Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оларды табыс ету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 8 мамырдағы № 76 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 25 мамырда № 11159 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 маусымдағы № 137 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.06.2018 № 137 (01.09.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Мыналар:
1) осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері есептілігінің тізбесі;
2) осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша баланстық шоттардағы резервтері (провизиялары) шегерілген қалдықтар туралы есеп;
3) осы қаулының 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шартты активтер мен шартты міндеттемелер туралы есеп;
4) осы қаулының 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есеп;
5) осы қаулының 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп;
6) осы қаулының 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша банктің, сондай-ақ ислам банкінің басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп;
7) осы қаулының 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша активтердің және шартты міндеттемелердің, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) құрылымы туралы есеп;
8) осы қаулының 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қамтамасыз ету түрі бойынша қарыздар туралы есеп;
9) осы қаулының 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қарыздар, оның ішінде жан-жақты көрсетілген негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мөлшері туралы есеп;
10) осы қаулының 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қарыздар, оның ішінде салалар (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша) бойынша негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мөлшері туралы есеп;

Об утверждении перечня, форм, сроков отчетности банков второго уровня Республики Казахстан и Правил их представления
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 мая 2015 года № 76. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2015 года № 11159. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 июня 2018 года № 137 (вводится в действие с 01.09.2018)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.06.2018 № 137 (вводится в действие с 01.09.2018).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) перечень отчетности банков второго уровня Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) отчет об остатках на балансовых счетах за вычетом резервов (провизий) по форме согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) отчет об условных активах и условных обязательствах по форме согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) отчет по межбанковским активам и обязательствам по форме согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) отчет о структуре портфеля ценных бумаг по форме согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) отчет об инвестициях банка, а также исламского банка в капитал других юридических лиц по форме согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
7) отчет о структуре активов и условных обязательств, а также резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, по форме согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
8) отчет о займах по виду обеспечения по форме согласно приложению 8 к настоящему постановлению;
9) отчет о займах, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению в деталях, а также о размере резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, по форме согласно приложению 9 к настоящему постановлению;
10) отчет о займах, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, по отраслям (в том числе по нерезидентам Республики Казахстан), а также о размере резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, по форме согласно приложению 10 к настоящему постановлению;

11) осы қаулының 11-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының резиденті шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне берілген қарыздар, оның ішінде салалар бойынша негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мөлшері туралы есеп;
12) осы қаулының 12-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тартылатын ақшаның негізгі көздері туралы есеп;
13) Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.04.2017 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
14) осы қаулының 14-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "РЕПО", "кері РЕПО" операциялары туралы есеп;
15) осы қаулының 15-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтеуге дейін қалған төлем мерзімі туралы есеп;
16) осы қаулының 16-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтелгенге дейін қалған белгіленген активтер мен міндеттемелер үшін, индекстің өзгеруіне дейін құбылмалы активтер мен міндеттемелер үшін төлем мерзімі туралы есеп;
17) осы қаулының 17-қосымшасына сәйкес нысан бойынша банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалармен есепті ай ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнге қолданылатын мәмілелер туралы есеп;
18) осы қаулының 18-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы екінші деңгейдегі банктерінің есептілікті табыс ету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне электрондық форматта:
1) ай сайын: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей осы қаулының 1-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 14), 15) және 16) тармақшаларында көзделген есептілікті; есепті айдан кейінгі айдың он бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей - осы қаулының 1-тармағының 17) тармақшасында көзделген есептілікті;
2) тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінші күнінен кешіктірмей осы қаулының 1-тармағының 12) тармақшасында көзделген есептілікті ұсынады. Төртінші тоқсан үшін есептілік қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей ұсынылады.
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей осы қаулының 1-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 14), 15), 16) және 17) тармақшаларында көзделген есептілікті (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке ала отырып) ұсынады.

11) отчет о займах, выданных субъектам малого и среднего предпринимательства-резидентам Республики Казахстан, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, по отраслям, а также о размере резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, по форме согласно приложению 11 к настоящему постановлению;
12) отчет об основных источниках привлеченных денег по форме согласно приложению 12 к настоящему постановлению;
13) исключен постановлением Правления Председателя национального банка РК от 28.04.2017 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14) отчет об операциях "РЕПО", "обратное РЕПО" по форме согласно приложению 14 к настоящему постановлению;
15) отчет о сроке платежа, оставшегося до погашения, по форме согласно приложению 15 к настоящему постановлению;
16) отчет о сроке платежа для фиксированных активов и обязательств, оставшихся до погашения, для плавающих активов и обязательств до изменения индекса, по форме согласно приложению 16 к настоящему постановлению;
17) отчет о сделках с лицами, связанными с банком особыми отношениями, заключенных в течение отчетного месяца, а также действующих на отчетную дату, по форме согласно приложению 17 к настоящему постановлению;
18) Правила представления отчетности банками второго уровня Республики Казахстан согласно приложению 18 к настоящему постановлению.
2. Банки второго уровня Республики Казахстан представляют в Национальный Банк Республики Казахстан в электронном формате:
1) ежемесячно: отчетность, предусмотренную подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 14), 15) и 16) пункта 1 настоящего постановления, - не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем; отчетность, предусмотренную подпунктом 17) пункта 1 настоящего постановления, - не позднее пятнадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
2) ежеквартально отчетность, предусмотренную подпунктом 12) пункта 1 настоящего постановления, - не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Отчетность за четвертый квартал представляется не позднее тридцати календарных дней по окончании финансового года.
Банки второго уровня Республики Казахстан не позднее тридцати календарных дней по окончании финансового года представляют отчетность (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям), предусмотренную подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 14), 15), 16) и 17) пункта 1 настоящего постановления.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.04.2017 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
РҚАО-ның ескертпесі!
3 тармақ01.02.2016 ж. дейін қолданылады - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 08.05.2015 № 76 қаулысымен.
3. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қайта құрылымдау жүргізілген бас банк пен еншілес банк арасындағы активтер мен міндеттемелерді бірмезгілде беру бойынша операцияны жүзеге асырған Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі бас банкі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне мыналарды:
1) ай сайын есепті айдан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей осы қаулының 1-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 14), 15) және 16) тармақшаларында көзделген электрондық форматтағы есептілікті; есепті айдан кейінгі айдың он жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей - осы қаулының 1-тармағының 17) тармақшасында көзделген есептілікті;
2) тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей осы қаулының 1-тармағының 12) және 13) тармақшаларында көзделген электрондық форматтағы есептілікті ұсынады.
4. Қазақстан Республикасының мына нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері есептілігінің тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдері мен қағидаларын бекіту туралы" 2013 жылғы 23 қыркүйектегі № 249 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9009 тіркелген, 2014 жылы 14 қаңтарда Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және 2014 жылғы 17 мамырда "Егемен Қазақстан" газетінде № 96 (28320) жарияланған);
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 2014 жылғы 27 тамыздағы № 170 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9979 тіркелген, 2014 жылы 24 желтоқсанда Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және 2015 жылғы 7 ақпанда "Егемен Қазақстан" газетінде № 25 (28503) жарияланған).
5. Төлем балансы, валюталық реттеу және статистика департаменті (Үмбетәлиев М.Т.) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Құқықтық қамтамасыз ету департаментімен (Досмұхамбетов Н.М.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Председателя национального банка РК от 28.04.2017 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Пункт 3 действует до 01.02.2016.
3. Родительский банк второго уровня Республики Казахстан, осуществивший операцию по одновременной передаче активов и обязательств между родительским банком и дочерним банком, в отношении которого проведена реструктуризация в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" представляет в Национальный Банк Республики Казахстан:
1) ежемесячно в электронном формате: отчетность, предусмотренную подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 14), 15) и 16) пункта 1 настоящего постановления, - не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем; отчетность, предусмотренную подпунктом 17) пункта 1 настоящего постановления, - не позднее семнадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
2) ежеквартально в электронном формате отчетность, предусмотренную подпунктами 12) и 13) пункта 1 настоящего постановления, - не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
4. Признать утратившими силу следующие нормативные правовые акты Республики Казахстан:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 сентября 2013 года № 249 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности банками второго уровня Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9009, опубликованное 14 января 2014 года в информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет" и 17 мая 2014 года в газете "Казахстанская правда" № 96 (27717));
2) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2014 года № 170 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9979, опубликованное 24 декабря 2014 года в информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет" и 29 января 2015 года в газете "Казахстанская правда" № 18 (27894)).
5. Департаменту платежного баланса, валютного регулирования и статистики (Умбеталиев М.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) совместно с Департаментом правового обеспечения
(Досмухамбетов Н.М.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
6. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс департаменті (Қазыбаев А.Қ.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.
8. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Осы қаулының 3-тармағы 2016 жылғы 1 ақпанға дейін қолданылады.
Ұлттық Банк Төрағасы
Қ. Келімбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитетінің Төрағасы
Ә.Смаилов ___________________
2015 жылғы 15 мамыр
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 76 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері есептілігінің тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.04.2017 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің есептілігіне мыналар кіреді:
1) баланстық шоттардағы резервтері (провизиялары) шегерілген қалдықтар туралы есеп;
2) шартты активтер мен шартты міндеттемелер туралы есеп;
3) банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есеп;
4) бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп;
5) банктің, сондай-ақ ислам банкінің басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп;
6) активтердің және шартты міндеттемелердің, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) құрылымы туралы есеп;
7) қамтамасыз ету түрі бойынша қарыздар туралы есеп;
8) қарыздар, оның ішінде жан-жақты көрсетілген негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мөлшері туралы есеп;

2) направление настоящего постановления на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
6. Департаменту международных отношений и связей с общественностью (Казыбаев А.К.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Кожахметова К.Б.
8. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Пункт 3 настоящего постановления действует до 1 февраля 2016 года.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
А. Смаилов________________________
13 мая 2015 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 76
Перечень отчетности банков второго уровня Республики Казахстан
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Председателя национального банка РК от 28.04.2017 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетность банков второго уровня Республики Казахстан включает в себя:
1) отчет об остатках на балансовых счетах за вычетом резервов (провизий);
2) отчет об условных активах и условных обязательствах;
3) отчет по межбанковским активам и обязательствам;
4) отчет о структуре портфеля ценных бумаг;
5) отчет об инвестициях банка, а также исламского банка в капитал других юридических лиц;
6) отчет о структуре активов и условных обязательств, а также резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности;
7) отчет о займах по виду обеспечения;
8) отчет о займах, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению в деталях, а также о размере резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности;

9) қарыздар, оның ішінде салалар (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша) бойынша негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мөлшері туралы есеп;
10) Қазақстан Республикасының резидент шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне берілген қарыздар, оның ішінде салалар бойынша негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мөлшері туралы есеп;
11) тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп;
12) "РЕПО", "кері РЕПО" операциялары туралы есеп;
13) өтеуге дейін қалған төлем мерзімі туралы есеп;
14) өтелгенге дейін қалған белгіленген активтер мен міндеттемелер үшін, индекстің өзгеруіне дейін құбылмалы активтер мен міндеттемелер үшін төлем мерзімі туралы есеп;
15) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалармен есепті ай ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнге қолданылатын мәмілелер туралы есеп.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 76 қаулысына 2-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Баланстық шоттардағы резервтері (провизиялары)
шегерілген қалдықтар туралы есеп
Есепті кезең: 20__жылғы __________ жағдай бойынша
Индекс: ФС_ББ
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі:
екiншi деңгейдегi банктер – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей;

9) отчет о займах, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, по отраслям (в том числе по нерезидентам Республики Казахстан), а также о размере резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности;
10) отчет о займах, выданных субъектам малого и среднего предпринимательства-резидентам Республики Казахстан, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, по отраслям, а также о размере резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности;
11) отчет об основных источниках привлеченных денег;
12) отчет об операциях "РЕПО", "обратное РЕПО";
13) отчет о сроке платежа, оставшегося до погашения;
14) отчет о сроке платежа для фиксированных активов и обязательств, оставшихся до погашения, для плавающих активов и обязательств до изменения индекса;
15) отчет о сделках с лицами, связанными с банком особыми отношениями, заключенных в течение отчетного месяца, а также действующих на отчетную дату.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 76
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет об остатках на балансовых счетах за вычетом резервов (провизий)
Отчетный период: по состоянию на "___" "_________________" 20__ года
Индекс: ФС_ББ
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления:
банками второго уровня - ежемесячно не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;

бас банк пен "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оған қатысты қайта құрылымдау жүргізілген еншілес банк арасында активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операцияны 2016 жылғы 1 ақпанға дейін жүзеге асырған екінші деңгейдегі бас банк – ай сайын есепті айдан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей.
Нысан
_____________________________
(банктің атауы)
(мың теңге)
Көрсеткіштің атауы
Барлығы
оның ішінде шетел валютасымен
1
2
1
Активтер
2
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегі салымдар
3
Корреспонденттік шоттар, оның ішінде (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
3.1
Қазақстан Республикасының резиденттерінде (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
3.2
Қазақстан Республикасының бейрезиденттерінде резервтерді (провизияларды) шегергенде)
4
Басқа банктерде орналастырылған салымдар, оның ішінде (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
4.1
Қазақстан Республикасының резиденттерінде (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
4.2
Қазақстан Республикасының бейрезиденттерінде (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
5
Банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген қарыздар (резервтерді (провизияларды) шегергенде), оның ішінде
5.1
Қазақстан Республикасының резиденттеріне (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
5.2
Қазақстан Республикасының бейрезиденттерге (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
6
Пайда немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін бағалы қағаздар (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
7
Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
8
Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
9
Бағалы қағаздармен жасалған "Кері РЕПО" операциялары (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
10
Заңды тұлғаларға берілген қарыздар (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
11
Жеке тұлғаларға берілген қарыздар (резервтерді (провизияларды) шегергенде), оның ішінде:
11.1
тұтынушылық мақсаттарға (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
11.2
тұрғын үй құрылысына, сатып алуға және (немесе) жөндеуге (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
11.3
басқа қарыздар (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
12
Капиталға инвестициялар (резервтерді (провизияларды) шегергенде)
13
Реттелген борыш
14
Кіріс әкелетін активтердің жиынтығы
15
Ақша
16
Тазартылған бағалы металдар
17
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегі міндетті резервтер
18
Негізгі құрал-жабдықтар (амортизацияны шегергенде)
19
Материалдық емес активтер (амортизацияны шегергенде)
20
Басқа активтер, оның ішінде:

родительским банком второго уровня, осуществившим операцию по одновременной передаче активов и обязательств между родительским банком и дочерним банком, в отношении которого проведена реструктуризация в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" до 1 февраля 2016 года, - ежемесячно не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
Форма
___________________
(наименование банка)
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Всего
из них в иностранной валюте
1
2
1
Активы
2
Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан
3
Корреспондентские счета (за вычетом резервов (провизий)), в том числе:
3.1
у резидентов Республики Казахстан (за вычетом резервов (провизий))
3.2
у нерезидентов Республики Казахстан (за вычетом резервов (провизий))
4
Вклады, размещенные в других банках (за вычетом резервов (провизий)), в том числе:
4.1
у резидентов Республики Казахстан (за вычетом резервов (провизий))
4.2
у нерезидентов Республики Казахстан (за вычетом резервов (провизий))
5
Займы, предоставленные банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций (за вычетом резервов (провизий)), в том числе:
5.1
резидентам Республики Казахстан (за вычетом резервов (провизий))
5.2
нерезидентам Республики Казахстан (за вычетом резервов (провизий))
6
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток (за вычетом резервов (провизий))
7
Ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи (за вычетом резервов (провизий))
8
Ценные бумаги, удерживаемые до погашения (за вычетом резервов (провизий))
9
Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами (за вычетом резервов (провизий))
10
Займы, предоставленные юридическим лицам (за вычетом резервов (провизий))
11
Займы, предоставленные физическим лицам (за вычетом резервов (провизий)), в том числе:
11.1
на потребительские цели (за вычетом резервов (провизий))
11.2
на строительство, покупку и (или) ремонт жилья (за вычетом резервов (провизий))
11.3
прочие займы (за вычетом резервов (провизий))
12
Инвестиции в капитал (за вычетом резервов (провизий))
13
Субординированный долг
14
Итого активы, приносящие доход
15
Деньги
16
Аффинированные драгоценные металлы
17
Обязательные резервы в Национальном Банке Республики Казахстан
18
Основные средства (за вычетом амортизации)
19
Нематериальные активы (за вычетом амортизации)
20
Прочие активы, в том числе:

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Баланстық шоттардағы резервтері (провизиялары) шегерілген қалдықтар туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері Нысанды ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан банктің активтер, міндеттемелер және капитал бойынша баланстық баптары құрылымының мәнін ашады. 1-бағанда теңгемен және теңге баламасындағы баланстық баптар туралы толық ақпарат көрсетіледі. 2-бағанда шетел валютасындағы баланстық баптардың теңгелік баламасы көрсетіледі.
6. Активтер кіріс әкелетін активтер және басқа да активтер болып бөлінеді. Кіріс әкелетін активтер банк олар бойынша пайыздық сыйақы, белгіленген кіріс, актив құнының өсімінен түскен кіріс алатын активтерді білдіреді. Туынды қаржы құралдары бойынша талаптар кіріс әкелетін активтерге жатқызылмайды. Барлық қалған активтер Есептің Нысанына сәйкес жекелеген санаттарға бөлінеді.
7. 21, 22-жолдарда сома абсолюттік мәнде және плюс белгісімен көрсетіледі.
8. Міндеттемелер шығысқа әкелетін міндеттемелер және басқа міндеттемелер болып бөлінеді. Шығысқа әкелетін міндеттемелер банк олар бойынша пайыздық сыйақы, белгіленген төлемдер төлейтін міндеттемелерді білдіреді. Туынды қаржы құралдары бойынша міндеттемелер шығысқа әкелетін міндеттемелер санатына қосылмайды.
9. 38-жолда анықтама түрінде банктің алынған қарыздар бойынша бас ұйымның алдындағы міндеттемелерінің сомалары көрсетіледі.
10. 52-жолда есепті жыл ішінде анықтама түрінде өткен қаржы жылындағы жай акциялар бойынша жарияланған дивидендтер сомасы көрсетіледі.
11. 53-жолда анықтама түрінде жұмыс күні толық қызметкерлер саны және баламалары (жарты ставкамен жұмыс істейтін екі қызметкер жұмыс күні толық бір қызметкер болып саналады) көрсетіледі.
12. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 76 қаулысына 3-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Шартты активтер мен шартты міндеттемелер туралы есеп Есепті кезең: 20__жылғы __________ жағдай бойынша
Индекс: ФС_УО
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі:
екiншi деңгейдегi банктер – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей;

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет об остатках на балансовых счетах за вычетом резервов (провизий)" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма раскрывает структуру балансовых статей банка по активам, обязательствам и капиталу. В графе 1 указывается подробная информация о балансовых статьях в тенге и в тенговом эквиваленте. В графе 2 указывается тенговый эквивалент балансовых статей в иностранной валюте.
6. Активы подразделяются на активы, приносящие доход и прочие активы. Под активами, приносящими доход, понимаются активы, по которым банк получает процентное вознаграждение, фиксированный доход, доход от прироста стоимости актива. Требования по производным финансовым инструментам не относятся к активам, приносящим доход. Все остальные активы распределяются в отдельные категории в соответствии с Формой.
7. Сумма строк 21, 22 указывается в абсолютном значении и со знаком плюс.
8. Обязательства подразделяются на обязательства, влекущие расход и прочие обязательства. Под обязательствами, влекущими расход, понимаются обязательства, по которым банк выплачивает процентное вознаграждение, фиксированные выплаты. Обязательства по производным финансовым инструментам в категорию обязательств, влекущих расход, не включаются.
9. В строке 38 справочно указывается сумма обязательств банка перед родительской организацией по полученным займам.
10. В строке 52 в течение отчетного года справочно указывается сумма дивидендов, объявленных по простым акциям за прошедший финансовый год.
11. В строке 53 справочно указывается количество работников, занятых полный рабочий день и эквиваленты (двое сотрудников, работающих на полставки, считаются как один работник, занятый полный рабочий день).
12. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 76
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет об условных активах и условных обязательствах
Отчетный период: по состоянию на "___" "___________" 20__ года
Индекс: ФС_УО
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления:
банками второго уровня - ежемесячно не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;

бас банк пен "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оған қатысты қайта құрылымдау жүргізілген еншілес банк арасында активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операцияны 2016 жылғы 1 ақпанға дейін жүзеге асырған екінші деңгейдегі бас банк – ай сайын есепті айдан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей.
Нысан
_____________________________
(банктің атауы)
(мың теңге)
Баптардың атауы
Барлығы
контрагенттер - қаржылық ұйымдар
контрагенттер - басқалары
6 айға дейін мерзіммен
6 айдан астам мерзіммен
мерзімсіз
6 айға дейін мерзіммен
6 айдан астам мерзіммен
мерзімсіз
1
2
3
4
5
6
1
Кепілдіктер және аккредитивтер
1.1
Кепілдіктер
1.1.1
берілген
1.1.2
алынған
1.1.2.1
"Standard & Poor's" агенттігінің немесе басқа осыған ұқсас рейтинг агенттігінің "А-" төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі бар заңды тұлғалардың кепілдіктері
1.1.2.2
"Standard & Poor's" агенттігінің немесе басқа осыған ұқсас рейтингі агенттігінің "ВВ+" тобынан төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі бар заңды тұлғалардың кепілдіктері
1.1.2.3
"Standard & Poor's" агенттігінің немесе басқа осыған ұқсас рейтингі агенттігінің "ВВВ-" тобынан төмен емес борыштық рейтингі бар заңды тұлғалардың кепілдіктері
1.1.2.4
"Standard & Poor's" агенттігінің немесе басқа осыған ұқсас рейтинг агенттігінің "В+" тобынан төмен емес борыштық рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденті заңды тұлғаларының, оның ішінде Қазақстан Республикасының резидент банктерінің кепілдіктері
1.1.2.5
Қазақстан Республикасының резиденті банкі "Standard & Poor's" агенттігінің немесе басқа осыған ұқсас рейтинг агенттігінің "ВВВ" төмен емес борыштық рейтингі бар бас банктерден алған кепілдіктері
1.1.2.6
Заңды тұлғалардың басқа да кепілдіктері
1.1.2.7
Жеке тұлғалардың кепілдіктері
2
Аккредитивтер
2.1
берілген
2.2
алынған
3
Болашақта салымдарды/қарыздарды орналастыру және алу бойынша міндеттемелер
3.1
берілген қарыздар бойынша болашақ міндеттемелер
3.2
орналастырылатын салымдар бойынша болашақ міндеттемелер
3.3
алынатын қарыздар бойынша болашақ міндеттемелер
3.4
алынатын салымдар бойынша болашақ міндеттемелер
4
Вексельдер бойынша шартты міндеттемелер
5
Форфейтинг операциялары бойынша міндеттемелер
6
Клиенттердің қозғалмайтын шоттары бойынша міндеттемелер
7
Бағалы қағаздарды сату бойынша міндеттемелер
8
Бағалы қағаздарды сатып алу бойынша міндеттемелер
9
Болашақ сыйақы туралы алынған келісім
10
Туынды қаржы құралдары (хеджирлеу мақсатында)
10.1
тазартылған бағалы металдарды сатып алуға фьючерсттік келісімшарттар
10.2
тазартылған бағалы металдарды сатуға фьючерсттік келісімшарттар

родительским банком второго уровня, осуществившим операцию по одновременной передаче активов и обязательств между родительским банком и дочерним банком, в отношении которого проведена реструктуризация в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" до 1 февраля 2016 года, - ежемесячно не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
Форма
____________________
(наименование банка)
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Всего
контрагенты - финансовые организации
контрагенты - прочие
со сроком до 6 месяцев
со сроком более 6 месяцев
без срока
со сроком до 6 месяцев
со сроком более 6 месяцев
без срока
1
2
3
4
5
6
1
Гарантии и аккредитивы
1.1
Гарантии
1.1.1
выданные
1.1.2
полученные
1.1.2.1
гарантии юридических лиц, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже группы "А-" агентства "Standard&Poors" или другого аналогичного рейтингового агентства
1.1.2.2
гарантии юридических лиц, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже группы "ВВ+" агентства "Standard&Poors" или другого аналогичного рейтингового агентства
1.1.2.3
гарантии юридических лиц, имеющих долговой рейтинг не ниже "ВВВ-" агентства "Standard&Poors" или другого аналогичного рейтингового агентства
1.1.2.4
гарантии юридических лиц-резидентов Республики Казахстан, в том числе банков-резидентов Республики Казахстан, имеющих долговой рейтинг не ниже группы "В+" агентства "Standard&Poors" или другого аналогичного рейтингового агентства
1.1.2.5
гарантии, полученные банком-резидентом Республики Казахстан от родительских банков, имеющих долговой рейтинг не ниже "ВВВ" агентства "Standard&Poors" или другого аналогичного рейтингового агентства
1.1.2.6
прочие гарантии юридических лиц
1.1.2.7
гарантии физических лиц
2
Аккредитивы
2.1
выданные
2.2
полученные
3
Обязательства по размещению и получению вкладов/займов в будущем
3.1
будущие обязательства по предоставляемым займам
3.2
будущие обязательства по размещаемым вкладам
3.3
будущие обязательства по получаемым займам
3.4
будущие обязательства по получаемым вкладам
4
Условные обязательства по векселям
5
Обязательства по форфейтинговым операциям
6
Обязательства по неподвижным вкладам клиентов
7
Обязательства по продаже ценных бумаг
8
Обязательства по покупке ценных бумаг
9
Приобретенное соглашение о будущем вознаграждении
10
Производные финансовые инструменты (в целях хеджирования)
10.1
фьючерсные контракты на покупку аффинированных драгоценных металлов
10.2
фьючерсные контракты на продажу аффинированных драгоценных металлов

11.17
басқа туынды қаржы құралдары бойынша шартты міндеттемелер
12
Басқа да шартты талаптар
Кестенің жалғасы
оның ішінде бейрезиденттер бойынша
контрагенттер - қаржылық ұйымдар
контрагенттер - басқалары
6 айға дейін мерзіммен
6 айдан астам мерзіммен
мерзімсіз
6 айға дейін мерзіммен
6 айдан астам мерзіммен
мерзімсіз
7
8
9
10
11
12
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
______________________________________ _________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Бас бухгалтер _______________________________________ ___________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Орындаушы: ___________________________________________ ______________
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы телефон
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы "___" __________
Мөр орны (бар болса)
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша
түсіндірме
Шартты активтер мен шартты міндеттемелер туралы есеп
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Шартты активтер мен шартты міндеттемелер туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері Нысанды ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан банктің шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер бойынша баланстан тыс баптар құрылымының мәнін ашады.
6. Нысанда қаржы құралдары бөлігінде контрагенттер - қаржылық ұйымдарға және контрагенттер - қаржылық емес ұйымдарға (оның ішінде бейрезиденттерге) қатысты шартты талаптар сомасы және шартты міндеттемелер сомасы көрсетіледі.
7. 10-жолда тәуекелдерді хеджирлеу мақсатында жасалған туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша қалдықтар сомасы көрсетіледі.
8. 11-жолда барлық қалған туынды қаржы құралдары бойынша (өзгерістер және баға ауытқулары нәтижесінде пайда алуға ниеті бар алыпсатарлық мәмілелерді қоса алғанда) қалдықтар сомасы көрсетіледі.
9. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 76 қаулысына 4-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Шартты активтер мен шартты міндеттемелер туралы есеп
Есепті кезең: 20 __ жылғы "___" "__________" жағдай бойынша
Индекс: ФС_МБ
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі:
екiншi деңгейдегi банктер – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей;

11.17
условные обязательства по прочим производным финансовым инструментам
12
прочие условные требования
продолжение таблицы
в том числе по нерезидентам
контрагенты - финансовые организации
контрагенты - прочие
со сроком до 6 месяцев
со сроком более 6 месяцев
без срока
со сроком до 6 месяцев
со сроком более 6 месяцев
без срока
7
8
9
10
11
12
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_____________________________________________ _______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер ______________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель: ___________________________________ ________ _________
должность, фамилия, имя, отчество подпись телефон
(при его наличии)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
Место для печати (при наличии)
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет об условных активах и условных обязательствах
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет об условных активах и условных обязательствах" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма раскрывает структуру внебалансовых статей банка по условным и возможным активам и обязательствам.
6. В Форме указываются суммы условных требований и суммы условных обязательств в отношении контрагентов-финансовых и контрагентов-нефинансовых организаций (в том числе нерезидентов) в разрезе финансовых инструментов.
7. В строке 10 указывается сумма остатков по сделкам с производными финансовыми инструментами, заключенными с целью хеджирования рисков.
8. В строке 11 указывается сумма остатков по всем остальным производным финансовым инструментам (включая спекулятивные сделки с намерением получить прибыль в результате изменений и колебаний цен).
9. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 76
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет по межбанковским активам и обязательствам
Отчетный период: по состоянию на "___" "____________" 20__ года
Индекс: ФС_МБ
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления:
банками второго уровня - ежемесячно не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Шартты активтер мен шартты міндеттемелер туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері Нысанды ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда банктің резидент-банктер мен бейрезидент банктерге, резидент-банктер мен бейрезидент банктердің алдындағы банктің міндеттемелері, банктің резидент-банктер мен бейрезидент банктерге қатысты шартты және ықтимал талаптары, банктің резидент-банктер мен бейрезидент банктер алдындағы шартты және ықтимал міндеттемелеріне қатысты барлық банкаралық активтер бойынша мәліметтер көрсетіледі.
Резидент-банктерге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және "Қазақстан Даму Банкі" Акционерлік қоғамы жатады.
6. Нысан банктің есепті күні өзара қатынастары бар әрбір контрагент-банк бойынша (резидент-банк, бейрезидент-банк, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және "Қазақстан Даму Банкі" Акционерлік қоғамы) жеке-жеке толтырылады.
"Банктің атауы" бағанда "Резидент-банк", "Бейрезидент-банк" шартты белгілеулерінің орнына толтыру кезінде нақты контрагент-банктің атауы көрсетіледі.
7. 1, 2, 4, 5, 7, 8, 10, 11 бағандарды толтыру кезінде әрбір контрагент-банк бойынша есепті кезеңнің аяғындағы сомаға сәйкес келетін активтердің, міндеттемелердің, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің баланстық немесе баланстан тыс шоттары және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысына сәйкес олардың атауы.
8. 3, 6, 9, 12 бағандарды толтыру кезінде контрагент-банкке сәйкес келетін есепті кезеңнің аяғындағы сомалар тиісті баланстық немесе баланстан тыс шоттар бойынша қалдықтар бөлігінде: негізгі борыш бойынша (сатып алу құны), есептелген сыйақы, дисконттар резервтер (провизиялар), оң және теріс түзетілген шоттар бойынша бөлінеді.

1. Общие положения
1. Настоящее Пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет по межбанковским активам и обязательствам" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указываются сведения по всем межбанковским активам банка по отношению к банкам-резидентам и банкам-нерезидентам, обязательствам банка перед банками-резидентами и банками-нерезидентами, условным и возможным требованиям банка к банкам-резидентам и банкам-нерезидентам, условным и возможным обязательствам банка перед банками-резидентами и банками-нерезидентами.
К банкам-резидентам относятся Национальный Банк Республики Казахстан и Акционерное общество "Банк Развития Казахстана".
6. Форма заполняется по каждому банку-контрагенту (банк-резидент, банк-нерезидент, Национальный Банк Республики Казахстан и Акционерное общество "Банк Развития Казахстана") в отдельности, с которым у банка имеются взаимоотношения на отчетную дату.
В графе "Наименование банка" вместо условных обозначений "Банк-резидент", "Банк-нерезидент" при заполнении указывается наименование конкретного банка-контрагента.
7. При заполнении граф 1, 2, 4, 5, 7, 8, 10, 11 указывается в отдельности каждый балансовый или внебалансовый счет активов, обязательств, условных и возможных требований и обязательств и их наименование в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях и акционерном обществе "Банк Развития Казахстана", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793, соответствующий сумме на конец отчетного периода по каждому банку-контрагенту.
8. При заполнении граф 3, 6, 9 12 суммы на конец отчетного периода, соответствующие банку-контрагенту, распределяются в разрезе остатков по соответствующим балансовым или внебалансовым счетам: по основному долгу (стоимости приобретения), начисленного вознаграждения, резервов (провизий), дисконтов, премий, счетов положительной и отрицательной корректировки.

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері Нысанды ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда бағалы қағаздардың санаты портфелінің құрылымы туралы ақпарат олардың санаттары бөлігінде қамтылған:
1) сатуға қолда бар бағалы қағаздар;
2) пайда немесе шығын арқылы әділ құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздар;
3) өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар.
6. Нысанда банктің еншілес және үлестес ұйымдарының акцияларына (жарғылық капиталына қатысу үлестеріне) салымдарын, сондай-ақ Банктің, сондай-ақ ислам банкінің басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есепте көрсетілген заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарындағы басқа да қатысуды қоспағанда, борыштық және үлестік бағалы қағаздарға салымдары туралы мәліметтер көрсетіледі.
7. 9-бағанда номиналдық құны облигациялар бойынша толтырылады, сатып алу құны акциялар бойынша толтырылады, 10-баған акциялар бойынша толтырылмайды.
8. Резервтердің (провизиялардың) мөлшері абсолюттік мәнде және плюс белгісімен көрсетіледі.
9. 11-бағанда сатуға қолда бар бағалы қағаздардың сомасы сатып алу құны бойынша көрсетіледі.
10. 16-бағанда сатуға қолда бар және РЕПО шарттарымен ауыртпалық түскен бағалы қағаздар көрсетіледі.
11. 17-бағанда пайда немесе шығын арқылы әділ құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздардың сатып алу құны бойынша сомасы көрсетіледі.
12. 21-бағанда пайда немесе шығын арқылы әділ құны бойынша ескерілетін және РЕПО шарттарымен ауыртпалық түскен бағалы қағаздар көрсетіледі.
13. 22-бағанда өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар сатып алу құны бойынша көрсетіледі.
14. 26-бағанда өтелгенге дейін ұсталатын және РЕПО шарттарымен ауыртпалық түскен бағалы қағаздар көрсетіледі.
15. 33-бағанда Қазақстан Республикасы қор биржасының ресми тізіміне сәйкес Қазақстан Республикасының резидент эмитенттерінің бағалы қағаздарының санаты көрсетіледі. Бұл баған Қазақстан Республикасының бейрезидент эмитенттерінің бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды.

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о структуре портфеля ценных бумаг" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма содержит информацию о структуре портфеля ценных бумаг в разрезе их категорий:
1) ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи;
2) ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток;
3) ценные бумаги, удерживаемые до погашения.
6. В Форме указываются сведения о вложениях банка в долговые и долевые ценные бумаги, за исключением вложений в акции (доли участия в уставных капиталах) дочерних и ассоциированных организаций, а также прочего участия в уставных капиталах юридических лиц, отраженных в Отчете об инвестициях банка, а также исламского банка в капитал других юридических лиц.
7. В графе 9 номинальная стоимость заполняется по облигациям, покупная стоимость заполняется по акциям, графа 10 по акциям не заполняется.
8. Размер резервов (провизий) указывается в абсолютном значении и со знаком плюс.
9. В графе 11 указывается сумма ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи по стоимости приобретения.
10. В графе 16 указываются ценные бумаги, имеющиеся в наличии для продажи и обремененные договорами РЕПО.
11. В графе 17 указывается стоимость приобретения ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток по стоимости приобретения.
12. В графе 21 указываются ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток и обремененные договорами РЕПО.
13. В графе 22 указывается стоимость приобретения ценных бумаг, удерживаемых до погашения по стоимости приобретения.
14. В графе 26 указываются ценные бумаги, удерживаемые до погашения и обремененные договорами РЕПО.
15. В графе 33 указывается категория ценных бумаг эмитентов - резидентов Республики Казахстан согласно официальному списку фондовой биржи Республики Казахстан. Данная графа не заполняется по ценным бумагам эмитентов - нерезидентов Республики Казахстан.

16. 34-бағанда бағалы қағаз эмитентінің рейтингілік агенттік берген есепті күнгі рейтингісі көрсетіледі.
17. 35-бағанда рейтингілік агенттік берген бағалы қағаздың сатып алу күніндегі рейтингісі көрсетіледі, 36-бағанда рейтингілік агенттік берген бағалы қағаздың есепті кезеңдегі рейтингісі көрсетіледі.
18. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 76 қаулысына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Банктің, сондай-ақ ислам банкінің басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп

16. В графе 34 указывается рейтинг эмитента ценной бумаги на отчетную дату, присвоенный рейтинговым агентством.
17. В графе 35 указывается рейтинг ценной бумаги на дату приобретения, присвоенный рейтинговым агентством, в графе 36 указывается рейтинг ценной бумаги на отчетную дату, присвоенный рейтинговым агентством.
18. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 76
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет об инвестициях банка, а также исламского банка в капитал других юридических лиц

14.1
14.n
Инвестициялардың барлығы
кестенің жалғасы
Банкке тиесілі акциялар санының эмитенттің орналастырылған (артықшылықты және сатып алынғандарды шегергенде) акцияларының жалпы санына ара қатынасы немесе заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі (пайызбен)
Эмитент акцияларының баланстық құнының немесе заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесінің банктің меншікті капиталына қатынасы (пайызбен)
Сатып алынған
күні
Үлестік қаржы құралдары
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері - заңды тұлғаларының акциялары еркін айналыста жүрген халықаралық қор биржасының атауы
8
9
10
11
12
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам)
__________________________________ _________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Бас бухгалтер __________________________________ _______
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Орындаушы: ________________________________________ ______ ______
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)       қолы телефон
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы "___" __________
Мөр орны (бар болса)
Ескерту: әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Банктің, сондай-ақ ислам
банкінің басқа заңды
тұлғалардың капиталына
инвестициялары туралы есеп
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Банктің, сондай-ақ ислам банкінің басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Банктің, сондай-ақ ислам банкінің басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері Нысанды ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда банктің, ислам банкінің еншілес және қауымдастырылған ұйымдардың, сондай-ақ басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың мөлшері туралы мәліметтер көрсетіледі.

14.1
14.n
Всего инвестиций
продолжение таблицы
Соотношение количества акций, принадлежащих банку, к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций эмитента или доля участия в уставном капитале юридического лица (в процентах)
Отношение балансовой стоимости акций эмитента или доли участия в уставном капитале юридического лица к собственному капиталу банка (в процентах)
Дата приобретения
Долевые финансовые инструменты
Наименование международной фондовой биржи, на которой находятся в свободном обращении акции юридических лиц - нерезидентов Республики Казахстан
8
9
10
11
12
Первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее)
_______________________________________________________ ________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   подпись
Главный бухгалтер _______________________________________ _______
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель:_______________________________________________ _____
должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись телефон
Дата подписания отчета "___"__________20___года
Место для печати (при наличии)
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме
Приложение
к форме отчета об инвестициях банка,
а также исламского банка
в капитал других юридических лиц
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет об инвестициях банка, а также исламского банка в капитал других юридических лиц
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет об инвестициях банка, а также исламского банка в капитал других юридических лиц" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указываются сведения о размере инвестиций банка, исламского банка в капитал дочерних и ассоциированных организаций, а также других юридических лиц.

6. Нысанның барлық деректері капиталында банк қатысатын заңды тұлғаның қызметінің сипаты бойынша ұсынылады.
7. 3-бағанда акциялардың (қатысу үлестерінің) барлық пакетінің сатып алу күнгі сатып алу құны көрсетіледі.
8. 4-бағанда инвестициялардың баланстық құны көрсетіледі. Баланстық құн ретінде қаржы активі ол бойынша қалыптастырылған провизиялар (резервтер) шегерілгеннен кейін баланста танылатын сома есептеледі.
9. 6-бағанда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 тіркелген "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысына сәйкес баланстық шоттар көрсетіледі.
10. 9-бағанда эмитент акцияларының баланстық құнының немесе заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесінің банктің меншікті капиталына қатынасын есептеу үшін, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13919 тіркелген "Пруденциялық нормативтердің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен белгілі бір күнге банк капиталының мөлшері лимиттерінің нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін және Банктің ашық валюталық позициясын есептеу қағидаларын және лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 147 қаулысына сәйкес есептелген реттелетін меншік капиталы қолданылады.
11. 10-бағанда эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілені бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесінде тіркеу күні көрсетіледі. Өзге мәмілелер бойынша заңнамаға сәйкес меншiк құқығы пайда болған күн (сәт) көрсетіледі.
12. Резервтер (провизиялар) сомасы абсолюттік мәнде және плюс белгісімен көрсетіледі.
13. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 76 қаулысына 7-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Активтердің және шартты міндеттемелердің, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) құрылымы туралы есеп Есепті кезең: 20 __ жылғы "___" "__________" жағдай бойынша
Индекс: ФС_КА_МСФО
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі:
екiншi деңгейдегi банктер – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей;

6. Все данные Формы представляются по характеру деятельности юридического лица, в капитале которых участвует банк.
7. В графе 3 указывается покупная стоимость всего пакета акций (долей участия) на дату приобретения.
8. В графе 4 указывается балансовая стоимость инвестиций. Под балансовой стоимостью понимается сумма, по которой финансовый актив признается в балансе после вычета сформированных по ним провизий (резервов).
9. В графе 6 указываются балансовые счета в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях и акционерном обществе "Банк Развития Казахстана", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793.
10. В графе 9 для расчета отношения балансовой стоимости акций эмитента или доли участия в уставном капитале юридического лица к собственному капиталу банка используется регуляторный собственный капитал, рассчитанный в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 147 "Об установлении нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов размера капитала банка на определенную дату и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции банка", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13919.
11. В графе 10 указывается дата регистрации сделки с эмиссионными ценными бумагами в системе реестров держателей ценных бумаг. По иным сделкам указывается дата (момент) возникновения права собственности в соответствии законодательством.
12. Сумма резервов (провизий) указывается в абсолютном значении и со знаком плюс.
13. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 76
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о структуре активов и условных обязательств,
а также резервов (провизий), сформированных в соответствии с
международными стандартами финансовой отчетности
Отчетный период: по состоянию на "___" "___________" 20__ года
Индекс: ФС_КА_МСФО
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления:
банками второго уровня - ежемесячно не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Активтердің және шартты міндеттемелердің, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) құрылымы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері Нысанды ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда резиденттілік белгісі бөлігінде жіктеуге жататын банктің активтері мен шартты міндеттемелері туралы ақпарат бар.
6. Активтердің және шартты міндеттемелердің жіктелген санаты халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес нақты қалыптастырылған резервтерге (провизияларға) байланысты Түсіндірменің 1-кестесіне сәйкес айқындалады.
1-кесте. Активтің, шартты міндеттеменің жіктеу санатын анықтау
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) деңгейі пайызбен
Жіктелген санат
0
Стандартты
0,01 - 5
1-санаттағы күмәнді
5,01 - 10
2-санаттағы күмәнді
10,01 - 20
3-санаттағы күмәнді
20,01 - 25
4-санаттағы күмәнді
25,01 - 50
5-санаттағы күмәнді
50,01 - 100
Үмітсіз
7. Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) деңгейі резервтердің провизияларының (провизиялардың) сомасына ұлғайған бухгалтерлік есептің деректері бойынша активтің, шартты міндеттеменің баланстық құнынан есептелінеді.
8. 2-жолда әрбір бағандағы сома 2.1, 2.2, 2.3 және 2.4-жолдардағы тиісті бағандарындағы сомасы тең болады.
9. 2.2.1.1, 2.2.2.1, 2.4.1.1-жолдарда коммерциялық мақсатта қолданылатын жылжымайтын мүліктерді сатып алуға және құрылысына берілген қарыздар көрсетіледі.
10. 2.2.1.2, 2.2.2.2, 2.4.1.2-жолдарда тікелей тұрғын үйге арналған жылжымайтын мүлікті сатып алуға және құрылысына берілген қарыздар көрсетіледі.
11. 2.3.1.1, 2.3.2.1-жолдарда жеке тұлғаларға кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес тауарды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алуға берілген қарыздар көрсетіледі. (ипотекалық тұрғын үй қарыздарын, коммерциялық және тұрғын үй жылжымайтын мүлік сатып алуға және салуға берілген қарыздарды және кредиттік карталарды қоспағанда).
Тұтынушылық мақсатқа: автокөлік (тұрмыстық техника немесе жиһаз) сатып алу, қарыз алушының тұрғын үйін жөндеу немесе қайта салу (жылжымайтын мүлікпен қамтамасыз етусіз), білімге шығыстар, медициналық шығыстар, салықтар, демалысқа барулар, депозиттік шоттар бойынша овердрафттар кіреді.

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о структуре активов и условных обязательств, а также резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма содержит информацию об активах и условных обязательствах банка, подлежащих классификации в разрезе признака резидентства и в иностранной валюте.
6. Классификационная категория активов и условных обязательств определяется в соответствии с Таблицей 1 Пояснения, в зависимости от фактически сформированных резервов (провизий) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
Таблица 1. Определение классификационной категории актива, условного обязательства
Уровень сформированных резервов (провизий) по требованиям международных стандартов финансовой отчетности в процентах
Классификационная категория
0
Стандартный
0,01 - 5
Сомнительный 1 категории
5,01 - 10
Сомнительный 2 категории
10,01 - 20
Сомнительный 3 категории
20,01 - 25
Сомнительный 4 категории
25,01 - 50
Сомнительный 5 категории
50,01 - 100
Безнадежный
7. Уровень сформированных резервов (провизий) по требованиям международных стандартов финансовой отчетности рассчитывается от балансовой стоимости актива, условного обязательства по данным бухгалтерского учета, увеличенной на сумму провизий резервов (провизий).
8. В строке 2 сумма в каждой графе равна сумме соответствующей графы в строках 2.1, 2.2, 2.3 и 2.4.
9. В строках 2.2.1.1, 2.2.2.1, 2.4.1.1 указываются займы, выданные на приобретение и строительство недвижимости, которая будет использоваться в коммерческих целях.
10. В строках 2.2.1.2, 2.2.2.2, 2.4.1.2 указываются займы, выданные на приобретение и строительство недвижимости, предназначенной непосредственно для жилья.
11. В строках 2.3.1.1, 2.3.2.1 указываются займы, выданные физическим лицам на приобретение товаров, работ и услуг, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности (за исключением ипотечных жилищных займов, займов выданных на приобретение и строительство коммерческой и жилой недвижимости, и кредитных карт).
Потребительские цели включают в себя: покупку автотранспорта (бытовой техники или мебели), ремонт или перестройку жилья заемщика (без обеспечения недвижимостью), расходы на образование, медицинские расходы, налоги, поездки на отдых, овердрафты по сберегательным счетам.

Кредиттік карталар бойынша ақпарат 2.3.1.4.1 және 2.3.2.4.1-жолдарда көрсетіледі.
12. Дара кәсіпкерлерге жеке мақсаттарына қарыздар берілген, сондай-ақ қарыздар адвокаттар мен нотариустарға (заңды тұлға құрамай-ақ) берілген жағдайда, қарыздар бойынша несие және мерзімі өткен берешек бойынша деректер 2.3-жолда көрсетіледі.
13. 2.4-бағанда Қазақстан Республикасының резиденттері шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне берілген қарыздар көрсетіледі. 2.4.2-бағанда кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру үшін дара кәсіпкерлерге берілген қарыздар көрсетіледі.
14. 3-жолда кепіл шартын, кепілдеме немесе кепілдік шартын жасамай, жеке тұлғаларға тұтынушылық мақсатқа берілген қарыздар көрсетіледі.
15. 4-жолда халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес біртекті қарыз портфеліне енгізілген қарыздар көрсетіледі.
16. 58-бағанда шетел валютасында негізгі борыш сомасы көрсетіледі.
17. 3, 11, 19, 27, 35, 43, 51 және 60-бағандарда есептелген, бірақ негізгі борыш бойынша алынбаған сыйақы көрсетіледі.
18. 5, 13, 21, 29, 37, 45, 53 және 62-бағандарда болашақ есептік ақша ағындарының дисконтталған құны көрсетіледі. Болашақ есептік ақша ағындарының дисконтталған құны мына формула бойынша анықталады:
, мұнда
PV - болашақ ақша ағындарының келтірілген құны;
CF - болжамды ақша ағыны;
rr – қаржы құралы қолданылуының күтілетін уақыты ішінде болашақ есептік ақша төлемдерін немесе түсімдерін немесе бұл орынды болған кезде ең қысқа кезеңде қаржы активінің немесе қаржылық міндеттеменің таза баланстық құнына дейін нақты дисконттау кезінде қолданылатын бастапқы тиімді пайыздық мөлшерлеме;
t - жыл саны.
19. Болашақ есептік ақша ағындарының дисконтталған құны біртекті қарыз портфельдеріне кірмейтін дара қарыздар бойынша есептеледі.
20. 6, 14, 22, 30, 38, 46, 54 және 63-бағандар қамтамасыз етудің нарықтық құны көрсетіледі.
21. 7, 15, 23, 31, 39, 47, 55 және 64-бағандарда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10350 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Кепілдің және басқа да қамтамасыз етудің құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 256 қаулысына сәйкес есептелетін резервтерді (провизияларды) есептеу кезінде енгізілетін қамтамасыз ету құны көрсетіледі.
22. 8, 16, 24, 32, 40, 48, 56 және 65-бағандарда халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) сомасы көрсетіледі.

Информация по кредитным карточкам указывается по строкам 2.3.1.4.1 и 2.3.2.4.1.
12. В случае, когда займы выданы индивидуальным предпринимателям на собственные цели, а также, если займы выданы адвокатам и нотариусам (без образования юридического лица), данные по ссудной и просроченной задолженности по займам указываются в строке 2.3.
13. В строке 2.4 указываются займы, выданные субъектам малого и среднего предпринимательства-резидентам Республики Казахстан. В строке 2.4.2 указываются займы, выданные индивидуальным предпринимателям для осуществления предпринимательской деятельности.
14. В строке 3 указываются займы, выданные физическим лицам на потребительские цели без заключения договора залога, договора поручительства или гарантии.
15. В строке 4 указываются займы, включенные в портфель однородных займов в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
16. В графе 58 указывается сумма основного долга в иностранной валюте.
17. В графах 3, 11, 19, 27, 35, 43, 51 и 60 указывается сумма начисленного, но не полученного вознаграждения по основному долгу.
18. В графах 5, 13, 21, 29, 37, 45, 53 и 62 указывается дисконтированная стоимость расчетных будущих денежных потоков. Дисконтированная стоимость расчетных будущих денежных потоков определяется по формуле:
, где
PV - приведенная стоимость будущих денежных потоков;
CF - предполагаемые потоки денег;
rr - первоначальная эффективная процентная ставка, применяемая при точном дисконтировании расчетных будущих денежных платежей или поступлений на протяжении ожидаемого времени существования финансового инструмента или, где это уместно, более короткого периода, до чистой балансовой стоимости финансового актива или финансового обязательства;
t - количество лет.
19. Дисконтированная стоимость расчетных будущих денежных потоков рассчитывается по индивидуальным займам, не входящим в портфель однородных займов.
20. В графах 6, 14, 22, 30, 38, 46, 54 и 63 указывается рыночная стоимость обеспечения.
21. В графах 7, 15, 23, 31, 39, 47, 55 и 64 указывается стоимость обеспечения, включаемая при расчете резервов (провизий), рассчитываемая в соответствии с Постановлением Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2014 года № 256 "Об утверждении Правил определения стоимости залога и другого обеспечения", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10350.
22. В графах 8, 16, 24, 32, 40, 48, 56 и 65 указывается сумма резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.

23. 66-бағанда халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) сомасы шетел валютасында көрсетіледі.
24. Резервтер (провизиялар) сомасы абсолюттік мәнде және плюс белгісімен көрсетіледі.
25. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 76 қаулысына 8-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Қамтамасыз ету түрі бойынша қарыздар туралы есеп
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" "_________________" жағдай бойынша
Индекс: ФС_ЗД
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі:
екiншi деңгейдегi банктер – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей;

23. В графе 66 указывается сумма резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, в иностранной валюте.
24. Сумма резервов (провизий) указывается в абсолютном значении и со знаком плюс.
25. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 76
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о займах по виду обеспечения
Отчетный период: по состоянию на "___" "__________" 20__ года
Индекс: ФС_ЗД
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления:
банками второго уровня - ежемесячно не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;

бас банк пен "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оған қатысты қайта құрылымдау жүргізілген еншілес банк арасында активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру жөніндегі операцияны 2016 жылғы 1 ақпанға дейін жүзеге асырған екінші деңгейдегі бас банк – ай сайын есепті айдан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей.
Нысан
____________________________
(банк атауы)
(мың теңге)
Қарыздар
Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне қарыздар
Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне қарыздар
Басқа банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген қарыздар
Барлығы
Барлығы
Оның iшiнде шетел валютасында
Барлығы
Оның iшiнде шетел валютасында
Барлығы
Оның iшiнде шетел валютасында
Барлығы
Оның iшiнде шетел валютасында
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Қарыздар (жылжымайтын мүлiктi кепiлге салумен)
2
Салымды кепiлге салумен қарыздар, оның iшiнде:
2.1
кредит карточкалар бойынша берiлген салымды кепiлге салумен қарыздар
3
Кепiлдікке және (немесе) кепiлдемеге берiлген қарыздар, оның iшiнде:
3.1
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кепiлдiктерi
4
Көп кепiлдi
5
Басқа қамтамасыз етуге берiлген қарыздар
6
Бланктiк
7
Қарыздар жиынтығы
8
Анықтама үшін: Баланстан есептен шығарылған қарыздар
х
х
х
х
х
х
х
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам)
______________________________________ _________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Бас бухгалтер _______________________________________ ___________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Орындаушы: ___________________________________________ ______________
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы телефон
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы "___" __________
Мөр орны (бар болса)
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Қамтамасыз ету түрi бойынша қарыздар туралы есеп
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмелер (бұдан әрі - Түсіндірме) "Қамтамасыз ету түрi бойынша қарыздар туралы есеп" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері Нысанды ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.

родительским банком второго уровня, осуществившим операцию по одновременной передаче активов и обязательств между родительским банком и дочерним банком, в отношении которого проведена реструктуризация в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" до 1 февраля 2016 года, - ежемесячно не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
Форма
____________________
(наименование банка)
(в тысячах тенге)
Займы
Займы резидентам Республики Казахстан
Займы нерезидентам Республики Казахстан
Займы, предоставленные другим банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций
Всего
Всего
Из них в иностранной валюте
Всего
Из них в иностранной валюте
Всего
Из них в иностранной валюте
Всего
Из них в иностранной валюте
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Займы (под залог недвижимости)
2
Займы под залог вклада, в том числе:
2.1
займы под залог вклада, предоставленные по кредитным карточкам
3
Займы, предоставленные под гарантию и (или) поручительство, в том числе:
3.1
гарантии Правительства Республики Казахстан
4
Многозалоговые
5
Займы под другое обеспечение
6
Бланковые
7
Итого займов
8
Справочно: Займы, списанные за баланс
х
х
х
х
х
х
х
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_____________________________________________ _______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер ______________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель: ___________________________________ ________ _________
должность, фамилия, имя, отчество подпись телефон
(при его наличии)
Дата подписания отчета "___" __________ 20___ года
Место для печати (при наличии)
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
Отчет о займах по виду обеспечения
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о займах по виду обеспечения" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.

4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан банктің несие портфелінің құрылымын қамтамасыз ету түрі бойынша және резиденттік белгісі, оның ішінде шетел валютасымен қарыздар бөлігінде ашады.
6. Нысанда мерзімі өткен берешек шотына шығарылған қарыздарды қоса алғанда (есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешекті қоспағанда) несие берешегі көрсетіледі.
7. 1-жолда жылжымайтын мүлікпен қамтамасыз етілген қарыздар көрсетіледі.
8. 2-жолда Салымды кепiлге салумен берілген қарыздар, оның ішінде кредит карточкалары бойынша берiлген салымды кепiлге салумен қарыздар көрсетіледі.
9. 4-жолда кепілдің бірнеше түрімен қамтамасыз етілген қарыздар көрсетіледі.
10. 5-жолда 1, 2, 3, 4, 6-жолдарда көрсетілмеген, басқа қамтамасыз етумен берілген қарыздар көрсетіледі.
11. 6-жолда кепілмен қамтамасыз етілмеген қарыздар көрсетіледі.
12. Басқа банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген қарыздардың сомасы 5, 6-бағандарда қамтамасыз ету түрі бөлігінде көрсетіледі.
13. Негізгі кепіл түрі мынадай түрде айқындалады:
1) егер кепілдің жалпы құнының 50% астамын жылжымайтын мүлік, салым немесе басқа қамтамасыз етулер құраса, онда мұндай қарыз Нысанның тиісті кепіл түрі жолында тиісті жолда көрсетіледі;
2) егер кепіл түрінің әрбір үлесі кепілдің жалпы құнының 50% аспайтын немесе оған тең болса, онда ондай қарыз 5-жолда көрсетіледі;
14. 8-жолда анықтама түрінде есепті кезеңде банктің балансынан есептен шығарылған қарыздар көрсетіледі.
15. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 76 қаулысына 9-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Қарыздар, оның ішінде жан-жақты көрсетілген негізгі борыш және
(немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар,
сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес
қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мөлшері туралы есеп
Есепті кезең: 20__жылғы "___" __________ жағдай бойынша
Индекс: ФС_ЗПД_МФСО
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі:
екiншi деңгейдегi банктер – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей;

4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма раскрывает структуру ссудного портфеля банка в разрезе займов по виду обеспечения и признака резидентства, в том числе в иностранной валюте.
6. В Форме указывается остаток ссудной задолженности, включая займы, вынесенные на счета просроченной задолженности (за исключением просроченной задолженности по начисленному вознаграждению).
7. В строке 1 указываются займы, обеспеченные недвижимым имуществом.
8. В строке 2 указываются займы, выданные под залог вклада, в том числе займы под залог вклада, предоставленные по кредитным карточкам.
9. В строке 4 указываются займы, обеспеченные несколькими видами залога.
10. В строке 5 указываются займы, выданные под другое обеспечение, не указанные в строках 1, 2, 3, 4, 6.
11. В строке 6 указываются займы, необеспеченные залогом.
12. Сумма займов, предоставленных другим банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, указывается в графах 5, 6 в разрезе вида обеспечения.
13. Основной вид залога определяется следующим образом:
1) если более 50 процентов от общей стоимости залога составляет недвижимое имущество, вклад или другое обеспечение, то данный заем указывается в строке соответствующего вида залога в соответствующей строке Формы;
2) если доля каждого вида залога не превышает или равна 50 процентам от общей стоимости залога, то данный заем указывается в строке 5.
14. В строке 8 справочно указываются займы, списанные за баланс банка в отчетном периоде.
15. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 9
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 76
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о займах, в том числе по которым имеется просроченная
задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению
в деталях, а также о размере резервов (провизий), сформированных в
соответствии с международными стандартами финансовой отчетности
Отчетный период: по состоянию на "___" "__________" 20__ года
Индекс: ФС_ЗПД_МСФО
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления:
банками второго уровня - ежемесячно не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмелер (бұдан әрі - Түсіндірмелер) "Қарыздар, оның ішінде жан-жақты көрсетілген негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мөлшері туралы есеп" нысанын толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері Нысанды ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда қарыздар оның ішінде негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар және жоқ қарыздар туралы мәліметтер көрсетіледі. Нысандағы деректер есепті күнгі қарыздың жіктеу санатына сәйкес кредит беру мақсаты бойынша және қамтамасыз ету түрі бойынша негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен күндер бойынша бөліп келтіріледі.
6. Активтің жіктеу санаты халықаралық қаржылық есептіліктің стандарттарына сәйкес нақты қалыптастырылған резервтерге (провизияларға) байланысты Түсіндірменің 1-кестесіне сәйкес айқындалады.
1-кесте. Активтің, шартты міндеттеменің жіктеу санатын анықтау
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) деңгейі пайызбен
Жіктелген санат
0
Стандартты
0,01 - 5
1-санаттағы күмәнді
5,01 - 10
2-санаттағы күмәнді
10,01 - 20
3-санаттағы күмәнді
20,01 - 25
4-санаттағы күмәнді
25,01 - 50
5-санаттағы күмәнді
50,01 - 100
Үмітсіз
7. 3-жолда шағын және орта кәсіпкерлік субъекттері - заңды тұлғаларға берілген қарыздар көрсетіледі.
8. 5-жолда жеке кәсіпкерлерге берілген қарыздар көрсетіледі.
9. 3 және 5-бағандар сомасы Активтердің және шартты міндеттемелердің, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) құрылымы жөніндегі мәліметтер туралы есептің 2.4-жолының жиынтық сомасына сәйкес келеді.
10. Нысанда қарыздар "кері "РЕПО" операциясын есепке алмай ескеріледі, "кері "РЕПО" операциясының сомасы 6-жолда көрсетіледі.

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о займах, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению в деталях, а также о размере резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указываются сведения о займах, по которым имеется и отсутствует просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению. Данные в Форме приводятся с разбивкой дней просроченной задолженности по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, по целям кредитования и по виду обеспечения, в соответствии с классификационной категорией займа на отчетную дату.
6. Классификационная категория актива определяется в соответствии с Таблицей 1 Пояснения в зависимости от фактически сформированных резервов (провизий) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
Таблица 1. Определение классификационной категории актива, условного обязательства
Уровень сформированных резервов (провизий) по требованиям международных стандартов финансовой отчетности в процентах
Классификационная категория
0
Стандартный
0,01 - 5
Сомнительный 1 категории
5,01 - 10
Сомнительный 2 категории
10,01 - 20
Сомнительный 3 категории
20,01 - 25
Сомнительный 4 категории
25,01 - 50
Сомнительный 5 категории
50,01 - 100
Безнадежный
7. В строке 3 указываются займы, выданные юридическим лицам - субъектам малого и среднего предпринимательства.
8. В строке 5 указываются займы, выданные индивидуальным предпринимателям.
9. Сумма строк 3 и 5 соответствует итоговой сумме строк 2.4 Отчета о структуре активов и условных обязательств, а также резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
10. В Форме займы учитываются без учета операции "обратное РЕПО", сумма операций "обратное РЕПО" указывается в строке 6.

11. 5, 13, 21, 29, 37, 45, 53 және 61-бағандарда болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны көрсетіледі. Болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны мына формула бойынша анықталады:
PV - болашақ ақша ағындарының келтірілген құны;
CF - болжамды ақша ағыны;
rr – қаржы құралы қолданылуының күтілетін уақытында немесе бұл орынды болған кезде ең қысқа кезеңде болашақ есептік ақша төлемдерін немесе түсімдерін қаржы активінің немесе қаржылық міндеттеменің таза баланстық құнына дейін нақты дисконттау кезінде қолданылатын бастапқы тиімді пайыздық мөлшерлеме.
12. 6, 14, 22, 30, 38, 46, 54 және 62-бағандарда қамтамасыз етудің нарықтық құны көрсетіледі.
13. 7, 15, 23, 31, 39, 47, 55 және 63-бағандарында Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10350 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Кепілдің және басқа да қамтамасыз етудің құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 256 қаулысына сәйкес есептелетін резервтерді (провизияларды) есептеу кезінде енгізілетін қамтамасыз ету құны көрсетіледі.
14. Резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолюттік мәнде және қосу белгісімен көрсетіледі.
15. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 76 қаулысына 10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қарыздар, оның ішінде салалар (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне) бойынша негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мөлшері туралы есеп
Есепті кезең: 20__жылғы "____" __________ жағдай бойынша
Индекс: ФС_ПЗО_МФСО
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі:
екiншi деңгейдегi банктер - ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей;

11. В графах 5, 13, 21, 29, 37, 45, 53 и 61 указывается дисконтированная стоимость расчетных будущих денежных потоков. Дисконтированная стоимость расчетных будущих денежных потоков определяется по формуле:
, где
PV - приведенная стоимость будущих денежных потоков;
CF - предполагаемые потоки денег;
rr - первоначальная эффективная процентная ставка, применяемая при точном дисконтировании расчетных будущих денежных платежей или поступлений на протяжении ожидаемого времени существования финансового инструмента или, где это уместно, более короткого периода, до чистой балансовой стоимости финансового актива или финансового обязательства.
12. В графах 6, 14, 22, 30, 38, 46, 54 и 62 указывается рыночная стоимость обеспечения.
13. В графах 7, 15, 23, 31, 39, 47, 55 и 63 указывается стоимость обеспечения, включаемая при расчете резервов (провизий), рассчитываемая в соответствии с Постановлением Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2014 года № 256 "Об утверждении Правил определения стоимости залога и другого обеспечения", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10350.
14. Сумма резервов (провизий) указывается в абсолютном значении и со знаком плюс.
15. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 10
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 76
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о займах, в том числе по которым имеется просроченная
задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению,
по отраслям (в том числе по нерезидентам Республики Казахстан), а
также о размере резервов (провизий), сформированных в соответствии с
международными стандартами финансовой отчетности
Отчетный период: по состоянию на "___" "___________" 20__ года
Индекс: ФС_ПЗО_МСФО
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления:
банками второго уровня - ежемесячно не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Қарыздар, оның ішінде салалар (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша) бойынша негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мөлшері туралы есеп" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері Нысанды ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда қарыздар туралы, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне берілген мерзімі өткен күндер және жіктеу санаты бойынша бөлумен экономика салалары бөлігіндегі ақпарат көрсетіледі.
6. Нысанда заңды тұлғаларға (банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілетін қарыздарды қосқанда), Қазақстан Республикасының резиденті шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне (дара кәсіпкерлерге берілген қарыздарды қосқанда) берілген қарыздар көрсетіледі. Жеке тұлғаларға берілген қарыздар Нысанда көрсетілмейді.
7. Активтің жіктеу санаты халықаралық қаржылық есептіліктің стандарттарына сәйкес нақты қалыптастырылған резервтерге (провизияларға) байланысты осы Түсіндірменің 1-кестесіне сәйкес айқындалады.
1-кесте. Активтің жіктеу санатын анықтау
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) деңгейі пайызбен
Жіктелген санат
0
Стандартты
0,01 - 5
1-санатты күмәнді
5,01 - 10
2-санатты күмәнді
10,01 - 20
3-санатты күмәнді
20,01 - 25
4-санатты күмәнді
25,01 - 50
5-санатты күмәнді
50,01 - 100
Үмітсіз
8. Нысанда негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар, сондай-ақ негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ қарыздар көрсетіледі.

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о займах, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, по отраслям (в том числе по нерезидентам Республики Казахстан), а также о размере резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указывается информация о займах, в том числе выданных нерезидентам Республики Казахстан в разрезе отраслей экономики с разбивкой по дням просроченной задолженности и классификационной категории.
6. В Форме указываются займы, выданные юридическим лицам (включая займы, выданные банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций), субъектам малого и среднего предпринимательства-резидентам Республики Казахстан (включая займы, выданные индивидуальным предпринимателям). Займы, выданные физическим лицам, в Форме не указываются.
7. Классификационная категория актива определяется в соответствии с Таблицей 1 Пояснения в зависимости от фактически сформированных резервов (провизий) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
Таблица 1. Определение классификационной категории актива
Уровень сформированных резервов (провизий) по требованиям международных стандартов финансовой отчетности в процентах
Классификационная категория
0
Стандартный
0,01 - 5
Сомнительный 1 категории
5,01 - 10
Сомнительный 2 категории
10,01 - 20
Сомнительный 3 категории
20,01 - 25
Сомнительный 4 категории
25,01 - 50
Сомнительный 5 категории
50,01 - 100
Безнадежный
8. В Форме указываются займы, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, а также займы, по которым отсутствует просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению.

9. Экономиканың белгіленген саласына тиесілігі заңды тұлға немесе дара кәсіпкер қызметінің негізгі түріне байланысты айқындалады.
10. Экономика салалары Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының 2008 жылғы 20 мамырдағы № 67 бұйрығымен бекітілген Экономикалық қызмет түрлерінің номенклатурасына (5 таңбалы ЭҚЖК) сәйкес экономикалық қызмет түрлеріне байланысты топталады.
11. 57, 58, 59, 60, 61, 62 және 63-бағандар шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне берілген қарыздар бойынша толтырылмайды.
12. 5, 12, 19, 26, 33, 40, 47, 54 және 61-бағандарда болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны көрсетіледі. Болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны мына формула бойынша анықталады:
, мұнда
PV - болашақ ақша ағындарының келтірілген құны;
CF - болжамды ақша ағыны;
rr - қаржы құралы қолданылуының күтілетін уақыты ішінде болашақ есептік ақша төлемдерін немесе түсімдерін немесе бұл орынды болған кезде ең қысқа кезеңде қаржы активінің немесе қаржылық міндеттеменің таза баланстық құнына дейін нақты дисконттау кезінде қолданылатын бастапқы тиімді пайыздық мөлшерлеме;
t - жыл саны.
13. 6, 13, 20, 27, 34, 41, 48, 55 және 62-бағандарда қамтамасыз етудің нарықтық құны көрсетіледі.
14. Резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолюттік мәнде және қосу белгісімен көрсетіледі.
15. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 76 қаулысына 11-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Қазақстан Республикасының резиденті шағын және орта кәсіпкерлік
субъектілеріне берілген қарыздар, оның ішінде салалар бойынша негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мөлшері туралы есеп
Есепті кезең: 20 __ жылғы "___" "__________" жағдай бойынша
Индекс: ФС_ПЗО_СМП_ ХҚЕС
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі:
екiншi деңгейдегi банктер – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей;

9. Принадлежность к определенной отрасли экономики определяется в зависимости от основного вида деятельности юридического лица или индивидуального предпринимателя.
10. Отрасли экономики группируются в зависимости от видов экономической деятельности в соответствии с Номенклатурой видов экономической деятельности (ОКЭД-5-тизначный), утвержденной приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 20 мая 2008 года № 67.
11. Графы 57, 58, 59, 60, 61, 62, и 63 не заполняются по займам, выданным субъектам малого и среднего предпринимательства.
12. В графах 5, 12, 19, 26, 33, 40, 47, 54 и 61 указывается дисконтированная стоимость расчетных будущих денежных потоков. Дисконтированная стоимость расчетных будущих денежных потоков определяется по формуле:
, где
PV - приведенная стоимость будущих денежных потоков;
CF - предполагаемые потоки денег;
rr - первоначальная эффективная процентная ставка, применяемая при точном дисконтировании расчетных будущих денежных платежей или поступлений на протяжении ожидаемого времени существования финансового инструмента или, где это уместно, более короткого периода, до чистой балансовой стоимости финансового актива или финансового обязательства;
t - количество лет.
13. В графах 6, 13, 20, 27, 34, 41, 48, 55 и 62 указывается рыночная стоимость обеспечения.
14. Сумма резервов (провизий) указывается в абсолютном значении и со знаком плюс.
15. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 11
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 76
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о займах, выданных субъектам малого и среднего
предпринимательства-резидентам Республики Казахстан, в том числе по
которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или)
начисленному вознаграждению, по отраслям, а также о размере резервов
(провизий), сформированных в соответствии с международными
стандартами финансовой отчетности
Отчетный период: по состоянию на "___" "____________" 20__ года
Индекс: ФС_ПЗО_СМП_МСФО
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления:
банками второго уровня - ежемесячно не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Қазақстан Республикасының резиденттері – шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне берілген қарыздар, оның ішінде негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша, салалар бойынша мерзімі өткен берешегі бар, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мөлшері туралы есеп" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері Нысанды ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда мерзімі өткен берешектің күндері және жіктеу санаты бойынша бөлумен экономика салалары бөлігінде Қазақстан Республикасының резиденттері – шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне берілген қарыздар (дара кәсіпкерлерге берілген қарыздарды қоса алғанда) көрсетіледі.
6. Қазақстан Республикасының резиденттеріне шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне берілген қарыздарды қоспағанда, заңды тұлғаларға (банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген қарыздарды қоса) және жеке тұлғаларға берілген қарыздар Нысанда көрсетілмейді.
7. Активтің жіктеу санаты халықаралық қаржылық есептіліктің стандарттарына сәйкес нақты қалыптастырылған резервтерге (провизияларға) байланысты осы Түсіндірменің 1-кестесіне сәйкес айқындалады.
1-кесте. Активтің жіктеу санатын анықтау
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) деңгейі пайызбен
Жіктелген санат
0
Стандартты
0,01 - 5
1-санатты күмәнді
5,01 - 10
2-санатты күмәнді
10,01 - 20
3-санатты күмәнді
20,01 - 25
4-санатты күмәнді
25,01 - 50
5-санатты күмәнді
50,01 - 100
Үмітсіз
8. Нысанда негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар, сондай-ақ негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ қарыздар көрсетіледі.

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о займах, выданных субъектам малого и среднего предпринимательства-резидентам Республики Казахстан, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, по отраслям, а также о размере резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указываются займы, выданные субъектам малого и среднего предпринимательства-резидентам Республики Казахстан (включая займы, выданные индивидуальным предпринимателям) в разрезе отраслей экономики с разбивкой по дням просроченной задолженности и классификационной категории.
6. Займы, выданные юридическим (включая займы, выданные банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций) и физическим лицам, за исключением займов, выданных субъектам малого и среднего предпринимательства-резидентам Республики Казахстан в Форме не указываются.
7. Классификационная категория актива определяется в соответствии с Таблицей 1 Пояснения в зависимости от фактически сформированных резервов (провизий) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
Таблица 1. Определение классификационной категории актива
Уровень сформированных резервов (провизий) по требованиям международных стандартов финансовой отчетности в процентах
Классификационная категория
0
Стандартный
0,01 - 5
Сомнительный 1 категории
5,01 - 10
Сомнительный 2 категории
10,01 - 20
Сомнительный 3 категории
20,01 - 25
Сомнительный 4 категории
25,01 - 50
Сомнительный 5 категории
50,01 - 100
Безнадежный
8. В Форме указываются займы, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, а также займы, по которым отсутствует просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению.

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "РЕПО", "Кері РЕПО" операциялары туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері Нысанды ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан есепті күнге мәміленің (тура немесе автоматты) тәсілін көрсетумен ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған нарықта РЕПО операцияларында қатысушы бағалы қағаздардың барлық түрлері бойынша беріледі.
6. 7-бағанда ұйымдастырылған нарықта жүзеге асырылған мәмілелер бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушылар берген нөмір көрсетіледі; ұйымдастырылмаған нарықта жүргізілетін мәмілелер бойынша РЕПО шартының нөмірі көрсетіледі.
7. 17-бағанда болашақ есептік ақша ағындарының дисконтталған құны көрсетіледі. Болашақ есептік ақша ағындарының дисконтталған құны мына формула бойынша анықталады:
, где
PV - болашақ ақша ағындарының келтірілген құны;
CF - болжамды ақша ағыны;
rr – қаржы құралы қолданылуының күтілетін уақытында немесе бұл орынды болған кезде ең қысқа кезеңде болашақ есептік ақша төлемдерін немесе түсімдерін қаржы активінің немесе қаржылық міндеттеменің таза баланстық құнына дейін нақты дисконттау кезінде қолданылатын бастапқы тиімді пайыздық мөлшерлеме;
t - жыл саны.
8. 19-бағанда бағалы қағаздарды пайдалану құқығы мәміле тараптарының қайсысына тиесілі екені көрсетіледі.
9. Резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолюттік мәнде және қосу белгісімен көрсетіледі.
10. 1-жолдағы жиынтық сома Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есептің 16, 21, 27-бағандарының жиынтық сомасына сәйкес келеді.
11. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 76 қаулысына 15-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Өтеуге дейін қалған төлем мерзімі туралы есеп
Есепті кезең: 20 __ жылғы "___" "__________" жағдай бойынша
Индекс: ФС_ГА
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі:
екiншi деңгейдегi банктер – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей;

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет об операциях "РЕПО", "обратное РЕПО" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма представляется по всем видам ценных бумаг, участвующих в операциях РЕПО на организованном и на неорганизованном рынке с указанием способа сделки (прямой или автоматический) на отчетную дату.
6. В графе 7 по сделкам, осуществленным на организованном рынке, указывается номер, присвоенный организаторами торгов; по сделкам, проводимым на неорганизованном рынке, указывается номер договора РЕПО.
7. В графе 17 указывается дисконтированная стоимость расчетных будущих денежных потоков. Дисконтированная стоимость расчетных будущих денежных потоков определяется по формуле:
, где
PV - приведенная стоимость будущих денежных потоков;
CF - предполагаемые потоки денег;
rr - первоначальная эффективная процентная ставка, применяемая при точном дисконтировании расчетных будущих денежных платежей или поступлений на протяжении ожидаемого времени существования финансового инструмента или, где это уместно, более короткого периода, до чистой балансовой стоимости финансового актива или финансового обязательства;
t - количество лет.
8. В графе 19 указывается кому из сторон сделки принадлежит право пользования ценными бумагами.
9. Сумма резервов (провизий) указывается в абсолютном значении и со знаком плюс.
10. Итоговая сумма строки 1 соответствует итоговой сумме граф 16, 21, 27 Отчета о структуре портфеля ценных бумаг.
11. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 15
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 76
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о сроке платежа, оставшегося до погашения
Отчетный период: по состоянию на "___" "____________" 20__ года
Индекс: ФС_ГА
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления:
банками второго уровня - ежемесячно не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;

1 күннен 30 күнге дейін
31 күннен 90 күнге дейін
91 күннен 180 күнге дейін
181 күннен 365 күнге дейін
1 жылдан 2 жылға дейін
Барлығы
оның ішінде шетел валютасында
Барлығы
оның ішінде шетел валютасында
Барлығы
оның ішінде шетел валютасында
Барлығы
оның ішінде шетел валютасында
Барлығы
оның ішінде шетел валютасында
Барлығы
оның ішінде шетел валютасында
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Заңды және жеке тұлғаларға берілген қарыздар (резервтерді (провизияларды) шегергенде), оның ішінде:
1.1.
бейрезиденттерге
2
Банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қойылатын талаптар (резервтерді (провизияларды) шегергенде), оның ішінде:
2.1
бейрезиденттерге
3
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қойылатын талаптар
4
Бағалы қағаздар (резервтерді (провизияларды) шегергенде), оның ішінде:
4.1
бейрезиденттердің
5
"Кері "РЕПО" операциялары (резервтерді (провизияларды) шегергенде), оның ішінде:
5.1
бейрезиденттермен
6
Реттелген борыш (резервтерді (провизияларды) шегергенде), оның ішінде:
6.1
бейрезиденттерге
7
Өзге қаржы активтері, оның ішінде:
7.1
бейрезиденттерге
8
Жиынтығы, оның ішінде:
8.1
бейрезиденттерге
9
Анықтама үшін: өзге қаржы активтері, оның ішінде:
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
9.1
бейрезиденттерге
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
10
Анықтама үшін: қаржылық емес активтер, оның ішінде:
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
10.1
бейрезиденттерге
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Міндеттемелер
Талап етілгенге дейін

от 1 до 30 дней
от 31 до 90 дней
от 91 до 180 дней
от 181 до 365 дней
от 1 до 2 лет
Всего
из них в иностранной валюте
Всего
из них в иностранной валюте
Всего
из них в иностранной валюте
Всего
из них в иностранной валюте
Всего
из них в иностранной валюте
Всего
из них в иностранной валюте
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Займы, предоставленные юридическим и физическим лицам (за вычетом резервов (провизий), в том числе:
1.1.
нерезидентам
2
Требования к банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций (за вычетом резервов (провизий), в том числе:
2.1
нерезидентам
3
Требования к Национальному Банку Республики Казахстан
4
Ценные бумаги (за вычетом резервов (провизий), в том числе:
4.1
нерезидентов
5
Операции "обратное РЕПО" (за вычетом резервов (провизий), в том числе:
5.1
с нерезидентами
6
Субординированный долг (за вычетом резервов (провизий), в том числе:
6.1
нерезидентам
7
Прочие финансовые активы, в том числе:
7.1
нерезидентам
8
Итого, в том числе:
8.1
нерезидентам
9
Справочно: прочие финансовые активы, в том числе:
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
9.1
нерезидентам
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
10
Справочно: нефинансовые активы, в том числе:
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
10.1
нерезидентам
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Обязательства
До востребования

5. Нысанда өтеуге дейін қалған төлемдер мерзімі бойынша, оның ішінде бейрезиденттер мен шетел валютасы бойынша бөле отырып активтер мен міндеттемелер туралы мәліметтер көрсетіледі.
6. Активтер сомасы есептелген сыйақы, оң (теріс) түзетулер, дисконттар мен сыйақылар ескеріле отырып, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес құрылған резервтер (провизиялар) шегеріліп көрсетіледі.
7. Негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімі өткен берешегі бар активтердің барлығы өтеуге дейін қалған төлем мерзімдері бойынша бөлінеді (өзге қаржы активтерін қосқанда).
8. Негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша 30 күннен асатын мерзімі өткен берешегі бар активтер 19-бағанда көрсетіледі (өзге қаржы активтерін қосқанда).
9. 4-жолда бағалы қағаздар резервтерді (провизияларды) шегере отырып көрсетіледі. Сату үшін қолда бар, өтеуге дейін ұсталатын, сондай-ақ пайда немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін акциялар 1 және 2-бағандарда көрсетіледі.
10. 7-жолды толтыру мақсатында өзге қаржы активтеріне Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес мынадай шоттар жатады:
1753 "Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген кірістер";
1855 "Құжаттамалық есеп айырысулар бойынша дебиторлар";
1860 "Банк қызметі бойынша басқа да дебиторлар";
1861 "Кепілдіктер бойынша дебиторлар";
1864 "Акцептелген вексельдер үшін клиентке қойылатын талаптар";
1877 "Банк қызметімен байланысты дебиторлық берешек бойынша шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)";
1890 шоттар тобы "Туынды қаржы құралдарымен жасалған операциялар мен дилинг операциялары бойынша талаптар".
11. Барлық міндеттемелер өтеуге дейін қалған төлем мерзімдері бойынша бөлінеді (өзге қаржы міндеттемелерін қосқанда).
12. Міндеттемелер сомасы есептелген шығыстар, оң (теріс) түзетулер, сондай-ақ дисконттар мен сыйлықақылар ескеріле отырып, көрсетіледі.
13. 20-жолды толтыру мақсатында өзге қаржы міндеттемелеріне Үлгі шот жоспарының мынадай шоттары жатады:
2451 "Мерзімсіз қаржы құралдары";
2727 "Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген шығыстар";
2757 "Мерзімсіз қаржы құралдары бойынша есептелген шығыстар";
2855 "Құжаттамалық есеп айырысулар бойынша кредиторлар";
2860 "Банк қызметі бойынша басқа да кредиторлар";
2864 "Акцептер бойынша міндеттемелер";
2890 шоттар тобы "Туынды қаржы құралдарымен жасалған операциялар мен дилинг операциялары бойынша міндеттемелер".

5. В Форме указываются сведения об активах и обязательствах в разбивке по срокам платежа, оставшимся до погашения, в том числе по нерезидентам и иностранной валюте.
6. Сумма активов указывается за вычетом резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, с учетом начисленного вознаграждения, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий.
7. Все активы, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению не более 30 (тридцати) дней, распределяются по срокам платежа, оставшимся до погашения (включая прочие финансовые активы).
8. Активы, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 30 дней указываются в графе 19 (включая прочие финансовые активы).
9. В строке 4 ценные бумаги указываются за вычетом резервов (провизий). Акции, имеющиеся в наличии для продажи, удерживаемые до погашения, а также учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток, указываются в графах 1 и 2.
10. В целях заполнения строки 7 к прочим финансовым активам относятся следующие счета в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях и акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" (далее - Типовой план счетов), зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793:
1753 "Начисленные доходы по операциям с производными финансовыми инструментами";
1855 "Дебиторы по документарным расчетам";
1860 "Прочие дебиторы по банковской деятельности";
1861 "Дебиторы по гарантиям";
1864 "Требования к клиенту за акцептованные векселя";
1877 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью";
группа счетов 1890 "Требования по операциям с производными финансовыми инструментами и дилинговым операциям".
11. Все обязательства распределяются по срокам платежа, оставшимся до погашения (включая прочие финансовые обязательства).
12. Сумма обязательств указывается с учетом начисленных расходов, положительных (отрицательных) корректировок, а также дисконтов и премий.
13. В целях заполнения строки 20 к прочим финансовым обязательствам относятся следующие счета Типового плана счетов:
2451 "Бессрочные финансовые инструменты";
2727 "Начисленные расходы по операциям с производными финансовыми инструментами";
2757 "Начисленные расходы по бессрочным финансовым инструментам";
2855 "Кредиторы по документарным расчетам";
2860 "Прочие кредиторы по банковской деятельности";
2864 "Обязательства по акцептам";
группа счетов 2890 "Обязательства по операциям с производными финансовыми инструментами и дилинговым операциям".

14. 9-жолда анықтама ретінде 7-жолда көрсетілмеген өзге қаржы активтері көрсетіледі, 23-жолда анықтама ретінде 21-жолда көрсетілмеген өзге қаржы міндеттемелері көрсетіледі.
15. 10 және 24-жолдарда анықтама ретінде тиісінше қаржылық емес активтердің және міндеттемелердің жиынтық сомалары көрсетіледі.
16. 1 және 2-бағандарда мыналар көрсетілмейді:
1) заңды және жеке тұлғаларға берілген қарыздар бойынша талаптар (арнайы резервтерді (провизияларды) шегергенде);
2) халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздар бойынша міндеттемелер;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметінен және Қазақстан Республикасының жергілікті билік органдарынан алынған қарыздар бойынша міндеттемелер;
4) реттелген борыш бойынша міндеттемелер.
17. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 76 қаулысына 16-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Өтеуге дейін қалған белгіленген активтер мен міндеттемелер үшін, индекстің өзгеруіне дейін өзгермелі активтер мен міндеттемелер үшін төлем мерзімі туралы есеп
Есепті кезең: 20 __ жылғы "___" "__________" жағдай бойынша
Индекс: ФС_ГГ
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі:
екiншi деңгейдегi банктер – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей;

14. В строке 9 справочно указываются прочие финансовые активы, не отраженные в строке 7, в строке 23 справочно указываются прочие финансовые обязательства, не отраженные в строке 21.
15. В строках 10 и 24 справочно указываются итоговые суммы нефинансовых активов и обязательств соответственно.
16. В графах 1 и 2 не указываются:
1) требования по займам, предоставленным юридическим и физическим лицам (за вычетом специальных резервов (провизий));
2) обязательства по займам, полученным от международных финансовых организаций;
3) обязательства по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан и местных органов власти Республики Казахстан;
4) обязательства по субординированному долгу.
17. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 16
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 76
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о сроке платежа для фиксированных активов и обязательств,
оставшихся до погашения, для плавающих активов и обязательств до
изменения индекса
Отчетный период: по состоянию на "___" "___________" 20__ года
Индекс: ФС_ГГ
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления:
банками второго уровня - ежемесячно не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Өтеуге дейін қалған белгіленген активтер мен міндеттемелер үшін, индекстің өзгеруіне дейін өзгермелі активтер мен міндеттемелер үшін төлем мерзімі туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері Нысанды ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда белгіленген мөлшерлемесі бар (шартта белгіленген) активтер мен міндеттемелер туралы мәліметтерді толтыру әдістемесі өзгермелі мөлшерлемесі бар активтер мен міндеттемелер туралы мәліметтерді толтыру әдістемесінен ерекшеленеді.
6. Белгіленген мөлшерлемесі бар (шартта белгіленген) активтер мен міндеттемелер бойынша, сондай-ақ өтеуге дейін қалған мерзімі 30 күннен астам өзгермелі мөлшерлемесі бар активтер мен міндеттемелер бойынша Нысанды толтыру тәртібі өтеуге дейін қалған төлем мерзімі туралы есепті толтыру әдістемесіне сәйкес келеді.
7. Өтеуге дейін қалған мерзімі 30 күннен асатын өзгермелі мөлшерлемесі бар активтер мен міндеттемелер былайша көрсетіледі:
1) активтер мен міндеттемелер есептелген сыйақы мен есептелген шығыстар ескерілмей көрсетіледі;
2) қайта бағалау мерзімі бойынша өзгермелі мөлшерлемесі бар активтерді және міндеттемелерді көрсету ауқымы индекс түріне, сондай-ақ купондық сыйақыны алу немесе төлеу жиілігіне байланысты;
3) күн сайынғы өзгеріске ұшыраған индекске тәуелді активтер мен міндеттемелердің сомасы "1 күннен 30 күнге дейін" диапазонда көрсетіледі;
4) әрбір үш ай сайын өзгеріске ұшыраған индекске тәуелді активтер мен міндеттемелердің сомасы индекс өзгергеннен кейін алғашқы екі ай ішінде "31 күннен 90 күнге дейін" диапазонда, келесі индекс өзгергенге дейін бір ай ішінде "1 күннен 30 күнге дейін" диапазонда көрсетіледі;
5) күн сайынғы, ай сайынғы/тоқсан сайынғы өзгерістерге ұшыраған индекске тәуелді активтер мен міндеттемелер сомасы олар бойынша жылына екі рет кезеңділікпен купондық сыйақыны алу/төлеу басталған жағдайда купондық сыйақыны алғаннан/төлегеннен кейін үш ай ішінде - "91 күннен 180 күнге дейін" диапазонда, купондық сыйақыны алғаннан/төлегеннен кейін төрт және бес ай ішінде - "31 күннен 90 күнге дейін" диапазонда, келесі индекс өзгергенге дейін бір ай ішінде "1 күннен 30 күнге дейін" диапазонда көрсетіледі.

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о сроке платежа для фиксированных активов и обязательств, оставшихся до погашения, для плавающих активов и обязательств до изменения индекса" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме методика заполнения сведений об активах и обязательствах с фиксированной ставкой (установленной в договоре) отличается от методики заполнения сведений об активах и обязательствах с плавающей ставкой.
6. Порядок заполнения Формы по активам и обязательствам с фиксированной ставкой (установленной в договоре), а также по активам и обязательствам с плавающей ставкой, по которым срок, оставшийся до погашения, составляет не более 30 дней, соответствует методике заполнения Отчета о сроке платежа, оставшегося до погашения.
7. Активы и обязательства с плавающей ставкой, по которым срок, оставшийся до погашения, составляет свыше 30 дней, указываются следующим образом:
1) активы и обязательства указываются без учета начисленного вознаграждения и начисленных расходов;
2) диапазон отражения актива и обязательства с плавающей ставкой по срокам переоценки зависит от вида индекса, а также от частоты получения или выплаты купонного вознаграждения;
3) сумма активов и обязательств с привязкой к индексу, подверженному ежедневному изменению, указывается в диапазоне "от 1 до 30 дней";
4) сумма активов и обязательств с привязкой к индексу, подверженному изменению каждые три месяца, указывается в диапазоне "от 31 до 90 дней" в течение первых двух месяцев после изменения индекса, в диапазоне "от 1 до 30 дней" в течение одного месяца до следующего изменения индекса;
5) сумма активов и обязательств с привязкой к индексу, подверженному ежедневному, ежемесячному/ежеквартальному изменениям, при условии наступления получения/выплаты купонного вознаграждения по ним с периодичностью два раза в год указывается в диапазоне "от 91 до 180 дней" в течение трех месяцев после получения/выплаты купонного вознаграждения - в диапазоне "от 31 до 90 дней", в течение четырех и пяти месяцев после получения/выплаты купонного вознаграждения - в диапазоне от "1 до 30 дней" в течение одного месяца до следующего изменения индекса.

8. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 76 қаулысына
17-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалармен есепті ай ішінде жасалған,
сондай-ақ есепті күнге қолданылатын мәмілелер туралы есеп
Ескерту. 17-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.04.2017 № 69 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Есепті кезең: 20 __ жылғы "___" __________ жағдай бойынша
Индексі: ФС_МӘМІЛЕЛЕР_ТІЗІЛІМ
Кезеңділігі: ай сайын
Кім ұсынады: Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың он бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
___________________
(банк атауы)
1-кесте. Банкпен ерекше қатынаспен байланысты тұлғалармен есепті ай ішінде жасалған, сондай-ақ 20__ жылғы "___" _________________қолданыстағы мәмілелер
Атауы (заңды тұлға үшін), тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (жеке тұлға үшін)
Бизнес - сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін, оның ішінде дара кәсіпкер үшін)
Резиденттің елі
Тұлғаның банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғаға жатқызылу белгісі
Операция түрі
Мәміле мақсаты
Шарт №
Шарттың жасалған күні (талаптарын орындау басталған күн)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Барлығы
кестенің жалғасы
Шарттың қолданылуы аяқталған күн (талаптарын орындау аяқталған күн)
Банктің директорлар кеңесінің не акционерлердің жалпы жиналысы (директорлар кеңесі болмаған жағдайда) шешімінің деректемелері
Шарт бойынша мәмілелер сомасы (мың теңгемен)
Валюта түрі
Қамтамасыз ету түрі
Қамтамасыз ету құны
(мың теңгемен)
Барлығы
оның ішінде резервтерді (провизияларды) есептеу кезінде қосылатын қамтамасыз ету құны
Күні
Нөмірі
10
11
12
13
14
15
16
17
кестенің жалғасы
Шарт бойынша сыйақы мөлшерлемесі (жылдық пайызбен)
Есептелген кірістер/шығыстар
Есепті күнге ағымдағы қалдық
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарына сәйкес құрылған провизиялар сомасы
Ескерту
банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғамен банктің пайдасына
банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғаның пайдасына
банктің ішкі құжаттарына сәйкес
Сомасы (мың теңге мен)
Баланстық шоттың нөмірі
Сомасы (мың теңгемен)
Баланстық шоттың нөмірі
18
19
20
21
22
23
24
25
26

8. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 17
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 76
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о сделках с лицами, связанными с банком особыми отношениями, заключенных в течение отчетного месяца, а также действующих на отчетную дату
Отчетный период: по состоянию на "___" ______________ 20__ года
Сноска. Приложение 17 в редакции постановления Правления Председателя национального банка РК от 28.04.2017 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс: ФС_СДЕЛКИ_РЕЕСТР
Периодичность: ежемесячная
Представляет: банк второго уровня Республики Казахстан
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежемесячно, не позднее пятнадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
___________________
(наименование банка)
Таблица 1. Сделки с лицами, связанными с банком особыми отношениями, заключенные в течение отчетного месяца, а также действующие
на "___" _________________ 20__года.
Наименование (для юридического лица), фамилия, имя, отчество (при его наличии) (для физического лица)
Бизнес–идентификационный
номер (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (для физического лица, в том числе для индивидуального предпринимателя)
Страна резидентства
Признак, в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному особыми отношениями с банком
Вид операции
Цель сделки
№ договора
1
2
3
4
5
6
7
8
Всего
продолжение таблицы
Дата заключения (дата начала выполнения условий) договора
Дата окончания действия (дата окончания выполнения условий) договора
Реквизиты решения совета директоров банка либо общего собрания акционеров (в случае отсутствия совета директоров)
Сумма сделки по договору (в тысячах тенге)
Вид валюты
Вид обеспечения
Стоимость обеспечения (в тысячах тенге)
Всего
из них стоимость обеспечения, включаемая при расчете резервов (провизий)
Дата
Номер
9
10
11
12
13
14
15
16
17
продолжение таблицы
Ставка вознаграждения по договору (в процентах годовых)
Начисленные доходы/расходы
Текущий остаток на отчетную дату
Сумма созданных провизий в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности
Примечание
лицом, связанным с банком особыми отношениями в пользу банка
банком в пользу лица, связанного с банком особыми отношениями
в соответствии с внутренними документами банка
Сумма (в тысячах тенге)
Номер балансового счета
Сумма (в тысячах тенге)
Номер балансового счета
18
19
20
21
22
23
24
25
26

Банктің өзімен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалармен жасаған, банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғамен банктің әрбір операциясының түрі бойынша мәмілелерінің жалпы сомасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13919 тіркелген "Пруденциялық нормативтердің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен белгілі бір күнге банк капиталының мөлшері лимиттерінің нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін және Банктің ашық валюталық позициясын есептеу қағидаларын және лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 147 қаулысына сәйкес есептелетін банктің меншікті капиталының мөлшерінен жиынтығында 0,01 пайыздан аспайды, 20__ жылғы "__"_____ жағдай бойынша ________ мың теңгені құрайды.
20 __ жылғы "__"_____ жағдай бойынша банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлға болып табылатын, сақтандыру ұйымында сақтандырылған банк клиенттері қарыздарының жалпы сомасы ________ мың теңгені құрайды.
Банк есепті кезеңде банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғаларға жеңілдікті талаптар берілмегендігін растайды.
2-кесте. Банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалар тізілімі
Бизнес - сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін, оның ішінде дара кәсіпкер үшін)
Атауы (заңды тұлға үшін), тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (жеке тұлға үшін)
Тұлғаның банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғаға жатқызылу белгісі
1
2
3
4
Бiрiншi басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам)
__________________________________ _________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)       қолы
Бас бухгалтер __________________________________ _______
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)       қолы
Орындаушы: ________________________________________ ______ _______
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы телефон
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы "___" __________
Мөр орны (бар болса)
Ескерту: әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген
Банкпен ерекше қатынаста
байланысқан тұлғалармен
есепті ай ішінде жасалған,
сондай-ақ есепті күнге
қолданылатын мәмілелер
туралы есеп нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалармен есепті ай ішінде
жасалған, сондай-ақ есепті күнге қолданылатын мәмілелер туралы есеп 1-тарау. Жалпы ережелер

Общая сумма сделок банка с лицами, связанными особыми отношениями с ним, суммы которых по каждому виду операций банка с лицом, связанным особыми отношениями с ним, не превышает 0,01 процент в совокупности от размера собственного капитала банка, рассчитываемого в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 147 "Об установлении нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов размера капитала банка на определенную дату и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции банка", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13919, по состоянию на "__"_____ 20__ года, составляет _____________тысяч тенге.
Общая сумма займов клиентов банка, застрахованных у страховой организации, являющейся лицом, связанным особыми отношениями с банком, по состоянию на "__"_____ 20__ года составляет _________ тысяч тенге.
Банк подтверждает, что в отчетном периоде льготные условия лицам, связанным особыми отношениями с банком, не предоставлялись.
Таблица 2. Реестр лиц, связанных с банком особыми отношениями
Бизнес-идентификационный номер (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (для физического лица, в том числе для индивидуального предпринимателя)
Наименование (для юридического лица), фамилия, имя, отчество (при его наличии) (для физического лица)
Признак, в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному особыми отношениями с банком
1
2
3
4
Первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее)
_______________________________________________________ ________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   подпись
Главный бухгалтер _______________________________________ _______
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель:_______________________________________________ _____
должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись телефон
Дата подписания отчета "___"__________20___года
Место для печати (при наличии)
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме
Приложение
к форме отчета о сделках с лицами,
связанными с банком особыми
отношениями, заключенных в течение
отчетного месяца, а также действующих на отчетную дату
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о сделках с лицами, связанными с банком особыми отношениями, заключенных в течение отчетного месяца, а также действующих на отчетную дату
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалармен есепті ай ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнге қолданылатын мәмілелер туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері Нысанды ай сайын жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан есепті ай ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнге банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалармен банктің барлық мәмілелері (1-кесте) туралы мәліметтерді, сондай-ақ банкпен ерекше қатынаспен байланысты тұлғалардың тізілімін (2-кесте) ашып көрсетеді.
6. Тұлғаның банкпен ерекше қатынаста байланыстылық белгісі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабымен, "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" 1998 жылғы 22 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-1-бабымен және "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 64-бабымен айқындалады.
7. Тұлғалардың банкпен ерекше қатынаста байланысуының бір немесе бірнеше белгілері болуы мүмкін, осыған байланысты, көрсетілген тізілімді толтыру кезінде барлық белгілер көрсетіледі.
8. 1-кестеде банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалармен банктің әрбір операциясының түрі бойынша жасаған сомасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13919 тіркелген "Пруденциялық нормативтердің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен белгілі бір күнге банк капиталының мөлшері лимиттерінің нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін және Банктің ашық валюталық позициясын есептеу қағидаларын және лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 147 қаулысына сәйкес есептелетін банктің меншікті капиталының мөлшерінен жиынтығында 0,01 пайыздан асатын, онымен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалармен банктің барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі.

1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о сделках с лицами, связанными с банком особыми отношениями, заключенных в течение отчетного месяца, а также действующих на отчетную дату" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется ежемесячно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма раскрывает сведения обо всех сделках банка с лицами, связанными особыми отношениями с ним (Таблица 1), а также реестр лиц, связанных с банком особыми отношениями (Таблица 2), заключенные в течение отчетного месяца, а также действующие на отчетную дату.
6. Признак связанности лица с банком особыми отношениями определяется статьей 40 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", статьей 12-1 Закона Республики Казахстан от 22 апреля 1998 года "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью" и статьей 64 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах".
7. Лица могут иметь один или несколько признаков связанности особыми отношениями с банком, в связи с чем, при заполнении указанного реестра указываются все признаки.
8. В Таблице 1 указываются сведения обо всех сделках банка с лицами, связанными особыми отношениями с ним, сумма которых по каждому виду операций банка с лицом, связанным особыми отношениями с ним, превышает 0,01 процент в совокупности от размера собственного капитала банка, рассчитываемого в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 147 "Об установлении нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов размера капитала банка на определенную дату и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции банка", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13919.

9. Егер банктің меншікті капиталының теріс мәні болса, 1-кестеде сомасы өзімен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалармен банк операцияларының әрбір түрі бойынша банк активтерінің мөлшерінен жиынтығында 0,001 пайыздан асатын, онымен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалармен банктің барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі.
10. Егер мәміле талаптары қамтамасыз етудің болуын, сыйақы төлеуді немесе резервтерді (провизияларды) есептеуді болжамайтын болса, онда 1-кестенің 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 және 25-бағандары толтырылмайды.
11. 1-кестенің 2-бағанында жеке тұлға үшін тегі, аты міндетті түрде, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
12. 1-кестенің 4-бағанында резиденттік елі "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес анықталады.
13. 1-кестенің 6-бағанын толтыру үшін операциялардың мынадай түрлері келтірілген:
1) қарыздар беру;
2) қарыздар алу;
3) депозитті орналастыру;
4) депозитті қабылдау;
5) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалар шығарған қаржы құралдарын сатып алу;
6) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалардан бағалы қағаздарды сатып алу (банктің қарсы агентті анықтауына мүмкіндік бермейтін әдістермен ұйымдастырылған нарықта жасалған мәмілелерді қоспағанда);
7) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғаларға бағалы қағаздарды, оның ішінде банктің бағалы қағаздарын сату (банктің қарсы агентті анықтауына мүмкіндік бермейтін әдістермен ұйымдастырылған нарықта жасалған мәмілелерді қоспағанда);
8) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалардан оларды кері сату талаптарымен бағалы қағаздарды сатып алу (банктің қарсы агентті анықтауына мүмкіндік бермейтін әдістермен ұйымдастырылған нарықта жасалған мәмілелерді қоспағанда);
9) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғаларға оларды кері сатып алу талаптарымен бағалы қағаздарды сату (банктің қарсы агентті анықтауына мүмкіндік бермейтін әдістермен ұйымдастырылған нарықта жасалған мәмілелерді қоспағанда);
10) туынды қаржы құралдарын сатып алу;
11) туынды қаржы құралдарын сату;
12) шетел валютасын сатып алу (спот, форвард);
13) шетел валютасын сату (спот, форвард);
14) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғадан қабылданған реттелген борыш;
15) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғаға берілген реттелген борыш;
16) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғадан мүлікті сатып алу;
17) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғадан мүлікті кепілге қабылдау;
18) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғаға мүлікті сату;
19) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалар шығарған қаржы құралдарын кепілге қабылдау;

9. Если собственный капитал банка имеет отрицательное значение, в Таблице 1 указываются сведения обо всех сделках банка с лицами, связанными особыми отношениями с ним, сумма которых по каждому виду операций банка с лицом, связанным особыми отношениями с ним, превышает 0,001 процент в совокупности от размера активов банка.
10. Если условия сделки не предполагают наличие обеспечения, выплату вознаграждения или начисление резервов (провизий), то графы 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 и 25 Таблицы 1 не подлежат заполнению.
11. В графе 2 Таблицы 1 для физического лица фамилия, имя указывается обязательно, отчество (при его наличии).
12. В графе 4 Таблицы 1 страна резидентства определяется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле".
13. Для заполнения графы 6 Таблицы 1 приведены следующие виды операций:
1) выдача займов;
2) получение займов;
3) размещение депозита;
4) принятие депозита;
5) покупка финансовых инструментов, выпущенных лицами, связанными особыми отношениями с банком;
6) покупка ценных бумаг у лиц, связанных особыми отношениями с банком (за исключением сделок, заключенных на организованном рынке, методами, не позволяющими банку определить контрагента);
7) продажа ценных бумаг, в том числе ценных бумаг банка, лицам, связанным особыми отношениями с банком (за исключением сделок, заключенных на организованном рынке, методами, не позволяющими банку определить контрагента);
8) покупка ценных бумаг на условиях их обратной продажи у лиц, связанных особыми отношениями с банком (за исключением сделок, заключенных на организованном рынке, методами, не позволяющими банку определить контрагента);
9) продажа ценных бумаг на условиях их обратной покупки лицам, связанным особыми отношениями с банком (за исключением сделок, заключенных на организованном рынке, методами, не позволяющими банку определить контрагента);
10) покупка производных финансовых инструментов;
11) продажа производных финансовых инструментов;
12) покупка иностранной валюты (спот, форвард);
13) продажа иностранной валюты (спот, форвард);
14) субординированный долг, принятый от лица, связанного особыми отношениями с банком;
15) субординированный долг, выданный лицу, связанному особыми отношениями с банком;
16) покупка имущества у лица, связанного особыми отношениями с банком;
17) принятие в залог имущества у лица, связанного особыми отношениями с банком;
18) продажа имущества лицу, связанному особыми отношениями с банком;
19) прием в залог финансовых инструментов, выпущенных лицами, связанными особыми отношениями с банком;

20) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғаға банктің болашақ талабы;
21) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғаның пайдасына берілген кепілдіктер;
22) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғадан кепілдіктер қабылдау;
23) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлға болып табылатын сақтандыру ұйымымен жасалған сақтандыру шарттары бойынша банк төлеген сақтандыру сыйлықақылары (жарналары) (сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы көрсетіледі);
24) банктің банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлға болып табылатын сақтандыру ұйымынан алынған сақтандыру төлемдері;
25) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғаның пайдасына берілген аккредитивтер;
26) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғадан алынған аккредитивтер;
27) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғаларға төленген дивидендтер;
28) банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалардың банкке төленген дивидендтері;
29) мәмілелердің өзге түрлері (көрсетілуі жоғарыда көзделмеген мәмілелер).
14. Шарттың қолданылу мерзімі ұзартылған жағдайда 1-кестенің "Шарттың қолданылуы аяқталған күн (талаптарын орындау аяқталған күн)" 10-бағанында шарттың қолданылу мерзімі ұзартылған тиісті күн көрсетіледі, 1-кестенің "Есепті күнге ағымдағы қалдық" 23-бағанында қолданылу мерзімі ұзартылған мәміле шартының қолданылу кезеңіндегі есепті күнге баланстық қалдық сомасы көрсетіледі.
15. 1-кестенің 13-бағанында мың теңгемен шартта көрсетілген мәміле сомасы көрсетіледі.
Шарт бойынша шетел валютасындағы мәміле сомасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 тіркелген "Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау және қолдану тәртібін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының 1-тармағында және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығында көзделген тәртіпте айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп көрсетіледі.
16. Қамтамасыз етудің бірнеше түрлері болған жағдайда, 1-кестенің 15-бағанында қамтамасыз етудің барлық түрлері көрсетіледі.
17. 1-кестенің "Қамтамасыз ету құны (мың теңгемен)" 16-бағанында қамтамасыз етудің кепілдік құны көрсетіледі.
18. 1-кестенің "Есептелген кірістер/шығыстар" 21-бағанында Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 тіркелген "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысына сәйкес 4 және 5-кластарының тиісті баланстық шоттарында көрсетілген мәміле бойынша есепті күнге жинақталған кірістер/шығыстар көрсетіледі.

20) будущее требование банка к лицу, связанному особыми отношениями с банком;
21) выданные гарантии в пользу лица, связанного особыми отношениями с банком;
22) принятие гарантий от лица, связанного особыми отношениями с банком;
23) страховые премии (взносы), оплаченные банком по договорам страхования, заключенным со страховой организацией, являющейся лицом, связанным особыми отношениями с банком (указывается страховая сумма по договору страхования);
24) страховые выплаты, полученные банком от страховой организации, являющейся лицом, связанным особыми отношениями с банком;
25) выданные аккредитивы в пользу лица, связанного особыми отношениями с банком;
26) полученные аккредитивы от лица, связанного особыми отношениями с банком;
27) выплаченные дивиденды лицам, связанным с банком особыми отношениями;
28) выплаченные дивиденды банку лицами, связанными с банком особыми отношениями;
29) иные виды сделок (сделки, указание которых не предусмотрено выше).
14. В случае пролонгации действия договора, в графе 10 Таблицы 1 "Дата окончания действия (дата окончания выполнения условий) договора" указывается соответствующая дата, до которой пролонгировано действие договора, в графе 23 Таблицы 1 "Текущий остаток на отчетную дату" указывается сумма балансового остатка на отчетную дату в период действия пролонгированного договора сделки.
15. В графе 13 Таблицы 1 отражается сумма сделки, указанная в договоре, в тысячах тенге.
Сумма сделки по договору в иностранной валюте указывается в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном в пункте 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказе Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "Об установлении порядка определения и применения рыночного курса обмена валют", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378, на дату заключения договора.
16. В случае наличия нескольких видов обеспечения по сделке, в графе 15 Таблицы 1 указываются все виды обеспечения.
17. В графе 16 Таблицы 1 "Стоимость обеспечения (в тысячах тенге)" указывается залоговая стоимость обеспечения.
18. В графе 21 Таблицы 1 "Начисленные доходы/расходы" указываются суммы накопленных доходов/расходов по сделке на отчетную дату, отраженные на соответствующих балансовых счетах 4 и 5 классов в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях и акционерном обществе "Банк Развития Казахстана", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793.

19. 1-кестенің 23-бағанында ағымдағы қалдықтың баланстық құны көрсетіледі, 24-бағанында баланстық құнды есептеген кезде пайдаланылған баланстық шоттардың нөмірлері көрсетіледі.
20. Егер мәмілені жасау сәтінде тұлға банкпен ерекше қатынас байланысына ие болмаса, 1-кестенің 26-бағанында "тұлға жжжж. аа. кк. бастап банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлға болып табылады" деген ескерту көрсетіледі.
21. Есепті ай ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнге қолданылатын банкпен ерекше қатынаста байланысқан тұлғалармен мәмілелер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 76 қаулысына 18-қосымша
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің
есептілікті табыс ету қағидалары
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің есептілікті табыс ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Банктер туралы заң) және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің (бұдан әрі – банк) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – уәкілетті орган) есептілікті табыс ету тәртібін айқындайды.
1. Қағидалардың мақсаттары үшін Банктер туралы заңда көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) инвестициялық қарыз – мына талаптарға сәйкес келетін қарыз:
қарыздың мерзімі бес және одан көп жыл;
қарыз шартының талаптарында мерзімінен бұрын толығымен өтеуге тыйым салу белгіленген. Қарызды ішінара өтеу қарыз алушының бизнес-жоспарында көзделген мерзімде және тәртіпте жүзеге асырылуы мүмкін;
қарыз заңды тұлғаға материалдық өндірісті, өндіріс және көлік инфрақұрылымын құруға, кеңейтуге және жаңғыртуға бағытталған іс-шаралар кешенін іске асыру көзделетін өзінің бизнес-жоспарына сәйкес беріледі;
2) қарыз – банктің банктік қарыз, лизингтік, факторингтік, форфейтингтік операцияларды жүзеге асыруы; исламдық банктің Банктер туралы заңның 52-5-бабы 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген операцияларды жүзеге асыруы, сондай-ақ вексельдерді есепке алу, "кері РЕПО" операциялары;
3) пролонгация – апат, қауіпті табиғи құбылыс, апаттар, табиғат апаты нәтижесіндегі төтенше жағдайлар нәтижесінде шарт талаптарының өзгеру жағдайларын қоспағанда, қарызды өтеудің түпкілікті мерзімін ұзарту бөлігінде шарттың талаптарын өзгерту (шартты міндеттемені, дебиторлық берешекті және басқа да талаптарды), кредиттеу мерзімдерін, қарыз алушының (тең қарыз алушының), борышкердің қаржылық жағдайының нашарлауына байланысты төлемдер сомасын ұзарту;

19. В графе 23 Таблицы 1 отражается балансовая стоимость текущего остатка, в графе 24 Таблицы 1 отражаются номера балансовых счетов, использованных при расчете балансовой стоимости.
20. Если на момент заключения сделки лицо не имело связанности с банком особыми отношениями, в графе 26 Таблицы 1 указывается примечание: "лицо является связанным с банком особыми отношениями с дд.мм.гггг.".
21. В случае отсутствия сделок с лицами, связанными с банком особыми отношениями, заключенных в течение отчетного месяца, а также действующих на отчетную дату, Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 18
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 мая 2015 года № 76
Правила представления отчетности банками второго уровня
Республики Казахстан
Правила представления отчетности банками второго уровня Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон о банках) и от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и определяют порядок представления отчетности банками второго уровня Республики Казахстан (далее - банк) в Национальный Банк Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган).
1. В целях Правил используются понятия, предусмотренные Законом о банках, а также следующие понятия:
1) инвестиционный займ - заем, соответствующий следующим требованиям:
срок займа составляет пять и более лет;
условиями договора займа установлен запрет на полное досрочное погашение. Частичное погашение займа может осуществляться в сроки и порядке, предусмотренные бизнес-планом заемщика;
заем предоставляется юридическому лицу в соответствии с его бизнес-планом, предусматривающим реализацию комплекса мероприятий, направленных на создание, расширение и модернизацию материального производства, производственной и транспортной инфраструктуры;
2) заем - осуществление банком банковских заемных, лизинговых, факторинговых, форфейтинговых операций; осуществление исламским банком операций, указанных в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 52-5 Закона о банках, а также учет векселей, операции "обратное РЕПО";
3) пролонгация - изменение условий договора в части продления конечного срока погашения займа (условного обязательства, дебиторской задолженности и других требований), продления сроков кредитования, суммы платежей, связанных с ухудшением финансового состояния заемщика (созаемщика), должника, за исключением случаев изменения условий договора в результате чрезвычайных ситуаций, аварий, опасного природного явления, катастрофы, стихийного бедствия;

4) тең қарыз алушы – қарыз алушымен бірге қарыз (кредит) шартына қол қоятын және қарыз (кредит) шарты бойынша алынған ақшаны қайтару және алынған қарызды (кредитті), оның ішінде сыйақыны және кредит бойынша басқа да төлемдерді толық төлеу бойынша міндеттемені орындауға ортақ жауапты болатын жеке немесе заңды тұлға;
5) шартты міндеттеме:
банктің толық бақылауында болып табылмайтын тек пайда болған (пайда болмаған) кезде танылуы мүмкін бір немесе бірнеше болашақ айқындалмаған оқиғалар;
банк үшінші тұлғаның пайдасы үшін қабылдаған және шарт талаптарынан туындайтын клиенттің кредиттік тәуекелдерін алып жүретін міндеттеме.
2. Банк өзінің барлық филиалдары бойынша деректерді қоса алғанда, уәкілетті органға есептілікті ұсынады.
3. Банктің қағаз тасымалдағыштағы есептілігіне банктің бірінші басшысы (ол болмаған кезде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер қол қояды, мөрмен расталады және банкте сақталады.
4. Есептілік Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне электрондық форматта ұсынылады.
5. Электрондық форматта ұсынылатын деректердің қағаз тасымалдағыштағы деректерге сәйкестігін банктің бірінші басшысы (ол болмаған кезде – оның орнындағы адам) және бас бухгалтер қамтамасыз етеді.
6. Есептілікті жасау мақсатында активтер мен шетел валютасындағы міндеттемелер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 тіркелген "Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау және қолдану тәртібін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының 1-тармағында және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығында көзделген тәртіпте айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп көрсетіледі.

4) созаемщик - физическое или юридическое лицо, подписывающее договор займа вместе с заемщиком и выступающее по договору займа в качестве солидарного ответственного за выполнение обязательств по возврату полученных денег и полную оплату полученного займа, в том числе вознаграждения и других платежей по займу;
5) условное обязательство - обязательство:
признание которого возможно только при наступлении (ненаступлении) одного или более неопределенных будущих событий, которые не находятся под полным контролем банка;
принятое банком за клиента в пользу третьих лиц и несущее кредитные риски клиента, вытекающие из условий договора.
2. Банк представляет в уполномоченный орган отчетность, включая данные по всем своим филиалам.
3. Отчетность банка на бумажном носителе подписывается первым руководителем банка (на период его отсутствия - лицом, его замещающим), главным бухгалтером, заверяется печатью и хранится в банке.
4. Отчетность в Национальный Банк Республики Казахстан представляется электронном формате.
5. Идентичность данных, представляемых в электронном формате, данным на бумажном носителе обеспечивается первым руководителем банка (на период его отсутствия - лицом, его замещающим) и главным бухгалтером.
6. В целях формирования отчетности активы и обязательства в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном в пункте 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказе Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "Об установлении порядка определения и применения рыночного курса обмена валют", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378, на отчетную дату.