Электр қондырғыларының техникалық жай-күйін және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексерулер жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 18 наурыздағы № 210 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 12 мамырда № 11026 тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 05.10.2017 № 341 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 294) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Электр қондырғыларының техникалық жай-күйін және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексерулер жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 05.10.2017 № 341 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін оны күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында жариялануын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил проведения квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 210. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 мая 2015 года № 11026.
Сноска. Заголовок приказа в редакции приказа Министра энергетики РК от 05.10.2017 № 341 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и подпунктом 294) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 415 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок.
Сноска. Пункт 1 приказа в редакции приказа Министра энергетики РК от 05.10.2017 № 341 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование копии настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
В. Школьник
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
____________ Ә. Исекешев
2015 жылғы "____"________
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________ Е. Досаев
2015 жылғы "____"________
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 18 наурыздағы
№ 210 бұйрығымен
бекітілген
Электр қондырғыларының техникалық жай-күйін және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексерулер жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 15.04.2020 № 143 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Электр қондырғыларының техникалық жай -күйін және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексерулер жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 294) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Электр қондырғыларының техникалық жай-күйін және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексеру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) басшылар – мынадай ұйымдарда төменде аталған лауазымдарды атқаратын адамдар:
электр және жылу энергиясын өндіру, беру негізгі қызмет түрі болып табылады, оның ішінде жүйелік оператордың:
- бірінші басшы (басқарма төрағасы, бас директор, директор);
- бірінші басшының техникалық мәселелер жөніндегі, өндіріс жөніндегі орынбасары;
- бас инженер;
- ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің (бөлімінің) басшысы (еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің (бөлімінің) жауапты басшысы болмаған кезде ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғауға ішкі бақылауды қамтамасыз ету үшін жауапты адам);
Электр және жылу энергиясын өндіру, беру негізгі қызмет түрі болып табылмайды:
- энергетикалық бөлімінің басшысы;
- басшының энергетикалық бөлім бойынша орынбасары;
- бас инженер;
- ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің (бөлімінің) басшысы (еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің (бөлімінің) жауапты басшысы болмаған кезде ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғауға ішкі бақылауды қамтамасыз ету үшін жауапты адам);

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан В. Школьник
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
______________ А. Исекешев
от "____" ____________ 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
от "____" ____________ 2015 год
Утверждены
приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 18 марта 2015 года № 210
Правила проведения квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра энергетики РК от 15.04.2020 № 143 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и подпунктом 294) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок оказания государственной услуги "Квалификационная проверка знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 415 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) руководители – лица, занимающие нижеперечисленные должностя в организациях, в которых:
Производство, передача электрической и тепловой энергии является основным видом деятельности, в том числе системного оператора:
- первый руководитель (председатель правления, генеральный директор, директор);
- заместитель первого руководителя по техническим вопросам, по производству;
- главный инженер;
- руководитель службы (отдела) безопасности и охраны труда организаций (при отсутствии руководителя службы (отдела) безопасности и охраны труда лицо, ответственное за обеспечение внутреннего контроля за соблюдением требований безопасности и охраны труда организации);
Производство, передача электрической и тепловой энергии является не основным видом деятельности:
- руководитель по энергетической части;
- заместитель руководителя по энергетической части;
- главный инженер;
- руководитель службы (отдела) безопасности и охраны труда организаций (при отсутствии руководителя службы (отдела) безопасности и охраны труда лицо, ответственное за обеспечение внутреннего контроля за соблюдением требований безопасности и охраны труда организации);

2) білімді біліктілік тексеру – электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат тобын алу, арттыру немесе растау үшін энергетикалық ұйым персоналының өз құзыретіне жататын электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын білуін тексеру;
3) мамандар – осы Қағидалардың 2-тармағының 1) тармақшасында аталған адамдарды қоспағанда, жұмысты орындауы үшін электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес рұқсатты алу талап етілетін жедел, жедел-жөндеу, жөндеу персоналына басшылықты жүзеге асыратын адамдар, сондай-ақ электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдардың филиалдарының, цехтарының, қызметтерінің, бөлімдерінің басшылары;
4) электр техникалық персонал – энергетикалық ұйымдарда басқаруды және (немесе) пайдалануды, монтаждауды, ретке келтіруді, техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді, жұмыс режимін басқаруды тікелей жүзеге асыратын жедел, жедел-жөндеу, жөндеу персоналы;
5) электр техникалық емес персонал – "электр техникалық", "электр технологиялық" персонал анықтамасына жатпайтын персонал;
6) электртехнологиялық персонал – өзі қызмет көрсететін технологиялық процесте негізгі құрамдық бөлік электр энергиясы болып табылатын, жұмысында қол электр машиналарын, электр дәнекерлеуішті, жарықтандырғыштарды, өлшеу аспаптарын және тасымалды электр құрылғыларын пайдаланатын персонал, сондай-ақ лауазымдық нұсқаулықпен немесе еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықпен Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығымен бекітілген Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10907 болып тіркелген) (бұдан әрі – Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары) білу белгіленген электр зертханаларының қызметкерлері;
7) басшы лауазымына үміткер - басшы лауазымына тағайындауы жоспарланатын адам.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат тобы Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларына сәйкес беріледі.
4. Білімді біліктілік тексеру электр қауіпсіздігі бойынша тиісті рұқсат тобын беру, арттыру немесе растау үшін ұйымдардың басшылары мен мамандарын кәсіби дайындау деңгейі сәйкестігін анықтаудың негізгі тәсілі болып табылады.

2) квалификационная проверка знаний – проверка знаний персонала энергетической организации требований нормативных правовых актов в области электроэнергетики, относящихся к их компетенции, для присвоения, повышения или подтверждения группы допуска по электробезопасности;
3) специалисты – лица, осуществляющие руководство оперативным, оперативно-ремонтным, ремонтным персоналом, а также руководители филиалов, цехов, служб, отделов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, для выполнения работы которыми требуется получение допуска в соответствии с нормативными правовыми актами в области электроэнергетики, за исключением лиц, перечисленных в подпункте 1) пункта 2 настоящих Правил;
4) электротехнический персонал – оперативный, оперативно-ремонтный, ремонтный персонал, непосредственно осуществляющий руководство и (или) эксплуатацию, монтаж, наладку, техническое обслуживание, ремонт, управление режимом работы в энергетических организациях;
5) неэлектротехнический персонал – персонал, не попадающий под определение "электротехнического", "электротехнологического" персонала;
6) электротехнологический персонал – персонал, у которого в обслуживаемом им технологическом процессе основной составляющей является электрическая энергия, а также использующий в работе ручные электрические машины, электросварку, светильники, измерительные приборы и переносные электроинструменты, а также работники электролабораторий, для которых должностной инструкцией или инструкцией по охране труда установлено знание Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10907) (далее – Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок);
7) кандидат на должность руководителя - лицо, которое планируется назначить на должность руководителя.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 415 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Группа допуска по электробезопасности присваивается в соответствии с Правилами техники безопасности при эксплуатации электроустановок.
4. Квалификационная проверка знаний является основным способом определения соответствия уровня профессиональной подготовки руководителей и специалистов организаций для присвоения, повышения или подтверждения соответствующей группы допуска по электробезопасности.

5. Білімді біліктілік тексеру үш негізгі түрге:
1) бастапқы тексеруге;
2) мерзімді (кезекті) тексеруге;
3) кезектен тыс тексеруге бөлінеді.
6. Білімді бастапқы біліктілік тексеруді жүргізу үшін негіздеме:
– басшы лауазымына үміткерлер үшін (бұдан әрі - үміткер) – ұйымның білімді біліктілік тексеруден өтуге жолдамасы;
– электртехникалық және электртехнологиялық персонал үшін – тиісті лауазымға қызметкерді қабылдау туралы немесе ауыстыру туралы ұйым басшылығының өкімдік құжаты (бұйрық) болып табылады.
Үміткерлер үшін білімді бастапқы біліктілік тексеру лауазымға тағайындалғанға дейін жүргізіледі.
Электртехникалық және электртехнологиялық персонал үшін білімді бастапқы біліктілік тексеру тиісті лауазымға тағайындалғаннан кейін оқыту және тағылымдама аяқталған соң бір айдан кешіктірілмейтін мерзімде жүргізіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Білімді мерзімді (кезекті) және кезектен тыс біліктілік тексеруді жүргізу мерзімдері осы Қағидаларда белгіленген мерзімдер шегінде айқындалады және әрбір жұмыс орны мен білімді соңғы біліктілік тексеру күнін ескере отырып, ұйым басшысының тиісті өкімдік құжатымен (бұйрығымен) ресімделеді.
8. Білімге мерзімді (кезекті) біліктілік тексеру жүргізу үшін осы Қағидаларға сәйкес білімге мерзімді біліктілік тексеру үшін белгіленген мерзімнің аяқталуы негіз болып табылады. Қызметкерлерге арналған білімге мерзімді біліктілік тексеруді тағайындау ұйымның техникалық басшысының (бұған өкілеттігі болған жағдайда, бөлімшенің) жыл сайынғы (бірінші желтоқсанға дейін) бұйрығымен жүзеге асырылады. Бұйрыққа білімі мерзімді біліктілік тексерілуге жататын ұйым адамдарының тізімі әрбір тексерілетін адамға мерзімі көрсетілген график жүзінде қоса беріледі.
9. Білімге мерзімді (кезекті) біліктілік тексеру мерзімі:
1) үш жылда кемінде бір рет:
- басшыларға;
- еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің мамандарына;
2) жылына кемінде бір рет:
- электртехникалық және электртехнологиялық персонал үшін, соның ішінде әкімшілік-техникалық персоналды қоспағанда, жедел келіссөздер мен ауыстырулар жүргізуге құқығы бар басшылар мен мамандар.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5. Квалификационная проверка знаний подразделяется на три основных вида:
1) первичная проверка;
2) периодическая (очередная) проверка;
3) внеочередная проверка.
6. Основанием для проведения первичной квалификационной проверки знаний:
- для кандидатов на должность руководителя (далее – кандидат) является направление организации на прохождение квалификационной проверки знаний;
- для электротехнического и электротехнологического персонала является распорядительный документ (приказ) руководства организации о приеме или переводе работника на соответствующую должность.
Первичная квалификационная проверка знаний для кандидатов проводится до назначения на должность.
Первичная квалификационная проверка знаний для электротехнического и электротехнологического персонала проводится после завершения обучения и стажировки в срок не позднее одного месяца после назначения на должность.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 415 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Сроки проведения периодической (очередной) и внеочередной квалификационной проверки знаний определяются в пределах сроков, установленных настоящими Правилами, и оформляются соответствующим распорядительным документом (приказом) руководителя организации с учетом каждого рабочего места и даты последней квалификационной проверки знаний.
8. Основанием для проведения периодической (очередной) квалификационной проверки знаний является окончание срока, установленного в соответствии с настоящими Правилами для периодических квалификационных проверок знаний. Назначение периодической квалификационной проверки знаний для работников осуществляется ежегодным (до первого декабря) приказом технического руководителя организации (подразделения, при наличии на это полномочий). К приказу прилагается список лиц организации, подлежащих периодической квалификационной проверки знаний, в виде графика с указанием срока по каждому проверяемому лицу.
9. Срок периодической (очередной) квалификационной проверки знаний:
1) не реже одного раза в три года, для:
- руководителей;
- специалистов служб безопасности и охраны труда.
2) не реже одного раза в год, для:
- электротехнического и электротехнологического персонала, в том числе для руководителей и специалистов, имеющих право ведения оперативных переговоров и переключений, за исключением административно-технического персонала.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 415 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

10. Қызметкердің біліміне біліктілік тексеру жүргізудің белгіленген мерзімдерін ұйымның техникалық басшысы олар аяқталған сәттен бастап, бірақ бір айдан аспайтын мерзімге құжаттық растау кезінде дәлелді себептермен (ауыру, іссапар, демалыс, оқу орындарында оқу) ұзартуы мүмкін.
11. Білімді кезектен тыс біліктілік тексеруді тағайындау үшін мыналар:
1) нәтижесі бойынша комиссия персонал тарапынан технологиялық бұзушылыққа, жазатайым оқиғаға әкеп соққан электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілер талаптарының бұзылуын анықтаған технологиялық бұзушылықты тексеру актісін жасау;
2) ұйымның техникалық басшысының шешімі;
3) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша қызмет (бөлім) қызметкерлерінің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша анықталған бұзушылықтарын жою жөніндегі шараларды қабылдау туралы нұсқаулар;
4) электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілердің талаптарын бұзу анықталған кезде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның нұсқама беруі немесе ұсыным жіберуі оның шарттары болып табылады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Білімді кезектен тыс біліктілік тексеруді тағайындау үшін негіздерге мыналар:
1) егер осы актілердің нормалары ұйым қызметкерінің қызметіне өзгерістер енгізетін болса, электр энергетикасы саласындағы жаңа құқықтық актілерін қолданысқа енгізу, электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
2) нәтижесінде тергеп-тексеру жөніндегі комиссиясының жазатайым оқиғаға алып келген персонал тарапынан электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілер талаптарының бұзылуын анықтаған өндірістегі жазатайым оқиғаны тергеп-тексеру актісі;
3) нәтижесінде жабдықтың (электр қондырғыларының, ғимараттардың, құрылыстардың) бүлінуі, электр, жылу энергиясын өндіру, беру, тұтынудың белгіленген режимінің бұзылуы орын алған ұйым персоналының, соның ішінде автоматика, релелік немесе технологиялық қорғаныс құрылғыларын реттеу бойынша қате іс-әрекеттерінің фактісі;
4) жобалау, құрылыс-монтаждау, жөндеу, іске қосу-реттеу, сараптама жұмыстары, соның ішінде өлшеулер мен сынаулар кезіндегі персоналдың қате іс-әрекеттерінің фактісі;
5) ұйымда электр энергетикасы саласында жұмыс істеу кезінде ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің техникалық басшылары, қызметкерлері тарапынан анықталған бұзушылықтар бойынша бақылаудың болмауы және шаралардың қабылданбауы;

10. Назначенные сроки проведения квалификационной проверки знаний работника продлеваются руководителем организации с момента их окончания, но не более чем на месяц по уважительным причинам (болезнь, командировка, отпуск, обучение в учебных заведениях) при документальном подтверждении.
11. Условиями для назначения внеочередной квалификационной проверки знаний являются:
1) составление акта расследования технологического нарушения, по результатам которого комиссией выявлены нарушения требований правовых актов в области электроэнергетики со стороны персонала, приведшие к технологическому нарушению, несчастному случаю;
2) решение технического руководителя организации;
3) указания о принятии мер по устранению выявленных нарушений по безопасности и охране труда работников службы (отдела) безопасности и охраны труда;
4) выдача предписания или направление рекомендации от государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю, при выявлении нарушений требований правовых актов в области электроэнергетики.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 415 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. К основаниям для назначения внеочередной квалификационной проверки знаний относятся:
1) введение в действие нового правового акта в области электроэнергетики, внесение изменений и дополнений в правовые акты в области электроэнергетики, если нормы этих актов вносят изменения в деятельность работника организации;
2) акт расследования несчастного случая на производстве, по результатам которого комиссией по расследованию несчастного случая выявлены нарушения требований правовых актов в области электроэнергетики со стороны персонала, приведшие к несчастному случаю;
3) факт ошибочных действий персонала организации, в том числе по настройке устройств автоматики, релейной или технологической защиты, в результате которых произошло повреждение оборудования (электроустановок, зданий, сооружений), нарушение установленного режима производства, передачи, потребления электрической, тепловой энергии;
4) факт ошибочных действий персонала при проектировании, строительно-монтажных, ремонтных, пуско-наладочных, экспертных работах, в том числе при испытаниях и измерениях;
5) отсутствие контроля и принятия мер, по выявленным нарушениям при работах в области электроэнергетики в организации, со стороны технических руководителей, работников служб безопасности и охраны труда организации;

6) жабдықты (жаңасын немесе оны реконструкциялаудан кейін) пайдалануға беруді енгізу, электрлік және технологиялық схемаларды өзгерту кезінде, егер бұл ұйым қызметкерлерінің қызметінде өзгерістерге әкеп соқса, ұйымның техникалық басшысы шешім қабылдамаған кезде, оған қатысты бақылаудың болмауы және шаралардың қабылданбауы;
7) электр энергетикасы саласындағы сараптама, жобалау ұйымдарының соның ішінде өзгерістер мен сынаулар бойынша зертханалардың (электр зертханаларының) мамандары тарапынан электр энергетикасы саласындағы жұмыстар кезінде анықталған бұзушылықтар бойынша бақылаудың болмауы және шаралардың қабылданбауы;
8) дәлелді себепсіз білімді бастапқы немесе мерзімді (кезекті) біліктілік тексеруден өту бойынша осы Қағидаларда белгіленген мерзімдерді бұзу, сондай-ақ өз біліктілігін растамау жатады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Технологиялық бұзушылықты тексеру актісінің нәтижелері бойынша білімді кезектен тыс біліктілік тексеруді тағайындау үшін мыналар:
1) энергетикалық қондырғыларда жұмыс істеу кезінде комиссияның электр, жылу энергиясын өндіру, беру бойынша қызметті жүзеге асыратын ұйымның персоналы тарапынан қауіпсіздік нормаларында жіберілген бұзушылықтарды анықтау;
2) электр энергетикасы саласындағы жұмыстарды (құрылыс-монтаждау, жөндеу, іске қосу-реттеу, сараптама жұмыстары, соның ішінде өлшеулер мен сынаулар) орындау кезінде комиссияның бөгде ұйымдардың қызметкерлері, оның ішінде іссапарға жіберілген персонал тарапынан электр энергететикалық қондырғыларда жұмыстар кезінде қауіпсіздік нормаларының жол берілген бұзушылықтарды анықтау негіз болып табылады.
14. Ұйымның техникалық басшысының шешімі бойынша білімге кезектен тыс біліктілік тексеруді тағайындау үшін:
1) күнтізбелік алты айдан астам мерзім ішінде атқаратын лауазымында лауазымдық міндеттерді орындамау;
2) егер бұл ұйым қызметкерінің қызметіндегі өзгерістерге әкеп соқса, жабдықты (жаңасын немесе оны реконструкциялаудан кейін) пайдалануға беру, электрлік және технологиялық схемаларды өзгерту;
3) ұйымның қауіпсіздік және еңбекті қорғау қызметінің басшылары, қызметкерлері тарапынан ұйымда электр энергетикасы саласындағы жұмыстар кезінде анықталған бұзушылықтар бойынша бақылау және шараларды қабылдау нәтижесі;
4) нәтижесінде еңбекке жарамдылықты уақытша немесе тұрақты жоғалту, кәсіби ауру не өлім, жеке тұлғалар (персонал) үшін жарақат, кәсіби ауру, денсаулығының күрт нашарлауы немесе улануға әкеп соғатын электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілердің талаптарын бұзу;

6) отсутствие контроля и принятия мер, в отношении технического руководителя организации при отсутствии им принятия решения при вводе в эксплуатацию оборудования (нового или после его реконструкции), изменении электрических и технологических схем, если это приводит к изменениям в деятельности работника организации;
7) отсутствие контроля и принятия мер, по выявленным нарушениям при работах в области электроэнергетики со стороны специалистов экспертных, проектных организаций в области электроэнергетики, в том числе лабораторий (электролабораторий) по изменениям и испытаниям;
8) нарушение установленных настоящими Правилами сроков по прохождению первичной или периодической (очередной) квалификационной проверки знаний без уважительной причины, а также не подтверждение своей квалификации.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 415 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Основаниями для назначения внеочередной квалификационной проверки знаний по результатам акта расследования технологического нарушения являются:
1) выявленные комиссией допущенные нарушения норм безопасности при работах в энергетических установках со стороны персонала организации, осуществляющей деятельность по производству, передаче электрической, тепловой энергии;
2) выявленные комиссией допущенные нарушения норм безопасности при работах в энергетических установках со стороны работников сторонних организаций, в том числе командированного персонала, при выполнении работ в области электроэнергетики (строительно-монтажные, ремонтные, пуско-наладочные, экспертные работы, в том числе измерения и испытания).
14. К основаниям для назначения внеочередной квалификационной проверки знаний, по решению технического руководителя организации относятся:
1) не исполнение должностных обязанностей на занимаемой должности в течение срока более шести календарных месяцев;
2) ввод в эксплуатацию оборудования (нового или после его реконструкции), изменения электрических и технологических схем, если это приводит к изменениям в деятельности работника организации;
3) в результате контроля и принятия мер, по выявленным нарушениям при работах в области электроэнергетики в организации, со стороны руководителей, работников служб безопасности и охраны труда организации;
4) нарушения требований правовых актов в области электроэнергетики, повлекшие для физических лиц (персонала) травму, профессиональное заболевание, внезапное ухудшение здоровья или отравление, в результате которых наступает временная или стойкая утрата трудоспособности, профессиональное заболевание либо смерть;

5) осы Қағидалардың 10 және 15-тармақтарында көзделген жағдайлар жатады.
15. Осы Қағидалардың 12-14-тармақтарында көрсетілген білімді кезектен тыс тексеруді тағайындау үшін негіздер толық және жан-жақты болып табылады.
16. Білімді кезектен тыс біліктілік тексеру білімді мерзімді біліктілік тексеру мерзімдерін өзгертпейді.
17. Білімге кезектен тыс біліктілік тексеру тағайындалған сәттен біліктілікті растау күніне дейінгі кезеңде адам электр техникалық емес персоналға теңестіріледі және атқаратын лауазымы бойынша қызметтік міндеттерін орындауға жіберілмейді.
18. Білімге кезектен тыс біліктілік тексеруді жүргізген және біліктілік расталмаған жағдайда, адам басқа лауазымға ауысу арқылы электр техникалық емес персоналға теңестіріледі.
2-тарау. Басшылардың біліміне біліктілік тексеру жүргізу тәртібі
19. Басшылардың біліміне біліктілік тексеруді Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызметті беруші) жүзеге асырады.
20. Жыл сайын, 1 желтоқсанға дейінгі мерзімде ұйымдар мемлекеттік көрсетілетін қызметті берушіге келесі күнтізбелік жылға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электр қондырғыларының техникалық жай-күйі мен оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдардың басшыларында, мамандарында техникалық пайдалану қағидаларын және қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуін біліктілік тексеруге жататын басшылардың тізімін жібереді.
Басшыны жұмысқа қабылдау немесе шығару кезінде тиісті ақпарат мемлекеттік көрсетілетін қызметті берушіге қабылданған (шығарылған) күнінен бастап күнтізбелік 15 күннің ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жіберіледі.
21. Білімді біліктілік тексеруден өту үшін жеке тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 4-қосымшада келтірілген "Электр қондырғыларының техникалық жай-күйін және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексеру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі) 8-тармағында көрсетілген мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттарды білімді біліктілік тексеру мерзімі аяқталатын күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей "электрондық үкіметтің" www.egov.kz, www.elіcense.kz веб-порталы арқылы жолдайды.
Жеке басты куәландыратын құжаттардың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде келтірілген.
Порталда электрондық сұрау салуды қабылдау көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" жүзеге асырылады. Құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды тапсырған кезде портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" көрсетілетін сұрау салуы туралы мәртебе өтініштің қабылданғанын растау болып табылады.

5) случаи, предусмотренные пунктами 10 и 15 настоящих Правил.
15. Основания, перечисленные в пунктах 12 - 14 настоящих Правил, по назначению внеочередной квалификационной проверки знаний являются полными и исчерпывающими.
16. Внеочередная квалификационная проверка знаний не отменяет сроков периодической квалификационной проверки знаний.
17. В период, с момента назначения внеочередной квалификационной проверки знаний до даты подтверждения квалификации, лицо приравнивается к неэлектротехническому персоналу и не допускается к выполнению должностных обязанностей по занимаемой должности.
18. В случае проведения внеочередной квалификационной проверки знаний и не подтверждения квалификации, лицо приравнивается к неэлектротехническому персоналу с переводом на другую должность.
Глава 2. Порядок проведения квалификационных проверок знаний руководителей
19. Квалификационная проверка знаний руководителей осуществляется Комитетом атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан (далее – услугодатель).
20. Ежегодно, в срок до 1 декабря, организации направляют услугодателю список руководителей, подлежащих квалификационной проверке знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок на следующий календарный год по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При приеме на работу или увольнении руководителя информация о принятых (уволенных) руководителях направляется услугодателю по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам в течение 15 календарных дней со дня принятия (увольнения) руководителя.
21. Для прохождения квалификационной проверки знаний физическое лицо (далее – услугополучатель) для получения государственной услуги направляет услугодателю документы, необходимые для оказания государственной услуги, указанные в пункте 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Квалификационная проверка знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок" (далее – перечень основных требований к оказанию государственной услуги), приведенного в приложении 4 к настоящим Правилам через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) не позднее 30 (тридцати) календарных дней до даты истечения срока квалификационной проверки знаний.
Сведения документов, удостоверяющих личность, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в перечне основных требований к оказанию государственной услуги.
На портале прием электронного запроса осуществляется в "личном кабинете" услугополучателя. Документы представляются в виде электронных копий документов, удостоверенных ЭЦП услугополучателя.
При подаче услугополучателем документов, указанных в пункте 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги, подтверждением принятия заявления через портал является статус о принятии запроса, который отображается в "личном кабинете" услугополучателя.

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 09.01.2023 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк алпыс күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
22. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері өтініш түскен күні тіркеу нөмірі мен күнін бере отырып құжаттарды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады және тіркелген құжаттарды көрсетілетін қызметті берушінің басшысына береді, ол құрылымдық бөлімшенің жауапты орындаушысын анықтайды.
Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі негізінде келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 04.03.2022 № 89 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22-1. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде жауапты орындаушы ұсынылған құжаттардың толық болуын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық емес ұсынған кезде, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша одан әрі қараудан бас тарту туралы дәлелді жауапты көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған және қолданылу мерзімі өткен құжаттар болмаған кезде көрсетілетін қызметті беруші 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеуден өту күні, уақыты және орны туралы хабарлама немесе осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту жолдайды.
Ескерту. Қағидалар 22-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 09.12.2020 № 438 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 09.01.2023 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк алпыс күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрықтарымен.
22-2. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін қайтадан жүгінеді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттарды кері қайтарып алған жағдайда, 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қарауды тоқтату туралы хабарламаны көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.

Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 09.01.2023 № 4 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. В день поступления заявления сотрудник канцелярии услугодателя осуществляет прием и регистрацию документов с присвоением регистрационного номера, даты и передает зарегистрированные документы руководителю услугодателя, который определяет ответственного исполнителя структурного подразделения.
При обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, на основании Трудового кодекса Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 04.03.2022 № 89 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22-1. В течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов в канцелярии услугодателя ответственный исполнитель проверяет полноту представленных документов.
При представлении услугополучателем неполного пакета документов услугодатель в указанные сроки направляет в "личный кабинет" услугополучателя мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
При представлении услугополучателем полного пакета документов и отсутствия документов с истекшим сроком действия услугодателем в течение 2 (двух) рабочих дней в "личный кабинет" услугополучателя направляется уведомление по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам о дате, времени и месте прохождения тестирования, или мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме, предусмотренной частью второй настоящего пункта, по основаниям, указанным в пункте 9 перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сноска. Правила дополнены пунктом 22-1 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 09.12.2020 № 438 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра энергетики РК от 09.01.2023 № 4 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22-2. В случае устранения услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги, услугополучатель обращается повторно для получения государственной услуги.
В случае отзыва документов услугополучателем услугодатель направляет в течение 2 (двух) рабочих дней в "личный кабинет" услугополучателя уведомление о прекращении рассмотрения заявления по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.

Ескерту. Қағидалар 22-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 09.12.2020 № 438 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22-3. Білімді біліктілік тексеру көрсетілетін қызметті алушыға хабарлама келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Тестілеу көрсетілетін қызметті беруші мен көрсетілетін қызметті берушінің аумақтық құрылымдық бөлімшелері ұсынған орындарда автоматтандырылған компьютерлік тәсілмен мемлекеттік немесе орыс тілдерінде көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша жүргізіледі. Білімді біліктілік тексеруден өтуі қажет шетелдік тұлғалар (резидент еместер) оны осы Қағидаларға сәйкес жалпы негізде өтеді.
Ескерту. Қағидалар 22-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 09.12.2020 № 438 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22-4. Көрсетілетін қызметті алушы жеке басын куәландыратын құжатты немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты (сәйкестендіру үшін) көрсеткен кезде тестілеуге жіберіледі.
Тестілеу кезінде көрсетілетін қызметті алушылар өзара сөйлеспейді, қандай да бір қосымша ақпараттық материалдарды (анықтамалық, арнайы әдебиетті), байланыс құралдарын және электрондық жеткізгіштегі жазбаларды пайдаланбайды.
Тестілеуден өту тәртібін бұзу фактісі анықталған кезде көрсетілетін қызметті алушыны тестілеу тоқтатылады. Осы бұзушылық фактісі бойынша осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеуден өту тәртібін бұзу туралы акт ресімделеді және көрсетілетін қызметті алушыға тестілеудің теріс нәтижесі беріледі.
Ескерту. Қағидалар 22-4-тармақпен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 09.12.2020 № 438 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 04.03.2022 № 89 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
22-5. Білімді біліктілік тексеру тестілеу нысанында жүргізіледі. Тестілеу уақыты екі сағатты құрайды. Тест сұрақтарының саны 100 сұрақты құрайды. Тестілеу сұрақтары осы Қағидаларға 8-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
Білімді біліктілік тексеруге жататын адамның біліктілігін растаған тестілеу нәтижесін мойындауға негіз болып табылатын дұрыс жауаптардың шекті деңгейі тестілерде қамтылған сұрақтар санының 70 пайызын құрайды.
Тестілеуге бөлінген уақыт өткен соң бағдарлама автоматты түрде жабылады.
Тестілеудің дұрыс жауаптарын есептеу енгізілген компьютерлік бағдарламаның көмегімен автоматты түрде жүргізіледі.
Егер дұрыс жауаптардың саны шекті деңгейден тең немесе жоғары болса, онда көрсетілетін қызметті алушыға монитордағы компьютерлік бағдарлама тестілеудің оң нәтижесі туралы "тестілеуден өтті" деген хабарлама береді.
Егер дұрыс жауаптардың саны шекті деңгейден төмен болса, онда компьютерлік бағдарлама мониторда тестілеудің теріс нәтижесі туралы "тестілеуден өтпеді" деген хабарлама береді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 22-2 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 09.12.2020 № 438 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
22-3. Квалификационная проверка знаний проводится в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления уведомления услугополучателю.
Тестирование проводится на местах, предоставленных услугодателем и территориальными структурными подразделениями услугодателя, автоматизированным компьютерным способом на государственном или русском языках по выбору услугополучателя.
Иностранные лица (нерезиденты), которым необходимо пройти квалификационную проверку знаний, проходят ее на общих основаниях в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Правила дополнены пунктом 22-3 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 09.12.2020 № 438 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
22-4. Услугополучатель допускается к тестированию при предъявлении документа, удостоверяющего личность, либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации).
Во время тестирования услугополучатели не переговариваются между собой, не пользуются какими-либо вспомогательными информационными материалами (справочной, специальной литературой), средствами связи и записями на электронном носителе.
При обнаружении факта нарушения порядка прохождения тестирования, тестирование услугополучателя прекращается. По факту данного нарушения оформляется акт о нарушении порядка прохождения тестирования по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам, и услугополучателю выдается отрицательный результат тестирования.
Сноска. Правила дополнены пунктом 22-4 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 09.12.2020 № 438 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра энергетики РК от 04.03.2022 № 89 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22-5. Квалификационная проверка знаний проводится в форме тестирования. Время тестирования составляет два часа. Число тестовых вопросов составляет 100 вопросов. Вопросы тестирования представляются по форме, согласно приложению 8-1 к настоящим Правилам.
Пороговый уровень правильных ответов, являющийся основанием для признания результатов тестирования подтвердившими квалификацию лица, подлежащего квалификационной проверке знаний, составляет 70 процентов от количества вопросов, содержащихся в тестах.
По истечении времени, отведенного на тестирование, программа автоматически закрывается.
Подсчет правильных ответов тестирования проводится автоматически при помощи заложенной компьютерной программой.
Если количество правильных ответов равно либо превышает пороговый уровень, то услугополучателю компьютерная программа на мониторе выдает сообщение о положительном результате тестирования – "тест пройден".
Если количество правильных ответов ниже порогового уровня, то компьютерная программа на мониторе выдает сообщение об отрицательном результате тестирования – "тест не пройден".

Ескерту. Қағидалар 22-5-тармақпен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 09.12.2020 № 438 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22-6. Тестілеу нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес өз ұстанымын білдіруге (тыңдауға) мүмкіндік береді, ол туралы көрсетілетін қызметті алушы шешім қабылданғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етіледі.
Тыңдау рәсімі Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес жүргізіледі.
Тестілеу қорытындылары және (немесе) тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) көрсетілетін қызметті алушы электр энергетикасы саласындағы техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексеруден  өтті және электр қауіпсіздігі бойынша рұқсаттама топ берілді.
2) көрсетілетін қызметті алушы электр энергетикасы саласындағы техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексеруден  өткен жоқ және электр қауіпсіздігі бойынша рұқсаттама топ берілген жоқ.
Ескерту. Қағидалар 22-6-тармақпен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 09.12.2020 № 438 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 04.03.2022 № 89 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
22-7. Электр энергетикасы саласындағы техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексеруден өту нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліміне біліктілік тексеруден өткен күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде жіберіледі.
Ескерту. Қағидалар 22-7-тармақпен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 09.12.2020 № 438 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 04.03.2022 № 89 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
22-8. Тестілеу барысы техникалық жазба құралдарының көмегімен тіркеледі.
Техникалық жазба құралдарының көмегімен тіркелген материалдар білімді біліктілік тексеру өткізген сәттен бастап 3 (үш) ай ішінде сақталады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 22-5 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 09.12.2020 № 438 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
22-6. В случае несогласия с результатами тестирования услугодатель в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан предоставляет возможность услугополучателю выразить свою позицию (заслушивание), о котором услугополучатель уведомляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до принятия решения.
Процедура заслушивания проводится в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
По итогам тестирования и (или) результатам заслушивания услугодатель принимает одно из следующих решений:
1) услугополучателем пройдена квалификационная проверка знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности в области электроэнергетики и присвоена группа допуска по электробезопасности;
2) услугополучателем не пройдена квалификационная проверка знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности в области электроэнергетики и не присвоена группа допуска по электробезопасности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 22-6 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 09.12.2020 № 438 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра энергетики РК от 04.03.2022 № 89 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22-7. Результат прохождения квалификационной проверки знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности в области электроэнергетики по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам направляется в "личный кабинет" услугополучателя в течение 3 рабочих дней со дня прохождения квалификационной проверки знаний.
Сноска. Правила дополнены пунктом 22-7 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 09.12.2020 № 438 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра энергетики РК от 04.03.2022 № 89 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22-8. Ход тестирования фиксируется с помощью технических средств записи.
Материалы, зафиксированные с помощью технических средств записи, хранятся в течение 3 (трех) месяцев с момента проведения квалификационной проверки знаний.

Ескерту. Қағидалар 22-8-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Білімге бастапқы немесе кезекті біліктілік тексеру кезінде шекті деңгейден төмен тестілеу нәтижесін алған немесе тестілеуге дәлелді себептерсіз келмеген көрсетілетін қызметті алушы атқаратын лауазымы шегінде өз біліктілігін растамаған болып есептеледі. Бұл жағдайларда көрсетілетін қызметті алушы шекті деңгейден төмен тестілеу нәтижесін алған күннен бастап күнтізбелік 30 күннің ішінде осы Қағидалардың 21-тармағына сәйкес қайта өтініш беру арқылы білімге кезектен тыс біліктілік тексеруден өтеді.
Егер көрсетілетін қызметті алушы білімді кезектен тыс біліктілік тексеру кезінде шекті деңгейден төмен тестілеу нәтижесін алған немесе тестілеуге дәлелді себептерсіз келмеген кезде көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген тәртіппен атқаратын лауазымынан шеттетіледі.
Басшы біліміне біліктілік тексеру жүргізудің осы Қағидаларда белгіленген мерзімін дәлелді себептермен (ауыру, іссапар, еңбек демалысы, оқу орындарында оқу) өткізіп алған кезде пайда болған дәлелді себеп туралы хабарламаны жіберген және ұйым тарапынан кейіннен құжаттық растаған кезінде білімге біліктілік тексеру жүргізудің көрсетілген мерзімі мерзімінде келмей қалу себебі болып табылған жағдай аяқталғаннан кейін күнтізбелік 30 күннен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Пайда болған дәлелді себеп туралы хабарламаны ұйым Комитетке білімге біліктілік тексеру жүргізудің өтіп кеткен күнінен кейінгі 3 жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Білімге біліктілік тексеруден өту мерзімі алты айдан астам өтіп кеткен кезде ұйымның бірінші басшысының шешімі бойынша басшыға білімге кезектен тыс біліктілік тексеру белгіленеді.
Бірінші басшыға қатысты білімді кезектен тыс біліктілік тексеру жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің құрылтайшысымен немесе акционерлік қоғамның директорлар кеңесімен белгіленеді.
25. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде түседі.
Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар қолданысқа енгізілген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығына жібереді және Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары интернет-ресурстарының www.gov.kz бірыңғай платформасында "Энергетика министрлігі" деген бөлімде орналастырады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 22-8 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 415 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23.Услугополучатель, имеющий результат тестирования ниже порогового уровня при первичной или очередной квалификационной проверке знаний, или не явившийся на тестирование без уважительной причины, считается не подтвердившим свою квалификацию в рамках занимаемой должности. В этих случаях услугополучатель в течение 30 календарных дней со дня получения результатов ниже порогового уровня проходит внеочередную квалификационную проверку знаний путем повторной подачи заявления в соответствии с пунктом 21 настоящих Правил.
В случае если услугополучатель имеет результат тестирования ниже порогового уровня при внеочередной квалификационной проверке знаний, или не явился на тестирование без уважительной причины, услугополучатель отстраняется от занимаемой должности в порядке, установленном трудовым законодательством Республики Казахстан.
В случае пропуска установленного настоящими Правилами срока проведения квалификационной проверки знаний руководителя по уважительным причинам (болезнь, командировка, отпуск, обучение в учебных заведениях), при направлении уведомления о возникшей уважительной причине и последующем документальном подтверждении со стороны организации, указанный срок проведения квалификационной проверки знаний продлевается, но не более чем на 30 календарных дней после того, как действие обстоятельства, явившегося причиной пропуска срока, прекращено.
Уведомление о возникшей уважительной причине направляется организацией в Комитет не позднее 3 рабочих дней со дня пропущенного срока проведения квалификационной проверки знаний.
Сноска. В пункт 23 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 415 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. При неисполнении должностных обязанностей по занимаемой должности в течение срока более шести месяцев, по решению первого руководителя организации руководителю назначается внеочередная квалификационная проверка знаний.
В отношении первого руководителя внеочередная квалификационная проверка знаний назначается учредителем товарищества с ограниченной ответственностью или советом директоров акционерного общества.
25. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Услугодателем в течение 3 (трех) рабочих дней с момента введения в действие изменений и (или) дополнений в настоящие Правила информация направляется в Единый контакт-центр и размещается на единой платформе интернет-ресурсов государственных органов Республики Казахстан www.gov.kz в разделе "Министерство энергетики".

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 09.01.2023 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк алпыс күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
3-тарау. Электр энергетикасы саласындағы техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуін біліктілік тексеру нәтижелеріне шағымдану тәртібі
26. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым кімнің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті берушіге беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды қанағаттандыратын шешім қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
Шағымды қанағаттандырусыз қалдыру туралы шешім қабылданған кезде шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 04.03.2022 № 89 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 04.03.2022 № 89 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның, орталық мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының, қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің шағымды қарау мерзімі қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;

Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 09.01.2023 № 4 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок обжалования результатов квалификационной проверки знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности в области электроэнергетики
26. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственной услуги производится вышестоящим административным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение, удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
При принятии решения об оставлении жалобы без удовлетворения, услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающую жалобу.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 04.03.2022 № 89 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 04.03.2022 № 89 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, центральным государственным органом, местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, акимом района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;

2) қосымша ақпарат алу.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды тұлғасы шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген көрсетілетін қызметті алушыға ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімін ұзарту туралы жазбаша нысанда электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 09.12.2020 № 438 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Көрсетілетін қызметті беруші шешімінің нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы нәтижелерге сот тәртібімен шағымдана алады.
4-тарау. Мамандардың біліміне біліктілік тексеру жүргізу тәртібі
30. Мамандардың біліміне біліктілік тексеруді жыл сайын энергетикалық ұйым басшысының бұйрығымен білімге біліктілік тексеру жүргізу үшін құрылатын комиссия жүзеге асырады.
31. Жыл сайын, желтоқсанның 25-не дейінгі мерзімде, ұйымдар келесі күнтізбелік жылға білімі біліктілік тексеруге жататын мамандардың тізімін жасайды.
Маманды жұмысқа қабылдау немесе шығару кезінде жоғары аталған тізімге тиісті өзгерістер енгізіледі.
32. Мамандардың біліміне біліктілік тексеруді ұйымдастыруға жауапты адам осы Қағидалардың 31-тармағында көрсетілген тізімге сәйкес білімге біліктілік тексеру жүргізу күніне дейін күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей маманға білімді біліктілік тексеруден өткені туралы жазбаша хабарлама жібереді.
33. Әрбір маманның білімін біліктілік тексеру компьютерлік бағдарламаларды пайдаланып тестілеу түрінде немесе жазбаша түрде жеке өткізіледі.
34. Білімді біліктілік тексеру нәтижесі бойынша осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білімді біліктілік тексеру хаттамасы ресімделеді.
Тексерілуші комиссия хаттамасымен қызметкердің біліміне біліктілік тексеру жүргізілгеннен кейін бір тәулік ішінде қол қойып танысады. Қызметкерлердің білімін біліктілік тексеру хаттамалары ұйымда кемінде үш жыл сақталады.
Қызметкердің білімін біліктілік тексеру негізінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 253 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10907 болып тіркелген) Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларына 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Электр қондырғыларында жұмыс істеудің нормалары мен қағидаларын білуін тексеру туралы куәлікке жазба жасалады.

2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение трех рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 09.12.2020 № 438 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
29. В случаях несогласия с результатами решения услугодателя услугополучатель может обжаловать результаты в судебном порядке.
Глава 4. Порядок проведения квалификационных проверок знаний специалистов
30. Квалификационная проверка знаний специалистов осуществляется Комиссией по квалификационной проверке знаний, создаваемой ежегодно приказом руководителя энергетической организации, для проведения квалификационной проверки знаний.
31. Ежегодно, в срок до 25 декабря, организации составляют список специалистов, подлежащих квалификационной проверке знаний на следующий календарный год.
При приеме на работу или увольнении специалиста соответствующие изменения вносятся в вышеуказанный список.
32. Согласно списку, указанному в пункте 31 настоящих Правил, лицо, ответственное за организацию проведения квалификационной проверки знаний специалистов направляет специалисту письменное уведомление о прохождении квалификационной проверки знаний не позднее 30 календарных дней до даты проведения квалификационной проверки знаний.
33. Квалификационная проверка знаний каждого специалиста проводится индивидуально в форме тестирования с использованием компьютерных программ или в письменной форме.
34. По итогам проведения квалификационной проверки знаний оформляется протокол квалификационной проверки знаний по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
С протоколом комиссии проверяемый ознакамливается под роспись в течение суток после проведения квалификационной проверки знаний работника. Протоколы квалификационной проверки знаний работников хранятся в организации не менее трех лет.
На основании квалификационной проверки знаний работника делается запись в удостоверении о проверке знаний норм и правил работы в электроустановках, по форме согласно с приложением 15 Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 253 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10907).

Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Мамандардың біліміне біліктілік тексеру жүргізудің белгіленген мерзімдері, ол аяқталған сәтінен бастап, бірақ құжаттық растау кезінде дәлелді себептер бойынша (ауру, іссапар, еңбек демалысы, оқу орындарында оқу) ұйым басшысымен бір айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
36. Білімге біліктілік тексеруден өту мерзімі алты айдан астам мерзім ішінде ұйым басшысының шешімі бойынша білімге кезектен тыс біліктілік тексеру белгіленеді.
37. Білімге бастапқы немесе мерзімді (кезекті) біліктілік тексеруден өту бойынша мерзімдерді дәлелді себептерсіз бұзған, сондай-ақ өз біліктілігін растамаған мамандардың электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат тобы бір бірлікке төмендетіледі және өтіп кеткен мерзімнен немесе электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат тобын растамаған (берген) күннен кейінгі күнтізбелік 30 күннің ішінде білімге кезектен тыс біліктілік тексеру белгіленеді.
Электр қондырғыларының
техникалық жай-күйін және
оларды пайдалану қауіпсіздігін
бақылау үшін электр және
жылу энергиясын өндіруді,
беруді жүзеге асыратын
ұйымдар басшыларының,
мамандарының техникалық
пайдалану қағидалары
мен қауіпсіздік техникасы
қағидаларын білуіне біліктілік
тексерулер жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитетіне.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.gov.kz/memleket/entities/kaenk.
Әкімшілік нысанның атауы: Электр қондырғыларының техникалық жай-күйін және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексерулерден өтуге жататын басшылардың тізімі.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-ББТБТ.
Кезеңділік: Жылдық.
Есепті кезең: ______ жыл.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: электр, жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар және жүйелік оператор.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі 1 желтоқсаннан кешіктірмей.
БСН
Жинау әдісі - электронды түрде.
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Алдағы өткен білімді біліктілік тексеру күні
Лауазымы
Лауазымға қабылдау туралы бұйрықтың № және күні
Рұқсат тобы
Атауы _____________________________________________________________
Мекенжайы ________________________________________________________
Телефон ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы ______________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам ____________________________
_______________________________________________ ___________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)       қолы
"Электр қондырғыларының
техникалық жай-күйін және
оларды пайдалану қауіпсіздігін
бақылау үшін электр және
жылу энергиясын өндіруді,
беруді жүзеге асыратын
ұйымдар басшыларының,
мамандарының техникалық
пайдалану қағидалары мен
қауіпсіздік техникасы
қағидаларын білуіне біліктілік
тексерулерден өтуге жататын
басшылардың тізімі"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Электр қондырғыларының техникалық жай-күйін және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексерулерден өтуге жататын басшылардың тізімі" (индекс 1-ББТБТ, кезеңділігі жылдық)

Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 415 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Назначенные сроки проведения квалификационной проверки знаний специалистов продлеваются руководителем организации с момента их окончания, но не более чем на месяц по уважительным причинам (болезнь, командировка, отпуск, обучение в учебных заведениях) при документальном подтверждении.
36. При неисполнении должностных обязанностей по занимаемой должности в течение срока более шести месяцев, по решению руководителя организации назначается внеочередная квалификационная проверка знаний.
37. Специалистам, нарушившим сроки по прохождению первичной или периодической (очередной) квалификационной проверки знаний без уважительной причины, а также не подтвердившим свою квалификацию, понижается группа допуска по электробезопасности на одну единицу и назначается прохождение внеочередной квалификационной проверки знаний в течение 30 календарных дней, следующей за датой пропущенного срока или не подтверждения (присвоения) группы допуска по электробезопасности.
Приложение 1
к Правилам проведения
квалификационных проверок
знаний правил технической
эксплуатации и правил техники
безопасности у руководителей,
специалистов организаций,
осуществляющих производство,
передачу электрической
и тепловой энергии,
для контроля технического
состояния и безопасности
эксплуатации электроустановок
Форма
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 415 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в Комитет атомного и энергетического надзора и контроля
Министерства энергетики Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной
основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz/memleket/entities/kaenk.
Наименование административной формы: Список руководителей, подлежащих
квалификационной проверке знаний правил технической эксплуатации и правил
техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих
производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля
технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных
на безвозмездной основе: 1-СРКПЗ.
Периодичность: Годовая.
Отчетный период: ______ год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных
данных на безвозмездной основе: организации, осуществляющие производство,
передачу электрической, тепловой энергии и системный оператор.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных
на безвозмездной основе: не позднее 1 декабря, следующего перед отчетным периодом.
БИН
Метод сбора - в электронном виде.
п/п
Фамилия,
имя,
отчество
(при наличии)
Индивидуальный
идентификационный
номер
Дата предыдущей
квалификационной
проверки знаний
Должность
№ и дата
приказа
о принятии
на должность
Группа
допуска
Наименование _______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ____________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности ____________________
______________________________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе "Список руководителей,
подлежащих квалификационной
проверке знаний правил
технической эксплуатации и
правил техники безопасности у
руководителей, специалистов
организаций, осуществляющих
производство, передачу
электрической и тепловой энергии,
для контроля технического
состояния и безопасности
эксплуатации электроустановок"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Список руководителей, подлежащих квалификационной проверке знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок" (индекс 1-СРКПЗ, периодичность годовая)

1. "Р/с №" 1-бағанында білуін біліктілік тексеруге жататын басшының реттік нөмірі көрсетіледі.
2. "Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)" 2-бағанында білуін біліктілік тексеруге жататын басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) көрсетіледі.
3. "Жеке сәйкестендіру нөмірі" 3-бағанында білуін біліктілік тексеруге жататын басшының жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
4. "Алдағы өткен білімді біліктілік тексеру күні" 4-бағанында білуін біліктілік тексеруге жататын басшының алдағы өткен оң білімді біліктілік тексеру күні көрсетіледі.
5. "Лауазымы" 5-бағанында білуін біліктілік тексеруге жататын басшының лауазымы көрсетіледі.
6. "Лауазымға қабылдау туралы бұйрықтың № және күні" 6-бағанында білуін біліктілік тексеруге жататын басшының лауазымға қабылдау туралы бұйрықтың нөмірі мен күні көрсетіледі.
7. "Рұқсат тобы" 7-бағанында білуін біліктілік тексеруге жататын басшының электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат тобы көрсетіледі.
Электр қондырғыларының
техникалық жай-күйін және
оларды пайдалану қауіпсіздігін
бақылау үшін электр және жылу
энергиясын өндіруді, беруді
жүзеге асыратын ұйымдар
басшыларының,
мамандарының техникалық
пайдалану қағидалары мен
қауіпсіздік техникасы
қағидаларын білуіне біліктілік
тексерулер жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитетіне.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.gov.kz/memleket/entities/kaenk.
Әкімшілік нысанның атауы: Қабылданған (шығарылған) басшылар туралы ақпарат.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-ҚША.
Кезеңділік: білуін біліктілік тексеруге жататын басшының жұмысқа қабылдау немесе шығару кезінде.
Есепті кезең: тұрақты.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: электр, жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар және жүйелік оператор.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: басшының қабылданған (шығарылған) күнінен бастап күнтізбелік 15 күннің ішінде.
БСН
Жинау әдісі - электронды түрде.
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Лауазымы
Қабылдау (шығару) туралы бұйрықтың № және күні
Рұқсат тобы
Атауы _____________________________________________________________
Мекенжайы ________________________________________________________
Телефон ___________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы ______________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам ____________________________
_______________________________________________ ___________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)       қолы
"Қабылданған (шығарылған)
басшылар туралы ақпарат"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Қабылданған (шығарылған) басшылар туралы ақпарат" (индекс 1-ҚША, кезеңділігі білуін біліктілік тексеруге жататын басшының жұмысқа қабылдау немесе шығару кезінде)

1. В графе 1 "№ п/п" указывается порядковый номер руководителя, подлежащего квалификационной проверке знаний.
2. В графе 2 "Фамилия, имя, отчество (при наличии)" указывается фамилия, имя, отчество (при наличии) принятого либо уволенного руководителя, подлежащего квалификационной проверке знаний.
3. В графе 3 "Индивидуальный идентификационный номер" указывается индивидуальный идентификационный номер руководителя, подлежащего квалификационной проверке знаний.
4. В графе 4 "Дата предыдущей квалификационной проверки знаний" указывается дата прохождения предыдущей положительной квалификационной проверки знаний руководителя, подлежащего квалификационной проверке знаний.
5. В графе 5 "Должность" указывается должность руководителя, подлежащего квалификационной проверке знаний.
6. В графе 6 "№ и дата приказа о принятии на должность" указывается номер и дата приказа о принятии на должность руководителя, подлежащего квалификационной проверке знаний.
7. В графе 7 "Группа допуска" указывается группа допуска по электробезопасности руководителя, подлежащего квалификационной проверке знаний.
Приложение 2
к Правилам проведения
квалификационных проверок
знаний правил технической
эксплуатации и правил
техники безопасности
у руководителей, специалистов
организаций, осуществляющих
производство, передачу
электрической и тепловой энергии,
для контроля технического
состояния и безопасности
эксплуатации электроустановок
Форма
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 415 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в Комитет атомного и энергетического надзора и контроля
Министерства энергетики Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной
основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz/memleket/entities/kaenk.
Наименование административной формы: Информация о принятых (уволенных)
руководителях.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных
на безвозмездной основе: 2-ИПУ.
Периодичность: при приеме на работу или увольнении руководителя, подлежащего
квалификационной проверке знаний.
Отчетный период: постоянно.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных
данных на безвозмездной основе: организации, осуществляющие производство,
передачу электрической, тепловой энергии и системный оператор.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных
на безвозмездной основе: в течение 15 календарных дней со дня принятия
либо увольнения руководителя.
БИН
Метод сбора - в электронном виде
№ п/п
Фамилия,
имя,
отчество
(при наличии)
Индивидуальный
идентификационный
номер
Должность
№ и дата приказа
о принятии (увольнении)
Группа
допуска
Наименование _______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель ____________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности ____________________
______________________________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Информация о принятых
(уволенных) руководителях"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация о принятых (уволенных) руководителях" (индекс 2-ИПУ, периодичность при приеме на работу или увольнении руководителя, подлежащего квалификационной проверке знаний)

1. "Р/с №" 1-бағанында жұмысқа қабылданған немесе шығарылған басшының реттік нөмірі көрсетіледі.
2. "Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)" 2-бағанында жұмысқа қабылданған немесе шығарылған басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) көрсетіледі.
3. "Жеке сәйкестендіру нөмірі" 3-бағанында жұмысқа қабылданған немесе шығарылған басшының жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
4. "Лауазымы" 4-бағанында жұмысқа қабылданған немесе шығарылған басшының лауазымы көрсетіледі.
5. "Қабылдау (шығару) туралы бұйрықтың № және күні" 5-бағанында жұмысқа қабылданған немесе шығарылған басшының лауазымға қабылдау немесе шығару туралы бұйрықтың нөмірі мен күні көрсетіледі.
6. "Рұқсат тобы" 6-бағанында жұмысқа қабылданған немесе шығарылған басшының электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат тобы көрсетіледі.
Қабылданған (шығарылған) басшылар туралы ақпарат
Электр қондырғыларының
техникалық жай-күйін және
оларды пайдалану қауіпсіздігін
бақылау үшін электр және жылу
энергиясын өндіруді, беруді
жүзеге асыратын ұйымдар
басшыларының, мамандарының
техникалық пайдалану
қағидалары мен қауіпсіздік
техникасы қағидаларын білуіне
біліктілік тексерулер жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды – ҚР Энергетика министрінің 09.01.2023 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк алпыс күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Электр қондырғыларының
техникалық жай-күйін және
оларды пайдалану қауіпсіздігін
бақылау үшін электр және жылу
энергиясын өндіруді, беруді
жүзеге асыратын ұйымдар
басшыларының, мамандарының
техникалық пайдалану
қағидалары мен қауіпсіздік
техникасы қағидаларын білуіне
біліктілік тексерулер жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
"Электр қондырғыларының техникалық жай-күйін және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексеру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі

1. В графе 1 "№ п/п" указывается порядковый номер принятого либо уволенного руководителя.
2. В графе 2 "Фамилия, имя, отчество (при наличии)" указывается фамилия, имя, отчество (при наличии) принятого либо уволенного руководителя.
3. В графе 3 "Индивидуальный идентификационный номер" указывается индивидуальный идентификационный номер принятого либо уволенного руководителя.
4. В графе 4 "Должность" указывается должность принятого либо уволенного руководителя.
5. В графе 5 "№ и дата приказа о принятии (увольнении)" указывается номер и дата приказа о принятии либо увольнении руководителя.
6. В графе 6 "Группа допуска" указывается группа допуска по электробезопасности принятого либо уволенного руководителя.
Приложение 3
к Правилам проведения
квалификационных проверок знаний
правил технической эксплуатации и правил
техники безопасности у руководителей,
специалистов организаций,
осуществляющих производство, передачу
электрической и тепловой энергии, для
контроля технического состояния и
безопасности эксплуатации
электроустановок
Заявление
Сноска. Приложение 3 исключено приказом Министра энергетики РК от 09.01.2023 № 4 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4 к Правилам
проведения квалификационных
проверок знаний правил
технической эксплуатации и
правил техники безопасности
у руководителей, специалистов
организаций, осуществляющих
производство, передачу
электрической и тепловой
энергии, для контроля
технического состояния
и безопасности эксплуатации
электроустановок
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Квалификационная проверка знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок"

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 09.01.2023 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк алпыс күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
www.egov.kz, www.elіcense.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
10 (он) жұмыс күні.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Техникалық пайдалану қағидаларын және электр энергетикасы саласындағы қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексеруден өту нәтижесі, көрсетілетін қызметті алушыны кері қайтарып алуға қанағаттандырылған өтініш (өтінішті қарауды тоқтату туралы хабарлама) не осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген жағдайлар мен негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 09.01.2023 № 4 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 415 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.
Наименование услугодателя
Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
10 (десять) рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Результат прохождения квалификационной проверки знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности в области электроэнергетики, удовлетворенное заявление на отзыв услугополучателя (уведомление о прекращении рассмотрения заявления) либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7.
График работы услугодателя и объектов информации

1) көрсетілетін қызметті берушінің –Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі асқа үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
2) портал – тәулік бойы, техникалық жұмыстарды жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызмет алушы жұмыс уақыты аяқталған соң, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) ұйымның білімді біліктілік тексеруден өтуге жолдамасы немесе көрсетілетін қызметті алушыны лауазымға қабылдау немесе ауыстыру туралы өкімдік құжаттың (бұйрықтың) электрондық көшірмесі.
Жеке басты куәландыратын құжаттардың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 18 наурыздағы № 210 бұйрығымен бекітілген Электр қондырғыларының техникалық жай-күйін және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексерулер жүргізу қағидалары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11026 болып тіркелген) мен Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 234 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының энергетикалық ұйымдарында персоналмен жұмыс істеу қағидаларының талаптарына сәйкес келмеуі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10830 болып тіркелген);

1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9-00 до 18-30 часов, с перерывом на обед с 13-00 до 14-30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс);
2) портала – круглосуточно, за исключением перерывов, связанных с проведением технических работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя, по форме, согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) направление организации на прохождение квалификационной проверки знаний или электронная копия распорядительного документа (приказа) о приеме или переводе услугополучателя на должность.
Сведения документов, удостоверяющих личность, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям Правил проведения квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 210 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11026), и Правил работы с персоналом в энергетических организациях Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 234 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10830);

3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылуы;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
1) мемлекеттік қызметті көрсету мекенжайлары: www.gov.kz – мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай платформасының "Энергетика министрлігі" бөлімінің "Көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде, порталда орналастырылған;
2) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар;
4) портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде нашар көретіндерге арналған нұсқа қолжетімді;
5) мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары www.gov.kz – мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарының бірыңғай платформасының "Энергетика министрлігі" бөлімінің "Көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414 , 8-800-080-7777.
"Электр қондырғыларының
техникалық жай-күйін және
оларды пайдалану қауіпсіздігін
бақылау үшін электр және жылу
энергиясын өндіруді, беруді
жүзеге асыратын ұйымдар
басшыларының, мамандарының
техникалық пайдалану
қағидалары мен қауіпсіздік
техникасы қағидаларын білуіне
біліктілік тексеру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптар тізбесіне
қосымша
Нысан
____________________________
(мемлекеттік органның атауы)
________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі)
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда))
№ _______ Күні:
20____жылғы "___" ________
Өтініш
Сізден мені электр қауіпсіздігі бойынша _______________ рұқсат тобын
(рұқсат тобын көрсету)
_________________ үшін электр қондырғыларының техникалық жай-күйін
(алу, арттыру немесе растау)
және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын
өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының техникалық пайдалану
қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне __________________
(бастапқы, кезекті, кезектен тыс)
біліктілік тексеруден өтуіме рұқсат беруіңізді сұраймын.
Осы өтінішпен 3 (үш) жыл мерзімге мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі
талаптар тізбесінің 8-тармағында көзделген жинақталатын деректер тізбесімен
ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және жеке деректерді жинауға және
өңдеуге, сондай-ақ рұқсаты шектеулі жеке деректерге қол жеткізуге келісім беремін.
Қосымша: Лауазымға тағайындау немесе ауыстыру туралы 20___жылғы
"___"________ № ___ өкімдік құжаттың (бұйрықтың) көшірмесі.
Қолы ____________
Электр қондырғыларының
техникалық жай-күйін және
оларды пайдалану қауіпсіздігін
бақылау үшін электр және жылу
энергиясын өндіруді, беруді
жүзеге асыратын ұйымдар
басшыларының, мамандарының
техникалық пайдалану
қағидалары мен қауіпсіздік
техникасы қағидаларын білуіне
біліктілік тексерулер жүргізу
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
[МО атауы (мемлекеттік тілде)]
МО реквизиттері мемлекеттік тілде
[МО атауы (орыс тілінде)]
МО реквизиттері орыс тілінде
Өтінішті одан әрі қараудан/мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту
Нөмірі: [РҚ нөмірі]
Берілген күні: [РҚ берілген күні]
[Өтініш берушінің атауы]
[МО атауы], Сіздің [Өтініш берген күн] № [Өтініш нөмірі], өтінішіңізді қарастырып, ______________________________________ хабарлайды.
[Бас тарту себебі].
[Қол қоюшының лауазымы]
[Қол қоюшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)]
Электр қондырғыларының
техникалық жай-күйін және
оларды пайдалану қауіпсіздігін
бақылау үшін электр және жылу
энергиясын өндіруді, беруді
жүзеге асыратын ұйымдар
басшыларының, мамандарының
техникалық пайдалану
қағидалары мен қауіпсіздік
техникасы қағидаларын білуіне
біліктілік тексерулер жүргізу
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Хабарлама
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті
_________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
қабылданған өтінішіне сәйкес білімді біліктілік тексеру тестілеу күні: _______
тестілеу уақыты: __________________________________
тестілеу мекенжайы: ________________________ бойынша өткізілетінін хабарлайды.
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитетінің автоматтандырылған тіркеу жүйесі электр қондырғыларының техникалық жай-күйін және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексерулерден "электрондық үкімет" порталы арқылы өту үшін берді.
Қолы ______________________
20 __ жылғы "____" _______________
Электр қондырғыларының
техникалық жай-күйін және
оларды пайдалану қауіпсіздігін
бақылау үшін электр және жылу
энергиясын өндіруді, беруді
жүзеге асыратын ұйымдар
басшыларының, мамандарының
техникалық пайдалану
қағидалары мен қауіпсіздік
техникасы қағидаларын білуіне
біліктілік тексерулер жүргізу
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Өтінішті қарауды тоқтату туралы хабарлама
Сіздің 20___жылғы "___" ________ № ___ өтінішіңіздің негізінде Сіздің өтінішіңізді қарау тоқтатылғаны туралы хабарлаймыз.
Қол қоюшының лауазымы____________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) _______________
20 __ жылғы "____" _______________
Электр қондырғыларының
техникалық жай-күйін және
оларды пайдалану қауіпсіздігін
бақылау үшін электр және жылу
энергиясын өндіруді, беруді
жүзеге асыратын ұйымдар
басшыларының, мамандарының
техникалық пайдалану
қағидалары мен қауіпсіздік
техникасы қағидаларын
білуіне біліктілік тексерулер
жүргізу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Тестілеуден өту тәртібін бұзу туралы акт

3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги, предоставляемым в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
1) адреса мест оказания государственной услуги размещены на: единой платформе интернет-ресурсов государственных органов – www.egov.kz, в разделе "Министерство энергетики" в подразделе "Услуги";
портале;
2) услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме посредством портала при условии наличия электронной цифровой подписи;
3) услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра;
4) при оказании государственной услуги посредством портала доступна версия для слабовидящих;
5) контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на единой платформе интернет-ресурсов государственных органов – www.egov.kz, в разделе "Министерство энергетики" в подразделе "Услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение
к Перечню основных
требований к оказанию
государственной услуги
"Квалификационная проверка
знаний правил технической
эксплуатации и правил техники
безопасности у руководителей,
специалистов организаций,
осуществляющих производство,
передачу электрической и
тепловой энергии, для контроля
технического состояния
и безопасности эксплуатации
электроустановок"
Форма
____________________________
(наименование
государственного органа)
____________________________
(бизнес-идентификационный
номер)
от ________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
№ ______ Дата: "___" _____ 20__ года
Заявление
Прошу Вас допустить меня к _______________________________________________
(первичной, очередной или внеочередной)
квалификационной проверке знаний правил технической эксплуатации и правил
техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих
производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля
технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок для
________________________________________________________________________
(присвоения, повышения или подтверждения)
________________________________________________________________________
группы по электробезопасности. (указать группу допуска)
Настоящим заявлением подтверждаю достоверность представленной информации
и даю согласие на сбор и обработку персональных данных, а также доступ
к персональным данным ограниченного доступа в соответствии с перечнем
собираемых данных, предусмотренных пунктом 8 перечня основных требований
к оказанию государственной услуги сроком на 3 (три) года.
Приложение:
Копия распорядительного документа (приказа)
о приеме или переводе на должность
№ _______ от "___" _________ 20___ года.
Подпись_______________
Приложение 5
к Правилам проведения
квалификационных проверок знаний
правил технической эксплуатации и правил
техники безопасности у руководителей,
специалистов организаций,
осуществляющих производство, передачу
электрической и тепловой энергии, для
контроля технического состояния и
безопасности эксплуатации
электроустановок
Форма
[Наименование УО на государственном языке)] реквизиты УО на государственном языке
[Наименование УО (на русском языке)] реквизиты УО на русском языке
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления/
в оказании государственной услуги
Номер: [Номер]
Дата выдачи: [Дата выдачи]
[Наименование заявителя]
[Наименование УО], рассмотрев Ваше заявление от [Дата заявки] года № [Номер заявки],
сообщает _________________________________________.
[Причина отказа].
[Должность подписывающего]
[фамилия, имя, отчество (в случае наличия) подписывающего]
Приложение 6
к Правилам проведения
квалификационных проверок знаний
правил технической эксплуатации и правил
техники безопасности у руководителей,
специалистов организаций,
осуществляющих производство, передачу
электрической и тепловой энергии, для
контроля технического состояния и
безопасности эксплуатации
электроустановок
Форма
Уведомление
Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства
энергетики Республики Казахстан уведомляет, что в соответствии с принятым
заявлением от ____________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии)
Квалификационная проверка знаний будет проведена:
дата тестирования: ________________________________________________
время тестирования: _______________________________________________
место прохождения тестирования: _____________________________________
Выдана автоматизированной системой регистрации Комитета атомного и
энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан на
прохождение квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и
правил техники безопасности у руководителей организаций, осуществляющих производство,
передачу электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и
безопасности эксплуатации электроустановок через портал "электронного правительства".
Подпись __________
"____" _______________ 20 __ года
Приложение 7
к Правилам проведения
квалификационных проверок знаний
правил технической эксплуатации и правил
техники безопасности у руководителей,
специалистов организаций,
осуществляющих производство, передачу
электрической и тепловой энергии, для
контроля технического состояния и
безопасности эксплуатации
электроустановок
Форма
Уведомление
о прекращении рассмотрения заявления
Сообщаем о прекращении рассмотрения Вашего заявления на основании Вашего обращения
№ _____________ от ___________20 __ года.
Должность подписывающего ______________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) ______________
Приложение 8
к Правилам проведения
квалификационных проверок знаний
правил технической эксплуатации
и правил техники безопасности
у руководителей, специалистов
организаций, осуществляющих
производство, передачу
электрической и тепловой энергии,
для контроля технического
состояния и безопасности
эксплуатации электроустановок
Форма
Акт о нарушении порядка прохождения тестирования

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20 ___ жылғы "____" __________
____ сағ. ______ мин.
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) өкілі:
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))
басшы
__________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))
Жеке сәйкестендіру нөмірі ________________________
Электр қондырғыларының техникалық жай-күйін және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексерулер жүргізу қағидаларының 22-4-тармағын бұзу фактісін анықтады.
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(бұзудың қысқаша сипаты)
Комитет өкілінің қолы: ________________________________
Актімен таныстым: ___________________________________
(басшының қолы,тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))
Жоғарыда көрсетілген бұзушылыққа жол берген басшы осы актіге қол қоюдан бас тартқан кезде тиісті жазба жасалады.
_______________________________________________________________
(жоғарыда көрсетілген бұзушылыққа жол берген басшының осы актіге қол қоюдан бас тарту фактісін растайтын өзге адамның қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Электр қондырғыларының
техникалық жай-күйін және
оларды пайдалану қауіпсіздігін
бақылау үшін электр және жылу
энергиясын өндіруді, беруді
жүзеге асыратын ұйымдар
басшыларының, мамандарының
техникалық пайдалану
қағидалары мен қауіпсіздік
техникасы қағидаларын білуіне
біліктілік тексерулер жүргізу
қағидаларына
8-1-қосымша
Нысан
Тестілеу сұрағы
Ескерту. Қағидалар 8-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 09.12.2020 № 438 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ п/п
Сұрақ
жауап нұсқасы
жауап нұсқасы
жауап нұсқасы
жауап нұсқасы
Электр қондырғыларының
техникалық жай-күйін және
оларды пайдалану қауіпсіздігін
бақылау үшін электр және жылу
энергиясын өндіруді, беруді
жүзеге асыратын ұйымдар
басшыларының, мамандарының
техникалық пайдалану
қағидалары мен қауіпсіздік
техникасы қағидаларын білуіне
біліктілік тексерулер жүргізу
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Апелляцияға өтініш

Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 415 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"____" __________ 20__ года
____часов ______ минут
Представитель Комитета атомного и энергетического надзора и контроля
Министерства энергетики Республики Казахстан (далее – Комитет)
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
установил факт нарушения руководителем
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
индивидуальный идентификационный номер ________________________
пункта 22-4 Правил проведения квалификационных проверок знаний правил
технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей,
специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу
электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния
и безопасности эксплуатации электроустановок:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(краткое описание нарушения)
Подпись представителя Комитета: _________________________________
С актом ознакомлен: _____________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя)
При отказе руководителя, допустившего вышеуказанное нарушение,
от подписания настоящего акта производится соответствующая запись
_______________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии) иного лица,
подтверждающего факт отказа руководителя допустившего вышеуказанное
нарушение, от подписания настоящего акта)
Приложение 8-1 к Правилам
проведения квалификационных
проверок знаний правил
технической эксплуатации и
правил техники безопасности у
руководителей, специалистов
организаций, осуществляющих
производство, передачу
электрической и тепловой
энергии, для контроля
технического состояния и
безопасности эксплуатации
электроустановок
Форма
Вопрос тестирования
Сноска. Правила дополнены приложением 8-1 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 09.12.2020 № 438 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Вопрос
вариант ответа
вариант ответа
вариант ответа
вариант ответа
Приложение 9
к Правилам проведения
квалификационных проверок знаний
правил технической эксплуатации и правил
техники безопасности у руководителей,
специалистов организаций,
осуществляющих производство, передачу
электрической и тепловой энергии, для
контроля технического состояния и
безопасности эксплуатации
электроустановок
Заявление на апелляцию

Ескерту. 9-қосымша алып тасталды - ҚР Энергетика министрінің 04.03.2022 № 89 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Электр қондырғыларының
техникалық жай-күйін және
оларды пайдалану қауіпсіздігін
бақылау үшін электр және жылу
энергиясын өндіруді, беруді
жүзеге асыратын ұйымдар
басшыларының, мамандарының
техникалық пайдалану
қағидалары мен қауіпсіздік
техникасы қағидаларын білуіне
біліктілік тексерулер жүргізу
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Апелляциялық комиссия отырысының хаттамасы
Ескерту. 10-қосымша алып тасталды - ҚР Энергетика министрінің 04.03.2022 № 89 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Электр қондырғыларының
техникалық жай-күйін және
оларды пайдалану қауіпсіздігін
бақылау үшін электр және
жылу энергиясын өндіруді,
беруді жүзеге асыратын
ұйымдар басшыларының,
мамандарының техникалық
пайдалану қағидалары мен
қауіпсіздік техникасы
қағидаларын білуіне
біліктілік тексерулер
жүргізу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Электр энергетикасы саласындағы техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексеруден өту нәтижесі
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 04.03.2022 № 89 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тестілеу күні
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тест сұрақтарының саны
Шекті мәні
Дұрыс жауап саны
Нәтиже
Тестілеу қорытындылары және (немесе) тыңдау нәтижелері бойынша
______________________________ электр энергетикасы саласындағы техникалық
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне
_______________________________ біліктілік тексеруден өтті/өткен жоқ және электр
(бастапқы, мерзімді немесе кезектен тыс)
қауіпсіздігі бойынша ___________________ рұқсаттама топ берілді/берілген жоқ.
(рұқсаттама тобын көрсету)
Қол қоюшының лауазымы____________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) ______________
Электр қондырғыларының
техникалық жай-күйін және
оларды пайдалану қауіпсіздігін
бақылау үшін электр және
жылу энергиясын өндіруді,
беруді жүзеге асыратын
ұйымдар басшыларының,
мамандарының техникалық
пайдалану қағидалары
мен қауіпсіздік техникасы
қағидаларын білуіне біліктілік
тексерулер жүргізу
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Білімді біліктілік тексерудің № ХАТТАМАСЫ

Сноска. Приложение 9 исключено приказом Министра энергетики РК от 04.03.2022 № 89 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 10
к Правилам проведения
квалификационных проверок знаний
правил технической эксплуатации и правил
техники безопасности у руководителей,
специалистов организаций,
осуществляющих производство, передачу
электрической и тепловой энергии, для
контроля технического состояния и
безопасности эксплуатации
электроустановок
Протокол заседания апелляционной комиссии
Сноска. Приложение 10 исключено приказом Министра энергетики РК от 04.03.2022 № 89 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 11
к Правилам проведения
квалификационных проверок
знаний правил технической
эксплуатации и правил
техники безопасности
у руководителей, специалистов
организаций, осуществляющих
производство, передачу
электрической и тепловой
энергии, для контроля
технического состояния и
безопасности эксплуатации
электроустановок
Форма
Результат прохождения квалификационной проверки знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности в области электроэнергетики
Сноска. Приложение 11 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 04.03.2022 № 89 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дата тестирования
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Индивидуальный идентификационный номер
Количество вопросов в тесте
Пороговое значение
Количество правильных ответов
Результат
По итогам тестирования и (или) результатам заслушивания
___________________________________________________ пройдена/не пройдена
______________________________________________________________________
квалификационная(фамилия, имя, отчество (при наличии) (первичная, очередная или
внеочередная) проверка знаний правил технической эксплуатации и правил техники
безопасности в области электроэнергетики
и присвоена/не присвоена _____________________________________ группа допуска
по электробезопасности. (указать группу допуска)
Должность подписывающего
_________________________________________________________ _______________
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 12
к Правилам проведения
квалификационных проверок
знаний правил технической
эксплуатации и правил техники
безопасности у руководителей,
специалистов организаций,
осуществляющих производство,
передачу электрической
и тепловой энергии, для контроля
технического состояния
и безопасности эксплуатации
электроустановок
Форма
ПРОТОКОЛ № квалификационной проверки знаний

Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 25.11.2024 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білімге біліктілік тексеру жүргізу күні
_______________________________________________________________
Комиссия (Орталық/құрылымдық бөлімше)
(керектісінің астын сызыңыз)
_______________________________________________________________
(ұйым атауы)
құрамында:
Төраға:
_____________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))
Комиссия мүшелері:
_____________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))
_____________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))
біліміне біліктілік тексеру жүргізді
_____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), жұмыс орны, лауазымы, мамандығы, разряды, электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат тобы, біліміне біліктілік тексерудің соңғы күні)
Білімін біліктілік тексеру түрі:
_____________________________________________________________
(бастапқы, мерзімді (кезекті), кезектен тыс, себептері)
Комиссия қорытындысы:
1. Электр қауіпсіздігі бойынша – _______________ топ берілді
2. Атқаратын лауазымына сәйкес/сәйкес емес – ____________________
3. Қайталама мерзімін белгілеу _____ – _____ ауысым
4. Қайталама тексерудің мерзімі (білім нәтижесі қанағаттанарлықсыз болған кезде)
_______________________________________________________________
Қосымша мәліметтер:_____________________________________________
Қолдары:
Комиссия төрағасы
_______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))
Комиссия мүшелері:
_______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))
_______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))
Комиссия қорытындысымен таныстым
____________________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))

Сноска. Приложение 12 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 25.11.2024 № 415 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дата проведения квалификационной проверки знаний
_______________________________________________________________
Комиссия (центральная/структурного подразделения)
(нужное подчеркнуть)
_______________________________________________________________
(наименование организации)
в составе:
Председатель:
______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии))
члены комиссии:
_______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии))
_______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии))
провела квалификационную проверку знаний
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), место работы, должность, профессия,
разряд, группа допуска по электробезопасности, дата последней
квалификационной проверки знаний)
Вид квалификационной проверки знаний:
_______________________________________________________________
(первичная, периодическая (очередная), внеочередная, причины)
Заключение комиссии:
1. Присвоена группа допуска по электробезопасности – _______________
_______________________________________________________________
2. Соответствует/не соответствует занимаемой должности –
_______________________________________________________________
3. Установить срок дублирования ____ – ____ смен
4. Сроки повторной проверки (при неудовлетворительном результате знаний)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Дополнительные сведения:
_______________________________________________________________
Подписи:
Председатель комиссии
_______________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии))
Члены комиссии:
_______________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии))
_______________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии))
С заключением комиссии ознакомлен
_______________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии) проверяемого лица)