қабылданады.
224. Балалар қысқа уақытқа болатын объектілерде медициналық үй-жай көзделмейді.
225. Медициналық кабинеттің жабдықталуы осы Санитариялық қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес қабылданады.
226. Аурудың созылмалы түрі, қатер факторлары, сондай-ақ профилактикалық медициналық тексерулер кезінде анықталған және (немесе) жекелеген жіті аурулармен ауырған балалар диспансерлік есепке алынып, кейіннен сауықтыру арқылы бақылауға жатады;
227. Емдеу-профилактикалық және сауықтыру іс-шараларын медицина персоналы жүргізеді, сондай-ақ балалардың сырқаттанушылығын төмендетуге және денсаулықтарын нығайтуға бағытталған кешенді сауықтыру іс-шараларының жоспары жасалады.

212. На работу принимаются повара, имеющие соответствующую профессиональную квалификацию и санитарную книжку с отметкой о допуске к работе.
10. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям
воспитания на объектах
213. В доме ребенка общего типа воспитывают детей от рождения до 3-х летнего возраста, в специализированном доме ребенка (группе в доме ребенка общего типа) - до 4-х летнего возраста.
214. Оптимальное число воспитывающихся в доме ребенка составляет 100–150 детей. Наполняемость групп с рождения до 1,5 лет – 10 детей, в возрасте от 1,5 до 2 лет – 13 детей, в возрасте от 2 до 3 лет – 15 детей.
215. Примерный режим дня для детей первого года жизни приведен в приложении 10 к настоящим Санитарным правилам.
216. При объединении детей 2-х разных возрастов в 1 группу обеспечивается соблюдение разных режимов.
217. Наполняемость групп ДО принимается согласно приложению 11 к настоящим Санитарным правилам.
218. Длительность прогулок составляет не менее 1-1,5 часа.
219. На животных и птиц, содержащихся в "живых уголках" объектов, необходимо иметь ветеринарный сопроводительный документ.
11. Санитарно-эпидемиологические требования к медицинскому обеспечению детей
220. В домах ребенка и ДО с полным и круглосуточным пребыванием детей обеспечивается медицинское обслуживание детей.
При отсутствии медицинского работника медицинское обеспечение осуществляет территориальная организация первичной медико-санитарной помощи.
221. Палаты изолятора предусматриваются не проходными, размещаются смежно с медицинским кабинетом с устройством между ними остекленной перегородки на высоте 1,2 м.
222. Для вновь поступающих детей в домах ребенка должно предусматриваться карантинное отделение площадью помещений на одного ребенка в игральной - 2,5 м2, спальне - 1,8 м2, туалетной - 0,8.
223. Набор и площади медицинских помещений домов ребенка и ДО принимаются согласно таблиц 2, 4 приложения 2 к настоящим Санитарным правилам.
224. На объектах с кратковременным пребыванием детей медицинские помещения не предусматриваются.
225. Оснащение медицинского кабинета принимается согласно приложению 12 к настоящим Санитарным правилам.
226. Дети с хроническими формами заболеваний, с факторами риска, а также выявленные в ходе профилактических медицинских осмотров и (или) перенесшие отдельные острые заболевания, подлежат диспансерному учету и наблюдению с последующим оздоровлением.
227. Медицинский персонал проводит лечебно-профилактические и оздоровительные мероприятия, а также составляет комплексный план оздоровительных мероприятий, направленный на снижение заболеваемости и укрепление здоровья детей.

228. Балалар толық және тәулік бойы болатын сәбилер үйлерінде және МДҰ-да балаларға профилактикалық медициналық тексерулер жүргізіледі. Объектілердің балалары және персоналы профилактикалық егулер алуы тиіс.
229. Балалар толық және тәулік бойы болатын сәбилер үйлерінде және МДҰ-да объектілердің медицина қызметкерлері мен әкімшілігі:
1) балалардың сырқаттанушылығының статистикалық есебін жүргізеді;
2) балалардың денсаулығын сақтау және нығайту, олардың арасында сырқаттанушылықты төмендету бойынша іс-шараларды жыл сайын жоспарлайды және балаларды сауықтыру бойынша іс-шаралар жүргізеді;
3) созылмалы ауруы бар балаларды уақытылы диспансерлеуді ұйымдастырады және бақылайды;
4) тереңдетілген медициналық тексеру нәтижелері бойынша динамикалық бақылау тобын (денсаулық топтары), дене бітімінің даму деңгейін, дене шынықтыру сабақтары үшін медициналық топтарды айқындайды;
5) емдеу-сауықтыру жұмысын (оның ішінде балалардың денсаулық жағдайын жүйелі түрде бақылау, күн сайын амбулаториялық қабылдау, шынықтыру, сауықтырудан өту және т.б.) жүргізеді;
6) тоқсан сайын сауықтыру жоспарларын кейіннен түзете отырып, сырқаттанушылыққа талдау жүргізеді;
7) объектілердегі қызметкерлердің профилактикалық медициналық тексеруден уақытылы өтуін бақылауды және осы Санитариялық қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес "Ас блогы қызметкерлерінің денсаулық жағдайын тіркеу журналына" деректерді тіркеу арқылы ас блогы қызметкерлерінің денсаулығына күн сайын бақылауды жүзеге асырады;
8) тиісті аумақтағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне сырқаттанушылық, профилактикалық медициналық тексеруді өткізу, денсаулық жағдайы бойынша балаларды бөлу (денсаулық тобы), дене дамуы, дене тәрбиесі топтары, диспансерлік бақылау және жүргізілген сауықтыру бойынша есептерді жыл сайын және сұратуға байланысты ұсынады;
9) балалардың тамақтануының ұйымдастырылуын: келіп түскен тағам өнімдерінің сапасын, оларды сақтау мерзімдері мен талаптарын, дайындау технологиясы, дайын тағамның сапасын, ас блогының ұсталуын бақылауды жүзеге асырады;
Балалар толық және тәулік бойы болатын сәбилер үйлерінде және МДҰ-да осы Санитариялық қағидаларға 9-қосымшаның 4-нысанына сәйкес "Тамақ өнімдерінің нормаларын орындауды бақылау ведомосына" деректерді енгізе отырып, ай сайын онкүндікте тамақтануға және кейіннен бақылау ведомосын түзете отырып, жекелеген өнімдер бойынша тәуліктік нормалардың орындалуына талдау жүргізеді. 10 күн ішінде тамақтану нормасының орындалуын қамтамасыз ете отырып, күні бойы нормадан 5% асырмай ауытқуға жол беріледі;

228. В домах ребенка и ДО с полным и круглосуточным пребыванием детей проводят профилактические медицинские осмотры детей. Дети и персонал объектов должны получать профилактические прививки.
229. В домах ребенка и ДО с полным и круглосуточным пребыванием детей медицинские работники и администрация объектов:
1) ведут статистический учет заболеваемости детей;
2) ежегодно планируют мероприятия по сохранению и укреплению здоровья детей, снижению среди них заболеваемости и проводят мероприятия по оздоровлению детей;
3) организуют и контролируют своевременность диспансеризации детей, имеющих хронические заболевания;
4) по результатам углубленного медицинского осмотра определяют группы динамического наблюдения (группы здоровья), уровень физического развития, медицинские группы для занятий физкультурой;
5) проводят лечебно-оздоровительную работу (в том числе динамическое наблюдение за состоянием здоровья детей, ежедневный амбулаторный прием, проведение закаливания, оздоровления и другое);
6) ежеквартально проводят анализ заболеваемости с последующей корректировкой планов оздоровления;
7) осуществляют контроль за своевременным прохождением сотрудниками объектов профилактических медицинских осмотров и ежедневный контроль здоровья работников пищеблока с регистрацией данных в "Журнал регистрации состояния здоровья работников пищеблока" согласно приложению 13 к настоящим Санитарным правилам;
8) ежегодно и по запросу представляют в территориальное подразделение ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующей территории отчеты по заболеваемости, проведению профилактических медицинских осмотров, распределение детей по состоянию здоровья (группы здоровья), группам физического развития, физического воспитания, диспансерного наблюдения и проведенному оздоровлению;
9) осуществляют контроль за организацией питания детей: качеством поступающих продуктов, условиями и сроками их хранения, технологией приготовления, качеством готовой пищи, содержанием пищеблока.
В домах ребенка и ДО с полным и круглосуточным пребыванием детей подекадно ежемесячно проводится анализ питания и выполнения суточных норм по отдельным продуктам с внесением данных в "Ведомость контроля за выполнением норм продуктов питания" согласно форме 4 приложения 9 к настоящим Санитарным правилам с последующей коррекцией. В течение дня допускается отклонение от норм не более 5 % с обеспечением выполнения норм питания в течение 10 дней;

10) балалардың жеке гигиена ережелерін сақтай отырып, дене тәрбиесіне жүйелі бақылауды жүзеге асырады.
230. Сәбилер үйіне және МДҰ-ға түсетін балалар медициналық тексеруден өтеді және денсаулық жағдайы туралы анықтама тапсырады. Үш күн және одан да көп күн болмаған балалар педиатр дәрігердің денсаулық жағдайы туралы анықтамасы болған кезде МДҰ-ға қабылданады.
231. МДҰ-ға және сәбилер үйлеріне түскен кезде, сондай-ақ басқа топқа ауысқан кезде балалар гельминтозға және ішек протозоозына, ары қарай – жылына бір рет зертханалық тексерілуге тиісті.
232. Медициналық кабинеттерде жабдықтар мен мүкәммалды нұсқаулыққа сәйкес, белгіленген тәртіпте қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялаушы құралдармен санитариялық-дезинфекциялық өңдеуден өткізеді.
233. Балалар немесе персонал арасында инфекциялық аурулар тіркелген жағдайда, объектілердің басшылығы, олардың персоналы және медицина қызметкерлері эпидемияға қарсы іс-шаралар жүргізеді.
234. Балалар толық және тәулік бойы болатын сәбилер үйлерінде және МДҰ-да осы Санитариялық қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес есепке алу-есеп беру құжаттамасы жүргізіледі.
235. Объектілердің персоналы медициналық тексеруден және гигиеналық оқудан өтеді. Жеке медициналық кітапшасынсыз және жұмысқа жіберілгені туралы белгісі жоқ тұлғалар жұмысқа қабылданбайды.
"Балаларды мектепке дейінгі
тәрбиелеу мен оқыту объектілеріне
қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
1-қосымша
Балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту объектілерінде
жүргізілетін зертханалық-аспаптық зерттеулер
Кесте
Зерттеу түрлері
Зерттеу кезеңділігі
Өлшеу немесе сынама алу орны
1
2
3
1. Микроклиматты зерттеу
Температура, ауаның салыстырмалы ылғалдылығы, ауа қозғалысының жылдамдығы
Ағымдағы қадағалау тәртібімен пайдалануға берген кезде
Қабылдау бөлмелері, киім ауыстыратын бөлмелер, топтық, жатын, спорт және музыка залдары, медициналық кабинеттер, демалуға және ұйықтауға арналған үй-жайлар
2. Ауа ортасын зерттеу
Сынап буларының болуы
Ағымдағы қадағалау тәртібімен
Медициналық үй-жайлар, қабылдау бөлмелері, киім ауыстыратын бөлмелер, изолятор
Көміртегі тотығының болуы
Ағымдағы қадағалау тәртібімен
Пешпен немесе автономды, электрсіз жылытылатын объектілердегі спорт залдары, ойын бөлмелері, демалуға және ұйықтауға арналған үй-жайлар
Желдетудің тиімділігін зерттеу
Көрсеткіштер бойынша
Объектілердің үй-жайлары
3. Өнімдерді, дайын тағамдарды және тамақтану рациондарын зерттеу
Жеке компоненттерді қосу толықтығын анықтау
Ағымдағы қадағалау тәртібімен
Объектілердің ас блоктары - қазандықтардан немесе тарату желісінен сынамалар алу
"С" витаминінің болуы
Ағымдағы қадағалау тәртібімен
Объектілердің ас блоктары
Тамақ өнімдерін, жартылай фабрикаттардың, дайын тағамды зерттеу
Ағымдағы қадағалау тәртібімен
Ас блогы, тарату желісі, тамақтану үстелі, қоймалар

10) осуществляют систематический контроль за физическим воспитанием, соблюдением правил личной гигиены детей.
230. Дети, поступающие в дома ребенка и ДО, проходят медицинский осмотр и представляют справки о состоянии здоровья. Дети, отсутствующие три и более дней, принимаются в ДО при наличии справки врача-педиатра о состоянии здоровья.
231. Дети при поступлении в ДО и дома ребенка, а также при переводе в другую группу, подлежат лабораторному обследованию на гельминтозы и кишечные протозоозы, в дальнейшем - один раз в год.
232. В медицинских кабинетах проводят санитарно-дезинфекционную обработку оборудования и инвентаря дезинфицирующими средствами, разрешенными к применению в установленном порядке, согласно инструкции.
233. При регистрации инфекционных заболеваний среди детей или персонала, руководством объектов, их персоналом и медицинскими работниками проводятся противоэпидемические мероприятия.
234. В домах ребенка и ДО с полным и круглосуточным пребыванием детей ведется учетно-отчетная документация в соответствие с приложением 14 к настоящим Санитарным правилам.
235. Персонал объектов проходит медицинский осмотр и гигиеническое обучение. На работу не принимаются лица без личной медицинской книжки и отметки о допуске к работе.
Приложение 1
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к объектам дошкольного
воспитания и обучения детей"
Лабораторно-инструментальные исследования,
проводимые на объектах дошкольного воспитания и обучения детей
Таблица
Виды исследований
Периодичность исследований
Место замеров или отбора проб
1
2
3
1. Исследование микроклимата
Температура, относительная влажность воздуха, скорость движения воздуха
При вводе в эксплуатацию, в порядке текущего надзора
Приемные комнаты, раздевальные, групповые, спальни, спортивные и музыкальные залы, медицинские кабинеты, помещения для отдыха и сна
2. Исследование воздушной среды
Содержание паров ртути
В порядке текущего надзора
Медицинские помещения, приемные, раздевальные, изолятор
Содержание окиси углерода
В порядке текущего надзора
На объектах с печным или автономным, неэлектрическим отоплением - спортивные залы, игровые, помещения для отдыха и сна
Исследование эффективности вентиляции
По показаниям
Помещения объектов
3. Исследование продуктов, готовых блюд и рационов питания
Определение полноты вложения отдельных компонентов
В порядке текущего надзора
Пищеблоки объектов - отбор проб с котлов или линии раздачи.
Содержание витамина "С"
В порядке текущего надзора
Пищеблоки объектов
Исследования пищевых продуктов, полуфабрикатов, готовых блюд
В порядке текущего надзора
Пищеблок, линия раздачи, обеденные столы, склады

4. Суды зерттеу
Су құбырлары жүйесінің суы (бактериологиялық және санитариялық-химиялық зерттеулер)
Алдын ала санитариялық (құрылыс аяқталғаннан, қайта жаңартудан, жөндеу жұмыстарынан кейін, жүйедегі апатты жағдайлар жойылғанда, обьектіні пайдалануға беру кезінде), ағымдағы санитариялық қадағалау тәртібімен.
Маусым басталу алдында сауықтыру (маусымдық) ұйымдарында
Су тарату крандары – ғимаратқа судың кіру және шығу орындары,
Ас блогында (бөлек блокта орналасқан кезде)
Таңдау нүктесі сумен жабдықтау көзіне байланысты анықталады.
Ыдыстарға құйылған ауыз су (шөлмектердегі суды қоспағанда)
Ағымдағы қадағалау тәртібімен
Ыдыстарға құйылған суды пайдаланатын объектілер
Құдықтардан, ұңғымалардан, каптаждардан, қоғамдық пайдалану бұлақтарынан алынған су (бактериологиялық, санитариялық-химиялық, паразитологиялық, радиологиялық зерттеулер)
Пайдалануға беру кезінде, оқу жылының басталар алдында, ағымдағы санитариялық қадағалау тәртібімен Көрсеткіштер бойынша
Құдықтар, ұңғымалар, каптаждар және бұлақтар, су тарату крандары
Жабық жүзу бассейндерінен және ванналардан алынған су (бактериологиялық, санитариялық-химиялық, паразитологиялық, радиологиялық зерттеулер)
Пайдалануға беру кезінде және ағымдағы санитариялық қадағалау тәртібімен
Балалар мен жасөспірімдерге арналған шомылатын орындар
Жабық жүзу бассейндерінен және ванналардан алынған су (бактериологиялық, санитариялық-химиялық, паразитологиялық зерттеулер)
Пайдалануға беру кезінде және ағымдағы санитариялық қадағалау тәртібімен
Екі нүктеде – бассейн ваннасының тайыз және терең бөліктерінен судың бетінен 25-30 см тереңдікте, сүзгіден кейінгі суда
5. Топырақты зерттеу
Гельминттердің болуына санитариялық-микробиологиялық және паразитологиялық зерттеулер
Көрсеткіштер бойынша мамыр айынан қыркүйек айына дейін ағымдағы қадағалау тәртібімен
Объектілердегі құмды алаңқай
Топырақты радиологиялық зерттеу
Құрылыстағы жер учаскесін бұру кезінде
Объектілердің жер учаскесі
6. Жиһаздарды және жабдықтарды зерттеу
Жиһаздардың өлшемі балалардың жасы мен бойына сәйкестігі
Ағымдағы санитариялық қадағалау тәртібімен
Ойын, жатын бөлмелері, оқу кабинеттері
7. Балалар ассортимені тауарларын сараптау
Балалар ассортименті тауарлары (киім, аяқ киім, ойыншықтар, косметикалық құралдар және т.б.)
Ескертпелі қадағалау тәртібімен үлгілерді олардың массалық шығарылымына дейін және ағымдағы қадағалауға (әрбір тексеру кезінде) шейін сараптау
Балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту объектілері
8. Құрылыс және әрлеу материалдары
Құрылыс және әрлеу материалдары
Ескертпелі санитариялық қадағалау тәртібімен, құрылыс, жаңарту, жөндеу жұмыстарын жүргізу, пайдалануға бөлу кезінде және көрсеткіш бойынша
Салынып, қайта жаңартылып жатқан обьектілерде, жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде

4. Исследования воды
Вода из водопроводной системы (бактериологические и санитарно-химические исследования)
В порядке предупредительного санитарного (после окончания строительства, реконструкции, ремонтных работ, устранения аварий на сети, при вводе объекта в эксплуатацию), текущего санитарного надзора
В оздоровительных (сезонных) организациях - перед началом сезона.
Водоразборные краны - ввод и вывод в здании, на пищеблоке (при расположении в отдельном блоке)
Точки отбора определяются в зависимости от источника водоснабжения
Вода питьевая, расфасованная в емкости (исключая бутилированную воду)
В порядке текущего надзора
Объекты с использованием воды, расфасованной в емкости
Вода из колодцев, скважин, каптажей, родников общественного пользования (бактериологические, санитарно-химические, паразитологические, радиологические исследования)
При вводе в эксплуатацию, перед началом учебного года, в порядке текущего санитарного надзора.
По показаниям
Колодцы, скважины, каптажи, родники, водоразборные краны
Вода из закрытых плавательных бассейнов и ванн (бактериологические, санитарно-химические, паразитологические исследования)
При вводе в эксплуатацию и в порядке текущего санитарного надзора
В 2-х точках – мелкой и глубокой частях ванны бассейна на глубине 25 – 30 см от поверхности зеркала воды, вода после фильтра
5. Исследование почвы
Санитарно-микробиологические исследования и паразитологические на содержание гельминтов
В порядке текущего надзора в период с мая по сентябрь и по показаниям.
Песочницы объектов
Радиологическое исследование почвы
При отводе земельного участка под строительство
Земельный участок объектов
6. Исследование мебели и оборудования
Соответствие размеров мебели росту и возрасту детей
В порядке текущего санитарного надзора
Игровые, спальни, учебные кабинеты
7. Экспертиза товаров детского ассортимента
Товары детского ассортимента (одежда, обувь, игрушки, косметические средства и др.)
Экспертиза образцов в порядке предупредительного надзора до их массового выпуска;
и текущего надзора (при каждом обследовании)
Объекты дошкольного воспитания и обучения детей
8. Строительные и отделочные материалы
Строительные и отделочные материалы
В порядке предупредительного санитарного надзора, при проведении строительства, реконструкции, ремонтных работ, при вводе в эксплуатацию и по показаниям
На строящемся, реконструируемом объекте, при проведении ремонтных работ

9. Объектілердің санитариялық жағдайын бағалау кезіндегі санитариялық-бактериологиялық көрсеткіштер
Сыртқы ортадан алынған шайындыларды бактериологиялық зерттеу
Ағымдағы санитариялық қадағалау тәртібімен
Ас блоктарындағы және топтардағы бөтелкелер, емізіктер, ойыншықтар, жабдық, бөлшектеу үстелдері, мүкәммал, тамақтану үстелдері, персоналдың қолы мен киімдері және т.б.
Шайындыларды паразитологиялық зерттеуге тексеру
Ағымдағы санитариялық қадағалау тәртібімен
Ойыншықтар, үстелдер, орындықтар, көрнекі құралдар, төсек әбзелдері, сүлгілер
10. Персоналды бактериологиялық тасымалдаушылыққа зерттеп-қарау
Персоналды бактериологиялық тасымалдаушылыққа зерттеп-қарау
Ағымдағы санитариялық қадағалау тәртібімен және эпидкөрсеткіштер бойынша
Объектілердегі персонал
11. Оқыту жағдайларын зерттеу
Электромагниттік және электростатикалық өрістердің кернеулігі
Пайдалануға беру кезінде, ағымдағы санитариялық қадағалау тәртібімен
ДК-мен және БТ-мен сабақ өткізу кабинеттері
Жасанды жарықтандыру деңгейі
Пайдалануға беру кезінде, ағымдағы санитариялық қадағалау тәртібімен
Объектілердің үй-жайлары
Шу, діріл
Пайдалануға беру кезінде және ағымдағы санитариялық қадағалау тәртібімен
Ас блогы, шу көзімен іргелес тұрған үй-жайлар, дербес компьютерді және бейне терминалды пайдаланатын үй-жай
12. Радиологиялық зерттеулер
Топырақты радиологиялық зерттеу
Жер телімін бөлу кезінде және көрсеткіш бойынша
Жер учаскесі
Обьектіні радиологиялық зерттеу
Пайдалануға берудің алдында, құрылыс, қайта жаңарту, жөндеу жұмыстары аяқталғаннан кейін және көрсеткіштер бойынша
Зерттеп-қарау обьектісі
"Балаларды мектепке дейінгі
тәрбиелеу мен оқыту объектілеріне
қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
2-қосымша
Сәбилер үйлеріндегі үй-жайлардың ауданы
1-кесте
Үй-жайлардың атауы
Балалардың жасына қарай ауданы:

9. Санитарно–бактериологические показатели при оценке санитарного состояния объектов
Бактериологическое исследование смывов с внешней среды
В порядке текущего санитарного надзора
Бутылочки, соски, игрушки, оборудование, разделочные столы, инвентарь, обеденные столы, руки и одежда персонала и др. на пищеблоках и в групповых
Исследования смывов на паразитологические исследования
В порядке текущего санитарного надзора
Игрушки, столы, стулья, наглядные пособия, постельное белье, полотенца
10. Обследование персонала на бактериологическое носительство
Обследование персонала на бактериологическое носительство
В порядке текущего санитарного надзора и по показаниям
Персонал объектов
11. Исследование условий обучения
Напряженность электромагнитного и электростатического поля
При вводе в эксплуатацию, в порядке текущего санитарного надзора
Кабинеты для занятий с ПК и ВТ
Уровень искусственной освещенности
При вводе в эксплуатацию, в порядке текущего санитарного надзора
Помещения объектов
Шум, вибрация
При вводе в эксплуатацию и в порядке текущего санитарного надзора
Пищеблок, смежные с источником шума помещения, помещения с использованием ПК и ВТ
12. Радиологические исследования
Радиологические исследования почвы
При отводе земельного участка и по показаниям
Земельный участок
Радиологические исследования объекта
При вводе в эксплуатацию, после проведения строительства, реконструкции, ремонтных работ и по показаниям
Объект обследования
Приложение 2
к санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к объектам дошкольного
воспитания и обучения детей"
Площади помещений домов ребенка
Таблица 1
Наименование помещений
Площадь для детей в возрасте:

1) инфекциялық ауруларды есепке алу журналы;
2) соматикалық сырқаттанушылық журналы;
3) жіті инфекциялық аурулармен байланыстарды есепке алу журналы;
4) карантинді есепке алу журналы;
5) профилактикалық егулер картасы;
6) профилактикалық егулерді есепке алу журналы;
7) вакциналардың, басқа бактериялық препараттардың қозғалысын тіркеу журналы;
8) Манту сынамаларын тіркеу журналы;
9) Манту сынамасы бойынша тексеруге жататын тәуекел тобындағы балаларды тіркеу журналы;
10) фтизиопедиатрда тексеруге жататын туберкулинді - оң мәнді адамдарды тіркеу журналы;
11) вакцинадан кейінгі асқыну журналы;
12) тұрақты немесе ұзақ мерзімге медициналық қарсы көрсетілім журналы;
13) вакциналар қалдықтарын жоюға және ашылған құтыларға арналған журнал;
14) бақыланатын химиялық-профилактиканы жүргізу журналы;
15) вакциналардың және басқа да иммундық-биологиялық препараттардың қозғалысы туралы есеп;
16) профилактикалық егулермен қамту туралы есеп;
17) толық жинау жұмыстарын жүргізу журналы;
18) кабинетті кварцтау журналы;
19) тоңазытқыш жабдығының температуралық режимін есепке алу журналы;
20) паразиттік аурулардың қоздырғыштарына тексерілгендерді тіркеу журналы;
21) гельминттерге тексерілген адамдарды тіркеу журналы;
22) дерматомикоз, қышыма, педикулезге тексеріп-қараулар журналы;
23) профилактикалық медициналық тексеріп-қараулар нәтижелері бойынша есеп;
24) баланың денсаулық паспорты;
25) тәуекел тобындағы балалардың тізімі;
26) флюорографиялық тексеру нәтижесі оң болған адамдарды есепке алу журналы;
27) дайын өнімнің бракераж журналы;
28) ас блогы қызметкерлерінің денсаулық жағдайын тіркеу журналы;
29) санитариялық-ағарту жұмыстарын есепке алу журналы;
30) вакциналардың түсіндірме-аңдатпасы бар папка;
31) бұйрықтар мен нұсқаулықтар;
32) тамақтану нормаларының орындалуын бақылау журналы (жинақтау ведомосы бойынша).
33) диспансерлік науқастарды есепке алу журналы;
34) тәрбиеленушілердің жеке медициналық картасы;
35) диспансерлік қадағалаудың бақылау картасы;
36) тереңдетілген профилактикалық медициналық тексеріп-қарау журналы, мамандардың актілері;
37) тамақ өнімдері мен азық-түлік шикізаттарының бракераж журналы;
38) тамақ өнімдері нормаларының орындалуын бақылау ведомосы.

1) журнал учета инфекционных заболеваний;
2) журнал соматической заболеваемости;
3) журнал учета контактов с острыми инфекционными заболеваниями;
4) журнал учета карантина;
5) карта профилактических прививок;
6) журнал учета профилактических прививок;
7) журнал движения вакцин, других бактериальных препаратов;
8) журнал регистрации проб Манту;
9) журнал регистрации детей группы риска подлежащих обследованию по пробе Манту;
10) журнал туберкулино-положительных лиц, подлежащих дообследованию у фтизиопедиатра;
11) журнал поствакцинальных осложнений;
12) журнал постоянных и длительных медицинских отводов;
13) журнал открытых флаконов и уничтожения остатков вакцин;
14) журнал проведения контролируемой химиопрофилактики;
15) отчет о движении вакцин и других иммунобиологических препаратов;
16) отчет об охвате профилактическими прививками;
17) журнал проведения генеральных уборок;
18) журнал кварцевания кабинета;
19) журнал учета температурного режима холодильного оборудования;
20) журнал регистрации обследуемых на возбудителей паразитарных заболеваний;
21) журнал регистрации лиц, обследованных на гельминты;
22) журнал осмотра на педикулез, чесотку и дерматомикозы;
23) отчет по результатам профилактических медицинских осмотров;
24) паспорт здоровья ребенка;
25) списки детей группы риска;
26) журнал учета флюороположительных лиц;
27) бракеражный журнал готовой продукции;
28) журнал регистрации состояния здоровья работников пищеблока;
29) журнал учета санитарно-просветительной работы;
30) папка с аннотациями вакцин;
31) приказы и инструкции;
32) журнал контроля выполнения норм питания (по накопительной ведомости);
33) журнал учета диспансерных больных;
34) индивидуальные медицинские карты воспитанников;
35) контрольная карта диспансерного наблюдения;
36) журнал углубленных профилактических медицинских осмотров, акты специалистов;
37) журнал бракеража пищевых продуктов и продовольственного сырья;
38) ведомость контроля за выполнением норм продуктов питания.